PSClub - Hellas

Εισαγωγή - Εξαγωγή - Ερωτηση για εξατμιση σε 207 rallye

Pezakias207 - Τετ 21 Δεκ 2016, 21:29:15
Θέμα δημοσίευσης: Ερωτηση για εξατμιση σε 207 rallye
Καλησπερα

Μιας και τελευταια μου εχει μπει δυνατα στο μυαλο η βελτιωση του 207 μου ειπα να ξεκινησω να ρωταω τιμες και προτασεις σε τοπικα συνεργεια εδω στην πολη μου.

Πηγα σε εναν εξατμισα και τον ρωτησα για ολοσωμη εξατμιση ελευθερη με 63.5 διαμετρο και ηταν κατηγοριματικος οτι δεν αξιζει και οτι παιζει να μην κερδισω τιποτα αλλα μονο να χασω γιατι ισως κρεμασει οποτεκαι να πεταξω 1.000€ (!!!!!!!!!).
Η προταση του που λεει οτι ειναι δοκιμασμενη στο αμαξι αυτο ειναι να βαλω μονο ελευθερο μεταλλικο καταλυτη και θα δω αλλο αμαξι.

Παρακαλω τα φωτα σας γιατι με μπερδεψε..

Ευχαριστω
alexandros 207 Rallye - Τετ 21 Δεκ 2016, 22:26:06
Θέμα δημοσίευσης:
Θα βαλεις προγραμμα ?
Θες ήσυχη ή να κανει θορυβο?
Pezakias207 - Τετ 21 Δεκ 2016, 22:35:45
Θέμα δημοσίευσης:
alexandros 207 Rallye έγραψε:
Θα βαλεις προγραμμα ?
Θες ήσυχη ή να κανει θορυβο?


Θα μπει προγραμμα αλλα στο μελλον μιας και υπαρχουν πολλα εξοδα μαζεμενα. Εως πρωτο σταδιο εχω σκοπο να φτασω ισα ισα να ζωντανεψει λιγο.

Τωρα ο θορυβος δεν με απασχολει. Προτιμω να μεινει κοντα στον εργοστασιακο ηχο ή ενα κλικ πιο μπασο. Απλα με ενδιαφερει η αποδοση να ανεβει αισθητα αλλιως δεν υπαρχει λογος..
alexandros 207 Rallye - Τετ 21 Δεκ 2016, 22:47:54
Θέμα δημοσίευσης:
H εργοστασιακη ειναι εντελως αθορυβη Laughing
Η αποδοση θα ανέβει και μονο με το που θα παρει ποδι το εργοστασιακο τελικο
Αποδοση θα δεις καλυτερη μετα τις 5,000 στρ
Εγω θα σου προτεινα να βαλεις μια εξατμιση απο rc που ειναι αθορυβη και σε φτανει για το προγραμμα
Pezakias207 - Πεμ 22 Δεκ 2016, 00:55:55
Θέμα δημοσίευσης:
alexandros 207 Rallye έγραψε:
H εργοστασιακη ειναι εντελως αθορυβη Laughing
Η αποδοση θα ανέβει και μονο με το που θα παρει ποδι το εργοστασιακο τελικο
Αποδοση θα δεις καλυτερη μετα τις 5,000 στρ
Εγω θα σου προτεινα να βαλεις μια εξατμιση απο rc που ειναι αθορυβη και σε φτανει για το προγραμμα


Στις χαμηλες θα πεσει η αποδοση? Μονο μετα τις 5.000 θα δω διαφορα?
Αν ειναι να παρω παραπανο σε αποδοση δεν θα με πειραζε να κανει περισσοτερο θορυβο.
Τωρα αν ειναι μια ολοσωμη χειροποιητη 63.5 και η rc να ειναι ιδιες σε αποδοση θα ψαχτω για μεταχειρισμενη rc.

Απλα αφου θα δωσω που θα δωσω χρηματα ας παρω τουλαχιστον το 100% απο οτι μπορω να παρω
lefteraki - Πεμ 22 Δεκ 2016, 06:58:16
Θέμα δημοσίευσης:
βαλε μια ολοσωμη 63.5 με dp μαζι και με καταλυτη..πεταξε το μεσαιο.. δε παιζει να μη δεις διαφορα αδερφε! θα δεις! για θορυβο θα παιξεις με το τελικο.. οι εξατμισαδες τα ξερουν αυτα.. τη διαφορα τη μεγαλη θα τη δεις εφοσον εχεις βαλει εξατιση φιλτρο και ιντερκουλερ με το προγραμμα..
σιγα σιγα βαλτα ολα και θα εισαι οκ! εγω δε θα πρωτεινα τη λυση του μαμα rc
την εξατμιση.. ποση διατομη εχει..? εμενα π.χ η μαμα του 208 gti ηταν 55 και 57 χιλιοστα αν θυμαμε καλα.... και εχει και 200 αλογα(θεωρητικα) απο μαμα..
εχω βαλει dp 70αρι με καταλυτη ευρω 6 και απο εκει και περα 63.5 με τελικο..

τωρα αν φτανει οπως λεει το παιδι πιο πανω του 207 rc γα 1ο σταδιο 207 ραλλυε τοτε βαλτη που θα τη βρεις και φθηνοτερη.. εχετε το ιδιο αμαξι θα ξερει για να στο λεει.

η επιλογη δικη σου.. ρωτα κιαλλους εξατμισαδες βασικα να παρεις γνωμες και τιμες..... Wink Wink Wink
alexandros 207 Rallye - Πεμ 22 Δεκ 2016, 09:19:51
Θέμα δημοσίευσης:
Pezakias207 έγραψε:
Στις χαμηλες θα πεσει η αποδοση? Μονο μετα τις 5.000 θα δω διαφορα?
Αν ειναι να παρω παραπανο σε αποδοση δεν θα με πειραζε να κανει περισσοτερο θορυβο.
Τωρα αν ειναι μια ολοσωμη χειροποιητη 63.5 και η rc να ειναι ιδιες σε αποδοση θα ψαχτω για μεταχειρισμενη rc.

Απλα αφου θα δωσω που θα δωσω χρηματα ας παρω τουλαχιστον το 100% απο οτι μπορω να παρω

Αν αλλαξεις μονο εξατμιση απο σπιραλ και πισω και βαλεις του 207 rc, δεν θα χασεις χαμηλα και θα κερδισεις σε αποδοση μονο μετα τις 5,000 στρ
Αν βαλεις 63,5 θα χασεις λιγο χαμηλα και λιγο μεσαιες και θα κερδισεις ψηλα οτι θα κερδισεις απο την rc + λιιιιγο ακομα
Αλλά η 63,5 μπορει να "διαχειριστεί" παραπανω αλογα απο την εξατμιση του rc
H εξατμιση του rc σε φτανει για μεχρι 200 αλογα, δλδ για προγραμμα μονο
Αν πας σε αλλη τουρμπινα και πας πανω απο 200 αλογα δεν αρκει η εξατμιση του rc

Με τον Λευτερη δεν συμφωνω απολυτα
Η διατομη της εξατμισης του 207 rc ειναι 54mm
Του 208 gti ειναι 54 μεχρι το μεσαιο και μετα απο αυτο μεχρι το τελος ειναι 50 mm
Η μανησια του 207 rallye/gt ειναι 50mm
lefteraki - Πεμ 22 Δεκ 2016, 10:41:48
Θέμα δημοσίευσης:
κοιτα να δεις εμενα ειναι διαφορετικο ταμαξι τελειως ετσι.. ενοητε να λαβεις υποψιν τις γνωμες των παιδιων με 207 τα ξερουν καλυτερα.. εγω υποστηριζω την ελευθερη εξατμιση για το λογο οτι θες αποσο ειδα να το κανεις 1ο σταδιο οποτε η γνωμη μου ειναι να εκμεταλευτεις ολες τις δυνατοιτητες που μπορεις να παρεις απο αυτο..φυσικα αυτο ειναι και πιο δαπανηρο σε κοστος(π.χ η μαμα εξατμιση του rc δε κοστιζει το ιδιο με τη χειροποιητη..)
vag21 - Πεμ 22 Δεκ 2016, 12:25:48
Θέμα δημοσίευσης:
να μπω και εγω σφηνα και να ρωτησω,εμενα το αμαξι ειναι πρωτο σταδιο ,εχω ενα gt,και δεν διατιθεμαι να ανεβω και αλλο στα αλογα,τι ειναι προτιμοτερω να βρω μια μεταχειρισμενη εξατμιση απο rc ή να παω σε ενα εξατμισα και να βαλω απο σπιραλ και πισω 54αρα?επισης ποιο θεωρειτε πιο οικονομικο?αν παρουμε υποψη οτι του rc θελει και λιγο φαναρτζοδουλεια?
alexandros 207 Rallye - Πεμ 22 Δεκ 2016, 12:40:55
Θέμα δημοσίευσης:
Αν δεν σε ενοχλει ο θορυβος βαζεις του rc χωρις το τελικο
Εγω ετσι το εχω
Αν δεν θες θορυβο και επισης δεν θες να κοψεις λιγο τον προφυλακτηρα για να μπουνε και οι 2 μπουκες,θα βαλεις την μια μπουκα κρυφη να κοιταει λιγο προς τα κατω και την αλλη κονονικα στον προφυλακτηρα

Πολυ πιο φθηνη λυση η εξατμιση του rc απο το να φτιαξεις αλλη εξατμιση
Αν πατε να φτιαξετε άλλη σε εξατμισα , φτιαξτε την λιγο μεγαλυτερη. Δλδ 60mm. Η rc ειναι 54 αλλά ειναι καλα φτιαγμενη απο το εργοστασιο
Ο εξατμισας ολο και καποια μλκια θα κανει και καπου θα εχει στενεμα οποτε σε εξατμισα πατε για 60μμ
63,5 ειναι για μεγαλυτερες ιπποδυνάμεις και για 1ο σταδιο rallye/gt ειναι αχρηστη τοσο μεγαλη διατομη (ασε που θα σας το αδειασει χαμηλα)
Η 63,5 ειναι για προγραμμα με τουρμπινα rc και πανω
Andreasf1 - Πεμ 22 Δεκ 2016, 13:02:58
Θέμα δημοσίευσης:
Η Πεζώ πουλάει το χειλακι του rc ξεχωριστά απο τον προφυλακτήρα κ αι μπορείς να κανεις εργοστασιακή δουλειά χωρίς να φαίνεται άσχημο το κόψιμο του προφυλακτήρα σου.

Συμφωνώ και εγώ για εξάτμιση rc είναι μια vfm βελτίωσής! Και θα πρότεινα και αφαίρεση προκαταλυτη απο το μαμά dp.
vag21 - Πεμ 22 Δεκ 2016, 14:06:08
Θέμα δημοσίευσης:
γνωριζει καποιος που μπορουμε να ψαχτουμε,για μεταχειρω εξατμιση rc?

επισης εγω εχω μεγαλυτερο γραναζι 5ης ,πως θα επηρρεαστει η οδηγικη συμπεριφορα με την εξατμιση απο rc?
vag21 - Παρ 23 Δεκ 2016, 11:35:53
Θέμα δημοσίευσης:
σε εξατμισα που ρωτησα,και του ειπα τα χαρακτηριστικα του αμαξιου ,μου ειπε απο σπιραλ και πισω βαζουν 63,5 ,450 ευρω το κοστος για μεσαιο -τελικο.

δεν μου φαινεται και τοσο καλη ιδεα ,πρωτο σταδιο ειναι το αμαξι.απο 60 να ανοιγει σε 63,5???
Andreasf1 - Παρ 23 Δεκ 2016, 21:35:34
Θέμα δημοσίευσης:
Για μεταχειρο εξάτμιση rc ψάξε στο car.gr ή κάνε μια ζήτηση εδώ στο κλαμπ μπορεί κάποιος να έχει.

Το γεγονός οτι εχεις μακρύτερο γρανάζι 5ης δεν θα επηρεάσει κάπου την συμπεριφορά του αυτοκινήτου αν αλλαξεις εξάτμιση.

Για πρώτο στάδιο σου είπανε και τα παιδια πιο πάνω πως μια vfm επιλογή είναι εξάτμιση rc. Wink
Pezakias207 - Παρ 23 Δεκ 2016, 22:02:32
Θέμα δημοσίευσης:
Δηλαδια παιδια για setup ΦΠΕ και κουλερ, απο εξατμιση με καλυπτει απολυτα του RC ή θα με κοβει λογο μικρης διαμετρου?
Andreasf1 - Παρ 23 Δεκ 2016, 22:35:54
Θέμα δημοσίευσης:
Εξαρτάται από τι χρήμα θες να διαθέσεις. Το καλύτερο είναι ολόσωμη με εναν καταλύτη στο πάτωμα. Αλλά για να το κάνεις αυτό μιλάμε για ποσό άνω των 500++€.
vagelis207 - Παρ 23 Δεκ 2016, 22:38:15
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ παίδες είμαι 2ο στάδιο, έχω φτιάξει 60αρα και το αμάξι δούλευει μία χαρά.Πιστευω ότι με τη μαμά τουρμπίνα gt η 60 είναι υπεραρκετή.Eπισης το αμάξι δουλευε μία χαρά και χωρίς πρόγραμμα με αυτή την εξατμιση.Συμφωνω επίσης με τη λύση του rc.
Διαφωνώ με 63.5 που προτείνουν όλοι οι εξατμισαδες.Αν δεν αλλάξεις τουρμπίνα η 63,5 πιστεύω είναι υπερβολη.
vag21 - Σαβ 24 Δεκ 2016, 00:05:38
Θέμα δημοσίευσης:
ρε παιδια δεν μπορω να καταλαβω πως προτεινουν μια επιλογη(63,5),απο την στιγμη που δεν ειναι η καταλληλη.ειναι ασχετοι ή κατι παιζει με τις τιμες?
Andreasf1 - Σαβ 24 Δεκ 2016, 00:55:25
Θέμα δημοσίευσης:
Έχουν προμηθευτεί αρκετά μέτρα σωλήνες 63.5(που ζητάνε οι περισσότεροι) και γιαυτό την προτείνουν. Επίσης ναι, είναι και άσχετοι εκτός των άλλων. Confused
vag21 - Σαβ 24 Δεκ 2016, 01:13:27
Θέμα δημοσίευσης:
οποτε αν καταλαβα καλα απο τις απαντησεις των παιδιων,για πρωτο σταδιο σε gt ,απο σπιραλ και πισω η πιο ενδεδειγμένη λυση ,αν δεν παρουμε μεταχειρω rc,ειναι 60αρα διατομη.
αν και σιγουρα εχει ξαναγραφτει θα μπορουσε καποιος να πει τι κερδιζουμε με αυτην την μετατροπη ,οπως επιση και οσο μενει το αμαξι με την μαμα εξατμιση (50αρα),τι μειονεκτηματα παρουσιαζει?
















9
Andreasf1 - Κυρ 25 Δεκ 2016, 19:20:25
Θέμα δημοσίευσης:
Έχει πολυσυζητηθει το θέμα όχι απλά έχει ξανά γραφτεί :Ρ

Εν πάση περίπτωση η μαμα εξατμιση του gt/rallye είναι άθλια απο οπου και αν την πιάσεις. Έχει μικρη διάμετρο, είναι πνιγμένη από το dp με προκαταλυτη-πνικτη αμέσως μετά την τουρμπίνα της και σαν να μην έφτανε αυτό το μεσαίο καζανάκι έχει ενα στένεμα που αυτόματος την μετατρέπει σε 42αρα. Το τελικό επίσης είναι φελλός. Ακόμα και για μαμά φάση δεν επαρκεί.

Με μια μεγαλύτερης διαμέτρου μπορείς να έχεις ενα πιο σωστό πρωτοσταδιατο και απο άποψη απόδοσης αλλά και αξιοπιστίας αφου κρατοντας την μαμά το μονο που καταφέρνεις είναι να "ζοριζεις" την τουρμπίνα σου να προσπαθεί να διώξει τα καυσαέρια της.

Τώρα για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να ανατρέξεις στο αντίστοιχο θέμα.
Andreasf1 - Κυρ 25 Δεκ 2016, 19:22:17
Θέμα δημοσίευσης:
www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=10335
vag21 - Κυρ 25 Δεκ 2016, 20:44:06
Θέμα δημοσίευσης:
εγινε φιλε μου σε ευχαριστω για την βοηθεια,μαλλον προσανατολιζομαι στην λυση ,ολη απο μπροστα 60αρα με ελευθερο καταλυτη ,μεσαιο τελικο για θορυβο και τελος.
καμια φορα η ολοκληρωμενη λυση ειναι και η πιο οικονομικη.
Andreasf1 - Κυρ 25 Δεκ 2016, 20:54:05
Θέμα δημοσίευσης:
Σωστό σε βρίσκω!! Wink
vagelis207 - Δευ 26 Δεκ 2016, 15:39:27
Θέμα δημοσίευσης:
vag21 έγραψε:
εγινε φιλε μου σε ευχαριστω για την βοηθεια,μαλλον προσανατολιζομαι στην λυση ,ολη απο μπροστα 60αρα με ελευθερο καταλυτη ,μεσαιο τελικο για θορυβο και τελος.
καμια φορα η ολοκληρωμενη λυση ειναι και η πιο οικονομικη.


Φίλε μου έχω ακριβώς το ίδιο σετ απ και είμαι απολυτα ευχαριστημένος.Για πρώτο ή δεύτερο στάδιο πιστεύω ότι είναι η καλύτερη λύση και αξίζει τα λεφτά που θα δώσεις.Εμενα μου στοιχίσε 680 για να πάρεις μία ιδέα και είναι όλες οι κουρμπες κολλητές χωρίς στενεματα.Για να πω την αλήθεια είχα ψάξει για rc και να κάνω μόνο dp άλλα τις χτυπούσαν πολύ σε τιμή και προτίμησα τη χειροποίητη με λίγα χρήματα παραπάνω.
vag21 - Πεμ 29 Δεκ 2016, 08:50:17
Θέμα δημοσίευσης:
εχει βαλει κανεις εξατμιση στο παληκαρι https://www.tsoukalas-exhaust.gr/contact.html ?στειλτε μου ενα π.μ αν αξιζει να παω προς τα εκει.
Pughell - Δευ 02 Ιαν 2017, 09:49:24
Θέμα δημοσίευσης:
Μπηκαμε στο 2017 και ακομα κανετε πλουσιους εξατμισαδες που δεν μπορουν(ή δεν εχουν) να δουλεψουν κουρμπαδορο... Rolling eyes
vag21 - Δευ 02 Ιαν 2017, 11:52:32
Θέμα δημοσίευσης:
φιλε στελιο αν το εγραψες για μενα,για αυτο ρωτησα επειδη σε ολες τις δουλειες που ειδα ηταν με κολλησεις.
Pughell - Δευ 02 Ιαν 2017, 19:56:35
Θέμα δημοσίευσης:
Βαγγελη οχι,γενικα το λεω,don't worry. Wink

Απλά κοιτα ποιος θα σου κανει την δουλεια που θες σωστα,χωρις ασκοπες κολλησεις.

Αν δεις οτι το κοστολογιο ξεφευγει,τοτε καλυτερα να παρεις μια κομπλε RC παρά να δωσεις 200-250 ευρω σε οποιονδηποτε τυχαιο που δεν μπορει να κανει δουλεια της προκοπης.
vagelis207 - Σαβ 07 Ιαν 2017, 22:12:21
Θέμα δημοσίευσης:
Ο Στέλιος έχει δίκιο.
Βέβαια αν την κάνεις με inox σωλήνα δεν θα αποφύγεις τις κολλήσεις γιατί δεν δουλεύεται σε κουρμπαδορο όπως η γαλβανιζε σωλήνα.Γι'αυτο βλέπεις κολλήσεις σε όλες αυτές που κοιτάς.
Από κει και πέρα είναι θέμα εξατμισα τι θα σου φτιάξει τι ποιότητα και πόσες κολλήσεις θα σου κάνει.
Pughell - Σαβ 07 Ιαν 2017, 22:30:30
Θέμα δημοσίευσης:
Βασικα και η inox κουρμπαρει μια χαρα.
Ιδιαιτερα αν ειναι απο inox τροφιμων,αν και θελει και σωστο κουρμπαδορο αλλά και ο μαστορας να εχει καποια σχετικη πείρα.

Τουλαχιστον εδω σε εμας,οσοι δουλευουν κουρμπαδορο,inox κουρμπαρουν,με alouminised ή σιδερο δεν ασχολειται κανενας.
Αντε σε καποιες ελαχιστες περιπτωσεις να βρεις να σου κουρμπαρουν καμια 2mm βαρεως τυπου αλλά πολυ σπανια. Confused
vagelis207 - Κυρ 08 Ιαν 2017, 00:01:34
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν το γνώριζα αυτό για τις ανοξείδωτες σωλήνες!
Εδώ Πάτρα που την έφτιαξα, σε δυο μαγαζιά μπορείς να κάνεις κάτι αξιόλογο και κανένας δεν κουρμπαρει ανοξείδωτο.Μαλλον ακολουθούν την εύκολη λυση.Τι να πω.
Οσο ζεις μαθαίνεις! Wink
Pezakias207 - Παρ 27 Ιαν 2017, 13:58:54
Θέμα δημοσίευσης:
Ξερει κανεις το παχος της ανοξειδωτης 63.5αρας σωληνας? Ποσα χιλιοστα ειναι περιπου?
GiorgosRC - Παρ 27 Ιαν 2017, 16:40:28
Θέμα δημοσίευσης:
φιλε μου εγω πριν 1 μηνα εβαλα χειροποιητη στον gp exhaust (αθηνα) 700€ με dp μεσεο εννοειτε γιατι αν δεν βαλεις χανεις ολο το backpressure και κανονικα τελικο καζανι! dp εχω βαλει 70 ελευθερο και απο σπιραλ και πισω 63,5 ειναι ολη η εξατμιση inox 100% και οσον αφορα το θορυβο τον φτιαχνεις οπως θες εσυ! εγω προσωπικα του ειπα να μ φτιαξει θορυβο που να πηγαινω ταξιδι και να μην με πιανει πονοκεφαλος αλλα να εχει και λιγο μπασο και οταν παταω το γκαζι να ακουγετε!εχω μεινει απολυτα ευχαριστημενος!

δες και τις φωτο για να καταλαβεις--->





δεν εχουν και τη καλυτερη αναλυση αλλα πιστευω μπορεις να καταλαβεις την δουλεια!
Mono AEK - Παρ 27 Ιαν 2017, 16:48:51
Θέμα δημοσίευσης:
Pezakias207 έγραψε:
Ξερει κανεις το παχος της ανοξειδωτης 63.5αρας σωληνας? Ποσα χιλιοστα ειναι περιπου?


χωρις να ειμαι σιγουρος νομιζω οτι 63,5 εξωτερικη ειναι 60 εσωτερικη
akis1976 - Παρ 27 Ιαν 2017, 18:15:23
Θέμα δημοσίευσης:
GiorgosRC Τεράστιο λάθος που δεν εβαλες καταλυτη κατω.
Andreasf1 - Παρ 27 Ιαν 2017, 19:05:41
Θέμα δημοσίευσης:
Mono AEK έγραψε:
Pezakias207 έγραψε:
Ξερει κανεις το παχος της ανοξειδωτης 63.5αρας σωληνας? Ποσα χιλιοστα ειναι περιπου?


χωρις να ειμαι σιγουρος νομιζω οτι 63,5 εξωτερικη ειναι 60 εσωτερικη



Αν υποθέσουμε πως είναι 1,5 χιλιοστά πάχος η 63.5 τότε εσωτερικά φτάνει στο 60.5 Wink
GiorgosRC - Σαβ 28 Ιαν 2017, 00:27:55
Θέμα δημοσίευσης:
akis1976 έγραψε:
GiorgosRC Τεράστιο λάθος που δεν εβαλες καταλυτη κατω.


δεν ηθελα να εχω θεματα με αισθητηρα λ....ναι ξερω μπορει να τον κανει ο προγραμματιστης decat αλλα επειδη το προγραμμα θα αργησω να το βαλω λιγο και επειδη μπορει καποια στιγμη να μ τη δωσει και να μην θελω να εχω προγραμμα δεν θελω λοιπον να εχω προβλημα με αισθητηρα λ. μ ειπε οτι θα εβαζε καταλυτακι κλπ αλλα ρωτησα αρκετα ατομα που εχουν βαλει κατω καταλυτη και μ ειπαν οτι μετα απο καιρο αν δεν τους ειχε κανει decat ο προγραμματιστης αναβε σφαλμα....και επειδη δεν θελω να εχω ενα αμαξι σαν τα vag που συνεχεια εχουν μονημα ενα λαμπακι ανοιχτο γιαυτο το λογο και εβαλα καταλυτη πανω.....
fantasmas - Κυρ 29 Ιαν 2017, 17:00:14
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα και απο μενα εγω εχω βαλει ολοσομη 63.5 Inox καταλυτη σπιραλ και τελικο.. Πριν μπει προγραμμα στο αμαξι το δυναμομετρο εδειξε 160+ hp μονο απ την εξατμιση και αντε πες και απ το φιλτρο .. νομιζω λοιπον πως κατι δινει η εξατμιση 63.5mm χωρις μεσαιο καταλυτη.
Βεβαια αυτη τη στιγμη 1,5 χρονο μετα το τελικο εχει χαλασει και τριζει οποτε μαλλον θα του το παω πισω.. 2 χρονια εγγυηση εχω..
vag21 - Κυρ 29 Ιαν 2017, 19:46:51
Θέμα δημοσίευσης:
τι λεει απο θορυβο χωρις μεσαιο?
GiorgosRC - Κυρ 29 Ιαν 2017, 23:24:50
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια μην κανετε το λαθος και δεν βαλετε μεσαιο...μπορεις να εχεις παραπανω θυροβο αλλα χωρις μεσαιο χανεις ολο το backpressure! εξαλου αν θελετε αρκετο θορυβο με την χειροποητη μπορειτε να φτιαξετε το θορυβο οπως τον θελετε εσεις!
fantasmas - Δευ 30 Ιαν 2017, 16:13:53
Θέμα δημοσίευσης:
Τον θορυβο οντως τον ρυθμιζεις οπως θελεις.. εγω για παραδειγμα του ειπα οτι θελω να βγαζει εναν ωραιο μπασο ηχο καπως δυνατο στα ανοιγματα απλα σε ταξιδι να μη με πιανει πονοκεφαλος.. οντως και χωρις μεσαιο ειναι πολυ καλο το αποτελεσμα..οριακο θα ελεγα για τα ταξιδια..

Το backpressure που λες φιλε μου τι ειναι ακριβως? μπορεις να με διαφωτισεις πως γινεται αισθητο πχ στην οδηγηση?
GiorgosRC - Δευ 30 Ιαν 2017, 17:04:29
Θέμα δημοσίευσης:
και εγω το ιδιο ακριβως του ζητησα για τον ηχο!ενα καλο μπασακι οχι τπτα τρελο....στα ανοιγματα να καταλβαινω οτι εχω εξατμιση και στα ταξιδια να μην με πιανει πονοκεφαλος......τωρα οσον αφορα το backpressure εννοω οτι αν δεν εχεις μεσαιο καζανι χανεις συμπιεση και στις υψηλες στροφες εισαι ψοφιος!αν δεν με πιστευεις ή νομιζεις οτι αυτα που λεω δεν ειναι σωστα μπορεις να ρωτησεις καποιον μηχανικο.....η και εξατμισα
Andreasf1 - Δευ 30 Ιαν 2017, 17:46:20
Θέμα δημοσίευσης:
Ειδικά ψηλά δεν ισχύει αυτό για το backpressure φιλε μου.
fantasmas - Δευ 30 Ιαν 2017, 19:53:03
Θέμα δημοσίευσης:
Να σου πω την αληθεια δεν το εχω ακουσει αυτο και με την πρωτη ευκαιρια θα το ρωτησω οχι επειδη δεν σε πιστευω (δεν εχω λογο αλλωστε) και εδω μεσα μπαινουμε για να ακουμε και αλλες αποψεις και νεα πραγματα.. απλα επειδη μ αρεσει κατι να το διασταυρωνω απο πολλες πηγες. Απ την αλλη βεβαια εγω δεν εχω παρατηρησει να συμβαινει κατι τετοιο στο αμαξι μου στα ψηλα. Οταν ηταν μαμα η αληθεια ειναι πως μετα τις 4κ στροφες μουλαρωνε καπως..μιλαω για μαμα εξατμιση και μαμα γενικως.. Απ οταν εβαλα εξατμιση και προγραμμα ηταν σα να πηρα καινουριο αμαξι. Νοιωθεις τη ροπη σε ολο το φασμα στροφων. Και ο εξατμισας μου χε πει οτι το μεσαιο μονο σε περιπτωση που θελω να μειωσω τον θορυβο να το βαλω..
GiorgosRC - Δευ 30 Ιαν 2017, 20:43:48
Θέμα δημοσίευσης:
εγω παιδια σας το λεω αυτο επειδη εχω ρωτησει και μηχανικους και τον εξατμισα μ γιαυτο!και εχω ρωτησει και αλλα παιδια....τωρα οσον αφορα το εξατμιση+προγραμμα δεν 3ερω μπορει με το προγραμμα να στο αλλαξε ο προγραμματιστης σου και να μην εχανες στα ψηλα αλλα οκα μπορειτε να ρωτησετε αν και χωρις να θελω να θηξω τις αποψεις σας ειμαι 90%σιγουρος οτι ισχυει αυτο με το μεσαιο....εκτος και αν δεν εχετε ουτε καταλυτη που εκει ναι αλλαζει το πραγμα....
Pughell - Δευ 30 Ιαν 2017, 22:14:35
Θέμα δημοσίευσης:
fantasmas έγραψε:
.. Και ο εξατμισας μου χε πει οτι το μεσαιο μονο σε περιπτωση που θελω να μειωσω τον θορυβο να το βαλω..

Απλά σκεψου οτι οι 8 στους 10 εξατμισαδες περα απο κακοι τεχνιτες,δεν ξερουν καν να γραψουν μια παραγραφο 3 γραμμων χωρις ορθογραφικά λαθη,και σε ιδιο επιπεδο κυμαινονται και οι γνωσεις τους για την σχεδιαση εξατμισεων.

Οπότε το τελευταιο που θα επρεπε να επηρρεαζει την γνωμη/φιλοσοφια σου,θα ηταν η γνωμη του εξατμισα σου.
geo106xs - Δευ 30 Ιαν 2017, 23:32:06
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
fantasmas έγραψε:
.. Και ο εξατμισας μου χε πει οτι το μεσαιο μονο σε περιπτωση που θελω να μειωσω τον θορυβο να το βαλω..

Απλά σκεψου οτι οι 8 στους 10 εξατμισαδες περα απο κακοι τεχνιτες,δεν ξερουν καν να γραψουν μια παραγραφο 3 γραμμων χωρις ορθογραφικά λαθη,και σε ιδιο επιπεδο κυμαινονται και οι γνωσεις τους για την σχεδιαση εξατμισεων.

Οπότε το τελευταιο που θα επρεπε να επηρρεαζει την γνωμη/φιλοσοφια σου,θα ηταν η γνωμη του εξατμισα σου.

Τωρα τα παραλες! Laughing Laughing Laughing
GiorgosRC - Δευ 30 Ιαν 2017, 23:33:49
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
fantasmas έγραψε:
.. Και ο εξατμισας μου χε πει οτι το μεσαιο μονο σε περιπτωση που θελω να μειωσω τον θορυβο να το βαλω..

Απλά σκεψου οτι οι 8 στους 10 εξατμισαδες περα απο κακοι τεχνιτες,δεν ξερουν καν να γραψουν μια παραγραφο 3 γραμμων χωρις ορθογραφικά λαθη,και σε ιδιο επιπεδο κυμαινονται και οι γνωσεις τους για την σχεδιαση εξατμισεων.

Οπότε το τελευταιο που θα επρεπε να επηρρεαζει την γνωμη/φιλοσοφια σου,θα ηταν η γνωμη του εξατμισα σου.


ποσο ισχυει αυτο..... Razz
fantasmas - Τρι 31 Ιαν 2017, 15:02:00
Θέμα δημοσίευσης:
Οπως και να χει ο εξατμισας ομως λεφτα θελει να βγαλει οποτε σιγουρα θα βρισκε κατι να μου πει για να πουλησει και το μεσαιο..για να μην επεμενε...
Pughell - Τετ 01 Φεβ 2017, 09:44:16
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι,καλα το λες απλά...

Το μεσαιο εστω οτι στο χρεωνει 60-80 ευρω.Το τελικο στο χρεωνει σιγουρα 100αρικο και πολλες φορες και παραπανω.
Ασχετα αν πρακτικα ειναι ενα ιδιο καζανι απλά με εναν μακρυτερο σωληνα για μπουκα. Rolling eyes

Το θεμα ειναι οτι ετσι οπως εχουν γινει οι εποχες,αν σου πει 60-80 ευρω επιπλεον,φοβαται οτι πιθανον θα σε χασει.Γιατι εστω οτι εκει που θα σου ζητουσε πχ 220 ευρω για σωληνα-τελικο,θα σου πει σχεδον 300 για δυο καζανια.
Επισης φοβαται,μεσα στην τεχνικη αγνοια που εχει(αυτο που λεγαμε πριν Rolling eyes ) οτι αν στην κανει μονον με μεσαιο,θα πας και θα του ζητας τα ρεστα γιατι τελικα κανει θορυβο και θα του ζητησεις να σου βαλει τελικο κοψοχρονιας.
Ενω οταν σου κανει την προταση για σωληνα-τελικο,σου δινει μια Χ τιμη,εχει την "σιγουρη απαντηση" οτι "...ολος ο κοσμος ετσι κανει οπότε..." και αν και παλι σου φαινεται οτι κανει φασαρια,τοτε εσυ εισαι ο "περιεργος" της υποθεσης(που δεν θες θορυβο) οπότε σου πουλαει ενα ωραιοτατο μεσαιο καζανι στην τιμη που θελει(συν εργασια) και σου εχει παρει και τα ωραια σου λεφτα.

Προσπαθω δηλαδη να σου εξηγησω οτι ο επαγγελματισμος μας ειναι σε τοσο χαμηλο επιπεδο που δεν εστιαζουμε στο ουσιαστικο προβλημα αλλά στο να παρουμε το ευκολο χρημα,που στην προκειμενη περιπτωση ειναι σαν να πουλας πχ σε εναν ποδηλάτη ποδηλατική φορμα και κρανος,οταν αυτο που εχει ειναι ποδηλατο περιπάτου με σχάρα,προφυλακτηρες και πλαινές τσαντες μεταφορας. Laughing
kwstas1.1 - Τετ 01 Φεβ 2017, 10:14:06
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς από Αθήνα εξατμισα ο οποίος να μπορέσει να αφαιρέσει τον προκαταλυτη από το εργοστασιακο dp?! Έχω ρωτήσει καμία 10αρια και λένε ότι δεν γίνεται γτ προκαταλυτης με καταλυτη είναι ένα μαζί οπότε αδειζοντας τον προκαταλυτη θα αδειάσει και ο καταλυτης αναγκαστικά....το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι λένε δεν γίνεται και πρακτικά και έχω φίλο ο οποίος το έχει κάνει μόνος του! Η όλη δουλειά είναι ότι δε θέλω να ρίξω λεφτά στο αμάξι για εξάτμιση, για αυτό και θέλω μόνο να αφαιρέσω προκαταλυτη και μετά ένα πρόγραμμα και τέλος!
GiorgosRC - Τετ 01 Φεβ 2017, 15:18:15
Θέμα δημοσίευσης:
kwstas1.1 έγραψε:
Καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς από Αθήνα εξατμισα ο οποίος να μπορέσει να αφαιρέσει τον προκαταλυτη από το εργοστασιακο dp?! Έχω ρωτήσει καμία 10αρια και λένε ότι δεν γίνεται γτ προκαταλυτης με καταλυτη είναι ένα μαζί οπότε αδειζοντας τον προκαταλυτη θα αδειάσει και ο καταλυτης αναγκαστικά....το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι λένε δεν γίνεται και πρακτικά και έχω φίλο ο οποίος το έχει κάνει μόνος του! Η όλη δουλειά είναι ότι δε θέλω να ρίξω λεφτά στο αμάξι για εξάτμιση, για αυτό και θέλω μόνο να αφαιρέσω προκαταλυτη και μετά ένα πρόγραμμα και τέλος!


φιλε μου το ειχα κανει και εγω στο μηχανικο μ.....δεν ειναι τπτα απλα κοβεις το πανω μερος του καταλυτη αφερεις τον προκαταλυτη και μετα το ξανακολλας.....
athanas - Τετ 01 Φεβ 2017, 17:33:36
Θέμα δημοσίευσης:
kwstas1.1 έγραψε:
Καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς από Αθήνα εξατμισα ο οποίος να μπορέσει να αφαιρέσει τον προκαταλυτη από το εργοστασιακο dp?! Έχω ρωτήσει καμία 10αρια και λένε ότι δεν γίνεται γτ προκαταλυτης με καταλυτη είναι ένα μαζί οπότε αδειζοντας τον προκαταλυτη θα αδειάσει και ο καταλυτης αναγκαστικά....το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι λένε δεν γίνεται και πρακτικά και έχω φίλο ο οποίος το έχει κάνει μόνος του! Η όλη δουλειά είναι ότι δε θέλω να ρίξω λεφτά στο αμάξι για εξάτμιση, για αυτό και θέλω μόνο να αφαιρέσω προκαταλυτη και μετά ένα πρόγραμμα και τέλος!



μιλα με Giannis307 να το πας εκει το αμαξι να το κανετε ...
kwstas1.1 - Τετ 01 Φεβ 2017, 19:03:14
Θέμα δημοσίευσης:
athanas έγραψε:
kwstas1.1 έγραψε:
Καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς από Αθήνα εξατμισα ο οποίος να μπορέσει να αφαιρέσει τον προκαταλυτη από το εργοστασιακο dp?! Έχω ρωτήσει καμία 10αρια και λένε ότι δεν γίνεται γτ προκαταλυτης με καταλυτη είναι ένα μαζί οπότε αδειζοντας τον προκαταλυτη θα αδειάσει και ο καταλυτης αναγκαστικά....το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι λένε δεν γίνεται και πρακτικά και έχω φίλο ο οποίος το έχει κάνει μόνος του! Η όλη δουλειά είναι ότι δε θέλω να ρίξω λεφτά στο αμάξι για εξάτμιση, για αυτό και θέλω μόνο να αφαιρέσω προκαταλυτη και μετά ένα πρόγραμμα και τέλος!



μιλα με Giannis307 να το πας εκει το αμαξι να το κανετε ...


Καλησπέρα! Του έστειλα και θα το φτιάξουμε αν είναι! Ούτως ή άλλως εκεί το πάω το αμάξι για όλα οπως χρόνισμα κλπ οπότε θα το κάνουμε! Wink ευχαριστώ πολύ πάντως!!
Jimarasnc - Παρ 22 Φεβ 2019, 22:32:37
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά καλησπέρα έχω διαβάσει την συζήτηση να ρωτήσω κάτι μόνο...έχω 207 Gt 1.6 με πρόγραμμα στα 190 άλογα και τώρα θα βάλω φίλτρο εισαγωγή..Η καλύτερη και οικονομικότερη λύση για εξάτμιση πια είναι??..Δεν θέλω να χάσω ούτε στα χαμηλά ούτε στα ψηλά..για θόρυβο όσο το δυνατόν λιγότερο..ευχαριστω
sifis23 - Τετ 08 Ιαν 2020, 17:40:20
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα παιδια θα παω στο γιαλατζη θεσσαλονικη για εξατμιση ...σκεφτομουν 70αρι dp και την υπολοιπη 63,5 αλλα μετα απο λιγο διαβασμα εδω αποφασισα να την κανω 60αρα το θεμα ειναι το dp τι διαμετρο να το κανω; 70; 63.5 60;;;; ευχαριστω εκ των προτερων

υ.γ εχω 207 rallye του 2008 200.000km stock... θα το κανω 1ο σταδιο εντος ολιγου και θα βαλω i/c απο seat και bilstein b8...αυτα...ευχαριστω Smile
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr