PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

307 - Κρεμαγιερα

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
mufcpavlos (Pavlos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 XSi

Ένταξη: 08 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 157
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Ιούλ 2010, 00:14:33    Θέμα δημοσίευσης: 307 - Κρεμαγιερα Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχει λιγο καιρο που ακουω στις δεξιες στροφες κρακ κρακ απο μπροστα! Στην αρχη σκεφτηκα θα ναι κανα ημιαξονιο, κανας μπιλιαδορος. Το πηγα στο φιλαρακι μου που ειναι κ μηχανικος να το κανει μια βολτα τελικα κατεληξε στο συμπερασμα οτι ειναι η κρεμαγιερα και πιθανοτατα προκληθηκε απο το τροπο που το μεταχειριζομαι στις στροφες που απλα στις περισσοτερες (επειδη οι διαδρομες μου ειναι ψιλοστανταρ) μπαινω πολυ απλα με το παρπριζ να κοιταει τους πλαινους τοιχους κ με αναποδα τιμονια διορθωνω (σορρυ ειμαι μολις 22 κ θελω να παιζω Smile )

Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Η συγκεκριμενη μαμα κρεμαγιερα αποδειχθηκε ολιγον τι λιγη μπροστα στο οδηγικο μου μεγαλειο (χαχαχαχ πλακα κανω). Σκεφτηκα μηπως υπαρχει καμια πιο ανθεκτικη/αγωνιστικη/ειδικη για μλκες οδηγους κρεμαγιερα απο αλλη εταιρια ή peugeot sport. Ξερετε τπτ?

ΥΓ : Προς το παρον εκοψα το having fun on a publc road Policy που ειχα κ ενταξει δεν ακουγεται τοσο συχνα!


katoxos 307....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Ιούλ 2010, 22:56:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

TOP MOUNT
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Ιούλ 2010, 00:51:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δλδ ο μηχανικός σου σου είπε πως έβγαλες οφφ την κρεμαγιέρα επειδή κάνεις ανάποδα τιμόνια;


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mufcpavlos (Pavlos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 XSi

Ένταξη: 08 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 157
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Ιούλ 2010, 03:10:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
Δλδ ο μηχανικός σου σου είπε πως έβγαλες οφφ την κρεμαγιέρα επειδή κάνεις ανάποδα τιμόνια;


1)μη το πας στο πονηρο....θα βγεις τελειως λαθος

2)οτι με τη πλαγιολισθηση επιβαρυνεται η κρεμαγιερα. εξαλλου αναλωσιμο θεωρειται!


katoxos 307....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Ιούλ 2010, 10:18:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ποιό είναι το πονηρό;


@@ επιβαρύνεται η κρεμαγιέρα με την πλαγιολίσθηση (που εδω που τα λεμε σιγα την υπερστροφή του 307, τι αναρτηση φορας;) αφενος, αφετερου αναλωσιμο δεν θεωρείται η κρεμαγιέρα. Ποσα χλμ έχεις δλδ, καμιά 200-300k; Cool ΑΝ εχει θεμα η κρεμαγιερα σου πιο πιθανο ειναι να ειναι καποιο απομειναρι της στουκας σου, δεν χαλαει ετσι ευκολα αυτή και ξαναλεω πως το ψιλοαναποδο τιμονι που θα κανεις σιγα την επιπλεον φθορα που προκαλει.

Γιαυτο σου λεω, ελπιζω να μην ειπε ο μηχανικος σου αυτα τα πραγματα.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mufcpavlos (Pavlos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 XSi

Ένταξη: 08 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 157
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Ιούλ 2010, 12:39:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το πονηρο ειναι οτι τα λεει αυτα για να αναγκαστω να πληρωσω κρεμαγιερα! Ο συγκεκριμενος δεν πουλαει ανταλλακτικα (δλδ αμα ειναι κρεμαγιερα θα μου πει πανε αγορασε τη κ ελα να τη βαλουμε) και επισης παλι τα λεφτα που θα του εδινα θα ηταν "ασε για το μαγαζι ο,τι θες Smile ).

Οσον αφορα τη κρεμαγιερα κ γω επειδη δεν ειμαι μηχανικος δε μπορω να ξερω με βεβαιοτητα. Κ αυτος στην αρχη ειπε για κανα μπιλιαδορο αλλα μετα που το οδηγησε κ το εκανε στροφες κλπ ειπε οτι ειναι η κρεμαγιερα. Τι αλλο μπορει να ειναι? Υποψην το κοιταξαμε κ απο κατω κ δεν φαινοταν τπτ χαλασμενο-στραβομενο (ψαλιδια δλδ)


katoxos 307....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Ιούλ 2010, 12:44:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν εννοούσα ότι το είπε εκ του πονηρού για να πληρώσεις, απλά μου φάνηκε περίεργο να σχετίζει μηχανικός τα ανάποδα με την καταστροφή της κρεμαγιέρας. Αναλώσιμο δεν είναι.

Το πιο απλό είναι αυτό που σου είπε ο Γιάννης, έχει αλλάξει αμορτισέρ ο προηγούμενος ιδιοκτήτης; Αν ναι, άλλαξε top mount;


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mufcpavlos (Pavlos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 XSi

Ένταξη: 08 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 157
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Ιούλ 2010, 13:53:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τα αμορτισερ ειναι μπροστα απο 2λιτρο 307 και πισω απο 307cc. Τα ελλατηρια ειναι της eibach! Δε ξερω αν αλλαξε ή οχι τα top mounts παντως οταν πιεζαμε το μπροστα μερος δεξια προς τα κατω δεν ακουγοταν τπτ! οποτε λογικα ειναι οκ τα top mounts.


katoxos 307....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
kospapad 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


307

Ένταξη: 30 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 32

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Αύγ 2010, 09:48:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

υπάρχει μια παρόμοια συμπεριφορά κια σε μένα και λύθηκε πολύ απλά
Τα στηρίγμα της αντιστρεπτικής μπροστά που κρατάνε τα λαστιχάκια, εκεί που θηλυκώνουν στο αμάξωμα τρίβονται και κάνουν αυτό τον θόρυβο
Η λύση είναι απλή επένδυση εκεί με κομμάτι σαμπρέλα και τέλος
Όταν τα βγάλεις στο σημείο που τρίβοβται είναι γυαλισμένα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1015s (PHP: 67% - SQL: 33%) - SQL queries: 14 - GZIP enabled - Debug on