PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Aσαφές τιμόνι
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Αύγ 2008, 15:07:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

please εξήγα.. "η σύγκλιση μετράει γιατί βλέπεις διαφορά στην ευθεία, όπου με απόκλιση είναι εντελώς χάλι." ??

αν στριβεις το ίδιος καλα ποια ειναι η διαφορά?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Αύγ 2008, 15:33:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όταν έχεις σύγκλιση, το τιμόνι στην ευθεία (σε ταξίδι κλπ) είναι πολύ σταθερό και πολύ ακριβές. Με αυτά που λέω δεν ξέρω αν με νιώθεις, αλλά η διαφορά είναι αισθητή! Απ την άλλη με απόκλιση, το τιμόνι χαλάει, σε σχέση πάντα με το default εργοστασιακό.

Η διαφορά, απ ότι έχω καταλάβει, είναι ότι η σύγκλιση είναι καλή στο turn in, ενώ η απόκλιση στο out :D Με άλλα λόγια, αν χωρίσουμε την στροφή σε δύο κομμάτια, από την αρχή της μέχρι το apex και το υπόλοιπο, η σύγκλιση είναι καλή στο πρώτο μισό και η απόκλιση στο δεύτερο. Εγώ που έχω "τρομακτική" σύγκλιση, στο πρώτο μισό το αμάξι στρίβει θανατηφόρα, αλλά μετά το apex ίσως να χρειαστεί διόρθωση. Όπως έχει γραφτεί και παλαιότερα εδώ μέσα, αν ξέρεις την στροφή (δηλαδή ξέρεις τι ακολουθεί μετά το apex) καλύτερη είναι η σύγκλιση και το αντίθετο για την απόκλιση.

Τέλος, λένε ότι με μπλοκέ βάζεις σύγκλιση κ χωρίς μπλοκέ απόκλιση, αλλά όπως ήδη έχω γράψει είναι καθαρά θέμα οδηγικού στυλ.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,126s (PHP: 69% - SQL: 31%) - SQL queries: 14 - GZIP enabled - Debug on