PSClub - Hellas

Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης - 206 - Η ανάρτηση του RC στις πιο μικρές εκδόσεις.

Ydwr - Δευ 02 Φεβ 2004, 12:19:25
Θέμα δημοσίευσης: 206 - Η ανάρτηση του RC στις πιο μικρές εκδόσεις.
Σχετικά με την αναρτηση του RC στα "αδυναμα" μαμα κατι ειχα διαβασει και μετα απο πολυ ψαξιμο... Ιδου

"Πως στρίβει άραγε το RC;" Από τον κατασκευαστή του αυτοκινήτου γνωρίζεις ήδη πως η ανάρτηση βασίζεται σε αυτή της έκδοσης SW, διαθέτει πιο σφιχτά ελατήρια από αυτά του GTi ενώ η γεωμετρία της σχεδιάσθηκε ώστε να ταιριάζει "γάντι" με την σειρά ελαστικών P7000 της Pirelli.

Εμπρός, η συνταγή είναι δεδομένη: γόνατα McPherson με αντιστρεπτική ράβδο διατομής 21 χιλιοστών. Πίσω, υπάρχουν δυο ράβδοι στρέψης με διατομή 22 χιλιοστών και μια αντιστρεπτική, επίσης των 22 χιλιοστών, οι οποίες συνεργάζονται με τους υστερούντες βραχίονες.

Απο το in.gr

Οποτε μαλλον πως θα χρειαστουν πολλα για να αποδωσει οπως πρέπει. Ετσι δεν ειναι?
PoLiThS - Τρι 03 Φεβ 2004, 01:17:32
Θέμα δημοσίευσης:
Αχ αυτό το in.gr όλο ανακρίβειες είναι... Απο το Parts Catalog CD της Peugeot οι διάμετροι για την πίσω ανάρτηση είναι: Ραβδοι στρέψης 20 χιλιοστά και 21 χιλιοστά αντιστρεπτική. Όσο για τα υπόλοιπα είναι σωστά
pduke - Τετ 04 Φεβ 2004, 23:19:34
Θέμα δημοσίευσης:
Σωστό μόνο που κάπου διάβασα ότι μπροστά τα αμορτισέρ έχουν τα πιατέλα ψηλότερα οπότε τα ελατήρια είναι κοντύτερα και έχει μάλλον και αυξημένο αρνητικό κάμπερ.
DIMSAV - Κυρ 08 Φεβ 2004, 20:33:44
Θέμα δημοσίευσης:
ta parapanw isxuoyn alla o mhxanikos mou eipe oti mpainei kanonika akomh kai oi duo ravdoi panar ,monh ypoxwrhsh h mikroterh reserva kai h allagh ths exetmishs.
pduke - Δευ 09 Φεβ 2004, 14:52:05
Θέμα δημοσίευσης:
DIMSAV έγραψε:
ta parapanw isxuoyn alla o mhxanikos mou eipe oti mpainei kanonika akomh kai oi duo ravdoi panar ,monh ypoxwrhsh h mikroterh reserva kai h allagh ths exetmishs.


Σου είπε το ίδιο και για τα μπροστά?
DIMSAV - Τρι 10 Φεβ 2004, 02:09:58
Θέμα δημοσίευσης:
NAI,PERRISSOTERA TECH SPECS AYRIO
Touristas - Τετ 18 Φεβ 2004, 21:50:12
Θέμα δημοσίευσης:
DIMSAV έγραψε:
ta parapanw isxuoyn alla o mhxanikos mou eipe oti mpainei kanonika akomh kai oi duo ravdoi panar ,monh ypoxwrhsh h mikroterh reserva kai h allagh ths exetmishs.

Φιλε μου για να το κανεις πισω οπως το RC θελουν ολα αλλαγη! Ψαλιδια,αξονας δεν ειναι ιδια !!!
Exclamation Exclamation Shocked
pduke - Τετ 18 Φεβ 2004, 23:45:43
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
DIMSAV έγραψε:
ta parapanw isxuoyn alla o mhxanikos mou eipe oti mpainei kanonika akomh kai oi duo ravdoi panar ,monh ypoxwrhsh h mikroterh reserva kai h allagh ths exetmishs.

Φιλε μου για να το κανεισ πισω οπωσ το RC θελουν ολα αλλαγη! Ψαληδια,αξονας δεν ειναι ιδια !!!
Exclamation Exclamation Shocked


Με πόση σιγουριά το λές αυτό? Δεν ξέρω σίγουρα πάντως μην ξεχνάς ότι και το SW έχει ακριβώς τα ίδια. Απότι μου είπαν από την Peugeot δεν έχει αλλάξει κάτι , απλά έχει προστεθεί. Θα ρίξουμε μια ματιά στα CD πάντως
PoLiThS - Πεμ 19 Φεβ 2004, 01:51:37
Θέμα δημοσίευσης:
Κοινά Μέρη
Αξονας
Ψαλίδια (μοντλελα 2002 και μετα)
Ακρα (για αυτα που έχουν δισκους πίσω)

Διαφορετικά μερη
Ραβδοι στρεψης 20mm
Αντιστρεπτική 21mm
110 Ευρώ περίπου

Διαγώνιοι βραγχιονες
Εξάρτημα που στηρίζερι τους βραγχιωνες στο κέντρο του αξονα)

350-400 ευρω


Υπ οψιν πρεπει να αλλα3ει το καζανακι της εξάτμισης και να έρ8ει εγκαρσια σε σχέση με το αμαξωμα αλα RC και να καταργηθεί η ρεζέρβα εκ των πραγμάτων...
Ydwr - Πεμ 19 Φεβ 2004, 08:59:19
Θέμα δημοσίευσης:
Την ελλειψη ρεζερβας την ειχα διαβασει και αλλου, αλλα οφειλοταν λεει στο τελευταιο καζανι (αφου ειναι τοοοοοσο μεγαλο) της εξατμισης. Η αληθεια ειναι οτι μου φανηκε Αισωπια αλλα παλι γινεται αμαξι τετοιας τιμης να μην εχει ρεζερβα? Σιγουρα οχι αλλα που?

Ντοματες ευπροσδεκτες.Που θα παει θα σταματησουν τα τουβλα!
fpug - Πεμ 19 Φεβ 2004, 09:08:17
Θέμα δημοσίευσης:
Ydwr έγραψε:
Την ελλειψη ρεζερβας την ειχα διαβασει και αλλου, αλλα οφειλοταν λεει στο τελευταιο καζανι (αφου ειναι τοοοοοσο μεγαλο) της εξατμισης. Η αληθεια ειναι οτι μου φανηκε Αισωπια αλλα παλι γινεται αμαξι τετοιας τιμης να μην εχει ρεζερβα? Σιγουρα οχι αλλα που?

Ντοματες ευπροσδεκτες.Που θα παει θα σταματησουν τα τουβλα!



Οντως δεν εχει ρεζερβα. Εχει ενα κιτ επισκευης ελαστικου στο πορτ παγκαζ
dimzaf206 - Παρ 20 Φεβ 2004, 10:38:02
Θέμα δημοσίευσης:
Είναι όντως τα ελατήρια του RC πιο χαμηλά από των 1.6 ΧS και 2.0 GTI;
Kαι αν ναι, πόσα χιλιοστά; Aν κάποιος έχει στοιχεία please help.
Γιατι αν μιλάμε για ~10mm χαμηλότερα τότε έχουμε θεωρητικά την ιδανική μετατροπή: Αντιστρεπτικές μπρος-πίσω, πίσω ράβδοι στρέψης και εγκάρσιες δοκοί, εμπρός ελατήρια, όλα από μαμά RC σε συνδυασμό με καλά αμορτισέρ χαμηλώματος (πχ Osrav, KONI κίτρινα). Θεωρητικά έχεις μια όσο πρέπει σφικτή και διαπιστωμένα ισορροπημένη εμπρός-πίσω ανάρτηση, με ικανοποιητική διαδρομή. Τί λέτε; Στέκει;
Touristas - Σαβ 21 Φεβ 2004, 10:35:50
Θέμα δημοσίευσης:
dimzaf206 έγραψε:
Είναι όντως τα ελατήρια του RC πιο χαμηλά από των 1.6 ΧS και 2.0 GTI;
Kαι αν ναι, πόσα χιλιοστά; Aν κάποιος έχει στοιχεία please help.
Γιατι αν μιλάμε για ~10mm χαμηλότερα τότε έχουμε θεωρητικά την ιδανική μετατροπή: Αντιστρεπτικές μπρος-πίσω, πίσω ράβδοι στρέψης και εγκάρσιες δοκοί, εμπρός ελατήρια, όλα από μαμά RC σε συνδυασμό με καλά αμορτισέρ χαμηλώματος (πχ Osrav, KONI κίτρινα). Θεωρητικά έχεις μια όσο πρέπει σφικτή και διαπιστωμένα ισορροπημένη εμπρός-πίσω ανάρτηση, με ικανοποιητική διαδρομή. Τί λέτε; Στέκει;
Φιλε μου καλα τα λες αλλα ο αξονας δεν ειναι ιδιος ουτε τα ψαλιδια,δινη αλλα νουμερα ανταλακτικων.Αντισρεπτικη 1.6=19μμ 2.0=21μμ RC= 21μμ
Ραβδη στρεψης 1.6=19.5μμ 2.0=19.5μμ RC=20μμ.!!
PoLiThS - Δευ 23 Φεβ 2004, 02:26:36
Θέμα δημοσίευσης:
Νομίζω κάλυψα το θέμα παρπάνω ας μην τα ξαναναφέρουμε
Touristas - Δευ 23 Φεβ 2004, 15:34:15
Θέμα δημοσίευσης:
PoLiThS έγραψε:
Νομίζω κάλυψα το θέμα παρπάνω ας μην τα ξαναναφέρουμε

Εισαι σιγουρος οτι εχουν των ιδιω αξονα και ψαλειδια.....!!!!! Cool
PoLiThS - Δευ 23 Φεβ 2004, 22:03:19
Θέμα δημοσίευσης:
Χαλαρα και ευέλικτα Smile

Να στο θέσω διαφορετικά.. δεν συμφερει μια παραγωγική εταιρια να να φτιαχνει ενα ειδικευμενο ανταλακτικο όπως πίσω αξοναςγια ένα μοντέλο μαζικής παραγώγής σαν το 206RC . Για να καταλάβεις απο την παρουσίαση του 206SW και μετά ,που έχει κοινα στοιχεία στην πισω αναρτηση με το RC, ολα τα 206 έχουν πισω ψαλίδια με ενσωματομένη βάση για τους πίσω διαγώνιους βραγχίονες καθώς και οτι η Peugeot Sport για αυτά τα μοντέλα υιοθέτησε την διαταξη SW/RC και για το 206CUP

Μην μπερδεύεις τον ορο άξονα με επιμέρους στοιχεία του οπως η αντιστρεπτική ,οι ραβδοι στρέψης και οι διαγώνιοι συνδεσμοι. είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα. Το ένα είναι ο σκελετός της ανάρτησης το άλλο καθορίζει σκληρότητα και εν γενει συμπεριφορά.
dimzaf206 - Τρι 24 Φεβ 2004, 11:34:13
Θέμα δημοσίευσης:
Συμφωνώ με τον Poliths. Παρ'όλα αυτά παραμένει η απορία μου για τα μπροστινά ελατήρια: Πόσο πιο χαμηλά είναι από τα μαμά 1.6; Πληροφορίες για λίμπρες υπάρχουν; Επιμένω στο συγκεκριμένο topic γιατί πραγματικά πιστεύω ότι πρόκειται για την ιδανική μετατροπή σε ένα απλό 206 συνδυάζοντας ιδανικά κράτημα-άνεση και διαδρομή ανάρτησης. Συν το γεγονός ότι κατά κοινή ομολογία οι εγκάρσιες δοκοί πίσω μεταμορφώνουν το 206 στο δρόμο (και ας πάει και στα κομμάτια η ρεζέρβα!).
Touristas - Τρι 24 Φεβ 2004, 20:11:16
Θέμα δημοσίευσης:
Το RC εχει αλλα ψαλιδια παιδια ειναι σιγουρο.Το εψαξα ,μονο το 206SW εχει τα ιδια με του RC!!!!!!! Rolling eyes
Recifees - Κυρ 04 Απρ 2004, 17:29:52
Θέμα δημοσίευσης:
dimzaf206 έγραψε:
Συμφωνώ με τον Poliths. Παρ'όλα αυτά παραμένει η απορία μου για τα μπροστινά ελατήρια: Πόσο πιο χαμηλά είναι από τα μαμά 1.6; Πληροφορίες για λίμπρες υπάρχουν; Επιμένω στο συγκεκριμένο topic γιατί πραγματικά πιστεύω ότι πρόκειται για την ιδανική μετατροπή σε ένα απλό 206 συνδυάζοντας ιδανικά κράτημα-άνεση και διαδρομή ανάρτησης. Συν το γεγονός ότι κατά κοινή ομολογία οι εγκάρσιες δοκοί πίσω μεταμορφώνουν το 206 στο δρόμο (και ας πάει και στα κομμάτια η ρεζέρβα!).


Δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί να αποχωριστούμε την ρεζέρβα.
Λογω του τεράστιου τελικού την έβγαλαν... ελπιζω
ΝΙΚΟΣ - Δευ 05 Απρ 2004, 17:42:00
Θέμα δημοσίευσης:
Να πω εγω το αλλο.........Αντε και το κανει καποιος οπως το RC σε αναρτηση....Μετα τι κανει αν του φυγει που δεν θα εχει γκαζι να το φερει Question

Μετα το μοτερ του θα ειναι τοσο δυνατο για να σταματησει τις σφαλιαρες που θα τρωει απο τις ραβδους και τις ζυγαριες Question Η απαντηση ειναι πως ΟΧΙ. Wink
Ronin - Τρι 06 Απρ 2004, 08:30:56
Θέμα δημοσίευσης:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:
Να πω εγω το αλλο.........Αντε και το κανει καποιος οπως το RC σε αναρτηση....Μετα τι κανει αν του φυγει που δεν θα εχει γκαζι να το φερει Question

Μετα το μοτερ του θα ειναι τοσο δυνατο για να σταματησει τις σφαλιαρες που θα τρωει απο τις ραβδους και τις ζυγαριες Question Η απαντηση ειναι πως ΟΧΙ. Wink


Στο δικό σου δηλαδή,που έχεις βάλει επάνω τη μιση Peugeot Sport απο θέμα ράβδων-ζυγαριών Question Question

Δεν ισχύει το ίδιο Question

Η μήπως έχεις πλεόνασμα δύναμης Question Wink

Σκέψου και προβληματίσου,καλέ μου φίλε Very happy
ΝΙΚΟΣ - Τρι 06 Απρ 2004, 18:25:52
Θέμα δημοσίευσης:
Judger έγραψε:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:
Να πω εγω το αλλο.........Αντε και το κανει καποιος οπως το RC σε αναρτηση....Μετα τι κανει αν του φυγει που δεν θα εχει γκαζι να το φερει Question

Μετα το μοτερ του θα ειναι τοσο δυνατο για να σταματησει τις σφαλιαρες που θα τρωει απο τις ραβδους και τις ζυγαριες Question Η απαντηση ειναι πως ΟΧΙ. Wink


Στο δικό σου δηλαδή,που έχεις βάλει επάνω τη μιση Peugeot Sport απο θέμα ράβδων-ζυγαριών Question Question

Δεν ισχύει το ίδιο Question

Η μήπως έχεις πλεόνασμα δύναμης Question Wink

Σκέψου και προβληματίσου,καλέ μου φίλε Very happy


Εγω να σκεφτω και να προβληματιστω Question Ξεχνας βεβαια οτι εγω το κυκλοφορω με σλικ καθε μερα και εμενα ειναι ποιο κοντο απο θεμα διαφορικων....εχει αλλες γωνιες η αναρτηση και ειναι και 1600.Απο την αλλη δεν εχεις αδικο...Πολλες φορες ειναι οι στιγμες που λεω οτι μιας και το εκανα ετσι δεν θα πρεπει να το κυκλοφορω καθημερινος μιας και αν τυχη να βρεις σε στροφη τον μπροστινο που παει με 5 το πισω μερος θα σε προσπερασει ακαριαια και εκει λιγοι θα το κρατησουν.
PoLiThS - Τρι 06 Απρ 2004, 20:05:19
Θέμα δημοσίευσης:
Έλα ρε χερά..... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ
DIMSAV - Τρι 06 Απρ 2004, 20:31:56
Θέμα δημοσίευσης:
ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΟΔΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ Η ΔΙΑΤΑΞΗ ΤΟΥ RC ΠΙΣΩ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ 2ΛΙΤΡΟ ,ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΟΣΟ ΤΗ ΦΑΝΤΑΖΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ,ΣΤΗΝ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΚΑΝΕΙ ΛΙΓΟ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ Η ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 6500 ΣΤΡΟΦΕΣ ΔΗΛ. ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΨΥΧΩΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟ 2ΛΙΤΡΟ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΙΣ ΡΕΠΡΙΖ ΚΑΜΙΑ ΑΙΣΘΗΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΣ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΗΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΦΙΧΤΗ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ 17ΑΡΙΑ ΖΑΝΤΟΛΑΣΤΙΧΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ Ο ΝΙΚΟΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΣΤΗ ΣΤΡΟΦΗ Ή ΣΤΟ ΑΦΗΜΑ ΤΟΥ ΓΚΑΖΙΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΓΛΥΚΟ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΗΣ ΟΥΡΑΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΙΦΝΗΔΙΑΣΤΕΙΣ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΣΥΝΕΒΗ ΣΤΟ ΕΣΑΚΙ ΤΗΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΣΤΟ ΜΑΡΟΥΣΙ,ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΤΙ Η ΔΙΑΤΑΞΗ ΠΙΣΩ ΕΛΕΓΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ.
MEMsound - Τρι 07 Μάρ 2006, 16:44:16
Θέμα δημοσίευσης:
Αν και είμαι σίγουρος ότι και κάπου αλλού έχουμε γράψει για την πίσω διατάξη της ανάρτηση του RC το ποστάρω εδώ και βλέπουμε... (να δω πότε θα ολοκληρώσω αυτήν την ρημάδα την εκαθάριση του forum..anyway

Λοιπόν για όσους λένε ότι δεν χωράει ρεζέρβα με τις έξτρα ράβδους που έχει πίσω το RC/SW:

http://img.photobucket.com/albums/v255/sonic909/IMG_1494.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v255/sonic909/IMG_1493.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v255/sonic909/IMG_1530.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v255/sonic909/IMG_1533.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v255/sonic909/IMG_1550.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v255/sonic909/IMG_1551.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v255/sonic909/IMG_1552.jpg
http://i4.photobucket.com/albums/y104/kelly909/IMG_1044.jpg

Η υπόλοιπη δουλειά που έχει γίνει στο συγκεκριμένο 206 εδώ:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=155486#155486
MEMsound - Πεμ 27 Ιούλ 2006, 19:12:11
Θέμα δημοσίευσης:
...τελευταίες πληροφορίες λένε ότι εξωτερικά τα μπροστινά αμορτισερ του RC είναι ίδια γεωμετρικά (=διαστάσεις,ύψος,θέση πιατέλου κλπ κλπ) με αυτά των 1,4 16ν, 1,6 16ν, 2,0 GTI κλπ κλπ.

βέβαια εσωτερικά (=βαλβίδες,διαδρομή κλπ κλπ) υπάρχει διαφορά...

Διασταύρωση της πληροφορίας very soon. Cool
Stevon - Παρ 28 Ιούλ 2006, 08:26:29
Θέμα δημοσίευσης:
Μάνθο...αυτό εδώ...
MEMsound έγραψε:
με αυτά των 1,4 16ν, 1,6 16ν,



διευκρίνησε ότι αναφέρεσαι στα 3πορτα μοντέλα με το ποιο σπορτίφ στήσιμο π.χ = Xs,Dynamic4,Gti κτλ..κτλ...
Γιατί τα 5πορτα αλλάζουν...
MEMsound - Παρ 28 Ιούλ 2006, 08:44:17
Θέμα δημοσίευσης:
σωστό και αυτό. Wink Thumb right

αν και αναφέρομαι σε εξωτερικά γεωμετρικά χαρακτηριστικά και όχι σε χαρακτηριστικά λειτουργίας.
dimdil - Κυρ 30 Ιούλ 2006, 19:01:52
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια σορρυ 8-Oερωτηση ασχετου Embarassed αν δηλαδη παω εγω που εχω 1.4 16v 3πορτο και ζητησω τα αμορτισερ του rc θα μου τα βαλουν χωρις μετατροπες Question ειμαι με μαμα ελατηρια Shocked ευχαριστω Razz
MEMsound - Δευ 31 Ιούλ 2006, 03:10:48
Θέμα δημοσίευσης:
Wink ναι.
Αλλά καλύτερα να συνδυαστεί με ένα πιο σκληρό ελατήριο (όχι απαραίτητα πιο χαμηλό) όπως πχ "μαμά" από 1,6lt ή 2,0lt ή και RC. (τα έγραψα με σειρά αυξανόμενης σκληρόρτητας)
STELIOS - Δευ 31 Ιούλ 2006, 12:46:14
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω θυμαμαι απο παλιοτερο Post (νομιζω του Miltelas) οτι τα αμορτησερ του RC ΔΕΝ ταιριαζουν σε μηκος με τα ελατηρια των απλων 206, θελουν ειτε ελατηρια RC, ειτε ελατηρια χαμηλωματος (after-market).
MEMsound - Δευ 31 Ιούλ 2006, 12:48:37
Θέμα δημοσίευσης:
από όσο τα είδαμε δίπλα~δίπλα τα αμορτισερ του RC και των λοιπών που ανέφερα πιο πάνω είναι ίδια (ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ...)

Σωστά Αργύρη? Question
Touristas - Δευ 31 Ιούλ 2006, 12:58:21
Θέμα δημοσίευσης:
Τα αμορτισέρ είναι ίδια σε μήκος ακόμα και το πιατέλο είναι στην ίδια θέση με τα απλά. Συγκεκριμένα τα έβαλα δίπλα δίπλα με αμορτισέρ από 1.6 και δεν είχαν καμία διαφορά.
dimdil - Δευ 31 Ιούλ 2006, 15:38:16
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Wink ναι.
Αλλά καλύτερα να συνδυαστεί με ένα πιο σκληρό ελατήριο (όχι απαραίτητα πιο χαμηλό) όπως πχ "μαμά" από 1,6lt ή 2,0lt ή και RC. (τα έγραψα με σειρά αυξανόμενης σκληρόρτητας)

ευχαριστω πολυ μανθο Razz
elias - Τρι 22 Αύγ 2006, 08:26:59
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά τι γίνεται με τα αμορτισέρ-ελατήρια του RC? Χαμηλώνει ή όχι το αυτοκίνητο? Μπορεί κάποιος να απαντήσει με σιγουριά?
MEMsound - Τρι 22 Αύγ 2006, 08:58:52
Θέμα δημοσίευσης:
Με τα αμορτισέρ ΜΟΝΟ όχι. (= αν χρησιμοποιήσεις τα μαμά δικά σου ελατήρια)

Με τα αμορτισερ + τα ελατήρια του RC θα χαμηλώσεις αλλά όχι όσο το RC μιας και είσαι πιο ελαφρύς μπροστά.

Το πόσο θα χαμηλώσεις νομίζω ότι μπορεί να υπολογιστεί εκ των πρωτέρων αν μάθουμε σκληρότητα των μαμά ελατηρίων του 1,4 8v και του RC καθώς και το βάρος των δύο αυτοκινήτων στον εμπρός άξονα.

= τρέχα γυρευε...

Νομίζω ότι στα 1,4 που είναι ελαφριά τα αμορτισερ του RC μαζί με ένα aftermarket ελατήριο χαμηλώματος -3 ~ -3,5cm (προσοχή: για 1,4) πχ HR κλπ κλπ μέτριας σκληρότητας και όχι κούτσουρο... θα έχεις το επιθυμητό "χαμηλωτικό" αποτέλεσμα. Wink
elias - Τρι 22 Αύγ 2006, 10:58:42
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Με τα αμορτισέρ ΜΟΝΟ όχι. (= αν χρησιμοποιήσεις τα μαμά δικά σου ελατήρια)

Με τα αμορτισερ + τα ελατήρια του RC θα χαμηλώσεις αλλά όχι όσο το RC μιας και είσαι πιο ελαφρύς μπροστά.

Το πόσο θα χαμηλώσεις νομίζω ότι μπορεί να υπολογιστεί εκ των πρωτέρων αν μάθουμε σκληρότητα των μαμά ελατηρίων του 1,4 8v και του RC καθώς και το βάρος των δύο αυτοκινήτων στον εμπρός άξονα.

= τρέχα γυρευε...

Νομίζω ότι στα 1,4 που είναι ελαφριά τα αμορτισερ του RC μαζί με ένα aftermarket ελατήριο χαμηλώματος -3 ~ -3,5cm (προσοχή: για 1,4) πχ HR κλπ κλπ μέτριας σκληρότητας και όχι κούτσουρο... θα έχεις το επιθυμητό "χαμηλωτικό" αποτέλεσμα. Wink

Με τα μπροστά ας πούμε ότι βγήκε μια άκρη. Με τα πίσω τι γίνεται? Θα πρέπει να κάνω ρυθμίσεις στο ύψος ή θα πέσουν κουτί? Στην αλλαγή αμορτισέρ από μαμά σε 2.0lt δεν είχα πειράξει τίποτα και το αυτοκίνητο ήταν στο ίδιο ύψος. Σόρρυ για τις απορίες αλλά δεν θέλω να γίνει καμιά βλακεία και τρέχω-πληρώνω για ρυθμίσεις μετά.
MEMsound - Τρι 22 Αύγ 2006, 11:15:48
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν θα αλλάξει τίποτα με την αλλαγή των πίσω αμορτισερ και την τοποθέτηση των RC.
Το ύψος πίσω εξαρτάται μόνο από την ρύθμιση του άξονα. Wink

Αν το χαμηλώσεις εμπρός μ,ε πιο κοντά ελατήρια θα χρειαστείς αυτή την ρύθμιση πίσω που είναι ανεξάρτητη από την τοποθέτηση των αμορτισέρ. Wink

Μπορείς να το αφήσεις και στο μαμά ύψος πίσω χαμηλώνοντας μόνο εμπρός για "dragster look"....
χαχαχαχαχαχα αστειεύομαι Laughing Laughing Laughing Laughing
elias - Τρι 22 Αύγ 2006, 11:30:45
Θέμα δημοσίευσης:
Και κάτι τελευταίο. Ξέρουμε τους κωδικούς για τα ελατήρια από το RC?
Touristas - Τρι 22 Αύγ 2006, 17:03:30
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν θα χαμηλώσει με τα ελατήρια από το RC αντιθέτως υπάρχει περίπτωση να σηκωθεί μιας και δεν έχει το ίδιο βάρος εμπρός το δικό σου.
Οπότε καλύτερη λύση είναι αμορτισέρ RC και after market ελατήρια το πολύ μέχρι 3.5cm χαμήλωμα.
MEMsound - Τρι 22 Αύγ 2006, 17:28:53
Θέμα δημοσίευσης:
Αργύρη υπάρχει περίπτωση να βρεις μερικά ελατήρια
πχ 1 RC, 1 GTI 1,6, 1 GTI 2,0 κλπ κλπ να μετρήσουμε το ελεύθερο μήκος τους (= στον αέρα)

Όχι ότι θα βγει άκρη μόνο από εκεί για το τελικό ύψος αλλά θα βοηθήσει...

Να σηκωθεί δεν νομίζω αλλά μπορεί και να μην χαμηλώσει λόγω μειωμένου βάρους.

Το σίγουρο είναι ότι θα κοπανάει περισσότερο μιας και το RC-ελατήριο είναι σχεδιασμένο για το βάρος του RC.

Πάντως η λύση με τύπου HR για 1,4 + τα RCαμορτισέρ μάλλον είναι ενδεικτικότερη.
Touristas - Τρι 22 Αύγ 2006, 21:37:19
Θέμα δημοσίευσης:
Έχουμε βάλλει ελατήρια από 2λιτρο σε 1.6 και σηκώθηκε 1- 1.5 cm οπότε δεν θα βγει και τίποτα με το να τα μετρήσουμε.
MEMsound - Τετ 23 Αύγ 2006, 08:50:38
Θέμα δημοσίευσης:
αυτό είναι λογικό μιας και το μαμά δίλιτρο GTI και το μαμά 1600 έχουν το ίδιο ύψος αλλά διαφορετικό βάρος Wink

όμως το μαμά RC είναι πιο χαμηλό (κατά 1~1,5cm) και επειδή όπως έχουμε αναφέρει πιο πάνω τα αμορτισέρ όλων εξωτερικά είναι ίδια και τα ελατήρια του RC πιο σκληρά α΄κόμα και από του 2λιτρου GTI) , η διαφορά στο ύψος "οφείλεται" ή στο μεγαλήτερο βάρος του RC ή σε πιο κοντά ελατήρια ή και στα 2 Wink Wink
Downhill - Τρι 17 Οκτ 2006, 10:22:02
Θέμα δημοσίευσης: Εισχώρησα στα ενδότερα!!
Είπα και εγώ να γραφτώ στο club και έτσι να'μαι και εδωπέρα...και πρίν ξεκινήσω το διάβαμα θέτω μία ερώτηση...

Απο αντιπροσωπεία είχα αλλάξει τα ελατήρια και είχα βάλει τα eibach αλλά κράτησα τα μαμά αμορτισέρ μέχρι να τα "φτύσουν". Τώρα μετά απο 15000km και αφού το αυτοκίνητο θυμίζει καγκουρό σκέφτομαι να αλλάξω και τα αμορτισέρ.

Και εδώ μπαίνει η εμπειρία σας για προτάσεις...δεν μπορώ να διαθέσω τελική τιμή πάνω απο 500€ και δεν θέλω να αισθάνομαι και το παραμικρό χαλικάκι μέχρι τα δόντια...

Μία ιδέα που είχε πέσει είναι με τα ελατήρια να δοκιμάσω ανάρτηση απο RC που έρχεται και φτηνά. Εσείς τί λέτε? Μία τέτοια λύση θα κρατήσει ή υπάρχει κάτι καλύτερο...επίσης δεν θα ήθελα να αλλάζω παλι αμορτισέρ μετά απο 15000km... Wink

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!
MEMsound - Τρι 17 Οκτ 2006, 10:48:55
Θέμα δημοσίευσης:
...να τα βάλεις.
Αλλά πριν τα παραγγείλεις να στείλεις ένα πμ στον Stevon να σου πει κάτι... Wink
Sidobre - Τρι 17 Οκτ 2006, 11:01:45
Θέμα δημοσίευσης:
H πρόταση των αναρτήσεων του RC φαίνεται ως η πιο συμφέρουσα απ'όλες τις απόψεις. Και από την άποψη της απόδοσης και από την άποψη της τιμής.

Το σημαντικότερο για όλους μας είναι να έχουμε μια ανάρτηση μελετημένη για το δικό μας αυτοκίνητο και όχι απλώς μια ανάρτηση που έχει διαφορετικές βαλβίδες, πιο κοντό καλάμι και αντε καί ένα καλύτερο λάδι μέσα (και αν). Συμφωνώ ότι η σκληρότητα δίνει αίσθηση αλλά υπάρχουν τόσο πολλοί παράμετροι (rebound, υπερέκταση, αλλαγή γεωμετρίας κλπ) που αν δεν "ψάξεις" πολύ το πιο πιθανό είναι να μην βρείς κάτι στα δικά σου τα μέτρα που να σε ικανοποιεί απόλυτα.

Η άποψή μου είναι προχώρα στην αλλαγή με αμορτισέρ από το RC που ούτε θα κλαις σε καμμία περίπτωση τα λεφτά σου και θα σε ικανοποιήσει σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Με τα χρήματα που διαθέτεις αγοράζεις και τις ράβδους του RC και ενισχυμένες αντιστρεπτικές Wink Aρα το συνολικό αποτέλεσμα θα είναι εξαιρετικό.

Από εκεί και ύστερα, σαν καλύτερη λύση αλλά αρκετά πιο ακριβή είναι τα Routier της Peugeot Sport. Αρκετά πιο σκληρά (καλά όμως σε άνεση) που μπορούν να ανταπεξέλθουν σε ένα πολύ μεγάλο εύρος δύσκολων απαιτήσεων....
elias - Τρι 17 Οκτ 2006, 12:04:30
Θέμα δημοσίευσης:
Πριν κάτι μήνες σκεφτόμουν να βάλω τα αμορτισέρ του RC, αλλά το άφησα τότε το θέμα για άλλα 10000km.

Είχα διαβάσει σε άλλη θεματική ενότητα ότι τα αμορτισέρ του RC:
1. Έχουν χαμηλά καλάμια και ότι θέλουν χαμηλά ελατήρια.
2. Ο καλύτερος συνδυασμός είναι με ελατήρια RC.

Διαβάζω εδώ ότι:
1. Είναι το ίδιο εξωτερικά με τα υπόλοιπα αμορτισέρ των 206.
2. Ελατήρια από 2.0lt σε 1.6lt, το αυτοκίνητο ψήλωσε.

Είδα τα ελατήρια του RC και τα σύγκρινα με του 1.4. Ελεύθερα και τα δύο. Ε... καμιά σχέση μεταξύ τους. Δεν ήταν η διαφορά ύψους που είχαν (που δεν λέει τίποτα αυτό), αλλά γενικά η κατασκευή τους. Έχοντας στο μυαλό μου ότι με τα ελατήρια του 2.0 σε 1.6 το αυτοκίνητο ψήλωσε 1-2 πόντους, τότε από RC σε 1.4 πόσο θα ψηλώσει? 3-4 πόντους? Σιγά μην λειτουργήσει η ανάρτηση έτσι.

Επανέρχομαι ξανά στο θέμα αμορτισέρ και έχω το ίδιο δίλημα:
a) Να βάλω ξανά τα αμορτισέρ του 2.0lt με τα μαμά ελατήρια? Λύση σίγουρη και εγγυημένο αποτέλεσμα για αρκετά χιλιόμετρα.
β) Να βάλω τα αμορτισέρ του RC? Με τι ελατήρια όμως? Με τα μαμά ή με κάποια άλλα χαμηλώματος? Ποιος μπορεί να πει με σιγουριά με τι ελατήρια θα δουλέψουν σωστά σε 1.4? Τα ελατήρια του RC εγώ τα απέκλεισα.
ultra-one - Τρι 17 Οκτ 2006, 12:25:22
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
Τα αμορτισέρ είναι ίδια σε μήκος ακόμα και το πιατέλο είναι στην ίδια θέση με τα απλά. Συγκεκριμένα τα έβαλα δίπλα δίπλα με αμορτισέρ από 1.6 και δεν είχαν καμία διαφορά.

Ίδια μπορεί να μοιάζουν αλλά η μέγιστη διαδρομή σε έκταση δεν είναι μικρότερη για τα αμορτισέρ του RC?

Τελικά έχει βάλει κανείς αμορτισέρ RC μπρος-πίσω σε 206 1.6 16v με τα ΜΑΜΑ ελατήρια και ράβδους για να μας πει πως παίζει το όλο setup???? Confused

Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το ζήτημα!!!!!!!!!! Twisted evil
Touristas - Τρι 17 Οκτ 2006, 15:24:02
Θέμα δημοσίευσης:
Είναι ίδια ακόμα και στη διαδρομή.
Η διαφορά είναι στην ρύθμιση των βαλβίδων που έχει το κάθε αμορτισέρ.
Και ναι έχω βάλλει σε 2 αυτοκίνητα και το ένα είναι και φίλος του Παναγιώτη (volvos ) οπότε και θα σας πει ο ίδιος εντυπώσεις.
Και στα 2 αυτοκίνητα με ελατήρια χαμηλωμένα 3cm.
ultra-one - Τρι 17 Οκτ 2006, 15:55:10
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
Είναι ίδια ακόμα και στη διαδρομή.
Η διαφορά είναι στην ρύθμιση των βαλβίδων που έχει το κάθε αμορτισέρ.
Και ναι έχω βάλλει σε 2 αυτοκίνητα και το ένα είναι και φίλος του Παναγιώτη (volvos ) οπότε και θα σας πει ο ίδιος εντυπώσεις.
Και στα 2 αυτοκίνητα με ελατήρια χαμηλωμένα 3cm.

Ναι αλλά εμένα με απασχολεί πως παίζουν με μαμά ελατήρια και ράβδους στρέψης!!

Όταν βρεθεί κάποιος με τέτοιο setup ας μας πει τι γίνεται....
Lef205 - Τετ 18 Οκτ 2006, 15:41:56
Θέμα δημοσίευσης:
ultra-one έγραψε:
Touristas έγραψε:
Είναι ίδια ακόμα και στη διαδρομή.
Η διαφορά είναι στην ρύθμιση των βαλβίδων που έχει το κάθε αμορτισέρ.
Και ναι έχω βάλλει σε 2 αυτοκίνητα και το ένα είναι και φίλος του Παναγιώτη (volvos ) οπότε και θα σας πει ο ίδιος εντυπώσεις.
Και στα 2 αυτοκίνητα με ελατήρια χαμηλωμένα 3cm.

Ναι αλλά εμένα με απασχολεί πως παίζουν με μαμά ελατήρια και ράβδους στρέψης!!

Όταν βρεθεί κάποιος με τέτοιο setup ας μας πει τι γίνεται....

Χαρη μου δε νομιζω να εχεις ιδιαιτερο προβλημα . . .
Εδω στα ραλλια βαζανε bilstein group N με μαμα υψη και ελατηρια και δεν ειχαν κανενα προβλημα!

ΥΓ. Αυτο το εργο καπου το εχω ξαναδει αλλα θυμαμαι ειχε φοντο θαλασσα! Laughing
MEMsound - Πεμ 19 Οκτ 2006, 10:11:20
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.neamakri.gr/images/thecity/tautot.jpg
ναι ναι ναι ...
και εμένα κάτι μου θυμίζει...
όπως και Χαλάνδρι/Βριλήσσια/Αγ.Παρασκευή... κλπ κλπ ....
αχαχαχαχαχα Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

(υ.γ. τώρα έχουμε άλλο θέμα όμως... και είναι "μανίκι")
sod - Τετ 22 Νοέ 2006, 23:10:43
Θέμα δημοσίευσης:
Να πω κι εγω τιs εντυπωσειs μου Very happy Very happy Very happy Εβαλα σημερα τα αμορτισερ του RC με ελατηρια χαμηλωματοs eibach 3 η 3,5 cm.Εχω βαλει αντιστρεπτικεs (μπροs-πισω) απο το gti 1.6 και μια θολομπαρα!!!Η αναρτηση ειναι πολυ καλη,,και ανεση υπαρχει (δεν κοπαναει) αλλα κραταει κιολαs!!!Περισσοτερα σε λιγο καιρο.... Twisted evil Twisted evil Twisted evil
STELIOS - Τετ 22 Νοέ 2006, 23:20:10
Θέμα δημοσίευσης:
Bασιλη ποσο πηγε το μαλι ? (αμορτησερ και εργασια)
brz20 - Τετ 22 Νοέ 2006, 23:34:14
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραιος
Μ'αρεσει να ακουω ατομα να λενε δεν κοπαναει γιατι εμενα με τις λακουβες που εχει το Ηρακλειο το εχω στο στανταρ εξοπλισμο το κοπανημα.
COOL ALEXIS - Πεμ 23 Νοέ 2006, 09:10:38
Θέμα δημοσίευσης:
Μην νομίζεις ότι κι εμείς δεν πάμε πίσω,ειδικά μετά τις τελευταίες εκλογές Twisted evil
Stevon - Πεμ 23 Νοέ 2006, 09:28:47
Θέμα δημοσίευσης:
sod έγραψε:
Να πω κι εγω τιs εντυπωσειs μου Very happy Very happy Very happy Εβαλα σημερα τα αμορτισερ του RC με ελατηρια χαμηλωματοs eibach 3 η 3,5 cm.Εχω βαλει αντιστρεπτικεs (μπροs-πισω) απο το gti 1.6 και μια θολομπαρα!!!Η αναρτηση ειναι πολυ καλη,,και ανεση υπαρχει (δεν κοπαναει) αλλα κραταει κιολαs!!!Περισσοτερα σε λιγο καιρο.... Twisted evil Twisted evil Twisted evil


Ωραίος...... Thumb right
COOL ALEXIS - Παρ 01 Δεκ 2006, 09:52:33
Θέμα δημοσίευσης:
Χθες οδηγήσα μαζί με τον Σταύρο το αυτοκίνητο του Βασίλη Exclamation

Παρόλο που η διαδρομή δεν περιλάμβανε στριφτερή διαδρομή για να βγάλουμε ένα ολοκληρώμένο συμπέρασμα μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά και ότι το αυτοκίνητο συμπεριφερόταν όπως θα το ήθελα!
Καταρχήν στον δρόμο είτε με λίγα είτε με πολλά χιλιόμετρα το αυτοκίνητο σου δίνει την αίσθηση ότι είναι άνετο χωρίς να είναι χαλαρό όπως το δικά μας και το κυριότερο σε δύο ανοιχτές στροφές που πέρασα μοιάζει να πατάει πολύ καλά πάντα σε σύγκριση με το δικό μου βεβαίως Exclamation

Το μόνο αρνητικό που θέλω να επισημάνω είναι ότι σε ορισμένες στιγμές η ανάρτηση τερματίζει κάτι το οποίο ακούγεται και το νιώθεις πολύ άσχημα (είχα καιρό να το νιώσω σε ενα αυτοκίνητο) Sad

Οπότε εν αναμονή της τοποθέτησης της ανάρτησης του Σταύρου με διαφορετικά ελατήρια και πιθανόν μικρότερο χαμήλωμα Cool
MEMsound - Παρ 01 Δεκ 2006, 10:10:27
Θέμα δημοσίευσης:
COOL ALEXIS έγραψε:
Το μόνο αρνητικό που θέλω να επισημάνω είναι ότι σε ορισμένες στιγμές η ανάρτηση τερματίζει κάτι το οποίο ακούγεται και το νιώθεις πολύ άσχημα (είχα καιρό να το νιώσω σε ενα αυτοκίνητο) Crying or Very sad


Αυτό διορθώνεται ευκολα.
Αν τερματίζει στο κάτω μέρος μέσα στην μπουκάλα. ->
Πας μια βόλτα από τον "Τόλη" και του λες να σου κόψει από το πάνω μέρος του εμβόλου 1~1,5cm και να κάνει καινούργιο σπείρωμα.
Έτσι με το χαμύλωμα το κάτω μέρος του εμβόλου δεν θα τερματίζει στο κάτω μέρος της μπουκάλας.
Αν τερματίζει το πάνω μέρος της μπουκάλας στο bump-stop τότε "λεπταίνεις" (ωραία λέξη Laughing ) το bump-stop (αν έχει) Wink

Το προηγούμενο ΣΚ οδήγησα κι εγώ το 206 του Βασίλη σε ένα αρκετά στριφτερό κομμάτι κοντά στο Λαύριο.
Λοιπόν το αμαξάκι στρίβει πολύ όμορφα.
Δεν μου κοπάνησε πουθενά αν και επιτούτου το δοκιμάσα σε μερικές ανωμαλίες του δρόμου και επίσης έστριβε ικανοποιητικότα σταθερά και γρήγορα.
Επίσης εμένα δεν μου φάνηκε να τερματίζει πουθενά η ανάρτηση. Ίσως να φταίει ότι ήμουν μόνος μεσα στο 206 ενώ χθες τα παιδιά ήταν τρεις.
Από την 1η επαφή λοιπόν μου φαίνεται πολύ καλή επιλογή.
Μένει να δούμε τι διάρκεια θα έχει (αν και με τόσο χαμηλό κόστος που έχει δεν έχει και τεράστια σημασία) Wink

Επίσης πρόσφατα οδηγήσα και το κόκκινο RC του Δημήτρη με μαμά ανάρτηση.
Νομίζω ότι η ανάρτησή του είναι ακριβώς στο όριο της άνεσης και ταυτόχρονα της αποτελεσματικότητας.
Η μαμά Peugeot έχει κάνει φανταστική δουλειά.
Η κατανομή βάρους μεταξύ στο RC και το 14άρι είναι πολύ διαφορετική όπως επίσης και οι αντιστρεπτικές και οι ράβδοι στρέψης πίσω.
Πολύ πιθανό όταν ζητήσεις το κάτι παραπάνω (υπερβάλοντας....) στην στροφή να σου φανεί οριακά λίγη (αλλά σίγουρα η όποια βελτίωση θα έχει επίπτωση στην άνεση/την φιλικότητα/το ύψος/κλπ/κλπ)
COOL ALEXIS - Παρ 01 Δεκ 2006, 10:46:03
Θέμα δημοσίευσης:
Κάτσε να δούμε γιατί τα κόβω ράβω δεν με αρέσουν και πολύ Exclamation

Για το θέμα της διάρκειας, εδώ μου έχουν κρατήσει τα μαμά αρκετό καιρό λες να μην μου κρατήσουν τα RC Question
Δεν είμαι δα και σιδεροφάγος Cool
Stevon - Παρ 01 Δεκ 2006, 10:52:18
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
COOL ALEXIS έγραψε:
Το μόνο αρνητικό που θέλω να επισημάνω είναι ότι σε ορισμένες στιγμές η ανάρτηση τερματίζει κάτι το οποίο ακούγεται και το νιώθεις πολύ άσχημα (είχα καιρό να το νιώσω σε ενα αυτοκίνητο) Crying or Very sad


Αυτό διορθώνεται ευκολα.
Αν τερματίζει στο κάτω μέρος μέσα στην μπουκάλα. ->
Πας μια βόλτα από τον "Τόλη" και του λες να σου κόψει από το πάνω μέρος του εμβόλου 1~1,5cm και να κάνει καινούργιο σπείρωμα.
Έτσι με το χαμύλωμα το κάτω μέρος του εμβόλου δεν θα τερματίζει στο κάτω μέρος της μπουκάλας.
Αν τερματίζει το πάνω μέρος της μπουκάλας στο bump-stop τότε "λεπταίνεις" (ωραία λέξη Laughing ) το bump-stop (αν έχει) Wink



Ωραία όλα αυτά ρε Μάνθο...αλλά πώς θα βρούμε εάν τερματίζει πάνω ή κάτω...??(πρόσεχε τί θα πείς...Laughing )
Βέβαια να σου τονίσω ότι του Βασίλη δέν έχει bump-stop απο ότι μας είπε....
επίσης την πρώτη λύση την καταλαβαίνω , την δευτερη ??


Τώρα πάμε και παρακάτω....
Και εγώ μπορώ να επιβεβαιώσω αυτά που είπε ο Αλέξης , βέβαια για το τελείωμα της διαδρομής να τονίσω ότι και τις 2 φορές έγινε απο την πλευρά που ήταν φορτωμένο με 2 άτομα , και με αρκετά χιλιόμετρα.
Τώρα στα υπόλοιπα που ανέφερε και ο Αλέξης συμφωνώ , κυρίως με την αίσθηση που έδινε το αυτ/το( δέν ήταν φλύαρο όπως το δικό μου εδώ και αρκετό καιρό που η ανάρτηση....
Whistling Whistling ) δλδ ήταν σταθερότατο στις κινήσεις του με λιγότερες κλίσεις και τάσεις για πλευση του αμαξώματος .
Όμως σε αυτό το λίγο που το οδήγησα βρήκα ένα μείων , το πίσω τμήμα του αυτ/του μου ψιλοφάνηκε....ανιαρό....(ελπίζω στο δικό μου με την αλλαγή αντιστρεπτικής να εξαλειφθει)


Αυτά τα ολίγα για την ώρα...
MEMsound - Παρ 01 Δεκ 2006, 11:16:54
Θέμα δημοσίευσης:
Stevon έγραψε:
MEMsound έγραψε:
Αν τερματίζει το πάνω μέρος της μπουκάλας στο bump-stop τότε "λεπταίνεις" (ωραία λέξη Laughing ) το bump-stop (αν έχει) Wink

την δευτερη ??

Το bump-stop είναι ένα κυλινδράκι με διάμετρο όσο η μπουκάλα και μια τρύπα στο κέντρο όσο το εμβολο.
Έχει πάχος Χ. Αν το κάνει λεπτότερο τότε κερδίζεις λίγη διαδρομή και από εκεί. Wink
Και τα 2 τα έχει κάνει ο Νίκος στο cup.


Stevon έγραψε:
Όμως σε αυτό το λίγο που το οδήγησα βρήκα ένα μείων , το πίσω τμήμα του αυτ/του μου ψιλοφάνηκε....ανιαρό....(ελπίζω στο δικό μου με την αλλαγή αντιστρεπτικής να εξαλειφθει)


Μην ανυσηχείς... η διαφορά θα είναι αισθητότατη...
Την ίδια αντιστρεπτική με την δική σου φοράει ο Βασίλης (πίσω 19,5mm)
Η μαμά δική μου πίσω είναι 21mm.
Θα δεις σίγουρα διαφορά.
Επίσης δεν θυμάμαι αν έχετε διαφορά στις ράβδους στρέψης το 16άρι από το 14άρι 8ν.
Τέλος μην ξεχνάς ότι την δοκιμή την κάνατε με 3 άτομα μέσα και βασικά με άτομο πίσω. Αυτό σταθεροποιεί πολύ το πίσω μέρος και δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα συγκριτικά πχ με το δικό σου που το οδηγείς συνήθως μόνος. Wink
COOL ALEXIS - Παρ 01 Δεκ 2006, 11:29:52
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Επίσης δεν θυμάμαι αν έχετε διαφορά στις ράβδους στρέψης το 16άρι από το 14άρι 8ν.
Τέλος μην ξεχνάς ότι την δοκιμή την κάνατε με 3 άτομα μέσα και βασικά με άτομο πίσω. Αυτό σταθεροποιεί πολύ το πίσω μέρος και δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα συγκριτικά πχ με το δικό σου που το οδηγείς συνήθως μόνος. Wink


Έχουνε τις ίδιες ράβδους στρέψης και τα δύο Exclamation

Σταύρο μην αγχώνεσαι ασφαλή συμπεράσματα θα βγούνε με το δικό σου σε γνωστές διαδρομές,έχει δίκιο ο Μάνθος για το 3ο άτομο και την συμπεριφορά του κώλου!

ΥΓ Σου έχω και τρόπο να βρούμε που τερματίζει Wink
Stevon - Παρ 01 Δεκ 2006, 11:44:58
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Stevon έγραψε:
MEMsound έγραψε:
Αν τερματίζει το πάνω μέρος της μπουκάλας στο bump-stop τότε "λεπταίνεις" (ωραία λέξη Laughing ) το bump-stop (αν έχει) Wink

την δευτερη ??

Το bump-stop είναι ένα κυλινδράκι με διάμετρο όσο η μπουκάλα και μια τρύπα στο κέντρο όσο το εμβολο.
Έχει πάχος Χ. Αν το κάνει λεπτότερο τότε κερδίζεις λίγη διαδρομή και από εκεί. Wink
Και τα 2 τα έχει κάνει ο Νίκος στο cup.




Βρέ κουκουρούκου....ξέρω τί είναι το bump-stop και ξέρω πώς λειτουργεί...επίσης ...
Αλλά δέν καταλαβαινώ για ποιό λόγο το λές αυτό.....αφού το βάζουμε για να προστατευσουμε το πλήρες τερμάτισμα του εμβόλου ...
Την 1η λύση με το "κόντημα" του εμβόλου θα το προτιμούσα αφού κατανοώ ποιο πολύ την λύση του.

Παράθεση:
Μην ανυσηχείς... η διαφορά θα είναι αισθητότατη...
Την ίδια αντιστρεπτική με την δική σου φοράει ο Βασίλης (πίσω 19,5mm)
Η μαμά δική μου πίσω είναι 21mm.
Θα δεις σίγουρα διαφορά.


Ακριβώς για αυτό τον λόγο το έγραψα , ότι ευελπιστώ με την δικιά σου να δώ διαφορά... Wink
MEMsound - Παρ 01 Δεκ 2006, 11:55:26
Θέμα δημοσίευσης:
Stevon έγραψε:
MEMsound έγραψε:
Stevon έγραψε:
MEMsound έγραψε:
Αν τερματίζει το πάνω μέρος της μπουκάλας στο bump-stop τότε "λεπταίνεις" (ωραία λέξη Laughing ) το bump-stop (αν έχει) Wink

την δευτερη ??

Το bump-stop είναι ένα κυλινδράκι με διάμετρο όσο η μπουκάλα και μια τρύπα στο κέντρο όσο το εμβολο.
Έχει πάχος Χ. Αν το κάνει λεπτότερο τότε κερδίζεις λίγη διαδρομή και από εκεί. Wink
Και τα 2 τα έχει κάνει ο Νίκος στο cup.


Βρέ κουκουρούκου....ξέρω τί είναι το bump-stop και ξέρω πώς λειτουργεί...επίσης ...
Αλλά δέν καταλαβαινώ για ποιό λόγο το λές αυτό.....αφού το βάζουμε για να προστατευσουμε το πλήρες τερμάτισμα του εμβόλου ...
Την 1η λύση με το "κόντημα" του εμβόλου θα το προτιμούσα αφού κατανοώ ποιο πολύ την λύση του.


ναι βρε κουκουρούκου Νο2 το επεξήγησα γιατί διαβάζουν και άλλοι αυτά που γράφουμε που μπορεί να μην γνωρίζουν τι είναι.

Το bump-stop το βάζεις για "σχεδόν" αυτό το λόγο.
Για την ακρίβεια το βάζεις ώστε αν φτάσει να τερματίσει η ανάρτηση να τερματίσει "σχετικά" ομαλά και όχι απότομα.
Όμως με την τοποθέτησή του μειώνεις την ωφέλιμη διαδρομή της ανάρτησης ουσιαστικά κατά "το πάχος του bump-stop" όταν αυτό είναι στην μέγιστη συμπίεσή του....

...τι ωραία που τα λέω εεε??... Cool
Sidobre - Παρ 01 Δεκ 2006, 12:08:30
Θέμα δημοσίευσης:
Ξέρω ότι τον τελευταίο καιρό με γράφετε στα @@ σας (βλέπε quaife) αλλά θα μιλήσω μία φορα: Για να τερματίζει το αμορτισέρ, είναι πολύ μαλακό το ελατήριο.
brz20 - Παρ 01 Δεκ 2006, 12:09:43
Θέμα δημοσίευσης:
Μονοοοοοοοοοοοοοο ωραια??????
Αριστα θα ελεγα.
Εμενα παντως ο χαζομηχανικος που ειχα βαλει τις αναρτησεις(πριν το τρακαρισμα)ειχε ξεχασει να μου βαλει σε 2 απο τα 4 εμβολα bump-stop.Δεν ηταν βλακας?
Ενω ο δικος μου τα εκανε μια χαρα.
Τελικα αυτο που λενε οτι δεν πρεπει να αλλαζει μηχανικο το αμαξι ειναι αληθεια.
MEMsound - Παρ 01 Δεκ 2006, 12:18:02
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Ξέρω ότι τον τελευταίο καιρό με γράφετε στα @@ σας (βλέπε quaife) αλλά θα μιλήσω μία φορα: Για να τερματίζει το αμορτισέρ, είναι πολύ μαλακό το ελατήριο.


Για την ακρίβεια είναι πολύ κοντό για την σκληρότητά του και για το μήκος του αμορτισερ. Wink Wink

Έλα βρε Τασούλη που σε γράφουμε στα @@.. υπερβάλεις... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Road_Runner - Παρ 01 Δεκ 2006, 13:00:56
Θέμα δημοσίευσης:
Ανάλογα με το μήκος του Bump-stop μπορείς να "μεταβαλεις την διαδρομή του εμβόλου. Με κύνδυνο όμως να τερματίζει πιο εύκολα η αναρτηση.
Stevon - Παρ 01 Δεκ 2006, 13:04:59
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
αλλά θα μιλήσω μία φορα: Για να τερματίζει το αμορτισέρ, είναι πολύ μαλακό το ελατήριο.


Για αυτό τον λόγο και εγώ Τάσο η επιλογή που έχω κάνει (στα ελατηρία) πιστευω ότι θα είναι αρκετά σωστή , αφού βάσει των προδιαγραφών τους είναι τα λιγότερο χαμηλά(προσωπική επιλογή) και ταυτόχρονα "τα ποιο σκληρά" (με βάση τα στοιχεία που δινει ο κάθε κατασκευαστής.Τα οποία να τονίσω κανείς δέν γνώριζε να μου απαντήσει είναι "χ" λίμπρες , παρά ανέφεραν ότι είναι τόσο % ποιο σκληρό απο το μαμά....
MEMsound - Παρ 01 Δεκ 2006, 13:30:44
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Ανάλογα με το μήκος του Bump-stop μπορείς να "μεταβαλεις την διαδρομή του εμβόλου. Με κύνδυνο όμως να τερματίζει πιο εύκολα η αναρτηση.


όχι πιο ευκολα.
για την ακρίβεια...
πιο λίγο (αυξηση της ωφέλιμης διαδρομής) ή αλλιώς πιο δύσκολα ή αλλιώς σπανιότερα αλλά ταυτόχρονα πιο απότομα (μείωση πάχους του bump)
Touristas - Παρ 01 Δεκ 2006, 13:47:47
Θέμα δημοσίευσης:
Για να σταματήσετε να λέτε διάφορα θα σας πω ότι του Βασίλη η μπροστά ανάρτηση δεν έχει bump strop μιας και τα πέταξε Twisted evil μαζί με τα παλιά μαμά αμορτισέρ όπως επίσης πέταξε και τις φούσκες των αμορτισέρ. Twisted evil
Κάποια στιγμή θα μπούνε όμως….
sod - Παρ 01 Δεκ 2006, 23:02:42
Θέμα δημοσίευσης:
Kαι να συμπληρωσω(αρχιμηχανικε μου) πωs θα μπουνε διοτι εχουν παραγγελθει,ε φανταστικε Αλεξη??Με βαζετε και στην πριζα να αλαξω κι εγω κανα ελατηριο αφου αυτα τα eibach εχουν στο ενερτγητικο τουs γυρω στα 70.000 km!!!Nα τα αλαξω η δεν χρειαζεται ακομα Question Question Question Ε φανταστικο club???????
Παντωs να πω πωs ειμαι ευχαριστημενοs απο αυτη την επιλογη αναρτησηs,και κραταει και δεν κοπαναει Exclamation Exclamation Exclamation
Ghost Dog - Σαβ 02 Δεκ 2006, 01:48:11
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
...Τέλος μην ξεχνάς ότι την δοκιμή την κάνατε με 3 άτομα μέσα και βασικά με άτομο πίσω. Αυτό σταθεροποιεί πολύ το πίσω μέρος και....

Αληθεια??? Shocked Shocked Laughing Laughing Laughing Wink
ultra-one - Σαβ 02 Δεκ 2006, 02:43:21
Θέμα δημοσίευσης:
Τα άμεσα μου σχέδια για βελτίωσης της ανάρτησης περιλαμβάνουν τα αμορτισέρ του RC μπρος-πίσω για να μπορούν να ελέγχουν τις (διαγώνιες) ταλαντώσεις των 22άρων αντιστρεπτικών διότι τα μαμά αμορτισέρ του GTi είναι τελείως νιανιά! Laughing Laughing Laughing

Στο μέλλον ίσως αλλάξω μπροστά ελατήρια με κάτι ελάχιστα πιο σκληρό και που θα χαμηλώνει ελάχιστα 1-2 πόντους το πολύ (αν υπάρχει) και με αλλαγή της 22άρας αντιστρεπτικής πίσω σε 23άρα.

Πιστεύω αυτό το setup θα είναι σχεδόν ιδανικό για αυτό που ζητάω.
Πολύ κρίμα όμως που δεν υπάρχει 23άρα ή 24άρα+ αντιστρεπτική για μπροστά Evil Evil Evil
STELIOS - Σαβ 02 Δεκ 2006, 16:12:53
Θέμα δημοσίευσης:
sod έγραψε:
Με βαζετε και στην πριζα να αλαξω κι εγω κανα ελατηριο αφου αυτα τα eibach εχουν στο ενερτγητικο τουs γυρω στα 70.000 km!!!Nα τα αλαξω η δεν χρειαζεται ακομα Question Question Question


Τα ελατηρια δεν χαλανε, δεν μαλακωνουν. Ο μονος τροπος να αλλαξουν χαρακτηρηστικα (κοινος να μαλακωσουν) ειναι με θερμικη κατεργασια. Τα 70.000 χλμ δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ στη ζωη του ελατηριου.
Εκτως αν θες να τα αλλαξεις γιατι απλα δεν σε ικανοποιουν στο στυλ οδηγησης που εχεις εσυ.
COOL ALEXIS - Δευ 04 Δεκ 2006, 12:09:45
Θέμα δημοσίευσης:
STELIOS έγραψε:
Τα ελατηρια δεν χαλανε, δεν μαλακωνουν. Ο μονος τροπος να αλλαξουν χαρακτηρηστικα (κοινος να μαλακωσουν) ειναι με θερμικη κατεργασια. Τα 70.000 χλμ δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ στη ζωη του ελατηριου.
Εκτως αν θες να τα αλλαξεις γιατι απλα δεν σε ικανοποιουν στο στυλ οδηγησης που εχεις εσυ.


Thumb Left
volvos - Δευ 01 Ιαν 2007, 11:11:54
Θέμα δημοσίευσης:
τα αμορτισερ του rc τα δοκιμασα σε φιλο.
εχει κανει λιγα χλμ οποτε απο αντοχη δε ξερω...
παντως εχουν ακουστει και απο ιδιοκτητες rc παραπονα για πεσμενη αποδοση μετα απο καποια χλμ...
αλλοι παλι φτανουν 30000χλμ και ειναι καινουργια...

πιθανοτατα για αυτο και η πεζο εβγαλε και νεο τυπο και καλα πιο ενισχυμενο για τα αμορτισερ του rc...αν και εγω προβλεπω απλα να καταργειται ο παλιος τυπος Wink

τα αμορτισερ στο φιλο μου μπηκαν με Hr ελατηρια.
21αντιστρεπτικες εμπρος πισω και 19.5ραβδους πισω ( τα πραγματα μου γα**το)

το αμαξι σε γενικες γραμμες ηταν πολυ ωραιο. ενα κλικ ισως ανωτερο απο τα κονι του σπυρου-sps.

ομως οταν οδηγησα τα record και συνοδηγησα στα μεγαρα (του μακη-frapeole) τα οποια ηταν στο τελος τους με 40000χλμ μου φανηκαν καλυτερα.

το βασικο που εχω διαπιστωσει στα rc και δε μου αρεσε ηταν το ριμπαουντ.
ακομα και στα σαμαρακια περνα σα μαμα σχεδον... αποτελεσμα διαπιστωσα μια αδυναμια της αναρτησης να ελεγξει τα εκρεμμη στις στροφες στα πολλα χλμ...δηλαδη οταν σου ριχνει σφαλιαρες απο την αλλη ο πωπος...

το βασικο ομως προβλημα ειναι το θεμα της αντοχης τους...αν βγαζουν χλμ ολα συγχωρουνται ... αν ομως οχι θεωρω οτι τα record με τα ιδια λεφτα ειναι ενα κλικ ανωτερα!

επισης προς θεου με 3 ατομα μεσα και το δικο μου τερματιζει που λεει ο λογος σε χαντακια...οσον αφορα την αλλαγη της οδικης συμπεριφορας οταν βγαζεις ρεζερβα και αλλαζει το αμαξι εσεις περιμενετε να βγαλετε συμπερασματα με +170κιλα μεσα??
ultra-one - Παρ 12 Ιαν 2007, 18:23:57
Θέμα δημοσίευσης:
Έβαλε κάποιος τα αμορτισέρ του RC σε 1.6 16v XS/GTi με τα μαμά ελατήρια μπροστά και τις μαμά ράβδους πίσω???

Περιμένω απάντηση!!!!!!!!! Rolling eyes
Miltellas - Παρ 26 Ιαν 2007, 15:28:21
Θέμα δημοσίευσης:
Τα αμορτισέρ RC είναι κοντοκάλαμα και σε μαμά ελατήρια των "μικρών" 206 λογικά δεν θα δουλεύουν σωστά.

Τα μαμίσια αμορτισέρ του RC που έβαλα στις 29 Δεκεμβρίου 2005 αποδείχθηκαν λίαν απαράδεκτα. Τα πίσω καθάρισαν στο 3μηνο (όχι δεν πέταξαν ποτέ υγρά) και δυσκολευόμενος να το πιστέψω θεωρούσα ότι μου έφταιγε οτιδήποτε άλλο. Αμφότερα τα εμπρός-πίσω έχουν μετριότατο rebound επίσης απαράδεκτο για τις απαιτήσεις μου. Υποστροφή στην είσοδο, σφαλιάρα του κερατά κατά την επαναφορά αρχής υπερστροφής. ΑΚΥΡΟΝ.

Όπως τα λέει ο Παναγιώτης παραπάνω. Με μία μόνο παρατήρηση. Τα RSP είναι πολλά κλικ καλύτερα από του RC, ή μαλλον... δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. Φυσικά τα θεωρώ καλύτερα κι από Bilstein κίτρινα (που για τα κριτήριά μου έχουν επίσης μέτριο rebound, μην είναι χειρότερο κι από του RC). Η επιπλέον παγίδα στα Bilstein είναι ότι είναι πολύ δυνατά στο bound πράγμα άχρηστο στα δικά μας εάν δεν συνοδεύεται με ακόμη ισχυρότερο rebound. Χώρια που είναι πανάκριβα.
Έβαλα τα RSP (του 2λιτρου αυτήτη φορά) και ξαναεμπσιτεύθηκα το αμάξι μου. Υπόψιν ότι η Record στον κατάλογό της δεν δίνει αμορτισέρ για το RC (ακόμη). Απόδειξη ότι πρόκειται για σοβαρή εταιρία. Εννοείται ότι τα RSP του 2λιτρου θα δουλέψουν πολύ καλύτερα στο RC από τα μανίσια του... Και στα ίδια σχεδόν λεφτά πάντα.

Η μόνη υπεροχή των RC έναντι των RSP είναι η αμεσότερη απόκριση στο τιμόνι, λόγω δυνατότερου bound, αλλά μέχρις εκεί. Δεν έχει νόημα η απόκριση εάν δεν βασίζεσαι σε αυτήν την απόκριση και το μόνο που πετυχαίνει είναι να σε φέρνει ευκολότερα σε δύσκολη θέση.

Καλύτερο αμορτισέρ από το RSP θα θεωρήσω κάτι με δυνατότερο Bound (για την απόκριση) και φυσικά με ακόμη ισχυρότερο rebound. Αρκεί να φορεθεί σε σκληρά ελατήρια συν 22άρα (αλλιώς δεν έχει τόσο νόημα) και ανάλογες ράβδους πίσω (22+χιλ γιατί θεωρώ ότι και οι 21 θα ελέγχονται άνετα από τα RSP) συν 22άρα αντιστρεπτική. Μάλλον κάτι σε Peugeot Sport και κάτι μου λέει ότι παρομοίως θα συμβαίνει (για οικονομικότερα) και με της SELEX (κάποιος να τα δοκιμάσει σε 206;).
ultra-one - Σαβ 27 Ιαν 2007, 16:53:35
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
Καλύτερο αμορτισέρ από το RSP θα θεωρήσω κάτι με δυνατότερο Bound (για την απόκριση) και φυσικά με ακόμη ισχυρότερο rebound.

Mήπως ΚΟΝΙ Κίτρινα ρυθμιζόμενα?
Η εμπειρία μου όταν τα είχα βάλει στο 309GTi ήταν εξαιρετική με μόνο (μικρό) παράπονο ότι ήταν κάπως πιο σκληρά στο bound από ότι ήθελα, αλλά τέτοιο καλό rebound και έλεγχο της ανάρτησης δεν είχα ξαναδεί..... Cool
Miltellas - Σαβ 27 Ιαν 2007, 17:22:48
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ξέρω. Μπορώ να είμαι σίγουρος μόνο για όσα έχω δοκιμάσει.
Τέτοια ΚΟΝΙ πόσο κοστίζουν. Γιατί και το κόστος μετράει. Αν κοστίζουν όσο να πάρω PS γιατί να μην πάρω τα PS.
Εμένα μου έχει μπει στο μυαλό και ότι τα SELEX πρέπει να είναι πολύ καλή περίπτωση (φτηνότερα από τις φίρμες). Αλλά δεν έχω καμία άλλη σοβαρή άποψη πέραν από ενός πολύ φίλου με Focus (μέλος PRCC).
volvos - Σαβ 27 Ιαν 2007, 19:17:25
Θέμα δημοσίευσης:
ta koni απορριπτονται...εχουν καπου 450ευρω ++ ελάτηρια πλησιαζεις σκανδαλωδως τη πεζο σπορτ...

βεβαια αμα τα κανει ενα σερβις ο σπυρος θα δουμε ποσο μπορουν να βελτιωθουν χαρη εκει που πονανε......
shiba - Σαβ 27 Ιαν 2007, 20:31:08
Θέμα δημοσίευσης:
φιλε μιλτο ποσο εχουνε οι ps?
MEMsound - Κυρ 28 Ιαν 2007, 18:07:08
Θέμα δημοσίευσης:
Arrow http://www.psclub.gr/eshop/product_info.php?manufacturers_id=18=Peugeot%20Sport&products_id=37 Wink
volvos - Κυρ 28 Ιαν 2007, 18:59:24
Θέμα δημοσίευσης:
καλο ειναι να αλλαξει ο τιτλος ....σε

αμορτισερ rc σε μικροτερα 206 ή κατι τετοιο γιατι θελω να ανοιξω ενα θεμα για την ανανρτηση του rc kai τις αλλαγες που ετοιμαζουμε στου δημητρη!
MEMsound - Κυρ 28 Ιαν 2007, 19:04:26
Θέμα δημοσίευσης:
θα το φτιάξω το βράδυ Wink
GIANNIS206 - Τετ 21 Φεβ 2007, 21:36:55
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=192513#192513 Wink
MEMsound - Τετ 21 Φεβ 2007, 23:03:07
Θέμα δημοσίευσης:
Thumb right Cool
ultra-one - Παρ 13 Απρ 2007, 20:35:35
Θέμα δημοσίευσης:
Έβαλα τα πίσω αμορτισέρ από RC (και περιμένω να έρθουν και τα μπροστινά).

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι ότι ο έλεγχος του αμαξώματος είναι πολύ καλύτερος (έχω μαμά ράβδους 19χιλ και αντιστρεπτική RC 22χιλ), η άνεση σχεδόν δεν επηρεάστηκε (και στις ψηλές ταχύτητες είναι καλύτερη από πριν), δεν κοπανάει καθόλου και έχει αυξήσει τα όρια της ουράς.

Περισσότερα όταν μπουν και τα μπροστά και "δέσει" το γλυκό Laughing Laughing Laughing
nOkpos - Παρ 13 Απρ 2007, 21:52:41
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ta koni απορριπτονται...εχουν καπου 450ευρω ++ ελάτηρια πλησιαζεις σκανδαλωδως τη πεζο σπορτ...

βεβαια αμα τα κανει ενα σερβις ο σπυρος θα δουμε ποσο μπορουν να βελτιωθουν χαρη εκει που πονανε......


τα κονι τα κιτρινα χαμηλοματος εχουν κοντα στα 800 μαζι με ελατηρια H&R που εβαλα εγω.
αλλα μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλα Wink
ααα! ειναι και ρυθμιζομενης σκληροτητας!
sps - Δευ 16 Απρ 2007, 08:36:32
Θέμα δημοσίευσης:
nOkpos έγραψε:
volvos έγραψε:
ta koni απορριπτονται...εχουν καπου 450ευρω ++ ελάτηρια πλησιαζεις σκανδαλωδως τη πεζο σπορτ...

βεβαια αμα τα κανει ενα σερβις ο σπυρος θα δουμε ποσο μπορουν να βελτιωθουν χαρη εκει που πονανε......


τα κονι τα κιτρινα χαμηλοματος εχουν κοντα στα 800 μαζι με ελατηρια H&R που εβαλα εγω.
αλλα μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλα Wink
ααα! ειναι και ρυθμιζομενης σκληροτητας!


Δλδ εδωσες 650-700 για κονι κιτρινα? Shocked
Πολλα ειναι φιλε μου!
ongas - Τρι 24 Απρ 2007, 16:58:55
Θέμα δημοσίευσης:
Φίλε Ultra-one κανα δυο ερωτησούλες. Καταρχήν ήρθανε τα μπροστινα? Αν ναι τι εντυπώσεις σχημάτισες τελικα γιατί με ενδιαφέρει πολύ το θέμα...Από ελατήρια έχεις τα μαμα? Η αντιστρεπτική του RC πόσο σου κόστισε? Συνολικά όλη η αλλαγή? Ευχαριστώ Cool
volvos - Τρι 24 Απρ 2007, 17:10:58
Θέμα δημοσίευσης:
ΧΑΡΗ ψηλωσε πολυ?
με ενδιαφερει και μενα γιατι και ενα παιδι που το εχει κανει μαλλον θα ξηλωσει ta hr για να βαλει τα μαμα ελατηρια...
ultra-one - Πεμ 26 Απρ 2007, 10:28:25
Θέμα δημοσίευσης:
ongas έγραψε:
Φίλε Ultra-one κανα δυο ερωτησούλες. Καταρχήν ήρθανε τα μπροστινα? Αν ναι τι εντυπώσεις σχημάτισες τελικα γιατί με ενδιαφέρει πολύ το θέμα...Από ελατήρια έχεις τα μαμα? Η αντιστρεπτική του RC πόσο σου κόστισε? Συνολικά όλη η αλλαγή? Ευχαριστώ Cool

Τα μπροστινά θα μπουν μετά τις 7 Μαίου διότι αυτή τη βδομάδα λείπει ο Αργύρης και την επόμενη θα λείπω εγώ.

Δεν έχω ζορίσει ιδιαίτερα το αυτοκίνητο διότι δεν έχω χρόνο να αναπνεύσω από τη δουλειά, αλλά οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές.
Χωρίς να έχω χάσει σχεδόν καθόλου σε άνεση, έχει βελτιωθεί πολύ ο έλεγχος της ανάρτησης και έχουν ανέβει τα όρια της ουράς.

Όταν βάλω και τα μπροστινά και πάω και προς καμιά Αγία Άννα μεριά θα μπορώ να πω περισσότερα.



volvos έγραψε:
ΧΑΡΗ ψηλωσε πολυ?
με ενδιαφερει και μενα γιατι και ενα παιδι που το εχει κανει μαλλον θα ξηλωσει ta hr για να βαλει τα μαμα ελατηρια...

Πάρε νάχεις! Splat Splat Splat
Παναγιώτη δεν μπήκαν τα μπροστά, αλλά δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος να ψηλώσει με αλλαγή αμορτισέρ! Σκέψου το γιατί και όταν το καταλάβεις μου λες......
volvos - Πεμ 26 Απρ 2007, 10:34:19
Θέμα δημοσίευσης:
ΑΜΑ ειχες κατσει να διαβασεις ολο το τοπικ ουφο θα εβλεπες γιατι το λεω...
θεωρητικα(γιατι στη πραξη αλλα φανηκαν) τα αμορτισερ του ρουσου ειναι πιο ψηλα τα πιατελα τους...
Touristas - Πεμ 26 Απρ 2007, 13:58:10
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ΑΜΑ ειχες κατσει να διαβασεις ολο το τοπικ ουφο θα εβλεπες γιατι το λεω...
θεωρητικα(γιατι στη πραξη αλλα φανηκαν) τα αμορτισερ του ρουσου ειναι πιο ψηλα τα πιατελα τους...


Πάρε κι από μένα
Splat Splat Splat Splat Splat Splat Splat
nOkpos - Πεμ 26 Απρ 2007, 14:39:56
Θέμα δημοσίευσης:
οσο για τα koni ειναι στην ιδια τιμη με της blistein
απλα ο μηχανικος μου προτεινε της Koni
volvos - Πεμ 26 Απρ 2007, 14:46:26
Θέμα δημοσίευσης:
otan θα στο φερω να του βαλεις τα μαμα ελατηρια (στο ασημι που ειχαμε βαλει τα αμορτισερ του ρουσου) αν ψηλωσει κακομοιρη μου θα σε κυνηγαω με το δικανο...
Touristas - Πεμ 26 Απρ 2007, 16:08:30
Θέμα δημοσίευσης:
Να φορέσεις πανοπλία γιατί με τα αμορτισέρ θα σε κυνηγάω.
Ρε κουκουρούκου αφού είπαμε πως είναι ίδια σε ύψος.
Lef205 - Πεμ 26 Απρ 2007, 16:13:27
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
Να φορέσεις πανοπλία γιατί με τα αμορτισέρ θα σε κυνηγάω.
Ρε κουκουρούκου αφού είπαμε πως είναι ίδια σε ύψος.

εγω αν τον ειχα πελατη σε καθε σερβις θα του χρεωνα ψυχικη οδυνη και επιδομα ανθυγει'ι'νης.
volvos - Πεμ 26 Απρ 2007, 16:17:31
Θέμα δημοσίευσης:
Δηλαδη τα μπιλσταιν τα γκ.Ν που στα 106 τα σηκωνουν 1 ποντο σε μαμα ελατηριο ειναι πιο μακρυα???

το θεμα δεν ειναι και που ειναι σεταρισμενα να καθονται σε θεση ισσοροπιας?
MEMsound - Πεμ 26 Απρ 2007, 17:11:52
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν υπάρχει θέση ισορροπίας για το αμορτισερ (λαδιού*) όταν είναι φορεμένο πάνω αμάξι μιας και το πιέζει το ελατήριο το οποίο ελατήριο το πιέζει το βάρος του αμαξιού...

(με δεδομένο ελατήριο) το ύψος του αυτοκινήτου όταν χρησιμοποιούμε ένα τέτοιο συμβατικό αμορτισερ (=χωρίς ρυθμιζόμενα πιατέλα) εξαρτάται ΜΟΝΟ από την απόστασή του κάτω άκρου του αμορτισερ από το πιατέλο Wink

Οσο πιο μικρή είναι αυτή η απόσταση τόσο περισσότερο χαμηλώνει το αμάξι. Wink



*η μόνη περίπτωση με δύο γεωμετρικά ίδια αμορτισερ και το ίδιο ελατήριο (και φυσικά το ίδιο βάρος αυτοκινήτου και διάσταση ελαστικού), να υπάρχει διαφορά στο ύψος είναι το ένα αμορτισερ να είναι απλά λαδιού και το άλλο πχ αερίου/λαδιού όπου το συμπιεσμένο αέριο του 2ου θα ασκεί περισσότερη πίεση στο έμβολο προς το απάνω (=θα "βοηθάει") το ελατήριο να εκταθεί οπότε και θα σηκώνει το αμάξι λίγο περισσότερο.

αν τα αμορτισερ είναι (ίδια γεωμετρικά) και ίδιας κατασκευής (πχ λαδιού και τα δύο) τότε το ύψος θα είναι το ίδιο.

αν πάλι είναι ίδια γεωμετρικά αλλά αερίου/λαδιού και τα δύο τότε το ύψος εξαρτάται από την ποσότητα λαδιού που περιέχουν αλλά και την πίεση του αερίου εντός του θαλάμου...

αυτά...

=καλό είναι να συγκρίνουμε ίδιας "σύστασης" αμορτισερ ή έστω να είμαστε συγκεκριμένοι στα χαρακτηριστικα των συγκρινόμενων πραγμάτων για να βγαίνει σωστό και κατανοητό συμπέρασμα.
ultra-one - Παρ 11 Μάϊ 2007, 22:09:03
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδή είμαι ο 1ος και μοναδικός στο Club που έχω βάλει τα αμορτισέρ του RC μπρος-πίσω με τα ΜΑΜΑ ελατήρια και ράβδους του 206 1.6 GTi, σας γράφω κάποια σχόλια:

- Το αυτοκίνητο ΔΕΝ έχει αλλάξει καθόλου σε ύψος.
- Η ανάρτηση έχει σφίξει χωρίς να κοπανάει και ο έλεγχος του αμαξώματος είναι πλέον άψογος χωρίς ίχνος πλεύσης.
- Οι κλίσεις στις στροφές και οι βυθίσεις/ανυψώσεις σε επιτάχυνση/φρενάρισμα έχουν μειώθεί στο ελάχιστο.
- Τα όρια του αυτοκινήτου έχουν ανέβει και τα χαστούκια είναι πολύ πιο ήπια.
- Σε ταχύτητες εκτός πόλης η άνεση της ανάρτησης είναι καλύτερη από πριν.
- Με 2 PS ακραξόνια μπροστά και μια 23άρα αντιστρεπτική πίσω πιστεύω το Setup θα είναι τέλειο.

Περισσότερα όταν το στρίψω και το "στίψω" περισσότερο.... Twisted evil
Miltellas - Παρ 11 Μάϊ 2007, 23:10:57
Θέμα δημοσίευσης:
Χάρη, τί αμορτισέρ είπες ότι φορούσες πριν;
ultra-one - Παρ 11 Μάϊ 2007, 23:32:37
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
Χάρη, τί αμορτισέρ είπες ότι φορούσες πριν;

MAMA.... Confused
Miltellas - Σαβ 12 Μάϊ 2007, 13:09:23
Θέμα δημοσίευσης:
Γι αυτό... Wink
MEMsound - Σαβ 12 Μάϊ 2007, 13:18:01
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing ...όντως...
Paladin - Δευ 14 Μάϊ 2007, 10:57:40
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά καλημέρα. Είμαι και γω σε φάση αλλαγής των αμορτισέρ-ελατηρίων. Κλίνω περισσότερο στα αμορτισλερ του RC. Θα ήθελα τη γνώμη σας ως προς τα ελατήρια. Δηλαδή με τι ελατήρια να τα συνδυάσω και πόσων πόντων (3cm, 4cm, 5cm, παραπάνω είναι υπερβολή); Επίσης, ξέρετε κάποιο μαγαζί ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ για την τοποθέτηση; Γιατί πολλοί λένε ότι δεν μπαίνουν κλπ κλπ. Υπόψιν, το αυτοκίνητό μου είναι εντελώς μαμά (1,6 16v).
Επίσης θα ήθελα να ακούσω και άλλες προτάσεις για αμορτισέρ, με κόστος παραπλήσιο αυτών του RC. Σκεφτόμουν πχ τα Monroe Reflex με ελατήρια APEX. Όταν ρώτησα έναν μάστορα, μου είπε πως τα Monroe δεν είναι για χαμήλωμα. Ποια η άποψή σας; Αυτό που θέλω σε κάθε περίπτωση, είναι να μη χαθεί η όποια άνεση έχει το 206 μου.

Υ.Γ. :Μάνθο, σου έστειλα e-mail, pm. Δεν ξέρω αν τα είδες. Μάλλον όχι. Θέλω αν μπορείς να μου δώσεις το κινητό σου να σε ρωτήσω μερικά πράγματα για την εγγραφή και για το αυτοκίνητο.
Steve - Δευ 14 Μάϊ 2007, 11:15:59
Θέμα δημοσίευσης:
Όλο το πακετάκι, APEX SP70-1050 μαζί με παχύτερες ράβδους στρέψης πίσω (από RC, έτσι για να έχουμε και σχέση με το topic). Χαμήλωμα 4 πόντους, χωρίς κοπάνημα, για πολλά και αξιόπιστα χιλιόμετρα Smile

470 ευρώ περασμένο και 90 ευρώ οι 2 ράβδοι.
Paladin - Δευ 14 Μάϊ 2007, 14:33:13
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Όλο το πακετάκι, APEX SP70-1050 μαζί με παχύτερες ράβδους στρέψης πίσω (από RC, έτσι για να έχουμε και σχέση με το topic). Χαμήλωμα 4 πόντους, χωρίς κοπάνημα, για πολλά και αξιόπιστα χιλιόμετρα Smile

470 ευρώ περασμένο και 90 ευρώ οι 2 ράβδοι.


Μιλάς για τα Record SP; Αν ναι, που μπορώ να τα βρω και να πάω για τοποθέτηση;
Stevon - Δευ 14 Μάϊ 2007, 15:55:31
Θέμα δημοσίευσης:
Όχι Tomas , ο Σταύρος λέει για τα APEX. Wink
Παράθεση:
Steve έγραψε:
Όλο το πακετάκι, APEX SP70-1050 μαζί με παχύτερες ράβδους στρέψης πίσω (από RC, έτσι για να έχουμε και σχέση με το topic). Χαμήλωμα 4 πόντους, χωρίς κοπάνημα, για πολλά και αξιόπιστα χιλιόμετρα Smile

470 ευρώ περασμένο και 90 ευρώ οι 2 ράβδοι.

volvos - Δευ 14 Μάϊ 2007, 15:57:03
Θέμα δημοσίευσης:
και με 5αρια ελατηρια αν θυμαμαι? Laughing Laughing Laughing Laughing
Steve - Δευ 14 Μάϊ 2007, 20:51:31
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
και με 5αρια ελατηρια αν θυμαμαι? Laughing Laughing Laughing Laughing

Βαλτός είσαι και συ? Rolling eyes
Steve έγραψε:
Όλο το πακετάκι, APEX SP70-1050 μαζί με παχύτερες ράβδους στρέψης πίσω (από RC, έτσι για να έχουμε και σχέση με το topic). Χαμήλωμα 4 πόντους, χωρίς κοπάνημα, για πολλά και αξιόπιστα χιλιόμετρα Smile

470 ευρώ περασμένο και 90 ευρώ οι 2 ράβδοι.

ongas - Δευ 11 Ιούν 2007, 20:26:46
Θέμα δημοσίευσης:
Φιλε Χαρη τωρα που το αμαξι εχει περπατησει αρκετα πως σου φαινεται τελικα??
Miltellas - Δευ 11 Ιούν 2007, 20:56:26
Θέμα δημοσίευσης:
Πολύ καλή απόκριση στο τιμόνι αλλά μούτρα στο apex.. ουπς σόρυ, δεν με λένε Χάρη! Laughing
ultra-one - Τρι 21 Αύγ 2007, 22:12:44
Θέμα δημοσίευσης:
Με μία μικρή επιφύλαξη, έχω την εντύπωση ότι τα αμορτισέρ RC που έχω βάλει έχουν αρχίσει να πεφτουν (ειδικά πίσω) μετά από μόλις 3000χμ.

Μόλις έκανα 700+ χιλιόμετρα στη Μεσσηνία και σε κάποιες φάσεις το αυτοκίνητο έδειχνε χαλαρό με κάποιες τάσεις πλεύσης.

Την άλλη βδομάδα θα πάω προς Ναύπακτο μεριά και θα επιβεβαιώσω (ή όχι) τις υποψίες μου...... Rolling eyes
Miltellas - Τετ 22 Αύγ 2007, 02:12:59
Θέμα δημοσίευσης:
Αχ Χάρη... Παθαίνεις τα ίδια με μένα. Τότε δεν ήθελα να το πιστέψω με αποτέλεσμα να ψάχνω οτιδήποτε άλλο εκτός από τα αμορτισέρ, μέχρι που ακόμη κι ένας βλάκας θα το καταλάβαινε κι έτσι (ξανα)έβαλα τα RSP (του 2λιτρου) κι έπαθα σοκ.
STELIOS - Σαβ 10 Νοέ 2007, 20:17:09
Θέμα δημοσίευσης:
Επιτελους εβαλα κ εγω τα αμορτισερ του RC (ελαφρος μεταχειρησμενα).



Eιναι και ολιγον κιτρινα ετσι για εφε Very happy .

Οι πρωτες εντηπωσεις ειναι αρκετα καλες παρ'οτι δεν ειχα ακομα την ευκαιρια (λογο καιρου) να τα δοκιμασω σε "απαιτητικες" συνθικες.
Παντως για καθημερινη οδηγηση ειναι πολυ ικανοποιητικα με εξαιρεση τα μικρα πλαστικα σαμαρακια, που τωρα εγιναν ακομα πιο εκνενυριστικα.
Σε γενικες γραμμες η ανεση υπαρχει ακομα αλλα τα ορια πρεπει να εξερευνθουν... Wink

ΥΓ. Τα αμορτισερ ειναι συνδιασμενα με ελατηρια Eibach (3 ποντων για 1400) μπροστα και ραβδους + αντιστρεπτικη απο 1600 Gti πισω.
grpap - Σαβ 10 Νοέ 2007, 20:31:08
Θέμα δημοσίευσης:
Μεγειες!Νομιζω οτι θα χρειαστεις τις 20αρες ραβδους του rc για να μην τα φτυσουν γρηγορα τα πισω.
Miltellas - Κυρ 11 Νοέ 2007, 04:04:15
Θέμα δημοσίευσης:
Ό,τι και να βάλει θα τα φτύσουν γρήγορα εάν το στρίβει το τιμόνι... Wink
STELIOS - Κυρ 11 Νοέ 2007, 13:56:38
Θέμα δημοσίευσης:
grpap έγραψε:
Μεγειες!Νομιζω οτι θα χρειαστεις τις 20αρες ραβδους του rc για να μην τα φτυσουν γρηγορα τα πισω.


Mπορεις να επεξηγησεις λιγο παραπανω ?
Καταλαβαινω να τελειωσουν γρηγορα νορμαλ αμορτισερ που τα συνδιαζεις με χαμηλο και "σκληρο" ελατηριο, αλλα γιατι να συμβαινει και το αναποδο ? (σκληρο αμορτισερ με "μαλακο" ελατηριο και μαλιστα χωρις χαμηλωμα - οπως ειμαι τωρα πισω δηλαδη)
grpap - Κυρ 11 Νοέ 2007, 14:08:17
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατι ολη η πιεση θα περναει πρωτα στο αμορτισερ που ειναι πιο σκληρο και δεν θα υπαρχει η αναλογη αντισταση-βοηθεια απο τις ραβδους στη συμπιεση.(bound)Στην εκταση (rebound) δεν υπαρχει προβλημα.Επισης δεν εχουν και την αναλογη βοηθεια απο την αντιστρεπτικη που ειναι πιο μαλακη στο δικο σου.Σε δεδομενες στροφες λοιπον πιεζονται παραπανω τα εξωτερικα αμορτισερ απο οτι αν ειχες αντιστρεπτικη 22χιλ πισω για την οποια ειναι ταιριασμενα.Το χαμηλωμα επισης επιδεινωνει την κατασταση.
Επειδη και τα δικα μου πισω ειναι του rc (κωδικος 1145) εκανα την κινηση και αλλαξα ραβδους (ειχα 19,5 εχω 20 χιλ) για τον ιδιο λογο συν οτι με τις 20αρες η ακριβεια στο τιμονι μεγαλωνει σημαντικα.Εγω εχω εμπρος-πισω αντιστρεπτικες 22χιλ και δεν ειμαι χαμηλωμενος.
STELIOS - Κυρ 11 Νοέ 2007, 15:50:11
Θέμα δημοσίευσης:
Mαλιστα, τωρα ειναι πιο κατανοητο.
Τhanx Wink
Randy - Τετ 01 Απρ 2009, 01:42:32
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικα δεν καταληγουμε πουθενα..

Αν βαλω δηλαδη αμορτισερ RC σε 1.4 16v, πρεπει υποχρεωτικα να βαλω και ραβδους RC, αντιστρεπτικες RC, και τι ελατηρια μπροστα?

Πως ειμαστε σιγουροι οτι το αμαξι, θα κραταει καλυτερα μετα?? Mad
MEMsound - Τετ 01 Απρ 2009, 01:50:34
Θέμα δημοσίευσης:
ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΕΙΣ?!?!?!?

μετα από τόσα πμ και μπουρου μπουρου δεν εχεις μαθει τιποτα?!?!?!?!?!?!

Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
Steve - Τετ 01 Απρ 2009, 10:19:25
Θέμα δημοσίευσης:
Όχι ο ($#%^$ , %!$! το σπίτι του, δεν έμαθε τίποτα Mad
Randy - Τετ 01 Απρ 2009, 16:24:45
Θέμα δημοσίευσης:
Καλα ντε μη βαρατε! Απλα δεν εχω καταλαβει ακομη την αναλογια ελατηριων μπροστα με ραβδους πισω! Δεν ειναι τοοοοσο απλο!
sps - Τετ 01 Απρ 2009, 17:19:38
Θέμα δημοσίευσης:
Randy έγραψε:
Καλα ντε μη βαρατε! Απλα δεν εχω καταλαβει ακομη την αναλογια ελατηριων μπροστα με ραβδους πισω! Δεν ειναι τοοοοσο απλο!

Αφου εχεις selex και σε προηγουμενα τοπικ εχω δει οτι τα θεωρεις τα καλυτερα!
Γιατι λοιπον να πας σε RC?
Randy - Τετ 01 Απρ 2009, 17:24:57
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι, αλλα μου δακρυσε το ενα και εχουν και αρκετα χιλιομετρα..

Και αναγκαστηκα να τα βγαλω και να φορεσω τα μαμα παλι που ειχαν κι αυτα αρκετα χιλιομετρα στην πλατη τους.. ασε...
Steve - Τετ 01 Απρ 2009, 17:26:20
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδή είναι στρακαστρούκας Very happy
MEMsound - Τετ 01 Απρ 2009, 21:44:11
Θέμα δημοσίευσης:
(αφου δεν θες να χαμηλώσεις απ οσο μου χεις πει)
ΜΗΝ αλλαξεις ελατηρια
ΜΗΝ αλλαξεις ραβδους στρεψης
βαλε 4 αμορτισερ rc και ΤΕΛΟΣ

αν θες να μειώσεις λιγο τις κλίσεις στις στροφές βάλει λιγο πιο χντρες αντιστρεπτικες μπρος πίσω.

τα αμορτισερ rc πρεπει να χουν τιμη καταλόγου γυρω στα 250ε (αν δεν κανω λάθος) και κάνα 100άρι-150αρι τοποθετηση αναλογα το μαστορα
Randy - Πεμ 02 Απρ 2009, 01:02:22
Θέμα δημοσίευσης:
μια χαρα τιμη... Very happy Very happy

Και μου μενουν και ρεστα! Wink

και ναι, ειμαι ολιγον στρακαστρουκας.. Cool
Steve - Πεμ 02 Απρ 2009, 07:18:38
Θέμα δημοσίευσης:
Στο ολίγον δεν θα υπήρχε πρόβλημα, απλά έχεις σπάσει τα κοντέρ!

Το καλό είναι ότι έχεις ξεκινήσει να διαβάζεις, το κακό, κάκιστο σχεδόν, είναι ότι τα διαβάζεις και δεν καταλαβαίνεις τίποτα!

Που θα πάει, θα το ξεπεράσουμε κι αυτό Very happy (ελπίζω!)
Randy - Πεμ 02 Απρ 2009, 09:28:38
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Το καλό είναι ότι έχεις ξεκινήσει να διαβάζεις, το κακό, κάκιστο σχεδόν, είναι ότι τα διαβάζεις και δεν καταλαβαίνεις τίποτα!

Που θα πάει, θα το ξεπεράσουμε κι αυτό


Ετσι ειναι! Διαβαζω οσο μπορω! απλα καμια φορα για το ιδιο θεμα, διαβαζω εντελως διαφορετικες αποψεις και δεν ξερω ποια ειναι σωστη! Γιαυτο και μπλεκομαι! Ομως το παλευω! Πιστευω να βελτιωθω! Very happy

Παντως τα RCαμορτισερ, πρεπει να ναι super! Wink

Α και κατι αλλο, μετα απο τρελο ψαξιμο:
Miltellas wrote:
Παράθεση:
Σήμερα τελικά τοποθέτησα τα αμορτισέρ του RC...
Παρατήρηση 1η: Πρέπει να είσαι χαμηλωμένος αλλιώς δεν μπαίνουν...

Τα αμορτισέρ του RC είναι κοντοκάλαμα. Μιλάμε για μεγάλη διαφορά, τόση που φοβόμουνα μήπως έπρεπε να χαμηλώσω κι άλλο! Τουλάχιστον 5εκ πιο κοντά καλάμια εμπρός! Και πίσω περίπου από τα ίδια...
Άρα εάν μπουν σε 206 με κανονικό ύψος τα αμορτισέρ θα τερματίζουν στην έκτασή τους με το παραμικρό κάτι που δεν είναι σωστό να συμβαίνει. Άρα η λύση προορίζεται να δουλέψει σωστά μόνο σε χαμηλωμένους!

Shocked Shocked Shocked
MEMsound - Πεμ 02 Απρ 2009, 09:36:58
Θέμα δημοσίευσης:
οχι
ΔΕΝ ειναι κάτι το "ιδιαίτερο".
αμορτισερ της peugeot ειναιν (δεν εχει σημασία ποιος τα φτιάχνει)
ειναι απλά πιο σφηκτα από των υπόλοιπων εκδόσεων
και κρατώντας τα μαμα ελατηρια που εχεις θα κάνεις την δουλειάς σου μια χαρα για 40000+κμ ανετα...
Sinanai - Πεμ 07 Απρ 2011, 19:45:15
Θέμα δημοσίευσης:
Επαναφέρω το θέμα στην επιφάνεια, μιας και το έχω στο μυαλό μου έντονα τις τελευταίες μέρες...

Σε σχέση με αυτό:
PoLiThS έγραψε:
Διαγώνιοι βραγχιονες
Εξάρτημα που στηρίζερι τους βραγχιωνες στο κέντρο του αξονα)

350-400 ευρω

Υπ οψιν πρεπει να αλλα3ει το καζανακι της εξάτμισης και να έρ8ει εγκαρσια σε σχέση με το αμαξωμα αλα RC και να καταργηθεί η ρεζέρβα εκ των πραγμάτων...

Κι αυτό:
MEMsound έγραψε:
Αν και είμαι σίγουρος ότι και κάπου αλλού έχουμε γράψει για την πίσω διατάξη της ανάρτηση του RC το ποστάρω εδώ και βλέπουμε... (να δω πότε θα ολοκληρώσω αυτήν την ρημάδα την εκαθάριση του forum..anyway

Λοιπόν για όσους λένε ότι δεν χωράει ρεζέρβα με τις έξτρα ράβδους που έχει πίσω το RC/SW:

http://img.photobucket.com/albums/v255/sonic909/IMG_1494.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v255/sonic909/IMG_1493.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v255/sonic909/IMG_1530.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v255/sonic909/IMG_1533.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v255/sonic909/IMG_1550.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v255/sonic909/IMG_1551.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v255/sonic909/IMG_1552.jpg
http://i4.photobucket.com/albums/y104/kelly909/IMG_1044.jpg

Η υπόλοιπη δουλειά που έχει γίνει στο συγκεκριμένο 206 εδώ:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=155486#155486


Υπάρχει κάτι περισσότερο; Οι διαγώνιες δοκοί μπορούν να μπουν, τελικά, κανονικά στους δικούς μας βραχίονες;

Και αν ναι, μπορεί κάποιος να μου πει κωδικούς ανταλλακτικών;
MEMsound - Πεμ 07 Απρ 2011, 19:53:39
Θέμα δημοσίευσης:
αυτο που ξερω εγω μεχρι στιγμής ειναι:

αν φτιαξεις χειροποιητη βαση για να πιασει στο δικο σου αξονα που ειναι σαν αμυγδαλο και οχι στρογγυλος

και ανοιξεις τρυπες στα ακρα σου που δεν εχουν

τοτε μπορει να τις βαλεις
Sinanai - Πεμ 07 Απρ 2011, 19:55:27
Θέμα δημοσίευσης:
Πιστεύω, πάντως, Μάνθο, ότι πρέπει να είναι από τις πιο "ενδιαφέρουσες" επεμβάσεις στην ανάρτησή μας... Σκοπεύω να το ψάξω ενδελεχώς... Wink
MEMsound - Πεμ 07 Απρ 2011, 19:59:06
Θέμα δημοσίευσης:
αν εχεις τα χρηματα να το κάνεις, ψαξτο
εγω ποτε δεν ειχα διαθεσιμα χρηματα για κατι τετοιο και γι αυτο δεν ασχολήθηκλα περαιτέρω
προφανως και ειναι ακρως ενδιαφερον μιας και καραταει σταθεση την γεωμετρια του πισω αξονα στις στροφες
πάντως καινουργιος αξονας ρψ κομπλε εχει κανα 800αρι αν δεν κάνω λάθος (λεπτομερειες ο στεβον που τον εβαλε)
Octane - Πεμ 07 Απρ 2011, 19:59:52
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε Λακη!!!
Δεν ερχεσαι κανενα Ring λεω γω με 150 ευρω... , αφηνοντας τις παπατζες?!? Laughing

Αμα πια... .
ΕΛΕΟΣ.

Ολο βαζεις βαζεις βαζεις κ ολο βημα βημα βημα Rotfl Rotfl Rotfl

Υ.Γ. Παρακαλω καποιον mod , μια βδομαδα ban στον κυριο , μηπως κ ηρεμησει λιγακι γιατι ολο ψαχνεται.
(κ μια βδομαδα εγω ban απο γιουτιούμπι , αλλα αυτο μαλλον πρεπει να το ζητησω αλλου Laughing )
sps - Πεμ 07 Απρ 2011, 20:17:15
Θέμα δημοσίευσης:
Κωστη,
1)Ψαχνεις για μεταχειρα rc (αν βρεις θελουμε τετοιον 5-6 απο δω) Razz
2)Κοιτας για λυσεις τυπου whiteline
Steve - Πεμ 07 Απρ 2011, 23:29:54
Θέμα δημοσίευσης:
Κωστή, άσ' το...
Randy - Παρ 08 Απρ 2011, 01:10:54
Θέμα δημοσίευσης:
800 ευρω για πισω αξονα απο RC? Πολλα λεφτα πεταμενα..
MEMsound - Παρ 08 Απρ 2011, 03:16:23
Θέμα δημοσίευσης:
τι εννοεις πεταμενα?
ξερεις τι κανει?
Sinanai - Παρ 08 Απρ 2011, 07:00:23
Θέμα δημοσίευσης:
"Δε συνεργάζεται με 55άρια λάστιχα", θα σου πει τώρα... Laughing
Πάνος - Παρ 08 Απρ 2011, 08:36:49
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Κωστη,
1)Ψαχνεις για μεταχειρα rc (αν βρεις θελουμε τετοιον 5-6 απο δω) Razz
2)Κοιτας για λυσεις τυπου whiteline


Μην σου πω και παραπανω(απο 5-6).Laughing Laughing
Σιγουρα αξιζει το ολο εγχειρημα και μαλιστα αν κατσει και σε καλη τιμη ακομα καλυτερα.
Steve - Παρ 08 Απρ 2011, 10:43:17
Θέμα δημοσίευσης:
Randy έγραψε:
800 ευρω για πισω αξονα απο RC? Πολλα λεφτα πεταμενα..
Συνεχίζεις να είσαι στον κόσμο σου Sad Crying or Very sad
Sinanai - Παρ 08 Απρ 2011, 10:55:36
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Randy έγραψε:
800 ευρω για πισω αξονα απο RC? Πολλα λεφτα πεταμενα..
Συνεχίζεις να είσαι στον κόσμο σου Sad Crying or Very sad


Τον οποίο, από την άλλη, αξίζει πολύ να δώσεις ένα χιλιάρικο για να τον βάψεις μαύρο ματ... Rolling eyes

Τι να πω...
Stevon - Σαβ 09 Απρ 2011, 16:05:16
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
πάντως καινουργιος αξονας ρψ κομπλε εχει κανα 800αρι αν δεν κάνω λάθος (λεπτομερειες ο στεβον που τον εβαλε)


Όχι περίπου τόσο είχε για εμένα......(και πάντα με τις τιμές εισαγωγής εκείνης της περιόδου, γιατί δέν υπήρχε σχεδόν τίποτα σε στόκ.../και ο νεός τιμοκατάλογος με είχε σκίσει.... Crying or Very sad )χωρίς εκπτώσεις βάλτε κανα 300+αρί παραπάνω .....

Κωδικούς κάποια στιγμή που θα έχω όρεξη θα γράψω.
volvos - Σαβ 09 Απρ 2011, 18:45:46
Θέμα δημοσίευσης:
μετατροπη ξεχαστε το
δοκιμασαν να ανοιξουν στα ακρα μαμα 206 αγωνιστικου του κωσταντινου αυτες τις τρυπες σε μηχανουργειο και γαμηθηκαν αναποδα μου ειχε πει καποτε ο ντινος

οποτε θελετε ΚΑΙ ΑΚΡΑ
αρα μιλαμε για χιλιαρικο χαλαρα και οχι δεν αξιζει τοσα λεφτα για τα αμαξια μας
Πάνος - Παρ 05 Αύγ 2011, 17:29:04
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν θα εχει πλακα;

Αμορτισερ rc με ελατηρια απο το 1,6 αντιστρεπτικες 22 εμπρος πισω και 21 ραβδους.
Νομιζω θα εχει τρελει πλακα.

Ειναι η τελευταια μου σκεψη μετα τις 30 Ιουλιου.Το μαμα ειναι πιο κοντα απο ποτε... Laughing Laughing Laughing
Steve - Παρ 05 Αύγ 2011, 18:26:00
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνος έγραψε:
Νομιζω θα εχει τρελει πλακα.
Τραιλοί!
sps - Σαβ 06 Αύγ 2011, 08:23:23
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνος έγραψε:
Δεν θα εχει πλακα;

Αμορτισερ rc με ελατηρια απο το 1,6 αντιστρεπτικες 22 εμπρος πισω και 21 ραβδους.
Νομιζω θα εχει τρελει πλακα.

Ειναι η τελευταια μου σκεψη μετα τις 30 Ιουλιου.Το μαμα ειναι πιο κοντα απο ποτε... Laughing Laughing Laughing

Mε τετοιο σεταπ θα εχεις σβουριξει 2-3 φορες μεχρι να φτασεις στη Θουρια!
Very happy
Τουλαχιστον βαλε τις 20ρες του rc μπας και κρατησεις λιγο τον κωλο.
Γενικα τα αμορτισερ rc εχουν αποτομη συμπεριφορα σε 1,6, ποσο μαλλον με 21 πισω.
MEMsound - Σαβ 06 Αύγ 2011, 08:49:26
Θέμα δημοσίευσης:
βρε μανια να στριβεις σωνει και καλα με γραμμες και το πισω μερος να ακολουθεί...

ρε παιξτε και λιγο...

λες και σας χρονομετρα κανεις σε δημοσιο δρομο

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Steve - Κυρ 07 Αύγ 2011, 21:17:18
Θέμα δημοσίευσης:
Σπύρο, άσε τον να δοκιμάσει ρε!
george okouzidis - Δευ 08 Αύγ 2011, 17:07:55
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα.μια ερωτηση.σε 206 1.6 gti αν καποιος θελει να βσλει τα αμορτισερ του rc μπορει να τα βαλει με τα μαμα ελατηρια του η πρεπει να βαλει και τα ελατηρια του rc?!
sps - Δευ 08 Αύγ 2011, 17:23:31
Θέμα δημοσίευσης:
Μπορεις να τα βαλεις με τα μαμα ελατηρια.
Τα ελατηρια του rc ισως δε συνεργαζονται καλα με το 1,6 λογω του οτι το 1,6 με το rc εχουν σημαντικη διαφορα βαρους εμπρος.
george okouzidis - Δευ 08 Αύγ 2011, 20:01:46
Θέμα δημοσίευσης:
και εγω αυτο σκεφτομουνα.και θα ειναι πιο σκληρα τα ελατηρια του ρψ οποτε ισως και να κοπαναει(στο 1.6 παντα)!τωρα δεν ξερω τη διαφορα υψος θα εχουν δεδομενου οτι το gti ειναι 1 με 1,5 ποντο πιο χαμηλο απο τα απλα.
Steve - Τρι 09 Αύγ 2011, 00:02:18
Θέμα δημοσίευσης:
george okouzidis έγραψε:
και εγω αυτο σκεφτομουνα.και θα ειναι πιο σκληρα τα ελατηρια του ρψ οποτε ισως και να κοπαναει(στο 1.6 παντα)!τωρα δεν ξερω τη διαφορα υψους θα εχουν δεδομενου οτι το gti ειναι 1 με 1,5 ποντο πιο χαμηλα απο τα απλα.
Άσχετα με το "κοπάνημα" που είναι κάτι το υποκειμενικό, σου λέει ο sps ότι δε θα δουλεύει σωστά, γιατί πολύ απλά σχεδιάστηκε για άλλη κατανομή βάρους Rolling eyes
george okouzidis - Τρι 09 Αύγ 2011, 02:46:14
Θέμα δημοσίευσης:
σε αυτο συμφωνησα και εγω steve!λογικο και επομενο ειναι να εχει αλλο βαρος μπροστα το διλιτρο απο το δεκαεξαρι και να θελει πιο σκληρα ελατηρια!
Πάνος - Παρ 12 Αύγ 2011, 19:01:14
Θέμα δημοσίευσης:
Αστειευομουν φυσικα πιο πανω.
Δεν προκειται να δοκιμασω κατι τετοιο.
Για την ιστορια τριτη παραγγελνω καινουργια αμορτισερ rc μπρος πισω ,ελλατηρια εργοστασιακα εχω κραταω τις ραβδους 20mm Του rc με τις 22 αντιστρεπτικες μπρος πισω και βλεπουμε.
Η routier θα βγει και θα μπει προσωρινα στην αποθηκη μαζι με τις 21mm ραβδους.
Δεν θα τα πουλησω ακομα μιας και πραγματικα ακομα δεν εχω κατασταλαξει τι θελω.
Θα το δοκιμασω και με τα εγοστασιακα αμορτισερ και αν με ικανοποιει κυριως σε ανεση τοτε αντιο σπορ setup και θα βγουν προς πωληση ολο το πακετο.

Αλλιως θα πουλαμε εργοστασιακα αμορτισερ σε αριστη κατασταση.


Υ.Γ. Follow the kitκαρος mode... Laughing Laughing Laughing
Πάνος - Παρ 26 Αύγ 2011, 07:43:26
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον μπηκαν.
Σε μικρη δοκιμη εμεινα αρκετα ικανοποιημενος ειδικα για τη καθημερινη χρηση που του κανω εγω.
Τωρα στο μειζον θεμα των κοπανηματων και λοιπων μιας και αυτη ηταν η κυρια αιτια αλλαγης των παλιων σε σχεση με την οροφη μου,στις μεγαλες λακουβες τα γκουπ πανω(οροφη) παραμενουν ως εχουν. Confused

Τις μικρες καθημερινες ανωμαλιες πια δεν τις καταλαβαινω και τουλαχιστον αυτο ειναι ενα θετικο. Τα αμορτισερ δειχνουν αξιολογα και σχετικα σκληρα για μαμα.
Αν ειχα βαλει και 195-55-15 πιστευω θα ειμασταν σε παρα πολυ καλο δρομο.

Γενικα πρωτη αισθηση θετικη.
Προφανως με την οροφη μου εχω θεμα πια και δεν ξερω αν διορθωνεται η κατασταση ή οχι.Θα το ψαξω καλα παντως.
Steve - Παρ 26 Αύγ 2011, 15:41:59
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνος έγραψε:
Προφανως με την οροφη μου εχω θεμα πια και δεν ξερω αν διορθωνεται η κατασταση ή οχι.Θα το ψαξω καλα παντως.
Εγώ θα έψαχνα πρώτα την οροφή και μετά θα άλλαζα ανάρτηση Rolling eyes
volvos - Παρ 26 Αύγ 2011, 15:44:50
Θέμα δημοσίευσης:
εγω θα του πουλησω πισω τη πεζο σπορτ του μολις φτιαξει οροφη.

πανο μετα απο 5000χλμ θα μαλακωσουν παρα πολυ τα αμορτισερ μη τρομαζεις με τριγμους
Πάνος - Παρ 26 Αύγ 2011, 16:38:06
Θέμα δημοσίευσης:
Εφτιαξα και πιεσεις ελαστικων σημερα,εκανα και αλλη βολτα με αρκετα χλμ πορεια.

Δεν ακουγεται πια τιποτα μεσα,αυτη τη στιγμη το αμαξι ειναι ακριβως οπως το ηθελα τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη.
Μονο σε μεγαλες λακουβες υπαρχει ενοχληση απο την οροφη.

Σταυρο δεν ξερω ποσο θα κρατησει αυτη η αναρτηση αλλα στη συγκεκριμενη χρονικη περιοδο και στους συγκεκριμενους ελληνικους δρομους δεν αντεχα αλλο.

Επισης η προοπτικη οικογενειας(ασχετα αν δεν ειναι αυτος ο λογος αλλαγης της αναρτησης) δεν επιτρεπει να εχεις ενα μωρο πισω και το αμαξι να χωροπηδαει σε λακουβες κτλ.
Ειπα, προς το παρον το αμαξι θελω να το κρατησω και πρεπει να το κανω βιωσιμο για τη καθημερινοτητα μου και με βαση τα γουστα μου.
Και εμενα μάρεσει η πιστα και ο ολος χαβαλες εκει αλλα αν ειναι να φτασω στο σημειο να εχω ενα αυτοκινητο που θα το καβαλαω 1 φορα το μηνα γιατι θα κουραζομαι να μπω μεσα,αστο καλυτερα δεν θελω.

Δεν αμφιβαλλω οτι αν εφτιαχνα την αναρτηση ή αν εβαζα καινουργια η κατασταση μπορει να ηταν καλυτερη.
Αλλα και παλι σε λιγο καιρο θα ειχα τα ιδια προβληματα και με την οροφη και γενικοτερα με τον ουρανο.

Υ.Γ.Ετοιμαζει φιλος escort για παιχνιδια κτλ οποτε να ποιο θα ειναι το επομενο μεσο εκτονωσης.
Εκτος και αν προκυψει καμια καλη ευκαιρια saxorallo παιχνιδομηχανης ετοιμο και σε καλα λεφτα χωρις να χρειαζεται να μπλεξω.
MEMsound - Παρ 26 Αύγ 2011, 16:40:27
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Πάνος έγραψε:
Προφανως με την οροφη μου εχω θεμα πια και δεν ξερω αν διορθωνεται η κατασταση ή οχι.Θα το ψαξω καλα παντως.
Εγώ θα έψαχνα πρώτα την οροφή και μετά θα άλλαζα ανάρτηση Rolling eyes


+ απειρο... Confused Confused Confused
Πάνος - Σαβ 27 Αύγ 2011, 15:44:11
Θέμα δημοσίευσης:
Υπαρχει καποιο καλο παιδακι που εχει ευκαιρους τους κωδικους των πισω αμορτισερ του 206 rc;
Πάνος - Κυρ 28 Αύγ 2011, 22:04:26
Θέμα δημοσίευσης:
Αν μπορει να βοηθησει καποιος θα ημουν ευγνωμων.
Ψιλοεπειγει γι αυτο και το ξαναεπαναφερω σχετικα συντομα.
MEMsound - Κυρ 28 Αύγ 2011, 22:24:41
Θέμα δημοσίευσης:
Κώδικας:
SUSPENSION NORMALE

-> "5206 X4" AMORTISSEUR AR ENS - SUSPENSION NORMALE

-> "E 270 527" AMORT AR ERP - SUSPENSION NORMALE ET ΑGE >= 5



Κώδικας:
SUSPENSION RENFORCEE AV ET AR DEPUIS DAM 0839377 OU DEPUIS DAM 0891178

-> "5206 Q8" AMORTISSEUR AR ENS - SUSPENSION RENFORCEE AV ET AR JUSQU’A OPR 09422
   
-> "5206 W6" ENS - SUSPENSION RENFORCEE AV ET AR DEPUIS OPR 09423



Κώδικας:
SUSPENSION RENFORCEE AV ET AR DEPUIS DAM 0843081 OU DEPUIS DAM 0839383 OU DEPUIS DAM 0839388

-> "5206 Q8" AMORTISSEUR AR ENS - SUSPENSION RENFORCEE AV ET AR


τα εντός των "..." ειναι οι κωδικοι
Πάνος - Κυρ 28 Αύγ 2011, 22:43:25
Θέμα δημοσίευσης:
Μανθο σορρυ αν κατι δεν καταλαβαινω σωστα επειδη βλεπω 3 διαφορετικους κωδικους.

ο πρωτος ο "5206 X4" ανταποκρινεται στα αμορτισερ rc πισω;

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
MEMsound - Κυρ 28 Αύγ 2011, 22:46:57
Θέμα δημοσίευσης:
ειναι οι διαφοροι κωδικοι των διαφορων γενιών/πλαισιων του ΡΨ
δεν ξερω αν αλλαζει επι του πρακτικου κατι μεταξυ τους

ναι οτι ειναι μεσα σε "..." ειναι ο κωδικος
= το" χ4" δεν ειναι επι τεσσερα, ειναι χι 4
Πάνος - Κυρ 28 Αύγ 2011, 22:53:16
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι το Χ4 το καταλαβα τι σημαινει.

Ευχαριστω μιας και λυθηκε η αποροια μου.
Ειχα μια υποψια μην εχει γινει καμια βλακεια με τα αμορτισερ μου,μιας και επεσε ξανα στα χερια μου η αποδειξη αλλα οκ ειναι ενταξει κωδικοι και λοιπα.
Pughell - Κυρ 28 Αύγ 2011, 23:03:14
Θέμα δημοσίευσης:
Βγαζει εναν κωδικο μαμα αμορτισερ τα οποια ομως φερουν ετικετα competition αν θυμαμαι καλα...
Τα φοραει το RC που ειχε ο Κοσμοπουλος(αυτο που πηρε απο Εξαδακτυλο).

Δεν ειναι αγωνιστικα,ειναι ομως διαφορετικα απο τα μαμα,πιθανοτατα κατι σαν τα Routiere για το 106... Confused
MEMsound - Κυρ 28 Αύγ 2011, 23:06:29
Θέμα δημοσίευσης:
ακρως ενδιαφερον αυτο...
μαθε αν μπορεις ποια απο τα παραπανω ειναι αυτα... Wink
plaketokofths - Κυρ 28 Αύγ 2011, 23:11:14
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνος έγραψε:
Μανθο σορρυ αν κατι δεν καταλαβαινω σωστα επειδη βλεπω 3 διαφορετικους κωδικους.

ο πρωτος ο "5206 X4" ανταποκρινεται στα αμορτισερ rc πισω;

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.


Το Χ4 δεν εχει καμια σχεση με την ποσότητα Exclamation Exclamation
Ειναι τα πισω του RC, ολα τα πισω του 206 εχουν κωδικό πρόθεμα 5206 και μετα το επιθεμα. Το 5206Χ4 λοιπόν ειναι του RC, το 5206R6 πχ ειναι του XS!!

Ρε παιδιά το E270527 παραπανω ειναι κιτ 2 αμορτισερ για ολες τις εκδόσεις, ειναι δυνατον ολες οι εκδοσεις να εχουν ιδιο κιτ πισω την στιγμή που ξεχωριστά εχουν διαφορετικούς? Επίσης με τιμές τι παίζει, στο service box αναφέρεται στο τεμάχιο ή στο σετ?
Πάνος - Κυρ 28 Αύγ 2011, 23:14:57
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι Γιαννη το καταλαβα απο την αρχη.
Απλα ηθελα να τσεκαρω τους κωδικους με την αποδειξη αγορας αλλα και με τα αμορτισερ κατ ιδιαν.

Τιμες για τα πισω του RC εχω εγω παντως αν ενδιαφερει ανα τεμμαχιο.

Επισης ευχαριστω για την ακομα πιο κατατοπιστικη απαντηση. Wink
plaketokofths - Κυρ 28 Αύγ 2011, 23:20:25
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνος έγραψε:
Ναι Γιαννη το καταλαβα απο την αρχη.
Απλα ηθελα να τσεκαρω τους κωδικους με την αποδειξη αγορας αλλα και με τα αμορτισερ κατ ιδιαν.

Τιμες για τα πισω του RC εχω εγω παντως αν ενδιαφερει ανα τεμμαχιο.

Επισης ευχαριστω για την ακομα πιο κατατοπιστικη απαντηση. Wink


Τα πίσω που τα χα κοιταξει πρεπει να χουν καπου 65€ το ενα?
Για πες ομως για ολα αν μπορεις.
Randy - Δευ 29 Αύγ 2011, 01:21:44
Θέμα δημοσίευσης:
Μπροστα αμορτισερ RC : 5202KH(αριστερο), 5202KJ(δεξί) (κανονικη αναρτηση) Τιμή 95,58 ευρώ/τεμάχιο.
Πισω αμορτισερ RC : 5206X4 (κανονική ανάρτηση) Τιμή 66,39 ευρώ/Τεμάχιο.

Συνολο εμενα μου χαν βγει καπου στα 300 ευρω, περυσι, τωρα εχει αυξηθει βλεπω.
Πάνος - Δευ 29 Αύγ 2011, 19:48:34
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω πληρωσα:

Εμπρος αμορτισερ δεξι: 5202ΚJ 77.04€
Εμπρος αμορτισερ αριστερο: 5202ΚΗ 77,04€

Και τα πισω 53,81 το καθενα.

Συνολο: 260,00€ περιπου.
plaketokofths - Δευ 29 Αύγ 2011, 19:51:32
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνος έγραψε:
Εγω πληρωσα:

Εμπρος αμορτισερ δεξι: 5202ΚJ 77.04€
Εμπρος αμορτισερ αριστερο: 5202ΚΗ 77,04€

Και τα πισω 53,81 το καθενα.

Συνολο: 260,00€ περιπου.


Ευχαριστώ λογιστά, να σε ρωτησω κατι κουφό μηπως πριν τα βαλεις μετρησες την διαδρομή του εμβολου? Την εξωτερική εννοειται!

Τα δουλευεις σε μαμά ύψος? Απο ανεση σε σχεση με τα μαμα πως σου φαινονται?
Πάνος - Δευ 29 Αύγ 2011, 19:58:39
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν μετρησα το εμβολο.
Αυτο που μπορω να σου πω με σιγουρια ειναι οτι ειναι 1 ποντο πιο μεγαλα απ τα μαμα 1600 του gti μιας και αυτο μετρησα. Laughing Laughing

Φυσικα και το δουλευω σε μαμα υψος με ελατηρια απο το 1,6 gti.
Αλλωστε δεν θα μπορεσω να δουλεψει σωστα με ελατηρια χαμηλωματος μια τετοια αναρτηση.

Μου φαινονται μια χαρα αν και ακομα τη ψαχνω με το υψος πισω.
Εχω ρυθμισει ηδη 2 φορες αλλα δεν με ικανοποιει.Αυτη τη στιγμη ο κωλος εχω την εντυπωση οτι ειναι ενα ποντο κατω απο οτι πρεπει να ειναι.

Το αμαξι ειναι αρκετα ανετο,με αισθηση σκληροτητας χωρις να μπορω να τη συγκρινω με τη μαμα του 1600 μιας και δεν την δοκιμασα ποτε.
Λογω των αντιστρεπτικων δεν γερνει οπως χωρις αυτες και γενικα νομιζω ειναι η καλυτερη λυση για μια οικονομικη σπορ και ταυτοχρονα ανετη αναρτηση.
Προσωπικα ειμαι πολυ ικανοποιημενος.

Περιμενω να πατησουν λιγο,να ρυθμισω σωστα πισω και να τη τεσταρω σε πιο σκληρες συνθηκες. Wink
plaketokofths - Δευ 29 Αύγ 2011, 20:05:18
Θέμα δημοσίευσης:
χμ...

ελατηρια τελικα εβαλες gti 1.6? τι χρωμα βουλες εχουν?
Πάνος - Δευ 29 Αύγ 2011, 20:06:53
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι.Αν θυμαμαι καλα 1 μπλε 2 βιολετι.
volvos - Δευ 29 Αύγ 2011, 20:13:57
Θέμα δημοσίευσης:
kala μαλ**α ακομα μετρας τις φωτο του γαμου σιγα μη μετρησες και τις βουλες....κρεμασμενε
plaketokofths - Δευ 29 Αύγ 2011, 20:15:30
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνος έγραψε:
Ναι.Αν θυμαμαι καλα 1 μπλε 2 βιολετι.


Εγώ για το 206 σκεφτόμουν το εξης:

ελατηρια εμπρος 1 μπλε + 2 κοκκινες. Θεωρητικά ειναι αναμεσα σε 1.6gti & RC σε σκληρότητα.

πισω ζανφορ εχω ηδη 22αρα

εμπρος μαμά 20αρα.

ραβδους 19

και ελεγα εμπρος αμορτισερ απο 1.6gti και πίσω αμορτισερ κατι πιο σκληρό, σκεφτόμουν πολύ τα μπλε σελεξ.

Του RC μου φαινονται καπως "ξερά" κι απ' οσο εχω διαβαζει νομιζω οτι "τελειωνουν" γρηγορα.
Πάνος - Δευ 29 Αύγ 2011, 20:15:36
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


Λουση... Cool
volvos - Δευ 29 Αύγ 2011, 20:18:13
Θέμα δημοσίευσης:
οχι ρε που θα βαλεις και κοτσαδωρο να τραβας το εσκορτ και θα ανοιγεις τοπικ "μου κατσε απο πισω"


γιαννη μαλ***ες διαβαζεις γαμανε του rc αλλα σορυ 300 δε τα εδινα ουτε νεκρος...γνωμη μου στειλε τα μαμα παραμυθια στο τυπο που λεμε να στ ακανει ριμπιλτ οπως θες με 250 συνολο Cool
plaketokofths - Δευ 29 Αύγ 2011, 20:22:05
Θέμα δημοσίευσης:
με μπερδευεις θειο τακη...

Τα μαμά του 206 να τα στειλω που για ρεμπιλτ?
volvos - Δευ 29 Αύγ 2011, 20:25:55
Θέμα δημοσίευσης:
αμα εχεις ορεξη να μπλεξεις παρε με να σου πω Cool
plaketokofths - Δευ 29 Αύγ 2011, 20:29:13
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
αμα εχεις ορεξη να μπλεξεις παρε με να σου πω Cool


Θα σε παρω αμεσα, αλλα δεν θελω να μπλεξω! Razz Razz
Πάνος - Δευ 29 Αύγ 2011, 20:32:45
Θέμα δημοσίευσης:
Γιαννη τα ελατηρια που αναφερεις σε πιο μοντελο ειναι φορεμενα;

Δεν ξερω αν θα τελειωσουν γρηγορα του rc.
Επισης δεν γνωριζω αν σε αυτους που τελειωσαν νωρις ειχαν και τις ραβδους πισω.

Εδω τα routier πισω ειχαν τεραστια διαφορα αντοχης με τις μαμα ραβδους και μετα με του rc.

Τεσπα εδω ειμαστε να τα δουμε στη πορεια.

Tακη δεν ειναι 300 ρε ειναι 260.
Και αν εισαι επισημο μελος θα ειναι ακομα παρακατω.
Και σορρυ τι αμορτισερ βαζεις σε αυτη τη τιμη αντιστοιχου επιπεδου οταν ειδικα εχεις και ολα τα υπολοιπα παρεμφερη του 206 rc;

Γιαννη ακου εσυ το Τακη να μπλεξεις για να ικανοποιησεις τα ανικανοποιητα χαβιολια του... Laughing Laughing Laughing Laughing
volvos - Δευ 29 Αύγ 2011, 20:54:50
Θέμα δημοσίευσης:
ρε μαλ**α ποσες φορες εχω πεσει εξω σε οτι αναρτησιακο σου εχω πει???
Πάνος - Τρι 30 Αύγ 2011, 07:15:52
Θέμα δημοσίευσης:
Καμια... Cool
Ghost Dog - Τρι 30 Αύγ 2011, 17:23:35
Θέμα δημοσίευσης:
Δυστυχως Πανο, τα μαμα αμορτισερ του ΡΨ τελειωνουν "γρηγορα".... Rolling eyes
(Σε εμενα και σε Stevon, περιπου στα 30.000! Mad )
volvos - Τρι 30 Αύγ 2011, 18:03:55
Θέμα δημοσίευσης:
esy exeis 17αρια και κανεις μπουκες και στεβον νομιζω οτι ειχε βαλει τα heavy duty kai oxi rc.......
αλλα και τα μαμα εμενα 40 βγαλανε και ηταν κλασμενα τελειως τα 3 απο τα 4
MEMsound - Τρι 30 Αύγ 2011, 18:25:51
Θέμα δημοσίευσης:
συνειδητοποιουμε βεβαια οτι η χρηση που περιγραφετε εκ των πραγματων δεν θα επετρεπαι σε μια αναρτηση να αντεξει περισσότερο... Wink Wink Wink
Πάνος - Τρι 30 Αύγ 2011, 18:50:56
Θέμα δημοσίευσης:
Θα σας πω ποσο θα αντεξουν τα δικα μου παιδακια με νορμαλ καθημερινη χρηση παππου.
Εδω θα μαστε λογικα,εκτος αν ο αλλος ριξει το clio στα 10.000€... Laughing Laughing Laughing
Sinanai - Τρι 30 Αύγ 2011, 18:57:06
Θέμα δημοσίευσης:
Κάτσε ρε, ακόμα δεν έγινες μπαμπάς... Laughing Laughing Laughing
Πάνος - Τρι 30 Αύγ 2011, 19:00:56
Θέμα δημοσίευσης:
Μπαμπας μπορει να μην εχω γινει αλλα η 4η,2000 στροφες και 50 χλμ με εξιταρει οπως εξιταρει το Τακη το χρονομετρο οταν αυτο δειχνει 1,12,99 και ο Μανθος εξω να γυαλιζει τη νυφη ... Cool
Sinanai - Τρι 30 Αύγ 2011, 19:04:58
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι βρε, εννοώ πήδηξες το "μπαμπάς" και πήγες κατευθείαν στο "παππούς". Laughing
Πάνος - Τρι 30 Αύγ 2011, 19:07:06
Θέμα δημοσίευσης:
Επιασα και τα 2 τυχον νοηματα,απλα ηθελα να περιπλεξω και το Τακη στη συζητηση... Laughing
MEMsound - Τρι 30 Αύγ 2011, 19:16:33
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνος έγραψε:
Μπαμπας μπορει να μην εχω γινει αλλα η 4η,2000 στροφες και 50 χλμ με εξιταρει οπως εξιταρει το Τακη το χρονομετρο οταν αυτο δειχνει 1,12,99 και ο Μανθος εξω να γυαλιζει τη νυφη ... Cool


αχαχαχαχαχαχα
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
volvos - Τρι 30 Αύγ 2011, 19:18:12
Θέμα δημοσίευσης:
συντομα τακης απεξω να κοιταει πορεια ΕΤΕ στο ΧΑΑ
και μανθος μεσα να παλευει να σπασει το 12.99

Laughing Laughing Laughing Laughing
Sinanai - Τρι 30 Αύγ 2011, 19:19:53
Θέμα δημοσίευσης:
K Sinanai να έχει φύγει παραπέρα κ να προσπαθεί να μιλήσει στο τηλέφωνο για να πουλήσει το νεφρό του. Laughing Laughing Laughing
plaketokofths - Τρι 30 Αύγ 2011, 19:44:53
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνος έγραψε:
Γιαννη τα ελατηρια που αναφερεις σε πιο μοντελο ειναι φορεμενα;


Σε cc 1.6 & 2.0lt, αλλα εκανα λάθος ρε, 1 μπλε + 2 πορτοκαλι ειναι τα ενδιαμεσα.
COOL ALEXIS - Τετ 31 Αύγ 2011, 08:44:32
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
K Sinanai να έχει φύγει παραπέρα κ να προσπαθεί να μιλήσει στο τηλέφωνο για να πουλήσει το νεφρό του. Laughing Laughing Laughing


Group Sell... Laughing
reselie-206 - Δευ 20 Φεβ 2012, 12:39:42
Θέμα δημοσίευσης:
Eδώ μου ταίριαζε περισσότερο...

Aξονας 206 RC






Πάνος - Δευ 20 Φεβ 2012, 14:10:01
Θέμα δημοσίευσης:
Που τον τσιμπησες ρε;
Pughell - Δευ 20 Φεβ 2012, 14:20:16
Θέμα δημοσίευσης:
Λεφτα υπαρχουν... Laughing Laughing Laughing
reselie-206 - Δευ 20 Φεβ 2012, 14:30:47
Θέμα δημοσίευσης:
Λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν αλλα τέτοια περίπτωση δε χάνεται ειδικά αφού τον πήρα λιγότερο/ή όσο κάνει ο 16άρης... !!!

Δεδομένου ειδικά οτι χρειάζομαι άξονα για να φτιάξω το δικό μου αφού απο το τρακάρισμα ειναι για πέταμα ο δικός μου άξονας....
Πάνος - Δευ 20 Φεβ 2012, 14:48:20
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραιος...

Καλοριζικος και να τον χαρεις χωρις να εχει την τυχη του προκατοχου του... Wink
Ghost Dog - Δευ 20 Φεβ 2012, 14:52:34
Θέμα δημοσίευσης:
Μεγειεεεεες, μεγειεεεεεες.......! Very happy
Καλοριζικος και καλοφορετος.................!! Cool Cool Cool
Κανονισε μ@λ@&@ να κανεις παλι κανα εβγα και μετα να ψαχνεις για αξονα απο wRC......! Laughing Laughing Laughing
(Just kidding, ετσι.....! Wink )
reselie-206 - Δευ 20 Φεβ 2012, 15:10:34
Θέμα δημοσίευσης:
'φχαριστώ 'φχαριστώ!,


Ghost Dog έγραψε:
Μεγειεεεεες, μεγειεεεεεες.......! Very happy
Καλοριζικος και καλοφορετος.................!! Cool Cool Cool
Κανονισε μ@λ@&@ να κανεις παλι κανα εβγα και μετα να ψαχνεις για αξονα απο wRC......! Laughing Laughing Laughing
(Just kidding, ετσι.....! Wink )


χαχα Laughing Laughing Laughing
iceage - Δευ 20 Φεβ 2012, 19:10:45
Θέμα δημοσίευσης:
reselie-206 έγραψε:
Λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν αλλα τέτοια περίπτωση δε χάνεται ειδικά αφού τον πήρα λιγότερο/ή όσο κάνει ο 16άρης... !!!

Δεδομένου ειδικά οτι χρειάζομαι άξονα για να φτιάξω το δικό μου αφού απο το τρακάρισμα ειναι για πέταμα ο δικός μου άξονας....

Και ξέρεις εεεεε. Μας τον αφήνεις ένα 3ήμερο και στον κάνουμε ντουβάρι. 8ρουλεμανάτο με τα ανάλογα μασίφ μπλόκια πίσω, και τις δέουσες ενισχύσεις στις κόντρες. Για να γυρνάει μετά με την σκέψη, χωρίς νερά στον δρόμο.
COOL ALEXIS - Δευ 20 Φεβ 2012, 19:14:41
Θέμα δημοσίευσης:
Τον πουλάς Question Question Question

Laughing Laughing Laughing
Pughell - Δευ 20 Φεβ 2012, 19:54:22
Θέμα δημοσίευσης:
Οι αξονες απο τα RC δεν χαλανε σχεδον ποτε λογο του οτι εχουν τις "κοντρες" που περιοριζουν τις κινησεις των ακρων... Idea
takis_206 - Τρι 21 Φεβ 2012, 02:59:27
Θέμα δημοσίευσης:
μέγιες τάσο αν είναι αυτός που σου είχα πει ήταν ευκαιρία !!! "καλοστριφτος"
reselie-206 - Τρι 21 Φεβ 2012, 12:53:06
Θέμα δημοσίευσης:
takis_206 έγραψε:
μέγιες τάσο αν είναι αυτός που σου είχα πει ήταν ευκαιρία !!! "καλοστριφτος"


αυτός είναι....!
athanas - Τρι 21 Φεβ 2012, 19:15:44
Θέμα δημοσίευσης:
Με το καλό να τον βάλεις πάνω (αφού τον δώσεις πρώτα στον iceage Laughing ) και μετά μόνιμα στα μέγαρα σε κόβω... Tease
reselie-206 - Τετ 22 Φεβ 2012, 09:15:24
Θέμα δημοσίευσης:
athanas έγραψε:
Με το καλό να τον βάλεις πάνω (αφού τον δώσεις πρώτα στον iceage Laughing ) και μετά μόνιμα στα μέγαρα σε κόβω... Tease


χαχα!


Δε με λέτε...ο άξονας μπαίνει κανονικά με την εξάτμιση μου ή θέλει τροποποίηση πίσω? (να ξέρω αμα είναι να τη κόψω να τη βγάλω στο πλάι μπροστά Cool )
volvos - Τετ 22 Φεβ 2012, 09:45:40
Θέμα δημοσίευσης:
θελεις αλλο τελικο αρα βγαζεις μεσα στη καμπινα....


να σου πω ρε τασο μιας και εσενα η ζωη σου ολη ειναι να τρεχεις με 200εθνικη και να σε κυνηγανε τα μπατσικα...καταστασεις που ο αξονας ειναι ανουσιος δε τον κανεις ανταλλαγη με κανα αλλο παιδι απο εδω μεσα που θα τον σεβαστει και θα του συμπεριφερθει οπως του αξιζει???
reselie-206 - Τετ 22 Φεβ 2012, 10:00:34
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing
Ghost Dog - Τετ 22 Φεβ 2012, 10:06:06
Θέμα δημοσίευσης:
reselie-206 έγραψε:
Δε με λέτε...ο άξονας μπαίνει κανονικά με την εξάτμιση μου ή θέλει τροποποίηση πίσω? (να ξέρω αμα είναι να τη κόψω να τη βγάλω στο πλάι μπροστά Cool )

Μην εισαι μ@λ@κ@$, βγαλ'την απο πανω, οπως τα "αμερικανικα" φορτηγα................ Cool Laughing Laughing Laughing Laughing

Περαν της πλακας, θα χρειαστει τροποποιηση η εξατμιση...... Wink

Αν θες σου δινω του Τικη (+15 αλογα επειδη..........ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΤΙΚΗ!! Laughing Laughing Laughing ) μπας και βαλω και'γω καμια Supersprint..... Laughing Laughing Laughing
volvos - Τετ 22 Φεβ 2012, 10:12:08
Θέμα δημοσίευσης:
nai mono ΠΟυ το καζανακι του τικη ζυγιζει οσο το μισο αμαξι του τασου...
MEMsound - Τετ 22 Φεβ 2012, 11:41:34
Θέμα δημοσίευσης:
επειδη για να βρεις εξατμισα που να κάνει "σωστη" κουρμπα στην σωληνα πάνω απ τον αξονα (οπως στο ΡΨ) ειναι απο απιθανο εως αδυνατο...
περνα την απο κάτω
στο ιντερνετ κυκλοφορουν αντιστοιχες φωτο ψαξτο λιγο και εκτυπωσε μια να του την δειξεις.
reselie-206 - Τετ 22 Φεβ 2012, 12:18:24
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
επειδη για να βρεις εξατμισα που να κάνει "σωστη" κουρμπα στην σωληνα πάνω απ τον αξονα (οπως στο ΡΨ) ειναι απο απιθανο εως αδυνατο...
περνα την απο κάτω
στο ιντερνετ κυκλοφορουν αντιστοιχες φωτο ψαξτο λιγο και εκτυπωσε μια να του την δειξεις.


Οκ!
Grigoris Hatz - Τρι 16 Ιαν 2018, 00:08:16
Θέμα δημοσίευσης: Peugeot 206 rc αμορτισερ
Του 206 rc οι αναρτήσεις είναι πιο χαμηλές απότι στις άλλες εκδόσεις; Αν ναι ταιριάζουν σε 1,1 με τρίποντα ελατήρια χαμηλώματος;
MEMsound - Τρι 16 Ιαν 2018, 12:08:46
Θέμα δημοσίευσης:
ειναι για το βαρος κινητηρα του rc
δε σου κανουν
Grigoris Hatz - Τρι 16 Ιαν 2018, 23:11:13
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
ειναι για το βαρος κινητηρα του rc
δε σου κανουν

Δεν κουμπώνουν εννοείς;
Giannis307 - Τετ 17 Ιαν 2018, 10:52:06
Θέμα δημοσίευσης:
οχι απλα θα γινει το δικο σου σαν τζιπ
Grigoris Hatz - Τετ 17 Ιαν 2018, 12:44:02
Θέμα δημοσίευσης:
Giannis307 έγραψε:
οχι απλα θα γινει το δικο σου σαν τζιπ

Χαχαχα 😂 Οκ σε ευχαριστώ
action_peugeot - Πεμ 18 Ιαν 2018, 23:06:19
Θέμα δημοσίευσης:
Μπαίνουν χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Έχω βάλει αρκετά σε 1100 /1400 /1600 και είναι οκ. Είναι απλά λίγο ποιό σφιχτά. Το ότι είναι λίγο ποιό κοντό το καλάμι δεν έχει πρόβλημα.
Grigoris Hatz - Παρ 19 Ιαν 2018, 11:15:12
Θέμα δημοσίευσης:
action_peugeot έγραψε:
Μπαίνουν χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Έχω βάλει αρκετά σε 1100 /1400 /1600 και είναι οκ. Είναι απλά λίγο ποιό σφιχτά. Το ότι είναι λίγο ποιό κοντό το καλάμι δεν έχει πρόβλημα.

Άρα μπορώ να τα βάλω με τα ελατήρια χαμηλώματος;
action_peugeot - Σαβ 20 Ιαν 2018, 11:39:43
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα
Ναι μπορείς να τα βάλεις και το χαμηλωμα θα είναι ίδιο όποιο αμορτισέρ και να βάλεις .
Grigoris Hatz - Σαβ 20 Ιαν 2018, 13:18:27
Θέμα δημοσίευσης:
action_peugeot έγραψε:
Καλημέρα
Ναι μπορείς να τα βάλεις και το χαμηλωμα θα είναι ίδιο όποιο αμορτισέρ και να βάλεις .

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Θα τα βάλω λογικά μαζί με το τρίποντο χαμήλωμα!
MEMsound - Σαβ 20 Ιαν 2018, 14:49:10
Θέμα δημοσίευσης:
Grigoris Hatz έγραψε:
MEMsound έγραψε:
ειναι για το βαρος κινητηρα του rc
δε σου κανουν

Δεν κουμπώνουν εννοείς;


οχι
απο διαστασεις κανουν
εκτιμώ οτι δουλευουν σωστα για το μπροστινο βαρος του ΡΨ οχι του 1100

αλλα αμα θες να το χαμηλωσεις κιολλας αλλαζει - ισως σου αρεσουν
Grigoris Hatz - Σαβ 20 Ιαν 2018, 18:45:50
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Grigoris Hatz έγραψε:
MEMsound έγραψε:
ειναι για το βαρος κινητηρα του rc
δε σου κανουν

Δεν κουμπώνουν εννοείς;


οχι
απο διαστασεις κανουν
εκτιμώ οτι δουλευουν σωστα για το μπροστινο βαρος του ΡΨ οχι του 1100

αλλα αμα θες να το χαμηλωσεις κιολλας αλλαζει - ισως σου αρεσουν

ευχαριστω πολυ παιδια,με τις aftermarket θα ηταν πολυ πιο σκληρες,νομιζω θα βολευτω με τους rc
MEMsound - Κυρ 21 Ιαν 2018, 22:08:43
Θέμα δημοσίευσης:
δεν ειναι ετσι ακριβως αλλα τελος παντων αμορτισερ αγοραζεις οχι σπιτι

παρτα βαλτα και αν σου αρεσουν κρατα τα - αλλιως αγγελια και κατι αλλο και παει λεγοντας

ολες αυτες οι αλλαγες...οι μικρότερες ή μεγαλύτερες μετατροπες, εχουν και λιγο πειραματισμο μεσα τους

κι αν θες την αποψη μου ειναι μεσα στο παιχνιδι και ολο αυτο και εχει κι ενα ενδιαφερον

προφανως οι δοκιμες κοστιζουν αλλα και τι εγινε

αν μιλαγαμε παντα με γνομωνα οικονομιας ΜΟΝΟ δεν θα μιλαγαμε για βελτιωσεις αλλα για το πως η καταναλωση θα πεσει απ το ας πουμε 6,1 στο 6,0

καλη διασκεδαση και στιψιματα
Grigoris Hatz - Δευ 22 Ιαν 2018, 15:36:06
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
δεν ειναι ετσι ακριβως αλλα τελος παντων αμορτισερ αγοραζεις οχι σπιτι

παρτα βαλτα και αν σου αρεσουν κρατα τα - αλλιως αγγελια και κατι αλλο και παει λεγοντας

ολες αυτες οι αλλαγες...οι μικρότερες ή μεγαλύτερες μετατροπες, εχουν και λιγο πειραματισμο μεσα τους

κι αν θες την αποψη μου ειναι μεσα στο παιχνιδι και ολο αυτο και εχει κι ενα ενδιαφερον

προφανως οι δοκιμες κοστιζουν αλλα και τι εγινε

αν μιλαγαμε παντα με γνομωνα οικονομιας ΜΟΝΟ δεν θα μιλαγαμε για βελτιωσεις αλλα για το πως η καταναλωση θα πεσει απ το ας πουμε 6,1 στο 6,0

καλη διασκεδαση και στιψιματα


Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό! Σ ευχαριστώ κιόλας για τις συμβουλές
Grigoris Hatz - Πεμ 25 Ιαν 2018, 17:05:55
Θέμα δημοσίευσης: Peugeot 206 rc αμορτισερ
Είναι χαμηλώματος τα μαμα του rc; Τα φώτα σας πλζ
sps - Πεμ 25 Ιαν 2018, 17:55:46
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατι πρεπει να ανοιγεις καθε φορα ενα νεο θεμα?
Δε μπορεις να γραφεις εκει που λεει αποριες, ή ακομα καλυτερα στο τοπικ "αμορτισερ 206" ????? Evil
action_peugeot - Πεμ 25 Ιαν 2018, 21:29:08
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι κάνουν για χαμηλωμένα αυτοκίνητα
MEMsound - Παρ 26 Ιαν 2018, 20:06:37
Θέμα δημοσίευσης:
ΟΧΙ δεν ειναι χαμηλώματος

το αν μπορεις να τα βάλεις με "μείων 3 ποντους" ελατηρια είναι αλλη συζήτηση Laughing Laughing Laughing
action_peugeot - Παρ 26 Ιαν 2018, 20:38:57
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ έχω βάλει πάνω από 100 σετ τα 10-15 είναι σε χαμηλωμένα αυτοκίνητα και μέχρι σήμερα δεν έχουν πρόβλημα.
Χαμηλωμένα αυστηρά 3 πόντους .
MEMsound - Κυρ 28 Ιαν 2018, 23:00:02
Θέμα δημοσίευσης:
Τηλεμαχε μηπως εχεις μετρησει μηκος μποτας αμορτισερ RC αλλα και συνολικο μηκος με το εμβολο σε εκταση και συγκρινεις με εκεινο των αμορτισερ των αλλων εκδοσεων?
Pughell - Δευ 29 Ιαν 2018, 00:21:30
Θέμα δημοσίευσης:
Καλα,το "προβλημα" ειναι κατι το πολυ σχετικο.
Και 20 χρονια πριν,ολοι βαζαμε στα σαξοραλλα φαρδια χαμηλωματος με Bilstein gr N και δεν καταλαβαιναμε να υπαρχει προβλημα,ασχετα αν κυκλοφορουσαμε με μια αναρτηση που δεν δουλευε πουθενα,με οτι συνεπαγεται αυτο για την ασφαλεια ολων μας. Confused
MEMsound - Δευ 29 Ιαν 2018, 10:25:01
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Καλα,το "προβλημα" ειναι κατι το πολυ σχετικο.
Και 20 χρονια πριν,ολοι βαζαμε στα σαξοραλλα φαρδια χαμηλωματος με Bilstein gr N και δεν καταλαβαιναμε να υπαρχει προβλημα,ασχετα αν κυκλοφορουσαμε με μια αναρτηση που δεν δουλευε πουθενα,με οτι συνεπαγεται αυτο για την ασφαλεια ολων μας. Confused


αυτο ακριβως Wink
Steve - Δευ 29 Ιαν 2018, 21:46:27
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Καλα,το "προβλημα" ειναι κατι το πολυ σχετικο.
Και 20 χρονια πριν,ολοι βαζαμε στα σαξοραλλα φαρδια χαμηλωματος με Bilstein gr N και δεν καταλαβαιναμε να υπαρχει προβλημα,ασχετα αν κυκλοφορουσαμε με μια αναρτηση που δεν δουλευε πουθενα,με οτι συνεπαγεται αυτο για την ασφαλεια ολων μας. Confused
... είπε ο άνθρωπος που πούλησε 2λιτρο κλιό για να πάρει fiat punto και χάθηκε στο σκοτάδι ... Rolling eyes
action_peugeot - Δευ 29 Ιαν 2018, 22:07:53
Θέμα δημοσίευσης:
Με την πρώτη ευκαιρία θα σας το μετρήσω.
Τώρα για τα 106 και saxo όταν τους τα εξηγούσα σαν τεχνικός και τα παιδιά που είχαν τα 106 και τα saxo δεν είχαν λεφτά για κάτι καλλίτερο στο μάτι .Γιατί στη αρχή όλοι το μάτι βλέπανε. Αυτά τα γράφω επειδή μέχρι και το 2002 ήμουν εξουσιοδοτημένο συνεργείο Peugeot και τα 106 ήταν καθημερινά στο συνεργείο μου. Να φανταστείτε ότι το χαμήλωμα οι ζάντες οι μπάρες θόλου και οι σκούπες έμπαιναν στο αυτοκίνητο πρίν το πάρουν βόλτα κατευθείαν από την έκθεση στο συνεργείο.
Όλοι τα θέλανε πίτα τουλάχιστον 5 πόντους κάτω!!!
Τι θα κάνατε εσείς στη θέση μου????
Όσο για αυτούς που ξέρανε μας είχε φάει το πορτοφόλι ή Peugeot sport για αμορτισέρ πιατέλα ελατήρια ράβδους κλπ και φυσικά βάζω και των εαυτόν μου μέσα.
Πονεμένη ιστορία.
Αυτά τα γράφω επειδή θιξαμε το θέμα ανάρτηση.
nido - Σαβ 24 Φεβ 2018, 03:50:36
Θέμα δημοσίευσης:
Αν βοηθάει κανέναν έχω το παρακάτω στο αρχείο μου.

(είχα μετρήσει μόνο μήκος ο καθυστερημένος πριν τα πουλήσω τα πρώτα μου, και τα υπόλοιπα είναι με μέθοδο των τριών επάνω στη φωτό που είχα πάρει, στο "135-140mm" το σωστό πρέπει να είναι 140)


MEMsound - Δευ 26 Φεβ 2018, 07:25:40
Θέμα δημοσίευσης:
Clapping Clapping Clapping Clapping Clapping Clapping
pduke - Πεμ 24 Ιαν 2019, 17:13:31
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπέρααααρρρρρρρργκκκκ!!!

ρε σεις τελικά αν εγώ βρω κάπου 2 ελατήρια από RC και τα φορέσω:
θα χαμηλώσω, θα ψηλώσω ή θα μείνω στα ίδια?
επίσης
θα σκληρύνω, θα μαλακώσω...?
τι θα πάθω ρε παιδί μου????

αυτά
ευχαριστώ
πάω πίσω σπηλιάααααρρρρρρρργκκκκ!!!
volvos - Τρι 29 Ιαν 2019, 13:41:29
Θέμα δημοσίευσης:
χαμηλωσεις εως 1 ποντο
σκληρυνεις
pduke - Τρι 29 Ιαν 2019, 13:45:55
Θέμα δημοσίευσης:
μ'αρέσεις. είσαι σίγουρος για τον πόντο? κάτι φωτό που βλέπω από rc μόνο χαμηλότερα δε φαόινονται στο θόλο και φοράνε και 17άρες ζάντες.
Μπακάλικα τα μαθηματικά βέβαια...
Πάντως ψήνομαι.
αν βάλω θα ενημερώσω

thanks
nido - Σαβ 01 Αύγ 2020, 04:53:45
Θέμα δημοσίευσης:
Έφτιαξα (λίγο πρόχειρα) αυτό εδώ, με φουλ διαστάσεις των original αμορτισέρ του 206RC, να υπάρχει κι εδώ για όποιον ενδιαφέρεται και θέλει να κάνει υπολογισμούς:



Τα ελατήρια του έχουν 30cm ασυμπίεστο μήκος και είναι 25Ν/mm (143 ibs/inch) και βέβαια δουλεύουν με μπόλικη προφόρτιση (ενώ στις coilover αν βάλουμε πιο σκληρά, π.χ. 17ποντα 40άρια ή 50άρια, συν helpers, τα περνάμε και με το χέρι).

Το ενδιαφέρον που δεν το βρίσκεις εύκολα σε σχετικές συζητήσεις είναι η δουλειά που κάνουν τα 8-ποντα bump stops πολυουρεθάνης που έχει βάλει ο Γάλλος, τα οποία καθότι η συνολική διαδρομή των αμορτισέρ είναι ~14 εκατοστά και το αμάξι "κάθεται" γύρω στα 7 εκατοστά εμπρός όταν πατήσει στο δρόμο, ήδη δέχονται φορτίο με την ανάρτηση σε "ηρεμία". Το "πρώτο στάδιο" τους είναι σχετικά μαλακό (καθότι αρκετά κούφιο) και συμπιέζεται λίγο και με το χέρι, αλλά σκληραίνουν εκθετικά όσο αυξάνεται το φορτίο. Οπότε το σχετικά μαλακό ελατήριο ακόμα και σε μικροανωμαλίες πρακτικά δε δουλεύει μόνο του.

[EDIT: κανέναν ειιδικό σε bump stops ξέρουμε;]
christos_99 - Σαβ 01 Αύγ 2020, 09:40:51
Θέμα δημοσίευσης:
Πολυ ωραια δουλεια Nido, τα πηρες προσφατα καινουρια και τα μετρησες??
Ξερουμε αν υπαρχουν ακομα σε στοκ οι μπουκαλες του RC?(σε αρκετα ανταλλακτικα, μου εχουν πει για τελος παραγωγης...)
nido - Σαβ 01 Αύγ 2020, 11:55:47
Θέμα δημοσίευσης:
Είναι κάτι παλιά μου που τα είχα κρατήσει & τα είχα βάλει επάνω μέχρι να καταλήξω στο σωστό ελατήριο κλπ για μια ανάρτηση της AST (η οποία ήταν τελείως ακατάλληλη για δρόμο χωρίς "μπότες" σηκώματος 60mm, καθώς με τις ρόδες στον αέρα ήσουν όπως με τη μαμά ανάρτηση και τις ρόδες να πατάνε).
Δεν είχα ακούσει κάτι για τέλος παραγωγής τους, αν τα αναζήτησες πρόσφατα ξέρεις καλύτερα από εμένα....
Rolling eyes
nido - Τετ 05 Αύγ 2020, 04:10:50
Θέμα δημοσίευσης:
Παρεμπιπτόντως, τα bump stops που έχουν τα αμορτισέρ του RC (αυτά εδώ: https://partsfinder.bilsteingroup.com/en/article/febi/37176?make=Peugeot) δεν υπάρχουν πουθενά σε στοκ αυτή τη στιγμή Ελλάδα ούτε στην Peugeot ούτε σε after market (από onparts, κλπ). Επειδή λειτουργούν μαζί με τα ελατήρια (κι όχι μόνο όταν πάει να τερματίσει η διαδρομή των αμορτισέρ) θέλω να τα πάρω στην πρέσα να τα μετρήσω τι δυνάμεις χρειάζονται για συγκεκριμένη συμπίεση (από 8cm που είναι ελεύθερα, σε 7cm, 6cm, 5cm, κλπ)... Δεν ξέρω αν το έχει κάνει κάποιος αυτό το "πείραμα" με τα δικά του... Αν όχι, θα επανέλθω....
MEMsound - Δευ 17 Αύγ 2020, 18:54:26
Θέμα δημοσίευσης:
Μπράβο κ.nido μας για το σχεδιάγραμμα!!

Smile Smile
Pughell - Τετ 19 Αύγ 2020, 21:08:34
Θέμα δημοσίευσης:
Τα περισσοτερα bump stop της αγορας ετσι μαλ**α ειναι επισης στο ποσο συμπιεζεται η αναρτηση οταν κατσει η καροτσα πανω της,ειναι πολυ σχετικο μιας και εχει αμεση σχεση με την κατασταση των αμορτισερ.

Για αυτο και οταν αλλαζουμε αμορτισερ βλεπουμε την καροτσα να καθεται ψηλοτερα λες και μεχρι πριν φορουσαμε ελατηρια χαμηλωματος. Sad
nido - Πεμ 20 Αύγ 2020, 12:20:41
Θέμα δημοσίευσης:
Σωστά, αν τα έχουν κλάσει με τα χρόνια τα αμορτισέρ και πατάς μέσα το έμβολο με το χέρι και δεν έχει όρεξη να βγει, είσαι ολίγον τι χαμηλωμενος...

Επίσης, σε ανάρτηση που ειναι στημένη σαν του 206RC (ίσως και άλλων 206, δεν έχω ιδεα) μπορεί να βάλεις 50% πιο σκληρά ελατήρια (μικρότερου μήκους προφανώς για να κάτσει στο ίδιο ή σε λίγο μικρότερο ύψος) και το αμάξι να είναι πιο μαλακό αν τα συνδυάσεις με 4ποντα bump stops αντι για τα μαμα 8ποντα, δίνοντας σου την εντύπωση ότι έχεις βάλει αισθητά πιο μαλακά ελατήρια. Κάποτε έβαζαν όλοι λαστιχένια bump stops, απλά για να μην κοπανάει μέταλο με μέταλο στο τέρμα της διαδρομής των αμορτισέρ. Με την πολυουρεθάνη κάποια στιγμή άρχισαν να "στήνουν με bump stops" και να μιμούνται κατά μια έννοια τα προοδευτικά ελατηρια...
Steve - Δευ 21 Σεπ 2020, 07:58:36
Θέμα δημοσίευσης:
nido έγραψε:
Τα ελατήρια του έχουν 30cm ασυμπίεστο μήκος
Cool

Ευτυχώς είχα δώσει καλό δείγμα στην Peugeot και βλέπω το τηρήσανε! Cool
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr