PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Αλλαγές στην ανάρτηση στα νεα 206
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
netblaster (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (16v) XS (2005)

Ένταξη: 14 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 1763
Τόπος: Αθήνα-Άλιμος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 03 Ιούν 2004, 11:24:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:

Σκέφτομαι για αντιστρεπτική 2λιτρου... αλλά δεν ξέρω τι θα κερδίσω αλλάζοντας την! Rolling eyes Razz


Εννοειται οτι μαζι με τις ραβδους θα βαλεις και ελατηρια-αμορτισερ σκληροτερα ετσι!?!?! Γιατι αν αλλαξεις μονο τις ραβδους πισω, χωρις να σκληρυνεις το αυτοκινητο και μπροστα, τοτε θα αυξηθουν κατα πολυ οι (ηδη αυξημενες για προσθιοκινητο) υπερστροφικες τασεις!!!


Photobucket
Δεν έχει σημασία πόσο γρήγορο αυτοκίνητο έχεις, αλλά πόσο γρήγορα μπορείς να το πας!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 03 Ιούν 2004, 17:12:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

για τη πισω αντιστρεπτικη μιλαμε οχι για τις πισω ραβδους σρεψης...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 03 Ιούν 2004, 18:06:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

volvos έγραψε:
για τη πισω αντιστρεπτικη μιλαμε οχι για τις πισω ραβδους σρεψης...


Wink


netblaster, Εννοείται πως θα φύγει και κομπλέ πακέτο αμορτισέρ Wink



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
netblaster (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (16v) XS (2005)

Ένταξη: 14 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 1763
Τόπος: Αθήνα-Άλιμος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Ιούν 2004, 15:04:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

volvos έγραψε:
για τη πισω αντιστρεπτικη μιλαμε οχι για τις πισω ραβδους σρεψης...


Ειχα στο μυαλο μου τις ραβδους και δεν το προσεξα... Embarassed

Παντως καλο ειναι στην αναρτηση να γινονται σωστες κινησεις και οχι λιγο απο δω και λιγο απο κει!!! Ή με το σκεπτικο, οτι ειναι σκληροτερο ειναι και καλυτερο!!! Ολα εξαρτωνται απο τις απαιτησεις που εχουμε!!! Wink

Παντως, Σταυρο, αλλαγη θα δεις σιγουρα με αλλαγη της αντιστρεπτικης σε παχυτερη σε τομεις οπως η στιβαροτητα του πισω μερους που θα ενισχυθει!!!! Η ουρα θα γινει επισης πιο ρυθμισιμη, αλλα και πιο αποτομη στις αντιδρασεις στο οριο!!! Wink


Photobucket
Δεν έχει σημασία πόσο γρήγορο αυτοκίνητο έχεις, αλλά πόσο γρήγορα μπορείς να το πας!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Ιούν 2004, 21:21:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δηλαδή πιο δυνατές σφαλιάρες στις στροφές? Rolling eyes



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
netblaster (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (16v) XS (2005)

Ένταξη: 14 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 1763
Τόπος: Αθήνα-Άλιμος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Ιούν 2004, 23:30:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:
Δηλαδή πιο δυνατές σφαλιάρες στις στροφές? Rolling eyes


Ενταξει, το πιο δυνατες ειναι σχετικο!!! Η αλλαγη μιας αντιστρεπτικης δεν κανει τι μερα νυχτα, αλλα συνδιαστει με αμορτισερ-χαμηλωμα σιγουρα θα εχεις πιο αποτομες αντιδρασεις στο οριο και μονο σαυτο!!! Μεχρι εκει το αυτοκινητο θα ειναι πιο ρυθμισιμο ομως!!! Wink


Photobucket
Δεν έχει σημασία πόσο γρήγορο αυτοκίνητο έχεις, αλλά πόσο γρήγορα μπορείς να το πας!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 05 Ιούν 2004, 12:53:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sory αλλα εγω ειχα την εντυπωση πως η αντιστρεπτικη επιδρα στον αντιθετο αξονα δηλαδη η μεγαλυτερη πισω βοηθα την υποστροφη εμπροσ δηλαδη....
το ερωτημα παντωσ παραμενει και περιμενω απαντηση απο καποιον που το εχει δοκιμασει πισω απο 2.0
διοτι στο κορσα εβαλα απο 20 εμπροσ 18 πισω- 22εμπροσ 20 πισω απο 1.6 και οι διαφορες ηταν λιγες εωσ μηδενικεσ για τα λεφτα που τοτε εδωσα και σημειωνω οτι δεν ειμαι φλωρος του επινα το αιμα... οι κλισεισ δεν μειωθηκαν - ειχα ηδη αναρτηση- και απλα εγινε ελαχιστα πιο απολυτο αλλα χωρισ να στριβει με πιο πολλα.......
βεβαια αν δειτε τα συνεμπλοκ τησ αντιστρεπτικησ στο κορσα θα καταλαβετε πολλα για το ποσο βοηθουν....σα σαμπρελα
για αυτο ρωτω τι επιδραση εχει στο 206
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
netblaster (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (16v) XS (2005)

Ένταξη: 14 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 1763
Τόπος: Αθήνα-Άλιμος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 06 Ιούν 2004, 15:08:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φιλε Παναγιωτη, οι αντιστρεπτικες ελεγχουν τις ταλαντωσεις κατα τον οριζοντιο εμπρος ή πισω αξονα αλλα δεν εχουν αλληλεπιδραση οπως το εννοεις!!! Φαντασου ενα αυτοκινητο, οπως πχ το προηγουμενο Ibiza, που εχει μονο μπροστα αντιστρεπτικη και μουτρα στο Θεο!!! Στις εκδοσεις με πισω αντιστρεπτικη η κατασταση γινοταν σαφως καλυτερη, μειωνοντουσαν οι υποστροφικες τασεις και πολυ σπανια εμφανιζονταν και υπερστροφικες (ενω πριν καθολου)!!! Οσο για τη μειωση των κλισεων στις στροφες μην περιμενεις θαυματα, και τις αντιστρεπτικες του RC να βαλεις παλι θα εχεις καποιες κλισεις!!! Το θεμα ειναι οτι βελτιωνεται η αισθηση που παιρνεις απο το αυτοκινητο, το οποιο γινεται πιο ρυθμισιμο!!! Παραλληλα βελτιωνεται και η ακαμψια, που σημαινει πιο στιβαρη αισθηση!!! Στις κλισεις παιζει ρολο και το ποσο σκληρη ειναι η αντιστρεπτικη!!! Αυτες που μπαινουν απο το εργοστασιο δεν ειναι φτιαγμενες για βελτιωση!!! Αν παρεις μια αντιστοιχου παχους H&R πχ, θα δεις αρκετα μεγαλη διαφορα!!! Αυτο εκμεταλλευονται τα συστηματα ενεργων αντιστρεπτικων, μεταβαλλουν τη σκληροτητα, αρα και τις κλισεις!!! Οσο για τα σινεμπλοκ παιζουν κιαυτα το ρολο τους... Wink


Photobucket
Δεν έχει σημασία πόσο γρήγορο αυτοκίνητο έχεις, αλλά πόσο γρήγορα μπορείς να το πας!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 09 Ιούν 2004, 01:39:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έ ρε φράγκα που έχουνε να φύγουνε... Με βλέπω να παίρνω το RC Sad Razz



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
netblaster (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (16v) XS (2005)

Ένταξη: 14 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 1763
Τόπος: Αθήνα-Άλιμος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 09 Ιούν 2004, 09:15:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:
Έ ρε φράγκα που έχουνε να φύγουνε... Με βλέπω να παίρνω το RC Sad Razz


Ετσι ειναι φιλε Σταυρο!!! Αν αρχισεις δεν τελειωνεις, το ενα φερνει το αλλο... Very happy


Photobucket
Δεν έχει σημασία πόσο γρήγορο αυτοκίνητο έχεις, αλλά πόσο γρήγορα μπορείς να το πας!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1612s (PHP: 60% - SQL: 40%) - SQL queries: 14 - GZIP enabled - Debug on