PSClub - Hellas

Φτιάξε το μόνος σου - 207- EP6DT/S και καθαρισμός βαλβίδων εισαγωγής

DENMARK - Παρ 23 Σεπ 2011, 00:36:05
Θέμα δημοσίευσης: 207- EP6DT/S και καθαρισμός βαλβίδων εισαγωγής
Πριν κανα δυο μέρες είδα αυτή την φωτογραφία στο site των φίλων e-tuners ( http://www.etuners.gr/index.php?s=12&t=324 )
και μ' έβαλε σε σκέψεις..





η φώτο είναι από TSI κινητήρα που είναι άμεσου ψεκασμού..
άρα τι γίνετε με τα “δικά μας”?? ...κατά 99,9% το ίδιο..

όπως είδα σε άλλο θέμα ( http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=15001 ) το πρόβλημα μπορεί να αποφευχθεί,
αν εγκαταστήσουμε ένα oil catch tank.

Τι γίνετε όμως με τις είδη υπάρχουσες επικαθίσεις?????...

οι e-tuners έχουν ένα σύνδεσμο από ένα συνεργείο που κάνει καθαρισμό των βαλβίδων εισαγωγής αλλά με τι κόστος????

στο συγκεκριμένο συνεργείο δεν ρώτησα αλλά με μια πολύ πρόχειρη αναζήτηση στο internet είδα
ότι κοστίζει (το περίμενα να πω την αλήθεια αφού “λύνεται” ο μισός κινητήρας) από 700 έως 1200€

WTF...... Dizzy2 Stunned

ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ

θυμήθηκα λοιπόν ότι είχα δει κάποτε σε ένα αμερικάνικο forum για ΜΙΝΙ ότι κάνουν κάτι που ονομάζετε seafoaming.......

ορίστε και το link
http://www.northamericanmotoring.com/forums/how-to/178640-maintenance-how-to-do-seafoam-treatment-r55-r56.html

αυτό το seafoam είναι όπως κατάλαβα (αν κάνω λάθος sorry) είναι καθαριστικό injection και πρόσθετο βενζίνης – λαδιού

με αναμενο τον κινητήρα ρίχνουμε λένε το 1/3 του μπουκαλιού στην εισαγωγή πολύ σιγά όμως ώστε να “μουσκέψουν"
οι βαλβίδες εισαγωγής και σβήνουμε τον κινητήρα.
αφήνουμε να περάσει τουλάχιστον 1 ώρα – καλύτερα μια νύχτα – και ξεκινάμε τον κινητήρα.

Εδώ ξεκινάει το γέλιο.

Με το που βάζουν τον κινητήρα μπρος βγαίνει πολύς και γκρι-μαύρος καπνός από την εξάτμιση για 5-10 λεπτά.

http://www.youtube.com/watch?v=PVbG6uGgm0w Shocked Shocked Shocked

Όλοι τους ορκίζονται ότι μετά το "seafoaming" το αυτοκίνητο πάει αρκετά ως πολύ καλύτερα και ότι “καίει” λιγότερο.
Λένε επίσης ότι αν επαναληφθεί η διαδικασία για 2 ακόμα φόρες σε διάστημα 2 εβδομάδων,
έχουνε ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ....η ερώτηση (ή ερωτήσεις) των 1.000.000€....

ποιος φίλος μπορεί να μας πει πόσο safe είναι αυτή η διαδικασία?????
ακόμα καλύτερα το έχει επιχειρήσει κανείς??
υπάρχει το seafoam στην Ελλάδα και αν όχι ποιο το αντίστοιχο προϊόν????


Μία μεγάλη συγνώμη τελικά για το μεγάλο post αλλά θεωρώ ότι αν αξίζει αυτή η διαδικασία,
θα είναι ένα μεγάλο συν για την μακροζωία και την καλή λειτουργία για του κινητήρα,
με ότι συνεπάγεται αυτό σε επιδόσεις και αποφυγή τυχόν προβλημάτων.
makis106 - Παρ 23 Σεπ 2011, 01:25:03
Θέμα δημοσίευσης:
Το θέμα έχει ήδη αναλυθεί, ψαξε λίγο παραπάνω.
Εν τάχει, seafoam στην Ελλάδα δεν πρόκειται να βρεις ούτε πρόκειται να σου στείλει κανείς απο εξωτερικό.
Αρκετοί έχουμε ήδη χρησιμοποιήσει κάτι παρόμοιο π.χ.
http://www.tunap.com/en/ranges/automotive/products/p133.html
Δεν ξέρω κατα πόσο έκανε δουλειά γιατί έτσι κ αλλιώς δεν είχα πρόβλημα κ το έκανα προληπτικά κ μόνο.
Κατα τα άλλα αν δεν αφαιρεθούν οι αναθυμιάσεις πάνω απο την πολλαπλή εισαγωγής, το πρόβλημα θα συνεχίζει να υπάρχει.
DENMARK - Παρ 23 Σεπ 2011, 01:52:09
Θέμα δημοσίευσης:
Μάκη, βοήθα λίγο παραπάνω αν θες...

που αναλύθηκε ρε συ....???

αυτό με το να αφαιρεθούν οι αναθυμιάσεις πάνω από την πολλαπλή εισαγωγής δεν μ' έχει πείσει ακόμα ότι είναι σωστή κίνηση......

anyway..

σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων...
makis106 - Παρ 23 Σεπ 2011, 02:01:43
Θέμα δημοσίευσης:
Απο εδώ περίπου και κάτω.
Για το θέμα των αναθυμιάσεων, διαβάζεις και κρίνεις.
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=22544
dimkeras - Παρ 23 Σεπ 2011, 10:35:46
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=453752#453752


Από το παλιό μου μοτέρ, μετά από 140.000km Sad
Gotcha - Παρ 23 Σεπ 2011, 11:08:38
Θέμα δημοσίευσης:
Δημοσθενη δεν ειχες κανει καθαρισμο injection και βαλβιδων πιο παλια καπου στη Μεταμορφωση?

EDIT : γραψε λαθος, ο dope207 το χε κανει
SAKIS-LEMANS - Παρ 23 Σεπ 2011, 11:46:01
Θέμα δημοσίευσης:
dimkeras έγραψε:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=453752#453752


Από το παλιό μου μοτέρ, μετά από 140.000km Sad


εκτός απο μούργα στους αυλούς το μοτέρ σου έχει μέσα αετούς δελφίνια κ τα σχετικά?
Gotcha - Παρ 23 Σεπ 2011, 11:55:58
Θέμα δημοσίευσης:
και λεμουριους Laughing Laughing
dimkeras - Παρ 23 Σεπ 2011, 18:39:05
Θέμα δημοσίευσης:
SAKIS-LEMANS έγραψε:
dimkeras έγραψε:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=453752#453752


Από το παλιό μου μοτέρ, μετά από 140.000km Sad


εκτός απο μούργα στους αυλούς το μοτέρ σου έχει μέσα αετούς δελφίνια κ τα σχετικά?



Και ερπετά της λάσπης! Laughing
android - Παρ 23 Σεπ 2011, 20:13:09
Θέμα δημοσίευσης:
DENMARK έγραψε:
Μάκη, βοήθα λίγο παραπάνω αν θες...

που αναλύθηκε ρε συ....???

αυτό με το να αφαιρεθούν οι αναθυμιάσεις πάνω από την πολλαπλή εισαγωγής δεν μ' έχει πείσει ακόμα ότι είναι σωστή κίνηση......

anyway..

σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων...


αν δε το βλεπεις σωστο ,βαλε δοχειο εκει και μην ταπωσεις.
salex - Κυρ 29 Ιαν 2012, 16:44:00
Θέμα δημοσίευσης:
Δείτε και κλάψτε!

http://www.etuners.gr/index.php?s=12&t=357
makis106 - Κυρ 29 Ιαν 2012, 16:46:27
Θέμα δημοσίευσης:
Crying or Very sad
Πόσα χλμ είχε αυτό Στέλιο?
salex - Κυρ 29 Ιαν 2012, 17:14:25
Θέμα δημοσίευσης:
Είχε αρκετούτσικα αλλά τα χιλιόμετρα δεν έχουν τόσο μεγάλη σημασία δυστυχώς.
makis106 - Κυρ 29 Ιαν 2012, 17:17:35
Θέμα δημοσίευσης:
Καθάρισμα-τάπες-δοχείο Cool
mechanic - Κυρ 29 Ιαν 2012, 17:23:55
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδες μην τρελενεστε δεν ειναι ολα ετσι...

αυτες οι φωτος που βλεπετε εχουν διαφορους "συνδιαστικους" παραγοντες που τα προκαλουνε.
Και συγκεκριμενα και τις αναθυμιασεις εξω να ειχανε
παλι προβλημα θα αποκτουσανε γιατι πολυ απλα δεν φταινε μονο οι αναθυμιασεις για αυτο που βλεπετε...
makis106 - Κυρ 29 Ιαν 2012, 17:46:57
Θέμα δημοσίευσης:
Το σίγουρο είναι οτι αυτα οφειλονται σε λάδια.
Αυτο ειναι το ένα δεδομένο, το θέμα είναι απο που μπορει να προερχονται αυτα τα λάδια.
Οπότε αν έχεις βγάλει αναθυμιάσεις απο πολλαπλή και εχεις περάσει ενα δοχείο στις μπροστά ή τις έχεις έξω, οι άλλοι λόγοι που μπορούν να φέρουν λάδια στην εισαγωγή είναι:
είτε απο διρροή λαδιών της τουρμπίνας μεσα στην εισαγωγή, που σιγά σιγά θα φτάσουν και αυτα στις βαλβίδες.
ειτε απο εισροή λαδιών απο τους οδηγούς των βαλβίδων, που αυτα όμως θα λέρωναν μάλλον μόνο τις βαλβίδες και όχι ολοκληρωτικά τους αυλούς.

Οποτε με αυτα τα δεδομένα, ναι υπάρχουν και άλλοι παράγοντες. Με βασικότερο όμως τον πρώτο που μπορει να προληφθεί και να μαζεψει κατα πολυ την κατασταση. Ο δεύτερος και τρίτος με πολυ λιγότερο ποσοστό επιβάρυνσης, ΑΝ προκύψουν, προλαμβάνονται μεν, πιο δαπανηρά δε...
android - Κυρ 29 Ιαν 2012, 17:48:19
Θέμα δημοσίευσης:
mechanic έγραψε:
Παιδες μην τρελενεστε δεν ειναι ολα ετσι...

αυτες οι φωτος που βλεπετε εχουν διαφορους "συνδιαστικους" παραγοντες που τα προκαλουνε.
Και συγκεκριμενα και τις αναθυμιασεις εξω να ειχανε
παλι προβλημα θα αποκτουσανε γιατι πολυ απλα δεν φταινε μονο οι αναθυμιασεις για αυτο που βλεπετε...


Εχουμε και αλλα?οπως?
dimkeras - Τρι 31 Ιαν 2012, 10:40:50
Θέμα δημοσίευσης:
salex έγραψε:
Δείτε και κλάψτε!

http://www.etuners.gr/index.php?s=12&t=357



"Πήρε να χαλάσει το φασόλι,
πήρε να μαραζώσει το λεμόνι,
η πιπεριά γ@μήθηκε...!!!"


Θα τα αλλάξετε όλα, Στέλιο; Ή θέλουν απλώς καθάρισμα;

Και τελικά τα πιστόνια ήταν άθικτα; Περίεργο... Confused Scratch
salex - Τρι 31 Ιαν 2012, 17:03:56
Θέμα δημοσίευσης:
Αληθώς η πιπεριά μαμήθηκε.

Οι βαλβίδες τώρα λαμπυρίζουν και είναι πεντακάθαρες (αφού περάσαμε λίγο ποιοτικό χρόνο μαζί με τον τροχό μου και μια συρματόβουρτσα).

Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι χρειάζονται ξανά κατεργασία οι βαλβίδες εξαγωγής γιατί οι έδρες τους δεν πατάνε καλά (ακόμα).

Τα γνωστά δηλαδή...
Όλα τα υπόλοιπα θα ανανεωθούν. Smile

(να στο στείλω ξανά πίσω στο τέλος να το στρώσεις εκεί στον καθαρό αέρα;)
dimkeras - Τετ 01 Φεβ 2012, 11:32:44
Θέμα δημοσίευσης:
salex έγραψε:
Αληθώς η πιπεριά μαμήθηκε.

Οι βαλβίδες τώρα λαμπυρίζουν και είναι πεντακάθαρες (αφού περάσαμε λίγο ποιοτικό χρόνο μαζί με τον τροχό μου και μια συρματόβουρτσα).

Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι χρειάζονται ξανά κατεργασία οι βαλβίδες εξαγωγής γιατί οι έδρες τους δεν πατάνε καλά (ακόμα).

Τα γνωστά δηλαδή...
Όλα τα υπόλοιπα θα ανανεωθούν. Smile

(να στο στείλω ξανά πίσω στο τέλος να το στρώσεις εκεί στον καθαρό αέρα;)



Υπομονή τότε Confused

Αν είχαμε γνώση νωρίτερα θα είχε γίνει προληπτικά κάποια ενέργεια διάσωσης, από τότε που παρατηρούσα πτώση της απόδοσης...
(Αν και, όταν θίχτηκε το θέμα των FSI, με εκείνον τον 4,2 σε πλήρη αποδιοργάνωση από επικαθίσεις, κάποιοι "ειδήμονες" που τους εμπιστευόμουν κιόλας μου'λεγαν πως δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα στο δικό μου μοτέρ, πως έφταιγε η τουρμπίνα μου για την πτώση της απόδοσης -όχι πως δεν έφταιγε καθόλου- και άλλα τέτοια, και πλήρωνα σαν τον μ@λάκα και γειατριά δεν έβλεπα... Αλλά ας μη συγχυστώ πρωινιάτικα, αφού τελικά ο καθείς έλαβε τη μερίδα που του αναλογούσε Wink )

Για το στρώσιμο, εννοείται! Αλλά για να μην ξανα-κατεβάσω μοτέρ, θα πετάξω τα πίσω καθίσματα και θα φτιάξουμε το πρώτο 207-bimoto! Very happy
makis106 - Παρ 16 Μάρ 2012, 15:46:29
Θέμα δημοσίευσης:
Μιας και μέχρι στιγμής δεν έχω βρει αξιόπιστο συνεργείο που να αναλαμβάνει τον καθαρισμό εισαγωγής/βαλβίδων, λέω να ξεκινήσω άλλη μια επιχείρηση μόνος μου, για να καθαρίσω ότι κάπνα είχε προλάβει να δημιουργηθεί μεχρι τα 45000χμ που έβαλα το δοχείο.
Και με απασχολούν τα εξής.
Βγαίνει η πολλαπλή απο πάνω αφαιρώντας μόνο το ψευτοκάπακο ή πρέπει να βγει και κεφαλή Question
Επίσης αν δεν υπάρχει ο απαιτούμενος χώρος για να βγει εντελώς η πολλαπλή από πάνω, άλλα τραβιέται μόνο λίγο πίσω, επαρκεί ο χώρος αυτός για να μπουν εργαλεία κλπ μέσα ώστε να καθαριστεί Question
android - Παρ 16 Μάρ 2012, 16:40:06
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
Μιας και μέχρι στιγμής δεν έχω βρει αξιόπιστο συνεργείο που να αναλαμβάνει τον καθαρισμό εισαγωγής/βαλβίδων, λέω να ξεκινήσω άλλη μια επιχείρηση μόνος μου, για να καθαρίσω ότι κάπνα είχε προλάβει να δημιουργηθεί μεχρι τα 45000χμ που έβαλα το δοχείο.
Και με απασχολούν τα εξής.
Βγαίνει η πολλαπλή απο πάνω αφαιρώντας μόνο το ψευτοκάπακο ή πρέπει να βγει και κεφαλή Question
Επίσης αν δεν υπάρχει ο απαιτούμενος χώρος για να βγει εντελώς η πολλαπλή από πάνω, άλλα τραβιέται μόνο λίγο πίσω, επαρκεί ο χώρος αυτός για να μπουν εργαλεία κλπ μέσα ώστε να καθαριστεί Question


Aπο οτι εχω καταλαβει μονο τραβιεται προς τα πισω η πολλαπλη και ειναι ενα θεμα με το χωρο εκει που χεις και σιγουρα δεν μπορεις να καθαρισεις 100% αλλα ενα 70-80%,απο την αλλη να ανοιξεις κεφαλη για αυτο το λογο ειναι μλκ μεγαλη,αλλα και παλι ολη η καρβουνιλα να μπει μεσα στο μοτερ και να καει και αυτο δεν μου αρεσει γι αυτο δεν εχω κανει τιποτα
makis106 - Παρ 16 Μάρ 2012, 16:47:24
Θέμα δημοσίευσης:
Γιώργο, κεφαλή εννοείται οτι δεν προκειται να βγει απο πάνω.
Απλα θα ήθελα να ξερω ποσο περιθώριο έχω για να δουλεψω, ώστε να χωσω μέσα τιποτα βουρτσες με περιστροφή κλπ.
Και εφόσον θα λύσω ψευτοκάπακο, εννοειται οτι θα φροντίσω καθε φορά ο κύλινδρος που θα καθαρίζω να έχει κλειστές βαλβίδες εισαγωγής ώστε να μην πέσει τίποτα μέσα. Μετά ενα φύσημα με πίεση και θα έρχονται όλα έξω.
saikoe_39 - Παρ 16 Μάρ 2012, 17:20:01
Θέμα δημοσίευσης:
Για να κανεις δουλειά πρεπει να φύγει η πολλαπλή..!
Αν δεν βγει αυτή δεν χωραει χερι .!

Θα το σηκώσεις και πρεπει να καταφέρεις να λύσεις την κάτω βαση της πολλαπλής,ειναι σχεδον κατω απο την πεταλουδα(διαφορετικα αν θες να την λύσεις την βάση απο πανω,πρεπει να βγάλεις την πεταλούδα πρωτα).
Επειτα ολα τα αλλα είναι ευκολα,λυνεις τις πάνω βιδες και την βγάζεις.!

Τωρα στο καθαρισμό,θελει λιγο προσοχή... δουλεύεις παντα στις κλειστές βαλβίδες για να εισαι και "καλα"σιγουρος..!(στο δικο μου ο εκεντροφορος ειχε παρει δρομο οποτε ηταν πιο ευκολο+του οτι δεν ετριψα μιας και ηταν σε καλη κατασταση.>!
makis106 - Παρ 16 Μάρ 2012, 17:36:53
Θέμα δημοσίευσης:
Μάλιστα. ειμαι σίγουρος οτι θα 'ναι μεγάλο γ@μήσι να λυθει η πολλαπλή απο κατω, αλλα που θα παει, θα υποκύψει, ετσι κ αλλιώς οτι κ να χρειαστεί να βγάλεις απο αυτό το μηχανοστάσιο, πρέπει να εισαι ο τιραμόλας!
Καμιά πρόταση για καθαριστικά υγρά Question
saikoe_39 - Παρ 16 Μάρ 2012, 18:15:14
Θέμα δημοσίευσης:
Kαι αυτο που ειχες βάλει..μια χαρα είναι..!
SαλιγκαρAKIS - Παρ 16 Μάρ 2012, 18:56:13
Θέμα δημοσίευσης:
Η πολλαπλή πέφτει πίσω και γίνεται με λίγο κόπο καθάρισμα στους αυλούς.
Αν δεν απατώμαι και τα συνεργεία που κάνουν καθαρισμούς έτσι το κάνουν, χωρίς να βγεί εντελώς από το αμάξι η πολλαπλή(μιλάμε για thp εννοείται).

Για να βγεί εντελώς η πολλαπλή δεν χρειάζεται φυσικά να βγεί το καπάκι, απλώς θέλει λίγη διαδικασία για να σπρωχθεί/στερεωθεί το μοτέρ με κάποιο τρόπο για να δώσει χέρι.

Χωρίς να λυθεί ο εκκεντροφόρος εισαγωγής επίσης γίνεται καθάρισμα αλλά θέλει πολύ προσοχή με τους χρόνους του μοτέρ για να μην πέσει καθαριστικό από ανοιχτή βαλβίδα στους κυλίνδρους.

Προτεινόμενα καθαριστικά τα γνήσια της peugeot, απλώς είναι λίγο τσουχτερά στην τιμή αγοράς τους.

Φυσικά μετά απαιτείται αλλαγή λαδιών.
saikoe_39 - Παρ 16 Μάρ 2012, 19:28:54
Θέμα δημοσίευσης:
Αν θες να κανεις σωστη δουλεια...πρεπει να την βγαλεις..!!!
Διαφορετικα ουτε να δεις μπορεις...ουτε να δουλεψεις..!!!!
SαλιγκαρAKIS - Παρ 16 Μάρ 2012, 19:38:54
Θέμα δημοσίευσης:
saikoe_39 έγραψε:
Αν θες να κανεις σωστη δουλεια...πρεπει να την βγαλεις..!!!
Διαφορετικα ουτε να δεις μπορεις...ουτε να δουλεψεις..!!!!


Σαφώς, δεν διαφωνώ. Μιας και έτσι σου δίνεται η δυνατότητα να καθαρίσεις και την πολλαπλή πιο καλά και να έχεις τον ανάλογο χώρο (και φως) για τους αυλούς. Απλώς σε ένα do it your self λέμε ποιός είναι ο πιο εύκολος δρόμος, αλλά όχι πάντα και ο καλύτερος. Wink

Αν έχει το χρόνο και την υπομονή ο Μάκης τότε θα ήταν πιο σωστό να βγεί και η πολλαπλή. Απλώς θα του φάει λίγο την πίστη.
makis106 - Παρ 16 Μάρ 2012, 20:30:58
Θέμα δημοσίευσης:
saikoe_39 έγραψε:
Kαι αυτο που ειχες βάλει..μια χαρα είναι..!
Wink Εννοεις το ΤUNAP133! Ναι το σκέφτηκα κ εγώ, απλα σκεφτόμουν μηπως να δοκίμαζα της Peugeot που υποτίθεται οτι είναι δυνατό.
SαλιγκαρAKIS έγραψε:
Η πολλαπλή πέφτει πίσω και γίνεται με λίγο κόπο καθάρισμα στους αυλούς.
Αν δεν απατώμαι και τα συνεργεία που κάνουν καθαρισμούς έτσι το κάνουν, χωρίς να βγεί εντελώς από το αμάξι η πολλαπλή(μιλάμε για thp εννοείται).

Προτεινόμενα καθαριστικά τα γνήσια της peugeot, απλώς είναι λίγο τσουχτερά στην τιμή αγοράς τους.

Φυσικά μετά απαιτείται αλλαγή λαδιών.

Εφόσον δεν θα περάσουν στους κυλίνδρους τα υγρά κ δεν θα καούν μαζι με τη μαυρίλα, δε νομιζω οτι υπάρχει λόγος να αλλαχτούν λάδια.
όχι τιποτ΄αλλο αλλα τα άλλαξα και πριν 1000! Neutral
saikoe_39 έγραψε:
Αν θες να κανεις σωστη δουλεια...πρεπει να την βγαλεις..!!!
Διαφορετικα ουτε να δεις μπορεις...ουτε να δουλεψεις..!!!!

Ναι αυτο μαλλον είναι το πιο σωστό.
SαλιγκαρAKIS έγραψε:

Αν έχει το χρόνο και την υπομονή ο Μάκης τότε θα ήταν πιο σωστό να βγεί και η πολλαπλή. Απλώς θα του φάει λίγο την πίστη.

Αυτο ειναι το μονο σίγουρο! Wink
saikoe_39 - Παρ 16 Μάρ 2012, 20:35:31
Θέμα δημοσίευσης:
Εαν δεν βγει η πολλαπλή.. έξω εντελώς,η να την τραβήξεις -ριξεις κάτω..που και παλι την βαση την κατω θα την λύσεις...και ουσιαστικα ειναι το ιδιο πραγμα ..απλα την πετας πισω αντι να την βγάζεις εξω....(αν εννοείς αυτο...) δουλεια δεν θα γινει...

λύνοντας μονο επάνω και σπρώχνοντας την απλά πισω(που για αυτο λες απο τι καταλαβαίνω).. αφήνει ενα κενο 2 δαχτυλα το πολυ.....οποτε ουτε βουρτσα να βάλεις μπορεις... ούτε να καθαρίσεις,το κενό ειναι πολύ μικρο...!!!

Αν θες απλα να ψεκάσεις το υγρό..και μετά με διαφόρους τρόπους να το βγάλεις..(με αερα κλπ κανοντας τα ολα σκ**α,μαζι με μια τρυπα στο νερο..τοτε οκ)
saikoe_39 - Παρ 16 Μάρ 2012, 20:40:19
Θέμα δημοσίευσης:
Μακη στο δικο μου αυτο το καθαριστικό βάλαμε..!!
το αφήσαμε έδρασε ενα απλο καθαρισμα...και πενα...!!!

Οταν τελειώσεις βγάζεις τα μπουζι(πριν το καθάρισμα βγαλτα)...και γυρνάς το μοτέρ για καλό και για κακο με το χερι....!!!
makis106 - Παρ 16 Μάρ 2012, 20:49:24
Θέμα δημοσίευσης:
saikoe_39 έγραψε:
Μακη στο δικο μου αυτο το καθαριστικό βάλαμε..!!
το αφήσαμε έδρασε ενα απλο καθαρισμα...και πενα...!!!

Οταν τελειώσεις βγάζεις τα μπουζι(πριν το καθάρισμα βγαλτα)...και γυρνάς το μοτέρ για καλό και για κακο με το χερι....!!!

Αν ναι, τοτε αυτο θα παρω γιατι ειναι σημαντικά φθηνότερο!
Απλα σχεδίαζα και ένα τρίψιμο με πλαστική βούρτσα, με τη χρήση dremel κατι τέτοιο
http://www.etools.gr/mikroergaleia/eksarthmata/katharisma-gialisma/trixines-bourtses.html
με επέκταση ντιζας.
Εσεις δεν το τρίψατε? σε τι κατάσταση ήταν απο κάπνα?
SαλιγκαρAKIS - Σαβ 17 Μάρ 2012, 12:30:13
Θέμα δημοσίευσης:
Μάκη, θα καθαρίσεις και τη πολλαπλή με τους αφρούς? Αν ναι, έχε το νου σου ότι όλες οι βαλβίδες (n75, αντ. αναθ. καυσίμου κλπ) πρέπει να έχουν βγεί από πάνω γιατί μπορεί να πάθουν ζημιά ή ακόμα και να φράξουν.
makis106 - Σαβ 17 Μάρ 2012, 19:13:06
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι, εφόσον θα αφαιρεθεί, θα καθαριστεί κιόλας, με σπρέι ή βενζίνη, θα δω. Η Ν75 απλα πιασμενη ειναι πισω, και η αναθ/σεων καυσ. θα αποσυνδεθει και αυτη πρώτα, οποτε οκ.
N207r - Παρ 23 Μάρ 2012, 23:25:29
Θέμα δημοσίευσης:
Μια τέτοια εργασία σε ανεξάρτητο συνεργείο πόσο πάει? Το έχει κάνει κανείς?
makis106 - Σαβ 24 Μάρ 2012, 21:59:29
Θέμα δημοσίευσης:
Βγήκε πολλαπλή σήμερα, καθάρισα αυλους/βαλβίδες. αρκετή κάπνα, όχι σε άθλια κατάσταση, αλλα αρκετή. ότι είχε μαζεψει μέχρι τα 45000 που έβαλα το δοχείο. Γενικότερα πιο ορεξάτο τώρα!
Ευχαριστώ και Κώστα (saikoe_39) για τις οδηγίες! Τελικά έβγαλα πεταλούδα και βγήκαν όλα απο την πάνω πλευρά. Wink
DENMARK - Σαβ 24 Μάρ 2012, 23:22:41
Θέμα δημοσίευσης:
BEAUTIFUL.. τωρα περιμενουμε το DIY με φωτο Razz
makis106 - Σαβ 24 Μάρ 2012, 23:27:32
Θέμα δημοσίευσης:
DENMARK έγραψε:
BEAUTIFUL.. τωρα περιμενουμε το DIY με φωτο Razz

Παιδιά πραγματικά θα το έκανα, όπως έχω κανει κ άλλα, αλλά ήταν αδύνατο να τραβηχτούν φωτο απο εκει πίσω, προσπάθησα αλλά δεν φαίνονται. Ο καθαρισμός έγινε με καθρέφτη και λάμπα!
Πάντως οποίος χρειαστεί οδηγίες, είμαι κ εγω διαθέσιμος.
tolisgt - Κυρ 25 Μάρ 2012, 22:33:17
Θέμα δημοσίευσης:
φιλε σχετικα με το καθαρισμα πεταλουδας που με ενδιαφερει μπορεις να δωσεις τα φωτα σου?? πως γινεται ? θα κανει δουλεια το καθαρισμα? εχω κατι ψιλοκομπιασματα -ανεπαισθητα αλλα υπαρχουν- και μου φαινεται οτι ειναι απο την πεταλουδα.. εχω κανει χρονισμα, και δεν εχει βγαλει ποτε βλαβη, το κανει απο χαμηλα 1.500rpm εως τις 2.800rpm. που και που νιωθω κομπιασματα στο μισο γκαζι , εαν πατησω τερμα γκαζι δεν κανει ποτε τιποτα.....
makis106 - Κυρ 25 Μάρ 2012, 23:17:31
Θέμα δημοσίευσης:
tolisgt έγραψε:
φιλε σχετικα με το καθαρισμα πεταλουδας που με ενδιαφερει μπορεις να δωσεις τα φωτα σου?? πως γινεται ? θα κανει δουλεια το καθαρισμα? εχω κατι ψιλοκομπιασματα -ανεπαισθητα αλλα υπαρχουν- και μου φαινεται οτι ειναι απο την πεταλουδα.. εχω κανει χρονισμα, και δεν εχει βγαλει ποτε βλαβη, το κανει απο χαμηλα 1.500rpm εως τις 2.800rpm. που και που νιωθω κομπιασματα στο μισο γκαζι , εαν πατησω τερμα γκαζι δεν κανει ποτε τιποτα.....

Αν σε ενδιαφέρει να καθαρίσεις μόνο την πεταλούδα σου, δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο (αν πιάνουν τα χέρια σου), μπορώ να σου εξηγήσω πως θα φτάσεις ως εκεί, αλλά!
Καταρχήν πως εισαι σίγουρος οτι είναι λερωμένη, η δική μου που έλυσα χθες για πρώτη φορά, με 51000χμ ήταν πεντακάθαρη, δεν έχουν θεμα τα ΤΗΡ εκεί.
Και δεύτερον, αν επιχειρήσεις να την καθαρίσεις, θα αλλάξεις την γωνία της και θα την απορυθμίσεις. Μετα χρειάζεται αρχικοποίηση απο διαγνωστικό Peugeot απ'όσο ξέρω... εκτός και αν απλά την ψεκάσεις με καθαριστικό...
dimkeras - Τρι 27 Μάρ 2012, 10:23:39
Θέμα δημοσίευσης:
tolisgt έγραψε:
φιλε σχετικα με το καθαρισμα πεταλουδας που με ενδιαφερει μπορεις να δωσεις τα φωτα σου?? πως γινεται ? θα κανει δουλεια το καθαρισμα? εχω κατι ψιλοκομπιασματα -ανεπαισθητα αλλα υπαρχουν- και μου φαινεται οτι ειναι απο την πεταλουδα.. εχω κανει χρονισμα, και δεν εχει βγαλει ποτε βλαβη, το κανει απο χαμηλα 1.500rpm εως τις 2.800rpm. που και που νιωθω κομπιασματα στο μισο γκαζι , εαν πατησω τερμα γκαζι δεν κανει ποτε τιποτα.....



Μήπως είναι το κόμπιασμα που νιώθεις κατά την αλλαγή από την ατμοσφαιρική λειτουργία στην υπερτροφοδοτούμενη;
N207r - Τρι 27 Μάρ 2012, 12:18:19
Θέμα δημοσίευσης:
Να ρωτήσω κ εγώ τώρα.. εάν έχει πιάσει πολύ λαδιλα στις βαλβηδες κ έχουμε πτώση αποδωσης πευτει κ η πίεση ανάλογα? Π.χ αν είναι μαμα 150ρι κ διξει 130 θα έχουμε κ ανάλογα λιγότερη πίεση?
N207r - Τρι 27 Μάρ 2012, 12:29:42
Θέμα δημοσίευσης:
Να ρωτήσω κ εγώ τώρα.. εάν έχει πιάσει πολύ λαδιλα στις βαλβηδες κ έχουμε πτώση αποδωσης πευτει κ η πίεση ανάλογα? Π.χ αν είναι μαμα 150ρι κ διξει 130 θα έχουμε κ ανάλογα λιγότερη πίεση?
saikoe_39 - Τρι 27 Μάρ 2012, 12:31:40
Θέμα δημοσίευσης:
Oχι,πιεση θα εχεις νορμαλ..>!!!!
android - Τρι 27 Μάρ 2012, 16:17:47
Θέμα δημοσίευσης:
saikoe_39 έγραψε:
Oχι,πιεση θα εχεις νορμαλ..>!!!!


απλα δε θα μπορει να περασει Sad
tolisgt - Τρι 27 Μάρ 2012, 19:33:18
Θέμα δημοσίευσης:
dimkeras έγραψε:
tolisgt έγραψε:
φιλε σχετικα με το καθαρισμα πεταλουδας που με ενδιαφερει μπορεις να δωσεις τα φωτα σου?? πως γινεται ? θα κανει δουλεια το καθαρισμα? εχω κατι ψιλοκομπιασματα -ανεπαισθητα αλλα υπαρχουν- και μου φαινεται οτι ειναι απο την πεταλουδα.. εχω κανει χρονισμα, και δεν εχει βγαλει ποτε βλαβη, το κανει απο χαμηλα 1.500rpm εως τις 2.800rpm. που και που νιωθω κομπιασματα στο μισο γκαζι , εαν πατησω τερμα γκαζι δεν κανει ποτε τιποτα.....



Μήπως είναι το κόμπιασμα που νιώθεις κατά την αλλαγή από την ατμοσφαιρική λειτουργία στην υπερτροφοδοτούμενη;


τι εννοεις το κανουν ολα??
dimkeras - Τρι 27 Μάρ 2012, 19:49:48
Θέμα δημοσίευσης:
tolisgt έγραψε:
dimkeras έγραψε:
tolisgt έγραψε:
φιλε σχετικα με το καθαρισμα πεταλουδας που με ενδιαφερει μπορεις να δωσεις τα φωτα σου?? πως γινεται ? θα κανει δουλεια το καθαρισμα? εχω κατι ψιλοκομπιασματα -ανεπαισθητα αλλα υπαρχουν- και μου φαινεται οτι ειναι απο την πεταλουδα.. εχω κανει χρονισμα, και δεν εχει βγαλει ποτε βλαβη, το κανει απο χαμηλα 1.500rpm εως τις 2.800rpm. που και που νιωθω κομπιασματα στο μισο γκαζι , εαν πατησω τερμα γκαζι δεν κανει ποτε τιποτα.....



Μήπως είναι το κόμπιασμα που νιώθεις κατά την αλλαγή από την ατμοσφαιρική λειτουργία στην υπερτροφοδοτούμενη;


τι εννοεις το κανουν ολα??



Ναι, όλα. Απλά κάποια το κάνουν πιο έντονα.
tolisgt - Τετ 28 Μάρ 2012, 00:15:07
Θέμα δημοσίευσης:
φτιαχνει με καποιο τροπο?? με εκνευριζει αρκετα ειναι ανεπαισθητο αλλα υπαρκτο οποτε... Mad Mad , και για να επιστρεψουμε και στο θεμα λετε να μην κανω καθαρισμα πεταλουδaς δεν παιζει με τιποτα να θελει?? μπουζι ειδα ειναι οκ, missfires δεν κανει απο οτι ειδαν τα παιδια στην οverload, οποτε τι?? μονο καθαρισμα βαλβιδες να θελει??
αυτο το seafoam υπαρχει ελλαδα?
για πιο ευκολο το λεω γιατι ειδα στο youtube videaki και φαινεται πανευκολο ........
Gotcha - Τετ 28 Μάρ 2012, 09:33:40
Θέμα δημοσίευσης:
Το κομπιασμα που λες ειναι αν εισαι με μισο γκαζι, ανεβαζεις στροφες μεχρι 3500 και εκει νοιωθεις ενα "μαγκωμα". Με τερμα γκαζι δεν το κανει, σωστα?
SαλιγκαρAKIS - Τετ 28 Μάρ 2012, 10:42:13
Θέμα δημοσίευσης:
Βρε σείς, δεν νομίζω να είναι η μετάβαση από ατμοσφαιρική φάση σε τούρμπισμα (δηλαδή το lag της τουρμπίνας). Δύσκολο να είναι αυτό και να μην το έχει πάρει χαμπάρι το παιδί, καταρχήν όταν φουσκώνει δεν κάνει κόμπιασμα αλλά τράβηγμα (εκτός και αν επηρεάζεται από άλλο πρόβλημα).
nOkpos - Τετ 28 Μάρ 2012, 12:51:49
Θέμα δημοσίευσης:
αυτο που λεει το κανει και εμενα και το κανει μονο αν πατας λιγο γκαζι η οταν εχεις χαμηλες στροφες οταν ειναι πανω απο 2.500-3000 δεν το κανει.. ειναι οπως οταν κολαει το pc .. λες και εχει lag Razz .. αλλα απο την αλλη αν ηταν κατι δεν θα το εκανε παντα ?
dimkeras - Τετ 28 Μάρ 2012, 13:00:24
Θέμα δημοσίευσης:
nOkpos έγραψε:
αυτο που λεει το κανει και εμενα και το κανει μονο αν πατας λιγο γκαζι η οταν εχεις χαμηλες στροφες οταν ειναι πανω απο 2.500-3000 δεν το κανει.. ειναι οπως οταν κολαει το pc .. λες και εχει lag Razz .. αλλα απο την αλλη αν ηταν κατι δεν θα το εκανε παντα ?



Δεν είναι ακριβώς lag, ένα "σκαλοπάτι" είναι.

Κάποια προγραμματισμένα που ξέρω δε το κάνουν τόσο έντονα. Είναι θέμα ρύθμισης. Τα εργοστασιακά το κάνουν πολύ εντονότερα.
tolisgt - Κυρ 01 Απρ 2012, 01:06:51
Θέμα δημοσίευσης:
τελικα παιδια καθαρισα ολες τις πλαστικες σωληνωσεις μαζι με τους σενσορες που εχουν πανω και δεν το νιωθω το κομπιασμα πλεον , π.χ στον αισθητηρα αερα πριν την πεταλουδα (μαφ λεγετε εαν δεν κανω λαθος) εβγαλα τρελο λαδι απο πανω του.... Gotcha καλα το περιεγραψες για πες.....
υγ φοραω Overload stg1
AlienHack - Κυρ 01 Απρ 2012, 02:02:00
Θέμα δημοσίευσης:
tolisgt έγραψε:
τελικα παιδια καθαρισα ολες τις πλαστικες σωληνωσεις μαζι με τους σενσορες που εχουν πανω και δεν το νιωθω το κομπιασμα πλεον , π.χ στον αισθητηρα αερα πριν την πεταλουδα (μαφ λεγετε εαν δεν κανω λαθος) εβγαλα τρελο λαδι απο πανω του.... Gotcha καλα το περιεγραψες για πες.....
υγ φοραω Overload stg1


Αυτομε την λαδιλα στον μαπ-μαφ ειναι κλασικο ακομα και στα 206 . Εγω καθε 2-3 μηνες εβγαζα δυο λεπτακια τον μαπ και τον καθαριζα με υγρο για επαφες και μετα ενοιωθα αλλο αμαξι. Απο τοτε που εβαλα το δοχειο αναθυμιασεων ειναι καλυτερα τα πραγματα...
SαλιγκαρAKIS - Κυρ 01 Απρ 2012, 13:42:59
Θέμα δημοσίευσης:
tolisgt έγραψε:
τελικα παιδια καθαρισα ολες τις πλαστικες σωληνωσεις μαζι με τους σενσορες που εχουν πανω και δεν το νιωθω το κομπιασμα πλεον , π.χ στον αισθητηρα αερα πριν την πεταλουδα (μαφ λεγετε εαν δεν κανω λαθος) εβγαλα τρελο λαδι απο πανω του.... Gotcha καλα το περιεγραψες για πες.....
υγ φοραω Overload stg1


Map sensor είναι. Wink

Το επόμενο βήμα σου μάλλον θα πρέπει να είναι καθαρισμός, πολλαπλής (εισαγωγής) και αυλών. Ειδικά αν έχει φράξει αρκετά θα δεις διαφορά στην απόδοση.
tolisgt - Κυρ 01 Απρ 2012, 17:08:31
Θέμα δημοσίευσης:
ημουν σιγουρος οτι το εγραψα λαθος...... Laughing Laughing
AlienHack - Κυρ 01 Απρ 2012, 18:56:46
Θέμα δημοσίευσης:
Μια που εχω 165000 χλμ και ποτε δεν εχω καθαρισει τους αυλλους εισαγωγης και τις βαλβιδες, πιστευω οτι ηρθε η ωρα. Καταρχας ας τα παρουμε απο την αρχη, σε μηχανικο ποσο παει αυτο?

Με τα υγρα που αναφερετε, το 133 και το seafoam, γινεται σωστη δουλεια? αν οι βαλβιδες ειναι ετσι οπως τις εδειξε ο σαλεξ στις φωτος στο site των etuners, με ενα υγρο μπορει να φυγει ολο αυτο ο πουρι που επικαθοταν εντεκα χρονια τωρα? :-S

Και με τον τροπο που χρησημοποιουντε αυτα τα υγρα, ολο αυτο το ζουμι απο το υγρο καθαρισμου και τις απικαθισεις μπαινει στον θαλαμο οπου και καιγεται? (εξου και η τρέλη καπνα στα βιντεακια) αυτο δεν κανει ζημεια σε θαλαμο, βαλβιδες εξαγωγης και καταλυτη?

Τα ρωταω ολα αυτα καθοτι θελω να κανω τον καθαρισμο με τον καλυτερο δυνατο τροπο..

Επισης θα ηθελα να μου πει καποιος αν ξερει μηχανικο στην θεσσαλονικη που να εχει το συτημα με μικροκαμερα για να δει μεσω της τρυπας των μπουζι τον θαλαμο καυσης και τις βαλβιδες αν ειναι ανοιχτες στον συγκεκριμενο θαλαμο.
Το εψω ακουσει οτι το χρησημοποιουν καποιοι μηχανικοι αλλαβδεν ξερω εγω κανεναν.
drdino - Κυρ 01 Απρ 2012, 19:06:18
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν έχεις άμεσο ψεκασμό για να είναι σε τέτοιο χάλι οι αυλοί και οι βαλβίδες σου...
AlienHack - Κυρ 01 Απρ 2012, 19:22:02
Θέμα δημοσίευσης:
Σου αμεσου ψεκασμου ειναι χειροτερο το φενομενο αλλα και στα εμεσου δημιουργειται απλος οχι τοσο εντονα και τοσο γρηγορα.. Ειπαμε, ειναι και 170.000 χλμ πια...
COOL ALEXIS - Δευ 02 Απρ 2012, 09:13:56
Θέμα δημοσίευσης:
Στις 305 χιλιάδες χιλιόμετρα εγώ πάντως δεν έχω τέτοιο θέμα Exclamation
AlienHack - Δευ 02 Απρ 2012, 09:24:46
Θέμα δημοσίευσης:
COOL ALEXIS έγραψε:
Στις 305 χιλιάδες χιλιόμετρα εγώ πάντως δεν έχω τέτοιο θέμα Exclamation


se 305.000 xlm και οι βαλβιδες εισαγωγης ηταν σχετικά καθαρες?? Shocked Shocked
AlienHack - Δευ 02 Απρ 2012, 09:30:35
Θέμα δημοσίευσης:
εγω παντος για τον χαβαλε παρειγγειλα απο εβαι μικροκαμερα που χωραει στους αυλους της πολλαπλης εισαγωγης , με λεντακια για σκοτεινα μερη και φοκους στα 4 εκατοστα οποτε θα δω μια και καλή τις βαλβιδες σε τι κατασταση ειναι.

θα το γραψω και βιντεο να το ποσταρω .
η καμερα -σωληνας ειναι 0.7 εκατοστα φαρδυα, δεν ξερω αν χωραει και απο την τρυπα των μπουζι για να δω θαλαμους καυσης πως ειναι μεσα...
COOL ALEXIS - Δευ 02 Απρ 2012, 10:15:07
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
COOL ALEXIS έγραψε:
Στις 305 χιλιάδες χιλιόμετρα εγώ πάντως δεν έχω τέτοιο θέμα Exclamation


se 305.000 xlm και οι βαλβιδες εισαγωγης ηταν σχετικά καθαρες?? Shocked Shocked


Αμέ... Wink
dimkeras - Δευ 02 Απρ 2012, 10:15:53
Θέμα δημοσίευσης:
Αφού τις ξεπλένει το καύσιμο Wink
N207r - Δευ 02 Απρ 2012, 15:13:10
Θέμα δημοσίευσης:
παιδες κοιτοντας στο φορουμ τις vw ειδα οτι εκει εχουν ακομη μεγαλητερο προβλημμα απο εμας.. πολοι απο αυτους πηραν εναν αφρο τις αμσοιλ για καθαρισμο βαλβιδων κ ειχαν καλα αποτελεσματα.. το εχει δοκιμασει κανεις να μας πει αποτελεσματα? η καποιο αλο καθαριστηκο που εχει χρησιμοποιηθει με καλα αποτελεσματα?
οσο αναφορα τους εμμεσου ψεκασμου μοτερ ενα ρεντεξ που κ που στο τεποζιτο καυσημων αρκει..
Gotcha - Πεμ 07 Ιούν 2012, 07:35:49
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον το πηγα και γω προχθες για καθαρισμο βαλβιδων (επισης του αλλαξα λαδια, μπουζι, βαλβολινες κλπ). Το αμαξι στις χαμηλομεσαιες εγινε πλεον σαν ηλεκτρικο! Απιστευτα προθυμο με χαϊδεμα στο γκαζι, ακομα και με 900 στροφες και δευτερα στο κιβωτιο, τσουλαει χωρις κανενα κομπιασμα. Ενω πριν σε αντιστοιχη περιπτωση το θελε το γκαζακι του παραπανω.

Η καταναλωση πηρε την κατηφορα (αν και θελω λιγα κμ ακομα για να εχω ασφαλη συμπερασματα, εχω μονο 100-150 μετα το σερβις). Ενδεικτικα, μεσα στην πολη επαιζα γυρω στο 10 με νορμαλ οδηγηση. Τωρα, στα 150 αυτα κμ, εχω γυρω στο 8 (!) αν και το παω σαν ταριφ γτ τα λαδια ειναι φρεσκα ακομα. Αλλα και παλι, και σαν ταριφ να οδηγουσα πριν, κατω απο 9μιση με καμια κυβερνηση!!
N207r - Πεμ 07 Ιούν 2012, 23:44:03
Θέμα δημοσίευσης:
Πως τις καθαρησαν έβγαλαν εισαγωγή κ μετά με καθρεπτακι? Για πες πόσο πήγε το μαλί?
DENMARK - Παρ 08 Ιούν 2012, 00:18:04
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι ρε……..

για πες, για πες……. Onfire Onfire

Που, πόσο, κτλ ……… Study

‘μολόγα!!!!! Very happy Very happy
Gotcha - Παρ 08 Ιούν 2012, 07:48:31
Θέμα δημοσίευσης:
Εβγαλε εισαγωγη, ενω ηταν ζεστο το αμαξι, και στις κλειστες βαλβιδες εριχνε κατι μεσα και μετα βουρτσα. Δεν ξερω λεπτομεριες εξτρα μιας και δεν ειμουν μπροστα. Τωρα για τα λεφτα, επειδη εκανα και διαφορα αλλα μαζι (λαδια, φιλτρα, μπουζι, τακακια, σκαστρα, παραφλου κλπ) την τιμη για τον καθαρισμο δεν την ξερω αλλα παντα σε λογικα πλαισια κυμαινεται. Στον Βαγγελη πηγα, παρτε τον τηλεφωνο Smile
psilos133 - Παρ 08 Ιούν 2012, 09:13:02
Θέμα δημοσίευσης:
Gotcha έγραψε:
Εβγαλε εισαγωγη, ενω ηταν ζεστο το αμαξι, και στις κλειστες βαλβιδες εριχνε κατι μεσα και μετα βουρτσα. Δεν ξερω λεπτομεριες εξτρα μιας και δεν ειμουν μπροστα. Τωρα για τα λεφτα, επειδη εκανα και διαφορα αλλα μαζι (λαδια, φιλτρα, μπουζι, τακακια, σκαστρα, παραφλου κλπ) την τιμη για τον καθαρισμο δεν την ξερω αλλα παντα σε λογικα πλαισια κυμαινεται. Στον Βαγγελη πηγα, παρτε τον τηλεφωνο Smile


Φιλε μου επειδη θελω να το κανω κ εγω ποιον βαγγέλη εννοείς??κ μιλαμε για θεσ/νικη??
Gotcha - Παρ 08 Ιούν 2012, 10:29:42
Θέμα δημοσίευσης:
Αθηνα φιλε μου. Στον Καντερε πηγα
psilos133 - Παρ 08 Ιούν 2012, 11:21:37
Θέμα δημοσίευσης:
Gotcha έγραψε:
Αθηνα φιλε μου. Στον Καντερε πηγα


Sad Μακρια μου πεφτει...
recife_rallye - Τρι 21 Αύγ 2012, 02:21:04
Θέμα δημοσίευσης:
Ayto ειναιν ενα ωραιο ποστ με τα αποτελεσματα ενος μοτερ με μπολικες επικαθησεις ανθρακα..διαβαστε και φριξτε Laughing
http://audisrs.com/archive/effects-of-carbon-build-up__o_t__t_15813.html
recife_rallye - Σαβ 25 Αύγ 2012, 22:01:09
Θέμα δημοσίευσης:
Ayta ειναι τα δικα μου τα καμαρια!! Very happy



Οι πισω αναθυμιασεις μου ειναι απο τα 0χλμ μεχρι σημερα,μεσα στην πολλαπλη οπως βγηκε απο αντιπροσωπεια.
Πολυ λαδιλα παιδια..τρομαξα!!Εαν μπορουσα να τα μαζεψω ολα τα λαδια στην εισαγωγη,θα ηταν σιγουρα πανω 50ml.
Σε καποια φαση εκει που ημουν σκυμμενος πανω στο μοτερ κατι πεταχτηκε απο κει μεσα...για βροντοσαυρος μου εκανε Laughing Laughing
Οποτε παμε για ανοιγμα κεφαλης για να γινει σωστα!

Να επισημανω και κατι ακομη..
Αυτοι που εχουν προβλημα αναλογο με το δικο μου και το ξερουν και το χουν ελεγξει,καλο θα ηταν να εκαναν και εναν καθαρισμο ΣΕ ΟΛΟ το συστημα της εισαγωγης μεχρι και το κουλερ,γιατι ειναι πολυ πιθανο στο κατω μερος του (και ειδικα στα κουπροκουλερ)να εχει μαζεψει λιμναζουσα λαδια.
N207r - Σαβ 25 Αύγ 2012, 22:13:36
Θέμα δημοσίευσης:
Πόσα χμ έχεις ?
recife_rallye - Σαβ 25 Αύγ 2012, 22:24:11
Θέμα δημοσίευσης:
105000χλμ
Giwrgos207GT - Δευ 27 Αύγ 2012, 19:45:12
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.youtube.com/watch?v=ZnwTfOpCY1E
recife_rallye - Δευ 27 Αύγ 2012, 20:54:31
Θέμα δημοσίευσης:
Nαι καλα.. για να παρεις ενα τετοιο πληρωνεις πολλα για μεταφορικα προς ελλαδα και το αποτελεσμα ειναι αμφιβολο.
1000 φορες καλυτερα να ανοιξεις και να εισαι σιγουρος οτι το καθαρισες και μαλιστα με οχι τοσα πολλα χρηματα πλεον! Wink
makis106 - Δευ 27 Αύγ 2012, 21:13:10
Θέμα δημοσίευσης:
Ακριβώς, εκτος του οτι απο ebay δεν στελνει κανεις Ελλάδα ή για να σου στειλει θελει πολλα λεφτα, δεν νομιζω οτι υπαρχει χημικο που να μπορει να βγαλει την καρβουνίλα, το πολυ πολυ να βγαλει τη γλίτσα. Εγω τουλαχιστον οταν εβγαλα την πολλαπλή για να καθαρίσω εριξα αρκετο τριψιμο με πολλες επαναληψεις μαζι με αντιστοιχο υγρό (tunap133) για να φυγει το καρβουνο. μονο του δεν θα εκανε τιποτα. απλα εχω αποφασισει ανα 20000 να του πεταω μεσα ενα μπουκαλακι τετοιο για συνηρηση, παρολο που εχω βγαλει αναθυμιάσεις...
Jim_207GT - Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:27:50
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδες τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα εν τελει! Εγω εχω διανυσει 93000 κμ μεχρι σημερα και αποφασισα να λυσω καπακι αφου ειχα παρατηρησει μειωμενη αποδοση και υψηλοτερη καταναλωση αυτα που αντικρισα μετα το λυσιμο ηταν να τραβας τα μαλλια σου η βαλβιδες και το καπακι σε μαυρα χαλια φανταστειτε με το κατσαβιδι που το εξυσα επιφανειακα για να δω το μεγεθος της καρβουνιλας εβγαζες ολοκληρα κοματια !!!

Και ολα αυτα με σχολαστικη συντηρηση αλλαγη λαδιων ανα 4000κμ φανταστειτε απο της πολλες αλλαγες λαδιων μου ειχε ψιλοχαλασει η ταπα στο καρτερ και την αλλαξα προληπτικα μπουζι ανα 10000 κμ τα τελευταια 40000 κμ με λαδι Total 0/30 ταπες κλειστες και δυο μπουκαλια σπρει καθαρισμου αμμεσου ψεκασμου αυτο που δινει η Peugeot!Τη να λεμε τωρα?
makis106 - Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:44:03
Θέμα δημοσίευσης:
Εννοείται φίλε μου οτι δεν γλιτώνεις την καρβουνίλα με συγκεκριμένο τύπο λαδιού. όσο ρίχνουν μέσα λάδια οι αναθυμιάσεις, δε σώζεται η κατασταση. Σε συνδιασμό και με τυχον διαροές οδηγων βαλβίδων ή τουρμπίνας, αστα, βράστα... Sad
Τα δε μπουκαλακια με το χημικό, πεταμένα λαφτά...
Jim_207GT - Κυρ 09 Σεπ 2012, 13:04:32
Θέμα δημοσίευσης:
Ξεχασα να αναφερω οτι ψεκαζω και μεθανολες με νερο! Ανεφερα τυπο λαδιου γιατι εχει γραφτει απο φιλο εδω μεσα οτι ισως μια απο της αιτιες του προβληματος βρισκετραι στο λαδι εφοσον με τα λεγομενα του το 5/30 ειναι ακαταληλο για το μοτερ μας παντα φιλικα το αναφερω δεν το γραφω σαν μπηκτη!
recife_rallye - Κυρ 09 Σεπ 2012, 13:08:53
Θέμα δημοσίευσης:
Jim_207GT έγραψε:
Παιδες τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα εν τελει! Εγω εχω διανυσει 93000 κμ μεχρι σημερα και αποφασισα να λυσω καπακι αφου ειχα παρατηρησει μειωμενη αποδοση και υψηλοτερη καταναλωση αυτα που αντικρισα μετα το λυσιμο ηταν να τραβας τα μαλλια σου η βαλβιδες και το καπακι σε μαυρα χαλια φανταστειτε με το κατσαβιδι που το εξυσα επιφανειακα για να δω το μεγεθος της καρβουνιλας εβγαζες ολοκληρα κοματια !!!

Και ολα αυτα με σχολαστικη συντηρηση αλλαγη λαδιων ανα 4000κμ φανταστειτε απο της πολλες αλλαγες λαδιων μου ειχε ψιλοχαλασει η ταπα στο καρτερ και την αλλαξα προληπτικα μπουζι ανα 10000 κμ τα τελευταια 40000 κμ με λαδι Total 0/30 ταπες κλειστες και δυο μπουκαλια σπρει καθαρισμου αμμεσου ψεκασμου αυτο που δινει η Peugeot!Τη να λεμε τωρα?

Ισως να παιζει το ρολο του και το overlap αλλα δε νομιζω να μπορουμε να κανουμε κ πολλα γι αυτο Confused

Mητσαρα για πες διαφορες απο πλευρας αποδοσης κ οικονομιας..
Πως το νιωθεις τωρα το μοτερ Question
N207r - Κυρ 09 Σεπ 2012, 13:46:42
Θέμα δημοσίευσης:
για να κανουν δουλεια οι μεθανολες πρεπει να ψεκαζεις πολυ συχνα διαφορετικα δεν κανεις τιποτα.. φιλος με τφσι 2.0 ολη μερα ψεκαζε γιατι εχει μουρλια οποτε κ το εσπασε οταν το ανοιξε ηταν πεντακαθαρο αλα τι να λεει με τοσα λευτα που εδινε για μεθανολες..
Jim_207GT - Κυρ 09 Σεπ 2012, 14:20:44
Θέμα δημοσίευσης:
Ακομη δεν το εχω δεσει μεσα στη εβδομαδα που θα το εχω ετοιμο θα σου πω εντυπωσεις!
rallaki-1 - Κυρ 09 Σεπ 2012, 21:28:00
Θέμα δημοσίευσης:
Jim_207GT έγραψε:
Ακομη δεν το εχω δεσει μεσα στη εβδομαδα που θα το εχω ετοιμο θα σου πω εντυπωσεις!


Φίλε μόνος σου το έλυσες ή πήγες σε συνεργείο? Γιατί σκέφτομαι να το κάνω μόνος μου αύτη την φορά. Εγώ έκανα καθαρισμό στα 40.000κμ και είδα τρελή διαφορά μου ανέβαζε και τρελή θερμοκρασία εισαγωγής λόγω του προβλήματος.
bagosgt - Κυρ 09 Σεπ 2012, 21:31:17
Θέμα δημοσίευσης:
rallaki-1 έγραψε:
Εγώ έκανα καθαρισμό στα 40.000κμ και είδα τρελή διαφορά μου ανέβαζε και τρελή θερμοκρασία εισαγωγής λόγω του προβλήματος.

δε ξερω κατα ποσο μπορει να οφειλεται σε καθαρισμο η διαφορα θερμοκρασια εισαγωγης,κ να το δεις κ εσυ.οι ο τελευταιος μαπ που παιρνει τιμες,ειναι πανω στην πλαστικη εισαγωγη οποτε δε μπορει να διαβασει τι γινεται μεσα στους θαλαμους Wink
N207r - Τρι 02 Οκτ 2012, 14:39:52
Θέμα δημοσίευσης:
Σημερα ηρθε κ η ωρα του δικου μου ραλλου.. 48.500 χλμ με αναθυμιασεις ολες μεσα.. το εκανα ξυλοκαστρο σε συνεργειο φιλου για λογους κοστους.. αφου τα ελυσα ολα μονος μου γ@μηθηκ@ τρομαξα να βγαλω την πολλαπλη αλα τα καταφερα ειδα το χαος.. αν κ περιμενα παραπανω η πιο πολυ βρωμια ηταν στον 4ο/30 κ ηταν στο στελεχος τις βαλβιδασ.. ριξαμε καθαριστικο καρμπιρατερ κ με οδοντοβουρτσακαναμε οτι μπορουσαμε δηλ σχεδον τιποτα..
μετα πηρα ενα κατσαβιδι κ πολυ προσεκτηκα εξησα το δοντι απο την καρβουνηλα.. το αποτελεσμα ειναι κατα 90/95%... αρκετα καλα.. τωρα το μονο που μενει ειναι να καθαρισω εισαγωγη αν κ δεν εχει λαδια να τρεχουν κ δεσημο.. μετα αλλαγη λαδια/φιλτρου κ να πανε ολα καλα κ να δουλευει σωστα.. μην περισσεψει καμια βιδα μονο..
N207r - Τρι 02 Οκτ 2012, 21:35:51
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά όλα καλά από τις 11 το πρωί τελειώσαμε κατά τις 8.. αφού τα δεσαμε όλα σωστά αλλάξαμε κ λαδακια κ μετά από καλό ζέσταμα το αποτέλεσμα ειναι να δουλεύει το μοτερ πιο ήρεμα ρελαντί κ μετά.. το αποτέλεσμα άξιζε τον κόπο το αμάξι άλλαξε ριζικά κάνει πολύ όμορφο φούσκωμα κ ψηλά λυσσαει... Τώρα ειναι έτοιμο για πρόγραμμα....
Ευχαριστώ τον Μάκη για τις πολύτιμες συμβουλές δια τηλεφώνου....
makis106 - Τρι 02 Οκτ 2012, 22:47:18
Θέμα δημοσίευσης:
N207r έγραψε:
Τελικά όλα καλά από τις 11 το πρωί τελειώσαμε κατά τις 8.. αφού τα δεσαμε όλα σωστά αλλάξαμε κ λαδακια κ μετά από καλό ζέσταμα το αποτέλεσμα ειναι να δουλεύει το μοτερ πιο ήρεμα ρελαντί κ μετά.. το αποτέλεσμα άξιζε τον κόπο το αμάξι άλλαξε ριζικά κάνει πολύ όμορφο φούσκωμα κ ψηλά λυσσαει... Τώρα ειναι έτοιμο για πρόγραμμα....
Ευχαριστώ τον Μάκη για τις πολύτιμες συμβουλές δια τηλεφώνου....

Tελικά σας πήρε κ σας ολη τη μέρα ε! Laughing
Αντε καλές βόλτες και βουρ για πρόγραμμα! Thumb right
SαλιγκαρAKIS - Τετ 03 Οκτ 2012, 18:41:34
Θέμα δημοσίευσης:
Βούρ για πρόγραμμα και μετά δοκιμή με το φίλο Σάκη. Razz
N207r - Τετ 03 Οκτ 2012, 21:46:38
Θέμα δημοσίευσης:
Αφού έφτασα ως εδώ να φτιάξω πρώτα κ μια εισαγωγή πρόγραμμα κ μετά φουλ δοκιμές...
bagos - Πεμ 04 Οκτ 2012, 21:05:23
Θέμα δημοσίευσης:
ελα να ρεει το χρημα.... Laughing Laughing Laughing
cztred - Πεμ 01 Νοέ 2012, 13:19:42
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια αναλαμβανει να κανει τετοου ειδους καθαρισμο καποιο συνεργειο στην Αθηνα?
SαλιγκαρAKIS - Πεμ 01 Νοέ 2012, 14:27:55
Θέμα δημοσίευσης:
cztred έγραψε:
Παιδια αναλαμβανει να κανει τετοου ειδους καθαρισμο καποιο συνεργειο στην Αθηνα?


Yes! Παραπάνω από ένα σίγουρα.

Αν θυμάμαι καλά ένα από αυτά είναι και η Auto Technica, Μάμμος.
cztred - Πεμ 01 Νοέ 2012, 15:38:18
Θέμα δημοσίευσης:
Εψαξα για αυτον αλλα δε βρηκα τηλ του
Βρηκα τον Καντερε στο Ν.Κοσμο
Εχει κανει καποιο αλλο παιδι τη συγκεκριμενη διαδικασια στο εν λογω συνεργειο ?
bagos - Πεμ 01 Νοέ 2012, 15:38:20
Θέμα δημοσίευσης:
μερικα αλλα που εχουν συνεργασια με το κλαμπ Wink
cztred - Πεμ 01 Νοέ 2012, 15:39:35
Θέμα δημοσίευσης:
Αν δεν υπαρχει προβλημα και εχετε να μου προτεινετε κατι θα σας ημουν υποχρεος
Pipis - Πεμ 08 Νοέ 2012, 21:52:48
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδιά καθαρισμός απο την τουρμπίνα μέχρι την πολλαπλή εισαγωγής,καθαρισμός ιντερκούλερ και βαλβίδες εισαγωγής πόσο πάει το μαλλί?
Pipis - Δευ 19 Νοέ 2012, 00:01:20
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν έχεις πρόβλημα με καρβουνίλλα στην εισαγωγή μπορεί να έχεις κοψίματα όταν πατάς ελάχιστα γκάζι και να σου πετάξει depollution system faulty και να έχεις ατελή καύση σε κάποιο κύλινδρο λόγω του ότι δεν μπορεί να περάσει αρκετός αέρας?Σόρρυ παιδιά για το πόστ.......
psilos133 - Τρι 26 Φεβ 2013, 10:39:22
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα στο Group..Κανένας εδώ Θεσσαλονίκη που να κάνει καθαρισμό βαλβίδων χωρίς να ανοιχτεί η κεφαλή υπάρχει??Μιας κ έχω κάνει 90000χλμ και δεν έχω κάνει ποτέ καθαρισμό βαλβίδων ..Κ νομίζω οτι το αμάξι έχει χασει την αρχική του απόδοση..
mathanas - Τετ 27 Φεβ 2013, 16:03:56
Θέμα δημοσίευσης:
Να πω και γω τη περιπτωση μου για οσους εχουν παρομοια θεματα

Λοιπον το ραλακι μου δεν ειχε κανει θορθβο απο καδενα ποτε, δεν εχει αναψει ποτε λαμπακι γενικα δεν ειχε βγαλει ποτε προβλημα, το τελευταιο 1,5 χρονο ειχα παρατηρησει οτι δεν ηθελε να τερματισει το κοντερ με τπτ ουτε στη κατηφορα αλλα δεν ειχα δωσει σημασια, επισης δουλευε πολυ καλα μεχρι τις 5000 μετα ταφος αλλα ελεγα οκ turbo thp ειναι δε δουλευει εκει ψηλα, με προβληματιζε βεβαια οτι τα 152 αλογα που λενε τα δυναμομετρα ειναι ολα μετα 6000...... αρα πως να βγαλει τα αλογα οταν δε στροφαρει μετα τισ 5000...

Για να μη πολυλογω το πηγα αρχικα για να δουνε το χρονισμο, αποτελεσμα ειχε φυγει αλλου γι αλλου (ξαναλεω χωρις να χει θορυβησει ποτε η καδενα στα 55.000)

και το καλυτερο οταν ειδαμε τις βαλβιδες , μια τραγικη κατασταση σαν τις photo που εχουμε δει κατα καιρους... δε περναγε τπτ..... (και με ταπες μετα τα 33000 km)


Οι βαλβιδες καθαριστηκαν , το αμαξι χρονιστηκε , αλλαχτηκαν τεντωτηρες βιδες κτλ


Και επιτελους , χαμηλα σκοτωνει εκει που απλα πηγαινε καλα, και γεμιζει το κοντερ ανετα και οι στροφες χτυπανε 6ρες χωρις καμια διαμαρτυρια....
(νομιζω ουτε καινουργιο πηγαινε ετσι , μονο το μεσαιο εχω καταργησει και εχω βαλει το τελικο απο RC δε ξερω αν αυτα κανουν διαφορα...)

Αυτα για οσους παρατηρουν παρομοια θεματα και ας μην εχει αναψει λαμπακι η θορυβησει ποτε....[/img]
bagos - Τετ 27 Φεβ 2013, 18:01:40
Θέμα δημοσίευσης:
οταν χανει το χρονισμα δε κανει θορυβο.θορυβο κανει οταν θελει αλλαγη ο τεντωτηρας Wink
mathanas - Τετ 27 Φεβ 2013, 21:12:55
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι σωστα απλα εχω την αισθηση οτι οταν κανει σα τρακτερ και τ αφησεις τοτε αμεση συνεπεια θα ναι να χασει το χρονισμα.....

Τωρα πιθανον να μη συνεπαγεται και το αναποδο, δλδ αν δεν ακουστει ποτε καδενα οτι δεν εχει χασει το χρονισμα...

.αν και ο τεντωτηρας που βγηκε ηταν πολυ πολυ πιο μαλακος απο το καινουργιο, τωρα μαλακωσε με το χρονο η ο καινουργιος ειναι πλα πιο σκληρος....? Δε ξερω τι να πω....
psilos133 - Σαβ 06 Απρ 2013, 10:31:47
Θέμα δημοσίευσης:
Μετά από 90.000 χλμ έκανα καθαρισμο εισαγωφής/βαλβίδων..το αμάξι αλλαξε ριζικά πάει ευκολα μέχρι κοφτη την στιγμή που πριν δεν ανεβαζε με τιποτα ομως πάνω από 5.500 χιλ στροφές...Σαν να πήρα καινούργιο αμάξι..Ευχαριστώ πολύ τον Βαγγέλη(Καντερέ που μου σύστησε το παληκάρι εδω Θεσ/νίκη) και τον Τάσο που μου έκανε την δουλειά..
recife_rallye - Σαβ 06 Απρ 2013, 16:43:34
Θέμα δημοσίευσης:
Ποσο το μαλι δεν μας ειπες...αν φυσικα θελεις να μας πεις Wink
Καλοταξιδο!
psilos133 - Σαβ 06 Απρ 2013, 19:56:15
Θέμα δημοσίευσης:
recife_rallye έγραψε:
Ποσο το μαλι δεν μας ειπες...αν φυσικα θελεις να μας πεις Wink
Καλοταξιδο!

ευχαριστώ..α δεν εχω πρόβλημα..215 έδωσα αλλά μαζί με έλεγχο χρονισμου κ φλαντζα βαλβίδων ..αρκετά αλλά χαλάλι ..
SAKIS-LEMANS - Κυρ 07 Απρ 2013, 07:53:04
Θέμα δημοσίευσης:
psilos133 έγραψε:
recife_rallye έγραψε:
Ποσο το μαλι δεν μας ειπες...αν φυσικα θελεις να μας πεις Wink
Καλοταξιδο!

ευχαριστώ..α δεν εχω πρόβλημα..215 έδωσα αλλά μαζί με έλεγχο χρονισμου κ φλαντζα βαλβίδων ..αρκετά αλλά χαλάλι ..


προφανώς σε αυτήν την τιμή δεν έλυσε το κεφαλάρι, να το καθαρίσει όλο καλα. Όμως και αυτό που έκανες εννοείται ότι θα δεις διαφορά. Καλή τιμή θα έλεγα.
recife_rallye - Κυρ 07 Απρ 2013, 08:26:14
Θέμα δημοσίευσης:
psilos133 έγραψε:
recife_rallye έγραψε:
Ποσο το μαλι δεν μας ειπες...αν φυσικα θελεις να μας πεις Wink
Καλοταξιδο!

ευχαριστώ..α δεν εχω πρόβλημα..215 έδωσα αλλά μαζί με έλεγχο χρονισμου κ φλαντζα βαλβίδων ..αρκετά αλλά χαλάλι ..


Flaτζα βαλβιδων 15ε αν θυμαμαι καλα,φλατζα κεφαλης 40ε,βιδες κεφαλης 70ε,ρεκτιφιε...?
Το αμαξι ξαναχρονιζεται ουτως η αλλως.
Η τιμη ειναι υπερβολικα χαμηλη για αυτη την εργασια ΑΝ γινει σωστα.
Συγνωμη ψηλε αλλα κατι δε μ αρεσει.Μαλλον μονο τις βαλβιδες θα ετριψε..
Δεν πειραζει,εσυ να σαι καλα
psilos133 - Κυρ 07 Απρ 2013, 12:11:55
Θέμα δημοσίευσης:
recife_rallye έγραψε:
psilos133 έγραψε:
recife_rallye έγραψε:
Ποσο το μαλι δεν μας ειπες...αν φυσικα θελεις να μας πεις Wink
Καλοταξιδο!

ευχαριστώ..α δεν εχω πρόβλημα..215 έδωσα αλλά μαζί με έλεγχο χρονισμου κ φλαντζα βαλβίδων ..αρκετά αλλά χαλάλι ..


Flaτζα βαλβιδων 15ε αν θυμαμαι καλα,φλατζα κεφαλης 40ε,βιδες κεφαλης 70ε,ρεκτιφιε...?
Το αμαξι ξαναχρονιζεται ουτως η αλλως.
Η τιμη ειναι υπερβολικα χαμηλη για αυτη την εργασια ΑΝ γινει σωστα.
Συγνωμη ψηλε αλλα κατι δε μ αρεσει.Μαλλον μονο τις βαλβιδες θα ετριψε..
Δεν πειραζει,εσυ να σαι καλα


όχι παιδιά δεν ανοίχτηκε κεφαλή καθαρισμός από έξω έγινε..απλά του είπα να τσεκαρει κ το χρονισμο..το πλαστικό το καπάκι άνοιξε μόνο..κ άλλαξε φλαντζα βαλβίδων..ξέρω ότι σωστη δουλειά θα γίνει μόνο με ρεκτιφιε αλλά κοστίζει..
gew_ponos - Κυρ 07 Απρ 2013, 13:01:58
Θέμα δημοσίευσης:
Εργασία λύσε - δέσε κεφαλή κοντά στα 500 ευρώ, καθάρισμα όλο το καπάκι βαλβίδες κτλ να γίνει σαν καινούργιο 180-200 ευρώ. Και βέβαια είναι πολλά τα λεφτά οπότε ανοίγεις ψευτοκάπακο, σου καθαρίζει και την εισαγωγή και με ένα 100ρικο είσαι ψευτο-οκ..
recife_rallye - Κυρ 07 Απρ 2013, 19:09:29
Θέμα δημοσίευσης:
psilos133 έγραψε:
recife_rallye έγραψε:
psilos133 έγραψε:
recife_rallye έγραψε:
Ποσο το μαλι δεν μας ειπες...αν φυσικα θελεις να μας πεις Wink
Καλοταξιδο!

ευχαριστώ..α δεν εχω πρόβλημα..215 έδωσα αλλά μαζί με έλεγχο χρονισμου κ φλαντζα βαλβίδων ..αρκετά αλλά χαλάλι ..


Flaτζα βαλβιδων 15ε αν θυμαμαι καλα,φλατζα κεφαλης 40ε,βιδες κεφαλης 70ε,ρεκτιφιε...?
Το αμαξι ξαναχρονιζεται ουτως η αλλως.
Η τιμη ειναι υπερβολικα χαμηλη για αυτη την εργασια ΑΝ γινει σωστα.
Συγνωμη ψηλε αλλα κατι δε μ αρεσει.Μαλλον μονο τις βαλβιδες θα ετριψε..
Δεν πειραζει,εσυ να σαι καλα


όχι παιδιά δεν ανοίχτηκε κεφαλή καθαρισμός από έξω έγινε..απλά του είπα να τσεκαρει κ το χρονισμο..το πλαστικό το καπάκι άνοιξε μόνο..κ άλλαξε φλαντζα βαλβίδων..ξέρω ότι σωστη δουλειά θα γίνει μόνο με ρεκτιφιε αλλά κοστίζει..


A οκ παρερμηνευσα Wink
psilos133 - Κυρ 07 Απρ 2013, 20:32:08
Θέμα δημοσίευσης:
recife_rallye έγραψε:
psilos133 έγραψε:
recife_rallye έγραψε:
psilos133 έγραψε:
recife_rallye έγραψε:
Ποσο το μαλι δεν μας ειπες...αν φυσικα θελεις να μας πεις Wink
Καλοταξιδο!

ευχαριστώ..α δεν εχω πρόβλημα..215 έδωσα αλλά μαζί με έλεγχο χρονισμου κ φλαντζα βαλβίδων ..αρκετά αλλά χαλάλι ..


Flaτζα βαλβιδων 15ε αν θυμαμαι καλα,φλατζα κεφαλης 40ε,βιδες κεφαλης 70ε,ρεκτιφιε...?
Το αμαξι ξαναχρονιζεται ουτως η αλλως.
Η τιμη ειναι υπερβολικα χαμηλη για αυτη την εργασια ΑΝ γινει σωστα.
Συγνωμη ψηλε αλλα κατι δε μ αρεσει.Μαλλον μονο τις βαλβιδες θα ετριψε..
Δεν πειραζει,εσυ να σαι καλα


όχι παιδιά δεν ανοίχτηκε κεφαλή καθαρισμός από έξω έγινε..απλά του είπα να τσεκαρει κ το χρονισμο..το πλαστικό το καπάκι άνοιξε μόνο..κ άλλαξε φλαντζα βαλβίδων..ξέρω ότι σωστη δουλειά θα γίνει μόνο με ρεκτιφιε αλλά κοστίζει..


A οκ παρερμηνευσα Wink

ρώτησα κ για ρεκτιφιε ..κοντά στα 600 μου είπε..κάποια στιγμή αργότερα θα γίνει κ αυτό..
android - Κυρ 07 Απρ 2013, 20:37:56
Θέμα δημοσίευσης:
Ποιος τρελος θα κανει ρεκτιφιε μονο κ μονο για να καθαρισει βαλβιδες?
N207r - Κυρ 07 Απρ 2013, 21:02:27
Θέμα δημοσίευσης:
Καλά ρε παιδιά όχι κ 600€...
Είπαμε.. 150 € λύσε δεσε + φλάντζες + αλλαγή τσιμουχακια εαν καίει λάδι απο βαλβίδες οποτε πάμε κάνα 350 ρι €.. Άντε + τα νερά
makis106 - Κυρ 07 Απρ 2013, 21:11:18
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
Ποιος τρελος θα κανει ρεκτιφιε μονο κ μονο για να καθαρισει βαλβιδες?

+1
ποιος ο λογος? για να αυξησεις και αλλο την ήδη υψηλη σχεση συμπίεσης, και να το κανεις πιο ευθραυστο?
gew_ponos - Κυρ 07 Απρ 2013, 21:43:44
Θέμα δημοσίευσης:
N207r ρώτησα για αυτό είπα αυτά τα νούμερα, μόνο το καθάρισμα της κεφαλής να στείλει σε μηχανουργείο και σωστή δουλειά, να μυρίζει καινούργιο 180-200€. Εργασία η Lion χρεώνει αν θυμάμαι καλά 12,5 εργατοώρες, περίπου 700-800€. Εξω που ρώτησα γύρω στα 500€. Υπάρχει και τρίτη λύση να έχεις κανέναν γνωστό να σου πάρει τα λεφτά που λες και να είσαι σίγουρος ότι η δουλειά έγινε σωστά και δεν θα μπεις σε περιπέτειες..
N207r - Κυρ 07 Απρ 2013, 22:18:32
Θέμα δημοσίευσης:
Ουτε εγώ το εκανα έτσι.. Αλλά κ να το εκανα θα το εκανα εξω με τα μισά λεφτα. Άλλαξαν οι εποχές παιδιά πάνε ανεπιστρεπτί αυτά τα νούμερα τιμών κ ανθρωπων..
Κ αυτήν την τιμή που είπα μηχανηκος επαρχία μ την έδωσε χωρίς καν να τον ξέρω..
Κ μάλιστα το παιδι το είχε ψάξει πολύ το θέμα thp γιατί δεν είναι κ τόσο απλό..
Πάντος κ τα 150€ που θέλουν για καθαρισμό χωρίς να λύσουν καπάκι πολλά είναι μην τρελαθουμε..
gew_ponos - Κυρ 07 Απρ 2013, 22:26:36
Θέμα δημοσίευσης:
Νίκο δεν θα διαφωνήσω ότι οι εποχές έχουν αλλάξει, αλλά τόσα είναι τα χρήματα που ζητάνε για άνοιγμα, άντε να πέσει η εργασία στα 400€. Καθαρισμός με λύσιμο ψευτοκάπακο και καθάρισμα εισαγωγής 100€ άει.
recife_rallye - Κυρ 07 Απρ 2013, 22:48:41
Θέμα δημοσίευσης:
Na σας θυμησω παιδια οτι carbon deposits δεν εχουμε μονο στις βαλβιδες και τους αυλους αλλα και στα πιστονια και τους χωρους καυσης Wink
Οσοι ανοιξαν καπακι καταλαβαινουν τι λεω.Στη δικη μου περιπτωση το 4ο ειχε μια στρωση σα ''σφουγγαρι'' πανω του
puglover - Κυρ 07 Απρ 2013, 22:57:24
Θέμα δημοσίευσης:
Ολα τα αμεσου ψεκασμου παρουσιαζουν επικαθισεις? Η peugeot εχει βγαλει καποια επισημη οδηγια σχετικα με τον καθαρισμο των βαλβιδων? Θεωρειται δηλαδη επισημως προβλημα?Βελτιωμενα και μη μοτερ?
makis106 - Κυρ 07 Απρ 2013, 23:02:13
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι όλα παρουσιαζουν,βελτιωμένα και μη, peugeot και μη, άλλα λιγότερο άλλα περισσότερο. Η peugeot δίνει σαν πρωτη λύση τον ψεκασμο 2 σπρει, ανα καποιες χιλιάδες χλμ. τα οποια χρεωνει πανακριβα, αν θυμαμαι καλα 70€ το μπουκαλι, και που τα αποτελεσματα ειναι αμφίβολα και σιγουρα οχι σαν του καθαρισμου με αφαιρεση πολλαπλής τουλαχιστον.
makis106 - Κυρ 07 Απρ 2013, 23:05:42
Θέμα δημοσίευσης:
recife_rallye έγραψε:
Na σας θυμησω παιδια οτι carbon deposits δεν εχουμε μονο στις βαλβιδες και τους αυλους αλλα και στα πιστονια και τους χωρους καυσης Wink
Οσοι ανοιξαν καπακι καταλαβαινουν τι λεω.Στη δικη μου περιπτωση το 4ο ειχε μια στρωση σα ''σφουγγαρι'' πανω του

ολα εχουν Λεφο, αλλα λιγοτερο αλλα περισσοτερο, εξαρταται και απο μιγματα, λαδια που καιει κλπ. παντως η καλυτερη θεραπεια ειναι το σκισιμο! Twisted evil
psilos133 - Δευ 08 Απρ 2013, 09:05:09
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
recife_rallye έγραψε:
Na σας θυμησω παιδια οτι carbon deposits δεν εχουμε μονο στις βαλβιδες και τους αυλους αλλα και στα πιστονια και τους χωρους καυσης Wink
Οσοι ανοιξαν καπακι καταλαβαινουν τι λεω.Στη δικη μου περιπτωση το 4ο ειχε μια στρωση σα ''σφουγγαρι'' πανω του

ολα εχουν Λεφο, αλλα λιγοτερο αλλα περισσοτερο, εξαρταται και απο μιγματα, λαδια που καιει κλπ. παντως η καλυτερη θεραπεια ειναι το σκισιμο! Twisted evil


Με την κατοστάρα ομως κοντα στα 2 ευρω αν το σκίζεις συνεχεια αστα να πάνε..Εμείς που δουλεύουμε το αμάξι δλδ σε συνθήκες πολης την μαμησαμε με αλλα λόγια..Στις διαδρομές που κάνω δεν προλαβαίνει καν να ζεσταθεί..Πάντως εμένα απ ΄οτι θυμαμαι από τις 30000 με 35000 αρχισε να πέφτει σιγα και μεχρι τις 55000 είχα και αναθυμίασεις μέσα..από την στιγμή που τις έβγαλα σταματησε να πέφτει τόσο γρηγορα είναι η αλήθεια αλλά η ζημιά μάλλον είχε ηδη γίνει..Βεβαια οταν τις έβγαλα παρατηρησα οτι αρχισε να καίει κ παραπάνω λάδι.Απο την στιγμή που το εφτιαξα το σκιζω συνέχεια γιατι δεν μπορώ να πιστεψω οτι πάει τοσο καλά..Είχα ξεχάσει ότι είναι τοσο γρήγορο..Τώρα μένει να το τελικιάσω να δω πόσο πάει..πριν καθαρισω βαλβίδες μεχρι 200 με το ζορι πηγαινε
marios_207_GT - Κυρ 28 Απρ 2013, 14:13:08
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδια, διαβασα ολες τις σελιδες και απ οτι καταλαβα υπαρχει τρελη διαφορα μετα απο τον καθαρισμο, και χθες βραδυ που εκανα 2-3 πατηματα με αυτοκινητα που κανονικα επρεπε να τα παρω ειδα πως μετα τις 4500 το αμαξι κρεμαγε αγρια και σε εκεινο το σημειο με μαζευαν καλα, κοντευω 70.000 χιλιομετρα και δεν εχω κανει καθαρισμο ουτε δοχεια ουτε τιποτα, λετε να ειναι εκει το προβλημα, να κρεμαει απο τις επικαθισεις στις βαλβιδες? Ξερω για μια τιμη στα 100 ευρω, οσοι εχετε κανει πειτε μου εστω σε pm αν θελετε ποσο σας κοστισε να εχω μια ιδεα.
N207r - Κυρ 28 Απρ 2013, 22:25:45
Θέμα δημοσίευσης:
Καλά είναι τα λεφτά που ς ειπαν. Ναι εκεί είναι το πρόβλημα κάνε καθαρισμό κ θα είναι σαν να εβαλες πρόγραμμα σε σχέση μ τώρα..
mathanas - Τετ 01 Μάϊ 2013, 12:22:45
Θέμα δημοσίευσης:
εκει ειναι ... και στο χρονισμο !
εμενα μετα τις 5000 ηταν ταφος στη κυριολεξια και ειχα παρατηρησει αυτο που λες , αυτοκινητα που επρεπε να τα μαζευω για πλακα, μολις το στροφομετρο εκανε να ακουμπησει τις 5000 απλα πηγαιναμε μαζι... επρεπε να αλλαξω ταχυτητα βεβαια ξαναλεω ειχε χασει και το χρονισμο !
N207r - Τετ 01 Μάϊ 2013, 13:03:57
Θέμα δημοσίευσης:
Κ χρονισμό να μην εχεις χασει απο την καρβουνηλα χάνει υπερβολικά.. Έτσι κ εμένα εκανα χρόνια χρονισμα κ μετα τάφος.. Μέχρι που το καθαρισα κ μετα στροφαρε μέχρι κόφτη..
marios_207_GT - Τρι 14 Μάϊ 2013, 20:24:19
Θέμα δημοσίευσης:
χρονισμο εχω κανει και σε προσφατο ελεγχο στα trims ειμασταν αστερι, αρα απο μαυριλα ειναι το θεμα, μολις καθαρισω θα πω εντυπωσεις.
vagelis207 - Τετ 15 Μάϊ 2013, 20:57:15
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδες εχει καθαρισει κανενας βαλβιδες στην Πατρα??
Θελω να καθαρισω αλλα δεν ξερω αν κανει κανεις αυτη τη δουλεια.
mathanas - Πεμ 16 Μάϊ 2013, 15:01:57
Θέμα δημοσίευσης:
Κοκκινοπουλος..... στο δικο μου εβγαλε εισαγωγη , 1 spray peugeot που τ αφησαμε μεσα ενα βραδυ, 2-3 spray καρμπυρατερ , τριψημο και ολα ok (για καμια 20.000km φανταζομαι) Wink
ParisMcridis - Πεμ 16 Μάϊ 2013, 18:59:46
Θέμα δημοσίευσης:
τωρα ξερεις που πηγε αυτο το σπρει με ανοιχτες βαλβιδες ολο το βραδυ.
makis106 - Πεμ 16 Μάϊ 2013, 19:20:48
Θέμα δημοσίευσης:
ParisMcridis έγραψε:
τωρα ξερεις που πηγε αυτο το σπρει με ανοιχτες βαλβιδες ολο το βραδυ.

Καθάρισε και τα πιστόνια! Confused
ParisMcridis - Πεμ 16 Μάϊ 2013, 19:29:14
Θέμα δημοσίευσης:
ε λιγο ναι.Να μην ειναι πολυ μαυρα.Παντα θα πεσει κατι μεσα αλλα ετσι πανε ολα μεσα.
makis106 - Πεμ 16 Μάϊ 2013, 19:35:15
Θέμα δημοσίευσης:
Δυστυχώς. θέλει λυσιμο ψευτοκάπακο, κουμπωμένη 5η, γυρισμα τροχού, και 2 αυλούς καθε φορά.
mathanas - Πεμ 16 Μάϊ 2013, 20:12:46
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδια.... ειχε ανοιξει το καπακι ειχε βγαλει εκκεντροφορους και ειχε κλεισει τις βαλβιδες , τπτ δε πηγε στα πιστονια... Εμεινε ολο το βραδυ και την αλλη μερα η καρβουνιλα ειχε μαλακωσει, ρουφηξε το υγρο και με λιγο τριψημο και απλο spray καρμπυρατερ εγιναν γυαλι οι βαλβιδες...
N207r - Πεμ 16 Μάϊ 2013, 20:27:07
Θέμα δημοσίευσης:
Καλά εσείς το κάνατε υπερπαραγωγή! Πάντος κ εγώ με οδηγίες Μάκης καθαρισα...
vagelis207 - Παρ 17 Μάϊ 2013, 18:24:13
Θέμα δημοσίευσης:
mathanas έγραψε:
Κοκκινοπουλος..... στο δικο μου εβγαλε εισαγωγη , 1 spray peugeot που τ αφησαμε μεσα ενα βραδυ, 2-3 spray καρμπυρατερ , τριψημο και ολα ok (για καμια 20.000km φανταζομαι) Wink


Ευχαριστω φιλε!
Θα τον επισκεφτω και'γω. Very happy
htsopelas - Παρ 24 Μάϊ 2013, 08:20:50
Θέμα δημοσίευσης:
στις εδρες των βαλβιδων δεν υπαρχει προβλημα?
N207r - Παρ 24 Μάϊ 2013, 12:59:01
Θέμα δημοσίευσης:
Στο δικο μ με 55.000χμ δεν έχει θέμα ακόμη αφού μετρησα συμπίεση κ έχω 175 σε όλους οποτε σφραγίζουν σωστά οι βαλβίδες.. Φαντάζομαι οτι μετα τα 100.000 μπορεί να θέλει οποτε θέλει κατέβασμα καπάκι έξω όλες οι βαλβίδες τρίψιμο οι έδρες κάνεις κ λίγο τους αυλούς κάνεις κ ενα καθάρισμα στα μπεκ αλλαζεις κ τσιμουχακια κ είσαι οκ..
SαλιγκαρAKIS - Παρ 24 Μάϊ 2013, 13:27:33
Θέμα δημοσίευσης:
Όσο περισσότερη μούργα μαζεύεται τόσο πιο επίφοβο γίνεται να μην πατάνε καλά οι βαλβίδες στις έδρες. Συνεπώς όσο συντομότερα γίνει καθαρισμός τόσο καλύτερα για την υγεία των βαλβίδων (και του μοτέρ).
makis106 - Παρ 24 Μάϊ 2013, 14:25:07
Θέμα δημοσίευσης:
Τίποτα ιδιαίτερο για να αξίζει να λύσεις κεφαλή και να τριψεις βαλβίδες.
makis106 - Παρ 24 Μάϊ 2013, 14:25:43
Θέμα δημοσίευσης:
Τίποτα ιδιαίτερο για να αξίζει να λύσεις κεφαλή και να τριψεις βαλβίδες.
N207r - Παρ 24 Μάϊ 2013, 17:15:07
Θέμα δημοσίευσης:
Το θέμα είναι οτι για να καθαρίσεις έδρες πρεπει να βγαλεις καπάκι..γιατί όταν καθαριζεις απο την εισαγωγή κάνεις την μισή δουλεία εντάξει κάτι παραπάνω.. Η άλη μισή δουλεία είναι στις έδρες κ στα έμβολα έχω δει φωτο απο μοτέρ με 140.000χμ+ κ έχουν τόσες επικαθίσεις τα έμβολα που δεν εκτείνεται η καύση σε όλο το έμβολο..
Όλα αυτα για να γίνουν σωστά θέλει λύσιμο το καπάκι μην πω κ έμβολα έξω γιατί μπορεί να έχουμε επικαθίσεις κ στα λούκια.
mathanas - Σαβ 25 Μάϊ 2013, 07:42:18
Θέμα δημοσίευσης:
Μπορεις να λυνεις το μοτερ καθε 20-30000 km ?
ουτε αγωνιστικο να ηταν τ αμαξι... Δεν ειναι εφικτες λυσεις αυτες

Η απαντηση ειναι ΜΙΑ , οχι ξανα αμεσου ψεκασμου (βλεπε twinair που δε καιει και σταγονα λαδι) ή σωστες λυσεις αμεσου (βλεπε toyota μαζι με μπεκ εμμεσου...)
SAKIS-LEMANS - Σαβ 25 Μάϊ 2013, 11:27:48
Θέμα δημοσίευσης:
mathanas έγραψε:
Μπορεις να λυνεις το μοτερ καθε 20-30000 km ?
ουτε αγωνιστικο να ηταν τ αμαξι... Δεν ειναι εφικτες λυσεις αυτες

Η απαντηση ειναι ΜΙΑ , οχι ξανα αμεσου ψεκασμου (βλεπε twinair που δε καιει και σταγονα λαδι) ή σωστες λυσεις αμεσου (βλεπε toyota μαζι με μπεκ εμμεσου...)


http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=26518&highlight=
ParisMcridis - Σαβ 25 Μάϊ 2013, 14:04:56
Θέμα δημοσίευσης:
SAKIS-LEMANS έγραψε:
mathanas έγραψε:
Μπορεις να λυνεις το μοτερ καθε 20-30000 km ?
ουτε αγωνιστικο να ηταν τ αμαξι... Δεν ειναι εφικτες λυσεις αυτες

Η απαντηση ειναι ΜΙΑ , οχι ξανα αμεσου ψεκασμου (βλεπε twinair που δε καιει και σταγονα λαδι) ή σωστες λυσεις αμεσου (βλεπε toyota μαζι με μπεκ εμμεσου...)


http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=26518&highlight=



+100000000000 Μια φορα το βαζεις και τα πλενει ολα καθε μερα.
saikoe_39 - Σαβ 25 Μάϊ 2013, 14:24:04
Θέμα δημοσίευσης:
Αν πατας τρεμα γκαζι....αν δεν πατας...το ιδιο σκ**α θα παραμείνει..!!
SAKIS-LEMANS - Σαβ 25 Μάϊ 2013, 14:50:13
Θέμα δημοσίευσης:
δεν χρειάζεται να το βάζεις μόνο να ψεκάζεις σε υψηλή πίεση μόνο, το βάζεις απο 0,5 π.χ
saikoe_39 - Σαβ 25 Μάϊ 2013, 15:47:29
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι αλλα αν εισαι ταριφας...ουτε 0.5 δεν φτανεις...
Και εκτος αυτου....τα απανωτα χαζο ψεκασματα...δεν ειναι οτι καλυτερο...γιατι θα σου μαζεψει σε καμια κουρμπα τπτ σταγνονες μεγαλες...και σε κανα δυνατο τουρμπισμα παιζει να παρεις τπτ στο χερι...

Στο δικο μου εχω διακοπτη που τα ενεργοποιώ οταν πρεπει....+ του οτι στο παρελθον μου ειχε χαλασει το κοντρολερ...και ψεκαζε συνεχεια...
Samer - Σαβ 25 Μάϊ 2013, 19:01:04
Θέμα δημοσίευσης:
saikoe_39 έγραψε:

Στο δικο μου εχω διακοπτη που τα ενεργοποιώ οταν πρεπει....+ του οτι στο παρελθον μου ειχε χαλασει το κοντρολερ...και ψεκαζε συνεχεια...


+1
recife_rallye - Σαβ 25 Μάϊ 2013, 22:18:26
Θέμα δημοσίευσης:
saikoe_39 έγραψε:
Ναι αλλα αν εισαι ταριφας...ουτε 0.5 δεν φτανεις...
Και εκτος αυτου....τα απανωτα χαζο ψεκασματα...δεν ειναι οτι καλυτερο...γιατι θα σου μαζεψει σε καμια κουρμπα τπτ σταγνονες μεγαλες...και σε κανα δυνατο τουρμπισμα παιζει να παρεις τπτ στο χερι...

Στο δικο μου εχω διακοπτη που τα ενεργοποιώ οταν πρεπει....+ του οτι στο παρελθον μου ειχε χαλασει το κοντρολερ...και ψεκαζε συνεχεια...


Εξαρταται που εχεις βαλει το μπεκ..αλλα και παλι δυσκολα να γινει κατι τετοιο.
Το νερο βγαινει σε μορφη νεφους και τα σωματιδια ειναι τοσο μικρα που παρασυρονται για πλακα απο την μεγαλη αντλια που λεγεται μοτερ ειτε βρισκεται σε φαση υποπιεσης ειτε πιεσης Wink
saikoe_39 - Κυρ 26 Μάϊ 2013, 01:46:47
Θέμα δημοσίευσης:
recife_rallye έγραψε:
saikoe_39 έγραψε:
Ναι αλλα αν εισαι ταριφας...ουτε 0.5 δεν φτανεις...
Και εκτος αυτου....τα απανωτα χαζο ψεκασματα...δεν ειναι οτι καλυτερο...γιατι θα σου μαζεψει σε καμια κουρμπα τπτ σταγνονες μεγαλες...και σε κανα δυνατο τουρμπισμα παιζει να παρεις τπτ στο χερι...

Στο δικο μου εχω διακοπτη που τα ενεργοποιώ οταν πρεπει....+ του οτι στο παρελθον μου ειχε χαλασει το κοντρολερ...και ψεκαζε συνεχεια...


Εξαρταται που εχεις βαλει το μπεκ..αλλα και παλι δυσκολα να γινει κατι τετοιο.
Το νερο βγαινει σε μορφη νεφους και τα σωματιδια ειναι τοσο μικρα που παρασυρονται για πλακα απο την μεγαλη αντλια που λεγεται μοτερ ειτε βρισκεται σε φαση υποπιεσης ειτε πιεσης Wink


Λεφτερη...οπου και να βαλεις το μπεκ..θα μπει πριν το Μαπ....
Εχω νερα 3 χρονια..ξερω πως ψεκαζει....στο τελείωμα εχεις παρατηρήσει τις χοντρες σταγόνες που αφήνει..??αυτες που πανε..???
την σωληνα την εχεις βγαλει ποτε αμεσως μετα απο ψεκασματα να δεις την υγρασία που μαζευει εσωτερικα..???Οταν βγαλαμε την σωληνα με τον Σαλεχ στο δικο μου και ειδαμε το νερο μαζεμένο μας επεσαν τα @@@ στο πάτωμα..
ολη αυτη η υγρασια..μαζευεται σε διαφορα σημεια...και καπως ετσι μπορει να σου γινει το κακο..!!!

Αν εχεις ταπώσει πισω αναθυμιάσεις...βγες βολτα ψεκασε..και μετα βγαλε την ταπα που εχεις στην πολλαπλή και βαλε δάχτυλο μεσα...να δεις εκει νερο που κραταει... Laughing Laughing Laughing
bagos - Κυρ 26 Μάϊ 2013, 07:05:32
Θέμα δημοσίευσης:
η μονη δουλεια που κανουν τα νερα στις επικαθισεις ειναι ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΙΑΣΕΙ,οχι να τις καθαρισει τις βαλβιδες.αν οι βαλβιδες εχουν πιασει,τοτε δε καθαριζουν χωρις λυσιμο κ τριξιμο Crying or Very sad
SAKIS-LEMANS - Κυρ 26 Μάϊ 2013, 11:03:54
Θέμα δημοσίευσης:
Εαν στο κιτακι σου εχεις μια βαλβιδα η οποια π.χ δεν επιτρεπει κατω απο 16psi (οπως ειναι η δικια μου) νερο να περναει δεν εχεις θεματα με σταγονες που θα παιρνουσαν αλλιως οταν δεν δουλευει η αντλια στο αφημα του γκαζιου.
SAKIS-LEMANS - Κυρ 26 Μάϊ 2013, 11:04:37
Θέμα δημοσίευσης:
Εαν στο κιτακι σου εχεις μια βαλβιδα η οποια π.χ δεν επιτρεπει κατω απο 16psi (οπως ειναι η δικια μου) νερο να περναει δεν εχεις θεματα με σταγονες που θα παιρνουσαν αλλιως οταν δεν δουλευει η αντλια στο αφημα του γκαζιου.
saikoe_39 - Κυρ 26 Μάϊ 2013, 20:44:31
Θέμα δημοσίευσης:
SAKIS-LEMANS έγραψε:
Εαν στο κιτακι σου εχεις μια βαλβιδα η οποια π.χ δεν επιτρεπει κατω απο 16psi (οπως ειναι η δικια μου) νερο να περναει δεν εχεις θεματα με σταγονες που θα παιρνουσαν αλλιως οταν δεν δουλευει η αντλια στο αφημα του γκαζιου.


Την δουλεια αυτη στα νεα Αεμ την κανει το μπεκ....(εχει φιλτρο..την βαλβιδα που λες..αν και αυτη κανει 2 δουλειες..και την νοζλα μπροστα)!

Υπαρχει αυτη η βαλβιδα που λες και ξεχωριστα..αλλα ειναι για τα πιο παλια μοντελα που ειχαν διαφορετικο μπεκ..!!!

Το κακο που ειχαν τα παλια κιτ...ηταν οτι η βαλβιδα αυτη δεν ηταν αρκετα κοντα στην νοζλα..οποτε στην γραμμη απο την βαλβιδα μεχρι την νοζλα εμενε λιγο νερο..και λογο του κενου της εισαγωγής στο ρουφαγε ..(πραγμα κακο)
Στο νεο μπεκ..ειναι πολυ μικρο το κενο...αλλα και παλι βλεπεις σταγονες στο τελος...
ParisMcridis - Κυρ 26 Μάϊ 2013, 23:56:29
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε Κώστα οταν θα έρθει σε επαφή με τον αέρα απο τη στιγμή που μπαίνει στο μπλοκ που ουσιαστικά καίει θα εξατμιστει ενα μεγάλο μέρος.οταν δε μπει μεσα στον κυλινδρος με τη θερμοκρασία που εχει εκει μεσα όπου και να ακουμπήσει εγινε ατμος.αν δε κατουραει το μπεκ δε νομίζω να έχεις θέμα με αυτές τις σταγόνες.
saikoe_39 - Δευ 27 Μάϊ 2013, 01:35:24
Θέμα δημοσίευσης:
Παρη μιλαω για νερο....στο δικο μου υπάρχει σημειο στην γωνια της σωληνας του κουλερ..που εκει στραγκιζει ολη η υγρασια της σωληνας.. και μαζευει ποσοτητα...οχι σταγονες....

το ιδιο μπροει να κανει και μπροστα προς την πεταλουδα...

Εγω φοβάμαι το συνεχές χαζο ψεκασμα... γεμιζει με υγρασια την σωληνα..+ το σκατο κατουρημα που κανει το μπεκ στο τελειωμα.....εσυ σβηνεις το μοτερ..παγωνει το ολο πραμα.......η υγρασια αυτη οπως ειναι λογικο θα μαζευτει καπου...και εκει ειναι που μπρορει να παθεις την ζημεια..!!

Με την ιδιο τροπο εχουν βαρεσει υδραυλικη πολλα tsi...αλλα με λαδι απο τον σωληνα της Pcv...

Τεσπα οταν σου στακαρει το κοντρολερ και ακουσεις το μοτερ να χτυπαει..τοτε μην με παρεις χεσμενος τηλεφωνο χαχαχαχαχα Laughing Laughing Laughing
reselie-206 - Τρι 28 Μάϊ 2013, 15:01:06
Θέμα δημοσίευσης:
Καλά υπάρχουν λύσεις για τα πάντα το θέμα είναι πόσο θέλει κανείς να ασχοληθεί...

Γνώμη μου πάντως σε τέτοια θέματα είναι οτι όποιος ΔΕΝ θέλει να ασχοληθεί δεν το βάζει εξ'αρχής και τελειώνει....
SAKIS-LEMANS - Πεμ 30 Μάϊ 2013, 08:50:57
Θέμα δημοσίευσης:
saikoe_39 έγραψε:
Παρη μιλαω για νερο....στο δικο μου υπάρχει σημειο στην γωνια της σωληνας του κουλερ..που εκει στραγκιζει ολη η υγρασια της σωληνας.. και μαζευει ποσοτητα...οχι σταγονες....

το ιδιο μπροει να κανει και μπροστα προς την πεταλουδα...

Εγω φοβάμαι το συνεχές χαζο ψεκασμα... γεμιζει με υγρασια την σωληνα..+ το σκατο κατουρημα που κανει το μπεκ στο τελειωμα.....εσυ σβηνεις το μοτερ..παγωνει το ολο πραμα.......η υγρασια αυτη οπως ειναι λογικο θα μαζευτει καπου...και εκει ειναι που μπρορει να παθεις την ζημεια..!!

Με την ιδιο τροπο εχουν βαρεσει υδραυλικη πολλα tsi...αλλα με λαδι απο τον σωληνα της Pcv...

Τεσπα οταν σου στακαρει το κοντρολερ και ακουσεις το μοτερ να χτυπαει..τοτε μην με παρεις χεσμενος τηλεφωνο χαχαχαχαχα Laughing Laughing Laughing

http://www.youtube.com/watch?v=MAaWtygKAQY
μάλλον δεν μιλάμε για τέτοιο ψέκασμα έτσι;
kos_argyris - Τρι 25 Ιούν 2013, 17:26:19
Θέμα δημοσίευσης:
Μετα απο καθαρισμο βαλβιδων στα 72000χιλ. στον Καντερε, ενα εχω να πω, το αμαξι πεταει. Χωρις υπερβολη η διαφορα πανω απο τις 5000σαλ ειναι τεραστια. Απο τοτε που εβαλα προγραμμα με προβληματιζε η αποδοση του αυτοκινητου ψηλα και απ'οτι φαινεται η απαντηση βρισκεται στις βρωμικες βαλβιδες. Μιλαμε πριν το καθαρισμο το αμαξι πηγαινε χειροτερα και απο μαμα στα ψηλα.
marios_207_GT - Σαβ 27 Ιούλ 2013, 15:12:44
Θέμα δημοσίευσης:
Καθαρισα κι εγω στον Καντερε και μου ειπε για το καμαρι μου οτι ειναι οτι χειροτερο εχει δει σε μουργα, η διαφορα τεραστια οπως μου ειχε πει και καποιος στις προηγουμενες σελιδες οτι θα νομιζω οτι εχω βαλει προγραμμα ετσι και εγινε, το αμαξι παει καλα και μετα τις 4500 στροφες πλεον + οτι εχουμε πτωση καταναλωσης σε σημαντικο μεγεθος.
htsopelas - Κυρ 28 Ιούλ 2013, 09:37:31
Θέμα δημοσίευσης:
αυτο ειναι!
recife_rallye - Τρι 20 Αύγ 2013, 16:04:28
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδακια ετοιμαστειτε για τρομερη πικρα οταν ανοιξετε παλι την εισαγωγη σας και δειτε μεσα..
Ενα πραγμα θα σας πω προς το παρον..
Water-injection,αναθυμιασεις εξω και καλο λαδι απλα δινουν μια πολυ μικρη παραταση....το προβλημα αυτο δεν λυνεται ΠΟΤΕ.
Μονο μια λυση υπαρχει και την εχει βρει η audi&toyota.Να δουμε αν θα μπορεσουμε να την εφαρμοσουμε και στα δικα μας να σωθουμε.
Βασικα απ οσο θυμαμαι 2 ατομα την εχουν εφαρμοσει απο δω μεσα,αλλα το καναν καθαρα για θεμα αποδοσης Wink
gew_ponos - Τρι 20 Αύγ 2013, 16:22:04
Θέμα δημοσίευσης:
Ποια είναι η λύση; Δεν κάνει να την μάθουμε και εμείς;
recife_rallye - Τρι 20 Αύγ 2013, 16:35:20
Θέμα δημοσίευσης:
Τη λυση την εχει βρει η αουντι με τον 1.8TFSI και η τογιοτα με το gt86.
Και τα δυο αυτα μοτερ εχουν διπλο ψεκασμο..το ερωτηαμ ομως τωρα ειναι πως θα κανουμε το κολπο που χρησιμοποιει η τογιοτα,δηλαδη εμμεσο ψεκασμο σε πορεια και χαμηλες,αμεσο σε πορεια και μεσαιες ψηλες και διπλο ψεκασμο σε φουλ φορτιο. Confused
gew_ponos - Τρι 20 Αύγ 2013, 16:38:00
Θέμα δημοσίευσης:
Με την έξτρα τετράδα μπεκ, ίσως κάτι να γίνεται αλλά ποιος και πως θα το ρυθμίσει..?οεο? Laughing
salex - Τετ 21 Αύγ 2013, 08:31:14
Θέμα δημοσίευσης:
Έλα ντε! Για να βρούμε κανένα εθελοντή...
bagos - Τετ 21 Αύγ 2013, 09:22:35
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing
recife_rallye - Τετ 21 Αύγ 2013, 10:07:55
Θέμα δημοσίευσης:
xaxaxaxa...
Παρη να το ρυθμισει υπαρχει χριστιανος :-Ρ...εγκεφαλο πρεπει να βρουμε που να ψεκαζει και στην πορεια για να πουμε οτι θα κανει δουλεια καθαρισμου.
reselie-206 - Τετ 21 Αύγ 2013, 10:28:07
Θέμα δημοσίευσης:
Ντάξ πάντως δεν είναι και τόσο δα τραγικό το κόστος που θέλει κάθε 30.000-40.000 χλμ για καθάρισμα (100€).

Θέλω να πώ πιο πολύ είναι η ιδέα της "Βλάβης" και το οτι πέφτει η απόδοση

Εξ'αλλου οι περισσότεροι (ΔΕΝ βάζω εμένα μέσα Laughing ) τις 40.000 θα τις κάνουν σε 3-4 χρόνια άρα θα βάζετε ένα 2€ το μήνα στην άκρη για καθάρισμα Laughing
gew_ponos - Τετ 21 Αύγ 2013, 10:42:02
Θέμα δημοσίευσης:
Το γέλιο μου δεν το πρόσεξε κανένας μου φαίνεται.. Crying or Very sad
Στέλιο αμα θέλεις εθελοντή προσφέρομαι..αχαχαχαχχα.
Λευτέρη δεν ξέρω αν αξίζει ρε συ τον κόπο η όλη διαδικασία, τέσπα ο χρόνος θα δείξει.
reselie-206 - Τετ 21 Αύγ 2013, 11:04:59
Θέμα δημοσίευσης:
Μα αυτό λέω και εγώ ... Δεν νομίζω πως συμφέρει τόσο εκτεταμένη μετατροπή (που μπορεί να μη δουλέψει και ποτέ σωστά) μόνο και μόνο για να καθαρίζονται οι βαλβίδες... στο κάτω κάτω και κάθε 20.000 να γίνεται καθάρισμα δεν είναι τόσο τραγικό (άποψη μου)
saikoe_39 - Τετ 21 Αύγ 2013, 13:30:51
Θέμα δημοσίευσης:
Αν εχεις εξω αναθυμιάσεις...και βαρύ ποδι δεν θα λερωσει ευκολα...

Θελει χρονισμα και καθαρισμα αυλους..δεν ειναι κατι το σοβαρο...τουλαχιστον για μενα που στα 4 χρονια....σλλαζω μονο λαδια μπουζι και φιλτρα..χωρις ουτε ενα θεμα..
marios_207_GT - Πεμ 22 Αύγ 2013, 00:39:53
Θέμα δημοσίευσης:
Οπως ειπατε και παραπανω εγω ειδα τοσο μεγαλη διαφορα που καθε 35-40000km θα το κανω, 100 ευρω ειναι και οδηγαω αλλο αμαξι πραγματικα. Ας το δουμε σαν "παγιο" κοστος, εδω εχουμε χαρατσια τελη κλπ κλπ ενα 100ρικο για μενα που κανω 8000km το χρονο στην 5ετια δεν ειναι θεμα.
recife_rallye - Πεμ 22 Αύγ 2013, 10:12:52
Θέμα δημοσίευσης:
saikoe_39 έγραψε:
Αν εχεις εξω αναθυμιάσεις...και βαρύ ποδι δεν θα λερωσει ευκολα...



Λες ε? Laughing Laughing Laughing Αντε καλα..παντως πιστευω πως το θεμα των βαλβιδων δεν ειναι τοσο απο τις αναθυμιασεις οσο απο το λαδακι που καιγεται λογω ελατηριων λαδιου.
Οκ δεν ειναι και τραγικο το ποσο 100ε για καθαρισμο,αλλα δυστυχως εμεις δεν εχουμε τετοιο συνεργειο που να ασχολειται και εκτος αυτου ο ''καλος'' καθαρισμος δεν γινεται με την κεφαλη πανω Rolling eyes
N207r - Πεμ 22 Αύγ 2013, 12:31:10
Θέμα δημοσίευσης:
Το λάδι που καίει απο τα ελατήρια λερώνει τον θάλαμο καύσης κ τα έμβολα οι βαλβίδες λερωνουν απο το λάδι που περνάει απο τουρμπίνα/ τσιμουχακια/οδηγούς βαλβίδων...
Κ για να κάνουμε Κάλο καθαρισμό θέλει λύσιμο όλο το καπάκι.
reselie-206 - Πεμ 22 Αύγ 2013, 12:38:14
Θέμα δημοσίευσης:
marios_207_GT έγραψε:
Οπως ειπατε και παραπανω εγω ειδα τοσο μεγαλη διαφορα που καθε 35-40000km θα το κανω, 100 ευρω ειναι και οδηγαω αλλο αμαξι πραγματικα. Ας το δουμε σαν "παγιο" κοστος, εδω εχουμε χαρατσια τελη κλπ κλπ ενα 100ρικο για μενα που κανω 8000km το χρονο στην 5ετια δεν ειναι θεμα.


Ακριβώς αυτό λέω... μή το παρουσιάζουμε και σαν λόγο για τη ΜΗ αγορά του αυτοκινήτου Laughing
actinf - Πεμ 22 Αύγ 2013, 15:36:52
Θέμα δημοσίευσης:
Ε αυτό πραγματικά δεν είναι λόγος για να μην το πάρεις. Είναι τόσο προβληματικό αυτό το αμάξι σε τόσα πράγματα, και τόσο άθλια η Peugeot εντός και εκτός συνόρων, που αυτό μοιάζει σαν σταγόνα σε ωκεανό Very happy

Εξάλλου αποτελεί γενικό πρόβλημα στα άμεσου ψεκασμού, οπότε είναι γενικά κάτι "αναμενόμενο".
recife_rallye - Πεμ 22 Αύγ 2013, 16:05:17
Θέμα δημοσίευσης:
N207r έγραψε:
Το λάδι που καίει απο τα ελατήρια λερώνει τον θάλαμο καύσης κ τα έμβολα οι βαλβίδες λερωνουν απο το λάδι που περνάει απο τουρμπίνα/ τσιμουχακια/οδηγούς βαλβίδων...
Κ για να κάνουμε Κάλο καθαρισμό θέλει λύσιμο όλο το καπάκι.


Κι ομως εισαι λαθος Wink
Τα αποτελεσματα μεχρι στιγμης σε διαφορους αμεσου ψεκασμου κινητηρες,δειχνουν πως οταν το μοτερ καιει λαδια τοτε εχει και μουργα στις βαλβιδες.Και το παραδοξο της ιστοριας ειναι πως ο Θανασης τα ελεγε πριν αρκετο καιρο και μεις πετουσαμε χαρταετο.
Το συμπερασμα λοιπον ειναι πως οι καρβουνιλες ειναι απο κακο λαδι,ελατωματικα ελατηρια λαδιου και απο το οβερλαπ του κινητηρα.
saikoe_39 - Πεμ 22 Αύγ 2013, 17:34:39
Θέμα δημοσίευσης:
Καλα εντελώς λαθος δεν ειναι...γιατι τα μοτερ που δεν καίνε λαδι...απο που την βρίσκουν τοση μακα στους αυλους οεο..??? Wink

Πρόσφατα στο καντερε ηρθε 207..που με σιγουριά ελεγες οτι ειχε κατεβάσει λούκι..η οτι...ειχε παρει την τουρπινα στο χερι....το ντουμάνι απο πισω ηταν τεραστιο ακομα και στο ρελαντι...

Τελικα ηταν τσιμουχακια ...
saikoe_39 - Πεμ 22 Αύγ 2013, 17:35:54
Θέμα δημοσίευσης:
Καλα εντελώς λαθος δεν ειναι...γιατι τα μοτερ που δεν καίνε λαδι...απο που την βρίσκουν τοση μακα στους αυλους οεο..??? Wink

Πρόσφατα στο καντερε ηρθε 207..που με σιγουριά ελεγες οτι ειχε κατεβάσει λούκι..η οτι...ειχε παρει την τουρπινα στο χερι....το ντουμάνι απο πισω ηταν τεραστιο ακομα και στο ρελαντι...

Τελικα ηταν τσιμουχακια ...
recife_rallye - Πεμ 22 Αύγ 2013, 18:08:17
Θέμα δημοσίευσης:
Κωστα να ξεκαθαρισουμε τα πραγματα..Δεν λεω πως το να βγαλεις τις αναθυμιασεις εξω η να βαλεις water injection δε βοηθανε,αλλα οτι αυτα μονο δε σωνουν την παρτιδα σε περιπτωση που το μοτερ μας καιει λαδακι.Τωρα αν καιει 50-100ml στις 10000χλμ δεν τρεχει και κατι,αλλα να ειστε σιγουροι πως αν καιτε λιτρακι στις 6-7000χλμ,τοτε σιγουρα θα εχετε αργα η γρηγορα προβλημα με τις βαλβιδες,ειτε εχετε βγαλει εξω αναθυμιασεις ειτε οχι.
Και για να παμε και στην αντιπερα οχθη,φιλων thp και tsi twincharger που εκαιγαν το πολυ 500ml στις 10000χλμ ειχαν ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΕΣ βαλβιδες με 70000χλμ στις πλατες τους και μαλιστα με παρα πολλα πατηματα.
saikoe_39 - Παρ 23 Αύγ 2013, 07:46:58
Θέμα δημοσίευσης:
Την παρτιδα δεν την σωνει τπτ...το θεμα ειναι κατασκευαστικο..τωρα με τι τροπους το αντιμετωπιζει ο καθενας ειναι αλλο θεμα..

Τα τσι τσφι εχουν το ιδια θεμα με μας...στα φορουμ τους υπάρχει αντίστοιχο θρεντ με το δικο μας...(βασικα εκει το ειδα και πρωτη φορα..και μπηκα στον κοπο να τσεκαρω τους αυλους...αλλα τότε είχα μόλις 15.000 χλμ.).

Οσοι εχουν βαρυ ποδι...την γλυτωνουν... Lol Lol
saikoe_39 - Παρ 23 Αύγ 2013, 07:48:53
Θέμα δημοσίευσης:
Την παρτιδα δεν την σωνει τπτ...το θεμα ειναι κατασκευαστικο..τωρα με τι τροπους το αντιμετωπιζει ο καθενας ειναι αλλο θεμα..

Τα τσι τσφι εχουν το ιδια θεμα με μας...στα φορουμ τους υπάρχει αντίστοιχο θρεντ με το δικο μας...(βασικα εκει το ειδα και πρωτη φορα..και μπηκα στον κοπο να τσεκαρω τους αυλους...αλλα τότε είχα μόλις 15.000 χλμ.).

Οσοι εχουν βαρυ ποδι...την γλυτωνουν... Lol Lol
bagos - Παρ 23 Αύγ 2013, 14:14:28
Θέμα δημοσίευσης:
Κ οι φτωχοι που δεν εχουν βενζινες για να το πατησουν,τι κανουν???
salex - Παρ 23 Αύγ 2013, 14:51:18
Θέμα δημοσίευσης:
Τις καθαρίζουν τακτικότερα! Smile

Όλοι οι κινητήρες άμεσου ψεκασμού ανεξαρτήτως μάρκας έχουν το ίδιο πρόβλημα δυστυχώς. Για αυτό η επόμενη γενιά τους (π.χ. Golf 7 GTI) έχει και δεύτερη σειρά μπεκ για να ψεκάζουν βενζίνη και να καθαρίζει κάπως το πράγμα.
SAKIS-LEMANS - Παρ 23 Αύγ 2013, 16:42:37
Θέμα δημοσίευσης:
Αναρωτιεμαι τι κοστιζει περισσότερο. .. να εχεις βαρυ ποδι ή να καθαριζεις βαλβιδες...
N207r - Παρ 23 Αύγ 2013, 18:38:54
Θέμα δημοσίευσης:
Πάντος απο τα λίγα που ξέρω έχω καταλάβει οτι όσο καλύτερα περιφερειακά έχει ενα μοτέρ κ καλη ρουκοτητα τόσο λιγότερο επιρρεάζεται απο τις επικαθήσεις ισχύει?
saikoe_39 - Παρ 23 Αύγ 2013, 20:19:07
Θέμα δημοσίευσης:
SAKIS-LEMANS έγραψε:
Αναρωτιεμαι τι κοστιζει περισσότερο. .. να εχεις βαρυ ποδι ή να καθαριζεις βαλβιδες...

Για σκεψου λιγο και θα το βρεις....
psilos133 - Σαβ 24 Αύγ 2013, 11:05:43
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα.
Να ρωτήσω και εγώ κατι..Τις βαλβίδες τις καθάρισα μετά από 90.000 αφού ειχε γονατίσει τελείως το αμάξι..Τωρα κάθε ποτε πρέπει να τις καθαρίζουμε??και μήπως πρέπει να το ανοιξω να γινει σωστή δουλεία ωστέ να φτιάξω και τους οδηγους βαλβίδων γιατι καιει και λάδι??
N207r - Πεμ 10 Οκτ 2013, 13:16:36
Θέμα δημοσίευσης:
Έχει ακούσει ή κανει κανεις καθαρισμό με υδρογονο στο εσωτερικό του κινητήρα?
recife_rallye - Πεμ 10 Οκτ 2013, 19:51:13
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδη εχω μια υποψια οτι οι βαλβιδες γεμιζουν μακα μονον οταν καιει λαδι το αμαξι,μηπως θα ηταν καλυτερα να κανουμε μια ερευνα με προσωπικες μας εμπειριες επι του θεματος για να βγαλουμε μια ακρη?
Προτεινω λοιπον να κανουμε μια ψηφοφορια επι του θεματος οπου θα λεμε αν τα αμαξια που γεμιζαν μακα οι βαλβιδες ειχαν παραλληλα και επι σειρα χιλιομετρων καψιμο λαδιου.

Για πειτε γνωμες.. Confused
Gotcha - Παρ 11 Οκτ 2013, 08:43:17
Θέμα δημοσίευσης:
Μα απο την στιγμη που ολα τα 207 καινε λαδι (αλλα λιγοτερο, αλλα περισοτερο)(και σχετιζεται η καρβουνιλα οπως λες με το καμενο λαδι) πως θα προσδιορισεις κατι απο αυτο?
dimkeras - Παρ 11 Οκτ 2013, 21:35:43
Θέμα δημοσίευσης:
Δηλαδή μόνο το λάδι που καίγεται προκαλεί τις επικαθίσεις; Το αβάνς δεν ευθύνεται;
recife_rallye - Σαβ 12 Οκτ 2013, 09:21:48
Θέμα δημοσίευσης:
Gotcha έγραψε:
Μα απο την στιγμη που ολα τα 207 καινε λαδι (αλλα λιγοτερο, αλλα περισοτερο)(και σχετιζεται η καρβουνιλα οπως λες με το καμενο λαδι) πως θα προσδιορισεις κατι απο αυτο?


Αμ δε που καινε ολα Wink
Νταξ μιλαμε για ποσοτητες της ταξης του λιτρου ανα 5000χλμ.Δεν θεωρειται καψιμο τα 500ml στις 10000χλμ.

Δημοσθενη και γω πιστευα οτι ευθυνεται ΚΑΙ το αβανς,αλλα ρε συ αυτο το προβλημα το εχουν και τα μαμα και εκει σιγουρα δεν ευθυνεται το αβανς Rolling eyes
dimkeras - Κυρ 13 Οκτ 2013, 09:35:45
Θέμα δημοσίευσης:
recife_rallye έγραψε:
Gotcha έγραψε:
Μα απο την στιγμη που ολα τα 207 καινε λαδι (αλλα λιγοτερο, αλλα περισοτερο)(και σχετιζεται η καρβουνιλα οπως λες με το καμενο λαδι) πως θα προσδιορισεις κατι απο αυτο?


Αμ δε που καινε ολα Wink
Νταξ μιλαμε για ποσοτητες της ταξης του λιτρου ανα 5000χλμ.Δεν θεωρειται καψιμο τα 500ml στις 10000χλμ.

Δημοσθενη και γω πιστευα οτι ευθυνεται ΚΑΙ το αβανς,αλλα ρε συ αυτο το προβλημα το εχουν και τα μαμα και εκει σιγουρα δεν ευθυνεται το αβανς Rolling eyes


Καλημέρα Λευτέρη.
Αν παρατηρήσεις πόσο αβάνς δίνει σε σταθερό γκάζι ακόμη και με το μαμά πρόγραμμα, ίσως σου δημιουργηθούν οι υποψίες που δημιουργήθηκαν και σε μένα.
Προσωπικά, με τις μπροστά αναθυμιάσεις έξω από την πρώτη μέρα λειτουργίας του δεύτερου κινητήρα μου (οι πίσω στην εισαγωγή, όπως τις είχε κανονικά), με καλό λάδι από αρχής και μόλις 50.000km, οι επικαθίσεις στους αυλούς και τις βαλβίδες εισαγωγής ήταν αρκετές. Και από κατανάλωση λαδιού έχω ~500ml στα 10.000km, δηλαδή τίποτα. Και ο τρόπος οδήγησής μου είναι πολύ ήπιος οπότε οι επικαθίσεις δεν ήταν ούτε από σκίσιμο ούτε από λάδι που περνάει από τους οδηγούς.
N207r - Κυρ 13 Οκτ 2013, 13:38:22
Θέμα δημοσίευσης:
Δημοσθένη λογικό να είναι αρκετές οι επικαθήσεις αφού έχεις τις πίσω στην θέση τους κ η χρήση του αυτοκίνητου ς ηρεμη. Η βαλβίδα αύτη είναι ανοικτή όταν δουλεύει υποπίεση κ στέλνει μέσα αυτά που δεν θέλουμε.
bagos - Κυρ 13 Οκτ 2013, 18:19:41
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι αλλα το αβανς εχει να κανει με τον χωρο καυσης,κ οχι πανω απο αυτον.οποτε πολυ δυσκολο να δημιουργησει προβλημα καπου που δεν εχει αμεση επαφη.πιστευω οτι εχει να κανει καθαρα με το θεμα της καυσης,κ της μη σωστης λιπανσης,εκει πανω.γιαυτο κ στα υγραεριοκινητα,τοποθετουσαν κ μια λαδιερα,ετσι ωστε να λιπαινουν το χωρο εκει πανω,αφου κοβοταν η παροχη καυσιμου.
SαλιγκαρAKIS - Κυρ 13 Οκτ 2013, 19:23:58
Θέμα δημοσίευσης:
Το λάδι στους αυλούς εισαγωγής προέρχεται από τις αναθυμιάσεις κατά κύριο λόγο και κατά δεύτερο λόγο (και εξίσου σημαντικό) από την ίδια την τουρμπίνα.

Κατά τη γνώμη μου, από τίποτα άλλο απολύτως.

Υ.Γ. Σε περιπτώσεις φθαρμένων τσιμούχων στις βαλβίδες, ίσως, μια ποσότητα λαδιού στη κεφαλή (των βαλβίδων) να δημιουργείται και από διαρροές, κατά συνέπεια, μέσω των οδηγών.
recife_rallye - Δευ 14 Οκτ 2013, 20:21:33
Θέμα δημοσίευσης:
Τσουκ....ειναι ολα μαζι φιλε σακη.
Καθαρισα κεφαλη-βαλβιδες αλλαξα τσιμουχακια εβγαλα αναθυμιασεις εξω και εβαλα και ''νερα'' και ξαναπιασε μακα σε 10000χλμ.
3 μοτερ αμμεσου ψεκασμου,φιλων που δεν καινε λαδι δεν εχουν επικαθησεις στις βαλβιδες με αναθυμιασεις και μεσα και εξω.
dimkeras - Τρι 15 Οκτ 2013, 22:01:06
Θέμα δημοσίευσης:
Να δούμε τώρα που έχω καθαρίσει και έχω και τις πίσω αναθυμιάσεις σε φίλτρο τί θα δείξει η νεκροψία μετά από 10.000km. Κατανάλωση λαδιού δεν έχω οπότε θα έχουμε συμπέρασμα.

Βάγγο, δεν έχω πλήρη άποψη του πως λειτουργεί το αβάνς αλλά σκέφτομαι πως αν οι βαλβίδες εισαγωγής ανοίγουν προτού αδειάσει πλήρως ο κύλινδρος, όλα τα τελευταία υπολείμματα της καύσης περνάνε τόσο από τις βαλβίδες εξαγωγής όσο και από τις εισαγωγής. Οπότε λάδι+υγρασία+κατάλοιπα = μούργα...
dimkeras - Τρι 15 Οκτ 2013, 22:03:19
Θέμα δημοσίευσης:
Και σκέψου όταν κινείσαι ατμοσφαιρικά και σταθερά που κρατάει 28-35 μοίρες αβάνς πόσα σκατολοΐδια περνάνε μέσα από τις βαλβίδες εισαγωγής...
sotiris207rallye - Πεμ 17 Οκτ 2013, 17:28:32
Θέμα δημοσίευσης: 207- EP6DT/S και καθαρισμός βαλβίδων εισαγωγής
Καλησπέρα παιδιά,να ρωτήσω κατι? Σήμερα πήγα σε εναν μηχανικό για να ρωτήσω αν μπορούμε να κάνουμε καθαρισμό βαλβίδων,κ μου είπε το εξής,οτι ολο αυτο σίγουρα προήλθε απο τις αναθυμιάσεις αλλα κ απο την βαλβίδα EGR.... Βέβαια έψαξε ολο το μοτέρ κ δεν βρήκε πουθενα τέτοια βαλβίδα.Ξέρει κανένας αν έχει τέτοια βαλβίδα το μοτέρ μας,κ αν ναι,τότε που περίπου ειναι?
kos_argyris - Πεμ 17 Οκτ 2013, 18:01:40
Θέμα δημοσίευσης:
Τι σχέση έχει ρε παιδιά το αβανς με τη λαδίλα? Μήπως το μπερδεύετε με τίποτα άλλο?
dimkeras - Πεμ 17 Οκτ 2013, 20:24:31
Θέμα δημοσίευσης:
kos_argyris έγραψε:
Τι σχέση έχει ρε παιδιά το αβανς με τη λαδίλα? Μήπως το μπερδεύετε με τίποτα άλλο?


Άλλο λαδίλα, άλλο υγρασία, άλλο υπολείμματα καύσης.
Η λαδίλα από τις αναθυμιάσεις "κάθεται" στις βαλβίδες εισαγωγής και οι επιστροφές των υπολειμμάτων καύσης (λόγω υψηλού αβάνς) "κάθονται" στη λαδίλα. Κάπως έτσι, στο περίπου. Όποιος το ξέρει καλύτερα ας με διορθώσει.
dimkeras - Πεμ 17 Οκτ 2013, 20:32:12
Θέμα δημοσίευσης: Re: 207- EP6DT/S και καθαρισμός βαλβίδων εισαγωγής
sotiris207rallye έγραψε:
Καλησπέρα παιδιά,να ρωτήσω κατι? Σήμερα πήγα σε εναν μηχανικό για να ρωτήσω αν μπορούμε να κάνουμε καθαρισμό βαλβίδων,κ μου είπε το εξής,οτι ολο αυτο σίγουρα προήλθε απο τις αναθυμιάσεις αλλα κ απο την βαλβίδα EGR.... Βέβαια έψαξε ολο το μοτέρ κ δεν βρήκε πουθενα τέτοια βαλβίδα.Ξέρει κανένας αν έχει τέτοια βαλβίδα το μοτέρ μας,κ αν ναι,τότε που περίπου ειναι?


Φίλε Σωτήρη η βαλβίδα EGR είναι η βαλβίδα ανακυκλοφορίας καυσαερίων. Υπό ορισμένες συνθήκες ανοίγει και επιτρέπει σε μια μικρή ποσότητα καυσαερίων να περάσει από την πολλαπλή εξαγωγής προς την πολλαπλή εισαγωγής του κινητήρα. Νομίζω ότι εμείς δεν έχουμε τέτοιο πράγμα. Τουλάχιστον όχι στους ΤΗΡ. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω βρει κάτι τέτοιο πάνω στο μοτέρ.
sotiris207rallye - Παρ 18 Οκτ 2013, 14:50:40
Θέμα δημοσίευσης: Re: 207- EP6DT/S και καθαρισμός βαλβίδων εισαγωγής
dimkeras έγραψε:
sotiris207rallye έγραψε:
Καλησπέρα παιδιά,να ρωτήσω κατι? Σήμερα πήγα σε εναν μηχανικό για να ρωτήσω αν μπορούμε να κάνουμε καθαρισμό βαλβίδων,κ μου είπε το εξής,οτι ολο αυτο σίγουρα προήλθε απο τις αναθυμιάσεις αλλα κ απο την βαλβίδα EGR.... Βέβαια έψαξε ολο το μοτέρ κ δεν βρήκε πουθενα τέτοια βαλβίδα.Ξέρει κανένας αν έχει τέτοια βαλβίδα το μοτέρ μας,κ αν ναι,τότε που περίπου ειναι?


Φίλε Σωτήρη η βαλβίδα EGR είναι η βαλβίδα ανακυκλοφορίας καυσαερίων. Υπό ορισμένες συνθήκες ανοίγει και επιτρέπει σε μια μικρή ποσότητα καυσαερίων να περάσει από την πολλαπλή εξαγωγής προς την πολλαπλή εισαγωγής του κινητήρα. Νομίζω ότι εμείς δεν έχουμε τέτοιο πράγμα. Τουλάχιστον όχι στους ΤΗΡ. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω βρει κάτι τέτοιο πάνω στο μοτέρ.



Αυτό ξέρω κ γω...κ απ ότι εχω διαβάσει σχεδόν όλα τα θέματα που αφορούν τον κινητήρα μας, δεν εχει αναφερθεί κατι τέτοιο ξανά....πάλι καλά....
vagelis207 - Τρι 04 Φεβ 2014, 11:26:30
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια καλημερα
Δεν ξερω αν γραφω στο σωστο τοπικ.
Προσφατα καθαρισα βαλβιδες και ταπωσα τις πισω αναθυμιασεις μετα απο 100.000χλμ.Τις μπροστινες τις εχω κανονικα μεσα.Διαβασα στο φορουμ για παραπανω καταναλωση λαδιου.
Οσοι τελικα εχετε ταπωμενες τις πισω αναθυμιασεις εχετε παρατηρησει παραπανω καταναλωση λαδιου η καποια αλλη δυσλειτουργια?
Εγω εχω κανει γυρω στα 200χλμ μονο αλλα δεν εχω παρατηρησει τιποτε.Βεβαια ειναι πολυ νωρις.
Ευχαριστω πολυ!
Gotcha - Τρι 04 Φεβ 2014, 11:28:59
Θέμα δημοσίευσης:
Εχω 90000 τωρα και εχω τις ταπομενες πισω απο τις 20000. Η καταναλωση λαδιου που εχω ειναι της ταξης 1λ στα 7000-8000 (ανα καθε αλλαγη λαδιων δλδ)
vagelis207 - Τρι 04 Φεβ 2014, 13:15:41
Θέμα δημοσίευσης:
Γιωργο σ'ευχαριστω πολυ!
Gotcha - Τρι 04 Φεβ 2014, 14:20:52
Θέμα δημοσίευσης:
Προσωπικα εγω δεν εχω δει αυξηση στην καταναλωση (και να μπορεσω να την συσχετισω με τις ταπομενες αναθυμιασεις) γτ παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο (τσιμουχακια, τουρμπινα κλπκλπ) Παντως και με ταπομενες τις πισω, κανω εναν καθαρισμο στις βαλβιδες ανα 50000κμ για να εχω το κεφαλι μου ησυχο (και παλι μαυριζουν οι βαλβιδες, απλα φανταζομαι πολυ λιγοτερο)
manjokos - Παρ 14 Φεβ 2014, 19:03:36
Θέμα δημοσίευσης:
εγω παιδες εχω 54000 . εκλεισα τις πισω στα 48000 και εκει που δεν εκαιγε σταλα το αμαξι εφθασα σε σημειο να καιω 1 λιτρο στα 1000 κμ..πολυ απλα τις ξανα εβαλα οπως ηταν απλα εχω στο μυαλο μ οτι ανα 40-50000 θα δινω 100 ευρω για καθαρισμα
vagelis207 - Παρ 14 Φεβ 2014, 19:25:11
Θέμα δημοσίευσης:
manjokos έγραψε:
εγω παιδες εχω 54000 . εκλεισα τις πισω στα 48000 και εκει που δεν εκαιγε σταλα το αμαξι εφθασα σε σημειο να καιω 1 λιτρο στα 1000 κμ..πολυ απλα τις ξανα εβαλα οπως ηταν απλα εχω στο μυαλο μ οτι ανα 40-50000 θα δινω 100 ευρω για καθαρισμα


Shocked Shocked Shocked Shocked
Σιγουρα ειναι απο αναθυμιασεις??

Εγω εκαιγα γυρω στα 800ml ανα 5000χλμ.Δεν εχω συμπληρωσει ακομα 1000χλμ με τις ταπες.Μολις συμπληρωσω θα σας πω.
makis106 - Παρ 14 Φεβ 2014, 19:43:18
Θέμα δημοσίευσης:
Το ταπωμα των πισω αναθυμιάσεων ευνοει την απωλεια λαδιου απο συμπιεστη τουρμπίνας και οδηγους βαλβίδων. Αν υποφερεις σε κατι απο τα 2, με το ταπωμα θα φανει.
manjokos - Παρ 14 Φεβ 2014, 20:51:50
Θέμα δημοσίευσης:
ηταν σιγουρα απο το ταπωμα γιατι πριν δεν εκαιγα σταλα οταν τις ταπωσα πηγα στο 1 λιτρο και τωρα τις ξανα εβαλα οπως το εργοστασιο και ολα παλι καλα...εχω κανει 4000 χιλιομετρα και ουτε check Ουτε τιποτα
salex - Κυρ 16 Φεβ 2014, 09:21:02
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
Το ταπωμα των πισω αναθυμιάσεων ευνοει την απωλεια λαδιου απο συμπιεστη τουρμπίνας και οδηγους βαλβίδων. Αν υποφερεις σε κατι απο τα 2, με το ταπωμα θα φανει.


+1 !!!

Γενικά με το τάπωμα εμφανίζονται τυχόν απώλειες που μπορεί να έχει ο κινητήρας και να μη φαίνονταν πιο πριν. Αν είναι εντελώς υγιής τότε δεν έχει καμια αύξηση κατανάλωσης λαδιού. Διαφορετικά όλο και από κάπου θα περνάει...


Δημοσθένηηηηη δεν έχουν καμια σχέση ατμοσφαιρικά μοτερ ή όχι, όλα τα μοτερ άμεσου ψεκασμού καίνε περισσότερο λάδι από ό,τι τα έμμεσου γιατί οι βαλβίδες εισαγωγής δεν ψεκάζονται από βενζίνη για να καθαρίζουν.
vagelis207 - Δευ 17 Φεβ 2014, 22:34:11
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια εχετε δικιο,η καταναλωση λαδιου αυξηθηκε λιγο.Στα 1000χλμ εβαλα κατι παραπανω απο 250ml,ενω πρωτα εβαζα λιγοτερο απο 200ml.
Παντως με τη λαδιλα που ειδα στο σωληνα των πισω αναθυμιασεων θα σκεφτω πολυ να την ξαναβαλω και ας εχει επιβαρυνθει η καταναλωση.
Αν ξεταπωσω στο καπακι και βαλω φιλτρακι αναθυμιασεων λετε να βελτιωθει η κατασταση η θα γινει χειροτερα?? Confused
makis106 - Δευ 17 Φεβ 2014, 22:42:53
Θέμα δημοσίευσης:
vagelis207 έγραψε:
Παιδια εχετε δικιο,η καταναλωση λαδιου αυξηθηκε λιγο.Στα 1000χλμ εβαλα κατι παραπανω απο 250ml,ενω πρωτα εβαζα λιγοτερο απο 200ml.
Παντως με τη λαδιλα που ειδα στο σωληνα των πισω αναθυμιασεων θα σκεφτω πολυ να την ξαναβαλω και ας εχει επιβαρυνθει η καταναλωση.
Αν ξεταπωσω στο καπακι και βαλω φιλτρακι αναθυμιασεων λετε να βελτιωθει η κατασταση η θα γινει χειροτερα?? Confused

Δεν θα αλλάξει κάτι.
N207r - Δευ 17 Φεβ 2014, 23:38:33
Θέμα δημοσίευσης:
Κ εγώ αυτό εκανα έβαλα φιλτρακι στις πίσω αλλά μια απο τα ίδια σε κατανάλωση..
Τώρα τις ξανά έβαλα όπως ηταν απο μαμα. Έτσι κ αλλιώς έχω 20.000 που καθαρισα βαλβίδες κ αισθάνομαι οτι θέλει πάλι γιατί με τις πίσω ταπομενες κ το λάδι να περνάει απο τσιμουχακια είναι το ίδιο ή κ χειρότερα απο την μαμα θέση τους..
dimkeras - Τρι 18 Φεβ 2014, 10:06:28
Θέμα δημοσίευσης:
salex έγραψε:
Δημοσθένηηηηη δεν έχουν καμια σχέση ατμοσφαιρικά μοτερ ή όχι, όλα τα μοτερ άμεσου ψεκασμού καίνε περισσότερο λάδι από ό,τι τα έμμεσου γιατί οι βαλβίδες εισαγωγής δεν ψεκάζονται από βενζίνη για να καθαρίζουν.


Έλα, καλημέρα! Very happy

Αυτόν τον συσχετισμό δεν τον έχω καταλάβει ακόμη αλλά στην πράξη έτσι φαίνεται. Θα μπορούσα περισσότερο να υποθέσω πως η κατανάλωση λαδιού οφείλεται σε άλλους παράγοντες (κακή ποιότητα υλικών, ανοχές στεγανοποιήσεων, ανάγκη λίπανσης κινούμενων μερών) παρά στον τρόπο πλήρωσης των κυλίνδρων με καύσιμο αλλά δεν έχω εμβαθύνει τόσο (και ενδεχομένως δε θέλω κιόλας! Laughing )

Πάντως το δικό μου ΦΤΟΥ ΣΚΟΡΔΑ να μην το ματιάσω, μετά από ~65.000km καταναλώνει περί τα 200-300ml ανά 8.000km που κάνω αλλαγές. Με τις πίσω αναθυμιάσεις στην εισαγωγή και τις εμπρός έξω.
vagelis207 - Τρι 18 Φεβ 2014, 10:23:24
Θέμα δημοσίευσης:
dimkeras έγραψε:


Πάντως το δικό μου ΦΤΟΥ ΣΚΟΡΔΑ να μην το ματιάσω, μετά από ~65.000km καταναλώνει περί τα 200-300ml ανά 8.000km που κάνω αλλαγές. Με τις πίσω αναθυμιάσεις στην εισαγωγή και τις εμπρός έξω.


Δημοσθενη πισω εχεις δοχειο η απλα τις εχεις στην εισαγωγη?
dimkeras - Τρι 18 Φεβ 2014, 10:53:48
Θέμα δημοσίευσης:
vagelis207 έγραψε:
Δημοσθενη πισω εχεις δοχειο η απλα τις εχεις στην εισαγωγη?


Καλημέρα Βαγγέλη.
Είτε σε δοχείο είτε απευθείας, τελικά καταλήγουν στην εισαγωγή. Έχω ένα κόλλημα με την "σωστή" λειτουργία και δεν ήθελα να πειράξω τις υποπιέσεις, γι'αυτό και δεν τις τάπωσα αλλά τις κρατάω σε "εργοστασιακή" διάταξη.
Πάντως και όταν είχα παρεμβάλλει δοχείο για περίπου 15.000km, το μεγαλύτερο μέρος των υγρών (>90%) αποτελούταν από υγρασία και όχι από λάδι. Και αναλόγως των αυξομειώσεων της υγρασίας της ατμόσφαιρας είχα παρατηρήσει και αντίστοιχες αυξομειώσεις της ποσότητας των συλλεγόμενων υγρών.
makis106 - Τρι 18 Φεβ 2014, 11:54:09
Θέμα δημοσίευσης:
Και καλα κανεις, ειναι οντως πολυ σημαντικο να μην χαλανε οι υποπιεσεις, γι'αυτο τελικα η βελτιστη λυση ειναι να μπουν 2 δοχεια, ενα μπροστα ενα πισω, ελα ομως που δεν χωράνε! οποτε παμε σε ημιμετρα...
vagelis207 - Τρι 18 Φεβ 2014, 13:30:29
Θέμα δημοσίευσης:
Οποτε το απογευμα θα βγαλω τις ταπες και θα βαλω τη σωληνα παλι.Καλυτερα να το καθαριζω οποτε χρειαζεται και να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις!
dimkeras - Τετ 19 Φεβ 2014, 10:08:47
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα σε όλους.

Μάκη, χωράνε και τα 2 δοχεία απλώς δε μπορείς να τα βάλεις στον ίδιο χώρο. Μπορείς όμως να βάλεις το ένα μπροστά στηριγμένο στο δεξί ράμφος του σασί ανάμεσα από σασμάν και ψυγείο που έχει πολύ χώρο και το άλλο πίσω στηριγμένο στα δεξιά της πολλαπλής εισαγωγής ή ανάμεσα από μπαταρία και σασμάν. Εκτός βέβαια κι αν θες να έχεις πολύ άμεση πρόσβαση οπότε μπορείς να τα τοποθετήσεις οπουδήποτε με μειονέκτημα τα μεγάλα μήκη των συνδέσεων..
makis106 - Τετ 19 Φεβ 2014, 11:19:58
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημερα Δημοσθένη.
Εγω εχω βαλει ενα μπροστα στο ραμφος. πιθανο να χωραγε και δευτερο εκει, το προβλημα ειναι ο ογκος των σωληνωσεων για δευτερο, ακομη και στα σημεια που λες. Αν φορας καμια χοανη και λειπει η εργοστασιακη εισαγωγη, ανοιγει πολυ ο χωρος. αν οχι, δυσκολα. Επισης το μειον ειναι οτι το πισω δοχειο αναγκαστικα θα φουσκωνει απο πιεση, εκτος και βαλεις και καμια αντεπιστροφη πριν. Η πατεντα που ειχα φτιαξει με τις δυο αντεπιστροφες δουλευε καλα με ενα δοχειο, αλλα οταν θελησα να ξαναβαλω τη μαμα εισαγωγη δυστυχως δε χωραγε και πηρε δρομο. Πιο πιθανο το κοβω να ξανασυνδεσω καποια στιγμη κανονικα και τις πισω αναθυμιασεις, να μεινει το δοχειο μονο για τις μπροστα, και να ριχνω μεσα ενα σπρει για καθαρισμο με καθε δευτερη αλλαγη λαδιων...
dimkeras - Τετ 19 Φεβ 2014, 13:22:58
Θέμα δημοσίευσης:
Μάκη,
με οποιαδήποτε εισαγωγή στις πίσω αναθυμιάσεις χωρούσε το δοχείο, απλώς κάθε φορά έπρεπε να αυξήσω ή να μειώσω ανάλογα το μήκος των σωληνώσεων. Επίσης, για πίσω μπορείς να βρεις δοχείο που δε φουσκώνει και να το αφήσεις χωρίς αντεπίστροφη οπότε να γλιτώσεις κι άλλο από τον όγκο των κατασκευών. Ένα τέτοιο δοχείο είχα φτιάξει και το δούλεψα για 15.000km περίπου χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Ούτε φούσκωνε ούτε τίποτα. Και η έξοδός του, πεντακάθαρη και ολόστεγνη! Κι ακόμη λειτουργικό είναι απλώς το έχω βγάλει για λίγο ώστε να δοκιμάσω κάτι ιδέες που μου κατέβηκαν! Laughing
makis106 - Τετ 19 Φεβ 2014, 13:33:13
Θέμα δημοσίευσης:
Δημοσθένη οταν λεω φουσκώνει, εννοω ότι οταν τουρμπιζεις, αναπτυσεται μεσα πίεση, οποτε υπαρχει μεγαλυτερη πιθανοτητα για διαρροες σε δοχειο και σωληνωσεις. Ενω αν βαλεις μια αντεπιστροφη επανω στην πολλαπλη εχεις μια εξτρα δικλειδα ασφαλειας.
Παντως το οτι το χωρεσες ειναι σημαντικο, και ισως το δοκιμασω κ εγω! Wink
vagelis207 - Τετ 19 Φεβ 2014, 17:12:30
Θέμα δημοσίευσης:
Σημερα συνδεσα παλι τις πισω αναθυμιασεις.Και εγω σκεφτομαι να τις αφησω ετσι και να ριχνω σπρευ.
Παιδια ξερετε τον κωδικο του σπρευ και πως ακριβως χρησιμοποιειται?Θελει ενας φιλος να ριξει σε ds3 και στη citroen ουτε καν ξερουν οτι υπαρχει σπρευ γι αυτη τη δουλεια.Εχει 25.000 χλμ και πιστευω οτι κατι θα κανει.
dimkeras - Πεμ 20 Φεβ 2014, 08:47:51
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
Δημοσθένη οταν λεω φουσκώνει, εννοω ότι οταν τουρμπιζεις, αναπτυσεται μεσα πίεση, οποτε υπαρχει μεγαλυτερη πιθανοτητα για διαρροες σε δοχειο και σωληνωσεις. Ενω αν βαλεις μια αντεπιστροφη επανω στην πολλαπλη εχεις μια εξτρα δικλειδα ασφαλειας.
Παντως το οτι το χωρεσες ειναι σημαντικο, και ισως το δοκιμασω κ εγω! Wink


Very happy
Καλημέρα!
Κατάλαβα τί εννοούσες βρε! Απλώς, μιλώντας για το δικό μου δοχείο, μέχρι σχεδόν τα 3bar που το δοκίμασα είναι στεγανό! Τώρα βάζοντας μια αντεπίστροφη αυξάνεις μεν την ασφάλεια αλλά αυξάνεις και τον όγκο των εξαρτημάτων που πρέπει να χωρέσεις εκεί πίσω. Wink
marios_207_GT - Τρι 20 Μάϊ 2014, 21:09:24
Θέμα δημοσίευσης:
Ειχα κανει καθαρισμο εισαγωγης με τα σπρευ, βουρτσακια κλπ πριν απο 7.000km και αυτη ειναι η κατασταση της εισαγωγης μετα τα χιλιομετρα αυτα, ή τα σπρευ δεν κανουν δουλεια ή εχουμε πολλες αναθυμιασεις, οι φωτο μιλανε απο μονες τους.


how to capture screen

forum image hosting


upload pictures online
makis106 - Τετ 21 Μάϊ 2014, 09:07:05
Θέμα δημοσίευσης:
Τα σπρευ σιγουρα δεν κανουν πολλα πραγματα, εγω τα πεταω ανα 20000 για να βγαζουν τα πολλα πολλα, αλλα με βουρτσες μια φορα που καθαρισα εγινε δουλιτσα, τις εβλεπα δλδ τις βαλβιδες (με καθρεφτάκι) που ειχαν καθαρισει.
marios_207_GT - Τετ 21 Μάϊ 2014, 09:30:42
Θέμα δημοσίευσης:
Εμενα Μακη τότε μου το ειχε κάνει μηχανικός. Πιστευω πως δεν ειχε και τοσο ορεξη μάλλον. Ειναι πολλές οι επικαθισεις για τοσα χιλιόμετρα. Εσυ με δοχειο εστω και για τις μπροστά και παλι βουλωνει τοσο γρήγορα?
ParisMcridis - Τετ 21 Μάϊ 2014, 14:00:45
Θέμα δημοσίευσης:
marios_207_GT έγραψε:
Εμενα Μακη τότε μου το ειχε κάνει μηχανικός. Πιστευω πως δεν ειχε και τοσο ορεξη μάλλον. Ειναι πολλές οι επικαθισεις για τοσα χιλιόμετρα. Εσυ με δοχειο εστω και για τις μπροστά και παλι βουλωνει τοσο γρήγορα?


Αν δε τριψεις καλά τις βαλβίδες και ρίξεις Μόνο σπρέι δε κανεις δουλεια.θέλει βούρτσα και κατσαβίδι σε μερικές περιπτωσεις για να μπορέσεις να τις καθαρίσεις πολύ καλά.
makis106 - Τετ 21 Μάϊ 2014, 14:50:05
Θέμα δημοσίευσης:
marios_207_GT έγραψε:
Εμενα Μακη τότε μου το ειχε κάνει μηχανικός. Πιστευω πως δεν ειχε και τοσο ορεξη μάλλον. Ειναι πολλές οι επικαθισεις για τοσα χιλιόμετρα. Εσυ με δοχειο εστω και για τις μπροστά και παλι βουλωνει τοσο γρήγορα?

Οτι και να χει, καθαρίζεται με βουρτσες. οχι στο βαθμο που θα καθαριστει αν λυθει η κεφαλή, αλλα σε ικανοποιητικο επίπεδο, και εφοσον υπαρχει η δυνατοτητα για οπτικη επαφη, μπορει να γινει δουλιτσα.
Εγω το ελυσα πρωτη φορα στα 50000 αν θυμαμαι καλα και το καθαρισα με σπρευ και βούρτσα και καθαρισε αρκετα καλα.
Δεν ξερω σε τι κατασταση ειναι 20000 χλμ μετα, με δοχείο μπροστα και ταπωμενες μεχρι πρότινος τις πίσω (γιατι πρόσφατα τις ξανασύνδεσα), και δεν νομιζω να ειναι χαλια, αλλα σιγουρα θα εχουν μαζεψει, αφου βγαζουν και οι οδηγοί. Δεν προκειται να το λυσω για να το δω, απλα ριχνω ενα σπρευ ανα 20000, προληπτικά...
bagos - Τετ 21 Μάϊ 2014, 15:13:45
Θέμα δημοσίευσης:
Υποψην οτι με το σπρευ,μερος του τμηματος που καθαριζεται,πεφτει στους θαλαμους καυσης.κ το σπρευ,οσο ναναι,επηρεαζει αρνητικα τα ελατηρια πιστονιων Wink
ParisMcridis - Τετ 21 Μάϊ 2014, 15:28:43
Θέμα δημοσίευσης:
bagos έγραψε:
Υποψην οτι με το σπρευ,μερος του τμηματος που καθαριζεται,πεφτει στους θαλαμους καυσης.κ το σπρευ,οσο ναναι,επηρεαζει αρνητικα τα ελατηρια πιστονιων Wink


+1000 γι αυτό κλείσιμο ένας ένας κύλινδρος καθάρισμα καλό και μετα με αέρα φύσημα να φύγουν όλα.
makis106 - Τετ 21 Μάϊ 2014, 19:42:58
Θέμα δημοσίευσης:
bagos έγραψε:
Υποψην οτι με το σπρευ,μερος του τμηματος που καθαριζεται,πεφτει στους θαλαμους καυσης.κ το σπρευ,οσο ναναι,επηρεαζει αρνητικα τα ελατηρια πιστονιων Wink

Ναι, βασικά ολο πέφτει μες στους θαλάμους καυσης! απλα ειναι σε υγρη μορφη και ελπιζω οτι δεν κανει τοσο κακο. Και φυσικά αμεσως μετα αλλαζω λαδια.

ParisMcridis έγραψε:

+1000 γι αυτό κλείσιμο ένας ένας κύλινδρος καθάρισμα καλό και μετα με αέρα φύσημα να φύγουν όλα.
Ειναι το σωστότερο, το εχω κανει ηδη μια φορα, αλλα εφαγα σχεδον μια μέρα και απλα βαριεμαι να το ξανακανω...
m_lab - Τρι 15 Ιούλ 2014, 23:31:49
Θέμα δημοσίευσης:
Γεια σας φιλοι,
με βαση ολα οσα διαβασα σε αυτο το θεμα αλλα κ σε γενικη αναζητηση, θα ηθελα να μοιραστω το συμβαν μου με σας. Πρωην ευχαριστημενος κατοχος ενος 206 RC ( εκτος απο τα τελη ), θελησα να κανω την αναβαθμιση κ πριν ενα μηνα αγορασα μεταχειρισμενο ενα 207 RC, 2010 με 95.000χλμ. & εκτος απο ενα φιλτρο K&N στο φιλτροκουτι καμια αλλη παρεμβαση. Το αυτοκινητο λοιπον με ενα τυπικο ελεγχο φαινοταν να μην εχει καποιο προβλημα ετσι κ το πηρα. Οταν το βγαλα ομως για βολτα αποστασης κ το πατησα φαινοταν πως δν τραβουσε καθολου. Εκτος απο αυτο κανενα τσεκ & καμια αλλη παρατηρηση που να δηλωνει βλαβη. Μετα απο 3 μερες το παω σε φιλικο δυναμομετρο. Πραγματι διαπυστωνουμε πως το αυτοκινητο ειχε προβλημα γιατι μας εβγαλε 143 αλογα. Την επομενη ( πριν 10 μερες ) το βαζω συνεργειο για να δουμε τι συμβαινει. Πρωτα απολα αλλαξαμε τη σκστρα γιατι ενημερωθηκα πως οι εργοστασιακες ηταν ευαισθητες. Ετσι κ αντικατεστησα με τη group VAG, S3 2.0 tfsi. ΠΑραλληλα καναμε κ μια αρχικοποιηση στον εγκεφαλο. Προβλημα χρονισμου δν ειχε. Ετσι λοιπον ξαναπαω δυναμομετρο κ το αποτελεσμα απο 143 πηγε στα 155. Συνεχιζουμε το λυσιμο την επομενη μερα, Ετσι κ βγαλαμε τη τουρμπινα για ελεγχο. Αυτο που βρηκαμε ηταν ενα κρακ στο μαντεμι & το αξονακι του κλαπετου εξαγωγης καυσαεριων ειχε αρκετο μποσικο.




Eπομενη κινηση ψαχνω για τουρμπινα & χταποδι κ μεσα απο αναζητηση διαβαζω πως ταιριαζει του WORKS. Παραγγλελνω ερχεται τη τοποθετουμε, δενουμε ξανα δυναμομετρο. Αποτελεσμα 161 αλογα. Να συμπληρωσω πως η κυματομορφη ηταν ακρως απογοητευτικη σε ολες τις μετρησεις ( Χτες ). Πληρως απογοητευμενος & παραλληλα ανζητωντας την αιτια του κακου, ψαχνω στο forum αυτο αλλα κ στο google για παρομοιες βλαβες μεχρι που διαβαζω το θεμα αυτο αλλα κ μια αναφορα απο τους etuners. Σημερα λοιπον αφου λυσαμε την εισαγωγη κ καταφεραμε να δουμε αν οντως ειμαι κ γω ενας απο σας διαπυστωνουμε τα παρακατω.









Αυριο πρωι εχουμε συνεχεια καθως το καπακι θα υποστει καθαρισμο, ρεκτιφιε & ροικη. Επεισης θα αλλαξουμε ελατηρια στα πιστονια & θα στειλουμε τα μπεκ για καθαρισμο.Για αλλαγη στα πιστονια δν ειμαι καθως κ η αξια ανεβαινει κατα πολυ. Στη συνεχεια θα ανεβασω τα αποτελεσματα των μετρησεων αλλα κ τις πραγματικες εντυπωσεις πλεον.
Ερχομαι λοιπον στο σημειο να πω πως ειμαι πληρως απογοητευμενος/εξοργισμενος με τους δημιουργους αυτου του μοτερ εν ετη 2010, Γερμανικης παραγωγης οταν με το 206 που του πινα το αιμα δν μου χε ζητησει ουτε λαμπα με συνολικα χιλιομετρα 125.000 στα χερια μου 75.000. Εαν τελικα εχω καταλαβει ολη η ζημια προερχεται απο 1ον τσιμπημα λαδιου που με τη σειρα του το σωληνακι αναθυμιασεων το επιστρεφει στη τουρμπινα κ μετα στην εισαγωγη & 2ον ο μηχανικος μου ειπε πως οι εδρες εχουν αποκτησει σημαντικο μποσικο για ενα τετοιο μοτερ με αυτα τα χιλιομετρα. Οποτε το λαδι περναγε ανεξελεγκτο απο τις βαλβιδες κ ολη αυτη η ανακυκλωση δημιουργησε το βουνο απο καρβουνο. Θελω επεισης να προσθεσω το εξης, στα παιδια που εχουν το ιδιο προβλημα προτεινω να μην προχωρησουν σε καθαρισμο με βουρτσα απο την εισαγωγη, το μεγεθος του προβληματος θα φανει μονο εαν παρετε το καπακι στο χερι. Ευχαριστω για το χρονο σας αναμενω για οποιοδηποτε σχολια.
marios_207_GT - Τετ 16 Ιούλ 2014, 00:02:05
Θέμα δημοσίευσης:
Θα σου απαντησω σε ενα μονο απο ολα αυτα, μιας και ειναι αργα, τα υπολοιπα αυριο. Εφοσον θα κατεβασεις-ανοιξεις μοτερ περνα και σφυρηλατα πιστονια, βαλε και μπιελες να εισαι κομπλε, εγω ανοιξα μοτερ πριν απο 3 μηνες και εχω μετανιωσει 10000000000 φορες που για 800 ευρω διαφορα δεν τα περασα, στο λεω γιατι κι εμενα μου τα λεγε ενα ατομο απο εδω αλλα εκανα τη μαλ***α να μην τον ακουσω.
m_lab - Τετ 16 Ιούλ 2014, 07:01:06
Θέμα δημοσίευσης:
Μαριε, δν ξερεις ποσο θελω να το κανω αυτο που λες, αλλα ειναι τοσο περιπλοκη η ιστορια αυτη τη στιγμη που πραγματικα δν μαφηνει να συνεχισω. Θελω απλα να πιστευω πως σημερα που θα τα βγαλουμε, να ειναι σε κατασταση τετοια που να μην υπαρχει αμφιβολια για το μελλον τους. Εαν τωρα δω το παραμικρο θα προσπερασω τα παντα κ θα το κανω. Ενημερωνω κ ευχαριστω για την απαντηση.
Ξεκιναμε.
Gotcha - Τετ 16 Ιούλ 2014, 11:02:50
Θέμα δημοσίευσης:
Γνωστο φαινομενο με την καρβουνιλα και το τσιμπιμα λαδιου. Το φταικσιμο το εχει ο προηγουμενος ιδιοκτητης που ποτε δεν εκανε καθαρισμο εισαγωγης (που επιβαλεται σε αυτο το μοτερ καθε 30-40000 κμ.)

Οσον αφορα το κρακ στο μανεμι, ασ μιλησουν και πιο ειδημονες, ειναι μαλλον συχνο φαινομενο το οποιο στην εκταση που εχει στο δικο σου, δεν επιρεαζει κατι στην αποδοση (Απο την στιγμη που δεν δραπετευουν καυσαερια)
m_lab - Τετ 16 Ιούλ 2014, 19:02:29
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν θελω να κανω τον εξυπνο ουτε να πεταω κουβεντες του αερα. Υποτιθεται πως αγοραζεις ενα μοτερ τεχνολογιας 2010 κ μαλιστα γερμανικο-γαλλικο που φοριεται στα πιο ακριβα μοντελα των κατασκευαστων αυτων. Αν κ το ξαναειπα, ειναι δυνατον να βγαζει τετοιου ειδους προβληματα κ μαλιστα να επιβαλεται καθαρισμος καθε 40 η 50 η 60000 χιλιομετρα? Πιστευω πως απλα εκαναν λαθος σχεδιασμο κ σε αυτο το τομεα.

Η Ροικη προχωραει, θα επανελθω με νεες φωτογραφιες το συντομοτερο.
Παραλληλα θα ψαξω να βρω αν αυτο το seafoam ειναι ασφαλες για μελλοντικη χρηση.
marios_207_GT - Τετ 16 Ιούλ 2014, 19:32:40
Θέμα δημοσίευσης:
Ειναι φυσικα αδυνατο ενας κινητηρας αμεσου ψεκασμου εαν δεν βαλεις εσυ κατι για να ψεκαζει να μην γινει ετσι στην εισαγωγη. Δεν ειναι λαθος σχεδιασμος ή κατι τετοιο. Πιασε ενα-ενα τετοιου ειδους μοτερ και ανοιξε κεφαλες, θα κλαψεις.
reselie-206 - Τετ 16 Ιούλ 2014, 19:47:48
Θέμα δημοσίευσης:
Γιαυτό εξάλλου και τα νεότερης σχεδίασης μοτέρ (όχι thp) έχουν συνδιασμό άμεσου ψεκασμού και έμμεσου με σκοπό να υπάρχει μια ελάχιστη λίπανση-καθαρισμός των βαλβίδων..
makis106 - Τετ 16 Ιούλ 2014, 20:10:25
Θέμα δημοσίευσης:
Το λερωμα των αυλων-βαλβιδων, δεν αποτελει προβλημα, αλλα μειονεκτημα της τεχνολογιας του αμεσου ψεκασμου, που φυσικα εχει τοσα πλεονεκτηματα. Θεωρειται πλεον σαν εργασια συντηρησης, που αν γινεται τακτικα με υγρα, δεν ειναι απαραιτητο να λυσεις κεφαλη. Απο κει και περα, το να μπει μπεκ καυσιμου πριν την πολλαπλη, σιγουρα επιβαρυνει την καταναλωση. Θεμα λιπανσης απο καυσιμο δεν τιθεται στις βαλβιδες εισαγωγης, ουτε οι εξαγωγης αλλωστε εχουν και στα εμμεσου. Μονο καθαρισμος.
m_lab - Τετ 16 Ιούλ 2014, 20:22:52
Θέμα δημοσίευσης:
οφειλω να εξηγησω πως δεν εχω γνωσεις μηχανικου κ ολα οσα γραφετε ειναι παραπανω απο δεκτα. Εγω απλα βλεπω/λειτουργω/συγκρινω κ σχολιαζω.

Μαριε προσπαθω να σου στειλω μηνυμα αλλα δν τα καταφερνω. τι παταω φιλε μου ?
bagos - Πεμ 17 Ιούλ 2014, 08:25:35
Θέμα δημοσίευσης:
Να ενημερωσω κ τοχω ξαναπει( κ ας ρωτησει ο καθενας τον μηχανικο του),τα σφυρηλατα ειναι μεταλλα επιδοσεων κ οχι μακροζωιας οπως τα γνησια...ςν καποιος θελει να βγαλει κμ μετα την επισκευη βαζει γνησια παλι κ οχι σφυρηλατα....
m_lab - Πεμ 17 Ιούλ 2014, 08:42:28
Θέμα δημοσίευσης:
αυτο με τα γνησια πιστονια το χω ξανακουσει, σημερα θα δω την κατασταση τους, χτες ασχοληθηκα με τη ροικη.
mathanas - Πεμ 17 Ιούλ 2014, 16:28:43
Θέμα δημοσίευσης:
Μια καλη λυση φαινεται να ειναι αυτη

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?6136709-Driving-over-3000-rpm-for-20min-to-remove-carbon-deposits

http://www.torquecars.com/audi/2-0-tfsi-tuning.php

2 φορες το μηνα πορεια σταθερα με 3000 - 3500 rpm (3η , 4η) για κανα μισαωρο και στρωνει η κατασταση. Δοκιμασμενο δουλευει ρολοι μετα... Razz
makis106 - Πεμ 17 Ιούλ 2014, 16:43:46
Θέμα δημοσίευσης:
Καλο ειναι αυτο αν το κανεις απο καινουργιο, και οχι για να μεινουν καθαρες, αλλα για να παρει λιγο παραταση. Αμα εχει χτισει τη μακα ομως, και 2 μερες στον κοφτη να το χεις... δεν!
reselie-206 - Πεμ 17 Ιούλ 2014, 16:45:59
Θέμα δημοσίευσης:
άρα καλά κάνω εγώ και πηγαίνω κάθε ΣΚ εκδρομές Laughing
marios_207_GT - Πεμ 17 Ιούλ 2014, 18:43:48
Θέμα δημοσίευσης:
bagos έγραψε:
Να ενημερωσω κ τοχω ξαναπει( κ ας ρωτησει ο καθενας τον μηχανικο του),τα σφυρηλατα ειναι μεταλλα επιδοσεων κ οχι μακροζωιας οπως τα γνησια...ςν καποιος θελει να βγαλει κμ μετα την επισκευη βαζει γνησια παλι κ οχι σφυρηλατα....


Το χεις ξανα πει Βαγγελη και καλα κανεις, απλα επειδη καποιοι τραβαμε τα μαλλια μας (για να μην το πω διαφορετικα), καλο ειναι το παλικαρι να μαθει απο το μηχανικο του ποσα γιουρο παραπανω θελει για σφυρια γιατι αργα ή γρηγορα θα τα θελει για επιδοσεις


Υ.Γ Κι εμενα ο Ρεσελιε μου τα λεγε αλλα δεν τον ακουγα, μετα απο μια βολτα με το χρεπι του Very happy Very happy ενιωσα 100% οτι εκανα μεγαλη μαλ***α που εστω δεν ρωτησα ποσο πανε τα σφυρια.
reselie-206 - Πεμ 17 Ιούλ 2014, 19:14:38
Θέμα δημοσίευσης:
marios_207_GT έγραψε:
bagos έγραψε:
Να ενημερωσω κ τοχω ξαναπει( κ ας ρωτησει ο καθενας τον μηχανικο του),τα σφυρηλατα ειναι μεταλλα επιδοσεων κ οχι μακροζωιας οπως τα γνησια...ςν καποιος θελει να βγαλει κμ μετα την επισκευη βαζει γνησια παλι κ οχι σφυρηλατα....


Το χεις ξανα πει Βαγγελη και καλα κανεις, απλα επειδη καποιοι τραβαμε τα μαλλια μας (για να μην το πω διαφορετικα), καλο ειναι το παλικαρι να μαθει απο το μηχανικο του ποσα γιουρο παραπανω θελει για σφυρια γιατι αργα ή γρηγορα θα τα θελει για επιδοσεις


Υ.Γ Κι εμενα ο Ρεσελιε μου τα λεγε αλλα δεν τον ακουγα, μετα απο μια βολτα με το χρεπι του Very happy Very happy ενιωσα 100% οτι εκανα μεγαλη μαλ***α που εστω δεν ρωτησα ποσο πανε τα σφυρια.


Καλά εδώ που τα λέμε και άσφυρος με ένα πρόγραμμα/εξάτμιση/ic/τουρμπίνα απο RC μια χαρά σβέλτα πάει...! Απλά ώς μέτρο σύγκρισης βάζεις το δικό σου που είναι μαμά τελείως με 150άρα γιαυτό σου φαίνεται τόσο χαοτική η διαφορά!

Κατα τα άλλα σε εμένα δέν φαίνεται παράλογο,ούτε τρελό κόστος σε σχέση με τα υπόλοιπα που δίνουμε, μια φορά στα 5 χρόνια να αλλάξω μέταλλα.. σε άλλον όμως ενδεχομένως να φαίνεται συνεπώς ο καθένας κρίνει βάσει απαιτήσεων...Βέβαια δέν γίνεται απο τη μία να λές οτι θέλω να πηγαίνει τάπα και απο την άλλη να μη σπάσει.. ένα παλαιό ρητό έλεγε "ότι πάει,σπάει" και φυσικά ισχύει για οτιδήποτε ξεπερνάει τις ανοχές δεδομένου σετάπ. Με τα σφυριά απλά ανεβάζεις το όριο αυτών των ανοχών πληρώνοντας το αντίστοιχο αντίτιμο βέβαια...Με λίγα λόγια ένα μοτέρ ΔΕΝ λειτουργεί πιο σωστά με τα σφυριά απλά αυξάνεις τις ανοχές των εμβόλων/μπιελών σε κρουστική/θερμική/θλιπτική/εφελκυστική καταπόνηση.

Οπότε το ερώτημα είναι απλό. Αν θέλει κάποιος ένα σβέλτο καθημερινό αυτοκίνητο με μακροχρόνιες προοπτικές μένει με τα μαμά εντόσθια και λίγα περιφερειακά (νορμάλ πρόγραμμα,ic,rc turbo,εξάτμιση άντε και μεθανόλες) ενώ εάν κάποιος θέλει αυτοκίνητο που να παίζει μπάλα στην ευθεία (που έτσι και αλλιώς o thp δέν είναι κοντροκινητήρας..) πηγαίνει σε άλλες λύσεις όπου τα σφυριά είναι μονόδρομος...
bagos - Πεμ 17 Ιούλ 2014, 20:25:18
Θέμα δημοσίευσης:
Να συμπληρωσω οτι το σετ απ του τασου δε χρειαζεται σφυρια Wink
κ δευτερον,δε πιστευω οτι κανεις 70000-80000κμ καθε 5 χρονια που θελει επισκευη ενα σφυρηλατο μοτερ...κ τωρα καποιος τα διαθετει τα λεφτα,μετα απο 5 χρονια ειστε σιγουροι οτι οι προτεραιοτητες κ τα οικονομικα θαναι ιδια με σημερα ωστε να αναγκαστεις να κανεις την επισκευη??
gogoulos - Τρι 11 Νοέ 2014, 07:50:01
Θέμα δημοσίευσης:
πως κανω καθαρισμο με seafoam?
το 1/3 στο τεποζιτο - το 1/3 στον κινητηρα - το 1/3 καπου στον κινητηρα για καυση αλλα που???
εχω peugeot 207 1.4 95ps
αν μπορει καποιος να με βοηθησει.
JDROGAS - Τρι 11 Νοέ 2014, 09:22:28
Θέμα δημοσίευσης:
Στις αναθυμιασεις το 1/3 και στα λαδια το αλλο 1/3 και στο ρεζερβουαρ το αλλο.
Tzive - Τρι 11 Νοέ 2014, 14:05:09
Θέμα δημοσίευσης:
bagos έγραψε:
Να ενημερωσω κ τοχω ξαναπει( κ ας ρωτησει ο καθενας τον μηχανικο του),τα σφυρηλατα ειναι μεταλλα επιδοσεων κ οχι μακροζωιας οπως τα γνησια...ςν καποιος θελει να βγαλει κμ μετα την επισκευη βαζει γνησια παλι κ οχι σφυρηλατα....
Δηλάδη είμαι ο μόνος που σε 106 υπερκυβισμένο σε 1.800cc είχα κάνει 120.000km σε 2,5 χρόνια και όταν έλυσα το μοτέρ τα wossnerάκια μου ήταν σαν καίνουργια? και μιλάμε για πήγαινε έλα Χαλκίδα κάθε μέρα ΤΕΙ με 170+km/h...
bagos - Τρι 11 Νοέ 2014, 17:56:07
Θέμα δημοσίευσης:
Τα πιστονια δε τον περνουν...τα ελατηρια τον περνουν...αν δε σου εκαιγε λαδι μετα τα 60000-80000κμ,τοτε ναι,εισαι ο μονος που το ακουω Wink
Tzive - Τρι 11 Νοέ 2014, 18:18:29
Θέμα δημοσίευσης:
έκαιγε όσο έκαιγε απο την αρχή λόγω ανοχών. περίπου 500ml τα 900-1000km Very happy
rallaki-1 - Τρι 11 Νοέ 2014, 19:17:21
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά με τον Μάνο {m_lab (Μανος)} τι έγινε? Δυναμομέτρησε και μετά τον καθαρισμό? Λύθηκε το πρόβλημα του?
Lalakis207 - Τρι 11 Νοέ 2014, 19:27:48
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω θα ήθελα να κάνω άλλη ερώτηση τα μοτέρ του 2010 και μετά έχουν διαφορά με αυτά του 2007-2009 ;
bagos - Τετ 12 Νοέ 2014, 16:00:21
Θέμα δημοσίευσης:
Tzive έγραψε:
έκαιγε όσο έκαιγε απο την αρχή λόγω ανοχών. περίπου 500ml τα 900-1000km Very happy

συμπερασμα...τα χαλασμενα δε χαλανε... Laughing Laughing Laughing
alexandros 207 Rallye - Τετ 12 Νοέ 2014, 19:02:54
Θέμα δημοσίευσης:
JDROGAS έγραψε:
Στις αναθυμιασεις το 1/3 και στα λαδια το αλλο 1/3 και στο ρεζερβουαρ το αλλο.

στα λαδια? Shocked
JDROGAS - Τετ 12 Νοέ 2014, 19:43:40
Θέμα δημοσίευσης:
alexandros 207 Rallye έγραψε:
JDROGAS έγραψε:
Στις αναθυμιασεις το 1/3 και στα λαδια το αλλο 1/3 και στο ρεζερβουαρ το αλλο.

στα λαδια? Shocked


Ναι στα λαδια.
alexandros 207 Rallye - Τετ 12 Νοέ 2014, 19:56:18
Θέμα δημοσίευσης:
καλη φαση για να μαμησεις το μοτερ σου Confused
salex - Τετ 12 Νοέ 2014, 23:02:58
Θέμα δημοσίευσης:
alexandros 207 Rallye έγραψε:
καλη φαση για να μαμησεις το μοτερ σου Confused


Μέχρι να καθαρίσει και για πολύ λίγο βρε.
Αν πάς Αθήνα-Θεσσαλονίκη με το καθαριστικό μέσα στο λάδι σου, θα φτάσεις σπρώχνοντας!

Ειλικρινά πάντως, είτε το βάλουμε στα λάδια, ψεκάσουμε την εισαγωγή, ακόμα και γαργάρες να κάνουμε με Seafoam δεν πρόκειται να φύγει η καρβουνίλα από τις βαλβίδες. Θέλει χεράκι, τρίψιμο, φαντασία και υπομονή.
Όσοι έχουν δει το χάλι έχουν βάλει μυαλό. Δεν είναι εισαγωγή αυτό το πράγμα, η Μόρντορ είναι.
JDROGAS - Πεμ 13 Νοέ 2014, 00:09:49
Θέμα δημοσίευσης:
alexandros 207 Rallye έγραψε:
καλη φαση για να μαμησεις το μοτερ σου Confused


Εγω παντως ακομα δοξα τω Θεο δεν το μαμησα.

Οπως λεει και ο Στελιος αφησαμε 20 λεπτα βαλαμε εμπρος ξεκαπνισε το εβγαλα μια καλη βολτουλα καμια 40αρια χλμ ευθεια και γυρισα αλλαξαμε λαδια-μπουζι κλπ.
alexandros 207 Rallye - Πεμ 13 Νοέ 2014, 07:34:57
Θέμα δημοσίευσης:
τα 40χλμ ειναι λιγο δλδ?
ασε που αυτο το πραμα, δεν παρεχει λιπανση στο μοτερ για να το βαλεις μεσα στο λαδι
οποιος θελει να κανει καθαρισμο στο εσωτερικο χρησιμοποιει καλο λαδι και το αλλαζει συχνα
αυτα τα καθαριστικα ειναι δραστικα, αλλά προκαλουν φθορες Wink (οταν χρησιμοποιουνται μεσα στο λαδι)
JDROGAS - Πεμ 13 Νοέ 2014, 09:37:48
Θέμα δημοσίευσης:
alexandros 207 Rallye έγραψε:
τα 40χλμ ειναι λιγο δλδ?
ασε που αυτο το πραμα, δεν παρεχει λιπανση στο μοτερ για να το βαλεις μεσα στο λαδι
οποιος θελει να κανει καθαρισμο στο εσωτερικο χρησιμοποιει καλο λαδι και το αλλαζει συχνα
αυτα τα καθαριστικα ειναι δραστικα, αλλά προκαλουν φθορες Wink (οταν χρησιμοποιουνται μεσα στο λαδι)


Δεν διαφωνουμε αλλωστε θα πρεπει να ειμαι απο τους λιγους που αλλαζουνε λαδια καθε 7-8 μαζι με μπουζακια και πληρωνω και μοτουλ v300.
Ετσι εχω 1850000 χλμ απροβληματιστα με προγραμμα απο τις 30000. Wink
mathanas - Παρ 14 Νοέ 2014, 11:27:02
Θέμα δημοσίευσης:
Δε παθαινει τιποτα το μοτερ , να κανει μια βολτα , εξαλλου τα καλα καθαριστικα εχουν παραγοντες λιπανσης μεσα για να το προστατεψουν.
alexandros 207 Rallye - Παρ 14 Νοέ 2014, 12:16:19
Θέμα δημοσίευσης:
mathanas έγραψε:
Δε παθαινει τιποτα το μοτερ , να κανει μια βολτα

πως το ξερεις?



mathanas έγραψε:
εξαλλου τα καλα καθαριστικα εχουν παραγοντες λιπανσης μεσα για να το προστατεψουν.

ενα καθαριστικο που χρησιμοποιειται για να καθαρισει και την εισαγωγη απο την λαδιλα, παρεχει λιπανση....
λογικο μου ακουγεται
sasasj - Πεμ 18 Δεκ 2014, 20:19:50
Θέμα δημοσίευσης:
Σημερα που λετε εκατσα και διαβασα απο την αρχη ολο το θεμα.
Πριν πολυ καιρο το παρακολουθουσα αλλα λογο χρονου και μη ενδιαφεροντος ασχολιομουνα μονο με το να οδηγαω το lemanακι μου.

Ηρθε η ωρα να το πουλησω ομως και η γνωμη 2 υποψηφιων αγοραστων με καναν να ψαξω παλι την αιτια που το μοτερ δεν ειχε τις αναμενομενες επιδοσεις. Πρωτος ο recife_rallye με εναν φιλο του ηρθανε το ειδανε και μου παν οτι ειναι μουκομενο.
Σημερα το πηγα σε ενα συνεργειο στην Καστορια για να το ελεγξει καποιος μηχανικος ενος παιδιου που ηθελε να το παρει, και οντας γνωστης απο αυτοκινητα-επιδοσεις κλπ μου ειπε οτι δεν βγαζει ουτε 140 αλογα.

Ως τωρα μη εχοντας μετρο συγκρισης σε επιδοσης απο αλλο αυτοκινητο θεωρουσα οτι πηγαινε καλα. Οχι οπως τοτε που ηταν καινουριο, αλλα εστω καλα.

Σκεφτομουνα εναν τροπο να καθαρισω τα λαδια και καποια απο την μουργκα που σιγουρα θα εχουν οι βαλβιδες και σκεφτηκα το πετρελαιο το οποιο διαλυει και την σκουρια και γενικα οτι βρωμια υπαρχει απο λαδια.

Θελω να μου πειτε αν ψεκασω λιγο πετρελαιο μεσα στο ιντερκουλερ και παει με την ροη του αερα και στα υπολοιπα μερη που μαζεψανε λαδια και μουργκα, θα υπαρξει καποιο προβλημα σε αισθητηρες, κολαρα βαλβιδες κλπ κλπ;
puglover - Πεμ 18 Δεκ 2014, 21:32:02
Θέμα δημοσίευσης:
Για να παζαρεψουν την τιμη στο λενε! Αυτοκινητο με 180000 χλμ ειναι στην τελικη.Οποιος το παρει ας κανει εναν καθαρισμο στις βαλβιδες ή ακομα και ενα rebuild στο καπακι.Δεν γινεται να παρεις le mans με 6000 € και να ειναι και αστερι...Γνωμη μου να μην ασχοληθεις εσυ με πετρελαια κλπ,ασε που δεν κανει κιολας αυτος ο τροπος.
sasasj - Παρ 19 Δεκ 2014, 01:06:30
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδή θέλω το αμάξι που θα δώσω να ειναι οπως πρέπει θα γινει καθαρισμός και επειτα θα δωθει στην ανάλογη... τιμή!

Ώς τώρα εν αγνοία μου ειναι λίιιγο αργό. Όπως ειπα, για μενα καλα φαινότανε αλλα βλέπω οτι έχει θέμα με την μούργκα που μαζεύουν οι βαλβίδες. Θα μπεί για άνοιγμα καπάκι, αλλαγή τσιμούχες και οτι άλλο χρειαστεί.

Πού ξέρεις; Μετά ίσως μου αρέσει και να μην θελω να το πουλήσω... (άτιμο ASX...)
recife_rallye - Κυρ 04 Ιαν 2015, 23:14:46
Θέμα δημοσίευσης:
Σάκη λυπάμαι που ήμουν αυτός που σου έδωσε την πρώτη μαχαιριά, αλλά το μοτέρ είχε τέτοιο θέμα που έπρεπε να στο πω, ειδαλως θα σου ερχόταν πολύ μεγαλύτερο κοστούμι από αυτό που ενδεχομένως θα χρειαστεί αυτή τη στιγμή.
Όσο για τον τρόπο που θα γίνει εκεί θα είμαι κατηγορηματικός και απόλυτος. Το μοτέρ πρέπει να ανοιχτεί και να γίνει καθαρισμός κεφαλής, με αλλαγή τσιμουχακια βαλβιδων και οδηγούς όπως και αλλαγή ελατηρίων εμβολων για να απαλλαγείς και από το κάψιμο λαδιού. Οτιδήποτε άλλο θα είναι μισές δουλειές.
Ελπίζω να σε βοήθησα..
sasasj - Κυρ 04 Ιαν 2015, 23:22:32
Θέμα δημοσίευσης:
recife_rallye έγραψε:
Σάκη λυπάμαι που ήμουν αυτός που σου έδωσε την πρώτη μαχαιριά, αλλά το μοτέρ είχε τέτοιο θέμα που έπρεπε να στο πω, ειδαλως θα σου ερχόταν πολύ μεγαλύτερο κοστούμι από αυτό που ενδεχομένως θα χρειαστεί αυτή τη στιγμή.
Όσο για τον τρόπο που θα γίνει εκεί θα είμαι κατηγορηματικός και απόλυτος. Το μοτέρ πρέπει να ανοιχτεί και να γίνει καθαρισμός κεφαλής, με αλλαγή τσιμουχακια βαλβιδων και οδηγούς όπως και αλλαγή ελατηρίων εμβολων για να απαλλαγείς και από το κάψιμο λαδιού. Οτιδήποτε άλλο θα είναι μισές δουλειές.
Ελπίζω να σε βοήθησα..


Εννοειται οτι βοήθησες και με το παραπάνω! Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Πάνω κάτω αυτα ειχα και γω στο νου μου και επίσης θα μετρηθει η καδένα για να δουμε αν θελει αλλαγή, και θα αλλαχτεί ο τεντωτήρας καδένας μαζι με τις γλίστρες για ακόμη μια φορά μιας που θα ανοιχτει το μοτέρ. Θα γίνει έλεγχος της τουρμπίνας (τζογο κλπ) και γενικώς οτι θα ειναι ευκολο να γινει μιας που θα ειναι ανοιχτο το μοτερ.
ironman02 - Πεμ 08 Ιαν 2015, 18:33:06
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδιά εγώ έχω σχεδόν 50000 χλμ και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με βαλβίδες κτλ. Να τονίσω οτι είμαι γενικά άσχετος με τα μηχανολογικά, μόνο έχω πάρει μια ιδέα διαβάζοντας το φόρουμ, αλλά και πάλι άσχετος είμαι Smile.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι ότι στη πεζω δε μου έχουν πει ποτέ σε κανένα σερβις οτι θα έπρεπε να καθαριστούν οι βαλβίδες και ούτε εγώ είχα πει ποτέ κάτι γιατι δεν είχα ιδέα ότι γίνονται αυτό το χάλι (μου ξέφυγε μάλλον).

Νομίζετε πρέπει να το παώ κάπου να το δούν αρχικά σε τι κατάσταση είναι οι βαλβίδες και μετά αν χρειάζεται να κάνω καθαρισμό; Γιατί απ'ότι έχω καταλάβει πέφτει τόσο σταδιακά η απόδοση που λογικά δε θα το καταλαβαίνω ιδιαίτερα στο δρόμο. Θα μου φαίνεται νορμαλ..

Δε μου είπαν και ποτέ τίποτα για υγρά ή σπρέυ οπότε δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο. Και δε νομίζω να έχουν κάνει και εκείνοι. Ούτε Ελλάδα, Ούτε Kύπρο που έκανα τα τελευταία 2-3 service..

edit: Επειδή διάβασα σε κάποιο ποστ οτι είναι μια συντήρηση που πρέπει να γίνεται σε όλα τα άμεσου ψεκασμού, αλλά και να το φανταστώ από μόνος μου ότι πρέπει να γίνεται χωρίς να μου το πει κανείς στο συνεργείο δε γίνεται... Rolling eyes
kane - Δευ 12 Ιαν 2015, 17:03:34
Θέμα δημοσίευσης:
sasasj έγραψε:


Πού ξέρεις; Μετά ίσως μου αρέσει και να μην θελω να το πουλήσω... (άτιμο ASX...)


Το συμπάθησα το έρμο το αμαξάκι σου αλλα δε βόλεψε γα**το...ασε που αν αλλάξει κάτι θα σε ειδοποιήσω.
bagos - Δευ 12 Ιαν 2015, 21:07:31
Θέμα δημοσίευσης:
ironman02 έγραψε:
Ρε παιδιά εγώ έχω σχεδόν 50000 χλμ και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με βαλβίδες κτλ. Να τονίσω οτι είμαι γενικά άσχετος με τα μηχανολογικά, μόνο έχω πάρει μια ιδέα διαβάζοντας το φόρουμ, αλλά και πάλι άσχετος είμαι Smile.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι ότι στη πεζω δε μου έχουν πει ποτέ σε κανένα σερβις οτι θα έπρεπε να καθαριστούν οι βαλβίδες και ούτε εγώ είχα πει ποτέ κάτι γιατι δεν είχα ιδέα ότι γίνονται αυτό το χάλι (μου ξέφυγε μάλλον).

Νομίζετε πρέπει να το παώ κάπου να το δούν αρχικά σε τι κατάσταση είναι οι βαλβίδες και μετά αν χρειάζεται να κάνω καθαρισμό; Γιατί απ'ότι έχω καταλάβει πέφτει τόσο σταδιακά η απόδοση που λογικά δε θα το καταλαβαίνω ιδιαίτερα στο δρόμο. Θα μου φαίνεται νορμαλ..

Δε μου είπαν και ποτέ τίποτα για υγρά ή σπρέυ οπότε δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο. Και δε νομίζω να έχουν κάνει και εκείνοι. Ούτε Ελλάδα, Ούτε Kύπρο που έκανα τα τελευταία 2-3 service..

edit: Επειδή διάβασα σε κάποιο ποστ οτι είναι μια συντήρηση που πρέπει να γίνεται σε όλα τα άμεσου ψεκασμού, αλλά και να το φανταστώ από μόνος μου ότι πρέπει να γίνεται χωρίς να μου το πει κανείς στο συνεργείο δε γίνεται... Rolling eyes

φιλε μου αυτο ειναι λεπτομερεια.αν εισαι ψειρας κ θες ταμαξι σου στην πενα,τοτε πρεπει να τις καθαρισεις γυρω στα 60000-70000 κμ.αν παλι εισαι σα τον πατερα μου κ τους περισσοτερους,δλδ απλα να κανεις τι δουλεια σου κ να το δωσεις οταν αρχιζει κ παλιωνει,τοτε αστο...
Steve - Τρι 13 Ιαν 2015, 08:54:56
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
Το συμπάθησα το έρμο το αμαξάκι σου αλλα δε βόλεψε γα**το...ασε που αν αλλάξει κάτι θα σε ειδοποιήσω.
Έλα να βγαίνει το χρήμα στη φόρα σιγά σιγά... Cool Cool Cool
ironman02 - Τρι 13 Ιαν 2015, 23:58:36
Θέμα δημοσίευσης:
bagos έγραψε:

φιλε μου αυτο ειναι λεπτομερεια.αν εισαι ψειρας κ θες ταμαξι σου στην πενα,τοτε πρεπει να τις καθαρισεις γυρω στα 60000-70000 κμ.αν παλι εισαι σα τον πατερα μου κ τους περισσοτερους,δλδ απλα να κανεις τι δουλεια σου κ να το δωσεις οταν αρχιζει κ παλιωνει,τοτε αστο...


Γενικά είμαι λίγο ψείρας με το αμάξι, διαφορετικά δε θα ασχολούμουν και καθόλου να διαβάζω διάφορα, αλλά όχι και τρελά πράγματα. Από την άλλη όμως ρε συ κάποιες φωτογραφίες που είδα με τις βαλβίδες είναι τρομακτικές.. Δηλαδή αν έτσι γίνονται στα άμεσου ψεκασμού όπως και να έχει λόγω τεχνολογίας, έπρεπε να λένε οι ρημάδες οι εταιρίες ότι π.χ. στα 50k-60k-70k χιλιόμετρα πρέπει να κάνεις καθαρισμό. Όχι να κάνουν τις πάπιες. Το θέαμα που αντίκρισα είναι τραγικό..
alfasud - Δευ 19 Ιαν 2015, 11:50:33
Θέμα δημοσίευσης:
Οι VW-άκηδες που έριξα μια ματιά ( έχω και ένα πασατ Tsi με 50000κμ και με ζώνουν τα φίδια Confused Shocked ), έχουν διαπιστώσει οτι έχουν θεμα κινητήρες που κινούνται συνεχώς εντός πόλης. Αν το πάς πάνω από 3000 στροφές συχνά, είναι κάπως καλύτερα. Επίσης, έχουν βρει έναν τρόπο να ψεκάζουν τα ειδικά καθαριστικά απ' ευθείας στην πολλαπλή εισαγωγής και καθαρίζουν έτσι ικανοποιητικά τις βαλβίδες. Όχι βέβαια τόσο καλά όσο αν ανοίξεις κεφαλή, αλλά λένε οτι σβήνουν τα ενδεικτικά και σταματούν οι δυσλειτουργίες..
The Ace - Τετ 18 Φεβ 2015, 21:35:21
Θέμα δημοσίευσης:
Μια που έχω πάρει σβάρνα τα fora για το σχετικό θέμα, ας ποστάρω και εδώ καθώς φαίνεται ότι το έχετε ψάξει αρκετά, στο GCC δεν έχουμε ακόμα σχετικό θέμα. Η C5 μου (1.6THP) πιθανότατα δεν έχει δει ποτέ της καθαρισμό βαλβίδων, οπότε πιθανολογώ ότι μετά από περίπου 55Κ χλμ, λογικά θα τις έχει τις επικαθισούλες της. Δεν το ξέρω, δεν έχω ελέγξει να δω, αλλά δεν την "νιώθω" πολύ καλά, έχει και ένα μικροτρέμουλο στο ρελαντί.

Ερωτήσεις-απορίες:

1) Έχω ένα OCC που είχα αγοράσει για το CX7 (που πωλήθηκε πλέον), μήπως θα πρέπει να το βάλω άμεσα πάνω (αντί απλά να ταπώσω το καπάκι και την εισαγωγή) ?

2) Η Citroen έχει βγάλει info-rapid για καθαρισμό εισαγωγής/βαλβίδων, η διαδικασία είναι άνοιγμα εισαγωγής, κράτημα στις 2500σαλ, και άδειασμα δύο φιαλιδίων καθαριστικού (υποθέτω τύπου carb cleaner) στο μοτέρ. Ακόμα και αν δεν είναι το ίδιο σαν να βγάζεις καπάκι και να τρίβεις, λογικά 1 ή 2 τέτοιες "επαναλήψεις" δεν θα κάνουν δουλειά ?

Κάποια άλλη καλή πρόταση χωρίς να ανοίξουμε καπάκι ?
makis106 - Τετ 18 Φεβ 2015, 22:36:41
Θέμα δημοσίευσης:
το occ βοηθάει μεν την κατάσταση, αλλα δεν την σώζει. Και για να έχεις οσο τη δυνατον λιγότερες επικαθήσεις πρεπει να βαλεις δυο δοχεία, ενα στις μπροστά και ένα στις πισω αναθυμιάσεις.
Μετα απο 55000 σίγουρα εχει μαζέψει. Τα σπρευ θα κανουν δουλειά αλλα οχι τέλεια, αρκετα καλος καθαρισμός μονο με αφαίρεση εισαγωγής, και τέλειος μονο με αφαίρεση κεφαλής.
Για μενα αν ξερεις καποιον που μπορει να κανει καθαρισμο μονο με αφαιρεση πολλαπλης εισαγωγής, με ειδικο μηχανημα, θα ήταν η καλυτερη περιπτωση.
alfasud - Τετ 18 Φεβ 2015, 22:38:24
Θέμα δημοσίευσης:
Έχω πάρει το καθαριστικό της Wynn's (23079 o κωδικος):
http://www.wynnoil.co.uk/products-wynns-fuel-systems-petrol-direct-power-can.htm

Το έχουν δοκιμάσει σε VW Tsi και κάνει καλή δουλειά (είναι πιο εξειδικευμένο γι αυτή τη δουλειά, σε σχέση με ένα απλό καθαριστικό).
Δεν έχω προλάβει να το δοκιμάσω, αν και είμαι έτοιμος ( χρειάζεται για το 122ρι Tsi να προσαρμοστεί ένα σωληνάκι για να το ψεκάσω απ ευθείας μεσα στην πολλαπλή, για καλύτερα αποτελέσματα).
Θέλει εξωτερικό χώρο, γιατί θεωρητικά θα πρέπει να βγουν κάποια... ντουμάνια από την εξάτμιση Cool
makis106 - Τετ 18 Φεβ 2015, 22:51:27
Θέμα δημοσίευσης:
Ρίχνω και εγω το Tunap 133 σε καθε αλλαγη λαδιών, για συντηρηση, οπως προτεινει στις οδηγίες και αυτο της wynns. Δεν ξερω τι αποτελεσματικότητα έχει, θα το διαπιστωσω οταν καποια στιγμη λύσω εισαγωγη, αλλα πιστευω οτι τα σπρευ δουλευουν μονο σε φρεσκιες υγρες επικαθησεις και οχι οταν εχει γινει πλεον καρβουνο. Δλδ μονο για συντηρηση ανα διαστηματα.
alfasud - Τετ 18 Φεβ 2015, 22:58:15
Θέμα δημοσίευσης:
Εσένα θα είναι οκ... Εμένα που δεν έχω ξανακάνει ποτε μετά από 50000κμ? Rolling eyes
makis106 - Τετ 18 Φεβ 2015, 23:04:33
Θέμα δημοσίευσης:
Καπου στα 50000 ειχα βγαλει εισαγωγή και ειχα καθαρίσει και είχε μπόλικο πράμα, δεν ειχε φράξει αλλα ήταν σε ασχημη κατάσταση. Και να σκεφτεις οτι ήταν τις καλές εποχές, που η βενζίνη ηταν ακομη σχετικά φτηνη και το έκαιγα! τωρα με την ως επι το πλειστον ταριφοδήγηση, δε θελω να σκεφτω πως θα ήταν.
Θα πρεπει να το προγραμματισεις σιγα σιγα...
alfasud - Τετ 18 Φεβ 2015, 23:30:23
Θέμα δημοσίευσης:
...χμμμ μήπως σου βρίσκεται κανά μάνιουαλ για Tsi? Laughing Laughing
The Ace - Πεμ 19 Φεβ 2015, 10:26:10
Θέμα δημοσίευσης:
Βλέποντας και αυτά που έχουν γράψει οι etuners, θεωρώ ότι το OCC θα κάνει καλύτερη δουλειά από τις τάπες, και ότι μόνο με την μπροστά τρύπα θα πιάνει το 70-80% (άρα κάνουμε δουλίτσα, όχι τέλεια, αλλά σε πολύ καλό βαθμό).

Δυστυχώς πέραν των sprays, δεν έχω κάποιον γνωστό μηχανικό για τέτοια θέματα, αν κάποιος γνωρίζει (έστω με ΠΜ) για μαγαζί προς τα βόρεια προάστια που να κάνει τέτοια δουλειά (και κόστος φυσικά)...
alfasud - Πεμ 19 Φεβ 2015, 10:42:27
Θέμα δημοσίευσης:
Θεωρητικά δεν είναι κάτι δύσκολο. Χρειάζεται να αφαιρέσεις την πολλαπλή εισαγωγής, μετά έχεις μπροστά σου τους αυλούς και τα στελέχη των βαλβίδων, όπου και ξεκινάς καθάρισμα. Η συνήθης πρακτική είναι στην αρχή να μπαίνει... κατσαβίδι, αφού οι επικαθίσεις είναι τόσες που έχουν κάνει λόφους πάνω στις βαλβίδες. Δουλεύεις σε κάθε θάλαμο καύσης χωριστά, προσέχοντας να είναι κλειστές όλες οι βαλβίδες του, ώστε να μην πέφτουν μέσα στον κύλινδρο τα κομμάτια που αφαιρείς. Φυσάς με αέρα ( ή καλύτερα τα ρουφάς προς τα έξω). Στον Tsi το μανίκι είναι οτι η εισαγωγή είναι από την πίσω πλευρά, οπότε η πρόσβαση για να κάνεις καλή δουλειά εκει πίσω είναι δύσκολη και απαιτεί ακροβατικα..

Θα κάνω το σπρει προς το παρόν και αν αρχίσω να έχω τα γνωστά... συμπτώματα βλέπουμε... Crying or Very sad
The Ace - Πεμ 19 Φεβ 2015, 11:14:20
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι, έτσι γίνεται δουλειά, δυστυχώς όμως έχω ελάχιστο χρόνο για τέτοιες δουλειές, και αν γίνει έτσι δουλειά σε κάποιο εξουσιοδοτημένο θα το πληρώσω (κάπου έχω δει ότι η Citroen προτείνει 12,5 ώρες χρέωση για τέτοια δουλειά !!). Γι'αυτό ρωτάω για μεθόδους με κλειστό καπάκι, μπας και γίνει δουλειά χωρίς να πληρώσουμε την καρβουνίλα χρυσάφι...
makis106 - Πεμ 19 Φεβ 2015, 11:48:48
Θέμα δημοσίευσης:
alfasud έγραψε:
Θεωρητικά δεν είναι κάτι δύσκολο. Χρειάζεται να αφαιρέσεις την πολλαπλή εισαγωγής, μετά έχεις μπροστά σου τους αυλούς και τα στελέχη των βαλβίδων, όπου και ξεκινάς καθάρισμα. Η συνήθης πρακτική είναι στην αρχή να μπαίνει... κατσαβίδι, αφού οι επικαθίσεις είναι τόσες που έχουν κάνει λόφους πάνω στις βαλβίδες. Δουλεύεις σε κάθε θάλαμο καύσης χωριστά, προσέχοντας να είναι κλειστές όλες οι βαλβίδες του, ώστε να μην πέφτουν μέσα στον κύλινδρο τα κομμάτια που αφαιρείς. Φυσάς με αέρα ( ή καλύτερα τα ρουφάς προς τα έξω). Στον Tsi το μανίκι είναι οτι η εισαγωγή είναι από την πίσω πλευρά, οπότε η πρόσβαση για να κάνεις καλή δουλειά εκει πίσω είναι δύσκολη και απαιτεί ακροβατικα..

Θα κάνω το σπρει προς το παρόν και αν αρχίσω να έχω τα γνωστά... συμπτώματα βλέπουμε... Crying or Very sad

Ακριβώς έτσι Γιώργο, αν και εμεις πίσω την εχουμε την εισαγωγή, οποτε μη νομιζεις με καθρεφτάκι δουλεύουμε.

alfasud έγραψε:
...χμμμ μήπως σου βρίσκεται κανά μάνιουαλ για Tsi? Laughing Laughing
Ιερόσυλε!! Laughing Laughing
ironman02 - Πεμ 19 Φεβ 2015, 11:50:56
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά και εγώ ενδιαφέρομαι για κάποιο συνεργείο που να κάνει καθαρισμό βαλβίδων και εισαγωγής σχετικά οικονομικά και έστω και με pm αν ξέρετε κάποιον πείτε μας please!

Είχα ακούσει ότι ο Καντερές κάνει τέτοιου είδους καθαρισμό. Έχει κανείς κάποια γνώμη και για το κόστος εκεί; Και αν ξέρετε πόση ώρα χρειάζεται;
saikoe_39 - Πεμ 19 Φεβ 2015, 12:51:18
Θέμα δημοσίευσης:
Πάρε τηλ να σου πει....
το έχει κάνει απειρες φορές...
alfasud - Πεμ 19 Φεβ 2015, 13:08:15
Θέμα δημοσίευσης:
alfasud έγραψε:
...χμμμ μήπως σου βρίσκεται κανά μάνιουαλ για Tsi? Laughing Laughing
Ιερόσυλε!! Laughing Laughing[/quote]

Τι να κάνω, η οικογένεια δεν χωράει στο 106! Laughing Laughing Το πασσάτ χωράει τα πάντα όλα!
makis106 - Πεμ 19 Φεβ 2015, 13:30:25
Θέμα δημοσίευσης:
alfasud έγραψε:

Τι να κάνω, η οικογένεια δεν χωράει στο 106! Laughing Laughing Το πασσάτ χωράει τα πάντα όλα!
Το πασσάτ χωράει και το 106!! Laughing Laughing

Ξερω οτι καταβάθος παραμένεις πεζάκιας Exclamation Wink
ironman02 - Πεμ 19 Φεβ 2015, 15:21:57
Θέμα δημοσίευσης:
saikoe_39 έγραψε:
Πάρε τηλ να σου πει....
το έχει κάνει απειρες φορές...


Ok thanks! Αυτός θα είναι η λύση απ'ότι φαίνεται τελικά Smile
Andreasf1 - Δευ 06 Απρ 2015, 00:51:49
Θέμα δημοσίευσης:
http://youtu.be/NnMhNXXawjk

Η συγκεκριμένη μέθοδος καθαρισμού βαλβίδων μου φαίνεται αρκετά καλή! Δεν ξέρω αν έχει ξανά συζητηθεί κάτι περί αυτου στο φόρουμ. Ούτε βούρτσακια, ουτε τίποτα! Όλα τα αναλαμβάνει η "αμμοβολή" στις βαλβίδες!

Μήπως έχει πέσει στην αντίληψη σας κάποιο συνεργείο που να έχει το συγκεκριμένο εργαλείο και να κάνει καθαρισμο με αυτόν τον τρόπο;
Μιας και στο ντίζελ μου δεν βλέπω να υπάρχει άλλος τρόπος καθαρισμού των βαλβίδων μου με την σχεδιαση που έχουν οι αυλοί των βαλβίδων μου αφού δεν υπάρχει άμεση οπτική επαφη με αυτές! Rolling eyes
rallaki-1 - Δευ 06 Απρ 2015, 10:11:25
Θέμα δημοσίευσης:
Πολύ ενδιαφέρον αλλά θα πρέπει να βρούμε τον εξοπλισμό!!
salex - Δευ 06 Απρ 2015, 15:37:51
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδή κάτι παρόμοιο έκανα κι εγώ, για δοκιμάστε να δείτε αν χωράει εκεί πίσω το τσουτσούνι που κάνει τον καθαρισμό.
Στις BMW όλα καλά, γιατί ο κινητήρας είναι διαμήκης.
iceage - Δευ 06 Απρ 2015, 17:33:26
Θέμα δημοσίευσης:
Στέλιο λογικά μπορεί να μπει και μικρότερο ακροφύσιο. Στην δική σου προσπάθεια είχε αποτέλεσμα?
salex - Δευ 06 Απρ 2015, 20:07:12
Θέμα δημοσίευσης:
iceage έγραψε:
Στέλιο λογικά μπορεί να μπει και μικρότερο ακροφύσιο. Στην δική σου προσπάθεια είχε αποτέλεσμα?


Είχε Γιώργο! Το αποτέλεσμα ήταν ότι γέμισα όλος σόδα γιατί δεν είχα απορροφητική σκούπα και χωνί να τραβάει την σκόνη. Και ο χώρος του κινητήρα επίσης. Οι βαλβίδες βελτιώθηκαν πολύ - κι εγώ επίσης.
MAD - Δευ 06 Απρ 2015, 20:11:24
Θέμα δημοσίευσης:
salex έγραψε:
iceage έγραψε:
Στέλιο λογικά μπορεί να μπει και μικρότερο ακροφύσιο. Στην δική σου προσπάθεια είχε αποτέλεσμα?


Είχε Γιώργο! Το αποτέλεσμα ήταν ότι γέμισα όλος σόδα γιατί δεν είχα απορροφητική σκούπα και χωνί να τραβάει την σκόνη. Και ο χώρος του κινητήρα επίσης. Οι βαλβίδες βελτιώθηκαν πολύ - κι εγώ επίσης.


Laughing Laughing Laughing
Andreasf1 - Δευ 06 Απρ 2015, 21:12:08
Θέμα δημοσίευσης:
Στα thp ίσως είναι λίγο θέμα αλλά σίγουρα με άλλο ακροφύσιο κάτι θα γίνεται!

Σε εμένα είναι απο πάνω οι τρύπες των αυλων αλλά βαλβίδες δεν βλέπεις γιατί κανει στροφή ο αυλός μέχρι να φτάσει στην βαλβίδα.

Και τώρα ερώτηση κρίσεως. Razz Πες οτι βρεθεί ο εξοπλισμός αυτός σε κάποιο συνεργείο... Για να γίνει όμως ο καθαρισμός ως γνωστόν πρέπει να είναι κλειστές οι βαλβίδες για να μην περάσει κάτι κάτω στον θάλαμο καύσης. Σε εμένα όμως όπως είπα έχει στροφή ο αυλός και δεν έχεις οπτική επαφη με τις βαλβίδες οποτε και δεν γνωρίζεις ποτε έχει κλείσει. Ακουω λοιπον ιδέες-γνώμες-γνώσεις για το αν υπάρχει κάποιος τρόπος να ξέρουμε πως είναι κλειστή η κάθε βαλβίδα που θα καθαρίζεται?? Rolling eyes

Υπάρχει περίπτωση μέσω obd να γνωρίζουμε ποτέ ανοίγει και ποτε κλείνει ενω είναι σβηστή η μηχανή;; λέω εγώ τώρα!!
makis106 - Τρι 07 Απρ 2015, 11:33:00
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν νομίζω οτι υπαρχει αλλος τροπος εκτος απο το να βγαλεις το ψευτοκαπακο. Εγω βαλβιδες έβλεπα με καθρεφτακι, οπότε σιγουρος δεν ημουν αν είναι κλειστές, εβγαλα κι εγω ψευτοκαπακο.
Andreasf1 - Τρι 07 Απρ 2015, 12:38:43
Θέμα δημοσίευσης:
Είναι λίγο περίεργα τα πράγματα και εδώ! Το ψευτοκαπακο είναι το #2 σε αυτο το μοτερ και βλέπεις μόνο τον μπροστά εκκεντροφόρο.



Και ενα βιντεο με πιο σουρεαλιστικές εικόνες:

http://youtu.be/KqKt4nzF7Nc

Σκέφτομαι μήπως γίνει η δουλειά απλά βλέποντας τον μπροστά εκκεντροφόρο.. Confused
rallaki-1 - Σαβ 25 Ιούλ 2015, 14:30:57
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδή θα ξανακάνω καθαρισμό βαλβίδων, μόνος μου αυτή την φορά*, έχετε καταλήξει τελικά ποιο είναι το κατάλληλο καθαριστικό (seafoam;)? Ο καθαρισμός θα γίνει λύνοντας πολλαπλή εισαγωγής και ψευτοκάπακο.

* θα κάνω και know-how με φωτογραφίες και θα το αναρτήσω εδώ έτσι ώστε να είναι εύκολο στον καθένα.. Μετάνιωσα που δεν το έκανα όταν έβαλα το intercooler του Cupra..
makis106 - Σαβ 25 Ιούλ 2015, 16:10:55
Θέμα δημοσίευσης:
rallaki-1 έγραψε:
Επειδή θα ξανακάνω καθαρισμό βαλβίδων, μόνος μου αυτή την φορά*, έχετε καταλήξει τελικά ποιο είναι το κατάλληλο καθαριστικό (seafoam;)? Ο καθαρισμός θα γίνει λύνοντας πολλαπλή εισαγωγής και ψευτοκάπακο.

* θα κάνω και know-how με φωτογραφίες και θα το αναρτήσω εδώ έτσι ώστε να είναι εύκολο στον καθένα.. Μετάνιωσα που δεν το έκανα όταν έβαλα το intercooler του Cupra..
εφοσον θα τριψεις, κ με ενα απλο σπρει καθαρισμου καρμπυρατερ ή ψεκασμου, θα κανεις δουλεια.
salex - Κυρ 26 Ιούλ 2015, 17:06:02
Θέμα δημοσίευσης:
Στη δική μου περίπτωση, μια ανάμιξη βενζίνης και ασετόν τα διέλυσε όλα. Δεν εμεινε τίποτα μέσα! Και το βλέπεις γιατί αλλάζει κατευθείαν χρώμα.

Καλό είναι να το αφήσεις και λίγο να μουλιάσει αν μπορείς.
rallaki-1 - Κυρ 26 Ιούλ 2015, 19:17:58
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Τον Αύγουστο, που θα έχω χρόνο, θα λύσω εισαγωγή και θα σας κρατήσω ενήμερους με φωτογραφικό υλικό.. Μέχρι τότε αν κάποιος θυμηθεί κάτι, καμία λεπτομέρεια που χρειάζεται να έχω υπόψιν καλόδεχούμενη!
makis106 - Κυρ 26 Ιούλ 2015, 19:26:12
Θέμα δημοσίευσης:
Τα συνεργα που χρειαστηκα εγω ηταν γρύλος, σπρει, βουρτσες, λαμπα, καθρεφτακι και πιστολι αερος!
Την επομενη θα δοκιμασω το κοκτειλ του salex!!
vasil80 - Τετ 16 Δεκ 2015, 17:36:13
Θέμα δημοσίευσης:
εγω εκανα καθαρισμο βαλβιδων σε εξουσιοδοτημενο στην Πατρα (δεν λεω ονομα για λογους διαφημισης,αμα θελετε πμ).
Καλος μαστορας/καλα παιδια.

Κοστος 50 ευρω.
puglover - Τετ 16 Δεκ 2015, 17:39:25
Θέμα δημοσίευσης:
Αν κρινω απο το κοστος μαλλον με χημικα υγρα στην εισαγωγη σου κανανε καθαρισμο, ε? Βγηκες εθνικη να το ξεκαπνισεις μετα?
rallaki-1 - Πεμ 24 Μάρ 2016, 12:39:00
Θέμα δημοσίευσης:
Πριν τον καθαρισμό:

https://imageshack.com/i/plJTDKK5j

https://imageshack.com/i/pm5eDqlij

μετά τον καθαρισμό:

https://imageshack.com/i/pomfMpekj

https://imageshack.com/i/pmxwSlslj

Η διαφορά στην απόδοση μετά τον καθαρισμό Τεράστια!!
stef80 - Πεμ 24 Μάρ 2016, 12:54:39
Θέμα δημοσίευσης:
Με ποια μεθοδο καθαρισες?
rallaki-1 - Πεμ 24 Μάρ 2016, 12:59:34
Θέμα δημοσίευσης:
stef80 έγραψε:
Με ποια μεθοδο καθαρισες?


Ό μόνος τρόπος που καθάρισαν ήταν μόνο με ασετόν..

Στην αρχή με κατσαβίδι για να φύγουν τα πολλά και μετά με πινέλο για να μαλακώσει και μετά πάλι κατσαβίδι και μετά πάλι με πινέλο για να γυαλίσει.

Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να καθαρίσει καλά.
309 lover - Πεμ 24 Μάρ 2016, 13:08:20
Θέμα δημοσίευσης:
Μενει λοιπον η επιβεβαιωση απο το δυναμομετρο.
Αντε να δουμε τι θα πει κι αυτο.
rallaki-1 - Κυρ 27 Μάρ 2016, 20:05:10
Θέμα δημοσίευσης:
Ξέρει κανένας αν ο καθαρισμός υδρογόνου που λένε για την εισαγωγή καθαρίζει καλά?

Πόση ώρα χρειάζεται αυτή η διαδικασία?
stef80 - Κυρ 27 Μάρ 2016, 21:42:22
Θέμα δημοσίευσης:
Πρωτη φορα το ακουω. Ποια ειναι η διαδικασια?
309 lover - Κυρ 27 Μάρ 2016, 21:45:39
Θέμα δημοσίευσης:
Χοντρικα γυρω στο μισαωρο διαρκει η διαδικασια απ οτι εχω καταλαβει.
Τωρα αν καθαριζει καλα δεν το γνωριζω καθως δεν το εχω κανει στο αμαξι μου για να ξερω αλλα ουτε εχω βρει στο διαδικτυο καμια φωτο απο το πριν και το μετα για να φανει το αποτελεσμα.
Αν καποιος εχει κανει με αυτο τον τροπο καθαρισμο ας ανεβασει καμια φωτο να δουμε αποτελεσματα.
android - Κυρ 27 Μάρ 2016, 23:19:04
Θέμα δημοσίευσης:
Κανει οτι λεει το παρακατω βιντεο
https://www.youtube.com/watch?v=Qh6gxFkD5Kg

εχω κανει και εχω δει καλες διαφορες απο ρελαντι μεχρι μεσαιες,ακομα και σε αμαξι με εμμεσου ψεκασμου.

το καθαριζει εσωτερικα και οχι εκει που παλευεις με τα ασετον και τις βουρτες
Andreasf1 - Δευ 28 Μάρ 2016, 02:39:09
Θέμα δημοσίευσης:
Και εγώ φωτογραφιες θα ήθελα να δω το πριν και το μετά.

Γιωργο τι εννοεις καθαρίζει εσωτερικά; αυλούς δεν; πρόβλημα υπάρχει και στους αυλούς που φράζουν και γίνεται χαμός και σε thp αλλά και σε hdi(που είναι εξίσου άμεσου ψεκασμού)
tzakos 1 - Δευ 28 Μάρ 2016, 14:12:58
Θέμα δημοσίευσης:
Σε έμμεσου ψεκασμού που έκανα,έχει μεγάλη διαφορά.
android - Δευ 28 Μάρ 2016, 16:15:42
Θέμα δημοσίευσης:
Andreasf1 έγραψε:
Και εγώ φωτογραφιες θα ήθελα να δω το πριν και το μετά.

Γιωργο τι εννοεις καθαρίζει εσωτερικά; αυλούς δεν; πρόβλημα υπάρχει και στους αυλούς που φράζουν και γίνεται χαμός και σε thp αλλά και σε hdi(που είναι εξίσου άμεσου ψεκασμού)


ΔΕς το βιντεακι πως δουλευει το δειχνει αψογα.
Προσωπικα πιστευω πως αν κανεις και τους 2 καθαρισμους θα χεις υπεροχο αποτελεσμα.Μετα μια φορα το χρονο υδρογονο και θα σαι οκ
drdino - Δευ 28 Μάρ 2016, 16:55:15
Θέμα δημοσίευσης:
To θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να κάνει κάτι αυτό το μαραφέτι με το υδρογόνο.

ΥΓ: το βίντεο είναι για γέλια (το λιγότερο)
puglover - Δευ 28 Μάρ 2016, 17:18:26
Θέμα δημοσίευσης:
Το εφαρμοζουν πουθενα αλλου στον κοσμο εκτος απο τη Σιγκαπουρη? Cool
Giannis307 - Δευ 28 Μάρ 2016, 17:52:10
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
To θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να κάνει κάτι αυτό το μαραφέτι με το υδρογόνο.

ΥΓ: το βίντεο είναι για γέλια (το λιγότερο)


Και όμως αγαπητέ και όμως......!!!
drdino - Δευ 28 Μάρ 2016, 18:26:57
Θέμα δημοσίευσης:
Στους αυλούς εισαγωγής; Πώς δουλεύει ακριβώς;
Giannis307 - Δευ 28 Μάρ 2016, 18:49:26
Θέμα δημοσίευσης:
Μα αυτο λεμε και δεν το πιανετε 100% το προβλημα ειναι η απωλεια συμπιεσης που προκαλειται απο τις επικαθισεις στις εδρες των βαλβιδων οπου και αυτο εκει καθαριζει....

Με τη βουρτσα δεν καθαριζεις εκει διατι δεν φτανεις ως εκει....σιγουρα οι αυλοι εχουν θεμα αλλα στα thp δεν ειναι τοσο σοβαρο οπως στα hdi οπου περνανε καυσαερια λογω egr μεσα απο την εισαγωγη...σιγουρα χανεις απο ροη αλλα η χασουρα ειναι πολυ λιγοτερη σε σχεση με τις βαλβιδες/εδρες τους....

Συν οτι αναζωογωνει και καταλυτη....

το καλυτερο ειναι να γινουν και τα 2 οπως ειπε ο Γιωργος πιο πανω...παρολα αυτα και μονο με το ενα διαφορες εχει

φωτος ειναι δυσκολο να βγουν γιατι καθαριζει μεσα στον θαλαμο καυσης οποτε δεν ειναι τοσο εφικτο...αυτο που ειναι εφικτο ομως ειναι:
1)παιρνοντας μια συμπιεση πριν και μετα οπου οι διαφορες ειναι αρκετες
2)με αναλυτη καυσαεριων οπου και εκει εχεις δραματικες μειωσεις στους ρυπους.

Τωρα αν δεν σε πειθουν ολα τα παραπανω δεν μπορω να σου αλαξω το μυαλο αλλα εχω κανει στο μαγαζι πανω απο 150 αυτοκινητα και μονο θετικα εχω ακουσει και δει....
athanas - Δευ 28 Μάρ 2016, 22:31:50
Θέμα δημοσίευσης:
το εχω κανει και εγω στο δικο μου...αρκετη διαφορα πριν και μετα...
απο την στιγμη που το συνδεεις στην πολλαπλη εισαγωγης καθαριζει και τους αυλους αλλα αυτο που μας νοιαζει περισσοτερο ειναι οι εδρες των βαλβιδων οπως ειπε και ο Γιαννης...
σε μοτερ που εχει ανοιχτει μετα απο λιγα χλμ μετα το υδρογονο ηταν πεντακαθαρο (δυστυχως δεν εχω βγαλει φοτο)
μια δοκιμη θα σας πεισει...
android - Δευ 28 Μάρ 2016, 22:46:41
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
To θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να κάνει κάτι αυτό το μαραφέτι με το υδρογόνο.

ΥΓ: το βίντεο είναι για γέλια (το λιγότερο)


Θες να σου απαντησω ποιος ειναι για γελια?
rallaki-1 - Δευ 28 Μάρ 2016, 22:59:32
Θέμα δημοσίευσης:
309 lover έγραψε:
Μενει λοιπον η επιβεβαιωση απο το δυναμομετρο.
Αντε να δουμε τι θα πει κι αυτο.


Λοιπόν τα αποτελέσματα είναι 158 άλογα /5800 rpm (πριν 138hp) & 24 NM 2.400- 4.200 rpm (πριν 20.5 nm)!
android - Δευ 28 Μάρ 2016, 23:08:09
Θέμα δημοσίευσης:
rallaki-1 έγραψε:
309 lover έγραψε:
Μενει λοιπον η επιβεβαιωση απο το δυναμομετρο.
Αντε να δουμε τι θα πει κι αυτο.


Λοιπόν τα αποτελέσματα είναι 158 άλογα /5800 rpm & 24 NM 2.400- 4.200 rpm!


τζαμι Exclamation Αλλα για πιο λογο στουμπωσε τοσο σε τοσα λιγα χλμ
drdino - Τρι 29 Μάρ 2016, 00:15:35
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
drdino έγραψε:
To θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να κάνει κάτι αυτό το μαραφέτι με το υδρογόνο.

ΥΓ: το βίντεο είναι για γέλια (το λιγότερο)


Θες να σου απαντησω ποιος ειναι για γελια?


Ναι, για πες; Question

Αυτό το βίντεο είναι για γέλια αν το χρησιμοποιεί κανείς ως ένδειξη, εξήγηση ή απόδειξη του πώς δουλεύει.
https://www.youtube.com/watch?v=Qh6gxFkD5Kg


Εντιτ: λέω πως το βίντεο είναι για γέλια, όχι το σύστημα. Αυτό ελέγχεται. Γιάννη, είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ να βγάλεις μερικές φωτογραφίες πριν/μετά από τον θάλαμο καύσης, τους αυλούς, την egr κλπ, τα usb ενδοσκόπια είναι πάμφθηνα πλέον και συνδέονται εύκολα με κινητό. Έχω πάρει κι εγώ ένα για να τσεκάρω το μοτέρ μου.
puglover - Τρι 29 Μάρ 2016, 00:51:20
Θέμα δημοσίευσης:
Επιτρεψτε μου να ειμαι επιφυλακτικος οσον αφορα την αποτελεσματικοτητα της μεθοδου.Πιο πολυ για αρπαχτη μου κανει για να τσεπωνουν το 30αρι τα συνεργεια για να σου βαζουν υδρογονο κοπανιστο. Θυμαστε καποτε που ηταν της μοδας τα μηχανακια οζονοθεραπειας που διαφημιζε ο γραφικος δρ Φικιωρης? Ή σημερα που μας εχουν ζαλισει τον ερωτα με τα κολλαγονα και τα υαλουρονικα? Marketing ειναι ολα και ευκολο κερδος.. Ταπεινη μου γνωμη.
android - Τρι 29 Μάρ 2016, 00:53:55
Θέμα δημοσίευσης:
Η βασικοτερη εικονα στο βιντεο ειναι αυτη

http://prntscr.com/albdde
τα κιτρινα καθαριζεις
drdino - Τρι 29 Μάρ 2016, 01:06:29
Θέμα δημοσίευσης:
puglover έγραψε:
Επιτρεψτε μου να ειμαι επιφυλακτικος οσον αφορα την αποτελεσματικοτητα της μεθοδου.Πιο πολυ για αρπαχτη μου κανει για να τσεπωνουν το 30αρι τα συνεργεια για να σου βαζουν υδρογονο κοπανιστο. Θυμαστε καποτε που ηταν της μοδας τα μηχανακια οζονοθεραπειας που διαφημιζε ο γραφικος δρ Φικιωρης? Ή σημερα που μας εχουν ζαλισει τον ερωτα με τα κολλαγονα και τα υαλουρονικα? Marketing ειναι ολα και ευκολο κερδος.. Ταπεινη μου γνωμη.


Bingo, από τις γεννήτριες υδρογόνου πήγαμε εδώ.


@Android: κατάλαβα τι λέει ότι κάνει, το ερώτημα είναι πώς το κάνει.

Ειρήσθω εν παρόδω, έχω μια υποψία του τι ακριβώς γίνεται πρακτικά (αν όντως καθαρίζει κάτι), αλλά ας περιμένω λίγο.
mathanas - Τρι 29 Μάρ 2016, 18:09:42
Θέμα δημοσίευσης:
Θεωρητικα θα πρεπει να κανει carbon gasification με Η2 και να παραγει ας πουμε CH4 ...

Ειναι εφικτο αν και gasification με Η2Ο γενικα ειναι πιο αποδοτικo

Το ερωτημα ειναι αν γινεται στις θερμοκρασιες που πιανει ενας κυλινδρος μηχανης εσωτερικης καυσης (πιθανο...)
puglover - Δευ 04 Απρ 2016, 16:41:07
Θέμα δημοσίευσης:
Καθαρισμο με αμμοβολη εφαρμοζει κανεις στην Ελλαδα?
309 lover - Δευ 04 Απρ 2016, 17:45:50
Θέμα δημοσίευσης:
Ειχα βρει οτι κανει καθαρισμο με αμμοβολη στα βαγκιτικα η apr θεσσαλονικης.
Σε τηλ που του χα κανει βεβαια δεν αναλαμβανε καθαρισμο με την αμμοβολη στα δικα μας μοτερ, λεει ασχολειται μονο με βαγκ.
pug_rules - Πεμ 25 Αύγ 2016, 15:21:25
Θέμα δημοσίευσης:
Σε 207 RC, η μέθοδος του υδρογόνου δεν έκανε την παραμικρή διαφορά.

Απόδοση ακριβώς ίδια με πριν, τέρμα μπουκωμένο (πάει λίγο χειρότερα από 207 GT) ...

Αντιθέτως, η κλασσική μέθοδος καθαρισμού πριν από 50.000χλμ είχε εκπληκτικά αποτελέσματα!
audi80quattro - Πεμ 25 Αύγ 2016, 15:43:43
Θέμα δημοσίευσης:
Υπάρχει έστω και ένας που καθάρισε χοντρές και σοβαρές επικαθήσεις από τα μοτέρ μας με τη μέθοδο του υδρογόνου;;; Εννοώ με επιτυχία... Οχι να φύγεις μετά τον υποτιθέμενο καθαρισμό και να ψάχνεις να νιώσεις την οποιαδήποτε διαφορά και διαφορά να μην υπάρχει...
Andreasf1 - Παρ 26 Αύγ 2016, 19:59:07
Θέμα δημοσίευσης:
Με ενδιαφέρει και εμένα πολύ να ακούσω απόψεις για τον καθαρισμό υδρογόνου απο άτομα που το έχουν δοκιμάσει..
salex - Παρ 26 Αύγ 2016, 20:11:46
Θέμα δημοσίευσης:
puglover έγραψε:
Καθαρισμο με αμμοβολη εφαρμοζει κανεις στην Ελλαδα?


Πως μου ξέφυγε αυτό!
Βρε δεν κάνεις αμμοβολή σε εξαρτήματα που βρίσκονται πάνω στο αυτοκίνητο.
Walnut blasting - soda blasting γίνεται γιατί η σόδα και τα τσόφλια από καρύδια φευγουν/διασπώνται και δεν δημιουργούν προβλήματα. Η άμμος όχι, για αυτό δεν χρησιμοποιείται σε μοτέρ.

Θα δείτε ένα ειδικό εργαλείο που έχει η BMW για να κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά χωρίς να χρειάζεται να βγει καπάκι.
NoDsl - Παρ 09 Σεπ 2016, 14:47:00
Θέμα δημοσίευσης:
https://youtu.be/R-HlWELr4Zk?t=16s




309 lover - Παρ 09 Σεπ 2016, 15:43:04
Θέμα δημοσίευσης:
Υπαρχει καποιος στην Ελλαδα που να διαθετει το εν λογω μηχανημα και να πραγματοποιει καθαρισμους σε thp;
Εγω μονο για tsi ειχα βρει καποιον που εκανε ετσι καθαρισμο και δεν αναλαμβανε τα thp καθολου.
Gotcha - Δευ 12 Σεπ 2016, 12:44:13
Θέμα δημοσίευσης:
Οι φωτος απο πανω ειναι 99% απο BMW(straight 6). Ετσι το κανει η αντιπροσωπεια χρησιμοποιωντας ενα ειδος απο τσοφλι σαν αμμοβολη μεσα στο προφυσιο που κουμπωνει στον αυλο

Edit : ναι BMW (μετα ειδα οτι υπαρχει και video link..)
mitsos 306 - Σαβ 07 Ιαν 2017, 21:12:12
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
Μια που εχω 165000 χλμ και ποτε δεν εχω καθαρισει τους αυλλους εισαγωγης και τις βαλβιδες, πιστευω οτι ηρθε η ωρα. Καταρχας ας τα παρουμε απο την αρχη, σε μηχανικο ποσο παει αυτο?

Με τα υγρα που αναφερετε, το 133 και το seafoam, γινεται σωστη δουλεια? αν οι βαλβιδες ειναι ετσι οπως τις εδειξε ο σαλεξ στις φωτος στο site των etuners, με ενα υγρο μπορει να φυγει ολο αυτο ο πουρι που επικαθοταν εντεκα χρονια τωρα? :-S

Και με τον τροπο που χρησημοποιουντε αυτα τα υγρα, ολο αυτο το ζουμι απο το υγρο καθαρισμου και τις απικαθισεις μπαινει στον θαλαμο οπου και καιγεται? (εξου και η τρέλη καπνα στα βιντεακια) αυτο δεν κανει ζημεια σε θαλαμο, βαλβιδες εξαγωγης και καταλυτη?

Τα ρωταω ολα αυτα καθοτι θελω να κανω τον καθαρισμο με τον καλυτερο δυνατο τροπο..

Επισης θα ηθελα να μου πει καποιος αν ξερει μηχανικο στην θεσσαλονικη που να εχει το συτημα με μικροκαμερα για να δει μεσω της τρυπας των μπουζι τον θαλαμο καυσης και τις βαλβιδες αν ειναι ανοιχτες στον συγκεκριμενο θαλαμο.
Το εψω ακουσει οτι το χρησημοποιουν καποιοι μηχανικοι αλλαβδεν ξερω εγω κανεναν.


εχω καμερα ενδοσκοπησης

θα πω την ιστορια λιγο γρηγορα.

εχω ενα 207 09 μοντελο.το πηρα καινουριο.

αφου το εστρωσα ευλαβικα και ολα τα σχετικα, σε μια ευκαιρια που ειχα πηγαινοντας καβαλα (ειχα τοτε καμια 15.000 χλμ) αποφασισα να δω τελικη.

σημειωτεον πριν ειχα ενα 306 75 αλογα.

κουμπωνω 5η, φορτωνω φορτωνω, το αμαξι ανεβαζει δυνατα, περιμενω να πεσει ο ρυθμος που φορτωνει , 180 190 200 210 δεν βλεπω να πεφτει και αφησα το γκαζι, τελειωνε η ευθεια.

το αμαξι εχει 115000 χλμ τωρα σχεδον ολα εξω απο την πολη και συνηθως χαμηλες ταχυτητας κατω απο 120.

πριν κανα διμηνο πηγαινα παλι κατα καβαλα και βιαζομουν να φτασω. ορθιος πανω στο γκαζι το αμαξι φορτωνει "βαρια" ανεβαζει αργα και τελικα το κοντερ σταματαει στα 192

συνεργειο , εγκεφαλο, ουτε σφαλμα ουτε τιποτα...πιεση κανονικα ,το αμαξι βαρυ. εχω διαβασει ολο το ιντερνετ κλινω στην αποψη οτι ειναι βρομια στις βαλβιδες. καποτε ειχα σκεφτει να βαλω δοχειο αναθυμιασεων αλλα μετα σκεφτηκα να το κρατησω εντελως μαμα και δεν το εκανα.

να ανοιξω πολλαπλη εισαγωγης να δω τι γινεται?
vagelis207 - Σαβ 07 Ιαν 2017, 22:01:55
Θέμα δημοσίευσης:
Φίλε μου καλο είναι να τις καθαρίσεις,θα είναι χάλια μετά από τόσα χλμ.
Επίσης τσεκαρε και χρονισμα αν δεν το έχεις κάνει.
vasil80 - Κυρ 08 Ιαν 2017, 18:26:24
Θέμα δημοσίευσης:
εχω μια καμερα μινι,εχετε οδηγιες/ιδεες απο που θα μπει για να τσεκαρω τις επικαθισεις? εχει και φως (led)..
vagelis207 - Κυρ 08 Ιαν 2017, 19:07:21
Θέμα δημοσίευσης:
Μπορεί να μπεί από τις πίσω αναθυμιάσεις αν δεν είναι ταπωμενες
Giannis307 - Κυρ 08 Ιαν 2017, 21:02:23
Θέμα δημοσίευσης:
den θα δεις τιποτα απο εκει και ρομποτικη καμερα να ειχες απο το mit
android - Κυρ 08 Ιαν 2017, 22:30:07
Θέμα δημοσίευσης:
βασικα δεν χρειαζεται να παλευεις να δεις τιποτα με 115 χιλ χλμ αναθυμιασεις μεσα
Απλα ανοιγεις και καθαριζεις,το οτι εχει μεσα ειναι το μονο σιγουρο
salamanque_207 - Τετ 31 Μάϊ 2017, 23:17:26
Θέμα δημοσίευσης:
audi80quattro έγραψε:
Υπάρχει έστω και ένας που καθάρισε χοντρές και σοβαρές επικαθήσεις από τα μοτέρ μας με τη μέθοδο του υδρογόνου;;; Εννοώ με επιτυχία... Οχι να φύγεις μετά τον υποτιθέμενο καθαρισμό και να ψάχνεις να νιώσεις την οποιαδήποτε διαφορά και διαφορά να μην υπάρχει...


Question Question Υπαρχει? Σε μοτερ αμεσου ψεκασμου??
Giannis307 - Τετ 31 Μάϊ 2017, 23:30:55
Θέμα δημοσίευσης:
Υπάρχει απλά οχι τόση όση στα συμβατικά μοτέρ...σαν συντήρηση όμως είναι καλο
salamanque_207 - Πεμ 01 Ιούν 2017, 17:30:24
Θέμα δημοσίευσης:
Το να διοχετευεις το υδρογονο κατευθειαν απο το φιλτροκουτι θεωρειται ορθοδοξος τροπος? Εχω δει συνηθως οτι το βαζουν μεσα απο καποιο vacuum hose αλλα ενας εδω στην Αθηνα ειδα οτι το εφαρμοζει απο τα σκουπακια στην μετωπη Rolling eyes
Giannis307 - Πεμ 01 Ιούν 2017, 17:33:48
Θέμα δημοσίευσης:
συνηθως οσο πιο κοντα ειναι στην εισαγωγη τοσο πιο καλα
drdino - Παρ 02 Ιούν 2017, 12:34:13
Θέμα δημοσίευσης:
salamanque_207, τα λεφτά σου κάνε τα καλύτερα σουβλάκια.
salamanque_207 - Παρ 02 Ιούν 2017, 13:21:17
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
salamanque_207, τα λεφτά σου κάνε τα καλύτερα σουβλάκια.
Laughing Laughing Very happy
Gotcha - Παρ 02 Ιούν 2017, 13:41:51
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε τι υδρογονα και πλουτονια. Ανοιχτε πολλαπλη, βουρτσακι καθρεφτακι και θα εισαι κυριος. Δοκιμασμενη και σιγουρη λυση
salex - Παρ 02 Ιούν 2017, 15:31:47
Θέμα δημοσίευσης:
Gotcha έγραψε:
Ρε τι υδρογονα και πλουτονια. Ανοιχτε πολλαπλη, βουρτσακι καθρεφτακι και θα εισαι κυριος. Δοκιμασμενη και σιγουρη λυση


Σωστός ο σώζον!
Πρεπει μετά τον καθαρισμό να τραβήξεις την πολλαπλή και να δεις τις βαλβίδες να λάμπουν μέσα.

Που είναι κάτι επίπονο, δύσκολο και κοπιαστικό για τον μηχανικό που θα το κάνει. Είναι άνετα 2 ώρες δουλειάς, αν όχι και περισσότερο.

Σίγουρα έχει σημασία που μπορούν και τα χημικα να κάνουν μια μικρή διαφορά. Οι επικαθίσεις είναι σαν γόμα, δεν λιώνουν έτσι εύκολα μόνο με χημικά.
Gotcha - Παρ 02 Ιούν 2017, 16:56:16
Θέμα δημοσίευσης:
Αραγε το πετρελαιο αφηνει παρομοιες επικαθησεις? Εχω 30κ τωρα στον ασσο, αλλα σκεφτομαι στις 50κ να κανω την πρωτη αποπειρα καθαρισμου.

Στο 207 παντως εκανα καθε 50κ μεχρι που το εδωσα στις 120κ
309 lover - Παρ 02 Ιούν 2017, 18:20:47
Θέμα δημοσίευσης:
Στα πετρελαια η κατασταση ειναι η ιδια, μη σου πω και χειροτερη. Ειναι και αυτα αμεσου ψεκασμου προφανως, οι αναθυμιασεις ειναι μεσα και εχουν και μια egr να στελνει το καυσαεριο στην εισαγωγη με αποτελεσμα ολη η αιθαλη να κολλαει πανω στη λαδιλα και μαζι να κανουν ενα ωραιοτατο φραξιμο αυλων και βαλβιδων.
Το θεμα ειναι να βρεις καποιον να αναλαβει τον καθαρισμο μιας και τα hdi εχουν κεφαλες που δε δινουν αμεση προσβαση στις βαλβιδες εισαγωγης.
makis106 - Παρ 02 Ιούν 2017, 20:18:57
Θέμα δημοσίευσης:
salex έγραψε:
Gotcha έγραψε:
Ρε τι υδρογονα και πλουτονια. Ανοιχτε πολλαπλη, βουρτσακι καθρεφτακι και θα εισαι κυριος. Δοκιμασμενη και σιγουρη λυση


Σωστός ο σώζον!
Πρεπει μετά τον καθαρισμό να τραβήξεις την πολλαπλή και να δεις τις βαλβίδες να λάμπουν μέσα.

Που είναι κάτι επίπονο, δύσκολο και κοπιαστικό για τον μηχανικό που θα το κάνει. Είναι άνετα 2 ώρες δουλειάς, αν όχι και περισσότερο.

Σίγουρα έχει σημασία που μπορούν και τα χημικα να κάνουν μια μικρή διαφορά. Οι επικαθίσεις είναι σαν γόμα, δεν λιώνουν έτσι εύκολα μόνο με χημικά.

+1
Και ελαχιστοι μηχανικοι καθονται να τριβουν με τις ωρες. Οι περισσοτεροι θα πουν να βγαλουν κεφαλη!!
Εμενα παντως, ενα μηνα πριν που το καθαρισα μου πηρε μια μερα!! Laughing
turbanthropos - Κυρ 22 Οκτ 2017, 18:17:08
Θέμα δημοσίευσης:
Για soda blasting,τι πιστόλι προτείνετε;Γιατί προφανώς τo gravity feed που έχω δεν βολεύει...
vasil80 - Πεμ 28 Ιούν 2018, 21:41:11
Θέμα δημοσίευσης:
https://carbonoff.gr/

εδω εχει δοκιμασει κανεις καθαρισμο?εχει ανοιξει ενα στην Κορινθο,55 ευρω δεν ειναι πολλα...εστειλα mail να δω τι μεθοδο χρησιμοποιουν,αν αναλαμβανουν τα μοτερ μας και αν μπορω να εχω εικονα πριν και μετα (εχω μινι καμερα) να ποσταρω αποτελεσματα..
action_peugeot - Τρι 03 Ιούλ 2018, 22:22:32
Θέμα δημοσίευσης:
Ή λύση είναι μία.
Όχι χημικά υπάρχει υγρό που μαλακώνει τα επικαθισματα και με υπομονή η εισαγωγή γίνετε καθρέπτης.
Και για τα πετρέλαια το ίδιο ισχύει.
Προσοχή στα χημικά.
salex - Τρι 03 Ιούλ 2018, 22:45:01
Θέμα δημοσίευσης:
action_peugeot έγραψε:
Ή λύση είναι μία.
Όχι χημικά υπάρχει υγρό που μαλακώνει τα επικαθισματα και με υπομονή η εισαγωγή γίνετε καθρέπτης.
Και για τα πετρέλαια το ίδιο ισχύει.
Προσοχή στα χημικά.


Βρε Τηλέμαχε, πως γίνεται να είναι υγρό που μαλακώνει τις επικαθίσεις και δεν είναι χημικό;

Δοκίμασα οινόπνευμα. Τίποτα. Βράχος οι επικαθισεις.
Δοκίμασα βενζίνη: Κάτι λίγο άρχισε να φεύγει
Δοκίμασα βενζίνη + ασετόν : Έφυγε ο Διας αλλά είναι super καυστικό μίγμα, μου διέλυσε τα πάντα.
Δοκίμασα σόδα: Φεύγουν αλλά γεμίζει ο κόσμος σόδα. Πολλή σόδα. Αν δεν είναι κλειστές καλά οι βαλβίδες, περνάει και στο μοτέρ.
action_peugeot - Τρι 03 Ιούλ 2018, 23:03:45
Θέμα δημοσίευσης:
Οι βαλβίδες μένουν κλειστές τέλειος.
Πρέπει να βλέπεις των εκκεντροφόρο αν το κάνεις για πρώτη φορά για να βλέπεις ποιές βαλβίδες είναι κλειστές.
Γυρίζοντας την μηχανή κλείνεις πρώτο και δεύτερο κύλινδρο για αρχή και μετά υπομονή να μαλακώσουν.
Μετά το ίδιο ισχύει και για τούς άλλους δύο.
Χρόνος περίπου μιάμιση ημέρα.
Ξεκινάς το πρωί και μέχρι το μεσημέρι οι δύο κύλινδροι είναι έτοιμη. Μετά οί άλλοι δύο μένουν όλη νύχτα και το πρωί ξανά προσπαθείς και όλα είναι καθρέπτης.
Μόλις το μάθεις πάει μόνο του και αντί για δύο κυλίνδρους κλείνουν τρείς.
Giannis307 - Πεμ 05 Ιούλ 2018, 20:57:01
Θέμα δημοσίευσης:
Ο καθενας μας εχει την δικια του μεθοδο και τροπο να καθαρισει αυλους....

Απο κει και περα θα σας πω το εξης το οποιο μπορειτε να το διασταυρωσετε και σε οποιοδηποτε εξουσιοδοτημενο ακομα και στην aiglon

Η PSA BMW-MINI Δινει ενα foam καθαριστηκο για λιγα χιλιομετρα (προληπτηκα) και μετα η μεν PSA δινει οδηγια για καθαρισμο με soda blasting η δε BMW με wallnut blasting...και στι δυοο περιπτωσει παρχουν και τα επισημα εγαλεια με κωδικους μεσα απο την αντιπροσωπεια....

οποτε για το δινουν αυτοι σαν επισημη μεθοδο δεν νομιζω οτι και να περασει κατι μεσα στο θαλαμο καυσης να δημιουργησει θεμα...το μαναδικο σημειο που προτεινουν ΟΧΙ επιβαλουν ειναι αλαγη λαδιων μετα τα 1000 χλμ σε περιπτωσεις που ανοιχτηκε το καπακι των βαλβιδω και περασε στα λαδια κοκκοι σοδας (πραγμα που δεν χρειαζεται γιατι δεν ειναι υποχρεωτικο να ανοιξεις καπακι και να βγαλεις εκκεντρα)

φιλικα παντα ολα αυτα και ελπιζω χωρις παρεξηγηση
mechanic - Παρ 06 Ιούλ 2018, 02:35:25
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια εχετε δηκιο και οι δυο και μπραβο σας που λετε καποια πραγματα με το ονομα τους.
Αυτο (το θεμα οτι θα λερωνουν οι αυλοι) ηταν το πρωτο στη λιστα των παρατηρησεων μετα την κατασκευη του, οταν δοκιμαζοτανε αυτος ο κινητηρας καθως ΤΗΡ (αλλα και ΤΣΙ) ηταν οι πρωτοι των κινητηρων μιας τελιως καινουργιας (τοτε) γεννιας που τωρα πια τεινει να γινει μοδα σε ακομα ποιο λιγα κυβικα αλλα και 3κυλινδρα συνολα.
Που αυτοματως (και γενικοτερα οχι μονο για τους αυλους) σημαινε και διαφορετικη προσεγγιση στο κεφαλαιο συντηριση/βελτιωση κτλ απο την πεπατημενη μεχρι τοτε.
Δυστηχως οπως και με το θεμα λιπανσης, το επισημο maintenance support βρεθηκε απροετοιμαστο... Με αποτελεσμα αυτος ο κινητηρας να βγαλει τη φημη του ζημιαρικου καθως ο καθε ιδιοκτητης δεν ειναι υποχρεωμενος να εχει μηχανολογικες γνωσεις προκειμενω πως να συντηρισει σωστα στον κινητηρα του.
Επι του θεματος οπως προανεφερα συμφωνω με αυτα που αναφερατε καθως ειναι απολυτως σωστα.
Εγω απλα θα προσθετα το εξης:
Αν θελετε να μην σας απασχολει το θεμα των αυλων, πρεπει να κρατατε "καθαρο" το καθαρο, δηλαδη...
Καθε 20.000χλμ μαζι με το σερβις καλα ειναι να κανετε προληπτικο καθαρισμο. Ενα υγειες μοτερ περα απο λασπη και μερικες κρυσταλικες επικαθησεις δεν θα εχει τιποτε αλλο. Και θα ειναι ευκολο/γρηγορο να καθαρηστουν.
Οποιος πιανουν τα χερια του το κανει μονος του, οποιος οχι ή δεν θελει να τα λερωσει, το παει καπου για αυτη τη δουλεια.
Χρησιμοποιειτε σωστο λιπαντικο !!!
(Εχω γραψει ατελιωτες σελιδες επ'αυτου πολλα χρονια πριν, που πολυ μετεπειτα φανηκε το αν ειχα δηκιο σε οτι ελεγα τοτε ή οχι... Μαλιστα εφαγα τετοια κοροηδια απο τα προβατα και αλλη τοση λασπη απο τους τσοπανηδες τους που κουραστηκα και σκεφτηκα οτι χανω το χρονο μου αδικα)
Επισης προσοχη οταν καθαριζετε αυλους να ζητατε φωτογραφιες πριν/μετα και σε αυτες τις φωτος να κοιτατε αν εχει γινει ομοιομορφος καθαρισμος.
Καθως υπηρξαν περιπτωσεις μοτερ που δεν καθαριστηκαν καλα κυριως στον 3ο κυλινδρο και μετα ειχαν θεματα vibration σε WOT (wide open throttle) mode.
Το ξερω οτι ειναι μια δουλεια που (συνηθως) οι μηχανικοι δεν θελουν να κανουν γιατι χανουν πολυ χρονο μοναχα με ενα αμαξι και αυτο συμπιεζει τα περιθωρια κερδους. Αλλα εσεις να το ζητατε, ή ακομα καλυτερα να το κανετε μονοι σας. Λιγο προσοχη, πολυ υπομονη Laughing και καλη διαθεση φτανουν...

Για τα μοτερ που ειναι σε προχωρημενο σταδιο λερωματος οι αυλοι πρεπει να μιλησουμε λιγο ξεχωριστα και αναλογως την περιπτωση του καθενος.

Γενικοτερα αυτης της κατηγοριας κινητηρες (υπερπληρουμενοι, με λιγα κυβικα και αποδοσεις απο λιγο κατω εως και πολυ παραπανω απο 100 ιππους το λιτρο) το ξερω οτι ακουγεται περιεργο Laughing αλλα ναι ειναι αξιοπηστοι Exclamation
Ακομα και τα λιγοτερο ή περισσοτερο βελτιωμενα.
Αλλα απαιτουν σωστη συντηριση, καθως οι ξερολισμοι και πασης φυσεως εγωισμοι ή λαθος επιλογες δυστηχως πληρωνονται και μαλιστα αδρα. Με το χειροτερο ολων καποιες φορες οι ιδιοκτητες να μην εχουν το παραμικρο μερηδιο ευθυνης.


Επισης να γνωριζετε πως δυστηχως δεν υπαρχει καποια λυση που να σιγουρευει οτι δεν θα λερωνουν καθολου οι αυλοι (εκτος πασης φυσεως εμμεσων ψεκασμων). Ακομα και η μαζντα στους skyactive κινητηρες της οταν ρωτηθηκε επ'αυτου, αρκεστηκε να αναφερθει στο αποδοτικοτερο συστημα φιλτραρισματος αναθυμιασεων (κατι που επισης ειχα αναφερει κατι χρονια πριν για οποιον ηθελε να το εφαρμοσει στο μοτερ του)
Το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να επιμηκυνουμε τα διαστηματα καθαρισμου των αυλων αλλα οχι να τα αποφυγουμε.
drdino - Παρ 06 Ιούλ 2018, 15:39:13
Θέμα δημοσίευσης:
Mechanic, η αλλαγή του EP6CDTX από τα EP6CDT** που είχε το τάπωμα των πίσω αναθυμιάσεων έκανε κάποια διαφορά;
mechanic - Σαβ 07 Ιούλ 2018, 01:33:31
Θέμα δημοσίευσης:
Αναγκαιο "κακο"
Δεν το συνηστω...
vasil80 - Παρ 14 Σεπ 2018, 23:43:39
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτοκινητο: 3008 thp 156 hp 2012

Το πηρα μτχ με σαραντα κατι χιλιαδες χλμ. Απο την αρχη ειχα ενα θεμα με την αποδοση. Εξηγουμαι: περιπου στις 2000 στροφες , σε ολες τις ταχυτητες, ειχε ενα μικρο κενο/κομπιασμα, ανεβαζε στροφες λιγο νωχελικα (του ελειπε νευρο λες και ελειπαν αλογα) και ψηλα ηταν πολυ σφιχτο. Αλλαχτηκε (σε εγγυηση) αντλια υψηλης,στα επομενα σερβις εκανα 2 καθαρισμους εισαγωγης με κατι χημικα (οχι υδρογονο),κοιταξα θεματα απωλειας πιεσης turbo και δεν αλλαζε κατι. Αραια και που η αποδοση στο μοτερ (το νευρο που ελειπε) επανερχοταν.

Στο Κιατο εχουμε εναν με μηχανημα υδρογονου (ισπανικο νομιζω)(68.000 χλμ εχω τωρα). Κανα μισαωρο εκανε, εβαλε και κατι χημικα (40 ευρω πηρε). Μου εδειξε κατι φωτο απο το κινητο του,το εχουν δοκιμασει και πολλα tsi στην περιοχη,μου τα εξηγησε ολα πανω κατω οπως τα λεμε εδω ( πχ μου ειπε πως αν ειχε πιασει μακα δεν θα καναμε και πολλα,μου εδειξε φωτο απο ενα που ηταν μεσ τη μαυριλα..δεν επανηλθε πληρως αλλα ειχε εστω και αυτη η εισαγωγη μετα μια διαφορα) και ειπα να δοκιμασω και εγω.

Ολα τα προβληματα εξαφανιστηκαν. Ανεβαζει στροφες πολυ πιο προθυμα μεχρι κοφτη και το κομπιασμα δεν υπαρχει πια..εδω και μερες που το δοκιμαζω σε διαφορες συνθηκες εχω μεινει εκπληκτος με τη διαφορα,ειναι λες και πηρε 20 αλογα σε αισθηση..απο οτι φαινεται σε εμενα εκανε δουλεια..Οπωσδηποτε θα κανω καθαρισμο καθε 2 σερβις να μεινει καθαρο. Αν εχετε λιγα χλμ σχετικα, εγω το συστηνω..
tzakos 1 - Πεμ 20 Σεπ 2018, 18:40:47
Θέμα δημοσίευσης:
Μπράβο Βασίλη.
Δεν περίμενα οτι θα κάνει τέτοια δουλειά,σε άμεσο ψεκασμό.
vasil80 - Πεμ 20 Σεπ 2018, 23:04:37
Θέμα δημοσίευσης:
ουτε εγω το περιμενα, εβαλε ενα σωληνακι στο σωληνα της εισαγωγης πριν το φιλτροκουτι και λεω σιγα μη γινει τιποτα και ομως...

μου ειπε και αυτος οτι οσα vag tsi εχουν παει βλεπουν διαφορα προς το καλυτερο.
Gr13 - Παρ 21 Σεπ 2018, 00:00:48
Θέμα δημοσίευσης:
vasil80 έγραψε:
ουτε εγω το περιμενα, εβαλε ενα σωληνακι στο σωληνα της εισαγωγης πριν το φιλτροκουτι και λεω σιγα μη γινει τιποτα και ομως...

μου ειπε και αυτος οτι οσα vag tsi εχουν παει βλεπουν διαφορα προς το καλυτερο.


Βασίλη ,που έκανες τον καθαρισμό ,άξιζε ο κόπος ,αν είναι να πάω να κάνω και στο δικό μου
drdino - Δευ 24 Σεπ 2018, 09:45:02
Θέμα δημοσίευσης:
Υπάρχουν φωτογραφίες πριν/μετά;
Gr13 - Δευ 24 Σεπ 2018, 10:38:41
Θέμα δημοσίευσης:
Ξέρει κανείς αν έχει συνεργείο στη Πάτρα για το ξεκάπνισμα ??
mechanic - Τρι 25 Σεπ 2018, 15:47:01
Θέμα δημοσίευσης:
Gr13 έγραψε:
vasil80 έγραψε:
ουτε εγω το περιμενα, εβαλε ενα σωληνακι στο σωληνα της εισαγωγης πριν το φιλτροκουτι και λεω σιγα μη γινει τιποτα και ομως...

μου ειπε και αυτος οτι οσα vag tsi εχουν παει βλεπουν διαφορα προς το καλυτερο.


Βασίλη ,που έκανες τον καθαρισμό ,άξιζε ο κόπος ,αν είναι να πάω να κάνω και στο δικό μου


Παιδια σε αφορτο κινητηρα το μονο που μπορουν να κανουν αυτου του τυπου οι καθαρισμοι ειναι απλα να κρατησουν καθαρο το καθαρο.
Οποιαδηποτε περαιτερω διαφορα νιωθετε ειναι απλα "ψυχολογικη" Very happy


Οπως πολυ σωστα προαναφερατε,
ζητηστε φωτος (πολυ λερωμενων αυλων) πριν/μετα και βγαλτε τα δικα σας συμπερασματα...

Επισης σε πασης φυσεως καθαρισμους αυλων καλα ειναι μετα να το οδηγειτε με συνεχομενα τερμα γκαζι για τουλαχιστο 60 δευτερολεπτα.
Οπως και ακομα καλυτερα ειναι τις οποιες αλλαγες λαδιων/μπουζι κτλ να τις προγραμματιζετε για μετα τους πασης φυσεως καθαρισμους αυλων.
vasil80 - Πεμ 27 Σεπ 2018, 11:56:39
Θέμα δημοσίευσης:
Συμφωνω σε αυτο, κανει δουλεια σε σχετικα καθαρο μοτερ.
Ξεχασα να αναφερω οτι εμενα εχει αλλαξει μοτερ στις 20000 χλμ απο τη Peugeot (δεν εβρισκαν απο που χανει/καταναλωνει λαδια) εντος εγγυησης οποτε ειναι πιο καινουργιο το μοτερ απο τις 68000 του κοντερ. Εχω κανει και κατι αλλους καθαρισμους με χημικα απο τις 40000 χλμ και καθε 10000 χλμ (εκει δεν ειδα καμμια διαφορα,ας πουμε ομως οτι εχω κανει προσπαθειες να το κρατησω καθαρο) συν κατι προσθετα στο ντεποζιτο που και που ενδιαμεσα.

Μου το ειπε και ο ιδιος που μου το ξεκαπνισε οτι αμα εχει πιασει μακα, δεν θα κανουμε πολλα. Σε εναν αλλο που πηγα στη Κορινθο ( carbon off) μου εταζε οτι θα γινει γυαλι,οσο μακα και να εχει κτλ και εφυγα νυχτα. Αυτος στο Κιατο φανηκε ειλικρινης.

Σε εμενα εκανε δουλεια που φανηκε,σε αλλους/αλλα μοτερ μπορει να ειναι πεταμενα λεφτα (θα κανει κατι αλλα ας πουμε η Peugeot στην Κορινθο με 100 ευρω καθαριζει τις βαλβιδες στο χερι,αρα βαλε αλλα 60 ευρω αν εχεις βρωμικο μοτερ,κανε την αρχη και το συντηρεις μετα καθε 10000 με αυτο τον τροπο..).

Φωτο πριν και μετα δεν εβγαλα, μου εδειξε αυτος απο το κινητο του.
Δεν γινονται οι αυλοι γυαλι, αλλα σε ενα μοτερ χωρις μακα γινεται πολυ ωραια δουλεια.Ενα vag που ειδα με πολυ μακα και παλι ειδα διαφορα στη φωτο αλλα μενει πραμα πανω.

Επισης το δοκιμασα σε ταξιδι Κιατο-Αθηνα (βαζω συνηθως cruise με 6η και 120 χλμ/ωρα) και εχει πεσει ελαφρως η καταναλωση,στο μεσο ορο περιπου 0,3-0,5 λιτρα (με βαση οσα βλεπω στο trip computer). Μεγαλη βελτιωση ομως στην καταναλωση εχω δει οταν ας πουμε αρχιζει παρατεταμενη ανηφορα (παντα με cruise control). Πριν για να διατηρησει τα 120 εβλεπα και 14-15 λιτρα/100χλμ, τωρα στον ιδιο δρομο βαρια 12-12,5, 13 δεν ειδα πουθενα.

Το ξεκαπνισμα το εκανα στο Κιατο,οποιος ειναι απο εδω κοντα να του πω με πμ να παει να μιλησει πρωτα και ας αποφασισει.

Θα παω και ενα smart diesel που εχω σαν δευτερο αμαξι με σχεδον 200000 χλμ καποια στιγμη προς το τελος του χρονου και θα σας πω και απο κει αν δω διαφορα (τωρα τι διαφορα να δεις σε τοσο μικρο μοτερ..)
antoniogt - Τετ 03 Οκτ 2018, 20:34:01
Θέμα δημοσίευσης:
Ας πω και γω για τον συγκεκριμενο καθαρισμο με υδρογονο.το μοτερ μου ειναι σχετικα καθαρο.βαλαμε καμερα και εχει πιασει ελαχιστα επανω στο καλαμι της βαλβιδας.πηγα εκανα αυτο με το υδρογονο ξαναβαλαμε καμερα και το αποτελεσμα ηταν απλα ενα πενηνταρικο λιγοτερο στην τσεπη μου.ειχα την ελπιδα οτι ισως εκανε κατι απο την στιγμη που ηταν τοσο λιγο.
Gotcha - Πεμ 04 Οκτ 2018, 08:52:22
Θέμα δημοσίευσης:
antoniogt έγραψε:
Ας πω και γω για τον συγκεκριμενο καθαρισμο με υδρογονο.το μοτερ μου ειναι σχετικα καθαρο.βαλαμε καμερα και εχει πιασει ελαχιστα επανω στο καλαμι της βαλβιδας.πηγα εκανα αυτο με το υδρογονο ξαναβαλαμε καμερα και το αποτελεσμα ηταν απλα ενα πενηνταρικο λιγοτερο στην τσεπη μου.ειχα την ελπιδα οτι ισως εκανε κατι απο την στιγμη που ηταν τοσο λιγο.


Αν δεν κανω λαθος αυτη η μεθοδος "καθαριζει" τον εσωτερικο θαλαμο καυσης, αρα μεσα στο πιστονι. Πως ειναι δυνατον να περιμενεις το καλαμι της βαλβιδας να καθαρισει. Εκει θελει μονο βουρτσακι ή wallnut
antoniogt - Πεμ 04 Οκτ 2018, 10:03:48
Θέμα δημοσίευσης:
Υποτιθεται οτι επρεπε να πιασει και κει τουλαχιστον μ αυτα που λενε αυτοι που εχουν τετοιοα μηχανηματα.σου λεω οτι μου ειπαν.πιο πολυ απο περιεργεια το εκανα παρα πιστευα οτι θα κανει κατι.ημουν απ την αρχη προετοιμασμενος για τους τροπους που ανεφερες.
drdino - Πεμ 04 Οκτ 2018, 13:37:08
Θέμα δημοσίευσης:
Whistling Τι θα έλεγαν; Laughing
turbanthropos - Τρι 05 Μάρ 2019, 23:56:28
Θέμα δημοσίευσης:
Υπάρχει κάποιος στη Θεσσαλονίκη να αναλαμβάνει καθαρισμό soda blasting;Γιατί όσους ρώτησα σε Κεντρική Μακεδονία,ζητάν 200€(κεφαλή κατεβάζουν;!)
MEMsound - Τετ 06 Μάρ 2019, 10:26:39
Θέμα δημοσίευσης:
"σχεδόν" ναι
εχει πολυ δουλεια για να γινει
ισως το 200 ναι ειναι πολλά αλλά και τα 100 ας πούμε τα θεωρώ λίγα
turbanthropos - Τετ 06 Μάρ 2019, 14:56:14
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
"σχεδόν" ναι
εχει πολυ δουλεια για να γινει
ισως το 200 ναι ειναι πολλά αλλά και τα 100 ας πούμε τα θεωρώ λίγα

μπορείς να μου πεις λεπτομέριες ή με pm?
mitsos 306 - Δευ 09 Μάρ 2020, 20:56:39
Θέμα δημοσίευσης:
αν κάνουν την δουλειά όπως πρέπει (και με την προσοχή που πρέπει) και δεν κοροϊδέψουν, τα 200 είναι καλή τιμή για τον χρόνο που παίρνει
mitsos 306 - Δευ 09 Μάρ 2020, 21:02:48
Θέμα δημοσίευσης:
επίσης για το υδρογόνο...
δεν ξέρω τι κάνει μέσα στον κύλινδρο , αλλά στην εισαγωγή δεν κάνει τίποτα για τον απλούστατο λόγο οτι δεν μπορεί να "αντιδράσει" με τις επικαθίσεις.
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr