PSClub - Hellas

Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης - Silent blocks

pugsang - Παρ 26 Σεπ 2003, 11:09:10
Θέμα δημοσίευσης: Silent blocks
Αρκετά μέρη της ανάρτησης (βραχίονες, ψαλίδια, αμορτισερ κ.λ.π.) συνδέονται μεταξύ τους μέσω ελαστικών συνδέσμων. Οι σύνδεσμοι αυτοί σταματούν τους κραδασμούς που δέχεται ο τροχός πριν αυτοί φθάσουν στο πλαίσιο και στην καμπίνα επιβατών.

Τα σινεμπλόκ μπορούν να σταματήσουν μόνον δονήσεις υψηλής συχνότητας που καταπονούν σημαντικά τις συνδέσεις του πλαισίου.

Η ελαστικότητα των φλαντζών αυτών μειώνει την ακαμψία του αμαξώματος και τις ανάρτησης. Αποτέλεσμα της ελαστικότητας του πλαισίου-ανάρτησης είναι η αύξηση της προσωρινής στρέβλωσης της γεωμετρίας της ανάρτησης που έχουμε ρυθμίσει.

Η γεωμετρία των αιωρούμενων βραχιώνων που εχουν τα αυτοκινητα μας δεν έχει δυνατότητα ρύθμισης και η κλίση του πλαισίου μεταφέρεται και στους τροχούς με αποτέλεσμα ένας οδηγός που έχει ευθυγραμμίσει τους πίσω τροχούς με –1 κάμπερ (για καλύτερο στρίψιμο) δεν θα έχει όφελος όταν τα σινεμπλόκ στρεβλωθούν και επιτρέψουν αντίθετη γωνία +1 μοίρας κάμπερ.Το ιδιο βεβαια ισχύει και για το μπροστινό σύστημα οπου τα σινεμπλοκ των ψαλιδιων στο σημειο ενωσης με τον τροχο και στο σημειο ενωσης με το πλαισιο ειναι αρκετα μαλ**α με αποτελεσμα να μεταβαλλονται κατα πολύ οι γωνιες που στατικά έχουμε ρυθμίσει.

Σε αυτοκίνητα δρόμου θα πρέπει να αντικατασταθούν τα μαμίσια σινεμπλόκ με πολυουρεθανικά ή απο σκληρό λάστιχο (Gr.N).

Οι σκληροπυρηνικοί οδηγοί και οι οδηγοί αγώνων θα αντικαταστήσουν τα σινεμπλόκ με αντίστοιχα μεταλλικά και θα μηδενίσουν τις ανοχές αλλά θα μεγιστοποιήσουν τους κραδασμούς.

Σε κάθε περίπτωση, κάθε οδηγός θα πρέπει να αντικαθιστά τα σινεμπλόκ μετά από περίοδο τεσσάρων ετών. Τα ελαστικά αυτά μέρη κατασκευάζονται από φυσικό ή συνθετικό καουτσούκ και με το όζον των καυσαερίων και το νερό / σκόνη / λάδια από το δρόμο αποσυντίθενται και χάνουν την αρχική ακαμψία. Αυτός είναι και ο λόγος που τα αυτοκίνητα ηλικίας άνω των πέντε ετών χάνουν την αίσθηση του γρήγορου τιμονιού.



Απο το σχεδιάγραμμα βλέπουμε οτι για το 106 τουλαχιστον υπάρχουν:

4 σινεμπλοκ στην μπροστα αντιστρεπτικη
4 σινεμπλοκ στα μπροστα ψαλίδια
4 σινεμπλοκ στον πίσω άξονα

Τα μπροστινά σινεμπλοκ των ψαλιδιων ειναι πρεσσαριστα στο ψαλίδι οποτε ή τα ξεπρεσσάρουμε ή αγοράζουμε ολοκληρο ψαλίδι.Απο κει και περα πολυ πιο σημαντικά είναι τα πίσω σινεμπλοκ των ψαλιδιων αυτα που το συνδεουν δηλαδή με το πάτωμα του αυτοκινήτου και παίρνουν και το μεγαλύτερο φορτίο κατα την καταπόνηση.Γενικότερα το ποσοστό συμμετοχής είναι 30% μπροστά 70% πίσω πάντα για το μπροστινό σύστημα.Με την χρήση σινεμπλοκ απο σκληρό λαστιχο οπως τα Gr.N έχουμε ακαριαία απόκριση στο τιμόνι και ελαχιστους κραδασμούς.



Σχετικά με τα σινεμπλοκ του πίσω άξονα ισχύουν τα εξής:

Η Peugeot χρησιμοποιώντας την γεωμετρία των αιρούμενων βραχιώνων εκανε το πισω αξονα να συμπιεζεται και να περιστρεφεται.
Επειδή το κεντρο περιστροφής του αυτοκινήτου βγαίνει αρκετα χαμηλα κοντα στο εδαφος εχουμε πιο αργή μεταφορά βαρους πίσω και γρηγορότερη μπροστά που στις στροφές αυτο σημαίνει υποστροφή.Με τον πίσω αξονα να συμπιεζεται και να εχει χαρακτηριστικά παθητικής τετραδιεύθυνσης (axle steer) τον βοηθάει να ακολουθεί το μπροστινό μερος στις στροφές.Οταν ομως η μεταφορά βάρους πίσω επιταχυνθεί απο την χρήση παχύτερων ραβδων στρέψης & αντιστρεπτικών το φαινόμενο αυτο είναι σχεδόν άχρηστο και καταστρέφει την άμεση απόκριση του πίσω μέρους που εχουμε πετύχει με την χρήση των νεων εξαρτημάτων



Ενας ακομα τετοιος σύνδεσμος αρκετα παρεξηγημένος και ξεχασμένος απ οσους αλλαζουν αναρτηση και πάνε σε πολύ σκληρότερη ειναι τα top mount των McPherson.Γενικότερα πρεπει να αλλαζονται για να εναρμονίζονται με την συνολική σκληρότητα μετα την αναβάθμιση.Ας υποθέσουμε οτι πριν την αναβάθμιση είχαμε τις εξής τιμές σκληρότητας συμπίεσης:

Ελαστικά 600lbs
Ελατήρια 150lbs
Αμορτισέρ-συμπίεση 70lbs
Top mount γόνατου McPherson 600lbs
Θόλος 1600lbs

Μετα την αναβάθμιση μονο των αμορτισερ-ελατηρίων και πάντα με το ιδιο λάστιχο (που καλο είναι εχει επιλεγεί πριν την ανάρτηση) χωρις ενίσχυση στους θόλους (οπως πολυ σωστά εκανε ο φίλος μας Martini) και χωρις αλλαγή των top mount έχουμε τις εξής τιμές:

Ελαστικά 600lbs
Ελατήρια 220lbs
Αμορτισέρ-συμπίεση 90lbs
Top mount γόνατου McPherson 600lbs
Θόλος 1600lbs

Πέρα του αμορτισέρ που απλά υποχωρεί κατά τη συμπίεση αφου ο ρολος του ειναι η επαναφορά το επομενο κομματι που καταπονείται είναι το top mount που παρεμβάλεται μεταξύ του πιατέλου του γόνατου και του θόλου.Στη πρώτη λακούβα ο τροχός δεχθεί δύναμη αντίδρασης από τη λακούβα 600 λίμπρες, τότε το σινεμπλόκ θα προσπαθήσει να υποχωρήσει μία ίντσα (αδύνατον γιατί έχει πάχος ένα πόντο.Αφού το σινεμπλόκ συμπιεστεί στο όριό του η σκληρότητά του θα αυξηθεί υπερβολικά και ο επόμενος αδύνατος κρίκος που θα υποχωρήσει και θα παραμορφωθεί είναι τα ελατήρια.Εάν η λακούβα είναι Ελληνικών Προδιαγραφών τότε άς υποθέσουμε δύναμη 1200 λιβρών. Στο σενάριο αυτό η φλάντζα-σινεμπλόκ θα καταστραφεί, και το ελατήριο θα υποχωρήσει περίπου 5 ίντσες (1200lbs / 220lbs per inch) δηλαδή περίπου 13 πόντους (με ελυθερο μήκος για τα στενα 20 ποντους τα πραγματα δεν ειναι και τοσο καλα πλεον για το αμορτισερ που δουλευει κοντα στα bump stop).
Στην περίπτωση αυτή το αυτοκίνητο θα αντιδράσει βίαια με την ανωμαλία του δρόμου και το τράνταγμα θα προκαλέσει ταλαντώσεις στο πλαίσιο και απώλεια επαφής με το δρόμο στο ελαστικό.
Άρα πάντα υπολογίζουμε την σκληρότητα του ελαστικού και του top mount στη συνολική σκληρότητα της ανάρτησης.



Ακούω τις γνώμες σας....
ΝΙΚΟΣ - Παρ 26 Σεπ 2003, 11:16:24
Θέμα δημοσίευσης:
Shocked Shocked Shocked Kαι εγω μαζι σου Μακη μου Razz
VVV - Παρ 26 Σεπ 2003, 11:21:24
Θέμα δημοσίευσης:
ΑΨΟΓΟΣ...
DRAKE - Παρ 26 Σεπ 2003, 12:29:29
Θέμα δημοσίευσης:
Τέλειος Exclamation Ακούγα άκουγα σινεμπλόκ και δεν ήξερα........
Ady - Παρ 26 Σεπ 2003, 12:41:17
Θέμα δημοσίευσης:
Dr. Pugsang speaking.........
pezomania - Παρ 26 Σεπ 2003, 13:59:19
Θέμα δημοσίευσης:
Ποια;;;... την γνώμη μας ε.......................... χμ.........
Ότι πείτε γιατρέ μου !!!!!!! ΑΨΟΓΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!
mick206 - Παρ 26 Σεπ 2003, 15:26:49
Θέμα δημοσίευσης:
Έχω μείνει έκπληκτος! Smile
Μπράβο Μάκη! Wink
Επιβραβεύω τέτοιες προσπάθειες ενημέρωσης μας!
Το διαβάζω και το ξαναδιαβάζω! Smile
Πολύ καλός!
glf - Παρ 26 Σεπ 2003, 15:47:19
Θέμα δημοσίευσης:
molto bene!!!
Martini - Παρ 26 Σεπ 2003, 15:53:22
Θέμα δημοσίευσης:
για αυτο μαζι με τις πλακες εβαλα και τα ενισχυμενα top mounts...


peugeot206cc - Παρ 26 Σεπ 2003, 16:07:05
Θέμα δημοσίευσης: Re: Silent blocks
Πολυ καλή ανάλυση στο 1ο μέρος αν και στο δεύτερο μέρος δεν συμφωνώ. Δεν μπορείς να απλοποιήσεις έτσι την καταπόνηση του μπροστινού συστήματος από μία λακούβα. Επισημαίνω κάποια σημεία τα οποία δεν είναι σωστά.
pugsang έγραψε:

υποθέσουμε οτι πριν την αναβάθμιση είχαμε τις εξής τιμές σκληρότητας συμπίεσης:
Ελαστικά 600lbs
Ελατήρια 150lbs
Αμορτισέρ-συμπίεση 70lbs
Top mount γόνατου McPherson 600lbs
Θόλος 1600lbs

lbs δεν είναι μονάδα μέτρησης της σκληρότητας συμπίεσης.
Η Συμπίεση όπως την εννοείς είναι παραμόρφωση του υλικού για κάποιο βάρος. Άρα τα νούμερα που έδωσες θα έπρεπε να ήταν μονάδα μέτρησης βάρους (ή δύναμης ποιο σωστά) ανά μονάδα μέτρησης μήκους (και τότε δεν θα μιλούσαμε για όρια αντοχής !).

Οι τιμές που αναφέρεις πιο πάνω δεν συγκρίνονται μεταξύ τους -για παράδειγμα για το λάστιχο μιλάμε για επιτρεπόμενο όριο βάρους όσο αφορά τον κατασκευαστή (που σημαίνει ότι σε μια λακούβα μπορεί να δεχθεί πολύ μεγαλύτερη δύναμη και να μην καταστραφεί. Και εάν δεχθεί μια δύναμη 'α' δεν σημαίνει ότι την ίδια η παραπλήσια δύναμη θα δεχθεί και το ελατήριο και το αμορτισέρ ή και τα δύο μαζί !!!) ενώ στο ελατήριο αναφέρεσαι προφανώς σε παραμόρφωση που σημαίνει ότι η τιμή που δίνεις είναι lbs / μονάδα μέτρησης μήκους !

pugsang έγραψε:

Στη πρώτη λακούβα ο τροχός δεχθεί δύναμη αντίδρασης από τη λακούβα 600 λίμπρες,

Τελείως λανθασμένο !!!
Όπως λάθος είναι και το παρακάτω αλλά θεωρητικά έχει μία βάση !
Ο τροχός ή για να είμαστε πιο ακριβείς η επιφάνεια του ελαστικού που έρχεται σε επαφή με το δρόμο θα δεχθεί δύναμη ίση με το βάρος που δέχεται ο τροχός όταν το αυτοκίνητο είναι ακίνητο σε επίπεδο δρόμο.

Επίσης νομίζω ότι εάν θεωρήσουμε ότι το λάστιχο δεχθεί μία δύναμη 600Ν, τότε η ζάντα μπορεί να δεχτεί 400Ν και ο θόλος 100lbs.

Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις, αλλά νομίζω ότι αυτά που έγραψες δεν έχουν καμία λογική και δεν στέκουν πουθενά. Την επισήμανση την κάνω για να κρατήσουμε το επίπεδο που έχουμε εως τώρα σαν club σε όλες τις τεχνικές αναλύσεις.

Φιλικά
Άκης
Martini - Παρ 26 Σεπ 2003, 18:20:12
Θέμα δημοσίευσης:
παρεπιμπτοντως... silent block για 206 δεν βγαζει καμια μαρκα και καμια εταιρεια... ουτε η powerflex oyte h polysport... δυστηχως...!
pugsang - Δευ 29 Σεπ 2003, 09:39:24
Θέμα δημοσίευσης:
Αγαπητέ φίλε Ακη,

Σχετικά με τις μονάδες εχεις απολύτο δικιο.Ειναι κατι που ξεχασα να το γράψω.Η σκληρότητα μετριέται ώς δύναμη σε λίμπρες που απαιτείται για την συμπίεση του αντκειμένου κατά μία (1) ίντσα. Ένα κιλό (kgr) = 2.2 lbs και μία ίντσα = 2.54cm.Απο εκει και περα δεν νομίζω οτι υπαρχει πιο απλος τρόπος για να εξηγήσεις θεωρητικά παντα τι γινεται την στιγμή που το αυτοκίνητο συναντα ενα σαμαρακι ή μια λακκούβα αφου στο παιχνίδι μπαινουν και αλλοι παραγοντες.Αν υπάρχει θα χαρω να τον αναλύσεις.Αλλωστε γι αυτο ανοιξα το topic.Δεν τιθεται ζήτημα παρεξηγησεων.

Θάνο(Martini),

Silent block βγαζει η Peugeot sport και μεταλλικα και λαστιχενια.
Martini - Δευ 29 Σεπ 2003, 18:38:16
Θέμα δημοσίευσης:
αποσο ξερω η ΠΣ βγαζει μεταλλικα για 206 μονο για τον πισω αξονα (τα εχω βαλει) για μπροστα φοβαμαι οτι για 206 ντεν εχει καρδια μου....

κανεις που να εχει βαλει?
ΝΙΚΟΣ - Δευ 29 Σεπ 2003, 19:47:41
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδια...........Αφου εχουμε δικο μας ανθρωπο που φερνει τα PEUGEOTSPORT γιατι δεν του κανετε ενα τηλ να σας πει.Ετσι και αλλιως ο Ντινος χαιρετε να μας εξυπηρετει Wink
Steve - Πεμ 25 Νοέ 2004, 11:57:35
Θέμα δημοσίευσης:
Βασικά, έστω ότι πάμε για κομπλέ πακέτο Peugeot Sport αμορτισέρ μπρος/πίσω, + αντιστρεπτικές + τα λοιπά = 1500 ευρώ. Αν μείνουμε με τα μαμά σινεμπλόκ και δεν βάλουμε top mounts, την βάψαμε με λίγα λόγια ε? Sad

Αν όμως βάλουμε όλο το πακετάκι μαζί με top mounts, και αλλαγμένα σινεμπλόκ, τότε θα είμαστε άνετοι ή θα έχουμε φοβίες πάλι? Sad
pugsang - Πεμ 25 Νοέ 2004, 12:02:31
Θέμα δημοσίευσης:
Οχι δεν την εβαψες αλλα καλο θα ηταν να αλλαχτουν.Αλλωστε το ολο συστημα αναδεικνυεται περισσοτερο και δουλευει καλυτερα με την αλλαγη των top mount.Τωρα για τα silent block των ψαλιδιων αντιστρεπτικων κλπ δεν ειναι απαραιτητο οτι σε ενα αυτοκινητο δρομου-πολης θα ειναι καλυτερα σε καθημερινη χρηση.
pduke - Πεμ 25 Νοέ 2004, 12:06:34
Θέμα δημοσίευσης: Re: Silent blocks
pugsang έγραψε:






Ρε σεις, εγώ που έχω τα αλουμινένια της PS( στο ντουλάπι, δεν τόλμησα να τα βάλω) γιατί είναι 2 και δεν είναι σαν αυτά???
pduke - Πεμ 25 Νοέ 2004, 12:11:11
Θέμα δημοσίευσης:
ΑΚΥΡΟΟΟΟΟ

4 έχω και είναι αυτά!



αλλά ποια η διαφορά?
pugsang - Πεμ 25 Νοέ 2004, 12:22:39
Θέμα δημοσίευσης:
Η φωτο που εδωσα ειναι απο 106

Αν βαλεις βεβαια αυτα που εχεις ετοιμασου για ωτασπιδες σε καθε λακκουβα.Η διαφορα ειναι εμφανης νομιζω.Τα μεν ειναι με σκληρο λαστιχο τα αλλα ειναι ολο μεταλλο.Συνεπως μηδεν αποροφηση θορυβων αλλα και πιο σταθερη γεωμετρια της αναρτησης που μονο σε πιστα χρειαζεται.

Αστα Πανο μια χαρα εισαι με τα μανισια
pduke - Πεμ 25 Νοέ 2004, 12:24:53
Θέμα δημοσίευσης:
pugsang έγραψε:
Η φωτο που εδωσα ειναι απο 106

Αν βαλεις βεβαια αυτα που εχεις ετοιμασου για ωτασπιδες σε καθε λακκουβα.Η διαφορα ειναι εμφανης νομιζω.Τα μεν ειναι με σκληρο λαστιχο τα αλλα ειναι ολο μεταλλο.Συνεπως μηδεν αποροφηση θορυβων αλλα και πιο σταθερη γεωμετρια της αναρτησης που μονο σε πιστα χρειαζεται.

Αστα Πανο μια χαρα εισαι με τα μανισια


Μαϊστα.... Rolling eyes

ένα κομμάτι PS έχω κι εγώ και θα μείνει στο ράφι...
sps - Τετ 01 Δεκ 2004, 20:37:07
Θέμα δημοσίευσης:
Τα νεα ειναι καλα για τους κατοχους των 206!
Στελνοντας e-mail στην powerflex τους ρωτησα ποτε θα βγαλουν silent block για 206 και μου απαντησαν οτι θα βγαλουν "early year" οποτε να υποθεσω πως μεταφραζεται ως τις αρχές του νεου χρονου?
gavanas - Τετ 01 Δεκ 2004, 20:50:20
Θέμα δημοσίευσης:
Έτσι έτσι... Μπράβο ρε σπύρο. Ωραία νέα μας έφερες σήμερα. Άντε να αρχίσουμε να νοιώθουμε τίποτα κι εμείς...
Steve - Τετ 01 Δεκ 2004, 22:34:15
Θέμα δημοσίευσης:
Μπορεί κάποιος να πεί λίγα λόγια για την Powerflex και γιατί θα έπρεπε να προτιμήσουμε τα silent blocks τους?

Απλά ρωτάω διότι δεν ξέρω από αυτό το θέμα Cool
gavanas - Πεμ 02 Δεκ 2004, 14:28:27
Θέμα δημοσίευσης:
www.powerflex.co.uk

Εταιρία με πολύ μεγάλη ποικιλία από πλήρη βελτιοτικά κίτ (σινεμπλοκ,βάσεις μηχανής κτλ.) Στην ελλάδα τουλάχιστον όποιος αναφέρεται σε σινεμπλοκ πολυουρεθάνης εννοεί powerflex. Μαλακότερα μεν από τα αλουμινένια της PS αλλά αθάνατα ακόμα και για τον απαιτητικό χρήστη. Περισσότερα στο link
pduke - Πεμ 02 Δεκ 2004, 15:03:09
Θέμα δημοσίευσης:
gavanas έγραψε:
www.powerflex.co.uk

Μαλακότερα μεν από τα αλουμινένια της PS


ΕΥΤΥΧΩΣ!!!

Αληθεύει ότι υπάρχουν σινεμπλοκ και στο κιβώτιο?
gavanas - Πεμ 02 Δεκ 2004, 19:00:09
Θέμα δημοσίευσης:
Γενικά η έννοια σινεμπλόκ έχει συνδεθεί με την ανάρτηση, όμως και οι βάσεις της μηχανής είναι σινεμπλόκ. Αν κοιτάξεις στο site για κάποιο μοντέλο θα δείς πως δίνει εκτός από αναρτηση και για κινητήρα.

Για παράδειγμα το για 306 ( http://www.powerflex.co.uk/products.asp?cat=0024&catalog=0324 )

δίνει το παρακάτω σχέδιο



Το 3 ας πούμε είναι το lower engine mount με κόστος 24 λίρες
MEMsound - Πεμ 02 Δεκ 2004, 19:38:32
Θέμα δημοσίευσης:
Η λεξη σινεμπλοκ εινα παραφραση του Silent Block.
Shocked Και λιγη αγγλικη φιλολογια τωρα: silence = ησυχια οποτε Silent = Ησυχο και το block = τεμάχιο στερεής ύλης.
Αρα silent block = τεμαχιο υλης που δεν επιτρεπει την μεταδοση ηχου.
Καλο?
Υπαρχουν διαφορα τετοια στο αυτοκινητο σε σημεια οπου ενωνονται μεταλλικα τμηματα που εχουν κραδασμους με σκοπο να κανουν την λειτουργια του αυτοκινητου πιο πολιτισμενη και με λιγοτερες φθορες.
Οι βασεις της μηχανης και του κιβωτιου, το πανω μερος των αναρτησεων (γνωστα σαν top-mounts), οι συνδεσμοι της αναρτησης κλπ κλπ διαθετουν silent blocks.
Οσο πιο σκληρο ειναι το silentblock τοσο μικροτερη ειναι η σχετικη κινηση (η αλλιως μετακινηση) μεταξυ των δυο μεταλικων μερων αλλα και περισσοτεροι κραδασμοι και θορυβος περνουν απο το ενα τμημα στο αλλο και τελικα στην καμπινα των επιβατων.
Στην αναρτηση ενα σκληροτερο σινεμπλοκ την κανει πιο αμεση με μικροτερα μποσικα και περισσοτερη φασαρια... Wink
rallye man - Κυρ 19 Δεκ 2004, 10:52:01
Θέμα δημοσίευσης:
Υποκλινωμε στον Δοκτορ pugsang Very happy
volvos - Κυρ 18 Σεπ 2005, 11:36:23
Θέμα δημοσίευσης:
www.superflex.co.uk

TI ΛΕΣ ΤΩΡΑ Question Question Question Question Question Question Question Question


kai kamber/kaster adjustable?????????????????????

Onfire Onfire Onfire Onfire Onfire Onfire Onfire
ultra-one - Δευ 19 Σεπ 2005, 09:29:34
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
www.superflex.co.uk

TI ΛΕΣ ΤΩΡΑ Question Question Question Question Question Question Question Question


kai kamber/kaster adjustable?????????????????????

Onfire Onfire Onfire Onfire Onfire Onfire Onfire

Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil
MEMsound - Δευ 19 Σεπ 2005, 10:31:20
Θέμα δημοσίευσης:
Μήπως να ετοιμαστούμε για καμιά μαζική παραγγελία....
http://www.superflex.co.uk/SuperFlex_Peugeot_205_&_206_GTi,_309_GTi_&_SRi,_406_Prices.pdf
ultra-one - Δευ 19 Σεπ 2005, 11:07:57
Θέμα δημοσίευσης:
SPF2447K Front Control Arm Lower - Rear Kit of 2 Offset Bonded Steel Shell Type Bushes, 4 PU Spacers & 2 Zinc Plated Steel Tubes,
caster/camber adjustable
Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil
Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil
Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil
Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil
MEMsound - Δευ 19 Σεπ 2005, 13:27:09
Θέμα δημοσίευσης:
Σε αυτό αναφέρομαι Χάρη...

Λοιπόν Volvos και Χαρη είστε να παραγείλουμε μια 3άδα.
ή ενα σετ δοκιμαστικό και μετά βλέπουμε???
68,96λίρες έχει + μεταφορικά.
Baphomet - Δευ 19 Σεπ 2005, 13:30:02
Θέμα δημοσίευσης:
εγώ λέω να πειραματιστούμε με το αμάξι του Χάρη και αν αξίζει κάνουμε μια ομαδική...σίγουρα θα ενδιαφέρει αρκετους... Wink
MEMsound - Δευ 19 Σεπ 2005, 13:41:10
Θέμα δημοσίευσης:
Baphomet έγραψε:
εγώ λέω να πειραματιστούμε με το αμάξι του Χάρη και αν αξίζει κάνουμε μια ομαδική...σίγουρα θα ενδιαφέρει αρκετους... Wink

Όπου θέλετε πειραματιζόμαστε.
Εγώ μέσα είμαι! Wink
ultra-one - Δευ 19 Σεπ 2005, 14:17:49
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ είμαι μέσα αλλά αν παραγγείλω μόνο εγώ σημαίνει ότι θα πάρω στην κανονική τιμή + κόστος Courier (όλο δικό μου!) Shocked

Αν βρεθούμε πολλοί πιθανόν να πάρουμε και καλύτερη τιμή και θα μοιραστούν τα έξοδα Courier! Wink
MEMsound - Δευ 19 Σεπ 2005, 14:31:42
Θέμα δημοσίευσης:
ultra-one έγραψε:
Εγώ είμαι μέσα αλλά αν παραγγείλω μόνο εγώ σημαίνει ότι θα πάρω στην κανονική τιμή + κόστος Courier (όλο δικό μου!) Shocked

Αν βρεθούμε πολλοί πιθανόν να πάρουμε και καλύτερη τιμή και θα μοιραστούν τα έξοδα Courier! Wink

Τι λες ρε Χάρη.

Εγώ λέω να παραγείλουμε 1 δοκιμαστικό = 69λίρες+μεταφορικά / όσοί είμαστε (3~4) άμεσα ενδιαφερόμενοι και αν τελικά αυτό το πράγμα δουλέυει και κάνει αισθητή διαφορά αραγέλνουμε και οι υπόλοιποι και μας δίνεις μετά την διαφορά των χρημάτων.

Απλό δεν είναι...

Δεν υπάρχει λόγος να παραγγείλουμε από την αρχή 4 σετ και αν τελικά δεν μας κάνουν να έχουμε δώσει τόσα λεφτά.

Με ένα σετ θα μας έρθει 69/4=17,25λίρες+μεταφορικά αντί για 69 στον καθένα....
ultra-one - Δευ 19 Σεπ 2005, 14:52:35
Θέμα δημοσίευσης:
Θα με σπονσάρετε δηλαδή? Cool

Μετά θα σας πω ότι είναι χάλια και δεν θα χρειαστεί να πληρώσω τη διαφορά!!! Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil

Silly Silly Silly Silly Whistling Whistling Whistling Whistling
Rotfl Rotfl Rotfl Rotfl Tease Tease Tease Tease
MEMsound - Δευ 19 Σεπ 2005, 15:14:56
Θέμα δημοσίευσης:
ultra-one έγραψε:
Θα με σπονσάρετε δηλαδή? Cool

Μετά θα σας πω ότι είναι χάλια και δεν θα χρειαστεί να πληρώσω τη διαφορά!!! Twisted evil Silly Whistling Rotfl Tease
Thumb Left Rotfl
volvos - Δευ 19 Σεπ 2005, 18:59:32
Θέμα δημοσίευσης:
aγορακια 69 λιρες το σετ.... επι 2 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

καλο ειναι να μιλησει καποιος ποιο επισημα απο κλαμπ διοτι δεν ειναι απαραιτητα ολα τα κομματια του σετ Wink

επισης θα ηταν σοφο να συννενοηθειτε να ερθει ενα σετ δοκιμαστικα και μετα να ακολουθησει η παραγγελια...

παντως εμενα με προβληματιζει οτι η εταιρεια αυτη ειναι σχετικα αγνωστη...
οπως και το γεγονος οτι ειναι μεταλλικο το περιβλημα Embarassed

επισης τα μεταφορικα ειναι πολυ λιγοτερα απο οτι λετε καθως προκειται για μικρη συσκευασια... στη δε περιπτωση που ζητανε οτι θελουν στη superflex υπαρχει και η λυση των φοιτητων εξ αγγλιας Wink
MEMsound - Τρι 20 Σεπ 2005, 10:46:37
Θέμα δημοσίευσης:
Θα συνενοηθούμε από κοντά την Tετάρτη στο Track day.
Ας εκτύπωσει κάποιος από εσάς το pdf της superflex να το έχει μαζί του (εγώ δεν έχω εκτυπωτη "εν λειτουργία" Laughing )
ultra-one - Τρι 20 Σεπ 2005, 11:46:02
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Ας εκτύπωσει κάποιος από εσάς το pdf της superflex να το έχει μαζί του (εγώ δεν έχω εκτυπωτη "εν λειτουργία" Laughing )


To εκτύπωσα εγώ Cool
axtheo - Τρι 24 Απρ 2007, 11:20:51
Θέμα δημοσίευσης: TA ΠΙΣΩ SILENTBLOCK ΤΩΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΨΑΛΙΔΙΩΝ ΑΠΟ PS SPORT
καλημερα θελω να αλλαξω τα πισω σινεμπλοκ των μπροστα ψαλιδιων στο 306 με αυτα της ps sport .γνωριζει κανεις νε μου πει κατι απο τιμη ξερω ευχαριστω εκ των προτερων
greenpug106 - Δευ 01 Δεκ 2008, 16:53:46
Θέμα δημοσίευσης: Powerflex για 106 GTi
Έχεις κανείς δοκιμάσει το συγκεκριμένο σετ για 106 GTi από τη Powerflex?

Τι μπορώ να περιμένω από βελτίωση?
Αξίζει τον κόπο?

1) FRONT WISHBONE FRONT BUSH x 2
3) FRONT ANTI ROLL BAR INNER MOUNT x 2
5) REAR BEAM MOUNT x 4
alekoukos106 - Δευ 01 Δεκ 2008, 21:01:11
Θέμα δημοσίευσης:
αξιζει μιας και δεν χαλαει η γεωμετρια της αναρτησης στα φρεναρισματα...μειωνεις την παθητικη 4διευθυνση κτλ....κατα τη γνωμη μου ειναι καλη κινηση...και βαλε και την βαση του σασμαν απο την powerflex Wink
Stevon - Τρι 02 Δεκ 2008, 10:11:13
Θέμα δημοσίευσης:
Το τόπικ "Powerflex για 106 GTi" ενώθηκε με το υπάρχον.

Έκ της Mod-Team
Stevon

greenpug106 - Τρι 02 Δεκ 2008, 10:15:29
Θέμα δημοσίευσης:
alekoukos106 έγραψε:
αξιζει μιας και δεν χαλαει η γεωμετρια της αναρτησης στα φρεναρισματα...μειωνεις την παθητικη 4διευθυνση κτλ....κατα τη γνωμη μου ειναι καλη κινηση...και βαλε και την βαση του σασμαν απο την powerflex Wink


Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε.

Όσο για τη βάση έχω βάλει από Peugeot Partner που είναι πιο δυνατή από την μαμά.

Μήπως έχετε κάποιο Link για να ΄δω πόσο πωλούνται στην Ελλάδα?
AlienHack - Παρ 16 Ιαν 2009, 10:55:28
Θέμα δημοσίευσης:
Στο site της powerflex δεν εχει 206... ακομα δεν βγάλαν ή δεν τα εχουν στην ιστοσελίδα τους?

Εμενα το 206cc μου μετα απο 90.000km χωρις άλαγμα ποτε ψαληδιών βασεων κτλ ειχε έρθει σε άθλια κατάσταση. κουδουνίστρα το συστημα διεύθυνσης..

το πήγα και άλλαξα ζαμφορ (εχουν απο 2 σινεμπλοκ) ψαλίδια (απο 3 νομίζω το καθένα) και βάσεις μηχανής..

ΑΛΛΑΞΕ εντελος η αισθηση.. αθορυβο και σταθερο ποιο σαφες τιμονι..

ΑΛΛΑ έβαλα μαμα! παζο απλά. Μαμακια? επρεπε να βάλω λετε powerflex? για Πεζό σπορτ δεν το συζητάω θα εκνευριζόμουν απο τουε θορύβους. Δεν ειναι τα μεταλικά για καθημερινή χρήση.


Επίσης δεν αλλαξα ΤΟΠ ΜΑΟΥΝΤ! θα δώ διαφορα? παιζουν τοσο ρόλο τα τοπ μαουντ?
SnakeMJK - Παρ 16 Ιαν 2009, 11:08:37
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν θα τα χουν στην ιστοσελίδα τους...

Νομίζω το ιδανικό είναι powerflex κάτω, peugeotsport πάνω. Ο stevon νομίζω το χει έτσι και είναι πολύ "γλυκό" το τρέμουλο στο ρελαντί Smile Τώρα έχω μόνο powerflex κάτω και μελλοντικά θα αλλάξω και τις πάνω, μιας και δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ.
AlienHack - Παρ 16 Ιαν 2009, 11:20:40
Θέμα δημοσίευσης:
εμένα ενα πράγμα που με γοητεύει στο τουτου μου ειναι οτι μετα απο πολύ κοπο (καθαρισμα πεταλουδας - μπεκ - αισθητήρων, αλλαγη λαδιων, αλλαγη ολων τον σινεμπλοκ) το αμαξι οταν ειναι σε ρελαντι ειναι σαν να ειναι σβηστό!!

Εμενα αυτο με γκαβλώνει, βελουδο λεμε. μπηκαν απο την αντιπροσωπεια μεσα και εβαλαν μρος και μου λενε καινουρια κανουν περισσοτερο θορυβο!! Surprised Laughing Cool

θελω στο ρελαντι να μην κανει κιχ.. να κοιτας το καντραν μηπως και εσβησε... Smile
SnakeMJK - Παρ 16 Ιαν 2009, 11:27:19
Θέμα δημοσίευσης:
Ε τότε καλά έκανες και έβαλες τις εργοστασιακές. Οτιδήποτε άλλο, θα είχε βαβούρα...
MEMsound - Παρ 16 Ιαν 2009, 11:38:37
Θέμα δημοσίευσης:
αλλό τα silent blocks (ελληνιστί... σινεμπλοκ) της ανάρτησης
και άλλες οι βάσεις μηχανής...

για τις βάσεις μηχανής:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=1187
yokagyla - Παρ 13 Φεβ 2009, 23:31:35
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια επειδη το μονο που μου λειπει απο το μπροστινο συστημα καινουργιο ειναι τα σινεμπλοκ ψαλιδιων του πατωματος. η αντιπροσωπεια μ ειπε οτι δεν τα δινει χωριστα παρα μονο με το ψαλιδι.
τι με συμβουλευεται να βαλω peugeot sport ή power flex (οπως θα ηθελα και την γνωμη σας για τα σινεμπλοκ του πισω αξονα)
ενημερωτικα οποιο ειναι πιο μαλακο απο αυτα τα δυο που ανεφερα με ενδιαφερει πιο πολυ γιατι δεν ειμαι και της πιστας. ευχαριστω... :D
kane - Σαβ 14 Φεβ 2009, 01:40:00
Θέμα δημοσίευσης:
Βαλε πεζο σπορτ.Δε θα καταλαβεις διαφορα σε θορυβο ειτε με μαμα,ειτε με πς...
Παντως υπαρχουν και μαμα εαν θελεις,ασχετως τι σου λεει η πεζο.

Νομιζω τα ειχα πληρωσει 30-35ε το ενα...Αλλα δν παιρνω κι ορκο.

Τιμη πς νομιζω 60-70ε το ενα.

(αν και δε ξερω κατα ποσο αξιζει,τι στιγμη που αγοραζεις καινουργια πεζο σπορτ ψαλιδια με ενισχυμενα σινεμπλοκ 145ε το ενα...και κρατας τα μαμα καβαντζα).
yokagyla - Κυρ 15 Φεβ 2009, 02:23:15
Θέμα δημοσίευσης:
ευχαριστω πολυ φιλε. ξερω οτι καινουργια τα ps ψαλιδια κανουν 150 και τα σινεμπλοκ 70 και δεν αξιζει τπτ αλλο παρα να παρω τα ψαλιδια αλλα εχω αγοραζει ηδη 2 μπαλακια για τα ψαλιδια μ και θα μου μεινουν στα χερια. ετσι βλακωδες το σκεφτομαι για να μην πω οτι τα πηρα τσαμπα δλδ.
Randy - Τετ 11 Μάρ 2009, 16:41:10
Θέμα δημοσίευσης: Top mount & Ρουλεμάν 206
Ακουω συνεχως την εκφραση, "σημερα αλλαξα αμορτισερ και μαζι τους αλλαχτηκαν και ρουλεμαν και top mount."

Μπορει καποιος να βαλει φωτο τι ειναι το καθε τι, τι ρολο παιζει και ποσο κοστιζουν?

Επισης, αλλαζουμε 4 ρουλεμαν και 4 top mount, η οχι?

Διαφωτιστε με! Very happy
nik_marin - Τετ 11 Μάρ 2009, 17:05:46
Θέμα δημοσίευσης:
Ρίξε μια μάτια εδώ

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=2202
volvos - Τετ 11 Μάρ 2009, 18:47:21
Θέμα δημοσίευσης:
niko μιας και σε πετυχα μηπως τυχαινει να εχεις κανενα κατεστραμενο τοπ μαουντ απο 306??? θελω να κανω ενα πειραμα Laughing
drdino - Τετ 11 Μάρ 2009, 20:34:06
Θέμα δημοσίευσης: Re: Top mount & Ρουλεμάν 206
Randy έγραψε:
Ακουω συνεχως την εκφραση, "σημερα αλλαξα αμορτισερ και μαζι τους αλλαχτηκαν και ρουλεμαν και top mount."

Μπορει καποιος να βαλει φωτο τι ειναι το καθε τι, τι ρολο παιζει και ποσο κοστιζουν?

Επισης, αλλαζουμε 4 ρουλεμαν και 4 top mount, η οχι?

Διαφωτιστε με! Very happy


Ρουλεμάν όταν αλλάζουμε αμορτισέρ εννοούμε τον μηχανισμό που έχει το μπροστινό γόνατο ώστε να μπορεί να γυρίζει ολόκληρο σε σχέση με τις σταθερές βάσεις του (τον θόλο ουσιαστικά) όταν στρίβεις το τιμόνι.

Top mount εννοούμε τον σύνδεσμο μεταξύ αμορτισέρ και αμαξώματος.

2 ρουλεμάν και 4 top mount αλλάζεις.
MEMsound - Τετ 11 Μάρ 2009, 23:21:08
Θέμα δημοσίευσης: Re: Top mount & Ρουλεμάν 206
drdino έγραψε:
2 ρουλεμάν και 4 top mount αλλάζεις.

στο 307 αυτό.

το 206 τοπ μαουν εχει μόνο εμπρός (=μονο 2) μιας και τα πισω αμορτισερ στιριζονται πλάγια με 2 βιδες στα ακρο και τον αξονα Wink
drdino - Πεμ 12 Μάρ 2009, 00:54:03
Θέμα δημοσίευσης:
Σωστός. Very happy
Randy - Πεμ 12 Μάρ 2009, 02:14:21
Θέμα δημοσίευσης:
αρα στον αμορτισερα του λες να αλλαξει στο 206 μονο τα δυο μπροστα τοπ μαουντ και τις δυο βιδες πισω, καθως και 2 ρουλεμαν?
Steve - Πεμ 12 Μάρ 2009, 07:35:17
Θέμα δημοσίευσης:
Ποιές βίδες πίσω βρε π**στη μου... Rolling eyes
Randy - Πεμ 12 Μάρ 2009, 17:35:20
Θέμα δημοσίευσης:
Ε πες ντε, που να ξερω κι εγω... Crying or Very sad

Τα top mount και τα ρουλεμαν του 206 τα εχει και ο αμορτισερας η πρεπει να τα παρει κανεις απο καμια peugeot?
MEMsound - Πεμ 12 Μάρ 2009, 17:54:26
Θέμα δημοσίευσης:
απο peugeot
επίσης δεν ειναι απαραιτητο οτι θελουν
αλλαγη
βλεπετε κατασταση και κρινετε αναλογα
Randy - Πεμ 12 Μάρ 2009, 19:33:39
Θέμα δημοσίευσης:
ναι,αλλα αν εχεις παει στον αμορτισερα και πρεπει να αντικατασταθουν ρουλεμαν και τοπ μαουντ τι κανεις? πεταγεσαι στην πεζο και τα φερνεις η του λες οτι θα πας αλλη μερα και να σου ξαναλυνει την αναρτηση παλι??? Mad
Steve - Πεμ 12 Μάρ 2009, 22:02:59
Θέμα δημοσίευσης:
Τα ρουλεμάν τα αλλάζεις ούτως ή άλλως, 15 ευρώ το ένα έχουν
Randy - Παρ 13 Μάρ 2009, 01:03:04
Θέμα δημοσίευσης:
ωραια τοτε οταν ειναι παω και παιρνω 2 τοπ μαουντ και μετα στον αμορτισερα..
soultz - Σαβ 21 Μάρ 2009, 21:44:08
Θέμα δημοσίευσης:
Για 106 Gti άν αλλάξουμε μόνο τα μπροστινα silent blocks με powerflex ενώ πίσω αφήσουμε τα μαμά ωστε να μην επιρρεάσουμε την λειτουργία της παθητικής 4διεύθυνσης, θα έχουμε καλό αποτέλεσμα?Δεν θέλω να αλλοιωθεί ο παιχνιδιάρικος χαρακτήρας της ουράς και η συνολικότερη ισορροπία του αυτοκινήτου?
soultz - Σαβ 21 Μάρ 2009, 23:42:58
Θέμα δημοσίευσης:
...με εργοστασιακο setup
Steve - Κυρ 22 Μάρ 2009, 04:08:00
Θέμα δημοσίευσης:
106 με παθητική τετραδιεύθυνση...? Rolling eyes
volvos - Κυρ 22 Μάρ 2009, 10:28:21
Θέμα δημοσίευσης:
mikrodiafores...

edo times

http://www.motorsportworld.co.uk/frame-detail.asp?PAGE=/manranges.asp
soultz - Κυρ 22 Μάρ 2009, 11:21:32
Θέμα δημοσίευσης:
Steve, λέω κάτι λάθος? Shocked
Randy - Κυρ 22 Μάρ 2009, 17:18:51
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ειμαι βεβαιος,νομιζω οτι τα 106 ΔΕΝ εχουν παθητικη τετραδιευθυνση..
soultz - Κυρ 22 Μάρ 2009, 19:04:47
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν έχει χαρακτηριστικά παθητικής τετραδιευθυνσης ο πίσω άξονας στα 106???
Randy - Δευ 23 Μάρ 2009, 02:21:46
Θέμα δημοσίευσης:
Τα αμορτισερ σου ειναι τοποθετημενα αναποδα, οπως στο 206?

Peugeot 106 Rallye 16V:
Παράθεση:

...τα χαρακτηριστικά παθητικής τετραδιεύθυνσης του πίσω άξονα επιφέρουν τάσεις υπερστροφής.


Για να το λεει το Preview κατι ξερει....
imaginas - Παρ 07 Αύγ 2009, 17:57:04
Θέμα δημοσίευσης:
Ποια είναι τα συμπτώματα φθοράς των σινεμπλόκ του πίσω άξονα σε ένα 307;Μου το είπε ο μηχανικός όταν πήγα να δει το αμάξι πριν το αγοράσω.Σε εξουσιοδοτημένο της Peugeot.Επίσης,πόσο δύσκολη δουλειά είναι να αντικατασταθούν,από μηχανικό εννοείται.Να υπολογίσω το κόστος εργασίας θέλω!
RoadRunner122 - Παρ 07 Αύγ 2009, 20:27:35
Θέμα δημοσίευσης:
Randy έγραψε:
Δεν ειμαι βεβαιος,νομιζω οτι τα 106 ΔΕΝ εχουν παθητικη τετραδιευθυνση..


Φυσικά και EXOYN εφόσον τα σινεμπλόκ είναι τα μαμά (ή έστω τα πορτοκαλί PS).
volvos - Κυρ 15 Νοέ 2009, 23:02:55
Θέμα δημοσίευσης:
piso sto 206 dinei ayta


ξερουμε τι ακριβως ειναι??

http://www.superflex.co.uk/photopage.php?part_id=1466

http://www.superflex.co.uk/photopage.php?part_id=937
Steve - Δευ 16 Νοέ 2009, 14:53:31
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
http://www.superflex.co.uk/photopage.php?part_id=1466
Rear Lateral Arm Outer Kit of Bushes & 2 Tubes,
for vehicles that have a lateral arm, eg. GTi
Note: Inner bush is hyme joint style

Για τους πίσω υστερούντες βραχίονες ΑΝ κατάλαβα καλά.

volvos έγραψε:
http://www.superflex.co.uk/photopage.php?part_id=937
Rear Cross-member / Torsion Bar Mount Bush Supplement PU Washers,
Kit of 4

Για τις ράβδους στρέψης... σινεμπλόκ?
volvos - Δευ 16 Νοέ 2009, 14:57:07
Θέμα δημοσίευσης:
ΚΑΙ Εγω αυτο υποπτευομαι
τα πρωτα ειανι για rc βραχιονες

τα δευτερα μπαινουν σα καπακια στεγανωτικα ραβδους μου ειπε iceage
iceage - Δευ 16 Νοέ 2009, 15:14:55
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
volvos έγραψε:
http://www.superflex.co.uk/photopage.php?part_id=937
Rear Cross-member / Torsion Bar Mount Bush Supplement PU Washers,
Kit of 4

Για τις ράβδους στρέψης... σινεμπλόκ?

Το λέει καθαρά. Είναι o-ring στεγανοποίησης για την αντιστρεπτική που πέρνάει μέσα από την σωλήνα του άξονα.
RoadRunner122 - Δευ 16 Νοέ 2009, 16:21:40
Θέμα δημοσίευσης:
Σωστά Wink
outlaw - Δευ 22 Φεβ 2010, 18:41:17
Θέμα δημοσίευσης:
imaginas έγραψε:
Ποια είναι τα συμπτώματα φθοράς των σινεμπλόκ του πίσω άξονα σε ένα 307;Μου το είπε ο μηχανικός όταν πήγα να δει το αμάξι πριν το αγοράσω.Σε εξουσιοδοτημένο της Peugeot.Επίσης,πόσο δύσκολη δουλειά είναι να αντικατασταθούν,από μηχανικό εννοείται.Να υπολογίσω το κόστος εργασίας θέλω!


Εχω και γω την ιδια απορια! Στην οδηγηση πως καταλαβαινεις οτι χρειαζονται αλλαγη? Σε μενα υπαρχει ενα τρανταγμα σε μικρες εγκαρσιες ανωμαλιες,και νιωθω σαν να τερματιζει ευκολη η αναρτηση (sachs αλλα με αρκετα χιλιαδες χλμ). Αλλα δεν ξερω αν η αλλαγη σε πολυουρεθανης θα βοηθησει, ή θελει αλλαγη αναρτησης απλα, ή μονο ελατηριων.
volvos - Τρι 17 Αύγ 2010, 22:00:03
Θέμα δημοσίευσης:
επειδη πλεον θελω ψαλδια σκεφτομαι να βαλω σουπερφλεξ αλλα εχω την υποψια οτι οι τυποι αλλαζουν μονο το πισω απο τα δυο συνεμπλοκ του 206 ψαλιδιου
το εχει ψαξει κανεις? ή μπορει να καταλαβει κατι απο κειμενο?

Front Control Arm Lower - Rear Kit of 2 Offset Bonded Steel Shell Type
Bushes, 4 PU Spacers & 2 Zinc Plated Steel Tubes, caster/camber adjustable
AlienHack - Παρ 20 Αύγ 2010, 13:57:32
Θέμα δημοσίευσης:
επειδή και μένα με ενδιαφέρει, όταν άλλαξα ψαλίδια μου ειχαν πει οτι τα λαστιχα (σινεπμλοκ) δεν αλαζουν πρεπει να παρω καινουρια ψαλίδια.. και μαλιστα ειχα κανει και θεμα εδω μεσα.. και λεγαμε οτι και να βρουμε τα σινεπμλοκ ποιος θα κατσει να τα βγαλει απο τα ψαλιδια και θα περασει τα καινουρια..

τελικα τι ισχυει'? μπορουμε να αλλαξουμε σινεμπλοκ στα ψαλιδια μας?
RoadRunner122 - Παρ 20 Αύγ 2010, 15:23:28
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
τελικα τι ισχυει'? μπορουμε να αλλαξουμε σινεμπλοκ στα ψαλιδια μας?


Φυσικά και αλλάζουν! Αλλά η εργασία θα κοστίσει παραπάνω από το κόστος των σινεμπλόκ (λύσιμο: αμορτισέρ, μπαράκια ζαμφόρ, ημιαξονίων, άκρων, γενικά σχεδόν μιά μέρα δουλειά). Οπότε ο μάστορας σου λέει πως δεν αλλάζουν και είστε όλοι ευχαριστημένοι!
MEMsound - Παρ 20 Αύγ 2010, 16:55:05
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
επειδη πλεον θελω ψαλδια σκεφτομαι να βαλω σουπερφλεξ αλλα εχω την υποψια οτι οι τυποι αλλαζουν μονο το πισω απο τα δυο συνεμπλοκ του 206 ψαλιδιου
το εχει ψαξει κανεις? ή μπορει να καταλαβει κατι απο κειμενο?

Front Control Arm Lower - Rear Kit of 2 Offset Bonded Steel Shell Type
Bushes, 4 PU Spacers & 2 Zinc Plated Steel Tubes, caster/camber adjustable


κι εγω αυτο καταλαβαινω
μονο τα πισω αλλαζουν
και τα κανουν (ρυθμιζομενα) εκκεντρα
volvos - Παρ 20 Αύγ 2010, 17:48:03
Θέμα δημοσίευσης:
αν αλλαζει μονο το π[ισω τοτε δινει μονο καστερ. πως στο διαολο δινει καμπερ οταν το ενδιαμεσο ειναι σταθερο
MEMsound - Σαβ 21 Αύγ 2010, 09:30:06
Θέμα δημοσίευσης:
επειδη δεν θυμαμαι... και δεν εχω προχειρη φωτο...
το σεναριο το πισω και το μεσαιο να ειναι ιδια οποτε αγοραζοντας 2 ζευγαρια να τα αντικαθιστας ολα.. παίζει???
AlienHack - Πεμ 30 Σεπ 2010, 10:38:59
Θέμα δημοσίευσης:
παιδιά ερώτηση. σε 206 για να αλλάξω τα πίσω σινεμπλοκ (4 πρέπει να έχει λογικά) ειναι μεγάλη υπόθεση στον μηχανικό? θελω να πω, θα πρεπει να βγαλει αξονες κτλ κτλ? ή ποιο ευκολα αλλάζοντε? θελω να τα αλλάξω γιατι 10 χρονια αμαξι δεν εχουν ποτε αλλαχθεί και θελω να εκμιδενίσω κραδασμους και θορύβους απο πίσω.

ΑΛΛΑ αν ειναι να δωσω 200 Ε για να τα αλλάξω δεν πειράζει καθομαι και ετσι... Confused

παρεπιπτοντος ποσο κάνουν τα σινεμπλοκ για πίσω ψαλίδια?
volvos - Πεμ 30 Σεπ 2010, 12:19:36
Θέμα δημοσίευσης:
θα δωσεις παραπανω αφου θελει ξηλωμα αξονας ξεπρεσαρισμα τα παλια πρεσαρισμα τα νεα κλπ κλπ συν ανταλλακτικα

οποτε αστο οπως ειναι δεν εχει παρατηρηθει να χαλανε σε καποιο
AlienHack - Πεμ 30 Σεπ 2010, 16:09:16
Θέμα δημοσίευσης:
τα ανταλακτικα κανουν 2χ42Ε και 2χ45 συνολο 174Ε!! για 4 σινεμπλοκ...
Confused

και αλλα 70 στον μαστορα, συνολο 250Ε!!!
Shocked

να ρωτησω κατι ρε Βολβε ομως? σε αμαξι 10 χρονων αυτα δεν θα εχουν φαγοθει καμποσο? ωστε να περνανε δονήσεις και χτυπηματα απο τον πισω αξονα? Τα μπροστα μου σινεμπλοκ (απο τα μπροστα ψαλιδια) στα 5 χρονια ειχαν γινει κορδελες, δεν ειχε λαστιχο, σιδερο με σιδερο ακουμπουσε..
volvos - Πεμ 30 Σεπ 2010, 16:14:01
Θέμα δημοσίευσης:
KATSE σου ζητησε ο μαστορας 70ευρω για να κατεβασει αξονα και να αλλαξει τα συνεμπλοκ

ουτε ο μαλ**ας ο προφητης δε παιρνει τοσα λιγα
AlienHack - Πεμ 30 Σεπ 2010, 18:15:16
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
KATSE σου ζητησε ο μαστορας 70ευρω για να κατεβασει αξονα και να αλλαξει τα συνεμπλοκ

ουτε ο μαλ**ας ο προφητης δε παιρνει τοσα λιγα


τυχαια τιμη εβαλα.. ποσο θελει για να κξατεβασει αξονα? 200Ε??
MEMsound - Πεμ 30 Σεπ 2010, 18:24:13
Θέμα δημοσίευσης:
4 βιδες ειναι ο αξονας για να κατεβει.
δεν νομιζω οτι θα χρειαστει μια περιουσια για να σου αλλαξουν τα σινεμπλοκ, εκτος και αν κατι δεν θυμαμαι καλα.
RoadRunner122 - Πεμ 30 Σεπ 2010, 18:59:18
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
4 βιδες ειναι ο αξονας για να κατεβει.
δεν νομιζω οτι θα χρειαστει μια περιουσια για να σου αλλαξουν τα σινεμπλοκ, εκτος και αν κατι δεν θυμαμαι καλα.


Επιπλέον πρέπει να βγουν πίσω δαγκάνες (που σημαίνει ότι χρειάζεται μετά και εξαέρωση + 1 μπουκαλάκι υγρό) εκτώς κι αν απλά τα ξεβιδώσει απ'τους βραχίονες και τα κρεμάσει...
Steve - Πεμ 30 Σεπ 2010, 19:06:46
Θέμα δημοσίευσης:
Γλυκό του κουταλιού κάστανο

Η συνταγή είναι απο την συνονόματη μου, και πολύ καλή φίλη κα Αφροδίτη, απο το χωριό ΚΑΡΙΤΣΑ, Λάρισας!


Συστατικά

* 1 1/2 κιλό κάστανα
* 1 1/2 κιλό ζάχαρη
* λίγο αλάτι
* 4 ποτήρια του νερού νερό
* 1 κ.σ. χυμό λεμονιού ή καιλίγο παραπάνω
*


Οδηγίες

1. Καθαρίζετε τα κάστανα από την εξωτερική φλούδα και τα βράζετε - χωρίς να λιώσουν.
2. Αφαιρείτε και την εσωτερική φλούδα.
3. Σε κατσαρόλα ρίχνουμε τη ζάχαρη και το νερό και βράζουμε σε μέτριο σιρόπι.
4. Το κρυώνουμε, και βάζουμε τα κάστανα να ρουφήξουν το σιρόπι όλη νύχτα.
5. Την επόμενη τα βράζουμε για 5 λεπτά.
6. Τα κρυώνουμε πάλι και αφαιρούμε τα κάστανα από το σιρόπι ενώ προσθέτουμε στο σιρόπι το χυμό λεμονιού.
7. Το βράζουμε μέχρι να δέσει.
8. Ξαναρίχνουμε τα κάστανα και τα αφήνουμε 2-3 ώρες να τραβήξουν.



Διαβάστε περισότερο: Γλυκό του κουταλιού κάστανο http://www.sintagespareas.gr/sintages/gliko-tou-koutaliou-kastano.html#ixzz1129ms1bc
MEMsound - Πεμ 30 Σεπ 2010, 19:23:10
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
[..εκτώς κι αν απλά τα ξεβιδώσει απ'τους βραχίονες και τα κρεμάσει...


κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου...

@steve...
μηπως εχεις συνταγη και για κανα καταίφι? Laughing
Steve - Πεμ 30 Σεπ 2010, 19:56:31
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
@steve...
μηπως εχεις συνταγη και για κανα καταίφι? Laughing
Άμα συνεχίσετε τις μαλ***ες, θα βγάλω και για παστίτσιο!
RoadRunner122 - Πεμ 30 Σεπ 2010, 21:08:18
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
...θα βγάλω και για παστίτσιο!


Παστίτσιο? Κάτι σε πιό gourmet δεν έχει??? Laughing
AlienHack - Παρ 01 Οκτ 2010, 12:06:18
Θέμα δημοσίευσης:
δεν την παλεύετε!!
COOL ALEXIS - Παρ 01 Οκτ 2010, 12:16:04
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Steve έγραψε:
...θα βγάλω και για παστίτσιο!


Παστίτσιο? Κάτι σε πιό gourmet δεν έχει??? Laughing


Κάτι σε βαλβολινάτη πάπια με σως βατόμουρου dot 4 γαρνιρισμένη με πουρέ σασμάν αλλά Volvos σου κάνει Question

ΥΓ Alienhatch πλέον θα υπερηφανεύεσαι ότι έχεις noisy blocks Exclamation
RoadRunner122 - Παρ 01 Οκτ 2010, 12:45:35
Θέμα δημοσίευσης:
Προτιμώ χταποδάκι 4-1 ξυδάτο ως επιδόρπιο, ως κυρίως πιάτο μιά σουβλιστή σταυλίσια αγελάδα samco και για το τέλος σαλιγκάρια garrett γιαχνί! Wink
xristos_c - Πεμ 21 Οκτ 2010, 23:40:08
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα στο κλιμα του topic και εγω, ηρθε η ωρα να αλλαξω στην λιονταρινα μου συνεμπλοκ στα ψαλιδια γιατι δεν υπαρχουν πλεον συνεμπλοκ, ειναι διαλυμενα, μου ειπαν τα μαμα 130-140 μαζι με τοποθετηση, σε "γνωστο", αξιζει να βαλω κατι καλυτερο απο τα εργοαστασιακα: να πω οτι αμαξι το εχω για να πηγαινω στη δουλεια βολτες κλπ, αλλα μου αρεσει που και που να στριβω οσο μπορω, η Peugeot Sport βγαζει για μενα κατι? θα δω διαφορα στην συμπεριφορα του αυτοκινητου στον δρομο?

Συγνωμη για τον βομβαρδισμο ερωτησεων αλλα δεν το κετεχω και πολι το αθλημα
AlienHack - Παρ 22 Οκτ 2010, 11:44:57
Θέμα δημοσίευσης:
xristos_c έγραψε:
καλησπερα στο κλιμα του topic και εγω, ηρθε η ωρα να αλλαξω στην λιονταρινα μου συνεμπλοκ στα ψαλιδια γιατι δεν υπαρχουν πλεον συνεμπλοκ, ειναι διαλυμενα, μου ειπαν τα μαμα 130-140 μαζι με τοποθετηση, σε "γνωστο", αξιζει να βαλω κατι καλυτερο απο τα εργοαστασιακα: να πω οτι αμαξι το εχω για να πηγαινω στη δουλεια βολτες κλπ, αλλα μου αρεσει που και που να στριβω οσο μπορω, η Peugeot Sport βγαζει για μενα κατι? θα δω διαφορα στην συμπεριφορα του αυτοκινητου στον δρομο?

Συγνωμη για τον βομβαρδισμο ερωτησεων αλλα δεν το κετεχω και πολι το αθλημα


θα σου βγαλει τα σινεμπλοκ απο τα ψαλιδια και θα σου βαλει καινουρια? αν ειναι ετσι καλα εισαι με 120-1450 Ευρό καθότι συνήθος δεν αλαζουν τα σινεμπλοκ μονα τους οι μηχανικοι, σου αλλαζουν ολο το ψαλιδι που κοστιζει 120-150 το ενα.. 300 δηλαδη τα 2
οποτε εσυ με μισα λεφτα θα κανεις την δουλεια, καλα εισαι. αρκει να σου τα πρεσαρει καλα και ισια πανω στα ψαλιδια..
xristos_c - Σαβ 23 Οκτ 2010, 17:44:54
Θέμα δημοσίευσης:
αυτο που λες πρωτη φορα το ακουω οτι αλλαζει το ψαλλιδι σε οσα αυτοκινητα εχω ακουσει απο γνωστους αλλαζουν τα συνεμπλοκ οχι ολο το ψαλιδι, οποτε να θεωρω τον εαυτο μου τυχερο
AlienHack - Σαβ 23 Οκτ 2010, 19:50:14
Θέμα δημοσίευσης:
εχει γινει και αλλο thread εδω μεσα και ειπαν και αλλοι (drdino πχ αν θυμαμαι καλα) οτι οι περισσοτεροι μαστορες σου λενε αλλαξε ψαλιδια . δεν βρισκεις ευκολα καποιον να σου κανει την δουλεια με τα σινεμπλοκ.

και εμενα τα σινεμπλοκ στα ψαλιδια μου ειχαν σκασει εντελος, γυρισα 2-3 μηχανικους στην θεσσαλονικη ρωτοντας και ολοι μου ελεγαν να αλαξω τα ψαλιδια κανενας δεν αναλαμβανε να κανει την αλλαγη των σινεμπλοκ μονο (οχι στον προφυτη δεν ειχα παει ακομα)
xristos_c - Σαβ 23 Οκτ 2010, 20:25:04
Θέμα δημοσίευσης:
βασικα για να πω την αληθεια δεν ειναι μηχανικος ειναι ευθυγραμισας και γνωστος του πατερα μου, μπορει και να ισχυει αυτο που λες και να μου το κανει αυτο λογω γνωριιας, ειναι απιστευτη μαλ***α ομως να μας βαζουν καποιοι απτεωνες να αλλαζουμε ψαλιδια γιατι δεν αλλαζουν μονο silent block, μου το ειπε και ο ιδιος οτι η peygeot τα δινει ολοκληρο ψαλιδι μαζι με silent block
Baby_On_Board - Παρ 12 Νοέ 2010, 17:08:34
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.awesome-gti.co.uk/section.php?xSec=8919&xPage=1&jssCart=898895babdaa198bd009ac0e994a2f49

εχει τυχει να τσεκαρει κανεις αυτην την λιστα??
volvos - Σαβ 13 Νοέ 2010, 13:48:21
Θέμα δημοσίευσης:
einai superlfex ιδια εταιρεια πλεον με τη σθπερπρο εχει συζητθει το θεμα αλλα δε τα εχει δοκιμασει κανεις...αυτο που εχει ενδιαφερον ειναι οτι δινει 2 σε καθε σετ και ετσι εξγειται πως δινει καμπερ και καστερ...
λογικοτατο
MEMsound - Σαβ 13 Νοέ 2010, 13:51:49
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
...δινει 2 σε καθε σετ και ετσι εξγειται πως δινει καμπερ και καστερ...
λογικοτατο


δηλαδη κομπλε κοστος?
λες να αξιζει?
volvos - Σαβ 13 Νοέ 2010, 13:55:36
Θέμα δημοσίευσης:
ουσιαστικ εχει κανα 200αρι ολο το σετ σα να αλλαζεις ψαλιδια
MEMsound - Σαβ 13 Νοέ 2010, 13:58:06
Θέμα δημοσίευσης:
καταλαβα
το θεμα ειναι αν αξιζει να πειραματιστει κανεις και με το καστερ Confused
volvos - Σαβ 13 Νοέ 2010, 14:04:43
Θέμα δημοσίευσης:
προσεξε...δινεις καστερ και καμπερ ΑΝ ΘΕΣ δεν εειναι απαραιτητο αφου τα ρυθμιζεις οτι γωνια θες...

καμπερ οσο παιρνεις τοσο καλυτερα
καστερ με 2μοιρες που ειμαστε μονο καλο θα δεις... Cool
MEMsound - Σαβ 13 Νοέ 2010, 14:06:39
Θέμα δημοσίευσης:
μαλιστα
και (θεωρητικα) μας τα πρεσσαρει ο πουπακης στα υπαρχοντα ψαλιδια μας?
μονο που αν καταλαβα καλα για να αλλαξουμε κατι θα πρεπει μετα να τα ξεπρεσσαρουμε και να τα ξαναπρεσσαρουμε?
Baby_On_Board - Τρι 16 Νοέ 2010, 18:03:58
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
μαλιστα
και (θεωρητικα) μας τα πρεσσαρει ο πουπακης στα υπαρχοντα ψαλιδια μας?
μονο που αν καταλαβα καλα για να αλλαξουμε κατι θα πρεπει μετα να τα ξεπρεσσαρουμε και να τα ξαναπρεσσαρουμε?


Για να μπουν σε ενδεχομενο νεο ψαλιδι αν ηδη τα εχεις πανω?
Παραπανω λεφτα δηλαδης...Sad


Ναι αλλα συμφερει να αλλαξεις ακρα ps(τα λεω καλα???) gia na παρεις camber ή να μπεις σε αυτην την διαδικασια που αν ο μη γεννητω γινει κατι κ χρειαζεσαι νεο ψαλιδακι αν κ εχεις κ το αβατζο της ρυθμισης καστερ?
Κ βασικα απο που ξεκινας?
MEMsound - Τρι 16 Νοέ 2010, 18:18:51
Θέμα δημοσίευσης:
κοιτα εγω εχω ηδη τα ακρα της PS

η αλλαγη σινεμπλοκ ή νεων RC ψαλιδιων θα με προβληματ-ιζε (-ησει) οταν τα υπαρχοντα μαμασινεμπλοκ-τωνμαμαψαλιδιων θα χρειαζονταν αλλαγη

για 1ο βημα
θεωρω "πιο ασφαλες" τα ακρα PS
και "πιο ψαγμενο/με λιγο ρισκο/και για καμποση ορεξη" την αλλαγη των σινεμποκ με αυτα τα ρυθμιζομενα

εσυ αποφασιζεις Wink
Baby_On_Board - Παρ 10 Δεκ 2010, 00:24:06
Θέμα δημοσίευσης:
Τα συνεμπλοκ του πισω αξονα where are? αξιζει τον κοπο για κατι καλυτερο?
Οταν λεμε πισω αξονα εννουμε πισς γενικα!μη με παρετε με τις πετρες
sps - Πεμ 16 Δεκ 2010, 18:39:03
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ουσιαστικ εχει κανα 200αρι ολο το σετ σα να αλλαζεις ψαλιδια



Απαντηση απο superflex!
It is a kit for both sides
International signed shipping is £12.48 + vat = £14.66
Total £101.76
Chris

Tι λετε να τα παραγγειλω?
volvos - Πεμ 16 Δεκ 2010, 19:43:59
Θέμα δημοσίευσης:
spυρο απο τη στιγμη που λεει 2 κομματια και κιτ για δυο μεριες αρα αλλαζει το1 συνεμπλοκ απο τα δυο του ψαλιδιου...\
φουτσες προτεινω να βγαλεις μια φωτο και να τους στειλεις που θα τους δεινχεις το μπρος και το πισω και θα τους ρωτας τι κανουμε με το αλλο Cool

πιθανον να μπορουμε να βαλουμε το στανταρ καμπερ κιτ στα αλλα 2

http://i30.photobucket.com/albums/c319/pskarm/206/124_2409.jpg

aytoi λογικα αλλαζουν το τερμα δεξια της φωτο που παει πισω
το θεμα ειναι το μεσσαιο (οχι αυτο που πιανει το ακρο δηλδη)
τι το κανουμε?
sps - Πεμ 16 Δεκ 2010, 22:18:47
Θέμα δημοσίευσης:
Eτσι ακριβως Πανο, αφου το περιγραφει ως front control arm lower rear kit
nikos 206cc - Τετ 27 Απρ 2011, 13:49:41
Θέμα δημοσίευσης:
Αρχισε να τριζει το αμαξι τον τελευταιο καιρο μπροστα οποτε εστριβα το τιμονι προς πασα κατευθυνση και επισης σε ανωμαλιες του δρομου...
Τελικα ο μηχανικος μου με ειπε οτι ειναι σινεμπλοκ και για τα 2 μπροστινα ψαλιδια...τα οποια παιζει να τα αλλαζω και 3η φορα Mad
Μιλησα με Ντινο σημερα και μου εδωσε τιμη και για τα 2 μαζι στα 130 ευρα...ρωτησα και για ps αλλα εκει πηγαιναμε στα 240....
Τωρα να ρωτησω,υπαρχει περιπτωση να βρω σκετα τα λαστιχακια αυτα απο πουθενα γιατι βαρεθηκα να αλλαζω ολοκληρο το ψαλιδι???
Η Lion δεν φερνει μου ειπε,ουτε ο Ντινος(ο οποιος να ναι καλα ο ανθρωπος με πηρε 10 φορες για να βρουμε μια λυση) Smile
Σκεφτηκα αυτα τα μεταλλικα που εβαλε νικολας206 αλλα αν σε αυτον τριζουν σε μενα θα γινεται παρτυ... Confused
Μπορουμε να βρουμε πουθενα αυτα τα λαστιχακια?
Σιγουρα η καλυτερη λυση ειναι αλλαγη ολο το ψαλιδι οπως μου ειπε και στεβε αλλα αν μπορουμε να την βγαλουμε πιο φθηνα καλο θα ηταν...μιας και τα αλλαζω σαν τα πουκαμισα τα ψαλιδια Laughing
AlienHack - Τετ 27 Απρ 2011, 14:51:41
Θέμα δημοσίευσης:
ο DRDino νομιζω το ειχε ψαξει καποτε....

εγω παντως που το ειχα ψαξει δεν εβγαλα ακρη με τα λαστιχακια...

ΑΛΛΑ στην τιμη που λες οτι τα βρηκε ο Ντινος βαλε καινουρια να ησηχασεις...

Εγω οταν ειχα βαλει 120 το ενα μου τα ειχε χρεώσει η πεζο...
Steve - Τετ 27 Απρ 2011, 16:14:41
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
Τωρα να ρωτησω,υπαρχει περιπτωση να βρω σκετα τα λαστιχακια αυτα απο πουθενα γιατι βαρεθηκα να αλλαζω ολοκληρο το ψαλιδι??
Αν είναι να με παίρνεις τηλέφωνο, να χρεώνομαι να στα εξηγώ και μετά να ρωτάς και να κάνεις του κεφαλιού σου, μη με ξαναρωτήσεις τίποτα, τζάμπα σάλιο ξοδεύω και δε λέει Smile
nikos 206cc - Τετ 27 Απρ 2011, 16:31:56
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
nikos 206cc έγραψε:
Τωρα να ρωτησω,υπαρχει περιπτωση να βρω σκετα τα λαστιχακια αυτα απο πουθενα γιατι βαρεθηκα να αλλαζω ολοκληρο το ψαλιδι??
Αν είναι να με παίρνεις τηλέφωνο, να χρεώνομαι να στα εξηγώ και μετά να ρωτάς και να κάνεις του κεφαλιού σου, μη με ξαναρωτήσεις τίποτα, τζάμπα σάλιο ξοδεύω και δε λέει Smile


Αν το σαλιο σου ειναι τοσο πολυτιμο να το δωσεις στην επιστημη Cool

Επειδη μπορει καποιος απο τοοοοσους που ασχολουνται απο δω μεσα να βρηκε μια αλλη λυση,γι'αυτο ερωτω...

Μην μου παρεξηγιεσαι .... ωρες ωρες σαν χηρα στο κρεβατι μου κανεις Love
tesseras - Τετ 27 Απρ 2011, 16:50:03
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδή δεν ξέρω πως είναι τα silent blocks των ψαλιδιών απο το 206, μήπως είναι σαν αυτά?
http://cgi.ebay.co.uk/PEUGEOT-206-307-FRONT-TRAILING-ARM-WISHBONE-BUSH-x-2-/330428987533?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4cef1a388d

Έτσι κ αλλιώς το ψαλίδι δεν παθαίνει τίποτα.. πόσο μάλλον τα δικά σου που λές ότι τα έχεις αλλάξει κιόλας.. Smile
AlienHack - Τετ 27 Απρ 2011, 17:08:10
Θέμα δημοσίευσης:
ναι νομιζω αυτα ειναι αλλα ποιος τα βαζει... και μαλιστα να τα βαλει φτηνα και καλα?
nikos 206cc - Τετ 27 Απρ 2011, 19:34:28
Θέμα δημοσίευσης:
tesseras έγραψε:
Έτσι κ αλλιώς το ψαλίδι δεν παθαίνει τίποτα.. πόσο μάλλον τα δικά σου που λές ότι τα έχεις αλλάξει κιόλας.. Smile


Mε αυτη τη λογικη ειμαι και γω Wink
Αλιεν εχεις λογαριασμο στο ε βαυ οποτε σε βλεπω να παραγγελνεις Laughing
Εχουμε εξοδα για χταποδοκαταλυτοπρογραμματοεκκεντρα τωρα Laughing

Ειναι καποιος απο εδω που γνωριζει να μας πει κιολας την γνωμη του παιδες?
drdino - Τετ 27 Απρ 2011, 20:56:40
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
ναι νομιζω αυτα ειναι αλλα ποιος τα βαζει... και μαλιστα να τα βαλει φτηνα και καλα?


Υπάρχει κάποιοι που ξεπρεσσάρουν τα παλιά και πρεσσάρουν τα καινούρια, στα 106 και σία πχ γίνονταν κατά κόρον.
AlienHack - Τετ 27 Απρ 2011, 22:35:31
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
AlienHack έγραψε:
ναι νομιζω αυτα ειναι αλλα ποιος τα βαζει... και μαλιστα να τα βαλει φτηνα και καλα?


Υπάρχει κάποιοι που ξεπρεσσάρουν τα παλιά και πρεσσάρουν τα καινούρια, στα 106 και σία πχ γίνονταν κατά κόρον.


ποιοι ειναι αυτοι?
MEMsound - Πεμ 28 Απρ 2011, 02:57:03
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
ναι νομιζω αυτα ειναι αλλα ποιος τα βαζει... και μαλιστα να τα βαλει φτηνα και καλα?

σε ενα οποιοδηποτε μηχανουργειο(εννοειται οτι θα του πατε τα μαμα δικα σας εκει στα χερια) ή συνεργειο που να εχει πρεσσα
AlienHack - Πεμ 28 Απρ 2011, 12:19:10
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
AlienHack έγραψε:
ναι νομιζω αυτα ειναι αλλα ποιος τα βαζει... και μαλιστα να τα βαλει φτηνα και καλα?

σε ενα οποιοδηποτε μηχανουργειο(εννοειται οτι θα του πατε τα μαμα δικα σας εκει στα χερια) ή συνεργειο που να εχει πρεσσα


και εμπιστευεσαι ενα τυχαιο μηαχνουργιο να στα πατησει σωστα? αν στα βαλει στραβα θα τραβαει απο δω και απο κει το αμαξι.. δεν ξερω , λεω εγω τωρα...

επειδη την εχω πατησει πολλες φορες με μαστορια που υποτίθεται ξεραν και τι κανανε φυσαω και το γιαουρτι τωρα.

Απο την αλλη αν δεν δοκιμασει καποιος δεν ξερουμε... Laughing

ΑΝτε νικο, σου παραγγελνω εγω 4 μπαλακια λαστιχενια απο εβαυ για τα ψαλιδια σου και μετα παμε νατα βαλουμε.. αν γινει καλη δουλεια αλλαζω και τα δικα μου... Laughing
drdino - Πεμ 28 Απρ 2011, 12:39:16
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν θα πας σε τυχαίο, ρώτα από δω και από κει και δες ποίοι το κάνουν.
Pughell - Πεμ 28 Απρ 2011, 16:13:24
Θέμα δημοσίευσης:
9 στις 10 φορες τα aftermarket σινεμπλοκ που πουλιουνται μεμονωμενα ειναι για τον φουτσο και δεν αξιζει καν η ολη δουλεια...
Το ιδιο ακριβως συμβαινει και με τα 106 που εχουν τα μπαλακια ενσωματομενα στο ψαλιδι.
Σαν τα γνησια ψαλιδια κανενας δεν βγαζει...
Απο εκει και περα,βολευτειτε με κατι αναλογο aftermarket.
stratos gti - Σαβ 30 Απρ 2011, 16:43:14
Θέμα δημοσίευσης:
δηλαδή έκανα κοτσάνα που πήρα ένα swag???? καλύτερα μτχ γνήσιο??
Pughell - Σαβ 30 Απρ 2011, 16:49:23
Θέμα δημοσίευσης:
Οχι,δεν ειπα αυτο,απλα ακομα και τα Swag εχουν καλυτερη συναρμογη/ποιοτητα απο το να παρεις μεμονωμενα σινεμπλοκ.
Randy - Σαβ 30 Απρ 2011, 21:31:08
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
τα Swag


Ωπ και μετα μου λετε οτι τα ακρομπαρα Swag ειναι καλα κλπ... Ειναι η δεν ειναι?
sps - Τετ 06 Νοέ 2013, 15:58:10
Θέμα δημοσίευσης:
Νεα σειρα απο την powerflex 2gunfire
Mετα απο καμια 10ρια χρονια, θυμηθηκε και το 206!
Καλλιο αργα παρα αργοτερα!Laughing
http://www.powerflex.co.uk/black-series/products/Peugeot-24/t1.html
alfasud - Τετ 06 Νοέ 2013, 16:11:09
Θέμα δημοσίευσης:
...μόλις παρέλαβα για το δικό μου ( πλήρη σειρά μαύρα - πλην βάσης κιβωτίου που βρήκα PS).



Αριστερά τα μικρά των ψαλιδιών, τα μεγαλα για τον πίσω άξονα.

Θα γράψω εντυπώσεις μετά την τοποθέτηση προσεχώς Very happy
nido - Παρ 22 Νοέ 2013, 03:58:17
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Νεα σειρα απο την powerflex 2gunfire
Mετα απο καμια 10ρια χρονια, θυμηθηκε και το 206!
Καλλιο αργα παρα αργοτερα!Laughing
http://www.powerflex.co.uk/black-series/products/Peugeot-24/t1.html

Ψήνεσαι Σπύρο?
Εγώ λέω να παραγγείλω ένα σετάκι "road series" ν'αλλάξω όλα τα μαμά του δικού μου (πλην των ψαλιδιών Gr.N που δεν έχουν κλείσει χρόνο) αφού με σχεδόν 9 χρόνια στην πλάτη τους έχουν ψιλοξεραθεί. Tα μαύρα ΟΚ μπορεί να μου δώσουν το κάτι παραπάνω για την πίστα αλλά δεν ξέρω αν αξίζει, δε θέλω να γίνει ακόμα πιο κουδουνίστρα.
alfasud - Παρ 22 Νοέ 2013, 07:32:46
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν γίνεται κουδουνίστρα. Απλά είναι πιο σκληρά από την απλή σειρά Very happy . Ελπίζω να αντέχουν γενικά και περισσότερο. Κατά τα άλλα, η γνωστή βελτίωση στην ακρίβεια του μπροστινού συστήματος και της συμπεριφοράς του πίσω άξονα Smile
Ghost Dog - Παρ 22 Νοέ 2013, 08:58:21
Θέμα δημοσίευσης:
Μεσα και'γω για μια παραγγελια της μαυρης όμως σειρας! Very happy
Αν κανεις κινηση Νικο, ενημερωσε με να τα παρουμε παρεα!! Wink
sps - Παρ 22 Νοέ 2013, 15:14:45
Θέμα δημοσίευσης:
κι εγω μεσα, για τη μαυρη σειρα.
Εν αρχη λεω για τα σινεμπλοκ του πισω αξονα, και το ενα ψαλιδι εμπρος την εχει ψιλοακουσει, θα πρεπει ομως να δω απο που προερχεται η φθορα πριν προβω σε αλλαγες.
Νικο για μενα δεν αξιζει η μπλε σειρα, σε σινεμπλοκ τουλαχιστον, χανουν γρηγορα τη σκληροτητα τους, πιο γρηγορα απο τα μαμα.
nido - Σαβ 23 Νοέ 2013, 01:36:00
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Δεν γίνεται κουδουνίστρα. Απλά είναι πιο σκληρά από την απλή σειρά . Ελπίζω να αντέχουν γενικά και περισσότερο.

Δεν πρόκειται για "απλή σειρά" και "καλή σειρά", αλλά για "δρομίσια" κατάσταση, που θες να φιλτράρεις και λίγο τη μαλ@κία άσφαλτο αντί να τρέμει το σύμπαν, και για "πισταδόρικη" που δε θα τα βάζεις με τρύπες, νεροφαγώματα, σαμαράκια, κλπ, κλπ

Ως προς την αντοχή: Αν προσέξατε στο "fast road series" δινουν εγγύηση εφ' όρου ζωής, στο "black series" όχι ("part numbers ending 'BLK' are excluded from our lifetime warranty"). Αν μη τι άλλο, ως προς το ποιο υλικό χάνει πιο γρήγορα τις ιδιότητές του, το θέμα της εγγύησης που δίνει ο κατασκευαστής δε θα έπρεπε να μας λέει κάτι?

Εγώ προτείνω να πάρετε τα "κούτσουρα" και να με πάτε μια βόλτα (ειδικά κάποιος που να φοράει 40άρια ελαστικά σαν τα δικά μου), μόνο έτσι θα γίνει δουλειά. Laughing Αν κι αυτό δε θα δείξει πόσο γρήγορα θα τα κλάσουν σε συνθήκες δρόμου, λακούβες, κλπ και θα αποκτήσουν μπόσικα. Wink
MEMsound - Σαβ 23 Νοέ 2013, 09:56:56
Θέμα δημοσίευσης:
θες να σε κανω μια βολτα με τα αλουμινια πίσω να δεις πως είναι... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
nido - Σαβ 23 Νοέ 2013, 14:39:35
Θέμα δημοσίευσης:
ΟΚ, και θα καθίσω με την πλάτη εκεί που κάποτε ήταν το πίσω κάθισμα, να κάνω μασαζάκι!
Laughing Laughing Laughing
nido - Δευ 25 Νοέ 2013, 17:42:05
Θέμα δημοσίευσης: Powerflex
Έκανα μια μικρή επαφή να τους πώ ότι είμαστε διάφοροι που ενδιαφερόμαστε για παραγγελία και να ρωτήσω τι προτείνουν για γρήγορη οδήγηση σε δρόμο (βουνό) και περιστασιακά track days - παρακάτω η απάντηση που μόλις μου έστειλαν:

POWERFLEX έγραψε:

Hi Nick,

Many thanks for your email.

The Road Series are a designed not only for normal road use for fast road use and occasional track days.

The bushes are designed to be approx. 25% harder than the original parts.

The Black Series parts are a little hard for daily driving and are more aimed at frequent track use and competition use.

For your needs, I would advise the Road Series range of parts.

Don't forget, our Road Series parts come with our Lifetime warranty.

If you have any further questions, please do not hesitate to contact me.

Kind Regards

James Bourn ~ Sales Manager

*****************************
EPTG Ltd
POWERFLEX
7 Union Buildings
Wallingford Road
Uxbridge
UB8 2FR
ENGLAND

Tel: (+44) 01895 460033
Fax: (+44) 01895 520095
sales@powerflex.co.uk
www.powerflex.co.uk
www.facebook.com/powerflex.bushes

nido - Δευ 25 Νοέ 2013, 19:16:18
Θέμα δημοσίευσης:
Και μερικά συμπληρωματικά στοιχεία που πιστεύω ότι λύνουν τις απορίες των περισσοτερων εδώ:

POWERFLEX έγραψε:

Hi Nick,

Polyurethane bushes don't lose their stiffness as such as the material doesn't deteriorate in the same way that rubber which is why we use Polyurethane.

One of our key selling points is the longevity of a PU bush compared to a standard rubber one and as you've mentioned, this is how we can afford to offer a lifetime warranty on our products.

Another key point is the design. If the bush is not designed correctly, it will not work correctly and therefore may fail as a consequence. Generally a bush will not fail due to wear, it will fail due to poor design.

The Black Series material is approx. 25% harder than our Road Series range. Aluminium is much harder.

Our Road range are softer than our Black Series parts because they are designed for better absorbtion to combat things like poor road surfaces.

A harder bush is better suited to a nice smooth race track, where absorbtion isn't a priority but how much flex the bush has is.

Both bushes are designed to deform and regain their shape, they not deform upon impact. However, you have a better change of not damaging something else form the suspension if you have a more compliant bush than one that is too hard.

If you want that hard, direct and racey feel and you are not concerned by noise or vibration then our Black Series parts are the way to go.

As I say, my recommendation for you would be to use our Road Series range if you are using your vehicle predominantly for road driving.

Kind Regards

James Bourn ~ Sales Manager

*****************************
EPTG Ltd
POWERFLEX
7 Union Buildings
Wallingford Road
Uxbridge
UB8 2FR
ENGLAND

Tel: (+44) 01895 460033
Fax: (+44) 01895 520095
sales@powerflex.co.uk
www.powerflex.co.uk
www.facebook.com/powerflex.bushes
******************************


Άρα Fast Road series κατά 25% σκληρότερα από μαμά, με εγγύηση εφ' όρου ζωής, και Black Series κατά άλλο ένα 25% σκληρότερα (δηλ. κάπου 55% σκληρότερα από μαμά - not too bad αν κάπου εκεί είναι, και αν δεν ενοχλούν οι κραδασμοί και ο θόρυβος που θα περνάει), και καμία σχέση με αλουμίνιο όπως Μάνθου. Και θεωρητικά αντέχουν όλα, δεν αποκτούν μόνιμη παραμόρφωση με κοπανήματα σαμαράκια τρύπες κλπ (απλά σου ταλαιπωρούν υπόλοιπο αμάξι όσο πιο σκληρά είναι).
Wink
alfasud - Δευ 25 Νοέ 2013, 19:25:33
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά με τα μαύρα, δεν έχω ακούσει κανέναν θόρυβο, ούτε μπροστά ούτε πίσω. Υπενθυμίζω όμως οτι έχω μαμά ανάρτηση ακομη...
Σαν γενική παρατήρηση, επειδή παλιότερα είχα δοκιμάσει και την fast road σειρα, την εξτρά σκληρότητα την καταλαβαίνω πιο πολύ στον μπροστινό, παρά στον πίσω άξονα. Cool
nido - Δευ 25 Νοέ 2013, 21:38:00
Θέμα δημοσίευσης:
Λογικό είναι αυτό που λες.

Επίσης Γιώργο τι προφίλ έχεις? Έχει σημασία πόσο αποροφά το λάστιχο τους κραδασμούς από την επιφάνεια του δρόμου και κατά πόσον επαφίεται αυτό στους συνδέσμους της ανάρτησης.

Για εμένα που έχω 40άρι, και που η ζάντα δεν απέχει από το δρόμο ούτε 3 δάχτυλα κι έχω και τις εγκάρσιες ράβδους στον πίσω άξονα να εμποδίζουν το παίξιμο των υστερούντων δεξιά-αριστερά στο όριο (άρα μικραίνει η ανάγκη για πρόσθετο "σφίξιμο" σε σχέση με απλό άξονα) το μόνο σίγουρο, επί της ουσίας, που θα κάνουν τα μαύρα εκτός πίστας (προφανώς και εντός, αλλά εκεί δε μας νοιάζει) θα είναι να μου δώσουν περισσότερους κραδασμούς. Τώρα, αν αυτοί πάνε πακέτο 1:1 με την κατά 25% μεγαλύτερη σκληρότητα, ΟΚ, μπορεί να μην είναι τόσο τραγικά τα πράγματα... Αλλά σίγουρα κάτι ξέρει ο Άγγλος (που έχει συνηθίσει και σε καλύτερη άσφαλτο) και λέει αυτά που λέει.
alfasud - Δευ 25 Νοέ 2013, 21:52:21
Θέμα δημοσίευσης:
Και το προφίλ είναι μαμά, 14ρες αλουμινένιες με τη στανταρτ διάσταση (55ρι??? δεν θυμάμαι..) Very happy !
nido - Παρ 06 Δεκ 2013, 18:22:43
Θέμα δημοσίευσης:
by the way, σινεμπλόκ για μπροστά αντιστρεπτική η Powerflex βγάζει μόνο για 20 και 22 χιλιοστά, για 21 παίρνουμε αυτό για 20άρα (στο οποίο η 21 μπαίνει λίγο πιο σφηνωτά - ούτε τρυπάμε ούτε τίποτα).

EDIT:
Δεν είναι ακριβώς έτσι --> Βλ. παρακάτω 2ο emal που μου έστειλαν για να διορθώσουν αυτό που μου είχαν απαντήσει στο πρώτο
MEMsound - Σαβ 07 Δεκ 2013, 14:22:17
Θέμα δημοσίευσης:
και μπολικο γρασσο... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
nido - Δευ 09 Δεκ 2013, 22:10:09
Θέμα δημοσίευσης:
Wink Laughing

Θα παραγγείλετε τελικά? ψηνόσαστε?
Παρεμπιπτόντως οι τιμές στο σαητ τους είναι RRP, δηλαδή τα βρίσκουμε λίγο φθηνότερα στην αγορά και παίζει και έκπτωση 10% σε κάποιον που μου πρότειναν και επικοινώνησα.

Αύριο πάει ο αδερφός μου Λονδίνο, μήπως να τον χώσω να φέρει τίποτα...?
Cool
alfasud - Δευ 09 Δεκ 2013, 22:54:29
Θέμα δημοσίευσης:
Πάρτε τηλ και στο Streat & Circuit . Καλές τιμές κάνει πιστεύω και αυτό τον καιρό έχει και δωρεάν μεταφορικά!
Ghost Dog - Τρι 10 Δεκ 2013, 07:24:23
Θέμα δημοσίευσης:
nido έγραψε:
Wink Laughing

Θα παραγγείλετε τελικά? ψηνόσαστε?
Παρεμπιπτόντως οι τιμές στο σαητ τους είναι RRP, δηλαδή τα βρίσκουμε λίγο φθηνότερα στην αγορά και παίζει και έκπτωση 10% σε κάποιον που μου πρότειναν και επικοινώνησα.

Αύριο πάει ο αδερφός μου Λονδίνο, μήπως να τον χώσω να φέρει τίποτα...?
Cool


Stevon & 'γω, ειμαστε σιγουρα μεσα, αλλα λεγαμε προς Φεβρουαριο-Μαρτιο,
μιας και τωρα εχουν προκυψει κατι γ@μι!@τ!κ@ και στους δυο μας......
Αν δεν τα βιαζεσαι πολύ........ Wink

Προβληματισμος!: Θα είναι σιγουρα κομπλε το σινεμπλόκ της 20αρας μπροστά αντιστρεπτικής στα δικα μας??? Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes
sps - Τρι 10 Δεκ 2013, 09:09:40
Θέμα δημοσίευσης:
Ακομα δεν εχω καταλαβει το λογο για τον οποιο πρεπει να αλλαχτουν τα σινεμπλοκ της αντιστρεπτικης. Τι θα κερδισουμε?

Εγω ειμαι μεσα για σινεμπλοκ πισω αξονα.
οποτε μου πειτε παραγγελνουμε.
nido - Τρι 10 Δεκ 2013, 19:20:40
Θέμα δημοσίευσης:
Ghost Dog έγραψε:

Προβληματισμος!: Θα είναι σιγουρα κομπλε το σινεμπλόκ της 20αρας μπροστά αντιστρεπτικής στα δικα μας??? Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes


Μου είχαν απαντήσει το εξής όταν τους ρώτησα:

Παράθεση:

Hi Nick

Thank you for your e-mail, yes it does refer to diameter of the roll bar, it will fit a bit tighter. Nothing will need to be drilled.


Kind Regards

Denise Thompson ~ Sales Assistant


*****************************

EPTG Ltd

POWERFLEX

7 Union Buildings

Wallingford Road

Uxbridge

UB8 2FR

ENGLAND


Tel: (+44) 01895 460033

Fax: (+44) 01895 520095

sales@powerflex.co.uk

www.powerflex.co.uk

www.facebook.com/powerflex.bushes



EDIT:

Και σε επόμενο email μου είπαν το εξής:

Παράθεση:
Hi Nick,

Unfortunately my colleague has mis-informed you in relation to it potentially fitting.

Normally compressing a bush in our Purple 80A material by an additional 1mm would be OK but due to the design of PFF50-403-20, it is not a traditional D-shaped ARB mount and therefore works in a different way.

As you can see from the image attached, it uses a 2-piece design with our harder Black 95A material as the inner part which then rotates inside the Purple 80A outer part.

I don’t think you will be able to put the Black piece on a larger bar as it will not clamp up enough and this would then hinder it being fitted into the outer part.

In my personal opinion, I do not think this bush would work with your application.



Kind Regards

James Bourn ~ Sales Director



*****************************

EPTG Ltd

POWERFLEX

7 Union Buildings

Wallingford Road

Uxbridge

UB8 2FR

ENGLAND



Tel: (+44) 01895 460033

Fax: (+44) 01895 520095

sales@powerflex.co.uk

www.powerflex.co.uk

www.facebook.com/powerflex.bushes

https://twitter.com/powerflexbushes

nido - Τρι 10 Δεκ 2013, 19:25:15
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Ακομα δεν εχω καταλαβει το λογο για τον οποιο πρεπει να αλλαχτουν τα σινεμπλοκ της αντιστρεπτικης. Τι θα κερδισουμε?

Εγω ειμαι μεσα για σινεμπλοκ πισω αξονα.
οποτε μου πειτε παραγγελνουμε.

Αν είναι ΟΚ και δεν έχουν ξεραθεί δε θα κερδίσουμε και πολλά, αν όχι...
http://lancialybra.mlemo.gr/operation/suspension/suspension_noise.htm
nido - Δευ 20 Ιαν 2014, 18:32:35
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτά τα έχει δοκιμάσει κανείς? Τι λένε?

http://www.vibra-technics.co.uk/peugeot/206

http://www.vibra-technics.co.uk/_assets/parts/diagrams/45254536632241_452.pdf


H powerflex δε φαίνεται να φτιάχνει κομπλέ σετ βάσεων μηχανής για το 206 και οι τύποι στη vibra-technics λένε ότι το natural/synthetic rubber είναι πιο κατάλληλο υλικό από πολυουρεθάνη για το χώρο του κινητήρα (πιο σταθερές ιδιότητες σε μεγάλο εύρος θερμοκρασιών, κλπ).
sps - Δευ 20 Ιαν 2014, 18:50:03
Θέμα δημοσίευσης:
Θα απαντησει ο Τακης Smile
cc 206 - Τρι 07 Οκτ 2014, 16:38:21
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα στην παρεα μια ερωτηση παρακαλω....επειδη σε κανα μηνα θα φοραω 18αρες με 35 προφιλ και αποστατες σε ολους τους τροχους...τι ειναι καλυτερο να βαλω απο powerflex στα μπροστινα ψαλιδια μαυρα η μπλε?και αν ξερετε κανα site απο ελλαδα για να παραγγειλω?thanks...
alfasud - Τρι 07 Οκτ 2014, 16:49:10
Θέμα δημοσίευσης:
35 προφιλ! Χαρα στο κουραγιο σου! Laughing Παρε τα μαυρα για πιο αντοχη!Εγω τα βρηκα στο street and circuit...
cc 206 - Τρι 07 Οκτ 2014, 17:00:47
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστο....ειδη ειχα 205/40/17 Απο 2004...τωρα θα γινει wrc...Aρκετα περιμενα....και πιστευω με 215/35/18.επειδη ειναι πιο πλατυ το λαστιχο θα εχω τους ιδιους κραδασμους ετσι κι αλλιως ειχα που ειχα....
nido - Τετ 30 Μάρ 2016, 14:50:29
Θέμα δημοσίευσης:
Περί σινεμπλόκ PowerFlex (που βγαίνουν για 20 & 22mm) & αντιστρεπτικής 21mm (206RC):
Έστειλα κάτι που δοκιμάζω στην PowerFlex και οι τύποι μου απάντησαν μέσα στην ίδια ώρα για να μου πουν "thanks".

Παράθεση:

Hi Nick,

Wow, what a great and innovative solution.
Thanks for sharing this with us.

Kind Regards

James Bourn ~ Sales Director

*****************************

EPTG Ltd
POWERFLEX
7 Union Buildings
Wallingford Road
Uxbridge
UB8 2FR
ENGLAND

Tel: (+44) 01895 460033
Fax: (+44) 01895 520095

sales@powerflex.co.uk

www.powerflex.co.uk
www.facebook.com/powerflex.bushes
https://twitter.com/powerflexbushes

*****************************


From: Nick D. <nido>
To: POWERFLEX <sales>
Subject: Re: Peugeot 206 RC front anti-roll bar bushes (for 21mm ARB)


Dear all,

Following your reply below (from a long, long time ago!) I thought I'd let you know of a little "mod" I'm testing (see attached photos) - I designed & laser-cut a couple of 0.6mm stainless steel "adapters" to fit your 22mm anti-roll bar bushes (PFF50-403-22) to my Peugeot 206RC's 21mm front ARB.
They're cut so that they can be easily "folded" around the ARB's mounting points before inserting your black compound inner part. I put them on this morning to replace my old OEM rubber bushes and they seem to work smoothly, with no funny noises or anything, but obviously only time will tell.

Just thought I'd share this with you, since you may have tried something like this before and you may have some recommendations (for example, at what point it will be a good idea to re-lubricate the bushes with the special grease compound that came with them).

Many thanks again for your support!

With kind regards,
Nick











MEMsound - Τετ 30 Μάρ 2016, 19:50:10
Θέμα δημοσίευσης:
very very nice!! Wink Wink

καταλαβες καποια διαφορα με την ανανεωση των σινεμπλοκ?
nido - Τετ 30 Μάρ 2016, 21:14:00
Θέμα δημοσίευσης:
Καμία. Laughing

Παρεμπιπτόντως, πριν δεν είχα τα μαμά που τους γράφω στο email αλλά ένα σετ της SWAG από μια on-line παραγγελία, που ενώ υποτίθεται ότι ήταν κατάλληλα για το δικό μου είχαν πιο μικρό slot και μάλιστα έγραφαν επάνω 20.0 αντί 21.0
MEMsound - Τετ 30 Μάρ 2016, 21:40:11
Θέμα δημοσίευσης:
Tease Tease Tease Laughing Laughing Laughing
SAXO N2 - Τρι 13 Μάρ 2018, 10:29:16
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα,

μια ερωτηση μιας και δεν βρηκα κατι στην αναζητηση & δεν ηθελα να ανοιξω νέο topic.

Τop mount από Peugeot 306 μπαινουν σε peugeot 106 ?

το εχει δοκιμασει καποιος?

ευχαριστω.
Nik_psa - Τετ 14 Μάρ 2018, 21:05:30
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν μπαίνουν
action_peugeot - Τετ 14 Μάρ 2018, 22:01:30
Θέμα δημοσίευσης:
nido έγραψε:
Αυτά τα έχει δοκιμάσει κανείς? Τι λένε?

http://www.vibra-technics.co.uk/peugeot/206

http://www.vibra-technics.co.uk/_assets/parts/diagrams/45254536632241_452.pdf


H powerflex δε φαίνεται να φτιάχνει κομπλέ σετ βάσεων μηχανής για το 206 και οι τύποι στη vibra-technics λένε ότι το natural/synthetic rubber είναι πιο κατάλληλο υλικό από πολυουρεθάνη για το χώρο του κινητήρα (πιο σταθερές ιδιότητες σε μεγάλο εύρος θερμοκρασιών, κλπ).

Νίκο καλησπέρα.
Έχω βάλει σε 207 και της τρείς είναι οκ. Ένα από αυτά είναι και του Χρήστου του γιού μου αν θέλεις για να το δούμε. Έχω βάλει και σε RENAULT CLIO I 1800 cc. Και σε RENAULT KANGOO 2000 cc.
SAXO N2 - Πεμ 15 Μάρ 2018, 08:37:57
Θέμα δημοσίευσης:
Nik_psa έγραψε:
Δεν μπαίνουν


σιγουρο ετσι?

κατι ενισχυμενο μπορω να κανω στα top mount?
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr