PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - HOW TO: Αλλαγή φωτισμού στο κοντέρ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 14, 15, 16  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
freestyler (nickos)
Μέλος
Μέλος


peugeot 206 1.4 8v 5θ 00'

Ένταξη: 13 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 146
Τόπος: σιφνος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 31 Ιαν 2005, 18:16:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εμενα ειναι με λαμπακια.το χω ανοιξει μια φορα... τετοια λαμπακια αλλα μπλε που θα βρω. κ επισης η ζελατινα η πορτοκαλι βγαινει?


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
freestyler (nickos)
Μέλος
Μέλος


peugeot 206 1.4 8v 5θ 00'

Ένταξη: 13 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 146
Τόπος: σιφνος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 31 Ιαν 2005, 18:21:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ρωταω για τη ζελατινα γιατι επειδη εμενα τα λαμπακια ειναι ασπρα με κατι θα πρεπει να γινεται πορτοκαλι ο φωτισμος... Confused


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
kovac (Χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 masturbisio!!!

Ένταξη: 13 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 1201
Τόπος: Νίκαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Φεβ 2005, 10:46:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

freestyler έγραψε:
ρωταω για τη ζελατινα γιατι επειδη εμενα τα λαμπακια ειναι ασπρα με κατι θα πρεπει να γινεται πορτοκαλι ο φωτισμος... Confused


Η ζελατίνα βγαίνει ναι, και χωρίς να βγάλεις τις βελόνες. Κοίτα εδώ για το πως. Very happy (Οι φωτογραφίες ΒΡΕΘΗΚΑΝ, απλά πρέπει να ανέβουν κάπου)

Λαμπάκια θα βρεις σε μαγαζί με ηλεκτρονικά είδη. Αν είναι τα ίδια με της κεντρική οθόνης του ταμπλώ, τότε θα ζητήσεις μπλε λαμπάκι 1.2W 12V. Wink


Και τα παπούτσια μέσα...
ΒΤΤ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Φεβ 2005, 14:32:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ένα παλικάρι από peugeot206club.com έχει τπαρόμοιες ανησυχίες και εφτιαξε αυτό:


Χρησιμοποίησε αυτά:


3mm blue ones.
total of 11 leds:
2 for the hodometer
+ 8 for the backlight
+ 1 for the white low fuel light.

Δείτε πως:
(το κείμενο είναι μεταφρασμένο από τα πορτογαλλικά στα αγγλικά, από άλλο μέλος του peugeot206club.com οπότε υπάρχουν κάποια σχετικά δυσνόητα τμήματα αλλά νόημα βγαίνει)

Good the panels that Myself dismantled were the multiplexados then are those that I am going to explain. first it should remove the plasterer that has in the front, is alone loosen you are going to give them a disorder that he leave, afterwards should loosen the hands (there already eh a little more dificil) removes a picture of them with the turned off panel, when everybody they stayed lah below. pra remove the hand catch for the breaks black with firmness and come hauling for outside, I am take care for do not breakHand loosens relativamente facil. After it loosen the hand turns the panel and loosens the bolts torx and removes the "skeleton" black, there is I am going to haul the plate, takes take care with the viewfinder of the odometro, he has a "plastico" that does the connection of him with the plate. afterwards turns the plate for see the sides of the components:



the leds that do the lighting of the numeros are the that has the circulos red envolta (that panel is the of 4 intrumentos, the of 5 has 1 led to more)

in detail the picture above:



voce is necessary desoldar the leds SMD for weld the news of 3mm(da color that choose) that is the led



This the leg less than the led (catodo) goes soldier in the breaks where deed the black marks that I did in the paint (see picture detail) and the biggest leg (anodo) goes soldier in the another one ilah of welds. I recomendo voces will cut the legs leaving barely some 2mm of her for the led stayed of pe and the light be distributed of uniform form. They are 3 leds in the contagiros + 3 in the velocimetro + 1 in the combustivel + 1 in the temp. after weld is good lead in the car for quiz before of mount everything divolta.

At the right moment of mount is I am going to do the inverse trial, the biggest hands are more faceis, inserts they in any position and of a return in the sense anti-horario up to original position of him. the others should insert with them grossly pra top and give to come down keeps stayed in the original position.

I find that is that. in the end voce should have an effect similar to that:



OBSERVATIONS: I did not quiz a much time the panel still, looks myself that those leds haul more shackle than the original, being like this I perceived that a component of the panel is heating a little too. I am going to roll with the panel that week, see n is going to have problem, case have, I am going to have that add some resistores for limit to shackle.



η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
shark_zak (ΖΑΧΑΡΙΑΣ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 206 1.4 (8V) QUIKSILVER 2002

Ένταξη: 09 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 2116
Τόπος: ΑΘΗΝΑ - Ν.ΕΡΥΘΡΑΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Φεβ 2005, 07:09:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

φανταστικη δουλεια...και παρα πολυ ομορφο αποτελεσμα... Thumb right



"Εικονικό το γέλιο μου και με μεγάλο κόπο, το κάνω για να ξεγελώ τα μάθια των ανθρώπων..."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Tomy (Θωμάς)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206 xs 1.6

Ένταξη: 24 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 35

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Φεβ 2005, 16:24:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απίστευτη δουλειά. Μπράβο στο παιδί
Μήπως κανείς σας έχει κρατήσει τις φωτογραφίες από το how to που είχε γράψει ο kovac σχετικά με το ίδιο θέμα. Αν ναι, τον παρακαλώ να μου στείλει ένα μήνυμα και να του δόσω το mail μου να μου τις στείλει.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Tomy στις Παρ 25 Φεβ 2005, 16:53:05, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TiMoRiS (Argiris)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Mini Cooper S R56

Ένταξη: 06 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 420
Τόπος: Πειραιας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Φεβ 2005, 16:50:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μαλλον το παλικαρι δεν εχει γνωρισει τον Kovac!!! Devil


www.asfaleia365.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 27 Φεβ 2005, 19:20:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Aυτόν τον Kovak θέλω να τον γνωρίσω και 'γω.!


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
vinman 
Γεν. Γραμματέας


407 2.0

Ένταξη: 21 Φεβ 2005
Δημοσιεύσεις: 4577

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 27 Φεβ 2005, 21:17:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote="MEMsound."]Ένα παλικάρι από peugeot206club.com έχει τπαρόμοιες ανησυχίες και εφτιαξε αυτό:


Oντως πολυ καλη δουλεια αλλα γιατι εμενα μου θυμιζει πλεον φωτισμο απο μοντελα της VW και απο το hyundai elantra????? Crazy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Φεβ 2005, 03:03:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

vinman έγραψε:
....εμενα μου θυμιζει πλεον φωτισμο απο μοντελα της VW και απο το hyundai elantra....

Δεν έχεις άδικο αλλά η αισθητική είναι κάτι τελείως υποκειμενικό.
Έτσι για κάποιον που ο πορτοκαλί φωτσμός του 206 δεν του αρέσει υπάρχει λύση...! Idea Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
vinman 
Γεν. Γραμματέας


407 2.0

Ένταξη: 21 Φεβ 2005
Δημοσιεύσεις: 4577

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Φεβ 2005, 07:22:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound. έγραψε:
vinman έγραψε:
....εμενα μου θυμιζει πλεον φωτισμο απο μοντελα της VW και απο το hyundai elantra....

Δεν έχεις άδικο αλλά η αισθητική είναι κάτι τελείως υποκειμενικό.
Έτσι για κάποιον που ο πορτοκαλί φωτσμός του 206 δεν του αρέσει υπάρχει λύση...! Idea Wink


Δεν διαφωνω με αυτο που λες Μανθο περι αισθητικης....απλα αναφερα τι μου θυμιζει εμενα....εξαλλου ειπα οτι προκειτε για πολυ καλη δουλεια!!!! Wink Wink Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Αύγ 2005, 12:14:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έτσι για μην λες ότι δεν ασχολούμαστε και με το δικό σου

http://img237.echo.cx/img237/3718/tacho2pg.jpg




η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
vinman 
Γεν. Γραμματέας


407 2.0

Ένταξη: 21 Φεβ 2005
Δημοσιεύσεις: 4577

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Αύγ 2005, 19:42:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
Έτσι για μην λες ότι δεν ασχολούμαστε και με το δικό σου

http://img237.echo.cx/img237/3718/tacho2pg.jpg



Δεν ειναι κακο... Wink Wink
Και εδω επισης με βαζεις σε σκεψεις... Rolling eyes Rolling eyes Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sod (BASILHS)
Τμήμα Κοινωνικών Εκδηλώσεων


PUG 206 1.4 (8v) Βελτιωμενο στα σημεια

Ένταξη: 10 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 2079
Τόπος: athina - peristeri

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Αύγ 2005, 23:09:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολυ καλο το μπλε αλλα και σε πρασινακι θα ηταν ομορφο!!!!να βγαλουμε και ενα HOW TO το 206 για το ταμπλο,κονσολα και παραθυρα Idea !!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Αύγ 2005, 00:41:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

vinman έγραψε:
...Και εδω επισης με βαζεις σε σκεψεις... Rolling eyes Rolling eyes Wink


και εδώ επίσης δεν ξέρω τίποτα.... Wink Whistling


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
vinman 
Γεν. Γραμματέας


407 2.0

Ένταξη: 21 Φεβ 2005
Δημοσιεύσεις: 4577

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Αύγ 2005, 04:20:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
vinman έγραψε:
...Και εδω επισης με βαζεις σε σκεψεις... Rolling eyes Rolling eyes Wink


και εδώ επίσης δεν ξέρω τίποτα.... Wink Whistling


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Αθωα περιστερα.... Laughing Laughing Laughing
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Μας μπρηζωνεις κι μετα το παιζεις Κινεζος... Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
plaketokofths (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Piper J-3 Cub

Ένταξη: 25 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 3189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Ιαν 2007, 17:55:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω το ταμπλώ του gti ( http://i9.photobucket.com/albums/a96/plaketokofths/my%20peugeot%20206/DSC07322.jpg )
αν και το αμάξι ειναι 1.4 αλλά θα ήθελα να προσπαθήσω να αλλάξω το φωτισμό απο τις βελονες απο πορτοκαλί που είναι σε ασπρο.
Θα μπορούσε κάποιος που έχει ίσως τι εικόνες από το λύσιμο του κοντέρ να τις ποστάρει?
Επίσης ξέρει κάποιος τι διαμετρήματος είναι τα led στις βελόνες?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Ιαν 2007, 02:22:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

plaketokofths έγραψε:
Έχω το ταμπλώ του gti ( http://i9.photobucket.com/albums/a96/plaketokofths/my%20peugeot%20206/DSC07322.jpg )


Θά 'θελες να το είχες πολύ ε? Rolling eyes

plaketokofths έγραψε:
αν και το αμάξι ειναι 1.4 αλλά θα ήθελα να προσπαθήσω να αλλάξω το φωτισμό απο τις βελονες απο πορτοκαλί που είναι


Κόκκινες...

plaketokofths έγραψε:
σε ασπρο.


Shocked


plaketokofths έγραψε:
Επίσης ξέρει κάποιος τι διαμετρήματος είναι τα led στις βελόνες?


Επειδή είναι πάνω σε πλακέτα, έχω την εντύπωση πως είναι τετράγωνα... Rolling eyes



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
plaketokofths (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Piper J-3 Cub

Ένταξη: 25 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 3189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Ιαν 2007, 03:58:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν ξέρω Στάυρο τι λες πάλι, δεν καταλαβαίνω το ύφος σου δλδ αλλά το ταμπλώ μου αυτό είναι (επειδή μου λες θα θελες πολύ να το έχεις) και μου έχουν πει οτι είναι ίδιο με αυτό του gti - δεν είναι? Αν δεν είναι my mistake...

Όσο για το χρωματισμό του ταμπλώ εμένα είναι πορτοκαλί, φαίνεται και στην φώτο άλλωστε.

Όταν λες οτι είναι πάνω σε πλακέτα εννοείς πλακέτα pcb?
Έχω την εντύπωση οτι το led για την βελόνα είναι στον άξονα περιστροφής της βελόνας...
όσο για το σχήμα και την διάμετρο δεν ξέρω. Sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Ιαν 2007, 11:29:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Eχω την εντιποση πως τα led μεσα στο κοντερ ειναι ασπρα. Αυτο που του δινει πορτοκαλι αποχρωση, ειναι φυλα διαφανες πορτοκαλι πλαστικου μεσα στο κοντερ.
Παντως εισαι σιγουρος πως θες να το κανεις να φωτιζει ασπρο ????? Shocked
Δεν μου φενεται πολλη καλη ιδεα. Θα ειναι πολυ φωτεινο και ισως ενοχλητικο κιολας τη νυχτα.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 14, 15, 16  Επόμενη
Σελίδα 10 από 16

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,182s (PHP: 78% - SQL: 22%) - SQL queries: 17 - GZIP enabled - Debug on