PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Σωστή αλλαγή ταχυτήτων

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
justdrive 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4 (16V) 2007

Ένταξη: 01 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 36
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 12 Μάϊ 2008, 16:47:17    Θέμα δημοσίευσης: Σωστή αλλαγή ταχυτήτων Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σας φίλοι "Γάλλοι"!!!!
Περίπου σε πόσες στροφές κάνετε τις αλλαγές στις ταχύτητες? προσωπικά αλλάζω στις 3000 με 3200! έχω παρατηρήσει ότι εκεί αποδίδει καλύτερα. μπαίνουν πολύ πιο άνετα και οι ταχύτητες( γιατί δεν κάνω βιαστικά τις αλλαγές)! αν κάνω αλλαγή σε λιγότερες στροφές (ιδίως από πρώτη σε δευτέρα) νιώθω ότι η δευτέρα δε μπορεί να σηκώσει το βάρος του αμαξιού! και με ένα φίλο που έχει peugeot 206 μου είπε ότι στην περιοχή από 3000 με 4000 αποδίδει καλύτερα ο κινητήρας! Άμα το έχει ψάξει κανένας ας γράψει την άποψή του! Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ronin (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 Grand Tourisme 2.0 16v

Ένταξη: 08 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 1252
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 12 Μάϊ 2008, 17:31:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν υπάρχει κάποιο στάνταρ φάσμα.
Όπου νιώθεις οτι δεν ''κρεμάει'' το μοτέρ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
justdrive 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4 (16V) 2007

Ένταξη: 01 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 36
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 12 Μάϊ 2008, 18:29:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τι εννοείς λέγοντας κρεμάει? απλά θέλω να ρωτήσω αν σε τέτοιες στροφές που λέω εγώ γίνεται αντι- οικονομικό το αμάξι! σε ευχαριστώ πάντως που απάντησες!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 13 Μάϊ 2008, 12:24:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο 1ο σου ερωτημα δεν αναφερεις τιποτα για οικονομικη οδηγηση.
Αν ομως σε ενδιαφερει αυτο, τοτε προσπαθησε να αλλαζεις στο χαμηλοτερο φασμα στροφων που αισθανεσαι οτι το αμαξι δεν κρεμαει. Αυτο δεν μπορει να στου πει κανεις που ακριβως ειναι, το αντιλαμβανεσαι μονος σου εμπειρικα.
Αν δηλαδη σε ενα φασμα κρεμαει, δομικασε λιγο παραπανω μεχρι να βρεις το σημειο που λειτουργει σωστα και μαθε να εμπιστευεσαι την αισθηση της οδηγησης. Οποιο νουμερο και να σου πουμε εμεις θα ειναι απλα υποθεση, εξαλου δεν γινεται να εισαι με το ενα ματι στο στροφομετρο καθε λιγο και λιγακι...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0917s (PHP: 61% - SQL: 39%) - SQL queries: 14 - GZIP enabled - Debug on