PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Ασύμμετρο τιμόνι

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
scrat (Διονύσης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 206 1.6 (16V) GTi (2004)

Ένταξη: 24 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 231
Τόπος: Αθήνα, GR

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 06 Σεπ 2004, 23:49:12    Θέμα δημοσίευσης: 206 - Ασύμμετρο τιμόνι Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

1,5 στροφές αριστερά, 1,6 δεξιά... είναι λογικό;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
pugsang (Μάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 Rallye

Ένταξη: 26 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1292
Τόπος: Ραφήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 07 Σεπ 2004, 07:47:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η κρεμαγίερα είναι ουσιαστικά ενα γρανάζι που κινείται επανω στις βόλτες μιας βίδας (πολυ απλοικά περιγραφόμενο) ενα σύστημα ατερμονα-κοχλία για να το πουμε και επιστημονικά.Αν εχουν φτιάξει διαφορετικό βήμα (βόλτες στην βιδα) για την καθε πλευρά μπορεί να γίνει αυτό.

Που το είδες να συμβαίνει αυτό???


pedal to the metal
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
TiMoRiS (Argiris)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Mini Cooper S R56

Ένταξη: 06 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 420
Τόπος: Πειραιας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 07 Σεπ 2004, 08:22:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπραβο παρατηριτικοτητα!!! Wink


www.asfaleia365.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
netblaster (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (16v) XS (2005)

Ένταξη: 14 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 1763
Τόπος: Αθήνα-Άλιμος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 07 Σεπ 2004, 09:46:51    Θέμα δημοσίευσης: Re: Ασύμμετρο τιμόνι Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Dio78 έγραψε:
1,5 στροφές αριστερά, 1,6 δεξιά... είναι λογικό;


Τη 0,1 μια στροφη πως την καταλαβες?!?!?!? Shocked Anyway, μπορει οταν τερματιζει η κρεμαγιερα (και ακουγεται αυτος ο χαρακτηριστικος θορυβος) να εχει λιγο περισσοτερο τζογο απο τη μια μερια!!! Το τερματιζεις περισσοτερες φορες απο τη δεξια μερια???


Photobucket
Δεν έχει σημασία πόσο γρήγορο αυτοκίνητο έχεις, αλλά πόσο γρήγορα μπορείς να το πας!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
scrat (Διονύσης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 206 1.6 (16V) GTi (2004)

Ένταξη: 24 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 231
Τόπος: Αθήνα, GR

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 07 Σεπ 2004, 11:26:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συμβαίνει στο 206 μου. Καλό ε; Laughing

Απλά το τιμόνι, από αριστερά φτάνει ακριβώς ανάποδα (1,5 στροφές), από δεξιά φτάνει ανάποδα και παίρνει και λίγο ακόμα...τώρα, 1,6, 1,7, 1,63432098 δεν ξέρω, απλά πάει φανερά περισσότερο (15-20 μοίρες).

Δεν είναι θέμα τζόγου, γιατί όντως τερματίζει εκεί (ακούγεται η αντλία του υδραυλικού που κάνει εκτόνωση) και στις δύο πλευρές. Έτσι κι αλλιώς είναι μίας εβδομάδας, δε νομίζω να έχει προλάβει να "ανοίξει" (αν μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο) από τη μία πλευρά, ούτε του έχω φερθεί απότομα στο τέρμα του.

Κατά τα άλλα, δεν υπάρχει πρόβλημα στην ευθεία, το τιμόνι κοιτάει μπροστά. Ούτε κάποιο άλλο πρόβλημα π.χ. να βρίσκουν οι τροχοί κάπου. Δεν έχω μετρήσει διάμετρο στροφής για να δω αν έχει διαφορά, αλλά πού να το κάνω αυτό Question
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
pugsang (Μάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 Rallye

Ένταξη: 26 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1292
Τόπος: Ραφήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 07 Σεπ 2004, 11:31:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ενταξει ειναι εχει να κανει και με την θεση τοποθετησης της κρεμαγιερας στον καθρέπτη του αυτοκινήτου.Αφου το αμαξι ειναι αριστεροτίμονο και η κρεμαγιερα ειναι τοποθετημενη αριστερα εχει διαφορετικη αποσταστη απο το δεξι και απο τον αριστερο τροχο.Μπορει να οφειλεται και εκει


pedal to the metal
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
scrat (Διονύσης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 206 1.6 (16V) GTi (2004)

Ένταξη: 24 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 231
Τόπος: Αθήνα, GR

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 07 Σεπ 2004, 11:38:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μάλλον ναι έχει να κάνει με κάποια τέτοιου είδους ασυμμετρία. Δεν το έχω δει να συμβαίνει σε κάποιο άλλο αυτοκίνητο αυτό όμως Rolling eyes πάντως ΙΜΗΟ πιο πολύ ενδιαφέρον έχει παρά είναι ανησυχητικό.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
COOL ALEXIS (Aleki)
Τμήμα Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

C3 Cowmooflage

Ένταξη: 10 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 2776
Τόπος: Fathercare

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 08 Σεπ 2004, 11:18:59    Θέμα δημοσίευσης: Εχει κανεις ιδεα? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν υπαρχει κιτ που να κανει πιο κοντη την κρεμαγιερα? Νομιζω υπηρχε κατι για τα 106! Για εμας υπαρχει τιποτα?


Θέλω ένα και ένα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 08 Σεπ 2004, 11:35:51    Θέμα δημοσίευσης: Re: Εχει κανεις ιδεα? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

COOL ALEXIS έγραψε:
Αν υπαρχει κιτ που να κανει πιο κοντη την κρεμαγιερα? Νομιζω υπηρχε κατι για τα 106! Για εμας υπαρχει τιποτα?



Στις μικρές εκδόσεις όχι δεν δίνει. Εχει όμως για JWRC αν θές....
Πολλάαααα λεφτάαααααα!ν 10.000 ευρώ μόνο! (και αν μπαίνει μόνο του)



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
-=N4X=- (ΑL-X)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Corsa OPC ύποπτο ΦΠΕ+cooler!

Ένταξη: 10 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 462
Τόπος: Λάρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 26 Σεπ 2004, 14:18:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το παρατηρησα και σε μενα αυτο.
Απο την αριστερη μερια οταν τερματιζει το λιονταρακι ειναι οριζοντια ενω απο την δεξια ειναι διαγωνια προς καθετα.
Το θεμα ειναι ομως οτι εμενα το αμαξια τραβαει δεξια σχεδον απο τοτε που το πηρα παρα της τοσες ευθυγραμμισεις οποτε τωρα που το προσεξα καιρος να το ρωτησω....αν και την απαντηση την ξερω..."ετσι κανουν ολα!!!"



Powered by
CAR RACING TEAM
&
Autospeed
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1156s (PHP: 67% - SQL: 33%) - SQL queries: 14 - GZIP enabled - Debug on