PSClub - Hellas

Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις - Αποδίδουν οι βενζίνες 100 οκτανιων?

1.1 i love you - Τρι 26 Νοέ 2002, 00:25:38
Θέμα δημοσίευσης: Αποδίδουν οι βενζίνες 100 οκτανιων?
Εγώ πάντως έβαλα V-Power και βρήκα την υγειά μου.Τουλάχιστον 3-4 άλογα παραπάνω.Απο το πρώτο γέμισμα παρακαλώ Wink Wink Wink Wink
Αλεξ@νδρος - Τρι 26 Νοέ 2002, 19:23:54
Θέμα δημοσίευσης:
1.1 i love you έγραψε:
Εγώ πάντως έβαλα V-Power και βρήκα την υγειά μου.Τουλάχιστον 3-4 άλογα παραπάνω.Απο το πρώτο γέμισμα παρακαλώ Wink Wink Wink Wink

Ι don't think so!Εκτος αν εβαλες την Racing αλλα και παλι απο το πρωτο γεμισμα?Εγω παντως δεν ειδα ουσιαστικη διαφορα με αυτη.Με super αμολυβδη BP οπως και με ΕΚΟ απλη Exclamation Shocked εχω δει καποια διαφορα αλλα περισσοτερο σαν ποιοτητα καυσης -ευστροφια,λιγοτερος θορυβος,σπιρταδα.
Εκει που καταλαβαινω μεγαλη διαφορα ειναι τα βραδια με τον ψυχροτερο αερα-ισως το αμαξι να δινει και 4 αλογα παραπανω
Το βαρος το εχω ριξει πλεον στην βελτιωση του στησιματος του αυτοκινητου διοτι ηδη κινουμαι σε γρηγοροτερους ρυθμους απο τους περισσοτερους στον δρομο.Τουλαχιστον ας το κανω με Extra ασφαλεια
Ισως θα το ηθελα λιγο γρηγοροτερο σε ανηφορες (αμα σε κοψουν την εκανες...)και πιο σπιρτοζικο σε προσπερασεις.Αν βρεθει κατι αξιοπιστο και value for money σε 70 ιππους ....
DimiP - Τρι 26 Νοέ 2002, 20:47:39
Θέμα δημοσίευσης:
Alexandros έγραψε:
1.1 i love you έγραψε:
Εγώ πάντως έβαλα V-Power και βρήκα την υγειά μου.Τουλάχιστον 3-4 άλογα παραπάνω.Απο το πρώτο γέμισμα παρακαλώ Wink Wink Wink Wink

Ι don't think so!Εκτος αν εβαλες την Racing αλλα και παλι απο το πρωτο γεμισμα?Εγω παντως δεν ειδα ουσιαστικη διαφορα με αυτη.Με super αμολυβδη BP οπως και με ΕΚΟ απλη Exclamation Shocked εχω δει καποια διαφορα αλλα περισσοτερο σαν ποιοτητα καυσης -ευστροφια,λιγοτερος θορυβος,σπιρταδα.
Εκει που καταλαβαινω μεγαλη διαφορα ειναι τα βραδια με τον ψυχροτερο αερα-ισως το αμαξι να δινει και 4 αλογα παραπανω
Το βαρος το εχω ριξει πλεον στην βελτιωση του στησιματος του αυτοκινητου διοτι ηδη κινουμαι σε γρηγοροτερους ρυθμους απο τους περισσοτερους στον δρομο.Τουλαχιστον ας το κανω με Extra ασφαλεια
Ισως θα το ηθελα λιγο γρηγοροτερο σε ανηφορες (αμα σε κοψουν την εκανες...)και πιο σπιρτοζικο σε προσπερασεις.Αν βρεθει κατι αξιοπιστο και value for money σε 70 ιππους ....


Υπαρχουν νυχτες με κρυα ατμοσφαιρα οπου τα 75 μου αλογα γινονται 80!!!
Δικιο εχεις Αλεξανδρε , ο κρυος αερας βοηθαει αρκετες φορες, αλλες παλι μερες ιδιως απογευματα ζεστα το 206 δεν παει μια.
Αν ποτε αλλαξω μηχανη θα σε εχω υποψιν μου για να παρεις τα 75 αλογατα που κατεχω. Laughing
1.1 i love you - Τρι 26 Νοέ 2002, 22:38:52
Θέμα δημοσίευσης:
Alexandros έγραψε:
1.1 i love you έγραψε:
Εγώ πάντως έβαλα V-Power και βρήκα την υγειά μου.Τουλάχιστον 3-4 άλογα παραπάνω.Απο το πρώτο γέμισμα παρακαλώ Wink Wink Wink Wink

Ι don't think so!Εκτος αν εβαλες την Racing αλλα και παλι απο το πρωτο γεμισμα?Εγω παντως δεν ειδα ουσιαστικη διαφορα με αυτη.Με super αμολυβδη BP οπως και με ΕΚΟ απλη Exclamation Shocked εχω δει καποια διαφορα αλλα περισσοτερο σαν ποιοτητα καυσης -ευστροφια,λιγοτερος θορυβος,σπιρταδα.
Εκει που καταλαβαινω μεγαλη διαφορα ειναι τα βραδια με τον ψυχροτερο αερα-ισως το αμαξι να δινει και 4 αλογα παραπανω
Το βαρος το εχω ριξει πλεον στην βελτιωση του στησιματος του αυτοκινητου διοτι ηδη κινουμαι σε γρηγοροτερους ρυθμους απο τους περισσοτερους στον δρομο.Τουλαχιστον ας το κανω με Extra ασφαλεια
Ισως θα το ηθελα λιγο γρηγοροτερο σε ανηφορες (αμα σε κοψουν την εκανες...)και πιο σπιρτοζικο σε προσπερασεις.Αν βρεθει κατι αξιοπιστο και value for money σε 70 ιππους ....
Εδώ φίλε Αλέξανδρε δε θα συμφωνήσω μαζί σου!Πράγματι το αυτοκίνητο με το πρώτο γέμισμα με V-Power έδειξε άμεσα αποτελέσματα στις επιταχύνσεις εν κινήσει.Το δοκίμασα για 2 μήνες πηγαίνοντας σε ανηφορικές στροφές(Βόρεια Εύβοια).Ούτε εγώ μπορούσα να το πιστέψω.Ετσι λοιπόν έκανα ένα γέμισμα με απλή αμόλυβδη και τότε σιγουρεύτηκα!!Μεγάλη διαφορά.Και για του λόγου το αληθές,το περιοδικό Power έκανε δυναμομέτρηση σε Seat Ibiza 1.4/16V και είχε αύξηση ιπποδύναμης 4 με 6 ίππους(δε θυμάμαι καλά).Επίσης κάτι πολύ σημαντικό είναι το Πρατήριο που προμηθεύεσαι καύσιμα.Το συγκεκριμένο της Χαλκίδας είναι λαχείο.Καταπληκτική ποιότητα στα καύσιμά του.Κάποιος άλλος είχε φέρει και Racing,μα μετά απο έλεγχο της Sell τη βρήκε νοθευμένη και φυσικά του απαγόρευσε να ξαναπουλήσει Racing.Anyway,η διαφορά υπάρχει και είμαι σίγουρος γι'αυτό (και δε μιλώ για Χειμώνα μα για Καλοκαίρι εWink Twisted evil Twisted evil Twisted evil [/quote]
Αλεξ@νδρος - Τρι 26 Νοέ 2002, 23:48:37
Θέμα δημοσίευσης:
To test το εχω και το εχω σχολιασει ηδη
θα συμπληρωσω ομως οτι το Ibiza ειναι 1400(και οπως ειδες οσο αυξανουν τα κυβικα αυξανει και το κερδος) και δευτερον 16V
Επισης αυτα τα 4 ιππακια θα ειδες οτι μεταφραστηκαν σε ανυπαρκτη διαφορα στον δρομο
Τελος την Racing την εβαλα στο μοναδικο πρατηριο του Ηρακλειου που εχει και αυτο τα λεει ολα για την ποιοτητα της.
ΥΓ Το car&driver to καινουργιο το δινει 61 ιππους -Λες να παμε να κανουμε καμμια αναβαθμιση?
1.1 i love you - Παρ 29 Νοέ 2002, 01:02:01
Θέμα δημοσίευσης:
Shocked Shocked Φίλε Αλέξανδρε και εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου.Οσο πιο λίγους ίππους βγάζει το αυτοκίνητο τόσο πιο έντονα φαίνεται η αναβάθμισή του όποια κι αν είναι αυτή.Και μια και διάβασες το καινούργιο Car&Driver είδες αναβάθμιση το 206 στην ανάρτηση;Ακόμα και χαρακτηριστικά παθητικής τετραδιεύθυνσης του έδωσαν,όλα τα έφτιαξαν αλλά τα φρένα "μούφα".Πώς νευριάζω όταν το βλέπω σε όλα τα τέστ φρένων τελευταίο η προτελευταίο.Στο δε συγκεκριμένο τέστ έχει περίπου δέκα μέτρα μεγαλύτερη απόσταση απο το αμέσως χειρότερο Embarassed Embarassed Embarassed Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Exclamation Exclamation Exclamation Ενα Hyundai Exclamation Exclamation Exclamation
Alex - Παρ 29 Νοέ 2002, 01:12:52
Θέμα δημοσίευσης:
Παντως η V-Racing εδωσε γυρω στο 3.5% παραπανω αποδοση κατα μεσο ορο. Αρα ο 1100 απο 60 παει 62.1... Δεν ειναι τρελλο αλλα επειδη οσο πιο λιγο εχεις τοσο πιο πολυ φαινονται οι μικροδιαφορες μου φαινεται λογικο..
peugeot206cc - Παρ 29 Νοέ 2002, 11:55:29
Θέμα δημοσίευσης:
Νομίζω ότι όσοι έχετε συμπίεση στον κινητήτα σας κάτω από 10,5:1 δεν θα έχετε καμία βελτίωση με τις βενζίνες των 98 οκτανίων εκτός αι εάν ο κινητήρας σας είναι ταλαιπωρημένος και τον ακούτε να χτυπάει πυράκια!!!
Το 3,5% αναφέρεται σε κινητήρες που είναι σχεδιασμένοι για super αμόλυβδη.
Alex - Παρ 29 Νοέ 2002, 14:19:49
Θέμα δημοσίευσης:
Οταν εγραψα 3.5% δεν ειναι καποιο θεωρητικο νουμερο που δινει η Shell.. Eιναι ο μεσος ορος βελτιωσης ολων των αυτοκινητων που δοκιμασε στο δυναμομετρο το συγκεκριμενο περιοδικο. Αρκετα απ'τα αμαξια επερναν απλη αμολυβδη και εδειξαν και αυτα βελτιωση 3.5% ..

Τωρα θεωρητικα εχεις δικιο σε αυτο που λες οτι δεν θα πρεπε να βλεπουμε βελτιωση με υψηλοτερα οκτανια αλλα το αποτελεσμα διαψευδει... Οποτε πιθανολογω οτι οι SuperPlus εκτος απο 3 οκτανια παραπανω εχουν και προσθετα αποδοσης γιατι τα οκτανια μονα τους τα εκμεταλλευεσαι απο χαρτογραφηση που "ξεζουμιζει" τα 98 οκτανια αρα δεν βγαζει νοημα.. Τι να πεις..
Αλεξ@νδρος - Παρ 29 Νοέ 2002, 18:06:54
Θέμα δημοσίευσης:
1.1 i love you έγραψε:
Shocked Shocked Φίλε Αλέξανδρε και εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου.Οσο πιο λίγους ίππους βγάζει το αυτοκίνητο τόσο πιο έντονα φαίνεται η αναβάθμισή του όποια κι αν είναι αυτή.Exclamation

Φαινεται ευκολα ,πετυχαινεται δυσκολα.Και δες οποια βελτιωση θελεις. Σκουπα, Superchip κτλ το 1100 εχει το μικροτερο κερδος για την ιδια βελτιωση
Παράθεση:

Και μια και διάβασες το καινούργιο Car&Driver είδες αναβάθμιση το 206 στην ανάρτηση;Ακόμα και χαρακτηριστικά παθητικής τετραδιεύθυνσης του έδωσαν,όλα τα έφτιαξαν αλλά τα φρένα "μούφα".Πώς νευριάζω όταν το βλέπω σε όλα τα τέστ φρένων τελευταίο η προτελευταίο.Στο δε συγκεκριμένο τέστ έχει περίπου δέκα μέτρα μεγαλύτερη απόσταση απο το αμέσως χειρότερο Embarassed Embarassed Embarassed Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Exclamation Exclamation Exclamation Ενα Hyundai Exclamation Exclamation Exclamation

Για την ακριβεια ημουν λαθραναγνωστης οποτε τα παραπανω που λες δεν τα ειδα.Τι αλλαγες καναν στην αναρτηση?Γιατι οπου ναναι την αναβαθμιζω με αντιστρεπτικη και νεα αμορτισερ(μαλλον μαμισια 1400 η 1600 η De Carbon comfort)
Αλεξ@νδρος - Παρ 29 Νοέ 2002, 18:14:08
Θέμα δημοσίευσης:
Alex έγραψε:
Παντως η V-Racing εδωσε γυρω στο 3.5% παραπανω αποδοση κατα μεσο ορο. Αρα ο 1100 απο 60 παει 62.1... Δεν ειναι τρελλο αλλα επειδη οσο πιο λιγο εχεις τοσο πιο πολυ φαινονται οι μικροδιαφορες μου φαινεται λογικο..

Aυτο το πραγμα <<μεσος ορος>> δεν ισχυει στην συγκεκριμενη περιπτωση
Το 1100 κερδιζει α,το 1400 α+1, το 1600 α+2, το 2000 α+3 ιππους κοκ...και οχι ολα κατα μεσο ορο α+1,5 παει και τελειωσε
Alex - Παρ 29 Νοέ 2002, 19:03:53
Θέμα δημοσίευσης:
Κοιτα εγω δεν ειπα οτι παιρνει 3.5 ΑΛΟΓΑ.. ειπα οτι παιρνει 3.5% πανω στα αλογα που εχεις.. για παραδειγμα καποιος 100 αλογα θα παρει 3.5 (οπως και εγινε με το Ibiza) και καποιος με 300 θα παρει σχεδον 10 (οπως εγινε πχ με το Fiat Coupe)

Και για να δεις οτι ισχυει κρυψε την τελικη αποδοση δυναμομετρου και προσθεσε 3.5% στο καθενα να δεις αν βγαινει η οχι κοντα στα πραγματικα δυναμομετρημενα αλογα..
Αλεξ@νδρος - Σαβ 30 Νοέ 2002, 11:48:41
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι Alex σωστος,διαβασα 3,5 ατια
Excuse-moi
Mimis - Δευ 02 Δεκ 2002, 17:31:24
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ παλι, έχω κάνει ήδη δυο γεμίσματα με extra αμολυβδη της BP και μπορώ να πώ με σηγουριά ότι αισθάνομαι την διαφορά στο 1.100 άρι μου. Το νίωθω ποιό νευρικό στις επιταγχύνσεις του..... :D :D :D
Mimis - Δευ 02 Δεκ 2002, 17:33:51
Θέμα δημοσίευσης:
Τώρα η απορία μου είναι η εξής : Ποιά ειναι καλύτερη, η extra unleaded της BP ή η V-POWER της Shell ; Question Question Question Confused
christhehealer - Δευ 02 Δεκ 2002, 17:38:03
Θέμα δημοσίευσης:
Mimis έγραψε:
Τώρα η απορία μου είναι η εξής : Ποιά ειναι καλύτερη, η extra unleaded της BP ή η V-POWER της Shell ; Question Question Question Confused


Στο "Γενικές Συζητήσεις" έχουμε ολόκληρο thread για το θέμα. Όρεξη να 'χεις να διαβάζεις. Wink
geo1st487 - Τετ 16 Ιούν 2004, 20:24:15
Θέμα δημοσίευσης: Αμολυβδη ή super αμολυβδη;
Αγορασα πριν ενα μηνα ενα peugeot 206 XT 1.4 90hp και εβαλα βενζινη 2 φορες super αμολυβδη 100 οκτανιων. Τι βενζινη προτεινεται; Ποια βενζινη ειναι καλυτερη για τον κινητηρα; Αμολυβδη ή super αμολυβδη;
Ευχαριστω
PHSYBORG - Τετ 16 Ιούν 2004, 20:27:53
Θέμα δημοσίευσης:
Καλοριζικο!
οσο πιο καλη βενζινη βαζεις τοσο καλυτερα για το μοτερ σου !
pugsang - Πεμ 17 Ιούν 2004, 07:36:17
Θέμα δημοσίευσης:
Η βενζίνη που πρεπει καθε φορα να χρησιμοποιει το καθε αυτοκινητο εχει να κανει σαφως με το προγραμμα που φοραει στον εγκεφαλο.Ενα τσιτωμενο προγραμμα με υψηλη συμπίεση πολλες βενζίνες και ψηλα αβανς θελει οπωσδηποτε βενζινη με πολλα οκτανια για να μην χτυπαει πειράκια το μοτερ.Στις περισσοτερες των περιπτωσεων (πλην εξαιρεσεων) τα εργοστασιακα αυτοκινητα (χωρις μετατροπες) μπορουν να λειτουργησουν αψογα και με βενζίνη 95 οκτανιων.

Δοκιμασε και την 95αρα καλο θα κανεις στην τσεπη σου.Αν δεις οτι ακους πειρακια τοτε γυρνα σε 100αρα
Kouzman - Πεμ 17 Ιούν 2004, 10:30:27
Θέμα δημοσίευσης:
νομιζω οτι καλυψε ο μακης...

παντως υπολογησε πως καθε βελτιωμνεο καλο ειναι να δουλευει με 100αρα για να μην υπαροχυν στεναχοριες...

εμεις π.χ. δεν μπορουμε να βαλουμε με τιποτα απλη διοτι το αμαξι ρεταρει και κοβει τελειως τα αβανς. Κοινως δεν παει βημα...

ο καλυτερος συνδυασμος μεχρι στιγμης ειναι Shell Racing μαζι με Aldon. Φυσικα το κοστος ξεφευγει...

Υπολογισε σε ενα ντεποζιτο μισο μπουκαλι Aldon (35 ευρω) δηλαδη...

1.09 το λιτρο Χ 45 λιτρα = 49.05 ευρω + (35/2) = 66,55 ευρω το ντεποζιτο

Δηλαδη 66,55 / 45 λιτρα = 1.48 ευρω το λιτρο καθαρης υδονης...

Αυτα σε περιόδο πολέμου φυσικά Twisted evil Twisted evil Twisted evil
Steve - Πεμ 17 Ιούν 2004, 12:37:40
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτό το Aldon είναι βελτιωτικό βενζίνης? Rolling eyes

Και σε τί βοηθάει? Smile
Kouzman - Πεμ 17 Ιούν 2004, 13:09:47
Θέμα δημοσίευσης:
είναι βελτιωτικό βενζίνης και αυξάνει τον αριθμό οκτανίων κατα μέσο ορο 8 βαθμούς.

Χρησιμοποιείται κατα κόρον στα dragster. Η χρηση του προδιδεται απο μια χαρακτηριστικη μυρωδια απο την εξατμιση και στους τσαπατσουλιδες το χρωμα γυρω απο την ταπα βενζινης ειναι λιγο ξεβαμμενο...

Αυτο μαζι με τα προϊοντα της NOS ειναι για μενα τα καλυτερα...
Steve - Πεμ 17 Ιούν 2004, 17:35:10
Θέμα δημοσίευσης:
Λογικά, είναι ανεξάρτητο από τον κυβισμό του αμαξιού ε? Wink Όμορφα... θα με απασχολήσει αρκετά αυτό το Calgon εεε Aldon Razz Wink
Δημήτριος - Πεμ 17 Ιούν 2004, 21:16:10
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ πάντως που έχω το 16άρι, κάνω το εξής:
Βάζω πάντα 100άρα όταν δεν πηγαίνω ταξίδια και κινούμαι στην πόλη - περιφερειακό. Στα ταξίδια, όπου εκεί πας σταθερά χωρίς σταμάτα - ξεκίνα και τα συναφή, βάζω 95άρα. Νομίζω ότι η καλύτερη 95άρα είναι η ΕΚΟ.

Πάντως πιο πολύ με ενδιαφέρουν τα καθαριστικά και η χαμηλή περιεκτικότητα σε θείο, παρά τα οκτάνια (τέτοιες ιδιότητες έχουν και οι 95άρες των εταιριών που διαθέτουν και τις 100άρες).

Τις περιπέτειές μου με τα ψευδό-πυράκια μπορείτε να τις διαβάσετε στο topic "πυράκια ή κάποιος άλλος μεταλλικός ήχος".
Πάντως οι κινητήρες μας (16v, 8v, normal) μπορούν να δουλέψουν με 95άρα άνετα. Απλά με 95άρα μπορεί να ακουστεί πυράκι (κανονικό), μόνο αν το προκαλέσεις. Με 100άρα δεν ακούγεται ποτέ.
Kouzman - Παρ 18 Ιούν 2004, 13:44:57
Θέμα δημοσίευσης:
μην το λες... εχω που βαζω μονο 100αρα τωρα με τις ζεστες αν ζεσταθει πολυ το μοτερ (ψαχνω λυση για αυτο...βλεπε ψυγεια λαδιου, ξυλωμα προβολακια μασκες και αεραγωγοι για παραπανω αερα κλπ.) κατι ακουω ιδιως αν εχω ανοικτο και το a/c...
pugsang - Παρ 18 Ιούν 2004, 13:46:15
Θέμα δημοσίευσης:
Γιαννη με 13 συμπιεση μονο το water injection σε σωζει
Kouzman - Παρ 18 Ιούν 2004, 14:24:35
Θέμα δημοσίευσης:
φιλε μακη και αυτο παιζει... ηδη εχω κανει επαφες με την ERL μηπως το παρουμε απεξω πιο φτηνα...

εδω αντιπροσωπος της νομιζω πως ειναι η ΕΨΙΛΟΝ...
pugsang - Παρ 18 Ιούν 2004, 14:37:53
Θέμα δημοσίευσης:
check this also

http://www.aquamist.co.uk/
lepou - Τρι 25 Ιαν 2005, 13:47:06
Θέμα δημοσίευσης: Αποδίδουν οι βενζίνες 100 οκτανιων?
Απο το πρωτο γεμισμα αρχισα να χρησιμποιω βενζινη 100 οκτ. Ηθελα να εχω και το κεφαλι μου ησυχο στο θεμα ποιοτητας αλλα και να κερδιζω αυτο το ελαχιστο που υποσχοντε οι ακριβες βενζινες.Το θεμα ειναι πως η τιμη της βενζινης εχει παει στα υψη και το συνεχες γεμισμα με 100αρα βενζινη γινετε ολοενα και δυσβασταχτο.
Ελα ομως που γαι το πεζουλα μου θελω μονο το καλυτερο για αυτο και συνεχιζω να βαζω ακριβη βενζινη. Συνηθως βαζω η ΒΡ η ΕΚΟ. Ειναι η ποιο"φτηνες".Η rasing της shell ειναι η ποιο ακριβη, την εχω δοκιμασει και νομιζω οτι ειναι λιγο καλυτερη αλλα και 1,090 ειναι παρα πολλα.
Σκεφτομε ομως μηπως ειμαι λιγο κοροιδο και δινω τα ωραια μου λεφτακια τσαμπα?Ουτε κανα αμαξι κολοφτιαγμενο εχω με υψηλη συμπιεση η τουρμπατο. μια σκουπιτσα εχο ολη και ολη (προς το παρων).Εσεις τι κανετε?
Εχει κανει αραγε κανεις δυναμομετρηση μα απλη αλλα και με καλη βενζινη να δει διαφορα? Ξερω οτι τετοια τεστ εχουν κανει κατα καιρους διαφορα περιοδικα αλλα δεν τα θεωρω και τοσο αντικειμενικα.
DimiP - Τρι 25 Ιαν 2005, 14:16:39
Θέμα δημοσίευσης: Re: Αποδίδουν οι βενζίνες 100 οκτανιων?
lepou έγραψε:
Απο το πρωτο γεμισμα αρχισα να χρησιμποιω βενζινη 100 οκτ. Ηθελα να εχω και το κεφαλι μου ησυχο στο θεμα ποιοτητας αλλα και να κερδιζω αυτο το ελαχιστο που υποσχοντε οι ακριβες βενζινες.Το θεμα ειναι πως η τιμη της βενζινης εχει παει στα υψη και το συνεχες γεμισμα με 100αρα βενζινη γινετε ολοενα και δυσβασταχτο.
Ελα ομως που γαι το πεζουλα μου θελω μονο το καλυτερο για αυτο και συνεχιζω να βαζω ακριβη βενζινη. Συνηθως βαζω η ΒΡ η ΕΚΟ. Ειναι η ποιο"φτηνες".Η rasing της shell ειναι η ποιο ακριβη, την εχω δοκιμασει και νομιζω οτι ειναι λιγο καλυτερη αλλα και 1,090 ειναι παρα πολλα.
Σκεφτομε ομως μηπως ειμαι λιγο κοροιδο και δινω τα ωραια μου λεφτακια τσαμπα?Ουτε κανα αμαξι κολοφτιαγμενο εχω με υψηλη συμπιεση η τουρμπατο. μια σκουπιτσα εχο ολη και ολη (προς το παρων).Εσεις τι κανετε?Εχει κανει αραγε κανεις δυναμομετρηση μα απλη αλλα και με καλη βενζινη να δει διαφορα? Ξερω οτι τετοια τεστ εχουν κανει κατα καιρους διαφορα περιοδικα αλλα δεν τα θεωρω και τοσο αντικειμενικα.


....κατ'αρχην κοιταμε τα παλιοτερα topics που εχουν ανοιχθει και χιλιοσυζητησει το θεμα...

φιλικα Wink
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Τρι 25 Ιαν 2005, 14:45:58
Θέμα δημοσίευσης: Re: Αποδίδουν οι βενζίνες 100 οκτανιων?
lepou έγραψε:
Απο το πρωτο γεμισμα αρχισα να χρησιμποιω βενζινη 100 οκτ. Ηθελα να εχω και το κεφαλι μου ησυχο στο θεμα ποιοτητας αλλα και να κερδιζω αυτο το ελαχιστο που υποσχοντε οι ακριβες βενζινες.Το θεμα ειναι πως η τιμη της βενζινης εχει παει στα υψη και το συνεχες γεμισμα με 100αρα βενζινη γινετε ολοενα και δυσβασταχτο.
Ελα ομως που γαι το πεζουλα μου θελω μονο το καλυτερο για αυτο και συνεχιζω να βαζω ακριβη βενζινη. Συνηθως βαζω η ΒΡ η ΕΚΟ. Ειναι η ποιο"φτηνες".Η rasing της shell ειναι η ποιο ακριβη, την εχω δοκιμασει και νομιζω οτι ειναι λιγο καλυτερη αλλα και 1,090 ειναι παρα πολλα.
Σκεφτομε ομως μηπως ειμαι λιγο κοροιδο και δινω τα ωραια μου λεφτακια τσαμπα?Ουτε κανα αμαξι κολοφτιαγμενο εχω με υψηλη συμπιεση η τουρμπατο. μια σκουπιτσα εχο ολη και ολη (προς το παρων).Εσεις τι κανετε?
Εχει κανει αραγε κανεις δυναμομετρηση μα απλη αλλα και με καλη βενζινη να δει διαφορα? Ξερω οτι τετοια τεστ εχουν κανει κατα καιρους διαφορα περιοδικα αλλα δεν τα θεωρω και τοσο αντικειμενικα.




στο power tecnhices ειχε γινει δυναμομετρηση σε ενα c2 vts 1600 και η RACING THS SHELL ειχε βγει καλυτερη απο ολες τισ αλλεS αλλα μιλαμε για την καινουρια SHELL RACING.
Εγω που εχω αρχισει αρχικα με την ultimate και μετα με την racing ειχα δει διαφορα στο αυτοκινητο σε επιδοσεισ βεβαια το σημαντικοτερο απ'ολα ειναι να μην τισ νοθευουνε.
Το αλλο καλο με αυτες τισ βενζινες εκτοσ απο τισ επιδοσεισ που μπορουνε να σου προσφερουνε ειναι οτι κρατανε τον κινητηρα καινουργιο και εγω αυτο το ειδα απο την καρτα καυσαεριων που την μια χρονια χρησημοποιουσα απλη βενζινη και τον αλλο χρονο τησ βελτιωμενεσ τα αποτελεσματα ηταν αισθητα αφου απορισε ο μηχανικος οταν του εδειξα την παλια μου καρτα με την καινουρια που μου εβγαλε.
τελικο συμπερασμα αξιζει να βαζεις αυτες τησ βενζινεσ αλλα προσπαθα να βαζεις απο σημεια που εχουν κινησει(οχι οτι δεν νοθευουνε και εκεινοι)αλλα ειναι καποσ καλυτερα.
MEMsound - Τρι 25 Ιαν 2005, 16:44:38
Θέμα δημοσίευσης:
Χρησιμοποιουσα συστηματικα την 100αρα της ΕΚΟ στο 206 και ημουν πολυ ευχαριστημενος απο πλευρας επιδοσεων αλλα και καταναλωσης.
Με συγκρατημενη οδηγη εχεις οικονομια στην καταναλωση με την 100αρα (σε σχεση με την απλη βενζινη), και ετσι μειωνεται λιγο η διαφορα τιμης.
Για την νεα Shell 99+ δεν ξερω αν ειναι καλυτερη απο τις αλλεσ 100αρες, αν και το εχω ακουσει.
Παντως η παλαιοτερη Shell 99+ se τεστ to Power T. ειχε βγει 3η, 1η ειχε βγει η BR Ultimate (αλλα ελεγαν οτι ανεβαζε πολυ την θερμοκρασια των καυσεριων) και 2η η 100αρα ΕΚΟ.
marcus - Τρι 25 Ιαν 2005, 16:52:55
Θέμα δημοσίευσης:
Προσωπικά, βάζω 100άρες τα τελευταία 35.000χλμ... Διαφορά στην απόδοση δεν έχω αισθανθεί, απλά καλύτερη λειτουργία του κινητήρα και λιγότερα (αλλά όχι ανύπαρκτα) πειράκια...

Συμφωνώ πάντως μαζί σου, η 99+ της Shell δείχνει να είναι η καλύτερη από τις 100άρες για το 206 μου, δεύτερη η 100 της ΒΡ και μετά της ΕΚΟ (που βάζω συνήθως, λόγω τιμής, αλλά και του ότι γνωρίζω 1-2 βενζινάδικα που ξέρω ότι δεν τη νοθεύουν... Wink )

Διαφορές στην κατανάλωση (στον Μ.Ο.) δεν είδα παρά απειροελάχιστες...

Πάντως η μικρότερη κατανάλωση που πέτυχα (6,2lt/100km Shocked ), στην Κρήτη ένα καλοκαίρι, με 4 άτομα και το AC φουλ, ήταν με 95 οκτάνια... Rolling eyes (και πολλά πειράκια... Evil )
lepou - Πεμ 27 Ιαν 2005, 10:32:58
Θέμα δημοσίευσης:
Η καινουργια η shell νομιζω οτι η αξιζει. Η παλια δεν ηταν καλυτερη απο ΒΡ και ΕΚΟ αν και ακριβοτερη. Το θεμα ειναι ομως τα λεφτα . Εχεις υπολογισει ποσα παραπανω πληρωνουμε βαζοντας κατοσταρες βενζινες μεσα σε ενα χρονο? Καντο και προσεξε μην παθεις κανα εγκεφαλικο
argonaftis - Πεμ 27 Ιαν 2005, 11:38:49
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ μια φορά που δοκίμασα ΒΡ 100άρα είδα μια διαφορά στην ανταπόκρηση και συνέχισα να βλέπω θετικά αποτελέσματα και με την 95άρα (πάλι ΒΡ).Είναι πολλά για 100άρα όμως...
Orgix - Πεμ 27 Ιαν 2005, 15:08:14
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Εχεις υπολογισει ποσα παραπανω πληρωνουμε βαζοντας κατοσταρες βενζινες μεσα σε ενα χρονο? Καντο και προσεξε μην παθεις κανα εγκεφαλικο

Simera ebala 10E apli benzini(logo foititikis zois!).se litra itan kapoy sta 14.me kapoia apo ti kales benzines tha gemiza kapoy sta 10 litra!diladi sta 20E tha eixa diafora 8 litra benzinis diladi kapoy sta 100km parapano me tin apli benzini
Stevon - Πεμ 27 Ιαν 2005, 18:34:29
Θέμα δημοσίευσης:
marcus έγραψε:
Προσωπικά, βάζω 100άρες τα τελευταία 35.000χλμ... Διαφορά στην απόδοση δεν έχω αισθανθεί, απλά καλύτερη λειτουργία του κινητήρα και λιγότερα (αλλά όχι ανύπαρκτα) πειράκια...


Μάρκο συμφωνώ μαζί σου, και εγώ η μοναδική διαφορά που έχω προσέξει είναι τα <<πειρακια>> ότι δεν κάνουν την εμφανισή τους συχνά.Καθώς και το λίγο ποιο <<γλυκό>> άνοιγμα του κινητήρα σε όλο το φάσμα στροφών.
Εκεί όμως που είχα δεί τεράστια διαφορά ήταν στο προηγούμενο αυτ/το μου που ήταν η μέρα με την νύχτα!!!!Ίσως να παίζει ρόλο η διαχείρηση καυσίμου καθώς και ότι το αυτ/το είχε αρκετά καλούδια πάνω του.
HYPER_Piccolo - Πεμ 27 Ιαν 2005, 23:24:25
Θέμα δημοσίευσης:
λοιπον... να πω και εγω την γνωμη μου... εχ βαλει και βαζω πιο συχνα την απλη v power λογο χρηματων... αλλα μια μπορει και δυο φορες τον μηνα το γεμιζω με racing γιατι οπως εχω ακουσει καθαριζει τον κινητηρα...
απο πλευρας επιδωσεων εχω βαλει και απο ΕΚΟ και απο Shell τις 100αρες εχω δει μια μικρη διαφορα σε τελικσες καλητερη η shell αλλα απο πλευρα ροπως εχω δει αρκετα μεγαλη διαφορα στην racing της shell και απο την 100αρα της ΕΚΟ και απο την απλη v-power...
τωρα δεν ξερω αν φταιει ο τροπος το παταω η racing ειναι αρκετα καταναλωσιμη Razz την ρουφαει αρκετα γρηγορα... Wink
ψηφιζω shell v-power racing
lepou - Παρ 28 Ιαν 2005, 09:34:13
Θέμα δημοσίευσης:
Για να βαλεις 20 λιτρα κατοσταρα ΒΡ και εκο θελεις περιπου 4 ευρω παραπανω.Ενω για περιπου 7-8 ευρω παραπανω.Παντως και η V-Power η απλη και η Rasing κρατανε καθαρο τον κινητηρα. Η διαφορα ειναι στη αποδοση. Παντω ς ενω ολες οι βενζινες ανεβενουν με τρελουσ ρυθμους η ρασινγκ ειναι η μονη που εδω και 2-3 χρονια μενει σταθερη . Πως γινετε αυτο ειναι αποριας αξιο?
sps - Παρ 28 Ιαν 2005, 11:00:25
Θέμα δημοσίευσης:
lepou έγραψε:
Για να βαλεις 20 λιτρα κατοσταρα ΒΡ και εκο θελεις περιπου 4 ευρω παραπανω.Ενω για περιπου 7-8 ευρω παραπανω.Παντως και η V-Power η απλη και η Rasing κρατανε καθαρο τον κινητηρα. Η διαφορα ειναι στη αποδοση. Παντω ς ενω ολες οι βενζινες ανεβενουν με τρελουσ ρυθμους η ρασινγκ ειναι η μονη που εδω και 2-3 χρονια μενει σταθερη . Πως γινετε αυτο ειναι αποριας αξιο?


Φαντασου λοιπον τι περιθωριο κερδους εχουν που μενει σταθερη η τιμη της τοσα χρονια!

Κατι τετοια σκεφτομαι και δεν προκειται ποτε να βαλω shell.
sps - Παρ 28 Ιαν 2005, 11:05:12
Θέμα δημοσίευσης:
Α, ξεχασα ν α πω πως χρησιμποιω silk oil superplus 98 με 76.9 λεπτα το λιτρο.
Σιγουρα καλυτερη απο 95ρα και δε βαραει καθολου πειρακια.
Για πιο extreme καταστασεις βαζω bp ultimate με 96 λεπτα, αλλα πλεον πιο σπανια.
Steve - Παρ 28 Ιαν 2005, 15:10:49
Θέμα δημοσίευσης:
Μπλα μπλα μπλα...

Α! Ναι! Για τις 100άρες μιλάμε πάλι Smile

Ξεκίνησα τον Απρίλιο που πήρα το αμάξι με Shell V-Power. Μάπα. Συνέχισα με την Racing. Πιο μάπα.

Στράφηκα προς BP. Μάπα. Ultimate? Λίγο καλύτερη.

ΕΚΟ 95άρα προς το καλοκαίρι. Σίγουρα καλύτερη από όλες τις προαναφερθήσες. ΕΚΟ 100άρα έτσι από περιέργεια: Σχεδόν τέλεια Cool

Πλέον μπαίνει μόνο ΕΚΟ 100άρα στο αμάξι. Καλώς ή κακώς, εμπιστεύομαι (προς το παρόν) το βενζινάδικο που πάω εδώ και 7 μήνες περίπου Cool Η διαφορά 95άρας με 100άρα σε κατανάλωση είναι ότι με την 100άρα καις ενάμισι λίτρο /100χλμ λιγότερο από την 95άρα. Και η τιμή που βάζω είναι από 90 λεπτά μέχρι 1 ευρώ. Στην χειρότερη περίπτωση 15 λεπτά διαφορά με την 95άρα. Για εμένα προς το παρόν είναι το καλύτερο value for money και σας το προτείνω ανεπιφύλακτα Cool

Μιλάω πάντα για τιμές Λάρισας, γιατί ξέρω πως κάτω στην Αθήνα, τα νούμερα είναι απαγορευτικά και παίζουνε σε +15 λεπτά το λίτρο Sad
elias - Παρ 28 Ιαν 2005, 18:57:02
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Μπλα μπλα μπλα...

Α! Ναι! Για τις 100άρες μιλάμε πάλι Smile

Ξεκίνησα τον Απρίλιο που πήρα το αμάξι με Shell V-Power. Μάπα. Συνέχισα με την Racing. Πιο μάπα.

Στράφηκα προς BP. Μάπα. Ultimate? Λίγο καλύτερη.

ΕΚΟ 95άρα προς το καλοκαίρι. Σίγουρα καλύτερη από όλες τις προαναφερθήσες. ΕΚΟ 100άρα έτσι από περιέργεια: Σχεδόν τέλεια Cool

Πλέον μπαίνει μόνο ΕΚΟ 100άρα στο αμάξι. Καλώς ή κακώς, εμπιστεύομαι (προς το παρόν) το βενζινάδικο που πάω εδώ και 7 μήνες περίπου Cool Η διαφορά 95άρας με 100άρα σε κατανάλωση είναι ότι με την 100άρα καις ενάμισι λίτρο /100χλμ λιγότερο από την 95άρα. Και η τιμή που βάζω είναι από 90 λεπτά μέχρι 1 ευρώ. Στην χειρότερη περίπτωση 15 λεπτά διαφορά με την 95άρα. Για εμένα προς το παρόν είναι το καλύτερο value for money και σας το προτείνω ανεπιφύλακτα Cool

Μιλάω πάντα για τιμές Λάρισας, γιατί ξέρω πως κάτω στην Αθήνα, τα νούμερα είναι απαγορευτικά και παίζουνε σε +15 λεπτά το λίτρο Sad

Σταύρο είσαι σίγουρος γι' αυτό που λες γιατί εγώ είδα ακριβώς το αντίθετο και όχι με εντυπώσεις αλλά με μετρήσεις σε ανοίγματα και μάλιστα με κάμερα και όχι απλό χρονόμετρο.
Steve - Παρ 28 Ιαν 2005, 22:09:32
Θέμα δημοσίευσης:
Έλα μαζί μου να στα αποδείξω Wink

Το trip computer επίσης, ποτέ δεν λέει ψέμματα Very happy
MEMsound - Σαβ 29 Ιαν 2005, 10:34:50
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Έλα μαζί μου να στα αποδείξω Wink

Το trip computer επίσης, ποτέ δεν λέει ψέμματα Very happy

Θα συμφωνησω μαζι σου Steve.
Και γω στο δικο μου το ιδιο ειχα δει, οπως και δαφορα στην αποδοση.
Επισης ο πατερας μου στο RAV4 2,0lt 16v βαζει μονο 100αρα γιατι μπορει να κινειται με μια ταχυτητα πανω παντου.
Αντιθετα στο Polo 1400 16ν ή διαφορα στην αποδοση ειναι μικρη.
Εχει να κανει με τον τροπο αποδοσης του καθε μοτερ.
Το 206 μου άλλα και το RAV στις χαμηλες στροφες εχουν "προβλημα" (βλ και πειρακια...) με την 95αρα, οπως προφανως και το 206 1,4 16ν.
Αντιθετα το Polaki δεν εχει κανενα, οπως προφανως και το 206 1,4 8ν, που εχει πολυ πιο ευστροφο και χαμηλοροπο μοτερ και δεν παρατηρειται μεγαλη διαφορα στην αποδοση μεταξυ 95αρας και 100αρας
Γενικα η διαφορα της 100αρας φαινεται κυριως στις χαμηλες στροφες, και περισσοτερο σε αυτοκινητα που δουλευουν καλυτερα "ψηλα", τουλαχιστον με οσα παρατηρησει εγω.
Steve - Σαβ 29 Ιαν 2005, 12:22:31
Θέμα δημοσίευσης:
Πες τα ρε Μάνθο γιατί εμάς δε μας πιστεύουμε Mad
marcus - Σαβ 29 Ιαν 2005, 14:04:45
Θέμα δημοσίευσης:
Stevon έγραψε:
marcus έγραψε:
Προσωπικά, βάζω 100άρες τα τελευταία 35.000χλμ... Διαφορά στην απόδοση δεν έχω αισθανθεί, απλά καλύτερη λειτουργία του κινητήρα και λιγότερα (αλλά όχι ανύπαρκτα) πειράκια...


Μάρκο συμφωνώ μαζί σου, και εγώ η μοναδική διαφορά που έχω προσέξει είναι τα <<πειρακια>> ότι δεν κάνουν την εμφανισή τους συχνά.Καθώς και το λίγο ποιο <<γλυκό>> άνοιγμα του κινητήρα σε όλο το φάσμα στροφών.


Ναι, όντως είναι έτσι όπως τα λες... Ο κινητήρας λειτουργεί καλύτερα... Τώρα, αν αυτό μεταφράζεται σε κάποιο ψιλό κέρδος σε δύναμη... εγώ πάντως δεν είμαι σε θέση να το διαπιστώσω... Rolling eyes Razz

Steve έγραψε:


Το trip computer επίσης, ποτέ δεν λέει ψέμματα Very happy


Επέτρεψέ μου να διαφωνίσω εδώ... Razz

Επειδή σημειώνω σε κάθε γέμισμα (και πάντα φουλάρω εδώ και 40.000χλμ) τόσο τα λίτρα που χώρεσε, όσο και τα χλμ που έκανε, το trip computer δεν είναι και τόσο ακριβές... Wink Διαφορά της τάξεως του 10%... Wink Και δεν το βρίσκω παράλογο... Ένα πολύ φθηνό ηλεκτρονικό είναι (άσχετο πόσο το χρεώνουν αν χαλάσει... Evil )
MEMsound - Σαβ 29 Ιαν 2005, 14:23:19
Θέμα δημοσίευσης:
marcus έγραψε:
Ναι, όντως είναι έτσι όπως τα λες... Ο κινητήρας λειτουργεί καλύτερα... Τώρα, αν αυτό μεταφράζεται σε κάποιο ψιλό κέρδος σε δύναμη... εγώ πάντως δεν είμαι σε θέση να το διαπιστώσω...


Στα 206 1,6 16ν η διαφορα στην αποδοση ειναι μικρη και θα την καταλαβεις μονο αν ανοιξεις μαζι με αλλο ιδιο με 95αρα ή αν τα οδηγησεις διαδοχικα.
Εγω παντως ειχα 0 πειρακια με την 100αρα για αυτο και τη χρησιμοποιουσα.
Οσο για το Trip Computer οπως και καθε οργανο μετρησης εχει αποκλισεις αλλα για τσεκαρε και το χιλιομετρητη σε συναρτηση με τα λιτρα που βαζεις καθε φορα και με ιδιο τροπο οδηγησης θα δεις οτι θα εχεις μια μικρη μειωση της καταναλωσης.
Ronin - Τρι 01 Φεβ 2005, 12:04:27
Θέμα δημοσίευσης:
Πληροφοριακά σας ενημερώνουμε οτι τα ανούσια post διεγράφησαν και το topic ανοιξε ξανά.
lepou - Τρι 01 Φεβ 2005, 12:13:16
Θέμα δημοσίευσης:
Εχω δει να πουλιωντε διαφορων ειδων προσθετα καυσιμου.Αυτα υποσχοντε βελτιωμενη αποδοση μεσω αυξησεις των οκτανιων τησ βενζινης που χρησιμοποιουμε.Τα εχει δοκιμασει κανεις? Σε τι βενζινη?
Φαντασου να τα βαλεις σε μια 100 και να αυξησεις και αλλο τα οκτανια ? Τι θα γινει?Μηπως ειναι επικυνδινο?
Το μονο που σκεφτηκα πως ισως αξιζει ειναι να βαζεις 95αρα και ενα τετοιο προσθετο .
asa1 - Τρι 01 Φεβ 2005, 14:28:24
Θέμα δημοσίευσης:
Πιστεω οτι η bp ειναι λιγο καλυτερη μιας και ειναι η μονη που εχει avgas
lepou - Τετ 02 Φεβ 2005, 09:04:58
Θέμα δημοσίευσης:
Τι ειναι αυτο?
marcus - Πεμ 10 Φεβ 2005, 15:11:54
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound. έγραψε:

Οσο για το Trip Computer οπως και καθε οργανο μετρησης εχει αποκλισεις αλλα για τσεκαρε και το χιλιομετρητη σε συναρτηση με τα λιτρα που βαζεις καθε φορα και με ιδιο τροπο οδηγησης θα δεις οτι θα εχεις μια μικρη μειωση της καταναλωσης.


Προσωπικά πάντως, όπως ανέφερα και παραπάνω γεμίζω το ρεζερβουάρ και μετράω - σημειώνω λίτρα και χιλιόμετρα κάθε φορά, είδα μία μικρή αύξηση στην κατανάλωση με την 100άρα βενζίνη... Της τάξεως των 0,5lt/100km... Rolling eyes Ίσως έπαιξε ρόλο και το ότι απλή 95άρα έβαζα στην αρχή (τα πρώτα 5000χλμ) που το έστρωνα (για 1500χλμ) και δεν το ζόριζα στο στρώσιμο... Rolling eyes και αυτά τα 1500 χλμ να έριξαν τον μέσο όρο... μπορεί... Rolling eyes
MEMsound - Πεμ 10 Φεβ 2005, 16:03:15
Θέμα δημοσίευσης:
marcus έγραψε:
..... γεμίζω το ρεζερβουάρ και μετράω - σημειώνω λίτρα και χιλιόμετρα κάθε φορά, είδα μία μικρή αύξηση στην κατανάλωση με την 100άρα βενζίνη... Της τάξεως των 0,5lt/100km... Rolling eyes Ίσως έπαιξε ρόλο και το ότι απλή 95άρα έβαζα στην αρχή (τα πρώτα 5000χλμ) που το έστρωνα (για 1500χλμ) και δεν το ζόριζα στο στρώσιμο... Rolling eyes και αυτά τα 1500 χλμ να έριξαν τον μέσο όρο... μπορεί... Rolling eyes

και γω οσο ημουν στην περιοδο του στρωσιματος ειχα καταναλωση 7,8....
μετα ομως που το ανοιγα λιγο παραπανω ειχε φτασει στο 9,2-9,3.
Απλα με την 95 χρειαζοταν να το γεμιζω πιο συχνα ενω με την 100αρα λιγο αραια...
volvos - Πεμ 10 Φεβ 2005, 17:43:35
Θέμα δημοσίευσης:
Ronin έγραψε:
Πληροφοριακά σας ενημερώνουμε οτι τα ανούσια post διεγράφησαν και το topic ανοιξε ξανά.



συγνωμη ρε παιδια υπαρχουν καμια 5αρα τετοια τοπικ για βενζινες-καταναλωσεις 100αρες εκο κλπ κλπ κλπ
και στα γενικα θεματα και στις τεχνικες συζητησεις......γιατι δεν μπορει να συνεχιστουν εκει οι συζητησεις και πρεπει να ξανανοιξει αυτο εδω το τοπικ....μετα διερωτομαστε ολοι γιατι φορτωνεται το φορουμ με ασκοπες συζητησεις και γιατι οι μοντ σβηνουν το ενα με το αλλο τα παλαιοτερα τοπικ
lepou - Σαβ 12 Φεβ 2005, 16:53:05
Θέμα δημοσίευσης:
Αν βασιστω σε αυτα που λεει ο υπολογιστης ταξιδιου τουε εχω μεση καταναλωση 8,5 -8,6 και εχω και αρκετα βαρυ ποδι. Πως καταφερνεις να κανεις μεση καταναλωση 9,3? Μαρσαρεις συνεχεια και ενω εισαι σταματημενος?
Δεν μου απαντησε κανεις για τα προσθετα βενζινης που ανεβαζουν τα οκτανια. Τα εχει δοκιμασει κανεις? Πως ειναι σε σχεση με τις 100αρες βενζινες?
Tomcat - Σαβ 12 Φεβ 2005, 17:22:14
Θέμα δημοσίευσης:
asa1 έγραψε:
Πιστεω οτι η bp ειναι λιγο καλυτερη μιας και ειναι η μονη που εχει avgas


Φιλε μου προσπαθώ να αντιληφθώ την σκέψη σου .. αλλά δεν μου βγαινει με τίποτα..

Τι σχέση μπορεί να έχει η Αεροπορική κηροζίνη (Avgas=Aviation Gasoline) με τις βενζίνες αυτοκινήτων... και ειδικότερα με τα 100 οκτάνια...Shocked Shocked Shocked


Βέβαια στην περίπτωση που οι μετακινήσεις σου καλύπτονται από business JET ....... ίσως να έχεις κάποιο δίκιο!!!
MEMsound - Κυρ 13 Φεβ 2005, 02:51:32
Θέμα δημοσίευσης:
lepou έγραψε:
Αν βασιστω σε αυτα που λεει ο υπολογιστης ταξιδιου τουε εχω μεση καταναλωση 8,5 -8,6 και εχω και αρκετα βαρυ ποδι. Πως καταφερνεις να κανεις μεση καταναλωση 9,3? Μαρσαρεις συνεχεια και ενω εισαι σταματημενος?
Δεν μου απαντησε κανεις για τα προσθετα βενζινης που ανεβαζουν τα οκτανια. Τα εχει δοκιμασει κανεις? Πως ειναι σε σχεση με τις 100αρες βενζινες?


Χμμμμ μάλλον πρέπει να κάνω δίαιτα στο ποδαράκι μου......

Όσο για τα πρόσθετα δεν έχω δοκιμάσει ακόμα τίποτα. αλλά θεωρητικά αποδίδουν .
δεν ξέρω πρακτικά....
vinman - Σαβ 26 Φεβ 2005, 18:57:25
Θέμα δημοσίευσης: ειδος βενζινης
Θα ηθελα να σας ρωτησω για το τι βενζινη θα ηταν προτιμοτερο να εβαζα στο αυτοκινητο:απλη αμολυβδη η' super???
ο κατασκευαστης δεν λεει κατι για αυτο το θεμα και η αντιπροσωπεια με ενημερωσε οτι μπορει και να μην δω διαφορες με το να βαζω super,οποτε δεν βρισκουν και τον λογο γιατι θα πρεπει να βαζω super και να πληρωνω παραπανω.
εσεις τι λετε??
Lef205 - Σαβ 26 Φεβ 2005, 20:30:37
Θέμα δημοσίευσης:
Eφοσον το αυτοκινητο σου ειναι εργοστασιακο και ο κατασκευαστης δεν κρινη απαραιτητη την χρηση ενισχυμενης βενζινης, βαλε απλη αμολυβδη και τερμα.Γιατι να δωσεις παραπανω λεφτα χωρις λογο ?
MEMsound - Σαβ 26 Φεβ 2005, 20:59:35
Θέμα δημοσίευσης:
Μάνο θα σε παραπέμψω εδώ "Αποδίδουν οι βενζίνες 100 οκτανιων?" όπου έχει συζητηθεί αρκετά το θέμα, γιατί αυτό το βλέπω να κλειδώνεται.....

Συνοπτικά αν βλέπεις ότι το αυτοκίνητο σου αποδίδει καλύτερα με την 100αρα και μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα τότε βάζε την (έγω στο δικό μου 206 είχα αισθητή διαφορά).
Παρεπιπτόντως με διαφορά τιμής (μεταξύ 100αρας και απλής αμόλυβδης)γύρω στα 25λεπτα και μέση κατανάλωση γύρω στα 8lt/100km για κάθε 10.000Km πληρώνεις παραπάνω 200ευρώ.
Βέβαια με την 100αρα ενδέχεται να μειωθεί λίγο η κατανάλωση λογω βελτιωμένης απόδοσης του κινητήρα (= "λιγότερο" πάτημα στο γκάζι) αλλά ας συνεχίσουμε την κουβέντα στο παραπάνω τόπικ..... Wink Idea
vinman - Κυρ 27 Φεβ 2005, 10:21:53
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound. έγραψε:
Μάνο θα σε παραπέμψω εδώ "Αποδίδουν οι βενζίνες 100 οκτανιων?" όπου έχει συζητηθεί αρκετά το θέμα, γιατί αυτό το βλέπω να κλειδώνεται.....

Συνοπτικά αν βλέπεις ότι το αυτοκίνητο σου αποδίδει καλύτερα με την 100αρα και μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα τότε βάζε την (έγω στο δικό μου 206 είχα αισθητή διαφορά).
Παρεπιπτόντως με διαφορά τιμής (μεταξύ 100αρας και απλής αμόλυβδης)γύρω στα 25λεπτα και μέση κατανάλωση γύρω στα 8lt/100km για κάθε 10.000Km πληρώνεις παραπάνω 200ευρώ.
Βέβαια με την 100αρα ενδέχεται να μειωθεί λίγο η κατανάλωση λογω βελτιωμένης απόδοσης του κινητήρα (= "λιγότερο" πάτημα στο γκάζι) αλλά ας συνεχίσουμε την κουβέντα στο παραπάνω τόπικ..... Wink Idea



Very happy Very happy Very happy Very happy thanks......thanks.....thanks......... Very happy Very happy Very happy Very happy
SnakeMJK - Κυρ 27 Φεβ 2005, 13:49:59
Θέμα δημοσίευσης:
Βενζίνη πάντα shell vpower ή BP. Κατανάλωση 7,5 σε πολύ χαλαρούς ρυθμούς και 9-9,5 σε λίγο πιο γρήγορους ρυθμούς. Το ρεκόρ μου είναι να φτάσω μέση κατανάλωση γύρω στο 13-14 αφού άδειασα σχεδόν το μισό ρεζερβουάρ σε καμιά ώρα Razz

Με 100άρες παρατηρώ μεγάλη διαφορά και σε απόδοση κ σε κατανάλωση (1 λίτρο κάτω εύκολα) από το πρώτο γέμισμα.
LEFT - Κυρ 27 Φεβ 2005, 22:19:08
Θέμα δημοσίευσης:
100αρες βενζινες......μαλιστα!Λοιπον αν καποιος αδειασει το ρεζερβουαρ τερμα και το γεμισει 2 φορες στην δευτερη θα εχει μια ανεπαισθητη διαφορα,μικρη αλλα αισθητη!Προς θεου μην πεταχτει παλι κανεις και πει οτι δινει και αλογα!Συνιθιζεται τελευταια!Ομως υπαρχει μια παρατηρηση απο την Peugeot για τις 100αρες και ιδιαιτερα για την V-Power!Εχουν παρουσιασει ανεξηγητα προβληματα αρκετοι κινητηρες!Το τονιζω ειδικα με την V-Power.Οποτε ριχτε απλα super unleaded για να ειναι οκ οι πεζουκλες μας!
SnakeMJK - Δευ 28 Φεβ 2005, 00:26:19
Θέμα δημοσίευσης:
LEFT έγραψε:
Προς θεου μην πεταχτει παλι κανεις και πει οτι δινει και αλογα!


Δεν γίνεται μια βενζίνη να δώσει έξτρα άλογα. Αλλά με τις 100άρες μπορείς να φτάσεις την μέγιστη απόδοση/ιπποδύναμη του κινητήρα σου.
MEMsound - Δευ 28 Φεβ 2005, 03:40:57
Θέμα δημοσίευσης:
LEFT έγραψε:
....Προς θεου μην πεταχτει παλι κανεις και πει οτι δινει και αλογα!Συνιθιζεται τελευταια!

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω.
Καταρχήν τι εννοείς με το "δίνει άλογα".
Αν εννοείς σε σχέση με την 95αρα ναι δίνει.
Το θέμα είναι με τι βενζίνη έχει γίνει μέτρηση του κατασκευαστή.
Αν η peugeot δίνει χ άλογα για το 206 με 95αρα τότε με 100αρα θα εισαι στα χ+ 3 έως 4 ps
Αν όμως η μέτρηση της peugeot έχει γίνει με 100αρα τότε με την 95αρα που χρησιμοποιείς ο κινητήρας σου δεν αποδίδει το μέγιστο (χ - 3-4)
Σε πολλά περιοδικά έχουν μετρήσει διαφορές στην απόδοση του ίδιου μοτερ μεταξύ των δύο τύπων βενζίνης.
Είναι θέμα απλής φυσικής έξάλλου.

LEFT έγραψε:
....Ομως υπαρχει μια παρατηρηση απο την Peugeot για τις 100αρες και ιδιαιτερα για την V-Power!Εχουν παρουσιασει ανεξηγητα προβληματα αρκετοι κινητηρες!Το τονιζω ειδικα με την V-Power...

Αυτό δεν το έχω ακούσει.
Στο είπαν σε συνεργείο ή το διάβασες πουθενά αλλού?
Ελπίζω μόνο να μην είναι "ραδιο αρβύλα"...!
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Δευ 28 Φεβ 2005, 08:42:12
Θέμα δημοσίευσης: βενζινεσ
Θα συμφωνησω με τον Μανθο οτι οι εκατοσταρεσ βελτιωνουνε αρκετα την ροπη του αυτοκινητου και δινει κανα δυο αλογα αλλα αρκετα την ροπη.
Οσο αναφορα για προβλημα στον κινητηρα απο χρηση 100 δεν υπαρχει εγω χρησημοποιω και ultimate kai v-power εδω και δυο χρονια και δεν εχει παθει τιποτα μαλιστα και για να αποδειξω αυτο που λεω το μονο αποδεικτικο στοιχειο εαν σου προσφερει κατι αυτεσ οι βενζινες και εαν κανουνε κακο μπορεισ να το δεισ απο την καρτα καυσαεριων εγω οταν πρωτοβγαλα καρτα ειχε τισ γνωστεσ μετρησεισ τον επομενο χρονο αφου χρησημοποιουσα τισ συγκεκριμενες βενζινεσ τα καυσαερια ηταν καλυτερα απο περσυ και αυτο γιατι χρησημοποιουσα αυτες τισ βενζινες κανονικα λενε οτι οσο περνανε τα χρονια τα καυσαερια χειροτερευουνε και αυτο ισχυει για ολα τα αυτοκινητα.
Για ιπποδυναμη απο πολλα περιοδικα εχουν γινει μετρησεισ και σε τουρπισια αυτοκινητα εχουν δωσει και μεχρι 10 αλογα σε συμβατικα το πολλη 3-4 αλογα.
Δημήτριος - Δευ 28 Φεβ 2005, 16:05:40
Θέμα δημοσίευσης: Re: βενζινεσ
Εγώ παιδιά χρησιμοποιώ 100άρες βενζίνεις ΕΚΟ ή BP από τότε που υπάρχουν (το αυτοκίνητο το έχω από τον Αύγουστο του 2001) και ποτέ δεν έιχα πρόβλημα. Επίσης τα καυσαέριά μου είναι πολύ χαμηλά, βάσει της τελευταίας μέτρησης (Κ.Ε.Κ.). Πυράκια επίσης δεν έχω ποτέ με την 100άρα.
ultra-one - Τρι 04 Ιούλ 2006, 10:19:58
Θέμα δημοσίευσης:
Από την πρώτη μέρα που πήρα το αυτοκίνητο βάζω μόνο 100άρες βενζίνες.
Αρχικά έβαζα ΕΚΟ αλλά μετά το γύρισα σε ΒΡ Ultimate καθώς είχα βολικά πρατήρια στην περιοχή μου.

Την Κυριακή έβαλα για πρώτη φορά Shell Power Racing διότι δεν ήταν ανοικτά τα πρατήρια BP και έμεινα μαλ**ας!!! Shocked

Το αυτοκίνητο ζωντάνεψε τόσο πολύ που πλέον ακόμα και με Clima και με κάτω από 2000 στροφές τραβάει σαν δαιμονισμένο! Twisted evil

Και να σκεφτήτε ότι το αποτέλεσμα αυτό είναι από την ανάμιξη της Shell με ΒΡ αφού έβαλα 15λίτρα Shell και είχα ακόμη καμιά 10άρια λίτρα ΒΡ στο ρεζερβουάρ!

Φυσικά την νύφη την πλήρωσα πολύ ακριβά αφού με 1,29 το λίτρο η Shell εξακολουθεί να είναι πανάκριβη. (Όχι πως η ΒΡ είναι φτηνή στα 1,17 που την είχα πληρώσει πριν 3 βδομάδες). Shocked

Μάλλον με βλέπω όταν αδειάσει να το γεμίσω με Shell Power Racing απλά για να κάνω το πείραμα και να δω αν βγάζει περισσότερα χιλιόμετρα ή όχι και να δω το κόστος Λεπτά ανά χιλιόμετρο.......

Έχουμε καιρό να συζητήσουμε για βενζίνες και δεν ξέρω πως "κατατάσσετε" τώρα μεταξύ τους την Shell Power Racing, EKO Kinitron 100, και BP Ultimate 100 αφού όλες οι βενζίνες υποτίθεται ότι έχουν βελτιωθεί από την αρχική τους φόρμουλά......... Confused
COOL ALEXIS - Τρι 04 Ιούλ 2006, 10:35:49
Θέμα δημοσίευσης:
ultra-one έγραψε:

Φυσικά την νύφη την πλήρωσα πολύ ακριβά αφού με 1,29 το λίτρο η Shell εξακολουθεί να είναι πανάκριβη. (Όχι πως η ΒΡ είναι φτηνή στα 1,17 που την είχα πληρώσει πριν 3 βδομάδες). Shocked


Με τόσα λεφτά μόνο άμα μου έδεινε 30 άλογα θα την έβαζα Shocked

Ειδικά με τα λαμόγια ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το αν παίρνεις αυτά που πληρώνεις, αλλά ας μην επαναλαμβανόμαστε...
MEMsound - Τρι 04 Ιούλ 2006, 10:38:39
Θέμα δημοσίευσης:
Η Shell 99+ είναι όντως κορυφαία αλλά πανάκριβη για καθημερινή χρήση με 30.000km/χρόνο που κάνω. Confused
Από τις "οικονομικές" 100άρες εγώ στο 1600άρι έβαζα πάντα ΕΚΟ Kinitron και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Wink
Στο 2λιτρο τώρα βάζω απλή αμόλυβδη... Rolling eyes
STELIOS - Τρι 04 Ιούλ 2006, 11:10:17
Θέμα δημοσίευσης:
Με τις τιμες που εχουν παει η βενζινες τωρα, η 100αρες ειναι εξευτελιστικα ακριβες. Εγω που κανω 250-300 χλμ την εβδομαδα εχω ξεχασει την υπαρξη τους. Μονο για το GTCC ειχα βαλει καμια 20αρια λιτρα BP Ultimate (σε αδειο τεποζιτο).
COOL ALEXIS - Τρι 04 Ιούλ 2006, 11:30:42
Θέμα δημοσίευσης:
Αν λάβουμε υπόψιν ότι η μεση κατανάλωση είναι της τάξεως των 8~9λτ/100χλμ και με δεδομένο ότι η διαφορά τιμής είναι μεταξύ 20 με 30 λεπτά στο λίτρο τότε ανά 10.000χλμ έχουμε μια διαφορά 160 ~ 270 Ευρώ Exclamation Exclamation Exclamation
MEMsound - Τρι 04 Ιούλ 2006, 11:41:22
Θέμα δημοσίευσης:
Λάβε υπόψην σου ότι με μια 100άρα η μέση κατανάλωσή σου θα πέσει μιας και το αυτοκίνητο "πάει" αισθητά καλύτερα (το 1600άρι τουλάχιστον γιατί στο δικό μου δεν είδα ιδιαίτερη διαφορα...).

Οπότε αν έχει πχ 8,7 μέση κατανάλωση με την απλή βενζίνη με την 100άρα θα είσαι πχ 8,4 ίσως και πιο κάτω οπότε και θα πρέπει να συμπεριλάβεις και αυτό στον υπολογισμό της διαφοράς κόστους.

Για εμένα στο 1600άρι η 100άρα είχε νόημα παρά τα πολλά χιλιόμετρα που έκανα.
pezomania - Τετ 05 Ιούλ 2006, 14:27:40
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Λάβε υπόψην σου ότι με μια 100άρα η μέση κατανάλωσή σου θα πέσει μιας και το αυτοκίνητο "πάει" αισθητά καλύτερα (το 1600άρι τουλάχιστον γιατί στο δικό μου δεν είδα ιδιαίτερη διαφορα...).

Οπότε αν έχει πχ 8,7 μέση κατανάλωση με την απλή βενζίνη με την 100άρα θα είσαι πχ 8,4 ίσως και πιο κάτω οπότε και θα πρέπει να συμπεριλάβεις και αυτό στον υπολογισμό της διαφοράς κόστους.

Για εμένα στο 1600άρι η 100άρα είχε νόημα παρά τα πολλά χιλιόμετρα που έκανα.


Σωστή η σκέψη, αλλά σαν θεωρία και μόνο, γιατί στην πράξη μόλις βάλεις 100αρα θα το πατάς για να βλέπεις ότι πάει καλήτερα και μετά η κατανάλωση 10++ Exclamation
MEMsound - Πεμ 06 Ιούλ 2006, 00:26:25
Θέμα δημοσίευσης:
δεν έχεις άδικο αλλά αυτό ισχύει για τις πρώτες φορές που είσαι περίεργος να δεις διαφορές στην απόδοση.
αν όμως εισαι περίργος να δεις διαφορες στην κατανάλωση θα "ελαφρύνεις" το δεξί σου πόδι και η θεωρία θα γίνει πράξη Wink
Lef205 - Πεμ 06 Ιούλ 2006, 11:06:18
Θέμα δημοσίευσης:
Στο ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ εχω δει τρελλη διαφορα σε σχεση με απλη και 100σταρα.
Μιλαμε απλα για αλλη αποδωση.Απο ολες τις 100σταρες αυτη που εχω δει να δουλευει καλυτερα ειναι αυτη της ΒΡ.
Στο βολτισιο δεν ειδα τιποτα οσες φορες εβαλα.Μεγαλο ρολο στην μειωση της καταναλωσης και στην αυξηση της αποδωσης παιζει και η συχνη αλλαγη του φιλτρου βενζινης.
Τελος οι διαφορες στην τιμη της 100σταρας με την απλη,ειναι πλεον χαωδεις (98 η απλη και 1,22 η 100σταρα) οποτε Μανθο αυτο που λες δεν ξερω πλεον αν ισχυει.
pezomania - Πεμ 06 Ιούλ 2006, 13:22:58
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
...........
.Μεγαλο ρολο στην μειωση της καταναλωσης και στην αυξηση της αποδωσης παιζει και η συχνη αλλαγη του φιλτρου βενζινης..........


Στο 206 που δεν έχει φίλτρο βενζίνης τι γίνετε Rolling eyes

Το έχω 5 χρόνια και αυτό δεν μπορώ να το χωνέψω ακόμα Twisted evil
MEMsound - Πεμ 06 Ιούλ 2006, 13:30:01
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
Στο ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ εχω δει τρελλη διαφορα σε σχεση με απλη και 100σταρα.
Μιλαμε απλα για αλλη αποδωση.Απο ολες τις 100σταρες αυτη που εχω δει να δουλευει καλυτερα ειναι αυτη της ΒΡ.
Στο βολτισιο δεν ειδα τιποτα οσες φορες εβαλα.Μεγαλο ρολο στην μειωση της καταναλωσης και στην αυξηση της αποδωσης παιζει και η συχνη αλλαγη του φιλτρου βενζινης.
Τελος οι διαφορες στην τιμη της 100σταρας με την απλη,ειναι πλεον χαωδεις (98 η απλη και 1,22 η 100σταρα) οποτε Μανθο αυτο που λες δεν ξερω πλεον αν ισχυει.

Στο αγωνιστικό είναι λογικό να βλέπεις τεράστια διαφορά λόγο συμπίεσης.
Επίσης (για να μην παρεξηγηθώ) δεν εννοώ ότι με την 100άρα το ετήσιο κόστος είναι λιγότερο.
Απλά λέω ότι η διαφορά στο ετήσιο κόστος δεν είναι πολλαπλάσια της διαφοράς τιμής απλής ~ 100άρας αλλά κάτι λιγότερο μιας και με την 100άρα η μέση κατανάλωση είναι κατά κάτι λίγο χαμηλότερη. Wink
tsosmoulis - Πεμ 06 Ιούλ 2006, 13:31:34
Θέμα δημοσίευσης:
επειδή έχω δοκιμάσει σχολαστικά αρκετές βενζίνες και στο 206 και στο 106 μπορώ να πω ότι με αυτήν που είδα το αμάξι να είναι περισσότερο άνετο είναι η Ultimate. πολύ καλή και σε απόδοση αλλά και οικονομία! με την v-power racing η απόδοση μπορεί να είναι παρόμοια αλλά καίγεται πολύ γρήγορα! και δεν είναι επειδή το πατάω περισσότερο...πάντα το ίδιο το πηγαίνω Twisted evil
manolis - Πεμ 06 Ιούλ 2006, 22:12:34
Θέμα δημοσίευσης:
tsosmoulis έγραψε:
επειδή έχω δοκιμάσει σχολαστικά αρκετές βενζίνες και στο 206 και στο 106 μπορώ να πω ότι με αυτήν που είδα το αμάξι να είναι περισσότερο άνετο είναι η Ultimate. πολύ καλή και σε απόδοση αλλά και οικονομία! με την v-power racing η απόδοση μπορεί να είναι παρόμοια αλλά καίγεται πολύ γρήγορα! και δεν είναι επειδή το πατάω περισσότερο...πάντα το ίδιο το πηγαίνω Twisted evil


έτσι είναι Wink

.........το αν πηγαίνεις το ίδιο το 106 με το 206 αμφιβάλλω Cool
tsosmoulis - Παρ 07 Ιούλ 2006, 08:02:46
Θέμα δημοσίευσης:
εγώ μια ζωή μπρίζας ήμουν Cool απλά τώρα μπριζώνω κάτι κουλούς ( Razz Shocked Mad Razz Laughing Cool )σαν εσένα και τον σάκη χαχαχα.
Off Topic
bakclima - Τρι 08 Αύγ 2006, 16:22:31
Θέμα δημοσίευσης:
εγω παλι στο 14αρι 100αρς με απλη εβλεπα διαφορα στο γκαζι, το περιεγο με το rc ειναι οτι δεν βλεπω διαφορα ουτε στο γκαζι ουτε και στην οικονομια! αλλα συνεχιζω να βαζω V-Power.
DimiP - Τρι 08 Αύγ 2006, 22:48:21
Θέμα δημοσίευσης:
η Ultimate ειναι κατα τη γνωμη μου η καλυτερη ισορροπημενη επιλογη και ουτε καιγεται γρηγορα, και δεν κανει κομπιασματα ο κινητηρας.
Απλα το κακο ειναι οτι εχει παει στι Θεο η τιμη της και αν βαζεις πολύ (εγω χαλαω γυρω στα 160Ε το μηνα σε βενζινη λογω δουλειας) δεν συμφερει.
Οταν παλια δοκιμαζα, η ultimate ήταν η καλυτερη μεταξυ των EKO, SHELL, ETEKA,AEGEAN που ειχα δοκιμασει.
ultra-one - Πεμ 10 Αύγ 2006, 13:20:25
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν έχουμε και λέμε κάποια ενδιαφέρον πραγματάκια.....

Δοκίμασα να δω τι κόστος ανά χιλιόμετρο βγάζουν οι διάφορες βενζίνες και προς το παρόν έχω τα αποτελέσματα για 2 100άρες!

ΒP Ultimate 100:
Με κόστος ανά λίτρο 1,28ευρώ, σε 430 χιλιόμετρα εθνικής και στροφιλικιού με ΜΕΤΡΙΟ ΣΚΙΣΙΜΟ κατανάλωσα 42 λίτρα. Ο υπολογιστής έδειξε μέση κατανάλωση 9,8λ/100χμ και η πραγματική κατανάλωση βγαίνει στα 9,78λ/100χμ.
Το κόστος ανά χιλιόμετρο βγήκε στα 0,125ευρώ

SHELL V-Power Racing:
Με κόστος ανά λίτρο 1,355ευρώ, σε 410 χιλιόμετρα εθνικής και στροφιλικιού ΜΕ ΤΡΕΛΟ ΣΚΙΣΙΜΟ κατανάλωσα 33 λίτρα. Ο υπολογιστής έδειξε μέση κατανάλωση 8,0λ/100χμ και η πραγματική κατανάλωση βγαίνει στα 8,05λ/100χμ. Υπήρχαν φάσεις που πήγαινα χαλαρά και έβλεπα νούμερα κάτω από 4λ/100χμ!
Το κόστος ανά χιλιόμετρο βγήκε στα 0,109ευρώ!!!!!

Δηλαδή η ακριβότερη Shell έρχεται φθηνότερη ανά χιλιόμετρο από τη φθηνότερη BP (και το αυτοκίνητο πάει πολύ καλύτερα με την Shell)!!!!!!!!! Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

(Άσχετο αλλά, ο υπολογιστής του 206 βγαίνει να είναι πολύ ακριβής αφού η διάφορά μεταξύ της πραγματικής και της ενδεικτικής κατανάλωσης είναι μόνο η στρογγύλοποίηση του τελευταίου δεκαδικού)

Τώρα το γέμισα με ΕΚΟ Kinitron 100 και περιμένω να δω τα αποτελέσματα!

Δεν θα δοκιμάσω να κάνω το πείραμα με 95άρα.....

Θα επαναλάβω αυτή τη διαδικασία για περισσότερα χιλιόμετρα με την κάθε βενζίνη από τις 3 για να έχω μια πιο αντικειμενική άποψη!!!!!! Wink
ultra-one - Κυρ 26 Νοέ 2006, 12:56:17
Θέμα δημοσίευσης:
UPDATE!!!!

Είχα κάνει τα πειράματα μου και με την ΕΚΟ KINITRON 100 πριν κάτι μήνες και ξέχασα να τα γράψω..........

Λοιπόν......

Με κόστος ανά λίτρο (τον Αύγουστο...) 1,22 ευρώ και μέσα σε 978 χιλιόμετρα εθνικής, σκισίματος και στροφιλικιού σε διαδρομή Αθήνα-Καλαμάτα, Στούπα, Δηρός, Γύθειο, Στούπα, Καλαμάτα, Αθήνα η κατανάλωση ήταν 83 λίτρα. Ο υπολογιστής έδειξε μέση κατανάλωση 8,4λ/100χμ και η πραγματική κατανάλωση ήταν 8,49λ/100χμ.
Το κόστος ανά χιλιόμετρο βγήκε 0,104ευρώ που είναι το χαμηλότερο από όλες τις βενζίνες που δοκίμασα.
Σημειοτέον ότι το αυτοκίνητο πάει αρκετά καλά με την ΕΚΟ.
----------------------------------------------------------------------------------
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΕΣΤ:

ΧΡΥΣΟ ΒΡΑΒΕΙΟ!
Shell V-Power Racing:
ΜΑΚΡΑΝ η καλύτερη βενζίνη με τεράστιες διαφορές από τις υπόλοιπες σε απόδοση και αίσθηση με ροπή από χαμηλά και τρελό τράβηγμα, καθόλου πειράκια και την χαμηλότερη κατανάλωση από όλες.
Η τωρινή τιμή της γύρω στα 1,19ευρώ το λίτρο που είναι πρακτικά ίδια με την ΒΡ την καθιστά ΑΝΕΤΑ την καλύτερη βενζίνη αφού τώρα το κόστος ανά χιλιόμετρο είναι 0,099ευρώ και ταυτόχρονα το αυτοκίνητο πάει σαν δαιμονισμένο! Thumb Left Thumb Left

ΑΡΓΥΡΟ ΒΡΑΒΕΙΟ!
ΕΚΟ ΚΙΝΙΤRON 100:
Η Χρυσή τομή! Πολύ καλή βενζίνη και η φθηνότερη σε τιμή!
Το αυτοκίνητο πάει πολύ καλά, σπάνια κτυπάει πειράκια και η κατανάλωση είναι αρκετά χαμηλή.
Με τωρινή τιμή 1,04ευρώ το λίτρο, το κόστος ανά χιλιόμετρο είναι 0,089ευρώ που είναι το χαμηλότερο από τις 3. Thumb Left

ΤΕΝΕΚΕΔΕΝΙΟ ΒΡΑΒΕΙΟ.........
ΒP Ultimate 100:
ΜΑΚΡΑΝ η χειρότερη από τις υπόλοιπες, σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς......
Το αυτοκίνητο δείχνει και είναι πολύ αργό σε όλες τις συνθήκες και κτυπάει τρελά πειράκια σε στροφές κοντά στο ρελαντί. Επίσης η κατανάλωση είναι σε όλες τις συνθήκες η ψηλότερη και ακόμα και με πολύ χαλαρούς ρυθμούς στην εθνική (100-110), ο υπολογιστής σπάνια δείχνει κάτω από 8-8,5λίτρα/100χμ.
Υπήρχαν αρκετές περιπτώσεις σε ορινές διαδρομές που το αυτοκίνητο δεν μπορεί να ανέβει ανηφόρες με 2α αφού μπουκώνει και δεν ανεβάζει στροφές και χρειαζεται 1η Splat
Με τωρινή τιμή 1,189ευρώ το λίτρο (απαράδεκτα ψηλή), το κόστος ανά χιλιόμετρο είναι 0,116ευρώ που είναι το ψηλότερο από όλες τις άλλες και ταυτόχρονα δίνει με τεράστια διαφορά την χειρότερη απόδοση στον κινητήρα. Thumb DownThumb DownThumb DownThumb Down
DimiP - Κυρ 26 Νοέ 2006, 13:20:59
Θέμα δημοσίευσης:
ultra-one έγραψε:
UPDATE!!!!

Είχα κάνει τα πειράματα μου και με την ΕΚΟ KINITRON 100 πριν κάτι μήνες και ξέχασα να τα γράψω..........

Λοιπόν......

Με κόστος ανά λίτρο (τον Αύγουστο...) 1,22 ευρώ και μέσα σε 978 χιλιόμετρα εθνικής, σκισίματος και στροφιλικιού σε διαδρομή Αθήνα-Καλαμάτα, Στούπα, Δηρός, Γύθειο, Στούπα, Καλαμάτα, Αθήνα η κατανάλωση ήταν 83 λίτρα. Ο υπολογιστής έδειξε μέση κατανάλωση 8,4λ/100χμ και η πραγματική κατανάλωση ήταν 8,49λ/100χμ.
Το κόστος ανά χιλιόμετρο βγήκε 0,104ευρώ που είναι το χαμηλότερο από όλες τις βενζίνες που δοκίμασα.
Σημειοτέον ότι το αυτοκίνητο πάει αρκετά καλά με την ΕΚΟ.
----------------------------------------------------------------------------------
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΕΣΤ:

ΧΡΥΣΟ ΒΡΑΒΕΙΟ!
Shell V-Power Racing:
ΜΑΚΡΑΝ η καλύτερη βενζίνη με τεράστιες διαφορές από τις υπόλοιπες σε απόδοση και αίσθηση με ροπή από χαμηλά και τρελό τράβηγμα, καθόλου πειράκια και την χαμηλότερη κατανάλωση από όλες.
Η τωρινή τιμή της γύρω στα 1,19ευρώ το λίτρο που είναι πρακτικά ίδια με την ΒΡ την καθιστά ΑΝΕΤΑ την καλύτερη βενζίνη αφού τώρα το κόστος ανά χιλιόμετρο είναι 0,099ευρώ και ταυτόχρονα το αυτοκίνητο πάει σαν δαιμονισμένο! Thumb Left Thumb Left

ΑΡΓΥΡΟ ΒΡΑΒΕΙΟ!
ΕΚΟ ΚΙΝΙΤRON 100:
Η Χρυσή τομή! Πολύ καλή βενζίνη και η φθηνότερη σε τιμή!
Το αυτοκίνητο πάει πολύ καλά, σπάνια κτυπάει πειράκια και η κατανάλωση είναι αρκετά χαμηλή.
Με τωρινή τιμή 1,04ευρώ το λίτρο, το κόστος ανά χιλιόμετρο είναι 0,089ευρώ που είναι το χαμηλότερο από τις 3. Thumb Left

ΤΕΝΕΚΕΔΕΝΙΟ ΒΡΑΒΕΙΟ.........
ΒP Ultimate 100:
ΜΑΚΡΑΝ η χειρότερη από τις υπόλοιπες, σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς......
Το αυτοκίνητο δείχνει και είναι πολύ αργό σε όλες τις συνθήκες και κτυπάει τρελά πειράκια σε στροφές κοντά στο ρελαντί. Επίσης η κατανάλωση είναι σε όλες τις συνθήκες η ψηλότερη και ακόμα και με πολύ χαλαρούς ρυθμούς στην εθνική (100-110), ο υπολογιστής σπάνια δείχνει κάτω από 8-8,5λίτρα/100χμ.
Υπήρχαν αρκετές περιπτώσεις σε ορινές διαδρομές που το αυτοκίνητο δεν μπορεί να ανέβει ανηφόρες με 2α αφού μπουκώνει και δεν ανεβάζει στροφές και χρειαζεται 1η Splat
Με τωρινή τιμή 1,189ευρώ το λίτρο (απαράδεκτα ψηλή), το κόστος ανά χιλιόμετρο είναι 0,116ευρώ που είναι το ψηλότερο από όλες τις άλλες και ταυτόχρονα δίνει με τεράστια διαφορά την χειρότερη απόδοση στον κινητήρα. Thumb DownThumb DownThumb DownThumb Down


Χαρη , χωρις να θελω να σε θιξω αλλα και να μειωσω τον κοπο που εκανες να παραθεσεις αυτα τα στοιχεια εδω να σου πω πως τετοια "πειραματα" κατ εμε δεν αποδυκνειουν τιποτα μια και βασιζονται σε υποκειμενικα κριτηρια.
ΕΚΤΟΣ απο την τιμη της βενζινης που ειναι κατι μετρησημο.
Ακομα και ο υπολογιστης ταξιδιου μπορει να εχει αποκλισεις απο αυτοκινητο σε αυτοκινητο (της ιδιας μαρκας-μοντελου εννοειται).
Πόσο μαλλον ο ρυθμός ενος ταξιδιου! ακομα και να θελει καποιος δεν μπορει να κρατησει ιδιο, επαναλαμβανομενο σταθερο ρυθμο ώστε να πει ταξιδεψα χ χιλιομετρα και εκαψα ψ λιτρα στις ταδε του μηνος και μετα απο 1 μηνα δοκιμαζοντας αλλη βενζινη ταξιδεψα χ2 καιγοντας ψ2, ωστε να αντιπαραθεσει δεδομενα.
Ολα αυτα τα τεστ που κανουμε περιεχουν σε πολυ μεγαλο βαθμο την προσωπικη αισθηση του καθε οδηγου που στο τελος λεει : μου φαινεται οτι με την ταδε βενζινη παει πολυ καλα, ενω με την αλλη οχι τοσο.
Π.χ. εγω δοκιμαζοντας shell v-power και Bp ultimate 100, ειδα τη shell να φευγει σα νερο και απο αποδοση μια τρυπα στο νερο ενω εμεινα πιο ευχαριστημενος με τη bp που λειτουργησε ακριβως το αντιθετο.
επισης στις 95αρες που χρησιμοποιω τωρα η ΕΚΟ ουδετερη, η shell νερο τρεχουμενο, η ΒP αρκετα καλη (σε αποδοση παντα), η Αegean πολυ ακριβη για το τιποτα, η ΕΛ petrol περιεργως καλη, και η ΕΤΕΚΑ πολυ καλη αλλα σχετικα ακριβη.

Για να μην κουραζω η κεντρικη ιδεα ειναι οτι ολα αυτα ειναι υποκειμενικα και δεν υπαρχουν βραβεια (ουτε χρυσα ουτε ασημενια ουτε τενεκεδενια).


Για να σε προλαβω δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνησεις μαζι μου ,
στα λεω φιλικα Wink
ultra-one - Κυρ 26 Νοέ 2006, 14:51:57
Θέμα δημοσίευσης:
Κάτι που δεν ανέφερα και είναι πολύ σημαντικό, είναι η ΜΕΓΙΣΤΗ κατανάλωση με φουλ γκάζι και στροφές στον κόφτη με την κάθε βενζίνη που υποδηλώνει πόσο καλή καύση γίνεται και πόση βενζίνη φεύγει χωρίς να καίγεται.....

Shell V-Power Racing - 15l/100km
EKO Kinitron 100 - 18-19l/100km
BP Ultimate 100 - >25l/100km

Tα συμπεράσματα δικά σας για την ποιότητα της κάθε βενζίνης....... Rolling eyes
brz20 - Κυρ 26 Νοέ 2006, 15:13:10
Θέμα δημοσίευσης:
Μπορω να πω και εγω την γνωμη μου επι του θεματος?
Λοιπον απο τον Μαρτιο του 2006 μεχρι τωρα εχω κανει πανω απο 5000 χιλιομετρα στον δρομο Ηρακλειου-Ρεθυμνου.Δηλαδη ειναι κοντα στα 70 και πανω δρομολογια.
Εχω χρησιμοποιησει βενζινες και βενζινες.
Αυτο που εχω βγαλει ως συμπερασμα ειναι οτι με τις 100αρες το αμαξι καει πολυ λιγοτερο απο οτι με 95αρα.
Εχω μηδενισει 10 φορες τον υπολογιστη για να βγαλω ενα συμπερασμα.Τις 5 ηταν με [b100αρα(τις περισσοτερες V-Power Racing)[/b]και τις αλλες 5 με απλη Unleaded Shell.Επισης οι μετρισεις γιναν με το μισο ρεζερβουαρ(γεματο δεν το βλεπω ποτε στην Κρητη)και μονο με εμενα σαν φορτιο.
Θελω να πω σε αυτο το σημειο οτι τον δρομο αυτον τον βγαζω με μια ταχυτητα(την 5).Ολες η μετρισεις λοιπον εγιναν με ανωτατο οριο τα 100km/h και οι στροφες επεζαν απο τις 1700 μερχι τις 3200.

Με αυτον τον ρυθμο εχουμε:
100αρα καιει 6,5lt/100km.
95αρα καιει 8,2lt/100km.
Η διαφορα ειναι 1,7lt/100km.

Θα σας παραθεσω βεβαια και τις στιγμιαιες καταναλωσεις του υπολογιστη ταξιδιου σε καποια χαρακτηριστικα σημεια.

Ανηφορα 10% και με το γκαζι στα μισα της διαδρομης:
100αρα καιει 12,5lt/100.
95αρα καιει 14,3lt/100.

Στην ευθεια και παλι με το γκαζι στα μισα περιπου(χωρις να το παταω για να επιταχυνω):
100αρα καιει 5,5lt/100.
95αρα καιει 6,5lt/100.

Σε 10% κατηφορα εννοειτε οτι το αμαξι το κραταω με το φρενο λογο της 5 και ο υπολογιστης διχνει το 0,0lt/100.
Οπως βλεπετε η διαφορα ειναι μεγαλη.
Αφηστε που το αμαξι εχει αλλη τελειως αισθηση με μια 100αρα.Χθες παρατηρησα οτι μετα απο 3φορες χρηση 95αρας και λογο της υγρασιας το αμαξι ζοριζοταν να παρει μπροστα.1 ωρα το κλειδι στην μιζα.
Steve - Κυρ 26 Νοέ 2006, 15:28:13
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
και λογο της υγρασιας το αμαξι ζοριζοταν να παρει μπροστα.1 ωρα το κλειδι στην μιζα.


Τράβα τσέκαρε και τον πολλαπλασιαστή μήπως έχει πάρει καμιά ψιλή... 2 φορές τον έχω αλλάξει μέχρι τώρα για τον ίδιο ακριβώς λόγο...

Εδώ στο κάμπο έχουμε λίιιγο περισσότερη υγρασία απ'όσο πρέπει Very happy
brz20 - Κυρ 26 Νοέ 2006, 23:29:33
Θέμα δημοσίευσης:
Παιζει να καθησε τιποτα στο injection?Κανενα σκουπιδακι ας πουμε.
Εκανα ομως και κατι αλλο και τωρα παει καλα.Τοσες μερες το ειχα στην πρωτη-δευτερα και σε μικρες ταχυτητες.Ειχε μπουκασει το αμαξι.
Το εβγαλα και εγω μια βολτα στην εθνικη και επιασα τα 200.Φορτωνα ολες τις στροφες για να ανοιξει λιγο.
Τωρα ειναι οκ.
Gr@lly - Δευ 27 Νοέ 2006, 14:41:26
Θέμα δημοσίευσης:
Τι 100αρα τι 95αρα ολα τα ιδια χαλια ειναι.
Ειδικα η Shell θελω τα διπλασια για να κανω την ιδια αποσταση.
Βενζινη ειναι. επιλεγεις εναν και αυτον εμπιστευεσε.
Σ.Σ σε Ραλλακι 30Ε 95αρα 400χλμ.
100 Racing 300χλμ.
Ασε που το αμαξι πηρα τουλαχιστον 30 αλογα....
((((((((((((())))))))

Πλακα με κανς...???????
MEMsound - Δευ 27 Νοέ 2006, 15:02:14
Θέμα δημοσίευσης:
κάτι μου λέει ότι για να δεις πραγματικές διαφορές πρέπει να κάνεις "reset" στον εγκέφαλο και να μετρήσεις με χρονόμετρο.

το εξηγώ.

Σε συγκεκριμένο κομμάτι του δρόμο μετράς ένα 0-100 ή ένα 50-150 με 4η αρχικά με 95άρα και βγάζεις ένα μέσο όρο.

Με άδειο ρεζερβουαρ φουλάρεις με 100άρα και κάνει κάμποσα χιλιόμετρα.
Κανεις reset στο εγκέφαλο και ξανακάνει κάμποσα χιλιόμετρα.

πας στο ίδιο σημείο του δρόμου και μετράς τα ίδια πράγματα.

Ομοίως το ίδιο μπορεί να γίνει ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΜΕΣΟ ΟΡΟ και σε συγκεκριμένη διαδρομή.

Αυτά όσον αφορά τα νούμερα.

Όμως εκτος από τα νούμερα υπάρχει και η αίσθηση.

Η αίσθηση εξαρτάται από το πως οδηγεί ο καθένας μας.
Αλλός πατάει τέρμα το γκάζι άλλος όχι.
Άλλος αλλάζει στον κόφτη και άλλος στις 3500.

Οι διαφορές μεταξύ των βενζίνων δεν είναι ίδιες σε κάθε αυτοκίνητο αλλά και σε κάθε οδηγό.

Εγώ πάντως το έχω ξαναγράψει.
Στο 16άρι 206 που είχα η 100άρα είχε διαφορά. Αισθητή και στις επιδόσεις και στον ήχο του μοτέρ σε ανηφόρες.

Στο 2λιτρο δεν έχω δει διαφορές (1~2 φορές που την έχω δοκιμάσει) ίσως γιατί δεν ξεζουμίζω όπως το 16άρι τότε... Laughing Laughing Laughing
brz20 - Δευ 27 Νοέ 2006, 15:15:54
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε φιλε τι να το κανω αυτο που μου λες?
Η 95 εβγαλε 400 και η 100αρα 300?
Τι συμπερασμα να βγαλω?
Και που ξερω εγω οτι με την 95αρα το πηγαινε σαν κοτα ενω με την 100αρα το εσκιζε.
Εγω σου δινω στοιχεια.Ολα εγιναν με τον ιδιο ρυθμο οδηγησεις και κατω απο τις ιδιες περιπου συνθηκες.
Ενα αλλο που εχω παρατηρισει ειναι οτι τα βενζιναδικα μεσα στην πολη του Ηρακλειου εχουν πολυ καλυτερη βενζινη απο οτι αυτα που βρησκονται στην εθνικη.Καιγετε λες και ειναι αερας.
DimiP - Δευ 27 Νοέ 2006, 21:57:43
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
κάτι μου λέει ότι για να δεις ....

...όπως το 16άρι τότε... Laughing Laughing Laughing



δηλ. εγω 4-5 post πιο πανω ειπα κατι διαφορετικο απο αυτα που λες ;;;
οχι , γιατι εχω την αισθηση οτι παρεξηγηθηκαν τα λεγομενα μου
Gr@lly - Τρι 28 Νοέ 2006, 01:14:00
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Ρε φιλε τι να το κανω αυτο που μου λες?
Η 95 εβγαλε 400 και η 100αρα 300?
Τι συμπερασμα να βγαλω?
Και που ξερω εγω οτι με την 95αρα το πηγαινε σαν κοτα ενω με την 100αρα το εσκιζε.
Εγω σου δινω στοιχεια.Ολα εγιναν με τον ιδιο ρυθμο οδηγησεις και κατω απο τις ιδιες περιπου συνθηκες.
Ενα αλλο που εχω παρατηρισει ειναι οτι τα βενζιναδικα μεσα στην πολη του Ηρακλειου εχουν πολυ καλυτερη βενζινη απο οτι αυτα που βρησκονται στην εθνικη.Καιγετε λες και ειναι αερας.


Σε ενα αγωνιστικο την εβαλα και πηγαινα παντου ταπα..
Τωρα μπορεις να πεις οτι θες..
Ghost Dog - Τρι 28 Νοέ 2006, 01:15:59
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Στο 2λιτρο δεν έχω δει διαφορές (1~2 φορές που την έχω δοκιμάσει) ίσως γιατί δεν ξεζουμίζω όπως το 16άρι τότε... Laughing Laughing Laughing

Ποσο αλλο (ξεζουμισμα) πια? Shocked Shocked Laughing Laughing Razz
Gr@lly - Τρι 28 Νοέ 2006, 01:33:10
Θέμα δημοσίευσης:
Ghost Dog έγραψε:
MEMsound έγραψε:
Στο 2λιτρο δεν έχω δει διαφορές (1~2 φορές που την έχω δοκιμάσει) ίσως γιατί δεν ξεζουμίζω όπως το 16άρι τότε... Laughing Laughing Laughing

Ποσο αλλο (ξεζουμισμα) πια? Shocked Shocked Laughing Laughing Razz


Laughing Laughing Laughing Splat Splat Splat Splat
MEMsound - Τρι 28 Νοέ 2006, 02:32:18
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
MEMsound έγραψε:
κάτι μου λέει ότι για να δεις ....

...όπως το 16άρι τότε... Laughing Laughing Laughing


δηλ. εγω 4-5 post πιο πανω ειπα κατι διαφορετικο απο αυτα που λες ;;;
οχι , γιατι εχω την αισθηση οτι παρεξηγηθηκαν τα λεγομενα μου


δεν κοίταξα την προηγούμενη σελίδα Embarassed Embarassed ... συμφωνούμε κ.dimip.
Παρόλα αυτά... και γω όταν είχα το 16άρι στα ίδια συμπερασματα είχα καταλήξει με τον Χάρη και γι αυτό έβαζα αποκλειστικά και μόνο ΕΚΟ 100άρα.

Gr@lly έγραψε:
Ghost Dog έγραψε:
MEMsound έγραψε:
Στο 2λιτρο δεν έχω δει διαφορές (1~2 φορές που την έχω δοκιμάσει) ίσως γιατί δεν ξεζουμίζω όπως το 16άρι τότε... Laughing Laughing Laughing

Ποσο αλλο (ξεζουμισμα) πια? Shocked Shocked Laughing Laughing Razz

Laughing Laughing Laughing Splat Splat Splat Splat


ικανοποιητικά... πολύ... Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes Laughing Laughing Laughing
brz20 - Τρι 28 Νοέ 2006, 03:13:26
Θέμα δημοσίευσης:
Gr@lly έγραψε:
brz20 έγραψε:
Ρε φιλε τι να το κανω αυτο που μου λες?
Η 95 εβγαλε 400 και η 100αρα 300?
Τι συμπερασμα να βγαλω?
Και που ξερω εγω οτι με την 95αρα το πηγαινε σαν κοτα ενω με την 100αρα το εσκιζε.
Εγω σου δινω στοιχεια.Ολα εγιναν με τον ιδιο ρυθμο οδηγησεις και κατω απο τις ιδιες περιπου συνθηκες.
Ενα αλλο που εχω παρατηρισει ειναι οτι τα βενζιναδικα μεσα στην πολη του Ηρακλειου εχουν πολυ καλυτερη βενζινη απο οτι αυτα που βρησκονται στην εθνικη.Καιγετε λες και ειναι αερας.


Σε ενα αγωνιστικο την εβαλα και πηγαινα παντου ταπα..
Τωρα μπορεις να πεις οτι θες..


Αν το θετεις ετσι δεν εχω λογο να διαφωνισω.Αλλα στην αρχη δεν ελεγε τιποτα απο που ειχες γραψει.Δεν εξηγουσες λεπτομεριες.Κανεις μια μετρηση και δεν γινετε να πας τελειως χυμα.Πρεπει να γινει πολλες φορες και κατω απο τις ιδιες συνθηκες.Ή τουλαχιστον τις ιδιες.
COOL ALEXIS - Τρι 28 Νοέ 2006, 14:43:33
Θέμα δημοσίευσης:
Gr@lly έγραψε:

Σε ενα αγωνιστικο την εβαλα και πηγαινα παντου ταπα..
Τωρα μπορεις να πεις οτι θες..


Δώσε βάση όμως όταν εννοεί περισσότερα χιλιόμετρα βάζει μαζί και της οδικής βοήθειας που τον κουβάλησε για καμιά 150αριά χιλιόμετρα Laughing

Όσο για την διαφορά 100άρας και 95άρας αυτή είναι υπαρκτή αλλά ακυρώνεται από τα βενζινάδικα που σου βάζουν αντί για 100άρα απλή Twisted evil
ultra-one - Τρι 28 Νοέ 2006, 15:21:08
Θέμα δημοσίευσης:
COOL ALEXIS έγραψε:
Όσο για την διαφορά 100άρας και 95άρας αυτή είναι υπαρκτή αλλά ακυρώνεται από τα βενζινάδικα που σου βάζουν αντί για 100άρα απλή Twisted evil

Το ίδιο δεν είναι όμως που αντί 95άρα σου βάζουν 80άρα????????
brz20 - Τρι 28 Νοέ 2006, 20:33:07
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω εχω βρει ενα καλο και δεν παω σε αλλο απλα.
Τωρα πολλα ακουγονται.Μπορει να ανακατευουν και την 95αρα με την 100αρα.Βαζουν νερο.Ολα τα καλα.
Βεβαια η καλυτερη 100αρα που εχω βαλει ποτε ηταν μια φορα που πετυχα ανεφοδιασμο βενζιναδικου.Την πηρα φρεσκια φρεσκια.Τοτε πραγματικα ηταν απιστευτη.
COOL ALEXIS - Τετ 29 Νοέ 2006, 10:25:55
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Εγω εχω βρει ενα καλο και δεν παω σε αλλο απλα.
Τωρα πολλα ακουγονται.Μπορει να ανακατευουν και την 95αρα με την 100αρα.Βαζουν νερο.Ολα τα καλα.
Βεβαια η καλυτερη 100αρα που εχω βαλει ποτε ηταν μια φορα που πετυχα ανεφοδιασμο βενζιναδικου.Την πηρα φρεσκια φρεσκια.Τοτε πραγματικα ηταν απιστευτη.


Έχεις δίκιο χωρίς πλάκα,έχω ακούσει για βενζινάδικο της περιοχής που ρίχνει τα λάδια από τα αυτοκίνητα στις δεξαμενές Twisted evil

Αν έχεις δίχρονο κάτι πάει κι έρχετε αν δεν έχεις όμως το κάνεις Shocked

ΥΓ Τουλάχιστον Χάρη εις γνώση μου πληρώνω την φθηνότερη βενζίνη που υπάρχει Wink
brz20 - Τετ 29 Νοέ 2006, 12:44:02
Θέμα δημοσίευσης:
Ετσι παει.
Δεν γινετε και αλλιως.
Εχω βαλει σε βενζιναδικο και μετα δεν ακουγα καθολου καλα τον κινητηρα.
Ολα αυτα παιδια σου προκαλουνε ανασφαλεια ειδικα οταν εχεις να κανεις και ταξιδι.
ultra-one - Τετ 29 Νοέ 2006, 14:16:50
Θέμα δημοσίευσης:
COOL ALEXIS έγραψε:
ΥΓ Τουλάχιστον Χάρη εις γνώση μου πληρώνω την φθηνότερη βενζίνη που υπάρχει Wink

Αν δεις και πιο πάνω αυτά που έγραψα, τελικά τη φθηνή βενζίνη πρέπει να την κατατάσσεις με το κόστος ανά χιλιόμετρο που σου δίνει και όχι απλά με το πόσο πάει το λίτρο........ Confused
Gr@lly - Πεμ 30 Νοέ 2006, 01:11:59
Θέμα δημοσίευσης:
Απο μια συζητηση που ειχα με Shell η Racing ειναι
σιγουρο οτι εχει νερο απο το εργοστασιο...
Τωρα δεν ξερω αν ισχυει παντος δεν νομιζω να ειναι φιδι(ψεμα)..
brz20 - Πεμ 30 Νοέ 2006, 01:34:09
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν νομιζω.
Gr@lly - Πεμ 30 Νοέ 2006, 01:42:35
Θέμα δημοσίευσης:
Τι να σου πω..
Το ειχα ξανα ακουσει απο παλικαρι που δουλευε εκει.
Τωρα το ακουσα και απο ιδιοκτητη λες να λεει ψεμματα????
Βεβαια επειδη μου φανηκε καπως το κοιταω με καποιον
Πετροχημικο μολις μαθω πιο σοβαρες πληροφοριες θα ενημερωσω
αμεσα....
Laughing Laughing Laughing
brz20 - Πεμ 30 Νοέ 2006, 01:50:35
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραιος.
Αντε να ξερουμε και εμεις.
Μετα θα παμε στον Ευαγγελατο να τους κανονισει.
COOL ALEXIS - Σαβ 02 Δεκ 2006, 13:04:09
Θέμα δημοσίευσης:
ultra-one έγραψε:
Αν δεις και πιο πάνω αυτά που έγραψα, τελικά τη φθηνή βενζίνη πρέπει να την κατατάσσεις με το κόστος ανά χιλιόμετρο που σου δίνει και όχι απλά με το πόσο πάει το λίτρο........ Confused


Κι εγώ επιμένω, την στιγμή που σε πρόσφατους ελέγχους το μεγαλύτερο ποσοστό νοθείας υπήρχε στην Super Αμόλυβδη και την στιγμή που είναι και πολύ εύκολο στην πράξη να σου βάλουν Απλή αντί για Super (δεν χρειάζεται επιστήμη να γεμίσει όλες τις δεξαμενές με Απλή), ότι δεν τους εμπιστεύομαι να βάλω super αμόλυβδη αλλά ούτε τους εμπιστεύομαι ν τους δώσω εώς 20 λεπτά παραπάνω για να μου βάλουν πιθανόν καλύτερη βενζίνη Twisted evil

Όσο για το κόστος ανά χιλιόμετρο που μπορεί να μου δώσει μια βενζίνη είναι πολύ σχετική έννοια γιατί είναι τόσο ευμετάβλητες οι συνθήκες στις οποίες κινούμαι που μπορεί να αλλοιώσουν πολυ εύκολα το αποτέλεσμα Exclamation
COOL ALEXIS - Σαβ 02 Δεκ 2006, 13:11:01
Θέμα δημοσίευσης:
Και κάτι άλλο σχετικό με τις 100άρες, ο συγκεκριμένος τύπος βενζίνης υπάρχει μόνο στην Ελλάδα κυρίως για δοκιμαστικούς λόγους πριν επεκταθεί και στο εξωτερικό Exclamation
V-Power Racing και BP Ultimate έρχονται κατευθείαν απ'έξω Exclamation

Πουθενά το καλοκαίρι,ούτε σε Ιταλία ούτε στην Γαλλία ούτε στην Ισπανία δεν υπήρχε κάτι παραπάνω από 98άρα Exclamation
brz20 - Σαβ 02 Δεκ 2006, 14:05:13
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτην την λεπτομερια δεν την ηξερα.
Και γιατι γινετε αυτο?
ultra-one - Σαβ 02 Δεκ 2006, 14:12:55
Θέμα δημοσίευσης:
COOL ALEXIS έγραψε:
Πουθενά το καλοκαίρι,ούτε σε Ιταλία ούτε στην Γαλλία ούτε στην Ισπανία δεν υπήρχε κάτι παραπάνω από 98άρα Exclamation

E, είδες πόσο μπροστά είμαστε???? Silly Silly Silly Silly

Επίσης κάτι άλλο. Κοίταζα στο Site του ΥΠΑΝ ( http://www.ypan.gr/flash_fuel/kafsima/PROSTIMA.htm ) τα τελευταία πρόστιμα που επιβλήθηκαν σε πρατήρια.

Για τις μεγάλες εταιρείες επιδόθηκαν πρόστιμα για νοθεία σε:
18 πρατήρια EKO
34 πρατήρια ΒΡ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Shocked
3 πρατήρια SHELL

Η Shell στο site της αναφέρει ότι ελέγχει (και τιμωρεί) η ίδια τα πρατήρια της που νοθεύουν τα καυσιμα και το παραπάνω αποτέλεσμα μάλλον δείχνει ότι τα πρατήρια Shell πολύ σπάνια νοθεύουν καύσιμα.
http://www.shell.com/home/Framework?siteId=gr-el&FC2=/gr-el/html/iwgen/shell_for_motorists/fuels/zzz_lhn.html&FC3=/gr-el/html/iwgen/shell_for_motorists/fuels/qualitycontrol_van_200602.html
STELIOS - Σαβ 02 Δεκ 2006, 16:29:05
Θέμα δημοσίευσης:
ultra-one έγραψε:

Για τις μεγάλες εταιρείες επιδόθηκαν πρόστιμα για νοθεία σε:
18 πρατήρια EKO
34 πρατήρια ΒΡ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Shocked
3 πρατήρια SHELL

Η Shell στο site της αναφέρει ότι ελέγχει (και τιμωρεί) η ίδια τα πρατήρια της που νοθεύουν τα καυσιμα και το παραπάνω αποτέλεσμα μάλλον δείχνει ότι τα πρατήρια Shell πολύ σπάνια νοθεύουν καύσιμα.


Tα προστιμα δινονται σε βενζιναδικα και οχι σε εταιριες. Εξαλου ΟΛΑ τα βενζιναδικα την ιδια βενζηνη παιρνουν αφου μονο 2 εταιριες/δυλιστηρια προμηθευουν βενζινη στην Ελληνικη αγορα, η MotorOil και η EΛΠΕ. Οι μαρκες (EKO, SHELL, BP κτλ) ειναι Franchise και απλα εχουν καποια επιπροσθετα χημικα η καθε μια. Απο'κει και περα η ποιοτητα εξαρταται 100% απο'τους πρατηριουχους. Η μονες βενζινες που ερχονται απο εξω ειναι οι 100αρες της Shell και ΒP.
Παντως ειναι αληθεια πως η Shell κανει και απο μονη της αιφνηδιαστικους ελεγχους στα πρατηρια που φερουν το σημα της (και πολυ καλα κανει), και αν διαπηστωσει νοθεια αποσηρει την αδεια χρησης του ονοματος της (καρατσεκαρησμενο αυτο!!!).
Επεισης το ΕΜΠ (Εθνικο Μετσοβειο Πολητεχνειο) κανει συστηματικους ελεγχους στην ΕΛΙΝ, αλλα μεταξυ μας εγω θα εμπιστευομουν περισσοτερο τους ελεγχους της Shell.
brz20 - Σαβ 02 Δεκ 2006, 16:31:17
Θέμα δημοσίευσης:
Τα προστιμα ειναι σε Euro?
Silly Silly Silly Silly Silly Silly Silly
Τους εχουν πιει το αιμα και καλα τους κανουν.
Εγω παιδια δεν εχω βαλει ποτε σε Avin,JetOil,DracOil,ΕΠ και δεν ξερω και εγω τι αλλα πα***ροπρατηρια υπαρχουν.Βαζω παντα Shell και αν υπαρχει μεγαλη αναγκη παω σε BP(που απο εδω και περα να μου κοπουν τα ποδια αν το ξαναπαω) και ΕΚΟ.
Steve - Σαβ 02 Δεκ 2006, 16:42:38
Θέμα δημοσίευσης:
STELIOS έγραψε:
αλλα μεταξυ μας εγω θα εμπιστευομουν περισσοτερο τους ελεγχους της Shell.


Εεε, μεταξύ μας ντε!

Μη το γράφεις στο forum Razz
bakclima - Κυρ 03 Δεκ 2006, 01:49:49
Θέμα δημοσίευσης:
θα συμφωνησω με τον stelio τα δυλιστηρια ειναι δυο, ολοι μα ολοι περνουν απο εκει!!!!!!! οπως επισης δεν υπαρχει 100αρα βενζινη, απλα στη δεξαμενη ριχνουν οκτανια Wink , οποτε η νοθεια γινεται μονο στα πρατηρια!!!!!
και επισης ενας καλος ''κλεφτης'' δεν θα τη νεροσει ή θα ριξει οτι αλλο θελει, αλλα μετα το μετρητη που γραφει λιτρα και ευρω υπαρχει ενας μικρος σωληνας οπου ξαναριχνει βενζινη που εχει περασει απο το μετρητη στη δεξαμενη του, για'το καμια φορα βλεπουμε το ρεζερβουαρ που χωρα π.χ.50 λιτρα να περνει 55 ή 60, ενω μολις μας ειχε ή ακομα και δεν μας εχει αναψει η ρεζερβα Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink
brz20 - Κυρ 03 Δεκ 2006, 03:52:48
Θέμα δημοσίευσης:
Και εγω ειμαι υπερ της πολιτικης των ελενχων της Shell.
Εδω που τα λεμε μπορει να πληρωνεις κατι παραπανω αλλα εχει και αποτελεσματα.
Παντα μετα απο καθε 95αρα βαζω 100αρα.Δεν μου κολλανε και πολυ οι χημειες που κανουν στα βενζιναδικα οποτε την βαζω για να καθαρισει και ο κινητηρας.
STELIOS - Κυρ 03 Δεκ 2006, 10:37:24
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
STELIOS έγραψε:
αλλα μεταξυ μας εγω θα εμπιστευομουν περισσοτερο τους ελεγχους της Shell.


Εεε, μεταξύ μας ντε!

Μη το γράφεις στο forum Razz


Μην το πεις ουτε του παπα !!
Lef205 - Πεμ 14 Δεκ 2006, 04:02:43
Θέμα δημοσίευσης:
τον τελευταιο καιρο βζω βενζινη στο αγωνιστικο απο την aegean αφενως γιατι το πρατηριο ειναι στο δρομο μου και αφετερου γιατι η τιμη 0,98 για την 100αρα ειναι δελεαρ προς εξεταση!
λοιπον σας πληροφορω οτι δεν εχω παρατηρησει ΚΑΜΙΑ διαφορα απο τις αλλες 100αρες και μαλιστα σε αυτοκινητο που εχει γαργαλημενο μοτερ οποτε θα επρεπε λογικα να βλεπω διαφορα.
Απο αλλο πρατηριο της ιδιας εταιρειας δεν ξερω αν θα γεμιζα αλλα το συγκεκριμενο παντα λαμπει σαν καινουργιο και ολοι οι υπαλληλοι ειναι επιεικως ευγενεστατοι οποτε ισως να προσεχουν λιγο παραπανω και το προιον τους.
Απο τις αλλες διαφορα μου εκανε η κινητρον της ΕΚΟ και η ουλτιμειτ οταν ειχε πρωτοβγει.
Ghost Dog - Πεμ 14 Δεκ 2006, 08:36:26
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω παλι στον Πασχαλιτσα που εβαλα μια φορα 95αρα γιατι ειχα στεγνωσει απο λ7 ειδα διαφορα...(παροτι ειναι μαμα!!) Shocked
Ακομα και ο ηχος του μοτερ ηταν διαφορετικος... (με την 100αρα ηταν πιο μπασος και τραχυς!)
Απο τοτε μονο 100αρα...(γι'αυτο εχω ξεπουληθει στις βενζινες Laughing Laughing )
ultra-one - Πεμ 14 Δεκ 2006, 13:04:23
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
....και η ουλτιμειτ οταν ειχε πρωτοβγει.

Καλή παρατήρηση το "'Οταν είχε πρωτοβγεί" διότι τώρα είναι χάλια!


Ghost Dog έγραψε:
Εγω παλι στον Πασχαλιτσα που εβαλα μια φορα 95αρα γιατι ειχα στεγνωσει απο λ7 ειδα διαφορα...(παροτι ειναι μαμα!!) Shocked
Ακομα και ο ηχος του μοτερ ηταν διαφορετικος... (με την 100αρα ηταν πιο μπασος και τραχυς!)
Απο τοτε μονο 100αρα...(γι'αυτο εχω ξεπουληθει στις βενζινες Laughing Laughing )

Ποιες 100άρες δοκίμασες Άρη????
Γράψε μας τα σχόλια σου για την κάθε μια! Cool


Προς το παρόν έχω ξαναβάλει Shell V-Power Racing από το πρατήριο στη Βουλιαγμένης απέναντι από το μετρό Αγίου Δημητρίου (με 1,19ευρώ το λίτρο παρακαλώ - όσο έχει και η ΒΡ 100) και το αυτοκίνητο πετάει χωρίς να καίει πολύ!
Χθες που αναγκάστηκα να πάρω το αυτοκίνητο για να πάω στη δουλειά (λόγο απεργίας στον Προαστιακό, Μετρό κλπ) μέσα σε "μόλις" 2 ώρες και 10 λεπτά που χρειάστηκα για να καλύψω τα 12 χμ απόσταση από το σπίτι μου στη δουλειά και στο χειρότερο μποτιλιάρισμα που έχω δει μέχρι τώρα στην Αθήνα (αφού δεν έβαλα σχεδόν πουθενά 2α από το Σταθμό Λαρίσης μέχρι τον κόμβο της Αττικής Οδού στην Κηφισίας!), ο υπολογιστής (που είχα μηδενίσει) έδειξε μέση κατανάλωση 14,5λ/100χμ που είναι περίπου η ίδια κατανάλωση που έχω με ΒΡ 100 σε "νορμάλ" κυκλοφοριακές συνθήκες με πολύ λιγότερο μποτιλιάρισμα. Στις ίδιες συνθήκες με ΒΡ θα είχε πάει >20λ/100χμ!
Μεσημέρι Σαββάτου πάντως (που έχει και πάλι αρκετή κίνηση) ο υπολογιστής έδειξε 9,8λ/100χμ για την απόσταση από τη Shell στη Βουλιαγμένης μέχρι το σπίτι μου.

Πάντως προσωπικά πίνω νερό στο όνομα της Shell V-Power Racing ανκαι χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες δεν με βολεύει καθόλου το ότι στη Shell δεν μπορούν να βγάζουν τιμολόγια με ότι ποσό θες όπως κάνουν άλλες εταιρείες παρά μόνο το ακριβές ποσό που αντιστοιχεί στην ποσότητα που έβαλες..... Evil
Gr@lly - Πεμ 14 Δεκ 2006, 13:17:51
Θέμα δημοσίευσης:
Εχουμε πει δεν κάνει να βάζεις συνέχεια Racing.
Δεν είναι απλή κατοστάρα εχει και καθαριστικα..
Και μάλλον νερο κάτι τέτοιο..
Πάντος η κατανάλωση είναι η ίδια και μεγαλύτερη..
Road_Runner - Πεμ 14 Δεκ 2006, 13:34:23
Θέμα δημοσίευσης:
ultra-one έγραψε:
Πάντως προσωπικά πίνω νερό στο όνομα της Shell V-Power Racing ανκαι χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες δεν με βολεύει καθόλου το ότι στη Shell δεν μπορούν να βγάζουν τιμολόγια με ότι ποσό θες όπως κάνουν άλλες εταιρείες παρά μόνο το ακριβές ποσό που αντιστοιχεί στην ποσότητα που έβαλες..... Evil


Χάρη δεν είναι έτσι. Προφανώς στο πρατήριο που βάζεις δεν είναι έτσι... Ο πατέρας μου βάζει από έναν στην Ν. Ιωνία και του κόβει και παραπάνω και όταν βάζει στο Ι.Χ. του κόβει τιμολόγιο για το φορτηγό...
Επίσης σε αυτόν που βάζω εγώ μου βάζει και περισσότερους πόντους στην κάρτα... Είναι που θα πέσεις...

Τέλος εγώ 100αρα βάζω μόνο σε αγώνες και πιστες, τρακνειζ κλπ κλπ. Εκεί βλέπω διαφορά στο ότι το αμάξι ανεβάζει πολύ πιο γρήγορα και πιο εύκολα... Δείχνει σαν να μην ζορίζεται. + το ότι όπως είπε ο Άρης το μοτέρ ακούγεται πιο "υγειές"
Βάζω μόνο Σελ και μια φορά που είχα βάλει ΒΡ 100αρα έκλαιγα τα λεφτά μου... ΑΙΣΧΟΣ. Χειρότερη και απο βε παουερ της Σελ.
ultra-one - Πεμ 14 Δεκ 2006, 14:22:34
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Ο πατέρας μου βάζει από έναν στην Ν. Ιωνία και του κόβει και παραπάνω και όταν βάζει στο Ι.Χ. του κόβει τιμολόγιο για το φορτηγό...
Επίσης σε αυτόν που βάζω εγώ μου βάζει και περισσότερους πόντους στην κάρτα... Είναι που θα πέσεις...

Νίκο τα πρατήρια που ανήκουν στην ίδια τη Shell δεν μπορούν να το κάνουν αφού είναι Online με τα κεντρικά και η ποσότητα βενζίνης που έβαλες αυτόματα αφαιρείται από το "στοκ" τους και τιμολογείται από το κεντρικό σύστημα. (Έτσι ελέγχονται και πολύ καλά από τη Shell για νοθεία και άλλες παρατυπίες).
Αν το πρατήριο που λες είναι απλά Franchise τότε για αυτό μπορεί να το κάνει, όπως μπορεί να κάνει και ευκολότερα νοθεία και παρατυπίες.....
(Καλού κακού ρίξε μια ματιά στη λίστα του ΥΠΑΝ να δεις αν είναι από τα πρατήρια που έφαγαν πρόστιμο!!!!!)


Road_Runner έγραψε:
μια φορά που είχα βάλει ΒΡ 100αρα έκλαιγα τα λεφτά μου... ΑΙΣΧΟΣ.

Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα... Wink
Road_Runner - Πεμ 14 Δεκ 2006, 15:00:40
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν είναι στην λίστα....
Αυτό Χάρη μπορεί να γίνει γιατί δεν έχουν όλοι όσοι βάζουν βενζίνη Κάρτα σμαρτ κλαμπ και δευτερον δεν ζητάνε όλοι τιμολόγιο. Επομένως μπορεί να γίνει αυτό που λέω. Και ναι είναι της σελ τα καταστήματα Wink
brz20 - Πεμ 14 Δεκ 2006, 15:05:15
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω παντως αυριο φευγω για Τρικαλα και θα παω να φουλαρω με 100αρα της Shell.
Θα σας πω καταναλωση μολις φτασω.
Συνηθως το βγαζω με το μισο ρεζερβουαρ(δηλαδη 30 λιτρα).
Road_Runner - Πεμ 14 Δεκ 2006, 15:20:36
Θέμα δημοσίευσης:
Αθήνα πότε θα είσαι?
brz20 - Πεμ 14 Δεκ 2006, 15:38:52
Θέμα δημοσίευσης:
Σαββατο ξημερωματα.
5 με 6 το πρωι.
Τι σκεφτηκες και ρωτας??
Steve - Πεμ 14 Δεκ 2006, 15:39:33
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Συνηθως το βγαζω με το μισο ρεζερβουαρ(δηλαδη 30 λιτρα).


Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος στην απόσταση... Rolling eyes
Road_Runner - Πεμ 14 Δεκ 2006, 15:50:16
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδή Παρασκευή παίζει ο συνηθισμένος καφές, αν ήσουν μια νορμαλ ώρα να βρισκόμασταν να τα λέγαμε και από κοντα
brz20 - Πεμ 14 Δεκ 2006, 16:02:23
Θέμα δημοσίευσης:
Για καφε δεν παιζει γιατι θα ειμαι πολυ πρωι εκει.Ασε που πρεπει και να φυγω με την μια για πανω.
Οταν θα κατεβενω μπορουμε να το κανονισουμε.
Και τωρα παμε στον περιεργο Steve.
Η αποσταση ειναι 360 χιλιομετρα απο Αθηνα μεχρι Τρικαλα.
Με 30 λιτρα ειμαι κομπλε.
Road_Runner - Πεμ 14 Δεκ 2006, 18:56:15
Θέμα δημοσίευσης:
Και θα πεταχτεί τώρα ο Σταύρος και θα πει: "Και πως πας στον δρόμο; 360 χλμ και καις 30 λίτρα; Σαν κότα πας. Και θα σε περνάνε και οι κοτες......"
brz20 - Πεμ 14 Δεκ 2006, 19:51:03
Θέμα δημοσίευσης:
Κοιτα ειναι μακρυ το ταξιδι.
Δεν μπορεις να πας ουτε πολυ αργα(80Km/h)αλλα ουτε και πολυ γρηγορα.
Επιλεγω τα 110 με 130 γιατι και οι θορυβοι ειναι σε μετρια επιπεδα.
Σε καποια σημεια ομως πιανω και τα 190 οπως και σε αλλα πιανω τα 70.Στον Δομοκο ας πουμε δεν μπορεις να πας οπως θες.
Αλλα αυτο το κομματι αν και πρωι το παω πολυ καλα.
Γουσταρω το κρατημα του αυτοκινητου μου.
Steve - Πεμ 14 Δεκ 2006, 20:29:15
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Και θα πεταχτεί τώρα ο Σταύρος και θα πει: "Και πως πας στον δρόμο; 360 χλμ και καις 30 λίτρα; Σαν κότα πας. Και θα σε περνάνε και οι κοτες......"


Μπα, πρόλαβε ο Νίκος και έγραψε για εμένα, οπότε τί μένει να γράψω εγώ? ... Rolling eyes

Για την απόσταση ΤΕΙ Αιγάλεω μέχρι το σπίτι μου εδώ στη Λάρισα που είναι κοντά στα 370 χιλιόμετρα σύνολο, με το trip computer στην μέση ωριαία ταχύτητα να δείχνει 120-130 χλμ. σε όλη την διαδρομή (2 ώρες και 45 λεπτά περίπου), καίω 30 ευρώ 100άρας βενζίνης με 0.958 το λίτρο... και δεν πάω από Δομοκό, πάω κανονικά στην Ε75 (a.k.a. Εθνική Οδός)

Η ερώτηση μου για την απόσταση φίλε Νικόλα είναι για να δώ τα χιλιόμετρα και την κατανάλωση και τί διαφορές έχουμε με τον brz (1.4 εγώ, 1.6 αυτός και κάποια έξτρα κιλά)...
brz20 - Παρ 15 Δεκ 2006, 00:33:58
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Η ερώτηση μου για την απόσταση φίλε Νικόλα είναι για να δώ τα χιλιόμετρα και την κατανάλωση και τί διαφορές έχουμε με τον brz (1.4 εγώ, 1.6 αυτός και κάποια έξτρα κιλά)...


Και καποια εξτρα αλογα.Μην ξεχνιομαστε.
Road_Runner - Παρ 15 Δεκ 2006, 01:41:44
Θέμα δημοσίευσης:
Σιγά.... Σιγά με τον σταύλο.... Θα ξεπηδήσει κανένα άλογο και θα το ψάχνουμε βραδιάτικα..... Laughing Laughing Laughing
brz20 - Παρ 15 Δεκ 2006, 09:34:57
Θέμα δημοσίευσης:
Ξερεις τι φασαρια κανουν?
Οταν ανοιγεις το καπο ακους σε περνουν τα αυτια.
127 ειναι.Ζωη να 'χουν.
COOL ALEXIS - Παρ 15 Δεκ 2006, 11:15:20
Θέμα δημοσίευσης:
Τιμονοπληκτος έγραψε:
Πάντως προσωπικά πίνω νερό στο όνομα της Shell V-Power Racing ανκαι χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες δεν με βολεύει καθόλου το ότι στη Shell δεν μπορούν να βγάζουν τιμολόγια με ότι ποσό θες όπως κάνουν άλλες εταιρείες παρά μόνο το ακριβές ποσό που αντιστοιχεί στην ποσότητα που έβαλες.....

Νίκο τα πρατήρια που ανήκουν στην ίδια τη Shell δεν μπορούν να το κάνουν αφού είναι Online με τα κεντρικά και η ποσότητα βενζίνης που έβαλες αυτόματα αφαιρείται από το "στοκ" τους και τιμολογείται από το κεντρικό σύστημα. (Έτσι ελέγχονται και πολύ καλά από τη Shell για νοθεία και άλλες παρατυπίες).
Αν το πρατήριο που λες είναι απλά Franchise τότε για αυτό μπορεί να το κάνει, όπως μπορεί να κάνει και ευκολότερα νοθεία και παρατυπίες.....
(Καλού κακού ρίξε μια ματιά στη λίστα του ΥΠΑΝ να δεις αν είναι από τα πρατήρια που έφαγαν πρόστιμο!!!!!)


Τι λες τώρα Question Question Question

Βάζουνε όλα τα αυτοκίνητα που περνάνε από το πρατήριο αμόλυβδη με τιμολόγιο Question Question Question Question Question

ΕΕΕΕΕ Question Question Question

Το πρόβλημα είναι στο πετρέλαιο που όλοι θέλουνε τιμολόγιο άρα δεν μπορούν να βάλουν παραπάνω στο δελτίο Twisted evil

Μην ακούω τις δικαιολογίες που λένε πρωί πρωί γιατί είναι μπούρδες Exclamation

Απλά πολλοί δεν θέλουν να κάνουν τέτοια... Wink
Steve - Παρ 15 Δεκ 2006, 14:30:41
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Ξερεις τι φασαρια κανουν?
Οταν ανοιγεις το καπο ακους σε περνουν τα αυτια.
127 ειναι.Ζωη να 'χουν.


Θα έλεγα τί 127 είναι αλλά τέλοσπάντων...

Έλα να σου ράψω ένα Armani για τις γιορτές... Cool
sps - Πεμ 25 Ιαν 2007, 12:18:35
Θέμα δημοσίευσης:
Διαβασα μερικες σελιδες απο αυτο το τοπικ.
Λοιπον για να μην κουραζομεαστε με συγκρισεις,πρεπει πρωτα να δουμε ποσες εταιρειες φτιαχνουν 100 βενζινη.
Η bp εχει ανακοινωσει οτι τη φερνει απο το εξωτερικο.
Η shell?
H eko
Aegian klp πιστευω ειναι μια η βενζινη που βγαινει απο τα διυληστηρια εδω στην Ελλαδα.Διανεμεται στις εταιρειες και απλα αλλαζει το ονομα.
Αρα τα κριτηρια που πρεπει να μας απασχολουν ειναι ποια βενζιναδικα δεν τη νοθευουν,, εχουν καθαρες δεξαμενες,χωρις νερα και υγρασιες,και αλλα τετοια ομορφα.
Road_Runner - Πεμ 25 Ιαν 2007, 12:52:36
Θέμα δημοσίευσης:
Σπύρο η ΒΡ φτιάχνεται στην Ελλάδα.....
Αυτή η καινούργια των 110 οκτανίων (νομίζω) είναι αυτή που θα έρχεται απο έξω.
Η Shell v-power racing είναι σίγουρο ότι έρχεται απο έξω. Και είναι πάρα πολύ καλή...
plaketokofths - Πεμ 25 Ιαν 2007, 12:57:20
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Σπύρο η ΒΡ φτιάχνεται στην Ελλάδα.....
Αυτή η καινούργια των 110 οκτανίων (νομίζω) είναι αυτή που θα έρχεται απο έξω.
Η Shell v-power racing είναι σίγουρο ότι έρχεται απο έξω. Και είναι πάρα πολύ καλή...


102 οκτάνια, τα 110 θα μείωναν την απόδοση ενος νορμάλ κινητηρα.

Πράγματι η shell ερχεται απο έξω. Τα άλλα τζουμάνια είναι απο το ιδιο και ελληνικό διυληστήριο και δέχονται χημική επεξεργασία απο την κάθε εταιρεία.
netblaster - Πεμ 25 Ιαν 2007, 13:06:12
Θέμα δημοσίευσης:
Mια τετοια βενζινη παντως (100αρα) δεν εχει και ιδιαιτερο νοημα στην πολη!!! Τζαμπα τα λεφτα...

Εγω προσωπικα μονο σε ταξιδια βαζω και παλι μονο αν βγαινω στο κοστολογιο!!!

Προτιμω τη Shell, μονο για το λογο οτι ερχεται απ' εξω!!! Βεβαια οι πρατηριουχοι-αλχημιστες ποτε δεν ξερεις τι κανουν!!! Η μαλλον, παντα υποψιαζεσαι οτι κατι κανουν...
brz20 - Πεμ 25 Ιαν 2007, 15:17:52
Θέμα δημοσίευσης:
102 ειναι η καινουργια.Κατι ασχετο θελω να πω.
Τα μονοθεσια της F1 εχω ακουσει οτι περνουν βενζινη 108 οκτανιων.Αυτο αλιθευει?Ξερει κανεις?
Συμφωνω οτι σε ταξιδια μια 100αρα ειναι καλη αλλα οχι το παν για οικονομια.
sps - Πεμ 25 Ιαν 2007, 20:17:48
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
102 ειναι η καινουργια.Κατι ασχετο θελω να πω.
Τα μονοθεσια της F1 εχω ακουσει οτι περνουν βενζινη 108 οκτανιων.Αυτο αλιθευει?Ξερει κανεις?
Συμφωνω οτι σε ταξιδια μια 100αρα ειναι καλη αλλα οχι το παν για οικονομια.

Tα αγωνιστικα καυσιμα ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο
Κανουν πανω απο 10 ευρω/λιτρο.
Ενδεικτικα ενα Εvo N4 βγαζει περι 280 αλογα με αγωνιστικα καυσιμα, και 240-250 με απλη 100ρα!
MEMsound - Πεμ 25 Ιαν 2007, 20:24:56
Θέμα δημοσίευσης:
αν και η βασική τους διαφορά από τα "πολιτικά" καυσιμα δεν είναι στα οκτάνια αλλά στην "ψαγμένη" σύνθεση που διατυρείται σταθερή ανεξαρτήτως θερμοκρασίας κλπ κλπ κλπ αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο μην το μπλέξουμε εδώ...
εξάλλου είναι πέραν από κάθε λογική πανάκριβη μια τέτοια βενζίνη για χρήση εκτός αγώνων και μεταξύ μας παντελώς άχρηστη για τα καθημερινά μας οχήματα Wink
brz20 - Παρ 26 Ιαν 2007, 03:54:18
Θέμα δημοσίευσης:
Σιγουρα ειναι μακρια απο την πραγματικοτητα μας.
Απλα το ανεφερα εγκυκλοπεδικα και πιο πολυ για να μαθω τι ακριβως συμβαινει.
Gr@lly - Κυρ 28 Ιαν 2007, 18:00:06
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτό που ξεχωρίζει ένα ’καθημερινό’ καύσιμο από
ένα ’αγωνιστικό’ είναι η πυκνότητα...

Η FIA έχει φραγμούς και θεωρεί οτι
τα 102 RON(Research Octane Number)
και τα 90 MON(Motor Octane Number).. ΑΡΚΟΥΝ....

ELF RALLYE MAX
101,7 Ron
88,5 Mon
0,780 Πυκνότητα(κιλά/λίτρο στους 15AC)
2 οξυγόνο (% μάζα)..

Χρήση S1600 και αλλα.. εκτός WRC

Laughing
brz20 - Κυρ 28 Ιαν 2007, 21:35:16
Θέμα δημοσίευσης:
Στο WRC?
gavanas - Κυρ 28 Ιαν 2007, 21:56:32
Θέμα δημοσίευσης:
Η αντικροτική ικανότητα ενός καυσίμου είναι μονάχα μία από τις ιδιότητές του.

Μην μπλέκετε τα οκτάνια των αγωνιστικών καυσίμων με αυτά που δίνει το πρατήριο της γειτονιάς.

Οι αγωνιστικές βενζίνες εκτός από υψηλό αριθμό RON (που βοηθά στην επιθετική ρύθμιση του αβανς σε ένα κινητήρα) έχουν και μεγαλύτερη θερμογόνο δύναμη (δηλαδή παράγουν μεγαλύτερο έργο κατά την έκρηξη του μίγματος)
Gr@lly - Δευ 29 Ιαν 2007, 13:27:26
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Στο WRC?


ELF WRF
101,6 ron
89,4 mon
0,763 πυκνότητα
2,6 μάζα
RASTAVIPER - Τρι 27 Φεβ 2007, 20:02:59
Θέμα δημοσίευσης:
Δηλαδή πριν πας για δυναμομέτρηση αν βάλεις 20 € σε άδειο ντεπόζιτο δε γίνεται δουλειά?Πρέπει να κάψεις 1 ντεπόζιτο (δηλαδή να σκάσεις σε βενζίνη την αξία της δυναμομέτρησης) και μετά να περιμένεις να δουλέψει η καλή βενζίνη?
Μιλάμε για αμάξι που μέχρι τώρα βάζει ό,τι νάναι από βενζίνες.
billisdim - Τρι 27 Φεβ 2007, 20:27:08
Θέμα δημοσίευσης:
Σχετικα με την αποδοση των παραπανω απο 102 οκτανιων στον Νορμαλ κινητηρα, μαλλον εχει δικιο ο προηγουμενος, αφου τις προαλλες εκανα ενα γεμισμα με την shell v-power Racing στο κουβαδακι μου,( 1,4 8v), εριξα και μεσα στο ντεποζιτο ενα βελτιωτικο βενζινης της STP, και εκτος οτι μου αναψε το check engine και κατεγραψε σφαλμα πλουσιου μειγματος, στις χαμηλες στροφες 1η-2α μπουκωνε και κοντευε να σβησει. Μεχρι που την εφαγα την βενζινα,επανηλθα στα κανονικα μου και ολα κυριλε απο τοτε. αυταααα.
Gr@lly - Τετ 28 Φεβ 2007, 00:29:55
Θέμα δημοσίευσης:
Εχεις απόλυτο δίκαιο..
Ετσι είναι..
Τα πολλά οκτάνια δεν δουλεύουν σε όλα τα
αυτοκίνητα και δεν κάνουν πάντα καλό...

Laughing Laughing Laughing
brz20 - Τετ 28 Φεβ 2007, 01:22:24
Θέμα δημοσίευσης:
Παντα πρεπει να υπαρχει μετρο.
Εγω μια φορα θελησα να δοκιμασω να ριξω ενα μπουκαλακι της NOS για περισσοτερα οκτανια.
Θυμαμαι ελεγε οτι επρεπε να ριξω το περιεχομενο σε 60 λιτρα βενζινης.
Εδινε 7 οκτανια επιπλεον.Τωρα δεν ξερω πως θα πηγενε με 107 οκτανια αλλα δν μπηκα και στον κοπο να το δοκιμασω.
Gr@lly - Παρ 02 Μάρ 2007, 21:36:49
Θέμα δημοσίευσης:
Κοίτα να πάρουμε το Πεζο σου σε τεύχη...
plaketokofths - Σαβ 03 Μάρ 2007, 01:52:35
Θέμα δημοσίευσης:
To καλύτερο ματζούνι για τα συμβατικά αυτοκ πιστεύω είναι η απλή αμόλυβδη αρκεί να μην έχουν κατουρήσει μέσα οι πρατηριούχοι, σε κάποια ίσως με μεγάλη συμπίεση και οι σουπερ αμόλυβδη, τωρα ποιος και τι.. τρέχα γύρευε. Υπάρχουν πάντως πρατήρια καυσίμων εταιριών και όχι ιδιόκτητα στα οποία οι υπάλληλοι δεν έχοθν κέρδος απο ζαβολιά, τώρα ποια είναι? (αυτα με τις τιμές στα ύψη) Καθένας στην γειτονιά του ξέρει πάνω κατω ποια ειναι!
Gr@lly - Σαβ 03 Μάρ 2007, 11:05:45
Θέμα δημοσίευσης:
Ολα τα αλλα είναι πεταμένα λεφτά...
Διαλέγεις ένα βενζινάδικο και εκεί βάζεις.
Τώρα άμα είναι ..
Ακόμα και απο εταιρίες δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος...
Eιδικα με την Shell....
brz20 - Σαβ 03 Μάρ 2007, 16:52:00
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω στην Shell βρισκω παντα καλη βενζινη.
Δεν ξερω τι να πω.Τυχερος ειμαι?
Gr@lly - Τετ 14 Μάρ 2007, 11:02:58
Θέμα δημοσίευσης:
Βάλε κυροζίνη και θα δείς...
Road_Runner - Τετ 14 Μάρ 2007, 15:53:06
Θέμα δημοσίευσης:
Η shell είναι η μόνη εταιρία που κάνει ελέγχους στα ίδια της τα πρατήρια... Αυτό βέβαια μόνο μέσα σε πόλεις. Σε εθνικές οδούς, Επαρχιακούς δρόμους Ανω-Κάτω Πλατανιάς και καθώς σε μικρές πόλεις και χωριά δεν γίνονται έλεγχοι. Αυτό σημαίνει ότι η βενζίνη είναι πάντα καλή και καθαρή....

http://www.ypan.gr/flash_fuel/kafsima/PROSTIMA.htm
Αν και λίγο Οφ τοπικ δείτε και αυτό....
Δείτε πρόστιμα που τρώνε.......
Και δείτε ότι μόνο ένα πρατήριο της shell εχει φαει προστιμο
RASTAVIPER - Τετ 14 Μάρ 2007, 16:25:22
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Εγω στην Shell βρισκω παντα καλη βενζινη.
Δεν ξερω τι να πω.Τυχερος ειμαι?


Και πώς καταλαβαίνεις ότι είναι καλή η βενζίνη?
Είσαι τίγκα στα οργανάκια που μετράνε καύσιμα με πυρόμετρα, φωτόμετρα κλπ??? Twisted evil
Gr@lly - Πεμ 15 Μάρ 2007, 00:45:42
Θέμα δημοσίευσης:
RASTAVIPER έγραψε:
brz20 έγραψε:
Εγω στην Shell βρισκω παντα καλη βενζινη.
Δεν ξερω τι να πω.Τυχερος ειμαι?


Και πώς καταλαβαίνεις ότι είναι καλή η βενζίνη?
Είσαι τίγκα στα οργανάκια που μετράνε καύσιμα με πυρόμετρα, φωτόμετρα κλπ??? Twisted evil


Χημική ανάλυση γίνεται..
Οπως για παράδειγμα τα βαρύτερα κλάσματα δεν τα
μετράνε με φωτόμετρα και τέτοια...
Θέλει χημείο για να γίνει δουλεία...


Laughing Laughing Laughing
RASTAVIPER - Πεμ 15 Μάρ 2007, 12:04:44
Θέμα δημοσίευσης:
Gr@lly έγραψε:
RASTAVIPER έγραψε:
brz20 έγραψε:
Εγω στην Shell βρισκω παντα καλη βενζινη.
Δεν ξερω τι να πω.Τυχερος ειμαι?


Και πώς καταλαβαίνεις ότι είναι καλή η βενζίνη?
Είσαι τίγκα στα οργανάκια που μετράνε καύσιμα με πυρόμετρα, φωτόμετρα κλπ??? Twisted evil


Χημική ανάλυση γίνεται..
Οπως για παράδειγμα τα βαρύτερα κλάσματα δεν τα
μετράνε με φωτόμετρα και τέτοια...
Θέλει χημείο για να γίνει δουλεία...


Laughing Laughing Laughing


Εγώ ξέρω ότι η χημεία βοηθάει σε άλλα πράγματα, βλέπε Rave party!! Laughing Laughing
brz20 - Πεμ 15 Μάρ 2007, 13:10:57
Θέμα δημοσίευσης:
Μου το εστειλαν με μαζικο email
δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αλλα οφειλω να το επιβραυευσω!!!Ας το βαλουμε υπενθυμιση στα κινητα μας και ισως ωφεληθουμε...
Επισης θα το πω σε οσους περισσοτερους μπορω!!!!

Διαβαστε να δειτε τι λεει.

Φτάνει πια....
Εδώ και 10 ημέρες συμβαίνει κάτι παράξενο και εξωπραγματικό στην χώρα μας.
Παρότι οι τιμές του πετρελαίου διεθνώς μειώθηκαν αισθητά και παραμένουν χαμηλά, η τιμή της βενζίνης στα πρατήρια αυξήθηκε κατά 10 περίπου λεπτά το λίτρο, σε όλα τα πρατήρια βενζίνης.
Γιατί έγινε αυτό; Αυξήθηκε η τιμή του αργού; ΟΧΙ. Υπάρχουν αποθέματα που αγοράστηκαν με ακριβή τιμή; ΟΧΙ
Τότε τι συμβαίνει;
Είναι απλό:
Μειώθηκαν 30-40% τα έσοδα των πρατηρίων από την πώληση πετρελαίου θέρμανσης λόγω της καλοκαιρίας.
Η κυβέρνηση προσανατολίζεται να επαναφέρει το θέμα των ταμειακών μηχανών στα πρατήρια,για να μπορεί να ελέγχει τους τζίρους τους.
Όλα αυτά όμως δεν αρέσουν στο καρτέλ των καυσίμων. Δεν θέλουν να μειωθούν τα έσοδα τους ούτε δραχμή και αποφασίζουν να αλλάξουν προς τα πάνω τις τιμές τους.Αλλωστε σε μια χώρα που αύξησε εν μια νυκτί το ΑΕΠ της κατά 25%, οι καταναλωτές δεν έχουν ανάγκη.
Έτσι είναι όμως;Είμαστε πράγματι τόσο πλούσιοι; Είμαστε πράγματι τόσο πρόθυμοι να συντηρήσουμε το εισόδημα του καρτέλ από την δική μας τσέπη έτσι αβίαστα;
Τι μπορούμε όμως να κάνουμε; Μπορούμε να αντιδράσουμε. Μπορούμε να δείξουμε σε αυτούς που βάζουν αβίαστα το χέρι στην τσέπη μας με το έτσι θέλω, ότι δεν είμαστε αγελάδες να μας αρμέγουν, είμαστε το χέρι που τους ταίζει...
Την επόμενη Τετάρτη, 21 Μαρτίου 2007,μην βάλετε βενζίνη στο αυτοκίνητο σας.Αφήστε το σπίτι.. πάρτε το λεωφορείο...πάρτε το ποδήλατο...μοιραστείτε την διαδρομή με έναν φίλο σας περπατοντας.Αλλά μην βάλετε βενζίνη... αφού είναι τόσο φθηνή και τα κέρδη του καρτέλ τόσα λίγα, δεν θα πάθει κανείς τίποτα αν τα βενζινάδικα δεν έχουν πελάτες για μια μέρα.
Ή μήπως όχι; Μήπως θα δείξουμε επιτέλους οτι δεν είμαστε πρόβατα αλλά ενεργοί και νοήμονες πολίτες;
Αντιδράστε στην απροκάλυπτη επίθεση στην τσέπη μας. Μην βάλετε βενζίνη την Τετάρτη 21 Μαρτίου 2007, και στείλτε αυτό το email σε όλους όσους γνωρίζετε. Όσοι περισσότεροι είμαστε τόσο το καλύτερο!
Andreas - Πεμ 15 Μάρ 2007, 15:24:17
Θέμα δημοσίευσης:
Thumb Left
Tomcat - Πεμ 15 Μάρ 2007, 17:01:54
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Μου το εστειλαν με μαζικο email
δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αλλα οφειλω να το επιβραυευσω!!!Ας το βαλουμε υπενθυμιση στα κινητα μας και ισως ωφεληθουμε...
Επισης θα το πω σε οσους περισσοτερους μπορω!!!!

Διαβαστε να δειτε τι λεει.

Φτάνει πια....
Εδώ και 10 ημέρες συμβαίνει κάτι παράξενο και εξωπραγματικό στην χώρα μας.
Παρότι οι τιμές του πετρελαίου διεθνώς μειώθηκαν αισθητά και παραμένουν χαμηλά, η τιμή της βενζίνης στα πρατήρια αυξήθηκε κατά 10 περίπου λεπτά το λίτρο, σε όλα τα πρατήρια βενζίνης.
Γιατί έγινε αυτό; Αυξήθηκε η τιμή του αργού; ΟΧΙ. Υπάρχουν αποθέματα που αγοράστηκαν με ακριβή τιμή; ΟΧΙ
Τότε τι συμβαίνει;
Είναι απλό:
Μειώθηκαν 30-40% τα έσοδα των πρατηρίων από την πώληση πετρελαίου θέρμανσης λόγω της καλοκαιρίας.
Η κυβέρνηση προσανατολίζεται να επαναφέρει το θέμα των ταμειακών μηχανών στα πρατήρια,για να μπορεί να ελέγχει τους τζίρους τους.
Όλα αυτά όμως δεν αρέσουν στο καρτέλ των καυσίμων. Δεν θέλουν να μειωθούν τα έσοδα τους ούτε δραχμή και αποφασίζουν να αλλάξουν προς τα πάνω τις τιμές τους.Αλλωστε σε μια χώρα που αύξησε εν μια νυκτί το ΑΕΠ της κατά 25%, οι καταναλωτές δεν έχουν ανάγκη.
Έτσι είναι όμως;..............................................
Την επόμενη Τετάρτη, 21 Μαρτίου 2007,μην βάλετε βενζίνη στο αυτοκίνητο σας.Αφήστε το σπίτι.. πάρτε το λεωφορείο...πάρτε το ποδήλατο...μοιραστείτε την διαδρομή με έναν φίλο σας περπατοντας.Αλλά μην βάλετε βενζίνη... αφού είναι τόσο φθηνή και τα κέρδη του καρτέλ τόσα λίγα, δεν θα πάθει κανείς τίποτα αν τα βενζινάδικα δεν έχουν πελάτες για μια μέρα.
Ή μήπως όχι; Μήπως θα δείξουμε επιτέλους οτι δεν είμαστε πρόβατα αλλά ενεργοί και νοήμονες πολίτες;
Αντιδράστε στην απροκάλυπτη επίθεση στην τσέπη μας. Μην βάλετε βενζίνη την Τετάρτη 21 Μαρτίου 2007, και στείλτε αυτό το email σε όλους όσους γνωρίζετε. Όσοι περισσότεροι είμαστε τόσο το καλύτερο!



Thumb Down Thumb Down Thumb Down Thumb Down
Steve - Πεμ 15 Μάρ 2007, 17:03:29
Θέμα δημοσίευσης:
Για δες... Αυτά που λέω από πέρισυ εδώ στη Λάρισα προφορικά... τα γράψαν τώρα σε "μαζικό" mail!

Προοδεύουμε Very happy
brz20 - Πεμ 15 Μάρ 2007, 17:04:53
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτο πρεπει να γινει για καμια βδομαδα να δεις μετα.
Sidobre - Πεμ 15 Μάρ 2007, 17:37:13
Θέμα δημοσίευσης:
Δυστυχώς ο Ελληνας δεν έχει μάθει να κάνει τέτοιες κινήσεις!

Και μια μέρα διαμαρτυρία να κάνει, είναι τόσο μλκς που θα πάει να το φουλάρει την προηγούμενη!

Κάτι τέτοιο θα έπρεπε να συντονιστεί, και αφού πρόκειται για το δικό μας καλό, ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ για μία εβδομάδα να μετακινούμαστε με ποδήλατα/τρένα/λεοφωρεία κλπ κλπ.

Σιγά μην το κάνει ο Ελληνας....

Αλλά άμα το έκανε, θα έβλεπε πως το 1,03 γίνεται 0,90....
brz20 - Πεμ 15 Μάρ 2007, 18:09:03
Θέμα δημοσίευσης:
Εκει θελω να σταθω,στο οτι θα μπορουσαμε να τους καναμε να αγοραζουν 0,6 το λιτρο και να το πουλανε 0,8.
Ο αγωνας θελει θυσιες.Πολλες απο αυτες μπορει να μας βλαπτουν αλλα ομως χριαζονται.
Αλλα απο αυτην την συμπεριφορα που περιγραφεις φαινετε οτι ολοι ειμαστε ιδιοι τελικα.
Θυμαμαι το καλοκαιρι ειχε ερθει μια φιλη μου απο την Αυστραλια και μου ειχε πει οτι οι ανθρωποι κατω εκει ειχαν εκπλαγει απο την ανοδο της βενζινης και οταν την ρωτησα ποσο εχει εκει το λιτρο μου απαντησε κοντευει να φτασει τα 0,8 ευρω την ιδια ωρα που εμεις την ειχαμε 1,07 την απλη αμολυβδη.
Οταν της το εκανα σε αυστραλεζικα δολλαρια εμεινε με ανοιχτο το στομα και κοντεψε να της ερθει εγκεφαλικο οταν ακουσε οτι αυτην την τιμη που την κοιτανε εκπληκτοι εμεις την ειχαμε οταν ηταν η εποχη της φτηνιας.
Sidobre - Πεμ 15 Μάρ 2007, 18:25:11
Θέμα δημοσίευσης:
Επίσης ρε παιδιά, κυκλοφορεί ένας Urban Legend ότι μέσα στην τιμή της βενζίνης, υπάρχει ένα χαράτσι "Υπερ Θεσσαλονίκης" από την φωτιά που είχε ξεσπάσει το 1917...

Ισχύει κάτι τέτοιο; Πού είναι οι Mythbusters?
brz20 - Πεμ 15 Μάρ 2007, 18:39:26
Θέμα δημοσίευσης:
Σε λιγο θα βαλουν και κανενα χαρατσι γιατι οι αρχαιοι Ελληνες εκαναν αλογιστη χρηση καυσιμων υλικων λογο του υγρου πυρ.
Παμε καλα?
Σε αυτην την χωρα ολα αναδρομικα ισχυουν?
soultz - Κυρ 29 Μάρ 2009, 13:01:20
Θέμα δημοσίευσης:
Σε προηγούμενα ποστ κάποιοι έχουν γράψει για νερό στην βενζίνη κτλ. Κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει. Δεν αναμειγνύεται βενζίνη με νερό, έχουν πολύ διαφορετική πυκνότητα...στην δεξαμενη του πρατηριούχου θα καθόταν οι βενζίνη πάνω απο το νερό και θα σου έβαζε ο πρατηριούχος είτε σκέτη βενζίνη είτε σκέτο νερό. Επίσης κάπου είδα για "φρέσκια" βενζίνη που μόλις την έβαλε το βυτίο στο πρατήριο οτι ήταν καλύτερη κτλ...αντίθετα πιστέυω πως η στιγμή που ανεφοδιάζεται ένα πρατήριο είναι η χειρότερη για να γεμίσει κάποιος γιατι η ανάδευση, κάνει διάφορες επικαθίσεις της δεξαμενης να κυκλοφορούν στο καύσιμο
smoki - Κυρ 29 Μάρ 2009, 22:59:29
Θέμα δημοσίευσης:
soultz έγραψε:
Επίσης κάπου είδα για "φρέσκια" βενζίνη που μόλις την έβαλε το βυτίο στο πρατήριο οτι ήταν καλύτερη κτλ...αντίθετα πιστέυω πως η στιγμή που ανεφοδιάζεται ένα πρατήριο είναι η χειρότερη για να γεμίσει κάποιος γιατι η ανάδευση, κάνει διάφορες επικαθίσεις της δεξαμενης να κυκλοφορούν στο καύσιμο


Ειχε τυχει στο πατερα μου να γεμισει στην ελευσινα "φρεσκια" βενζινη και στο Κιατο να ειναι πριν το λαμπακι...Και δεν ηταν θεμα αντλιας
nik244 - Πεμ 02 Απρ 2009, 11:51:59
Θέμα δημοσίευσης:
smoki έγραψε:
soultz έγραψε:
Επίσης κάπου είδα για "φρέσκια" βενζίνη που μόλις την έβαλε το βυτίο στο πρατήριο οτι ήταν καλύτερη κτλ...αντίθετα πιστέυω πως η στιγμή που ανεφοδιάζεται ένα πρατήριο είναι η χειρότερη για να γεμίσει κάποιος γιατι η ανάδευση, κάνει διάφορες επικαθίσεις της δεξαμενης να κυκλοφορούν στο καύσιμο


Ειχε τυχει στο πατερα μου να γεμισει στην ελευσινα "φρεσκια" βενζινη και στο Κιατο να ειναι πριν το λαμπακι...Και δεν ηταν θεμα αντλιας


Αν δεν ήταν θέμα αντλίας τότε τι ήταν?
Anyway, θα συμφωνήσω με τον soultz που λέει οτι η χειρότερη ώρα να βάλει κάποιος βενζίνη είναι αυτή του ανεφοδιασμού.
Ποιά ειναι η καλύτερη; Ειδικά το καλοκαίρι, το βράδυ όταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος και εδάφους είναι ιδιαίτερη χαμηλή αυξάνοντας την πυκνότητα και περιεκτικότητα της βενζίνης (και κάθε υγρού κατ' επέκταση).
geo106xs - Πεμ 02 Απρ 2009, 17:18:33
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω εχω παρατηρησει το αλλο,υπαρχουν φορες που βαζω βενζινη 95αρα(την 100αρα τη σταματησα...τερμα και οι κοντρες στα φαναρια) στο μηχανακι και σερνεται και συν τοις αλλοις βγαζει μαυρη καπνια,επιπλεον το ρεζερβουαρ μυριζει(βρωμαει) πετρελαιο(οχι δε βαζω diesel Laughing ),παιζει να νοθευουν τη βενζινη με πετρελαιο; Δε ξερω τι να πω...παντως μια φορα κοντευα να μεινω,οπερ το ρεζερβουαρ ηταν σχεδον "στραγγα" Laughing και εβαλα 95 v-power και το fxακι "σκοτωνε" μιλαμε!!! Twisted evil
king207cc - Πεμ 02 Απρ 2009, 20:19:23
Θέμα δημοσίευσης:
αν η βενζίνη δεν είναι νοθευμένη κύριως παράγοντας, τοτε νομίζω οτι κάθε 100αρα είναι καλύτερη απο κάθε 95. Εγώ βάζω ΑEGEAN 1ΟΟαρα
κ είναι μια χαρά. Την έχω συγκρίνη με την SHELL 100. Δεν είδα καμία διαφορά κ κερδίζω κ 20 με 25 λεπτα ανα λίτρο.
kos_argyris - Πεμ 02 Απρ 2009, 20:42:45
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν είδες διαφορές με τη 100άρα της shell?? Πόσα χιλιόμετρα έκανες? Ίσως θα έπρεπε να κάνεις παραπάνω για να την καταλάβει ο εγκέφαλος.
king207cc - Πεμ 02 Απρ 2009, 22:24:45
Θέμα δημοσίευσης:
οχι δεν είδα διαφορά, βέβαια είναι καινούργιο το αμάξι μόλις έφτασα τα 1200 km. Aλλά τι διαφορά θα δω σε ενα αμάξι παραγωγείς 1500+ κιλά απο μια 100αρα απο μια άλλη 100αρα??? να μου πεις απο 95αρα σε 100αρα πιο λογικο κ πιο πιθανό είναι. Μην ακούω κάποιους που λένε οτι τους έδωσε 2-3 άλογα παραπάνω, πως καταλαβένεις σε αυτοκίνητο 1,5 τόνου 2 με 3 άλογα???? εκτός κ αν εχουν μονοθέσιο φόρμουλας. Laughing
Globalzero - Τρι 16 Ιούν 2009, 19:12:23
Θέμα δημοσίευσης:
king207cc έγραψε:
αν η βενζίνη δεν είναι νοθευμένη κύριως παράγοντας, τοτε νομίζω οτι κάθε 100αρα είναι καλύτερη απο κάθε 95. Εγώ βάζω ΑEGEAN 1ΟΟαρα
κ είναι μια χαρά. Την έχω συγκρίνη με την SHELL 100. Δεν είδα καμία διαφορά κ κερδίζω κ 20 με 25 λεπτα ανα λίτρο.


Μια απο τα ιδια και εγω.Την περνω με 1,07 τη στιγμη που ολες οι αλλες 100αρες BP pane px 1,30.Διαφορα δεν ειδα..Επιπλεον ειναι ο ιδιος που βαζω εδω και 5 χρονια πετρελαιο στο σπιτι και παραπονο δεν εχω.
Γενικα γνωμη μου ειναι να βρεις ενα πρατηριο που για το χ Ψ λογο εμπιστευεσαι και να το φουλαρεις παντα απο εκει ωστε να μην αναγκαζεσε αν βαζεις απο το καθε ασχετο στην εθνικη ή γενικα οπου αλλου βρεις σε ωρα αναγκης.
mrkaza - Τρι 16 Ιούν 2009, 20:14:08
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω παντος μεχρι τωρα βαζω σε ενα παπουλι με Cyclon που δεν εχει Super αλλα μια απλη Max Drive στο 1,4 μπορω να πω οτι πηγενε καλλιτερα και εκαιγε λιγοτερο απο οτιδιποτε αλλο.

Βεβαια ή κλεβει ή ειναι ο τημιοτερος ολων καθως εχει Cyclon και ειναι ακριβοτερος απο της 2 Shell της γειτονιας .

Εχω βαλει 100αρα σε ασχετο βενζιναδικο και το αμαξι πηγαινε σαφεστατα χειροτερα . Οποτε δεν νομιζω οτι υσχιει το 100αρα αρα καλλιτερη παρα μονο το ανοθευτη αποψη μου βεβαια.
kane - Τρι 16 Ιούν 2009, 21:35:38
Θέμα δημοσίευσης:
το σημαντικό με τις 100ρες είναι να είναι οσο το δυνατον "φρεσκιες"...

Εαν εχετε πρατηριο γνωστό,κεντρικό,ή εστω να εχει κινηση ωστε να ανακυκλωνεται γρηγορα το εμπορευμα του,τότε (εαν δν νοθευεται) η βενζινη 95αρα και 100ρα θαναι μια χαρα!

Εγω προσωπικα οταν το σαξο ηταν βελτιωμένο,ειχα τον πς εγκ πανω,ο οποιος ειναι για βενζινες 98+ οκτανιων...ΜΟΝΟ με την 100ρα της σελ εβλεπε διαφορα (μιλαμε για διαφορα μεγαλη ομως), ενω με τις υπολοιπες 100ρες ουτε κρυο ουτε ζεστη...
dope207 - Τετ 17 Ιούν 2009, 10:02:31
Θέμα δημοσίευσης:
εγώ έχω πάθει ψυχολογικό τραλαλά με τις βενζίνες...
βάζω shell v-power, V-power Racing, από 3-4 διαφορετικά πρατήρια, απόδοση.... 10-20% καλύτερο. Scratch
βάζω από μια BP που μου σύστησε φίλος συγκεκριμένο πρατήριο και έβαλα την απλή... ε ρε παιδιά το αμάξι επιτελούς ξύπνησε!!! βάζω εδώ και ένα μήνα από εκεί και καμία σχέση με πριν!!! φανταστείτε και μόλις βάλω την 100άρα!

γενικά πιστεύω ότι το όλο θέμα είναι οι δεξαμενές του κάθε πρατηρίου πόσο καθαρές είναι, και φυσικά τι νοθεία παίζει απ τον καθένα καταστηματάρχη... Wink
SAKIS-LEMANS - Τετ 17 Ιούν 2009, 10:12:37
Θέμα δημοσίευσης:
και στο δικό μου η shell racing κάνει αισθητή διαφορά από το πρωτο γέμισμα. Αλλά πολύ ακριβή...
Globalzero - Τετ 17 Ιούν 2009, 14:55:51
Θέμα δημοσίευσης:
εδω γινεται της ποπης με τηισ 95αρες φαντασου τι γινεται με τη νοθεια της 100αρας....Βαζεις 95αρα χωρις να το ξερεις και νομιζεις οτι πηρες 10 αλογα πανω Razz
Byakuya - Τετ 17 Ιούν 2009, 18:58:04
Θέμα δημοσίευσης:
Το πρωτο γεμισμα εγινε με Eko kinitron 100.Σκεφτομαι να βαζω μονο απο Εκο προς το παρον , γιατι εχω ακουσει καλα λογια.
dimkeras - Τετ 17 Ιούν 2009, 20:23:23
Θέμα δημοσίευσης:
mrkaza έγραψε:
Βεβαια ή κλεβει ή ειναι ο τημιοτερος ολων καθως εχει Cyclon και ειναι ακριβοτερος απο της 2 Shell της γειτονιας .



Ακριβότερος από Shell? Shocked Shocked Shocked

Μήπως συσκευάζει τη βενζίνη σε γυάλινο μπουκάλι?
Με ετικέτα "Dimple, 15 ετών"? Laughing
king207cc - Τετ 17 Ιούν 2009, 20:38:22
Θέμα δημοσίευσης:
dimkeras έγραψε:
mrkaza έγραψε:
Βεβαια ή κλεβει ή ειναι ο τημιοτερος ολων καθως εχει Cyclon και ειναι ακριβοτερος απο της 2 Shell της γειτονιας .



Ακριβότερος από Shell? Shocked Shocked Shocked

Μήπως συσκευάζει τη βενζίνη σε γυάλινο μπουκάλι?
Με ετικέτα "Dimple, 15 ετών"? Laughing


Ναι κ ο παππούλις κάθεται σε μία καρέκλα κ πετάει φελούς στο βαρέλι μέχρι να ορημάσει η βενζίνη του. Laughing Laughing
dimkeras - Τετ 17 Ιούν 2009, 20:41:40
Θέμα δημοσίευσης:
king207cc έγραψε:
dimkeras έγραψε:
mrkaza έγραψε:
Βεβαια ή κλεβει ή ειναι ο τημιοτερος ολων καθως εχει Cyclon και ειναι ακριβοτερος απο της 2 Shell της γειτονιας .



Ακριβότερος από Shell? Shocked Shocked Shocked

Μήπως συσκευάζει τη βενζίνη σε γυάλινο μπουκάλι?
Με ετικέτα "Dimple, 15 ετών"? Laughing


Ναι κ ο παππούλις κάθεται σε μία καρέκλα κ πετάει φελούς στο βαρέλι μέχρι να ορημάσει η βενζίνη του. Laughing Laughing


Αυτός είναι ο Ιάκωβος Δανιηλίδης ρε! (Jack Daniels) Laughing
king207cc - Τετ 17 Ιούν 2009, 20:44:20
Θέμα δημοσίευσης:
dimkeras έγραψε:
king207cc έγραψε:
dimkeras έγραψε:
mrkaza έγραψε:
Βεβαια ή κλεβει ή ειναι ο τημιοτερος ολων καθως εχει Cyclon και ειναι ακριβοτερος απο της 2 Shell της γειτονιας .



Ακριβότερος από Shell? Shocked Shocked Shocked

Μήπως συσκευάζει τη βενζίνη σε γυάλινο μπουκάλι?
Με ετικέτα "Dimple, 15 ετών"? Laughing


Ναι κ ο παππούλις κάθεται σε μία καρέκλα κ πετάει φελούς στο βαρέλι μέχρι να ορημάσει η βενζίνη του. Laughing Laughing


Αυτός είναι ο Ιάκωβος Δανιηλίδης ρε! (Jack Daniels) Laughing

χεχε αλλος βενζινάς είναι αυτος?? Silly
mrkaza - Τετ 17 Ιούν 2009, 21:44:39
Θέμα δημοσίευσης:
Σοβαρά είναι ενας Παππούλης η γυναίκα του και ο γιος του και δουλεύει και λίγες ώρες ανοίγει κότα της 7 το πρωί και κλείνει μόλις νυχτώσει χειμώνα δηλαδή της 6 απαλά βενζίνη απο παππού τωρα καλοκαιράκι μέχρι της 8-9 κάθετε .

Την διαφορά την έχουμε δει σε 3 αμάξια 3 οδηγοί και πρώτα το είδε η αδελφή μου και έβαλα βενζίνη από εκεί για να της αποδείξω πόσο λάθος είναι (κλασικός άνδρας Razz ) αλλά είχε δίκιο δεν το παραδέχτηκα ποτέ :D και είπα οτι βάζω εκεί γιατί είναι στο δρόμο μου και αφου δεν είναι χαλιά όπως νόμιζα, αλλά είχε δίκιο η Αδελφή μου .

Όποτε αν είσαι προκατελιμενος για το αντίθετο το να δεις διαφορά είναι σίγουρο οτι υπάρχει Smile .

PS http://www.cyclon.gr/products_details0.asp Μάλλον βρήκα πως εξηγείτε και η τιμή και η ποιότητα ειναι σαν τη V power 95 απλη με πρόσθετα και εγω την τιμη την συγρινω με την απλη οχι με την V power
Neuge - Πεμ 18 Ιούν 2009, 23:45:58
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε μάγκες, γέμισα μια μέρα BP Ultimate και το Fiat Punto Sporting 80 HP μου φάνηκε να επιταχύνει πιο δύσκολα σε σχέση με την απλή αμόλυβδη..

Παίζει αυτό ή ήταν ιδέα μου;


Το πόστ σου , Χρυσοβαλάντη , μεταφέρθηκε στην σωστή θεματική ενότητα.

Mod-Team
Stevon

SAKIS-LEMANS - Παρ 02 Οκτ 2009, 15:57:57
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν πρόσφατα είδα το παρακάτω video, πέρα από την κόντρα του ST η BP δίνει κάποιες ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Πόσο αλήθεια είναι αυτό που λέει?


http://www.bp.com/sectiongenericarticle.do?categoryId=9026806&contentId=7049022
nsne - Σαβ 17 Οκτ 2009, 16:34:37
Θέμα δημοσίευσης:
Eγω παντος απο απλη σε super αμολυβδη δεν καταλαβα διαφορες.Μπορει να ειναι μικρες που να μην τις καταβαινω Sad
mechanic - Σαβ 17 Οκτ 2009, 19:47:37
Θέμα δημοσίευσης:
Το να ψαχνεις να βρεις "φρεσκια" καθαρη και ανοθευτη κατοσταρα βενζινη,
ειναι σαν να ψαχνεις να βρεις ομορφη και παρθενα κοπελα στην τριτη λυκειου... Very happy Very happy Very happy

Περα απο την πλακα παντως απο περιεργια και μονο
πριν βελτιωσω το αμαξι μου θα κανω μια δυναμομετριη με 95αρα και μια με 100αρα.
απο (οτι νομιζω τουλαχιστο) καθαρο βενζιναδικο.
ωστε να δουμε στην πραξη τι διαφορα κανει ο THP.

Παντως η αγαπημενη κινηση των βενζιναδων ειναι να
πληρωνεις "καθαρη" (τροπω τινα) 95αρα οταν βαζεις 100αρα.

οποτε προσωπικα προτιμω να πληρωνω 95αρα και τη διαφορα με την 100αρα στα χρηματα που γλυτωνω,
να πηγανουν σε βελτιωσεις πανω στο αμαξι.

NoDsl - Σαβ 17 Οκτ 2009, 20:34:20
Θέμα δημοσίευσης:
Απο τότε που πήρα το αμάξι βάζω μόνο bp 100άρα απο 3 συγκεκριμένα βενζινάδικα. Ένα αθήνα στη μακρυγιάννη στο ρέντη στην αγίας άννης και στην καλαμάτα απο ένα που βάζουν οι μπάτσοι και λοιπές δ.υ και άλλο ένα αθηνών πρίν τον καρέλια(τα αναφέρω για τους συντοπίτες). Τιμές περί το 1.29

Σχεδόν σταθερή απόδοση και με τους τρείς, με εξαίρεση ελάχιστότατες μικροδιαφορές(Το αμάξι καταλαβαίνει ΠΟΛΥ τις βενζίνες). Προχτες στον "αεροδιάδρομο" πρίν την τριπολη με κόντρα αέρα 220κάτι στο κοντέρ χωρίς να πιάσει κόφτη αμα δεν είχε αέρα 230άριζε άνετα.

Μια φορά έκανα το λάθος και έβαλα 100άρα απο άλλο bp, και προσπαθούσα να βρώ τι είχε πάθει το αμάξι. Είχα μια αίσθηση λές και πήγαινα με ελαφρώς σηκωμένο χειρόφρενο!

Δεν ξέρω αν είναι 95 ή 93 ή 98 ή 100. Πάντως το αμάξι πάει όπως πρέπει. Ποτέ κόψιμο, ποτέ δισταγμός ποτέ κόμπιασμα 3500κλμ τώρα με την πλειοψηφία στην εθνική.

Πάντως απο το να δίνω 1.15+ για 95άρα που είναι ούτε 90άρα, καλύτερα 10 λεπτα παραπάνω, αν όχι απο θέμα απόδοσης να μην επιβαρύνω τον κινητηρα με κατάλοιπα.

------------------------------------------------------------------------------------------


Όσο για αυτά που λές φίλε mechanic, αν το φαί δεν είναι καλό, ποτέ δεν θα δείς την απόδοση που έπρεπε να σου προσφέρουν οι αναβαθμίσεις. Όσο περισσότερο τσιτώνεις τόσο μεγαλύτερες απαιτήσεις έχει το άλογο απο το σανό του Wink
manos82 - Κυρ 18 Οκτ 2009, 01:42:26
Θέμα δημοσίευσης:
εγω απο την αρχη που το πειρα μονο 100αρα βαζω BP/SHELL/AEGEAN
αναλογως τα φραγκα!!
mechanic - Κυρ 18 Οκτ 2009, 12:14:11
Θέμα δημοσίευσης:
Οταν καποιος μπορει να δωσει 23+ χηλιαρηκα να αγορασει ενα αμαξι
σιγουρα εχει και την οικονομικη δυνατοτητα να πληρωνει λιγο ποιο ακριβη βενζινη, προκειμενω να εχει καλυτερη αποδοση.
Απο εκει και επειτα οι αναγκες και οι απαιτησεις του καθε ενος απο εμας ποικηλουν.
εγω που κατα 80% κινουμαι σε εθνικη και σε επαρχιακους δρομους
που να βρω βενζιναδικο με καθαρη 100αρα?
εχω φτασει στο σημειο να εχω βαλει στο GPS ειδοποιηση με τα βενζιναδικα που εχουν φαει προστιμο για νοθεια, ωστε να τα αποφευγω αλλα και παλι... Confused Confused
δεν ειναι λιγες οι φορες που εχω βαλει 100αρα και ειτε δεν ειχα καμια διαφορα με την 95αρα ειτε το αμαξι ηταν πεθαμενο.
(οπως πολυ σωστα ανεφερες, σαν να ειχα ξεχασει το χειροφρενο λιγο σηκωμενο)
nikos 206cc - Σαβ 12 Ιούν 2010, 06:14:24
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ηξερα που να ρωτησω για το θεμα αυτο οποτε σορρυ αν ειμαι οφ τοπικ..Οταν βαζω κατοσταρα το αμαξι δεν κανει σχεδον καθολου σκασιματα στο αφημα του γκαζιου...αυτο που οφειλεται?ειναι καλο για το αμαξι?
reselie - Σαβ 12 Ιούν 2010, 08:18:33
Θέμα δημοσίευσης:
Τα σκασιματα ειναι απο ακαυστη βενζινη που καταληγει στην εξατμιση και εκρηγνεται μολις εισελθει λιγος αερας μεσα απο τις θερμοκρασιες...Δεν ειναι και το καλυτερο να εχεις πολλες ακαυστες(δηλαδη πλουσιο μιγμα) αλλα ουτε και πολυ φτωχο μιγμα γιατι τοτε εχεις μεγαλες θερμοκρασιες καυσης με ολα τα επακολουθα.βεβαια ελαχιστα σκασιματα ειναι φυσιολογικα αν εχεις ελευθερωσει εξατμιση!
nikos 206cc - Σαβ 12 Ιούν 2010, 08:45:17
Θέμα δημοσίευσης:
Αρα η 100αρα τι κανει? Rolling eyes πιο φτωχο το μειγμα? Confused Πλουσιο δεν θεωρειται οταν η βενζινη ειναι περισσοτερη απο οσο θα επρεπε σε σχεση με τον αερα?το αμαξι φοραει τελικο gr.n και κανει ενα καλο(χοντροκομμενο)σκασιμο συνηθως οταν αφηνω γκαζι μετα απο βιαιο πατημα η αν εχω το συμπλεκτη λιγο περισσοτερη ωρα πατημενο για να αλλαξω ταχυτητα τοτε κανει 2-3 μαζεμενα οχι πολυ δυνατα...Μηπως επειδη η κατοσταρα ειναι καλυτερης ποιοτητας καιγεται καλυτερα και δεν πεταει ακαυστη???????Εγω μονο αυτο μπορω να σκεφτω Scratch
reselie - Σαβ 12 Ιούν 2010, 09:11:01
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
Αρα η 100αρα τι κανει? Rolling eyes πιο φτωχο το μειγμα? Confused Πλουσιο δεν θεωρειται οταν η βενζινη ειναι περισσοτερη απο οσο θα επρεπε σε σχεση με τον αερα?το αμαξι φοραει τελικο gr.n και κανει ενα καλο(χοντροκομμενο)σκασιμο συνηθως οταν αφηνω γκαζι μετα απο βιαιο πατημα η αν εχω το συμπλεκτη λιγο περισσοτερη ωρα πατημενο για να αλλαξω ταχυτητα τοτε κανει 2-3 μαζεμενα οχι πολυ δυνατα...Μηπως επειδη η κατοσταρα ειναι καλυτερης ποιοτητας καιγεται καλυτερα και δεν πεταει ακαυστη???????Εγω μονο αυτο μπορω να σκεφτω Scratch


το χοντροκομμενο σκασιμο στο κανει γιατι οταν ξαφνικα απο τερμα γκαζι το αφησεις εντελως κλεινει η πεταλουδα με αποτελεσμα να μην εχεις αρκετο οξυγονο για τελεια καυση.ως επακολουθο η περισσια βενζινη που ψεκαζεται δεν καιγεται και την φτυνει στην εξαγωγη ..
Pugobios - Σαβ 12 Ιούν 2010, 09:43:35
Θέμα δημοσίευσης:
η κατοστάρα είναι πιο βραδυκαυστη..και το μόνο που κάνει είναι να βελτιώνει την καύση όσων άφορα τους χρόνο που θα γίνει η ανάφλεξη...επίσης μειώνει την προανάφλεξη με αποτέλεσμα να μειώνονται και τα πυράκια οπότε ο εγγέφαλος μπορεί να δώσει λίγο παραπάνω αβανς γιαυτό και βλέπετε και διαφορά στην απόδοση...
Pugobios - Σαβ 12 Ιούν 2010, 09:44:53
Θέμα δημοσίευσης:
επίσης σκασίματα στην εξάτμιση έχεις όταν υπάρχει πολύ οξυγόνο...όταν έχεις πολύ βενζίνη βλέπεις φλόγες...
moudakas - Δευ 14 Ιούν 2010, 16:00:19
Θέμα δημοσίευσης:
Υπήρξε τεράστια διαφορά στην επιτάχυνση μου απο όταν έβαζα 95αρα και τώρα 100αρα στο 207 το 1.6 ατμοσφαιρικό σε χαμηλές στροφές.Ενώ με την 95αρα ζωριζόταν.Τώρα αν βγάζει περισσότερα χιλιόμετρα θα το δείξει η νεκροψία.
franch_power - Δευ 14 Ιούν 2010, 16:51:40
Θέμα δημοσίευσης:
εγώ παιδία έβαζα 95αρα και είχα την αίσθηση ο,τι το αμάξι δεν άνοιγε κ
τοσο καλά μέχρι που έβαλα 100αρα και είδα διαφορά άλλο πέταγμα ποιό δυνατή ροπή! η 100αρα είναι η ζωή του τούρμπο κινητήρα Wink
reselie - Δευ 14 Ιούν 2010, 18:01:46
Θέμα δημοσίευσης:
moudakas έγραψε:
Υπήρξε τεράστια διαφορά στην επιτάχυνση μου απο όταν έβαζα 95αρα και τώρα 100αρα στο 207 το 1.6 ατμοσφαιρικό σε χαμηλές στροφές.Ενώ με την 95αρα ζωριζόταν.Τώρα αν βγάζει περισσότερα χιλιόμετρα θα το δείξει η νεκροψία.


Αυτο συμβαινει διοτι οι συγχρονοι κινητηρες εχουν εναν αισθητηρα προαναφλεξης οπου αν εντοπιστουν πυρακια καθοριζει την αναφλεξη (το avance ,την προπορια του σπινθηρα δηλαδη σε σχεση με το ΑΝΣ του εμβολου) να γινεται λιγο νωριτερα με αποτελεσμα να μειωνεται η αποδοση του κινητηρα λογο της αντιθετης πιεσης των καυσαεριων αλλα φροντιζει το οριο του καυσιμου πριν την εκρηκτικη αναφλεξη να μην φτασει ποτε...ετσι οταν βαζεις 100αρα ο αισθητηρας ανιχνευει την μεγαλυτερη αντοχη του καυσιμου και οριζει το avance λιγο πιο μετα ,εκει ακριβως οπου οταν γινει η εκρηξη,η μεγιστη πιεση των καυσαεριων να ειναι ακριβως στο ΑΝΣ.οποτε βλέπεις και καλυτερες επιδοσεις Wink
Ελπιζω πως δεν κανω καπου,καποιο σημαντικο λαθος...


Οσο αναφορα τα turbo παντως επειδη η τελικη συμπιεση τους ειναι αρκετα μεγαλυτερη νομιζω πως εκει θα παιζει μεγαλο ρολο η βενζινη...
moudakas - Τρι 15 Ιούν 2010, 13:46:15
Θέμα δημοσίευσης:
Σε ευχαριστώ για την επεξήγηση.Πείτε με περίεργο αλλά είχα συνηθήσει την 95αρα και δεν το ετρεχα ενω με την 100αρα απο κεί που πήγαινα παναγία,το πάταγα οπότε όχι τόσο συχνα 100αρα Rolling eyes
vansak - Κυρ 20 Ιούν 2010, 18:29:02
Θέμα δημοσίευσης:
Στην Αγγλία η bp ultimate καταργήθηκε. Λογικά κάτι παραπάνω ξέρουν ... από εμάς που πάμε και δίνουμε 2 ευρώ το λιτρο στον κάθε Λάτση χωρίς λόγο.

http://www.bp.com/sectiongenericarticle.do?categoryId=6621&contentId=7060376
abaleo - Κυρ 20 Ιούν 2010, 20:37:50
Θέμα δημοσίευσης:
καταργησαν τη βενζίνη των 102 οκτανιών... που ήταν για αγωνιστική χρήση...
smoki - Δευ 21 Ιούν 2010, 16:03:57
Θέμα δημοσίευσης:
η ultimate αποσο ξερω ειναι 98αρα. Και στο λινκ αναφερεται στην αγωνιστικη που αν διαβασεις καλα λεει οτι διανεμεται σε λιγα πρατηρια στην Αγγλια
vansak - Δευ 21 Ιούν 2010, 19:06:54
Θέμα δημοσίευσης:
Γραφει οτι διανέμεται ως στοκ γιατί η μονάδα παραγωγης στο Coryton έκλεισε, και δεν ειναι σιγουρο οτι θα υπάρχει στα λιγα αυτα πρατηρια
(We suggest you contact one of the sites that has been selling BP Ultimate 102 directly to establish if stocks are still available. )

Προσωπικα πιστευω οτι ειναι θεμα πτωσης ζητησης κι ετσι εμεινε μονο η 97, που αν υπηρχε κι εδω θα ηταν πολυ καλη περιπτωση.
abaleo - Δευ 21 Ιούν 2010, 20:19:36
Θέμα δημοσίευσης:
αναφέρεται στην αγωνιστική βενζίνη που διανεμόταν μόνο σε λίγα πρατήρια που ισοδυναμεί με 102 οκτάνια

η ultimate είναι 98 οκτανίων που με πρόσθετα ισοδυναμεί σε 100 οκτάνια. αυτή αποκλείεται να την κόψουν
Driver ///M - Δευ 21 Ιούν 2010, 21:26:51
Θέμα δημοσίευσης:
moudakas έγραψε:
Υπήρξε τεράστια διαφορά στην επιτάχυνση μου απο όταν έβαζα 95αρα και τώρα 100αρα στο 207 το 1.6 ατμοσφαιρικό σε χαμηλές στροφές.Ενώ με την 95αρα ζωριζόταν.Τώρα αν βγάζει περισσότερα χιλιόμετρα θα το δείξει η νεκροψία.


Τεράστια διαφορά σε ατμοσφαιρικό κινητήρα 1600 κυβικών, αποκλείεται να είδες φίλε, ακόμα και αγωνιστική 130 οκτανίων να έβαζες και μεθανόλες κλπ. Αυτό που παίζει είναι η 95 που έβαζες να μην ήταν τόσο καθαρή και να χτυπούσε πυράκια το αυτοκίνητο κόβοντας αβανς και με την 100άρα να αποκαταστάθηκε το θέμα αυτό και να δινόταν σωστό αβανς.

Αν συνεπώς έβαζες καθαρή 95άρα, οι διαφορές με την 100άρα θα ήταν από μικρές έως ανύπαρκτες στο αυτοκίνητό σου.
Εγώ σε bmw 320 έβαζα σχεδόν δύο χρόνια 100άρα, αλλά λόγω της γελοία υπερβολικής τιμής που έχουν, αποφάσισα να βάζω 95άρα σε πρατήριο που εμπιστεύομαι. Καμία διαφορά ούτε σε επιδόσεις, ούτε σε κατανάλωση, ούτε πουθενά. Όλα αυτά με βενζίνες κατά κανόνα ΕΚΟ, αλλά και Shell και ΒΡ καά καιρούς.

Στα τούρμπο λόγω της συμπίεσης, η 100άρα κάνει κάποια διαφορά σε σχέση με την απλή. Σε ατμοσφαιρικό κινητήρα όμως, οι διαφορές είναι απειροελάχιστες.
Όσοι λένε ότι βλέπουν τεράστιες διαφορές, ή έβαζαν σκάρτη 95άρα, ή νομίζουν ότι υπάρχει διαφορά, δηλαδή είναι κυρίως στο μυαλό τους.
nikos 206cc - Τρι 22 Ιούν 2010, 08:53:36
Θέμα δημοσίευσης:
Παντως παιδες εδω και κανα 6μηνο που χρησιμοποιω 95αρα βενζινη παρατηρησα οτι η καταναλωση μου που επαιζε (μεικτη)απο 8,1-8,3 λιτρα εχει σταθεροποιηθει τωρα στο 8,8 με 9.1 λιτρα...δηλαδη περιπου 0,7 λιτρα παραπανω /100 χλμ...Και για να προλαβω μερικους εδω και 2 χρονια (μπορει και παραπανω)το οδηγικο μου στυλ ειναι το ιδιο στον τροπο που διαχειριζομαι το γκαζι σε ταξιδι και πολη(μαλιστα υιοθετησα και το στυλ οπου στην πολη την 1η την χρησιμοποιω ισα-ισα για να ξεκινησει το αμαξι μεχρι δηλαδη 1700 σ.α.λ περιπου)Με αυτα και με αυτα σκεφτομαι να το γυρισω στην 100αρα να δω αν τελικα η καταναλωση ξανακατεβει Confused
nsne - Τρι 22 Ιούν 2010, 19:28:41
Θέμα δημοσίευσης:
ποια πιστευεται ειναι καλυτερη απο αποψη επιδοσεων η ultimate η η vpower racing?
ironman02 - Τρι 22 Ιούν 2010, 19:34:36
Θέμα δημοσίευσης:
nsne έγραψε:
ποια πιστευεται ειναι καλυτερη απο αποψη επιδοσεων η ultimate η η vpower racing?


Αυτή που δεν είναι νοθευμένη! Very happy
Ghost Dog - Τρι 22 Ιούν 2010, 19:57:27
Θέμα δημοσίευσης:
ironman02 έγραψε:
nsne έγραψε:
ποια πιστευεται ειναι καλυτερη απο αποψη επιδοσεων η ultimate η η vpower racing?


Αυτή που δεν είναι νοθευμένη! Very happy

+1 Cool Very happy Wink Laughing
franch_power - Τρι 22 Ιούν 2010, 20:21:55
Θέμα δημοσίευσης:
ο νίκος έχει δίκιο σ'αυτό που λέει δεν υπαρχη μεγάλη διαφορά έως και καθόλου σε ατμοσφαιρικό κινητήρα!
ενώ στους turbo κινητήρες υπάρχει διαφορά στο αβάνς.
απο προσωπική μου εμπειρία όταν έβαζα 95άρα όταν εκβίαζα το γκάζι με τρίτη σχέση στις 2900prm το αμάξι χτυπούσε πυράκια λες κ δεν σήκωνε την ταχύτητα,μόλις έβαλα 100άρα (από καθαρό πρατήριο) δεν το ξανά έκανε πότε διότι το αβάνς δούλευε όπως θα έπρεπε να δουλεύει! Smile όσο αναφορά bp racing είναι παρά πολύ καλή αλλά αξίζει να βάζεις βενζίνει με 2Ε το λίτρο? Smile
alexandros 207 Rallye - Τετ 23 Ιούν 2010, 10:45:05
Θέμα δημοσίευσης:
εγω που εχω βαλει σε διαφορα πρατηρια 100αρα
η bp ηταν καλυτερη απ τις αλλες
τωρα ποσο 100ρες ηταν οι αλλες δεν ξερω
παντως με bp ultimate εμενα πηγαινε καλυτερα
μπορει να ειναι και η μονη που ειναι καθαρη δεν ξερω τουλαχιστον στα πρατηρια που εβαζα εγω
Confused

οσο για το αν βλεπεις διαφορα σε ατμοσφαιρικα μεταξυ 95 και 100 οκτανια
και στα ατμοσφαιρικα που εχουν μεγαλη συμπιεση π.χ. 11,5/1 υπαρχει αισθητη διαφορα αν βαλεις 100αρα γιατι οσα εχουν μεγαλη συμπιεση εκμεταλευονται καλυτερα την 100αρα,κανουν καλυτερη καυση
σε αυτα με χαμηλη συμπιεση π.χ. 9/1 δεν υπαρχει διαφορα τζαμπα λεφτα Smile
nsne - Τετ 23 Ιούν 2010, 15:05:39
Θέμα δημοσίευσης:
στο δικο μου η μονη διαφορα που καταλαβα απο 95 σε 100 ηταν οτι δεν ακουγονται πυρακια,αν και πιστευω οτι μια διαφορα και στην τελικη ταχυτητα θα εχει(μικρη τουλαχιστον).σε ρεπριζ μου φαινεται το ιδιο
Driver ///M - Πεμ 24 Ιούν 2010, 00:03:20
Θέμα δημοσίευσης:
To power πάντως, σε δοκιμή που έκανε σε βενζίνες 100 οκτανίων των ΒΡ, shell και ΕΚΟ, έβγαλε καλύτερη την ΕΚΟ kinitron. Μην κολλάτε σε ΒΡ και shell, το ότι είναι (κατά κανόνα) πιο ακριβές δε σημαίνει ότι είναι απαραίτητα και καλύτερες..
nikos 206cc - Πεμ 24 Ιούν 2010, 08:19:22
Θέμα δημοσίευσης:
Driver ///M έγραψε:
To power πάντως, σε δοκιμή που έκανε σε βενζίνες 100 οκτανίων των ΒΡ, shell και ΕΚΟ, έβγαλε καλύτερη την ΕΚΟ kinitron. Μην κολλάτε σε ΒΡ και shell, το ότι είναι (κατά κανόνα) πιο ακριβές δε σημαίνει ότι είναι απαραίτητα και καλύτερες..


+1000 Wink
Μου εχει τυχει πολλες φορες να νιωσω καλυτερα το αμαξι με κινιτρον παρα π.χ με V-pover racing...ολη η ιστορια ειναι το πρατηριο και οχι η ταμπελα Smile
reselie - Πεμ 24 Ιούν 2010, 08:43:22
Θέμα δημοσίευσης:
Αληθεια υπαρχει τροπος να παρω μισο λιτρο βενζινη απο το πρατηριο που βαζω σε ενα καθαρο δοχειο και να το παω για αναλυση και που μπορει να γινει αυτο? επισης γνωριζουμε κοστος? Idea
nikos 206cc - Πεμ 24 Ιούν 2010, 09:01:47
Θέμα δημοσίευσης:
reselie έγραψε:
Αληθεια υπαρχει τροπος να παρω μισο λιτρο βενζινη απο το πρατηριο που βαζω σε ενα καθαρο δοχειο και να το παω για αναλυση και που μπορει να γινει αυτο? επισης γνωριζουμε κοστος? Idea


Τασο λογικα αυτο που λες θα μπορει να γινει σε καποιο χημικο εργαστηριο αλλα και παλι δεν θα μπορεις να εισαι σιγουρος για την βενζινη που φτανει στο τεποζιτο σου καθε φορα που φουλαρεις...Σιγουρα θα σου δωσει μια εικονα για την καθαροτητα της βενζινης αλλα σκεψου οτι αυτο επηρεαζεται απο πολλους παραγοντες οπως π.χ αν η βενζινη εχει μπει στις δεξαμενες απο το φορτηγο αρκετη ωρα και τα κατακαθια εχουν καθησει στον πατο... Wink Αν το κοστος της αναλυσης ηταν λογικο γιατι οχι να μαζευτειτε εσυ και καποιοι φιλοι σου που βαζετε εκει βενζινη και να το δειτε...αλλα αν ειναι μεγαλο δεν πιστευω οτι αξιζει τον κοπο ακριβως για τους λογους που σου περιεγραψα πιο πανω Smile
reselie - Πεμ 24 Ιούν 2010, 09:39:14
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
reselie έγραψε:
Αληθεια υπαρχει τροπος να παρω μισο λιτρο βενζινη απο το πρατηριο που βαζω σε ενα καθαρο δοχειο και να το παω για αναλυση και που μπορει να γινει αυτο? επισης γνωριζουμε κοστος? Idea


Τασο λογικα αυτο που λες θα μπορει να γινει σε καποιο χημικο εργαστηριο αλλα και παλι δεν θα μπορεις να εισαι σιγουρος για την βενζινη που φτανει στο τεποζιτο σου καθε φορα που φουλαρεις...Σιγουρα θα σου δωσει μια εικονα για την καθαροτητα της βενζινης αλλα σκεψου οτι αυτο επηρεαζεται απο πολλους παραγοντες οπως π.χ αν η βενζινη εχει μπει στις δεξαμενες απο το φορτηγο αρκετη ωρα και τα κατακαθια εχουν καθησει στον πατο... Wink Αν το κοστος της αναλυσης ηταν λογικο γιατι οχι να μαζευτειτε εσυ και καποιοι φιλοι σου που βαζετε εκει βενζινη και να το δειτε...αλλα αν ειναι μεγαλο δεν πιστευω οτι αξιζει τον κοπο ακριβως για τους λογους που σου περιεγραψα πιο πανω Smile


το γνωριζω οτι δεν ειναι κατι στανταρ απλα θελω να δω σε γενικες γραμμες τι παιζει μιας και συνεχεια βλεπω το ιδιο φορτηγο να ανεφοδιαζει τις δεξαμενες ολο και μια γενικη ιδεα θα μπορουσα να παρω...και αν ειναι και πολυ μικρο το κοστος θα μπορουσα να το κανω και 1-2 φορες ακομα σε ατακτα χρονικα διαστηματα Rolling eyes
reselie - Πεμ 24 Ιούν 2010, 09:51:31
Θέμα δημοσίευσης:
Καλεσα σε μεγαλη εταιρια που ασχολειται με αναλυσεις πετρελαιοειδων/λιπαντικων...
το κοστος δυστηχως ειναι απαγορευτικο.για αναλυτικο τεστ συμφωνα με τις προδιαγραφες που οριζει το ΦΕΚ γινονται 20 αναλυσεις ,χρειαζονται 3 λιτρα καυσιμο και κοστιζει περι τα 500ευρω...για απλη αναλυση να δεις οκτανια,αν ειναι οντως καθαρη βενζινη οπου εκει γινονται 3-4 τεστακια κανει 200ευρω και χρειαζεται 1 λιτρο..
nikos 206cc - Πεμ 24 Ιούν 2010, 11:22:17
Θέμα δημοσίευσης:
reselie έγραψε:
Καλεσα σε μεγαλη εταιρια που ασχολειται με αναλυσεις πετρελαιοειδων/λιπαντικων...
το κοστος δυστηχως ειναι απαγορευτικο.για αναλυτικο τεστ συμφωνα με τις προδιαγραφες που οριζει το ΦΕΚ γινονται 20 αναλυσεις ,χρειαζονται 3 λιτρα καυσιμο και κοστιζει περι τα 500ευρω...για απλη αναλυση να δεις οκτανια,αν ειναι οντως καθαρη βενζινη οπου εκει γινονται 3-4 τεστακια κανει 200ευρω και χρειαζεται 1 λιτρο..

Κοιτα αν μαζευτειυε καμια 10ρια ατομα που βαζετε απο εκει και σας ενδιαφερει πραγματικα το θεμα (τουλαχιστον για τα οκτανια)αξιζει να το κανετε ακομα και με το κοστος που εχει η αναλυση.. Wink
reselie - Πεμ 24 Ιούν 2010, 11:41:02
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
reselie έγραψε:
Καλεσα σε μεγαλη εταιρια που ασχολειται με αναλυσεις πετρελαιοειδων/λιπαντικων...
το κοστος δυστηχως ειναι απαγορευτικο.για αναλυτικο τεστ συμφωνα με τις προδιαγραφες που οριζει το ΦΕΚ γινονται 20 αναλυσεις ,χρειαζονται 3 λιτρα καυσιμο και κοστιζει περι τα 500ευρω...για απλη αναλυση να δεις οκτανια,αν ειναι οντως καθαρη βενζινη οπου εκει γινονται 3-4 τεστακια κανει 200ευρω και χρειαζεται 1 λιτρο..

Κοιτα αν μαζευτειυε καμια 10ρια ατομα που βαζετε απο εκει και σας ενδιαφερει πραγματικα το θεμα (τουλαχιστον για τα οκτανια)αξιζει να το κανετε ακομα και με το κοστος που εχει η αναλυση.. Wink


Μπα ουτε 10 ατομα θα μαζευτουμε(δεν ξερω κανεναν να βαζει απο εκει) αλλα ουτε πιστευω αξιζει εφοσον δεν εχω (με το αμαξι που εχω) ιδιαιτερες απαιτησεις απο την βενζινη οπως επισης εφοσον τιποτα δεν ειναι σιγουρο οτι θα ισχυει και στο μελλον Wink να εκανε κανα 50αρι το συζητουσαμε...!
alexandros 207 Rallye - Παρ 25 Ιούν 2010, 11:34:34
Θέμα δημοσίευσης:
να ρωτισω κατι...

οσοι εχετε RC 207(μαμα) βαζετε 95αρα Question

αν ναι, εχετε πυρακια Question
kos_argyris - Παρ 25 Ιούν 2010, 17:44:08
Θέμα δημοσίευσης:
alexandros 207 Rallye έγραψε:
να ρωτισω κατι...

οσοι εχετε RC 207(μαμα) βαζετε 95αρα Question

αν ναι, εχετε πυρακια Question


Όσο το είχα μαμά του έβαζα συχνά 95άρα. Δεν ήταν σαν τη 100άρα, πάντως πυράκια δεν είχε
mrkaza - Παρ 25 Ιούν 2010, 20:34:44
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ παλι πιστέυω οτι η απλή σε ένα καλό πρατηριο ειναι καλλιτερη απο μία 100αρα νοθευμενη εστω και ελαχιστα .

Στο δικό μου βάζω απλη με προσθετα Cyclon DRIVE MAX από μικρό οικογενιακο πρατηριο και μπορω να πω οτι πάει καλλιτερα σε σχεση με το να βάλω 100αρα στα αλλα βενζιναδικα της περιοχης .

Αυτος δέν φερνει 100αρα οποτε δε μπορω να πω Sad
franch_power - Σαβ 26 Ιούν 2010, 00:36:30
Θέμα δημοσίευσης:
αφού τα rallye/gt/rc μπορούν να κάψουν από 95 οκτάνια έως 98 (δηλαδή 100αρα) οπότε αν βρεις καλή 95αρα δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα! Smile αλλά που να βρεις καλή 95αρα αφού στην ελλάδα προσπαθούν να αισχοκερδίσουν ης βάρος μας αλλά υπάρχουν κ εξαιρέσεις αλλά ελάχιστες! Smile
imaginas - Κυρ 15 Αύγ 2010, 08:02:03
Θέμα δημοσίευσης:
Έβαλα κάποιες φορές φέτος τη Shell Racing και είδα διαφορά.Όχι σε δύναμη αλλά σε ροπή.Το αμάξι τράβαγε καλύτερα.Είναι όμως πολύ ακριβή και δε λέει να βάζεις συνεχώς.Μόνο σε βενζινάδικα στην επαρχία βάζω πλέον διότι είναι πιο δύσκολο να τη νοθεύσουν αφού λίγοι βάζουν και δε θα έχουν κάποιο όφελος,ενώ στην απλή θα έχουν λόγω κατανάλωσης.
vansak - Κυρ 15 Αύγ 2010, 10:55:13
Θέμα δημοσίευσης:
Απο το 2009 η 95αρα αμολυβδη των ελπε παραγεται με τις ιδιες προδιαγραφες (ποιοτικες & περιβαλλοντικες) που παραγόταν και η 100αρα πριν 2-3 χρόνια.
Η 100 οκτανίων (εκτός και αν απαιτείται απο τον κατασκευαστή) τωρα πια ειναι για καλυτερη απόδοση σε αυτοκινητοδρομο με ταχυτητες 140+ ειδικά οταν το αυτοκινητο ειναι φορτωμενο, και φυσικά... στην αγωνιστική οδήγηση .

Αυτο όμως μενει να το διαπιστωσει στην πραξη ο καθενας.
Pughell - Κυρ 15 Αύγ 2010, 13:24:20
Θέμα δημοσίευσης:
Στο 106 μου παντως η 95αρα με τα καθαριστικα της εταιριας με το κοχυλι,βγαζει σαφως περισσοτερα χιλιομετρα απο την απλη 95αρα της ιδιας εταιριας,σε ιδιες συνθηκες και επαναλαμβανομενη διαδρομη(σπιτι-δουλεια/δουλεια-σπιτι)...
Και απο αλλες εταιριες που δοκιμασα τις κλασσικες αμολυβδες 95αρες,τα πραγματα ηταν λιγο πολυ τα ιδια με την προαναφερομενη απλη 95αρα,πραγμα το οποιο δειχνει οτι αναλογα με την περισταση,καποια μοτερ "εκτιμουν" την μεγαλυτερη αντικροτικοτητα και ποιοτικοτερη καυση σε αντιθεση με αλλα στα οποια οι διαφορες ειναι μικρες... Neutral
gulik - Κυρ 15 Αύγ 2010, 14:55:08
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Στο 106 μου παντως η 95αρα με τα καθαριστικα της εταιριας με το κοχυλι,βγαζει σαφως περισσοτερα χιλιομετρα απο την απλη 95αρα της ιδιας εταιριας,σε ιδιες συνθηκες και επαναλαμβανομενη διαδρομη(σπιτι-δουλεια/δουλεια-σπιτι)...
Και απο αλλες εταιριες που δοκιμασα τις κλασσικες αμολυβδες 95αρες,τα πραγματα ηταν λιγο πολυ τα ιδια με την προαναφερομενη απλη 95αρα,πραγμα το οποιο δειχνει οτι αναλογα με την περισταση,καποια μοτερ "εκτιμουν" την μεγαλυτερη αντικροτικοτητα και ποιοτικοτερη καυση σε αντιθεση με αλλα στα οποια οι διαφορες ειναι μικρες... Neutral


Το έχω ακούσει κι εγώ αυτό από αρκετούς γνωστούς μου, και πίστευα ότι είναι περισσότερο συμπέρασμα ψυχολογικό, δηλαδή λιγάκι σαν ψευδαίσθηση. Μακάρι να ισχύει πραγματικά βέβαια.
vansak - Κυρ 15 Αύγ 2010, 15:00:18
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Στο 106 μου παντως η 95αρα με τα καθαριστικα της εταιριας με το κοχυλι,βγαζει σαφως περισσοτερα χιλιομετρα απο την απλη 95αρα της ιδιας εταιριας,σε ιδιες συνθηκες και επαναλαμβανομενη διαδρομη(σπιτι-δουλεια/δουλεια-σπιτι)...
Και απο αλλες εταιριες που δοκιμασα τις κλασσικες αμολυβδες 95αρες,τα πραγματα ηταν λιγο πολυ τα ιδια με την προαναφερομενη απλη 95αρα,πραγμα το οποιο δειχνει οτι αναλογα με την περισταση,καποια μοτερ "εκτιμουν" την μεγαλυτερη αντικροτικοτητα και ποιοτικοτερη καυση σε αντιθεση με αλλα στα οποια οι διαφορες ειναι μικρες... :|


Το εχω διαπιστώσει κι εγώ αυτό, τοσο με το τρέχον 207 gt όσο και με το megane 1.4 16V που είχα. Τη χρησιμοποιώ αρκετά συχνά.
king207cc - Κυρ 15 Αύγ 2010, 15:11:05
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Στο 106 μου παντως η 95αρα με τα καθαριστικα της εταιριας με το κοχυλι,βγαζει σαφως περισσοτερα χιλιομετρα απο την απλη 95αρα της ιδιας εταιριας,σε ιδιες συνθηκες και επαναλαμβανομενη διαδρομη(σπιτι-δουλεια/δουλεια-σπιτι)...
Και απο αλλες εταιριες που δοκιμασα τις κλασσικες αμολυβδες 95αρες,τα πραγματα ηταν λιγο πολυ τα ιδια με την προαναφερομενη απλη 95αρα,πραγμα το οποιο δειχνει οτι αναλογα με την περισταση,καποια μοτερ "εκτιμουν" την μεγαλυτερη αντικροτικοτητα και ποιοτικοτερη καυση σε αντιθεση με αλλα στα οποια οι διαφορες ειναι μικρες... Neutral

και γιατι να μην βάλεις 100αρα με αυτή τη τιμή?
imaginas - Κυρ 15 Αύγ 2010, 15:21:01
Θέμα δημοσίευσης:
Η Shell 3 βενζίνες δεν έχει;Unleaded,vpower,vpower racing.Εκτός αν κάνω λάθος.Ποια είναι η 95αρα με τα καθαριστικά από αυτές;
king207cc - Κυρ 15 Αύγ 2010, 15:44:11
Θέμα δημοσίευσης:
imaginas έγραψε:
Η Shell 3 βενζίνες δεν έχει;Unleaded,vpower,vpower racing.Εκτός αν κάνω λάθος.Ποια είναι η 95αρα με τα καθαριστικά από αυτές;

η vpower
imaginas - Κυρ 15 Αύγ 2010, 15:47:35
Θέμα δημοσίευσης:
Μου έβαλαν την τελευταία φορά χωρίς να με ρωτήσουν.Αμόλυβδη ζήτησα,και πήγα στο μαγαζί να πάρω την απόδειξη και τους πόντους και είδα ότι η απόδειξη γράφει vpower,που είναι ακιρβότερη...
vansak - Κυρ 15 Αύγ 2010, 18:25:45
Θέμα δημοσίευσης:
imaginas έγραψε:
Μου έβαλαν την τελευταία φορά χωρίς να με ρωτήσουν.Αμόλυβδη ζήτησα,και πήγα στο μαγαζί να πάρω την απόδειξη και τους πόντους και είδα ότι η απόδειξη γράφει vpower,που είναι ακιρβότερη...


βαλε αυτό το πρατηριο στο topic με τη μαυρη λιστα για βενζιναδικα, ετσι ωστε να μην πηγαίνουμε ή αν παει καποιος να προσεχει...
imaginas - Κυρ 15 Αύγ 2010, 18:31:53
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδή είμαι τακτικός πελάτης σε αυτό λόγω και τιμών αλλά και καθαρής βενζίνης,θα τους ξαναδώσω μια ευκαιρία.Αν το κάνουν ξανά,θα φάνε σίγουρα ban και θα τους γράψω κι εδώ.
Pughell - Κυρ 15 Αύγ 2010, 19:02:24
Θέμα δημοσίευσης:
king207cc έγραψε:
Pughell έγραψε:
Στο 106 μου παντως η 95αρα με τα καθαριστικα της εταιριας με το κοχυλι,βγαζει σαφως περισσοτερα χιλιομετρα απο την απλη 95αρα της ιδιας εταιριας,σε ιδιες συνθηκες και επαναλαμβανομενη διαδρομη(σπιτι-δουλεια/δουλεια-σπιτι)...
Και απο αλλες εταιριες που δοκιμασα τις κλασσικες αμολυβδες 95αρες,τα πραγματα ηταν λιγο πολυ τα ιδια με την προαναφερομενη απλη 95αρα,πραγμα το οποιο δειχνει οτι αναλογα με την περισταση,καποια μοτερ "εκτιμουν" την μεγαλυτερη αντικροτικοτητα και ποιοτικοτερη καυση σε αντιθεση με αλλα στα οποια οι διαφορες ειναι μικρες... Neutral

και γιατι να μην βάλεις 100αρα με αυτή τη τιμή?

Γιατι οι 100αρες των υπολοιπων εταιριων που εχω δοκιμασει,πολυ απλα δεεεννν... Sad
Ουτε την Ultimate "συμπαθησε" το μοτερ μου,ουτε και τις υπολοιπες και μιας και η πιο φτηνη 100αρα της αγορας εχει ακριβοτερη τιμη απο την 95αρα V Power,τοτε γιατι να μην προτιμω την φθηνοτερη λυση αφου μου βγαζει και τα ιδια χιλιομετρα; Confused
ironman02 - Κυρ 15 Αύγ 2010, 19:27:26
Θέμα δημοσίευσης:
imaginas έγραψε:
Μου έβαλαν την τελευταία φορά χωρίς να με ρωτήσουν.Αμόλυβδη ζήτησα,και πήγα στο μαγαζί να πάρω την απόδειξη και τους πόντους και είδα ότι η απόδειξη γράφει vpower,που είναι ακιρβότερη...


Ρε συ, μήπως έτυχες τη μέρα που έχουν την προσφορά της vpower στην τιμή της απλής και τελικά σου έκαναν δώρο τη vpower στην ίδια τιμή και δε σε δούλεψαν? Λέω εγώ τώρα..
imaginas - Κυρ 15 Αύγ 2010, 19:31:48
Θέμα δημοσίευσης:
Την Παρασκευή είναι η προσφορά,κι εγώ έβαλα τη Δευτέρα.Για την προσφορά το ξέρω.

Δε με πείραξε τόσο ότι έβαλα κανα 2 λίτρα λιγότερη βενζίνη όσο η κοροϊδία.
Pughell - Κυρ 15 Αύγ 2010, 19:44:44
Θέμα δημοσίευσης:
Τις Παρασκευες εχουν σε προσφορα την 100αρα ρε. Wink
imaginas - Κυρ 15 Αύγ 2010, 19:49:24
Θέμα δημοσίευσης:
Τη Racing,το ξέρω.Αυτοί με χρέωσαν για τη Vpower.Σε λίγο θα σας πω και πόσο το λίτρο,έχω την απόδειξη στο αμάξι.
king207cc - Δευ 16 Αύγ 2010, 00:14:46
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Τις Παρασκευες εχουν σε προσφορα την 100αρα ρε. Wink

τι προσφορά έχει τις παρασκευές? Rolling eyes
imaginas - Δευ 16 Αύγ 2010, 04:42:19
Θέμα δημοσίευσης:
Βάζεις τη Racing στην τιμή της απλής αμόλυβδης,αρκεί να έχεις κάρτα smart club που είναι εύκολο να βγάλεις δωρεάν.Το κακό είναι ότι σου βάζουν ποσότητα ίση με την racing και τη διαφορά σου τη δίνουν σε χρήματα στο κατάστημα.Κανονικά θα έπρεπε να σου βάζουν ποσότητα racing ίση με την ποσότητα που θα έπαιρνες αν έβαζες 95αρα,αλλά μάλλον δεν μπορούν να ρυθμίσουν την αντλία μόνο για την Παρασκευή.

Η τιμή που είχα πληρώσει τη VPower ήταν 1,577.10 λεπτά ακριβότερη από την απλή στις 2/8
Pughell - Δευ 16 Αύγ 2010, 08:42:21
Θέμα δημοσίευσης:
Οχι...Αυτη η προσφορα ηταν για την V-Power των 95,την οποια την εβαζες στην τιμη της απλης αμολυβδης.
Καθε Παρασκευη πουλανε την Racing 10 λεπτα φθηνοτερα,αν και παλι δεν πιστευω οτι αξιζει μιας και η διαφορα ειναι παλι μεγαλη. Confused
imaginas - Δευ 16 Αύγ 2010, 08:48:26
Θέμα δημοσίευσης:
Εμένα πάντως με χρέωσαν για vpower και όχι για απλή αμόλυβδη.Αυτό είναι κλοπή.Αν με ρωτούσαν θα τους έλεγα δε θέλω.
vansak - Δευ 16 Αύγ 2010, 10:28:00
Θέμα δημοσίευσης:
Πάντως όσον αφορά τη διαφορά τιμης, αξίζει μια ματια στο παρακάτω, όπου φαίνεται οτι μεταξύ 95 & 100 είναι γυρω στα 7-8 λεπτά/λτ απο το διυλιστήριο με όλους τους φορους χωρις φπα (ενδεικτικες τιμες)

http://www.gasprice.gr/main/elpe_newprices.asp

... τα υπολοιπα είναι στην κρίση του καθενος
gulik - Δευ 16 Αύγ 2010, 10:41:23
Θέμα δημοσίευσης:
imaginas έγραψε:
Εμένα πάντως με χρέωσαν για vpower και όχι για απλή αμόλυβδη.Αυτό είναι κλοπή.Αν με ρωτούσαν θα τους έλεγα δε θέλω.


Έχει συμβεί σε πολλούς αυτό. Τακτική της εταιρείας προφανώς.
imaginas - Δευ 16 Αύγ 2010, 11:04:33
Θέμα δημοσίευσης:
Βάζω εκεί 1 χρόνο καθότι είναι στο δρόμο μου προς την Αττική Οδό όταν πάω στο εξοχικό,και δεν μου έχει συμβεί ξανά.Θα προσέξω την επόμενη φορά...
climbonice - Δευ 16 Αύγ 2010, 12:00:54
Θέμα δημοσίευσης:
Ερώτηση: Εδώ και κάποιους μήνες η Shell και η BP έχουν πωληθεί σε ελληνικές εταιρείες. Τα πρατήρια δεν έχουν αλλάξει ακόμη ταμπέλες γιατί έτσι προβλέπεται από τις συμβάσεις που έχουν υπογραφεί (προβλέπεται συγκεκριμένη ημερομηνία που μπορούν να αλλάξουν οι ταμπέλες). Οπότε για ποια V-Power μιλάμε; Υπάρχει ακόμη V-Power η βάζουν απλή AVIN;
franch_power - Δευ 16 Αύγ 2010, 12:48:44
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδία γενικότερα η 95αρα η 100αρα σπάνια βρίσκεις αξιόπιστη κ αποδοτική βενζίνη με την κερδοσκοπία που υπάρχει στην χώρα μας! Exclamation εγώ βάζω βενζίνη (α.π.) από γνωστό φιλαράκι κ δόξα το θεό είμαι αρκετά ικανοποιημένος,όσες φορές έχω βάλει απο αλλου έχω προβλήματα πυράκια κτλπ.
GeoMel - Δευ 16 Αύγ 2010, 14:37:28
Θέμα δημοσίευσης:
climbonice έγραψε:
Ερώτηση: Εδώ και κάποιους μήνες η Shell και η BP έχουν πωληθεί σε ελληνικές εταιρείες. Τα πρατήρια δεν έχουν αλλάξει ακόμη ταμπέλες γιατί έτσι προβλέπεται από τις συμβάσεις που έχουν υπογραφεί (προβλέπεται συγκεκριμένη ημερομηνία που μπορούν να αλλάξουν οι ταμπέλες). Οπότε για ποια V-Power μιλάμε; Υπάρχει ακόμη V-Power η βάζουν απλή AVIN;


Δεν υπαρει κανενα χρονικο περιθωριο για αλλαγη των σηματων ,της Shell τουλαχιστον, πολυ απλα διοτι δεν θα αλλαξουν! Θα παραμεινουν Shell ολα.. Προς το παρον μετα την απορροφυση της Shell Hellas απο την πρωην Motor oil (νην Coral) για αρχη θα υπαρχουν ταυτοχρονα στην αγορα και οι 2 εταιριες.. Αλλωστε το διοικητικο τμημα της Shell Hellas παρεμεινε ιδιο κ μετα την εξαγορα της! Οποτε ουσιαστικα παλι μιλαμε για 2 διαφορετικες εταιριες με ιδιο αφεντικο! Η μονη αλλαγη που μπορει να γινει μεσα στα επομενα χρονια ειναι να αλλαξουν ολα τα AVIN σε SHELL! Οσο για τις βενζινες φυσικα και υπαρχουν και η VPower και η RACING που εξακολουθει να εισαγεται απο το εξωτερικο!
Για την συγχωνευση της BP με την ΕΚΟ δεν γνωριζω κατι..
Pughell - Δευ 16 Αύγ 2010, 16:40:28
Θέμα δημοσίευσης:
Για την BP γνωριζω εγω... Wink
Μια χαρα συνεχιζει να υπαρχει η εταιρια για την επομενη διετια τουλαχιστον με οτι συνεπαγεται αυτο για τα καυσιμα της.
Το οτι αλλαξε αφεντικο,δεν σημαινει οτι καταργηθηκαν και ολα τα υπολοιπα.

franch_power έγραψε:
Παιδία γενικότερα η 95αρα η 100αρα σπάνια βρίσκεις αξιόπιστη κ αποδοτική βενζίνη με την κερδοσκοπία που υπάρχει στην χώρα μας! Exclamation εγώ βάζω βενζίνη (α.π.) από γνωστό φιλαράκι κ δόξα το θεό είμαι αρκετά ικανοποιημένος,όσες φορές έχω βάλει απο αλλου έχω προβλήματα πυράκια κτλπ.

Στην Αθηνα δεν ξερω τι γινεται,στην Θεσσαλονικη τουλαχιστον τα βενζιναδικα που πουλανε καθαρη βενζινη και μαλιστα η 100αρες δικαιολογουν μεχρι και το τελευταιο cent τους,ειναι πολλα... Neutral
Επισης στην Θεσσαλονικη το 90% των Ε.Π. ειναι πρατηρια τα οποια εχουν νοθευμενη βενζινη βαση ελεγχων αλλα και ομολογιων πολλων οδηγων. Sad
Randy - Πεμ 30 Σεπ 2010, 13:38:37
Θέμα δημοσίευσης:
Αμα οντως ειναι καθαρη, η 100αρα ειναι πολυ καλη λυση, κι ας κοστιζει περισσοτερο.

Εγω βαζω Aegean σε ενα βενζιναδικο με καινουριες δεξαμενες και το αμαξι δεν εχει παρουσιασει ουτε τρεμουλο.

Με BP ειχα προβλημα. Ασε που η 100αρα της BP κανει καπου 1,70+/lt.
xtr - Κυρ 31 Οκτ 2010, 21:04:54
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια ξερετε αν εχει ανοιχτει καποιο θεμα με βενζιναδικα τα οποια πωλουν καλης ποιοτητας καυσημα στην αθηνα και αν οχι τι θα λεγατε να ανοιξουμε ενα για να βλεπουμε και τι μας γινεται;
Bill207 - Κυρ 31 Οκτ 2010, 21:36:40
Θέμα δημοσίευσης:
για δες εδώ
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=1901&highlight=
Sinanai - Κυρ 21 Αύγ 2011, 17:06:09
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
Εβαλα εχθες ετσι για το γ@μωτο ενα 10αρικο 100σταρα v-power racing απο γνωστο για την καλη του βενζινη πρατηριο(στην Ψελλου)
Το αμαξι δεν πηρε απλα τα πανω του..αρχισε να πυροβολαει..καμια σχεση απο τοτε που ειμουν μαμα και εβαζα 100σταρα
Το μοτερ δειχνει να την γουσταρει πολυ παραπανω την καλη βενζινη τωρα πια Confused
Παιζει με την αλλαγη ολης της εξατμισης να στεγνωνει πιο ευκολα και να θελει καλυτερης ποιοτητας βενζινη τωρα πια?
Με την αλλαγη εξατμισης οπως ειπα το αμαξι πηρε παντου αλλα κυριως μετα τις 4.000 ειναι που αρχιζει το πανυγηρι...εχθες το αμαξι γεμιζε απο τις 3000 και μαλιστα ηταν ακομα πιο δυνατο ψηλα Cool


Με το σετάπ μας ναι, η 100άρα κάνει διαφορά. Κι αν δεν κάνει κανείς πολλά χιλιόμετρα, όπως π.χ. εγώ από όταν γύρισα Αθήνα, το κόστος, ειδικά μέχρι πριν λίγες μέρες που η απλή κινείτο στο 1.68, δεν ήταν κάτι τραγικά μεγαλύτερο από το να βάλεις απλή.
Randy - Κυρ 21 Αύγ 2011, 17:13:32
Θέμα δημοσίευσης:
Σιγα τις τουρμπινες ρε παιδια.

Ενα αμαξι, αμα εχει πραγματικα δυνατο μοτερ, παει καλα και με απλη και με 100αρα. Εκτος αμα η απλη η 100αρα ειναι νοθευμενη.

Ολα τα αλλα ειναι υπερβολες. Οπως ειχε γραψει ενας οτι του καθαρισαν την πεταλουδα και με το που πηγε να ξεκινησει απο το συνεργειο, απο τα πολλα αλογα πηγε να χτυπησει στον μπροστινο.
Sinanai - Κυρ 21 Αύγ 2011, 17:15:53
Θέμα δημοσίευσης:
...
nikos 206cc - Κυρ 21 Αύγ 2011, 17:43:57
Θέμα δημοσίευσης:
Randy έγραψε:
Σιγα τις τουρμπινες ρε παιδια.

Ενα αμαξι, αμα εχει πραγματικα δυνατο μοτερ, παει καλα και με απλη και με 100αρα. Εκτος αμα η απλη η 100αρα ειναι νοθευμενη.

Ολα τα αλλα ειναι υπερβολες. Οπως ειχε γραψει ενας οτι του καθαρισαν την πεταλουδα και με το που πηγε να ξεκινησει απο το συνεργειο, απο τα πολλα αλογα πηγε να χτυπησει στον μπροστινο.


Aπο αυτα που εγραψα εσυ αυτο καταλαβες Rolling eyes
Sinanai - Κυρ 21 Αύγ 2011, 17:53:39
Θέμα δημοσίευσης:
Τι ψάχνεις Νίκο...
makis106 - Κυρ 21 Αύγ 2011, 18:14:33
Θέμα δημοσίευσης:
Randy έγραψε:
Σιγα τις τουρμπινες ρε παιδια.

Ενα αμαξι, αμα εχει πραγματικα δυνατο μοτερ, παει καλα και με απλη και με 100αρα. Εκτος αμα η απλη η 100αρα ειναι νοθευμενη.

Ολα τα αλλα ειναι υπερβολες. Οπως ειχε γραψει ενας οτι του καθαρισαν την πεταλουδα και με το που πηγε να ξεκινησει απο το συνεργειο, απο τα πολλα αλογα πηγε να χτυπησει στον μπροστινο.

Ενα αμάξι αν έχει πραγματικά δυνατό μοτέρ, πάει καλά με απλή και αν μπορεί να εκμεταλευτεί την 100άρα πάει ακόμη καλύτερα. Επίσης αν έχει σχεδιαστεί να δουλέυει μόνο με 100άρα, υπο ορισμένες συνθήκες, με απλή μπορέι να πάθει μέχρι και ζημιά.
Επίσης -δεν θυμάμαι που- είχα διαβάσει για μια έρευνα (ίσως και εδώ μέσα) που είχε να κάνει με το ποιοι κινητήρες μπορούν να εκμεταλευτούν την 100άρα, άρα αξίζει να την χρησιμοποιούν, και οι μετρήσεις έδειξαν ότι αυτοί είναι οι κινητήρες με άμεσο ψεκασμό και οι υπερτροφοδοτούμενοι...
GGiannis - Κυρ 21 Αύγ 2011, 19:19:24
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω στο δικο μου αυτοκινητο εδω και 30.000 χλμ βαζω μονο 100αρα.Σε αποδοση ειδα διαφορα με την 95αρα και ειδικα στην αποκριση του γκαζιου, βεβαια ακομα το αυτοκινητο ειναι μαμα.Οσο αναφορα το θεμα απο ποιο πρατηριο , εβαζα κατ'εξοχην Shell V-Power Racing την οποια θεωρω και καλυτερη απο ολες οσες εβαζα μεχρι μου τυχει να βαλω ΕΛΙΝ, ειδα ακριβως τα ιδια αποτελεσματα και με πολυ χαμηλωτερη τιμη.Την στιγμη που μιλαμε η 100αρα Shell κοστιζει 1.898 και η ΕΛΙΝ 1.779 , και πως δικαιολογουνε το γεγονος οτι ειναι τοσο ακριβη? Προιον αποκλειστικης εισαγωγης απο Αγγλια (λενε). Πραγμα που δεν νομιζω οτι ειναι αληθες, διοτι ολες οι βενζινες βγαινουν ερχονται απο τα δυιληστηρια της Ελλαδος, τωρα απο κει και περα οτι θελει πιστευει ο καθενας.
Randy - Δευ 22 Αύγ 2011, 01:19:34
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Πραγμα που δεν νομιζω οτι ειναι αληθες, διοτι ολες οι βενζινες βγαινουν ερχονται απο τα δυιληστηρια της Ελλαδος, τωρα απο κει και περα οτι θελει πιστευει ο καθενας.


Ακριβως. Η βενζινη ειναι μια, απλα καθε εταιρεια προσθετει τα δικα της χημικα προσθετα. Οσον αφορα το θεμα της 100αρας, εννοειται οτι τις πιο πολλες φορες παιζει να την πληρωνεις αδικα, αφου μπορει να ναι και απλη αμολυβδη.

Οσο για το οτι υπαρχει διαφορα στα αυτοκινητα με 100αρα η 95 οκτανιων, υπαρχει. Σε καποια tsi με Revo ας πουμε (φοβερα αναξιοπιστο) αν η ρυθμιση ειναι για 100αρα και μπει απλη αμολυβδη, μπορει να μπει σε safe mode(και να τυχει να κανεις προσπεραση εκεινη τη στιγμη) και πιθανον να παθει και ζημια το μοτερ.

Κι εγω για το 16v εχω διαβασει οτι εκμεταλλευεται καλυτερα την 100αρα, οποτε εβαλα ομως δεν υπηρχε διαφορα.

Οπως δεν υπηρχε διαφορα στην E200 Kompressor του πατερα μου που ειτε 100αρα βαλει, ειτε απλη φουλ νοθευμενη, διαφορα δεν υπαρχει. Τουλαχιστον οχι αισθητη. Πας σταθερα με 200, απλα.

Κι εγω μετα απο service μπορει να νομιζω οτι το αμαξι εχει παρει +90 αλογα κι οτι ο μηχανικος εβγαλε κρυφα τον ET3J4 και εβαλε τον EW10J4S.. ή οτι η simota εχει δωσει τετοια ροπη απο χαμηλα ωστε να φοβαμαι να πατησω γκαζι απο τις 1000 στροφες..
thodwrhs - Δευ 22 Αύγ 2011, 08:56:27
Θέμα δημοσίευσης:
επειδη ομως ειναι ακριβη εγω καμια φορα κανω το αλλο... οταν γεμιζω ντεποζιτο εχω οκτανια της ΝΟS και ριχνω μεσα 2 καπακια....

το κανα και οταν ειχα το crf και ποτε δεν παρουσιασε προβλημα τπτ απο τα δυο...οποτε παρα να σκοτιζετε το κεφαλι σας δεν ειναι μια καλη λυση? η εγκυμωνει κινδυνους?μην το παρακανουμε ομως σαν εναν φιλο που δεν ηξερε εριξε ολο το μπουκαλακι με τα οκτανια μεσα και πηρε τα πιστονια στο χερι.... χαχαχα
AlienHack - Δευ 22 Αύγ 2011, 12:55:11
Θέμα δημοσίευσης:
....ή βαζετε αεριο οποτε δεν εχετε προβλημα με μαλ***ες 100αρα και 95αρα και νοθευμενη κτλ....

παιρνει παραπανω ροπη σε ολο το φασμα και το πληρονεις και μιση τιμη... φιλακια!! Wink
Sinanai - Δευ 22 Αύγ 2011, 13:01:37
Θέμα δημοσίευσης:
-Αποδίδουν οι βενζίνες 100 οκτανίων;

-Βάλτε υγραέριο.

_______________________________ Confused
makis106 - Δευ 22 Αύγ 2011, 13:05:40
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
....ή βαζετε αεριο οποτε δεν εχετε προβλημα με μαλ***ες 100αρα και 95αρα και νοθευμενη κτλ....

Στο τουρμπάκι μου? μπααααα
AlienHack έγραψε:

παιρνει παραπανω ροπη σε ολο το φασμα και το πληρονεις και μιση τιμη... φιλακια!! Wink

Έχουμε δυναμομέτρηση???
AlienHack - Δευ 22 Αύγ 2011, 13:27:12
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:

Έχουμε δυναμομέτρηση???


μεχρι το τελος της εβδομαδας θα εχετε! Wink

απλος μηλοντας με τον δυναμομετρα μου, και λεγοντας του οτι θα παω για διπλη δυναμομετρηση αεριο βενζινη μου λεει :

"απλος για να μην εκπλαγεις , και επειδη εχω κανει 5-6 τετοιες, θα δεις τα ιδια περιπου αλογα αναλογα με τι ρυθμιση σε εχει κανει ΑΛΛΑ σιγουρα περισσοτερη ροπη με το αεριο.."


και να σας πω την αληθεια ετσι το νοιωθω και εγω το αμαξι, σε ανηφορες παει ΓΑΜΙΟΝΤΑΣ , πολυ ποιο ανετο απο οτι με βενζινη..

Θα δειξει... Smile
Randy - Δευ 22 Αύγ 2011, 13:48:33
Θέμα δημοσίευσης:
Βαλτε Nova...

http://www.youtube.com/watch?v=1OwerBWXD84
thodwrhs - Δευ 22 Αύγ 2011, 14:16:22
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
makis106 έγραψε:

Έχουμε δυναμομέτρηση???


μεχρι το τελος της εβδομαδας θα εχετε! Wink

απλος μηλοντας με τον δυναμομετρα μου, και λεγοντας του οτι θα παω για διπλη δυναμομετρηση αεριο βενζινη μου λεει :

"απλος για να μην εκπλαγεις , και επειδη εχω κανει 5-6 τετοιες, θα δεις τα ιδια περιπου αλογα αναλογα με τι ρυθμιση σε εχει κανει ΑΛΛΑ σιγουρα περισσοτερη ροπη με το αεριο.."


και να σας πω την αληθεια ετσι το νοιωθω και εγω το αμαξι, σε ανηφορες παει ΓΑΜΙΟΝΤΑΣ , πολυ ποιο ανετο απο οτι με βενζινη..

Θα δειξει... Smile


εγω να κανω μια ερωτηση???με το υγραεριο σου δινουν δωρο και παροχη απο γκαζακι για να ψινεις το ελληνικο???χχ0αχ0α0χ0αχ0α0χ0αχ0α

περα απο την πλακα απο το θειο μου που εχει βαλει σε Α6 μου χει πει οτι εχει περισσοτερη ροπη....
AlienHack - Δευ 22 Αύγ 2011, 14:24:35
Θέμα δημοσίευσης:
εγω ξερω οτι μεγαλυτερη ευχαριστηση δεν υπαρχει να πιπωνεις αμαξι σε ανοιγμα στον δρομο.. και οταν σταματησετε στο επομενο φαναρι να του λες...
παμε κανονικα και με βενζινη τωρα? Laughing Laughing Laughing

PRICELESS!!!
GGiannis - Δευ 22 Αύγ 2011, 18:25:18
Θέμα δημοσίευσης:
thodwrhs έγραψε:
επειδη ομως ειναι ακριβη εγω καμια φορα κανω το αλλο... οταν γεμιζω ντεποζιτο εχω οκτανια της ΝΟS και ριχνω μεσα 2 καπακια....

το κανα και οταν ειχα το crf και ποτε δεν παρουσιασε προβλημα τπτ απο τα δυο...οποτε παρα να σκοτιζετε το κεφαλι σας δεν ειναι μια καλη λυση? η εγκυμωνει κινδυνους?μην το παρακανουμε ομως σαν εναν φιλο που δεν ηξερε εριξε ολο το μπουκαλακι με τα οκτανια μεσα και πηρε τα πιστονια στο χερι.... χαχαχα


Εχω διαβασει σε ερευνες απο εργαστηρια οτι ολα τα octane booster δεν κανουν τιποτα απολυτως και μερικα μαλιστα την χειροτερευουν την βενζινη, και αν θες 1 μπουκαλακι για 2 γεμισματα ( περιπου 500 ml στα 50 λιτρα ειναι η αναλογια ) τελικως σου ερχεται το ιδιο ακριβως σε τιμη.
thodwrhs - Δευ 22 Αύγ 2011, 18:54:59
Θέμα δημοσίευσης:
GGiannis έγραψε:
thodwrhs έγραψε:
επειδη ομως ειναι ακριβη εγω καμια φορα κανω το αλλο... οταν γεμιζω ντεποζιτο εχω οκτανια της ΝΟS και ριχνω μεσα 2 καπακια....

το κανα και οταν ειχα το crf και ποτε δεν παρουσιασε προβλημα τπτ απο τα δυο...οποτε παρα να σκοτιζετε το κεφαλι σας δεν ειναι μια καλη λυση? η εγκυμωνει κινδυνους?μην το παρακανουμε ομως σαν εναν φιλο που δεν ηξερε εριξε ολο το μπουκαλακι με τα οκτανια μεσα και πηρε τα πιστονια στο χερι.... χαχαχα


Εχω διαβασει σε ερευνες απο εργαστηρια οτι ολα τα octane booster δεν κανουν τιποτα απολυτως και μερικα μαλιστα την χειροτερευουν την βενζινη, και αν θες 1 μπουκαλακι για 2 γεμισματα ( περιπου 500 ml στα 50 λιτρα ειναι η αναλογια ) τελικως σου ερχεται το ιδιο ακριβως σε τιμη.


αυτο δεν το ξερα η αληθεια αλλα και παλι σπανια βαζω τα οκτανια μια στο τριμηνο φαντασου...αλλα οπως λενε και τα παιδια αντε βρες καθαρη.

πατρα που ειμαι μονο απο την aegean ειμαι ευχαριστημενος σελλ πηγαινα 2 χρονια μεχρι που τις νοθευσαν αρχισε να κανει ασταθιες το αυτοκινητο και βαζω μονο εκει.....
Sinanai - Δευ 22 Αύγ 2011, 19:00:51
Θέμα δημοσίευσης:
Πάτρα βάζω σταθερά από 2006-2007 Κολοκυθά - Silk Oil. Cool

Και μια μεγάλη περίοδο έβαζα 100άρα, μόνο. Όταν είχε η 100άρα κάπου 95 λεπτά, βέβαια... Crying or Very sad
Lefter1s RC - Δευ 22 Αύγ 2011, 19:24:03
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Πάτρα βάζω σταθερά από 2006-2007 Κολοκυθά - Silk Oil. Cool

Και μια μεγάλη περίοδο έβαζα 100άρα, μόνο. Όταν είχε η 100άρα κάπου 95 λεπτά, βέβαια... Crying or Very sad


+1 στον κολοκυθα αλλα στην aegean για εμενα.
GGiannis - Τρι 23 Αύγ 2011, 11:18:35
Θέμα δημοσίευσης:
Oποιος ειναι απο αθηνα βορεια προαστια , εγω βαζω 100αρα απο ΕΛΙΝ πανω στο S της Κηφισσιας
Sinanai - Τρι 23 Αύγ 2011, 11:19:35
Θέμα δημοσίευσης:
Πόσο την έχει τώρα Γιάννη;
MEMsound - Τρι 23 Αύγ 2011, 11:27:23
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.gasprice.gr/main/welcome.asp
SαλιγκαρAKIS - Τρι 23 Αύγ 2011, 12:50:54
Θέμα δημοσίευσης:
Μιλόντας πάντα για καθαρές και όχι νοθευμένες βενζίνες, γιατί εκεί πάει αλλού το ζήτημα, οι 100άρες φυσικά και αποδίδουν.
Απλούστατα άλλα αμάξια το εκμεταλεύονται καλύτερα και άλλα όχι!
Είναι λογικό σε ένα ατμοσφαιρικό 1600άρακι 10ετίας να μήν φαίνεται έντονα η διαφορά..
Τα αποτελέσματα από τη χρήση της 100άρας θα φανούν καλύτερα όμως σε ένα αμάξι (π.χ 207 rc-rallye-gt) με πρόγραμμα όπου υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης αποκλειστικά για αυτή τη βενζίνη!

Υ.Γ. Πάτρα, 100άρα στο ΕΛΙΝ στα Τ.Ε.Ι.
Sinanai - Τρι 23 Αύγ 2011, 12:52:42
Θέμα δημοσίευσης:
1.600αράκι δεκαετίας είναι και 106/206 τουμπανιασμένο, ή έστω "περιποιημένο", αλλά καλό, το λιγότερο, θα του κάνει η 100άρα. Wink
SαλιγκαρAKIS - Τρι 23 Αύγ 2011, 13:01:29
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
1.600αράκι δεκαετίας είναι και 106/206 τουμπανιασμένο, ή έστω "περιποιημένο", αλλά καλό, το λιγότερο, θα του κάνει η 100άρα. Wink


Ναί βρέ σύ, δέν εννοούσα αυτό (λάθος μου)..για κανά μαμά 16αράκι εννοώ με νοχελικό μοτεράκι!
Pugobios - Τρι 23 Αύγ 2011, 14:21:45
Θέμα δημοσίευσης:
GGiannis έγραψε:
Εγω στο δικο μου αυτοκινητο εδω και 30.000 χλμ βαζω μονο 100αρα.Σε αποδοση ειδα διαφορα με την 95αρα και ειδικα στην αποκριση του γκαζιου, βεβαια ακομα το αυτοκινητο ειναι μαμα.Οσο αναφορα το θεμα απο ποιο πρατηριο , εβαζα κατ'εξοχην Shell V-Power Racing την οποια θεωρω και καλυτερη απο ολες οσες εβαζα μεχρι μου τυχει να βαλω ΕΛΙΝ, ειδα ακριβως τα ιδια αποτελεσματα και με πολυ χαμηλωτερη τιμη.Την στιγμη που μιλαμε η 100αρα Shell κοστιζει 1.898 και η ΕΛΙΝ 1.779 , και πως δικαιολογουνε το γεγονος οτι ειναι τοσο ακριβη? Προιον αποκλειστικης εισαγωγης απο Αγγλια (λενε). Πραγμα που δεν νομιζω οτι ειναι αληθες, διοτι ολες οι βενζινες βγαινουν ερχονται απο τα δυιληστηρια της Ελλαδος, τωρα απο κει και περα οτι θελει πιστευει ο καθενας.

+1 στην ελιν.εχω φιλο βενζινα ο οποιος ειχε πρατηριο bp και το γυρισε σε elin.η 100αρα της ελιν συμφωνα με τα λεγομενα του ειναι κλασεις ανωτερη και μαλιστα σε ελεγχο που εγινε βγηκε 102 οκτανια...
GGiannis - Τρι 23 Αύγ 2011, 15:12:49
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Πόσο την έχει τώρα Γιάννη;


1779 Κωστα, σημερα γεμισα.
TopGear - Τρι 23 Αύγ 2011, 18:05:17
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
1.600αράκι δεκαετίας είναι και 106/206 τουμπανιασμένο, ή έστω "περιποιημένο", αλλά καλό, το λιγότερο, θα του κάνει η 100άρα. Wink


Τα 1400αράκια για πέταμα ε; Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Sinanai - Τρι 23 Αύγ 2011, 18:12:19
Θέμα δημοσίευσης:
Τουναντίον! Απλά απάντησα συγκεκριμένα σ' αυτό που 'πε ο Σαλιγκαράκης. Smile

Ίσα-ίσα, όπως έχω ξαναπεί, επί ένα μεγάλο διάστημα στο 1.4 16V έβαζα μόνο 100άρα. Wink
TopGear - Τετ 24 Αύγ 2011, 00:58:50
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Τουναντίον! Απλά απάντησα συγκεκριμένα σ' αυτό που 'πε ο Σαλιγκαράκης. Smile

Ίσα-ίσα, όπως έχω ξαναπεί, επί ένα μεγάλο διάστημα στο 1.4 16V έβαζα μόνο 100άρα. Wink


Λες άμα το ταϊζω 100άρα, απ'το πολύ φαϊ να μεγαλώσει και να γίνει 1600αράκι;;; Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Αν και με βλέπω το επόμενο που θα χτυπάω να είναι ή 207 GT ή CC...
SαλιγκαρAKIS - Τετ 24 Αύγ 2011, 12:49:10
Θέμα δημοσίευσης:
TopGear έγραψε:
Sinanai έγραψε:
1.600αράκι δεκαετίας είναι και 106/206 τουμπανιασμένο, ή έστω "περιποιημένο", αλλά καλό, το λιγότερο, θα του κάνει η 100άρα. Wink


Τα 1400αράκια για πέταμα ε; Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


Ίσα ίσα, προσωπικά είμαι υπέρ της 100άρας σε όλα τα αυτοκίνητα (εντάξει, όχι στου παππού μου που καίει super).
Με τη προυπόθεση φυσικά ότι θα μπαίνει από "καθαρό" βενζινάδικο.
makis106 - Τετ 24 Αύγ 2011, 12:54:27
Θέμα δημοσίευσης:
Κατ'εμε, 100άρα σε ολα τα αμάξια είναι σπατάλη χρημάτων. Για το 90% μια καθαρή 95άρα είναι η καλύτερη επιλογή. Είναι συγκεκριμένα τα αμάξια που μπορούν να εκμεταλευτούν την 100άρα, είπαμε ποια.
Εκτός και αν την βάζεις με τη λογική του ότι βάζω 100άρα επειδή δεν βρίσκω καθαρή 95άρα...
Randy - Τετ 24 Αύγ 2011, 13:14:32
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
ότι βάζω 100άρα επειδή δεν βρίσκω καθαρή 95άρα...


Γιατι ειναι βεβαιο οτι δε θα ειναι νοθευμενη η 100αρα?

Αλλιως ειναι να χεις πληρωσει 95αρα και να ναι νοθευμενη, κι αλλιως να χεις δωσει 70+ σε ενα γεμισμα και να νομιζεις οτι εισαι οκ με την 100αρα.

Οποτε 95αρα, και δοκιμες απο βενζιναδικο σε βενζιναδικο, ωσπου να ψιλοκαταλαβεις οτι ειναι σχετικα οκ αυτος που το χει.

Π.χ Αυτος στη γωνια Φραντζη + Ηλια Ηλίου την Avin νερο πρεπει να πουλαει. Ειναι υποπτα φθηνος και εννοειται οτι τα αμαξια κανουν ουρα..
TopGear - Τετ 24 Αύγ 2011, 13:58:13
Θέμα δημοσίευσης:
Randy έγραψε:
Παράθεση:
ότι βάζω 100άρα επειδή δεν βρίσκω καθαρή 95άρα...


Γιατι ειναι βεβαιο οτι δε θα ειναι νοθευμενη η 100αρα?

Αλλιως ειναι να χεις πληρωσει 95αρα και να ναι νοθευμενη, κι αλλιως να χεις δωσει 70+ σε ενα γεμισμα και να νομιζεις οτι εισαι οκ με την 100αρα.

Οποτε 95αρα, και δοκιμες απο βενζιναδικο σε βενζιναδικο, ωσπου να ψιλοκαταλαβεις οτι ειναι σχετικα οκ αυτος που το χει.

Π.χ Αυτος στη γωνια Φραντζη + Ηλια Ηλίου την Avin νερο πρεπει να πουλαει. Ειναι υποπτα φθηνος και εννοειται οτι τα αμαξια κανουν ουρα..


70+ το γέμισμα; 82 ευρώ παρακαλώ λίγο πριν φύγω για διακοπές, με τιμή κοντά στο 1,7...

Όντως αυτός της Avin, πολύ ύποπτος.
makis106 - Τετ 24 Αύγ 2011, 15:30:28
Θέμα δημοσίευσης:
Randy έγραψε:
Παράθεση:
ότι βάζω 100άρα επειδή δεν βρίσκω καθαρή 95άρα...


Γιατι ειναι βεβαιο οτι δε θα ειναι νοθευμενη η 100αρα?

Αλλιως ειναι να χεις πληρωσει 95αρα και να ναι νοθευμενη, κι αλλιως να χεις δωσει 70+ σε ενα γεμισμα και να νομιζεις οτι εισαι οκ με την 100αρα.

Οποτε 95αρα, και δοκιμες απο βενζιναδικο σε βενζιναδικο, ωσπου να ψιλοκαταλαβεις οτι ειναι σχετικα οκ αυτος που το χει.

Π.χ Αυτος στη γωνια Φραντζη + Ηλια Ηλίου την Avin νερο πρεπει να πουλαει. Ειναι υποπτα φθηνος και εννοειται οτι τα αμαξια κανουν ουρα..


Όχι, δεν είναι απόλυτο να είναι ανόθευτη, αλλα συνήθως δεν νοθεύουν την 100άρα καθώς έχει λιγότερη ζήτηση.
Τώρα για αυτόν που λες οτι πουλάει νερό, καλό είναι να μην καταδικάζεις αν δεν έχεις αποδείξεις. Το οτι πουλάει φθηνά δεν σημαίνει οτι πουλάει και νερό, κάποιοι ποντάρουν στο μικρό ποσοστό κέρδους και στην μεγάλη προσελευση. Wink
drdino - Τετ 24 Αύγ 2011, 15:43:18
Θέμα δημοσίευσης:
Η 95αρα δεν έχει νόημα να νοθευτεί. Η 100αρα ναι.
nikos 206cc - Τετ 24 Αύγ 2011, 17:15:36
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Η 95αρα δεν έχει νόημα να νοθευτεί. Η 100αρα ναι.


Γιατι ρε?
Μπορει να κανω λαθος αλλα νομιζω τα πιο πολλα προστιμα για νοθεια ετσι οπως τα δημοσιοποιουν ειναι στην απλη αμολυβδη Rolling eyes
makis106 - Τετ 24 Αύγ 2011, 18:07:13
Θέμα δημοσίευσης:
Η αλήθεια είναι οτι με μια γρήγορη ματιά που έριξα στους δημοσιοποιημένους καταλόγους απο τα βενζινάδικα που έχουν τιμωρηθεί, η συντριπτική πλειοψηφία των παραβάσεων αφορά νοθεία σουπερ βενζίνης (LRP, η παλιά με μόλυβδο) με απλή αμόλυβδη. Αρκετές παραβάσεις που αφορούν νοθεία πετρελείου, και ελάχιστες που αφορούν νοθεία 100άρας αμόλυβδης με απλή. Καμία παράβαση για νοθεία απλής αμόλυβδης.
Οπότε η απορία μου είναι, δεν νοθεύεται η απλή? Με τι νοθεύεται? Με νερό? Αν ναι, δεν ανιχνεύεται το νερό? Rolling eyes
drdino - Τετ 24 Αύγ 2011, 20:37:03
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν συμφέρει να νοθέψει κανείς την 95αρα καθώς οι διάφορες -όλες που χρησιμοποιούνται είναι ακριβές. Laughing

Έχει νόημα να πουλάς 95αρα για 100αρα.


Νόθευση βενζίνης με νερό δεν νοείται εκτός αν ο άλλος είναι ηλίθιος. Αυτό που γίνεται είναι είτε δεν καθαρίζει ποτέ δεξαμενές=από υγροποίηση κλπ μαζεύεται νερό = FAIL είτε οι δεξαμενές του δεν σφραγίζουν καλά οπότε παίρνει νερό από το περιβάλλον = FAIL.
makis106 - Τετ 24 Αύγ 2011, 20:43:38
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Δεν συμφέρει να νοθέψει κανείς την 95αρα καθώς οι διάφορες -όλες που χρησιμοποιούνται είναι ακριβές. Laughing

Έχει νόημα να πουλάς 95αρα για 100αρα.


Νόθευση βενζίνης με νερό δεν νοείται εκτός αν ο άλλος είναι ηλίθιος. Αυτό που γίνεται είναι είτε δεν καθαρίζει ποτέ δεξαμενές=από υγροποίηση κλπ μαζεύεται νερό = FAIL είτε οι δεξαμενές του δεν σφραγίζουν καλά οπότε παίρνει νερό από το περιβάλλον = FAIL.


Άρα δεν ξαναμιλάμε για νοθεία απλής αμόλυβδης, παρα μόνο για κακής ποιότητας βενζίνη.
vansak - Τετ 24 Αύγ 2011, 20:59:07
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
Η αλήθεια είναι οτι με μια γρήγορη ματιά που έριξα στους δημοσιοποιημένους καταλόγους απο τα βενζινάδικα που έχουν τιμωρηθεί, η συντριπτική πλειοψηφία των παραβάσεων αφορά νοθεία σουπερ βενζίνης (LRP, η παλιά με μόλυβδο) με απλή αμόλυβδη. Αρκετές παραβάσεις που αφορούν νοθεία πετρελείου, και ελάχιστες που αφορούν νοθεία 100άρας αμόλυβδης με απλή. Καμία παράβαση για νοθεία απλής αμόλυβδης.
Οπότε η απορία μου είναι, δεν νοθεύεται η απλή? Με τι νοθεύεται? Με νερό? Αν ναι, δεν ανιχνεύεται το νερό? :roll:


στην 95άρα βενζίνη νοθεύεται μόνο η αντλία.
η νοθεία στα καύσιμα αφορά κυρίως στο πετρέλαιο.
Η 100άρα μπορεί να αναμειχθεί και με τη super LRP που δεν εχει ιχνηθέτη (όπως η 95άρα) και δεν ανιχνεύεται έυκολα.

Βενζινη και νερο δεν αναμιγνύονται γιατί έχουν διαφορετικό ειδικό βάρος.
Από κει και πέρα κανεις δε μπορεί να είναι σίγουρος 100% και πάμε όλοι καλή την πίστη μεχρι να αποδειχθει το αντίθετο.
Randy - Πεμ 25 Αύγ 2011, 01:25:28
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
κάποιοι ποντάρουν στο μικρό ποσοστό κέρδους και στην μεγάλη προσελευση


Μπορει, παντως ειναι υποπτος.


Η 95αρα οντως δεν εχει νοημα να νοθευτει, η 100αρα ναι, φυσικα, εχει δεν εχει ζητηση. Μου κανει παντως φοβερα δυσκολο καποιος βενζινας να μη νοθεψει την 100αρα του.

Κανεις απο δαυτους, εκτος απο ελαχιστες περιπτωσεις (1/10 και αν) δεν τον νοιαζει να πουλησει απολυτα σωστη βενζινη. Και γενικα πρεπει ο αλλος να ειναι υπερβολικα τιμιος (πραγμα ιδιαιτερα δυσκολο, στις μερες μας) ωστε να σκεφτει ο βενζινας το αμαξι του αλλου και απλα κοιταει να κερδισει οσο το δυνατον, και φυσικα να μην εκτεθει οσο γινεται σχετικα με τη νοθεια που κανει. Υπαρχουν κατι λερες.. Μεγαλες λερες.. αλλα και που δεν υπαρχουν..

Πρεπει καποιος ή καποιοι απο το club να ανοιξει ενα βενζιναδικο Αθηνα, ενα Πατρα, ενα Θεσσαλονικη κλπ, ωστε να βαζουμε ολοι βενζινη απο κει. Τι αλλο να πω, ετσι οπως τα χουν κανει...
sNicaKoS - Τρι 05 Ιούν 2012, 16:36:30
Θέμα δημοσίευσης:
σχετικά για την shell vpower κ την απλή έχω 1 φιλαράκι μου που δουλεύει σε βενζινάδικο shell κ μου έχει πει ότι της μέρες που έχει προσφορά την vpower το αφεντικό του τους λέει να πρήζουν τους πάντες να βάζουν v power αντί για απλή κ ότι η χρηματική διαφορά είναι ελάχιστη κ άλλα τέτοια ξέρω γω κ το βράδυ που βγαίνει το ταμίο αν έχουν δώσει ποιο πολλά λίτρα απλή αντί για vpower τους πρίζει τα @@ κ γενικώς την πληρώνουν η καιμένοι η υπάληλοι οπότε για να μην χάσεις το μεροκαματάκι σου τι να κάνεις..πρίζεις τα @@ του καθένα..
espoff - Κυρ 10 Ιούν 2012, 23:04:16
Θέμα δημοσίευσης:
παραθέτω ενδιαφέρον θέμα για τις βενζίνης που συζητάμε το οποίο με βρίσκει πολύ σύμφωνο

http://www.highoctane.gr/sbj.aspx?sbj=2979&comp=Diafora
nick sapanidis - Δευ 08 Απρ 2013, 16:19:28
Θέμα δημοσίευσης:
Παίδες μήπως έχει χρησιμοποιήσει βελτιώτικα vp c5 η torco?
actinf - Τρι 09 Απρ 2013, 08:42:11
Θέμα δημοσίευσης:
sNicaKoS έγραψε:
σχετικά για την shell vpower κ την απλή έχω 1 φιλαράκι μου που δουλεύει σε βενζινάδικο shell κ μου έχει πει ότι της μέρες που έχει προσφορά την vpower το αφεντικό του τους λέει να πρήζουν τους πάντες να βάζουν v power αντί για απλή κ ότι η χρηματική διαφορά είναι ελάχιστη κ άλλα τέτοια ξέρω γω κ το βράδυ που βγαίνει το ταμίο αν έχουν δώσει ποιο πολλά λίτρα απλή αντί για vpower τους πρίζει τα @@ κ γενικώς την πληρώνουν η καιμένοι η υπάληλοι οπότε για να μην χάσεις το μεροκαματάκι σου τι να κάνεις..πρίζεις τα @@ του καθένα..


Αυτό γίνεται λόγω μεγαλύτερων ποστοστών κέρδους που δίνει η Shell για την πώληση της V-Power. Εϊναι πάνω από διπλάσιο...
unclenontas - Τρι 21 Ιαν 2020, 16:24:13
Θέμα δημοσίευσης:
Νεκρανασταίνω το θέμα για να ενημερώσω το φιλοθεάμον κοινό ότι με χρήση κατοστάρας εξαφανίζονται τα πυράκια που βαράει σα δαιμονισμένος ο tu1 μου, όταν έχει οποιαδήποτε άλλη βενζίνη..
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr