PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 - Καιει λάδια ο THP σας? (rc-gt-rallye-cc)
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 58, 59, 60  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Καίνε λάδια τα 1.6 THP?
ΝΑΙ
57%
 57%  [ 177 ]
ΟΧΙ
29%
 29%  [ 92 ]
ΔΞ / ΔΑ
13%
 13%  [ 41 ]
Σύνολο Ψήφων : 310

Συγγραφέας Μήνυμα
bagosgt (Moderator at O.X)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rallye

Ένταξη: 24 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 3075

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 02 Ιαν 2010, 08:55:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλη χρονια,τα καστρολ ειναι απο τα καλυτερα λαδια.οπως κ τα τοταλ εχουν αποδειχτει πολυ καλα.εγω παντως αυτη τη φορα δοκιμασα κ τα ELF.μεχρι στιγμης ολα οκ,κμε θερμοκρασιες αλλα κ με καψιμο,αφου ηδη στα 2000κμ που εχω κανει με αυτα τα λαδια,κ αρκετο σκισιμο,δεν εχει κουνηθει καθολου η σταθμη Very happy



Μια φορα κ εναν καιρο... http://www.etuners.gr/?s=13&t=261
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
CrazyMike (mike)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207GT

Ένταξη: 30 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 7

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Ιαν 2010, 00:18:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και λεω εγω τωρα...

εχω ενα 207 gt....απο τα πρωτα που ηρθαν ελλαδα...
απο στρωσιμο πιστευω οτι του συμπεριφερθηκα αψογα..
μεχρι τισ 5 χιλιαδες δεν ειδε πανω απο 170 το ανωτερο..
ολα τα σερβις αντιπροσωπια και παντα στην ωρα τους...
εχω σχεδον 3 χρονια το 207 (κλεινει 3 τον απριλιο που μας ερχετε)
λαδια εβαλα αυτα που μου ειπε η τοπικη αντιπροσωπεια...shell...
μεχρι τα 25000 δεν ειδα ποτε λαμπακι για τα λαδια ...
απο τα 25000 και μετα εχω δει το λαμπακι 4 φορες...
τωρα εχει μεσα το τεταρτο λιτρο λαδιου...
το αυτοκινητο εχει 32500 τωρα..
η χρηση και η συμπεριφορα μου απεναντι στο αυτοκινητο δεν εχει αλλαξει..το οδηγω μονο εγω ..

τι εγινε και ξαφνικα θα γινω συνετερος με την ετερια λιπαντικων??

δεν ξερω τι να κανω...

με βλεπω να το δινω πριν την ωρα του...και ειναι ενα αυτοκινητο που μ αρεσει παρα πολυ ..

καμια γνωμη σε ολα αυτα??

ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dimkeras (Δημοσθένης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

e-tuned

Ένταξη: 18 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 1515
Τόπος: Λευκάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Ιαν 2010, 00:24:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Του φέρεσαι πολύ καλά γι'αυτό σου κάνει νάζια! Σκίσε το να βρεις την υγειά σου! Laughing Laughing Laughing



BTW, ρε θηρίο κι εγώ τον Απρίλιο κλείνω 3 χρόνια αλλά ήδη έχω περισσότερα από 101.500km Confused


Vroum-vroum!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
CrazyMike (mike)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207GT

Ένταξη: 30 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 7

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Ιαν 2010, 00:32:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

dimkeras έγραψε:
Του φέρεσαι πολύ καλά γι'αυτό σου κάνει νάζια! Σκίσε το να βρεις την υγειά σου! Laughing Laughing Laughing



BTW, ρε θηρίο κι εγώ τον Απρίλιο κλείνω 3 χρόνια αλλά ήδη έχω περισσότερα από 101.500km Confused



101.500 και τι λεει απο λαδια??

θα αρχισω το αγριο σκησιμο μου φενεται μηπως του περασουν τα ναζια..


