PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 - "Πρόβλημα" με toyo t1r σε 207 ραλλυε

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
vaggelisgr (vaggelis)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


207 B.T ΣΦΥΡΙ

Ένταξη: 19 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 232
Τόπος: Ιωαννινα, Ηπειρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 22 Αύγ 2009, 12:49:28    Θέμα δημοσίευσης: 207 - "Πρόβλημα" με toyo t1r σε 207 ραλλυε Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλημέρα παίδες. μια απορία αν ξέρει κάποιος να βοηθήσει και να μου λύσει την απορία. άλλαξα λάστιχα στο rallye μου εδώ και 4- 5 μέρες, άφησα τα pirelli και είπα να δoκιμάσω για καλύτερα τα toyo t1r 205/45/17. χτές βγήκα βόλτα εκτός πόλης και συνηθισμένος απο τα pirelli είπα να αρχίσω να το χώνω να δώ τι λένε και τα καινούργια. δυστυχώς διαπίστωσα με τα toyo πως το αμάξι απέκτησε μια μαλακότερη αίσθηση, σαν να έχουν αλλαχτεί τα αμορτισέρ ένα πράγμα. γλιστράει πάρα πολύ! σε ευθεία με 120 - 130 χλμ κάνω τιμόνια δεξιά και αριστερά και το αμάξι γλιστράει λες και πατάει σε πάγο, ειδικά δε το πίσω μέρος έχει τάση να φύγει αμέσως. να σημειώσω οτι σαν πίεση του βάλαμε αυτή που λέει στην πόρτα του οδηγού, την χωρίς βαρύ φορτίο.
έχει αρχίσει και χορεύει το αμάξι και δεν το βλέπω λογικό καθόλου, σε σημείο να με τρομάζει στο δρόμο.τα αφήνω να πατήσουν και απο βδομάδα παώ για αντικατάσταση, έτσι μου είπαν στο μαγαζί που τα φόρεσα, και αυτοί δεν το βρίσκουν λογικό να μαλάκωσε συνήθως μου είπαν γίνεται το αντίθετο. κάτι άλλο που να μπορεί να φταίει?? έπεσα σε ελαττωματική τετράδα ο γκαντέμης? να πώ ότι το αμάξι είναι 3.5 cm κατεβασμένο απο ελατήρια, και 2ο στάδιο βελτίωσης, (200hp). Συγνώμη για το μέγεθος του post. απλά ψάχνω εξήγηση. τα λέμε.


Έχει πλάκα να περνάς και να βαράνε συναγερμοί...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mikerrgp (Μιχάλης ο ποδαρατος)
Τμήμα Εξυπηρέτησης Μελών
Επίσημο Μέλος

999cm

Ένταξη: 18 Απρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1098
Τόπος: επιδαυρος motodrome

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 22 Αύγ 2009, 12:55:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ta toyo ειναι σε γενικες γραμες ποιο μαλακο απο το νερο αλλα δεν γληστραει αν η αισθηση που σου δινει ειναι απλα ποιο μαλακο τοτε ανεβασε πιεσει αν σου γληστραει κατι αλλο γινεται


http://hrisikos-tires.car.gr/contact/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 22 Αύγ 2009, 12:56:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Περίμενε να πατήσουν τα λάστιχα, να φύγει το "λιπος" που έχουν πάνω τους για να ξεκολλάνε από το καλούπι και να "στρωθει" η γόμα τους (3-4 κύκλοι ζεστάματος-κρυώματος αρκούν).


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vaggelisgr (vaggelis)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


207 B.T ΣΦΥΡΙ

Ένταξη: 19 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 232
Τόπος: Ιωαννινα, Ηπειρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 22 Αύγ 2009, 13:05:59    Θέμα δημοσίευσης: toyo tr1 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δεν με πειράζει το μαλακό, γλυστράει όταν δοκιμάζω να το ζορίσω όπως προανέφερα, λες και αλλάχτηκαν ελατήρια στο αμάξι και ενώ πριν έμπαινε τρένο τώρα με τρομάζει και πάει η διόρθωση σε στροφές και μη σύννεφο, ακόμα και σε προσπέραση περνάω και διορθώνω,πιάνει με το παραμικρό το esp με τιμόνια λόγω της ελαστικότητας που απέκτησε, πρίν το αμάξι ήταν κούτσουρο και τώρα το αισθάνομαι βάρκα.. μάλλον δεν πέτυχε το πείραμα των ελαστικών μου..και τα έβαλα για καλύτερα..


Έχει πλάκα να περνάς και να βαράνε συναγερμοί...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 22 Αύγ 2009, 13:11:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μα καλά δεν σου ειπε κανένας οτι τα πιρελλι εχουν πολυ πιο σκληρό σκελετό (μάγουλα) από τα τουο πριν αγοράσεις ?

αυτό δεν σημαίνει οτι "γλυστράει" και οτι "δεν κρατάει"
μάλλον σε "φοβίζει" η ασάφεια του πιο μαλακου σκελετου και νομίζεις οτι "πάει γλυστρήσει"

κι εμένα μου αρέσουν τα λάστιχα να χουν σκληρά μάγουλα για καλήτερη πληροφόρηση, παρόλα θεωρώ ότι αν συνηθήσεις (εξοικιωθείς - και στο τέλος αδιαφορήσεις...) για την χαλαρή αίσθηση μετα θα κάνεις την δουλεια σου μια χαρα...

αν πάλι θες κάτι "σκληροπηρηνικό" κι από τα πιρελλι μάλλον εκανες λάθος επιλογή
ισως τα βριτζεστονε (νομιζω τα 050ς - η κάπως ετσι) να σε "βολευαν" περισσότερο


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
sps (Spyros)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 XS Ε10

Ένταξη: 22 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 3013

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 22 Αύγ 2009, 13:19:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οπως προαναφερθηκε, περιμενε λιγες μερες να στωσουν, και ανεβασε και πιεση+ 2 psi για αρχη και βλεπεις.
Η αισθηση ειναι χαλια, και εγω ΤΟΥΟ εχω, αλλα σαν κρατημα κρατανε οσο και τα υπολοιπα.


Messinian Houses
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vaggelisgr (vaggelis)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


207 B.T ΣΦΥΡΙ

Ένταξη: 19 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 232
Τόπος: Ιωαννινα, Ηπειρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 22 Αύγ 2009, 13:22:26    Θέμα δημοσίευσης: toyo tr1 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

φίλε μάνθο άλλο το πάει να φύγει και άλλο το φεύγει όμως. απλά έψαχνα ένα σετ ελαστικών που να ταιριάζει στο αμάξι μου όπως το χω κάνει πλέον και όχι σε κάνα εξάμηνο να ψάχνω λάστιχα πάλι..!!! οι επιλογές ήταν πολλές δε λέω, απλά ο καθένας λέει ότι θέλει και ότι προωθεί..και γω είπα να δοκιμάσω αυτά τελικά. τώρα κάποιοι θα πουν καλά λάστιχα έβαλες κάποιοι άλλοι μ@@@κια έκανες. απλά ήθελα να δω αν έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιο απο τα υπόλοιπα παιδιά. σας ευχαριστώ πάντως για τις άμεσες απαντήσεις σας όλους.θα δω πως θα πάει αν πάει.. απλά με τα pirelli έμπαινα πιο ήσυχος στις στροφές και τώρα κάπως παραξενεύτηκα.. αυτό είναι όλο.


Έχει πλάκα να περνάς και να βαράνε συναγερμοί...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SAKIS-LEMANS (Κώστας)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Lemans

Ένταξη: 16 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 1887
Τόπος: Φραπεδονίκη!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 22 Αύγ 2009, 15:20:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
Περίμενε να πατήσουν τα λάστιχα, να φύγει το "λιπος" που έχουν πάνω τους για να ξεκολλάνε από το καλούπι και να "στρωθει" η γόμα τους (3-4 κύκλοι ζεστάματος-κρυώματος αρκούν).



+1000000000


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
dimkeras (Δημοσθένης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

e-tuned

Ένταξη: 18 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 1515
Τόπος: Λευκάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 22 Αύγ 2009, 16:31:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από τη μία, τα ΤΟΥΟ έχουν πιο μαλακά πλαϊνά αλλά και μαλακότερη γόμα. Από την άλλη είναι ακόμη απάτητα. Κάνε ό,τι σου είπαν όλοι και θα δεις διαφορά μετά από λίγα χιλιόμετρα.

(Ακόμη και Pirelli να ξαναέβαζες, στα πρώτα χιλιόμετρα θα τα ένιωθες να μην πατάνε στο δρόμο. Ειδικά αν τα προηγούμενα τα είχες κάνει ημισλίκ από το φάγωμα Laughing )


Vroum-vroum!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gr13 (Chris)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 3008 Allure

Ένταξη: 07 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 729
Τόπος: Ναύπακτος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Αύγ 2009, 00:04:13    Θέμα δημοσίευσης: 207 - "Πρόβλημα" με toyo t1r σε 207 ραλλυε Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Eγώ μετά απο ταξίδι(μολισ γύρησα) απο Ναυπακτο -Βολο-Σκοπελο-Αλονησσο διακοπέςεμεινα πολύ ευχαριστημένος με τα T1R και καλα κρατάνε και θόρυβο δεν κάνουν και δεν τρίζει η οροφή στο cc μου.


Family Racing Team :D
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0976s (PHP: 78% - SQL: 22%) - SQL queries: 12 - GZIP enabled - Debug on