PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Τοποθέτηση Δοχείου Αναθυμιάσεων σε peugeot 207 GT/RC
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 30, 31, 32  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
giannis27 (Σερραίος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rc !!

Ένταξη: 18 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Μάρ 2011, 17:39:56    Θέμα δημοσίευσης: Τοποθέτηση Δοχείου Αναθυμιάσεων σε peugeot 207 GT/RC Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πήρα ένα απλό δοχείο αναθυμιάσεων από αθήνα αξίας 35€ κ σήμερα το τοποθέτησα λοιπόν έχουμε κ λέμε !
το δοχείο έχει σχεδόν ότι χρειάζεται για την τοποθέτηση


πρώτα βρίσκουμε ένα σημείο για να βάλουμε το δοχείο ,μια καλή θέση είναι να μπει πίσω από την μπαταρία ,ακριβώς πίσω από την μπαταρία υπάρχει ένα μαύρο πλαστικό πάνω στο οποίο είναι πιασμένο το σώμα του κινητήρα με πλαστικό κλιπσάκι ,ξεκουμπώνουμε το κλιπσάκι που κρατάει την γείωση κ το κουμπώνουμε στην κάτω τρύπα

αφού έχουμε ανοίξει τον χώρο βάζουμε την βάση του δοχείου

αφού έχουμε βάλει την βάση τοποθετούμε το δοχείο κ το σφίγγουμε

το μόνο που μένει τώρα είναι να συνδέσουμε το δοχείο με τις αναθυμιάσεις
εδώ είχα ένα θεματάκι γιατί ο σωλήνας του δοχείου ήταν πολύ πιο μικρός από τον σωλήνα των αναθυμιάσεων αλλά τελικά βρέθηκε η λύση σκαλίζοντας στα εργαλεία, χάλκινος σύνδεσμος από τουμπόραμα ο οποίος ταίριαξε γάντι σαν reducer Very happy

κόβουμε τον μαμά σωλήνα των αναθυμιάσεων περνάμε τους συνδέσμους κουμπώνουμε τα σωληνάκια στο δοχείο κ είμαστε έτοιμοι


προσοχή αφήστε λίγο παραπάνω μήκος στα σωληνάκια μην τα βάλετε τσίμα τσίμα ,αν τα βάλετε τσίμα τσίμα μπορεί να φαίνεται πιο ωραίο στο μάτι αλλά από τους κραδασμούς του μοτέρ μπορεί να σπάσει η βάση πάνω στην οποία έχουμε τοποθετήσει το δοχείο.οπότε κόψτε λίγο μεγαλύτερα τα σωληνάκια για να μην έχετε θέμα μετα πίσω μπρος του κινητήρα.
το μόνο κακό στην τοποθέτηση είναι ότι κόπηκε ο σωλήνας των αναθυμιάσεων αλλά μικρό το κακό ,όπως κ να χει αν κάποιος δεν θέλει να κόψει τον μαμά σωλήνα μπορεί να πάρει ένα κομμάτι 21μμ σωλήνα αντί να κόψει το μαμά!


those who can Do
those who can't teach or that they think..............
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Μάρ 2011, 17:59:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπράβο Γιάννη, μια χαρά έκατσε!
Η μόνη μου ένσταση είναι και ο λόγος που δεν πήρα κ γω αυτό το δοχείο, αλλα προτίμησα να παραγγείλω απο ebay και το περιμένω ακόμη.
Και αυτός είναι οι μικρές διαμέτροι των διόδων και τα μικρά σωληνάκια που είναι αρκετά μικρότερα απο τα μαμά. Αν δεις και στα μινι στο site που κοιτάμε βάζουν δοχεία και σωλήνες με διαμέτρους παρόμοιες με των μαμά σωλήνων.
Η ανησυχία μου είναι μήπως δεν επαρκούν, και προκληθεί φούσκωμα στο μοτέρ με όλα τα επακόλουθα...
Αυτο που παράγγειλα έχει διαμέτρους διόδων 15μμ...
Τεσπα, ελπίζω να δουλέψει σωστά και απροβλημάτιστα! Wink



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Lefter1s RC 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 RC κάποτε

Ένταξη: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 659
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Μάρ 2011, 18:02:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Well Done Thumb Left
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
giannis27 (Σερραίος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rc !!

Ένταξη: 18 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Μάρ 2011, 18:54:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

makis106 έγραψε:

Η ανησυχία μου είναι μήπως δεν επαρκούν, και προκληθεί φούσκωμα στο μοτέρ με όλα τα επακόλουθα...


