PSClub - Hellas

Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά - Συντήρηση air-condition

alekos - Δευ 05 Μάϊ 2003, 10:22:12
Θέμα δημοσίευσης: Συντήρηση air-condition
μια και ερχεται καλοκαιρι μηπως γνωριζει κανεις τη συντηρηση χρειαζεται
το air-condition ?

υπαρχουν φιλτρα που πρεπει να αλλαξουμε ?
να συμπληρωσουμε φρεον ? που μπορουμε να μετρησουμε ποσο φρεον
εχει το κλιματιστικο και αν ειναι σε καλη κατασταση?

μπορουμε με καπιους τροπους να αυξησουμε την αποδοση του χωρις προβληματα στο κινητηρα?
alxdr74 - Δευ 05 Μάϊ 2003, 12:50:26
Θέμα δημοσίευσης: Re: με το air-condition τι γινετε?
alekos έγραψε:
μια και ερχεται καλοκαιρι μηπως γνωριζει κανεις τη συντηρηση χρειαζεται
το air-condition ?

υπαρχουν φιλτρα που πρεπει να αλλαξουμε ?
να συμπληρωσουμε φρεον ? που μπορουμε να μετρησουμε ποσο φρεον
εχει το κλιματιστικο και αν ειναι σε καλη κατασταση?

μπορουμε με καπιους τροπους να αυξησουμε την αποδοση του χωρις προβληματα στο κινητηρα?
Απο οσο ξερω μια φορα το χρονο καλο ειναι να κανουμε απολυμανση στο air condition (καθαρισμα αεραγωγων και λοιπα) Το φρεον το εχω μετρησει στην αντιπρωσωπεια της περιοχης μου! Λογικα ολες το κανουν! Τωρα εαν μπορει να βγαζει περισοτερο ψυχρα δεν ξερω εαν γινεται Confused Σε μετρηση που εγινε στο δικο μου η θερμοκρασια του αερα που εβγαινε απο τους αεραγωγους ηταν 5 βαθμους!! Αλλα με την εσωτερικη ανακυκλωση του αερα και το αυτοκινητο μεσα σε σκια στο συνεργειο..
Mimis - Τρι 06 Μάϊ 2003, 15:56:01
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτό που ξέρω είναι οτι καλό είναι για την καλύτερη συντήρηση του, το air-condition πρέπει να δουλεύει το ελάχιστο 5 εως δέκα λεπτά, μια φορα το μήνα (ακόμα και κατα την διάρκεια του χειμώνα.
Ntinos - Τετ 07 Μάϊ 2003, 03:40:24
Θέμα δημοσίευσης:
λοιπον επειδη ειχα καιρο να κανω μηχανολογικη αναλυση εχουμε και λεμε... Very happy
τα air condition δεν χρησιμοποιουν πλεον το freon 12 αλλα μια 'νεα' (εδω και αρκετα χρονια) ψηκτικη ουσια την R 134α.
καλο ειναι να γινει ελεγχος στο κυκλωμα της αλλα τον κανουν και στα προγραμματισμενα σερβις (ελπιζω).
την αποδοση μπορουμε να την αυξησουμε (μεσω βαλβιδας) αλλα μπορει να κανουμε ζημια στον κομπρεσορα και θεωρητικα να επιβαρυνουμε και την λειτουργια του κινητηρα.απο την αλλη δεν ξερω αν μπορει λογο χρησης να αλλαζουν οι ρυθμισεις με τον καιρο με αποτελεσμα να υπαρχει μειωμενη αποδοση.μειωμενη αποδοση μπορει επισης να προελθει και απο χαλασμενο εξατμηστη (ψυγειο αιρ κοντισιον)
τελος πολυ σωστα πρεπει το αιρ κοντισιον να δουλευει συχνα ωστε και η φτερωτη του κομπρεσορα να μενει σε καλη κατασταση και να δουλευει το κυκλωμα.να υπενθιμισω πως για τον χειμωνα και για γρηγορο ξεθολωμα στα τζαμια μπορειτε να αναβετε το αιρκοντισιον μαζι με το καλοριφερ.ετσι περναει αερας μεσω αφυγρανσης στην καμπινα.
ΚΑΙ το αιρκοντισιον δεν το αναβουμε με πολλα χιλιομετρα στον δρομο (υψηλες στροφες κινητηρα)-(προσπαθουμε) δεν το αναλυω,βαριεμαι Twisted evil
το σβηνουμε επισης με χαμηλες στροφες στον κινητηρα.το καλυτερο?στο ρελαντι.για να εχουμε και του χρονου Very happy Cool
glf - Τετ 07 Μάϊ 2003, 13:25:14
Θέμα δημοσίευσης:
λίγο άσχετο με την κουβέντα, αλλά αν θέλει κάποιος κομπλέ σύστημα air-condition από 106, μπορούμε να το συζητήσουμε Smile
Το αγωνιστικό θέλει δίαιτα!
DimiP - Τετ 07 Μάϊ 2003, 17:51:03
Θέμα δημοσίευσης:
glf έγραψε:
λίγο άσχετο με την κουβέντα, αλλά αν θέλει κάποιος κομπλέ σύστημα air-condition από 106, μπορούμε να το συζητήσουμε Smile
Το αγωνιστικό θέλει δίαιτα!



θα βγαλεις το A/c ;; καλοκαιριατικα ;; θα λιωσειςςςςς!!!!

Mimis - Τετ 07 Μάϊ 2003, 19:08:20
Θέμα δημοσίευσης:
Ντίνο, εννοείς να ανάβουμε το air-condition το χειμώνα με την θερμοκρασία στο κόκκινο?(ζεστό).....
Ady - Πεμ 08 Μάϊ 2003, 07:48:26
Θέμα δημοσίευσης:
Mimis έγραψε:
Ντίνο, εννοείς να ανάβουμε το air-condition το χειμώνα με την θερμοκρασία στο κόκκινο?(ζεστό).....

Ναι, αυτό εννοεί ο Ντίνος....

Τα τζάμια ξεθαμπώνουν πολύ πιο γρήγορα.....
Mimis - Πεμ 08 Μάϊ 2003, 12:45:14
Θέμα δημοσίευσης:
ady έγραψε:

Ναι, αυτό εννοεί ο Ντίνος....

Τα τζάμια ξεθαμπώνουν πολύ πιο γρήγορα.....

ΟΚ ευχαριστώ, δεν το ήξερα, θα το δοκιμάσω τον επόμενο χειμώνα Laughing
Vasosh - Τετ 14 Μάϊ 2003, 00:31:41
Θέμα δημοσίευσης: A/c
re kopelia otan xrisimopiate to a/c to car sas xani apo tin dinami tou?
DimiP - Τετ 14 Μάϊ 2003, 07:02:48
Θέμα δημοσίευσης: Re: A/c
Vasosh έγραψε:
re kopelia otan xrisimopiate to a/c to car sas xani apo tin dinami tou?



φυσικα και χανει , ειδικα το 1400αρι 8v.!!
Ady - Τετ 14 Μάϊ 2003, 07:45:44
Θέμα δημοσίευσης: Re: A/c
Vasosh έγραψε:
re kopelia otan xrisimopiate to a/c to car sas xani apo tin dinami tou?

Δυστυχώς ναι....
Vasosh - Τετ 14 Μάϊ 2003, 11:18:21
Θέμα δημοσίευσης: a/c
Egw exw 1.9disel ke pragmatika den vlepw kamia diafora meni i idia sinami
mick206 - Τετ 14 Μάϊ 2003, 16:54:38
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
re kopelia otan xrisimopiate to a/c to car sas xani apo tin dinami tou?
dimip έγραψε:
φυσικα και χανει , ειδικα το 1400αρι 8v.!!

ady έγραψε:
Δυστυχώς ναι....


Πού να δείς το 1.1!!!
LaughingLaughingLaughingLaughingLaughingLaughingLaughingLaughingLaughingLaughingLaughingLaughing
Τρεχάτε ποδαράκια μου να μη σας πιάσει ο κ*λ*ς μου!
Και άμα τύχει και καμιά ανηφόρα...!!!
Κλάφτα Χαράλαμπε! Εκεί να δείς γέλιο!!!
LaughingLaughingLaughingLaughingLaughing
SnakeMJK - Τετ 14 Μάϊ 2003, 21:54:56
Θέμα δημοσίευσης: Re: A/c
Vasosh έγραψε:
re kopelia otan xrisimopiate to a/c to car sas xani apo tin dinami tou?


mou klevei toulaxiston 15hp :P
Ntinos - Πεμ 15 Μάϊ 2003, 02:49:54
Θέμα δημοσίευσης: Re: A/c
Vasosh έγραψε:
re kopelia otan xrisimopiate to a/c to car sas xani apo tin dinami tou?


σε ολα ταυτοκινητα αυτο συμβαινει.απλα σε αλλα ειναι λιγοτερο αισθητο και σε αλλα περισσοτερο. αυτο συμβαινει γιατι η μηχανη του αυτοκινητου οταν αναβουμε το αιρ κοντισιον ειναι υποχρεωμενη να επιβαρυνεται με το να κινει τον αξονα του κομπρεσσορα του αιρ κοντισιον ωστε να δουλεψει το κυκλωμα.αυτο γινεται μεσω ιμαντα (η μεταδοση της ροπης στρεψης) και παρεμβαλεται στον ιμαντα του δυναμο.εξου και οι απωλειες στην ισχυ.ενα πολυ ροπατο μοτερ (σενα συγκεκριμενο αμαξι μιλαμε παντα) λογικο ειναι να τα καταφερνει ποιο ευκολα (μεγαλυτερη ροπη στρεψης) και να μην δινει την αισθηση οτι ειναι πεσμενο λογο αιρ κοντισιον.γιαυτο και το diesel σου δεν παιρνει χαμπαρι Very happy ενω το 1,1 με ροπη μολις 9,5 kgm τα βρισκει σκουρα.παντως το δικο μου τουλαχιστον οταν αναβει κοβει αισθητα αλλα δεν το ψοφαει κιολας.επισης εχει πολυ καλη αποδοση.σενα corrolla που μπηκα τελευταιας γενειας ειχε την μιση αποδοση κατα τον ιουλιο.βεβαια μπορει να υπηρχε προβλημα αλλα γενικα σε 206 εχω ακουσει καλα λογια για το αιρ κοντισιον του.
alekos - Πεμ 15 Μάϊ 2003, 14:12:32
Θέμα δημοσίευσης:
σε μικρα κυβικα 800-900cc εχω ακουσει οτι εχουν ηλεκτρικο air-condition
ξερει κανεις αν ειναι καλυτερο η χειροτερο?
mick206 - Τετ 21 Μάϊ 2003, 21:22:56
Θέμα δημοσίευσης:
alekos έγραψε:
ηλεκτρικο air-condition

Shocked Shocked Shocked
Τί είναι αυτό πάλι; Confused
Ηλεκτρικό;; Πρώτη φορά το ακούω και φυσικά με εκπλήσσει...
Δηλαδή air-condition με αντίσταση; Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes
Φφφφσσσσσσσσττττττττττ μποινγκ!!!!
Φίλε Αλέκο μπορείς να μας πείς συγκεκριμένα για ποιά αμάξια μιλάς;
Μπορεί όντως να σου έχουν πεί σωστά αλλά δέν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο... Σε λίγο θα μας πούν πως είναι και επαναφορτιζόμενα... LaughingLaughingLaughingLaughingLaughingLaughingLaughingLaughingLaughingLaughingLaughing
alekos - Πεμ 22 Μάϊ 2003, 10:58:36
Θέμα δημοσίευσης:
μιλω για αυτοκινητα μικρου κυβισμου 900κκ και μικροτερου
οπως το FIAT CINQUECENTO οπου του εχουν βαλει ηλεκτρικο air-condition
γιατι το μοτερ του βγαζει λιγα αλογα με αποτελεσμα οταν
το αναψεις να σερνεται.

συνηθως το air-condition σου τρωι 3-4 αλογα ,με το ηλεκτρικο
εχεις μικροτερες απωλειες ισχυος.

ηλεκτρικο λεγεται μαλλον(δεν ειμαι σιγουρος) επειδη περνει κινηση
απο ενα ηλεκτρικο μοτερ και οχι απευθειας απο την μηχανη
mick206 - Πεμ 22 Μάϊ 2003, 17:57:56
Θέμα δημοσίευσης:
Το cinquecento και seicento βγάζουν 55 άλογα... Σωστά μέχρι εδώ;
Το 1.1lt 206(π.χ το δικό μου) βγάζει 60 άλογα...
Άν τρώει όπως λές 3-4 άλογα η διαφορά είναι πολύ μικρή(στα άλογα)... αλλά και πάλι και το δικό μου σέρνεται... χώρια που είναι και πιό βαρύ...
Γιατί να μην κάνει και η Peugeot μία τέτοια πατέντα και να βάλει και αυτή με τη σειρά της ηλεκτρικό air-condition; Rolling eyes
Τώρα για το ηλεκτρικό μοτεράκι δέν ξέρω τίποτα.
Και απο ότι βλέπω για να μή λέει κανείς μάλλον θα επικρατούν μαύρα μεσάνυχτα γι' αυτό το θέμα... Rolling eyes
Πιθανόν(δέν βάζω το χέρι μου στη φωτιά) να είναι χειρότερο γιατί είναι ηλεκτρικό και όταν θα πρέπει να δουλεύει θα καταπονεί την μπαταρία για να μπορεί να λειτουργήσει...
Κανένας άλλος καμία γνώμη; Rolling eyes
Αλεξ@νδρος - Πεμ 22 Μάϊ 2003, 22:43:32
Θέμα δημοσίευσης:
Διαφορα με το A\C σε δυναμη βλεπω μονο σε εντονη ανηφορα η με πολυ φορτιο.Αντιθετα οταν ειμαι μονος η με συνοδηγο επειδη η θερμοκρασια(του νερου) παραμενει κοντα στους 70 η λειτουργια του κινητηρα ειναι πιο ομαλη.
alekos - Παρ 23 Μάϊ 2003, 09:04:46
Θέμα δημοσίευσης:
μιλαω για τα FIAT CINQUECENTO 900κκ που βγαζουν 45 αλογα και οχι για τα 1100κκ που βγαζουν
55 οπως πολυ σωστα λες.

στα 1100 τους εχουν βαλει 'κανονικο' air-condition.
60velonis - Πεμ 31 Μάϊ 2007, 12:30:07
Θέμα δημοσίευσης:
εμενα το κλιματιστικο "πεθανε" μολις το αναβω δουλευει ενα λεπτο και μετα σταματαει επειδη χωρις κλιμα δεν γινεται .....πηγα στην αντιπροσωπεια και με ειπε ο μαστορας εκει οτι χρειζομαι μοτερ κλιματιστικου το οποιο κανει 165 ευρω τι να κανω το παραγειλα δεν ειχαν και περιμενω ξερει κανεις τιποτα για αυτο εχει παθει συμβει σε κανεναν το 206 εχει 60000 χιλ Crying or Very sad
206xs - Τρι 19 Ιούν 2007, 20:46:25
Θέμα δημοσίευσης:
το είχε πάθει το προηγούμενο το δικό μου το 1.4 8βάλβιδο με περίπου 80.000 χλμ λίγο πριν το πουλήσω η Πεζό μου ζήταγε αλλαγή όλου του συμπιεστή είχα πάει σε εναν αιρκοντισιονά στην Καλλιθέα δεν θυμάμαι που , νομίζω Δουράνης και μου έκανε ανακατασκευή με το ένα τρίτο των χρημάτων που ζήταγε η αντιπροσωπεία για καινούργιο.
torture - Σαβ 21 Ιούλ 2007, 19:16:20
Θέμα δημοσίευσης:
εμενα το δικο μου βρε παιδια ξαφνικα παρουσιασε προβλημα. πιο συγκεκριμενα ενω δουλευε κανονικα την μια μερα, την επομενη δεν εβγαζε κρυο. απλα φυσαγε αερα. το ειχα κανονικα στο κρυο αλλα τιποτα. απο τον αεραγωγο στο κεντρικο μερος της κονσολας που ειναι στην μερια του οδηγου φυσαει πιο πολυ απο τον ακριβως διπλανο του. οι πλαγιοι ειναι μια χαρα. υπαρχει κατι που μπορω να κανω μονος μου?
sps - Τετ 25 Ιούλ 2007, 08:57:20
Θέμα δημοσίευσης:
Εχω προβλημα με τον κλιματισμο.
Εχω συμπληρωσει 2 φορες φρεον, αλλα η αποοδοση χαλια μετα απο 2 εβδομαδες συμπληρωσης-τσεκαρισματος.
Βγαζει κρυο αερα μονο οι μισοι αεραγωγοι,προς τη θεση του οδηγου.
Οι αλλοι μισοι βγαζουν αερα περιβαλλοντος σε θερμοκρασια.
Ο μαστορας αφου μετρησε πιεσεις δε βρηκε να χανει φρεον, οποτε μαλλον εχει προβλημα ο συμπιεστης.
Απο μεταχειρισμενα μοτερακια εχετε ακουσει καθολου τιμες?
Τι αλλο να τσεκαρω πρινα αλλαξω συμπιεστη μπας και δεν ειναι αυτο?
elias - Τετ 25 Ιούλ 2007, 11:02:21
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Εχω προβλημα με τον κλιματισμο.
Εχω συμπληρωσει 2 φορες φρεον, αλλα η αποοδοση χαλια μετα απο 2 εβδομαδες συμπληρωσης-τσεκαρισματος.
Βγαζει κρυο αερα μονο οι μισοι αεραγωγοι,προς τη θεση του οδηγου.
Οι αλλοι μισοι βγαζουν αερα περιβαλλοντος σε θερμοκρασια
.
Ο μαστορας αφου μετρησε πιεσεις δε βρηκε να χανει φρεον, οποτε μαλλον εχει προβλημα ο συμπιεστης.
Απο μεταχειρισμενα μοτερακια εχετε ακουσει καθολου τιμες?
Τι αλλο να τσεκαρω πρινα αλλαξω συμπιεστη μπας και δεν ειναι αυτο?

Το είχα πάθει και εγώ πέρυσι. Άλλαξα το λάδι στον συμπιεστή (είχε πέσει η στάθμη του) και λύθηκε το πρόβλημα. Δες και αυτήν την περίπτωση πριν αλλάξεις συμπιεστή.
torture - Τετ 25 Ιούλ 2007, 13:15:15
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Εχω προβλημα με τον κλιματισμο.

Βγαζει κρυο αερα μονο οι μισοι αεραγωγοι,προς τη θεση του οδηγου.
Οι αλλοι μισοι βγαζουν αερα περιβαλλοντος σε θερμοκρασια.


κατι τετοιο κανει και σε μενα.
nuxx - Παρ 07 Σεπ 2007, 01:18:53
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Εχω συμπληρωσει 2 φορες φρεον, αλλα η αποοδοση χαλια μετα απο 2 εβδομαδες συμπληρωσης-τσεκαρισματος.
Βγαζει κρυο αερα μονο οι μισοι αεραγωγοι,προς τη θεση του οδηγου.
Οι αλλοι μισοι βγαζουν αερα περιβαλλοντος σε θερμοκρασια.


Εχω ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο προβλημα. Εχω ενα 206 (avatar) και το πηρα μεταχειρισμενο με 62.000 το Νοεμβρη.
Ολο το χειμωνα δεν ασχοληθηκα με AC, αλλα φετος το καλοκαιρι ελιωσα κυριολεκτικα. Πηγα στους πρωτους καυσωνες σε ενα μαστορα και εβαλε φρεον και εδειχνε θερκρασια καμπινας η μετρηση 7C βαθμους. Μετα απο 1-2 εβδομαδες επαθα αυτο που επαθε και ο sps.
Του το ξαναπηγα και εβαλε ξανα φρεον και ειπε την επομενη που θα χαλασει να του το παω να βαλει λεει φωσφωρο μεσα στο λαστιχακι του AC, να το αλλαξει και κατι τετοια, να δει που χανει......

Εσεις που ασχολειστε, λετε να ειναι τοσο απλο? Λετε να φταιει το μοτερακι?
Να του πω του τυπου να αλλαξει το λάδι στον συμπιεστή, που ανεφερε και ο φιλος elias παραπανω?
Touristas - Παρ 07 Σεπ 2007, 06:11:12
Θέμα δημοσίευσης:
Στην καλύτερη θα την γλιτώσεις με ένα φίλτρο.
Εάν πάλι το φίλτρο είναι καθαρό το ποιο πιθανό να θέλει ψυγείο ίσως και σωλήνες μιας και είναι του 99.
Με το να αλλάξεις λάδια στο συμπιεστή δεν κερδίζεις τίποτα ούτε θα φτιάξει η διαρροή.
torture - Παρ 14 Σεπ 2007, 11:55:58
Θέμα δημοσίευσης:
εμενα παλι μου ειπαν οτι ηθελε φρεον. εβαλα και ολα οκ Cool
Touristas - Σαβ 15 Σεπ 2007, 13:25:13
Θέμα δημοσίευσης:
Για να θέλει φρεον πάει να πει πως από κάπου έχει διαρροή και κάποια στιγμή θα το ξανά χάσει.
ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ - Τρι 18 Σεπ 2007, 10:58:27
Θέμα δημοσίευσης:
Το δικό μου αιρ κοντισιον απεβίωσε (μαλλον) προχθές. Στην αρχή δεν είχε απόδοση καλή ενω την προηγούμενη μέρα δούλευε κανονικα. Καποια στιγμί το εκλεισα και όταν το ξανάνοιξα έκανε ενα θορυβο δυνατο το οποίο έμοιαζε σαν συμπίεστης ?? δεν ξέρω καμία ιδέα κανεις??
volvos - Τρι 30 Οκτ 2007, 13:55:40
Θέμα δημοσίευσης:
to diko Μου χανει συνεχεια το φρεον.
ο ειδικος απεφανθει ψυγειο αιρκοντισιον
κοστος πεζο?
250+

απο ντινο
βρηκα valeo καινουργιο 90γιουροοο Cool

οποτε οποιος εχει αντιστοιχο θεμα...ντιιιιιιινο Laughing
p206Mike - Τρι 30 Οκτ 2007, 14:11:33
Θέμα δημοσίευσης:
+1
Και γω ομοιοπαθής, vovle,,,

Οπότε κανονίζουμε για 2?
Ghost Dog - Τρι 30 Οκτ 2007, 15:04:07
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι, κανονιστε group-buy! Laughing
volvos - Τρι 30 Οκτ 2007, 15:39:18
Θέμα δημοσίευσης:
Ειμαστε στα 3 με αλεξη... Cool
p206Mike - Τρι 30 Οκτ 2007, 15:42:51
Θέμα δημοσίευσης:
Τζάμι, να σου πω τα ίδια φοράμε...?
volvos - Τρι 30 Οκτ 2007, 15:46:10
Θέμα δημοσίευσης:
αυτο θα μας το επιβεβαιωσει ο αργυρης αλλα ντινος ειπε οτι ενα κωδικο εβλεπε...
volvos - Τετ 31 Οκτ 2007, 17:04:36
Θέμα δημοσίευσης:
Mιλησα με αργυρη. ενα ψυγειο αιρκοντισιον φορανε ολα τα 206

τελικη τιμη απο ντινο 90ευρω (επιβεβαιωσα σημερα) Valeo.

καποιος να ρωτησει ελτρεκκα και αν ειναι να τα κλεισουμε γιατι τωρα εχει ενα μονο για μενα Laughing (του ειπα οτι προς χριστουγεννα θα τα θελουμε για να πληρωθουν απο δωρο)
Sidobre - Πεμ 01 Νοέ 2007, 16:34:10
Θέμα δημοσίευσης:
Δυστυχώς θέλω και εγώ ψυγείο (αν δεν το ξηλώσω όλο!)
volvos - Πεμ 01 Νοέ 2007, 16:40:49
Θέμα δημοσίευσης:
122 eltrekka πηρα ρωτησα.

για ρωτηστε τι εκπτωση μας κανουν να ξερουμε
MEMsound - Πεμ 01 Νοέ 2007, 17:27:38
Θέμα δημοσίευσης:
γιατί δεν ρώτησες ρε κουκουρούκου αφού πήρες?
θα πάρω αυριο αν και νομίζω κάπου στο σπίτι το εχω γραμμένο (θα δω το βραδυ)
Athens - Παρ 27 Ιούν 2008, 16:34:00
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια εγώ το έβαζα στους 14C και δεν μπορούσες να πείς ότι πάγωνε.Σήμερα όταν το πήρα απο το service των 60000km είδα αμέσως διαφορά...Μουδιάσαν τελείως τα χέρια μου τα πόδια μου όλα Very happy
Steve - Παρ 27 Ιούν 2008, 16:50:39
Θέμα δημοσίευσης:
Ε να τα κάνουμε λίγο μασάζ τότε να ξεμουδιάσουν ... Love
Athens - Τρι 29 Ιούλ 2008, 09:33:17
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Ε να τα κάνουμε λίγο μασάζ τότε να ξεμουδιάσουν ... Love


μουαχα0χα00χα0χα0χ0 !
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Πεμ 27 Νοέ 2008, 23:07:18
Θέμα δημοσίευσης: προβλημα αιρκοντισιον
εμενα δυστιχως το αιρκοντισιον μου τα επαιξε δεν βγαζες τιποτα. Παντος ρε παιδια αυτα τα συνεργεια ειναι απαραδεκτα το εχω το αυτοκινητο 6.5χρονια δεν μου εχουνε κανει συντηρηση στο αιρκοντιοσιον ουτε μια φορα.
Οταν παταω το κουμπι να λειτουργησει κομπλαρει αλλα δεν βγαζει κρυο αερα. Γνωριζει κανεις κοστος συντηρησης?
vamvakoolas - Παρ 28 Νοέ 2008, 13:07:30
Θέμα δημοσίευσης:
κομπλαρε ή εχεις κανενα ποιο χοντρο προβλημα Question
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Σαβ 27 Δεκ 2008, 19:53:42
Θέμα δημοσίευσης: αιρκοντισιον
vamvakoolas έγραψε:
κομπλαρε ή εχεις κανενα ποιο χοντρο προβλημα Question


Τελικά ηταν κατι πολυ απλο θέλει φρέον τι γλίτωσα
Touristas - Κυρ 28 Δεκ 2008, 09:19:04
Θέμα δημοσίευσης:
Το ότι θέλει φρεον δεν είναι απλό αυτό σημαίνει πως κάπου έχει διαρροή.
Για ρίξε μια ματιά στις σωλήνες που είναι στο συμπιεστή κοντά και δες και το ψυγείο.
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Κυρ 28 Δεκ 2008, 17:20:29
Θέμα δημοσίευσης: αιρκοντίσιον
[quote="Touristas"]Το ότι θέλει φρεον δεν είναι απλό αυτό σημαίνει πως κάπου έχει διαρροή.
Για ρίξε μια ματιά στις σωλήνες που είναι στο συμπιεστή κοντά και δες και το ψυγείο.[/quot

απο ελεγχο που εγινε χανει απο τις δυο βαλβίδες που εχει . Συνολο μου ειπε με γεμισμα ειναι στο 60ευρω.
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Κυρ 19 Απρ 2009, 22:11:43
Θέμα δημοσίευσης: κοστος συντηρησης
Touristas έγραψε:
Το ότι θέλει φρεον δεν είναι απλό αυτό σημαίνει πως κάπου έχει διαρροή.
Για ρίξε μια ματιά στις σωλήνες που είναι στο συμπιεστή κοντά και δες και το ψυγείο.


Αργυρη πες μου την γνωμη σου μου πηρανε για αλλαγη δυο βαλβίδων και γεμισμα με φρεον 70 ευρω ειναι λογικη τιμη?
abaleo - Πεμ 11 Ιούν 2009, 20:57:14
Θέμα δημοσίευσης:
πιθανόν να το έχετε παρατηρήσει και αλλοι γιατί έγω και στα δύο 206 που είχα, όταν απενεργοποιείται το air condition, ο αέρας που βγαίνει από τους αεραγωγούς έχει μια κάπως βαριά οσμή... Μόνο κατα την απενεργοποίηση και όχι κατά τη συνεχή λειτουργία του A/C ή του αέρα. Θέλει κάποιο καθαρισμό-απολύμανση?
bakclima - Πεμ 11 Ιούν 2009, 21:08:16
Θέμα δημοσίευσης:
ειπαμε μια φορα το χρονο απολυμανσει ο κλιματισμος Exclamation
paranoia - Τρι 14 Ιούλ 2009, 16:09:51
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά σε μένα κατά πάσα πιθανότητα τα έχει παίξει το μοτέρ του a/c.
Ξέρετε περίπου κόστος για καινούριο ή μεταχειρισμένο;
paranoia - Τρι 14 Ιούλ 2009, 16:46:02
Θέμα δημοσίευσης:
paranoia έγραψε:
Παιδιά σε μένα κατά πάσα πιθανότητα τα έχει παίξει το μοτέρ του a/c.
Ξέρετε περίπου κόστος για καινούριο ή μεταχειρισμένο για ενα 206 cc;

vamvakoolas - Τετ 15 Ιούλ 2009, 14:50:12
Θέμα δημοσίευσης:
τα εχω γραψει πολλες φορες και εγω και αλλα παιδια Evil Evil Evil

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=16473
paranoia - Πεμ 16 Ιούλ 2009, 12:23:06
Θέμα δημοσίευσης:
Kαταρχάς sorry για το διπλό ποστ πιο πάνω.
Και δεν ξέρω αν είναι το ίδιο αλλά εγώ ενδιαφέρομαι για μοτέρ (έτσι είπε ο μάστορας), όχι για κομπρέσσορα.
moyxasglx - Σαβ 18 Ιούλ 2009, 20:48:42
Θέμα δημοσίευσης: paidia exw ena problima
καλησπερα αλανια! λοιπον εχω ενα προβλημα με το air condition μου... δεν στελνει εντολη ο εγκεφαλοσ στο συμπιεστη!! η ιστορια εχει ωσ εξης το αμαξι το τρακαρα στο πισω μεροσ πριν ενα χρονο... και φετοσ το εφτιαξα... λοιπον πριν τρακαρω ******αλλα τωρα νεκρο... το θεμα ειναι οτι κατα περιεργο τροπο ανοιξαν ο αεροσακος μπροστα!! τεσπα μη πωσ ξερει κανει αν ο εγκεφαλοσ τoy αεροσακου παιζει κανενα ρολο??? ολεσ οι ασφαλιεσ ειναι κομλε τισ ελενξα κ μετρησα το καλοδιο που παει στον συμπιεστη και δν εχει παροχη ρευματοσ... please help!!!


Να έχεις ποιο "συγκρατημένες" εκφράσεις σε παρακαλώ

edited by ModTeam
Stevon

vamvakoolas - Δευ 20 Ιούλ 2009, 10:16:39
Θέμα δημοσίευσης:
paranoia έγραψε:
Kαταρχάς sorry για το διπλό ποστ πιο πάνω.
Και δεν ξέρω αν είναι το ίδιο αλλά εγώ ενδιαφέρομαι για μοτέρ (έτσι είπε ο μάστορας), όχι για κομπρέσσορα.


