PSClub - Hellas

Φρένα - 207 - Τακάκια GT/Rallye (για 283mm δισκους)

Jim207GT - Παρ 22 Φεβ 2008, 14:42:06
Θέμα δημοσίευσης: 207 - Τακάκια GT/Rallye (για 283mm δισκους)
Παράπονο απο τα φρένα δεν έχω κανένα. Δυνατά και με πάρα πολυ καλή αίσθηση και ανθεκτικά στην χρήση αλλά αυτή η σκόνη από τα μαμά τακάκια απλά δεν αντέχετε με τίποτα. Υπάρχει κάτι σε aftermarket που δεν αφήνει τέτοια σκόνη πάνω στην ζάντα(αν βελτιώνουν και την απόδωση ακόμα καλύτερα)?
android - Παρ 22 Φεβ 2008, 17:43:19
Θέμα δημοσίευσης:
απ οτι ξερω τα carbon τακακια δεν αφηνουν τριματα...
απο αποδοση δεν ξερω και να υπαρχουν για 207 παλι δεν ξερω
που να βαλεις κ καμια ασπρη ζαντα εκει να δεις γελιο Laughing
MEMsound - Παρ 22 Φεβ 2008, 18:04:49
Θέμα δημοσίευσης:
Γ******Α!!!!! Twisted evil Laughing
fynos - Παρ 22 Φεβ 2008, 22:08:33
Θέμα δημοσίευσης: Re: 207 Τακάκια GT/Rallye
Jim207GT έγραψε:
H σκόνη από τα μαμά τακάκια απλά δεν αντέχετε με τίποτα. Υπάρχει κάτι σε aftermarket που δεν αφήνει τέτοια σκόνη πάνω στην ζάντα(αν βελτιώνουν και την απόδωση ακόμα καλύτερα)?


Στο 206 στα ίδια φρένα που έχουμε και τώρα, είχα DS 2500 αυτά δεν βγάζανε τόση μουντζούρα + ότι είχαν τρομερή απόδοση μετά το ζέσταμα φυσικά !

Εγώ πάντως σκέφτομαι για το σετάκι που μου έλεγε ο Mem από κοντά για 302 από PS
Jim207GT - Παρ 22 Φεβ 2008, 23:13:52
Θέμα δημοσίευσης: Re: 207 Τακάκια GT/Rallye
fynos έγραψε:

Εγώ πάντως σκέφτομαι για το σετάκι που μου έλεγε ο Mem από κοντά για 302 από PS


Περισσότερες πληροφορίες όπως τιμή, απόδοση??
Πάντος με την σκόνη με βλέπω να την βάφω την ζάντα αλλά Fynos έτσι δεν θα φαινετε τπτ Shocked Laughing Laughing Laughing Laughing
MEMsound - Σαβ 23 Φεβ 2008, 02:22:24
Θέμα δημοσίευσης:
αποδοση ... "γεια σας".... 4 πίστονα ειναι .... με οτι τακακι θες... ds3000 πχ...
γυρω στα 1400ε... Wink
βλ site peugot sport...

επίσης με τετοια φρενα θελει μια σχετική προσοχη οταν ειναι κρυα
+κάνουν σχετική φασαρία...
αλλά οταν τα χρειαστείς... εχουν αρκετή περισσότερη δυναμη αλλά και απέιρως περισσότερη αντοχή σε παρατεταμένο φρενάρισμα (πχ ταπα σε κατυφορική διαδρομή...) Wink
android - Σαβ 23 Φεβ 2008, 15:37:02
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
αποδοση ... "γεια σας".... 4 πίστονα ειναι .... με οτι τακακι θες... ds3000 πχ...
γυρω στα 1400ε... Wink
βλ site peugot sport...

επίσης με τετοια φρενα θελει μια σχετική προσοχη οταν ειναι κρυα
+κάνουν σχετική φασαρία...
αλλά οταν τα χρειαστείς... εχουν αρκετή περισσότερη δυναμη αλλά και απέιρως περισσότερη αντοχή σε παρατεταμένο φρενάρισμα (πχ ταπα σε κατυφορική διαδρομή...) Wink


αλλα μεσα στην πολη εισαι στο τσακ για το δαφνι με τους τοσους θορυβους Laughing
dimitris27 - Τετ 04 Ιούν 2008, 19:09:04
Θέμα δημοσίευσης:
για να μην ανοιξω νεο topic τα γραφω εδω....υστερα απο τα πρωτα καλα ανοιγματα και με σχεδον 3500 χλμ στο κοντερ θα μου επιτρεψετε να διαφωνισω μαζι σας για τα φρενα του rallye/gt...δεν μπορω να πω οτι με ικανοποιουν στο βαθμο που περιμενα..τα ηθελα πιο δυνατα,μου δινουν την αισθηση οτι πρεπει να φτασει το ποδι μου στο πατωμα για να φρεναρω ικανοποιιτικα.επισης θα ηθελα και τα λαστιχα να βοηθουν λιγο παραπανω στο φρεναρισμα και δεν μου δινουν την ιδια αισθηση με exalto 2 τα οποια ηταν κορυφαια στο φραναρισμα.τι προτεινεται για μια μικρη αναβαθμιση στα φρενα χωρις υπερβολικο κοστος?σωληνακια αεροπορικου τυπου και τα σχετικα?
fynos - Τετ 04 Ιούν 2008, 19:31:27
Θέμα δημοσίευσης:
dimitris27 έγραψε:
θα μου επιτρεψετε να διαφωνισω μαζι σας για τα φρενα του rallye/gt...δεν μπορω να πω οτι με ικανοποιουν στο βαθμο που περιμενα..τα ηθελα πιο δυνατα,μου δινουν την αισθηση οτι πρεπει να φτασει το ποδι μου στο πατωμα για να φρεναρω ικανοποιιτικα.


Απλά υπερβολικός . . . . . και το λέω αυτό καθώς στο 206 μου είχα τα ίδια φρένα με το 207 gt !
Βάλε ferodo ds 2500 και ίσος αλλάξεις γνώμη !
Εκτός και έχουν πρόβλημα !

Σχετικά με τα λάστιχα, κανένα σχόλιο !
android - Τετ 04 Ιούν 2008, 21:25:32
Θέμα δημοσίευσης:
ρε τι λετε το φρενο ποιανει τρελα ψηλα πολυ πανω κ μου σπαει τα νευρα γιατι παντα σταματαω πιο μπρωστα στα πρωτα φρεναρισματα επειδη οδηγω κ αλλα παλιοτερα αυτοκινητα εχουν τρελη διαφορα στο που ποιανουν
dimitris27 - Τετ 04 Ιούν 2008, 23:21:20
Θέμα δημοσίευσης:
οταν πηρα το rallye για test drive οντως μου εκαναν εντυπωση τα φρενα και μου φανηκαν πολυ δυνατα ...αλλα στο αυτοκινητο που οδηγω τωρα καμμια σχεση,και σε καμμια περιπτωση δεν πιανει απο ψηλα το φρενο,...δεν μου δινουν την εντυπωση οτι υπαρχει καποιο προβλημα αλλα σε αποτομο φρεναρισμα με πολλα δεν μου δινει την αισθηση που θα ηθελα..δε νοιωθω το αμαξι να κοβει αποτομα, και μου δημιουργει μια αισθηση ανασφαλειας.οσο για τα λαστιχα θα επιμηνω το michelin ηταν απιαστο,αψογο φρεναρισμα αψογο κρατημα και σου εδινε συνεχεια την αισθηση οτι ηταν πανταχου παρων,και με κανα δυο γνωστους που μιλησα την ιδια γνωμη ειχαν...τωρα τι να πω σε καθε οδηγο που εχει το δικο του στυλ δεν θα ταιριαζουν τα ιδια...
johnnyg - Πεμ 05 Ιούν 2008, 10:09:04
Θέμα δημοσίευσης:
hallo.Απλώς θα σας πω οτι τα πρωτα μου τακάκια τα άλλαξα στα 10.000κμ.Δεν μου αρέσει η αίσθηση και οταν το πιέσεις σε στροφιλίκια αμα ζεσταθούν σε κρεμάνε (επικίνδυνο).Καμια καλη προταση για διάρκεια και απόδωση?Και μια τιμούλα παρακαλω?Τκς
Steve - Πεμ 05 Ιούν 2008, 12:00:42
Θέμα δημοσίευσης:
johnnyg έγραψε:
hallo.Απλώς θα σας πω οτι τα πρωτα μου τακάκια τα άλλαξα στα 10.000κμ.

Ποιός ο λόγος που τα άλλαξες στα 10.000 χλμ?
MEMsound - Πεμ 05 Ιούν 2008, 12:32:08
Θέμα δημοσίευσης:
το γραφει...
android - Πεμ 05 Ιούν 2008, 15:22:56
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
johnnyg έγραψε:
hallo.Απλώς θα σας πω οτι τα πρωτα μου τακάκια τα άλλαξα στα 10.000κμ.

Ποιός ο λόγος που τα άλλαξες στα 10.000 χλμ?


εγω τα αλλαξα στις 8500...
ο λογος?
τελειωσαν Laughing Laughing Laughing

τα λαστιχα εχω παθει πλακα ποτε δεν περιμεναα η pirelli να βγαλει τετοιο λαστιχο...πριν παρω το αμαξι ηθελα να τα αλλαξω κ ολοι μου λεγανε ειναι καλα κ μαμανε κ γω νομιζα με κοροιδευαν αλλα του ταιριαζουν
κ αν σκεφτεις οτι κανουν 600ευρω ενω τα αλλα 740+ τζαμι ειναι Laughing
Steve - Πεμ 05 Ιούν 2008, 15:52:51
Θέμα δημοσίευσης:
8500??

Θα με στείλετε αδιάβαστο...

50.000 χλμ με 3 χιλιοστά τακάκι... Rolling eyes

Ή είστε τσολιάδες (και τσαρουχώνετε τα φρένα με το παραμικρό) ή κουλοί και σε κάθε στροφή φρενάρετε Rolling eyes

Τί από τα 2?
android - Πεμ 05 Ιούν 2008, 17:16:06
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
8500??

Θα με στείλετε αδιάβαστο...

50.000 χλμ με 3 χιλιοστά τακάκι... Rolling eyes

Ή είστε τσολιάδες (και τσαρουχώνετε τα φρένα με το παραμικρό) ή κουλοί και σε κάθε στροφή φρενάρετε Rolling eyes

Τί από τα 2?


στο κορολλα τα αλλαζω καθε 60.000 χιλ
Steve - Πεμ 05 Ιούν 2008, 18:05:11
Θέμα δημοσίευσης:
Μπράααβο το παιδί! Very happy
giannis27 - Πεμ 05 Ιούν 2008, 20:04:59
Θέμα δημοσίευσης:
μάλλον λόγο του esp !
android - Πεμ 05 Ιούν 2008, 23:44:10
Θέμα δημοσίευσης:
giannis27 έγραψε:
μάλλον λόγο του esp !


αυτο σκεφτηκα γιατι η μια μερια ηταν αρπαγμενη αρκετα περισοτερο γιατι γουσταρω κ μπαινω πιο ταπα στις αριστερες ...γι αυτο το βγαλα να του δινω τερμα θελω στην στροφη ολη την ταχυτητα ... Laughing
Giannis307 - Παρ 06 Ιούν 2008, 05:40:48
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
8500??

Θα με στείλετε αδιάβαστο...

50.000 χλμ με 3 χιλιοστά τακάκι... Rolling eyes

Ή είστε τσολιάδες (και τσαρουχώνετε τα φρένα με το παραμικρό) ή κουλοί και σε κάθε στροφή φρενάρετε Rolling eyes

Τί από τα 2?



Οντως....Και esp να πιανει σε τοσο λιγα χλμ απλα ειναι πολυ περιεργο να μην σου εχει μεινει τακακι...

Εμενα η πρωτη αλλαγη σε τακακια εγινε στα 55.000 μπροστα και πισω ακομα δεν εχουν αλαχτει....
White_SK - Τετ 06 Αύγ 2008, 15:08:28
Θέμα δημοσίευσης: !!
Καλησπέρα σε όλους σας..

Είμαι καινούργιος σε αυτήν την μεγάλη απο όσο φαίνετε παρέα (έκανα register μόλις χθες) . Πραγματικά πολλά μπράβο σε όλους εσάς που ψάχνετε και ενημερώνετε εμάς που ψαχνόμαστε χωρίς να έχουμε τις κατάλληλες γνώσεις καμιά φορα..Anyway ! Έχει περίπου 1 μήνα που απέκτησα το 207 Rallye και έχω να σας κάνω μια ερώτηση. Στον μπροστινό δεξιά τροχο ακούω έναν θόρυβο , κάτι σαν γρατζούνισμα.. Πήγα κατευθείαν στην Peugeot και το κάνανε μια βόλτα.. Μου είπανε δεν ακούσαμε τίποτα. Ο θόρυβος συνεχίζεται μέχρι και σήμερα. Άλλοι λένε είναι το τακάκι , άλλοι λένε είναι ο δίσκος. Μπορεί μήπως κάποιος να μου πεί κάτι παραπάνω ? Έστω απο προσωπική πείρα Very happy Σας ευχαριστώ προκαταβολικά ! Very happy Very happy

(παίζει καμιά συνάντηση θεσ/νίκη ή γενικότερα Β.Ελλάδα στα κοντά ? Wink )
android - Τετ 06 Αύγ 2008, 15:30:20
Θέμα δημοσίευσης:
εμενα τωρα πχ. με τα νεα τακακια κανει θορυβο οταν τσουλαει το αμαξι σαν γρατζουνισμα κ σταματαει οταν παταω φρενο...πιο παλια εκανω σφυριγμα στα φρενα ...γενικα εχω δει οτι κανουν διαφορους ηχους τα γαλλικα στα φρενα....
White_SK - Τετ 06 Αύγ 2008, 15:44:49
Θέμα δημοσίευσης: !
Αυτό που πραγματικά με ενοχλεί είναι μερικές φορές η αδιαφορία κάποιων τεχνικών.. Λες κι εγώ γούσταρα να τραβιχτώ μέχρι την Λαιον.. Το θέμα είναι πως ο θόρυβος συνεχίζεται και δεν μπορώ να βρώ τι είναι... 1 μηνός αυτοκίνητο.. <<ελα>> ... (Γιατί όταν ακούω τέτοιες απαντήσεις ανησυχώ περισσότερο ? Smile Smile )
android - Τετ 06 Αύγ 2008, 16:31:23
Θέμα δημοσίευσης:
θα το παρεις κ συ αποφαση να ακους καποιον θορυβο...ξερεις δεν με ενοχλη γιατι τα φρενα μαμανε...αν ηταν για τα πανηγυρια θα με χαλαγε να ακουγοταν
Jim207GT - Τετ 06 Αύγ 2008, 17:01:27
Θέμα δημοσίευσης:
Πάντος περίμενα να βγάζω περισσότερα χλμ με τα τακάκια. Σήμερα τα άλλαξα 23.700χλμ χωρίς τπτ άγριες καταστάσεις και είχε μείνει ακόμα άντε για άλλα 1.000χλμ με χαλαρή οδήγηση. Τέλος πάντων όντως τα φρένα γ@@νε και σαν επίσημο μέλος 45.51€ τα μαμά τακάκια έδωσα και 15€ για τοποθέτηση(την άλλη φορά μόνος μου είναι πανεύκολο) οπότε δεν με πείραξε που χαλάσαν νωρίς Smile

είμουν μπροστά σε αλλαγή τακάκια σε ένα EVO 600 τα μπροστά 400 τα πίσω
volvos - Τετ 06 Αύγ 2008, 17:45:30
Θέμα δημοσίευσης:
emena παντως δημητρη τα φρενα σου δε μου αρεσαν καθολου...
ειχαν μια χαλια αισθηση και νεκρη αρχικη διαδρομη που μου θυμηθσαν τα δικα μου 283 στην αρχη..

την αλλη φορα βαλε ds2500 και θα με θυμηθεις...το τακακι ειναι αλλου και απο οσο βλεπω σε μενα βγαζει και παραπανω χλμ.

παντως αμαξι με esp και τοσο βαρος να βγαλεις 25000χλμ πρεπει να εισαι τρελλος φλωρος στο δρομο Laughing Laughing Laughing Laughing
Jim207GT - Τετ 06 Αύγ 2008, 18:36:11
Θέμα δημοσίευσης:
Very happy Very happy Very happy Very happy
Πολύ φλόρος τι να σου πώ Razz Razz
Για DS2500 πήγαινα ρώτησα Ελτρεκα και μου είπαν δεν έχουν τπτ ούτε καν απλό ferodo.
Μάλλον τα αδικείς τα φρένα (για μαμά) όταν κατεβαίναμε Δυόνυσο με Μάνθο ποτέ δεν έννοιωσα να με εγκαταλείπουν, φυσικά με ένα ds2500, υψιλής, και καλύτερα υγρά θα είναι απείρως καλύτερα.
dimkeras - Τετ 15 Οκτ 2008, 23:20:23
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
...τωρα με τα νεα τακακια κανει θορυβο οταν τσουλαει το αμαξι σαν γρατζουνισμα κ σταματαει οταν παταω φρενο...


Το αυτό και για μένα.
Τούμπανο μου τα'χει κάνει αυτός ο θόρυβος...
Από την αλλαγή και μετά ακούγεται σαν κάτι να τρίβεται. Μάλλον δεξί εμπρός τακάκι Evil
Δε μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς τί είναι γιατί δεν ακούγεται συνέχεια...
booster - Πεμ 16 Οκτ 2008, 02:47:59
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτός ο θόρυβος δεν είναι τίποτα. Απλά ασύμμετρη φθορά στα τακάκια. Να πάτε να σας τα φάνε λίγο στις άκρες. Τώρα εάν αυτοί βαριούνται τόσο που ούτε τον τροχό δε λύνουν για 5 λεπτά δουλειά τι να πω...

Πάντως εμένα στις 7000 τακάκια μπροστά τέλος. Και σκεφτείτε ήταν τα πρώτα 7000 που το έστρωνα... Στη Λαϊον δεν το πιστεύαν. Έσπασα όλα τα ρεκόρ. Ζήτω το αντισπιν...(εάν και νομίζω πιο πολύ έφταιγε εκέινη η μέρα στον Άγιο Μερκούριο:))
android - Πεμ 16 Οκτ 2008, 15:06:52
Θέμα δημοσίευσης:
booster έγραψε:
Αυτός ο θόρυβος δεν είναι τίποτα. Απλά ασύμμετρη φθορά στα τακάκια. Να πάτε να σας τα φάνε λίγο στις άκρες. Τώρα εάν αυτοί βαριούνται τόσο που ούτε τον τροχό δε λύνουν για 5 λεπτά δουλειά τι να πω...

Πάντως εμένα στις 7000 τακάκια μπροστά τέλος. Και σκεφτείτε ήταν τα πρώτα 7000 που το έστρωνα... Στη Λαϊον δεν το πιστεύαν. Έσπασα όλα τα ρεκόρ. Ζήτω το αντισπιν...(εάν και νομίζω πιο πολύ έφταιγε εκέινη η μέρα στον Άγιο Μερκούριο:))


τελικα πληρωνουμε τζαμπα κ μενα 8000 τελος τα μαμα δεν γινοντε αυτα....μας ποιασαν μλκς τωρα απο τοτε εχω κανει 9000 χλμ πιο αγρια κ οχι στρωτα κ ειναι πιο πανω απο την μεση ελεος...σε μαπα παρτιδα πεσαμε...
drdino - Πεμ 16 Οκτ 2008, 15:08:27
Θέμα δημοσίευσης:
Ή μάπα παρτίδα, ή μέχρι να μάθετε το αμάξι το esp δούλευε υπερωρίες;
fynos - Πεμ 16 Οκτ 2008, 15:14:52
Θέμα δημοσίευσης:
16000km μέχρι τώρα και δεν έχει χρειασθεί τακάκια . . . μόνο οι πίσω δισκόπλακες έχουν κάνει δοντάκι, αλλά τπτ το ανησυχητικό !
makis106 - Πεμ 16 Οκτ 2008, 19:40:08
Θέμα δημοσίευσης:
Οι πίσω??? Rolling eyes Απο τα χειρόφρενα Question Question Smile
Θα περίμενα να ακούσω (λογικά) ότι οι μπροστά έχουν κάνει δόντι, ενώ οι πίσω θα βγάλουν χρόνια...
MEMsound - Πεμ 16 Οκτ 2008, 20:12:31
Θέμα δημοσίευσης:
ειμαι σιγουρος οτι ετσι οπως οδηγεί ο φινος... (...ανεμελα στις στροφες... Razz Laughing Rolling eyes ) το esp ΠΙΣΩ... δουλευει υπερωρίες... γι αυτό και η περισσότερη φθορα πίσω...
(επίσης εμπρός εχει και το μπλοκέ = γενικώς λιγότερα μουτρα)
dimkeras - Πεμ 16 Οκτ 2008, 22:48:02
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε σεις, αισθάνομαι μειονεκτικά που κόντεψα 60.000 για να αλλάξω τακάκια...

Laughing Laughing Laughing
Jim207GT - Πεμ 16 Οκτ 2008, 23:01:08
Θέμα δημοσίευσης:
dimkeras έγραψε:
Ρε σεις, αισθάνομαι μειονεκτικά που κόντεψα 60.000 για να αλλάξω τακάκια...

Laughing Laughing Laughing


Εσύ θα αλλάζεις δίσκο από την αχρηστία και όχι τακάκια. Razz
android - Παρ 17 Οκτ 2008, 06:01:27
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Ή μάπα παρτίδα, ή μέχρι να μάθετε το αμάξι το esp δούλευε υπερωρίες;


καλα αν εβλεπες στα 2α τακακια πως ηταν τα λαστιχα μου θα βλεπες οτι στα 2α δουλευε υπερωριες...οπως κ το αντισπιν...στα 1α τακακια τα λαστιχα ηταν πολυ καλα κ αργουσε πολυ το esp κ στα 8000χλμ τα 2000 τα πρωτα ειναι τελιως φλωρικα οποτε μιλαμε μονο για 6000χλμ. πολλα μοντελα νεα ειχαν τετοιο προβλημα γτ οχι τα δικα μας....αλλοι μεχρι κ δισκοπλακες ειχαν Laughing ασε που στα πρωτα τακακια ειχα βγαλει κ το esp οταν πηγενα ταπα...
fynos - Κυρ 02 Νοέ 2008, 18:33:40
Θέμα δημοσίευσης:
Σήμερα έριξα μια ματιά στο δοχείο υγρών φρένων του 207, η στάθμη προς μεγάλη μου έκπληξη είχε πέσει στο minimum και αναρωτιόμουν γιατί δεν μου αρέσει το φρενάρισμα του !
Λογικά αυτό σημαίνει ότι θέλω μπροστά τακάκια τουλάχιστον, έχει δοκιμάσει κανένας τπτ ? ή με κλειστά μάτια DS 2500 ? σε τι τιμή τα παίρνουμε volve ?

P.S. 17100 Km
Jim207GT - Κυρ 02 Νοέ 2008, 19:10:22
Θέμα δημοσίευσης:
Τον Αύγουστο που άλλαξα εγώ ΕΛΤΡΕΚΑ δεν είχε τπτ. Οπότε μαμά και πάλι μαμά. Προσοχή έχει κανα δύο κωδικούς δώσε VIN του δικού σου για να πάρεις το σωστό. Από Κόνδορ παίζει και σχετική εκπτωση. Wink
android - Κυρ 02 Νοέ 2008, 20:06:38
Θέμα δημοσίευσης:
αν βγαλεις ακρη απο δω

http://www.europerformance.co.uk/pages/products/category_results.mhtml?category=ebcgreenstufffrontpads&car=peugeot207&manufacturer=ebc&sub_category=1

παιζουν τα ebc green stuff
fynos - Πεμ 06 Νοέ 2008, 21:40:05
Θέμα δημοσίευσης:
Κωδικός Ferodo διαμ. 283 -> FD FCP1467H
android - Πεμ 06 Νοέ 2008, 23:06:48
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Κωδικός Ferodo διαμ. 283 -> FD FCP1467H


τα βαλες???
fynos - Παρ 07 Νοέ 2008, 01:13:20
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Κωδικός Ferodo διαμ. 283 -> FD FCP1467H

Ξεχάσθηκα, είναι τα DS 2500.

Όχι ακόμη, τα βλέπω και τα καμαρώνω . . . .
Τα ίδια ακριβός φρένα είχα και στο 206 μου.
android - Παρ 07 Νοέ 2008, 16:45:41
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
fynos έγραψε:
Κωδικός Ferodo διαμ. 283 -> FD FCP1467H

Ξεχάσθηκα, είναι τα DS 2500.

Όχι ακόμη, τα βλέπω και τα καμαρώνω . . . .
Τα ίδια ακριβός φρένα είχα και στο 206 μου.


υπαρχουν στην ελτρεκα?τιμη?
volvos - Παρ 07 Νοέ 2008, 16:48:26
Θέμα δημοσίευσης:
τωρα που το λες οντως και δικα μου 1467 ειναι κωδικος...
chris_207 - Δευ 10 Νοέ 2008, 19:00:25
Θέμα δημοσίευσης:
Μπορει καποιος να γραψει τιμη για τα ds2500 για μπροστα κ για πισω?Θελω κ εγω αλλαγμα κ εχω 32000χλμ.
android - Δευ 10 Νοέ 2008, 21:05:12
Θέμα δημοσίευσης:
chris_207 έγραψε:
Μπορει καποιος να γραψει τιμη για τα ds2500 για μπροστα κ για πισω?Θελω κ εγω αλλαγμα κ εχω 32000χλμ.


κοντα στις μαμα τιμες θα ναι κανα 60αρη το σετακι...αλλα κανεις δεν ειπε ακομα οτι εχει για πισω Laughing
fynos - Δευ 10 Νοέ 2008, 21:10:33
Θέμα δημοσίευσης:
Κοντά στο 180αρι να περιμένετε . . . πίσω δεν βάζεις το ίδιο τακάκι, αλλά λίγο πιο μαλακό, performance, το οποίο δεν έχει βγει ακόμη.
android - Δευ 10 Νοέ 2008, 21:24:39
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Κοντά στο 180αρι να περιμένετε . . . πίσω δεν βάζεις το ίδιο τακάκι, αλλά λίγο πιο μαλακό, performance, το οποίο δεν έχει βγει ακόμη.


για μπρος πισω η μονο για μπρωστα...καλα τι τακακι θελετε να βαλετε σε μαμα δισκοπλακα ωρε?θα την παρουμε στο χερι Laughing Laughing Laughing
fynos - Δευ 10 Νοέ 2008, 21:29:31
Θέμα δημοσίευσης:
Φυσικά και μόνο για μπροστά είναι η τιμή που έγραψα.
Στο χέρι Laughing Laughing Laughing δεν νομίζω . . . πολλοι έχουν αυτό τον συνδυασμό μαζί με εμένα και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα !
Υπάρχουν και τα performance όπως προείπα για πιο ήπια χρίση, πολύ φιλικά στην δισκόπλακα και με τιμή στα 140e.
denlafkas - Τρι 11 Νοέ 2008, 11:30:58
Θέμα δημοσίευσης:
προσθετονταs 10.000χλμ στροφοδιαδρομεs +υπερωριεs esp+ συνεχεια ταπα το γκαζι+e tuners(προγραμμα)το αποτελεσμα που βγαινει ειναι τακακια off.απο οτι διαβαζω ολοι προs DS2500 κλεινεται μηπωs μπορει να μου πει καποιοs απο που μπορω να τα αγορασω;
fynos - Τρι 11 Νοέ 2008, 11:44:49
Θέμα δημοσίευσης:
eltreka Σαν επίσημο μέλος !
denlafkas - Τρι 11 Νοέ 2008, 12:26:48
Θέμα δημοσίευσης:
ΤΙΜΗ ΕΛΤΡΕΚΚΑ 241,50ε τα DS 2500μονο μπροστα χωριs την εκπτωση βεβαια ειναι λιγο ακριβα αλλα τι λετε θα αξιζουν τον κοπο;(τα μαμα εχουν περιπου 60ε)
fynos - Τρι 11 Νοέ 2008, 13:19:06
Θέμα δημοσίευσης:
Ήμουν μεταξύ performance και DS 2500, αν εσύ θες απλός ένα καλύτερο τακάκι από το μαμά, τότε κτύπα το είναι και πιο φθηνό και δεν θα σφυρίζει σε κάθε πάτημα . . . αν είσαι καυτής και θες απόλυτο φρένο, όταν ζεσταθεί, πάρε DS.
volvos - Τρι 11 Νοέ 2008, 13:46:37
Θέμα δημοσίευσης:
επισης με τα ds μερος μικρο της διαφορας το βγαζεις απο αντοχη

εγω - γνωστος καφτης-
μετα απο 20000χλμ ειναι ακομα πανω απο μεση οταν πριν δεν εβγαζα με τη καμια τοσα χλμ με μαμα τακακι.....


μονο βασικο μειονεκτημα οτι καποιες φορες τραβανε κατι φλασιες και σφυριζουν . . . εχει ομως και αυτο τη πλακα του Laughing
denlafkas - Τρι 11 Νοέ 2008, 14:02:33
Θέμα δημοσίευσης:
ενταξει ενταξει με πησατε θα παρω τα DS
fynos - Παρ 14 Νοέ 2008, 01:11:43
Θέμα δημοσίευσης:
Τα DS2500 μπήκαν και δεν το μετανιώνω καθόλου, έχουν και ελαφρός μεγαλύτερη επιφάνια τριβής.
Ο κωδικός είναι σωστός, και ας πρέπει να τροχίσετε αυτά τα πιράκια πάνω στο ferodo, άλλωστε όλα τα 283 για τα γαλάκια μας έτσι είναι !

Εδώ είναι και μερικές photo . . .




Ευχαριστώ Γιάννη που κουβαλήθηκες βραδιάτικα.

fynos - Παρ 14 Νοέ 2008, 01:27:07
Θέμα δημοσίευσης:
Αργύρη, αυτό τι είναι ->
Έχει να κάνει με τον ανιχνευτή πίεσης Question


sod - Παρ 14 Νοέ 2008, 11:33:28
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:


μονο βασικο μειονεκτημα οτι καποιες φορες τραβανε κατι φλασιες και σφυριζουν . . . εχει ομως και αυτο τη πλακα του Laughing

Αμα ειναι αγωνιστικο το εργαλειο....καταλαβαινεις Wink
johnnyg - Δευ 01 Δεκ 2008, 10:42:17
Θέμα δημοσίευσης:
paidia ti na pw exw 22000 k opws paei ka8e 10.000km 8a alllazw takakia pisteuw pws ftaiei kai to baros tou autokihtou polu gi auto 8alei suxna ama to piezeis kiolas,eidika sta frenarismata me polla sthn e8nikh 150+ ....ante geia ta takakia...
fynos - Δευ 01 Δεκ 2008, 10:54:10
Θέμα δημοσίευσης:
Αν θες, γράφε ελληνικά σεβόμενους τους κανόνες του foroum μας, ώστε να βγάζει και κάποιο νόημα σε αυτό που διαβάζει !
Αφού οδηγείς επιθετικά, γιατί δεν βάζεις ένα πιο σκληρό τακάκι να ξεμπερδεύεις? Είναι λίγο 'κουτό' να αλλάζεις τόσο συχνά !
makis106 - Δευ 01 Δεκ 2008, 14:50:16
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Αν θες, γράφε ελληνικά σεβόμενους τους κανόνες του foroum μας, ώστε να βγάζει και κάποιο νόημα σε αυτό που διαβάζει !
Αφού οδηγείς επιθετικά, γιατί δεν βάζεις ένα πιο σκληρό τακάκι να ξεμπερδεύεις? Είναι λίγο 'κουτό' να αλλάζεις τόσο συχνά !

+1 Αφού το δουλεύεις τόσο πολύ!
Jim207GT - Τρι 02 Δεκ 2008, 00:11:02
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατί τρώτε τόσο γρήγορα τα τακάκια σας???

Α. Είστε χέστες και πατάτε κωλόφρένα μόλις βλέπετε στροφή
Β. Περιμένετε να φτάσετε στο παραπέντε και να πλακωθήτε στα φρένα, ενώ το φανάρι είναι κόκκινο από 2χλμ μακρυά.
Γ. Ακόμα δεν έχετε καταλάβει τι είναι αυτό το κίτρινο τριγωνάκι που αναβωσβήνει συνέχεια στο καντράν
Δ. ξεχνάτε(ή δεν σταματάτε καθόλου να χρησιμοποιείτε) το χειρόφρενο(εδώ ξεχνάτε άλλα για άλλα)


Σταματήστε να κάνετε τα παραπάνω και θα είστε μιά χαρά Wink Razz
Steve - Τρι 02 Δεκ 2008, 01:15:57
Θέμα δημοσίευσης:
Πρόσεχε γιατί Steve-ίζεις έτσι όπως τα γράφεις.

Θα σου κάνω μήνυση για πνευματικά δικαιώματα τρόπου έκφρασης.
Jim207GT - Τρι 02 Δεκ 2008, 02:26:54
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Πρόσεχε γιατί Steve-ίζεις έτσι όπως τα γράφεις.

Θα σου κάνω μήνυση για πνευματικά δικαιώματα τρόπου έκφρασης.

Εκ της Vris-Team
Steve


Με σένα που μπλέξαμε αντί σε στρώσουμε, μας χάλασες.... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
johnnyg - Τρι 02 Δεκ 2008, 11:25:40
Θέμα δημοσίευσης:
Κατα αρχας σορρυ για τους ξενους χαρακτηρες!!!Τι να σου πω ρε jim κατι τετοια λενε κ κατι ανιδεοι...Κανω αναβασεις καταβασεις σε κλειστες διαδρομες με στροφες πχ Αγια Αννα(εβοια) κ δεν μπαιζει να μπορεις να πας γρηγορα χωρις φρενα εκτος αν πηγαινεις σαν κοτα!Μονο ετσι δεν πατας φρενα στις στροφες.......
ath7 - Τρι 02 Δεκ 2008, 17:43:24
Θέμα δημοσίευσης:
johnnyg έγραψε:
Τι να σου πω ρε jim κατι τετοια λενε κ κατι ανιδεοι...Κανω αναβασεις καταβασεις σε κλειστες διαδρομες με στροφες πχ Αγια Αννα(εβοια) κ δεν μπαιζει να μπορεις να πας γρηγορα χωρις φρενα εκτος αν πηγαινεις σαν κοτα!Μονο ετσι δεν πατας φρενα στις στροφες.......


Επειδη με εχει κανει βολτα ο προαναφερθεντας μπορεις να πας και φετες χωρις να πατας (τρελα) φρενα!(το gt τοτε μαμα! Wink )

Βεβαια σε πολλα σημεια....
Stunned Stunned Stunned
MEMsound - Τρι 02 Δεκ 2008, 18:07:38
Θέμα δημοσίευσης:
...ναι αλλα μενατε πίσω...
χαχαχαχαχαχαχαχαχα
...πλάκα κάνω...

μαλλια~κουβαρια πηγαιναμε (αλλα οχι "τερμα"...)
ath7 - Τρι 02 Δεκ 2008, 18:09:42
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
μαλλια~κουβαρια πηγαιναμε (αλλα οχι "τερμα"...)


Μην ξεχνας οτι ο παλαβος δεν ηξερε το δρομο!
Laughing Laughing Laughing

Τελος τα οφ! Off Topic Off Topic
Jim207GT - Τρι 02 Δεκ 2008, 21:40:10
Θέμα δημοσίευσης:
Για ποιόν λέτε γιατι εγώ είμαι ανίδεος.......?? Crying or Very sad
Α!!Και μην το ξεχάσω και κουλός Shocked Laughing Laughing
Και με χαρτί γιατρού παρακαλώ, όχι παίζουμε.
android - Τρι 02 Δεκ 2008, 23:15:06
Θέμα δημοσίευσης:
Jim207GT έγραψε:
Για ποιόν λέτε γιατι εγώ είμαι ανίδεος.......?? Crying or Very sad
Α!!Και μην το ξεχάσω και κουλός Shocked Laughing Laughing
Και με χαρτί γιατρού παρακαλώ, όχι παίζουμε.


καλα κ αν πας τερμα κ δεν πατας φρενα...δε θα θες τακακια αλλα λαστιχα...εγω παντως ηθελα κ τα 2 Laughing Laughing Laughing
12.000 απο τοτε κ ακομα εχει τακακι...γερα να ποιασω την 15αρα Laughing
bagosgt - Τετ 03 Δεκ 2008, 21:26:17
Θέμα δημοσίευσης:
στα 20000κμ θελω κ εγω τακακια.τωρα ειμαι στα 19000 κ ειμαι πολυ συντηριτικος μεχρι το σερβις.αγια αννα ακουσα???ευβοια???δλδ στον γνωστο αγιο???κ πως δε σε εχουμε δει ποτε???καθε κυριακη καφεδακι στον αλεξιου το πρωι κ καλοκαιρι κατα τις 8 ταπογευματακι σχεδον καθε δευτερα-τεταρτη(κ καθε κυριακη πρωι) Shocked
android - Κυρ 07 Δεκ 2008, 16:27:59
Θέμα δημοσίευσης:
μπορω να χω κανεναν κωδικο για πισω τακακια?κ τι διαστασεις εχουν πισω οι δισκοπλακες?
recife_rallye - Κυρ 07 Δεκ 2008, 22:45:28
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
μπορω να χω κανεναν κωδικο για πισω τακακια?κ τι διαστασεις εχουν πισω οι δισκοπλακες?


249mm εχουν οι πισω δισκοπλακες
android - Σαβ 03 Ιαν 2009, 13:45:04
Θέμα δημοσίευσης:
εδω και μερικες μερες φοραω αυτα
http://www.streetandcircuit-shop.biz/roesch-brake-pads-front---peugeot-307-20-16v---including-break-42000--70329-p.asp

ειναι πανω κατω τα ιδια με τα ds2500 σε προδιαγραφες κτλ. και δεν πεταει τπτ για να θελει τροχισμα Laughing
κοστιζουν 118 να ρθουν σπιτι σου
και απλα τα τακακια μαμανε... Laughing
καταρχην χωρις να χουν πατηση ενιωθες οτι εχεις φρενο οχι σαν ολα τα μαμα...προς το παρον δεν εχω σφυριγματα κτλ. αλλα ακομα δεν καταφερα να τα ζορισω και καπου ωρα.... Crying or Very sad 1-2 καλα που πατησα μου αρεσαν πολυ...μοιαζουν με σαπουνια τα μαμα τακακια μπρωστα τους
makis106 - Σαβ 03 Ιαν 2009, 15:41:16
Θέμα δημοσίευσης:
Έχουμε τα ίδια τακάκια με τα 2λιτρα 307 Question
Touristas - Σαβ 03 Ιαν 2009, 18:16:03
Θέμα δημοσίευσης:
Θεωρητικά ναι αλλά το 307 έχει άλλο κωδικό.
Προφανώς έχει να κάνει με το υλικό τριβής η διαφορά στους κωδικούς.
makis106 - Σαβ 03 Ιαν 2009, 18:19:52
Θέμα δημοσίευσης:
Ρωτάω γιατί τα τακακια τα οποία φόρεσε ο Android, τα οποία αναφέρει πιο πάνω, προτείνονται για 307 2.0, άρα οκ Wink
Touristas - Σαβ 03 Ιαν 2009, 18:27:17
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι δεν αλλάζει κάτι άλλο.
android - Σαβ 03 Ιαν 2009, 20:03:20
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
Ρωτάω γιατί τα τακακια τα οποία φόρεσε ο Android, τα οποία αναφέρει πιο πάνω, προτείνονται για 307 2.0, άρα οκ Wink


ναι και με τα xsara αλλωστε και τα ds2500 ιδια ειναι...σε διαστασεις παντα ετσι...
volvos - Σαβ 03 Ιαν 2009, 21:30:40
Θέμα δημοσίευσης:
το ξαρα και το 306 τα διλιτρα ειχαν (καποιες γενιες) 283 αλλα με πιο στενο δισκο

οποτε καλο ειναι να ζητατε απο 206-307 διλιτρα για να ειστε σιγουροι
εχει κωδικο καπου φινος και οδηγιες γιατι κατι επρεπε να τροχισεις για να μπουν...
ypovoleas - Σαβ 03 Ιαν 2009, 22:13:37
Θέμα δημοσίευσης:
καλη χρονια σε ολους!!!
λοιπον,αποριες.......για μαμα υγρα φρενων στο gt τι μαρκα βαζουν συνηθως?(brazidas edition?)καλυτερα ειναι τα ferodo η motul?πρεπει να ειναι 5.1 σωστα?ποσα λιτρα περνει?(αυτες οι λιγες αποριες για τα υγρα)
για τα τακακια ds2500 ποιο κωδικο εχει για το gt?επειδη 180+ευρουλακια ειναι αρκετα λεω να στραφω σε αυτα που εβαλε ο android αφου εχουν 100+ευρω(κωδικο φιλε μου?)αυτος που εχει και το 307 2.0
android - Σαβ 03 Ιαν 2009, 22:14:50
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
το ξαρα και το 306 τα διλιτρα ειχαν (καποιες γενιες) 283 αλλα με πιο στενο δισκο

οποτε καλο ειναι να ζητατε απο 206-307 διλιτρα για να ειστε σιγουροι
εχει κωδικο καπου φινος και οδηγιες γιατι κατι επρεπε να τροχισεις για να μπουν...



ναι πισω στο μεταλλο εχει 2 μικρες κυλινδρικες εξωχες στα ds2500 κ θελουν τροχισμα να ρθουν ισια
στα roesch δεν εχει και δε θελει τπτ
volvos - Κυρ 04 Ιαν 2009, 01:12:47
Θέμα δημοσίευσης:
ypovoleas έγραψε:
καλη χρονια σε ολους!!!
λοιπον,αποριες.......για μαμα υγρα φρενων στο gt τι μαρκα βαζουν συνηθως?(brazidas edition?)καλυτερα ειναι τα ferodo η motul?πρεπει να ειναι 5.1 σωστα?ποσα λιτρα περνει?(αυτες οι λιγες αποριες για τα υγρα)
για τα τακακια ds2500 ποιο κωδικο εχει για το gt?επειδη 180+ευρουλακια ειναι αρκετα λεω να στραφω σε αυτα που εβαλε ο android αφου εχουν 100+ευρω(κωδικο φιλε μου?)αυτος που εχει και το 307 2.0


οι αποριες σου ειναι ολες απαντημενες στα αναλογα τοπικ
makis106 - Τετ 28 Ιαν 2009, 21:14:50
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν με μια ματιά που έριξα στα μπροστινά μου τακάκια, διαπίστωσα ότι του αριστερού τροχού (που ως συνήθως φαγώνονται περισσότερο), το εξωτερικό τακάκι, έχει ακόμη πάχος περίπου στα 4-5 χιλ. όπως το έκοψα, δηλαδή είναι όσο περίπου η μεταλλικη του πλάκα. Εχω 16000 χμ.
Ερώτηση: Θα με βγάλουν μέχρι το σερβις των 20000 Question
Μήπως είναι σε οριακό σημείο και πρέπει να αλλαχτούν άμεσα Question
Αργύρη τι λες Question
volvos - Τετ 28 Ιαν 2009, 21:20:56
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
volvos έγραψε:
το ξαρα και το 306 τα διλιτρα ειχαν (καποιες γενιες) 283 αλλα με πιο στενο δισκο

οποτε καλο ειναι να ζητατε απο 206-307 διλιτρα για να ειστε σιγουροι
εχει κωδικο καπου φινος και οδηγιες γιατι κατι επρεπε να τροχισεις για να μπουν...



ναι πισω στο μεταλλο εχει 2 μικρες κυλινδρικες εξωχες στα ds2500 κ θελουν τροχισμα να ρθουν ισια
στα roesch δεν εχει και δε θελει τπτ



επειδη το εφαγα στη μαπα σημερα τα

ds2500 me κωδικο fcp1467 δε θελουν τιποτα δηλαδη δεν εχου αυτα τα δυο αυτακια απο πισω
τα ds2500 με κωδικο fds1467 εχουν 2 αυτακια που πρεπει να κοψεις με τροχο Evil Evil
android - Τετ 28 Ιαν 2009, 22:26:41
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
android έγραψε:
volvos έγραψε:
το ξαρα και το 306 τα διλιτρα ειχαν (καποιες γενιες) 283 αλλα με πιο στενο δισκο

οποτε καλο ειναι να ζητατε απο 206-307 διλιτρα για να ειστε σιγουροι
εχει κωδικο καπου φινος και οδηγιες γιατι κατι επρεπε να τροχισεις για να μπουν...



ναι πισω στο μεταλλο εχει 2 μικρες κυλινδρικες εξωχες στα ds2500 κ θελουν τροχισμα να ρθουν ισια
στα roesch δεν εχει και δε θελει τπτ



επειδη το εφαγα στη μαπα σημερα τα

ds2500 me κωδικο fcp1467 δε θελουν τιποτα δηλαδη δεν εχου αυτα τα δυο αυτακια απο πισω
τα ds2500 με κωδικο fds1467 εχουν 2 αυτακια που πρεπει να κοψεις με τροχο Evil Evil

110 ευρω τα βρηκες? Laughing
fynos - Τετ 28 Ιαν 2009, 22:30:50
Θέμα δημοσίευσης:
Πολύ χρησμό αυτό Παναγιώτη !
Αλλά ποίος ο λόγος να το κάνουν αυτό ? και στο βιβλίο τους να δίνουν συμβατό κωδικό αυτόν με τα αυτάκια ?
Σίγουρα δεν έχουν διαφορές ?
makis106 - Τετ 28 Ιαν 2009, 23:25:43
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:

ναι και με τα xsara αλλωστε και τα ds2500 ιδια ειναι...σε διαστασεις παντα ετσι...
Γιώργο τα roesch που έβαλες τι λένε? Σοβαρή διαφορά? Θεωρείς ότι είναι πιο σκληρά? Άρα τρώγονται πιο αργά? Γιατί δεν θέλω να την ακούσει η δισκόπλακα αντι για τα τακάκια. Απο δισκόπλακες πως πας?
volvos - Πεμ 29 Ιαν 2009, 08:27:50
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Πολύ χρησμό αυτό Παναγιώτη !
Αλλά ποίος ο λόγος να το κάνουν αυτό ? και στο βιβλίο τους να δίνουν συμβατό κωδικό αυτόν με τα αυτάκια ?
Σίγουρα δεν έχουν διαφορές ?


den exo ιδεα γιαννη...ισως επειδη το δινουν και αλλα μντελα π.χ λαντζια φιατ κλπ


καινουργια τα τακακια ελτρεκα ειχαν πανω απο 180....λιανικη

κατω απο 150 δε νομιζω οτι τα βρισκετε με τη καμια
ομως αντεχουν χ2 απο τα μαμα σε χλμ και σε αποδοση ειναι παλι χ2... Cool
android - Πεμ 29 Ιαν 2009, 17:43:51
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
fynos έγραψε:
Πολύ χρησμό αυτό Παναγιώτη !
Αλλά ποίος ο λόγος να το κάνουν αυτό ? και στο βιβλίο τους να δίνουν συμβατό κωδικό αυτόν με τα αυτάκια ?
Σίγουρα δεν έχουν διαφορές ?


den exo ιδεα γιαννη...ισως επειδη το δινουν και αλλα μντελα π.χ λαντζια φιατ κλπ


καινουργια τα τακακια ελτρεκα ειχαν πανω απο 180....λιανικη

κατω απο 150 δε νομιζω οτι τα βρισκετε με τη καμια
ομως αντεχουν χ2 απο τα μαμα σε χλμ και σε αποδοση ειναι παλι χ2... Cool


λιανικη εχουν 230-24 με την εκπτωση του κλαμπ καναν 185 τοτε που χα ρωτηση
τα roesch 118 στο σπιτι μου


Μακη αρκετα καλη αισθηση σε σχεση με τα μαμα...ακομα κ αστρωτα παταγαν καλυτερα λες κ δεν θελαν στρωσιμο
οσο για τους δισκους εχω κανει καπου στα 2200 χλμ με αυτα τα τακακια ειναι καπως νωρις για να δω φθορα...προς το παρον δεν υπαρχη καμια και δεν κανουν κανενα θορυβο παντως
απο κει που τα αγορασα σε μαιλ μου για διαστασεις κτλ μου στειλε οτι δεν εχουν καποια διαφορα με τα ds2500 και οτι ισως να ναι λιγο πιο σκληρα τα roesch...και εχω κ λιγοτερη μαυριλα στις ζαντες...
makis106 - Πεμ 29 Ιαν 2009, 17:49:31
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
volvos έγραψε:
fynos έγραψε:
Πολύ χρησμό αυτό Παναγιώτη !
Αλλά ποίος ο λόγος να το κάνουν αυτό ? και στο βιβλίο τους να δίνουν συμβατό κωδικό αυτόν με τα αυτάκια ?
Σίγουρα δεν έχουν διαφορές ?


den exo ιδεα γιαννη...ισως επειδη το δινουν και αλλα μντελα π.χ λαντζια φιατ κλπ


καινουργια τα τακακια ελτρεκα ειχαν πανω απο 180....λιανικη

κατω απο 150 δε νομιζω οτι τα βρισκετε με τη καμια
ομως αντεχουν χ2 απο τα μαμα σε χλμ και σε αποδοση ειναι παλι χ2... Cool


λιανικη εχουν 230-24 με την εκπτωση του κλαμπ καναν 185 τοτε που χα ρωτηση
τα roesch 118 στο σπιτι μου


Μακη αρκετα καλη αισθηση σε σχεση με τα μαμα...ακομα κ αστρωτα παταγαν καλυτερα λες κ δεν θελαν στρωσιμο
οσο για τους δισκους εχω κανει καπου στα 2200 χλμ με αυτα τα τακακια ειναι καπως νωρις για να δω φθορα...προς το παρον δεν υπαρχη καμια και δεν κανουν κανενα θορυβο παντως
απο κει που τα αγορασα σε μαιλ μου για διαστασεις κτλ μου στειλε οτι δεν εχουν καποια διαφορα με τα ds2500 και οτι ισως να ναι λιγο πιο σκληρα τα roesch...και εχω κ λιγοτερη μαυριλα στις ζαντες...
Κρίσιμη ερώτηση:
Θα τα ξαναβάλεις Question Question Wink
android - Πεμ 29 Ιαν 2009, 18:28:38
Θέμα δημοσίευσης:
περιμενε να δω πως θα τα παει με τους δισκους κ θα σου πω...
παντως με δισκους που θα ξερω οτι σιγουρα δε θα την ακουσουν σιγουρα θα τα βαζα....με τους μαμα ειναι μια δοκιμη απλα
δεν ξερω ο Φυνος ποσα χλμ εχει κανει με τα ds2500 κ πως τα παει με τους δισκους...ετσι κ αλλιως πανω κατω τα ιδια ειναι οτι παθει του φυνου θα παθει κ μενα λογικα
bagosgt - Σαβ 14 Φεβ 2009, 16:51:25
Θέμα δημοσίευσης:
λοιπον μετα απο τοσο καιρο αναμονης κ αρκετης οικονομιας(στα φρενα) αλλαξα τα τακακια κ εγω σημερα.ebala kati aplo αλλα μου φαινεται λιγο καλυτερο απο το γνησιο.τα ferodo εβαλα Rolling eyes
Arvas - Κυρ 15 Φεβ 2009, 00:22:04
Θέμα δημοσίευσης:
Τα τακακια του rc εχουν καμια σχεση με αυτα για ralye/gt??
fynos - Κυρ 15 Φεβ 2009, 00:31:55
Θέμα δημοσίευσης:
ΟΧΙ Από θέμα διάστασης και μόνο !!

Αν ενδιαφέρει κανένα ας ρίξει μια ματιά σε αυτό !
android - Κυρ 15 Φεβ 2009, 01:15:39
Θέμα δημοσίευσης:
Arvas έγραψε:
Τα τακακια του rc εχουν καμια σχεση με αυτα για ralye/gt??


λογικα εχουν σχεση με το 2.0 307cc που φοραγε τους 302mm δισκους Idea
Arvas - Κυρ 15 Φεβ 2009, 22:52:32
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
Arvas έγραψε:
Τα τακακια του rc εχουν καμια σχεση με αυτα για ralye/gt??


λογικα εχουν σχεση με το 2.0 307cc που φοραγε τους 302mm δισκους Idea

Νομιζω και αυτα τα 283 φορουσαν...
Touristas - Δευ 16 Φεβ 2009, 09:59:33
Θέμα δημοσίευσης:
Arvas έγραψε:
android έγραψε:
Arvas έγραψε:
Τα τακακια του rc εχουν καμια σχεση με αυτα για ralye/gt??


λογικα εχουν σχεση με το 2.0 307cc που φοραγε τους 302mm δισκους Idea

Νομιζω και αυτα τα 283 φορουσαν...

Το 180αρι φοράει 302
207 GT HRAKLEIO - Παρ 20 Μάρ 2009, 23:39:59
Θέμα δημοσίευσης: Τι τακακια τελικα?
Λοιπόν παιδιά στο GT μου απο βδομάδα σκέφτομαι και εγω αλλαγή τακάκια, και δε ξέρω τι να βάλω..
Εχω 25.000χλμ και αρχισαν και σφυρίζουν μερικές φορές και δεν έχουν και τόσο καλή απόδοση όταν ζεσταθούν.
Και ρωτάω λοιπόν:
να ξαναβάλω απο Αντιπροσωπεία τα ίδια ή κάτι άλλο (βασική προυπόθεση το να μην σφυρίζουν και κάνουν θόρυβο ε..? Evil
Ακούω προτάσεις
Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!! Laughing
Arvas - Κυρ 22 Μάρ 2009, 22:09:56
Θέμα δημοσίευσης:
android με τα roesch τι γινεται;; εχουν διαρκεια; οι δισκοι σου αντεχουν;;
android - Δευ 23 Μάρ 2009, 10:55:37
Θέμα δημοσίευσης:
Arvas έγραψε:
android με τα roesch τι γινεται;; εχουν διαρκεια; οι δισκοι σου αντεχουν;;


ακομα ολα οκ ειναι...αλλα εσυ εχεις rc δεν ξερω αν βγαζει για σενα Rolling eyes
Arvas - Τρι 24 Μάρ 2009, 00:50:30
Θέμα δημοσίευσης:
Υπαρχουν αλλα φοβαμαι μηπως στραβωσουν οι δισκοπλακες μιας και ειναι αρκετα σκληρα.Ποσα χλμ εχεις βγαλει γιατι ξερω οτι τρωγονται αρκετα γρηγορα...

Αυτα ειναι για σενα...http://www.streetandcircuit-shop.biz/roesch-brake-pads-front---peugeot-307-20hdi---including-break-42000--70330-p.asp

Και αυτα για μενα...http://www.streetandcircuit-shop.biz/roesch-brake-pads-front---peugeot-307-cc-20-16v-12004--70332-p.asp
android - Τρι 24 Μάρ 2009, 11:18:13
Θέμα δημοσίευσης:
καλα να στραβωσουν πρεπει να του πεταξεις τα ματια εξω να σου τελιωσουν πιο γρηγορα οκ... καποθ 4500 εχω... χθεσ μετα απο μια βδομαδα στο κρεβατι πηγα κ ηρθα απο λιμανακια ταπα...τζαμι τα φρενα κιχ δεν καναν...το κουλο ειναι οτι ειναι αθορυβα αν κ συνιθως το καλοκαιρι κανουν χοροδια που δε τα χω δει καλοκαιρι
MEMsound - Τρι 24 Μάρ 2009, 11:25:47
Θέμα δημοσίευσης:
λες να τα δοκιμάσω οταν φαγωθουν τα δσ2500 Confused Question
android - Τρι 24 Μάρ 2009, 11:37:25
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
λες να τα δοκιμάσω οταν φαγωθουν τα δσ2500 Confused Question


ναι να μας πεις κ αν εχουν διαφορα γιατι αν οντως δεν εχουν εισαι κανα 70 ευρω πιο φθηνα Wink
MEMsound - Τρι 24 Μάρ 2009, 11:46:21
Θέμα δημοσίευσης:
τα 266 δσ2500 τα ειχα αγορασει 120ε οποτε η διαφορα στην τιμη δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο
android - Τρι 24 Μάρ 2009, 14:03:40
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
τα 266 δσ2500 τα ειχα αγορασει 120ε οποτε η διαφορα στην τιμη δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο


να βαλεις 283 τοτε Laughing
MEMsound - Τρι 24 Μάρ 2009, 14:59:46
Θέμα δημοσίευσης:
...περιττό βάρος στην παρουσα φάση... Wink
volvos - Τρι 24 Μάρ 2009, 16:38:04
Θέμα δημοσίευσης:
e nai αφου δεν εχει τα αλογα να τα ζορισει....
τι να τα κανει τα 283
MEMsound - Τρι 24 Μάρ 2009, 17:10:02
Θέμα δημοσίευσης:
ουτε τα αλογα...
για να μαζευει χιλιόμετρα το εργαλείο...

ουτε τα αρχ**ια...
για σερφαρισμα πάνω στα λάστιχα...
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Jim207GT - Τρι 21 Ιούλ 2009, 19:54:35
Θέμα δημοσίευσης:
Μετά από 20.000χλμ(στα μπροστά) και 2 trackday και ένα timeattack καθώς και 40.000χλμ στα πίσω, ήρθε η ώρα να αλλάξω τακάκια εμπρός-πίσω.

Για δρόμο δεν ήθελα DS2500 μάλλον πρίν τον οκτώβρη θα πάρω ένα ζευγάρι μόνο για trackdays-timeattacks.

Τελικά διάλεξα τα καινούργια Ferodo Thermo Quiet για μπροστά



Και τα Premium για πίσω


Καθώς και Motul RBF 600 για να κάνω την αλλαγή των υγρών.


Αύριο τα αλλάζω οπότε μετά από καμιά βδομάδα για εντυπώσεις. Σας γράφω και όλους τους κωδικούς και τιμές λιανικής γιανα μην ψάχνετε και μην ξεχνάτε από Ελτρεκκα τα επίσημα μέλη έχουν έκπτωση -25%.

Peugeot 207GT/Rallye
Εμπρός
Ferodo Thermo Quiet: FQT1476--> 101€
Ferodo Premium: FDB1476--> 83,65€
Ferodo DS2500: FCP1467H--> 246€

Πίσω
Ferodo Premium: FDB1784--> 43,82€

Οι τιμές είναι λιανικής χωρίς έκπτωση.

Και δώρο ένας τρόπος γιανα στρώσετε τα φρένα http://www.zeckhausen.com/bedding_in_brakes.htm
mrkaza - Τρι 21 Ιούλ 2009, 22:14:41
Θέμα δημοσίευσης:
Το 1,4 εχει τα ιδια μπροστα ? Καθως οταν ειχα στο 1.4 στα 25κ τα αλαξα αλλα βγαζαν καμια 5κ μου ειπαν αλλα χωρις να μπορουν να μου εγυηθουν αν μμεχρι το service sta 30k θα κραταγανε και τα αλαξα (συχενομαι της απρογραματιστες επισκεψεις) και το ενα ειχε ραγγιση Evil .

Τωρα εχω Esp + 60 ps παραπανω με βλεπω στα 20κ αν ειναι τα ιδια να εχουν παραδωσει σωμα και ψυχη :D .

Απο ποτε το σκληρο τακακι πιανει καλλιτερα απο το μαλακο ? νομιζα οτι απλα κραταει περισοτερο και σου καταστρεφει τους δισκους Sad Ημουν τοσο λαθος ??
android - Τρι 21 Ιούλ 2009, 23:08:12
Θέμα δημοσίευσης:
γεια σου ρε μητσο Wink ωραιες τιμες εχουν αυτα που πηρες....αντε να δουμε...

οσο για το 14αρη εχει δισκους 266 το rallye 283 οποτε δεν ειναι τα ιδια Wink
πατερας φιλου μου με το ζορι εβγαλε 19000 χιλ με 14αρη κ ειναι 70 χρονων Laughing
Arvas - Τετ 22 Ιούλ 2009, 00:52:46
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
γεια σου ρε μητσο Wink ωραιες τιμες εχουν αυτα που πηρες....αντε να δουμε...

οσο για το 14αρη εχει δισκους 266 το rallye 283 οποτε δεν ειναι τα ιδια Wink
πατερας φιλου μου με το ζορι εβγαλε 19000 χιλ με 14αρη κ ειναι 70 χρονων Laughing


Για πες κι εσυ με τα δικα σου τι γινεται;; αποδοση αντοχη φθορα... γιατι κοντευω κι εγω...
mrkaza - Τετ 22 Ιούλ 2009, 08:56:52
Θέμα δημοσίευσης:
Φλατζα κεφαλης ομως στα 27κ δεν αλαξε αλαξε ?? Razz Βρε λες να μην ειμαι "καυτης" ?? Π

Οσο για την ηληκια δεν παιζει και τοσο ρολο ειναι να το εχεις ή οχι .
Ο πατερας πχ δεν τον φτανεις και οταν εισαι μεσα νομιζεις οτι παει σαν κοτα αρκη να μη δεις το κοντερ και κοντευει τα 60 .


Περιμενω νεα απο τα Ferodo Thermo Quiet καθως απο οτι διαβασα δεν ειναι πολυ σκληρα δεν φθηρουν το δισκο ενω φρεναρουν καλλιτερα :D αν ολα αυτα ειναι αληθινα θα ειναι τα επομενα τακακια μου .
nikos68 - Τετ 22 Ιούλ 2009, 09:29:12
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά για το RC ισχύουν οι ίδιοι κωδικοί σε ferodo ή είναι διαφορετικοί?Αν ξέρει κάποιος ας παραθέσει πληροφορίες.
Ευχαριστώ Very happy
Jim207GT - Τετ 22 Ιούλ 2009, 09:53:15
Θέμα δημοσίευσης:
nikos68 έγραψε:
Παιδιά για το RC ισχύουν οι ίδιοι κωδικοί σε ferodo ή είναι διαφορετικοί?Αν ξέρει κάποιος ας παραθέσει πληροφορίες.
Ευχαριστώ Very happy


Μόνο τα πίσω είναι ίδια. Μπροστά έχεις άλλα, αν δεν κάνω λάθος είναι ίδια με το 307CC 180hp.
Steve - Τετ 22 Ιούλ 2009, 11:46:22
Θέμα δημοσίευσης:
Μήτσε, για το RBF 600 πες μας τιμή και από πού...
volvos - Τετ 22 Ιούλ 2009, 12:00:55
Θέμα δημοσίευσης:
μητσο για πιστα ΟΧΙ ΤΑ 2500
ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ

χιλιες φορες 3000...ουτως αλλως οτι κανω και εγω θα κανεις...
θα τα βαζεις πριν πιστα μονο Wink
Arvas - Τετ 22 Ιούλ 2009, 12:26:37
Θέμα δημοσίευσης:
Jim207GT έγραψε:
nikos68 έγραψε:
Παιδιά για το RC ισχύουν οι ίδιοι κωδικοί σε ferodo ή είναι διαφορετικοί?Αν ξέρει κάποιος ας παραθέσει πληροφορίες.
Ευχαριστώ Very happy


Μόνο τα πίσω είναι ίδια. Μπροστά έχεις άλλα, αν δεν κάνω λάθος είναι ίδια με το 307CC 180hp.


Μπρος πισω αλλα ειναι... θελεις απο 307 180...
android - Τετ 22 Ιούλ 2009, 12:59:25
Θέμα δημοσίευσης:
Arvas έγραψε:
android έγραψε:
γεια σου ρε μητσο Wink ωραιες τιμες εχουν αυτα που πηρες....αντε να δουμε...

οσο για το 14αρη εχει δισκους 266 το rallye 283 οποτε δεν ειναι τα ιδια Wink
πατερας φιλου μου με το ζορι εβγαλε 19000 χιλ με 14αρη κ ειναι 70 χρονων Laughing


Για πες κι εσυ με τα δικα σου τι γινεται;; αποδοση αντοχη φθορα... γιατι κοντευω κι εγω...


μια χαρα...ουτε καμια φθορα σοβαρη εχω σε δισκοπλακες που να βλεπετε εχω κανει 13000 χλμ κ ειναι πανω απο την μεση τα τακακια οποτε 30χιλ θα βγαλουν σιγουρα...
MEMsound - Τετ 22 Ιούλ 2009, 13:07:19
Θέμα δημοσίευσης:
κανουν φασαρια στην καθυμερινη μετακινηση και στο λιγο φρενο (μολις πατάς) = σφυράνε?
Jim207GT - Τετ 22 Ιούλ 2009, 13:53:16
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Μήτσε, για το RBF 600 πες μας τιμή και από πού...


Χαραλαμπάκης 10€ το μπουκαλάκι(0.5λ) για τα επίσημα μέλη.
Arvas - Τετ 22 Ιούλ 2009, 13:59:53
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:

μια χαρα...ουτε καμια φθορα σοβαρη εχω σε δισκοπλακες που να βλεπετε εχω κανει 13000 χλμ κ ειναι πανω απο την μεση τα τακακια οποτε 30χιλ θα βγαλουν σιγουρα...


Τα μαμα ποσο σου κρατησαν;; τα σκιζεις καθολου;;
Εγω εξαρχης για αυτα πηγαινα αλλα φοβομουν την φθορα μην βγαλω off τους δισκουσ σε 5000χλμ... Thumb right Thumb right
android - Τετ 22 Ιούλ 2009, 15:03:15
Θέμα δημοσίευσης:
Arvas έγραψε:
android έγραψε:

μια χαρα...ουτε καμια φθορα σοβαρη εχω σε δισκοπλακες που να βλεπετε εχω κανει 13000 χλμ κ ειναι πανω απο την μεση τα τακακια οποτε 30χιλ θα βγαλουν σιγουρα...


Τα μαμα ποσο σου κρατησαν;; τα σκιζεις καθολου;;
Εγω εξαρχης για αυτα πηγαινα αλλα φοβομουν την φθορα μην βγαλω off τους δισκουσ σε 5000χλμ... Thumb right Thumb right


ουτε 8χιλ τα πρωτα τα μαμα με 10 χιλ 2ρα μαμα...αν το σκιζω ειναι σχετικο...παω συνεχεια ταπα οποτε λογικο ειναι να κανω δυνατα φρεναρισματα με μπολικα...αλλα δεν βαραω ευκολα abs σχεδον ποτε...

οχι φασαρια δεν κανουν στο πολυ ζεσταμα ισως κατι ψιλα ακουσεις σε στενα με πολυ ησυχια κ αντιλαλο...παντως τα μαμα που κ που τα ποιανε μια τρελα κ εκαναν πολυ...οπως τωρα που κ που ποιανει τα πισω μου μια τρελα οταν κανω οπιστεν κ φρεναρω ακουγωντε διαφορα....
αλλα αυτα που βρηκε ο μητσος ειναι καπου 75 ευρω με το -25% εμενα καναν 110 με αυτα τα λεφτα ο μητσος πηρε για μπρωστα κ για πισω μην πω κ τα υγρα μαζι Laughing

φιλου c4 με ds2500 ειχε αρκετα περισοτερη πατουρα ο δισκος απο μενα στα ιδια χλμ κ σφυραγαν σαν τρελα αλλα δεν μπρορεσα να καταλαβω αν ειχε καλυτερο φρενο σε μια βολτα που το εκανα ειχε κ τελιωμενα τα πισω
Jim207GT - Πεμ 23 Ιούλ 2009, 10:33:30
Θέμα δημοσίευσης:
Πάρτε και μερικές φωτό από τα μπροστινά μου τακάκια. Όταν φώναζα οτι δεν έχω φρένα στο 2ο trackday και μετα στο timeattack γελάγατε ορίστε, α! κάντε και λίγο zoom είναι όλα τα λεφτά


dimkeras - Πεμ 23 Ιούλ 2009, 21:52:42
Θέμα δημοσίευσης:
Μήτσο, ωραία τακάκια. Σαν το ανάγλυφο της Γης! Laughing
Steve - Πεμ 23 Ιούλ 2009, 22:00:45
Θέμα δημοσίευσης:
Jim207GT έγραψε:
Πάρτε και μερικές φωτό από τα μπροστινά μου τακάκια. Όταν φώναζα οτι δεν έχω φρένα στο 2ο trackday και μετα στο timeattack γελάγατε ορίστε, α! κάντε και λίγο zoom είναι όλα τα λεφτά
GAY
Jim207GT - Τετ 29 Ιούλ 2009, 11:02:23
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν με καμια 150χλμ και αφού τα "έστρωσα" λίγο με το τρόπο πους σας είχα αναφέρει πρίν, έχουν σχεδόν πατήσει. Πολύ καλή αίσθηση,πολύ καλό αρχικό δάγκωμα και τελείως μα τελείως αθόρυβα. Όνομα και πράμα τα FermoQuiet. Ακόμα και τελείως κρύα έχουν πάρα πολύ καλη απόδωση και όπως είπα αθόρυβα, ούτε με νεκρα και ανοιχτό παράθυρο δεν ακούς το παραμικρό. Να τα πιέσω δεν έτυχε για να ξέρω και αντοχή, θα επανέλθω μετά από καμιά σοβαρή διαδρομή.

Για τα λεφτά τους πάντος και σε σχέση με τα μαμά είναι πολύ καλύτερα.
Όσο για το πόσο βελτιώθηκαν τα φρένα μου παίζει ρόλο και τα υγρά που μπήκαν. Το κόστος είναι μικρό η βελτίωση τεράστια(άν έβαζα και μεταλικά εκεί να δείς) η εργασία όμως που χρειάζετε είναι μανίκι.

Διαβάστε και τα specs τους.
Κώδικας:
http://www.motul-oil.co.uk/pdfs/brake-fluid/RBF_600_TDS_(GB).pdf

fynos - Τετ 29 Ιούλ 2009, 11:11:36
Θέμα δημοσίευσης:
1.Mπουκαλάκι κρατίσαμε ?
2.Θέλω αναφορά στα 500-1000κμ
3.Μεταλλικά σωληνάκια = αεροπορικού τύπου θες να πεις ? δεν τα πρόλαβες τελικά ε ?

Kαλούς δρόμους Wink
Arvas - Τετ 29 Ιούλ 2009, 19:32:02
Θέμα δημοσίευσης:
Εντυπωση μου κανει.. τα περιμενα μαπα..
Σωλινακια αεροπορικου τυπου βρηκες επωνυμα η φτιαχτα;;;
Jim207GT - Τετ 29 Ιούλ 2009, 22:01:05
Θέμα δημοσίευσης:
Arvas έγραψε:
Εντυπωση μου κανει.. τα περιμενα μαπα..
Σωλινακια αεροπορικου τυπου βρηκες επωνυμα η φτιαχτα;;;


Και γιατί σου φαινόντουσαν μάπα, έτσι με το μάτι??Δεν σου άρεσε το ασημί χρωματάκι?? Laughing Laughing Laughing

Σωλινάκια μόνο φτιαχτά και δεν μπήκα στο κόπο κάν, εγώ με αυτά τα πράγματα δέν παίζω. Θα περιμένω να βγάλει η Goodridge. Για τα 206 δίνει για όλα 1κωδικό λέτε να κάνει και στα δικά μας???
android - Τετ 29 Ιούλ 2009, 22:33:15
Θέμα δημοσίευσης:
Jim207GT έγραψε:
Arvas έγραψε:
Εντυπωση μου κανει.. τα περιμενα μαπα..
Σωλινακια αεροπορικου τυπου βρηκες επωνυμα η φτιαχτα;;;


Και γιατί σου φαινόντουσαν μάπα, έτσι με το μάτι??Δεν σου άρεσε το ασημί χρωματάκι?? Laughing Laughing Laughing

Σωλινάκια μόνο φτιαχτά και δεν μπήκα στο κόπο κάν, εγώ με αυτά τα πράγματα δέν παίζω. Θα περιμένω να βγάλει η Goodridge. Για τα 206 δίνει για όλα 1κωδικό λέτε να κάνει και στα δικά μας???



αστα αυτα καφεδοβολτα ευβοια θελει να δουμε τι κανουν Wink
οχι κ μαπα σιγουρα καλυτερα απο τα μαμα θα ναι...
ασε που αλλα τα 1α μαμα κ αλλα τα εδω μετα
που χαν πιο σαπουνο αισθηση
makis106 - Τετ 29 Ιούλ 2009, 22:39:04
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:

ασε που αλλα τα 1α μαμα κ αλλα τα εδω μετα
που χαν πιο σαπουνο αισθηση

+1 Exclamation
dimkeras - Πεμ 30 Ιούλ 2009, 00:53:22
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
android έγραψε:

ασε που αλλα τα 1α μαμα κ αλλα τα εδω μετα
που χαν πιο σαπουνο αισθηση

+1 Exclamation



+1000

Μήτσο, παραμένουμε συντονισμένοι.


(Άσε που θα θέλω και δίσκους σε λίγο Evil )


Όταν λες "η εργασία που χρειάζετε είναι μανίκι", για τα σωληνάκια λες ή για τα τακάκια?
Jim207GT - Πεμ 30 Ιούλ 2009, 01:02:30
Θέμα δημοσίευσης:
Για τα υγράκια λέω(για να αδειάσουν όλα) και την εξαέρωση που θές μετά.
Έκανα μιά γάμπα.... Razz Razz

Τακάκια σωληνάκια είναι εύκολα.
dimkeras - Πεμ 30 Ιούλ 2009, 01:08:53
Θέμα δημοσίευσης:
Jim207GT έγραψε:
Για τα υγράκια λέω(για να αδειάσουν όλα) και την εξαέρωση που θές μετά.
Έκανα μιά γάμπα.... Razz Razz

Τακάκια σωληνάκια είναι εύκολα.



Very happy

Ωραίος!

Τακάκια μάλλον βρήκαμε ποια θα πάρουμε. Η ησυχία είναι το σημαντικότερο ζήτημα, μετά την αποτελεσματικότητα.
Για δίσκους που θα χρειαστώ σίγουρα σε καμιά 15.000km (μέχρι Νοέμβρη - Δεκέμβρη δηλαδή) υπάρχει κάποια πρόταση? Ή πάμε πάλι σε μαμά?
Arvas - Πεμ 30 Ιούλ 2009, 01:13:53
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι δεν μ'αρεσουν τα ασημι γενικα... Laughing Laughing Laughing Laughing
Απλα εχω μια προκαταληψη οταν ακουω thermoταδε και ταδεquiet και εκομπαρμπουτσαλα και αλλα τετοια... συνηθως ειναι πολυ μαπα πραγματα που τυχαινει να μην κανουν θορυβο η να μην βγαζουν σκονη η να μην επιβαρυνουν το περιβαλλον κτλ. οπως πχ τα οικολογικα λαστιχα η τα λαστιχα που παρουσιαζουν μειωμενες απωλειες απο τριβες...
Jim207GT - Παρ 31 Ιούλ 2009, 15:38:40
Θέμα δημοσίευσης:
dimkeras έγραψε:
Για δίσκους που θα χρειαστώ σίγουρα σε καμιά 15.000km (μέχρι Νοέμβρη - Δεκέμβρη δηλαδή) υπάρχει κάποια πρόταση? Ή πάμε πάλι σε μαμά?


Τα κλασσικά Brembo ή Bendix ή μαμά. Βλέπεις τιμες και αποφασίσεις σύμφωνα με το budget σου.

Πάντως τι λέμε για τα φρένα μας και του RC, διάρκεια δάγκωμα και τρίχες κατσαρές....Εχθές έκανα βόλτα του Γιάννη με τα ΑP και μετά νόμιζα οτι χαλάσαν τα δικά μου και δεν θα σταμάταγα ΠΟΤΕ. ΤΑ ΦΡΕΝΑ.

Τελείωσε για μενα όποιος θέλει σοβαρη αναβάθμιση στα φρένα του η λύση υπάρχει από την μαμά Psport αλλά τσούζει άσχημα....πάω να πάρω κουμπαρά.......

Steve - Παρ 31 Ιούλ 2009, 15:48:31
Θέμα δημοσίευσης:
Jim207GT έγραψε:
Πάντως τι λέμε για τα φρένα μας και του RC, διάρκεια δάγκωμα και τρίχες κατσαρές....Εχθές έκανα βόλτα του Γιάννη με τα ΑP και μετά νόμιζα οτι χαλάσαν τα δικά μου και δεν θα σταμάταγα ΠΟΤΕ. ΤΑ ΦΡΕΝΑ.

Τελείωσε για μενα όποιος θέλει σοβαρη αναβάθμιση στα φρένα του η λύση υπάρχει από την μαμά Psport αλλά τσούζει άσχημα....πάω να πάρω κουμπαρά.......
Αν κάνετε λίιιγο υπομονή μέχρι τον Σεπτέμβριο, θα υπάρξει και πιο φτηνή λύση με αρκετά καλή απόδοση. Whistling
iceage - Παρ 31 Ιούλ 2009, 16:12:39
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Jim207GT έγραψε:
Πάντως τι λέμε για τα φρένα μας και του RC, διάρκεια δάγκωμα και τρίχες κατσαρές....Εχθές έκανα βόλτα του Γιάννη με τα ΑP και μετά νόμιζα οτι χαλάσαν τα δικά μου και δεν θα σταμάταγα ΠΟΤΕ. ΤΑ ΦΡΕΝΑ.

Τελείωσε για μενα όποιος θέλει σοβαρη αναβάθμιση στα φρένα του η λύση υπάρχει από την μαμά Psport αλλά τσούζει άσχημα....πάω να πάρω κουμπαρά.......
Αν κάνετε λίιιγο υπομονή μέχρι τον Σεπτέμβριο, θα υπάρξει και πιο φτηνή λύση με αρκετά καλή απόδοση. Whistling

Ότι και να βρείτε δεν μπορούν να φτάσουν το φρενάρισμα μίας Full Competition δαγκάνας είτε αυτή γράφει πάνω BREMBO ή ALCON ή AP ή οποιαδήποτε άλλη μάρκα που παράγει Full Racing δαγκάνες. Τα υπόλοιπα είναι για γαργάρες. Και καλό θα ήταν να συνδιαστούν με καλή δισκόπλακα, όχι τίποτα μούφες τρυπιτές , χαρακτές ή ξέρω και εγώ δίσκο. Από τοποθέτηση των AP σε 106 με δίσκο τρυπιτό ή χαρακτό ή και συνδιασμό αυτών έχει παρατηρηθεί ότι τους σπάει. Γι' αυτό και μεγάλη προσοχή στην επιλογή του δίσκου.
dimkeras - Σαβ 22 Αύγ 2009, 00:25:10
Θέμα δημοσίευσης:
Παράγγειλα σήμερα το μεσημέρι από Γκαγκαστάθη τα εξής :

Δίσκους εμπρός BREMBO κωδ. 09.8760.10 => 88,00€
Τακάκια εμπρός FERODO THERMOQUIET κωδ. FQT1476 (Jim207GT) => 74,00€
Τακάκια πίσω FERODO PREMIER κωδ. FDB1784 (Jim207GT) => 30,00€

Τελική τιμή 192,00€ με την έκπτωση των μελών. Λουκούμι Wink

Από Δευτέρα ή Τρίτη που θα παραλάβω λέμε και εντυπώσεις.


@ Jim207GT
Μήτσο, πόσα υγρά παίρνει μέσα? Γιατί βρήκα στα Γιάννενα και θα τα πάρω Δευτέρα.

fynos - Σαβ 22 Αύγ 2009, 09:11:43
Θέμα δημοσίευσης:
2 x 500 ml
android - Σαβ 22 Αύγ 2009, 09:36:03
Θέμα δημοσίευσης:
dimkeras έγραψε:

Τακάκια πίσω FERODO PREMIER κωδ. FDB1784 (Jim207GT) => 30,00€

[/size]


χμμμμμ κ σενα μητσο στα δωσαν 50 ελτρεκα με -25% μην χε......
MEMsound - Σαβ 22 Αύγ 2009, 09:45:55
Θέμα δημοσίευσης:
χμ ενδιαφέρουσες τιμές... Thumb right
Jim207GT - Σαβ 22 Αύγ 2009, 18:58:29
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
dimkeras έγραψε:

Τακάκια πίσω FERODO PREMIER κωδ. FDB1784 (Jim207GT) => 30,00€

[/size]


χμμμμμ κ σενα μητσο στα δωσαν 50 ελτρεκα με -25% μην χε......


Τα ίδια λεφτά με Γκαγκαστάθη μου τα άφησε η Ελτρεκκα(σαν επίσημο μέλος πάντα) δεν έχει διαφορά. Βάλε και τα μεταφορικά από Σαλονικα......

@Dimkeras μεγειές και περιμένω εντυπώσεις.....

Εγώ πάντως κανένα παράπονο μεχρι τώρα και τα ψιλο ξέσκισα σε κανα 2 κατηφορικές διαδρομές μια χαρά.
dimkeras - Κυρ 23 Αύγ 2009, 17:13:05
Θέμα δημοσίευσης:
Thanx pal. Να τα φορέσουμε και να τα στρώσουμε με το καλό, κι από κατηφορικές έχω κάτι στο μυαλό μου Wink (αλλά δεν έχω αμορτισέεεεεεεερρρρρρρρ!!!!)
android - Κυρ 23 Αύγ 2009, 17:16:54
Θέμα δημοσίευσης:
Jim207GT έγραψε:
android έγραψε:
dimkeras έγραψε:

Τακάκια πίσω FERODO PREMIER κωδ. FDB1784 (Jim207GT) => 30,00€

[/size]


χμμμμμ κ σενα μητσο στα δωσαν 50 ελτρεκα με -25% μην χε......


Τα ίδια λεφτά με Γκαγκαστάθη μου τα άφησε η Ελτρεκκα(σαν επίσημο μέλος πάντα) δεν έχει διαφορά. Βάλε και τα μεταφορικά από Σαλονικα......

@Dimkeras μεγειές και περιμένω εντυπώσεις.....

Εγώ πάντως κανένα παράπονο μεχρι τώρα και τα ψιλο ξέσκισα σε κανα 2 κατηφορικές διαδρομές μια χαρά.


sorry δικο μου λαθος ειχα στο νου μου την τιμη για τα μπρωστα τα premier
εμενα αρχησε να κανει πατουρα ο δισκος σεβαστη Rolling eyes
τακακι εχω πανω απο την μεση...θα παω σετακι σε καμια 15000 χλμ με βλεπω
volvos - Παρ 28 Αύγ 2009, 11:05:23
Θέμα δημοσίευσης:
τακακια εμπρος φεροντο πρεμιερ για 283 απο γακγασταθη 27ευρω...
σορι αλλα δε νομιζω οτι τοσο τα εχει ελτρεκα που λεγατε....
\
και τα ds3000... 195eyro
Jim207GT - Παρ 28 Αύγ 2009, 13:13:07
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
τακακια εμπρος φεροντο πρεμιερ για 283 απο γακγασταθη 27ευρω...
σορι αλλα δε νομιζω οτι τοσο τα εχει ελτρεκα που λεγατε....
\
και τα ds3000... 195eyro


Ακόμα από το κρασάκι εχτές είσαι βρε ζουλάπι, για τα FermoQuiet λέμε.
Τα premium ο Ντίνος τα έχει απλά τζάμπα.
volvos - Παρ 28 Αύγ 2009, 14:21:51
Θέμα δημοσίευσης:
θες να σε πληγωσω αμα σου πω ποσο εχει τα φερμουιτ...
dimkeras - Παρ 28 Αύγ 2009, 16:18:29
Θέμα δημοσίευσης:
Βόλβε :

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=328075#328075

Αυτά εννοούμε. Τί φερμουίτ λες?
dimkeras - Παρ 04 Σεπ 2009, 17:31:49
Θέμα δημοσίευσης:
Τοποθετήθηκαν χθες τελικά τα πραγματάκια στο gt μου.
Δηλαδή :
Δίσκοι εμπρός BREMBO κωδ. 09.8760.10
Τακάκια εμπρός FERODO THERMOQUIET κωδ. FQT1476
Τακάκια πίσω FERODO PREMIER κωδ. FDB1784
Υγρά φρένων MOTUL RBF 600
Τα φρένα στρώθηκαν με τον τρόπο που είχε υποδείξει ο Jim207GT μερικά ποστ νωρίτερα, "έγραψαν" και καμιά 200αριά χιλιόμετρα και παρατήρησα τα εξής :
- Πολύ καλύτερη αίσθηση στο πεντάλ κατά το φρενάρισμα
- Αρκετά ισχυρό δάγκωμα ακόμη και κρύα
- Μετά από 7-8 "καλά" φρεναρίσματα (από τα 150-170km/h στα 50) πρέπει να βγάλεις το πόδι έξω για να σταματήσεις!
- Εντελώς αθόρυβα
Αύριο που θα κάνω και την πρωινή μου "κατάβαση" προς τη δουλειά, θα σας έχω νεότερα Very happy
dimkeras - Σαβ 05 Σεπ 2009, 21:24:26
Θέμα δημοσίευσης:
Σήμερα παρατήρησα το εξής : όταν τα φρένα είναι κρύα, σε ελαφρύ πάτημα σφυρίζουν. Μόλις ζεσταθούν έστω κι ελάχιστα, σταματάει ο ήχος κι όλα καλά.
Jim, τα δικά σου τί κάνουν? Ή δεν τα "χαϊδεύεις" καθόλου? Laughing

Επίσης νομίζω ότι δουλεύουν αρκετά καλύτερα από τα προηγούμενα, ακόμη κι όταν τα ζορίζεις.
smoki - Σαβ 05 Σεπ 2009, 23:44:42
Θέμα δημοσίευσης:
Την Τριτη εβαλα και εγω μπροστα τα thermoquiet. Εχω κανει γυρω στα 150χλμ στρωσιματος με τον τροπο που ειχε δειξει ο jim. Την πεμπτη σε ελαφρυ πατημα μου σφυριξαν τα μπροστα φρενα. Θελω να πιστευω οτι εγινε λογω καινουργιου ακομη τακακιου αλλιως πιστευω εχουν προβλημα τα φρενα.
dimkeras - Σαβ 05 Σεπ 2009, 23:51:27
Θέμα δημοσίευσης:
Σπύρο, στις εργοστασιακές πλάκες τα έβαλες?
smoki - Σαβ 05 Σεπ 2009, 23:54:13
Θέμα δημοσίευσης:
ναι
dimkeras - Κυρ 06 Σεπ 2009, 00:02:12
Θέμα δημοσίευσης:
Ίσως κάτι να παίζει με το τακάκι τότε.
Jim207GT - Κυρ 06 Σεπ 2009, 10:47:54
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδάκια σε μένα δεν κάνουν κιχ. Μήπως σας σφυρίζουν τα πίσω, γιατι όταν τα έστρωνα τα πίσω μου σφύριξαν μια δυο φορές και τέρμα.(premier)

Πάντως μια χαρά τακάκι είναι και το σημαντικό για μένα, φρενάρει και κρύο, μιας και αρκετά χλμ τα κάνω πόλη οπότε.....
dimkeras - Κυρ 06 Σεπ 2009, 21:46:02
Θέμα δημοσίευσης:
Έχεις δίκιο σ'αυτό, το παρατήρησα κι εγώ, κρύο φρενάρει αρκετά καλά.
Το κακό είναι ότι σφυρίζει τη στιγμή που το πατάς, για αρκετές φορές μάλιστα (όταν κινείσαι χαλαρά).
Τα πίσω δεν τα άκουσα καθόλου.
Επίσης, όταν κινούμαι χωρίς να πατήσω φρένο για αρκετή ώρα, ακούγεται ένας υψίσυχνος ήχος τριβής μετάλλου με μέταλλο. Όταν πατήσω λίγο φρένο σταματάει και μετά από λίγο (χωρίς ενδιάμεσο φρενάρισμα) ακούγεται ξανά.
Καμιά ιδέα τί μπορεί να είναι? Μήπως το τακάκι που τρίβεται στο δίσκο? Και τώρα που τα έβαλα όλα καινούρια βρήκε να το κάνει?
dimkeras - Σαβ 31 Οκτ 2009, 14:31:41
Θέμα δημοσίευσης:
Επανέρχομαι στο θέμα.

Μετά από πολλή, μα πάρα πολλή γκρίνια κατάφερα να βρω τί προκαλούσε αυτόν τον "ήχο τριβής μετάλλου με μέταλλο" που περιέγραφα στο προηγούμενο ποστ.

Η δαγκάνα από την εσωτερική πλευρά έχει αυτές τις 2 βίδες (πάνω και κάτω) που σημειώνονται με κόκκινο :



Οι οποίες βιδώνουν σε αυτά τα πιρράκια που δε ξέρω πώς λέγονται :



Τα λαστιχάκια των πίρρων είχαν φθαρεί με αποτέλεσμα να μην επιστρέφουν (η δαγκάνα και) τα τακάκια στη θέση τους μετά το φρενάρισμα, να ακουμπούν στο δίσκο και να ακούγεται σφύριγμα.

Αλλάχθηκαν και νο πρόμπλεμ μέχρι στιγμής.

υγ. Τελικά αν είχα επιμείνει στην άποψή μου από αρχής που παρατήρησα αυτό το φαινόμενο θα είχε λυθεί νωρίτερα το πρόβλημα...

υγ2. Οι φωτο δεν είναι από Peugeot αλλά δεν είχα άλλες!

Samer - Πεμ 17 Δεκ 2009, 15:19:51
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.brakes4u.co.uk/supersearch.asp?catType=CAR&catParent=17&step2=yes
Τι λετε για αυτα τα φρενα?
Gr13 - Πεμ 17 Δεκ 2009, 19:29:50
Θέμα δημοσίευσης:
Βαλέο έβαλα εγώ τακάκια όλα καλα ουτε ήχο κανουν ουτε τιποτα και καλά πιάνουν
manos82 - Παρ 05 Φεβ 2010, 13:16:53
Θέμα δημοσίευσης:
dimkeras έγραψε:
Παράγγειλα σήμερα το μεσημέρι από Γκαγκαστάθη τα εξής :

Δίσκους εμπρός BREMBO κωδ. 09.8760.10 => 88,00€
Τακάκια εμπρός FERODO THERMOQUIET κωδ. FQT1476 (Jim207GT) => 74,00€
Τακάκια πίσω FERODO PREMIER κωδ. FDB1784 (Jim207GT) => 30,00€

Τελική τιμή 192,00€ με την έκπτωση των μελών. Λουκούμι Wink

Από Δευτέρα ή Τρίτη που θα παραλάβω λέμε και εντυπώσεις.


@ Jim207GT
Μήτσο, πόσα υγρά παίρνει μέσα? Γιατί βρήκα στα Γιάννενα και θα τα πάρω Δευτέρα.




Επειδη πολυ συντομα θα χρειαστω φρενα λεω να βαλω απο τα ιδια οι τιμες ισχυουν ή εχουν αλλαξει?? + αυτα τα παραγγελνω και τα περνω απο το club η απο το μαγαζι??
+ επειδη ειμαι λιγο ασχετος αυτα ειναι μονο τακακια ή και δισκοπλακες??
kane - Παρ 05 Φεβ 2010, 14:09:33
Θέμα δημοσίευσης:
παιρνεις τηλ στο 2310323000 ζητας το ντινο και ρωτας τις τρεχουσες τιμες.

Πες οτι εισαι απο πςκλαμπ.
saikoe_39 - Παρ 05 Φεβ 2010, 17:14:55
Θέμα δημοσίευσης:
Τα εβαλα και εγω.....τα εχω σχεδον 2.500 χλμ
Απο μπροστα...δεν ακους τπτ.....!!!τωρα απο ζεσταμα..δεν εχει γινει δοκιμη...αλλα μια χαρα ειναι.....
Τα πισω βεβαια...κατι τριζζζζζζζζ....τσιττσσσσσσσσ....εκαναν τις πρωτες μερες...!!!!και το κρατησαν για 1000 χλμ και βαλε...μεχρι που εκανα ενα δυνατο φρενο....και ψιλο εσκασαν....μετα εκανα και αλλο...και αλλο...και πλεον το βουλωσαν....


τιμη τα μπροστα στα 73 αν δεν κανω λαθος...
και τα πισω στα 40 νομιζω.....


ΑΚΟΜΑ.......οι πίσω δαγκανες...ειναι διαφορετικες στα νεα μοντελα.....και εχουν διαφορετικό παρτ ναμπερ....απο τα πιο παλια....
Οποτε προσοχή..στο παρτ ναμπερ..οσοι τα πάρετε απο το νετ.
.!!!

surgeon - Κυρ 28 Μάρ 2010, 16:10:57
Θέμα δημοσίευσης:
Τα μαμα φρενα παντος την ακουνε στη σκληρη χρηση. Παρα λιγο να γινω τσουληθρα ρε φουστημου.
El_Griego - Παρ 16 Ιούλ 2010, 12:30:23
Θέμα δημοσίευσης:
πήγα το αμάξι για σερβις 40.000 (έχω 38.000 σε 2 χρόνια) και με πήραν να μου πουν ότι τα τακάκια έχουν άλλα 2000χλμ και πρεπει να τα αλλαξω.
Επειδή για μερικές εβδομάδες το αμάξι θα κάνει ελάχιστα χλμ, τους είπα να τα αφήσουν έτσι τώρα (110ευρω θα πήγαινε το μαλι) και στο μεταξύ είπα να βρω να βάλω τίποτα άλλο.

Τελικά για νορμάλ ζωηρή οδήγηση και με δεδομένο ότι με αυτά εκανα σχεδόν 40Κ, υπάρχει κάποια πρόταση ή να μείνω με μαμα (πόσο κάνουν μόνο τακάκια περίπου);
Από τις προηγούμενες σελίδες, με βλέπω να έχω τάσεις για:
Ferodo Thermo Quiet
Ferodo Premium
Roesch (peugeot 307 2.0 16v)

Οι δίσκοι μπροστά έχουν κάνει ένα μικρό νυχάκι κάπου στο 1-1,5mm, να ανησυχήσω και να αλλάξω;

ευχαριστώ!
android - Παρ 16 Ιούλ 2010, 15:00:32
Θέμα δημοσίευσης:
El_Griego έγραψε:
πήγα το αμάξι για σερβις 40.000 (έχω 38.000 σε 2 χρόνια) και με πήραν να μου πουν ότι τα τακάκια έχουν άλλα 2000χλμ και πρεπει να τα αλλαξω.
Επειδή για μερικές εβδομάδες το αμάξι θα κάνει ελάχιστα χλμ, τους είπα να τα αφήσουν έτσι τώρα (110ευρω θα πήγαινε το μαλι) και στο μεταξύ είπα να βρω να βάλω τίποτα άλλο.

Τελικά για νορμάλ ζωηρή οδήγηση και με δεδομένο ότι με αυτά εκανα σχεδόν 40Κ, υπάρχει κάποια πρόταση ή να μείνω με μαμα (πόσο κάνουν μόνο τακάκια περίπου);
Από τις προηγούμενες σελίδες, με βλέπω να έχω τάσεις για:
Ferodo Thermo Quiet
Ferodo Premium
Roesch (peugeot 307 2.0 16v)

Οι δίσκοι μπροστά έχουν κάνει ένα μικρό νυχάκι κάπου στο 1-1,5mm, να ανησυχήσω και να αλλάξω;

ευχαριστώ!


τα roesch ξεχνατα θα κανουν δονταρα οι δισκοι σου
110 για τα μαμα τακακια? Shocked
70 με 80 πηγαιναν ενα φεγγαρι
Ferodo Thermo Quiet θα σου βγουν οσο τα μαμα και θα ναι καλυτερα
Ferodo Premium θα σου βγουν πολυ φθηνοτερα απο τα μαμα...μιση τιμη
El_Griego - Παρ 16 Ιούλ 2010, 15:40:56
Θέμα δημοσίευσης:
110 με τα εργατικά όμως, ε;! Rolling eyes
κι εγω όταν τον ρωτησα ποσο πανε, του λεω "φαντάζομαι καμια 40αρα τα τακακια συν εργατικα;"... ο αφελής..! Razz

Ferodo Premium πιο φτηνά, δεν σημαίνει και χειρότερα φαντάζομαι! λέω να τα δοκιμάσω, αφού και η Ferodo τα διαφημίζει ως καλή λύση για ζωηρή πολιτική οδήγηση.

Τα μαμά πάντως, η μόνη φορά που τα φοβήθηκα ήταν σε κατάβαση από Αγ.Μερκούριο προς Μαλακάσα... Ενώ σε άλλες ζωηρές στροφοδιαδρομές με μικρότερες κλίσεις δεν είχα πρόβλημα (καμία σχέση βέβαια με τα όρια που παίζουν εδώ μεσα).
franch_power - Παρ 16 Ιούλ 2010, 16:52:31
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ παιδία τα μαμα τα αισθάνομαι μια χαρά πολύ καλό φρεναρίσμα για 150 άλογα! Μην ξεχνάμε όμως ότι στο φρενάρισμα παίζουν κι άλλοι παράγοντες(ελαστικά,κατάσταση οδοστρόματος κτλπ) Wink
android - Σαβ 17 Ιούλ 2010, 15:56:26
Θέμα δημοσίευσης:
El_Griego έγραψε:
110 με τα εργατικά όμως, ε;! Rolling eyes
κι εγω όταν τον ρωτησα ποσο πανε, του λεω "φαντάζομαι καμια 40αρα τα τακακια συν εργατικα;"... ο αφελής..! Razz

Ferodo Premium πιο φτηνά, δεν σημαίνει και χειρότερα φαντάζομαι! λέω να τα δοκιμάσω, αφού και η Ferodo τα διαφημίζει ως καλή λύση για ζωηρή πολιτική οδήγηση.

Τα μαμά πάντως, η μόνη φορά που τα φοβήθηκα ήταν σε κατάβαση από Αγ.Μερκούριο προς Μαλακάσα... Ενώ σε άλλες ζωηρές στροφοδιαδρομές με μικρότερες κλίσεις δεν είχα πρόβλημα (καμία σχέση βέβαια με τα όρια που παίζουν εδώ μεσα).


τα χω βαλει μονο πισω...για αυτο εγραψα για τα αλλα 2 που χω βαλει...
70-80 βαλμενα πανω πηγαιναν καπου 60 αγορα
king207cc - Σαβ 17 Ιούλ 2010, 16:14:02
Θέμα δημοσίευσης:
Έχω 23000χιλ και θέλω να αλλάξω τακάκια, να αλλάξω και υγρά φρένων?
Octane - Σαβ 17 Ιούλ 2010, 17:51:39
Θέμα δημοσίευσης:
king207cc έγραψε:
Έχω 23000χιλ και θέλω να αλλάξω τακάκια, να αλλάξω και υγρά φρένων?

Τα υγρα φρενων ειναι ανεξαρτητα με τα τακακια.
Εννοω πως τα αλλαζεις λογω χρησης κ λογω υγρασιας.
Με 23.000χλμ το εχεις min ενα χρονο το αυτοκινητο (αν οχι περισσοτερο) , που σημαινει πως εχει "ζησει" τουλαχιστον μια Ανοιξη κ ενα Φθινοπωρο Wink
Αρα... , καλο θα ηταν να τα αλλαξεις... Wink
soulos6 - Τρι 10 Αύγ 2010, 01:04:39
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα σε όλους και πάλι.
32000χλμ , ακόμα εργοστασιακά τακάκια/δίσκοι.
Μέχρι τώρα δεν έχει ακουστεί κιχ από τα φρένα, αλλά δεν έχω πέσει και στα φρέναμε όσα 10 φορες απανωτά για να εξακριβώσω το αντίθετο.
Στα πίσω ούτε λόγος για αντικατάσταση ακόμα, στα μπροστά όμως έχουν αρχίσει να κάνουν πατούρα οι δίσκοι και σιγά σιγα θα πάμε σε αλλαγή.
Εφόσον έχω μείνει ικανοποιημένος από τα εργοστασιακά , νομίζω ότι θα βάλω τα ίδια.

Γνωρίζει κανείς τι μάρκα είναι τα εργοστασιακά τακάκιασε 207rallye 11/2008?

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τι γνώμη έχετε για τα Mintex? Αν και αναφέροντε σε αρκετά site, δεν έχω δει να συζητιούντε εδώ.
Δεν είναι τόσο καλά ή είναι ακριβότερα από τα αναφερόμενα στο τόπικ, χωρίς να προσφέρουν παραπάνω?
imaginas - Τρι 10 Αύγ 2010, 06:39:23
Θέμα δημοσίευσης:
soulos6 έγραψε:


Γνωρίζει κανείς τι μάρκα είναι τα εργοστασιακά τακάκιασε 207rallye 11/2008?


Απ'ότι ξέρω,για τα φρένα η Peugeot συνεργάζεται με την Bosch.Εκτός από κάποια μοντέλα που παίρνει από την Teves.
Sinanai - Τρι 10 Αύγ 2010, 08:05:00
Θέμα δημοσίευσης:
Εφόσον κι εσύ, όπως λες, είσαι ικανοποιημένος με τα ργοστασιακά, μη σκάς τσάμπα παραπανίσια λεφτά. Πάρε το Ντίνο (Γκαγκαστάθη) και παράγγειλε ένα νορμάλ Ferodo και έχεις το κεφάλι - και την τσέπη - σου ήσυχα. Wink
soulos6 - Τρι 10 Αύγ 2010, 09:33:01
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστώ για την πληροφορία και την συμβουλή παιδια.
Pughell - Τρι 10 Αύγ 2010, 12:31:36
Θέμα δημοσίευσης:
Τα μαμα δεν ειναι Ferodo και εκτος αυτου τα απλα premium της Ferodo ειναι χειροτερα απο τα αντιστοιχα μπλε της Bendix ή της Jurid... Sad
Με λιγα λογια,αν παρεις Ferodo Premium πληρωνεις περισσοτερα για κατι χειροτερο. Crying or Very sad
p206Mike - Τρι 10 Αύγ 2010, 12:45:46
Θέμα δημοσίευσης:
Πάντως με τα ferodo τα <<απλά>> που φοράγα καιρό στο παλιό, φόρεσα τώρα στο 107, ακόμα και στη μηχανή, δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα και κανένα τριγμό + καλή τιμή + αντοχή,,,

Bendix αν θυμάμαι καλά σε κάποια δόση είχα βάλει και σφυρίζανε,,,,

Για normal καταστάσεις έως και κάτι παραπάνω είναι μια χαρά κατα τη γνώμη μου....
Driver ///M - Τρι 10 Αύγ 2010, 22:28:16
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά, σόρρυ αν βγαίνω κάπως off απλά δεν αξίζει να ανοίξω άλλο τοπικ γι'αυτό.
Για μπροστά τακάκια σε 207 90hp, τί προτείνεται από τα παρακάτω (αν φυσικά κάνουν, γιατί λέει ότι είναι για 1.6 16v)? http://www.rpc.gr/product_search.jsp?action1=SEARCH&rpc_catId=002004&catId=07&extLang=

Πιο συγκεκριμένα, μιλάω για τα textar (44,97 ευρώ), τα ferodo (28,48 ε) και τα trw (25,83 ε). Μπαίνουν στο 207 μου και ποια προτείνετε?

Απλά τα 90 ευρώ που μου ζήτησαν στην αντιπροσωπεία μου φαίνονται πολλά και θέλω να τα αγοράσω μόνος μου και να πληρώσω μόνο τοποθέτηση.
Driver ///M - Παρ 13 Αύγ 2010, 00:10:54
Θέμα δημοσίευσης:
^^^
Κανείς δεν ξέρει ρε παιδιά έστω αν τα τακάκια αυτά κάνουν και για 1.4?
Γενικά, το ατμοσφαιρικό 1.6, φορούσε τα ίδια φρένα μπροστά με το 1.4 16v?
dimkeras - Παρ 13 Αύγ 2010, 01:22:31
Θέμα δημοσίευσης:
1.4 8V 2006-> : 266 x 22 x 20

1.4 16V 65kW 2006-> : 266 x 22 x 20

1.4 16V 70kW 2007-> : 283 x 26 x 24

1.6 16V 80/88kW 2006-> : 283 x 26 x 24

Δηλαδή βρίσκεις τί μοντέλο είναι το 16V σου και βλέπεις αν φοράει τα 266 ή τα 283.

Ελπίζω να σε βοήθησα Wink
El_Griego - Παρ 13 Αύγ 2010, 11:21:47
Θέμα δημοσίευσης:
ελαφρώς Off Topic .... Embarassed
νομίζω έχω δει την παρακάτω ερώτηση και κάπου αλλού, αλλά χωρίς απάντηση. Σόρρυ αν έχει απαντηθεί.

Τι μαμίσια υγρά φρένων παίρνουν τα 207 gt/rallye; DOT4 ή κάτι άλλο; (θα μου έκανε εντύπωση αν ήταν κάτι άλλο)
Υπάρχει κάποια νορμάλ πρόταση για πολιτική ζωηρή χρήση; Ή ένα επώνυμο DOT4 θα είναι μια χαρά και να μην το πολυσκοτίζω;

Ελπίζω να αλλάξω τα τακάκια την άλλη εβδομάδα και φυσιλογικά θα πρέπει να κάνω αλλαγή και στα υγρά (δεν μου τα άλλαξαν στο σερβις 2 χρόνων όπως λέει το μανουαλ, υποθέτω για να το κάνουν μαζί με τα τακάκια...). Τώρα θα μου την κάνει το συνεργείο που θα πάω για τα τακακια.
Driver ///M - Παρ 13 Αύγ 2010, 13:59:59
Θέμα δημοσίευσης:
dimkeras έγραψε:
1.4 8V 2006-> : 266 x 22 x 20

1.4 16V 65kW 2006-> : 266 x 22 x 20

1.4 16V 70kW 2007-> : 283 x 26 x 24

1.6 16V 80/88kW 2006-> : 283 x 26 x 24

Δηλαδή βρίσκεις τί μοντέλο είναι το 16V σου και βλέπεις αν φοράει τα 266 ή τα 283.

Ελπίζω να σε βοήθησα Wink


Είναι με τα 90hp, όχι τα 95. Άρα, απ'ό,τι κατάλαβα φοράει διαφορετικά φρένα από το 1.6 (τόσο με τα 110 όσο και με τα 120 άλογα), συνεπώς δεν κάνουν τα τακάκια αυτά.

Ευχαριστώ πολύ Δημοσθένη.
ace - Δευ 25 Οκτ 2010, 17:52:34
Θέμα δημοσίευσης:
ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση?
επειδή φοράω άσπρη ζάντα και τα μαμά τακάκια την κάνουν μαύρη έχετε να μου προτείνεται κάποια πιο σκληρά???
Sinanai - Δευ 25 Οκτ 2010, 17:59:01
Θέμα δημοσίευσης:
Με συγχωρείς, αλλά είναι τουλάχιστον αστεία παράμετρος για να διαλέξεις τακάκια το πόσο αυτά βρομίζουν τις ζάντες σου... Πλένε τις συχνότερα. Wink

Κάτι ακόμα. Κόκκινο είναι το 207 σου Question
thodwrhs - Δευ 25 Οκτ 2010, 20:06:55
Θέμα δημοσίευσης:
ace έγραψε:
ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση?
επειδή φοράω άσπρη ζάντα και τα μαμά τακάκια την κάνουν μαύρη έχετε να μου προτείνεται κάποια πιο σκληρά???


τακακι που να μην λερωνει ζαντα....καλο και αυτο.φιλε μου θα βαλεις τακακια να κανουν την δουλεια σου οχι τακακια να μην βρομιζουν..δλδ για να χεις καθαρες ζαντες να θυσιασεις την ασφαλεια σου???

εκτος και αν βαλεισ ναυλον γυρω γυρω απο τη δαγκανα και να αδειαζεις την βρωμα που θα μαζευετε στην σκαουλα αχαχαχαχαχαχα Razz Razz
ace - Δευ 25 Οκτ 2010, 23:54:26
Θέμα δημοσίευσης:
ρε παιδιά μην με παίρνετε από τα μούτρα ένα παλικάρι που έχει και αυτός άσπρες μου λέει μην βάλεις τα μαμά τακάκια και βάλε πιο σκληρά γιατί λερώνουν λιγότερο.
Πιστεύω εννοείτε ότι πρώτα κοιτάς την ασφάλεια σου και μετά όλα τα αλλα δεν χρειάζεται να το επισημάνω...
Bill207 - Σαβ 30 Οκτ 2010, 12:14:40
Θέμα δημοσίευσης:
να ρωτήσω εδώ για να μην ανοίγω καινούριο τόπικ
το 1,4 με τα 95 τι δίσκους φοράει; (mm)
ευχαριστώ !!
Driver ///M - Σαβ 30 Οκτ 2010, 13:30:47
Θέμα δημοσίευσης:
dimkeras έγραψε:
1.4 8V 2006-> : 266 x 22 x 20

1.4 16V 65kW 2006-> : 266 x 22 x 20

1.4 16V 70kW 2007-> : 283 x 26 x 24

1.6 16V 80/88kW 2006-> : 283 x 26 x 24

Δηλαδή βρίσκεις τί μοντέλο είναι το 16V σου και βλέπεις αν φοράει τα 266 ή τα 283.

Ελπίζω να σε βοήθησα Wink


Bill207 έγραψε:
να ρωτήσω εδώ για να μην ανοίγω καινούριο τόπικ
το 1,4 με τα 95 τι δίσκους φοράει; (mm)
ευχαριστώ !!


Εδώ είσαι: 283 x 26 x 24
saikoe_39 - Πεμ 10 Μάρ 2011, 14:39:00
Θέμα δημοσίευσης:
Eρωτηξη....στα μοτυλ Rbf 600...για το 207....χτυπαμε τα dot 4 η τα dot 5.1..???
Jim207GT - Πεμ 10 Μάρ 2011, 15:01:30
Θέμα δημοσίευσης:
saikoe_39 έγραψε:
Eρωτηξη....στα μοτυλ Rbf 600...για το 207....χτυπαμε τα dot 4 η τα dot 5.1..???


Τα 4αρια μια χαρά είναι Wink
makis106 - Τετ 06 Απρ 2011, 20:45:10
Θέμα δημοσίευσης:
Εχει βάλει κανείς τα TRW με κωδικο gdb 1676 σε Rallye/GT?
Tα έβαλε φίλος σε 106 που φοράει φρένα απο 207 και είναι πολυ ικανοποιημένος. Και απο τιμή ακόμη περισσότερο!
Costas Vlgs - Κυρ 17 Απρ 2011, 21:17:46
Θέμα δημοσίευσης:
παιδιά εγώ έβαλα μπροστινά τακάκια valeo.τα βρήκα σε καλή τιμή μου είπαν οτι είναι εξίσου καλά...Τα πίσω τακάκια ήταν μια χαρά και δε τα άλλαξα..Έχει ακούσει κανείς τίποτα για τα valeo...???
Steve - Δευ 18 Απρ 2011, 09:38:39
Θέμα δημοσίευσης:
Costas Vlgs έγραψε:
Έχει ακούσει κανείς τίποτα για τα valeo...???
Ναι, έχουμε ακούσει ότι είναι τα εργοστασιακά Rolling eyes
sps - Δευ 18 Απρ 2011, 09:54:55
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
Εχει βάλει κανείς τα TRW με κωδικο gdb 1676 σε Rallye/GT?
Tα έβαλε φίλος σε 106 που φοράει φρένα απο 207 και είναι πολυ ικανοποιημένος. Και απο τιμή ακόμη περισσότερο!

μαλακό τακακι, στην πολη θα το καταευχαριστηθεις, αλλα στην πρωτη κατηφορα...θα μεινεις απο φρενα! Wink
MEMsound - Δευ 18 Απρ 2011, 11:18:01
Θέμα δημοσίευσης:
ναι αφου να φανταστεις εγω οταν οδηγησα ενα 207 στην πεντελη με μαμα τακακια
εσπασα το γραναζι της 2ας απ τα κατεβασματα γιατι δε φρεναρε αλλιως

ρε σπυροοοοοοοοοοοο μηπως εισαι λιγο υπερβολικος
μια χαρα ειναι για τον μεσο χρηστη τα μαμα τακακια
εκτος και αν ο μεσος χρηστης για σενα ειναι ο καφτης οποτε αλλαζει πραγμα Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Sinanai - Δευ 18 Απρ 2011, 11:20:52
Θέμα δημοσίευσης:
Όχι, απλά ο Σπύρος κατεβαίνει συχνά τη Φτέρη... Laughing
sps - Δευ 18 Απρ 2011, 11:40:53
Θέμα δημοσίευσης:
Mανθο νομιζω εσυ εισαι λιγο υπερβολικος Laughing
πηγες στο αλλο ακρο.
Να στο θεσω αλλιως.
Με φεροντο δεν εχω μεινει ποτε με νορμαλ εως σπορτιφ οδηγηση σε κατηφορα.
Με τα trw ειχα μεινει.
οπως ειπα παρα ειναι μαλακό τακακι, με οτι πλεονεκτημα εχει αυτο,το οποιο ειναι αντιστροφως αναλογο για γρηγορη οδηγηση.
Και ναι για ενα μεσο οδηγο ειναι οκ,αλλα μερικες φορες θα του ζεσταθουν, δε τρεχει και τιποτα, ολα αυτα υποκειμενικα ειναι Wink
ΥΓ. Εξαλλου μιλαμε και για rallye
Octane - Δευ 18 Απρ 2011, 11:52:14
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
ναι αφου να φανταστεις εγω οταν οδηγησα ενα 207 στην πεντελη με μαμα τακακια
εσπασα το γραναζι της 2ας απ τα κατεβασματα γιατι δε φρεναρε αλλιως

ρε σπυροοοοοοοοοοοο μηπως εισαι λιγο υπερβολικος
μια χαρα ειναι για τον μεσο χρηστη τα μαμα τακακια
εκτος και αν ο μεσος χρηστης για σενα ειναι ο καφτης οποτε αλλαζει πραγμα Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Εμενα παντως την περασμενη Πεμπτη μου καρα-αναψαν στο κατεβασμα της Πεντελης.
Αυτα τα 207 ειναι τεραστια ρε γα**το Rolling eyes
Κ να πεις οτι τρεχαμε... Laughing
Ο μεσος καφτης ενα πραμα Razz (ουτε "μεσος χρηστης" , ουτε "καφτης" )

Οποτε , καλυτερα aftermarket για ψηλοsportsmen σαν κ μας Wink
makis106 - Κυρ 01 Μάϊ 2011, 00:48:09
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά για αλλαγή υγρών φρένων στο 207, χρειάζεται κάποια ειδική διαδικασία στην εξαέρωση, ελέω ESP-ΑΒS, ή γίνεται με τον κλασικό τροπο Question Question
NoDsl - Κυρ 01 Μάϊ 2011, 10:11:45
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
Τελικά για αλλαγή υγρών φρένων στο 207, χρειάζεται κάποια ειδική διαδικασία στην εξαέρωση, ελέω ESP-ΑΒS, ή γίνεται με τον κλασικό τροπο Question Question


Θέλει διαγνωστικό. Έχω κάνει μια φορά.
android - Κυρ 01 Μάϊ 2011, 10:52:55
Θέμα δημοσίευσης:
NoDsl έγραψε:
makis106 έγραψε:
Τελικά για αλλαγή υγρών φρένων στο 207, χρειάζεται κάποια ειδική διαδικασία στην εξαέρωση, ελέω ESP-ΑΒS, ή γίνεται με τον κλασικό τροπο Question Question


Θέλει διαγνωστικό. Έχω κάνει μια φορά.


εκτος αν κάνεις με την μέθοδο συμπληρώματος
makis106 - Κυρ 01 Μάϊ 2011, 11:04:00
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
NoDsl έγραψε:
makis106 έγραψε:
Τελικά για αλλαγή υγρών φρένων στο 207, χρειάζεται κάποια ειδική διαδικασία στην εξαέρωση, ελέω ESP-ΑΒS, ή γίνεται με τον κλασικό τροπο Question Question


Θέλει διαγνωστικό. Έχω κάνει μια φορά.


εκτος αν κάνεις με την μέθοδο συμπληρώματος

Δηλαδή Question
saikoe_39 - Κυρ 01 Μάϊ 2011, 14:12:41
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
android έγραψε:
NoDsl έγραψε:
makis106 έγραψε:
Τελικά για αλλαγή υγρών φρένων στο 207, χρειάζεται κάποια ειδική διαδικασία στην εξαέρωση, ελέω ESP-ΑΒS, ή γίνεται με τον κλασικό τροπο Question Question


Θέλει διαγνωστικό. Έχω κάνει μια φορά.


εκτος αν κάνεις με την μέθοδο συμπληρώματος

Δηλαδή Question

βγάζεις απο το δοχείο οσα μπορεις.... συμπληρώνεις με τα φρέσκα...και μετα αρκετή εξαέρωση..με συμπλήρωμα κλπ
makis106 - Κυρ 01 Μάϊ 2011, 14:53:04
Θέμα δημοσίευσης:
Κατάλαβα, να φύγουν τα παλια υγρά του κυκλωματος απο τα εξαεριστικά, χωρίς να πάρει αέρα το κύκλωμα.
Ξέρει κανείς την χωρητικότητα του κυκλώματος?(όχι του δοχείου)
Δηλαδή αδειάζοντας κατα την εξαέρωση ένα γεμάτο δοχείο με καινούργια υγρά, έχουν αντικατασταθεί πλήρως τα υγρά σε όλο το σύστημα? Γιατι απ όσο ξέρω κρατάει ποσότητα υγρών και η μονάδα του ABS/ESP, αλλα δεν ξέρω πόσο.
Driver ///M - Κυρ 01 Μάϊ 2011, 15:01:59
Θέμα δημοσίευσης:
NoDsl έγραψε:
makis106 έγραψε:
Τελικά για αλλαγή υγρών φρένων στο 207, χρειάζεται κάποια ειδική διαδικασία στην εξαέρωση, ελέω ESP-ΑΒS, ή γίνεται με τον κλασικό τροπο Question Question


Θέλει διαγνωστικό. Έχω κάνει μια φορά.

Έχω κάνει με την κλασική μέθοδο και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα.
Ο μηχανικός μάλιστα μου πως γίνεται καλύτερα έτσι απ'ότι με το μηχάνημα.
android - Κυρ 01 Μάϊ 2011, 18:25:25
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
Κατάλαβα, να φύγουν τα παλια υγρά του κυκλωματος απο τα εξαεριστικά, χωρίς να πάρει αέρα το κύκλωμα.
Ξέρει κανείς την χωρητικότητα του κυκλώματος?(όχι του δοχείου)
Δηλαδή αδειάζοντας κατα την εξαέρωση ένα γεμάτο δοχείο με καινούργια υγρά, έχουν αντικατασταθεί πλήρως τα υγρά σε όλο το σύστημα? Γιατι απ όσο ξέρω κρατάει ποσότητα υγρών και η μονάδα του ABS/ESP, αλλα δεν ξέρω πόσο.


άδειασε μισό λίτρο...άπλα κράτα λίγο στο τέλος για την εξαέρωση να συμπληρώσεις...σίγουρα δεν θα φύγουν όλα έτσι ...άλλα δεν θα πάρει αέρα και το μεγαλύτερο ποσοστό θα το βγάλεις πάντως...αλλιώς διαγνωστικό και 1 λίτρο...οποίος το κανε να τα αδειάσει όλα χωρίς διαγνωστικό και να βάλει μετά...δεν είχε το ίδιο πάτα το πεντάλ,όσες φόρες και να κανε την κλασσική εξαέρωση μετά.

Driver ///M έγραψε:
NoDsl έγραψε:
makis106 έγραψε:
Τελικά για αλλαγή υγρών φρένων στο 207, χρειάζεται κάποια ειδική διαδικασία στην εξαέρωση, ελέω ESP-ΑΒS, ή γίνεται με τον κλασικό τροπο Question Question


Θέλει διαγνωστικό. Έχω κάνει μια φορά.

Έχω κάνει με την κλασική μέθοδο και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα.
Ο μηχανικός μάλιστα μου πως γίνεται καλύτερα έτσι απ'ότι με το μηχάνημα.


έχεις esp?
makis106 - Κυρ 01 Μάϊ 2011, 19:51:02
Θέμα δημοσίευσης:
Μάλιστα! Ξέρει κανεις σε τι ακριβως συμβάλλει το διαγνωστικό στην εξαέρωση???
Pughell Question
MEMsound - Κυρ 01 Μάϊ 2011, 19:53:35
Θέμα δημοσίευσης:
στο αδειασμα και ανανεωση σε υγρα της μοναδας του εσπ Wink
Pughell - Κυρ 01 Μάϊ 2011, 20:05:54
Θέμα δημοσίευσης:
@@...Και χωρις διαγνωστικο γινεται απλα θελει τρομπαρισμα με τι ωρες... Confused
Στο αγωνιστικο Clio του Προφητη που τα αλλαξαμε εντελως και μαλιστα χωρισαμε το κυκλωμα συμπλεκτη και φρενα σε χωριστα δοχεια(τα εχουν μαζι σε ενα),ουτε διαγνωστικο βαλαμε,ουτε τιποτα.
Απλα καναμε γαμπα 4 ατομα... Laughing Laughing Laughing
makis106 - Κυρ 01 Μάϊ 2011, 20:10:08
Θέμα δημοσίευσης:
Μάλιστα, (δίκιο είχες Θεόφιλε! [teo106 16v 2001]), άρα το διαγνωστικό προφανώς θέτει σε λειτουργία την αντλία του ESP,για να βγάλει ολα της τα υγρά και να αντικατασταθούν και αυτά, κατι που δεν γίνεται με τον κλασικό τρόπο?
Στέλιο χωρίς το διαγνωστικό βγαίνουν τα υγρά απο τη μονάδα και απλά θέλει πολλά πατήματα, ή απλά δεν βγαίνουν?
Pughell - Κυρ 01 Μάϊ 2011, 20:13:25
Θέμα δημοσίευσης:
Σε ολες τις περιπτωσεις που το αμαξι βρισκεται σε πληρη ακινησια,ολες οι ηλεκτροβαλβιδες ειναι ανοιχτες χωρις να μεταβαλλουν την πιεση στο κυκλωμα.
Με λιγα λογια,οσο πρεσσαρεις,τοσο αδειαζει(και αλλαζει φυσικα). Wink
MEMsound - Κυρ 01 Μάϊ 2011, 20:19:25
Θέμα δημοσίευσης:
δηλαδη λες να φαμε καμμια σπανακοπιτα με τον iceage και (να δυναμωσουμε) και να κατσουμε κανα (ολοκληρο...) απογευμα να βαλουμε τα 4ποτ+σωληνακια+600 μου μονοι μας?
δεν ξερω αν θελω να το ρισκαρω... (θα μου πεις...συνενοουμαι με τον Στελιο ή τον Αργυρη εκ των υστερων και κανουμε και μια 2η εξαερωση μετα απο 1-2 μερες ας πουμε) (ή λεω παπαριες??)

παντως ο Jim που ειχε αλλαξει υγρα στο 207 χωρις το διαγνωστικο (αν θυμαμαι καλα) κατι δεν εχει κατσει απολυτως σωστα και κατι του κανει το πεταλ (δεν θυμαμαι επακριβως τι δεν του πολυαρεσει) και θελει να κατσουν με Στελιο κξαι το διαγνωστικο καποια στιγμη για τα δεοντα Wink
Driver ///M - Κυρ 01 Μάϊ 2011, 22:12:30
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
makis106 έγραψε:
Κατάλαβα, να φύγουν τα παλια υγρά του κυκλωματος απο τα εξαεριστικά, χωρίς να πάρει αέρα το κύκλωμα.
Ξέρει κανείς την χωρητικότητα του κυκλώματος?(όχι του δοχείου)
Δηλαδή αδειάζοντας κατα την εξαέρωση ένα γεμάτο δοχείο με καινούργια υγρά, έχουν αντικατασταθεί πλήρως τα υγρά σε όλο το σύστημα? Γιατι απ όσο ξέρω κρατάει ποσότητα υγρών και η μονάδα του ABS/ESP, αλλα δεν ξέρω πόσο.


άδειασε μισό λίτρο...άπλα κράτα λίγο στο τέλος για την εξαέρωση να συμπληρώσεις...σίγουρα δεν θα φύγουν όλα έτσι ...άλλα δεν θα πάρει αέρα και το μεγαλύτερο ποσοστό θα το βγάλεις πάντως...αλλιώς διαγνωστικό και 1 λίτρο...οποίος το κανε να τα αδειάσει όλα χωρίς διαγνωστικό και να βάλει μετά...δεν είχε το ίδιο πάτα το πεντάλ,όσες φόρες και να κανε την κλασσική εξαέρωση μετά.

Driver ///M έγραψε:
NoDsl έγραψε:
makis106 έγραψε:
Τελικά για αλλαγή υγρών φρένων στο 207, χρειάζεται κάποια ειδική διαδικασία στην εξαέρωση, ελέω ESP-ΑΒS, ή γίνεται με τον κλασικό τροπο Question Question


Θέλει διαγνωστικό. Έχω κάνει μια φορά.

Έχω κάνει με την κλασική μέθοδο και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα.
Ο μηχανικός μάλιστα μου πως γίνεται καλύτερα έτσι απ'ότι με το μηχάνημα.


έχεις esp?

Όχι.
Πάντως και στην 320 που έχω (που έχει esp), με την παραδοσιακή μέθοδο μου τα άλλαξαν παρότι το συνεργείο είχε και διαγνωστικό.
Εκεί μου είπαν πως γίνεται σωστότερη εξαέρωση με το κλασικό πάτημα του φρένου παρά με το μηχάνημα (στην πεζώ απλά μου είπαν πως δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιηθεί το μηχάνημα).
Η όλη διαδικασία κράτησε κανα τέταρτο και δεν παρατήρησα κανένα θέμα με τα φρένα εδώ και 2.000 χλμ που έχουν περάσει από τότε.

Τώρα τι ισχύει ακριβώς, δεν ξέρω.
Αλλά για να το κάνουν χειροκίνητα τη στιγμή που είχαν το gt1 (το διαγνωστικό της bmw), φαντάζομαι πως ήξεραν τι έλεγαν και ξέρω κι άλλα άτομα που έχουν αλλάξει υγρά με παρόμοιο τρόπο.
teo106 16v 2001 - Κυρ 01 Μάϊ 2011, 22:29:51
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
Μάλιστα, (δίκιο είχες Θεόφιλε! [teo106 16v 2001]), άρα το διαγνωστικό προφανώς θέτει σε λειτουργία την αντλία του ESP,για να βγάλει ολα της τα υγρά και να αντικατασταθούν και αυτά, κατι που δεν γίνεται με τον κλασικό τρόπο?
Στέλιο χωρίς το διαγνωστικό βγαίνουν τα υγρά απο τη μονάδα και απλά θέλει πολλά πατήματα, ή απλά δεν βγαίνουν?


Wink
android - Κυρ 01 Μάϊ 2011, 22:36:39
Θέμα δημοσίευσης:
θέλει ώρα με το διαγνωστικό και είναι αγκαρια καλή....

έχει και εκεί στο τρομπακι του συμπλέκτη εξαερωτήρα (εκεί που είναι το διχαλο)
όταν ανοίξετε τον εξαερωτηρα αυτό, μένει το πεντάλ κάτω...το τραβάτε πάνω και παίζει κανονικά...φυσικά αφού σφιχτεί ο εξαερωτήρας πάλι

Pughell έγραψε:

Στο αγωνιστικο Clio του Προφητη που τα αλλαξαμε εντελως και μαλιστα χωρισαμε το κυκλωμα συμπλεκτη και φρενα σε χωριστα δοχεια(τα εχουν μαζι σε ενα),


και στα 207 μαζί είναι...και σε όσα καινούρια έχω δει λες γι αυτό να γ@μ σε αίσθηση το πεντάλ?
Pughell - Δευ 02 Μάϊ 2011, 10:44:13
Θέμα δημοσίευσης:
Συνηθως ναι...
Στα Laguna που εχουν ιδια φιλοσοφια(ενιαιο κυκλωμα φρενων-συμπλεκτη δηλαδη) επειδη το βαρος ειναι μεγαλο και οι μπροστινες δαγκανες συμβατικες,τα υγρα εβραζαν οταν γινονταν εντονη χρηση φρενου και το πενταλ του συμπλεκτη επεφτε στο πατωμα με οτι συνεπαγεται αυτο για τις αλλαγες ταχυτητων.
Μια λυση ειναι σιλικονουχα υγρα αλλα και παλι,αναλογα με το μοντελο,δεν ξερω αν θα υπαρχει σιγουρη λυση ή οχι.
Στα Clio παντως με τετοια υγρα δεν υπαρχει προβλημα...
Η απομονωση τους παντως σε χωριστα δοχεια δεν ειναι κατι τοσο δυσκολο οποτε αυτη ειναι και η ιδανικη λυση.
ironman02 - Τετ 11 Μάϊ 2011, 15:04:50
Θέμα δημοσίευσης:
Απ'ότι καταλαβαίνω και από τις προηγούμενες σελίδες, τα ds2500 είναι για πιο "αγωνιστική" χρήση έτσι?

Απ'ότι διάβασα, για μια σχετική αναβάθμιση στα φρένα σε σχέση με τα μαμά είναι καλά τα Ferodo Thermoquiet.

Παίζει καμιά άλλη πρόταση ή μόνο αυτή είναι δοκιμασμένη και καλή?Smile
Pughell - Τετ 11 Μάϊ 2011, 20:40:06
Θέμα δημοσίευσης:
Τα DS2500 ειναι σχεδον οτι καλυτερο μπορεις να βαλεις για καθημερινη χρηση αλλα και να αντεχει και οσο γινεται σε βαναυσο σκισιμο... Wink
ironman02 - Τετ 11 Μάϊ 2011, 21:39:14
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Τα DS2500 ειναι σχεδον οτι καλυτερο μπορεις να βαλεις για καθημερινη χρηση αλλα και να αντεχει και οσο γινεται σε βαναυσο σκισιμο... Wink


Α ναι? Γιατί νόμιζα ότι θα είναι πολύ σκληρά, θα ζεσταίνονται δύσκολα κτλ..
Αν είναι έτσι να πάω σε αυτά τότε Smile. Αν και υποπτεύομαι οτι θα σφυρίζουν λιγάκι..!

Με τους μαμά δίσκους θα είναι κομπλέ ή θα θέλουν καλύτερα άλλους? Τίποτα brembo κτλ?

Thanks Στέλιο για την απάντηση!
Pughell - Τετ 11 Μάϊ 2011, 23:17:21
Θέμα δημοσίευσης:
Σε μαμα δισκους θα εισαι μια χαρα. Wink
Ουτε φθορα,φρενο απο τα πρωτα κιολας πατηματα και αντοχη.
ironman02 - Τετ 11 Μάϊ 2011, 23:30:00
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Σε μαμα δισκους θα εισαι μια χαρα. Wink
Ουτε φθορα,φρενο απο τα πρωτα κιολας πατηματα και αντοχη.


Thanks! Thumb Left
v.p turbo - Τετ 01 Ιούν 2011, 00:23:59
Θέμα δημοσίευσης:
Κ τα καινούρια της φεροντο είναι καλουτσικα.τα ασημένια με τα ρινίσματα για να μην σφυρίζουν Wink
'Andy'-lag - Τετ 01 Ιούν 2011, 00:28:18
Θέμα δημοσίευσης:
v.p turbo έγραψε:
Κ τα καινούρια της φεροντο είναι καλουτσικα.τα ασημένια με τα ρινίσματα για να μην σφυρίζουν Wink


Για δώσε στοιχεία γι'αυτά......
v.p turbo - Τετ 01 Ιούν 2011, 00:55:45
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν είναι κάτι πολύ δυνατό σε απόδοση αλλά την δουλειά του την κάνει μια χαρά.θα βρω αύριο το κουτί να σου πω κ συγκεκριμένα.thermoquiet λέγεται το συγκεκριμένο.
king207cc - Τετ 01 Ιούν 2011, 01:01:57
Θέμα δημοσίευσης:
'Andy'-lag έγραψε:
v.p turbo έγραψε:
Κ τα καινούρια της φεροντο είναι καλουτσικα.τα ασημένια με τα ρινίσματα για να μην σφυρίζουν Wink


Για δώσε στοιχεία γι'αυτά......


http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=12254&postdays=0&postorder=asc&start=140
'Andy'-lag - Τετ 01 Ιούν 2011, 01:08:55
Θέμα δημοσίευσης:
king207cc έγραψε:
'Andy'-lag έγραψε:
v.p turbo έγραψε:
Κ τα καινούρια της φεροντο είναι καλουτσικα.τα ασημένια με τα ρινίσματα για να μην σφυρίζουν Wink


Για δώσε στοιχεία γι'αυτά......


http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=12254&postdays=0&postorder=asc&start=140


Wink Thumbs Up
android - Τετ 01 Ιούν 2011, 12:00:57
Θέμα δημοσίευσης:
v.p turbo έγραψε:
Δεν είναι κάτι πολύ δυνατό σε απόδοση αλλά την δουλειά του την κάνει μια χαρά.θα βρω αύριο το κουτί να σου πω κ συγκεκριμένα.thermoquiet λέγεται το συγκεκριμένο.


λιγο καλυτερα απο τα μαμα ειναι σε αποδοση και σε ζωη...δεν ειναι τπτ ιδιαιτερο...κ αυτα γινοντε τουρτα Crying or Very sad ειναι μια λογικη αντικατασταση τον μαμα προς το καλυτερο με λογικη τιμη
'Andy'-lag - Τετ 01 Ιούν 2011, 12:42:07
Θέμα δημοσίευσης:
Βρε αθόρυβα να είναι.....
volvos - Τετ 01 Ιούν 2011, 13:19:46
Θέμα δημοσίευσης:
αν θες αθορυβα μη πατας φρενο Laughing
'Andy'-lag - Τετ 01 Ιούν 2011, 14:23:24
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
αν θες αθορυβα μη πατας φρενο Laughing


Nαι αλλά αν δεν πάταγα φρένο χτες το βραδάκι θα σε πατούσα χτες φεύγοντας από την Μέντα στην Κηφισία....... Wink Wink Wink
android - Τετ 01 Ιούν 2011, 15:09:24
Θέμα δημοσίευσης:
'Andy'-lag έγραψε:
Βρε αθόρυβα να είναι.....

να μην εβαζες 4 πιστονα... Laughing

ελα τωρα που θα κανεις σαν χυτρα...δε θα το πολυ ακους...και μια καλη εξατμιση θες και θα τα ξεχασεις ολα Laughing
'Andy'-lag - Τετ 01 Ιούν 2011, 15:22:24
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
'Andy'-lag έγραψε:
Βρε αθόρυβα να είναι.....

να μην εβαζες 4 πιστονα... Laughing

ελα τωρα που θα κανεις σαν χυτρα...δε θα το πολυ ακους...και μια καλη εξατμιση θες και θα τα ξεχασεις ολα Laughing



Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
volvos - Τετ 01 Ιούν 2011, 15:34:25
Θέμα δημοσίευσης:
χαχαχα εσυ ησουν
και σε εβλεπα να γαμας τη κρεμαγιερα σου για να ξεπαρκαρεις
μετα ιιιιιιιιιιιιιι μεσα στη κηφισια

και κοιταω βλεπω και μια σκατοφατσα...αντε λεω νομιζεις οτι πηρες αμαξι επειδη εβαλες καλο τακακι Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
MEMsound - Τετ 01 Ιούν 2011, 15:56:26
Θέμα δημοσίευσης:
'Andy'-lag έγραψε:
volvos έγραψε:
αν θες αθορυβα μη πατας φρενο Laughing


Nαι αλλά αν δεν πάταγα φρένο χτες το βραδάκι θα σε πατούσα χτες φεύγοντας από την Μέντα στην Κηφισία....... Wink Wink Wink


Μ@Λ@ΚΙ@ εκανες...

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
'Andy'-lag - Τετ 01 Ιούν 2011, 15:58:40
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
χαχαχα εσυ ησουν
και σε εβλεπα να γαμας τη κρεμαγιερα σου για να ξεπαρκαρεις
μετα ιιιιιιιιιιιιιι μεσα στη κηφισια

και κοιταω βλεπω και μια σκατοφατσα...αντε λεω νομιζεις οτι πηρες αμαξι επειδη εβαλες καλο τακακι Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing



Χαχαχαχαχαχα.....ε ειδες που είχα παρκάρει πως να βγω από εκεί μέσα.....?
Ναι εγώ ήμουν αλλά έιπα να μην μιλήσω και διακόψω....

@ΜΕΜ...Μια φορά δινονται τέτοιες ευκαιρίες ε.......? Laughing Laughing Laughing
Globalzero - Τρι 16 Αύγ 2011, 15:53:37
Θέμα δημοσίευσης:
κα8ε ποσα km αλλαζετε τακακια? Rolling eyes
Gotcha - Τρι 16 Αύγ 2011, 15:58:10
Θέμα δημοσίευσης:
Αναλογα με τη χρηση! Εγω αλλαξα τα δικα μου στις 27000
makis106 - Τρι 16 Αύγ 2011, 16:00:54
Θέμα δημοσίευσης:
Globalzero έγραψε:
κα8ε ποσα km αλλαζετε τακακια? Rolling eyes

Τα πρώτα τα άλλαξα στα 20000, τα δεύτερα στα 45000...
Globalzero - Τετ 17 Αύγ 2011, 15:24:09
Θέμα δημοσίευσης:
a ωραια στις 28000 πρεπει να αλλαξω και τακακια σε λιγο και λαδια και λαστιχα !Μας μαμησε το 207. Very happy
NoDsl - Τετ 17 Αύγ 2011, 15:43:57
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ πάντως κοντεύω 35000 και την παλεύουν τα μπροστινά τακάκια μέχρι τις 40000. Τα πίσω πάνε ακόμα πολυυυ. Παίδες μην αλλάζετε τακάκια αν δεν βλέπετε πρόβλημα επειδή το λένε στο συνεργείο. Δείτε το πάχος της επιφάνειας τριβής. Αν είναι κάτω απο μισό πόντο, οκ θέλουν αλλαγή. Αλλά αν έχει ψωμί, οκ έχουμε καιρό ακόμα. Ανάλογα και τη χρήση βέβαια.

Αν άκουγα τι μου λέγανε σε κάθε συνεργείο θα έπρεπε να τα έχω αλλάξει απο τις 20000.


Λάστιχα με βγάλανε οριακά 28000. Rolling eyes
makis106 - Πεμ 18 Αύγ 2011, 01:17:53
Θέμα δημοσίευσης:
NoDsl έγραψε:
Εγώ πάντως κοντεύω 35000 και την παλεύουν τα μπροστινά τακάκια μέχρι τις 40000. Τα πίσω πάνε ακόμα πολυυυ. Παίδες μην αλλάζετε τακάκια αν δεν βλέπετε πρόβλημα επειδή το λένε στο συνεργείο. Δείτε το πάχος της επιφάνειας τριβής. Αν είναι κάτω απο μισό πόντο, οκ θέλουν αλλαγή. Αλλά αν έχει ψωμί, οκ έχουμε καιρό ακόμα. Ανάλογα και τη χρήση βέβαια.

Αν άκουγα τι μου λέγανε σε κάθε συνεργείο θα έπρεπε να τα έχω αλλάξει απο τις 20000.


Λάστιχα με βγάλανε οριακά 28000. Rolling eyes

Είναι καθαρά θέμα στυλ οδήγησης και το που γίνονται τα χλμ (ταξίδια, πόλη, μικρές αποστάσεις κλπ.)

Εγώ τα αλλάζω μόνος μου, οπότε αν δεν μείνει 1mm πάνω δεν φεύγουν! Wink
piratee - Πεμ 18 Αύγ 2011, 08:28:37
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ πάλι έχω τα ίδια εδώ κ 57.000 χλμ. Το καλό είναι οτι στην peugeot τους λέω εγώ αν είναι να τα αλλάξουμε κ αυτοί μου λένε οτι δν χρειάζεται
Μαριάνα - Πεμ 18 Αύγ 2011, 12:04:17
Θέμα δημοσίευσης:
Σε τί τιμές κυμαίνονται τα DS2500; Τα σκέφτομαι για την επικείμενη αλλαγή...
Κάνουν από μόνα τους καλύτερη δουλειά από τα εργοστασιακά τακάκια
ή θα πρέπει να τα συνδυάσω και με άλλο υγρό φρένων και σωληνάκια για να δω διαφορά;

Για δίσκους δεν το συζητώ, μένω στους εργοστασιακούς.
Sinanai - Πεμ 18 Αύγ 2011, 12:09:22
Θέμα δημοσίευσης:
Κάνουν κι από μόνα τους δουλειά, αλλά άλλη - και σημαντικότατη - δουλειά κάνουν και υγρά/σωληνάκια, που έχουν και μικρό κόστος. Wink
Μαριάνα - Πεμ 18 Αύγ 2011, 12:13:20
Θέμα δημοσίευσης:
...συμφωνώ!
Τί υγρά και τί σωληνάκια βάζουμε; Wink
Sinanai - Πεμ 18 Αύγ 2011, 12:18:53
Θέμα δημοσίευσης:
Πάμε εδώ. Wink
android - Πεμ 18 Αύγ 2011, 12:51:59
Θέμα δημοσίευσης:
δεν υπαρχη λογος για νορμαλ χρηση να σκασεις 180 για τακακια..μπορεις να παρεις τα thermo quiet, που ειναι καλυτερα απο τα μαμα και μαξ 70 κατι ευρω
αν και για τα επ. μελος ελτρεκα που τα δωσε 55 ευρω ...
dimkeras - Παρ 19 Αύγ 2011, 13:11:30
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
δεν υπαρχη λογος για νορμαλ χρηση να σκασεις 180 για τακακια..μπορεις να παρεις τα thermo quiet, που ειναι καλυτερα απο τα μαμα και μαξ 70 κατι ευρω
αν και για τα επ. μελος ελτρεκα που τα δωσε 55 ευρω ...



Τζωρτζ, σε σχέση με τα απλά Ferodo, τα Thermo quiet δε μου έκαναν καμία διαφορά στο φρενάρισμα. Και συν ότι στα 1-2 πρώτα φρεναρίσματα σφύριζαν ελαφρά. Confused
Το μόνο πως έμεναν οι ζάντες λίγο καθαρότερες.
MEMsound - Παρ 19 Αύγ 2011, 15:59:19
Θέμα δημοσίευσης:
την διαφορα που ψαχνεις δεν θα την δεις με τακακια...
η αλλαγη τακακιων μπορει να δώσει ΜΟΝΟ επιπλεον διαρκεια σε πολυ πιεσμενη χρηση (πχ συνεχόμενοι γυροι σε πίστα ή καταβαση), οχι ομως επιπλεον δυναμη πεδησης
για επιλεον δυναμη πεδησης θελεις δυνατότερες δαγκανες Wink

κοινως αν "μενετε" (μετα απομερικές στροφες) απο φρενο ψαχτείτε με τακακια (και πρωτα απ ολα με τον τροπο οδηγησης)

αν ομως δεν σας επαρκεί η δυναμη του φρεναρισματος (ενδεχομενως ακομα και απ το πρωτο φρεναρισμα) τοτε...δαγκανες Wink (ή/και μεγαλητερης διαμετρου δισκους)
android - Παρ 19 Αύγ 2011, 22:11:14
Θέμα δημοσίευσης:
dimkeras έγραψε:
android έγραψε:
δεν υπαρχη λογος για νορμαλ χρηση να σκασεις 180 για τακακια..μπορεις να παρεις τα thermo quiet, που ειναι καλυτερα απο τα μαμα και μαξ 70 κατι ευρω
αν και για τα επ. μελος ελτρεκα που τα δωσε 55 ευρω ...



Τζωρτζ, σε σχέση με τα απλά Ferodo, τα Thermo quiet δε μου έκαναν καμία διαφορά στο φρενάρισμα. Και συν ότι στα 1-2 πρώτα φρεναρίσματα σφύριζαν ελαφρά. Confused
Το μόνο πως έμεναν οι ζάντες λίγο καθαρότερες.


1-2 παραπανω φρενα καλα εχεις στα ζορια ,μην περιμενεις και παπαδες .ακομα βγαζουν λιγα περισοτερα χλμ απο αλλαγη σε αλλαγη
Giwrgos207GT - Παρ 25 Νοέ 2011, 20:10:49
Θέμα δημοσίευσης:
ρωτησα για αλλαγη τακακια μπροστα στην peugeot τρικαλων τιμη :104 ευρω μου λεει κομπλε(τακακια-υγρο-εργατικα) Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
δεν πανε καλα οι ανθρωποι.....
MEMsound - Παρ 25 Νοέ 2011, 20:16:37
Θέμα δημοσίευσης:
Ποσο επρεπε να σου 'πουν δηλαδη?
Giwrgos207GT - Κυρ 27 Νοέ 2011, 14:39:57
Θέμα δημοσίευσης:
απλως μου φανηκανε πολλα...ισως εχεις δικιο και να παιζει ρολο οτι εχουμε και 5 μηνες απληρωτοι απο την δουλεια και για αυτο να μου φανηκανε πολλα.
oustampas - Δευ 28 Νοέ 2011, 22:16:16
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Ποσο επρεπε να σου 'πουν δηλαδη?

Δεν είναι και φθηνά αν σκεφτείς ότι τα τακάκια που βάζουν τ αγοράζουν 10 άντε 20 ευρώ το πολύ και το ύγρο που φαντάζομαι για συμπλήρωση μιλάμε σχεδόν τσάμπα... Άλλο αν έχουμε συνηθίσει να μας τον πιάνουνε στις αντιπροσωπείες και μας φαίνεται λογικό...Δεν είναι!

Υ.γ. Άσχετο, αλλά μόλις παρήγγειλα από αγγλία ds2500 και βγήκαν περίπου 160Ε με μεταφορικά! Για να δούμε, γιατί μετα mintex που πήγα κι έβαλα, ούτε τα λάστιχα δεν προλάβαινα να ζεστάνω...
Arvas - Δευ 28 Νοέ 2011, 23:11:17
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
την διαφορα που ψαχνεις δεν θα την δεις με τακακια...
η αλλαγη τακακιων μπορει να δώσει ΜΟΝΟ επιπλεον διαρκεια σε πολυ πιεσμενη χρηση (πχ συνεχόμενοι γυροι σε πίστα ή καταβαση), οχι ομως επιπλεον δυναμη πεδησης
για επιλεον δυναμη πεδησης θελεις δυνατότερες δαγκανες Wink

κοινως αν "μενετε" (μετα απομερικές στροφες) απο φρενο ψαχτείτε με τακακια (και πρωτα απ ολα με τον τροπο οδηγησης)

αν ομως δεν σας επαρκεί η δυναμη του φρεναρισματος (ενδεχομενως ακομα και απ το πρωτο φρεναρισμα) τοτε...δαγκανες Wink (ή/και μεγαλητερης διαμετρου δισκους)


Αυτό δεν ειναι απόλυτα σωστό. Καλύτερα τακάκια έχουν και μεγαλύτερο συντελεστή τριβής, αγωνιστικά τακάκια έχουν ακόμα μεγαλύτερο αλλα σε υψηλές θερμοκρασίες που μόνο σε πίστα θα πιάσεις. Τα συνηθισμένα τακάκια εχουν περίπου 0.3 τα ds2500 και τα roesch εχουν περιπου 0.4-0.45 ανάλογα την θερμοκρασία, μέχρι και 0.9+ έχω δει σε ακραίες περιπτώσεις. Επιπλεον έχουν αρκετα πιο σφιχτο πετάλι=καλύτερη αίσθηση (τα ds2500 με τα μαμά rc που έχω δοκιμάσει). Δεν τα λέω για σένα Μάνθο τα λέω γενικά και χωρίς παρεξήγηση...
MEMsound - Τρι 29 Νοέ 2011, 03:06:29
Θέμα δημοσίευσης:
το θεμα ειναι ποση ποσοστιαία ειναι η μεταβολη
κοινώς
το λεμε οτι "θα εχεις δυνατότερο φρενο" ειναι τελειως σχετικό

γιατι αλλο μια βελτιωση του "+10%"
και αλλο μια του "+50%"
κλπ κλπ

μετρηση μπορειτε να κανετε στο αντιστοιχο φρενομετρο
rallakias22 - Παρ 02 Δεκ 2011, 15:53:58
Θέμα δημοσίευσης:
Eγω που αλλαξα μια φορα στις 60000χιλ μπροστα και τωρα που κοντευω 120000 και θελω αλλαγη, αξιζει να βαλω κατι καλο η να βαλω τα απλα? Το μονο προβλημα που ειχα με αυτα ειναι οτι σφυριζουν λιγο.
ironman02 - Παρ 02 Δεκ 2011, 16:21:05
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ είμαι με 25000 χλμ και μου είπαν στο service ότι έχουν ακόμα 4-5000 χλμ. Αυτή η πόλη και η κίνηση μας έφαγε.. Smile Και εγώ την ίδια απορία έχω. Να βάλω τα μαμά ή κανένα άλλο. Είχα ακούσει ότι τα ferodo thermoquiet είναι καλούτσικα και δε σφυράνε και τόσο.
MEMsound - Παρ 02 Δεκ 2011, 17:59:02
Θέμα δημοσίευσης:
ενδιαφερουσα περιπτωση τα θερμοτετοια... Wink
bagosgt - Σαβ 03 Δεκ 2011, 18:47:23
Θέμα δημοσίευσης:
rallakias22 έγραψε:
Eγω που αλλαξα μια φορα στις 60000χιλ μπροστα και τωρα που κοντευω 120000 και θελω αλλαγη, αξιζει να βαλω κατι καλο η να βαλω τα απλα? Το μονο προβλημα που ειχα με αυτα ειναι οτι σφυριζουν λιγο.

εσυ αφου εβγαλες τοσα κμ με τα γνησια,παει να πει οτι δεν εχεις κ πολλες απαιτησεις απο τα φρενα,οποτε εγω στη θεση σου παλι τα ιδια θα εβαζα,που θα μου εβγαιναν κ πιο οικονομικα Wink
android - Σαβ 03 Δεκ 2011, 19:20:28
Θέμα δημοσίευσης:
bagosgt έγραψε:
rallakias22 έγραψε:
Eγω που αλλαξα μια φορα στις 60000χιλ μπροστα και τωρα που κοντευω 120000 και θελω αλλαγη, αξιζει να βαλω κατι καλο η να βαλω τα απλα? Το μονο προβλημα που ειχα με αυτα ειναι οτι σφυριζουν λιγο.

εσυ αφου εβγαλες τοσα κμ με τα γνησια,παει να πει οτι δεν εχεις κ πολλες απαιτησεις απο τα φρενα,οποτε εγω στη θεση σου παλι τα ιδια θα εβαζα,που θα μου εβγαιναν κ πιο οικονομικα Wink


Τα απλα τα ferodo πιο οικονομικα Laughing
dimkeras - Κυρ 04 Δεκ 2011, 11:28:49
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
ενδιαφερουσα περιπτωση τα θερμοτετοια... Wink



Μάνθο, τα είχα χρησιμοποιήσει από τα 55.000 έως τα 100.000km, με δίσκους Brembo μονομπλόκ σαν τους εργοστασιακούς μας (283mm) και υγρά RBF600, αλλά δεν είδα τόση διαφορά τελικά σε σχέση με το αρχικό, εργοστασιακό σετάπ. Βέβαια θα μου πεις, τότε δεν είχα άλογα να θέλουν σταμάτημα! Laughing

Η μόνη διαφορά είναι ότι τότε (2009) μου έβγαιναν περί τα 100€ και τα πήρα από Ντίνο στα 70€ περίπου, όταν τα εργοστασιακά κόστιζαν 55€, τα Premier 28€ και τα Valeo 25€ Sad
MEMsound - Κυρ 04 Δεκ 2011, 11:36:22
Θέμα δημοσίευσης:
καποια πραγματα πανε "αναλογικα"
δηλαδη εχει σημασια ποσο πληρωνεις κάτι και τι ποσοστο βελτιωσης* βλεπεις
επισης εχει σημασία ποσο περισσότερο πρεπει να πληρωσεις για να δεις περισσότερο ποσοστο αυτου του ειδους βελτιωσης...


υ.γ. πάντως "τωρα" πρεπει να εισαι "οκ"... Laughing Laughing

(*υποκειμενικα και στον τομεα που σε ενδιαφερει)
dimkeras - Κυρ 04 Δεκ 2011, 11:51:23
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
καποια πραγματα πανε "αναλογικα"
δηλαδη εχει σημασια ποσο πληρωνεις κάτι και τι ποσοστο βελτιωσης* βλεπεις
επισης εχει σημασία ποσο περισσότερο πρεπει να πληρωσεις για να δεις περισσότερο ποσοστο αυτου του ειδους βελτιωσης...


υ.γ. πάντως "τωρα" πρεπει να εισαι "οκ"... Laughing Laughing

(*υποκειμενικα και στον τομεα που σε ενδιαφερει)



Τόσο που χαζοπατάω φρένο στο άσχετο! Πρέπει να αδειάσω και το πορτ-μπαγκάζ κάποια στιγμή γιατί καμιά μέρα θα με προσπεράσουν τα πράγματα! Laughing Laughing Laughing
rallakias22 - Κυρ 04 Δεκ 2011, 13:15:14
Θέμα δημοσίευσης:
Tα thermoquiet ποσο περιπου κοστιζουν?

Γιατι αυτα που μου ειχαν βαλει στην αντιπροσωπεια μου βγηκαν περιπου 70-80 ευρω δεν θυμαμαι ακριβως.

Τα ferodo primier που εχει εδω κανουν για το δικο μου?
http://www.rpc.gr/product_search.jsp?catId=07&rpc_catId=002004&qid=&spof=&fprd=&prdId2=&action1=SEARCH&extLang=&start=10
oustampas - Σαβ 14 Ιαν 2012, 17:39:21
Θέμα δημοσίευσης:
Βάζω το ποστ μου εδώ μιας και στην προηγούμενη σελίδα ανέφερα ότι αγόρασα τα ds2500, 160 ευρώ με μεταφορικά περίπου.

Να πω εδώ, αν και λίγο off topic την ιστορία μου για να μην την πατήσει κανείς άλλος. Ούτε εγώ την πάτησα δηλαδή τελικά, αλλά παρολίγον.

Είχα δει λοιπόν πριν καιρο στο ebay τακάκια (χώρις πλήρη περιγραφή) δσ2500 για 207rc να πωλούνται έναντι 93 λιρών από μεγάλο αγγλικό μαγαζί-σαιτ. Τότε είχα επικοινωνήσει με το μαγαζί και είχα ζητήσει να με επιβεβαιώσουν ότι αναφέρονταν και στα 2 εμπρός τακάκια του rc μιας και η προσφορά μου φάνηκε ενδιαφέρον. Έτσι και έγινε, αφού πολύ ευγενικά μου επιβεβαίωσαν ότι πρόκειται για full set of both the front wheels of peugeot 207 gti(rc). Εκεί και άφησα αυτη τη συνομιλία. Μετά από καιρό, βασικά την μέρα που έγραψα το προηγούμενο ποστ στην προηγούμενη σελίδα έκανα την παραγγελία στο συγκεκριμένο προιόν αφού είχα μαζέψει τα απαιτούμενα χρήματα.

Την επόμενη μέρα, μού ήρθε mail από το κατάστημα από άλλον υπάλληλο, οπού μαζι με κάτι άλλα με ρώταγε αν τα πίσω τακάκια μου είναι σαν κι αυτά που φαίνονται στη φωτογραφία της αγγελίας που είχα αγοράσει.

Εγώ σίγουρος για την αγορά μου και παίζοντας και λίγο τον μαλ**α τον ρώτησα για ποια πίσω τακάκια μιλούσε και του είπα ότι αν το σετ περιείχε και πίσω τακάκια θα μπορούσα να κοιτάξω και να του πω αν είναι ίδια.

Μου απάντησε ότι φοβόταν(I am afraid) τα τακάκια που παρήγγειλα ήταν τα πίσω, αλλά ότι αν ήθελα και τα μπροστά θα μου τα άφηνε 145λίρες ως ένδειξη καλής θέλησης.

Του έκανα παράθεση λοιπόν τη συνομιλία μου με τον άλλον πωλητή, του τα χωσα λίγο, αλλά με ώραιο τρόπο και αφού κατάλαβε ότι θα γίνονταν βούκινο σ όλο το διαδίκτυο, μου ζήτησε πολύ ευγενικά συγνώμη για το λάθος του άλλου πωλητή και μου τα στειλε την ίδια μέρα με την τιμη των πίσω τακακίων και με παρακάλεσε να ξαναψωνίσω και να του κάνω positive feedback.

Σόρρυ για το τεράστιο ποστ. Δεν το υπολόγιζα έτσι, απλά όλα αυτά τα έγραψα για να μην την πατήσει κανείς άλλος εξαιτίας μου, γιατί στην ουσία η τιμή που έγραψα δεν ισχύει και γιατί πρέπει να θυμόμαστε ότι πριν κάνουμε αγορά μέσω ίντερνετ πρέπει να μαστε 100% σίγουροι για όλες τις λεπτομέρειες (τι έχουμε αγοράσει, μέχρι και το όνομα αυτού που θα μας το φέρει στην πόρτα Shocked Rolling eyes ).
rallakias22 - Παρ 20 Ιαν 2012, 16:05:42
Θέμα δημοσίευσης:
Γνωριζει καποιος να μου πει ποσο χρεωνει τα τακακια τα μπροστα και τα πισω η peugeot για 207 rallye?
android - Παρ 20 Ιαν 2012, 17:50:50
Θέμα δημοσίευσης:
rallakias22 έγραψε:
Γνωριζει καποιος να μου πει ποσο χρεωνει τα τακακια τα μπροστα και τα πισω η peugeot για 207 rallye?


κανα 180αρη
'Andy'-lag - Παρ 20 Ιαν 2012, 17:58:42
Θέμα δημοσίευσης:
Για τα πισω τουλάχιιστον που το εψαξα πριν καμοια 15ρια μερες υπολογιζεισ κανά 85άρι..... (Αυτό στην peugeot γιατί εξω τα βρήκα ακριβώς στην μισή τιμή)
ParisMcridis - Παρ 20 Ιαν 2012, 19:06:20
Θέμα δημοσίευσης:
εμεις πρεπει να βαλουμε omp carbon πισω γιανα σφυριζει λιγο ομοιομορφα Laughing
makis106 - Παρ 20 Ιαν 2012, 19:15:20
Θέμα δημοσίευσης:
0000425489 ΣΕΤ ΤΑΚ.ΦΡΕΝΩΝ 80,46 EUR (ΜΠΡΟΣ)

1607083280 ΣΕΤ ΤΑΚ.ΦΡΕΝΩΝ 74,77 EUR (ΠΙΣΩ)

Συν.τιμή με ΦΠΑ 155,23 EUR

Απο servicebox.
rallakias22 - Παρ 20 Ιαν 2012, 21:18:30
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω βρηκα κατι ferodo premier για μπροστα 50ευρω και αυτα θα βαλω και να ψαξω και για πισω γιατι ειμαι για αλλαγη. Ευχαριστω. Very happy Very happy Very happy
ironman02 - Παρ 20 Ιαν 2012, 23:30:10
Θέμα δημοσίευσης:
Τα ferodo thermoquiet δε λένε? Τουλάχιστον δε θα σφυράνε αν κρινω από το όνομα.. Very happy
dimkeras - Σαβ 21 Ιαν 2012, 00:47:58
Θέμα δημοσίευσης:
ironman02 έγραψε:
Τα ferodo thermoquiet δε λένε? Τουλάχιστον δε θα σφυράνε αν κρινω από το όνομα.. Very happy



Σ'εμένα με δίσκους μονομπλόκ Brembo σφύριζαν.
ironman02 - Παρ 02 Μάρ 2012, 19:06:58
Θέμα δημοσίευσης:
Πήρα σήμερα τα:

Ferodo Thermo Quiet: FQT1476 για μπροστά 57€

και τα Ferodo Premium: FDB1784 για πίσω 38€ .

Σύνολο 95€ .

Μια χαρα τιμές νομίζω είναι. Με βλέπω όμως να τα τοποθετώ στη Κύπρο γιατί την άλλη βδομάδα φεύγω.. Rolling eyes
spyros_rallye - Παρ 02 Μάρ 2012, 19:23:48
Θέμα δημοσίευσης:
Εχει παραγγειλει κανεις ποτε απο το http://www.streetandcircuit.gr/p307-valeo-peugeot-207-16t-150hp-2006-p-315801.html ?
Χρειαζομαι ενα σετ τακακια και δισκους μπροστα για 207rallye και εχει καλες τιμες βλεπω και το σκεφτομαι..
tolisgt - Τετ 04 Απρ 2012, 21:15:20
Θέμα δημοσίευσης:
τα λαστιχακια που αλλαζουμε οταν σφυρανε τα εμπρος φρενα εν κινηση χωρις να παταμε φρενο, εχουν κωδικο?? διαβασα πριν κατι σελιδες καποιος το περιεγραφε αλλα δεν καταλαβα, καντε ενα explanation γιατι απο εχθες κατι τσιριζει μπροστα σε πορεια ΚΑΙ ειδικα εαν κανω λιγο δεξια το τιμονι......τακακια εχω ferodo με λιγα χιλιομετρα τα ελενξα σημερα ειναι οκ ειπαν στην peugeot αλλα δεν βρηκαν το τι κανει τον θορυβο......ακουγετε σαν τακακι πανω σε δισκο παντος...
volvos - Δευ 12 Ιαν 2015, 16:14:34
Θέμα δημοσίευσης:
φιλος με gt κλαιγεται οτι δε φρεναρει το αμαξι απο καινουργιο που το ειχε...
τι τακακια να βαλει για να σταματησει τη κλαψα?
εγω του ειπα 2500 αλλα οταν ειδαμε το 200αρι που τα πουλανε πλεον κλαψαμε μαζι...

κανα μιντεξ κλπ εχει δοκιμασει κανεις?
thodorisls - Τρι 12 Ιούλ 2016, 11:26:28
Θέμα δημοσίευσης:
ξερει κανεις αν η ferodo εχει σταματησει την παραγωγη τον thermoquiet?δεν τα βρισκω πουθενα ελλαδα.
makis106 - Τετ 22 Φεβ 2017, 08:58:50
Θέμα δημοσίευσης:
Καμία πρόταση για τακάκι με καλύτερη αίσθηση στο δάγκωμα; Δε με απασχολεί τόσο η αντοχή σε επαναλαμβανόμενο σκισιμο, όσο το καλύτερο δάγκωμα..
android - Τετ 22 Φεβ 2017, 21:30:13
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
Καμία πρόταση για τακάκι με καλύτερη αίσθηση στο δάγκωμα; Δε με απασχολεί τόσο η αντοχή σε επαναλαμβανόμενο σκισιμο, όσο το καλύτερο δάγκωμα..


απου υγρα εξαερωση πως εισαι?Ποσο νυχι εχει η δισκοπλακα?θα πονεσει ο...... αν σου πω ds2500 Laughing υπαρχουν και τα ds performance αλλα δεν νομιζω να χουν σοβαρη διαφορα στην τιμη
makis106 - Τετ 22 Φεβ 2017, 21:38:36
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
makis106 έγραψε:
Καμία πρόταση για τακάκι με καλύτερη αίσθηση στο δάγκωμα; Δε με απασχολεί τόσο η αντοχή σε επαναλαμβανόμενο σκισιμο, όσο το καλύτερο δάγκωμα..


απου υγρα εξαερωση πως εισαι?Ποσο νυχι εχει η δισκοπλακα?θα πονεσει ο...... αν σου πω ds2500 Laughing

υγρα θα αλλαχτουν, μαζι θα φυγουν και οι δισκοπλακες (ειναι 1η αλλαγη, 100000χλμ). Δε θελουμε να πονεσει τιποτα, με 60€ θα παρουμε δισκοπλακες TRW, μην τον πιουμε με τα τακακια! Laughing κανα συμβατικο με καλη παστα?

Με βλεπω παλι για TRW... Rolling eyes
mathanas - Πεμ 23 Φεβ 2017, 18:29:52
Θέμα δημοσίευσης:
Θελει καλη εξαερωση, κανε φυσικη δλδ αφηνεις να αδειαζει φυσικά και συμπληρωνεις απο πανω, καταναλωνει περισσοτερο υγρο ετσι αλλα ειναι καλύτερη (δε ξερω με το κυκλωμα του esp τι γινεται βεβαια). Παντως αυτο βοηθάει στο αρχικό δάγκωμα πολύ !

Επίσης και τ αμορτισερ μπροστά ! Αμα ειναι πεσμένα χαιρετα τα δε θα πετύχεις ποτε καλό δάγκωμα (το βλέπω με τα koni που ρυθμίζονται αυτό πως επηρεάζει το δάγκωμα στα φρένα...)
JDROGAS - Πεμ 23 Φεβ 2017, 19:28:26
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
android έγραψε:
makis106 έγραψε:
Καμία πρόταση για τακάκι με καλύτερη αίσθηση στο δάγκωμα; Δε με απασχολεί τόσο η αντοχή σε επαναλαμβανόμενο σκισιμο, όσο το καλύτερο δάγκωμα..


απου υγρα εξαερωση πως εισαι?Ποσο νυχι εχει η δισκοπλακα?θα πονεσει ο...... αν σου πω ds2500 Laughing

υγρα θα αλλαχτουν, μαζι θα φυγουν και οι δισκοπλακες (ειναι 1η αλλαγη, 100000χλμ). Δε θελουμε να πονεσει τιποτα, με 60€ θα παρουμε δισκοπλακες TRW, μην τον πιουμε με τα τακακια! Laughing κανα συμβατικο με καλη παστα?

Με βλεπω παλι για TRW... Rolling eyes


Εαν δεν παρεις καλες δισκοπλακες και οι trw δεν ειναι καλες ξεχνα το φρεναρισμα.Στο υπογραφω θα εισαι χειροτερα απ'οτι ησουν.
Δεν κοιτας μηπως βρεις κανα πακετακι φρενα rc να ξεμπερδευεις μια και καλη?
Για ριξε μια ματια
https://www.car.gr/parts/view/6295208/
MEMsound - Πεμ 23 Φεβ 2017, 19:47:09
Θέμα δημοσίευσης:
μπορεις να αλλάξει και τα σωληνακια των φρενων για καλητερη αισθηση και αμεσοτητα στο φρεναρισμα
JDROGAS - Πεμ 23 Φεβ 2017, 19:50:34
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
μπορεις να αλλάξει και τα σωληνακια των φρενων για καλητερη αισθηση και αμεσοτητα στο φρεναρισμα


Συμφωνω απολυτα,εχω ενα σετακι εμπρος καινουργια goodridge σε καλη τιμη για σενα δωρο..... Laughing
Eιχα παρει το σετ και χρησιμοποιησα μονο τα πισω.
makis106 - Πεμ 23 Φεβ 2017, 19:59:06
Θέμα δημοσίευσης:
mathanas έγραψε:
Θελει καλη εξαερωση, κανε φυσικη δλδ αφηνεις να αδειαζει φυσικά και συμπληρωνεις απο πανω, καταναλωνει περισσοτερο υγρο ετσι αλλα ειναι καλύτερη (δε ξερω με το κυκλωμα του esp τι γινεται βεβαια). Παντως αυτο βοηθάει στο αρχικό δάγκωμα πολύ !
Thanks για το tip! Wink

JDROGAS έγραψε:
makis106 έγραψε:
android έγραψε:
makis106 έγραψε:
Καμία πρόταση για τακάκι με καλύτερη αίσθηση στο δάγκωμα; Δε με απασχολεί τόσο η αντοχή σε επαναλαμβανόμενο σκισιμο, όσο το καλύτερο δάγκωμα..


απου υγρα εξαερωση πως εισαι?Ποσο νυχι εχει η δισκοπλακα?θα πονεσει ο...... αν σου πω ds2500 Laughing

υγρα θα αλλαχτουν, μαζι θα φυγουν και οι δισκοπλακες (ειναι 1η αλλαγη, 100000χλμ). Δε θελουμε να πονεσει τιποτα, με 60€ θα παρουμε δισκοπλακες TRW, μην τον πιουμε με τα τακακια! Laughing κανα συμβατικο με καλη παστα?

Με βλεπω παλι για TRW... Rolling eyes


Εαν δεν παρεις καλες δισκοπλακες και οι trw δεν ειναι καλες ξεχνα το φρεναρισμα.Στο υπογραφω θα εισαι χειροτερα απ'οτι ησουν.
Δεν κοιτας μηπως βρεις κανα πακετακι φρενα rc να ξεμπερδευεις μια και καλη?
Για ριξε μια ματια
https://www.car.gr/parts/view/6295208/
Για φρενα RC το κοιταζω. Οι TRW δλδ ειναι χειρότερες και απο τις μαμα Bosch? ποιες θεωρεις καλες?

JDROGAS έγραψε:
MEMsound έγραψε:
μπορεις να αλλάξει και τα σωληνακια των φρενων για καλητερη αισθηση και αμεσοτητα στο φρεναρισμα


Συμφωνω απολυτα,εχω ενα σετακι εμπρος καινουργια goodridge σε καλη τιμη για σενα δωρο..... Laughing
Eιχα παρει το σετ και χρησιμοποιησα μονο τα πισω.
χμμμ Scratch Δεν ειναι απαραιτητο ομως να εχεις και τα 4 αλλαγμενα για να δουλεψει σωστα?
JDROGAS - Πεμ 23 Φεβ 2017, 20:31:40
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν θα εχεις θεμα με τα εμπρος.
Παντως για μενα δεν αξιζει να πληρωσεις ξανα 283 φρενα.Ποσο υπολογιζεις να σου βγουνε?
makis106 - Πεμ 23 Φεβ 2017, 20:36:06
Θέμα δημοσίευσης:
JDROGAS έγραψε:
Δεν θα εχεις θεμα με τα εμπρος.
Παντως για μενα δεν αξιζει να πληρωσεις ξανα 283 φρενα.Ποσο υπολογιζεις να σου βγουνε?
το λέω γιατί αν δεν χάσεις ελαστικότητα από τα εμπρός σωληνάκια, λογικά θα τη χάσεις από τα πίσω, ίδιο κύκλωμα είναι. Δίσκους και τακάκια Bosch πχ βγαίνει στο 100ρικο...
Άποψη για δίσκους RC με αποστάτη στη δαγκάνα των 283; Αν και είμαι λίγο αρνητικός...
MEMsound - Πεμ 23 Φεβ 2017, 20:39:33
Θέμα δημοσίευσης:
OXI! Wink
κοπος και κοστος χωρις ουσιαστικο λογο...

βαζεις του rc μαζι με σωληνακια και αρχιζεις να γουσταρεις φρεναρισματα...

και βαζεις μια αγγελια "να σκοτωσεις" οσο τα δικα σου σε καποιον ιδιοκτητη 106/206 που θελει να μεγαλωσει σε διασταση (μεγιστη διασταση για 15" ζαντα)
JDROGAS - Πεμ 23 Φεβ 2017, 20:46:43
Θέμα δημοσίευσης:
Σωστο ειναι αυτο που λες,αλλα στο λεω δεν θα εχεις θεμα και θα δεις μεγαλη διαφορα η ουσια ειναι εμπρος κατα 70%.
Τωρα φρενα rc θα βρεις με 250-300 κομπλε,βεβαια απο τα 100 που λες ειναι μεγαλη η διαφορα αλλα ειναι τιποτα μπροστα σε αυτο που θα παρεις,Δεν θα ξαναψαχτεις για φρενα.
Παντως bosch δισκους τακακια δεν θα επαιρνα.Σε δισκους ειδα ATE γυρω στα 110 αυτοι ειναι σιγουρα καλοι.Παντως δεν ξερω πως θα ακουστει αλλα το μαμα σετακι για μενα ειναι παντα ανωτερο απ'ολα.Εχω δοκιμασει σε αλλα αυτοκινητα και brembo και trw κολοκυθια με τη ριγανη σαν τα μαμα δεν ειναι κανενα.
Θεωρω οτι ειναι συνδυασμος δισκος-τακακι κατι που εμεις σιγουρα δεν μπορουμε να συνδυασουμε οταν παιρνουμε πχ bosch με mintex γιατι δεν γνωριζουμε σκληροτητες,υλικα κλπ.
akis1976 - Πεμ 23 Φεβ 2017, 23:24:53
Θέμα δημοσίευσης:
JDROGAS έγραψε:
MEMsound έγραψε:
μπορεις να αλλάξει και τα σωληνακια των φρενων για καλητερη αισθηση και αμεσοτητα στο φρεναρισμα


Συμφωνω απολυτα,εχω ενα σετακι εμπρος καινουργια goodridge σε καλη τιμη για σενα δωρο..... Laughing
Eιχα παρει το σετ και χρησιμοποιησα μονο τα πισω.

Γιαννη γιατι άλλαξες τα πισω?Υψηλής δεν έχουμε πίσω απο μαμά?
JDROGAS - Πεμ 23 Φεβ 2017, 23:46:07
Θέμα δημοσίευσης:
akis1976 έγραψε:
JDROGAS έγραψε:
MEMsound έγραψε:
μπορεις να αλλάξει και τα σωληνακια των φρενων για καλητερη αισθηση και αμεσοτητα στο φρεναρισμα


Συμφωνω απολυτα,εχω ενα σετακι εμπρος καινουργια goodridge σε καλη τιμη για σενα δωρο..... Laughing
Eιχα παρει το σετ και χρησιμοποιησα μονο τα πισω.

Γιαννη γιατι άλλαξες τα πισω?Υψηλής δεν έχουμε πίσω απο μαμά?


Oχι κανονικα εχουμε.
vagelis207 - Παρ 24 Φεβ 2017, 00:33:42
Θέμα δημοσίευσης:
Συμφωνώ με τα παιδιά.Εχω βάλει εδώ και ενάμιση χρόνο περίπου φρένα από rc και πραγματικά έχουν μεγάλη διαφορά από τα 283.Τα είχα πάρει 230 ευρω.
Αν πάρεις ένα αξιοπρεπές σετ δίσκους τακάκια 283 θες κάνα 170αρι.Οποτε πιστεύω αξίζει τα παραπάνω χρήματα.
android - Παρ 24 Φεβ 2017, 00:43:28
Θέμα δημοσίευσης:
Mακη σοβαρα τωρα για να μην σε παμε στο αλλο ακρο,αν εχεις δισκους για πεταμα υγρα απο του καποτε...με μια αλλαγη δισκο τακακι υγρα και φυσικα ενα καλο καθαρισμα γρασαρισμα δαγκανας, θα δεις αρκετο δαγκωμα,ενα τακακι κοντα στο μαμα με λιγο καλυτερη αισθηση ηταν το ferrodo thermoquiet δεν ξερω αν βγαινει ακομα στα 50-55 επαιζε παλια,για τους 283 βγαζει και brembo MAX δισκοπλακες τις ειχα παρει 110 πριν αρκετα χρονια
makis106 - Παρ 24 Φεβ 2017, 02:42:18
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
OXI! Wink
κοπος και κοστος χωρις ουσιαστικο λογο...

βαζεις του rc μαζι με σωληνακια και αρχιζεις να γουσταρεις φρεναρισματα...

και βαζεις μια αγγελια "να σκοτωσεις" οσο τα δικα σου σε καποιον ιδιοκτητη 106/206 που θελει να μεγαλωσει σε διασταση (μεγιστη διασταση για 15" ζαντα)
Σωστη ειναι η σκεψη σιγουρα Μάνθο, αν βρω κανα ζευγαρι δαγκανες απο RC σε καλη τιμη, μαλλον θα παω εκει.

JDROGAS έγραψε:
Σωστο ειναι αυτο που λες,αλλα στο λεω δεν θα εχεις θεμα και θα δεις μεγαλη διαφορα η ουσια ειναι εμπρος κατα 70%.
Τωρα φρενα rc θα βρεις με 250-300 κομπλε,βεβαια απο τα 100 που λες ειναι μεγαλη η διαφορα αλλα ειναι τιποτα μπροστα σε αυτο που θα παρεις,Δεν θα ξαναψαχτεις για φρενα.
Παντως bosch δισκους τακακια δεν θα επαιρνα.Σε δισκους ειδα ATE γυρω στα 110 αυτοι ειναι σιγουρα καλοι.Παντως δεν ξερω πως θα ακουστει αλλα το μαμα σετακι για μενα ειναι παντα ανωτερο απ'ολα.Εχω δοκιμασει σε αλλα αυτοκινητα και brembo και trw κολοκυθια με τη ριγανη σαν τα μαμα δεν ειναι κανενα.
Θεωρω οτι ειναι συνδυασμος δισκος-τακακι κατι που εμεις σιγουρα δεν μπορουμε να συνδυασουμε οταν παιρνουμε πχ bosch με mintex γιατι δεν γνωριζουμε σκληροτητες,υλικα κλπ.
Γιάννη βρισκω και ate δισκους με κανα 100αρι και με αλλα 30 τα τακακια τους. Μαμα τι φοράνε??? Οι δαγκάνες μου bosch ειναι, οπως και δισκοι/τακακια συμφωνα με servicebox...

android έγραψε:
Mακη σοβαρα τωρα για να μην σε παμε στο αλλο ακρο,αν εχεις δισκους για πεταμα υγρα απο του καποτε...με μια αλλαγη δισκο τακακι υγρα και φυσικα ενα καλο καθαρισμα γρασαρισμα δαγκανας, θα δεις αρκετο δαγκωμα,ενα τακακι κοντα στο μαμα με λιγο καλυτερη αισθηση ηταν το ferrodo thermoquiet δεν ξερω αν βγαινει ακομα στα 50-55 επαιζε παλια,για τους 283 βγαζει και brembo MAX δισκοπλακες τις ειχα παρει 110 πριν αρκετα χρονια
Ενταξει Γιωργη, οι δισκοι ειναι για αλλαγη, αλλα δεν νομιζω οτι επηρεαζει την πεδηση το οτι εχουν λεπτυνει, εκτος βεβαια αν μιλαμε για συνεχομενα που εκει θα ζεστανουν πιο γρηγορα. τα υγρα μου τα αλλαζω καθε 2 χρονια οποτε και αυτα οκ ειναι, απλα παντα ζηλευα το δαγκωμα απο το punto του αδεφου μου Laughing γι αυτο εψαχνα κατι παραπανω, κατα τα αλλα πολυ σπανια θα ταλαιπωρησω τα φρενα μου, ειδικα στην Κερκυρα. brembo MAX δισκοπλακες βρισκω στα 80. thermoquiet δε βρισκω.
JDROGAS - Παρ 24 Φεβ 2017, 07:35:09
Θέμα δημοσίευσης:
Κοιτα Ate & Zimmerman σε αλλα αυτοκινητα που εχω δοκιμασει εχω μεινει ικανοποιημενος τωρα τα μαμα δεν ξερω τι ειναι θα σε γελασω. Embarassed
Tα thermoquiet που λεει ο Γιωργος κωδικος FQT1476 τα βλεπω πανω γυρω στα 50-55 ευρω.
Παντως χωρις να θελω να κουραζω θεωρω οτι παντα θα ψαχνεσαι με τα 283 για κατι καλυτερο,οχι τοσο απο θεμα ιπποδυναμης (αλλωστε δεν ξερω εαν εισαι βελτιωμενος) αλλα οσο απο θεμα βαρους.Εαν σε παιρνει οικονομικα φρενα rc και θα με θυμηθεις,εγω εδωσα τα δικα μου και ηταν αριστα,με τακακια-δισκους σχεδον καινουργια θα διανυσει αρκετες χιλιαδες χλμ μεχρι να ξαναπληρωσει φρενα.
makis106 - Παρ 24 Φεβ 2017, 14:35:14
Θέμα δημοσίευσης:
JDROGAS έγραψε:
Κοιτα Ate & Zimmerman σε αλλα αυτοκινητα που εχω δοκιμασει εχω μεινει ικανοποιημενος τωρα τα μαμα δεν ξερω τι ειναι θα σε γελασω. Embarassed
Tα thermoquiet που λεει ο Γιωργος κωδικος FQT1476 τα βλεπω πανω γυρω στα 50-55 ευρω.
Παντως χωρις να θελω να κουραζω θεωρω οτι παντα θα ψαχνεσαι με τα 283 για κατι καλυτερο,οχι τοσο απο θεμα ιπποδυναμης (αλλωστε δεν ξερω εαν εισαι βελτιωμενος) αλλα οσο απο θεμα βαρους.Εαν σε παιρνει οικονομικα φρενα rc και θα με θυμηθεις,εγω εδωσα τα δικα μου και ηταν αριστα,με τακακια-δισκους σχεδον καινουργια θα διανυσει αρκετες χιλιαδες χλμ μεχρι να ξαναπληρωσει φρενα.
Εχει σιγουρα bosch.
Η αληθεια ειναι οτι και το βαρος (αναρτωμενη μαζα) ειναι κατι που σκεφτομαι αποτρεπτικα. Παντως αν δεν βρω δαγκανες rc σε καλη τιμη θα ριξω πανω εναν coated zimmermann και τα thermoquiet, μιας και τα βρηκα κι εγω με τον κωδικο που εδωσες! Wink και το βλεπουμε και για τα σωληνακια σου Thumb Left
Thanks guys!
21 quadra - Σαβ 25 Φεβ 2017, 07:43:39
Θέμα δημοσίευσης:
Τα Τhermoquiet τα βγάζει τώρα η Wagner, εταιρία του ομίλου της Federal Mogul που ανήκει και η Ferodo, είναι τα ίδια με άλλο όνομα στο κουτί.
thasis - Σαβ 29 Απρ 2017, 09:40:51
Θέμα δημοσίευσης:
καλημερα! να κανω μια ερωτηση, οι δαγκανες του 207 rallye ειναι ιδιες με του RC?
makis106 - Σαβ 29 Απρ 2017, 09:57:37
Θέμα δημοσίευσης:
thasis έγραψε:
καλημερα! να κανω μια ερωτηση, οι δαγκανες του 207 rallye ειναι ιδιες με του RC?
όχι, είναι πιο μεγάλες
alexandros 207 Rallye - Σαβ 29 Απρ 2017, 21:26:06
Θέμα δημοσίευσης:
Οι πιο μεγαλες ειναι του rc για την ακριβεια
makis106 - Κυρ 30 Απρ 2017, 00:55:58
Θέμα δημοσίευσης:
alexandros 207 Rallye έγραψε:
Οι πιο μεγαλες ειναι του rc για την ακριβεια
Ναι αυτο εννουσα, δε το διατυπωσα σωστα...
makis106 - Παρ 26 Μάϊ 2017, 17:00:32
Θέμα δημοσίευσης:
Ξέρουμε κάποιο ημι-μεταλλικο τακάκι, περα απο το ferodo thermoquiet το οποιο δεν παραγεται πια και δεν υπαρχει πουθενα, σε παρομοια τιμη Question
Ή παμε αναγκαστικα σε οργανικο ή κεραμικο Question Και αν ναι τι απ τα δυο Question
athanas - Παρ 26 Μάϊ 2017, 18:52:40
Θέμα δημοσίευσης:
Κεραμικο...καλυτερη απόδοση και λιγότερη μαυριλα στις ζάντες... Wink
makis106 - Παρ 26 Μάϊ 2017, 19:39:07
Θέμα δημοσίευσης:
athanas έγραψε:
Κεραμικο...καλυτερη απόδοση και λιγότερη μαυριλα στις ζάντες... Wink
απλά υποτίθεται ότι δεν έχει απόδοση κρύο, κι εγώ αρκετές κοντινές διαδρομές...
drioannis - Παρ 19 Απρ 2019, 08:21:29
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα παιδιά. Ήρθε η ώρα να αλλαχθούν τακάκια δίσκοι στο 207 (1.6) μου. Τι προτείνεται; Η χρήση είναι ήπια και όχι σκληροπυρηνική. Σκέφτομαι ΑΤΕ+τα κεραμικά τους ή Brembo max και τακάκια (εδώ δεν ξέρω τι). Θέλω κάτι δοκιμασμένο...
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr