PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

προβλημα με fuel trims -17

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
mini r56 (asteris)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 19 Μάϊ 2016
Δημοσιεύσεις: 9

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 19 Μάϊ 2016, 22:36:48    Θέμα δημοσίευσης: προβλημα με fuel trims -17 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα παιδια αν και οχι κατοχος peugeot αλλα παθον λογο ιδιου μοτερ θα ηθελα αμα μπορει καποιος να με βοηθησει να βγαλω καποια ακρη..ευχαριστω εκ τον προτερων

Το αμάξι είναι σφυρήλατο με 9.5 συμπίεση και φοράει τουρμπίνα VF39. Μόλις βάζουμε μπροστά και το αμάξι ξεκινάει για τα πρώτα χιλιόμετρα είναι όλα μια χαρά με long term fuel trim -0.8 και short από -3 έως +7. Κάνουμε πάτημα και το μείγμα έρχεται (με μια πολύ μικρή καθυστέρηση) στο 12. Με το που κάνει κάποια χλμ και ζεσταθεί καλά αρχίζει να ρίχνει τα long term μέχρις ότου φτάσουν στο -19 με -17, με αποτέλεσμα μόλις πατάμε το μείγμα να είναι στεγνό και το short term στο +25%. Αν πηγαίνει το αμάξι συνέχεια τουρμπισμενο το long term ανεβαίνει και όταν φτάνει στο -10 μπορεί και ξαναπαταει χωρίς να στεγνώνει. Επίσης κάνει κάποια σκορτσαρισματα στα χαμηλά. Κοιτάξαμε χρονισμό, πεταλούδα, κλείσαμε το διάκενο στα μπουζί, κάναμε βασική στη πεταλούδα αλλαξαμε μπεκ την βαλβιδα vanos αλλά δεν αλλάζει κάτι.το αυτοκινητο οταν εγινε σφυρηλατο αλλαχτηκε καδενας γλισερια και τεντοτηρας...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 19 Μάϊ 2016, 23:05:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Aντλιες βενζινης?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mini r56 (asteris)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 19 Μάϊ 2016
Δημοσιεύσεις: 9

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 19 Μάϊ 2016, 23:15:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

στο πατα σηκωνει 130bar tτο θεμα ειναι οτι οταν τουρμπιζω λιγη ωρα πεφτει το long term και παταω και το φερνει το μιγμα στο 12 εκει που πρεπει να εινα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Μάϊ 2016, 17:20:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η πισω κρυα?βαραει 5 μπαρ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mini r56 (asteris)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 19 Μάϊ 2016
Δημοσιεύσεις: 9

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Μάϊ 2016, 18:46:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

σημερα αλλαξα την αντλια υψηλης αλλα παλι τα ιδια..τι πισω δεν την μετρησαμε..αλλα αμα ειναι απο αντλια γιατι να μου κοβει βενζινες;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Μάϊ 2016, 20:00:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ρητορικο το ερωτημα?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
athanas (Στεφανος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 1.6 16v

Ένταξη: 17 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 1034
Τόπος: χμμμμμμμ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Μάϊ 2016, 20:17:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Giannis307 έγραψε:
ρητορικο το ερωτημα?



ελπιζω πως ναι!!!


Όποιος δεν ξέρει και δεν ξέρει πως δεν ξέρει, είναι τρελός.
Όποιος δεν ξέρει και ξέρει πως δεν ξέρει, είναι παιδί. 
Όποιος ξέρει και δεν ξέρει πως ξέρει, κοιμάται.
Όποιος ξέρει και ξέρει πως ξέρει, είναι σοφός.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Μάϊ 2016, 22:36:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βρε άνθρωπε του θεού, τα fuel trims έχουν νόημα για εργοστασιακά αυτοκίνητα.

Σε αυτοκίνητα που έχουν γίνει έτσι/γιουβέτσι/κοκορέτσι στη βελτίωση η σημασία τους είναι από περιορισμένη εως ανύπαρκτη.

Το να κάνει το αυτοκίνητο σκορτσαρίσματα είναι πρόβλημα. Το να στεγνώνει είναι πρόβλημα. Το να είναι τα fuel trims κάπου είναι θέμα αυτού που το ρυθμίζει.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
mini r56 (asteris)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 19 Μάϊ 2016
Δημοσιεύσεις: 9

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Μάϊ 2016, 08:30:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το θεμα ειναι οτι το αμαξι το καναμε και μαμα και παλι κανει τα ιδια..απλα οταν πας για λιγη ωρα τουρμποσμενος τα trims πεφτουν και το προγραμμα δουλευει σωστα...δηλαδη το αμαξι το κανει ολο αυτο στις πολυ χαμηλες στροφεςςς 1500-2000
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
NoDsl 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 26 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 787

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Μάϊ 2016, 15:05:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δηλαδή το αμάξι έχει γυρίσει σε μαμά και έχεις αλλάξει μέχρι τώρα

1. μπεκ καυσίμου
2. βαλβίδα vanos
3. καδένα / γλίστρες / τεντωτηρα
4. αντλία υψηλής
5. ?


1. Υπάρχει αντλία χαμηλής για δοκιμή;
2. Γρανάζι vanos έχεις αλλάξει; Τσιμούχες στον εισαγωγής;
3. Πίεση λαδιού έχεις μετρήσει;
4. Τι πίεση σου δείχνει στον αυλό καυσίμου με το διακόπτη μονο γυρισμένο; (πίεση χαμηλής που διαβάζει ο αισθητήρας αυλού)
5. ψευκοκάπακο έχεις να δοκιμάσεις άλλο;
6. Ν75 / τεστ στο κύκλωμα υποπίεσης έχει γίνει;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mini r56 (asteris)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 19 Μάϊ 2016
Δημοσιεύσεις: 9

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Μάϊ 2016, 18:13:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αμα ειναο απο αντλια χαμηλης γιατι να μου κοβει βενζινη?(υπαρχει μα δοκιμασω)η ν75 ειναι κατεργημενη γιατι το δουλευω με external αλλα και τωρα που το καναμε μαμα και την δοκιμασαμε παλι τα ιδια..η αντλια λαδιου ειναι καινουργια..το μονο που εμεινε ειναι ο μεταβλητος νομιζω..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Μάϊ 2016, 18:34:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mini r56 έγραψε:
Το θεμα ειναι οτι το αμαξι το καναμε και μαμα και παλι κανει τα ιδια..απλα οταν πας για λιγη ωρα τουρμποσμενος τα trims πεφτουν και το προγραμμα δουλευει σωστα...δηλαδη το αμαξι το κανει ολο αυτο στις πολυ χαμηλες στροφεςςς 1500-2000


Με το μαμά πρόγραμμα το αυτοκίνητο συμπεριφέρεται σωστά; Και έλεγχο τουρμπίνας από τη βαλβίδα ελέγχου πίεσης φυσικά.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
NoDsl 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 26 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 787

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Μάϊ 2016, 18:39:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mini r56 έγραψε:
Αμα ειναο απο αντλια χαμηλης γιατι να μου κοβει βενζινη?(υπαρχει μα δοκιμασω)η ν75 ειναι κατεργημενη γιατι το δουλευω με external αλλα και τωρα που το καναμε μαμα και την δοκιμασαμε παλι τα ιδια..η αντλια λαδιου ειναι καινουργια..το μονο που εμεινε ειναι ο μεταβλητος νομιζω..


Αντλία χαμηλής να έχει μαλακισμένο ρυθμιστή πίεσης και να στέλνει παραπάνω πίεση χαμηλά απ' όσο χρειάζεσαι;

Το -17 το βλέπεις γιατί χαμηλά πλημμυρίζεις. Και ψηλά, που παίζεις κανονικά, έχεις ήδη στεγνώσει.

Κοίτα, σε τέτοια κουλά, δοκίμαζε εφόσον έχεις υλικό μέχρι να το πετύχεις. Γιατί ούτε το διαγνωστικό μπορείς να εμπιστευτείς 100% ούτε τα μηχανικά.

Σαν απέλπιδα προσπάθεια θα κοιτούσα αισθητήρα πίεσης καυσίμου πάνω στον αυλό και καβούκι θερμοστάτη, αφού είχα δεί τα προηγούμενα.

Μετά δεν υπάρχει κάτι άλλο να αλλάξεις. Το βάφεις μπλε και παίρνεις ένα άτος να κάνεις δουλειά σου. Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mini r56 (asteris)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 19 Μάϊ 2016
Δημοσιεύσεις: 9

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Μάϊ 2016, 19:28:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απο μεταβλητο αποκλειτε να ειναι..οτι στελνει η πισω η αντλια δεν το διαχειριζετε η υψηλης το πεταει ολο μεσα?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
mini r56 (asteris)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 19 Μάϊ 2016
Δημοσιεύσεις: 9

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Μάϊ 2016, 19:31:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οχι και με το μαμα το προγραμμα το αμαξι κανει τα ιδια
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
puglover 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 09 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 485

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Μάϊ 2016, 19:48:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καμια διαρροη ισως ή χαλασμενος Λ ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mini r56 (asteris)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 19 Μάϊ 2016
Δημοσιεύσεις: 9

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Μάϊ 2016, 20:00:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το εχω πρεσαρει και εχω αλλαξει και λ τπτ το ιδιοοο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Pipis (Spiros)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 1.6 GT 5D

Ένταξη: 28 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 294

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 23 Μάϊ 2020, 11:27:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά έχω ltft -25%. Τί μπορεί να παίζει?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1034s (PHP: 77% - SQL: 23%) - SQL queries: 12 - GZIP enabled - Debug on