το ιδιο ειναι δε λεγεται μοτερ ειναι ειτε μηχανικος (air condition) ειτε αυτοματος (clima)
abaleo - Παρ 31 Ιούλ 2009, 19:53:03
Θέμα δημοσίευσης:
abaleo έγραψε:
πιθανόν να το έχετε παρατηρήσει και αλλοι γιατί έγω και στα δύο 206 που είχα, όταν απενεργοποιείται το air condition, ο αέρας που βγαίνει από τους αεραγωγούς έχει μια κάπως βαριά οσμή... Μόνο κατα την απενεργοποίηση και όχι κατά τη συνεχή λειτουργία του A/C ή του αέρα. Θέλει κάποιο καθαρισμό-απολύμανση?

Πήγα επιτέλους για τη λεγόμενη "συντήρηση".
Ο τυπάς μου άλλαξε φιλτρο καμπίνας (επρεπε γτ είχε γίνει χωματερή εκει πάνω) και έβαλε απολυμαντικό σπρέι στους αεραγωγούς. Η οσμή σχεδόν εξαφανίστηκε αλλά με το αναλογο κόστος...
15€ φιλτρο, 20€ σπρει, 5€ εργασία...=αστα να πανε!

Παρατηρουσα το μπουκαλι με το απολυμαντικο, ελεγε οτι επαρκει για δυο χρήσεις στις οδηγίες. Με βλεπω του χρόνου να κανω μονος μου την απολύμανση. Καπου θα πωλειται αυτο το σπρει
Steve - Παρ 31 Ιούλ 2009, 23:55:54
Θέμα δημοσίευσης:
Έχει Summer check in στην peugeot με 39 ευρώ συντήρηση και συμπλήρωση φρέον και 20% έκπτωση στα ανταλλακτικά a/c... μέχρι 31 Σεπτεμβρίου...
birbilakos - Δευ 03 Αύγ 2009, 11:11:14
Θέμα δημοσίευσης:
abaleo έγραψε:
abaleo έγραψε:
πιθανόν να το έχετε παρατηρήσει και αλλοι γιατί έγω και στα δύο 206 που είχα, όταν απενεργοποιείται το air condition, ο αέρας που βγαίνει από τους αεραγωγούς έχει μια κάπως βαριά οσμή... Μόνο κατα την απενεργοποίηση και όχι κατά τη συνεχή λειτουργία του A/C ή του αέρα. Θέλει κάποιο καθαρισμό-απολύμανση?

Πήγα επιτέλους για τη λεγόμενη "συντήρηση".
Ο τυπάς μου άλλαξε φιλτρο καμπίνας (επρεπε γτ είχε γίνει χωματερή εκει πάνω) και έβαλε απολυμαντικό σπρέι στους αεραγωγούς. Η οσμή σχεδόν εξαφανίστηκε αλλά με το αναλογο κόστος...
15€ φιλτρο, 20€ σπρει, 5€ εργασία...=αστα να πανε!

Παρατηρουσα το μπουκαλι με το απολυμαντικο, ελεγε οτι επαρκει για δυο χρήσεις στις οδηγίες. Με βλεπω του χρόνου να κανω μονος μου την απολύμανση. Καπου θα πωλειται αυτο το σπρει


Υπάρχει κάπου αυτό το σπρεί;

Και από που/πως το βάζεις;
silencer_000 - Τρι 04 Αύγ 2009, 01:29:10
Θέμα δημοσίευσης:
Απολυμπαντικό sprey για το aircondition αυτοκινήτου (για μικροβια και μυρωδιά) έχουν τα μαγαζία αυτοκινήτων, το πράκτικερ πχ.
Δεν ξέρω μόνο αν λέμε το ίδιο και αν της αντιπροσωπείας είναι πιο αξιόπιστο.
grey_fox - Τρι 06 Ιούλ 2010, 22:53:48
Θέμα δημοσίευσης:
Σκεφτόμουνα μιας και είμαστε καλοκαίρι να πάω για μια συντηρηση στον κλιματισμό μιας και έχω αρκετά χρόνια να κάνω και μάλιστα σκέφτομαι για το summer check up που έχει η peugeot.

Παράθεση:
PEUGEOT AFTER SALES “SUMMER CHECK-UP”

Υποδεχτείτε το καλοκαίρι με κέρδος και ασφάλεια!

Η Lion Ελλάς AE, Γενική Αντιπροσωπεία Αυτοκινήτων Peugeot και αυτό το καλοκαίρι φροντίζει τους κατόχους αυτοκινήτων Peugeot, καθώς με το πρόγραμμα «Peugeot Summer Check-Up» προσφέρει ένα πλήρες πακέτο εποχιακού ελέγχου και συντήρησης του συστήματος κλιματισμού και του αυτοκινήτου στο πλαίσιο των Θερινών Ελέγχων Peugeot. Το πρόγραμμα Θερινού Ελέγχου Peugeot “Summer Check-Up”, περιλαμβάνει : • Δωρεάν τεχνικό έλεγχο 15 σημείων • Δωρεάν έλεγχο κλιματισμού • Βιολογικό καθαρισμό του συστήματος κλιματισμού, με κόστος 39€ • 20% έκπτωση σε ανταλλακτικά και εργασία για οποιαδήποτε επέμβαση χρειαστεί στο σύστημα κλιματισμού • 20% έκπτωση στα αξεσουάρ και ποδήλατα Peugeot Όλοι όσοι επωφεληθούν του προγράμματος «Peugeot Summer Check-Up», θα συμμετέχουν σε κλήρωση με δώρο 10 ποδήλατα Peugeot. Με μία επίσκεψη σε έναν από τους Εξουσιοδοτημένους Επισκευαστές Αυτοκινήτων Peugeot έως τις 30 Ιουλίου 2010, ο ιδιοκτήτης αυτοκινήτου Peugeot μπορεί να απολαύσει … τη φροντίδα που αξίζει το αυτοκίνητo


Μέσα στα 40 ευρώ όμως είναι και η συμπλήρωση φρέον ή θα αλλάζουν και άλλα που μπορεί να μη χρειάζονται και μετά θα ζητάνε μαλιοκέφαλα;

Επίσης στα ίδια χρήματα έχουν και τα fit n go service για τον κλιματισμό...

Έχει κανείς ιδέα ποιον να προτιμήσω;
sonermgb - Τετ 07 Ιούλ 2010, 20:41:23
Θέμα δημοσίευσης:
abaleo έγραψε:
abaleo έγραψε:
πιθανόν να το έχετε παρατηρήσει και αλλοι γιατί έγω και στα δύο 206 που είχα, όταν απενεργοποιείται το air condition, ο αέρας που βγαίνει από τους αεραγωγούς έχει μια κάπως βαριά οσμή... Μόνο κατα την απενεργοποίηση και όχι κατά τη συνεχή λειτουργία του A/C ή του αέρα. Θέλει κάποιο καθαρισμό-απολύμανση?

Πήγα επιτέλους για τη λεγόμενη "συντήρηση".
Ο τυπάς μου άλλαξε φιλτρο καμπίνας (επρεπε γτ είχε γίνει χωματερή εκει πάνω) και έβαλε απολυμαντικό σπρέι στους αεραγωγούς. Η οσμή σχεδόν εξαφανίστηκε αλλά με το αναλογο κόστος...
15€ φιλτρο, 20€ σπρει, 5€ εργασία...=αστα να πανε!

Παρατηρουσα το μπουκαλι με το απολυμαντικο, ελεγε οτι επαρκει για δυο χρήσεις στις οδηγίες. Με βλεπω του χρόνου να κανω μονος μου την απολύμανση. Καπου θα πωλειται αυτο το σπρει

Ξερεικανεις που βρισκεται το φιλτρο καμπινας σε 307 φαισλιφτ?Ειχα δει σε ενα σκοντα οτι ηταν απο κατω αριβως πισω απτο ντουλαπακι του συνοδηγου.
alexandros 207 Rallye - Πεμ 08 Ιούλ 2010, 13:35:04
Θέμα δημοσίευσης:
grey_fox έγραψε:
Σκεφτόμουνα μιας και είμαστε καλοκαίρι να πάω για μια συντηρηση στον κλιματισμό μιας και έχω αρκετά χρόνια να κάνω και μάλιστα σκέφτομαι για το summer check up που έχει η peugeot.

Παράθεση:
PEUGEOT AFTER SALES “SUMMER CHECK-UP”

Υποδεχτείτε το καλοκαίρι με κέρδος και ασφάλεια!

Η Lion Ελλάς AE, Γενική Αντιπροσωπεία Αυτοκινήτων Peugeot και αυτό το καλοκαίρι φροντίζει τους κατόχους αυτοκινήτων Peugeot, καθώς με το πρόγραμμα «Peugeot Summer Check-Up» προσφέρει ένα πλήρες πακέτο εποχιακού ελέγχου και συντήρησης του συστήματος κλιματισμού και του αυτοκινήτου στο πλαίσιο των Θερινών Ελέγχων Peugeot. Το πρόγραμμα Θερινού Ελέγχου Peugeot “Summer Check-Up”, περιλαμβάνει : • Δωρεάν τεχνικό έλεγχο 15 σημείων • Δωρεάν έλεγχο κλιματισμού • Βιολογικό καθαρισμό του συστήματος κλιματισμού, με κόστος 39€ • 20% έκπτωση σε ανταλλακτικά και εργασία για οποιαδήποτε επέμβαση χρειαστεί στο σύστημα κλιματισμού • 20% έκπτωση στα αξεσουάρ και ποδήλατα Peugeot Όλοι όσοι επωφεληθούν του προγράμματος «Peugeot Summer Check-Up», θα συμμετέχουν σε κλήρωση με δώρο 10 ποδήλατα Peugeot. Με μία επίσκεψη σε έναν από τους Εξουσιοδοτημένους Επισκευαστές Αυτοκινήτων Peugeot έως τις 30 Ιουλίου 2010, ο ιδιοκτήτης αυτοκινήτου Peugeot μπορεί να απολαύσει … τη φροντίδα που αξίζει το αυτοκίνητo


Μέσα στα 40 ευρώ όμως είναι και η συμπλήρωση φρέον ή θα αλλάζουν και άλλα που μπορεί να μη χρειάζονται και μετά θα ζητάνε μαλιοκέφαλα;

Επίσης στα ίδια χρήματα έχουν και τα fit n go service για τον κλιματισμό...

Έχει κανείς ιδέα ποιον να προτιμήσω;


γνωμη μου ειναι να πας στην Peugeot
με τα ιδια χρηματα σου προσφερουν περισσοτερα
και εχει και εκπτωση

οσο για το αν κανουν συμπλήρωση φρέον ή θα αλλάζουν και άλλα
ρωτησε τους δεν ειναι ντροπη
Wink

ΥΓ το αρθρο που το βρηκες?
στο site της peugeot δεν το ειδα
grey_fox - Πεμ 08 Ιούλ 2010, 14:18:09
Θέμα δημοσίευσης:
Eδώ το βρήκα το άρθρο.
http://www.peugeot.gr/news/inside.php?id=229&year=2010

Εμένα είπαν ότι γίνεται έλεγχος 15 σημείων του αυτοκινήτου, έλεγχος του κλιματισμού και βιολογικός καθαρισμός του κλιματισμού με 40 ευρώ. Από 'κει και πέρα ότι άλλο χρειάζεται σε ρωτάνε, δηλαδή αν θέλει συμπλήρωση το φρέον ή αντικατάσταση πόσο πάει στο περίπου;
reselie - Πεμ 08 Ιούλ 2010, 14:32:32
Θέμα δημοσίευσης:
δημιουργια κενου στο συστημα και γεμισμα φρεον πληρωσε 35ευρω περιπου ( ισως εκανε και τιποτα αλλο δεν ρωτησα...!)
nikos 206cc - Κυρ 19 Ιούν 2011, 16:13:35
Θέμα δημοσίευσης:
Πηγα να ανοιξω το Α/C προχθες και τιποτα!!
Οταν παταω το κουμπι να γυρισει απο το καλοριφερ στο αιρκοντισιον δεν κανει τπτ Crying or Very sad
Ουτε καν ανεβαινουν οι στροφες του ρελαντι...
Παιζει να τελειωσε το φρεον?απο που το βλεπω αυτο?
Παιζει να ειναι τπτ ηλεκτρολογικο?
TopGear - Κυρ 19 Ιούν 2011, 18:20:30
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
Πηγα να ανοιξω το Α/C προχθες και τιποτα!!
Οταν παταω το κουμπι να γυρισει απο το καλοριφερ στο αιρκοντισιον δεν κανει τπτ Crying or Very sad
Ουτε καν ανεβαινουν οι στροφες του ρελαντι...
Παιζει να τελειωσε το φρεον?απο που το βλεπω αυτο?
Παιζει να ειναι τπτ ηλεκτρολογικο?


Εγώ έπαθα αυτό. Πέρυσι τον Αύγουστο, δούλευε κανονικότατα, ακόμη και σε πολύ μεγάλες ζέστες. Το βάζω κατά τον Οκτώβριο να κάνω τη λεγόμενη "συντήρηση", αλλά έβγαζε αν όχι ζεστό, αέρα σε θερμοκρασία περιβάλλοντος. Το άφησα και είπα να το φτιάξω όταν πιάσουν ζέστες.

Ευτυχώς το δικό μου, το έλεγξε και απλά είχε χάσει φρέον, χωρίς να υπάρχει διαρροή κάπου στο σύστημα. Μου συμπλήρωσε φρέον και μου είπε να ξαναπάω όταν αρχίσουν οι υψηλές θερμοκρασίες. Φρέον συν βιολογικός καθαρισμός συν εργασία κτλ, 50 ευρώ. Εντυπώσεις; Αν και το'χω χρησιμοποιήσει πολύ λίγες φορές, στην αρχή σαν να μην έβγαζε τόσο πολύ κρύο ή τουλάχιστον, όπως έβγαζε όταν τελευταία φορά το είχαν ελέγξει στην Peugeot (πέρισυ ή πρόπερσυ). Με τις επόμενες χρήσεις, μου φάνηκε πώς άρχισε να παγώνει καλύτερα. Θα ξαναπάω μέσα στη βδομάδα να μου πούνε πώς τους φαίνεται.

Τώρα, για το αν ήταν φυσιολογική η απώλεια στο φρέον (χωρίς να υπάρχουν διαρροές στο σύστημά μου), μου είπε ότι αν είναι παλιό το αμάξι, είναι πιθανό κάτι τέτοιο, ειδικά αν έχει να συμπληρωθεί φρέον κανά 2 χρόνια.

Εσύ όταν το βάζεις μπροστά, ακούς το τσικ που κάνει όταν ξεκινά να δουλεύει ο κομπρέσσορας; Αν όχι, πας αρχικά για έλεγχο κομπρέσσορα, ειδάλλως, έχεις απώλεια φρέον από διαρροή. Αν είσαι τυχερός και είναι η φυσιολογική απώλεια με το χρόνο, είσαι οκ, αν υπάρχει αλλού η διαρροή όμως, τρέχα γύρευε. Μου είπαν ότι στη δεύτερη περίπτωση, θα πληρώσεις πολλά για να ανακαλύψεις πού στο καλό είναι η διαρροή και για να τη φτιάξεις.
makis106 - Κυρ 19 Ιούν 2011, 20:54:32
Θέμα δημοσίευσης:
Idea Έχετε πάντα στο μυαλό σας ότι (σύμφωνα με οδηγίες Peugeot):
"Θέτετε σε λειτουργία το σύστημα αιρκοντίσιον για 5 ως 10 λεπτά, μία ή δύο
φορές το μήνα, ώστε να διατηρείται σε άψογη κατάσταση λειτουργίας"

Μην το κλείνετε δλδ τον Σεπτέμβρη και το ξαναανοίγετε τον Ιούνιο, γιατί δεν...
nikos 206cc - Κυρ 19 Ιούν 2011, 20:57:56
Θέμα δημοσίευσης:
TopGear έγραψε:
[ Εσύ όταν το βάζεις μπροστά, ακούς το τσικ που κάνει όταν ξεκινά να δουλεύει ο κομπρέσσορας; Αν όχι, πας αρχικά για έλεγχο κομπρέσσορα, ειδάλλως, έχεις απώλεια φρέον από διαρροή. Αν είσαι τυχερός και είναι η φυσιολογική απώλεια με το χρόνο, είσαι οκ, αν υπάρχει αλλού η διαρροή όμως, τρέχα γύρευε. Μου είπαν ότι στη δεύτερη περίπτωση, θα πληρώσεις πολλά για να ανακαλύψεις πού στο καλό είναι η διαρροή και για να τη φτιάξεις.


Φοβαμαι οτι πρεπει να εχει να κανει με τον κομπρεσσορα...οταν παταω το κουμπι να αλλαξει απο καλοριφερ σε αιρ κοντισιον δεν κανει το χαρακτηριστικο ηχο και δεν ανεβαινουν ουτε καν οι στροφες στο ρελαντι,κοινως, δεν δουλευει Crying or Very sad
Φρεον αλλαξα περυσι,αλλα σιγουρα δεν παιζει να ειναι υγρα,γιατι δεν βγαζει καν αερα Confused
Ο κομπρεσσορας ειναι ακριβος?
Steve - Κυρ 19 Ιούν 2011, 21:29:12
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
Ο κομπρεσσορας ειναι ακριβος?
700 καινούριος, 200 με 300 μεταχειρισμένος Crying or Very sad
TopGear - Κυρ 19 Ιούν 2011, 21:44:03
Θέμα δημοσίευσης:
Σου δώσανε την απάντηση...Περαστικά. Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
nikos 206cc - Κυρ 19 Ιούν 2011, 21:59:24
Θέμα δημοσίευσης:
Ας ευχηθω λοιπον να μην την φαω απο κομπρεσσορα Mad
greenpug106 - Δευ 20 Ιούν 2011, 06:20:18
Θέμα δημοσίευσης:
TopGear έγραψε:

Αν είσαι τυχερός και είναι η φυσιολογική απώλεια με το χρόνο, είσαι οκ, αν υπάρχει αλλού η διαρροή όμως, τρέχα γύρευε. Μου είπαν ότι στη δεύτερη περίπτωση, θα πληρώσεις πολλά για να ανακαλύψεις πού στο καλό είναι η διαρροή και για να τη φτιάξεις.


Βάζουν φάρμακο με χρώμα στο φρεον και εκεί που χάνει αφήνει το συγκεκριμένο χρώμα. Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις που η συγκεκριμένη τακτική δεν έχει αποτελέσματα.
greenpug106 - Δευ 20 Ιούν 2011, 06:22:10
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
Πηγα να ανοιξω το Α/C προχθες και τιποτα!!
Οταν παταω το κουμπι να γυρισει απο το καλοριφερ στο αιρκοντισιον δεν κανει τπτ Crying or Very sad
Ουτε καν ανεβαινουν οι στροφες του ρελαντι...
Παιζει να τελειωσε το φρεον?απο που το βλεπω αυτο?
Παιζει να ειναι τπτ ηλεκτρολογικο?


Δεν μπορείς να δεις από μόνος σου αν χρειάζεται αναπλήρωση το φρεόν.
Ενώνουν τα μηχανήματα τους οι ειδικοί και βλέπουν τις βαλβίδες αλλά και την πίεση στο σύστημα και κατά πόσο μπορεί να μπει και άλλο αέριο.
p206xs2 - Δευ 20 Ιούν 2011, 08:26:27
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
Πηγα να ανοιξω το Α/C προχθες και τιποτα!!
Οταν παταω το κουμπι να γυρισει απο το καλοριφερ στο αιρκοντισιον δεν κανει τπτ Crying or Very sad
Ουτε καν ανεβαινουν οι στροφες του ρελαντι...


