PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 RC - εξατμιση - καταλυτες - σκασιματα κτλ

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
animalinstict (Αντώνης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207 1.6RC

Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 61
Τόπος: Κ.Πατήσια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 26 Μάρ 2017, 01:28:55    Θέμα δημοσίευσης: 207 RC - εξατμιση - καταλυτες - σκασιματα κτλ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα σε ολη τη παρεα!
Αγορασα προσφατα απο φιλο μια εξατμηση 63ρα για το RC. Το πακετο ηταν απο dp χωρις καταλυτη, μεσαιο ως και τελικο.
Το αμαξι ειμαι μαμα απο αποψη προγραμματος αυτη τη στιγμη αλλα συντομα θα παει.
Εχω καποιες ερωτησεις για τους καταλυτες γιατι θελω να προσθεσω μιας και το αμαξι πραγματικα βρωμαει ακομα και μεσα οταν ειμαι στη κινηση και δε θελω να πεθανω ακομα!
Βαζοντας αγωνιστικο καταλυτη, στη μαμα θεση, θα εχω "προβλημα" με το πυρομετρο οπως με το μαμα καταλυτη;
Ειναι τελικα καλυτερα να τον βαλω αλλου (πχ χωραει μετα το σπυραλ πριν το μεσαιο;)
Καπου διαβασα οτι υπαρχουν και τελικα που ειναι και καταλυτες. Αξιζει το κοπο αν δε χωραει αλλου; (με προυποθεση να παει και ο λ εκει κατω)
Φανταζομαι οτι τα σκασιματα που κανει τωρα θα χαθουν. Οταν μπει το προγραμμα θα μπορεσουν να επανελθουν ή τα ξεχναμε;
Τι γινετε με το ΚΤΕΟ; Ο αγωνιστικος περναει ή θα εχω προβλημα;

Sorry για τις πολλες ερωτησεις αλλα εχω μπερδευτει...


Born Hunters NOT the hunted...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
GiorgosRC (Giorgos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 1.6 16V THP Le-mans Series

Ένταξη: 12 Ιαν 2017
Δημοσιεύσεις: 63
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 27 Μάρ 2017, 00:02:56    Θέμα δημοσίευσης: Re: 207 RC - εξατμιση - καταλυτες - σκασιματα κτλ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

animalinstict έγραψε:
Καλησπερα σε ολη τη παρεα!
Αγορασα προσφατα απο φιλο μια εξατμηση 63ρα για το RC. Το πακετο ηταν απο dp χωρις καταλυτη, μεσαιο ως και τελικο.
Το αμαξι ειμαι μαμα απο αποψη προγραμματος αυτη τη στιγμη αλλα συντομα θα παει.
Εχω καποιες ερωτησεις για τους καταλυτες γιατι θελω να προσθεσω μιας και το αμαξι πραγματικα βρωμαει ακομα και μεσα οταν ειμαι στη κινηση και δε θελω να πεθανω ακομα!
Βαζοντας αγωνιστικο καταλυτη, στη μαμα θεση, θα εχω "προβλημα" με το πυρομετρο οπως με το μαμα καταλυτη;
Ειναι τελικα καλυτερα να τον βαλω αλλου (πχ χωραει μετα το σπυραλ πριν το μεσαιο;)
Καπου διαβασα οτι υπαρχουν και τελικα που ειναι και καταλυτες. Αξιζει το κοπο αν δε χωραει αλλου; (με προυποθεση να παει και ο λ εκει κατω)
Φανταζομαι οτι τα σκασιματα που κανει τωρα θα χαθουν. Οταν μπει το προγραμμα θα μπορεσουν να επανελθουν ή τα ξεχναμε;
Τι γινετε με το ΚΤΕΟ; Ο αγωνιστικος περναει ή θα εχω προβλημα;

Sorry για τις πολλες ερωτησεις αλλα εχω μπερδευτει...



1)προβλημα δεν θα εχεις με το πυρομετρο με αγωνιστηκο καταλυτη.....
2)μπορεις να τον βαλεις και στη μαμα θεση αλλα μπορεις να τον βαλεις και μετα το σπιραλ.....λενε οτι δεινει καλυτερη αποδοση κατω ο καταλυτης παρα πανω....αλλα πιστευω πως θα εχεις θεμα με τον λ διοτι μπορει να σ πει αυτος που θα στο φτιαξει οτι θα σ βαλει ανταπτορακι και θα στον διαβαζει κανονικα και και και.....αλλα εχω ακουσει απο πολλους οτι και με αυτα τους εβγαζε σφαλμα οτι δεν διαβαζει καταλυτη.....η μονη λυση σε αυτο ειναι decat τον καταλυτη απο τον προγραμματιστη σου....
3)τα σκασιματα που εχεις τωρα ναι θα μειωθουν αρκετα αν βαλεις καταλυτη οπως και ο θορυβος θα μειωθει....αλλα με το προγραμμα θα κανει παλι σκασιματα δεν ξερω αν θα σ κανει τα ιδια με αυτα που κανει τωρα αλλα σιγουρα θα σ κανει σκασιματα με το προγραμμα.....
4)οσο για το κτεο εχω να σ πω τα εξης: χωρις καταλυτη κανονικα ΔΕΝ παιρνας ΑΛΛΑ αν εχεις καποιο γνωστο σε καποιο κτεο η λαδωσεις λιγακι στο παιρνανε και σ βγαζουν καρτα καυσαεριων....τωρα με αγωνηστικο καταλυτη παιρνας κανονικοτατα!


~The Winning Is Winning!!!~

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος AIM διεύθυνση
animalinstict (Αντώνης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207 1.6RC

Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 61
Τόπος: Κ.Πατήσια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 27 Μάρ 2017, 19:50:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μετά το σπιράλ εννοείς πριν το μεσαίο καζανάκι η να Βγει το μεσαίο και να μπει ο καταλύτης;
Μπορείς να μου εξηγήσεις τι είναι το decat;


Born Hunters NOT the hunted...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
driver7 (thanassis)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 RC f/l

Ένταξη: 12 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 262

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 27 Μάρ 2017, 20:54:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν είναι δυνατόν να μιλάμε για decat με λαδώματα στο ΚΤΕΟ κλπ...οκ το ξέρουμε γίνονται αλλά να το προτείνουμε και δημόσια???
Και για να κερδίσεις τι??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 27 Μάρ 2017, 21:37:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Decat ειναι χωρις καταλυτη

Δε νομιζω οτι υπαρχει λογος δε χανεις με εναν ελευθερο καταλυτη
Μετα το σπιραλ πριν το μεσαιο ειναι η καλυτερη θεση και τραβας τον λ εκει
Εγω εκει τον εβαλα αλλα ειχα τσεκ οταν οδηγουσα χαλαρα γιατι δεν επιανε θερμοκρασια ο καταλυτης (αποτι μου πε ο εξατμισας)
Τον εσβησα με το προγραμμα

Το να τον πας στο τελικο δεν εχει νοημα εκτος κι αν ετοιμαζεις αγωιστικο

Ριξε και μια ματια εδω εχει πολυσυζητηθει το θεμα
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=556512#556512
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
GiorgosRC (Giorgos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 1.6 16V THP Le-mans Series

Ένταξη: 12 Ιαν 2017
Δημοσιεύσεις: 63
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 27 Μάρ 2017, 22:54:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

driver7 έγραψε:
Αν είναι δυνατόν να μιλάμε για decat με λαδώματα στο ΚΤΕΟ κλπ...οκ το ξέρουμε γίνονται αλλά να το προτείνουμε και δημόσια???
Και για να κερδίσεις τι??


παρεξηγησες κατι νομιζω.....εγω ειπα αυτα που εχω ακουσει και ξερω.....εγω προσωπικα εχω κανονικα καταλυτη και ουτε λαδωνω ουτε τπτα απλα επειδη το παλικαρι μπορει να θελει να φτιαξει εξατμιση χωρις καταλυτη απο το να του βγαζει λαμπακι συνεχεια απλα του εδωσα μια συμβουλη που μ εχουν πει η οποια ειναι decat....και δεν καταλαβαινω που ειναι το κακο στο decat και επισης στο κτεο γενικα πεφτουν πολλα λαδωματα για εξατμισης οποτε δεν καταλαβαινω γιατι αρπαχτηκες τοσο πολυ?απο εμενα δλδ περιμενε να το ακουσει το λαδωμα στο κτεο?ο μονος που το λεω ειμαι?


~The Winning Is Winning!!!~

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος AIM διεύθυνση
GiorgosRC (Giorgos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 1.6 16V THP Le-mans Series

Ένταξη: 12 Ιαν 2017
Δημοσιεύσεις: 63
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Μάρ 2017, 00:48:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

animalinstict έγραψε:
Μετά το σπιράλ εννοείς πριν το μεσαίο καζανάκι η να Βγει το μεσαίο και να μπει ο καταλύτης;
Μπορείς να μου εξηγήσεις τι είναι το decat;


χωρις να βγει το μεσαιο!
το decat ειναι οταν σ καταργει ο προγραμματιστης τον καταλυτη.....
επισης οπως ειπε και το παιδι απο πανω πιστευω πως δεν υπαρχει λογος να μην βαλεις καταλυτη γιατι και υπερβολικο θορυβο θα εχεις και θα εχεις θεμα με καρτα καυσαεριων....μονο αν θες να το πας αρκετα αλογα που τοτε ναι καλο ειναι να μην βαλεις καταλυτη


~The Winning Is Winning!!!~

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος AIM διεύθυνση
driver7 (thanassis)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 RC f/l

Ένταξη: 12 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 262

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Μάρ 2017, 09:29:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

GiorgosRC έγραψε:
driver7 έγραψε:
Αν είναι δυνατόν να μιλάμε για decat με λαδώματα στο ΚΤΕΟ κλπ...οκ το ξέρουμε γίνονται αλλά να το προτείνουμε και δημόσια???
Και για να κερδίσεις τι??


παρεξηγησες κατι νομιζω.....εγω ειπα αυτα που εχω ακουσει και ξερω.....εγω προσωπικα εχω κανονικα καταλυτη και ουτε λαδωνω ουτε τπτα απλα επειδη το παλικαρι μπορει να θελει να φτιαξει εξατμιση χωρις καταλυτη απο το να του βγαζει λαμπακι συνεχεια απλα του εδωσα μια συμβουλη που μ εχουν πει η οποια ειναι decat....και δεν καταλαβαινω που ειναι το κακο στο decat και επισης στο κτεο γενικα πεφτουν πολλα λαδωματα για εξατμισης οποτε δεν καταλαβαινω γιατι αρπαχτηκες τοσο πολυ?απο εμενα δλδ περιμενε να το ακουσει το λαδωμα στο κτεο?ο μονος που το λεω ειμαι?


Δεν αρπάχτηκα, ούτε σε προσωπικό επίπεδο το πήγα, αλλά συνεχίζεις και λες που είναι το κακό στο decat?
Θέλεις να πας πορεία πίσω από αυτοκίνητο decat να δεις που είναι το κακό?

Άσε το λάδωμα δεν έδωσα βάση σε αυτό. Για το decat αναφερόμουν...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gotcha (George)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

F20 πετρέλης

Ένταξη: 06 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 813

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Μάρ 2017, 11:53:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αμαξι χωρις καταλυτη ειναι εγκλημα (τοσο για την δικια σου υγεια οσο και των υπολοιπων στο δρομο).

Αγωνιστικος καταλυτης (και βασικα κανενας aftermarket) δεν πρεπει να μπαινει στην μαμα θεση. Αν αλλαξεις καταλυτη μονο κατω (μετα το σπυραλ και πριν το μεσεο εφοσον εχεις μεσεο). Αυτο συνεπαγετε και αλλαγη downpipe (ή απλα σφαξιμο του υπάρχοντως ωστε να αφερεθει καταλυτης και προκαταλυτης απο μεσα)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
animalinstict (Αντώνης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207 1.6RC

Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 61
Τόπος: Κ.Πατήσια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Μάρ 2017, 14:45:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωπα μισω! Μη μαλωνετε...
Το αμαξι αυτη τη στιγμη ΔΕΝ εχει καταλυτη. Εχει μπει σκετο downpipe.

Αρα αγωνιστικος καταλυτης μετα το σπιραλ πριν το μεσαιο και ολα καλα με τη λειτουργια του αμαξιου και με το κτεο.

Απλα μπερδευτικα στο οτι αν ο λ βγαζει βλαβη ο προγραμματιστης το σβηνει. Τι σβηνει ακριβως; το σφαλμα ή τη λειτουργια να ελεγχει τον καταλυτη αρα παλι καταληγουμε πως το αμαξι βγαζει τη μανα του και το πατερα του απο πισω;


Born Hunters NOT the hunted...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Μάρ 2017, 07:56:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο καταλυτης κατω μπαινει εκει που ειναι το μαμα μεσαιο,μην κανετε καμια μπουρδα κα τον βαλετε κατω απο το μοτερ μετα το σπιραλ ,θα βραζουν ολα,δεν εχει ασπιδες δεν εχει τπτ κατω απο το μοτερ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
animalinstict (Αντώνης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207 1.6RC

Ένταξη: 12 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 61
Τόπος: Κ.Πατήσια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 31 Μάρ 2017, 07:35:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εδω η peugeot τον βαζει διπλα στο μοτερ, τη πειραζει να μπει απο κατω του; επισεις δεν υποτιθετε πως οσο ζεστενετε αποδιδει καλυτερα;


Born Hunters NOT the hunted...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1468s (PHP: 76% - SQL: 24%) - SQL queries: 14 - GZIP enabled - Debug on