PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

106 - Αλλαγμένες αναρτήσεις αλλά ..μαμά ελατήρια.

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ang3l (Yiannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye 1.6 (8V) 1998

Ένταξη: 30 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 9
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Αύγ 2007, 14:29:46    Θέμα δημοσίευσης: 106 - Αλλαγμένες αναρτήσεις αλλά ..μαμά ελατήρια. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είμαι κάτοχος 106 rallye (1,6 8ν μοντέλο 98) εδώ και περίπου 8 μήνες. Ο προηγούμενος είχε φορέσει στο όχημα Billstein κίτρινα αλλά δεν άλλαξε ελατήρια. Εκτός πόλεως δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα, ίσα ίσα το αυτοκίνητο είναι σα να είναι γατζωμένο στο δρόμο αλλά για μέσα στην πόλη είναι πολύ σκληρή η ανάρτησή μου.

Αυτό είναι χαρακτηριστικό των αμορτισέρ μου ή μπορώ να διορθώσω την κατάσταση με αλλαγή ελατηρίων?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Αύγ 2007, 15:13:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μονο με αμορτισερ βελτιωνεται αυτο. Sad
Πιθανοτατα αυτα που εχεις ειναι Bilstein motorsport(group N τα λεγομενα) για αυτο και ειναι τοσο κουτσουρο,εκτος και αν ειναι "τελειωμενα" εντελως. Confused

Αν παντως θες να ηρεμησεις εντελως,πηγαινε στην Peugeot,παρε 4 εργοστασιακα αμορτισερ και βαλτα επανω.150Ε κοστιζουν να τα παρεις και θα εισαι μια χαρα.
Ετσι και αλλιως ακομα και με μαμα αναρτηση το Rallye στριβει μια χαρα. Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
ang3l (Yiannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye 1.6 (8V) 1998

Ένταξη: 30 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 9
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Αύγ 2007, 15:29:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εσύ είσαι καλόοοος και βρίσκεσαι παντού Smile

Δεν θέλω να αλλάξω αμορτισέρ γιατί στην εθνική και γενικα στις μεγάλες ταχύτητες είναι έρωτας. Βασικά αν αλλάξω ελατηρίων τι θα αλλάξει στην συμπεριφορά του οχήματος? Αν κατάλαβα καλά η σκληρότητα παραμένει, οπότε μιλάμε για απόκριση και καμπύλες?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Αύγ 2007, 16:05:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κανονικα ολοι θα επρεπε να ειναι παντου Laughing αλλα Sad

Σχετικα με τα ελατηρια,απο την στιγμη που δεν θελεις να αλλαξεις αμορτισερ για τους λογους σου,αν βαλεις και ελατηρια μαζι,απλα θα σκληρυνει λιγο ακομα χωρις ιδιαιτερο κερδος στην μειωση των κλισεων. Confused
Το προβλημα βεβαια ειναι οτι τα συγκεκριμενα αυτοκινητα εχουν ηδη μικρη διαδρομη αναρτησης οποτε τοποθετωντας ελατηρια την μικραινεις και αλλο με αποτελεσμα το κοπανημα να γινεται πιο εντονο.

Αν θες την συμβουλη μου,επειδη μαζι με πολλους αλλους την πατησα και εγω,κρατα τα μαμα ελατηρια που εχεις και απλα δες ποιος τυπος αμορτισερ ταιριαζει στο στυλ σου. Wink
Υπαρχουν και ρυθμιζομενης σκληροτητας αμορτισερ οποτε μπορεις να κανονιζεις εσυ το ποσο σκληρα θα ειναι απο μια βαλβιδα στον χωρο της μηχανης. Smile

Γενικα παντως μην μπεις στην διαδικασια να αλλαξεις ελατηρια. Sad Περισσοτερα θα χασεις παρα θα κερδισεις εκτος και αν σε ενδιαφερει το look και θελεις να βλεπεις το rallye σου χαμηλο. Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Αύγ 2007, 16:23:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

επισης επειδη εχω κανει παααααααααααρα πολλα χλμ (σχεδον εκει εμαθα να οδηγω) με 1.6 8ν που φορουσε μπιλσταιν γκ.Ν με 175/60/14 λαστιχακια
δεν ηταν τραγικα σκληροτερα

μηπως τα εχει ψιλοδιαλυσει ο προηγουμενος?
παντως με το παραπανω σεταπ το αμαξι ηταν μαγεια σε παιχνιδι...οργιο μιλαμε...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ang3l (Yiannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye 1.6 (8V) 1998

Ένταξη: 30 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 9
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Αύγ 2007, 16:27:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είναι ήδη χαμηλωμένο και μ' αρέσει έτσι. Αναρτήσεις δεν έχω σκοπό να αλλάξω γιατί απο τη μια δεν έχω φράγκα για χοντρά έξοδα αλλά πρόσφατα που πέρασα ΚΤΕΟ τα νούμερα ήταν μια χαρά Smile

Οπότε αφήνω την κατάσταση όπως έχει και θα συνηθίσω το γκάπα γκούπα.. ήδη οι ελιγμοί για την αποφυγή καπακιών και λακούβων γίνεται αυθόρμητα Razz
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Αύγ 2007, 16:34:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

κατι λαθος λες.
μαμα ελατηρια και γκΝ το 8ν ειχε ψηλωσει και 0.5-1ποντο... Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ang3l (Yiannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye 1.6 (8V) 1998

Ένταξη: 30 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 9
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Αύγ 2007, 16:44:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος



Για δες, φαίνεται το ύψος? Δεν έχω καμια καλύτερη foto απο πλάγια κι έτσι, αλλά μπορώ να βγάλω..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 31 Αύγ 2007, 07:07:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νορμαλ ειναι το υψος ρε,οπως λεει και ο Πανος,αν φορας και αμορτισερ Bilstein,λογο του οτι ειναι αεριου-λαδιου,το αμαξι ψηλωνει και ελαχιστα. Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
WilDuck (Γιώργος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


sound of boxer

Ένταξη: 02 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 562
Τόπος: ΡΟΔΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 31 Αύγ 2007, 09:00:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ πάλι, έκανα το αντίθετο.

Μαμά αμορτισέρ (150) και eibach ελατήρια (140).

Το αυτοκίνητο χαμήλωσε ~3cm, δεν κοπανάει, αντιδράει καλύτερα στις αλλαγές φορτίου, αλλά όχι τέλεια. Embarassed

Το κακό είναι ότι πιέζονται περισσότερο από όσο θα έπρεπε τα αμορτισέρ, αλλά δεν παίζει να έδινα 400Ε μόνο για αμορτισέρ. (Bilstein Sprint).

Αυτά από εμένα. Smile




Uploaded with ImageShack.us
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 31 Αύγ 2007, 10:17:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με μια τεραστια διαφορα... Wink

Του Γιαννη ειναι ηδη Rallye,κοινως εχει μια φορβερη υποδομη οσο αφορα τα αμορτισερ/ελατηρια/αντιστρεπτικες σε σχεση με το δικο σου που ειναι απλο 1400. Rolling eyes

Οσο για το ποσο καλυτερα αντιδραει Laughing Rotfl ...εγω για αυτο σου ειπα απο την αρχη να μην το χαμηλωσεις και να βαλεις τα μαμα απο Rallye. Exclamation
Γενικα τα κλασσικα ελατηρια χαμηλωματος,εκτος απο το look δεν προσφερουν και κατι ουσιαστικο... Sad
Τα αμορτισερ την κανουν την διαφορα αλλα δυστυχως μεχρι να το συνειδητοποιησουμε... Sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,108s (PHP: 68% - SQL: 32%) - SQL queries: 14 - GZIP enabled - Debug on