Ακριβώς τα ίδια συμπτώματα είχα και εγώ στο δικό μου.
Το πήγα στον Κόνδωρα και διαπίστωσαν ότι είχε χαθεί ολόκληρο το φρέον, χωρίς να έχει βλάβη ο συμπιεστής και χωρίς εμφανείς διαρροές.
Τοποθέτησαν φρέον και όλα καλά.
AlienHack - Δευ 20 Ιούν 2011, 09:13:48
Θέμα δημοσίευσης:
αν δεν υπαρχει φρεον στο συστημα ο κομπρεσσορας δεν παιρνει μπρος για να μην καει..
nikos 206cc - Δευ 20 Ιούν 2011, 12:53:48
Θέμα δημοσίευσης:
Mακαρι να ειναι ετσι παιδια γιατι εχουν αρχισει να βγαινουν ολα μαζι και τα εχω παιξει Mad
giannis27 - Δευ 20 Ιούν 2011, 21:35:55
Θέμα δημοσίευσης:
ίσως να μην είναι κ τίποτα πέρσι αρχές καλοκαιριού το σάξο είχε ακριβώς το ίδιο θέμα ,το πήγα για να το δούνε κ τελικά είχε ξεκουμπωθεί η φύσα του κομπρέσορα,είχαν σπάσει τα κλιπσάκια τις κ δεν ασφάλιζε όταν την κούμπωνες κ σε κάποια λακκούβα ξεκουμπώθηκε .
ath7 - Δευ 20 Ιούν 2011, 22:09:44
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
Παιζει να τελειωσε το φρεον?απο που το βλεπω αυτο?

Το freon δεν ειναι κατι αναλωσιμο για να τελειωσει..
εσυ μονος σου δεν μπορεις να το δεις
nikos 206cc έγραψε:
Φοβαμαι οτι πρεπει να εχει να κανει με τον κομπρεσσορα...οταν παταω το κουμπι να αλλαξει απο καλοριφερ σε αιρ κοντισιον δεν κανει το χαρακτηριστικο ηχο και δεν ανεβαινουν ουτε καν οι στροφες στο ρελαντι,κοινως, δεν δουλευει Crying or Very sad

Εαν εχει εστω και λιγη πιεση μεσα τυχερος εισαι!!! Το ποιο λογικο ειναι να εχει λιγο μεσα και δεν ξεκιναει για ασφαλεια απο τον πρεσοστατη χαμηλης
nikos 206cc έγραψε:
Φρεον αλλαξα περυσι,αλλα σιγουρα δεν παιζει να ειναι υγρα,γιατι δεν βγαζει καν αερα Confused
Ο κομπρεσσορας ειναι ακριβος?

Φρεον δεν αλλαζεις συμπληρωνεις Wink

Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι οταν πατας το A/C σου αναβουν οι ενδειξεις στην οθονη και ξεκιναει ο ανεμιστηρας?
nikos 206cc - Δευ 20 Ιούν 2011, 22:22:03
Θέμα δημοσίευσης:
Οταν το παταω να αλλαξει σε A/C ναι μεν δειχνει οτι πηγε σε αυτο το mode αλλα απλα λειτουργει το καλοριφερ και βγαζει αερα,επισης δεν ακουσα και τον ανεμιστηρα να ξεκιναει,δεν κανει τπτ Sad
Θα το παω αυριο ελπιζω να το δουνε και μακαρι να θελει απλα συμπληρωμα φρεον Confused
nikos 206cc - Τρι 21 Ιούν 2011, 17:22:14
Θέμα δημοσίευσης:
Σημερα περασα απο Προφητη να το δουμε και τελικα δεν εχω φρεον...αυριο θα βαλουμε και θα δουμε μηπως υπαρχει διαρροη απο καπου ή ακομα και κομπρεσορας να εχει προβλημα γιατι δεν μου το απεκλεισε ουτε αυτο Confused
reselie-206 - Τρι 21 Ιούν 2011, 17:30:12
Θέμα δημοσίευσης:
Όταν δεν έχεις φρέον ΔΕΝ ανοίγει το αρκουδισιόν... μπορείς να το τσεκάρεις απλά πιέζοντας λίγο τη βαλβίδα του φρέον να δείς αν έχει πίεση.

Να ελέγξετε το λαστιχάκι που έχει σε μια βίδα/τάπα κοντά στο κομπρέσορα γιατί συνήθως απο εκεί χάνει...
nikos 206cc - Τρι 21 Ιούν 2011, 17:39:19
Θέμα δημοσίευσης:
Nαι ακριβως αυτο καναμε να δουμε την πιεση και...γιοκ
Οκ θα το κοιταξουμε με το λαστιχακι...παιζει να τελειωσε το φρεον χωρις να εχει διαρροη?
reselie-206 - Τρι 21 Ιούν 2011, 17:41:43
Θέμα δημοσίευσης:
Μπα δε "τελειώνει" μόνο αδειάζει..Αν έχει σοβαρή διαρροή θα το βγάλει το μηχάνημα την ώρα του κενού..αν όχι κομπλέ αλλιώς αν έχει καμια πολύ μικρή διαρροή δε το δείχνει... απλά κάποια στιγμή θα σταματήσει να βγάζει κρύο
drdino - Τρι 21 Ιούν 2011, 18:04:47
Θέμα δημοσίευσης:
Nίκο τον χειμώνα το άναβες ποτέ;
nikos 206cc - Τρι 21 Ιούν 2011, 18:12:08
Θέμα δημοσίευσης:
Oxι Ντινο καθολου.
Μετα που που βγηκε το προβλημα καθησα και διαβασα εδω και βλεπω τα παιδια λενε να το ανοιγουμε και 1 φορα το μηνα το χειμωνα...δεν το ηξερα Sad
cretan - Σαβ 25 Ιούν 2011, 09:29:50
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια καλημέρα. Εχω το εξής πρόβλημα, τώρα με τις ζέστες αμα βάλω μπρος το αυτοκίνητο δουλεύει το air condition στο φουλ και μετα απο λίγο κλείνει είτε είμαι εν κινήσει είτε στάσιμος. μετα απο καμια 30αρια δευτερόλεπτα ανοίγει, μετά απο άλλο τόσο ξανακλείνει και ούτο καθεξής. Μετα απο 15-20 λεπτά συνεχόμενου άνοιξε κλέισε, λειτουργεί κανονικά χωρίς διακοπές. το έχει πάθει άλλος αυτό; Τι μπορεί να φταίει;
mario207 - Πεμ 30 Ιούν 2011, 17:56:41
Θέμα δημοσίευσης:
cretan έγραψε:
παιδια καλημέρα. Εχω το εξής πρόβλημα, τώρα με τις ζέστες αμα βάλω μπρος το αυτοκίνητο δουλεύει το air condition στο φουλ και μετα απο λίγο κλείνει είτε είμαι εν κινήσει είτε στάσιμος. μετα απο καμια 30αρια δευτερόλεπτα ανοίγει, μετά απο άλλο τόσο ξανακλείνει και ούτο καθεξής. Μετα απο 15-20 λεπτά συνεχόμενου άνοιξε κλέισε, λειτουργεί κανονικά χωρίς διακοπές. το έχει πάθει άλλος αυτό; Τι μπορεί να φταίει;


καλησπερα μηπως λειτουργεις το clima που ειναι αυτοματο κι οχι το a/c ???
cretan - Παρ 01 Ιούλ 2011, 11:26:17
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι το clima έχω οχι a/c, αλλα δεν νομιζω να παιίζει κάποιο ρόλο αυτό
TopGear - Παρ 01 Ιούλ 2011, 16:43:57
Θέμα δημοσίευσης:
Παρόλο που'χα βάλει φρέον (μου'χε αδειάσει εντελώς) πριν κανά δίμηνο, όταν το βάζω στην ένταση 2, δεν το νιώθω τόσο κρύο όπως πέρισυ ή πρόπερσυ. Σαν μπουκωμένο ελαφρώς. Υπάρχει περίπτωση να φταίει το φίλτρο του A/C; Παίζει να έχει ν'αλλαχτεί κανά 2 χρόνια. Πόσο πάει περίπου; Θα ξαναπάω βέβαια εκεί που έβαλα φρέον να μου το ξαναδεί (όταν πιάσουν αρκετές ζέστες όπως μου είπε).
mario207 - Παρ 01 Ιούλ 2011, 17:39:18
Θέμα δημοσίευσης:
cretan έγραψε:
Ναι το clima έχω οχι a/c, αλλα δεν νομιζω να παιίζει κάποιο ρόλο αυτό


το κλιμα αναβει κ σβηνει αναλογα τι θερμοκρασια του ρυθμιζεις να εχει.. δηλαδη οταν την πιανει κλεινει οταν υπαρχει απωλεια ξανα ανοιγει.. μηχανικος δεν ειμαι ουτε ψυκτικος απλα εχω ετσι καταλαβει ας το επιβεβαιωσει/διαψευσει καποιος γνωστης.
cretan - Παρ 01 Ιούλ 2011, 20:23:18
Θέμα δημοσίευσης:
Οχι οχι δεν είναι κάτι τέτοιο, δεν φτάνει καν την θερμοκρασία που του έχω ρυθμίσει, απλα σα να ζορίζεται και σβύνει..
nickterc - Παρ 01 Ιούλ 2011, 23:13:38
Θέμα δημοσίευσης:
TopGear έγραψε:
Παρόλο που'χα βάλει φρέον (μου'χε αδειάσει εντελώς) πριν κανά δίμηνο, όταν το βάζω στην ένταση 2, δεν το νιώθω τόσο κρύο όπως πέρισυ ή πρόπερσυ. Σαν μπουκωμένο ελαφρώς. Υπάρχει περίπτωση να φταίει το φίλτρο του A/C; Παίζει να έχει ν'αλλαχτεί κανά 2 χρόνια. Πόσο πάει περίπου; Θα ξαναπάω βέβαια εκεί που έβαλα φρέον να μου το ξαναδεί (όταν πιάσουν αρκετές ζέστες όπως μου είπε).
Το φιλτρο ειναι πισω απο το δεξι αμορτισερ φιλτρο γυρης λεγεται κ απο εκει ρουφαει ολον τον αερα το καλοριφερ η το a/c.Βαλε το χερι μεσα βγαλτο κ φυσα το.Η παρε καινουργιο το κοστος ειναι αστειο...
TopGear - Παρ 01 Ιούλ 2011, 23:29:20
Θέμα δημοσίευσης:
nickterc έγραψε:
TopGear έγραψε:
Παρόλο που'χα βάλει φρέον (μου'χε αδειάσει εντελώς) πριν κανά δίμηνο, όταν το βάζω στην ένταση 2, δεν το νιώθω τόσο κρύο όπως πέρισυ ή πρόπερσυ. Σαν μπουκωμένο ελαφρώς. Υπάρχει περίπτωση να φταίει το φίλτρο του A/C; Παίζει να έχει ν'αλλαχτεί κανά 2 χρόνια. Πόσο πάει περίπου; Θα ξαναπάω βέβαια εκεί που έβαλα φρέον να μου το ξαναδεί (όταν πιάσουν αρκετές ζέστες όπως μου είπε).
Το φιλτρο ειναι πισω απο το δεξι αμορτισερ φιλτρο γυρης λεγεται κ απο εκει ρουφαει ολον τον αερα το καλοριφερ η το a/c.Βαλε το χερι μεσα βγαλτο κ φυσα το.Η παρε καινουργιο το κοστος ειναι αστειο...


Έγινε, ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω. Ήξερα που ήταν, απλά είχα δοκιμάσει να το τραβήξω και δε γνώριζα το κόστος, απλά υπέθεσα θα είναι πράγματι φτηνό. Βέβαια θα μου πεις, σχεδόν όλα τα φίλτρα για 206 έχουν πολύ χαμηλό κόστος. Laughing

Χα, βρήκα και οδηγό. Laughing Laughing

http://www.beachyuk.com/blog/peugeot-206/peugeot-206-changing-the-pollen-filter
TopGear - Πεμ 07 Ιούλ 2011, 19:17:04
Θέμα δημοσίευσης:
Πέρασα σήμερα το νέο φίλτρο και σαν να είδα τον άνεμο της αλλαγής. Λέτε να ήταν αυτός που υποσχόταν ο ΓΑΠ πριν 2 χρόνια; Laughing Laughing

Το παλιό φίλτρο ούτε σε τρένο που καίει κάρβουνο να ήταν. Laughing Laughing
TopGear - Πεμ 14 Ιούλ 2011, 15:41:30
Θέμα δημοσίευσης:
Να σας ρωτήσω. Είχα a/c στη σκάλα 3 και το αμάξι ακίνητο στο ρελαντί. Βγήκα έξω να δω κάτι και άκουσα ένα θόρυβο από μπροστά, όχι το κλασσικό βουητό που ακούγεται όταν δουλεύει το a/c, αλλά ήχο σαν κομπρεσσέρ (σε πιο χαμηλή κλίμακα βέβαια), κάτι δλδ σαν τρρρρρρρ συνεχόμενο, θυμίζε ήχο τρακτέρ. Μετά από λίγο έπαψε, λες και το έκανε αυτό από μόνο του, σαν "προστασία", πώς δλδ μπαίνει ο ανεμιστήρας σε υψηλές θερμοκρασίες;Τέτοια εντύπωση μου έδωσε.

Ύστερα από αρκετή ώρα ξανασταμάτησα για λίγο και όταν βγήκα δεν το έκανε, ύστερα από 5', το έκανε, με το a/c στη 2η σκάλα, αλλά έπαψε πάλι. Δεν το είχα παρατηρήσει να μου το κάνει παλιότερα ποτέ, γι'αυτό ξαφνιάστηκα. Συμπτωματικά, άλλαξα λάδια προχτές κι έβαλα Total 9000 Quartz 5-40, οπότε "αγρίεψε" λίγο ο κινητήρας λόγω και του ιξώδους;
Pugobios - Πεμ 14 Ιούλ 2011, 16:04:24
Θέμα δημοσίευσης:
5/40 καλοκαιριατικα?
TopGear - Πεμ 14 Ιούλ 2011, 22:12:37
Θέμα δημοσίευσης:
Pugobios έγραψε:
5/40 καλοκαιριατικα?


Αυτά προτάθηκαν στο αντίστοιχο thread των λιπαντικών, τώρα ήταν και η αλλαγή τους, οπότε...Άλλωστε ή 5-40 ή 10-40 θα έπαιρνε, αλλά τα 9000 ήταν 5-40 και "υπερίσχυσαν". Το θέμα είναι να μην παίζει βλάβη a/c και φάμε σφολιάτα καπάκι.
Driver ///M - Πεμ 14 Ιούλ 2011, 23:17:24
Θέμα δημοσίευσης:
Pugobios έγραψε:
5/40 καλοκαιριατικα?

Γιατί με τις εποχές πάνε τα λάδια?
nickterc - Παρ 15 Ιούλ 2011, 09:07:44
Θέμα δημοσίευσης:
TopGear έγραψε:
Να σας ρωτήσω. Είχα a/c στη σκάλα 3 και το αμάξι ακίνητο στο ρελαντί. Βγήκα έξω να δω κάτι και άκουσα ένα θόρυβο από μπροστά, όχι το κλασσικό βουητό που ακούγεται όταν δουλεύει το a/c, αλλά ήχο σαν κομπρεσσέρ (σε πιο χαμηλή κλίμακα βέβαια), κάτι δλδ σαν τρρρρρρρ συνεχόμενο, θυμίζε ήχο τρακτέρ. Μετά από λίγο έπαψε, λες και το έκανε αυτό από μόνο του, σαν "προστασία", πώς δλδ μπαίνει ο ανεμιστήρας σε υψηλές θερμοκρασίες;Τέτοια εντύπωση μου έδωσε.

Ύστερα από αρκετή ώρα ξανασταμάτησα για λίγο και όταν βγήκα δεν το έκανε, ύστερα από 5', το έκανε, με το a/c στη 2η σκάλα, αλλά έπαψε πάλι. Δεν το είχα παρατηρήσει να μου το κάνει παλιότερα ποτέ, γι'αυτό ξαφνιάστηκα. Συμπτωματικά, άλλαξα λάδια προχτές κι έβαλα Total 9000 Quartz 5-40, οπότε "αγρίεψε" λίγο ο κινητήρας λόγω και του ιξώδους;
Ο κομπρεσορας του ΑC εχει κ αυτος κα[οια λαδακια μεσα(καμια σχεση με του μοτερ)Οταν κανεις συντηρηση του AC αν το μηχανημα ειναι σωστο μαζι με το φρεον που βαζει αλλαζει αυτοματα κ τα λαδακια αυτα.Μηπως δεν εχει αρκετα μεσα κ βαραει ο κομπρεσορας??
TopGear - Παρ 15 Ιούλ 2011, 13:19:30
Θέμα δημοσίευσης:
nickterc έγραψε:
TopGear έγραψε:
Να σας ρωτήσω. Είχα a/c στη σκάλα 3 και το αμάξι ακίνητο στο ρελαντί. Βγήκα έξω να δω κάτι και άκουσα ένα θόρυβο από μπροστά, όχι το κλασσικό βουητό που ακούγεται όταν δουλεύει το a/c, αλλά ήχο σαν κομπρεσσέρ (σε πιο χαμηλή κλίμακα βέβαια), κάτι δλδ σαν τρρρρρρρ συνεχόμενο, θυμίζε ήχο τρακτέρ. Μετά από λίγο έπαψε, λες και το έκανε αυτό από μόνο του, σαν "προστασία", πώς δλδ μπαίνει ο ανεμιστήρας σε υψηλές θερμοκρασίες;Τέτοια εντύπωση μου έδωσε.

Ύστερα από αρκετή ώρα ξανασταμάτησα για λίγο και όταν βγήκα δεν το έκανε, ύστερα από 5', το έκανε, με το a/c στη 2η σκάλα, αλλά έπαψε πάλι. Δεν το είχα παρατηρήσει να μου το κάνει παλιότερα ποτέ, γι'αυτό ξαφνιάστηκα. Συμπτωματικά, άλλαξα λάδια προχτές κι έβαλα Total 9000 Quartz 5-40, οπότε "αγρίεψε" λίγο ο κινητήρας λόγω και του ιξώδους;
Ο κομπρεσορας του ΑC εχει κ αυτος κα[οια λαδακια μεσα(καμια σχεση με του μοτερ)Οταν κανεις συντηρηση του AC αν το μηχανημα ειναι σωστο μαζι με το φρεον που βαζει αλλαζει αυτοματα κ τα λαδακια αυτα.Μηπως δεν εχει αρκετα μεσα κ βαραει ο κομπρεσορας??


Φρέον (και μόνο) γέμισα πριν κανά 2μηνο. Είχε αδειάσει πλήρως. Δε μου το είχε κάνει ποτέ μέχρι χτες, όπου Δευτέρα έβαλα τα συγκεκριμένα λάδια. Αρχικά έτυχε και άκουσα αυτόν τον "τρακτερωτό" ήχο όταν είχα a/c. Παίζει να τον άκουσα και χωρίς αυτό πιο χαμηλά μάλλον, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι το ίδιο. Το μυαλό μου πήγε μήπως τελικά είναι η μηχανή που "προσαρμόζεται" στα αλλαγμένα λάδια και κάνει αυτόν τον ήχο. Έλεγξα στάθμη λαδιού με κρύο μοτέρ να δω μήπως έκαψε οπότε βαράει, αλλά ήταν πλήρης. Το έβαλα να δουλέψει κανά 3-4 λεπτά, ξαναδοκίμασα, σχεδόν στο ίδιο επίπεδο. Ελαφρώς παρακάτω η σάθμη, λεπτό χρυσαφί χρώμα, όχι σαν τα προηγούμενα πιο σκούρο καφέ (πρέπει να ήταν 10W-40 εκείνα).
tarirs - Δευ 30 Απρ 2012, 09:41:04
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια στο 106 μου που αγορασα προσφατα μεταχειρω,αναβα το αρκουντισιον,εβγαζε ελαφρα δροσερο αερα,πηγα σε ενα μαστορα,και το εβαλε στο μηχανημα να συμπληρωσει,και ειπε οτι καπου εχει διαρροη...ξερετε αν εχει τυχη σε καποιον απο που το χανει..το κομπρεσερ παντως το ακουω να παιρνει,οποτε παω το κουμπι...
makis106 - Δευ 30 Απρ 2012, 11:38:33
Θέμα δημοσίευσης:
tarirs έγραψε:
Παιδια στο 106 μου που αγορασα προσφατα μεταχειρω,αναβα το αρκουντισιον,εβγαζε ελαφρα δροσερο αερα,πηγα σε ενα μαστορα,και το εβαλε στο μηχανημα να συμπληρωσει,και ειπε οτι καπου εχει διαρροη...ξερετε αν εχει τυχη σε καποιον απο που το χανει..το κομπρεσερ παντως το ακουω να παιρνει,οποτε παω το κουμπι...

Απο πολλα σημεια μπορει να χανει.
Θα πρεπει να πας να σου βαλει μεσα το χρωματιστο υγρο για να φανει η διαρροή, δεν μπορεις να πας στην τυχη...
tarirs - Δευ 30 Απρ 2012, 11:42:47
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
tarirs έγραψε:
Παιδια στο 106 μου που αγορασα προσφατα μεταχειρω,αναβα το αρκουντισιον,εβγαζε ελαφρα δροσερο αερα,πηγα σε ενα μαστορα,και το εβαλε στο μηχανημα να συμπληρωσει,και ειπε οτι καπου εχει διαρροη...ξερετε αν εχει τυχη σε καποιον απο που το χανει..το κομπρεσερ παντως το ακουω να παιρνει,οποτε παω το κουμπι...

Απο πολλα σημεια μπορει να χανει.
Θα πρεπει να πας να σου βαλει μεσα το χρωματιστο υγρο για να φανει η διαρροή, δεν μπορεις να πας στην τυχη...


Την τεταρτη μεσημερι θα παω να βαλουμε το μπλε υγρο....απο οπου εχει διαρροη φτιαχνετε η μπα....???

Και απο που οφειλετε αυτο βρε παιδια...μπορει να ειναι και απο το ψυγειο...(εχει ψυγειο) ???
mrtclub - Τρι 15 Μάϊ 2012, 13:37:26
Θέμα δημοσίευσης:
Θα αναφέρω και γω το δικό μου πρόβλημα στο A/C. Όλο το χειμώνα δούλευα τον κλιμαστισμό στην ζέστη και δεν είχα κανένα πρόβλημα, εκτός από έναν χαμηλό θόρυβο μόνο όταν δούλευε το clima στο ρελαντί. Τώρα που άρχισαν οι ζέστες και έκανα μια δοκιμή, δε βγάζει καθόλου ψύξη. Θα πάω για φρέο σίγουρα και ελπίζω να είναι μόνο αυτό.
sps - Πεμ 21 Ιούν 2012, 21:53:40
Θέμα δημοσίευσης:
πηγαινοντας σημερα για να γεμισω με φρεον, μου ειπε ο μαστορας(πρωην εξουσιοδοτημενος) οτι επειδη δεν εχουν αλλαχτει ποτε φιλτρο αφυγρανσης και ολα τα λαστιχακια τσιμουχακια σωληνωσεων εχουν ξεραθει, απο εκει χανεται το φρεον και πρεπει να αλλαχθουν.
Κοστος φιλτρου-τσιμουχακια-φρεον εργατικα 140-150 ευρω.
Εχει κανει κανεις τη συγκεκριμενη συντηρηση?
Steve - Παρ 22 Ιούν 2012, 13:48:17
Θέμα δημοσίευσης:
Δε πρόλαβα να το κάνω, αλλά είναι απόλυτα λογικό το κόστος για την δουλειά και την ώρα που θέλει Wink
TopGear - Σαβ 07 Ιούλ 2012, 21:29:20
Θέμα δημοσίευσης:
Μια ερώτηση:

σήμερα που οδηγούσα κι ενώ είχα κινηθεί κανά 20' χωρίς, είπα να βάλω a/c. Είχα να να κινήσω το αμάξι γενικά 5-6 μέρες, συνεπώς και το a/c ίδιο διάστημα.

Παρατήρησα ότι άκουσα το τσακ, δεν πήρε με την πρώτη, έπαιξαν στιγμιαία οι στροφές στο ρελαντί, μετά πάλι τσακ, ξανά οι στροφές κτλ κτλ. Όλο αυτό επεναλήφθηκε 4-5 φορές και μετά δούλεψε κανονικά, χωρίς πρόβλημα στην απόδοση ή άλλα "κομπιάσματα". Θυμάμαι, μου το'χε κάνει και πέρισυ μερικές φορές, δικαιολογείται καθόλου ή χρειάζεται κάτι; Πχ φρέον, λάδι, αντικατάσταση (φτου μακρυά);

Το a/c το άνοιξα σε φανάρι, όσο ήμουν σταματημένος.
Steve - Δευ 09 Ιούλ 2012, 00:27:58
Θέμα δημοσίευσης:
Το "τσακ" είναι ο ηλεκτρομαγνήτης που κομπλάρει για να πάρει στροφές ο συμπιεστής του a/c από τον ιμάντα, αν αρχίζεις από τώρα τα 2 τσακ...


Σε βλέπω για τους 300 του Λεωνίδα ως τον 15αύγουστο Sad (τόσο έχει μτχ ο συμπιεστής, καινούριος έχει 800)
TopGear - Δευ 09 Ιούλ 2012, 11:50:51
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Το "τσακ" είναι ο ηλεκτρομαγνήτης που κομπλάρει για να πάρει στροφές ο συμπιεστής του a/c από τον ιμάντα, αν αρχίζεις από τώρα τα 2 τσακ...


Σε βλέπω για τους 300 του Λεωνίδα ως τον 15αύγουστο Sad (τόσο έχει μτχ ο συμπιεστής, καινούριος έχει 800)


1 φορά μου το'κανε φέτος με 36 βαθμούς τριγύρω. Χτες και προχτές που το'βαλα μπρος, πήρε με την πρώτη πάντως.

Δώσε πόνο, τόσο καλά δηλαδή... Crying or Very sad

400 δεν έχει; Ή είναι άλλο αυτό;

//Το συγκεκριμένο πρόβλημα, "επιδιορθώνεται" καθόλου, μπορεί να "παραταθεί" τουλάχιστον με κάποιο τρόπο ή δεν αξίζει και το αφήνουμε κι ό,τι γίνει; Θυμάμαι ότι είχα αλλάξει κομπρέσσορα πριν 5-6 χρόνια πάλι. Είναι δυνατόν;
Steve - Δευ 09 Ιούλ 2012, 14:23:25
Θέμα δημοσίευσης:
Τα 400 που λες, δεν ξέρω αν αφορά καινούριο, ανακατασκευασμένο, Valeo ή μη ή... θα σου λύσει την απορία ο Ντίνος με ένα τηλέφωνο Laughing

Δεν επιδιορθώνεται γιατί ουδείς κάθεται να λύσει τον συμπιεστή Sad
TopGear - Δευ 09 Ιούλ 2012, 14:42:37
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Τα 400 που λες, δεν ξέρω αν αφορά καινούριο, ανακατασκευασμένο, Valeo ή μη ή... θα σου λύσει την απορία ο Ντίνος με ένα τηλέφωνο Laughing

Δεν επιδιορθώνεται γιατί ουδείς κάθεται να λύσει τον συμπιεστή Sad


Άρα περιμένουμε και προσευχόμαστε σε όλους τους θεούς του σύμπαντος, να κρατήσει όσο το δυνατόν περισσότερο.

Βασικά το κάνει σπάνια, ίσως αν έχω να το κινήσω μέρες το αμάξι ή ενδεχομένως κι όταν το'χει βαρέσει ο ήλιος ώρα κι έχει έξω 40άρια. Αλλά αποδίδει χωρίς πρόβλημα, όταν πάρει μπρος. Οπότε πέρυσι που'χε χάσει όλο το φρέον (έπαιρνε μπροστά όμως ο κομπρέσσορας και με υποπίεση ο μάστορας, δεν είδε κάτι πολύ ανησυχητικό στο κύκλωμα, παρά μόνο μια πιθανή διαρροή που "δικαιολογείται" εξαιτίας παλαιότητας του αμαξιού), ήταν πιθανώς απ'τον κομπρέσσορα;

Ντίνο θα πάρω τηλέφωνο, αφού και αν...Μακάρι να μη χρειαστεί.
Globalzero - Δευ 09 Ιούλ 2012, 15:08:55
Θέμα δημοσίευσης:
3 χρονια στο clima του 207 πρεπει να κανω τπτ?Δε το πολυχρησιμοποιω.

Απλα δεν εχω αλλαξει μεχρι τωρα τπτ. Cool
bagosgt - Δευ 09 Ιούλ 2012, 21:54:38
Θέμα δημοσίευσης:
αν δουλευει κανονικα κ δεν εχει πεσει η αποδοση του,δλδ δροσιζει κανονικα,δε θελει τιποτα Wink
nick_ls - Πεμ 26 Ιούλ 2012, 14:39:37
Θέμα δημοσίευσης:
Aς πω και εγώ την εμπειρία μου, μήπως και βοηθηθεί κανείς (γιατί εγώ την έχω πάρει την απόφαση μου Confused )

Προ 4 ετίας..ίσως και 5 ετίας, το a/c, όταν έφτασε το καλοκαίρι δε δούλεψε..Το πήγα στο σέρβις αρχές Ιούνη (αντιπροσωπεία) και μου έβαλαν φρέον-χρωστική, γιατί το είχε χάσει όλο..Ξαναπήγα μετά από 15 μέρες να το δουν, μου λέει ''δεν είχε διαρροή..ε μάλλον λόγω 6-7ετίας που είχε κλείσει τότε το αυτοκίνητο, το έχασε το φρέον (μου είπαν), αλλά όλα καλά..''

Δούλεψε τότε 4-5 μήνες, το επόμενο καλοκαίρι τα ίδια..Είχα ξαναπάει στην ίδια και επειδή θεώρησα ότι έφταιγαν, γιατί προφανώς είχε διαρροή που δεν είχαν βρει, τους φώναξα - επέμεινα - απείλησα νόμιμα, μου έκαναν έκπτωση 50% και πάλι δε βρήκαν διαρροή όμως.

Τότε μου είπαν ότι για να το ψάξουν, από τη στιγμή που δν είναι εμφανής η διαρροή, μπορεί και το κόστος να είναι έως 1500 ευρώ γιατί η ζημιά μπορεί να είναι παντού..κλπ κλπ..οπότε μου πρότειναν, γέμιζε το όποτε αδειάζει, γιατί σε συμφέρει πιο πολύ (ελληνικότατη λύση ίσως όμως και ρεαλιστική).

Επειδή ήμουν Κομοτηνή και ανέβαινα με το 206 (για πλάκα τα είχε τα 800 χλμ - πλήρως φορτωμένο Rolling eyes ), κάποια στιγμή που ήταν να κατεβώ επειδή είχε αδειάσει και ήθελα να ταξιδέψω, πήγα στην εκεί αντιπροσωπεία, τους εξήγησα την ιστορία και μου είπαν ''έτσι όπως τα λες ψυγείο a/c θες'' και δε μου έβαλαν φρέον, γιατί μου είπαν ''θα σου αδειάσει αμέσως''. Από τότε δεν το ξανακοίταξα αλλά το γεμίζω κάθε χρόνο μιας και το κάνω με 45 ευρώ (έβαλα πρόσφατα + χρωστική για άλλη μια φορά). Γιατί ελάχιστο κόστος είναι τα 150-200 ευρώ, ε το γεμίζω έτσι 3-4 φορές και δε νομίζω να το κρατήσω τόσο πολύ..Ίδωμεν...
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr