PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Οροφη 206cc

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Annita (Αννα)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 24 Απρ 2016
Δημοσιεύσεις: 1

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 24 Απρ 2016, 15:08:22    Θέμα δημοσίευσης: Οροφη 206cc Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα. Πρωτη μου επαφη με το site και γι αυτό παρακαλω να συγχωρεσετε την αγνοια μου σε δυσκολα τεχνικα θεματα αυτοκινητου.

Πριν 2 χρονια (αρχες 2014) αγορασα ένα Peugeot 206cc του 2001 ομολογουμένως σε πολύ καλη κατασταση. Στο αυτοκινητο αναμεσα στα αλλα ειχε μολις γινει service οροφης από τον προηγουμενο ιδιοκτητη, με αποτέλεσμα να μην μου εχει παρουσιασει το παραμικρο πρόβλημα μεχρι σημερα (στεγανοτητα, τριξιματα, θορυβους κτλ. που όπως διαβαζω είναι συχνα). Επειδή όμως ερχεται παλι καλοκαιρακι και σκέφτομαι ότι θα πρεπει να του κανω καποια συντηρηση και εγω, η ερωτηση μου είναι η εξης :
Aπο την στιγμη που δεν εχω καποιο πρόβλημα στην οροφη αν το παω σε καποιο εξουσιοδοτημενο συνεργειο για λιπανση κτλ (απ ότι ρωτησα με κοστος γυρω στα 100 ευρω) υπαρχει περιπτωση να αποκτησω πρόβλημα (τριξιματα) που τωρα δεν εχω ? Μηπως να το αφήσω όπως είναι μεχρι να παρουσιαστεί κατι? Και η περιπτωση να βαλω εγω καποιο λιπαντικο είναι επιφοβη (ακολουθώντας καποιες οδηγιες βεβαια) ?

Περιμενω τα φωτα σας...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Blue Cub (Δημοσθενης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206CC 1.6 (16V) 2002

Ένταξη: 27 Νοέ 2015
Δημοσιεύσεις: 460
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Απρ 2016, 09:46:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και γω χρειαζομαι ενα walkthrough μιας και ενα χρονο που το εχω δεν εχω κανει καποια συντηρηση στην οροφη. Η αληθεια ειναι οτι τους τριγμους της τους εχει εμφανισει απο τοτε που ηρθε στα χερια μου και συναμα στους σκατοδρομους του κεντρου. Εχουμε καποια προτιμηση ως προς το σπρει σιλικονης; Να διαλεξω Wurth; Επισης, οι γατζοι πλεον στο κλεισιμο, στην πρωτη σκαλα κλειδωματος δεν ακουμπανε στους μεταλικους πυρους με αποτελεσμα στη δευτερη σκαλα να γατζωνουν αποτομα. Πρεπει να τους σπρωξω ενα τσακ με το δαχτυλο, να ακουμπησουν καλα και ετσι να δεσουν ομαλα μετα. Τι χρειαζεται για να λυθει αυτο; Σπρει στα μεταλικα; Σφιξιμο καποιας ντιζας;


4 οι μεγάλες αγάπες μου. 2 κοπέλες. 2 αμάξια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Απρ 2016, 10:32:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγω καποτε που ειχα καμπριο (με υφασματινη οροφη) το μονο που εκανα ηταν να βαζω στους γαντζους σε καθε σερβις λιγο γρασσο
βοηθαγε υπερβολικα στους τριγμους (οπως και η αλλαγη αμορτισερ Razz )

ναθινγκ ελς και δεν ειχα ποτε καποιο θεμα

απο κει και περα υπαρχουν καποια μαγαζια (γκουγκλαρετε καμπριο εξπερτς) που εξιδεικευονται σε κουκουλες οροφες κτλ και τη συντηρηση τους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Manos206 
Moderator
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 02 Ιούν 2010
Δημοσιεύσεις: 860
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 28 Απρ 2016, 22:47:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχω απαντησει περι walkthrough σε αλλα ποστ περι οροφης cc. (Και ειναι πολλααα) αν ψαξετε λιγο θα τα βρειτε. Δεν μπορω να το ξαναγραψω γτ ειμαι απο κινητο στο νησι! Cool


http://www.facebook.com/sarakinikorooms
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Blue Cub (Δημοσθενης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206CC 1.6 (16V) 2002

Ένταξη: 27 Νοέ 2015
Δημοσιεύσεις: 460
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 29 Απρ 2016, 06:20:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ειχα κανει μια ανιχνευτικη στις συζητήσεις με αναζητηση αλλα δε βρηκα αποτελεσματα ταιριαστα. Μπορεις να βαλεις καποιο λινκ απο ποστ σου;


4 οι μεγάλες αγάπες μου. 2 κοπέλες. 2 αμάξια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Blue Cub (Δημοσθενης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206CC 1.6 (16V) 2002

Ένταξη: 27 Νοέ 2015
Δημοσιεύσεις: 460
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 06 Μάϊ 2016, 13:44:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπον εκανα πιο σωστη αναζητηση και βρηκα καποια αποστελεσματα που βοηθουν.
Οποτε βαζω λινκς εδω για την Αννιτα και για οσους χρειαζονται φρεσκαρισμα.

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=1583&highlight=206cc

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=27314&highlight=206cc

Αυτα βρηκα στα γρηγορα. Μπορει να υπαρχουν κι αλλα με πιο εις βαθος αναζητηση.


4 οι μεγάλες αγάπες μου. 2 κοπέλες. 2 αμάξια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
giwrgosath (Giwrgos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 06 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 39

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 29 Μάϊ 2016, 14:33:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια η οροφη χρειαζεται συντηρηση περασμα δλδ με καταλληλο υλικο (σπρευ σιλικονης η ειδικο γαλακτωμα) αφου πρωτα καθαρισουμε ομως καλα με ενα πανακι τα λαστιχα της οροφης και τις τσιμουχες στα παραθυρα για να φύγουν οι σκόνες και οι βρωμιές.
Αυτο καλο ειναι να γινεται 2-3 φορές το χρόνο χειμωνα/καλοκαιρι για να μην ξηραινονται τα λαστιχα στις χαμηλες/υψηλες θερμοκρασιες. Επισης πρεπει να μπαινει και γρασσο στις μεταλλικες κλειδωσεις της οροφης και στους γαντζους εστω μια φορα το χρονο.

Οι τριγμοί αν γινει σωστά η δουλειά περιορίζονται από αρκετά εως πολύ όχι όμως πλήρως... Προσωπικά έχω πάψει να ασχολούμαι αν και το δικό μου δεν τριζει και παρα πολυ.

Τώρα η ρύθμιση της οροφής πρέπει να γινεται σε συνεργειο αλλα μονο αν δειτε καποιο προβλημα δλδ χτυπηματα των γαντζων η εχετε υπερβολικους τριγμους.

Κοινως αν δεν υπαρχει προβλημα μην το πειραξετε!!!


οτι αλλο θελετε ρωτηστε και σορρυ για την αργοπορημενη απαντηση μου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Blue Cub (Δημοσθενης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206CC 1.6 (16V) 2002

Ένταξη: 27 Νοέ 2015
Δημοσιεύσεις: 460
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 31 Μάϊ 2016, 08:14:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

2-3 φορες το χρονο;
Το πηρα περσι Φεβρουαριο και εχει να γινει συντηρηση απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη... Βεβαια εκεινος το χε σε κατασταση βιτρινας και μια ζωη σε κλειστο γκαραζ. Εγω απο την αλλη το χω με κλειστη την οροφη ελαχιστα το χρονο. Πιο πολυ κινουμαι με ανοιχτη παρα με κλειστη, πρωι, μεσημερι, βραδυ, χαραμα, κρυο, δροσια, ζεστη, καυσωνας, εγω εκει, ανοιχτος. Ηδη εχω κανει ταριφοχερα και δεν εχω κανει ουτε ενα μπανιο. Οταν θα παω παραλια θα με σαν ντελιβερας/οικοδομος με μαυρα χερια και ασπρο σωμα.
Η αληθεια ειναι οτι εχω ηδη αγορασει σπρει σιλικονης wurth και θα παρω και ξηρης λιπανσης που ειναι για αλυσιδες και μεταλικα μερη επαφης αλλα ακομα δεν εχω κινητοποιηθει να κανω την εφαρμογη τους.


4 οι μεγάλες αγάπες μου. 2 κοπέλες. 2 αμάξια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
giwrgosath (Giwrgos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 06 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 39

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 01 Ιούν 2016, 12:25:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σίγουρα μετράει και η χρήση όσον αφορά τη συντήρηση.
Δλδ αν το καλοκαίρι με τον καυσωνα το εχεις κατω απο τον ηλιο, ταλαιπωρουνται τα λαστιχα και συσσωρεύεται σκονη ευκολοτερα οταν εισαι ανοιχτος με αποτελεσμα να δημιουργουνται τριγμοι. Επίσης μεγάλη προσοχή με τα εσωτερικά πλαστικά όταν είσαι ανοιχτός κυριως τοσες ωρες οπως εσυ.

Το ιδιο και το χειμωνα με χαμηλες θερμοκρασιες ξηραινονται τα λαστιχα μακροπροθεσμα...

Γενικα η συντηρηση καλο ειναι να γινεται εστω για μια φορα το χρονο προληπτικα ακομα και αν το εχεις σε κλειστο γκαραζ.

Προσωπικά κοιτάω 1-2 φορές το χρόνο να κάνω οποσδήποτε μια συντήρηση κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες...Τώρα ο καθένας όπως κρίνει...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Blue Cub (Δημοσθενης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206CC 1.6 (16V) 2002

Ένταξη: 27 Νοέ 2015
Δημοσιεύσεις: 460
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 01 Ιούν 2016, 13:00:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τριγμους εχω αλλα νομιζω πως ακριβως επειδη ειναι συνεχεια ανοιχτο οσο εχει ηλιοφανεια, δεν ερχονται σε επαφη με τον ηλιο οι λαστιχιενιες ενωσεις της οροφης. Μονο οι τσιμουχες του παρμπριζ βλεπουν ηλιο. Απο κει και περα, στο σπιτι και στη δουλεια ειναι μονιμα κλειστο στη σκια και κατω απο στεγη, μακρια απο βροχες και κουτσουλιες. Προληπτικα θα θελα να χα κανει ηδη συντηρηση αλλα δισταζω μη τυχον και βαλω κατι λαθος ή σε λαθος σημειο και κανω κατι χειροτερα. Ειναι μεχρι να το κανω πρωτη φορα οπου θα θελα να το κανω με παρεα. Μετα θα ξερω για να το κανω μονος μου πιο συχνα.


4 οι μεγάλες αγάπες μου. 2 κοπέλες. 2 αμάξια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1007s (PHP: 77% - SQL: 23%) - SQL queries: 17 - GZIP enabled - Debug on