παιζει και δευτερο peugeot στο σπιτι για αυτο και δεν εχω πολλα χιλιομετρα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dimkeras (Δημοσθένης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

e-tuned

Ένταξη: 18 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 1515
Τόπος: Λευκάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Ιαν 2010, 00:46:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έβαζα TOTAL INEO ECS 5-30 από τα 10.000km μέχρι τα 90.000km (αλλαγή κάθε 10).

Μέχρι 60.000km τίποτα, κομπλέ. Από τα 60 κι έπειτα (που χαλάρωσα λίγο την οδήγησή μου) είδα λαμπάκι στα 66, αλλαγή στα 70 και λαμπάκι στα 74, στα 77 και στα 79, αλλαγή στα 80 και λαμπάκι στα 82 και 84. Ξεκινάει το σκίσιμο ξανά και τα λαμπάκια έγιναν παρελθόν! Very happy

Στα 90 και στα 100.000km έγινε αλλαγή με CASTROL EDGE 5-30. Λαμπάκι είδα στα 99.000 αλλά η στάθμη ήταν ελάχιστα κάτω από τη μέση και δε συμπλήρωσα (αφού ετοιμαζόμουν για αλλαγή).

Να ξέρετε πάντως όσοι χρησιμοποιείτε TOTAL, τα λάδια που δίνονται πλέον από τιν αντιπροσωπίες για το μοτέρ 1.6T είναι τα TOTAL ΙΝΕΟ MC3 5-30.

http://www.idparts.com/catalog/product_info.php?products_id=479

http://www.lubadmin.com/upload/produit/FichePDF/lang_1/5832.pdf

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=304003#304003


Vroum-vroum!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mechanic (Θανασης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 05 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 1594
Τόπος: Ελλαδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Ιαν 2010, 02:34:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και λεω εγω τωρα...

εχω ενα 207 gt....απο τα πρωτα που ηρθαν ελλαδα...
απο στρωσιμο πιστευω οτι του συμπεριφερθηκα αψογα..
μεχρι τισ 5 χιλιαδες δεν ειδε πανω απο 170 το ανωτερο..
ολα τα σερβις αντιπροσωπια και παντα στην ωρα τους...
εχω σχεδον 3 χρονια το 207 (κλεινει 3 τον απριλιο που μας ερχετε)
λαδια εβαλα αυτα που μου ειπε η τοπικη αντιπροσωπεια...shell...
μεχρι τα 25000 δεν ειδα ποτε λαμπακι για τα λαδια ...
απο τα 25000 και μετα εχω δει το λαμπακι 4 φορες...
τωρα εχει μεσα το τεταρτο λιτρο λαδιου...
το αυτοκινητο εχει 32500 τωρα..
η χρηση και η συμπεριφορα μου απεναντι στο αυτοκινητο δεν εχει αλλαξει..το οδηγω μονο εγω ..

τι εγινε και ξαφνικα θα γινω συνετερος με την ετερια λιπαντικων??

δεν ξερω τι να κανω...

με βλεπω να το δινω πριν την ωρα του...και ειναι ενα αυτοκινητο που μ αρεσει παρα πολυ ..

καμια γνωμη σε ολα αυτα??

ευχαριστω.[/quote]

Φιλε μου αν και δεν φταίς εσύ σε κάτι...
Δυστυχώς ήταν Shell.......
άλλαξε τα με κάποια καλύτερη μάρκα ποιότητα άμεσος!!!!

και μην ξεχνάμε κάτι,
μοτέρ με υψηλό ειδικό βαθμό απόδοσης,
καίνε (βάση κατασκευαστή) παραπάνω ποσότητες λαδιού. καθαρά και μονο για προστασία του κινητήρα.
παρόμοιο "θέμα" είχε γίνει και με τις πρώτες εκδόσεις RS τις renault.
όπου σου έδειχνε τις φούσκες στο display,
και με το που κατέβαινε κάνα "λιτρακι" στις 5-6000 χλμ
κατεβαίνανε και οι φούσκες και στις αντιπροσωπείες είχαν λάβει οδηγίες σχετικά με το τι να λένε και πως να εξηγούνε ότι αυτό είναι normal...
μέχρι που στα face lift σταμάτησαν να "εμφανίζονται" οι φούσκες και όλα OK... Wink Very happy

πάντως απλά για την ιστορία,
και στα δυο clio RS που είχα,
και στο "normal" αλλα και στο καπ
έκαιγε σταθερά 1 lt στις 10.000χλμ όπου και τα άλλαζα
(ego ta allazo me tis working running hours diladi kathe 300 RH)

και το ζόρι που έτρωγε καθημερινά στις εθνική αλλα και στα βουνά λίγα το έχουνε περάσει...
τα ίδια και πάντως απλά για την ιστορία,
και στα δυο clio RS που είχα και στο "normal" αλλα και στο καπ
έκαιγε σταθερά 1 lt στις 10.000χλμ όπου και τα άλλαζα
και το ζόρι που έτρωγε καθημερινά στin εθνικi αλλα και στα βουνά λίγα το έχουνε περάσει...
τα ίδια και το ομόσταβλο clio RS του κολλητού μου
αλλα το στρώσιμο όμως που τύχανε αυτά τα 3 clio
είχε μεγάλες διαφορες από την "πεπατημένη"
και όλος περίεργος η ιστορία επαναλαμβάνεται και στα THP μοτέρ που έχουμε αγοράσει...
Δεν θέλω να φανό γραφικός,
kathos μπορεί να είναι και σύμπτωση...


sorry gia ta orthografika lathi,
alla psotaro me to metafrastiko programa (thanks kai pali Wink )
kai den mporo na tipono sosta eidika tis lekseis pou exoun omega
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SAKIS-LEMANS (Κώστας)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Lemans

Ένταξη: 16 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 1887
Τόπος: Φραπεδονίκη!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Ιαν 2010, 07:28:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μπράβο θανάση εγώ πάντως εκτιμώ την προσπάθεια σου!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Morfeas (Κωνσταντίνος)
Μέλος
Μέλος


207 gt

Ένταξη: 11 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 134

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Ιαν 2010, 19:45:06    Θέμα δημοσίευσης: fw Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εάν αλλάζεις λάδια όπως λες πάντα στην ώρα τους και πάντα στην αντιπροσωπία τότε να ξέρεις ότι το λάδι στα 20000 χιλιόμετρα που λέει ο κατασκευαστείς να τα αλλάζουμε έχουν γίνει σαν ‘’κατουρλίο’’ και εκτός αυτού πολλές αντιπροσωπίες βάζουν 10-40 μου έχει τύχη σε εμένα στο service τον 20000 και απ’ ότι θυμάμαι και ενός παιδιού από την Θεσσαλονίκη.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
CrazyMike (mike)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207GT

Ένταξη: 30 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 7

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Ιαν 2010, 17:59:10    Θέμα δημοσίευσης: Re: fw Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Morfeas έγραψε:
Εάν αλλάζεις λάδια όπως λες πάντα στην ώρα τους και πάντα στην αντιπροσωπία τότε να ξέρεις ότι το λάδι στα 20000 χιλιόμετρα που λέει ο κατασκευαστείς να τα αλλάζουμε έχουν γίνει σαν ‘’κατουρλίο’’ και εκτός αυτού πολλές αντιπροσωπίες βάζουν 10-40 μου έχει τύχη σε εμένα στο service τον 20000 και απ’ ότι θυμάμαι και ενός παιδιού από την Θεσσαλονίκη.



οι αλλαγες εγιναν στις 12000 και στις 25000 λογο συμπληρωσεις του χρονου ....οποτε δεν ειχα κανει τα 20000 χιλιαδες που λεει η αντιπροσωπεια για σερβις...δεν κανω πολλα χιλιομετρα με το 207 γιατι εχω και ενα 107 για την πολη .
τωρα εαν βαλω TOTAL ΙΝΕΟ MC3 5-30 θα στρωσει λετε η κατασταση?

θα περασω και μια βολτα απο την αντιπροσωπεια να τα πουμε λιγο για τα Shell που μου εβαλαν.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Ιαν 2010, 18:09:46    Θέμα δημοσίευσης: Re: fw Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

CrazyMike έγραψε:
Morfeas έγραψε:
Εάν αλλάζεις λάδια όπως λες πάντα στην ώρα τους και πάντα στην αντιπροσωπία τότε να ξέρεις ότι το λάδι στα 20000 χιλιόμετρα που λέει ο κατασκευαστείς να τα αλλάζουμε έχουν γίνει σαν ‘’κατουρλίο’’ και εκτός αυτού πολλές αντιπροσωπίες βάζουν 10-40 μου έχει τύχη σε εμένα στο service τον 20000 και απ’ ότι θυμάμαι και ενός παιδιού από την Θεσσαλονίκη.



οι αλλαγες εγιναν στις 12000 και στις 25000 λογο συμπληρωσεις του χρονου ....οποτε δεν ειχα κανει τα 20000 χιλιαδες που λεει η αντιπροσωπεια για σερβις...δεν κανω πολλα χιλιομετρα με το 207 γιατι εχω και ενα 107 για την πολη .
τωρα εαν βαλω TOTAL ΙΝΕΟ MC3 5-30 θα στρωσει λετε η κατασταση?

θα περασω και μια βολτα απο την αντιπροσωπεια να τα πουμε λιγο για τα Shell που μου εβαλαν.


αν εισαι σε μεγαλη πολη οπως αθηνα κ αλλαζεις πανω 7500...12000 οπως λες
να περιμενεις πολλα λαμπακια τετοιου ιδους
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
CrazyMike (mike)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207GT

Ένταξη: 30 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 7

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Ιαν 2010, 18:11:57    Θέμα δημοσίευσης: Re: fw Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

android έγραψε:
CrazyMike έγραψε:
Morfeas έγραψε:
Εάν αλλάζεις λάδια όπως λες πάντα στην ώρα τους και πάντα στην αντιπροσωπία τότε να ξέρεις ότι το λάδι στα 20000 χιλιόμετρα που λέει ο κατασκευαστείς να τα αλλάζουμε έχουν γίνει σαν ‘’κατουρλίο’’ και εκτός αυτού πολλές αντιπροσωπίες βάζουν 10-40 μου έχει τύχη σε εμένα στο service τον 20000 και απ’ ότι θυμάμαι και ενός παιδιού από την Θεσσαλονίκη.



οι αλλαγες εγιναν στις 12000 και στις 25000 λογο συμπληρωσεις του χρονου ....οποτε δεν ειχα κανει τα 20000 χιλιαδες που λεει η αντιπροσωπεια για σερβις...δεν κανω πολλα χιλιομετρα με το 207 γιατι εχω και ενα 107 για την πολη .
τωρα εαν βαλω TOTAL ΙΝΕΟ MC3 5-30 θα στρωσει λετε η κατασταση?

θα περασω και μια βολτα απο την αντιπροσωπεια να τα πουμε λιγο για τα Shell που μου εβαλαν.


αν εισαι σε μεγαλη πολη οπως αθηνα κ αλλαζεις πανω 7500...12000 οπως λες
να περιμενεις πολλα λαμπακια τετοιου ιδους


επαρχια ειμαι..και το 207 κινηται πολυ πανω στην εγνατια...
τα περισοτερα χιλιομετρα τα εχει κανει σε ανοιχτους δρομους..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Ιαν 2010, 20:38:46    Θέμα δημοσίευσης: Re: fw Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

CrazyMike έγραψε:
android έγραψε:
CrazyMike έγραψε:
Morfeas έγραψε:
Εάν αλλάζεις λάδια όπως λες πάντα στην ώρα τους και πάντα στην αντιπροσωπία τότε να ξέρεις ότι το λάδι στα 20000 χιλιόμετρα που λέει ο κατασκευαστείς να τα αλλάζουμε έχουν γίνει σαν ‘’κατουρλίο’’ και εκτός αυτού πολλές αντιπροσωπίες βάζουν 10-40 μου έχει τύχη σε εμένα στο service τον 20000 και απ’ ότι θυμάμαι και ενός παιδιού από την Θεσσαλονίκη.



οι αλλαγες εγιναν στις 12000 και στις 25000 λογο συμπληρωσεις του χρονου ....οποτε δεν ειχα κανει τα 20000 χιλιαδες που λεει η αντιπροσωπεια για σερβις...δεν κανω πολλα χιλιομετρα με το 207 γιατι εχω και ενα 107 για την πολη .
τωρα εαν βαλω TOTAL ΙΝΕΟ MC3 5-30 θα στρωσει λετε η κατασταση?

θα περασω και μια βολτα απο την αντιπροσωπεια να τα πουμε λιγο για τα Shell που μου εβαλαν.


αν εισαι σε μεγαλη πολη οπως αθηνα κ αλλαζεις πανω 7500...12000 οπως λες
να περιμενεις πολλα λαμπακια τετοιου ιδους


επαρχια ειμαι..και το 207 κινηται πολυ πανω στην εγνατια...
τα περισοτερα χιλιομετρα τα εχει κανει σε ανοιχτους δρομους..

εγω κανω το εξης...οταν δω οτι τσιμπισε λιγο 200-300ml τα αλλαζω...δλδ 7000 το πολυ 7500 οταν τσιμπισει λιγο
αν το αφησω κ αλλο μεσα το λαδι αρχηζει κ εξαφανιζεται σε πολυ γρηγορους ρυθμους στις 8000 πχ μου λειπε μισο λιτρο μια φορα που το αφησα
μιας κ σενα η οδηγηση θα ναι πολυ λιγοτερες ωρες λογο επαρχιας για τα ιδια χλμ το οριο αυτο γινετε περισοτερο μαλλον θα ταν καλυτερο ομως να αλλαζεις πιο νωρις απο τις 12000...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Morfeas (Κωνσταντίνος)
Μέλος
Μέλος


207 gt

Ένταξη: 11 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 134

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 08 Ιαν 2010, 00:08:41    Θέμα δημοσίευσης: fw Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πιστεύω πως ότι και αν κάνεις με τα χιλιόμετρα καλά θα είναι να αλλάζονται το πολύ κάθε 10000km, και κατά τους θερινους μήνες μια έξτρα αλλάγη δεν είναι κακή ιδιαίτερα εαν κάποιος έχει πρόγραμμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
jimaoua (Δημήτρης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


308cc 150hp, 406ST 1.8

Ένταξη: 04 Ιαν 2010
Δημοσιεύσεις: 20
Τόπος: ΠΑΝΤΟΥ?

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 06 Μάϊ 2010, 00:50:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το καλο μου μοτερακι ειναι στα 4.662 χλμ και παροτι το ''κουραζω'' πολυ μεχρι τωρα ειναι μια ''τριχα'' κατω απο το φουλ..


ΟΣΟ υπαρχει αλκοολ.........ΥΠΑΡΧΕΙ ελπιδα!
Αρκει να μην συνδιαζει ΚΑΝΕΙΣ αλκοολ κ οδηγηση....
Εκει δεν υπαρχει ελπιδα.....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
El_Griego (Δημήτρης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 1.6Τ Rallye (Aug '08)

Ένταξη: 18 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 99
Τόπος: Θεσ/νίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 06 Μάϊ 2010, 14:40:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και η δικιά μου εμπειρία:
λάδια 5-30 INEO ECS
κάθε 10.000χλμ αλλαγή
μαμά αυτοκίνητο με νορμάλ -ζωηρή- οδήγηση
μικτά χιλιόμετρα Αθήνα, εθνική, επαρχιακό οδικό δίκτυο

Μέχρι τα 29.000 δεν είχε κάψει καθόλου και ξαφνικά μου έβγαλε ένδειξη (oil level low). συμπλήρωσα κάπου 200ml και μετά έκανα την αλλαγή στα 30.000.
Όλα καλά μέχρι τα 36.000 περίπου, που έβαλα άλλα 200/300.
Τώρα είμαι στα 37.000 οπότε ετοιμάζομαι για το σέρβις. λίγο πριν θα ρίξω μια ματιά στη στάθμη να δω που κυμαίνεται.

λίγο περίεργο δεν είναι με την ίδια χρήση 2 χρόνια τώρα να ξεκίνησε ξαφνικά στα 30.000 να καίει αυτά τα ψιλά;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tzive (Λουκας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Citroen AX 1800cc Kit-Car + 207rallye

Ένταξη: 10 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 647
Τόπος: on tracks

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 07 Μάϊ 2010, 19:59:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

1lt στα 10.000km +-

Υ.Γ. το αμάξι έχει τώρα 27.800km


Citroen AX 1,800cc
Fastest production car @ kartodromo 52.506

Megara Curcuit 1.07.642 και εχει ακομα ΠΟΛΥ!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
moudakas (kostas)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 13 Απρ 2010
Δημοσιεύσεις: 28

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 14 Ιούν 2010, 15:57:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εμένα καίει το καημένο αλλά είναι ατμοσφαιρικό,πιάνεται??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drspeed (Giorgos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 Rallye

Ένταξη: 31 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 73

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 14 Ιούν 2010, 16:36:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

castrol edge 5w-30 και ακόμα(14.000χλμ) δεν έχει κάψει κάποια μετρήσιμη ποσότητα λαδιού.
Αλλαγή κάθε 10.000 μαζί με φίλτρο.Πρώτη αλλαγή στα 5.100χλμ.
Το αμάξι δεν μπαίνει ποτέ στην κίνηση (υπάρχει μηχανάκι) και όλα τα χλμ είναι σε επαρχιακό δίκτυο και εθνική οδό.
Το στρώσιμο έγινε έγινε όλο σε επαρχιακούς άδειους δρόμους και μέχρι τα 11.000 χλμ εκεί ζούσε!!!!
Η λογική λέει ότι όλα τα turbo έχουν απώλειες λόγο λίπανσης της τουρμπίνας αλλά αυτό που τα σκοτώνει είναι το μποτιλιάρισμα.Αν δεν θέλετε να καίει λάδια, τουλάχιστον στην αρχή της ζωής ενός turbo κινητήρα και όχι μόνο, μη το βάζετε στην κίνηση.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
franch_power (teo)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

207 rallye 1.6T

Ένταξη: 10 Ιούν 2010
Δημοσιεύσεις: 448
Τόπος: μαγούλα αττικής

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 14 Ιούν 2010, 17:19:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

συμφωνώ με τον φίλο γιώργο! όλα τουρμπάτα καίνε λαδάκια εξαρτάτε το σκίσιμο που τρώει,εγώ πιστεύω ο,τι έκανα ένα καλό στροσίμο στο αμάξι άλλαξα λάδια στα 5.000χλμ και όλα είναι εντάξει μέχρι τα 15.000χλμ ούτε γραμμάριο δεν έχει κάψει! αν και είμαι της άποψης ο,τι αν δεν σπας 1η και 2η και δεν το 200σαρίζεις συνέχεια δεν θα υπάρχει
θέμα με τα λάδια! Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
bagosgt (Moderator at O.X)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rallye

Ένταξη: 24 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 3075

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 14 Ιούν 2010, 19:14:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

franch_power έγραψε:
ι αν δεν σπας 1η και 2η και δεν το 200σαρίζεις συνέχεια
θέμα με τα λάδια! Smile


τοτε παιρνεις ενα σμαρτ αυτοματο,που ουτε εχει 1η-2α για σκισιμο κ ουτε 200αριζει Wink Laughing



Μια φορα κ εναν καιρο... http://www.etuners.gr/?s=13&t=261
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 58, 59, 60  Επόμενη
Σελίδα 4 από 60

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2186s (PHP: 65% - SQL: 35%) - SQL queries: 21 - GZIP enabled - Debug on