PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Aπο ελατήρια σε κρεμαγιέρα ?

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Xenophon1989 (Xenophon)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 01 Φεβ 2012
Δημοσιεύσεις: 9

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Σεπ 2013, 10:20:19    Θέμα δημοσίευσης: Aπο ελατήρια σε κρεμαγιέρα ? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημερα παιδιά, θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση και εφοσων καποιος γνωριζει, θα ηθελα να μου αναψει τα προβολια του μπας και βγαλω ακρη, ειχα ενα 206 (μια φορα κι εναν καιρο, RIP Crying or Very sad )
στο οποιο ειχα περασει στα μαμα αμορτισερ HnR χαμηλωματως 3αρια, δεν ειχα καποιο προβλημα με τα μαμα αμορτισερ επειδη δουλευαν συμπιεσμενα, ολα καλα, αλλα μου εβγαλε ζημια η κρεμαγιερα, εκανε κοπανηματα ηχητικα σε καθε στριψιμο αριστερα η δεξια. Οταν μαζεψα κατι ψηλα, αλλαξα κρεμαγιερα και εβαλα Bilsten κιτρινα χαμηλωματως μαζι με ελατηρια 3αρια, μου εχουν μεινει τα ελατηρια τα παλια τα ΗnR ομως. Επειδη ξανα πηρα 206-τερατακι, αν περασω παλι ΜΟΝΟ τα ελατηρια στα μαμα αμορτισερ του, πιστευετε οτι θα μου χτυπησει παλι κρεμαγιερα ? η ηταν απλη ατυχια με το προηγουμενο ?


Τα πάντα είναι θέμα αλλαγης ταχυτήτων.
Απο το προσπέρασμα, μέχρι το φρενάρισμα..Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
lefteraki (lefteris)
Μέλος
Μέλος


peugeot 208 gti & peugeot 206

Ένταξη: 28 Ιούλ 2009
Δημοσιεύσεις: 129
Τόπος: chania

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Σεπ 2013, 16:45:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

νομιζω ετυχε φιλος και σου χτυπαγε η κρεμαργιερα.. δεν το εχω ξανακουσει αυτο και απο γνωστους μου με 206.. απο εμεπιριας μου ανεκαθεν εβαζα μονο ελατηρια στα αυτοκινητα που ειχα και αργοτερα αλαζα αμορτισερ και δεν ειχαν θεμα.. δε ξερω αν καποιος μπορει να σε βοηθησει..ισως καποιος με 206 να ξερει καλυτερα απο τα παιδια εδω..


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
B.M-SPORT (ΒΑΣΙΛΗΣ)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Citroen Xsara 1.4 (8v) coupe 1999

Ένταξη: 11 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 337
Τόπος: Πειραιας-Κερατσινι-Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Σεπ 2013, 18:36:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

γενικα ειναι λαθος μαμα αμορτισερ με ελατηρια χαμηλωματος να τα παντρευουμε και αυτο διοτι καταστρεφονται γρηγορα τα αμορτισερ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Xenophon1989 (Xenophon)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 01 Φεβ 2012
Δημοσιεύσεις: 9

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Σεπ 2013, 06:48:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι το γνωριζω αυτο, οποτε δεν γνωριζετε κατι για το θεμα με την κρεμαγιερα... καλα θα το κανω το πειραμα κι οτι βρεξει ας κατεβασει Laughing


Τα πάντα είναι θέμα αλλαγης ταχυτήτων.
Απο το προσπέρασμα, μέχρι το φρενάρισμα..Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
B.M-SPORT (ΒΑΣΙΛΗΣ)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Citroen Xsara 1.4 (8v) coupe 1999

Ένταξη: 11 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 337
Τόπος: Πειραιας-Κερατσινι-Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Σεπ 2013, 16:51:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

για την κρεμαγιερα ετσι οπως το λες δεν το γνωριζω , γενικα ομως σε μια τετοια περιπτωση καταπονειτε ολο το εμπρος συστημα του αυτοκινητου, ετσι μπορει να χαλαση και η κρεμαγιερα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Σεπ 2013, 18:40:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα ελατήρια χαμηλώματος κάνουν όλο το μπροστινό σύστημα να λειτουργεί υπό γωνία. Μπιλιοφόροι, ημιαξόνια, κρεμαγιέρα κλπ λειτουργούν σε γωνία που δεν έχουν σχεδιαστεί και το αποτέλεσμα είναι η γρήγορη φθορά.

Πέταξε τα ελατήρια να ησυχάσεις γιατί η ζημιά που θα σου δημιουργήσουν είναι πολλαπλάσια του κόστους τους.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Xenophon1989 (Xenophon)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 01 Φεβ 2012
Δημοσιεύσεις: 9

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 24 Σεπ 2013, 14:17:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ωραια το ξεχναμε.... για ΒΙLSTEIN κιτρινα χαμηλωματως με 3αρια πανω καταπονειται παλι τοσο πολυ το μπροστινο συστημα ? η ειναι καλυτερα απο "σκετα" ελατηρια ?


Τα πάντα είναι θέμα αλλαγης ταχυτήτων.
Απο το προσπέρασμα, μέχρι το φρενάρισμα..Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1211s (PHP: 62% - SQL: 38%) - SQL queries: 17 - GZIP enabled - Debug on