PSClub - Hellas

Ελαστικά και Τροχοί - Λάστιχα ημισλίκ

danielos - Πεμ 13 Φεβ 2003, 10:30:18
Θέμα δημοσίευσης: Λάστιχα ημισλίκ
εχθες εβαλα τελικα τα ημισλικ της yokohama με κωδικο Α032 στην 'μαμα' διασταση 185/55-14.
κασφικης και κοζανιτη νικο μου κουνηθηκε το μυαλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
βοηθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
δεν θελω να βγω απο δω μεσα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
το τιμονι θεοβαρο με ακριβεια του χιλιοστου!!!!!!!το ζουσες πραγματικα!!!!
με πιεση 32 μπροστα πισω βγηκα και εγω να τα τεσταρω και πηγα σε ενα γνψστο μερος για να τα τεσταρω Wink .
οσο παταγα γκαζι μεσα στην στροφη τοσο κραταγε!!!!!!
εκανα αποτομες κινησεις μηπως και το ξεκολησω απο την τροχια του.μηπως πεταξει λιγο κωλο ρε παιδι μου!!!
βιδωμενο με ουπα ηταν το σιχαμενο το ραλλυ!!!!!
αφου ξεθεωθηκα στο πανω κατω εφυγα και αρχισα να τεσταρω αλλα πραγματα.τι ακριβως???
αποτομη αλλαγη λωριδας με αρκετα χιλιομετρα.βγαινω σε ενα αρκετα φαρδυ δρομο τριων λωριδων και οταν βεβαιωθηκα οτι δεν υπηρχε κανενα αυτοκινητο σε παρα πολυ μεγαλη αποσταση(2 μιση το βραδυ ηταν!!!!!) με 130 χιλιομετρα και τεταρτη ταχυτητα(εξω απο το φασμα καλων ροπων δηλαδη)κοβω αποτομα το τιμονι και το αυτοκινητο αλλαζει λωριδα και βιδωνει στη διπλανη !!!!ρε δεν γλιστρησε!!!!!!ουτε λιγο!!!και τα αμορτισερ μου ειναι σε πολυ μαλακη ρυθμιση!που να τα σφιξω και λιγο ! α καλα!!!
παιδια τα λαστιχα ειναι εξωγηινα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Very happy Smile Shocked Cool Laughing Crying or Very sad Twisted evil Razz Rolling eyes Evil Wink
ΝΙΚΟΣ - Πεμ 13 Φεβ 2003, 10:37:00
Θέμα δημοσίευσης:
Αγοριιιιιιιιιι μουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ Very happy Very happy Very happy Very happy

Οταν σου τα ελεγα δεν με ακουγες Wink Wink Wink Wink Wink

Μπραβοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation

Μαθε σε παρακαλω για το συγκεκριμενω λαστιχο αν βγαζει σε 195-45-15
και πες μου.THANKSSSSSSS
danielos - Πεμ 13 Φεβ 2003, 10:47:36
Θέμα δημοσίευσης:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:
Αγοριιιιιιιιιι μουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ Very happy Very happy Very happy Very happy

Οταν σου τα ελεγα δεν με ακουγες Wink Wink Wink Wink Wink

Μπραβοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation

Μαθε σε παρακαλω για το συγκεκριμενω λαστιχο αν βγαζει σε 195-45-15
και πες μου.THANKSSSSSSS

νικολακη τρομοκρατηθηκα!!!!!
αυτα δεν ειναι λαστιχα ειναι βεντουζες για το κρυωμα!!!!
καλα αν τα βαλεις εσυ με τις ραβδους που εχεις και την ψαγμενη αναρτηση που φορας μονο σε αναστροφη με80 χιλιομετρα θα γλυστρησεις λιγουλακι!!!!!
ειναι ψυχωση τα ρημαδια ρε γαμωτη μου!!! και να σκεφτεις δεν ειμαι και κανενα ντραιβερι.ξεχνα το στριψιμο με πορτες !!!θελει αντερα να το ξεκολησεις!!!!οποιος θελει τον βαζω στο τρενακι του τρομου για να νοιωσει αρκετα πλευρικα g . αυτο που εκανε τη μεγαλυτερη εντυπωση παντως ηταν οτι οσο το πιεζες περισσοτερο τοσο σε κραταγε.λες και ειχες ενα χερι και εκει που εγερνε η εξω μπροστα πλευρα του αυτοκινητου την σηκωνε παλι πανω!!εκει που λες οτι τωρα θα γονατισει αυτο σε σηκωνε!!!δεν γινονται αυτα ρε παληκαρια!!!!!!!!!!!!!!!
θα ρωτησω και θα μαθω για την διασταση σου νικο!!!!!
KASFIKIS NIKOS - Πεμ 13 Φεβ 2003, 11:15:40
Θέμα δημοσίευσης:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:
Αγοριιιιιιιιιι μουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ Very happy Very happy Very happy Very happy

Οταν σου τα ελεγα δεν με ακουγες Wink Wink Wink Wink Wink

Μπραβοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation

Μαθε σε παρακαλω για το συγκεκριμενω λαστιχο αν βγαζει σε 195-45-15
και πες μου.THANKSSSSSSS


Δυστυχως οχι.. Sad Sad

Προς DANIELO , ΤΙ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ;
KAI ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ..
Sidobre - Πεμ 13 Φεβ 2003, 11:18:27
Θέμα δημοσίευσης:
Mια που θα ρωτήσεις, ρώτα σε παρακαλώ και για διάσταση... 195/50/15

Επίσης, έχει δείκτη ταχύτητας;
Τιμή;
alemao - Πεμ 13 Φεβ 2003, 11:25:20
Θέμα δημοσίευσης:
Βάλε και ένα bucket μέσα και θα με θυμηθείς στο "βίδωμα" Wink Smile
Τώρα που έβαλα πάλι το μαμά κάθισμα νομίζω ότι θα φύγω από το παράθυρο στην στροφή! Very happy
Να μας πεις σε λίγο καιρό πως θα είναι η κατάσταση των ελαστικών. Επειδή έχω καταλάβει πως είσαι και εσύ άλλος ένας καννίβαλος με rallye Razz Laughing πιστεύω θα τα δοκιμάσεις αρκετά καλά Very happy
ΝΙΚΟΣ - Πεμ 13 Φεβ 2003, 11:34:13
Θέμα δημοσίευσης:
danielos έγραψε:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:
Αγοριιιιιιιιιι μουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ Very happy Very happy Very happy Very happy

Οταν σου τα ελεγα δεν με ακουγες Wink Wink Wink Wink Wink

Μπραβοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation

Μαθε σε παρακαλω για το συγκεκριμενω λαστιχο αν βγαζει σε 195-45-15
και πες μου.THANKSSSSSSS

νικολακη τρομοκρατηθηκα!!!!!
αυτα δεν ειναι λαστιχα ειναι βεντουζες για το κρυωμα!!!!
καλα αν τα βαλεις εσυ με τις ραβδους που εχεις και την ψαγμενη αναρτηση που φορας μονο σε αναστροφη με80 χιλιομετρα θα γλυστρησεις λιγουλακι!!!!!
ειναι ψυχωση τα ρημαδια ρε γαμωτη μου!!! και να σκεφτεις δεν ειμαι και κανενα ντραιβερι.ξεχνα το στριψιμο με πορτες !!!θελει αντερα να το ξεκολησεις!!!!οποιος θελει τον βαζω στο τρενακι του τρομου για να νοιωσει αρκετα πλευρικα g . αυτο που εκανε τη μεγαλυτερη εντυπωση παντως ηταν οτι οσο το πιεζες περισσοτερο τοσο σε κραταγε.λες και ειχες ενα χερι και εκει που εγερνε η εξω μπροστα πλευρα του αυτοκινητου την σηκωνε παλι πανω!!εκει που λες οτι τωρα θα γονατισει αυτο σε σηκωνε!!!δεν γινονται αυτα ρε παληκαρια!!!!!!!!!!!!!!!
θα ρωτησω και θα μαθω για την διασταση σου νικο!!!!!


Thanks ΝΤΑΝΙ... Wink Περιμενω νεα σου. Exclamation
alemao - Πεμ 13 Φεβ 2003, 11:39:00
Θέμα δημοσίευσης:
Τιμή δεν μας έγραψες... Shocked
Μπας και βάλουμε και εμείς τα κακόμοιρα.
danielos - Πεμ 13 Φεβ 2003, 12:53:16
Θέμα δημοσίευσης:
alemao_rallye έγραψε:
Τιμή δεν μας έγραψες... Shocked
Μπας και βάλουμε και εμείς τα κακόμοιρα.

sorry !!!! τα αγορασα 400 ευρω! και ουγια made in japan!!!!
alemao - Πεμ 13 Φεβ 2003, 12:56:35
Θέμα δημοσίευσης:
σου είπαν πως πάνε στην βροχή;
danielos - Πεμ 13 Φεβ 2003, 13:32:55
Θέμα δημοσίευσης:
alemao_rallye έγραψε:
σου είπαν πως πάνε στην βροχή;

μου ειπαν οτι πανε αρκετα καλα!ειδα και απο κοντα το λαστιχο και οι αυλακωσεις του ειναι φαρδιες και βαθιες οποτε το νερο θα βρισκει διεξοδο και πιστευω οτι δεν θα γλιστρανε!τωρα στην πραξη θα δουμε αν ισχυουν τα της θεωριας!
ΝΙΚΟΣ - Πεμ 13 Φεβ 2003, 13:56:07
Θέμα δημοσίευσης:
danielos έγραψε:
alemao_rallye έγραψε:
σου είπαν πως πάνε στην βροχή;

μου ειπαν οτι πανε αρκετα καλα!ειδα και απο κοντα το λαστιχο και οι αυλακωσεις του ειναι φαρδιες και βαθιες οποτε το νερο θα βρισκει διεξοδο και πιστευω οτι δεν θα γλιστρανε!τωρα στην πραξη θα δουμε αν ισχυουν τα της θεωριας!


Καλα τα πανε αλλα θελουν προσοχη παντως.Γιατι ειναι και η γομα ασχετα απο της αυλακωσεις.

Ντανι με την διασταση 195-45-15 τι εγεινε Question Ρωτησες Question
danielos - Πεμ 13 Φεβ 2003, 14:33:24
Θέμα δημοσίευσης:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:
danielos έγραψε:
alemao_rallye έγραψε:
σου είπαν πως πάνε στην βροχή;

μου ειπαν οτι πανε αρκετα καλα!ειδα και απο κοντα το λαστιχο και οι αυλακωσεις του ειναι φαρδιες και βαθιες οποτε το νερο θα βρισκει διεξοδο και πιστευω οτι δεν θα γλιστρανε!τωρα στην πραξη θα δουμε αν ισχυουν τα της θεωριας!


Καλα τα πανε αλλα θελουν προσοχη παντως.Γιατι ειναι και η γομα ασχετα απο της αυλακωσεις.

Ντανι με την διασταση 195-45-15 τι εγεινε Question Ρωτησες Question

δεν ρωτησα ανυπομονο παιδι !δεν κρατιεσαι ε??? θα ρωτησω και θα σου πω!
ΝΙΚΟΣ - Πεμ 13 Φεβ 2003, 15:15:22
Θέμα δημοσίευσης:
danielos έγραψε:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:
danielos έγραψε:
alemao_rallye έγραψε:
σου είπαν πως πάνε στην βροχή;

μου ειπαν οτι πανε αρκετα καλα!ειδα και απο κοντα το λαστιχο και οι αυλακωσεις του ειναι φαρδιες και βαθιες οποτε το νερο θα βρισκει διεξοδο και πιστευω οτι δεν θα γλιστρανε!τωρα στην πραξη θα δουμε αν ισχυουν τα της θεωριας!


Καλα τα πανε αλλα θελουν προσοχη παντως.Γιατι ειναι και η γομα ασχετα απο της αυλακωσεις.

Ντανι με την διασταση 195-45-15 τι εγεινε Question Ρωτησες Question

δεν ρωτησα ανυπομονο παιδι !δεν κρατιεσαι ε??? θα ρωτησω και θα σου πω!


Πως να κρατηθω Question Question Question Βρηκα κατι ζαντουλες Competition Μαγνησιου.... Wink
GIANNIS206 - Πεμ 13 Φεβ 2003, 15:29:45
Θέμα δημοσίευσης:
Μετά από μερικούς μήνες η γόμα πως θα είναι?
ΝΙΚΟΣ - Πεμ 13 Φεβ 2003, 16:27:50
Θέμα δημοσίευσης:
GIANNIS206 έγραψε:
Μετά από μερικούς μήνες η γόμα πως θα είναι?


Κατι που ρωτας και εσυ βρε Γιαννη..........Ρωτα τον μετα απο μερικους μηνες.Πως να ειναι δηλαδη Question Οπως ειναι ολα τα μεταχειρισμενα λαστιχα Exclamation
GIANNIS206 - Πεμ 13 Φεβ 2003, 16:39:28
Θέμα δημοσίευσης:
Οκ λάθος ερώτηση σε λαθοε στιγμή!!
Crying or Very sad Embarassed
alemao - Πεμ 13 Φεβ 2003, 16:47:15
Θέμα δημοσίευσης:
Μην το αποπαίρνεις βρε το παιδι..
Ορίστε, κοκκίνησε και κλαίει... Very happy

Αυτό που εννοούσε ο Γιάννης είναι ότι μάλλον θα φθαρούν πιο γρήγορα από τα κανονικά λάστιχα, έτσι;

Αν τα απλά λάστιχα δρόμου κρατάνε 3 χρόνια, αυτά θα κρατήσουν 2, ή είμαι πολύ αισιόδοξος;
ΝΙΚΟΣ - Πεμ 13 Φεβ 2003, 17:36:14
Θέμα δημοσίευσης:
GIANNIS206 έγραψε:
Οκ λάθος ερώτηση σε λαθοε στιγμή!!
Crying or Very sad Embarassed


Kαλα βρε παιδες.....μια κουβεντα ειπα και εγω Embarassed Embarassed Embarassed δεν ηθελα να τον αποπαρω. Embarassed Embarassed

Παντως και 2 χρονια να κρατησουν εγω ξανα αυτα θα φορεσω.Το ελεγαν οτι το λαστιχω ειναι και Γ@μο αλλα τωρα επιβαιβεωθηκε.
danielos - Παρ 14 Φεβ 2003, 02:23:34
Θέμα δημοσίευσης:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:
GIANNIS206 έγραψε:
Οκ λάθος ερώτηση σε λαθοε στιγμή!!
Crying or Very sad Embarassed


Kαλα βρε παιδες.....μια κουβεντα ειπα και εγω Embarassed Embarassed Embarassed δεν ηθελα να τον αποπαρω. Embarassed Embarassed

Παντως και 2 χρονια να κρατησουν εγω ξανα αυτα θα φορεσω.Το ελεγαν οτι το λαστιχω ειναι και Γ@μο αλλα τωρα επιβαιβεωθηκε.

να μαι και εγω για να το ξαναεπιβεβαιωσω.το λαστιχο ειναι με μια λεξη εξωγηινο.ειναι σαν να εχω αγορασει και να οδηγω ενα διαφορετικο αυτοκινητο!αυτο πιστευω να κανει και τους πιο δυσπιστους να αναγνωρισουν τις εξωπραγματικες του δυνατοτητες.
αλλα...(παντα υπαρχει ενα αλλα) οπως ρωτησε και ο γιαννης206 η γομα θα φαγωθει αρκετα γρηγορα. ο λαστιχας μου ειπε οτι με οδηγηση γρηγορη αλα ραλλυ(πως λεμε αλα κρεμ) θα μου κρατησουν το maximum 20.000 χιλιομετρα.τωρα σε ποσο καιρο τα κανει αυτα ενας οδηγος αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο!!!!!
Sidobre - Παρ 14 Φεβ 2003, 09:38:45
Θέμα δημοσίευσης:
alemao_rallye έγραψε:
Αν τα απλά λάστιχα δρόμου κρατάνε 3 χρόνια, αυτά θα κρατήσουν 2, ή είμαι πολύ αισιόδοξος;


ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ???????? Shocked Shocked

Γιά πέστο αυτό στον Pugsang που δεν έχει καταφέρει να σταυρώσει λάστιχο πάνω από 3 μήνες....

Τουλάχιστον εγώ έλεγα ότι μου κρατάνε και ένα χρόνο!.. Confused
pugsang - Παρ 14 Φεβ 2003, 10:26:41
Θέμα δημοσίευσης:
Αν οντως κρατήσουν 2 χρόνια αυτά τα λάστιχα εγω θα παραγγείλω την υπόλοιπη παραγωγή της Yokohama.
Johnny - Παρ 14 Φεβ 2003, 11:55:39
Θέμα δημοσίευσης:
alemao_rallye έγραψε:
Μην το αποπαίρνεις βρε το παιδι..
Ορίστε, κοκκίνησε και κλαίει... Very happy

Αυτό που εννοούσε ο Γιάννης είναι ότι μάλλον θα φθαρούν πιο γρήγορα από τα κανονικά λάστιχα, έτσι;

Αν τα απλά λάστιχα δρόμου κρατάνε 3 χρόνια, αυτά θα κρατήσουν 2, ή είμαι πολύ αισιόδοξος;


Μάλλον είσαι αισιόδοξος...Νομίζω ότι πάνω από χρόνο δεν θα σου κρατήσουν...Το πρόβλημα τους είναι η γρήγορη γύρανση και όχι τα χιλιόμετρα (στους περισσότερους οδηγούς φυσικά... Very happy Very happy ). Οι χαμηλές θερμοκρασίες το χειμώνα αλλά κυρίως ο ήλιος και η ζέστη το καλοκαίρι τα καταστρέφουν...Πάντως 400Ε δεν είναι και πολλά για μια καλή δοκιμή 6-9 μηνών... Evil Evil Evil

Αντε και καλές βόλτες...
ΝΙΚΟΣ - Παρ 14 Φεβ 2003, 14:39:54
Θέμα δημοσίευσης:
Μονο η οδηγικη απολαυση που θα προσφερουν φτανει.Ας κρατησουν και ενα χρονο λιγοτερα απο τα αλλα.

Ντανι περιμενω ακομα να μου πεις την διασταση που σου ζητησα Wink
GIANNIS206 - Παρ 14 Φεβ 2003, 20:45:52
Θέμα δημοσίευσης:
οκ μου πέρασε τώρα!!!Εγώ ένα τα μαμα CONTINENTAL τα ελιωσα σε 10 μήνες και 29000χλμ.Τώρα με τα exalto τησ MICHΕLΙN είμαι στα 20000χλμ και πολυ ευχαριστημένος!!!
danielos - Σαβ 15 Φεβ 2003, 00:20:23
Θέμα δημοσίευσης:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:
Μονο η οδηγικη απολαυση που θα προσφερουν φτανει.Ας κρατησουν και ενα χρονο λιγοτερα απο τα αλλα.

Ντανι περιμενω ακομα να μου πεις την διασταση που σου ζητησα Wink

αυτο για την οδηγικη απολαυση ξαναπεστο νικο!!!!
εχω αρχισει και νοιωθω βαταννεν!!!!εκει που πριν αφηνα γκαζι πριν στροφες 90 μοιρων και προσπαθουσα να τοποθετησω τη μουρη στη στροφη τωρα οχι γκαζι δεν αφηνω αλλα μπαινω με τις πορτες!!!!! αν μου το ελεγες αυτο το πραγμα πριν βαλω τα λαστιχα θα σε εκραζα, τωρα απλα το απολαμβανω.ενα τεραστιο χαμογελο με συνοδευει σε καθε μου εξορμηση.
και ολα αυτα με την αναρτηση που φοραω να ειναι στην μαλακοτερη ρυθμιση!τα κονι ειναι τερμα χαλαρα!!που να σφιξω και τα πισω!!
και σε κανουν και 'χερα' χωρις να εισαι!!σε μαθαινουν να οδηγας αγωνιστικα!!!δεν μπορεις να το πας χαλαρα αυτο το λαστιχο!!!!
οσο για την διασταση δεν εχω ρωτησει γιατι ειναι κλειστος !!απο δευτερα θα εχω νεα παλι!!
ΝΙΚΟΣ - Πεμ 20 Φεβ 2003, 19:28:13
Θέμα δημοσίευσης:
Ντανι περιμενω νεα απο την διασταση που ειπαμε Exclamation
ΝΙΚΟΣ - Πεμ 27 Μάρ 2003, 14:57:18
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια τα BRIGESTONE A-046 τα εχετε ακουστα Question Question Question

Τετοια φωρανε τα EVO 7. Twisted evil Exclamation Exclamation Exclamation

Ξερει κανενας για τα συγκεκριμενα Question Question Question

Πηρε ενας φιλος εδω Κοζανη EVO 7 (θα αναφερθω ως προς εντυπωσεις Twisted evil )και τα ειδα.Σκεφτωμαι να τα βαλω ή αυτα τα Α 0-46 ή στα Α-032 σαν του ΝΤΑΝΙ.

Ακουω γνωμες..
pugsang - Πεμ 27 Μάρ 2003, 15:21:05
Θέμα δημοσίευσης:
Τι γνώμη μου για την χρήση ημισλικ σε καθημερινές συνθήκες και δημόσιους δρόμους την έχω ξαναπεί.Θεωρώ οτι είναι αρκετά επικίνδυνο να φοράμε σε μη ελεγχόμενες συνθήκες οδήγησης ενα λάστιχο που έχει βέβαια μεγαλύτερο συντελεστή πρόσφυσης αλλα τον διατηρεί για πολύ μικρές γωνιές απόκλισης με αποτέλεσμα το λάστιχο να μην είναι καθόλου προοδευτικό με οτι αυτο μπορεί να συνεπάγεται σε δημόσιους δρόμους.

Εγω θα έβαζα ενα καλό συμβατικό λάστιχο αλλα σε μια πολύ καλύτερη κατηγορία απο την Η που φοράει το Rallye.Θα πήγαινα ας πούμε σε Pilot κατηγορίας V (που σίγουρα βγαίνουν) ή W ή Ζ αν έβγαιναν.

Και μην ακούσω οτι δεν θα ζεσταινόντουσαν.Δεν έχει σχέση η κατηγορία ταχύτητας με το αν ζεσταίνεται το λαστιχο ή όχι.Οσο πιο μεγάλος είναι ο δείκτης ταχύτητας τοσο καλύτερα πλαινά έχει το λάστιχο αρα και πιο στιβαρό σκελετό για να αντέχει τα φορτία απο την μεταφορά βάρους στις στροφές και να μην μαγουλιάζει γρήγορα
ΝΙΚΟΣ - Πεμ 27 Μάρ 2003, 17:46:55
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι Μακη στα λαστιχα κολησαμε τωρα... Laughing Το αυτοκινητο ολο δεν ειναι για καθε μερα........Θα το δεις Ριτσωνα και θα καταλαβεις Wink Εσυ τι λαστιχο φορας Question 15αρα ή 14αρα Question
pugsang - Παρ 28 Μάρ 2003, 08:19:52
Θέμα δημοσίευσης:
14αρα ζάντα με το τασι της παρακαλώ και 185/55/14 λάστιχο
ΝΙΚΟΣ - Παρ 28 Μάρ 2003, 09:19:29
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραιοοοοςςςςςςς..................... Laughing Cool
Miltellas - Σαβ 29 Μάρ 2003, 05:52:17
Θέμα δημοσίευσης:
Μάκης έγραψε:
Δεν έχει σχέση η κατηγορία ταχύτητας με το αν ζεσταίνεται το λαστιχο ή όχι.Οσο πιο μεγάλος είναι ο δείκτης ταχύτητας τοσο καλύτερα πλαινά έχει το λάστιχο αρα και πιο στιβαρό σκελετό για να αντέχει τα φορτία απο την μεταφορά βάρους στις στροφές και να μην μαγουλιάζει γρήγορα


Κι όμως έχει σχέση, δεδομένου όπως λες κι εσύ του ότι το βάρος του αυτοκινήτου σε συνδυασμό φυσικά με την σκληρότητα της ανάρτησης (και τον τρόπο οδήγησης) είναι καθοριστικής σημασίας για το πότε ένα λάστιχο θα ζεσταθεί. Γι αυτό και ένα λάστιχο για υψηλές ταχύτητες ζεσταίνεται δυσκολότερα. Όπως έχω πει και αλλού δεν πειράζει να πάρεις λάστιχο με μεγάλο δείκτη ταχύτητας όταν η ίδια η εταιρία δεν το βγάζει με μικρότερο, γιατί προφανώς θα χρησιμοποιεί γόμα που αποδίδει κρύα ή και που αντέχει στις υψηλές θερμοκρασίες ή και με υψηλό δείκτη αποβολής θερμότητας, γι αυτό και δεν προέβηκε και σε έκδοση του ελαστικού με χαμηλότερο δείκτη.
sps - Σαβ 29 Μάρ 2003, 15:24:58
Θέμα δημοσίευσης:
Για οσους ενδιαφερονται ,απο 4Τ/forum,πωλουνται ημισλικ yokohama σε 14" και 15" αντιστοιχα.
Εγω ηταν να κλεισω τα 15αρια yokohama και σε 195-55/15 παρακαλω,αλλα καλυτερα να τα δωσω για τις ζαντες που ερχονται οσονουπω.
Τεσπα,αν ενδιαφερεστε κοιταξτε εδω-->
http://www.4troxoi.gr/forum/viewtopic.php?t=2649

Αν δεν ανοιγει το λινκ,καντε register στο forum για να μπειτε και μετα ψαξτε στις μικρες αγγελιες.
pugsang - Δευ 31 Μάρ 2003, 06:40:05
Θέμα δημοσίευσης:
Μίλτο,

Η διαφορά είναι στα πλαινά μόνο.Απλα τα λάστιχα με μεγαλύτερο δείκτη ταχύτητας εχουν πιο στιβαρό πλαινό σκελετό.Δεν νομίζω οτι υπάρχει αλλη διαφορά στη γόμα.

Τσεκαρισε το λίγο και πες μου.
Miltellas - Τετ 02 Απρ 2003, 08:43:46
Θέμα δημοσίευσης:
Έγραψα-έγραψα. Είπα να στείλω και ένα image και *πουφ* όλα χαθήκανε... Crying or Very sad

Τέλος πάντων, Μάκη, προφανώς μιλάς για τον δείκτη φορτίου (Load Index) που αναγράφεται δίπλα στον δείκτη ταχύτητος και που προφανώς έχει άμεση σχέση και με το ζέσταμα του ελαστικού. Έχω έναν πίνακα να σας στείλω (αλλά δεν ξέρω πώς - δεν κατέχω από Java) με τους Δείκτες Φορτίου, αλλά μπορείτε να βρείτε τέτοιο πινάκιο στο site της Yokohama, της Avon ή και αλλού. Υπάρχουν και ελαστικά με την ένδειξη RF (Reinforced=Ενισχυμένα) με ακόμη πιο ενισχυμένα πλαϊνά.
Υπόψιν ότι ο Δ.Φ. δεν πρέπει να είναι χαμηλότερος του προτεινόμενου από το εργοστάσιο (αν και τα ελαστικά που έβαλα έχουν χαμηλότερο δείκτη, αλλά αυτό είναι αποδεκτή εξαίρεση λόγω της πρόσφατης "ιδιοτροπίας" της Peugeot στο βήμα των νέων 206 1.6 XS).
pugsang - Πεμ 05 Ιούν 2003, 07:44:10
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά τι λένε αυτά τα Α032?Πως συμπεριφέρονται στο βρεγμένο?Ποια γόμα κάνει για τους δρόμους μας η S ή η SS?Σε τι δείκτη ταχύτητας να τα πάρω Η ή V?
ΝΙΚΟΣ - Πεμ 05 Ιούν 2003, 08:33:56
Θέμα δημοσίευσης:
pugsang έγραψε:
Τελικά τι λένε αυτά τα Α032?Πως συμπεριφέρονται στο βρεγμένο?Ποια γόμα κάνει για τους δρόμους μας η S ή η SS?Σε τι δείκτη ταχύτητας να τα πάρω Η ή V?


Ρωτα τον glf.Αυτος κυκλοφορουσε με τετοια χωρια απο τους αγωνες και για βολτα.Τελικα την ζυγαρια την κρατησες ή την εδωσες Question
pugsang - Πεμ 05 Ιούν 2003, 09:07:08
Θέμα δημοσίευσης:
Την έδωσα την ζυγαρια.Μια χαρα είναι και έτσι αναρτησιακά.Μαμα ελατήρια ράβδοι στρέψης και Peugeot sport usage routier αμορτισερ.Με τα λάστιχα έχω πρόβλημα.Τα Exalto είναι πολυ ωραία λάστιχα δουλευουν χωρις καθόλου ζέσταμα αλλα ενω εχουν πολυ ωραία μαλακη γόμα εχουν και πολυ ωραίο μαλ***α σκελετο.Μαγουλιαζουν πολυ ευκολα αμα τα ζορίσεις.Το χειροτερο τους είναι οτι λογω μαλακου σκελετου αμα βρουν ανωμαλια επανω σε στροφή ενω είναι ήδη πιεσμένα κανουν ενα απότομο δίπλωμα - τιναγμα που βγάζει το αμαξι τελειως εκτος γραμμων.Αυτο που ψάχνω είναι ενα μαλακο λάστιχο με σκληρό σκελετο.Εχοντας δοκιμασει pirelli P700Z bridgestone RE720 Yokohama A539 Michelin Exalto και κανενα δεν ήταν αυτο που ήθελα κατεληξα να βαλω 4 ημισλικ και οσο αντέξουν.Απλα με προβληματιζει η συμπεριφορα των ημισλικ στην βροχή καθως και το σε τι γομα και δείκτη ταχύητας να καταλήξω
ΝΙΚΟΣ - Πεμ 05 Ιούν 2003, 09:19:52
Θέμα δημοσίευσης:
pugsang έγραψε:
Την έδωσα την ζυγαρια.Μια χαρα είναι και έτσι αναρτησιακά.Μαμα ελατήρια ράβδοι στρέψης και Peugeot sport usage routier αμορτισερ.Με τα λάστιχα έχω πρόβλημα.Τα Exalto είναι πολυ ωραία λάστιχα δουλευουν χωρις καθόλου ζέσταμα αλλα ενω εχουν πολυ ωραία μαλακη γόμα εχουν και πολυ ωραίο μαλ***α σκελετο.Μαγουλιαζουν πολυ ευκολα αμα τα ζορίσεις.Το χειροτερο τους είναι οτι λογω μαλακου σκελετου αμα βρουν ανωμαλια επανω σε στροφή ενω είναι ήδη πιεσμένα κανουν ενα απότομο δίπλωμα - τιναγμα που βγάζει το αμαξι τελειως εκτος γραμμων.Αυτο που ψάχνω είναι ενα μαλακο λάστιχο με σκληρό σκελετο.Εχοντας δοκιμασει pirelli P700Z bridgestone RE720 Yokohama A539 Michelin Exalto και κανενα δεν ήταν αυτο που ήθελα κατεληξα να βαλω 4 ημισλικ και οσο αντέξουν.Απλα με προβληματιζει η συμπεριφορα των ημισλικ στην βροχή καθως και το σε τι γομα και δείκτη ταχύητας να καταλήξω


Λοιπον...Υπαρχουν και τα Yoko A-540 αυτα που φορανε τα CUP 106.Τετοια ειχε ο glf και με επιπλεον χαραξη που κανουν και για βροχη.Βεβαια με αυτα βγηκε στο σπριντ του ΑΟΘ αλλα αυτα συμβαινουν.
Ακου τωρα.....Απο οτι μου ειπε ο Ντινος περνουν 100% πανω οι τιμες σε ολα περιπου τα αξεσουαρ της PEUGEOTSPORT.Και αυτος εχει παθει πλακα αλλα και τι να κανεις.Γιαυτο λεω Μακη οτι για 140 Ευρο δεν αξιζε τον κοπο να την δωσεις Wink Πανε λιγο στο Τοπικ λιβαδι και εχει ο glf μια διευθυνση που εχει το βιντεακι INCAR απο την εξοδο του.Κατεβασε το και ριξε μια ματια για το πως ξεκολησε το 106 στην κλειστη αριστερη.Βεβαια η γραμμη του ηταν τελειος λαθος και τα χιλ πολλα.
pugsang - Πεμ 05 Ιούν 2003, 09:43:04
Θέμα δημοσίευσης:
Τα 540 είναι Bridgestone και αν δεν κανω λάθος εχουν αρκετα πιο αραιή χάραξη απο τα Yoko A032



Τι θες να πεις για την έξοδο του glf?Το είδα το βιντεακι και δεν εχω να κανω καμμια παρατήρηση.Τα χιλιομετρα ήταν πολλα και θα μπορούσα καλλιστα να εχω κανει και εγω το ίδιο πραγμα.Η γραμμή του αν η στροφή δεν εκλεινε κι αλλο ήταν μια χαρα.Ουσιαστικά αυτό που προκάλεσε την έξοδο ήταν η επιπλεον τιμονια επανω στο apex που έστειλε την γωνια ολίσθησης του ελαστικου για τσαι.Συμβαίνουν αυτά.Ξαναλεω οτι και εγω αν δεν ήξερα τον δρόμο με αυτή την γραμμή θα πήγαινα.
glf - Πεμ 05 Ιούν 2003, 10:05:47
Θέμα δημοσίευσης:
Νικ, Yoko 032 δεν φόρεσα ποτέ!!! Yoko 520 ήταν εκείνα που είχα δοκιμάσει, βολτίσια δηλαδή ! Smile

Και οπως είπε και ο pugsang, τα 540 είναι Bridgestone (που φοράει και το cup) και είναι το δεύτερο που φαίνεται. Αυτά που έχω είναι επιπλέον χαραγμένα, παραγωγής 2000, σκληρή γόμα, και τα πήρα μεταχειρισμένα.
Και γω ήλπιζα ότι επάνω στη στροφή δεν είχαν πιάσει τα όρια πρόσφυσης, οπότε με άσε γκάζι και λίγο τιμόνι κατα μέσα, είπα μήπως και βάλει μούρη μέσα, αλλά... είχαμε πολλά και λάθος γράψιμο.. στο video στην αρχή μπορεί να ακούσεις τον συνοδηγό να διαβάζει "3η πατημένη κοφτή)" οπότε την έκλεισα νωρίς για να φύγω ίσια..... και αυτό έκανα !!!! Very happy Very happy καλά που δεν έφυγα στο γρέμι κιόλας.
pugsang - Πεμ 05 Ιούν 2003, 10:13:15
Θέμα δημοσίευσης:
Πες μας τώρα και την γνώμη σου σ αυτα που ρωτάω για τα Α032 Laughing
Sidobre - Πεμ 05 Ιούν 2003, 11:17:58
Θέμα δημοσίευσης:
glf έγραψε:
Και γω ήλπιζα ότι επάνω στη στροφή δεν είχαν πιάσει τα όρια πρόσφυσης, οπότε με άσε γκάζι και λίγο τιμόνι κατα μέσα, είπα μήπως και βάλει μούρη μέσα, αλλά... είχαμε πολλά και λάθος γράψιμο.. στο video στην αρχή μπορεί να ακούσεις τον συνοδηγό να διαβάζει "3η πατημένη κοφτή)" οπότε την έκλεισα νωρίς για να φύγω ίσια..... και αυτό έκανα !!!! Very happy Very happy καλά που δεν έφυγα στο γρέμι κιόλας.


Πριν πεις στον Μάκη για τα λάστιχα Very happy για πές μου κάτι...

Επειδή από το video προσπαθώ να δώ αλλά μόνο εσύ μπορείς να μου πείς. Δεν μπορούσες να κλίσεις κι άλλο; Βλέπω το χώμα αλλά από το βιντεο μου φαίνεται στρωτό. Αν πάταγες τις αριστερές μέσα θα μείωνες την περίεργη κλίση που είχε ο δρόμος και ούτως ή άλλως με την ταχύτητα που είχες οι αριστερές δεν θα πολυπάταγαν μέσα λόγω φυγόκεντρου.

Πάντως και η δική μου άποψη είναι ότι την έκοψες γρήγορα... (Χίλια συγνώμη, δεν είναι σαν παρατήρηση, ούτε το "παίζω έξυπνος", αλλά με αυτόν τον τρόπο μαθαίνουμε και εμείς....)
glf - Πεμ 05 Ιούν 2003, 16:20:32
Θέμα δημοσίευσης:
Μάκη ευχαριστώ για τα .. τηλέφωνα !

Μιας και δεν έχω φορέσει τα 032, δε θα μιλήσω γι'αυτά. Αλλά SS γόμα μην πάρεις ούτε για πλάκα. Για καθημερινή χρήση θα πρότεινα την πιο σκληρή γόμα που βγαίνει το λάστιχο. Θα κρατήσει περισσότερο! και δεν πιστεύω να... μείνεις ανικανοποίητος από το κράτημα ! Smile

Αυτά που βρήκα είναι σκληρή γόμα με δείκτη V. Εγώ με το V και είμαι χαλασμένος Smile Η ούτε για πλάκα δε θέλω να δω μπροστά μου Smile


Sidobre, εκείνη την ώρα δεν πρόλαβα να σκεφτώ τίποτα Smile Σου είπα ότι είχαμε λάθος γράψιμο και είμουν με γκάζι περιμένοντας να περάσω μια γρήγορη στροφή. Στα 110 δεν θα έκανα μπούκα εκεί που λες γιατί έχει "λούκι" εκεί, δεν είναι στρωτό όπως σου φαίνεται. Μην την πολυψάχνεις, έπρεπε να την έχω γραμένη "3η φυλαγμένη" και θα την έπαιρνα μια χαρά. θα κρατούσα γραμμή για πιο μεγάλη σε διάρκεια στροφή.
ΝΙΚΟΣ - Πεμ 05 Ιούν 2003, 16:43:21
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
(Χίλια συγνώμη, δεν είναι σαν παρατήρηση, ούτε το "παίζω έξυπνος", αλλά με αυτόν τον τρόπο μαθαίνουμε και εμείς....)


Μην μασας Προεδρε .....αυτος δεν παρεξηγητε ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ Thumb right
Sidobre - Πεμ 05 Ιούν 2003, 17:01:16
Θέμα δημοσίευσης:
Aμα σου λέει ο άλλος ότι μπορούσες να το κάνεις έτσι, ή μπορούσες να το κάνεις αλλιώς, γνωρίζω καλά ότι είναι πολύ ενοχλητικό.

Είναι πολύ "λεπτά" αυτά τα ζητήματα και παρεξηγούνται εύκολα και δεν θα ήθελα με τίποτα να το εκλάβει διαφορετικά - ο κάθε ένας, όχι μόνο ο glf!

Εξάλλου εγώ παιδιά σας θαυμάζω επειδή κάνετε κάτι που γουστάρετε παρ'ότι τα έξοδα είναι καθαρά δικά σας και σίγουρα από το υστέρημα σας!
glf - Πεμ 05 Ιούν 2003, 20:52:44
Θέμα δημοσίευσης:
όπως είπε ο Νίκος, δεν παρεξηγιέμαι με τίποτα, ιδίως στο δίκτυο Smile
που να δεις τι λέμε μεταξύ μας στην παρέα στην Κοζάνη.
Οι μπηχτές με τους Χοντάκηδες πάνε κι έρχονται Smile

και εγώ γι'αυτο το έβαλα το video στο δίκτυο, για να το δει όποιος θέλει και να αρχίσει να... προβληματίζεται που λέει και ο Γεωργίου Very happy
Περικλής - Παρ 06 Ιούν 2003, 01:59:40
Θέμα δημοσίευσης:
Έχοντας αλλάξει 3 σετ yokohama,2 Α539 και 1 AVS που φοράω τώρα μπήκα στον πειρασμό να βάλω μια φορά ένα σετ Α032,αλλά ο Κουκουμάκης(λαστιχάς που προμιθεύει τα Yaris cup με τα λάστιχα αυτά και ο ίδιος τρέχει με ένα rallye και παλιότερα με ένα saxo vts) με απέτρεψε.
Θέλουν μεγάλη προσοχή στο βρεγμένο,γιατί τα αυλάκια είναι λίγα και χωρίς φορά.Στο στεγνό είναι καλά,αλλά η διαφορά φαίνεται μόνο στην πολύ γρήγορη οδήγηση(ΟΚ αυτό είναι το ζητούμενο),αλλά δεν κάνουν για αυτοκίνητα που περνούν το μεγαλύτερο μέρος της ζωής τους στην πόλη.Επίσης για να δουλέψουν καλά τα Α032 απαιτείται οποσδήποτε η ύπαρξη ανάρτησης σκληρότερης από της εργοστασιακής,γιατί τα λάστιχα αυτά έχουν πολύ τετράγωνο πέλμα και σκληρά πλα'ι'νά με αποτέλεσμα να μην δουλεύουν όταν το αυτοκίνητο παίρνει μεγάλες κλίσεις στις στροφές.
Σε πολύ γρήγορους ρυθμούς,μην περιμένει κανείς να αντέξουν περισσότερα από 10000km.
pugsang - Παρ 06 Ιούν 2003, 07:11:04
Θέμα δημοσίευσης:
Νίκο και Περικλή ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Τα λάστιχα θα τα βάλω οπως και να έχει γιατι κουράστικα να μην βρίσκω ενα σωστό λάστιχο παραγωγής που να έχει μαλακή γόμα και σκληρά πλαϊνα οπως το θέλω.Να ζεσταίνεται γρήγορα και να μην μαγουλιάζει στις στροφές.Επίσης κανένα απο τα γνωστά λάστιχα τις αγοράς δεν μου έχει κρατήσει πάνω απο 12-15.000 χλμ.Με δεδομένο οτι η αναρτηση μου είναι σχεδόν εργοστασιακή (μαμα ελατήρια - ράβδοι στρέψης και Peugeot sport usage routier αμορτισερ) σκέφτομαι να βάλω την γόμα S σε δείκτη V που προφανώς θα δουλέψει καλύτερα απο την σκληρή γόμα με την εργοστασιακή ανάρτηση.Τουλάχιστον τα ημισλικ για οσο αντέξουν θα δουλέψουν καλά.

Νεότερα σε κανα μήνα....
ΝΙΚΟΣ - Παρ 06 Ιούν 2003, 10:06:34
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Aμα σου λέει ο άλλος ότι μπορούσες να το κάνεις έτσι, ή μπορούσες να το κάνεις αλλιώς, γνωρίζω καλά ότι είναι πολύ ενοχλητικό.

Είναι πολύ "λεπτά" αυτά τα ζητήματα και παρεξηγούνται εύκολα και δεν θα ήθελα με τίποτα να το εκλάβει διαφορετικά - ο κάθε ένας, όχι μόνο ο glf!

Εξάλλου εγώ παιδιά σας θαυμάζω επειδή κάνετε κάτι που γουστάρετε παρ'ότι τα έξοδα είναι καθαρά δικά σας και σίγουρα από το υστέρημα σας!


Aιντε.......εδω ενας................Τασο πρεπει μου φαινετε να παμε ενα TOURING οι τρεις μας για να καραφλιασεις με τα πειραγματα μας και να εμπεδωσεις οτι δεν πρεπει ΚΑΝ να σου περναει απο το μυαλο οτι μπορει καποιος απο εμας να παρεξηγητε.Βεβαια εσυ καλα κανεις και τα λες αλλα αν ξαναμπεις σε τετοιες διαδικασιες θα σου ερθει ντοματα σαπια Big wink Big wink

glf καντον μια βολτα να γουσταρει λιγο και αυτος ο ερμος.Το καλοκαιρι παντρευεται οποτε μετα δεν τον κοβω Very happy
Racefun - Παρ 06 Ιούν 2003, 10:34:39
Θέμα δημοσίευσης:
pugsang έγραψε:
... Τα λάστιχα θα τα βάλω οπως και να έχει ....
Καλά βρέ Μάκη, εσύ δεν έδωσες ανάρτηση και αντιστρεπτική για να μην τρέχεις Confused Βέβαια αν είναι μετά απο αυτό να βρίσκεις και πιό πολύ εύκολα χρόνο για οδηγικές "αναζητήσεις" και να βρώ κι εγώ παρέα, προχώρα Razz Πάρε τα 540 σκληρά, δοκιμασμένη λύση και σίγουρα καλή, απλά όπως είπε και άλλος πιο πρίν, τη διαφορά - ευχαρίστηση θα την καταλάβεις μόνο αν οδηγείς συχνά "κομμάτια" σε ασφαλή κομμάτια...
ΝΙΚΟΣ - Τετ 17 Σεπ 2003, 10:12:40
Θέμα δημοσίευσης: Silverstone slicks
Σημερα θα βαλω στις 15 αρες μου μια τετραδα SLICK SILVERSTONE μιας και ο καιρος ειναι ακομα καλος για να ΄΄παιξω΄΄ λιγο σε καμια διαδρομη με στροφες Very happy Τα πηρα 420 EURO τα 6 απο τα οποια τα 4 καινουργια.Βασικα θελω να τα βαλω για να δω αν εχει προβλημα το αμαξι με την αναρτηση και το ολο SETUP δεδομενου οτι ετσι που ειναι φτιαγμενο μονο με SLICK βλεπεις πως στριβει σωστα.Αυτο που με ανησυχει ειναι πως τετοιου ειδους λαστιχα αν μεινουν καιρο χωρις να περπατανε πιανουν μια γυαλαδα που γλυστραει του θανατα.Χαρακτιρηστηκα ειναι τα λογια φιλου που λεει πως στα πρωτα χιλ. θελουν πολυ προσοχη μιας και μπορει να σε φερουν τετακε με πολυ λιγα χειροτερα και απο παγο και να λες ΄΄μα ειναι δυνατον?΄΄.Ασε που μαθαινεις να οδηγας μιας και εκει αν σε φυγει και ξεκολησει δεν μαζευετε με τιποτα.Αυτο που φοβαμαι ειναι το μετα.......Δηλαδη μαθαινεις να οδηγας με τετοια και μετα ξαναγυρνας στα παλια λαστιχα και εκει που παραφουριαζεσαι συνηθηζμενος απο τα ΄΄αλλα΄΄ το τραβας καρφωμα που ειναι ολο δικο σου Very happy Αντε να δουμε τι παιζετε.Εν αναμονη εντυπωσεων λοιπον σε μερικες μερες Exclamation
glf - Τετ 17 Σεπ 2003, 12:02:37
Θέμα δημοσίευσης:
εγώ που μετά από κάθε αγώνα με τα Pirelli ξαναφοράω τα 720 τι να πω? Very happy

άντε καλοφάγωτα.
alemao - Τετ 17 Σεπ 2003, 13:16:24
Θέμα δημοσίευσης:
τα σλικ ειναι ό,τι πρέπει για την αθήνα. Laughing

εχτες μολις είχε ψιχαλίσει, έπιασε γλίτσα η Κατεχάκη και μόλις τσίμπησα το φρένο (4 μηνών Michelin) άρχισα να κάνω τσουλήθρα προς τα αυτοκίνητα που ήταν σταματημένα στο φανάρι Shocked Shocked Shocked Shocked άφησα το φρένο και μόλις το ξαναπάτησα δίπλωσε το ραλλύ, πήγαινα με το πλάι στην Κατεχάκη για 10 μέτρα (σε ευθεία) και το επανέφερα 2 μέτρα πρίν το μοιραίο (μπροστά σε σχολείο) Laughing Laughing Laughing

πιάσε μια.. Ροτόντα! Very happy Beer
ΝΙΚΟΣ - Τετ 17 Σεπ 2003, 19:03:46
Θέμα δημοσίευσης:
1 εντυπωση τα λιγα χιλμ που το περπατησα......Ο ΘΟΡΥΒΟΣ Exclamation Exclamation Exclamation

Ρε παιδια μιλαμε για ΤΟΝ θορυβο Shocked Shocked Shocked Πας με 100 και να φανταστειτε δεν ακουγετε η εξατμιση.Τα λαστιχα τσιριζουν.Μετα μου λετε για θορυβο κυλισης.Εδω να δειτε.Περασα κεντρικο δρομο της Κοζανης με 3 και 60 και με κοιτουσαν σαν χαζοι λες και βλεπανε κανεναν απο τον Αρη.

Για να δουμε τις επομενες μερες και πως στριβουν.............. Rolling eyes

Υ.Γ.Αααα.......και βρωμα.Πολυ βρωμα τα λαστιχα.Μιλαμε για μποχα αλλο πραγμα
Ghost Dog - Πεμ 18 Σεπ 2003, 01:09:41
Θέμα δημοσίευσης:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:
απο τον Αρη.

Με φωναξε κανεις??? Laughing Laughing Laughing Wink
Miltellas - Πεμ 18 Σεπ 2003, 02:05:13
Θέμα δημοσίευσης:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:
....
Για να δουμε τις επομενες μερες και πως στριβουν.............. Rolling eyes


Περιμένω να μάθω...
mick206 - Πεμ 18 Σεπ 2003, 08:24:39
Θέμα δημοσίευσης:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:
Για να δουμε τις επομενες μερες και πως στριβουν.............. Rolling eyes
Miltellas έγραψε:
Περιμένω να μάθω...

Μίλτο σκέφτεσαι να βάλεις slick?? Very happy
Kouzman - Πεμ 18 Σεπ 2003, 14:58:34
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια εχει δοκιμασει κανεις τα pirelli p zero corsa? εχουν διασταση 205/45-16 που θελω...

ξερετε ποιος φερνει στην αθηνα Nitto ?? ειναι street legal drag radials...

Και σου λεω εγω μετα ξεκινηματα στην Βουτα... Evil Evil
ΝΙΚΟΣ - Δευ 22 Σεπ 2003, 08:54:29
Θέμα δημοσίευσης:
Πηγα σε διαδρομη με στροφες και τα δοκιμασα.

Λοιπον.........καταρχην σου κοβει το αμαξι απο γκαζια....Μαλλον του κοβετε η μαγκια.Απο εκει και περα αλλο πραγμα.Μεχρι και στις δυο ροδες σηκωνετε απο την προσφυση.Αλλα πριν την εισοδο το πισω μερος εχει μια ταση να παλαντζαρει λιγο δεξια αριστερα.Αυτο πιστευω οτι ειναι λογο ΄΄μη΄΄ UNIBALL των πισω αμορτισερ.Μετα που σταματησα ακουγα πισω απο τα καθισματα εναν φορυβο σαν να ειχε πετρα μεσα το αμαξι.Κοιταω Shocked Ενα κομματι απο στοκο ο οποιος μαλλον απο το σχημα του εκλεινε μαλλον καποια τρυπα ο οποιος και ειχε ξεκολησει.Τελικα απο την πολυ προσφυση αρχισε να ανοιγει το αμαξι μου Laughing Laughing Laughing
MEMsound - Τρι 20 Σεπ 2005, 14:04:22
Θέμα δημοσίευσης:
το επαναφέρω μιας και χθες φόρεσα τα 1α μου ημι-slick.

Υohohama - Advan A032R 195/55-15 Soft



http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?tireMake=Yokohama&tireModel=ADVAN+A032R

Αν και τα πήρα used και είναι κάπως φαγωμένα η οδήγιση με αυτά είναι ΑΛΛΗ ΦΑΣΗ!

Φορέθηκαν σε ζάντες 6,5x15 από 205 GTI 1,9 με offset 15 (αν θυμάμαι καλά)...

Το αυτοκίνητο μπαίνει σε οποιαδήποτε στροφή με +10~15Km/h....

Επίσης (λόγω offset) το τιμόνι έγινε αρκετό πιο βαρύ και αρκετά πιο ευαίσθητο (θα παρακαλέσω να μην επεκταθούμε πάλι και εδώ γαι το πόσο καλό ή κακό είναι το τιμόνι του 206 γιατί δεν είναι αυτό το θέμα... Twisted evil )

Πιέσεις (βάση καθοδήγησης οδηγού αγώνων) έβαλά 42 εμπρός και 38 πίσω.

Το 206 πλέον γλυστράει πολύ πιο δύσκολα και πολύ το περίεργο είναι ότι γρυστράει και πολύ πιο ομαλά!

Μπορώ να πω ότι είμαι ενθουσιασμένος!

Επίσης η ανάρτηση δείχνει να δουλεύει πολύ καλύτερα.

Ένα μόνο μείον....

Θέλω άλογα πλέον...!!! Laughing Laughing Laughing Laughing

(μάλλον βέβαια φταίει ότι μάκρυνε και το βήμα κατά 3,4%... από 195/45-16)

Σε λίγο ή περισσότερο νερό δεν ξέρω τι κάνουν αλλά δεν έχω σκοπό και να μάθω.... Wink

Επίσης έχει αυξηθεί πολύ ο θόρυβος κύλισης ενώ κάνει και ένα σχετικό βουητό το οποίο θα ήθελα να ακούσουν όσοι έχουν εμπειρία από τέτοιο λάστιχα να δούμε αν είναι "φυσιολογικό" (Πρόεδρε ακούς... Wink )
Lef205 - Παρ 23 Σεπ 2005, 00:07:02
Θέμα δημοσίευσης:
για 2 μερες ειχα φορεμενα στο αυτοκινητο λαστιχα φουλ σλικ.Μισελεν S-03
σε μαλακη γομα πισω και σκληρη μπροστα, με ζαντες απο 205 μπροστα και και OZ-RACING ΠΙΣΩ.Καθοτι τα λαστιχα που πηρε ο Μανθος,τα ειχα εγω,σε σχεση με τα φουλ σλικ,ενα πραγμα εχω να πω.Οτι και το ονομα τους, "ημιμετρα"!(SEMI-slicks)Mε τα φουλ σλικ οι φυλαγμενες εγιναν πατημενες οι καμπες εγιναν σανιδες και οι κλειστες μετριες!2 βασικα,αλλα και καθοριστικα μειονεκτιματα.
Οτι ειναι αποκλειστικα και μονο για συγκεκριμενη αγωνιστικη χρηση και οχι για δρομο.
Οτι με αυτα δεν επιτρεπεται να συμμετασχεις στο challenge! Laughing
MEMsound - Παρ 23 Σεπ 2005, 13:02:59
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
.....2 βασικα,αλλα και καθοριστικα μειονεκτιματα.
Οτι ειναι αποκλειστικα και μονο για συγκεκριμενη αγωνιστικη χρηση και οχι για δρομο.
Οτι με αυτα δεν επιτρεπεται να συμμετασχεις στο challenge! Laughing

και ένα τρίτο συμπληρωματικό του 1ου:

Τα full-slick είναι αποκλειστικά και μόνο για στεγνό!!!

Με τα ημι-slick τελικά όπως είδατε δεν κρατήθηκα και τα δοκίμασα και στα νερά όπου είναι πιο καλά από ότι τα περίμενα.
Με νορμάλ ταχύτητες κινείσαι αξιοπρεπώς ενώ όταν τα πίεσα στην πίστα δεν νομίζω ότι γλύστραγα περισσότερο από ότι θα γλύστραγα με τα F1.

Φυσικά δεν αναφέρομαι σε συνθήκες όπου το νερό κάνει λίμνες στο οδόστρωμα (γιατί τότε εξακολουθώ να μην θέλω να δοκιμάσω.......) αλλά σε απλά βρεγμένο δρόμο.

Να σημειώσω εδώ ότι δεν θα προτείνα ημι-slick για καθυμερινή χρήση λόγω θορύβου κύλησης αλλά και γιατί ποτέ δεν ξέρεις που θα βρεις νερά από χαλασμένο ποτιστικό.... (βλ Λ.Κατεχάκη....)
Miltellas - Δευ 24 Οκτ 2005, 21:49:24
Θέμα δημοσίευσης:
pugsang έγραψε:
... σκέφτομαι να βάλω την γόμα S σε δείκτη V που προφανώς θα δουλέψει καλύτερα απο την σκληρή γόμα με την εργοστασιακή ανάρτηση.Τουλάχιστον τα ημισλικ για οσο αντέξουν θα δουλέψουν καλά.

Νεότερα σε κανα μήνα....

...και ως συνήθως αντιλήφθηκες από το 1ο χλμ ότι έκανες την σωστή επιλογή.
Επιτέλους ο Μάκης βρήκε το ελαστικό του. Θα το βρήκες κι από μόνος σου φαντάζομαι αλλά αν δεν το πρόσεξες ήδη ο Μάνθος ανέφερε τις σωστές πιέσεις γι αυτό το λάστιχο (το Α032R S σε 195/55/15V εγώ το δουλεύω με 40-41ε και 36-37π και το ανακάλυψα στην πράξη). Και λέω ότι σου άρεσαν τόσο γιατί άρεσαν και σε μένα. Wink

Στις στροφές είναι βράχος όσο και αν πιέσεις. Δεν μαγουλιάζουν ποτέ και με τίποτα! Θέλουν όντως σκληρή ανάρτηση αλλά όχι και τίποτα το υπερβολικό (ένα RC μπορεί να τα βάλει χωρίς καμία βελτίωση και να τα δουλέψει μια χαρά). Τέρμα οι ασάφειες και τα χαζέματα. Τέρμα οι σφαλιάρες. Ελεγχόμενη ολίσθηση με όσα. Και πανεύκολα σε εκτός ορίου καταστάσεις. Έχεις τον έλεγχο παντού και πάντα (άντε, σχεδόν). Α, και κάνουν πολύ γα**το θόρυβο (την μηχανή μου δεν την ακούω πλέον...) Wink

Πάντως τα Α032R με γόμα S δεν βλέπω να βγάζουν τον χρόνο. Θα δείξει.
Ίσως να δοκιμάσω σε Μ την άλλη φορά (δεν βγαίνουν σε H) ή και τα ημισλικ του PS Club τα Bridgestone 540S σε μέτρια-σκληρή αρκεί να ακούσω κάποιον αξιοσέβαστο συνστροφάκια να μου τα προτείνει και τους λόγους του φυσικά.
MEMsound - Τρι 25 Οκτ 2005, 09:09:51
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
....Στις στροφές είναι βράχος όσο και αν πιέσεις. Δεν μαγουλιάζουν ποτέ και με τίποτα! Θέλουν όντως σκληρή ανάρτηση αλλά όχι και τίποτα το υπερβολικό (ένα RC μπορεί να τα βάλει χωρίς καμία βελτίωση και να τα δουλέψει μια χαρά). Τέρμα οι ασάφειες και τα χαζέματα. Τέρμα οι σφαλιάρες. Ελεγχόμενη ολίσθηση με όσα. Και πανεύκολα σε εκτός ορίου καταστάσεις. Έχεις τον έλεγχο παντού και πάντα (άντε, σχεδόν). Α, και κάνουν πολύ γα**το θόρυβο (την μηχανή μου δεν την ακούω πλέον...) Wink

.....


Δεν έχω παρά να συμφωνήσω πλήρως!

Απλά τα λυπάμαι να τα έχω κάθε μέρα στο δρόμο...!!!

Είναι στο γκαράζ και περιμένουν να τους κλείσω ένα "πιστοραντεβού"....

Πάντως και με την μαμά ανάρτησή μου δούλεψαν μια χαρά αν και φάνηκε ότι τους έπαισε λίγο μαλακή...

Πάντως κατάφερα και τα έκανα να στριγκλίζουν σε βρεγμένο οδόστρωμα στην ευθεία μπροστά από τις κερκίδες στην πίστα των Αφιδνών....

ΑΠΛΑ Κ@ΥΛ@... (όπως λέει και μια φίλη μου με "look GT"...) Laughing Laughing Laughing
Miltellas - Δευ 19 Δεκ 2005, 01:42:16
Θέμα δημοσίευσης:
Χειμερινή συνέχεια περί ADVAN A032R...

Στο στεγνό το λάστιχο θέλει λίγο ζέσταμα παραπάνω. Για την ακρίβεια θέλει πολύ αλλά... και με λίγο αρχίζει το παιχνίδι!

Το πρόβλημα δεν είναι στο στεγνό αλλά...

Στην βροχή τα αναμενόμενα: Θέλει προσοχή! Μόνο που τώρα πια σε συνδυασμό με το κρύο που αργεί να ζεσταθεί το ελαστικό, στην βροχή έχει συμπεριφορά εντελώς απρόβλεπτη. Στα καλά του καθουμένου υδρολισθαίνει, χωρίς ορατή αιτία (λιμνάζοντα νερα κλπ). Στην τραχιά άσφαλτο βέβαια κανένα πρόβλημα. Αλλά ποιός μας εξασφαλίζει ότι η άσφαλτος είναι συνεχώς τραχιά; Ουδείς! Και ενώ κρατάνε μιά χαρά σαν βρόχινα ξαφνικά ανά πάσα στιγμή βρίσκεσαι να υδρολισθαίνεις. Εχθές που έβρεχε στην περιφερειακή με προσπέρασε ένα ψιλογκαζωμένο Accent και με το που επιταχύνω να το πιάσω άρχισε ο χορός της λίμνης. Τσαφφφ από εδώ, πλάφφφ από εκεί, σβινννν παρά πέρα... άσε.... στους ελληνικούς καρόδρομους με βροχή το αμάξι είναι καλύτερα να το έχω παρκαρισμένο. Οδηγάω πολύ-πάρα πολύ συγκρατημένα πλέον στην βροχή... Υδρολισθαίνω για πλάκα...

Βρήκα 4 σιδερένιες 14άρες με τα μανίσια τα μαπέ τα GT2 επάνω. Σκέφτομαι να τα φορέσω μπας και βγάλω το Χειμώνα γιατί με τα ADVAN δεν θα αργήσω να επισκεφθώ τον λαμαρινά...
Lef205 - Τετ 21 Δεκ 2005, 00:28:35
Θέμα δημοσίευσης:
Μιλτο διαβασα το ποστ σου για τα Υιοκο και με προβληματισες. Εχω στο 106 540 και με σκληρη μαλιστα γομα. Την προηγουμενη εβδομαδα που εβρεχε πηρα το 106 και μαλιστα με πάρατερες πιεσεις (ουτε και εγω ξερω τι ) το βουτηξα στα νερα το σπινιαρα το φρεναρα το γλυστρισα αλλα τα λαστιχα ακλονητα. Καποιοι λενε οτι τα Υιοκο μεχρι ενα σημειο φθορας ηταν πολυ καλα, απο 'κει και περα δεν αποδιδουν τοσο καλα.
Miltellas - Τετ 21 Δεκ 2005, 14:31:46
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
...Καποιοι λενε οτι τα Υοκο μεχρι ενα σημειο φθορας ηταν πολυ καλα, απο 'κει και περα δεν αποδιδουν τοσο καλα.


Το έχω ακούσει κι εγώ αυτό. Ήδη τα έχω φθείρει αρκετά. Πάντως από την αρχή δεν ήταν καλά στην βροχή. Δεν το θεωρώ πρόβλημα, ήταν αναμενόμενο. Απλά επιστώ την προσοχή σε επίδοξους αγοραστές για να μην μετανιώσουν την αγορά τους.
Για τα 540S ο Παναγιώτης ΥΒΕ του 106sportclub που είναι οδηγός υψηλού επιπέδου και έχει δοκιμάσει στον δρόμο και στις Σέρρες πολλά ημιαγωνιστικά ελαστικά μου είπε ότι τα 540S είναι τα καλύτερα ημιαγωνιστικά που έχει δοκιμάσει και ότι είναι ικανοποιητικά στην βροχή αλλά καμία σχέση και με τα απλά του δρόμου. Επίσης ότι τα Α048 της Yokohama είναι καλύτερα των A032R (αυτό μου το είχε πει και αγωνιζόμενος). Έθαψε και τα PZero C...
Το κακό είναι ότι σταματά η παραγωγή των Bridgestone 540S. To (προφανώς) καλό είναι ότι άρχισε η παραγωγή του αντικαταστάτη τους (με άλλο όνομα).
MEMsound - Τετ 21 Δεκ 2005, 15:07:46
Θέμα δημοσίευσης:
Χθες το πρωί μίλησα με την Elastrak (κ.Κ.Παραδείση...)

540s 15άρια υπάρχουν πολλά ακόμα...

14άρια όμως μέσα προς τέλος Φεβρουαρίου...

Έχω ρωτήσει και για ΤΟΥΟ 15αρια τον Ηλιόπουλο και περιμένω.

Το "πρόβλημα" είναι ότι για να χτυπήσουμε καλή τιμή θέλουμε προσότητες.

Όχι 1~2 4άδες... Wink

Παρεπιπτόντως υπάρχουν τόσα καλά λάστιχα για χρήση στον δρόμο.
Γιατί να χαλάτε τα ημισλικ και να βρίζετε όποτε βλέπετε νερό??

Εγώ τα έχω στο γκαράζ και περιμένουν...15+σήμερα... Cool
Lef205 - Τετ 21 Δεκ 2005, 17:19:09
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
Lef205 έγραψε:
...Καποιοι λενε οτι τα Υοκο μεχρι ενα σημειο φθορας ηταν πολυ καλα, απο 'κει και περα δεν αποδιδουν τοσο καλα.


Το έχω ακούσει κι εγώ αυτό. Ήδη τα έχω φθείρει αρκετά. Πάντως από την αρχή δεν ήταν καλά στην βροχή. Δεν το θεωρώ πρόβλημα, ήταν αναμενόμενο. Απλά επιστώ την προσοχή σε επίδοξους αγοραστές για να μην μετανιώσουν την αγορά τους.
Για τα 540S ο Παναγιώτης ΥΒΕ του 106sportclub που είναι οδηγός υψηλού επιπέδου και έχει δοκιμάσει στον δρόμο και στις Σέρρες πολλά ημιαγωνιστικά ελαστικά μου είπε ότι τα 540S είναι τα καλύτερα ημιαγωνιστικά που έχει δοκιμάσει και ότι είναι ικανοποιητικά στην βροχή αλλά καμία σχέση και με τα απλά του δρόμου. Επίσης ότι τα Α048 της Yokohama είναι καλύτερα των A032R (αυτό μου το είχε πει και αγωνιζόμενος). Έθαψε και τα PZero C...
Το κακό είναι ότι σταματά η παραγωγή των Bridgestone 540S. To (προφανώς) καλό είναι ότι άρχισε η παραγωγή του αντικαταστάτη τους (με άλλο όνομα).


Τα 540 σε 15αρια υπαρχουν ακομη, οτι εχει απομεινει τουλαχιστον.
Απο 14αρια περιμενουμε τα R55S αντικαταστατες των 540.
Μανθο δε ρωτας και για Α048?
Για τα "πιρελια" δεν εχω να κανω κανενα σχολιο.
Miltellas - Τετ 21 Δεκ 2005, 21:16:33
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:

...
Παρεπιπτόντως υπάρχουν τόσα καλά λάστιχα για χρήση στον δρόμο.
Γιατί να χαλάτε τα ημισλικ και να βρίζετε όποτε βλέπετε νερό??
...


Άσε... Άσε! Έχω τρομάξει τόσο στην βροχή με τα ημισλικ που.. φτύνει στον δρόμο ο μπροστινός και εκτελώ άμεσο Ελιγμό Αποφυγής Ροχάλας! Laughing

Και για να μην παρεξηγηθώ υπενθυμίζω ότι τα A032R στο στεγνό δρόμο και ακόμη περισσότερο στην πίστα είναι σκέτη κ**λα! Εκεί αποζημιώνεται με το παραπάνω η υπομονή που κάνω στο βρεγμένο. Wink
MEMsound - Τετ 21 Δεκ 2005, 21:42:22
Θέμα δημοσίευσης:
Λοίπον εξήγησέ μου το έξής.

Το Σεπτέμβριο είχαμε πάει στην Αφίδνες να "παίξουμε".

Μόλις είχα ζαντάρει τα 032 και τα είχα φορέσει στο κουβαδάκι μου...

Στο δρόμο (τελείως στεγνός αλλά με σχετική υγρασία μιας και ακολούθησε μετα παό λίγη ώρα βροχή) για την πίστα δεν το συζητώ ήμουν με ένα ηλίθιο χαμόγελο συνέχεια τόσο που σε 1~2 στροφές σε ορεινό δρόμο το παρακανα και ευτυχώς που υπήρξε το ESP και δεν είχαμε άλλα...

Παρεπιπτόνως μιλάω για 4 used soft 032 αλλά με (τότε...) αρκετό "ψωμί" (= αυλάκι γύρω στα 3mm)

5 λεπτά πριν ξεκινήσουμε να μπαίνουμε στην πίστα άνοιξαν οι ουρανοί και έγινε κόλαση.. Μιλάμε για νερό (όσοι ήταν εκεί θυμούνται το ξενέρωμα....)
Πήρα λοιπόν το 206 και βγήκα στο δρόμο που είχε μικρές λιμνούλες και άρχησα να κόβω τιμονιές δεξιά αριστερά να δω τι παίζει)

Περιέργως δεν γλύτραγε όσο περίμενα. Βέβαια δεν πήγα πάνω από 50Km/h γιατί δεν υπήρχε διαθέσιμος δρόμος εκεί.

Μετά μπήκα στην πίστα. Εκεί πάλι περιέργως δεν γλύστραγα τρελά (με την λεπτομέρεια ότι η άσφαλτος δεν συγκρίνεται με εκείνη του δημόσιου δρόμου).

Όμως σε 2 σημεία μου ξεκόλησε απότομα και αυτό ήταν όταν πάταγα από στεγνό σε βρεγμένο.
Μιλάμε για 2 τρελά "χαστούκια"..
Ιδίως στο 2ο σε δεξιά λίγο πιο κλειστή από 90άρα αναγκάστηκα με ανάποδο να "τερματήσω" το τιμόνι (έκανε και γκάπ) σε αριστερά με το γκάζι στο πάτωμα για να μην κάνω "πυρουέτα" Laughing Laughing

Και ρωτάω γιατί συμβαίνει αυτό το απότομο ξεκώλημα???

Ή είναι απλά αλλαγή αίσθησης και όσο είμαστε στο τελείως βρεγμένο υποσυνείδητα πάμε ελάχιστα πιο αργά και δεν μας γληστράει ενώ στο στεγνό πάμε ελάχιστα πιο γρήγορα και μόλις πατίσουμε νερά "άντε γεια"...??

υ.γ. δεν κοίταγα κοντέρ...
Αντίθετα τα F1 στο βρεγμένο μου φαίνεται ότι είναι καλήτερα από ότι στο στεγνό εκτός και αν είναι και εκεί "αίσθηση"...
kanelj - Τετ 21 Δεκ 2005, 21:49:17
Θέμα δημοσίευσης:
Εσυ για ποιον λογο λες?!?!
Α.Μ.Π!

(Αποτομη Μεταβολη Προσφυσης)
MEMsound - Τετ 21 Δεκ 2005, 21:52:32
Θέμα δημοσίευσης:
Εαν είναι το Α.Μ.Π. Smile τότε μου φαίνεται ότι αυτό είναι πολύ πιο έντονο στα ημισλικ απ' ότι στα λάστιχα δρόμο και για τον λόγο αυτό "άστα να κάθονται στο γκαραζ"*... (και όταν έθρει η ώρα για πίστα... Twisted evil )

*γιατί στους Ε.Δ. ο Σ.Π. είναι Σ.Μ. Laughing Laughing

Ε.Δ. = Ελληνικοί Δρόμοι..
Σ.Π. = Συντελεστής Πρόσφυσης
Σ.Μ. = Συνεχώς Μεταβαλόμενος.... Laughing Laughing

kanelj - Τετ 21 Δεκ 2005, 21:56:04
Θέμα δημοσίευσης:
Ε λογικο ειναι αυτο...Με τα σλικ-ημισλικ εχουμε μεγαλητερη επιφανεια τριβης αρα και τα φαινομενα ειναι πιο εντονα!
Lef205 - Τετ 21 Δεκ 2005, 23:58:09
Θέμα δημοσίευσης:
Eπισης Μανθο μην ξεχνας οτι εσενα ειναι και τα 4 με μαλακη γομα οποτε ακομη και στο βρεγμενο ζεσταινονται πιο ευκολα.
Επιμενω παντως οτι τα ημισλικ δεν εχουν ιδιαιτερο προβλημα με νορμαλ οδηγηση στη βροχη,μονο αν ειναι οι δρομοι λιμνη. Εξαλλου πολλα αγωνιστικα τρεχουν και σε συνθηκες βροχης με ημισλικ.
Lef205 - Πεμ 11 Ιαν 2007, 15:34:44
Θέμα δημοσίευσης:
ΤΟΥΟ 888 δοκιμη 1 Razz

Χτες αργα το βραδυ εκανα μια βολτα με αυτα τα λαστιχα σε συγκεκριμενη διαδρομη ακρως γλυστερη μικρη μεν αλλα πολυ γλυστερη που περιλαμβανει 3 φουρκετες και μια 2η αριστερη, εκει εχω παει οτι λασιχο εχω βαλει, χθες λοιπον πηγα να δω τα τογιο, αποτελεσμα . . . ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!
Το λαστιχο τελειως κρυο με πιεσεις αλλου δουλεψε κατευθειαν και πολυ αποτελεσματικα σε στροφη και φρεναρισμα!
Αυτο που με εντυπωσιασε ηταν οτι συνεργαζονταν απιστευτα με το μπλοκε και επισης δημιουργουνταν το εξης φαινομενο:
Πισω εχω κατι σιλβερστοουν κατασκληρα που δεν ζεσταθηκαν ποτε, λοιπον το αυτοκινητο κρατουσε πολυ καλα μπροστα και καθολου πισω, αυτο δημιουργουσε υπερστροφη αλλα πολυ ασφαλη διοτι ενιωθα τους μπροστινους τροχους βιδωμενους και ετσι δεν με αγχωνε για το τι γινεται πισω.
Δεν ξερω αν θα μπορεσω να κρατηθω να περιμενω απο την ομαδικη αγορα το δευτερο ζευγαρι! Very happy

ΥΓ απο το λιγο που τα εχω πατησει στο δρομο δεν εχουν γυαλισει καθολου!
Sidobre - Πεμ 11 Ιαν 2007, 15:42:22
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδή τα φοράω μόνιμα πάνω στο αμάξι (δεν έχω προλάβει να αλλάξω τα λάστιχα από το τελευταίο GTCC) τα λάστιχα δεν γυαλίζουν.

Θα δείς ότι όσο τρώγεται, τόσο γίνεται καλύτερο! Wink
Lef205 - Πεμ 11 Ιαν 2007, 15:45:59
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Επειδή τα φοράω μόνιμα πάνω στο αμάξι (δεν έχω προλάβει να αλλάξω τα λάστιχα από το τελευταίο GTCC) τα λάστιχα δεν γυαλίζουν.

Θα δείς ότι όσο τρώγεται, τόσο γίνεται καλύτερο! Wink

ποσο καλυτερο,εδω σου λεω ξημερωματα σε δρομο που ειναι καθερφτης, χτενιζεσαι λεμε, με υγρασια κατω, δουλευαν καργα!
MEMsound - Πεμ 11 Ιαν 2007, 15:50:04
Θέμα δημοσίευσης:
σε πιο δρόμο?
γιατί κάτι έχω στο μυαλό μου...
Gr@lly - Πεμ 11 Ιαν 2007, 17:49:07
Θέμα δημοσίευσης:
Μακάρι να εβγαιναν ποιο χαμηλοπρόφιλα θα χτύπαγα και
εγω ένα για καθημερινή χρήση. Για πίστα πάντος με έχει κανονίσει
ο Λέφος..

Laughing Laughing Laughing
tsosmoulis - Σαβ 03 Φεβ 2007, 21:23:11
Θέμα δημοσίευσης:
ευχαριστώ πολύ ρε δυναμίτη Very happy

άσε σήμερα στις Σέρρες δείτε τί κατόρθωσα...


Road_Runner - Κυρ 04 Φεβ 2007, 03:35:31
Θέμα δημοσίευσης:
Έλεος ρε Μήτσε.....
πως τα κατάφερες;;;
Και ραλιτζίδικα, που υποτίθεται είναι πιο "αντοχης"
Του Γκάλφα ήταν?
volvos - Κυρ 04 Φεβ 2007, 11:03:47
Θέμα δημοσίευσης:
silverston εεεε? καλα αυτο το λαστιχο μονο αντοχης δεν ηταν. εχω δει πολλα ετσι ρημαγμενα συν οτι απο φωτο πρεπει να ειχες και λαθος πιεση και 0καμπερ...
Road_Runner - Κυρ 04 Φεβ 2007, 12:46:35
Θέμα δημοσίευσης:
Πως καταλαβες ότι είναι Silverstone?
COOL ALEXIS - Κυρ 04 Φεβ 2007, 12:50:55
Θέμα δημοσίευσης:
Μήπως λόγω του πέλματος Question Question Question
Road_Runner - Κυρ 04 Φεβ 2007, 13:03:06
Θέμα δημοσίευσης:
Τα ραλιτζίδικα έχουν πανομιότυπο πέλμα όλα.....
Και ξαναλέω πανομοιότυπο, όχι ίδιο...
Οποτε λίγο ποολύ όλα μοιάζουν...
COOL ALEXIS - Κυρ 04 Φεβ 2007, 13:05:05
Θέμα δημοσίευσης:
Ξεχνάς βεβαίως για ποιον μιλάμε... Wink
MEMsound - Κυρ 04 Φεβ 2007, 13:13:06
Θέμα δημοσίευσης:
είπαμε οι Σερρες είναι λαστιχοφάγες...
ωραίος κ.Μήτσε.
Φυσικά περιμένω σχόλια και περιγραφές εδώ... Arrow http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=3416 Wink

όσο για τον τεννίστα είπαμε είναι γκουρού ...πως λέμε κουρού (τυρόπιτα) Laughing Laughing
Lef205 - Κυρ 04 Φεβ 2007, 13:41:19
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτο ειναι πιρελακι,τα ραλλιτζιδικα δεν εχουν ιδια πελματα.
Road_Runner - Κυρ 04 Φεβ 2007, 13:56:29
Θέμα δημοσίευσης:
Είδες; το είπα ότι κάποιος θα πεταχτεί....

Είπα ρε λεφ περίπου ίδια... ότι μοιάζουν...
tsosmoulis - Κυρ 04 Φεβ 2007, 15:41:11
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
Αυτο ειναι πιρελακι,τα ραλλιτζιδικα δεν εχουν ιδια πελματα.


όντως πιρελάκι είναι Laughing

αυτό έγινε στο τελευταίο session που μου επέτρεψαν τα λάστιχα. Το ένιωθα το αριστερό ότι ήταν έτοιμο (πολύ βόρυβο) και μετά από από μερικές πιέσεις να μπω δυνατά στην Κ13 (σβάρνιζε και το μπλοκέ υπερωρίες βαρούσε λόγω ελλειπής πρόσφυσης) κατάντησε έτσι.

off topiccccccccccccc
volvos - Κυρ 04 Φεβ 2007, 16:38:20
Θέμα δημοσίευσης:
αν θυμαμαιι καλα τα rs εχουν 4 οριζοντιες κοψιες και τα σιλβερστονια 5 κυριε δασκαλε?οεο?
billisdim - Τρι 27 Φεβ 2007, 20:52:25
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα παιδες,εχει 3-4 μερες που εβαλα και γω τα Yokohama parada spec-2 και απ'οσο τα "εζησα", εχω να πω οτι κολλανε στον δρομο κυριολεκτικα,αξιοπιστα για στροφες με μεγαλες ταχυτητες,δεν σε πουλανε καθολου ευκολα,σχεδον αθορυβα, σε σχεση τουλαχιστον με τα προηγουμενα που ειχα(bf goodrich G force sport),και γενικα εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστημενος μεχρι τωρα.ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΣΤΕΓΝΟ ΟΔΟΣΤΡΩΜΑ....!!! Μακρια απο τη βροχη... Στη βροχη θα σε μετακινησουν αξιοπρεπως,θα σε κρατησουν στον δρομο σου,αλλα θελουν να τα σεβεσαι,θελουν παρα πολυ προσοχη,γιατι απ οσο φαινεται,οι αυλακωσεις δεν ειναι αρκετες ωστε να παροχετευσουν το νερο μακρια απο το ελαστικο,με αποτελεσμα ειτε να σπινιαρει,ειτε να σε πεταει ελαφρως απο τον δρομο,τα γνωστα δηλαδη. Αυτα τα λιγα σχετικα με το yokohama Parada,ΓΑ ΜΑ ΤΟ λαστιχο για το στεγνο, αλλα στο βρεγμενο θελει ηρεμα Smile
Miltellas - Τετ 28 Φεβ 2007, 16:58:50
Θέμα δημοσίευσης:
Δημήτρη το έβαλες το φιλιπινέζικο τελικά ε; Καλά έκανες! Τελικά είναι εξαιρετικό για τα λεφτά του για να μην πω ότι δεν μπορώ να φανταστώ και κάτι καλύτερο στην διάσταση αυτή στην UHP κατηγορία... Wink
billisdim - Τρι 06 Μάρ 2007, 02:35:46
Θέμα δημοσίευσης:
Το εβαλα Μιλτο,ναι,και αποδειχτηκε προς το παρον γα**το λαστιχο,οπως ειπα κ πιο πανω. Απλα στη βροχη θελει προσοχη,δεν θελει πολλα πολλα γιατι γλυστραει. Απ οσο μ ειπε ο μαστορας,τα βγαζει η Yokohama για ενα ειδικο cup,αν καταλάβα καλα..Κ μαλλον ειναι πιο μαλακο λαστιχο γενικα απο τα παραντα που κυκλοφορουν στο εμποριο...
glf - Τρι 06 Μάρ 2007, 02:41:09
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
Αυτο ειναι πιρελακι,τα ραλλιτζιδικα δεν εχουν ιδια πελματα.


εγώ κατάλαβα οτι είναι Pirelli από τα σύρματα και τα λινά! Laughing
volvos - Τρι 06 Μάρ 2007, 15:47:02
Θέμα δημοσίευσης:
Tις τελευταιες μερες πολλοι κυκλοφορουν με ημισλικ κυριως τογιο Laughing
για να ακουμε εντυπωσεις...


εγω παλι κυκλοφορω με κατι silverstone ftz Που ηταν ο κυριος λογος που δεν ακολουθησα το γκρουπ μπαι και τα εχω δει ολα...
αθλια λαστιχα ξεραμενα γαρ σε κατασταση που οπτικα φαινεται λιγο πανω απο μεση αλλα .....αστα να πανε...

εχω δοκιμασει μεχρι και 30πιεση μπας και δουλεψουν αλλα τιποτα...
ορια σχεδον τα ιδια με τα λιωμενα εξαλτο μου (μα τι καλο λαστιχο) και βροχη ουτε να το σκεφτομαι...παρακαλω να μη βρεξει μεχρι την αλλη βδομαδα που θα τα πεταξω.........

καμια ιδεα μπας και δουλεψουν? σπρει γκριπ δε βαζω με τιποτα...ηδη εδωσα 140 να τα παρω και πολυ τους ηταν....


υ.γ. ρε μπας και πρεπει να ξεθαψω εκεινα τα αρχαια χανκοοκ απο την αποθηκη??? Evil

Miltellas - Σαβ 10 Μάρ 2007, 01:18:47
Θέμα δημοσίευσης:
Τα PARADA είναι γαμάτα τελικά στο στεγνό. Κρατάνε και δεν με πουλάνε. Ούτε σε στρίψιμο, ούτε σε φρένα.
billisdim - Κυρ 11 Μάρ 2007, 02:16:25
Θέμα δημοσίευσης:
ναι ρε φιλε,ειναι πολυ γα** το λαστιχο... Σημερα που εβρεξε ομως, 1η 2α 3η τις αφηνε κατω στην ασφαλτο,δεν ελεγε να ξεκινησει με τιποτα (σπαστος παντα). α,και λιγο εκτος θεματος, σημερα κερασα λιγο lipton ice tea σε ενα καινουργιο accent 1,5 μαλλον, με ζαντες-φιμε-οργανακια-κτλ,και σε ενα carina λιγο παμπαλε... επιτελους ενοιωσα οτι δεν πεθαναν και τα 75αλογατακια μου Laughing
tsosmoulis - Κυρ 11 Μάρ 2007, 16:27:20
Θέμα δημοσίευσης:
αν και η πρώτη μου επαφή με καινούριο semi έχω να πω ότι τα toyo με έχουν αφήσει άναβδο ακόμα και με βροχή. βέβαια μιλάμε για βροχή στην εθνική οδό και 150+ χιλιόμετρα/ώρα.

το μόνο αρνητικό είναι ότι βρίσκουν με κομμένο το τιμόνι αλλά δεν μασάμε., θα το βολέψουμε! φάνηκε και περισσότερο το μπλοκέ Wink
billisdim - Κυρ 11 Μάρ 2007, 16:34:25
Θέμα δημοσίευσης:
tsosmoulis Δημοσιεύθηκε: Κυρ 11 Μάρ 2007, 16:27:20 Θέμα δημοσίευσης:

--------------------------------------------------------------------------------

αν και η πρώτη μου επαφή με καινούριο semi έχω να πω ότι τα toyo με έχουν αφήσει άναβδο ακόμα και με βροχή. βέβαια μιλάμε για βροχή στην εθνική οδό και 150+ χιλιόμετρα/ώρα.



ποια toyo εβαλες?
tsosmoulis - Κυρ 11 Μάρ 2007, 16:49:46
Θέμα δημοσίευσης:
proxes r888 Wink
Miltellas - Δευ 12 Μάρ 2007, 08:44:56
Θέμα δημοσίευσης:
Σκληρό πλαϊνό, άρα θέλει ανάρτηση για να το δουλέψεις. Υποθέτω ότι δεν θα είναι σαν τα ADVAN αλλά όπως και να έχει το σκληρό πλαϊνό δεν είναι για κάθε περίπτωση. Το ραλλάκι του Δημήτρη είναι στημένο.
Δημήτρη, πρόσεχε στην βροχή γιατί κι εγώ έλεγα ότι τα ADVAN κρατάνε στην βροχή καλύτερα από το στεγνό μέχρι που σβούριξα ενώ κρατούσαν και δεν επανήλθαν ποτέ. Ξανασβουριξα μετά από λίγο καιρό και σιγουρεύτηκα. Το κακό είναι ότι μετά την δεύτερη έχασα και τον εαυτό μου στην βροχή... Δηλαδή, κρατάνε μεν αλλά σε γλυστερό δρόμο σε πουλάνε εκεί που δεν το περιμένεις και αν φύγουν το σκληρό πλαϊνό δεν βοηθάει καθόλου να μαζέψεις (σε λεία άσφαλτο). Αυτά για τα ADVAN A032R βέβαια, αλλά και τα Proxes 888 παίζουν στην ίδια κατηγορία αν δεν κάνω λάθος.
tsosmoulis - Σαβ 17 Μάρ 2007, 16:06:00
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
Σκληρό πλαϊνό, άρα θέλει ανάρτηση για να το δουλέψεις. Υποθέτω ότι δεν θα είναι σαν τα ADVAN αλλά όπως και να έχει το σκληρό πλαϊνό δεν είναι για κάθε περίπτωση. Το ραλλάκι του Δημήτρη είναι στημένο.
Δημήτρη, πρόσεχε στην βροχή γιατί κι εγώ έλεγα ότι τα ADVAN κρατάνε στην βροχή καλύτερα από το στεγνό μέχρι που σβούριξα ενώ κρατούσαν και δεν επανήλθαν ποτέ. Ξανασβουριξα μετά από λίγο καιρό και σιγουρεύτηκα. Το κακό είναι ότι μετά την δεύτερη έχασα και τον εαυτό μου στην βροχή... Δηλαδή, κρατάνε μεν αλλά σε γλυστερό δρόμο σε πουλάνε εκεί που δεν το περιμένεις και αν φύγουν το σκληρό πλαϊνό δεν βοηθάει καθόλου να μαζέψεις (σε λεία άσφαλτο). Αυτά για τα ADVAN A032R βέβαια, αλλά και τα Proxes 888 παίζουν στην ίδια κατηγορία αν δεν κάνω λάθος.


+1 Μίλτο,
πάντως πέρα από το καλό κράτημα έχει δώσει και έναν νέο περισσότερο "αλήτικο" χαρακτήρα στην ραλλάρα μια και με έχουν σταματήσει αρκετά παιδιά με rallye και ρωτάνε, να ένας καλός τρόπος να κάνεις γνωριμίες σε ξένο μέρος Laughing Laughing
έχουν και πίστα καρτ εδώ αν αύριο είμαι εξωδούχος θα πάω μια τσάρκα είμαι καλεσμένος Cool Cool
Lef205 - Σαβ 17 Μάρ 2007, 16:29:28
Θέμα δημοσίευσης:
tsosmoulis έγραψε:
Miltellas έγραψε:
Σκληρό πλαϊνό, άρα θέλει ανάρτηση για να το δουλέψεις. Υποθέτω ότι δεν θα είναι σαν τα ADVAN αλλά όπως και να έχει το σκληρό πλαϊνό δεν είναι για κάθε περίπτωση. Το ραλλάκι του Δημήτρη είναι στημένο.
Δημήτρη, πρόσεχε στην βροχή γιατί κι εγώ έλεγα ότι τα ADVAN κρατάνε στην βροχή καλύτερα από το στεγνό μέχρι που σβούριξα ενώ κρατούσαν και δεν επανήλθαν ποτέ. Ξανασβουριξα μετά από λίγο καιρό και σιγουρεύτηκα. Το κακό είναι ότι μετά την δεύτερη έχασα και τον εαυτό μου στην βροχή... Δηλαδή, κρατάνε μεν αλλά σε γλυστερό δρόμο σε πουλάνε εκεί που δεν το περιμένεις και αν φύγουν το σκληρό πλαϊνό δεν βοηθάει καθόλου να μαζέψεις (σε λεία άσφαλτο). Αυτά για τα ADVAN A032R βέβαια, αλλά και τα Proxes 888 παίζουν στην ίδια κατηγορία αν δεν κάνω λάθος.


+1 Μίλτο,
πάντως πέρα από το καλό κράτημα έχει δώσει και έναν νέο περισσότερο "αλήτικο" χαρακτήρα στην ραλλάρα μια και με έχουν σταματήσει αρκετά παιδιά με rallye και ρωτάνε, να ένας καλός τρόπος να κάνεις γνωριμίες σε ξένο μέρος Laughing Laughing
έχουν και πίστα καρτ εδώ αν αύριο είμαι εξωδούχος θα πάω μια τσάρκα είμαι καλεσμένος Cool Cool

Τωρα αν σου πω οτι εκει επιτρεπεται να βαλεις το αυτοκινητο σου, θα μου πεις οτι ειμαι πειρασμος?!
volvos - Πεμ 26 Ιούλ 2007, 11:28:40
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.bfgoodrichtires.com/overview/g-force-r1/3824.html

ποιος μπορει να μου πει αν αυτο το λαστιχο γινεται αποδεκτο στο gtcc?
ειναι dot -r συμφωνα με το κατασκευαστη του.
εχει 2 χαρακιες σα χαραξη στο κεντρο.....

ΣΧΟΛΙΑ..........

We did test this tire recently and this is what we found.

The g-Force R1 radial is BFGoodrich Tire's Track & Competition DOT racing tire developed for drivers looking for race- and time attack-winning performance, as well as track-day drivers seeking predictable grip that is comfortable to drive at the limit. The g-Force R1 radial is designed to offer best in class dry grip, cornering power, steering response and turn-in precision to inspire driver confidence for the quickest times lap after lap.

The Tire Rack Team doesn't normally evaluate Track & Competition DOT racing tires because we don't have appropriately prepared vehicles in our test fleet, and while our test track does a good job of representing conventional roads to challenge a tire's traction and handling, it doesn't have the sustained high speeds and the longer, larger radius corners normally associated with road racing circuits. Additionally, BFGoodrich's wintertime introduction of the g-Force R1 radial and the cold ambient temperatures in South Bend would prevent us from conducting a timely Performance Test Track Drive anyway.

In order to overcome these obstacles, BFGoodrich invited several members of The Tire Rack Team to a g-Force R1 introductory track drive on the 1.4-kilometer (.86-mile) road course at the Michelin Americas Research and Development Corporation's Laurens Proving Grounds in South Carolina. The road course's nine turns, elevation changes and dry asphalt, along with 72-74°F warmth and sunshine, would allow the drivers to experience the tire's capabilities in typical track and weather conditions.

BFGoodrich provided Acura RSX Type-S and Ford Mustang GT test vehicles equipped with safety modifications including racing seats, 5-point harnesses and roll bars. Not intended to represent any specific class of competition, the test vehicles' level of brake and suspension modifications focused on increasing vehicle drivability, consistency and durability. Like many track-day cars, they were prepared beyond allowed showroom stock adjustments but did not approach improved touring class modifications.

The Acura RSX Type-S was used to represent front-wheel drive cars on tires carrying typical loads and the Ford Mustang GT was used to represent rear-wheel drive cars on more heavily loaded tires. Both test cars were equipped with P225/40R18 sized radials mounted on 8-inch wide alloy wheels.

The g-Force R1 radials were ordered from BFGoodrich's distribution center and compared to Hoosier Racing R6 Sports Car D.O.T. Radial tires that BFGoodrich ordered from The Tire Rack. Tread shaving wasn't required because both tires are molded with approximately 4/32" of original tread depth. None of the tires were heat cycled before the test and, in order to emulate typical track sessions, multiple lap stints were driven to bring tires up to temperature and then challenge the tires' consistency as they ran successive laps.

While the Hoosier R6 tires provided the expected responsiveness and grip, the BFGoodrich g-Force R1 radials provided quicker response and higher levels of grip, as well as more consistency lap after lap. Additionally, the g-Force R1 radials were more responsive to begin with, as they immediately began to carve through the transitions of the left-right-left s-turn and into the steady-state corners. This combination of characteristics allowed the drivers to run the g-Force R1 radials with greater confidence, reduced the variations in lap times and resulted in lap times that averaged just over one second faster than the Hoosier R6 tires on the approximate 45-second, nine-turn course. While the number of laps run didn't wear out any of the tires, the BFGoodrich g-Force R1 radials appeared to have less treadwear as well.

Obviously our introductory experience didn't allow us to explore every combination of vehicle preparation, suspension adjustment or inflation pressure, however it did show that the BFGoodrich g-Force R1 radials combine the predictability and consistency under these circumstances that's ideal for beginning drivers, as well as the responsiveness and speed desired by experienced racers. We consider the BFGoodrich g-Force R1 radials to be worthy of consideration for every driver participating in track day, time attack and racing events.


-------------

BFG g-Force R1 245/45/16 on stock RX7 rims

Used it for solo2 and track lappings. It was great the best tires from my experience. The sidewall is steel stiff and the rubber is so sticky that it sticks to everything. No matter how bad you turn into a corner, the tires will keep your car on track and let u maintain control.

A must buy for every racer.

-------------------
MEMsound - Πεμ 26 Ιούλ 2007, 11:42:29
Θέμα δημοσίευσης:
και να ειναι αποδεκτό (=δεν ξερω) σε τι διάσταση θα το πάρεις?

http://www.bfgoodrichtires.com/specs/g-force-r1/3824.html

205/50-15? Shocked Confused Question
volvos - Πεμ 26 Ιούλ 2007, 11:45:56
Θέμα δημοσίευσης:
ΝΑΙ ΣΕ 7ΑΡΑ
Sidobre - Πεμ 26 Ιούλ 2007, 11:46:29
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
What it is: the ultimate high performance DOT Street legal racing tire derived from our extensive experience and knowledge gained in the highly competitive SCCA Trans-Am racing series.


Σύμφωνα με αυτό επιτρέπεται.

Ενδιαφέρον ακούγεται. Την τιμή θα ήθελα να ακούσω...
Sidobre - Πεμ 26 Ιούλ 2007, 11:48:44
Θέμα δημοσίευσης:
Ασε, την είδα.... Shocked

http://www.tirerack.com/tire-sizes-12/BFGoodrich/g-Force+R1.shtml
MEMsound - Πεμ 26 Ιούλ 2007, 11:50:22
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ΝΑΙ ΣΕ 7ΑΡΑ


αν ειναι ετσι δεν ειναι κακή ιδέα... Wink Wink
(σε συνδυασμό με το 14/60...)
MEMsound - Πεμ 26 Ιούλ 2007, 11:51:19
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Ασε, την είδα.... Shocked

http://www.tirerack.com/tire-sizes-12/BFGoodrich/g-Force+R1.shtml

γλουπ... Shocked Confused Laughing Laughing Laughing
volvos - Πεμ 26 Ιούλ 2007, 11:58:12
Θέμα δημοσίευσης:
μια χαρα..οσο και τα 048
αρα ελλαδα απο 500 και κατω
Sidobre - Πεμ 26 Ιούλ 2007, 12:07:16
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
μια χαρα..οσο και τα 048
αρα ελλαδα απο 500 και κατω


Μην παίρνεις ορκο σε αυτό... Δυστυχώς δεν συμβαίνει σε όλους τους αντιπρόσωπους το ίδιο.... Κατί μου λέει ότι θα έχουν όσα τα δολάρια που βλέπω.... (4χ194...)
volvos - Πεμ 26 Ιούλ 2007, 12:14:25
Θέμα δημοσίευσης:
δε νομιζω.
το θεμα ειναι οτι σε ενα αλλο τεστ τα βγαζανε ενα κλικ κατω απο τα κουμο που οντως ειναι φανταστικο λαστιχο.
το θεμα ειναι οτι με τετοιο φουλ σλικ πελμα πρεπε να ειναι αλλου το λαστιχο! Evil
Sidobre - Πεμ 26 Ιούλ 2007, 12:25:46
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ θεωρώ ότι η καλύτερη λύση είναι το ξύρισμα... Θα σου πω από Σεπτέμβρη (αν φύγει η γκαντεμιά από πάνω μου)
volvos - Δευ 24 Σεπ 2007, 16:17:22
Θέμα δημοσίευσης:
σημερα εβαλα 2 φρεσκα χανκοοκ ζ211 εμπρος και τα παλια πισω....


δε με βλεπω να τα ξαναβαζω....θεε μου τι τιμονι Crying or Very sad
Touristas - Δευ 24 Σεπ 2007, 20:57:24
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
σημερα εβαλα 2 φρεσκα χανκοοκ ζ211 εμπρος και τα παλια πισω....


δε με βλεπω να τα ξαναβαζω....θεε μου τι τιμονι Crying or Very sad

Τα λάστιχα πότε θα έρθεις να τα πάρεις ρε……?????
Κάποιος φωνάζει….. Whistling
fotis-84 - Δευ 24 Σεπ 2007, 21:07:56
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
σημερα εβαλα 2 φρεσκα χανκοοκ ζ211 εμπρος και τα παλια πισω....


δε με βλεπω να τα ξαναβαζω....θεε μου τι τιμονι Crying or Very sad


εμενα μου λες....αν δεν κραταει ο δρομος ειναι μαπα... Laughing Laughing

εμπειρικα στο λεω... Salute
volvos - Δευ 24 Σεπ 2007, 21:37:08
Θέμα δημοσίευσης:
εεεεεεεεε σορυ να τα ξαναβγαζω ηθελα να πω...
το θεε μου τι τιμονι ηταν απο χαρα Laughing

ειδικα τα χανκοοκ κρατανε παντου...ακομα και στη ντριφτοπιστα με 3ες Cool
fotis-84 - Δευ 24 Σεπ 2007, 22:57:33
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
εεεεεεεεε σορυ να τα ξαναβγαζω ηθελα να πω...
το θεε μου τι τιμονι ηταν απο χαρα Laughing

ειδικα τα χανκοοκ κρατανε παντου...ακομα και στη ντριφτοπιστα με 3ες Cool


μαλλον δεν το εννοεις αυτο ε?παρ'οτι στον αγωνα τα ειχα εμπιστευτει για να ειμαι ειλικρινης,χωρις να εχω ξαναφορεσει παρομοιο λαστιχο ποτε,μετα απεκτησα αρκετα ασχημη εντυπωση οταν τα οδηγησα σε οχι και τοσο καλο οδοστωμα..μονο στην πιστα θα τα ξαναβαλω...
volvos - Τρι 25 Σεπ 2007, 08:17:05
Θέμα δημοσίευσης:
τα δικα σου αγορι μου ειναι ξεραμενα μεχρι αηδιας....
δε βγαζεις νοημα. ετσι οπως ειναι μονο πιστα θα δουλεψουν μετα απο 10γυρους ζεσταμα Wink

τα δικα μου ειναι φρεσκα...επισης εχεις οδηγησει το αμαξι σου με πολιτικα? Laughing

ειναι δεδομενο οτι με ενα ημισλικ η χαωδης διαφορα ειναι στο τιμονι και στο turn in οταν βεβαια ειναι σε καλη κατασταση
MEMsound - Τρι 25 Σεπ 2007, 09:24:43
Θέμα δημοσίευσης:
συμφωνώ και επαυξάνω...

οποιοδήποτε ημισλικ (ή εστω για να μην είμαι υπερβολικός τα 540s, 032s και 888 που έχω δοκιμάσει) έχει τεράστια διαφορά στην αμεσότητα του τιμονιού σε σχέση με τα συμβατικά πολιτικά λάστιχα...

απλά τα λυπάμαι να τα κυκλοφορω στο δρόμο τα ημισλικ... Rolling eyes
volvos - Τρι 02 Οκτ 2007, 20:02:33
Θέμα δημοσίευσης:
με αφορμη αυτό:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=223133#223133

otan ρωτησα 2 διαφορετικα ατομα γιατι δε βαζουν πιρελλακια και επιλεγουν χανκοοκ με τα μισα λεφτα η απαντηση τους ηταν...
οταν θα φτασω σε τετοιο σημειο οδηγησης που τα αρχ**ια μου να τελειωνουν τα χανκοοκ και να χρειαζομαι κατι ανωτερο τοτε θα παω και σε καλυτερο λαστιχο.
...κανεις ποτε δεν εχασε αγωνα απο τα λαστιχα Cool

κοινως νικο μην παρεις ακριβα λαστιχα Evil \


αν τα εδινες σε κανα μηνα θα τα επαιρνα εγω...


υ/γ. παντως για τα 2... 50ευρω στα δινω
Lef205 - Τρι 02 Οκτ 2007, 20:08:15
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
otan ρωτησα 2 διαφορετικα ατομα γιατι δε βαζουν πιρελλακια και επιλεγουν χανκοοκ με τα μισα λεφτα η απαντηση τους ηταν...
οταν θα φτασω σε τετοιο σημειο οδηγησης που τα αρχ**ια μου να τελειωνουν τα χανκοοκ και να χρειαζομαι κατι ανωτερο τοτε θα παω και σε καλυτερο λαστιχο.
...κανεις ποτε δεν εχασε αγωνα απο τα λαστιχα Cool

κοινως νικο μην παρεις ακριβα λαστιχα Evil \



απο οτι λες ισχυει ακριβως το αντιθετο.
Steve - Τρι 02 Οκτ 2007, 20:30:24
Θέμα δημοσίευσης:
Την επόμενη φορά που θα πουλήσεις λάστιχα, να είναι 205/40/17
volvos - Τρι 02 Οκτ 2007, 20:44:42
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
volvos έγραψε:
otan ρωτησα 2 διαφορετικα ατομα γιατι δε βαζουν πιρελλακια και επιλεγουν χανκοοκ με τα μισα λεφτα η απαντηση τους ηταν...
οταν θα φτασω σε τετοιο σημειο οδηγησης που τα αρχ**ια μου να τελειωνουν τα χανκοοκ και να χρειαζομαι κατι ανωτερο τοτε θα παω και σε καλυτερο λαστιχο.
...κανεις ποτε δεν εχασε αγωνα απο τα λαστιχα Cool

κοινως νικο μην παρεις ακριβα λαστιχα Evil \



απο οτι λες ισχυει ακριβως το αντιθετο.



γνωμη σου Cool
ή μαλλον τωρα που εχεις ζησει τα πιρελλακια θες και 4 χανκοοκ να κανεις ενα σπριντακι?
Lef205 - Τρι 02 Οκτ 2007, 21:15:40
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
Lef205 έγραψε:
volvos έγραψε:
otan ρωτησα 2 διαφορετικα ατομα γιατι δε βαζουν πιρελλακια και επιλεγουν χανκοοκ με τα μισα λεφτα η απαντηση τους ηταν...
οταν θα φτασω σε τετοιο σημειο οδηγησης που τα αρχ**ια μου να τελειωνουν τα χανκοοκ και να χρειαζομαι κατι ανωτερο τοτε θα παω και σε καλυτερο λαστιχο.
...κανεις ποτε δεν εχασε αγωνα απο τα λαστιχα Cool

κοινως νικο μην παρεις ακριβα λαστιχα Evil \



απο οτι λες ισχυει ακριβως το αντιθετο.



γνωμη σου Cool
ή μαλλον τωρα που εχεις ζησει τα πιρελλακια θες και 4 χανκοοκ να κανεις ενα σπριντακι?

Γνωμη μου βρε γιατι το εχω ζησει βρε και την εχω παθει απο κακο λαστιχο και παψε να λες ότι θές οταν δεν εχεις δοκιμασει κατι.
Δεν ειναι γνωμη μου, ειναι κοινη λογικη.
volvos - Τετ 03 Οκτ 2007, 07:59:15
Θέμα δημοσίευσης:
aaa
και ο χρυσαφης το ιδιο μου ελεγε...
αν ειναι να ανεβεις απο τα ζ209 τραβα στα μισελεν...
τα πιρελλι καλα και αγια αλλα πολυδιαφημισμενα και οχι τοσο καλυτερα απο τα χανκοοκ οσο χομιζεις...
με του λεω τα μισελεν λενε ολοι οτι ειναι βρεγμενο κορυφαια...
καλα καλα ασε τους να λενε...οσα δε φτανει η αλεπου......

υ.γ. και πριν το πεις.μπες καπου στο τρακντει λεει ενα παιδι ποσο τα βρηκε τα μισελεν σαλονικα....αυτος πηρε 17αρια αλλα ειχε τιμες και για 15''
ειναι σχεδον ιδια τιμη με τα πιρελλι που μου ελεγες.
volvos - Τετ 03 Οκτ 2007, 08:02:56
Θέμα δημοσίευσης:
ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΚΑΝΑ ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΟ ΠΟΥΛΟΒΕΡ ΧΩΡΙΣ ΤΡΥΠΕΣ...ΘΑ ΜΕ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΜΠΑΤΙΡΙ.... Laughing
sps - Τετ 03 Οκτ 2007, 09:05:24
Θέμα δημοσίευσης:
Με αρκετους αγωνιζομενους που εχω συζητησει γιατι πιρελλι και οχι μισελεν, λενε πως το πιρελλι ταιριαζει καλυτερα στην ελληνικη ασφαλτο!
Η αληθεια βεβαια ειναι οτι ισως ειναι πιο ανθεκτικα, πιο οικονομικα και πιο ευκολα να τα προμηθευτεις τα πιρελλι, ενω η μισελεν ελλας δε φερνει αγωνιστικα λαστιχα.
Μονο ο Κυρκος τρεχει με μισελεν, που τον εχει και χορηγο.
Βεβαια ειχα δει τον Κυρκο σε παλαιοτερο αχαιος, που εβαζε και πιρελλι,οποτε αλλου βολευουν τα πιρελλι,αλλου τα μισελεν! Off Topic
volvos - Τετ 03 Οκτ 2007, 09:18:12
Θέμα δημοσίευσης:
το ερωτημα σπυρο ειναι αλλο.

ποσο καλυτερα ειναι τα πιρελλι απο τα ζ209 ωστε να αξιζουν σχεδον τα διπλα λεφτα για καποιον που δε κανει πρωταθλητισμο??
Road_Runner - Τετ 03 Οκτ 2007, 10:41:23
Θέμα δημοσίευσης:
Τακη ξέρεις πόσο κάνουν τα ζ209?
Lef205 - Τετ 03 Οκτ 2007, 12:03:09
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
το ερωτημα σπυρο ειναι αλλο.

ποσο καλυτερα ειναι τα πιρελλι απο τα ζ209 ωστε να αξιζουν σχεδον τα διπλα λεφτα για καποιον που δε κανει πρωταθλητισμο??

Eχω δοκιμασει απο Ζ211 μεχρι κουμο ματαντορ και πιρελλι.
Ε, το φρεναρισμα και την προβλεψιμοτητα των πιρελλι δεν ειχε κανενα και αξιζουν τα διπλα λεφτα για αυτο το λογο.
Κανεις δεν κανεις πρωταθλητισμο, το καλο λαστιχο παραμενει καλο γιατι μπορει να σε σωσει απο τη στραβη που μπορει να συμβει σε ολους.
Νικο τα Ζ209 εχουν 650 καινουργια.
Road_Runner - Τετ 03 Οκτ 2007, 12:12:52
Θέμα δημοσίευσης:
Ειναι καλό σαν λάστιχο?
Και τι γομα προτείνεις?
Εγώ για medium ελεγα...
Καμια αλλη πρόταση?
Θα επαιρνα κουμο αλλά δεν εχει 14αρια Crying or Very sad Crying or Very sad
fotis-84 - Τετ 03 Οκτ 2007, 12:28:55
Θέμα δημοσίευσης:
ρωτα τον glf για matador....αυτα χρησιμοποιει...

http://www.matador.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=30&Itemid=31
volvos - Τετ 03 Οκτ 2007, 13:36:44
Θέμα δημοσίευσης:
to z209 ειναι ραλλιτζιδικο και δεν εχει καμια σχεση με το ζ211...

650 εχει λιανικη
glf - Τετ 03 Οκτ 2007, 14:08:55
Θέμα δημοσίευσης:
όπως είπατε, pirelli και michelin (δεν τα έχω φορέσει) είναι στην κορυφή και πανάκριβα

και πιο κάτω είναι τα "τίμια" αγωνιστικά λάστιχα όπως τα λέω. έχω βάλει και τα Z209, τα οποία έχουν πιο "σκληρή" γόμα από τα αντίστοιχα Pirelli
ενώ τα matador μέχρι πρόσφατα (SM2) ήταν σε "σκληρότητα" αντίστοιχα με τα Ζ209.
Φέτος όμως ήρθε νέος τύπος ελαστικού (SM20) που σαν "σκληρότητα" σε κάθε επίπεδο (μαλακά, μεσαία, σκληρά) μαλάκωσαν την γόμα, που έχει έρθει πιο πολύ προς το Pirelli.

φυσικά σε κατευθυντυκότητα αλλά κυρίως σε φρενάρισμα, τα pirelli είναι ενα κλικ πιο πάνω. και σε συγχωρούν τις μαλ***ες Laughing
volvos - Τετ 03 Οκτ 2007, 14:30:28
Θέμα δημοσίευσης:
νικο εχεις τιμες για ματαντορ
και πιρελλι για να εχουμε και ενα μετρο συγκρισης?
glf - Τετ 03 Οκτ 2007, 16:20:46
Θέμα δημοσίευσης:
τιμές για ποια διάσταση ? για Pirelli δεν ξέρω γιατί έχω να πάρω από το 2005. ξέρω οτι τσιμπάνε λίγο κάθε χρόνο Smile
volvos - Τετ 03 Οκτ 2007, 16:32:55
Θέμα δημοσίευσης:
15αρια ματαντορ?
plaketokofths - Τετ 03 Οκτ 2007, 16:36:05
Θέμα δημοσίευσης:
pirelli 15aria 800€ νομίζω θα επαληθευσω συντομα....
plaketokofths - Τετ 03 Οκτ 2007, 16:45:00
Θέμα δημοσίευσης:
~750€ ta rallitzidika σε 180/560/14 ή 190/580/15

και 800€ αντιστοιχα νομίζω τα σλικς
plaketokofths - Τετ 03 Οκτ 2007, 16:48:42
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Με αρκετους αγωνιζομενους που εχω συζητησει γιατι πιρελλι και οχι μισελεν, λενε πως το πιρελλι ταιριαζει καλυτερα στην ελληνικη ασφαλτο!
Η αληθεια βεβαια ειναι οτι ισως ειναι πιο ανθεκτικα, πιο οικονομικα και πιο ευκολα να τα προμηθευτεις τα πιρελλι, ενω η μισελεν ελλας δε φερνει αγωνιστικα λαστιχα.
Μονο ο Κυρκος τρεχει με μισελεν, που τον εχει και χορηγο.
Βεβαια ειχα δει τον Κυρκο σε παλαιοτερο αχαιος, που εβαζε και πιρελλι,οποτε αλλου βολευουν τα πιρελλι,αλλου τα μισελεν! Off Topic


ειναι γεγονος αυτο, μισελεν μονο απο Κύρκο βρισκεις στην ελλαδα, επισης παιδια να σημειώσουμε εδω πως δεν παει τοσο με την μαρκα πιστεύω αλλα περισσότερο με συνδυασμό μαρκα ελαστικου-αυτοκίνητο. Αλλιως μπορεί να δουλευει το ιδιο πιρελι σε ενα 106 και αλλιως πχ σε ενα σουίφτ. Γνώμη μου.
volvos - Τετ 03 Οκτ 2007, 16:53:43
Θέμα δημοσίευσης:
μισελεν καποιοι εχουνα αρχισει και φερνουν μονοι τους... Cool

αν θυμαμαι καλα τα ζ209 με τα ραλλιτζιδικα αντιστοιχα πιρελλι ειχαν 250ευρω διαφορα 500-750 καπου εκει.

ελλαδα κανενας δεν εχει ασχοληθει με αυτο το λαστιχο (μισελεν) ελεω αντιπροσωπου και ουτε καν μοντελα γομες καλα καλα δε ξερουμε...
οποτε δε γινεται να το κρινουμε.

παντως το εχω ξαναπει και το επιβεβαιωσε και ο λεφος στο εξωτερικο υπαρχει φανατικο κοινο στα μισελεν και τελευταια στα γα** goodridge (που θα παει θα τα βρω ελλαδα οχι απο κυρκο...)
sps - Τετ 03 Οκτ 2007, 20:35:48
Θέμα δημοσίευσης:
Χαιλαντερ, κανε παραγγελια απο bpsrallye ρε για michelin!
volvos - Τετ 03 Οκτ 2007, 21:04:30
Θέμα δημοσίευσης:
ΕΧΩ δωσει εντολη χρ#$φη οταν ξαναφερει δικα του να μου καβατζωσει μια τετραδα απο αυτα dot προδιαγραφων

http://www.bfgoodrichtires.com/overview/g-force-r1/3824.html
sps - Τετ 03 Οκτ 2007, 21:12:35
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ΕΧΩ δωσει εντολη χρ#$φη οταν ξαναφερει δικα του να μου καβατζωσει μια τετραδα απο αυτα dot προδιαγραφων

http://www.bfgoodrichtires.com/overview/g-force-r1/3824.html
Thumb right
SnakeMJK - Τετ 03 Οκτ 2007, 21:34:01
Θέμα δημοσίευσης:
Ερώτηξη... Τι εννοούν όταν λένε ότι τα λάστιχα θέλουν "ξύρισμα" πριν τον αγώνα; Ένα burn-out να φύγουν τα φλόκια δεν αρκεί;
Lef205 - Τετ 03 Οκτ 2007, 23:55:30
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
Ερώτηξη... Τι εννοούν όταν λένε ότι τα λάστιχα θέλουν "ξύρισμα" πριν τον αγώνα; Ένα burn-out να φύγουν τα φλόκια δεν αρκεί;

Oλα τα λαστιχα που σεβονται τον εαυτο τους οταν ειναι ακομη καινουργια -απατητα- εχουν μια στρωση ειδικου υγρου που κραταει το πελμα "φρεσκο", αυτο το υγρο λυστραει με αποτελεσμα να γλυστραει κ το λαστιχο.
Για αυτο το λογο πριν τα βαλουμε στο αυτοκινητο τα ξυριζουμε για να φυγει αυτη η στρωση.
Οσο για το burn out εκτος του οτι δεν εχεις γινει ακομη τετρακινητος με 600 αλογα ωστε να ξυρισεις κ τα πισω, το burn out εκτος του οτι δεν πρεπει να γινεται στα λαστιχα αυτου του ειδους για αλλους λογους, ξυριζει μονο το πελμα που παταει στο δρομο και οχι τα πλα'ι'να του ελαστικου τα οποια ειναι πολυ χρησιμα οπως καταλαβαινεις σε εναν αγωνα με στροφες. Laughing Laughing Laughing

Το ξυρισμα ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ το κανουμε συνηθως οταν εχουμε καιρο να χρησιμοποιησουμε τα ελαστικα μας.
Αυτο συμβαινει γιατι οι καιρικες συνθηκες ξεραινουν την επιφανεια του ελαστικου (και οσο πιο πολυ καιρο τα εχουμε αχρησιμοποιητα τοσο πιο πολυ ξεραινονται ) με αποτελεσμα να μην εχουμε την επιθυμητη προσφυση, ετσι τα ξυριζουμε για να φυγει αυτο το ξερο στρωμα γομας απο την επιφανεια του ελαστικου.

Ο τροπος που μπορεις να ξυρισεις ενα ελαστικο ειναι η ρασπα. Η ρασπα σκεψου οτι ειναι μια λιμα σχεδον σαν αυτη που τριβουμε το τυρι, ετσι σηκωνεις το αυτοκινητο στα τριποδα (και οχι Στριποδα Laughing ) μπαινει ο ενας μεσα βαζει ταχυτητα και γυρναει ο τροχος στον αερα, ο αλλος ειναι εξω και την ορα που γυρναει η ροδα ξυνει με τη ρασπα το ελαστικο.
Επειδη ο παραπανω τροπος απαιτει χρονο και δυο ατομα, ενας πιο ευκολος τροπος να στρωσουμε τα ελαστικα μας μετα απο καιρο ακινησιας ή οταν ειναι καινουργια ειναι αφου ριξουμε τις πιεσεις (για να στρωθουν τα πλα'ι'να χωρις να αναπτυξουμε υψηλες ταχυητηες) να κανουμε "ζιγκ ζαγκ" με το αυτοκινητο σε χαλαρους ρυθμους μεχρι να φυγει η ξερα'ι'λα ή το λαδι οταν ειναι καινουργια.

Τα ειπα οσο πιο απλα μπορουσα.Ελπιζω να εγινα κατανοητος!
Steve - Πεμ 04 Οκτ 2007, 00:31:06
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδή εδώ έχω καλή άκρη για Pirelli γράψτε μοντέλο και διαστάσεις αν θέλετε Smile
Lef205 - Πεμ 04 Οκτ 2007, 00:35:50
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Επειδή εδώ έχω καλή άκρη για Pirelli γράψτε μοντέλο και διαστάσεις αν θέλετε Smile

δυο RS 5 και δυο RS 7 σε διασταση 180/560/14.
Ghost Dog - Πεμ 04 Οκτ 2007, 01:04:24
Θέμα δημοσίευσης:
AAαααα....οι 14αρες δε μ'αρεσουν! Shocked Splat Splat
Stevακο ρωτα για 15αρες και μην "ακους" τις μλκιες που θελει ο Λεφ.... Shocked Laughing Laughing
Lef205 - Πεμ 04 Οκτ 2007, 01:59:39
Θέμα δημοσίευσης:
Ghost Dog έγραψε:
AAαααα....οι 14αρες δε μ'αρεσουν! Shocked Splat Splat
Stevακο ρωτα για 15αρες και μην "ακους" τις μλκιες που θελει ο Λεφ.... Shocked Laughing Laughing

Αν ηταν το πουλ! βιολι θα ητανε ολοι μουσικοι.
Ξεστραβωσου και διαβασε πιο πανω! Evil
glf - Πεμ 04 Οκτ 2007, 09:40:48
Θέμα δημοσίευσης:
glf έγραψε:
τα matador μέχρι πρόσφατα (SM2) ήταν σε "σκληρότητα" αντίστοιχα με τα Ζ209.
Φέτος όμως ήρθε νέος τύπος ελαστικού (SM20) που σαν "σκληρότητα" σε κάθε επίπεδο (μαλακά, μεσαία, σκληρά) μαλάκωσαν την γόμα, που έχει έρθει πιο πολύ προς το Pirelli.


πήρα τηλ. στη matador motorsport (http://www.matador.gr) για τιμές

για 14αρες, λάστιχο SM2 στα 110E
για 15αρες, το νέο SM20 στα 120Ε

εγώ μακάρι να έτρεχα με 15άρες... Sad
θα ήταν το επόμενο upgrade..
sps - Πεμ 04 Οκτ 2007, 09:46:02
Θέμα δημοσίευσης:
glf έγραψε:
glf έγραψε:
τα matador μέχρι πρόσφατα (SM2) ήταν σε "σκληρότητα" αντίστοιχα με τα Ζ209.
Φέτος όμως ήρθε νέος τύπος ελαστικού (SM20) που σαν "σκληρότητα" σε κάθε επίπεδο (μαλακά, μεσαία, σκληρά) μαλάκωσαν την γόμα, που έχει έρθει πιο πολύ προς το Pirelli.


πήρα τηλ. στη matador motorsport (http://www.matador.gr) για τιμές

για 14αρες, λάστιχο SM2 στα 110E
για 15αρες, το νέο SM20 στα 120Ε

εγώ μακάρι να έτρεχα με 15άρες... Sad
θα ήταν το επόμενο upgrade..


Πολυ καλες τιμες!
Νικο καπου θυμαμαι πουλαγες κατι 14ρια βροχινα.
Τα εχεις ακομα?
Ενδιαφερεται ενας φιλος...
glf - Πεμ 04 Οκτ 2007, 10:33:51
Θέμα δημοσίευσης:
ναι, γι'αυτο λέω για "τίμιο" λάστιχο. για τα λεφτά του είναι πολύ καλή επιλογή.
όλη η ανατολική ευρώπη με αυτά τρέχει... Laughing

τα βρόχινα τα έδωσα (είχα μια 2η τετράδα), αλλά έχω και την κανονική τετράδα, πάλι απάτητα και ούτε στο ΕΛΠΑ βλέπω να τα φοράω μιας και για το Σάββατο έχουμε πρόβλεψη για στεγνό αγώνα.
Αν τα θέλει σίγουρα να μιλήσουμε.
sps - Πεμ 04 Οκτ 2007, 12:29:43
Θέμα δημοσίευσης:
Οκ Νικο κανε το ΕΛΠΑ με το καλο,μπορει και να τα χρειαστεις,που ξερεις, και μιλαμε απο Δευτερα παλι.
Πιρελλι ειναι?
Steve - Πεμ 04 Οκτ 2007, 16:04:39
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
δυο RS 5 και δυο RS 7 σε διασταση 180/560/14.


Πολύ μεγάλο προφίλ δεν έχουν...? Rolling eyes
Miltellas - Παρ 05 Οκτ 2007, 11:48:20
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι, τί να σου πω... Θα διπλώνει στις στροφές. Laughing
ignotic69 - Δευ 28 Ιαν 2008, 12:18:03
Θέμα δημοσίευσης:
Ξέρουμε μήπως πόσο έχουν τα R888?
MEMsound - Δευ 28 Ιαν 2008, 12:23:59
Θέμα δημοσίευσης:
ξερουμε
ignotic69 - Δευ 28 Ιαν 2008, 12:26:19
Θέμα δημοσίευσης:
Θελετε να μας πείτε? Very happy
MEMsound - Δευ 28 Ιαν 2008, 12:35:45
Θέμα δημοσίευσης:
θελουμε
ignotic69 - Δευ 28 Ιαν 2008, 12:41:06
Θέμα δημοσίευσης:
Ε,αφού θέλετε πείτε μας... Razz
MEMsound - Δευ 28 Ιαν 2008, 12:44:31
Θέμα δημοσίευσης:
ε πείτε μας διάσταση... Razz
ignotic69 - Δευ 28 Ιαν 2008, 13:04:32
Θέμα δημοσίευσης:
Embarassed Embarassed
Ti...είμαι...Ακόμα κοιμάμαι..
195/50/15 Very happy
volvos - Δευ 28 Ιαν 2008, 13:19:53
Θέμα δημοσίευσης:
de μπαινουν στο ιγκνις ξεχασε το...

τα γραφουν οδηγιες

for competition use
not for mini vans
danger for rollercoster toympes...


σε τι ζαντα θα τα βαλεις?
αν τα θες για κοντρες να ξερεις οτι κοβουν σε γκαζι ειδικα για δικο σου που δε ξεμπαζωνει.
ignotic69 - Δευ 28 Ιαν 2008, 13:22:52
Θέμα δημοσίευσης:
Volve μη μου υποτιμάς το περίπτερο... Very happy
Δεν έχω τις μαμά ζάντες,έχω κάτι 7άρες τώρα,τις άλλαξα αυτές του ποδηλάτου τις θεόστενες...
Για πίστα τα θέλω.
MEMsound - Δευ 28 Ιαν 2008, 13:24:48
Θέμα δημοσίευσης:
συμφωνώ με Τακη.
Κόβουν αισθητά μόλις αυξηθούν τα χιλιόμετρα,
Αν και κερδίζεις λίγο στην εκκίνηση
Επίσης για καθημερινόστριφτολάστιχο είναι μαλακό και δεν θα σου βγάλει χιλιόμετρα εκτός και αν το αμάξι δεν το κυκλοφορείς / στρίβεις κάθε μέρα οπότε κανένα πρόβλημα.

τα μέλη τα είχαμε πάρει λόγω gb γυρω στα 290
η κανονικη τιμή πρέπει να είναι τώρα γυρω στα 350+...
ακριβώς μπορώ να μαθω αργότερα να σου πω
volvos - Δευ 28 Ιαν 2008, 13:25:22
Θέμα δημοσίευσης:
για πιστα με 7αρες θα κανεις τη μαγκια να βαλεις 205-50-15 Wink
λιγο πιο ακριβο αλλα καλυτερο κρατημα σαφεστατα Cool

στειλε και ενα Pm στο mikerrgpmotoguzi
MEMsound - Δευ 28 Ιαν 2008, 13:31:22
Θέμα δημοσίευσης:
οφφτοπικ αλλα εγω για πίστα αντι για 205 θα επέλεγα ζάντα με μικρότερο οφφσετ... (7αρα φυσικα)
ignotic69 - Δευ 28 Ιαν 2008, 13:32:29
Θέμα δημοσίευσης:
Xμ,το θέμα είναι ότι τώρα έχω 185/55/15(μου έμειναν από τις παλιές ζάντες) και έλεγα να βάλω μόνο μπροστά ημισλίκ για λόγους οιμονομικούς αλλά και γιατί όπως καταλαβαίνω πίσω δεν μου χρειάζονται ,το αμάξι έχει πρόβλημα με τα μούτρα...Παίζει πρόβλημα με τη διάσταση?
MEMsound - Δευ 28 Ιαν 2008, 13:47:27
Θέμα δημοσίευσης:
Κώδικας:
Specification  Sidewall  Radius  Diameter  Circumference    Revs/km  Difference
185/55-15         102mm   292mm     584mm         1836mm        545        0.0%
195/50-15          98mm   288mm     576mm         1810mm        553       -1.5%
205/50-15         102mm   293mm     586mm         1841mm        543        0.3%

οχι ιδιαίτερο
αν είχες εσπ (μη απενεργοποιούμενο) πολυ πιθανό
το αβς δεν νομίζω να εχει ιδιαίτερο θέμα με τόσο μικρή διαφορά (1,5%)
αλλα το 205 νομίζω ότι θα σε "φρενάρει" αρκετά στην ευθεία
ignotic69 - Δευ 28 Ιαν 2008, 13:52:30
Θέμα δημοσίευσης:
Ευτυχώς και το abs έχει πάρει δρόμο... Very happy
Οπότε πάω για ένα ζευγάρι 195/50...
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια τα "αδέρφια"... Laughing Laughing Laughing
volvos - Δευ 10 Μάρ 2008, 17:20:34
Θέμα δημοσίευσης:
να καταθεσω και εγω την αποψη μου για τα 888

πριν 1 μηνα πηγα μεγαρα προβληματισμενος αν πρεπει να ακουσω τιμο που εβαζε κοντα 40...
ή τους υπολοιπους που εβαζαν κοντα 28...

τελικα στην αρχη εβαλα 39 μπροστα κρυα.
μπηκα μεσα εκανα αρκετους γυρους με φιλους δικαβαλλος, χωρις ομως να πιεσω τρομερα πουθενα ζητωντας το απολυτο. με γυρολογιο το πολυ 1 δευτερο πανω απο το καλυτερο μου. δηλαδη δε πηγαινα και βαρκαδα

προς το μεσημερακι που ηθελα να δω χρονους κλπ
μπηκα μεσα εκανα ενα καλο σεσιον 6-7 γυρους και καπακια βγηκα και μετρησα πιεσεις . δε θυμαμαι ακριβως ποσο ηταν ζεστα πιστα (καπου 46) αλλα τα κατεβασα στο 40 ζεστα οπως λεει και η τογιο.
δηλαδη ουσιαστκα τη πιεση τους τη διαμορφωσα στη πιστα κοιτωντας να εχουν 40ζεστα .

το λαστιχο μετα εκανα τουλαχιστον αλλους 20-30 γυρους
πιεζωντας πλεον πολυ και πολλες φορες χωρις ουτε το λαστιχο να προσεχω ουτε να βγαινω καθε 6-7 γυρους εξω ...
αποτελεσμα ο ιδιος τροπος φθορας με πριν χωρις μεταφορες πελματος και γενικα με λιγη φθορα σε σχεση με αυτα που ειδα σε αλλους και εχω ακουσει κατα καιρους

σε σχεση με τα ζ211 ομως το λαστιχο ειναι χειροτερο αυτο το ξαναλεω. στο μονο τομεα που δε ξερω τις διαφορες τους ειναι στο φρεναρισμα αφου α. εχω abs β. δεν εχω φρενα


οποτε εχω την υποψια οτι το τρικ των 888 ειναι να τα δουλευεις 40ζεστα αδιαφορωντας απο ποια αρχικη τιμη κρυων θα ξεκινησεις Wink


υ.γ. ειπαμε με κατω απο 200χλμ σε μια μερα μες στη πιστα ειναι σα να εχεις τσιμπησει ενα μεζεδακι μονο Laughing
MEMsound - Δευ 10 Μάρ 2008, 23:55:55
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
οποτε εχω την υποψια οτι το τρικ των 888 ειναι να τα δουλευεις 40ζεστα αδιαφορωντας απο ποια αρχικη τιμη κρυων θα ξεκινησεις Wink


υ.γ. ειπαμε με κατω απο 200χλμ σε μια μερα μες στη πιστα ειναι σα να εχεις τσιμπησει ενα μεζεδακι μονο Laughing


ενδιαφέρον...

...ασχολίαστο το υ.γ. Laughing Laughing
Πάνος - Σαβ 21 Ιούν 2008, 19:30:46
Θέμα δημοσίευσης:
Μιας και εφεδρικες ζαντες για χρηση πιστας αγορασθηκαν(ευχαριστω και τον STELIOS γι αυτο) τωρα πια σειρα παιρνει η επιλογη σεμι σλικ ελαστικου.
Διαβασα καποιες σελιδες αλλα η αποροια μου παραμενει.
Ποια διασταση σεμι σλικ ελαστικου ειναι καταλληλη για την εργοστασιακη 15αρα του 206.
Οσον αφορα την επιλογη ελαστικου πηρα καποιες ιδεες.
Αυτο που με προβληματιζει ειναι η διασταση μιας και σε καποια λαστιχα ειναι εντελως διαφορετικη σε σχεση με τα δρομου.
Ειναι καποια ερωτηματα ισως ερασιτεχνικου επιπεδου αλλα δοξα το θεο εκει ειμαστε ακομα προσπαθωντας για το καλυτερο. Cool
volvos - Σαβ 21 Ιούν 2008, 19:32:54
Θέμα δημοσίευσης:
195-50-15 bazoyme oloi

αν εισαι πολυ ψαγμενος και το κοιτας ισως να μπορουσες να βαλεις 205-50 μπρος για παραπανω προσφυση και ας ψηλωσει λιγο αλλα το θεωρω ασκοπο... παιρνεις 4 τογιο που ειναι τσαμπα κανεις τη προπονηση σου αν βρεις πιστα και μετα το ξαναψαχνεις αν σου αρεσει το αθλημα Wink
Πάνος - Σαβ 21 Ιούν 2008, 19:38:49
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
195-50-15 bazoyme oloi


Το κραταω.

volvos έγραψε:
αν βρεις πιστα



Το κραταω και αυτο αν και με χαλασε λιγο.
Ειδικα για Μεγαρα με ενδιαφερει ποσο μαλλον μαζι σας για ανταλλαγη αποψεων μιας και απο δω ειμαι σχετικα κοντα.
Οποτε οταν αγορασθει και το ελαστικο και εφοσον υπαρχει και η σχετικη ενημερωση απο δω γιατι οχι.
Παναγο αν βρεθεις εκει και το θυμηθεις τη προηγουμενη μερα και και και ... κανε μια κληση. Wink
volvos - Σαβ 21 Ιούν 2008, 19:50:39
Θέμα δημοσίευσης:
megara γιοκ...
αγνωστο ποτε θα ξανανοιξουν και αν...

οποτε κανε υπομονη ή καρτοδρομο (αλλα εκει μπαινεις και με πολιτικα σαπουνι ειναι)
Steve - Σαβ 21 Ιούν 2008, 20:16:30
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
megara γιοκ...
αγνωστο ποτε θα ξανανοιξουν και αν...


ε? Shocked
alekoukos106 - Κυρ 22 Ιούν 2008, 02:10:38
Θέμα δημοσίευσης:
εχει βγαλει αποφαση η εθεα και μεγαρα γιοκ προς το παρον... Sad
sps - Δευ 23 Ιούν 2008, 08:47:45
Θέμα δημοσίευσης:
Πανο, για τσεκαρε στην πιστα San Nicolas αν εχει καποιες μερες που μπορεις να μπεις με αμαξι.
Εναι καλη πιστα και θα το ευχαριστηθεις σιγουρα.
Μακαρι να μπορεσω κι εγω μες το καλοκαιρι να κανονισουμε μαζι.

Η αλλη διαθεσιμη πιστα ειναι εδω στην πατρα η καρτμανια, οπου τεταρτη και σαββατο βραδυ(και ισως και αλλη μερα) μπαινουν αυτοκινητα με 15 ευρω το δεκαλεπτο, 2 πενταλεπτα δλδ.
Εχει αρχισει και φινεται χαμος, απο αγωνιστικα εως ντριφταμαξα!
Συμφωνα με οσους εχουν μπει και καρτοδρομο, ειναι πιο ανοιχτη πιστα απο καρτοδρομο,και βγαινει ολη η διαδρομη με 2η και στην ευθεια και 3η!

Οποτε κοιταξτε το και εσεις οι αθηναιοι μπας και οργανωσουμε κανα εβεντ!
Πάνος - Δευ 23 Ιούν 2008, 08:53:31
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Πανο, για τσεκαρε στην πιστα San Nicolas αν εχει καποιες μερες που μπορεις να μπεις με αμαξι.
Εναι καλη πιστα και θα το ευχαριστηθεις σιγουρα.
Μακαρι να μπορεσω κι εγω μες το καλοκαιρι να κανονισουμε μαζι.



Χαρα μου Σπυρο.
Μερες για το κοινο με το αυτοκινητο σου εχουν καθορισει την Κυριακη απογευματινη.
Αυτο που δεν μου αρεσει εκει ειναι οτι μπαινουν ολοι μαζι,αλλοι ντριφταροντας αλλοι,δοκιμαζοντας μπροστινοκινητα με αποτελεσμα τπ ατυχημα να παραμονευει.
MEMsound - Δευ 23 Ιούν 2008, 08:59:46
Θέμα δημοσίευσης:
για τις πίστες πείτε αλλου καλήτερα σε άλλο τόπικ... πιο σχετικό...

στο θέμα για ημισλικ τώρα....
μετα το χθεσινό gtcc με τα 888 με 31 εμπρός και 29 πίσω ηταν μια χαρα... και οι όποιες δυσκολίες στο στρίψιμο ηταν από την ανάρτηση η οποία πλέον μετα από τόσα χιλιόμετρα (~50000...) δεν ειναι για πίστα και θέλει επισκευή...
από την άλλη στο δρόμο (μετα τον αγώνα από Διόνυσο προς Αγ.Πέτρο/Πεντέλη) η ανάρτηση ψιλοδούλευε (@@ βασικά αλλά λέμε τώρα...) αλλά τα 888 ηταν ποιημα... (ιδίως συγκρινόμενα στην ιδια διαδρομή με τα 205/45-16 f1 d2)
sps - Δευ 23 Ιούν 2008, 09:29:21
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
για τις πίστες πείτε αλλου καλήτερα σε άλλο τόπικ... πιο σχετικό...

στο θέμα για ημισλικ τώρα....
μετα το χθεσινό gtcc με τα 888 με 31 εμπρός και 29 πίσω ηταν μια χαρα... και οι όποιες δυσκολίες στο στρίψιμο ηταν από την ανάρτηση η οποία πλέον μετα από τόσα χιλιόμετρα (~50000...) δεν ειναι για πίστα και θέλει επισκευή...
από την άλλη στο δρόμο (μετα τον αγώνα από Διόνυσο προς Αγ.Πέτρο/Πεντέλη) η ανάρτηση ψιλοδούλευε (@@ βασικά αλλά λέμε τώρα...) αλλά τα 888 ηταν ποιημα... (ιδίως συγκρινόμενα στην ιδια διαδρομή με τα 205/45-16 f1 d2)

Salute
Τελικα τα 888 αξιζει να επενδυσεις σε αυτα ή παμε σε Z211, FTZ klp?
Πάνος - Δευ 23 Ιούν 2008, 10:13:43
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:

Τελικα τα 888 αξιζει να επενδυσεις σε αυτα ?


Και εγω απο αυτα σκεφτομαι να ξεκινησω.
Και μαλλον καινουργια σε 195-50-15.
Να ξαναενημερωθω και για τιμη και θα σας πω.
Πάνος - Τετ 02 Ιούλ 2008, 23:04:05
Θέμα δημοσίευσης:
Γνωριζει κανεις λεπτομερειες για τα semi Federal σε 195-50/15.
Ακριβη τυπο δεν θυμαμαι.
mikerrgp - Πεμ 03 Ιούλ 2008, 08:59:39
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνος έγραψε:
Γνωριζει κανεις λεπτομερειες για τα semi Federal σε 195-50/15.
Ακριβη τυπο δεν θυμαμαι.


semi slic 595 rs
εχουν treadwear 180 k η τιμη τους ειναι 430 διλαδη σαν να περνεις 5 toyo 888 σαν λαστηχο δεν ειναι κακο αλλα ειναι ακριβω
Wink
volvos - Πεμ 03 Ιούλ 2008, 10:59:47
Θέμα δημοσίευσης:
υπαρχει μια σκεψη να δωσω 2 απο τα χανκοοκ μου
ζ211 χαρντ γομα...
195-50-15

αν ειναι θα τα δωσω 90 το ενα οσο τα πηρα δε πεφτω ουτε διφραγκο...


τα δινω γιατι εχω 10 και ελεγα να δοκιμασω 225


σε συνδιασμο με δυο 888 που ειναι μετρια για πισω εισαι τελειος...
Πάνος - Πεμ 03 Ιούλ 2008, 14:43:10
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
υπαρχει μια σκεψη να δωσω 2 απο τα χανκοοκ μου
ζ211 χαρντ γομα...
195-50-15

αν ειναι θα τα δωσω 90 το ενα οσο τα πηρα δε πεφτω ουτε διφραγκο...


τα δινω γιατι εχω 10 και ελεγα να δοκιμασω 225


σε συνδιασμο με δυο 888 που ειναι μετρια για πισω εισαι τελειος...



Παναγο ευχαριστω αλλα αγορασθηκαν τα παραπανω.

mikerrgp έγραψε:
semi slic 595 rs
εχουν treadwear 180 k η τιμη τους ειναι 430 διλαδη σαν να περνεις 5 toyo 888 σαν λαστηχο δεν ειναι κακο αλλα ειναι ακριβω


Αυτο ακριβως ενημερωθηκα και εγω οσον αφορα τη τιμη αγορας τους.
Εχουν κανει ενα gtcc,ειναι σε πολυ καλη κατασταση και τα αγορασα 200 ευρω.
MEMsound - Πεμ 03 Ιούλ 2008, 15:29:41
Θέμα δημοσίευσης:
super... Cool
MEMsound - Παρ 21 Νοέ 2008, 10:26:17
Θέμα δημοσίευσης:
εδω
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=283088#283088
αυτό->
mikerrgp έγραψε:
sps έγραψε:
Sinanai έγραψε:
Τι γόμα είναι τα Toyo; Είμαι σίγουρος, αν είναι σκληρά και μεσαία-μαλακά. 4 δεν είναι; Θα σου τηλεφωνίσω και το πρωί! Rolling eyes

Μια γομα βγαινουν τα ΤΟΥΟ.
Μιντιουμ!


αυτο στην ελλαδα γιατι ιαπωνια βγαινουν σε 3 γομες g-gg-ggg Wink

εδω ερχονται μονο τα μεσαια
http://www.pneu-shop.fr/catalogue.php?id_categorie=1&id_marque=3&valeurs%5B28%5D=14


...για τα χαρντ ειναι ενδιαφέρον
αραγε ειναι μονο στην γόμα η διαφορά ή και στον σκελετό???
MEMsound - Σαβ 27 Δεκ 2008, 10:40:38
Θέμα δημοσίευσης:
λόγω βροχερου καιρού...

και μιας και εδω καμποσες μέρες ειμαι με ημισλίκ στο 206 και εκτάκτως το κυκλοφορώ στο δρόμο μιας και το νισσαν ειναι συνεργείο... και ο κάφρος... δεν εχω αξιωθεί να ξαναβάλω τα πολιτικά... Laughing Laughing...

...λοιπόν...
ειμαι με μετρια 205/50-15 888 εμπρός σε 7αρα ετ 16
και τελειωμένα σχεδόν σλικ... 195/55-15 032 gs πισω σε 7αρα ετ20

στα πολλά νερά λιμνούλες θέλει προσοχή
ή μάλλον δεν θέλει προσοχή
θελει απλά "λογικά"
και δεν εννοώ με 10Km/h και αναμμένα αλάρμ...
εννοώ "κανονικά" χωρίς να πιέζεις πουθενά το αμάξι, ομαλά/στρωτά και στις εδω και κει "λιμνούλες" του δρόμο με max 40km/h
στις στροφές μετρημένο γκάζι κλπ κλπ
γενικώς αν εισαι λογικός (κι επειδή αυτό ειναι λίγο "υποκειμενικό", ας πουμε καλήτερα "προσεκτικός") μπορείς να κινηθείς χωρίς πρόβλημα.

παρόλα αυτά για "μονιμη" χρήση πρέπει να εχεις "το νουσου σου" γενικώς γιατί πετυχεις πουθενά σε καμια στροφή λιμνούλα (με πχ 5cm "βαθος" νερου μηκος 3~4 μετρα πλάτος 1~2 μέτρα... ξέρετε εκεί που εχουν βουλώσει οι αποχετευσεις ή που το ποτιστικά του δήμου ποτίζουν το δρόμο...) το αμάξι κάνει τα δικά του και ενα διπλωμα για σκάφος ειναι χρησιμο...

δεν ειχα κάνα τετοιο περιστατικό αλλά ειπα να σας αναφέρω ετσι ενημερωτικά (περισσότερο για όσους δεν εχουν ακόμα δοκιμάσει ημισλίκ λάστιχα) μιας κι εκανα κάμποσα χιλιόμετρα υπο βροχή αυτές τις μέρες σε δρόμους "οτι να ναι" ... πχ Κερατέα -> Καλύβια, "ποτάμι" (Εθν. Οδ. από Κηφισσια μέχρι Πειραια) κλπ "όμορφα"... αλλά και σε Αττική Οδο...

...φυσικά... όπου δεν υπάρχει νερό ή υγρασία ... το αμάξι στρίβει ανώμαλα διαολεμένα.

σημείωση το 205/50-15 888 δεν εχει καμια σχέση σε αισθηση (τιμόνι - feedback) και αποτελεσματικότητα (στρίψιμο) με το 195/50-15 888
και αν ειχα αλλα 2 205 για πίσω ή(/και) εστω 2 ακόμα διαθέσιμες 7" με ετ16 (αντί των 7" ετ20) η κατάσταση θα ηταν ανεκδιήγητη... (γιατί τώρα το πίσω μέρος δεν μπορεί να ακολουθήσει πάρα τις 21 ραβδους και το σωστό πλέον ζυγισμα / χαμηλωμα - το αμάξι πετάει κώλο (εντονα...) με γκάζι στις στροφές απ το τράβηγμα της μούρης... ενώ με "συμμετρία" στα λάστιχα = 4άδα 195-50-15 888 σε 7" ετ16 που το δοκιμάσει ηταν ακρως ισορροπημένο αν και τα 888 σε αυτή την διάσταση "δεν"... (=δεν μου αρεσαν - μαλακός σκελετός)

αλλά στην ευθεία το 205 "κόβει"... οχι "πολυ" αλλά το καταλαβαίνεις..
απ την άλλη "ξεκινάει" σαν τα τρώς κλοτσία (με την βοήεθια του ΑΤΒ βέβαια)...

"συμπέρασμα" (ας πούμε) για μέγαρα με τετραδα 888 205/50 σε μικρό οφφσετ θα ειναι μια ομορφια... Wink

αυτα τα "λίγα"
ετσι κουβέντα να γίνεται...
μιας και σημερα δουλευουμε μόνο τα κορόιδα και τα ρολόγια... Laughing Laughing W00t Dizzy2 Tease Stunned
Sinanai - Τρι 06 Ιαν 2009, 12:55:11
Θέμα δημοσίευσης:
Τέταρτη μέρα, σήμερα, που φοράω τα 888 που πήρα μεταχειρισμένα και μέσα σ' αυτές τις μέρες συμπεριλαμβάνεται και το "Αθήνα-Πάτρα". Συμφωνώ απόλυτα με τα όσα είπε ο Μάνθος περί οδήγησης στο βρεγμένο/νερό (άλλο το 'να, άλλο τ' άλλο). Γενικά δε με προβλημάτισαν πουθενά έντονα, και σε δοκιμές που έκανα-και λόγω μικρής δύναμης-δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα υποστροφής ισχύως, εκτός αν κάνω καφριλίκια, που δεν κάνω, έτσι κι αλλιώς. Thumb Left Περιμένω εναγωνίως να στεγνώσει ο γαμωκαιρός και να βγώ μια "σωστή" χαλαρή-σβέλτη βόλτα και να πάω και μια πιστούλα, για να βγάλω σαφέστερα συμπεράσματα, αφού για άλλο λόγο είναι φτιαγμένα. Πριν μου πει κανένας γιατί κυκλοφορώ με τα semi, να πω ότι είναι καλύτερα από τα "δρομίσια" sz80 που φορούσα Whistling , σκεφτείτε δηλ πως πήγαινε με 'κείνα... Έτσι, τα φόρεσα προσωρινά, μέχρι να πάρω τα καινούργια "δρόμου". Μετά θα μπουν σε δεύτερη τετράδα ζάντες, για "επιλεκτική" χρήση. Wink
MEMsound - Τρι 06 Ιαν 2009, 13:17:55
Θέμα δημοσίευσης:
...καλοστριφτα... Cool
mikerrgp - Τρι 20 Ιαν 2009, 10:59:18
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.youtube.com/watch?v=R3tEYxx2AWM


τα εχω βαλει μια εβδομαδα για χρηση δρομου

ζεστενεται πολυ γρηγορα

το αμαξι ειναι πολυ ποιο σταθερο στο στεγνο
στην υγρασια κραταει πολυ μεχρι να ξεκολιση οταν ξεκολιση ειναι λιγο απροβλεπτω

στην βροχη αν πας συνετα δεν εχεις προβλημα

και αυτο που μου εκανε φοβερη εντυποση ειναι οτι το αμαξη δεν κοπαναει

αυτα προς το παρων
RoadRunner122 - Τρι 20 Ιαν 2009, 12:48:56
Θέμα δημοσίευσης:
Στη δική μου περίπτωση που κινούμαι 95% σε σχετικά καλή άσφαλτο (σύμφωνα με τα Ελληνικά δεδομένα πάντα) και 5% σε άσφαλτο με χαλικάκια κατά τόπους (επειδή στο δρόμο για το σπίτι περνάνε συνέχεια μπετονιέρες, φορτηγά κλπ Twisted evil) θα υπάρχει πρόβλημα?

Γενικά σκίζονται εύκολα από χαλικάκια, πετραδάκια, τσιμεντάκια κλπ?
Randy - Τρι 20 Ιαν 2009, 18:06:20
Θέμα δημοσίευσης:
ναι, δε τα θελουν τα χαλικακια κλπ.. Γνωμη μου να χτυπησεις S-Drive να βρεις την υγεια σου.. Ο λαλακης εγω πηγα κι εβαλα Exalto2.. στην επομενη χωνω S-drive.. Το μονο καλο ειναι οτι τα Exalto2 αντεχουν για πιο πολλα χλμ απο τα yoko..(παντα με τη δικη μου οδηγηση)
android - Τρι 20 Ιαν 2009, 19:05:50
Θέμα δημοσίευσης:
Randy έγραψε:
ναι, δε τα θελουν τα χαλικακια κλπ.. Γνωμη μου να χτυπησεις S-Drive να βρεις την υγεια σου.. Ο λαλακης εγω πηγα κι εβαλα Exalto2.. στην επομενη χωνω S-drive.. Το μονο καλο ειναι οτι τα Exalto2 αντεχουν για πιο πολλα χλμ απο τα yoko..(παντα με τη δικη μου οδηγηση)


καλυτερα parada που ναι πιο κοντα στα r888 Wink
SnakeMJK - Τρι 20 Ιαν 2009, 20:04:46
Θέμα δημοσίευσης:
Με τα ΡΕ2 όμως βλέπεις και κανά 1,2g πλευρική επιτάχυνση Wink
android - Τρι 20 Ιαν 2009, 20:16:10
Θέμα δημοσίευσης:
εγω παντως τρωω πιο γρηγορα τα PE2 απο τα s drive
αν κ αυτα τα 2 λαστιχα ειναι πολυ κοντα....
τα sdrive ειναι τα ιαπωνεζικα PE2 Wink

εσεις με τα r888 εχετε δει τπτ σχετικα με το cracking που λεει η toyo?

http://marktg.toyotires.com/file/TireStorage.pdf
RoadRunner122 - Τρι 20 Ιαν 2009, 21:22:41
Θέμα δημοσίευσης:
Randy έγραψε:
ναι, δε τα θελουν τα χαλικακια κλπ.. Γνωμη μου να χτυπησεις S-Drive να βρεις την υγεια σου.. Ο λαλακης εγω πηγα κι εβαλα Exalto2.. στην επομενη χωνω S-drive.. Το μονο καλο ειναι οτι τα Exalto2 αντεχουν για πιο πολλα χλμ απο τα yoko..(παντα με τη δικη μου οδηγηση)


Τα S-Drive φοράω τώρα Very happy απλά για να μπορέσω να εκμεταλλευτώ και την ανάρτησή μου έλεγα να πήγαινα σε κάποιο σέμι κατά την άνοιξη...

... αλλά με τον κωλόδρομο εδώ πάνω μάλλον πρέπει να τα ξεχάσω, για καθημερινή χρήση τουλαχιστον.
MEMsound - Τρι 20 Ιαν 2009, 21:52:53
Θέμα δημοσίευσης:
εγω θα ελεγα εδω να λέτε ΜΟΝΟ για ημισλικ και οχι για οτιδηποτε άλλο Wink
Steve - Τρι 20 Ιαν 2009, 23:46:53
Θέμα δημοσίευσης:
mikerrgp έγραψε:
http://www.youtube.com/watch?v=R3tEYxx2AWM


τα εχω βαλει μια εβδομαδα για χρηση δρομου

ζεστενεται πολυ γρηγορα

το αμαξι ειναι πολυ ποιο σταθερο στο στεγνο
στην υγρασια κραταει πολυ μεχρι να ξεκολιση οταν ξεκολιση ειναι λιγο απροβλεπτω

στην βροχη αν πας συνετα δεν εχεις προβλημα

και αυτο που μου εκανε φοβερη εντυποση ειναι οτι το αμαξη δεν κοπαναει

αυτα προς το παρων
Έχει σειριακό κιβώτιο το colt και αλλάζει τις ταχύτητες έτσι?
kane - Τρι 20 Ιαν 2009, 23:53:07
Θέμα δημοσίευσης:
Γιαννη αν θες πολιτικο με πολυ πολυ πολυ σπορ χαρακτηρα θα πας ειτε σε παραντα (αλλα οντως μλκ τρωγεται γρηγορα) ειτε σε 048 (σεμι μεν...αλλα) σε σουπερσοφτ γομα, που απο φιλο που τα εβαλε,επαθε πλακα απο θεμα αποδοσης ακομη και σαν πολιτικο λαστιχο...
Βεβαια,τα πεταξε και σερρες και τα ρημαξε Laughing ...
volvos - Παρ 23 Ιαν 2009, 15:41:00
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
Γιαννη αν θες πολιτικο με πολυ πολυ πολυ σπορ χαρακτηρα θα πας ειτε σε παραντα (αλλα οντως μλκ τρωγεται γρηγορα) ειτε σε 048 (σεμι μεν...αλλα) σε σουπερσοφτ γομα, που απο φιλο που τα εβαλε,επαθε πλακα απο θεμα αποδοσης ακομη και σαν πολιτικο λαστιχο...
Βεβαια,τα πεταξε και σερρες και τα ρημαξε Laughing ...


ε σορι αλλα τα 048 και ειδικα σε σοφτ γομα ειναι σχεδον οτι καλυτερο κυκλοφορει σε απολυτο κρατημα στη κατηγορια των σεμισλικ.
τι συγκρινεις με παραντα???????
kane - Παρ 23 Ιαν 2009, 15:50:37
Θέμα δημοσίευσης:
καταρχην μιλαω για σουπερ σοφτ γομα, που το καθιστουν παρολο που ειναι σεμι, ενα σπορ πολιτικο.
Οπως και το παραντα το θεωρω σπορ πολιτικο.
volvos - Παρ 23 Ιαν 2009, 15:56:33
Θέμα δημοσίευσης:
αγορι μου οτι γομα και να εχει ειναι ενα κορυφαιο σεμισλικ

απλα στη σουπερ σοφτ ζεσταινεται αμεσως και εχει και πιο καλη ισως απολυτη αποδοση απο το μιντουμ ή το χαρντ

ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΝΤΑ . . .
Steve - Τετ 04 Φεβ 2009, 00:04:14
Θέμα δημοσίευσης:
Είναι καθ' οδόν 4άδα Toyo R888 195/50-15 εν όψει Σερρών.

Υπάρχει περίπτωση να τα βρούμε τα #%$@%# κάτω από 320 ευρώ σαν αγορά?

Θυμάμαι τις περσινές τιμές και με πιάνει ρίγος Pale
Randy - Τετ 04 Φεβ 2009, 02:11:06
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=13413&highlight=toyo+r888

για δες αν τα πουλησε αυτος.. ειναι βεβαια μεταχειρα, αλλα για πιστα τα θες, οποτε... Wink
Steve - Τετ 04 Φεβ 2009, 11:06:01
Θέμα δημοσίευσης:
Για καινούρια μιλάω Sad
mikerrgp - Τετ 04 Φεβ 2009, 11:35:43
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Για καινούρια μιλάω Sad


σταυρε παρε με τηλ
Steve - Τετ 04 Φεβ 2009, 16:33:48
Θέμα δημοσίευσης:
mikerrgp έγραψε:
Steve έγραψε:
Για καινούρια μιλάω Sad
σταυρε παρε με τηλ
Silly
sps - Πεμ 19 Φεβ 2009, 19:53:03
Θέμα δημοσίευσης:
Σταυρε για πες εντυπωσεις απο τα ΤΟΥΟ στας Σερρας!
Steve - Πεμ 19 Φεβ 2009, 20:46:26
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Σταυρε για πες εντυπωσεις απο τα ΤΟΥΟ στας Σερρας!


http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=303948#303948

Steve έγραψε:
Κάποια συμπεράσματα για τα R888 και την χρήση από εμάς τους καθημερινούς ανθρώπους, και όχι για τους αγωνιζόμενους που, όπως ειπώθηκε από τον Τάκη, κοιτάνε την απόδοση εκείνη την στιγμή.

Έχοντας λοιπόν τα ακραξόνια με μιάμιση μοίρα κάμπερ σε κάθε τροχό, τα λάστιχα πρέπει να πατηθούν αρκετά. Και εδώ θα συμφωνήσω με τον Βλάση, διότι στα 800 χλμ, όχι μόνο φεύγει το "βουτύρωμα", αλλά με τέτοιο αριθμό χιλιομέτρων (μπορώ να πώ ότι και τα 1000 χλμ, είναι αρκετά καλό νούμερο), είναι ένας καλός αριθμός για να έχουν πάρει και τα λάστιχα φάγωμα ανάλογο του κάμπερ (αν υπάρχει κάμπερ στο αμάξι) έτσι ώστε να μπορούν να αποδώσουν τα μέγιστα.

Τα 1000 χιλιόμετρα τα έχω σαν σημείο αναφοράς για τα 17" που είχα όπου τα παρατηρούσα σχεδόν μετά από κάθε διαδρομή για να δώ πότε θα γίνει εμφανές και λειτουργικό το λάστιχο Smile

Πάνος - Κυρ 22 Μάρ 2009, 11:05:25
Θέμα δημοσίευσης:
Θεωρωντας οτι ειναι η καταλληλη ενοτητα και για να ρετουσαρουμε λιγο τις γνωσεις μας.
Εν οψει Κυριακης θα ηθελα μερικες συμβουλες οσον αφορα την πιεση των ελαστικων(r888) για το 206 μου ακολουθωντας γραμμικη οδηγηση με σκοπο την καλυτερη δυνατη αποδοση.
Επισης η πιεση του ελαστικου μεσα στην πιστα επηρεαζει την αποδοση του και κατα τη διαρκεια του ταξιδιου; (μιας και σκεφτομαι να ταξιδεψω με αυτα σε ηρεμους ρυθμους Καλαματα-Μεγαρα και επιστροφη και να μην καθομαι να βαζω-βγαζω εκει.)
Αντιθετα πρεπει να τα κουβαλησω μαζι που σημαινει ξηλωμα καθισματα και λοιπα που δυστυχως δεν με βλεπω να το κανω.

Steve συγχωρεσε με αν καπου το εχεις αναφερει τελευταια αλλα ισως ο καθεις να χρειαζεται κατι διαφορετικο σε πιεση προσπαθωντας να περιγραψει τα δικα του θελω.
volvos - Κυρ 22 Μάρ 2009, 11:29:19
Θέμα δημοσίευσης:
Συμφωνα με το πυρομετρο που προμηθευτηκα προσφατα ειχαμε βρει (λογικα καπου εκει εισαι και εσυ. ψαξε τοπικ με μεγαρα απο βολτες εκει καπου ειναι γραμμενα)

τα 888 καταληξαμε αν θυμαμαι καλα καπου στο 29 μπρος και 27 πισω για να εχουν σωστη θερμοκρασια εσω εξω
Πάνος - Κυρ 22 Μάρ 2009, 11:47:23
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
Συμφωνα με το πυρομετρο που προμηθευτηκα προσφατα ειχαμε βρει (λογικα καπου εκει εισαι και εσυ. ψαξε τοπικ με μεγαρα απο βολτες εκει καπου ειναι γραμμενα)

τα 888 καταληξαμε αν θυμαμαι καλα καπου στο 29 μπρος και 27 πισω για να εχουν σωστη θερμοκρασια εσω εξω



Θα το ψαξω.
Ειμαι σπιτι τωρα οποτε εχω χρονο. Laughing
Πανο δεν το γνωριζω γενικα αλλα δεν ειναι χαμηλη πιεση ρε οταν σε σαξο με 15αρια συζηταμε για μετρα λαστιχα γυρω στο 36;
volvos - Κυρ 22 Μάρ 2009, 11:52:08
Θέμα δημοσίευσης:
με τοση πιεση τα 888 θα σου κανουν μια ωραιοτατη χαρακια στη μεση που θα βριζεις ολη μερα μετα...

αυτο το λαστιχο ειναι ανωμαλο. δουλευει πολυ χαμηλα (κατω απο 28) και πολυ ψηλα (πανω απο 40) στα μεγαρα σε οσα παιδια το εχουν ψαξει το θεμα!!!!

γενικα εχε στο νου σου οτι θα μπεις δεκαλεπτο...απο αυτα τα πρωτα 2-3λεπτα ζεσταινεις και ψαχνεσαι και τα τελευταια 2 κρυωνεις αμαξι...
οποτε σου μενουν 5-6 καλοι γυροι να κανεις...σε τετοιες καταστασεις δε προλαβαινει να υπερθερμανθει το λαστιχο Wink
Πάνος - Κυρ 22 Μάρ 2009, 11:55:34
Θέμα δημοσίευσης:
Οκ σε ευχαριστω πολυ.
Και για την μεταφορα. Wink
Steve - Κυρ 22 Μάρ 2009, 18:15:38
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνος έγραψε:
Steve συγχωρεσε με αν καπου το εχεις αναφερει τελευταια αλλα ισως ο καθεις να χρειαζεται κατι διαφορετικο σε πιεση προσπαθωντας να περιγραψει τα δικα του θελω.
Όχι ΔΕΝ σε συγχωρώ. Razz


Από άποψης φθοράς και κρατήματος, τα 34ε-32π είναι ιδανικότατα, σε συνθήκες πλακώματος.

Δηλαδή, μπαίνεις, κάνεις 2 γύρους πλακωμένους, βγαίνεις χωρίς να σβήσεις μηχανή, τα φέρνεις 34ε-32π και ξαναμπαίνεις να απολαύσεις.

Για το στήσιμο του δικού μου 206, για τον δικό μου τρόπο οδήγησης, για τις Σέρρες, για στεγνό οδόστρωμα, για χειμώνα.
Randy - Δευ 23 Μάρ 2009, 02:15:05
Θέμα δημοσίευσης:
Για τα 888 ο volvos λεει:
Παράθεση:
αυτο το λαστιχο ειναι ανωμαλο. δουλευει πολυ χαμηλα (κατω απο 28) και πολυ ψηλα (πανω απο 40) στα μεγαρα σε οσα παιδια το εχουν ψαξει το θεμα!!!!


Τοσο λαθος κανει Question
MEMsound - Δευ 23 Μάρ 2009, 22:10:08
Θέμα δημοσίευσης:
απο χθες ξαναεβαλα τα ημισλικ στο 206 για να πατησουν λιγο εν οψη της Κυριακής...
ακομα δεν εχω μαζεψει λεφτα για 2 ακομα 205/50-15 οπότε ειμαι με
205/50-15 888 εμπρός στις ΟΖ 7χ15 ετ16 και 195/50-15 επίσης 888 στις (δεν θυμαμαι μαρκα) πορτοκαλι 7χ15 ετ16... όλα ικανοποιητικότατη κατασταση με 3~4mm πέλμα και οχι ξεραμένα

σε σχεση με το προυγουμενο "πείραμα" βλ εδω και εδω (που και τότε οφειλόταν στον ιδιο οικονομικο λόγο...) η ομοιομορφια στο οφφσετ φαινεται στο δρόμο και κατα ενα περίεργο τρόπο παρά την διαφορα στην περίμετρο (βημα) μπρος πίσω δεν παρατηρησα κατι περίεργο ουτε εν κινηση ουτε και στην συμπεριφορα του εσπ...

Κώδικας:
Specification  Sidewall  Radius  Diameter  Circumference    Revs/km  Difference
205/50-15         102mm   293mm     586mm         1841mm        543        0.0%
195/55-15         107mm   298mm     596mm         1871mm        535        1.6%
195/50-15          98mm   288mm     576mm         1810mm        553       -1.7%


βεβαια ΔΕΝ το πίεσα πολυ πουθενα μεχρι στιγμής αλλα σε σχετικα σβελτες βόλτες σε γνωστες ερημικες στροφοδιαδρομες το αμαξι παταει μια χαρα...
ακομα και στα χθεσινα (Δευτερα) νερα ολα οκ (οδηγώντας με μια σχετικη λογικη φυσικα και τυρουμενων των αναλογιών για βρεγένο τερεν...)

τελικα τα 205/50-15 888 για εμπρός ειναι σουπερ και καμια σχεση με τα 195/50-15 888 - ειναι τελειως διαφορετικο λάστιχο - και η βελτίωση στην πρόσφυση/συμπεριφορα του εμπρός μέρους αισθητότατη... αλλα επίσης αισθητη ειναι και η διαφορα στην ευθεία και στα περισσότερα χιλόμετρα... (κόβει σχετικα και αργεί λιγο περισσότερο να γεμίσει την 3η, 4η κλπ)

επίσης πίσω με το ανοιγμα του οφφσετ από 20 σε 16 "εδεσε" σωστότερα με εμπρός και πλέον η διαφορα οφείλεται μόνο στην διαφορα του πλάτου του ελαστικου και ισως να μην ειναι απαραίτητα κακό να ειναι λιγο πιο στενό το πίσω μέρος...
επίσης από την διαφορα στο προφίλ 55 με 50... εχει κάτσει το πίσω μέρος 1cm πιο κάτω - βλ σχετικό πίνακα πιο πάνω - οπότε κι αυτό βοηθάει στην σταθερότητα του πίσω μέρους)

όπως και να χει... σε δημόσιο δρόμο δεν μπορείς να πιέσεις οσο σε πίστα οπότε μετα την κυριακη στα μεγαρα θα κάνω το σχετικο update... (γιατι και την προυγουμενη φορα με τα 55αρια πισω τρωγόταν στο δρόμο αλλα στην πίστα η κατασταση ... ε δεν παλευόταν ... αν και ειχε με διαφορετικο τρόπο την πλάκα της... Laughing Laughing - βεβαια τα 55αρια 032 ηταν σε πολυ πιο χαλια κατασταση από πλευρας πέλματος σε σχεση με τα τωρα 50αρια 888 = θα δείξει την Κυριακη......
vasilis106 - Τετ 29 Απρ 2009, 01:24:59
Θέμα δημοσίευσης:
σας παρακαλω πολυ λυστε μου μια απορια σχετικα με τα r888
θελω να τα βαλω στο αμαξι.το αυτοκινητο ειναι καθημερινο ξερω ακριβως τα του νερου κ βροχων δεν ξερω ομως την αντοχη στην καθημερινη λειτουργια κ το χαμηλωμα που πρεπει να εχει το αμαξι για να μην βρισκουν(τα χειλακια του φτερου το εχω ηδη γυρισει με σφυρακι).με 3,5 ποντους θα εχω προβλημα?
drulic - Τετ 29 Απρ 2009, 03:11:59
Θέμα δημοσίευσης:
Η αντοχή θα είναι πιο λίγη από τα πολιτικά σου ελαστικά και ΝΑΙ θα έχεις πρόβλημα αν βάζεις πίσω άτομα!
Sinanai - Κυρ 10 Ιαν 2010, 13:14:00
Θέμα δημοσίευσης:
Εβγαλα σήμερα - μετά από 2 μήνες, σχεδόν, αλλά δεν πειράζει - φωτογραφία τα 888 μετά από Σέρρες:




Όμορφα; Rolling eyes
RoadRunner122 - Κυρ 10 Ιαν 2010, 14:57:31
Θέμα δημοσίευσης:
τελικά για Σέρρες δεν είναι να πας με 888. Θελεις οπωσδηποτε HARD (εκτώς κι αν έχεις και 2η+ τετράδα)
Steve - Δευ 11 Ιαν 2010, 15:09:29
Θέμα δημοσίευσης:
Α048 Very happy
volvos - Δευ 11 Ιαν 2010, 15:20:24
Θέμα δημοσίευσης:
205-50-15 hard kumho...my next semis... gia empros
Sinanai - Δευ 11 Ιαν 2010, 15:31:00
Θέμα δημοσίευσης:
Δε θα μου καθόταν καλά να έχω άλλη διάσταση μπρος και άλλη πίσω. Αν θες, Τάκη, πες μου να ρωτήσω ένα φίλο, εδώ - Πάτρα, που δουλεύει αρκετά τα Kuhmo (εννοώ για τιμές κτλ).
volvos - Δευ 11 Ιαν 2010, 16:16:13
Θέμα δημοσίευσης:
καλα προσεξε τι λες....κι μανθος το ιδιο κανει πλεον
Sinanai - Δευ 11 Ιαν 2010, 16:18:03
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν είμαι κατά του 205 εμπρος, απλά θα προτιμούσα 205 και πίσω, αυτό εννοώ... Wink
volvos - Δευ 11 Ιαν 2010, 16:20:05
Θέμα δημοσίευσης:
οταν θα βαλεις ραβδους πισω και στησεις τελειως το αμαξι θα δεις οτι θα εχεις τοση προσφυση πισω που θα παλευεις να βρεις τροπους να αυξησεις μπροστα...
Sinanai - Δευ 11 Ιαν 2010, 16:30:09
Θέμα δημοσίευσης:
Τις έχω ήδη, και πράγματι, η πρόσφυση και η φιλικότητα του πίσω μέρους είναι φοβερή...
volvos - Δευ 11 Ιαν 2010, 16:35:21
Θέμα δημοσίευσης:
kala otan Βαλεις 21-22 ελα να τα ξαναπουμε Cool
Sinanai - Δευ 11 Ιαν 2010, 16:38:08
Θέμα δημοσίευσης:
Ράβδους στρέψης εννοείς; Εδώ οι 21mm έχουν 360 ευρώ, οι 22 πόσο έχουν;;; Άσε, συμφέρει περισσότερο να βάλω 205 λάστιχο και πίσω... Laughing Laughing Laughing
MEMsound - Δευ 11 Ιαν 2010, 18:01:34
Θέμα δημοσίευσης:
21-22-23 ιδια λεφτα εχουν... Wink
και ειναι "αλλη φάση" σε σχεση ακομα και με τις 20αρες του RC (τις ειχα δοκιμασει πριν τις 21)... ισως ειναι αλλο υλικο.
αν πάρεις 4άδα 205 (πριν διαλυσεις τελεις τα 195) μπορεις να πειραματιστείς για το πως θα σου αρεσει το αμαξι...
το πολυ-πολυ αν σου αρεσει με το 205 μονο εμπρός (και πίσω 195), να κρατησεις το 2ο ζευγαρι 205 για οταν φαγωθεί το 1ο... Wink
Pughell - Τρι 02 Φεβ 2010, 15:24:55
Θέμα δημοσίευσης:
Καπου στα 450Ε για Yoko A048 185/55/14,καλα ειναι; Question
Sinanai - Τετ 03 Φεβ 2010, 13:08:55
Θέμα δημοσίευσης:
Από camskill, και με μια έκπτωση που μου κάνουν, βγαίνουν 406 ευρώ. Άρα τα 450, εδώ - Ελλάδα, μάλλον καλά είναι. Αν και γενικά, έχω καταλάβει ότι στα ημισλίκ δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά... Μη σου πω ότι είναι φτηνότερα Ελλάδα, τουλάχιστον σε τέτοιες - γήινες - διαστάσεις. Rolling eyes
Pughell - Τετ 03 Φεβ 2010, 13:37:24
Θέμα δημοσίευσης:
Camskill δεν εχει καν τιμες στο site ρε,εκτος και αν e-mailαρησες οποτε πασο... Neutral
Απλα εχω την εντυπωση οτι Camskill και D.T. κονταροχτυπιουνται που σημαινει οφελος για εμας... Laughing
volvos - Τετ 03 Φεβ 2010, 17:34:12
Θέμα δημοσίευσης:
205/50/15 σε τογιο ή κουμο ποσο βρισκουμε τιμη στελιο?
volvos - Τετ 03 Φεβ 2010, 17:59:52
Θέμα δημοσίευσης:
gia semi thelo
logika einai monodromos...
kumho 205-50-15 hard...
Steve - Τετ 03 Φεβ 2010, 19:17:58
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Καπου στα 450Ε για Yoko A048 185/55/14,καλα ειναι; Question
Γαμάει η τιμή Cool
Pughell - Τετ 03 Φεβ 2010, 21:14:26
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν εχω ιδεα ρε,για αυτο και ρωταω... Sad
Steve - Πεμ 04 Φεβ 2010, 08:24:42
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Δεν εχω ιδεα ρε,για αυτο και ρωταω... Sad
Απλά δεν συγκρίνεται με τις Ελληνικές τιμές Very happy

Σκέψου ότι παίρνεις 4 λάστιχα, αντί για 2μιση με 3 λάστιχα εδώ στην ίδια τιμή Razz
kane - Πεμ 04 Φεβ 2010, 13:57:08
Θέμα δημοσίευσης:
παντως τα 888 απο καμσκιλ,δεν εχουν διαφορα...Ισως και λιγο ακριβοτερα (τουλ οταν ειχα ρωτησει πριν κατι μηνες).

Περι 048,δεν κατεχω,μιας και ειναι εκτος μπατζετ μου.
Sinanai - Πεμ 04 Φεβ 2010, 20:37:50
Θέμα δημοσίευσης:
Τάκη, για τα Kumho V70A 205/50R15 hard μου βγάζει, χωρίς έκπτωση, 515 ευρώ την τετράδα, με μεταφορικά... Confused Τσούζει...
xalkiadakhs 207gt - Παρ 05 Φεβ 2010, 13:56:04
Θέμα δημοσίευσης:
παιδες,,, r1r απο που συμφερει να παρουμε τελικα?εξω δεν βλεπω να εχουνε την διασταση 215/45/17...και λεω εξω και αννοω τα γνωστα 2 καλα site.....καποιος να προτεινει κατι?
Sinanai - Παρ 05 Φεβ 2010, 14:46:37
Θέμα δημοσίευσης:
Χριστόφορε, τουλάχιστον στο camskill υπάρχουν, απλώς πρέπει να τους στείλεις ένα mail, και θα σου στείλουν ένα άλλο λινκ, όπου και θα τα βρεις. Wink

Πληροφοριακά, έχουν 865 ευρώ. Confused
kane - Παρ 05 Φεβ 2010, 16:37:38
Θέμα δημοσίευσης:
κωστη,σε μαιλ φιλου παλιοτερα,ειχαν πει οι του καμσκιλλ πως δε θα εισαχθουν τα ρ1ρ. Rolling eyes

Επισης ανεφερες που σου καναν συγκεκριμμενα καποια εκπτωση? για εξηγησε το μου αυτο...
xalkiadakhs 207gt - Παρ 05 Φεβ 2010, 20:05:48
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Χριστόφορε, τουλάχιστον στο camskill υπάρχουν, απλώς πρέπει να τους στείλεις ένα mail, και θα σου στείλουν ένα άλλο λινκ, όπου και θα τα βρεις. Wink

Πληροφοριακά, έχουν 865 ευρώ. Confused


ευχαριστω για τις πληροφοριες ρε κωστα...απλα ομως αυτοι οντως δεν τα εχουν στον καταλογο τους Wink Wink
η τιμη που μου λες ειναι λιγο τσιμπημενη για μια 4αδα ..μιας και οπως λετε τα συγκεκριμενα δεν κρατανε και πολυ ετσι?υπαρχει καποιος που να τα εχει βαλει να μας πει?
android - Παρ 05 Φεβ 2010, 20:46:58
Θέμα δημοσίευσης:
παρτε τιμες να χετε

http://www.camskill.co.uk/products.php?plid=m58
Sinanai - Παρ 05 Φεβ 2010, 22:05:45
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
κωστη,σε μαιλ φιλου παλιοτερα,ειχαν πει οι του καμσκιλλ πως δε θα εισαχθουν τα ρ1ρ. Rolling eyes

Επισης ανεφερες που σου καναν συγκεκριμμενα καποια εκπτωση? για εξηγησε το μου αυτο...


Nαι, δεν ξέρω αν μου την έκαναν λόγω του ότι έχω κάνει ήδη δύο αγορές από αυτούς, ή την κάνουν γενικά-μάλλον το δεύτερο ισχύει-αλλά στο μέιλ, στο οποίο μου έδιναν το "ειδικό" λινκ, όπου έβλεπα τα ελαστικά, μου έδιναν και έναν κωδικό, που εισάγεται πριν την τιμή. Πατάς, έπειτα, ένα "update" και σου δίνει την τελική, με έκπτωση. Wink
kane - Σαβ 06 Φεβ 2010, 00:34:17
Θέμα δημοσίευσης:
χμμ τι να πω ρε συ...εχω παρει ηδη λαστιχα απο κει αξιας καμμια 2000ε Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes
volvos - Πεμ 11 Φεβ 2010, 10:36:50
Θέμα δημοσίευσης:
opterios έγραψε:

Στις Σέρρες ανέβηκα με τα Kumho κι ενθουσιάστηκα!! Εξαιρετικό λάστιχο, από όλες τις πλευρές!!

Καταρχάς, από την τηλεμετρία φαίνεται η εξαιρετική απόδοση του ελαστικού.

Αυτό που δε φαίνεται στην τηλεμετρία είναι η εξαιρετική αίσθηση που έχει το λάστιχο και ο φοβερά άκαμπτος σκελετός του! Είναι χαρακτηριστικό ότι τα σημάδια κιμωλίας που έβαλα έσβησαν μόνο στην επιφάνεια του πέλματος! Το λάστιχο δε γέρνει ποτέ τόσο ώστε να πατήσει με το πλαϊνό του!! Αυτό έδινε εξαιρετική αμεσότητα στο αυτοκίνητο!

Επίσης, καθότι hard γόμα, δεν κοπώνεται σχεδόν καθόλου! Βασικά, δεν κατάφερα να βρω πότε αρχίζει να υπερθερμαίνεται και να χάνει απόδοση, αφού σε κάθε session οι χρόνοι διαρκώς έπεφταν όταν το λάστιχο άρχιζε να ζεσταίνεται και συνήθως έκοβα μόνος μου, αφού ήδη είχα μείνει αρκετή ώρα μέσα.

Τα λάστιχα ήταν άστρωτα και οι θερμοκρασίες χαμηλές, οπότε είχα βάλει ελαφρώς υψηλότερη πίεση, στα 30psi. Θα δοκιμάσω με το συνηθισμένο 27-28 την επόμενη φορά.

Γενικώς, το V70A με εντυπωσίασε και μετά από ένα σωρό πειραματισμούς με διαφορετικά λάστιχα, μπορώ να πω ότι βρήκα πού καταλήγω, τουλάχιστον μεταξύ των μέχρι τώρα γνωστών μας μοντέλων ημισλίκ!!

MEMsound - Πεμ 11 Φεβ 2010, 12:55:25
Θέμα δημοσίευσης:
ακρως ενδιαφερον...
ξερουμε τιμη στο περιπου για 195/50-15?
volvos - Πεμ 11 Φεβ 2010, 13:08:16
Θέμα δημοσίευσης:
ακριβα...το θεμα ειναι 205 ή 195....
MEMsound - Πεμ 11 Φεβ 2010, 13:48:33
Θέμα δημοσίευσης:
για τι διασταση γραφει ο οπτεριος?
MEMsound - Πεμ 11 Φεβ 2010, 18:35:19
Θέμα δημοσίευσης:
αντι να ποσταρεις ονειρα με πορτοκαλι ζαντες στο αλλο τοπικ
δεν μου λες σε ποια διασταση τα εχει ο οπτεριος και γραφει οτι γραφει?

γιατι πχ τα 205/50-15 888 σε σχεση με τα 195/50-15 ειναι "αλλο" λαστιχο απο πλευρας σκελετου και αισθησης στο τιμονι...

αν κατι τετοιο ΔΕΝ ισχυει στα v70 τοτε ... εννοειται οτι (εγω τουλαχιστον) 195...αλλιως το σκεφτομαστε για 205... (αν δεν βρισκει... Laughing)
volvos - Πεμ 11 Φεβ 2010, 18:42:47
Θέμα δημοσίευσης:
195 Wink
MEMsound - Πεμ 11 Φεβ 2010, 18:50:02
Θέμα δημοσίευσης:
γιναμε...

οποτε...
μολις "ξεστοκαρουμε" Laughing

θα παμε για ψωνια...
jimakos205 - Τετ 05 Μάϊ 2010, 08:40:32
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια αξιζει να βαλω r888 για καθημερινη χρηση με λιγο βουνο η να παω σε πολιτικο λαστιχακι?μου τα δινει φιλος σε αρκετα καλη κατασταση.... θα μπουν σε 205 gti σε διασταση 195-50-15...
MEMsound - Τετ 05 Μάϊ 2010, 09:49:12
Θέμα δημοσίευσης:
σε τι τιμη στα δινει με ποσα κμ?

εγω 8α τα εβαζα ετσι για την εμπειρια και για το "ξεκαυλωμα" Wink
abaleo - Τετ 05 Μάϊ 2010, 09:50:51
Θέμα δημοσίευσης:
εγω τα είχα για μια βδομάδα πανω και την πάλεψα Laughing
αλλά έχουν αυξημένο θόρυβο κύλισης, θέλουν πολύ προσοχή όταν είναι κρύα και σε βρεγμένο
και ότι φθείρονται γρήγορα

αμα το στρίβεις και το στίβεις είναι μία επιλογή
αλλά με τις τιμές που έχει πάει η βενζίνη θα το κάνεις?
καλύτερα πιστεύω ενα πολιτικό λαστιχάκι με αυξημένες δυνατότητες
jimakos205 - Τετ 05 Μάϊ 2010, 09:54:29
Θέμα δημοσίευσης:
χιλιομετρα δε θυμαμαι να σου πω την αληθεια αλλα ενα καλοκαιρι(ανοιξη εως φθινοπωρο) τα φοραγε κ θα μου τα δωσει κανα 150αρι...καλη τιμη δεν ειναι?
MEMsound - Τετ 05 Μάϊ 2010, 10:35:29
Θέμα δημοσίευσης:
παρτα να κανεις το κομματι σου το καλοκαιρι και οταν αρχισουν οι βροχες πας να βάλεις κατι πιο σωστο για δρομο
jimakos205 - Τετ 05 Μάϊ 2010, 10:45:51
Θέμα δημοσίευσης:
δυσκολα μπορω να αντισταθω σε μια καλη στριφτερη διαδρομη οσο κ αν εχει η βενζινη!!!!τι κανουμε ολοι εχουμε αδυναμιες....χαχα!επειδη ερχεται καλοκαιρακι κ μου τα δινει σε καλη τιμη, νομιζω τουλαχιστον, λεω να τα χτυπησω.....
jimakos205 - Τετ 05 Μάϊ 2010, 10:49:27
Θέμα δημοσίευσης:
ναι ετσι το σκεφτηκα κ εγω!!να κανω κ εγω το κομματι μου...χαχα
sps - Τετ 21 Ιούλ 2010, 14:19:27
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραιο το νεο συνολακι του YAMAMOTO ε... συγγνωμη της YOKOHAMA!

http://www.yokohamatire.com/tires/advan_ad08.aspx
Bγαινει και στις διαστασεις μας και διατιθεται απο το camskill
Randy - Παρ 08 Οκτ 2010, 18:36:03
Θέμα δημοσίευσης:
Και θα το φορεσεις για κανα χρονο ισως και λιγοτερο και μετα θα το πεταξεις..

Παντως σε τετοιου ειδους ελαστικα, αν και δε θα βαζα ποτε,θα προτιμουσα το

Dunlop Direzza Star Spec Z1



http://www.dunloptires.com/dunlop/display_tire.jsp?prodline=Direzza+Sport+Z1+Star+Spec&mrktarea=Performance


η συνεχεια για τα dunlop εδω: http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=394475#394475

volvos - Σαβ 09 Οκτ 2010, 08:51:59
Θέμα δημοσίευσης:
ΕΧΕΙ βγει μια προσφορα για μαξις ζρ9 και το σκεφτομαι αν χρειαστει να ανεβω νοεμβρη σερρες... λενε οτι ειναι λιγο πιο σκληρα απο 888. μια γομα διαθεσιμη...τμη αρκετα κατω απο 888 (καπου 280τοποθετημενα)
Pughell - Σαβ 09 Οκτ 2010, 08:59:36
Θέμα δημοσίευσης:
Ειναι πιο σκληρα απο 8αρια αλλα θελουν πολυ ζεσταμα.
Κατα τα αλλα το value for money ειναι απλα εξαιρετικο...
kane - Σαβ 09 Οκτ 2010, 10:53:27
Θέμα δημοσίευσης:
γιωτη,τα φοραει ενας φιλος σε καθημερινο 106.

Ζεσταινονται πανευκολα (απο την αποψη για χρηση πολης,δεν ειπαμε να κανεις ραλλυ στη μεσογειων) και συμφωνα με τα λεγομενα αυτου και αλλων πιστακηδων στις σερρες ειναι πολυ ανωτερα των 888.
Και φυσικα αρκετά σκληρότερα.
Μαλιστα επειδη οδηγησα το 106 του,μου άρεσαν πολυ,ακομα και στην πολη.Ελάχιστο θόρυβο για σεμι λαστιχο.
Γυρω στα 300 πανε εδω τοποθετημενα.
myth - Παρ 11 Μάρ 2011, 18:17:12
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε μαγκες μιας και εχει τρακντει το σαββατο μεγαρα και σκεφτομαι να παω για καμια βολτιτσα σκεφτηκα να βαλω κανα r888 στο χρεπι μην παω και γυμνος Shocked ..στο θεμα μας τωρα..ρωτωντας απο δω και απο κει βγαινουνε πανακριβα σε 17αρια(750+ λογω αυξησης της ΤΟΥΟ)..οποτε κοιταγα σε 16αρια..ψαχνω απο δω ψαχνω απο κει βρηκα κατι 205/55/16 απατητα μολις στα 380 ευρω ενω ολοι μου ζητουσαν 580+ ευρωπουλα....Βεβαια αυτα που βρηκα ναι μεν ειναι απατητα και καινουργια αλλα ειναι χρονολογιας 2007 Shocked Shocked Shocked ...και ερωτω εγω...απο την στιγμη που ο ανθρωπος τα εχει σε αποθηκη δεν τα βαραει ηλιος και υγρασια και αερας και τα σχετικα υπαρχει περιπτωση να ειναι καλα τα λαστιχα?? Επειδη αυτο δεν το γνωριζω θα θελα την γνωμη σας και επισης με προβληματιζει το 55αρι προφιλ Rolling eyes ...ααα και αν εχουμε καμια 16αρα σιδερο κανεις ας πμ!! Σορρυ για το μεγαλο ποστ!!
Driver ///M - Παρ 11 Μάρ 2011, 19:10:52
Θέμα δημοσίευσης:
Άμα είναι σωστά φυλαγμένα, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Οι ίδιες οι εταιρείες λένε πως αν το ελαστικό φυλάσσεται σε κατάλληλες συνθήκες, τότε η αντοχή του μπορεί να ξεπεράσει τα 5 χρόνια.

Αν είσαι σίγουρος λοιπόν ότι φυλάσσονταν όπως θα έπρεπε, τότε αγόρασέ τα. Η τιμή αξίζει σίγουρα κάποιο ρίσκο, αρκεί να είναι μικρό.
volvos - Παρ 11 Μάρ 2011, 19:16:30
Θέμα δημοσίευσης:
camskill.co.uk

θα σου ορπτεινα να βρεις και 15αρια 888 εφοσον βρεις φαρδιες ζαντες να ταβαλεις (205-50-15 ή 55-15)
MEMsound - Παρ 11 Μάρ 2011, 19:40:57
Θέμα δημοσίευσης:
καλο θα ηταν να τσεκαρει δεικτες βαρους των 15", 16" και 17" ελαστικων

θεωρω οτι ειναι πολυ βαρυ το 207 εμπρος για τον σκελετο των 15"

επισης αν βαλει 15αρα σιδερενια τα 283 εκει μεσα θα βρασουν οποτε αναγκαστικα θα πρεπει να βρει αλουμινιου (τωρα που το σκεφτομαι εχω 2 σετ 15" αλοθμινενια για πουλημα - αλλα δεν ειναι εκει το θεμα Laughing )
volvos - Παρ 11 Μάρ 2011, 20:26:33
Θέμα δημοσίευσης:
205-55-15 σεμισλικ για να απλωνει και βημα (αν και το 205-50 καλο και φτηνο) σε 7αρα οπωσδηποτε αλουμινιου ειναι μια χαρα...
την εχετε ξαναπει αυτη τη μπαρουφα ο δεικτης βαρους εχει νοημα σε ενα λαστιχο δρομου με οικολογικες ανησυχιες. σε ενα σεμι που πιεζεις σε μεγγενη τα πλαινα του για να στρεβλωσουν τι πιεση θα φαει απο 200κιλα παραπανω αμαξι? αν και εγω θα χτυπαγα τα 225 του γιωργου που τα δινει τσαμπα...θα ζοριστουν στην 7αρα λιγο αλλα ειναι τελεια για προσφυση
MEMsound - Παρ 11 Μάρ 2011, 20:37:38
Θέμα δημοσίευσης:
διαφωνω
εχοντας δοκιμασει στο 206 πχ 888 σε 195/50-15 (καινουργια) και 205/50-15 (μτχ) ηταν η μερα με τη νυχτα απο πλευρας σκελετου και το καταλαβαινες και στα φρενα και στην εξοδο των στροφων

το 195 ειναι απαραδεκτο
το 205 μια χαρα

πραγμα που σημαινει οτι μεταξυ των διαφορων διαστασεων του ιδιου ελαστικου υπαρχουν διαφορες
γι αυτο λεω να το ψαξει πριν αγορασει.

αυτα τα 225/50 που πωλουνται στις αγγελίες ειναι ανδιαφεροντα ΑΝ ταιριαζουν στο βαρος του 207 (πολυ πιθανον ναι - δεν το χω ψαξει)
myth - Παρ 11 Μάρ 2011, 20:40:26
Θέμα δημοσίευσης:
για camskill που κοιταγα το μεσημερι ιδια τιμη βγαινουνε!!! Sad Sad Σχετικα με την 15αρα και γω ψιλομικρη την κοβω...πιστευω οτι 16αρα ειναι καλη λυση...για το 55αρι προφιλ τι εχετε να πειτε?? και γενικως που τα λαστιχα ειναι 3ετιας??
volvos - Παρ 11 Μάρ 2011, 20:43:01
Θέμα δημοσίευσης:
to προβλημα σου ηταν απο αλλα πραγματα και οχι μονο απο το σκελετο του ελαστικου.

http://camskill.co.uk/products.php?plid=m12b0s662p7055

http://camskill.co.uk/products.php?plid=m12b0s661p1593

http://camskill.co.uk/products.php?plid=m12b0s677p7056

http://camskill.co.uk/products.php?plid=m12b0s680p1594

http://camskill.co.uk/products.php?plid=m12b0s697p1598

αστειες διαφορες τα φαρδια 15 ειναι καλυτερα απο 17αρια
volvos - Παρ 11 Μάρ 2011, 20:44:36
Θέμα δημοσίευσης:
επισης τωρα βλεπω οτι τους αλλαξε τα φωτα στα 195-50 στη τιμη
myth - Παρ 11 Μάρ 2011, 20:47:09
Θέμα δημοσίευσης:
ρε volv εγω βλεπω ιδια τιμη με ελλαδα.... Shocked Shocked Shocked
MEMsound - Παρ 11 Μάρ 2011, 20:56:20
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
to προβλημα σου ηταν απο αλλα πραγματα και οχι μονο απο το σκελετο του ελαστικου.

http://camskill.co.uk/products.php?plid=m12b0s662p7055

http://camskill.co.uk/products.php?plid=m12b0s661p1593

http://camskill.co.uk/products.php?plid=m12b0s677p7056

http://camskill.co.uk/products.php?plid=m12b0s680p1594

http://camskill.co.uk/products.php?plid=m12b0s697p1598

αστειες διαφορες τα φαρδια 15 ειναι καλυτερα απο 17αρια


οφφτοπικ
μα δεν ειχα αλλαξει κατι αλλο εκτος των ελαστικων αλλα τελος πάντων
και αναφερομαι στην συμπεριφορα του αμαξιου με δεδομενη αναρτηση/βαρος/στησιμο/κλπ κλπ κλπ
ανυγουει αλλη συζητηση αυτη
οφφτοπικ τελος



οντως τα εν λογω 225/50 ειναι ακρως ενδιαφεροντα... Wink Wink Wink Wink
αλλα θελουν 15ααρα αλουμινιου...
myth - Τετ 16 Μάρ 2011, 19:48:46
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικα την μπαρουφα μου την εκανα...πηγα και τα τσιμπισα τα r888 205/55/16 μαζι με 6,5αρα 16αρα σιδερενια με 26 οφφσετ και στο τερμα τιμονι στο εσωτερικο του θολου προς τα πανω δλδ προς φτερο ειναι στα ορια...κατι λιγο παραπανω απο μια παλαμη...οποτε ουσιαστικα αμα στριψω ψιλοκαλα θα βρισκω...Τα φορεσα προχειρα και το εκανα μια βολτα και δεν εβρισκα πουθενα αλλα δεν πολυκαταλαβα...Για πειτε καμια γνωμη..και πειτε μου και κανεναν που να νιωθει στην αθηνα να παω να το κοιταξουμε..Με αποσταστες αραγε παιζει να λυθει το θεμα??? Confused Confused Confused Confused
Τσαμπα η συμμετοχη στο τρακντει Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
myth - Τετ 16 Μάρ 2011, 20:40:55
Θέμα δημοσίευσης:
http://img52.imageshack.us/i/18267423.jpg/

http://img853.imageshack.us/i/28949364.jpg/

http://img141.imageshack.us/i/96067790.jpg/

Δεν φαινονται πολλα βασικα...απλα δεν μπορουσα να τραβηξω απο κατω φωτο!!! Evil Evil Evil
MEMsound - Τετ 16 Μάρ 2011, 22:39:37
Θέμα δημοσίευσης:
μα οσο ταπα και να πας τερμα το τιμονι δεν το στριβεις.
θεωρω οτι δεν θα εχεις προβλημα
με αποστατες θα απομακρυνθουν λιγο παντως
myth - Πεμ 17 Μάρ 2011, 01:30:42
Θέμα δημοσίευσης:
Ας ελπισουμε Μανθ...θα δειξει το Σαββατο!!!
Πάνος - Πεμ 17 Μάρ 2011, 08:18:55
Θέμα δημοσίευσης:
4αδα Πηρες ή μονο 2 μπροστα;
myth - Πεμ 17 Μάρ 2011, 09:08:59
Θέμα δημοσίευσης:
4αδα πηρα Πανο. Απλα εβαλα τα μπροστα μονο προσωρινα για να τσεκαρω αν βρισκουνε.
Steve - Πεμ 17 Μάρ 2011, 09:09:25
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
μα οσο ταπα και να πας τερμα το τιμονι δεν το στριβεις
Ε ναι, δεν είναι Μ*νθος! Laughing
SAKIS-LEMANS - Πεμ 17 Μάρ 2011, 10:02:35
Θέμα δημοσίευσης:
Για τους... "καλοκαιρινόυς οδηγούς" υπάρχει και αυτό

http://www.yokohamatire.com/tires/advan_ad08.aspx

camskill στο 205/45/17 το δίνει 180 Ευρώ το κομμάτι.....
volvos - Πεμ 17 Μάρ 2011, 17:59:04
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.tyrereviews.co.uk/Article/autobild-trackday-tyre-review.htm
Pugobios - Τετ 27 Απρ 2011, 15:26:15
Θέμα δημοσίευσης:
ποσο ειναι μια καλη μια τιμη για 888 σε 195/50/15 ξερει κανεις?
Steve - Τετ 27 Απρ 2011, 16:15:33
Θέμα δημοσίευσης:
Pugobios έγραψε:
ποσο ειναι μια καλη μια τιμη για 888 σε 195/50/15 ξερει κανεις?
Σίγουρα κανα 360-370...
Pugobios - Τετ 27 Απρ 2011, 19:09:29
Θέμα δημοσίευσης:
90 το ενα τα πηρα νομιζω ειναι νορμαλ
Steve - Τετ 27 Απρ 2011, 22:25:26
Θέμα δημοσίευσης:
Ε ναι, 4 x 90 = 360
Πάνος - Τετ 27 Απρ 2011, 23:00:20
Θέμα δημοσίευσης:
Καλη δεν την λες.
Μεσα στα πλαισια της αγορας ναι.
MEMsound - Πεμ 28 Απρ 2011, 02:58:10
Θέμα δημοσίευσης:
I agree
Steve - Πεμ 28 Απρ 2011, 07:20:53
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνος έγραψε:
Καλη δεν την λες.
Μεσα στα πλαισια της αγορας ναι.
Πριν αυξηθεί ο ΦΠΑς τρεις φορές, καλή τιμή ήταν τα 290 ευρώ.

Τώρα τα 360 μια χαρά τιμή είναι, άντε αν το ψάξεις λίγο ακόμα να γλιτώσεις κανα 20ευρω... και ίσως Rolling eyes
Pugobios - Πεμ 28 Απρ 2011, 14:22:45
Θέμα δημοσίευσης:
Ο κοτσιδας στην αθηνα να φερνει 30-40 ευρο φθηνοτερα αλλα με τα μεταφορικα δεν με συμφερε οποτε...
orfanos mulopotamos - Κυρ 08 Μάϊ 2011, 12:36:35
Θέμα δημοσίευσης:
ξερει καποιος... αν σε 205/40/18... βγαινει κανενα ημισλικ.... γιατι εχω φαει τα κομματια μου στο ψαξιμο αλλα τπτ.... βρισκω μονο 225.... κ φοβαμαι μην χασει πολυ απο αποδοση η μηπως χαλασω το βημα του αυτοκινητου....
Pughell - Κυρ 08 Μάϊ 2011, 14:06:55
Θέμα δημοσίευσης:
Pirelli P Zero Trofeo προς 300Ε το κομματι.
Pughell - Κυρ 08 Μάϊ 2011, 14:23:28
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Pirelli P Zero Trofeo προς 300Ε το κομματι.

Γραψε ακυρο Γιωργο,225/40/18 ειχα στο μυαλο μου... Embarassed
jimakos205 - Πεμ 12 Μάϊ 2011, 11:43:21
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια για να φυγει η "γυαλαδα" απο τα 888 αρκει κανα ανεβοκατεβασμα σε βουνο η πρεπει να μπω σε πιστα που εχει "αγρια" ασφαλτο?τα εβαλα παλι για καλοκαιρι κ νομιζω γλυστρανε σα τρελα...
MEMsound - Πεμ 12 Μάϊ 2011, 12:03:02
Θέμα δημοσίευσης:
χαλαρα βολτα σε κανα βουνο
και σιγα σιγα ανεβαζε ρυθμο
ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ λεμε Laughing
Sinanai - Πεμ 12 Μάϊ 2011, 12:03:49
Θέμα δημοσίευσης:
Πιο σιγά! Laughing
jimakos205 - Πεμ 12 Μάϊ 2011, 12:08:02
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing Laughing

thanks boys.....σιγα σιγα κ που θα παει θα φυγει δε θα φυγει η γυαλαδα... Wink
SAKIS-LEMANS - Πεμ 12 Μάϊ 2011, 15:14:22
Θέμα δημοσίευσης:
μην πιέζεις τα λάστιχα κάνε καμια 500αρια χλμ χαλαρα...
jimakos205 - Πεμ 12 Μάϊ 2011, 16:02:07
Θέμα δημοσίευσης:
τα μη τα πιεσω επειδη γλυστρανε κ ειναι επικινδυνο η δε κανει για τα λαστιχα?
MEMsound - Πεμ 12 Μάϊ 2011, 16:49:09
Θέμα δημοσίευσης:
για φαγωθει ομοιομορφα ολο το ξεραμμενο μερος και οχι μονο στην ακρη-ακρη Wink

επισης βλέπεις ομοιομορφη φθορα στο πελμα τους απο την μεχρι τωρα χρηση τους (εμπρός κυριως) Question
jimakos205 - Παρ 13 Μάϊ 2011, 13:48:24
Θέμα δημοσίευσης:
Ενα καλοκαιρι τα εχω κ μεχρι τωρα ειναι ομοιομορφη η φθορα τους...δεν εχω μπει πιστα ομως ποτε!
Randy - Δευ 22 Αύγ 2011, 19:49:13
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτα τα Dunlop Direzza Star Spec δε θα τα φερουν ποτε ελλαδα?
silo - Παρ 09 Δεκ 2011, 21:47:08
Θέμα δημοσίευσης:
λοιπον για τα 16αρια,λεω να βαλω 2 μπροστινα σεμι...τα maxxis zr9 αξιζουν?και ποσο παει το κομματι για 205/45/16
sps - Παρ 09 Δεκ 2011, 21:50:55
Θέμα δημοσίευσης:
Δε θα σου προτεινα να βαλεις 2 μονο ημισλικ!
Μπροστα θα εχεις υπερπροσφυση, αλλα πισω?
Pughell - Παρ 09 Δεκ 2011, 22:32:03
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατι,θα τα ζεστανει ποτε τα Maxxis; Rolling eyes
silo - Σαβ 10 Δεκ 2011, 12:43:04
Θέμα δημοσίευσης:
σε R1r τι απο τα 2 λετε και γιατι? 205/55/16 η 225/50/16?
Pugobios - Σαβ 10 Δεκ 2011, 13:11:39
Θέμα δημοσίευσης:
45 θες να πεις...
Sinanai - Σαβ 10 Δεκ 2011, 13:18:38
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν είναι σέμι τα R1-R. Πάτε στο κατάλληλο τόπικ.
Randy - Σαβ 10 Δεκ 2011, 14:55:14
Θέμα δημοσίευσης:
Τα 888 για χρηση δρομου ποσα χιλιομετρα βγαζουν?
Pugobios - Σαβ 10 Δεκ 2011, 15:11:25
Θέμα δημοσίευσης:
εγω τα εχω πανω περιπου 6 μηνες(12000) τα ζοριζω συχνα πυκνα κυριως ομως σε δρομο γυαλι που δεν φθειρονται τοσο...εχουν τρεξει 5-6 400αρια σε πιστα μαζι με αλλα τοσα ζεσταματα και αλλα τοσα εκτος πιστας και εχει φυγει ουτε μιση γομα...οποτε σε αποκλειστικη χρηση δρομου υπολογιζω χαλαρα 25000χλμ
Randy - Σαβ 10 Δεκ 2011, 15:52:50
Θέμα δημοσίευσης:
Δηλαδη για 40000χλμ ουτε λογος ε?
Sinanai - Σαβ 10 Δεκ 2011, 15:55:29
Θέμα δημοσίευσης:
ΟΧΙ
Pugobios - Σαβ 10 Δεκ 2011, 15:55:50
Θέμα δημοσίευσης:
αν τα κανεις σε ταξιδια κατι γινεται...
Sinanai - Σαβ 10 Δεκ 2011, 16:02:22
Θέμα δημοσίευσης:
Το θέατρο του παραλόγου...

Ποιος ο λόγος να πάρει κάποιος σέμι, με σκοπό να κάνει όσο πιο φυλαγμένη χρήση και να τα κρατήσει οχτακόσες χιλιάδες χιλιόμετρα; ΕΛΕΟΣ!!!

Αφήστε που με την όσο πιο φυλαγμένη χρήση, τα σέμι ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ!!!
Pugobios - Σαβ 10 Δεκ 2011, 16:19:25
Θέμα δημοσίευσης:
+1 το βλεπω στο δικο μου αυτο εχω κανα μηνα και να τα τρεξω σε καλη ασφαλτο και εχουν πιασει μια πετσα πανω και γλιστρανε λες και δεν εχω λαστιχα
Steve - Κυρ 11 Δεκ 2011, 17:34:56
Θέμα δημοσίευσης:
silo άσε τις ΜΑ**ΚΙΕΣ ρε αγόρι μου...


4άδα ή τίποτα... Rolling eyes
silo - Κυρ 18 Δεκ 2011, 22:39:52
Θέμα δημοσίευσης:
τα Α048 σε τι τιμες παιζουν ρε?για 205-45-16
Pughell - Κυρ 18 Δεκ 2011, 22:56:00
Θέμα δημοσίευσης:
Κανε μια παραγγελια να σου βγαλουν τετοια διασταση... Laughing

Καμια απο τις διαστασεις που βγαζουν δεν ταιριαζει στο "βημα" του RC.
Pugobios - Κυρ 18 Δεκ 2011, 23:09:01
Θέμα δημοσίευσης:
ενω αμα ταιριαζε θα του περισευαν 1500 ευρο Laughing
Pughell - Κυρ 18 Δεκ 2011, 23:46:21
Θέμα δημοσίευσης:
Λεφτα υπαρχουν! Laughing Laughing Laughing
B.M-SPORT - Τρι 10 Απρ 2012, 13:33:16
Θέμα δημοσίευσης:
Τα federal 595RSR τα κατατασουμε στα semi ή οχι ;;;; εχουμε εμπειρια απο το συγκεκριμενο ελαστικο σε διασταση 195/50 15 ;;;;
ntinos93 - Πεμ 27 Σεπ 2012, 16:26:52
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδες μια ερωτησουλα.....εχει καποιος να μου προτεινει ημι σλικ λαστιχα για 106 ραλλυε με διασταση 195/45-15????υπαρχουν ημι σλικ που να ειναι εξισου καλα στο βρεγμενο εδαφος.....???(μιλαω για χρηση δρομου και σπορ διαδρομες...)!!!!!
Spilios G - Τετ 19 Δεκ 2012, 13:01:36
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα παιδιά, τι τιμές παίζουν τώρα για τετράδα r888 σε 195/50/15; Αρχικά ρώτησα για r1r και μου είπαν πως δεν υπάρχει σε αυτή τη διάσταση, επόμενη επιλογή μου είναι τα r888 και η τιμή που μου έδωσαν είναι 440. Είναι καλή η τιμή για τετράδα;
Sinanai - Τετ 19 Δεκ 2012, 13:03:49
Θέμα δημοσίευσης:
Για τι χρήση;
sps - Τετ 19 Δεκ 2012, 13:09:34
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Για τι χρήση;

Kατι ερωτησεις που κανεις κι εσυ!
Για να ανεβαινει τα πεζοδρομια της Αγ. Νικολαου, μιας και το παιδι ειναι και απο πατρα Laughing
Spilios G - Τετ 19 Δεκ 2012, 13:18:18
Θέμα δημοσίευσης:
Κυρίως για στροφές για αυτό το λόγο θέλω να τα δοκιμάσω. Σκεφτόμουν τα r1r δυστυχώς δεν είναι διαθέσιμα και απ ότι μου είπαν μάλλον θα καταργηθεί λόγω ότι δεν πουλάει το συγκεκριμένο λάστιχο αν και μου ακούστηκε περίεργο! Δεν ξέρω αν ισχύει 100% αυτό. Είχα σκοπό να τα φορέσω σήμερα και μάλιστα πήρε τηλέφωνο ο λαστιχάς μου να ρωτήσει και δεν υπήρχαν..
Sinanai - Τετ 19 Δεκ 2012, 13:26:51
Θέμα δημοσίευσης:
@ Σπύρο: Laughing Laughing

@ Spilios G: Αν τα θες εννοώ για καθημερινή μετακίνηση που περιλαμβάνει και στρίψιμο, τα ημισλίκ δεν κάνουν. Κάτι σαν το R1-R ή άλλα "supersport" ελαστικά είναι μια χαρά. Πάρε και ρώτα την Τόγιο... Εδώ τα δείχνει κανονικά: http://goo.gl/ZMAbC

Προσωπικά, επειδή τα φορούσα, ήταν το τέλειο λάστιχο για τη χρήση που περιέγραψα και παραπάνω.
sps - Τετ 19 Δεκ 2012, 13:27:35
Θέμα δημοσίευσης:
Ρωτα Στασινοπουλο, εναντι κεντρικης λαχαναγορας τι τιμη μπορει να σου δωσει για 888. πριν 2-3 χρόνια ειχε γυρω στα 300 ευρω η τετραδα.
Αν θες τη γνωμη μου και χωρις να ξερω τι οδηγος εισαι και πως εχεις στημενο το αμαξι απο αναρτηση, θα σου προτεινα να πειραματιστεις αγοραζοντας πρωτα μια μεταχειρισμενη τετραδα 888 και να τα δοκιμαζες σε ελεγχομενες συνθηκες οπως στην καρτμανια, ή αν μπορεις καλυτερα στα μεγαρα.
Για χρηση δρομου δε θα στο συνιστουσα για πολλους και διαφορους λογους.
Spilios G - Τετ 19 Δεκ 2012, 13:36:44
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστώ και τους δυο. Έχω ρυθμιζόμενη στο αμάξι με 15' ζάντες αυτή τη στιγμή και ένας από τους λόγους που δεν θέλω να πάω σε 17' που φορούσα, είναι να δοκίμαζα το r1r Very happy Στασινόπουλο πήγα και ρώτησα φίλε Σπύρο! Θα επικοινωνήσω με toyo για το r1r αν και νομίζω είναι αντιπρόσωπος toyo ο Στασινόπουλος οπότε μάλλον είχε δίκιο
Sinanai - Τετ 19 Δεκ 2012, 13:38:56
Θέμα δημοσίευσης:
Και προς Θεού, μην αλλάξεις σε 17άρα... Wacko
Kakos - Δευ 07 Ιαν 2013, 13:47:00
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω φοράω τα toyo proxes t1r και εχω μείνει ικανοποιημένος.. Επειδή όμως θέλουν αλλαγή έλεγα να βάλω τα toyo r1r.. Ξέρει κανείς υπερ και κατα για το εν λόγω λάστιχο??
Το αμάξι κινειται 3-4 φορες την εβδομαδα για μεσα στην πόλη αν αυτο βοηθάει..
volvos - Δευ 07 Ιαν 2013, 17:09:43
Θέμα δημοσίευσης:
kataρχην αυτα που αναφερεις δεν ειναι ημισλικ αλλα σπορ πολιτικα λαστιχα.
αρα πας σωστο τοπικ πιο πανω και αναφερεις
α. διασταση
β. αμαξι
γ. χρηση που κανεις
δ. τι θες απο ενα λαστιχο
Kakos - Τρι 08 Ιαν 2013, 03:56:55
Θέμα δημοσίευσης:
Τα r1r είναι πολιτικά??
athanas - Τρι 08 Ιαν 2013, 19:38:19
Θέμα δημοσίευσης:
Kakos έγραψε:
Τα r1r είναι πολιτικά??



ναι με πιο σπορ καταβολές....
Kakos - Τρι 08 Ιαν 2013, 22:08:38
Θέμα δημοσίευσης:
Οκ τότε.. sorry.. Σε άλλο topic παω για να αναφέρω

α. διασταση
β. αμαξι
γ. χρηση που κανεις
δ. τι θες απο ενα λαστιχο


η μπορώ να γράψω απο κάτω Question Question
volvos - Τρι 08 Ιαν 2013, 22:23:22
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=16628
Kakos - Τρι 08 Ιαν 2013, 23:44:29
Θέμα δημοσίευσης:
Ok ευχαριστώ.. Embarassed
ntinos93 - Δευ 21 Ιαν 2013, 17:46:28
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια καλησπερα...ειχα ξαναγαψει αλλα δεν πηρα απαντηση σε αυτο το θεμα...τεσπα...λοιπον εχω ενα ραλλακι στο οποιο φοραω αναρτηση bilstein group n με apex στενα 300 λιμπρες και ραβδους στρεψης 22 πισω και νιωθω οτι τα ελαστικα μου κυριως τα προστινα goodyear fi eagle 195/45/15 με εχουν εγκαταλειψει λογο του οτι εχουν ξεραθει...τι εχετε να μου προτενετε στο θεμα λαστιχου???κυριως για χρηση βουνισιες διαδρομες και σπορ οδηγηση....σκεφτομαι τα toyo r888....περιμενω τις γνωμες σας...
Sinanai - Δευ 21 Ιαν 2013, 17:51:16
Θέμα δημοσίευσης:
Αν θες λάστιχο (και) για καθημερινή χρήση, τα ημισλίκ δεν κάνουν... Βάλε ένα καλό σπορ πολιτικό. Αν το χρησιμοποιείς μόνο για στρίψιμο/πίστα κτλ, ναι, βάλε. Αν και δε θα έβαζα 888, πια, αλλά τπτ άλλο... Κάνα Kumho V70 μάλλον.
ntinos93 - Δευ 21 Ιαν 2013, 17:57:45
Θέμα δημοσίευσης:
δεν ειναι καλο το 888???σπανια οδηγω νορμαλ το αυτοκινητο μου και για αυτο θελω ημισλικ...φαντασου κανω την διαδρομη χαλκιδα-κυμη (αν ξερεις) κα8ε εβδομαδα σε οχι νορμαλ ταχυτητες....
Sinanai - Δευ 21 Ιαν 2013, 19:11:17
Θέμα δημοσίευσης:
Σε σχέση με ένα πολιτικό είναι αιώνες καλύτερο, απλά απ' τη στιγμή που μπαίνεις στη διαδικασία να πάρεις ημισλίκ, καλύτερα να πάρεις κάτι ανώτερο. Απλά το 888 είναι το πιο κοινό.
ntinos93 - Δευ 21 Ιαν 2013, 19:16:33
Θέμα δημοσίευσης:
εχεις να μου προτεινεις κατι καλυτερο..??αν ναι θα μπορουσες με καποιο link να με καθοδηγησεις....εγω σκεφτηκα για το 888 καθως ειδα οι ειναι φτηνο και καλο....
volvos - Δευ 21 Ιαν 2013, 20:27:16
Θέμα δημοσίευσης:
hankook rs2
federal rs595

1-2-3 κλικ κατω απο το 888 στη πιστα σε αντοχη και αποδοση
αλλα στο δρομο ειναι κανονικα λαστιχα. δε τρεμεις αν πεσεις σε βροχη
και ακομα και κρυα δε χαζογλυστρας με 20χλμ/ωρα...
ntinos93 - Δευ 21 Ιαν 2013, 20:31:30
Θέμα δημοσίευσης:
για να καταλαβω λιγο καλυτερα....το 888 στην βροχη δεν οδηγιεται...??ειναι χειροτερο στην βροχη απο πολιτικα λαστιχα....???
'Andy'-lag - Δευ 21 Ιαν 2013, 23:58:41
Θέμα δημοσίευσης:
Nαι αλλά γιατί σου φαίνεται περίεργο.....?
ntinos93 - Τρι 22 Ιαν 2013, 00:55:25
Θέμα δημοσίευσης:
'Andy'-lag έγραψε:
Nαι αλλά γιατί σου φαίνεται περίεργο.....?



δεν εχω εμπειρια απο ημισλικ γι αυτο και ρωταω...
'Andy'-lag - Τρι 22 Ιαν 2013, 01:57:41
Θέμα δημοσίευσης:
ntinos93 έγραψε:
'Andy'-lag έγραψε:
Nαι αλλά γιατί σου φαίνεται περίεργο.....?



δεν εχω εμπειρια απο ημισλικ γι αυτο και ρωταω...


Nαι βρε δεν είπα τίποτα... Wink Laughing Πάντως Κωνσταντίνε αν θες και την άποψη μου, ακόμα και κάποια ελαστικά που θεωρούνται σπόρ πολιτικά, δεν είναι να τα εμπιστεύεσαι στη βροχή... Αν προσπαθήσεις να το κυνηγήσεις, είναι οριακά επικίνδυνα.... Αυτό έχω καταλάβει τουλάχιστον από τα PARADA που φοράω...
ntinos93 - Τρι 22 Ιαν 2013, 09:17:57
Θέμα δημοσίευσης:
συμφωνω μαζι σου ανδρεα.... Smile !!!ομως με τα goodyear ta f1 eeagle μου φαινοταν σχετικα ευκολο το να οδηγισω στο οριο ακομα και με πολυ βροχη....βεβαια μπορει να βοηθαει πολυ και το στησιμο του αυτοκινιτου....οποιος μπορει ας μου πει παραπανω λεπτομερειες για την συμπεριφορα των ημισλικ στην βροχη...ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις σας....!!! Laughing
'Andy'-lag - Τρι 22 Ιαν 2013, 16:40:28
Θέμα δημοσίευσης:
Κοίτα πάντως εξ ορισμού δουλειά των ημισλίκ είναι να δουλεύουν στο στεγνό... Για βρεγμένο θες κάτι με περισσότερο αυλάκι (και σε ποσότητα και σε βάθος) για να μπορεί να διώχνει όσο το δυνατό περισσότερο νερό...
Sinanai - Τρι 22 Ιαν 2013, 16:46:07
Θέμα δημοσίευσης:
Άμα με τα F1 θεωρείς ότι εύκολα κιόλας έφτανες το όριο σε βρεγμένο, κάτι δεν ξέρεις καλά για το όριο, ή μόλις μπήκε ο Λεμπ στο πιεσκλάμπ. Laughing
ntinos93 - Τρι 22 Ιαν 2013, 17:18:30
Θέμα δημοσίευσης:
χαχαχαχα.... Razz Laughing στο οριο το δικο μου εννοω....!!!!
volvos - Τρι 05 Μάρ 2019, 11:21:33
Θέμα δημοσίευσης:
http://speed.academy/100-tread-wear-track-tire-review-nankang-ar1-maxxis-rc1-toyo-r888r/



Τοyo R888 - vs Nangkank Ar-01
vassat - Τρι 12 Μάρ 2019, 22:48:41
Θέμα δημοσίευσης:
Έχει κανείς άποψη για τα Syron Street Race,
δηλαδή αυτά:
https://www.car.gr/parts/view/13474488/
/ B
Mono AEK - Τετ 13 Μάρ 2019, 11:12:40
Θέμα δημοσίευσης:
syron (οχι τα συγκεκριμενα) εχει βαλει ενας φιλος μου εδω και κανα χρονο αλλα δε πολυκυκλοφορει το αμαξι για να εχει αποψη

λιγο ψαξιμο που ειχαμε ριξει τοτε σε φορουμ εξωτερικου κλπ επεφτε τρελο κραξιμο...
vassat - Τετ 13 Μάρ 2019, 21:20:31
Θέμα δημοσίευσης:
Για τα συγκεκριμένα, η πρώτη σελίδα του Google -ειδικά στο ClioNet- τα σχόλια είναι ιδιαίτερα κολακευτικά.
/ Β
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr