PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Κοντέρ μετά από αλλαγή κορωνοπηνίου.

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
dimzaf206 (Δημητρης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206 XS 1.6 16V

Ένταξη: 17 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 23
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Δεκ 2003, 10:19:28    Θέμα δημοσίευσης: 206 - Κοντέρ μετά από αλλαγή κορωνοπηνίου. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μέσα στη βδομάδα μπαίνω για αλλαγή κορώνας-πηνίου με τα αντίστοιχα του Rallye 1.6 8V (4,063 αντί 3,765 που έχω). Ερώτηση προς όσους έχουν κάνει κάτι αντίστοιχο: Για να παίρνω σωστές ενδείξεις στο κοντέρ πρέπει να αλλάξω το γραναζάκι του κοντέρ με το αντίστοιχο του rallye? Κάποιοι μου λένε ότι θα παίρνω σωστές ενδείξεις αν αφήσω πάνω το δικό μου, πράγμα για το οποίο έχω σοβαρές αμφιβολίες. Αν βάλω του rallye πάλι δεν υπάρχει η πιθανότητα λανθασμένων ενδείξεων λόγω διαφορετικών δια μέτρων τροχών ανάμεσα 206 και 106? Please help ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
glf (Νίκος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106 16v rallye

Ένταξη: 01 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 1323
Τόπος: Κοζάνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Δεκ 2003, 11:52:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

βασικά, αν αλλάξεις μόνο την κορώνα και κρατήσεις το κέλυφος του διαφορικού το ίδιο, τότε κρατάς και το γραναζάκι οπότε θα διαβάζει σωστά το κοντερ.

Αν αλλάξεις όλο το διαφορικό τότε δεν ξέρω τι παίζει Smile ότι κάτσει..


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dimzaf206 (Δημητρης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206 XS 1.6 16V

Ένταξη: 17 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 23
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Δεκ 2003, 12:42:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα αλλάξω μόνο κορώνα - πηνίο και τα σχετικά ρουλεμάν. Όλα τα άλλα μένουν ως έχουν. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα βλέπω τίποτα τρελλές τελικές της τάξης των 170 χλμ στις 6000 σαλ! (Με πραγματικά 190+)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Δεκ 2003, 12:49:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

10% διαφορά από τώρα ως παθών!

Αν βρεις τρόπο να το διορθώσεις πές μου και εμένα αν και δεν το έχω ψάξει



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
pugsang (Μάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 Rallye

Ένταξη: 26 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1292
Τόπος: Ραφήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Δεκ 2003, 13:38:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η λυση ειναι το γραναζακι του κοντερ απο το 1.6 8V rallye χρωματος καφε με 18 δοντια προς 6 ή 7 Ευρω αν θυμαμαι καλα

Γεια σενα Σιντομπρακο δεν θελω να σχολιασω..Λες και δεν στο εχω πει....


pedal to the metal
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Δεκ 2003, 13:48:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pugsang έγραψε:
Η λυση ειναι το γραναζακι του κοντερ απο το 1.6 8V rallye χρωματος καφε με 18 δοντια προς 6 ή 7 Ευρω αν θυμαμαι καλα

Γεια σενα Σιντομπρακο δεν θελω να σχολιασω..Λες και δεν στο εχω πει....


To γραναζάκι που είναι! Φήμες λένε για ηλεκτρονικό αισθητήρα.... Rolling eyes

Μακάρι να έχει γραναζάκι αλλά με αυτά που ξέρεις δεν το έχω ψάξει!



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dimzaf206 (Δημητρης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206 XS 1.6 16V

Ένταξη: 17 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 23
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Δεκ 2003, 13:48:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μάκη συμφωνώ, εν μέρει όμως: Σίγουρα θα είναι σωστές οι ενδείξεις? Δεν θα πρέπει να ληφθεί υπόψη και η διαφορά στις διαμέτρους των τροχών? Το γραναζάκι του rallye έχει κατασκευαστεί για να δείχνει σωστά με λάστιχο 175/60/14. Με τα 195/55/15 που φοράω δεν θα δείχνει λιγότερα απ'τα πραγματικά λόγω πολύ μεγαλύτερης διαμέτρου? Πάντως, παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, ανεξάρτητα αν τελικά θα βγει μια άκρη ή όχι !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pugsang (Μάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 Rallye

Ένταξη: 26 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1292
Τόπος: Ραφήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Δεκ 2003, 14:02:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

To γραναζακι αυτο ειναι στην επανω μερια της χελωνας του σασμαν και περιστρεφεται απο τα ημιαξονια που περιστρεφονται απο το κορωνοπηνιο.Αφου η Peugeot sport δινει γραναζακι δεν βλεπω τον λογο γιατι να μην μπανει και να ειναι ηλεκτρονικο.Στα 106 του cup που τα ημιαξονια δεν ειχαν γραναζι για την περιστροφη του εβαζαν ηλεκτρονικο μετρητη.Στα 206 βαζουν γραναζι κοκκινου χρωματος(νομιζω 21 δοντια)


pedal to the metal
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Δεκ 2003, 16:16:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αστο μωρε, σου χρειαστικε ποτε ??? Και τι εγινε να δειχνει λαθος ??? Τα ορια ειναι για τα ΚΤΕΛ και τις νταλικες.
Στροφομετρο is enough !!!! Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dimzaf206 (Δημητρης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206 XS 1.6 16V

Ένταξη: 17 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 23
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 30 Δεκ 2003, 12:39:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπόν, νεώτερα μετά την αλλαγή: Το κοντέρ δείχνει σωστά χωρίς να πειράξουμε τίποτα σχετικό με γραναζάκι! Ο λόγος; Πολύ απλά δεν υπάρχει τέτοιο γρανάζι, το κοντέρ λειτουργεί με ηλεκτρονικό αισθητήρα. Αυτό ισχύει βέβαια στα μοντέλα με Multiplexing. Tώρα, όσον αφορά στο ίδιο το αυτοκίνητο μετά το κοντύτερο διαφορικό, το συμπέρασμα είναι ότι θα έπρεπε να βγαίνει έτσι κατευθείαν από το εργοστάσιο Smile . Η αίσθηση της επιτάχυνσης είναι πολύ καλύτερη σε όλο το φάσμα στροφών, οι ρεπρίζ έχουν βελτιωθεί πολύ και ακόμα και η τελική έχει αυξηθεί λίγο (αντί για 188χλμ -πραγματικά- στις 5600, τώρα έχω 191 στις 6100). H μόνη απώλεια είναι στις κατηφόρες της εθνικής όπου ενώ πριν είχα δει μέχρι 211 στις 6250 τώρα πιάνω κόφτη στις 6500 με 203 πραγματικά χλμ.
Αυτό που με ενθουσίασε όμως είναι οι ρεπρίζ - τόσο που έκανα μετρήσεις με χρονόμετρο στην ευθεία της Τρίπολης και μάλιστα 3 φορές την καθεμία γιατί δεν πίστευα στα μάτια μου Exclamation . Υπόψιν ότι το αυτοκίνητο εκτός από ένα φιλτράκι Κ&Ν είναι εντελώς μαμά. Λοιπόν, δείτε και όσοι πιστοί προσέλθετε:

Με 3η 50-80: 4,7" 80-110: 5,1"
Με 4η 80-110: 6,9" 110-140: 8,6"
Με 5η 80-110: 9,6" 110-140: 12,1"

Να δώ πόσο ακόμα θα βελτιωθούν όταν θα βάλω και τα 195/50/15, οπότε θα κοντύνει κι άλλο! Πάντως, τελικά, η αλλαγή κορωνοπήνιου είναι 100% η αποδοτικότερη (και χωρίς απώλειες σε κάποιον τομέα) μετατροπή που μπορεί να κάνει κάποιος στο 206 του με κόστος της τάξης των 400 - 500 ευρώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ntinos 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Saxo Vts-206 QUIKSILVER

Ένταξη: 14 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 417

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 31 Δεκ 2003, 12:21:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

dimzaf206 έγραψε:
Λοιπόν, νεώτερα μετά την αλλαγή: Το κοντέρ δείχνει σωστά χωρίς να πειράξουμε τίποτα σχετικό με γραναζάκι! Ο λόγος; Πολύ απλά δεν υπάρχει τέτοιο γρανάζι, το κοντέρ λειτουργεί με ηλεκτρονικό αισθητήρα. Αυτό ισχύει βέβαια στα μοντέλα με Multiplexing. Tώρα, όσον αφορά στο ίδιο το αυτοκίνητο μετά το κοντύτερο διαφορικό, το συμπέρασμα είναι ότι θα έπρεπε να βγαίνει έτσι κατευθείαν από το εργοστάσιο Smile . Η αίσθηση της επιτάχυνσης είναι πολύ καλύτερη σε όλο το φάσμα στροφών, οι ρεπρίζ έχουν βελτιωθεί πολύ και ακόμα και η τελική έχει αυξηθεί λίγο (αντί για 188χλμ -πραγματικά- στις 5600, τώρα έχω 191 στις 6100). H μόνη απώλεια είναι στις κατηφόρες της εθνικής όπου ενώ πριν είχα δει μέχρι 211 στις 6250 τώρα πιάνω κόφτη στις 6500 με 203 πραγματικά χλμ.
Αυτό που με ενθουσίασε όμως είναι οι ρεπρίζ - τόσο που έκανα μετρήσεις με χρονόμετρο στην ευθεία της Τρίπολης και μάλιστα 3 φορές την καθεμία γιατί δεν πίστευα στα μάτια μου Exclamation . Υπόψιν ότι το αυτοκίνητο εκτός από ένα φιλτράκι Κ&Ν είναι εντελώς μαμά. Λοιπόν, δείτε και όσοι πιστοί προσέλθετε:

Με 3η 50-80: 4,7" 80-110: 5,1"
Με 4η 80-110: 6,9" 110-140: 8,6"
Με 5η 80-110: 9,6" 110-140: 12,1"

Να δώ πόσο ακόμα θα βελτιωθούν όταν θα βάλω και τα 195/50/15, οπότε θα κοντύνει κι άλλο! Πάντως, τελικά, η αλλαγή κορωνοπήνιου είναι 100% η αποδοτικότερη (και χωρίς απώλειες σε κάποιον τομέα) μετατροπή που μπορεί να κάνει κάποιος στο 206 του με κόστος της τάξης των 400 - 500 ευρώ.


αν το κοντερ σου εχει ηλεκτρονικο σενσορα παλι αυτος στο μηχανικο του αναλογο διαβαζει ενα λογο(ας το θεσουμε ετσι μην μπουμε σε λεπτομερειες αυτοματισμου) ο οποιος ειναι fix οποτε λογικα υπαρχει αποκληση.δεν νομιζω οτι ειναι τοσο προηγμενο το αναφερομενο κυκλωμα ωστε να μπορει να διαγνωσει αλλαγη στη διαμετρο των τροχων.
για την περιπτωση που αλλαζει μονο η τελικη σχεση μεταδοσης μπορει να μην υπαρχει διαφορα στο κοντερ αναλογα με το τι διαβαζει ο σενσορας του κοντερ.
τωρα για το κοντερ γενικα,μου φενεται οτι και προ multiplexing ειναι ηλεκτρονικα τα κοντερ (δεν ειμαι σιγουρος αλλα εχω δει στο 106 οτι με την οπισθεν δειχνει την ταχυτητα που πας, και γενικα το ταμπλο ειναι ολο φυσες δεν υπαρχει ντιζα)


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ΝΙΚΟΣ (ΛΥΣΣΑ ΚΑΚΙΑ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


CLIO RENAULTSPORT CUP 182hp!!!

Ένταξη: 09 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 2111
Τόπος: Were the Eagles fly higher

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 02 Ιαν 2004, 17:02:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ενταξει...και τι σας νοιαζει ποσο δειχνει το κοντερ Question Τοσα και τοσα τα βγαζουν και βαζουν ενα στροφομετρο στο κεντρο...και τι εγινε Question Περιτο βαρος το κοντερ Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση Yahoo Messenger MSN Messenger
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 02 Ιαν 2004, 20:49:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σημφωνω μαζι σου Νικο, τι το θες το κοντερ??? Ενα στροφομετρο μονο χρειαζεται
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1225s (PHP: 70% - SQL: 30%) - SQL queries: 14 - GZIP enabled - Debug on