δεν με απασχολεί το φούσκωμα που κ που του δίνω μία
Laughing Laughing Laughing Laughing


σοβαρά τώρα.
το καλό είναι ότι τα άκρα βγαίνουν ολόκληρα οπότε αν δω ότι δεν επαρκούν τα βγάζω ,ανοίγω τρύπες με πάσο στο δοχείο κ εκεί θα κουμπώσω 2 χάλκινες γωνίες Wink


those who can Do
those who can't teach or that they think..............
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Μάρ 2011, 18:56:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

19μμ σωλήνα εκεί που βαλές το μαμά..μπαίνει πολύ γερά μέσα και έχει άψογη εφαρμογή ,δεν στάζει τίποτα στο καπάκι πλέον .σιλικονουχο 1μετρο + από το ebay έχει 10-11 ευρώ

παιζουν και δοχεια απο ebay με 15μμ 30-35 ευρω παλι


Γιάννη δοκίμασες να το αφήσεις χύμα το κολαρο?αυτες οι αναθυμιάσεις που τάπωσες έβγαζαν πολύ κάπνα αν τις άφηνες χύμα...τωρα βγαινουν το ιδιο χύμα απο την αλλη?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Μάρ 2011, 19:09:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

giannis27 έγραψε:
makis106 έγραψε:

Η ανησυχία μου είναι μήπως δεν επαρκούν, και προκληθεί φούσκωμα στο μοτέρ με όλα τα επακόλουθα...


σοβαρά τώρα.
το καλό είναι ότι τα άκρα βγαίνουν ολόκληρα οπότε αν δω ότι δεν επαρκούν τα βγάζω ,ανοίγω τρύπες με πάσο στο δοχείο κ εκεί θα κουμπώσω 2 χάλκινες γωνίες Wink


Σωστός! Το θέμα είναι πως θα το διαπιστώσεις αν ειναι οκ ή όχι.

android έγραψε:
παιζουν και δοχεια απο ebay με 15μμ 30-35 ευρω παλι

Αυτό περιμένω...
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=300529629970&ssPageName=STRK:MEWNX:IT



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
giannis27 (Σερραίος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rc !!

Ένταξη: 18 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Μάρ 2011, 19:11:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

χτες με ζεστό κινητήρα αναμμένο ξεκούμπωσα τις αναθυμιάσεις ,έβγαζε ένα μικρό ντουμάνι μην φανταστείς τρελά πράγματα αλλά λίγο μαυρίλα ντουμανάκι το έβγαζε,οπότε ξέρω στο περίπου πόσο εκπνέει ο σωλήνας.
το δοχείο το πέρασα σήμερα το μεσημέρι δεν πρόλαβα να το κάνω τεστ ντράιβ ακόμα ,αύριο θα σας πω αν έχει διαφορά στο πως εκπνέει τις αναθυμιάσεις με το δοχείο πάνω.κ αν όντως ζορίζεται στο να βγάλει τις αναθυμιάσεις έξω τότε θα μπουν οι χάλκινες γωνίες πάνω με ίδια διάμετρο σωλήνα με αυτόν που υπάρχει στο καπάκι.


those who can Do
those who can't teach or that they think..............


Έχει επεξεργασθεί από τον/την giannis27 στις Σαβ 26 Μάρ 2011, 19:17:40, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
orfanos mulopotamos (giorgos)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


207 rallye (2008)

Ένταξη: 19 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 222

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Μάρ 2011, 19:17:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ρε παιδια να ρωτησω κατι κ εγω.... το ενα σωλινακι μπαινει στο δοχειο κ το αλλο παει παλι στην εισαγωγη....? εγω γιατι νομιζα οτι δεν παει καθολου στην εισαγωγη.... κ αφου παει στην εισαγωγη για ποιο λογο να βαλουμε το δοχειο? αφου κ πριν στην εισαγωγη επεφταν...? Scratch


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος AIM διεύθυνση
giannis27 (Σερραίος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rc !!

Ένταξη: 18 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Μάρ 2011, 19:21:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ξεκινάει ο σωλήνας από το καπάκι του κινητήρα πάει στο δοχείο κ από το δοχείο πάει στην εισαγωγή.
οι αναθυμιάσεις με την λαδίλα από το καπάκι πάνε στο δοχείο εκεί γίνεται κατακράτηση των λαδιών/υγρασία κλπ κ φεύγει μόνο ο αέρας προς την εισαγωγή ,η εισαγωγή βοηθάει στο να τραβάει τις αναθυμιάσεις.
σκέψου το σαν μια ηλεκτρική σκούπα που το φίλτρο τις είναι το δοχείο αναθυμιάσεων.


those who can Do
those who can't teach or that they think..............
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
saikoe_39 (Κώστας)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207

Ένταξη: 27 Απρ 2009
Δημοσιεύσεις: 1008
Τόπος: Στο στόκολο.!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Μάρ 2011, 19:36:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραιος γιαννη...!!!!!

2 ταπουλες λοιπον...το δοχειο...και ειναι ready... Laughing


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
bagosgt (Moderator at O.X)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rallye

Ένταξη: 24 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 3075

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Μάρ 2011, 19:55:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ο φραπες ηταν μεσα στο κιτακι??? Laughing καποια στιγμη πρεπει να βαλω εγω ενα απο δαυτα,κ μιας κ εκανε ενας την αρχη,ευαιρια να παρω κ εγω σειρα Embarassed
σε ευχαριστουμε ρε γιανναρε για τις οδηγιες Wink



Μια φορα κ εναν καιρο... http://www.etuners.gr/?s=13&t=261
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
giannis27 (Σερραίος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rc !!

Ένταξη: 18 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Μάρ 2011, 19:59:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ο φραπές μπορεί να μην ήταν μέσα στο κιτάκι αλλά αμα σε πω τι είχε μέσα στο κουτί θα πεθάνεις στα γέλια Laughing

ανοίγω το κουτί βγάζω το δοχείο βγάζω το σακουλάκι με τις βίδες βγάζω τις βάσεις βγάζω την απόδειξη κ τι βλέπω?????? ο τύπος μου έχει βάλει μέσα 3 κουπόνια pitsa fun 50% έκπτωση
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Rotfl Rotfl Rotfl Rotfl


those who can Do
those who can't teach or that they think..............
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
bagosgt (Moderator at O.X)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rallye

Ένταξη: 24 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 3075

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Μάρ 2011, 20:00:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

στειλε λινκ να το παραγγειλω απο εκει κ εγω... Laughing Laughing



Μια φορα κ εναν καιρο... http://www.etuners.gr/?s=13&t=261
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
orfanos mulopotamos (giorgos)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


207 rallye (2008)

Ένταξη: 19 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 222

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Μάρ 2011, 20:17:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μια χαρα διλαδη... σου λεει ο φιλος μεχρι να το περασει πανω θα πινασει.... μηπως παρα κατω στο κουτι ειχε κ κανα κολοχαρτο για αργοτερα? Tease απορια... αν τα σωληνακια ηταν μεγαλυτερα να ειχε καλυτερη ροη...?


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος AIM διεύθυνση
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 27 Μάρ 2011, 01:29:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βαλε πιο μεγαλη διατομη στα σωληνακια....σε πιεσμα θα πεταξει το δεικτη..(στο δικο μου ετσι ειχε γινει)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
giannis27 (Σερραίος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rc !!

Ένταξη: 18 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 27 Μάρ 2011, 20:53:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

με ανησυχήσατε λίγο χτες που λέγατε ότι είναι μικρά τα σωληνάκια κ είπα να τσεκάρω σήμερα αν δουλεύουν .
1ον το μοτεράκι μας φοράει 2 βαλβίδες PCV (1 σε κάθε έξοδο)στο δικό μου δουλεύουν κ οι 2 βαλβίδες ,δηλαδή τραβάς αέρα κανονικά από τις εξόδους αλλά μόλις πας να περάσεις αέρα στην έξοδο ακούς την βαλβίδα που κλείνει.
το δοχείο δουλεύει μια χαρά υπάρχει υποπίεση μέσα στα σωληνάκια ,στο ρελαντί είναι σχεδόν ανύπαρκτη η υποπίεση αλλά μόλις πατήσεις το γκάζι ανεβαίνει άρα δεν υπάρχει θέμα να φουσκώσει το μοτέρ από αναθυμιάσεις που δεν μπορούν να βγούνε έξω,ίσα ίσα νομίζω ότι επειδή είναι πιο μικρά τα σωληνάκια δημιουργείτε πιο εύκολα κ καλύτερη υποπίεση από ότι αν είχαμε την μαμά διάμετρο .
από βδομάδα θα συνδέσω κ την πίσω έξοδο πάνω στο δοχείο.
έκανα μια μικρή βόλτα το έσκισα λιγάκι για να δω μήπως τραβήξει τίποτα το δοχείο (εννοείται ότι το ζέστανα πρώτα),πρώτο άνοιγμα 1η μέχρι 180 το σωληνάκι(καπάκι προς δοχείο)είχε μικρές σταγόνες που έμοιαζαν σαν υγρασία νερό το έκανα ακόμα δύο ανοίγματα το άφησα να κρυώσει λίγο κ έβγαλα το δοχείο ,το δοχείο είχε μέσα μια μικρή καφέ γλύντσα (λάδι χτυπημένο με νερό) προσπάθησα να τραβήξω φώτο από την τρύπα του δοχείου αλλά δυστυχώς η φωτογραφική δεν μπορούσε να κάνει εστίαση μέσα στο δοχείο .
δηλαδή όταν δεν είχα το δοχείο αυτή η βρωμιά περνούσε μέσα στο ιντερκούλερ/σωληνώσεις/πεταλούδα/πολλαπλή Confused


those who can Do
those who can't teach or that they think..............
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Μάρ 2011, 07:41:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τυχερούλη Γιάννη!

Βρήκες που πηγαίνει όλο αυτό το λάδι που συμπληρώνουμε στο μοτέρ μας κάθε τρεις και λίγο.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
SαλιγκαρAKIS (Σάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 rallye f/l 150άρι (few years ago)

Ένταξη: 15 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 2534
Τόπος: Troll City

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Μάρ 2011, 10:40:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οι μπροστά αναθυμιάσεις πετάνε απίστευτη λαδίλα κατά το πάτημα,
το έχω δεί live on dyno σε 207 που τις έχει τραβήξει κάτω με σωλήνα και προ στιγμήν 'χαζέψαμε' λίγο
γιατί έκανε το πάτωμα μαντάρα. Shocked
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SαλιγκαρAKIS (Σάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 rallye f/l 150άρι (few years ago)

Ένταξη: 15 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 2534
Τόπος: Troll City

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Μάρ 2011, 10:44:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

giannis27 έγραψε:
με ανησυχήσατε λίγο χτες που λέγατε ότι είναι μικρά τα σωληνάκια κ είπα να τσεκάρω σήμερα αν δουλεύουν .
1ον το μοτεράκι μας φοράει 2 βαλβίδες PCV (1 σε κάθε έξοδο)στο δικό μου δουλεύουν κ οι 2 βαλβίδες ,δηλαδή τραβάς αέρα κανονικά από τις εξόδους αλλά μόλις πας να περάσεις αέρα στην έξοδο ακούς την βαλβίδα που κλείνει.το δοχείο δουλεύει μια χαρά υπάρχει υποπίεση μέσα στα σωληνάκια ,στο ρελαντί είναι σχεδόν ανύπαρκτη η υποπίεση αλλά μόλις πατήσεις το γκάζι ανεβαίνει άρα δεν υπάρχει θέμα να φουσκώσει το μοτέρ από αναθυμιάσεις που δεν μπορούν να βγούνε έξω,ίσα ίσα νομίζω ότι επειδή είναι πιο μικρά τα σωληνάκια δημιουργείτε πιο εύκολα κ καλύτερη υποπίεση από ότι αν είχαμε την μαμά διάμετρο .
από βδομάδα θα συνδέσω κ την πίσω έξοδο πάνω στο δοχείο.
έκανα μια μικρή βόλτα το έσκισα λιγάκι για να δω μήπως τραβήξει τίποτα το δοχείο (εννοείται ότι το ζέστανα πρώτα),πρώτο άνοιγμα 1η μέχρι 180 το σωληνάκι(καπάκι προς δοχείο)είχε μικρές σταγόνες που έμοιαζαν σαν υγρασία νερό το έκανα ακόμα δύο ανοίγματα το άφησα να κρυώσει λίγο κ έβγαλα το δοχείο ,το δοχείο είχε μέσα μια μικρή καφέ γλύντσα (λάδι χτυπημένο με νερό) προσπάθησα να τραβήξω φώτο από την τρύπα του δοχείου αλλά δυστυχώς η φωτογραφική δεν μπορούσε να κάνει εστίαση μέσα στο δοχείο .
δηλαδή όταν δεν είχα το δοχείο αυτή η βρωμιά περνούσε μέσα στο ιντερκούλερ/σωληνώσεις/πεταλούδα/πολλαπλή Confused


Γίαννη, οι pvc(αντεπίστροφες δλδ;) βρίσκονται μέσα στα σωληνάκια των αναθυμιάσεων;
Και με την αφαίρεση του πίσω δέν προκύπτει κάποιο θέμα;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
psilos133 (Giannis)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207GT (2007)

Ένταξη: 05 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 164

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Μάρ 2011, 16:26:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπέρα,
να ρωτησω και εγώ κατι σαν άσχετος??απ ότι κατάλαβα τις αναθυμιάσεις που βγαίνουν από πίσω αριστερά στο μοτέρ τις ταπώνουμε με τάπες απο την πεζό??και αυτές που βγαίνουν απο μπροστά δεξιά βάζουμε δοχείο αναθυμιάσεων όπως πολύ ωραία δείχνει ο Γιάννης??απλά από το δοχείο μετά ξαναπάνε στο μαμά κολλάρο που πάει στην τουρμπίνα αφού έχουν φιλτραριστεί ..Σωστά???
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 30, 31, 32  Επόμενη
Σελίδα 1 από 32

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2219s (PHP: 70% - SQL: 30%) - SQL queries: 17 - GZIP enabled - Debug on