PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 RC - Απώλεια δύναμης

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
m@kis 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 RC Le Mans (2009)

Ένταξη: 02 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 92

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 06 Οκτ 2013, 22:57:21    Θέμα δημοσίευσης: 207 RC - Απώλεια δύναμης Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον Γάλλο μου εδώ και πολύ καιρό και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Το αμάξι δεν έχει την δύναμη που είχε (αισθητά)

Για να σας δώσω μερικές πληροφορίες, το αμάξι είναι μαμά, με 100000km, όλα με 95αρα και λάδια κάθε 10000 (Total 0w30) + ένα φίλτρο πιο ελεύθερο στο φιλτροκούτι και καθόλου μα καθόλου ταλαιπωρημένο από πατήματα κτλ

Όλα ξεκίνησαν όταν κόπηκε το σωληνάκι παροχής λαδιού της τουρμπίνας το οποίο και άλλαξα με ένα υψηλής πίεσης (βιομηχανικό)

Στην συνέχεια "καρβούνιασε" το κολάρο που ενώνει φιλτροκούτι με την τουρμπίνα το οποίο και άλλαξα με ένα σιλικόνης της Forge.

Κάπου στην πορεία διαπίστωσα απώλεια δύναμης (χωρίς κανένα λαμπάκι) και απευθύνθηκα σε αντιπροσωπεία, το αμάξι μπήκε σε διαγνωστικό και διαπίστωσαν βλάβη στην αντλία νερού για την ψύξη της τουρμπίνας και σύμφωνα με τον μηχανικό έκοβε πίεση στην τουρμπίνα, την άλλαξαν και σαν λίγο να πήρε τα πάνω του.

Μετά από λίγο, antipollution και πάλι τα ίδια, εξωτερικό συνεργείο, διαγνωστικό, διαλυμένη σκάστρα, χαλασμένη Ν75, αλλάχθηκαν και το αμάξι πήρε και πάλι τα πάνω του.

Μετά από λίγο, διακοπές στην επιτάχυνση, και antipollution, εξωτερικό συνεργείο, διαγνωστικό, σπασμένο μπουζί στον 2ο κύλινδρο, αλλαγή και τα 4 εννοείται και όλα μια χαρά, βρήκα την χαμένη μου δύναμη.

Πριν κάτι μέρες, έχω πάλι απώλεια δύναμης χωρίς κανένα λαμπάκι.

Καμία πρόταση? Ακόμα και για κάποιο συνεργείο ή προγραμματιστή (έστω με pm) γιατί αυτή η ιστορία πάει πάνω από χρόνο και άκρη δεν μπορώ να βρω.

Ισχύει ότι τα διαγνωστικά της Peugeot, "βλέπουν" βλάβες που άλλα δεν μπορούν να δουν?


Η διαφορά μεταξύ ενός άντρα και ενός παιδιού είναι... τα παιχνίδια!

(Ayrton Senna)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
psilos133 (Giannis)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207GT (2007)

Ένταξη: 05 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 164

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 10 Οκτ 2013, 11:22:08    Θέμα δημοσίευσης: Re: 207 RC - Απώλεια δύναμης Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

m@kis έγραψε:
Καλησπέρα, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον Γάλλο μου εδώ και πολύ καιρό και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Το αμάξι δεν έχει την δύναμη που είχε (αισθητά)

Για να σας δώσω μερικές πληροφορίες, το αμάξι είναι μαμά, με 100000km, όλα με 95αρα και λάδια κάθε 10000 (Total 0w30) + ένα φίλτρο πιο ελεύθερο στο φιλτροκούτι και καθόλου μα καθόλου ταλαιπωρημένο από πατήματα κτλ

Όλα ξεκίνησαν όταν κόπηκε το σωληνάκι παροχής λαδιού της τουρμπίνας το οποίο και άλλαξα με ένα υψηλής πίεσης (βιομηχανικό)

Στην συνέχεια "καρβούνιασε" το κολάρο που ενώνει φιλτροκούτι με την τουρμπίνα το οποίο και άλλαξα με ένα σιλικόνης της Forge.

Κάπου στην πορεία διαπίστωσα απώλεια δύναμης (χωρίς κανένα λαμπάκι) και απευθύνθηκα σε αντιπροσωπεία, το αμάξι μπήκε σε διαγνωστικό και διαπίστωσαν βλάβη στην αντλία νερού για την ψύξη της τουρμπίνας και σύμφωνα με τον μηχανικό έκοβε πίεση στην τουρμπίνα, την άλλαξαν και σαν λίγο να πήρε τα πάνω του.

Μετά από λίγο, antipollution και πάλι τα ίδια, εξωτερικό συνεργείο, διαγνωστικό, διαλυμένη σκάστρα, χαλασμένη Ν75, αλλάχθηκαν και το αμάξι πήρε και πάλι τα πάνω του.

Μετά από λίγο, διακοπές στην επιτάχυνση, και antipollution, εξωτερικό συνεργείο, διαγνωστικό, σπασμένο μπουζί στον 2ο κύλινδρο, αλλαγή και τα 4 εννοείται και όλα μια χαρά, βρήκα την χαμένη μου δύναμη.

Πριν κάτι μέρες, έχω πάλι απώλεια δύναμης χωρίς κανένα λαμπάκι.

Καμία πρόταση? Ακόμα και για κάποιο συνεργείο ή προγραμματιστή (έστω με pm) γιατί αυτή η ιστορία πάει πάνω από χρόνο και άκρη δεν μπορώ να βρω.

Ισχύει ότι τα διαγνωστικά της Peugeot, "βλέπουν" βλάβες που άλλα δεν μπορούν να δουν?


Καθαρισμό βαλβίδων εισαγωγής έχεις κάνει?? Κ εγω πτωση απόδοσης είχα χωρίς λαμπάκια κ οταν καθαρισα βαλβίδες εστρωσε..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
N207r (Nikos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 Rallye f/l

Ένταξη: 21 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 567
Τόπος: Xylokastro

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 10 Οκτ 2013, 13:13:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κ χρονισμα αν δεν έχει κάνει..


1 stage..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
marios_207_GT (Μάριος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT STOCK

Ένταξη: 03 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 788
Τόπος: Περιστέρι, Αττική

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 10 Οκτ 2013, 15:49:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μπορει να λεω βλακεια αλλα σε γνωστου μου GT απο προβλημα στο καταλυτη το αμαξι δεν πηγαινε βημα, κοιταξε πρωτα χρονισμο, κανε και καθαρισμο μιας και εχεις πολλα km και μετα βλεπεις τα πατακατω


Μάριος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
m@kis 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 RC Le Mans (2009)

Ένταξη: 02 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 92

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 10 Οκτ 2013, 16:23:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι τα έχω στο μυαλό μου όλα τα παραπάνω, περί καθαρισμού και χρονισμού... δλδ τι πρέπει να κάνω, να τα κάνω και βλέπουμε!? Ωραία λογική... για την Peugeot πάει αυτό... Rolling eyes


Η διαφορά μεταξύ ενός άντρα και ενός παιδιού είναι... τα παιχνίδια!

(Ayrton Senna)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
N207r (Nikos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 Rallye f/l

Ένταξη: 21 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 567
Τόπος: Xylokastro

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 10 Οκτ 2013, 17:03:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μόλις κάνεις χρονισμα , καθαρισμό θα πάρεις πίσω τα χαμένα άλογα απλα μπορεί να έχει βουλήσει κ ο καταλύτης ς μπορεί δεν είναι σίγουρο..


1 stage..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
m@kis 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 RC Le Mans (2009)

Ένταξη: 02 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 92

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 13 Νοέ 2013, 03:27:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μετά από καθαρισμό βαλβίδων εισαγωγής και χρόνισμα, το αμάξι πάλι πετάει, μετά από 1+ χρόνο.

Κρίμα τα χρήματα (δεν μου περισσεύουν) που έδωσα και άλλαξα σχεδόν όλα τα περιφερειακά, N75, σκάστρα, αντλία υψηλής, μόνο και μόνο επειδή τους τα "χτύπαγε" στο διαγνωστικό... και όμως κάτι τέτοιοι έχουν ακόμα δουλειά.

Ευχαριστώ τον Βαγγέλη Καντερέ για την καλή και τίμια δουλειά.


Η διαφορά μεταξύ ενός άντρα και ενός παιδιού είναι... τα παιχνίδια!

(Ayrton Senna)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 13 Νοέ 2013, 09:11:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μάκη, ανεξάρτητα από το τί έφταιγε πραγματικά για την απώλεια ισχύος, έχει μεγάλη σημασία ότι άλλαξες όλα αυτά τα περιφερειακά.

100.000χλμ είναι μια ζωή για ένα αυτοκίνητο, μη περιμένεις ότι θα έβγαζαν και παραπάνω!


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 13 Νοέ 2013, 11:32:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ε οχι και μια ζωη τα 100,000 χλμ
άλλοι τα κανουν μεσα σε 2-3 χρονια
ασχέτως που τα thp καθε λιγο βγαζουν προβληματα
άλλα αυτοκινητα αυτες τις ζημιες τις βγαζουν στα 300,000χλμ



The difference between men and boys is the price of their toys...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
m@kis 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 RC Le Mans (2009)

Ένταξη: 02 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 92

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 14 Νοέ 2013, 18:47:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@salex
Σέβομαι την γνώμη σου, το ίδιο μου είπε και ο Βαγγέλης, απλά θα προτιμούσα να τα αλλάξω όταν όντως είχαν πρόβλημα.

@alexandros 207 Rallye
Ναι εγώ τα έχω κάνει σε 4 χρόνια τα 100000, και πολύ προσεγμένα.

Η λύση θα ήταν απλή και κάπου στην μέση πιστεύω για όλους μας.
Αυτά τα "πραγματάκια" η Peugeot, ή θα έπρεπε να τα κάνει ανάκληση, ή να τα συμπεριελάμβανε σε συντήρηση έστω και επί πληρωμή, επίσημα. Το ίδιο και τον καθαρισμό, χρονισμό.


Η διαφορά μεταξύ ενός άντρα και ενός παιδιού είναι... τα παιχνίδια!

(Ayrton Senna)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mathanas 
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 rallye 2009

Ένταξη: 08 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 14 Νοέ 2013, 19:51:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

H peugeot θα παρει συντομα αυτο που της αξιζει....κανενας μα κανενας κατοχος THP με σωας τα φρενας δε θα ξαναγοραζε αμαξι με αυτο το μοτερ επισης οποιος λογικος ανθρωπος μπει σε ενα forum peugeot - mini να διαβασει πριν αγορασει αμαξι με THP θα φυγει μακρυα.
Και ειναι το μονο βενζινοκινητο μοτερ που εχει στη γκαμα της η peugeot και το βαζει σε ολα τα μοντελα της απο το 207-8 μεχρι το 508, απο 150hp μεχρι 270hp στις σειρες R που σκοπευει να βγαλει,

μενει να βαλει το THP στο 107R γιατι οπως το βλεπω καθε μηνα ανακοινωνει και ενα R οποτε θα βγαλει και τετοιο

Απο την αλλη η ΒΜW τον παραταει το THP, θα τον πασαρει σε μερικους κακομοιρηδες ακομα τα επομενα 2-3 χρονια και αντε γεια... Twisted evil
http://www.motoringfile.com/2013/09/05/minis-prince-engine-is-dead-enter-the-b37-b48/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1041s (PHP: 76% - SQL: 24%) - SQL queries: 17 - GZIP enabled - Debug on