PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Μόνο για κατόχους 206..Είσαστε ευχαριστημένοι?
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Κατα πόσο Είσαστε ευχαριστημένοι με το 206 σας(από άποψη ζημιών):
Καθόλου
3%
 3%  [ 5 ]
Λίγο
15%
 15%  [ 20 ]
Πολύ
72%
 72%  [ 96 ]
Δεν θα ξαναπάρω Peugeot
4%
 4%  [ 6 ]
Το πιό ζημιάρικο αμάξι που είχα
3%
 3%  [ 5 ]
Σύνολο Ψήφων : 132

Συγγραφέας Μήνυμα
mastro (George)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Pug 206 1.6 16v GTi (10/2004)

Ένταξη: 16 Μάϊ 2005
Δημοσιεύσεις: 11
Τόπος: Eλληνικό

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Φεβ 2014, 20:03:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω εχω ενα 206 1.6 Gti μοντελο 10/2004 (με σκουπα PS, προγραμμα Superchips, μεσαιο Gr.N και τελικο Gr.A - χειροποιητα, απο τα περιπου 30-40,000 χλμ και Bilstein B8 Sprint me Apex στενα ελατηρια 350 lbs και πιατελα απο τα περιπου 70.000) και εχουμε και λεμε απο τοτε... (σημερα εχει 121.000 χλμ)
Βλαβες:
-MAP (μια φορα αλλαγη και μια καθαρισμα και καθαρισμο πεταλουδας εισαγωγης - μαλλον λογω σκουπας)
-μια Βαση μηχανης
-Κορωνοπηνιο και γραναζι οπισθεν (οχι δεν εβαλα μετα 14/60 - εμεινα μαμα)
-Air condition (δεν ξερω τι ακριβως εχει παθει - δεν το εχω φτιαξει ακομα)
-Καλοριφερ (σετ σωληνακια και τσιμουχες - κοστος μαζι με εργασια ~65€)
Συντηρηση:
-Λαδια καθε 10,000 (το πολυ) μαζι με φιλτρο ΠΑΝΤΑ και ξερα 3 λιτρα ΠΑΝΤΑ)
-3 αλλαγες Ελαστικων (τωρα φοραω τη τεταρτη τετραδα)
-Ημαντας εκκρεντοφωρων στις 60,000 (προσεχως 2η αλλαγη)
-Τακακια οταν λιωσουν (δεν θυμαμαι ποσες φορες εχω αλλαξει, αλλα οχι πολλες - μπροστα τα Tarox Strada σε G88 δεν λιωνουν ευκολα Very happy )
-2 φορες σετ δισκο-πλατο (τη πρωτη Valeo, τη δευτερη-σημερα Sachs. Valeo δεν ξαναβαζω)

ΔΕΝ εχει βγαλει και δεν εχω αλλαξει ουτε ψαλιδια ουτε ακρομπαρα, ημιμπαρα, σινεμπλοκ κτλ κτλ. και του ΠΙΝΩ ΤΟ ΑΙΜΑ οποτε εχω ορεξη και χρονο (αρκετα συχνα δηλαδη)
ΔΕΝ το εχω μετανοιωσει ουτε ενα δευτερολεπτο που αντι για το πεζακι μου δεν πηρα Seat Ibiza Top Gun (τα περναω απο πανω ΠΑΝΤΟΥ)
και ισως το μονο αυτοκινητο που θα επαιρνα στο μεγεθος του 206 (αλλα γερμανικο και με υψηλοτερη τιμη) ειναι μαλλον μονο ενα Mini Cooper S.

και για να καταληξω το 206 ειναι το πιο ΤΙΜΙΟ αυτοκινητο που ειχα και εχω μεχρι στιγμης (ελπιζω καποια στιγμη να αποκτησω κατι ακομη πιο απολαυστικο) και με ολα αυτα που εχει τραβηξει στα χερια μου δεν μου εχει βγαλει ΤΙΠΟΤΑ σχεδον 10 χρονια τωρα !!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
papadoc (Νίκος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 106 Rallye 2002 ,308 2020 Diesel

Ένταξη: 08 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 160
Τόπος: Χολομωντας λεμε!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Απρ 2014, 00:46:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπον, για το δικο μου 206 ειμαι σε γενικες ευχαριστημενος, και το απολαμβανω ως αυτοκινητο. Εχει βγαλει ομως τα προβληματακια του.
Ειναι μοντ. 2005, και στα χερια μου ηρθε τον 10/2010 με 75000 χλμ.
Τωρα στα 171000 χλμ, εχει τα εξης : 2 φορες αλλαγη φυσουνα ημιαξονιου και ρουλεμαν ημιαξονιου, φλαντζα κεφαλης στις 125000 χλμ με ανοιγμα καπακι και πλανιαρισμα, αντικατασταση θερμοστατη ,πολλαπλασιαστη και αισθητηρα βολαν, αντικατασταση ψυγειο νερου , ψυγειο καλοριφερ, και αλλαγη δισκους με τακακια και ντιζα συμπλεκτη στο προσφατο σερβις. Επισης προσφατως, αλλαχτηκαν οι ντιζες της ηλιοροφης . Προσθετα, θελω και μια επισκευη στο a/c που θα γινει τον επομενο μηνα. Αυτα σε γενικες γραμμες μαζι με τα τακτικα σερβις (λαδια , φιλτρα, μπουζι) που γινονται τακτικοτατα + μια αλλαγη ελαστικων πριν 3 εβδομαδες.
Δε λες οτι ειναι και απροβληματιστο.
Ισως να ειναι και θεμα χρησης. Το 206 της αδερφης μου (μοντ.2006 1,4 16V) , με 160000χλμ, εχει βγαλει μονο μια φλαντζα κεφαλης στις 30000 χλμ(αλλαχτηκε μεσα στην εγγυηση) , ψυγειο καλοριφερ προσφατως ,ακρομπαρο μια φορα, και θελει και επισκευη ο πισω αξονας. Τα κανονικα σερβις + ελαστικα εξαιρουνται.
Το αν θα παρω ξανα peugeot παιζεται. Καλοβλεπω παντως τις diesel εκδοσεις για να πω την αληθεια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Απρ 2014, 07:28:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το 206 που είχα εγώ, 2003 GTI 1.6, ήταν μακράν το πιο αποβλημάτιστο αμάξι που έχει περάσει απο τα χέρια μου....
Το πήρα με 50.000 χλμ καλοσυντηρημένο,του έβαλα έκκεντρα 106 και πρόγραμμα και το έδωσα με ~140.000χλμ.
Σε αυτά τα χλμ απο βλάβες έβγαλε 1 map(60ε),2 βάσεις μηχανής(20ε έκαστη) και μία τρόμπα βενζίνης(120ε)...

(εννοειται αναρτήσεις και λοιπά "αναλώσιμα" δε τα βάζω μέσα...)

χρήση αρκετά σκληρή + εθνική ταξίδια.


Η αλήθεια είναι οτι μου λείπει Laughing


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Απρ 2014, 07:41:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν κρίνω από το δικό μου, παρόλο τις διάφορες βλάβες που έβγαλε... και μου λείπει και ήμουν πολύ ευχαριστημένος.

1 Σασμάν στα 40.000χλμ (όχι ακριβώς στην εγγύηση... αλλά κατά ένα ποσοστό)
1 πολλαπλασιαστή (στην εγγύηση)
2 λεβιέ φλας (στην εγγύηση)

Κάποια φάση δεν λειτουργούσε η βελόνα της θερμοκρασίας νερού (δεν έπεφτε), αλλά ως δια μαγείας όταν το είχα πάει στον Αργύρη τον φοβήθηκε και έφτιαξε μόνο του!

Αυτά αν θυμάμαι καλά Razz
Αλλά το γαμήδι το έσπαγα όλη μέρα Laughing Laughing Laughing



(και ήταν και το πιο γρήγορο 1.4 8v στο club.... XO XO XO)


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
christos_99 (Christos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.6 16V GTi + PUG 206 RC

Ένταξη: 14 Νοέ 2012
Δημοσιεύσεις: 431
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Απρ 2014, 09:04:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

reselie-206 έγραψε:
Το 206 που είχα εγώ, 2003 GTI 1.6, ήταν μακράν το πιο αποβλημάτιστο αμάξι που έχει περάσει απο τα χέρια μου....
Το πήρα με 50.000 χλμ καλοσυντηρημένο,του έβαλα έκκεντρα 106 και πρόγραμμα και το έδωσα με ~140.000χλμ.
Σε αυτά τα χλμ απο βλάβες έβγαλε 1 map(60ε),2 βάσεις μηχανής(20ε έκαστη) και μία τρόμπα βενζίνης(120ε)...

(εννοειται αναρτήσεις και λοιπά "αναλώσιμα" δε τα βάζω μέσα...)

χρήση αρκετά σκληρή + εθνική ταξίδια.


Η αλήθεια είναι οτι μου λείπει Laughing


2 βάσεις 40???

εμένα θέλει κουκουναρα και κόντρα και μου πανε για γνήσια ένα 100άρι μόνο τ ανταλλακτικά ρε Τασο. Εσυ γνήσια είχες βάλει??


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Απρ 2014, 09:33:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

christos_99 έγραψε:
reselie-206 έγραψε:
Το 206 που είχα εγώ, 2003 GTI 1.6, ήταν μακράν το πιο αποβλημάτιστο αμάξι που έχει περάσει απο τα χέρια μου....
Το πήρα με 50.000 χλμ καλοσυντηρημένο,του έβαλα έκκεντρα 106 και πρόγραμμα και το έδωσα με ~140.000χλμ.
Σε αυτά τα χλμ απο βλάβες έβγαλε 1 map(60ε),2 βάσεις μηχανής(20ε έκαστη) και μία τρόμπα βενζίνης(120ε)...

(εννοειται αναρτήσεις και λοιπά "αναλώσιμα" δε τα βάζω μέσα...)

χρήση αρκετά σκληρή + εθνική ταξίδια.


Η αλήθεια είναι οτι μου λείπει Laughing


2 βάσεις 40???

εμένα θέλει κουκουναρα και κόντρα και μου πανε για γνήσια ένα 100άρι μόνο τ ανταλλακτικά ρε Τασο. Εσυ γνήσια είχες βάλει??


Κόντρα είχα βάλει προσθήκες powerflex και ησύχασα ( όχι όμως λόγω βλάβης της μαμά-Απλά ώς αναβάθμιση...) PFF50-106

Κουκουνάρες έχω αλλάξει 2 λόγω φθοράς και είχα βάλει κάτι φλόμπες (sasic) μαζί με 4 ροδέλες στα bump stops της βάσης για να σφίξει.. Είχε 'δέσει' πολύ καλύτερα απο μαμά παρ'ότι η sasic είναι λίγο για κλωτσιές Laughing απο RPC.gr 20κάτι ευρώ η μία


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Wankel_Lover (Βασιλης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 12 Ιούλ 2013
Δημοσιεύσεις: 35
Τόπος: Chalandri

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 19 Μάϊ 2014, 21:43:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

reselie-206 έγραψε:
Το 206 που είχα εγώ, 2003 GTI 1.6, ήταν μακράν το πιο αποβλημάτιστο αμάξι που έχει περάσει απο τα χέρια μου....
Το πήρα με 50.000 χλμ καλοσυντηρημένο,του έβαλα έκκεντρα 106 και πρόγραμμα και το έδωσα με ~140.000χλμ.
Σε αυτά τα χλμ απο βλάβες έβγαλε 1 map(60ε),2 βάσεις μηχανής(20ε έκαστη) και μία τρόμπα βενζίνης(120ε)...

(εννοειται αναρτήσεις και λοιπά "αναλώσιμα" δε τα βάζω μέσα...)

χρήση αρκετά σκληρή + εθνική ταξίδια.


Η αλήθεια είναι οτι μου λείπει Laughing

Κερναω βολτα Τασο,οποτε θες Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Σελίδα 8 από 8

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1209s (PHP: 70% - SQL: 30%) - SQL queries: 15 - GZIP enabled - Debug on