PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

DIY φτιαξτε δοχειο αναθυμιασεων με 3 ευρω

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
thodwrhs (thodwrhs)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


2002 106 quicksilver ,cooper mk1 1967

Ένταξη: 19 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 678
Τόπος: πατρα-ροδος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Ιαν 2012, 11:27:37    Θέμα δημοσίευσης: DIY φτιαξτε δοχειο αναθυμιασεων με 3 ευρω Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

η κατασεκυη απλη και με κοστος οχι παραπανω απο 3 ευρω...
σωληνας εξοδου αερα δεν χρειαζεται καθως ανοιγουμε λιγο παραπανω μεγαλυτερη τρυπα στο κουτακι του redbull και παιρνει αερα ουως σι αλλος ξεκινησα με 335ml και αν δω οτι θελει παραπανω θα φτιαξω αργοτερα σε σιδεραδικο δικο μου..
σε περιπτωση καφριλας σαν την δικια μου συνεχιζουμε με monster κουτακι που ειναι 500ml....

χρειαζομαστε εναν διαφανο σωληνα για να βλεπουμε τι γινεται αν πηγαινουν κανονικα.... 1 μετρο φτανει για 106...δεν το τοποθετησα πισω απο τοφαναρι του οδηγου γιατι εχω τα ξενον και γινοταν χαμος.... στο δεξι φαναρι ειχε χωρο να στερεωθει ανετα...

και εχουμε... τωρα δεν ξερω αν αρεσει η φαινεται γυφτια μου ρθε πρωι πρωι και το κανα....








Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Ιαν 2012, 11:54:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

O σωληνας εκει θα λιωσει
Το κουτι ειναι πολυ μκρο και δεν αναπνει

Δοκιμασε να βαλεις ενα κουτι Motul καλητερα το οποιο θα κανεις και τριπιτσες....
Βαλε μαυρη μωνοτικη ρε φιλε....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
thodwrhs (thodwrhs)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


2002 106 quicksilver ,cooper mk1 1967

Ένταξη: 19 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 678
Τόπος: πατρα-ροδος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Ιαν 2012, 12:06:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Giannis307 έγραψε:
O σωληνας εκει θα λιωσει
Το κουτι ειναι πολυ μκρο και δεν αναπνει

Δοκιμασε να βαλεις ενα κουτι Motul καλητερα το οποιο θα κανεις και τριπιτσες....
Βαλε μαυρη μωνοτικη ρε φιλε....


αυτο που ειπες το σκεφτηκα αλλα τον σωληνα τον εχω δεμενο πανω στην εισαγωη εκει στην μετοπη στο πλαστικο δεν ακουμπαει ουτε στο ψυγειο ουτε στο χταποδι αν και ετσι φαινεται απο τις φωτογραφιες... θα δω σε πρωτη δοση καθε ποτε γεμιζει και αναλογως θα πραξω.μονοτικη θα βαλω μαυρη απλα αυτην ειχα σμρ και εβαλα.....
καλη η ιδεα για το μοτουλ...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Ιαν 2012, 13:22:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

1ον ο σωλήνας σου αργά ή γρήγορα θα κιτρινίσει/λιώσει εκει κοντα στην πολλαπλή.
2ον το "δοχείο" δεν φαίνεται να εχει επαρκη εξαερισμό.
3ον το δοχείο δεν φαινεται να ειναι καπου στερεωμένο, πιστευω οτι θα φύγει σε καποια φάση.
4ον καθε φορά που θα πρέπει να το αδειάσεις θα βγάζεις ταινίες και λοιπά και μετα θα το ξανακολλάς?
5ον σου αρεσει εμφανισιακά αλλα και ποιοτικά?? Rolling eyes
εκτος κ αν το έχεις σαν προσωρινή λύση...



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
thodwrhs (thodwrhs)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


2002 106 quicksilver ,cooper mk1 1967

Ένταξη: 19 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 678
Τόπος: πατρα-ροδος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Ιαν 2012, 13:35:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

makis106 έγραψε:
1ον ο σωλήνας σου αργά ή γρήγορα θα κιτρινίσει/λιώσει εκει κοντα στην πολλαπλή.
2ον το "δοχείο" δεν φαίνεται να εχει επαρκη εξαερισμό.
3ον το δοχείο δεν φαινεται να ειναι καπου στερεωμένο, πιστευω οτι θα φύγει σε καποια φάση.
4ον καθε φορά που θα πρέπει να το αδειάσεις θα βγάζεις ταινίες και λοιπά και μετα θα το ξανακολλάς?
5ον σου αρεσει εμφανισιακά αλλα και ποιοτικά?? Rolling eyes
εκτος κ αν το έχεις σαν προσωρινή λύση...


προσωρινη και μετα θα δοκιμασω να φτιαξω κατι αλλο και μενα κατι δεν μ αρεσε τωρα που πηγα μεχρι πανεπιστημιο στο ολο πραγμα... Sad


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
thodwrhs (thodwrhs)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


2002 106 quicksilver ,cooper mk1 1967

Ένταξη: 19 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 678
Τόπος: πατρα-ροδος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Μάϊ 2012, 14:05:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παμε update το δοχειακι με πιο μεγαλο και αυτη τη φορα με καλυτερη σωληνωση.
το προηγουμενο δεν κυκλοφοραγε το λαδι σωστα σταματαγε στην αρχη και τα κανε να μην πω πως.
εχω βαλει ενα προσωρινο κουτακι μονστερ μεχρι να στεγαωνοποιησω το αλλο μονστερ που φτιαχνω με μετρητη κιολας.φωτο εδω.


και το δοχειακι που περιμενουμε να δουμε τι γινεται .....εδω ελπιζω να αρεσει αυτη τη φορα.
[/u]


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Μάϊ 2012, 06:06:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πωωωω δεν την παλευεις μια Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Μάϊ 2012, 07:53:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και εγω στο δικο μου κατι τετοιο εχω φτιαξει σε 5 λεπτα μεσα αλλα με μοτουλ δοχειακι..

βγαζει λαδακι αρκετο.

Αν και περισσοτερο απο την υγροποιηση βγαζει ενα ζουμι με λαδι και νερο. και κιτρινο αφρο στην επιφανεια σαν καιμακι ενα πραμα. μαλλον απο την πιεση.


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
thodwrhs (thodwrhs)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


2002 106 quicksilver ,cooper mk1 1967

Ένταξη: 19 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 678
Τόπος: πατρα-ροδος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Μάϊ 2012, 08:30:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Giannis307 έγραψε:
Πωωωω δεν την παλευεις μια Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

γιαννη σκεψου οτι το δευτερο μου πηρε 30λεπτα να το φτιαξω εβαλα και αλλο ενα ρολο αλουμινιο να στερεοποιηθει μεσα γιατι μονο το κουτακι δεν εφτανε τσαλακωνοτανε στον τορνο που πηγα μ λεει ο ανθρωπος δεν την παλευεις.
Razz
AlienHack έγραψε:
και εγω στο δικο μου κατι τετοιο εχω φτιαξει σε 5 λεπτα μεσα αλλα με μοτουλ δοχειακι..

βγαζει λαδακι αρκετο.

Αν και περισσοτερο απο την υγροποιηση βγαζει ενα ζουμι με λαδι και νερο. και κιτρινο αφρο στην επιφανεια σαν καιμακι ενα πραμα. μαλλον απο την πιεση.

ακριβως και σκεψου οτι ολη αυτη η βρωμα πηγαινε μεσα στο φιλτρο και μετα περναει απο την πεταλουδα και καθεται πανω στα πιστονια για αυτο ειναι τακαμαυρα μετα.....


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Μάϊ 2012, 08:49:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

thodwrhs έγραψε:
Giannis307 έγραψε:
Πωωωω δεν την παλευεις μια Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

γιαννη σκεψου οτι το δευτερο μου πηρε 30λεπτα να το φτιαξω εβαλα και αλλο ενα ρολο αλουμινιο να στερεοποιηθει μεσα γιατι μονο το κουτακι δεν εφτανε τσαλακωνοτανε στον τορνο που πηγα μ λεει ο ανθρωπος δεν την παλευεις.
Razz
AlienHack έγραψε:
και εγω στο δικο μου κατι τετοιο εχω φτιαξει σε 5 λεπτα μεσα αλλα με μοτουλ δοχειακι..

βγαζει λαδακι αρκετο.

Αν και περισσοτερο απο την υγροποιηση βγαζει ενα ζουμι με λαδι και νερο. και κιτρινο αφρο στην επιφανεια σαν καιμακι ενα πραμα. μαλλον απο την πιεση.

ακριβως και σκεψου οτι ολη αυτη η βρωμα πηγαινε μεσα στο φιλτρο και μετα περναει απο την πεταλουδα και καθεται πανω στα πιστονια για αυτο ειναι τακαμαυρα μετα.....


στην πεταλουδα παει και στα πιστονια αλλα σε πιο φιλτρο λες?


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
thodwrhs (thodwrhs)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


2002 106 quicksilver ,cooper mk1 1967

Ένταξη: 19 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 678
Τόπος: πατρα-ροδος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Μάϊ 2012, 10:42:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

AlienHack έγραψε:
thodwrhs έγραψε:
Giannis307 έγραψε:
Πωωωω δεν την παλευεις μια Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

γιαννη σκεψου οτι το δευτερο μου πηρε 30λεπτα να το φτιαξω εβαλα και αλλο ενα ρολο αλουμινιο να στερεοποιηθει μεσα γιατι μονο το κουτακι δεν εφτανε τσαλακωνοτανε στον τορνο που πηγα μ λεει ο ανθρωπος δεν την παλευεις.
Razz
AlienHack έγραψε:
και εγω στο δικο μου κατι τετοιο εχω φτιαξει σε 5 λεπτα μεσα αλλα με μοτουλ δοχειακι..

βγαζει λαδακι αρκετο.

Αν και περισσοτερο απο την υγροποιηση βγαζει ενα ζουμι με λαδι και νερο. και κιτρινο αφρο στην επιφανεια σαν καιμακι ενα πραμα. μαλλον απο την πιεση.

ακριβως και σκεψου οτι ολη αυτη η βρωμα πηγαινε μεσα στο φιλτρο και μετα περναει απο την πεταλουδα και καθεται πανω στα πιστονια για αυτο ειναι τακαμαυρα μετα.....


στην πεταλουδα παει και στα πιστονια αλλα σε πιο φιλτρο λες?


Του αερα ρε στο φιλτροκουτι μεσα.το καθαρισα προχθες ειχε αλλη λαδιλα μεσα


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Μάϊ 2012, 10:59:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

thodwrhs έγραψε:
AlienHack έγραψε:
thodwrhs έγραψε:
Giannis307 έγραψε:
Πωωωω δεν την παλευεις μια Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

γιαννη σκεψου οτι το δευτερο μου πηρε 30λεπτα να το φτιαξω εβαλα και αλλο ενα ρολο αλουμινιο να στερεοποιηθει μεσα γιατι μονο το κουτακι δεν εφτανε τσαλακωνοτανε στον τορνο που πηγα μ λεει ο ανθρωπος δεν την παλευεις.
Razz
AlienHack έγραψε:
και εγω στο δικο μου κατι τετοιο εχω φτιαξει σε 5 λεπτα μεσα αλλα με μοτουλ δοχειακι..

βγαζει λαδακι αρκετο.

Αν και περισσοτερο απο την υγροποιηση βγαζει ενα ζουμι με λαδι και νερο. και κιτρινο αφρο στην επιφανεια σαν καιμακι ενα πραμα. μαλλον απο την πιεση.

ακριβως και σκεψου οτι ολη αυτη η βρωμα πηγαινε μεσα στο φιλτρο και μετα περναει απο την πεταλουδα και καθεται πανω στα πιστονια για αυτο ειναι τακαμαυρα μετα.....


στην πεταλουδα παει και στα πιστονια αλλα σε πιο φιλτρο λες?


Του αερα ρε στο φιλτροκουτι μεσα.το καθαρισα προχθες ειχε αλλη λαδιλα μεσα



Surprised στον παπα μεσα πως πανε? η μια επιστροφη ειναι μπροστα στην πεταλουδα, οταν κλεινει αποτομα η πεταλουδα δημιουργει τοσο στροβιλισμο και backpresure που στελνει την λαδιλά μεχρι το φιλτρο αερα? Rolling eyes μου φενεται λιγο υπερβολικο.
Μηπως εχεις ελευθερο φιλτρο Κ&Ν κτλ τα οποια ετσι κ αλλιος ειναι λαδομενα?


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Μάϊ 2012, 11:00:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ααα σορυ τωρα προσεξα τον κινητηρα σου, το φιλτρο το εχεις διπλα στην πεταλουδα... εμας στα 1.6 206 ειναι πολυ μπροστα... Wink


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Μάϊ 2012, 11:05:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

M'αρέσεις γιατί είσαι πατεντιάρης!!! Laughing Laughing Laughing

όλα τα λεφτά το υπερεργαλείο-κρητικό μαχαίρι πάνω δεξιά Razz

Γράφει και μαντινάδα? Laughing


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
thodwrhs (thodwrhs)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


2002 106 quicksilver ,cooper mk1 1967

Ένταξη: 19 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 678
Τόπος: πατρα-ροδος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Μάϊ 2012, 17:02:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RoadRunner122 έγραψε:
M'αρέσεις γιατί είσαι πατεντιάρης!!! Laughing Laughing Laughing

όλα τα λεφτά το υπερεργαλείο-κρητικό μαχαίρι πάνω δεξιά Razz

Γράφει και μαντινάδα? Laughing


ναι δωρο της πρωην να μην την χαρακτηρισω τα χανια μου μεσα....

Σ'ένα μαχαίρι δίκοπο χάραξε τη μορφή σου
για να πεθάνει η καρδιά με την υπογραφή σου.

αυτο λεει πανω χαχαχα εκοβα σωληνα με το μαχαιρι τον προσαρμοζα


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
sNicaKoS (Σοφοκλής)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


peugeot 106 1.6 (8v) rallye 1998

Ένταξη: 05 Σεπ 2011
Δημοσιεύσεις: 56
Τόπος: Καβάλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Αύγ 2012, 13:12:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ρε παιδιά στον 1.6 8v του rallye το μικρό το σωληνάκι η υποπίεση που πάει στην πολλαπλή εισαγωγής τι να την κάνω?γτ εμένα δεν είναι έτσι να ενώνονται τα 2 σωληνάκια..ενώνονται πάνω σ 1 πλαστικό που κουμπόνει στον παπά!τι να το κάνω?


106
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1941s (PHP: 76% - SQL: 24%) - SQL queries: 14 - GZIP enabled - Debug on