PSClub - Hellas

Εισαγωγή - Εξαγωγή - 206 - Σκούπα, χταπόδι εξαγωγής και τελικό σε 206 1.4 8V

TopGear - Σαβ 01 Δεκ 2007, 00:14:38
Θέμα δημοσίευσης: 206 - Σκούπα, χταπόδι εξαγωγής και τελικό σε 206 1.4 8V
Καταρχήν καλημέρα και καλό μήνα. Very happy

Έψαξα παλαιότερα διάφορα θέματα και βρήκα αρκετές απαντήσεις. Πολλά από αυτά τα θέματα ήταν κλειδωμένα όμως, οπότε δε μπόρεσα να ρωτήσω κάτι (ώστε να αποφύγω να ανοίξω καινούριο thread).

Έφτασε ο καιρός για μια μικρή βελτιωσούλα στο Peugeot. Σκέφτομαι να βάλω χταπόδι, αλλαγή καταλύτη και τελικό κτλ κτλ και μάλλον αυτό θα γίνει στον Παπαδόπουλο (Καλλιθέα). Επίσης, για να κερδίσω και ψυχολογικά και λίγο σε αίσθηση, πολύ πιθανόν να βάλω και μία σκούπα μπροστά. Ένας φίλος έκανε τα ίδια πριν καμιά εβδομάδα (στον ίδιο βελτιωτή εννοώ) και έβαλε και σκούπα (κάπου αλλού προφανώς), οπότε από εκεί πήρα την αφορμή, καθώς το σκεφτόμουν καιρό. Γενικά και με τις 2 μετατροπες μαζί από τις πρώτες του εντυπώσεις, συμπέρανα ότι τραβάει ωραία και είναι πιο γρήγορο πλέον (προφανώς δεν μιλάμε για θεαματικές αλλαγές, αλλά όντως εμφανείς από το εργοστασιακό μοντέλο) πχ αν θες να κάνεις μια προσπέραση, πιο ευχάριστο σε ήχο και όλα τα σχετικά. Αυτός έβαλε σκούπα της JR.

Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν.

1.Θεωρούνται καλές οι σκούπες της JR; Μιλάμε πλέον για έτος 2007 αφού στα παλιά posts που διάβασα που ήταν του 2002 και μετά (που οι σκούπες αφορούσαν σε πιο παλαιά μοντέλα και λιγότερη εξέλιξη σε σχέση με τώρα), υπήρχαν αμφιλεγόμενες απόψεις. Άλλοι λέγανε για φοβερό ήχο (με ενδιαφέρει αυτό), ανθεκτικότητα, άλλοι προτείνανε ασυζητητί της Green. Διαφορά στις τιμές υπάρχουν; Με μέγιστο κανά 200 ευρώ;

2.Πέραν των "ελαττωμάτων" του θορύβου (για μένα δεν είναι ελάττωμα), της μικρής αύξησης της κατανάλωσης και της μείωσης της τελικής κανά 2-3χλμ (κάπου το διάβασα και αυτό), υπάρχουν άλλα ανησυχητικά φαινόμενα; Πχ να μην τραβάει το αμάξι στη εθνική, να "στεγνώνει" κτλ γιατί ομολογουμένως μόνο το συγκεκριμένο ίσως με αποτρέψει από το να το κάνω. Δλδ τι ακριβώς συμβαίνει; Πάω να γκαζώσω από τα 140 στα 150 και δεν τραβάει καθόλου; Ή απλά δεν πετυχαίνει τον σκοπό της η σκούπα (δλδ είναι σαν να μην υπάρχει σε τέτοιες ταχύτητες), οπότε είναι σαν να κινούμαι με ένα απλό 1.4, άρα τι την έχω, τι δεν την έχω; Rolling eyes Rolling eyes Question

Το μοντέλο στο οποίο αναφέρομαι είναι ένα 206 1.4 8V. Να τονίσω ότι το χρησιμοποιώ σε καθημερινές συνθήκες, μ'αρέσει να κάνω καμιά εκδρομή πού και πού και ο σκοπός που κάνω αυτή τη βελτίωση είναι για να αποκτήσει το αυτοκίνητο μια καλύτερη αίσθηση και απόκριση, όχι τόσο τα τρελά γκάζια που ψάχνονται μερικοί με αριθμητικές αναλύσεις και διαγράμματα. Φυσικά και είμαι κ@υλόγκαζος και ενθουσιάζομαι με αμάξια κτλ, αλλά δε θέλω να μπλέξω (τουλάχιστον όχι ακόμη) με δυνατές μετατροπές, καθώς υπάρχει ένα ενδεχόμενο να το μεταβιβάσω στην κοπέλα μου, οπότε κάνω σταθερά βήματα πάνω σε αυτό το θέμα, υπολογίζοντας πάντα την αξιοπιστία.

Αρκούν αυτά για μια μικρή αύξηση στην ιπποδύναμη, αίσθηση, τράβηγμα, ροπές κτλ, χωρίς περαιτέρω μειονεκτήματα-βλάβες, πέραν όσων ανέφερα παραπάνω ("στέγνωμα", ήχος, κατανάλωση); Αξίζει βάσει όσων ζητάω (και βλέπουμε μετά στο μέλλον). Σε τέτοιο (σχετικά μικρό) βαθμό βελτίωσης, θα χρειαστεί επαναπρογραμματισμός εγκεφάλου; Πού μπορώ να το κάνω αυτό (αν απαιτείται) και πόσο πάει (και money και χρόνος). Ή προσαρμόζεται αυτόματα για τόσο μικρές αλλαγές; Σαν επόμενο στάδιο, τι θα προτείνατε; Φρένα ή αρκούν τα "μαμά" (αφού δε μιλάμε για καμιά τρελή αύξηση της τάξεως >=20%-25%). Αμορτισέρ για βελτίωση κρατήματος; Ή μηχανική βελτίωση part 2; Wink (Αναρωτιόμουν αν με ελατήρια Eibach που διάβασα ότι κάνουν περίπου 110 ευρώ-περιλαμβάνεται εγκατάσταση; Question-θα φτιάξει αρκετά και η συμπεριφορά του αυτοκινήτου σε σταθερότητα και στρίψιμο ή θέλει ανάρτηση, αμορτισέρ).

Ευχαριστώ παίδες, sorry για το "σεντόνι" post και για το άνοιγμα καινούριου thread. Προσπάθησα να είμαι όσο πιο ουσιαστικός και διευκρινιστικός γίνεται για το τι ζητάω, ώστε να μου πείτε κι εσείς τις απόψεις σας. Οι ερωτήσεις μου απευθύνονται κυρίως στο ζήτημα της σκούπας, αφού λίγο πολύ το θέμα χταπόδι-τελικό, (εκτιμώ πώς) θα μου το προτείνετε ανεπιφύλακτα, έτσι κι αλλιώς.

//P.S. Το αμάξι θα πάει για βελτίωση, μάλλον του Αγ. Νικολάου (6/12), οπότε ό,τι θέλετε, ποστάρετε μέχρι τότε. Wink
bagosgt - Δευ 03 Δεκ 2007, 22:37:50
Θέμα δημοσίευσης:
για σκουπα εγω προτεινω green.κ απο προσωπικη εμπειρια αλλα κ απο τεστ που τισ εχουν κανει εχουν βγει οι καλυτερεσ.
TopGear - Δευ 03 Δεκ 2007, 23:11:28
Θέμα δημοσίευσης:
bagosgt έγραψε:
για σκουπα εγω προτεινω green.κ απο προσωπικη εμπειρια αλλα κ απο τεστ που τισ εχουν κανει εχουν βγει οι καλυτερεσ.


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τελικά τι παίζει με τις υψηλές ταχύτητες κτλ που λέγανε διάφορα για "στέγνωμα"; Πώς ακριβώς λειτουργεί αυτό; Αναφέρομαι σε όσα γράφω στο Νο 2.
SnakeMJK - Δευ 03 Δεκ 2007, 23:12:41
Θέμα δημοσίευσης:
Μεγάλο ποστ και πολλά ερωτήματα! Ας τα πάρουμε ένα ένα και βλέπουμε...

Καταρχήν, όλες οι σκούπες ίδιες είναι πάνω κάτω. Σημαντικό είναι να είναι ανθεκτική βασικά, επειδή πολλές είτε έχουν σπάσει στη βάση είτε από πάνω λόγω επαφής με καπώ. Εγώ θα σου πρότεινα να πας στη λύση του ελεύθερου φίλτρου, καθώς έχει αποδειχτεί ότι σε νορμάλ 206 είναι η καλύτερη λύση. Η σκούπα μόνο θόρυβο θα ναι και ουσία μηδέν. Επίσης, το αμάξι δεν στεγνώνει με τέτοιες απλές επεμβάσεις και εφόσον παίρνει τον αέρα φυσιολογικά θα τραβάει κανονικά και δεν θα δεις πουθενά κοψίματα.

Επαναπρογραμματισμός εγκεφάλου είναι υπερβολή σε τόσο μικρές επεμβάσεις (σκούπα και εξαγωγή) και δεν θα κάνει κάποια εμφανή διαφορά... Αν πειράξεις τα εντόσθια του κινητήρα τότε προχωράς σε τέτοιες λύσεις.

Για θέματα στησίματος, υπάρχουν εκατοντάδες ποστ όπου μπορείς να δεις αναλυτικά ότι με σκέτο ελατήριο δεν κάνεις τίποτα. Ίσως στρίβει και χειρότερα.

Bottom line, στα αυτοκινητάκια μας, πέρα από την μικροβελτίωση εισαγωγής-εξαγωγής, μετά μένει ένα καλό σετ ανάρτησης, ένα 14/60, ξαλάφρωμα και τίποτα άλλο. Δεν αξίζει οτιδήποτε παραπάνω και πίστεψε με, σε αυτό το σημείο θα είναι φουλ διασκεδαστικό το αυτοκίνητο και θα το χαρείς ιδιαιτέρως.
Road_Runner - Δευ 03 Δεκ 2007, 23:35:58
Θέμα δημοσίευσης:
Δες για παραδειγμα την φωτο της υπογραφης του Ζηση....
TopGear - Τρι 04 Δεκ 2007, 00:46:22
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
Μεγάλο ποστ και πολλά ερωτήματα! Ας τα πάρουμε ένα ένα και βλέπουμε...

Καταρχήν, όλες οι σκούπες ίδιες είναι πάνω κάτω. Σημαντικό είναι να είναι ανθεκτική βασικά, επειδή πολλές είτε έχουν σπάσει στη βάση είτε από πάνω λόγω επαφής με καπώ. Εγώ θα σου πρότεινα να πας στη λύση του ελεύθερου φίλτρου, καθώς έχει αποδειχτεί ότι σε νορμάλ 206 είναι η καλύτερη λύση. Η σκούπα μόνο θόρυβο θα ναι και ουσία μηδέν. Επίσης, το αμάξι δεν στεγνώνει με τέτοιες απλές επεμβάσεις και εφόσον παίρνει τον αέρα φυσιολογικά θα τραβάει κανονικά και δεν θα δεις πουθενά κοψίματα.

Επαναπρογραμματισμός εγκεφάλου είναι υπερβολή σε τόσο μικρές επεμβάσεις (σκούπα και εξαγωγή) και δεν θα κάνει κάποια εμφανή διαφορά... Αν πειράξεις τα εντόσθια του κινητήρα τότε προχωράς σε τέτοιες λύσεις.

Για θέματα στησίματος, υπάρχουν εκατοντάδες ποστ όπου μπορείς να δεις αναλυτικά ότι με σκέτο ελατήριο δεν κάνεις τίποτα. Ίσως στρίβει και χειρότερα.

Bottom line, στα αυτοκινητάκια μας, πέρα από την μικροβελτίωση εισαγωγής-εξαγωγής, μετά μένει ένα καλό σετ ανάρτησης, ένα 14/60, ξαλάφρωμα και τίποτα άλλο. Δεν αξίζει οτιδήποτε παραπάνω και πίστεψε με, σε αυτό το σημείο θα είναι φουλ διασκεδαστικό το αυτοκίνητο και θα το χαρείς ιδιαιτέρως.


Ευχαριστώ φίλε Ζήση για την υπομονή και τις απαντήσεις σου. Δε θέλω να μιλάω για πράγματα που ίσως δεν ξέρω, οπότε καλύτερα να κάνω ερωτήσεις, παρά να πετάω βλακείες. Η λύση του ελεύθερου φίλτρου πόσο κοστίζει περίπου; Τα ίδια λεφτά; Προτεινόμενη εταιρεία; Και πάλι χίλια ευχαριστώ. Για "περαιτέρω" βελτίωση, αν μπορείς ρίξε και μια ματιά http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=1203&postdays=0&postorder=asc&start=360. Ξανά μεγάλο post, αλλά έχω μπερδευτεί λιγάκι... Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed
SnakeMJK - Τρι 04 Δεκ 2007, 01:19:46
Θέμα δημοσίευσης:
TopGear έγραψε:
Η λύση του ελεύθερου φίλτρου πόσο κοστίζει περίπου; Τα ίδια λεφτά; Προτεινόμενη εταιρεία;


Εγώ φοράω της Κ&Ν και το πήρα 70 ευρώ πριν 4 χρόνια. Παρατήρησα αισθητή διαφορά στην ευστροφία και στην απόκριση του γκαζιού. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, σε ένα service ο μηχανικός μου το είχε βγάλει για καθάρισμα και είχε βάλει το εργοστασιακό χάρτινο. Επειδή όμως είχα πάρει βιασικά το αυτοκίνητο δεν πρόλαβε να μου το πει. Στην απόσταση ενός χιλιομέτρου από το συνεργείο ως το σπίτι μου νόμιζα ότι το αυτοκίνητο είχε μπουκώσει.

Επίσης, το άλλο μακροσκελές ποστ σου μεταφέρθηκε απ΄οτι είδα εδώ:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=232762#232762

πάω να απαντήσω Razz
StorM_GmA - Τρι 04 Δεκ 2007, 16:41:24
Θέμα δημοσίευσης:
μιας και πάνω κάτω (αν εξερέσουμε το χταπόδι) αυτά έχω κάνει κι εγώ στο
αμάξι μου, θα σου πω την προσωπική μου γνώμη. Εγώ φοράω σκούπα της
Green, τελικό Remus και έχω βγάλει το μεσαίο. Το αποτέλεσμα είναι κυρίως
αίσθηση και θόρυβος...αν και σε δυναμομέτρηση που έκανα είδαμε κάτι
κουλά πραγματάκια αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο...

Απ ότι κατάλαβα θες ήχο...οπότε βγάλε το μεσαίο και άσε μόνο το τελικό
(ελέυθερο). Για σκούπα τώρα η δικιά μου έσπασε στην βάση της όπως είπε και
ο SnakeMJK και αυτό γιατί 1) ήταν βιδωμένη μπροστα και 2) γιατί ακουμπούσε
στο καπώ. Αν δεις σκούπα πάνω σε αμάξι χωρίς να κρατιέται πουθενα θα δεις
οτι ταλαντώνεται (τρέμει) οπότε αν την βιδώσεις, από κάπου πρέπει να αποροφηθεί
όλη αυτή η δύναμη! Οπότε πρόσεχε! Επίσης η σκούπα έχει την τάση να σφιρίζει
η δική μου δηλαδή (ειδηκά τώρα που έχει σπάσει και δεν έχει το πάνω κάλυμα)
σε αρκετές στροφές και κάμποσα χλμ/ώρα σφιρίζει αρκετά και έχει πλάκα!

μην περιμένεις τρελά πράγματα σε αίσθηση πάντως ειδηκά από το μοτέρ
σου...

Σίγουρα όμως είναι λύσεις που δεν θα τις μετανιώσεις αν όμως γίνουν με
προσοχή!!!

p.s η σκούπα που φοράω της Green κόστισε 150ευρώ με τοποθέτηση.
MEMsound - Τρι 04 Δεκ 2007, 17:49:42
Θέμα δημοσίευσης:
Ευριπίδη:

1ον) Ξαναβάλε το μεσαίο. Μην βάλεις το μαμά αν θέλεις αλλά ενα ελευθερο με όγκο σχεδόν όσο το μαμά με σωστή διάμετρο σωλήνας και στην θέση του μαμά, ούτε πιο μπροστά, ούτε πιο πίσω.

2ον) Την σκούπα ΔΕΝ την βιδώνουμε. Την στηρίζουμε με δεματικά ώστε να έχει λίγα μπόσικα για κραδασμούς. Επίσης προσέχουμε να μην ακουμπάει το πίσω μέρος της στους σωλήνες του αιρκοντίσιον

3ον) όπου εχει ραγίσει σπάσει κόλησε την με κολλά και βάλε και λίγη μαυρη φαρδιά ταινία για να σταματήσει να σφυρίζει σαν τραίνο... Laughing
TopGear - Τρι 04 Δεκ 2007, 17:51:53
Θέμα δημοσίευσης:
StorM_GmA έγραψε:
μιας και πάνω κάτω (αν εξερέσουμε το χταπόδι) αυτά έχω κάνει κι εγώ στο
αμάξι μου, θα σου πω την προσωπική μου γνώμη. Εγώ φοράω σκούπα της
Green, τελικό Remus και έχω βγάλει το μεσαίο. Το αποτέλεσμα είναι κυρίως
αίσθηση και θόρυβος...αν και σε δυναμομέτρηση που έκανα είδαμε κάτι
κουλά πραγματάκια αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο...

Απ ότι κατάλαβα θες ήχο...οπότε βγάλε το μεσαίο και άσε μόνο το τελικό
(ελέυθερο). Για σκούπα τώρα η δικιά μου έσπασε στην βάση της όπως είπε και
ο SnakeMJK και αυτό γιατί 1) ήταν βιδωμένη μπροστα και 2) γιατί ακουμπούσε
στο καπώ. Αν δεις σκούπα πάνω σε αμάξι χωρίς να κρατιέται πουθενα θα δεις
οτι ταλαντώνεται (τρέμει) οπότε αν την βιδώσεις, από κάπου πρέπει να αποροφηθεί
όλη αυτή η δύναμη! Οπότε πρόσεχε! Επίσης η σκούπα έχει την τάση να σφιρίζει
η δική μου δηλαδή (ειδηκά τώρα που έχει σπάσει και δεν έχει το πάνω κάλυμα)
σε αρκετές στροφές και κάμποσα χλμ/ώρα σφιρίζει αρκετά και έχει πλάκα!

μην περιμένεις τρελά πράγματα σε αίσθηση πάντως ειδηκά από το μοτέρ
σου...

Σίγουρα όμως είναι λύσεις που δεν θα τις μετανιώσεις αν όμως γίνουν με
προσοχή!!!

p.s η σκούπα που φοράω της Green κόστισε 150ευρώ με τοποθέτηση.


Ενδιαφέρομαι προφανώς για καλύτερο ήχο (όχι μπούκωμα να βουϊζει ο τόπος σαν τίποτε κάγκουρες) και λίγη περισσότερη ευστροφία και αίσθηση στο γκάζι. Αν βάλω σκούπα (που πιθανώς να μου τη βάλουν τζαμπέ) πώς είναι ο ιδανικός τρόπος να τη βιδώσουν επάνω στο αμάξι χωρίς να σπάσει; Προφανώς να μην ακουμπάει στο καπώ του αμαξιού (και καλύτερα να επιλέξω μια σκούπα που δε θα είναι και πολύ "φουσκωτή" προς τα πάνω), αλλά που να είναι βιδωμένη;

Τουλάχιστον η δική σου, σφυρίζει ωραία; Wink Wink Wink

//Post edited. Απάντησε ο Μάνθος για το "βίδωμα" της σκούπας.Ευχαριστώ!
SnakeMJK - Τρι 04 Δεκ 2007, 18:27:40
Θέμα δημοσίευσης:
Και να υπενθυμίσουμε ότι τα οχταβού δεν έχουν μεσαίο Very happy
TopGear - Τρι 04 Δεκ 2007, 18:37:12
Θέμα δημοσίευσης:
Όπως επίσης σύμφωνα με όσα διάβασα κάπου εδώ μέσα, το να βγάζεις το μεσαίο, μακροπρόθεσμα μόνο χειρότερα αποτελέσματα επιφέρει, παρά καλύτερα.

//Μάνθο, έχεις καμιά φωτό πώς έχεις "βιδώσει-στηρίξει" τη σκούπα σου (ή σε κάποιο άλλο 206); Σε ποια σημεία πρέπει να δεθεί;

MEMsound - Τρι 04 Δεκ 2007, 20:10:14
Θέμα δημοσίευσης:
θα σου βρω.

οσο για τα 1,4 8ν το γνωρίζω, γι αυτό και αναφέρθηκα στον Ευριπίδη Wink
TopGear - Τρι 04 Δεκ 2007, 21:06:31
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
θα σου βρω.

οσο για τα 1,4 8ν το γνωρίζω, γι αυτό και αναφέρθηκα στον Ευριπίδη Wink


Ευχαριστώ Μάνθο, μου τη στέλνεις αν προλαβαίνεις μέχρι Παρασκευή ξημερώματα, γιατί μάλλον τότε πάει για τη μετατροπή. Μη βιάζεσαι, ό,τι προλάβεις θα κάνεις. Ευχαριστώ και πάλι.
abaleo - Τρι 04 Δεκ 2007, 21:28:52
Θέμα δημοσίευσης:
StorM_GmA έγραψε:
Το αποτέλεσμα είναι κυρίως
αίσθηση και θόρυβος...αν και σε δυναμομέτρηση που έκανα είδαμε κάτι
κουλά πραγματάκια αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο...

είναι δυνατόν να μας "αποκαλύψεις" τη δυναμομέτρηση???
StorM_GmA - Τετ 05 Δεκ 2007, 02:24:19
Θέμα δημοσίευσης:
Μάνθο, στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα! ή καλύτερα να πώ στερνέ μου Μάνθο να σ' είχα πρώτα? Razz Razz Razz
μεσαίο γιατί να βάλω?! αλλά ας μην χαλάσουμε την παρούσα συζήτηση! πες
μου σε πμ αν είναι! εκτός και αν είναι γενικού ενδιαφέροντος η απάντηση
οπότε γράψε την εδώ να βοηθήσει κι άλλους!
Η σκούπα για να κολλήσει θέλει κόλλα "δύο συστατικών"? κάπως έτσι μου
είπαν! Αλλά αν δεν μου την αλλάξουν θα πάρω άλλη...δεν είμαστε για
πατέντες!

και το σφύριγμα είναι πολύ ωραίο!!! Σιγανό εννοείται αλλά έχει την πλάκα
του! Αφού δεν έχουμε turbo ούτε ανάρτηση για να κάνει σαν τραίνο, ας
έχουμε κάτι να μας το θυμίζει τουλάχιστον Razz

abaleo εδώ http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=11208

από κάτω βέβαια έχει ένα κατεβατό με κράξιμο που μου ρίχνουν αλλά διάβασε
το κι αυτό γιατί έχουν ειπωθεί ενδιαφέροντα πράγματα...περισσότερα στο
ανάλογο topic!

TopGear έγραψε:
Ενδιαφέρομαι προφανώς για καλύτερο ήχο (όχι μπούκωμα να βουϊζει ο τόπος σαν τίποτε κάγκουρες) και λίγη περισσότερη ευστροφία και αίσθηση στο γκάζι.


όχι να βουίζει? δηλαδή θέλεις κάτι στυλ group N που φοράνε όλα σχεδόν
τα saxo/rallye? Κάνουν έναν ψιλό και δυνατό ήχο. Η δική μου από την
άλλη κάνει έναν πολύ μπάσο ήχο που μετά τις 3.200σαλ εξαφανίζεται
παντελώς και ακούγεται μόνο το μοτέρ.

άσχετο, γράφεις στο forums.gr?
sps - Τετ 05 Δεκ 2007, 09:59:29
Θέμα δημοσίευσης:
Αγαπητε topgear, επειδη με μπερδεψες με τις τοσες αποριες σου, για να μην βασανιζεσαι, πηγαινε στον Παπαδοπουλο,και φτιαξε την εξατμιση που εχεις δει και σε αλλο αμαξι.
Ο τυπος ειναι καλος μαστορας και θα σου κανει καλη δουλεια αν εχει κεφια.
Παζαρεψε λιγο και την τιμη.
Τωρα για το αν χρειαζεσαι ή οχι χταποδι, εγω λεω οχι σε αυτον τον κινητηρα, που ετσι κι αλλιως δεν παει, ουτε προκειται να παει.
οποτε η γνωμη μου ειναι βαλε ενα πιο ελευθερο καταλυτη, τελικο παπαδοπουλου και σωληνα 2 χιλιοστα μεγαλυτερο και εισαι οκ!
MEMsound - Τετ 05 Δεκ 2007, 10:25:05
Θέμα δημοσίευσης:
StorM_GmA έγραψε:
Μάνθο, στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα! ή καλύτερα να πώ στερνέ μου Μάνθο να σ' είχα πρώτα? Razz Razz Razz
μεσαίο γιατί να βάλω?! αλλά ας μην χαλάσουμε την παρούσα συζήτηση! πες
μου σε πμ αν είναι! εκτός και αν είναι γενικού ενδιαφέροντος η απάντηση
οπότε γράψε την εδώ να βοηθήσει κι άλλους!

ριξε μια ματιά εδώ:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=188328#188328

StorM_GmA έγραψε:
Η σκούπα για να κολλήσει θέλει κόλλα "δύο συστατικών"? κάπως έτσι μου
είπαν! Αλλά αν δεν μου την αλλάξουν θα πάρω άλλη...δεν είμαστε για
πατέντες!
και το σφύριγμα είναι πολύ ωραίο!!! Σιγανό εννοείται αλλά έχει την πλάκα
του! Αφού δεν έχουμε turbo ούτε ανάρτηση για να κάνει σαν τραίνο, ας
έχουμε κάτι να μας το θυμίζει τουλάχιστον Razz

και με Logo θα κολλήσει αρκεί να την καθαρίσεις καλά πριν.
για το σφυριγμα ειναι καθαρά υποκειμενικό το τι αρέσει στον καθένα μας.

StorM_GmA έγραψε:
TopGear έγραψε:
Ενδιαφέρομαι προφανώς για καλύτερο ήχο (όχι μπούκωμα να βουϊζει ο τόπος σαν τίποτε κάγκουρες) και λίγη περισσότερη ευστροφία και αίσθηση στο γκάζι.

όχι να βουίζει? δηλαδή θέλεις κάτι στυλ group N που φοράνε όλα σχεδόν
τα saxo/rallye? Κάνουν έναν ψιλό και δυνατό ήχο. Η δική μου από την
άλλη κάνει έναν πολύ μπάσο ήχο που μετά τις 3.200σαλ εξαφανίζεται
παντελώς και ακούγεται μόνο το μοτέρ.

η δικιά σου ειναι μαρκέ remus και αυτό ειναι το χαρακτηριστικό της
τα "το βουλώνει" από κάποιος στροφές και πάνω για να μην κουράζει στα ταξίδια, ενώ ταυτόχρονα να ειναι οσο (νόμιμα ηχητικά) ελέυθερη χρειάζεται... γι αυτό και κάνει μια περιουσία... Wink

TopGear - Τετ 05 Δεκ 2007, 13:19:21
Θέμα δημοσίευσης:
StorM_GmA έγραψε:
και το σφύριγμα είναι πολύ ωραίο!!! Σιγανό εννοείται αλλά έχει την πλάκα
του! Αφού δεν έχουμε turbo ούτε ανάρτηση για να κάνει σαν τραίνο, ας
έχουμε κάτι να μας το θυμίζει τουλάχιστον Razz

abaleo εδώ http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=11208

από κάτω βέβαια έχει ένα κατεβατό με κράξιμο που μου ρίχνουν αλλά διάβασε
το κι αυτό γιατί έχουν ειπωθεί ενδιαφέροντα πράγματα...περισσότερα στο
ανάλογο topic!

TopGear έγραψε:
Ενδιαφέρομαι προφανώς για καλύτερο ήχο (όχι μπούκωμα να βουϊζει ο τόπος σαν τίποτε κάγκουρες) και λίγη περισσότερη ευστροφία και αίσθηση στο γκάζι.


όχι να βουίζει? δηλαδή θέλεις κάτι στυλ group N που φοράνε όλα σχεδόν
τα saxo/rallye? Κάνουν έναν ψιλό και δυνατό ήχο. Η δική μου από την
άλλη κάνει έναν πολύ μπάσο ήχο που μετά τις 3.200σαλ εξαφανίζεται
παντελώς και ακούγεται μόνο το μοτέρ.

άσχετο, γράφεις στο forums.gr?


Χεχε, καταρχήν ναι, γράφω στο forums. Wink

Κατά δεύτερον, όσον αφορά τον ήχο, δεν είναι τόσο το σφύριγμα ή ο ψιλός και δυνατός ήχος κτλ, όσο το να ακούγεται σχετικά καλά και όχι να βουϊζει ο τόπος όταν ανεβάζεις στροφές όπως πχ σε τίποτα Golf ή Civic που τους βάζουν σχεδόν απλό σωλήνα (σαν καπνοδόχο μιλάμε) και τους αφαιρούν το τελικό. Αυτό το πράγμα στο τέλος σε κουράζει και σένα σαν οδηγό. Εντάξει, ακόμη και να ακούγεται το μοτέρ όπως λες, αφού έχεις τη σκούπα, όλο και θα είναι διαφορετικός ο ήχος. Wink
TopGear - Τετ 05 Δεκ 2007, 13:23:57
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Αγαπητε topgear, επειδη με μπερδεψες με τις τοσες αποριες σου, για να μην βασανιζεσαι, πηγαινε στον Παπαδοπουλο,και φτιαξε την εξατμιση που εχεις δει και σε αλλο αμαξι.
Ο τυπος ειναι καλος μαστορας και θα σου κανει καλη δουλεια αν εχει κεφια.
Παζαρεψε λιγο και την τιμη.
Τωρα για το αν χρειαζεσαι ή οχι χταποδι, εγω λεω οχι σε αυτον τον κινητηρα, που ετσι κι αλλιως δεν παει, ουτε προκειται να παει.
οποτε η γνωμη μου ειναι βαλε ενα πιο ελευθερο καταλυτη, τελικο παπαδοπουλου και σωληνα 2 χιλιοστα μεγαλυτερο και εισαι οκ!


Επειδή τον ξέρω, θα μου το προσέξει σίγουρα και θα έχω πολύ καλή τιμή για την αξία των βελτιωτικών προϊόντων που θα βάλω, θα προσθέσω και το χταπόδι, αφού σε αντίθετη περίπτωση, δε θα το έβαζα λόγω κόστους. Παρασκευή το πάω μάλλον (έτσι μου έλεγε) και μου είπε θα τα φτιάξει όλα και πιθανώς αυθημερόν κιόλας, γιατί φεύγω εκτός Αθηνών. Μου είπε θα μου προσθέσει χταπόδι, θα αλλάξει τον καταλύτη και μάλλον θα βάλει εξάτμιση με μεγαλύτερο σωλήνα, οπότε οκ (υποθέτω). Very happy
sps - Τετ 05 Δεκ 2007, 13:48:23
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραια, αναμενουμε εντυπωσεις! Laughing
TopGear - Τετ 05 Δεκ 2007, 14:29:40
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Ωραια, αναμενουμε εντυπωσεις! Laughing


Είχε κάνει το ίδιο σε ένα φιλαράκι πάλι με το ίδιο μοντέλο αυτοκινήτου και γενικά οι εντυπώσεις του είναι ότι τραβάει προφανώς καλύτερα το γκάζι (σε σχέση με πριν), καλύτερος ήχος (αλλά όχι αυτό το ενοχλητικό που λέω) και προφανώς περισσότερη ευστροφία και απόκριση (όχι και θεαματικές αλλαγές, αλλά για το χαρακτήρα του αυτοκινήτου, σαφής βελτίωση). Ο φίλος μου βέβαια έβαλε μετά τη σκούπα, οπότε κέρδισε και κάτι παραπάνω σε ήχο και ροπές, αλλά και πάλι αρκετά ικανοποιητικά τα πράγματα σε σχέση με πριν. Άλλωστε εμένα το πρώτο post δεν ήταν τόσο η δουλειά του εξατμισά, αλλά κυρίως η επιλογή της σκούπας και κάποια παρελκόμενά της, όσον αφορά το τράβηγμα κτλ. Και προφανώς και το "βίδωμα-δέσιμό" της. Διάβασα και απόψεις να μη βάλω σκούπα, αλλά επειδή παίζει να την πάρω τζαμπέ από κάπου, γι'αυτό ρωτούσα. Αν δεν τραβήξει καλά, τότε ίσως βάλω ένα φίλτρο της Κ&Ν, είδα σε διάφορα sites ότι κάνουν κανά 70 ευρώ. Mπαίνει στο ήδη υπάρχον φιλτροκούτι και αποδίδει πιο σωστά λέτε; (Κάτι σαν αυτό;link). Δε θα το πάρω από το συγκεκριμένο μαγαζί, απλά έψαχνα για τιμές και μου βγήκε αυτό.

//Όταν τελειώσει το όλο θέμα, θα σας πω πώς μου φαίνεται, πιθανώς από βδομάδα. Επίσης σκεφτόμουν για αμορτισέρ-ελατήρια ή αντιστρεπτικές κτλ με σκοπό βελτίωση της συμπεριφοράς του αμαξιού, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα σε άλλο thread που μου απάντησαν τα παιδιά και θα γίνει με τον καιρό και όχι τώρα άμεσα μάλλον.
Pughell - Τετ 05 Δεκ 2007, 14:31:57
Θέμα δημοσίευσης:
Οπως ειπαν και τα παιδια σωστα,ασχολησου μονο με εισαγωγη και εξαγωγη.Βαλε και ενα 14/60 και αν βρεις και "κλειστες" σχεσεις και θα εχεις καλο value for money χωρις υπερογκα εξοδα.

Σκουπα παντως μην βαλεις.
Ενα καλο φιλτρο στο μαμα κουτι θα δουλεψει εξισου καλα. Wink
Τζαμπα τα χρηματα που θα δωσεις για την σκουπα και θα "πνιγεται" κιολας το μοτερ.
Επισης στην εξατμιση μην βγαλεις εντελως το μεσαιο(αν εχεις-ναι,βγηκαν και 1400αρια με μεσαιο) καθως δεν θα κερδισεις κατι εκτος απο θορυβο.
Απο οτι βλεπω το δικο σου ειναι και μοντελο 1999,χωρις προκαταλυτη δηλαδη και με τον κανονικο καταλυτη απο κατω οποτε ισως επωφεληθεις και απο μια τετοια αλλαγη.

Κοινως με φιλτρο-καταλυτη-τελικο καζανι θα δεις μια διαφορα σε ολο το φασμα.
Απο εκει και πανω ειναι πλεονασμος,για το συγκεκριμενο μοτερ.
TopGear - Τετ 05 Δεκ 2007, 14:52:15
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Οπως ειπαν και τα παιδια σωστα,ασχολησου μονο με εισαγωγη και εξαγωγη.Βαλε και ενα 14/60 και αν βρεις και "κλειστες" σχεσεις και θα εχεις καλο value for money χωρις υπερογκα εξοδα.

Σκουπα παντως μην βαλεις.
Ενα καλο φιλτρο στο μαμα κουτι θα δουλεψει εξισου καλα. Wink
Τζαμπα τα χρηματα που θα δωσεις για την σκουπα και θα "πνιγεται" κιολας το μοτερ.
Επισης στην εξατμιση μην βγαλεις εντελως το μεσαιο(αν εχεις-ναι,βγηκαν και 1400αρια με μεσαιο) καθως δεν θα κερδισεις κατι εκτος απο θορυβο.
Απο οτι βλεπω το δικο σου ειναι και μοντελο 1999,χωρις προκαταλυτη δηλαδη και με τον κανονικο καταλυτη απο κατω οποτε ισως επωφεληθεις και απο μια τετοια αλλαγη.

Κοινως με φιλτρο-καταλυτη-τελικο καζανι θα δεις μια διαφορα σε ολο το φασμα.
Απο εκει και πανω ειναι πλεονασμος,για το συγκεκριμενο μοτερ.


Αν και το έγραψα και πιο πάνω (ότι ίσως τσιμπήσω τζαμπέ σκούπα, άρα ποια θα ήταν η καλύτερη), ρωτάω και σένα απευθείας. Εφόσον θελήσω να αντικαταστήσω τη σκούπα, το φίλτρο μπαίνει στο ήδη υπάρχον φιλτροκούτι και αποδίδει πιο καλά λες ε; Κάτι σαν αυτό; Δε θα το πάρω από το συγκεκριμένο μαγαζί, απλά έψαχνα για τιμές και μου βγήκε αυτό. Στην εγκατάστασή του, ανοίγω χύμα το φιλτροκούτι (ανοίγει εύκολα) και το βάζω; Χρειάζεται κάποια ειδική διαδικασία;
SnakeMJK - Τετ 05 Δεκ 2007, 15:07:14
Θέμα δημοσίευσης:
Καμία τρελή διαδικασία. Στραβοκατσάβιδο, 4 βίδες για το καπάκι του φιλτροκουτιου, και χαλαρώνεις λίγο και το κολάρο για να μπορεί να στρίψει, αλλάζεις το φίλτρο (θα πρέπει να ταιριάζει απόλυτα), βιδώνεις ξανά και τέλος...
TopGear - Τετ 05 Δεκ 2007, 15:09:46
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
Καμία τρελή διαδικασία. Στραβοκατσάβιδο, 4 βίδες για το καπάκι του φιλτροκουτιου, και χαλαρώνεις λίγο και το κολάρο για να μπορεί να στρίψει, αλλάζεις το φίλτρο (θα πρέπει να ταιριάζει απόλυτα), βιδώνεις ξανά και τέλος...


Ε εντάξει, σαν το συγκεκριμένο που έβαλα link θα πάρω που προφανώς για να λένε για 206, σημαίνει ότι θα κάνει. Εκτός αν εννοούν για αρκετά μεταγενέστερα μοντέλα που δεν ξέρω αν είχαν διαφορετικό-μεγαλύτερο φίλτρο και κουτί μαζί. Thanks, anyway! Very happy

//Άσχετο. Ρωτάω εδώ για να μην ανοίξω νέο thread. Δεν βρήκα κάτι ανάλογο. Η στάθμη του υγρού του υδραυλικού τιμονιού μπροστά στο καπώ, πόσο πρέπει να είναι; Εμένα δεν είναι full, είναι λίγο πιο κάτω. Δεν έχω παρατηρήσει βαρύ τιμόνι (άντε πολύ ελαφρώς βαρύτερο), αλλά πιθανώς να οφείλεται και σε θέμα ψαλιδιών, ευθυγράμμισης κτλ.

Pughell - Τετ 05 Δεκ 2007, 15:36:40
Θέμα δημοσίευσης:
TopGear έγραψε:
Αν και το έγραψα και πιο πάνω (ότι ίσως τσιμπήσω τζαμπέ σκούπα, άρα ποια θα ήταν η καλύτερη), ρωτάω και σένα απευθείας. Εφόσον θελήσω να αντικαταστήσω τη σκούπα, το φίλτρο μπαίνει στο ήδη υπάρχον φιλτροκούτι και αποδίδει πιο καλά λες ε; Κάτι σαν αυτό; Δε θα το πάρω από το συγκεκριμένο μαγαζί, απλά έψαχνα για τιμές και μου βγήκε αυτό. Στην εγκατάστασή του, ανοίγω χύμα το φιλτροκούτι (ανοίγει εύκολα) και το βάζω; Χρειάζεται κάποια ειδική διαδικασία;


Αυτο σου ειπα αλλα δεν το καταλαβες...Το γεγονος οτι η σκουπα θα ειναι τζαμπα,δεν σημαινει κατι καθως θα αποδωσει χειροτερα απο το ελευθερο φιλτρο μεσα στο εργοστασιακο κουτι.
Αν παλι αυτο δεν σε ενδιαφερει,τοτε απλως βαλε σκουπα.

Σε ευκολια τοποθετησης ιδια ειναι και τα δυο.5 λεπτα υποθεση ειναι...

Για να στο πω με πιο απλα λογια,εχεις ηδη ενα μοτερ που το φορτε του ειναι οι χαμηλομεσαιες στροφες.
Με την σκουπα ειναι σαν να προσπαθεις να το κανεις να δουλεψει ψηλα,πραγμα φυσικα αδυνατο καθως δεν εχει την αναλογη υποδομη.
Οποτε στην ουσια το μονο που θα καταφερεις θα ειναι να χαλασεις το υπαρχον "δυνατο" φασμα του μοτερ σου...

Για αυτο προτιμας ενα απλο φιλτρο και τονωνεις το υπαρχον φασμα. Wink
Ουτως ή αλλως απο τις 5500-5800 και μετα,το μοτερ σου εχει "πεθανει"... Confused
TopGear - Τετ 05 Δεκ 2007, 15:44:05
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
TopGear έγραψε:
Αν και το έγραψα και πιο πάνω (ότι ίσως τσιμπήσω τζαμπέ σκούπα, άρα ποια θα ήταν η καλύτερη), ρωτάω και σένα απευθείας. Εφόσον θελήσω να αντικαταστήσω τη σκούπα, το φίλτρο μπαίνει στο ήδη υπάρχον φιλτροκούτι και αποδίδει πιο καλά λες ε; Κάτι σαν αυτό; Δε θα το πάρω από το συγκεκριμένο μαγαζί, απλά έψαχνα για τιμές και μου βγήκε αυτό. Στην εγκατάστασή του, ανοίγω χύμα το φιλτροκούτι (ανοίγει εύκολα) και το βάζω; Χρειάζεται κάποια ειδική διαδικασία;


Αυτο σου ειπα αλλα δεν το καταλαβες...Το γεγονος οτι η σκουπα θα ειναι τζαμπα,δεν σημαινει κατι καθως θα αποδωσει χειροτερα απο το ελευθερο φιλτρο μεσα στο εργοστασιακο κουτι.
Αν παλι αυτο δεν σε ενδιαφερει,τοτε απλως βαλε σκουπα.

Σε ευκολια τοποθετησης ιδια ειναι και τα δυο.5 λεπτα υποθεση ειναι...

Για να στο πω με πιο απλα λογια,εχεις ηδη ενα μοτερ που το φορτε του ειναι οι χαμηλομεσαιες στροφες.
Με την σκουπα ειναι σαν να προσπαθεις να το κανεις να δουλεψει ψηλα,πραγμα φυσικα αδυνατο καθως δεν εχει την αναλογη υποδομη.
Οποτε στην ουσια το μονο που θα καταφερεις θα ειναι να χαλασεις το υπαρχον "δυνατο" φασμα του μοτερ σου...

Για αυτο προτιμας ενα απλο φιλτρο και τονωνεις το υπαρχον φασμα. Wink
Ουτως ή αλλως απο τις 5500-5800 και μετα,το μοτερ σου εχει "πεθανει"... Confused


Το κατάλαβα μωρέ και συμφωνώ με τη λογική σου. Προφανώς και ξέρεις καλύτερα. Όσον αφορά το φίλτρο τώρα, διαφέρουν από 206 σε 206; Πχ από το 1.4, 1.6; Δλδ όταν πάω να το ζητήσω αν το βάλω, να τους πω καλύτερα και το μοντέλο 206 1.4 8V; Και θα το βάλω μετά εγώ στο εργοστασιακό φιλτροκούτι ή αυτοί εκεί πέρα. Και από τιμές από όσα είδα, πιστεύω κανά 70 ευρώ είναι καλά; Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Το κανονικό φίλτρο αέρα, το αλλάζουμε όποτε χρειάζεται, σωστά; Με το ελεύθερης ροής τι παίζει; Απλά το καθαρίζω; Θέλει αντικατάσταση; Αν ναι, κάθε πότε; Τι ακριβώς;
SnakeMJK - Τετ 05 Δεκ 2007, 16:40:22
Θέμα δημοσίευσης:
Πρέπει να ζητήσεις για 1.4 8v, καθώς τα υπόλοιπα έχουν διαφορετικό σχήμα. Τι το βάλουν αυτοί, τι εσύ... Το ίδιο! Εσύ καλύτερα για να μάθεις να το βγάζεις, καθώς θα σου χρειαστεί.
Το κανονικό νομίζω το αλλάζουν κάθε 15 ή 30 χιλιάδες...
Το ελευθέρας ροής καλό είναι να το βγάζεις κάθε 10 χιλιάδες και να του ρίχνεις ένα πλυσηματάκι. Υπάρχουν και ειδικά κιτ καθαρισμού (γύρω στα 15 ευρώ), εγώ προσωπικά το πλένω με σαπούνι και νερό και είναι μια χαρά (και χωρίς λίπανση). Αντικατάσταση δεν θέλει ποτέ. Τιμές από 40 έως 70 ευρώ.
StorM_GmA - Πεμ 06 Δεκ 2007, 13:01:45
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Για να στο πω με πιο απλα λογια,εχεις ηδη ενα μοτερ που το φορτε του ειναι οι χαμηλομεσαιες στροφες.
Με την σκουπα ειναι σαν να προσπαθεις να το κανεις να δουλεψει ψηλα,πραγμα φυσικα αδυνατο καθως δεν εχει την αναλογη υποδομη.
Οποτε στην ουσια το μονο που θα καταφερεις θα ειναι να χαλασεις το υπαρχον "δυνατο" φασμα του μοτερ σου...


αυτό ισχύει και για τα 1.6 16v? Rolling eyes
Pughell - Δευ 10 Δεκ 2007, 11:34:49
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
Υπάρχουν και ειδικά κιτ καθαρισμού (γύρω στα 15 ευρώ), εγώ προσωπικά το πλένω με σαπούνι και νερό και είναι μια χαρά (και χωρίς λίπανση). Αντικατάσταση δεν θέλει ποτέ. Τιμές από 40 έως 70 ευρώ.

grand μαλ***α καθως οτι βοηθαει στην κατακρατηση ειναι το λαδι και μονο αυτο... Exclamation
Γενικα τα ελευθερα φιλτρα αφηνουν αρκετη σαβουρα να περναει,αν δεν το λαδωνεις κιολας,ειναι σαν να σκοτωνεις το ιδιο σου το μοτερ βαζωντας το μπροστα το πρωι και κρατωντας το στον κοφτη για 10 λεπτα με το καλημερα.

StorM_GmA έγραψε:
αυτό ισχύει και για τα 1.6 16v?

Εκει αλλαζει το πραγμα καθως το μοτερ μπορει αλλα τα περιφερειακα δεν βοηθουν... Confused
TopGear - Τρι 11 Δεκ 2007, 22:50:51
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά, το αμάξι τελικά φτιάχτηκε. Τελείωσε σήμερα η δουλειά. Η εξάτμιση πολύ ωραία, βουϊζει όσο πρέπει και δίνει λίγο περισσότερο ήχο στις πιο ψηλές στροφές. Όσον αφορά στο μοτέρ τώρα, φαίνεται να τραβάει αρκετά καλύτερα από τις 2500 στροφές και πάνω, σε σχέση με πριν (μόνο που μου δίνει καμιά φορά την αίσθηση ότι θέλω φρένα αν πχ είμαι με 3η και 80-90 χλμ στις 4000+ στροφές). Από αυτό το όριο (2000-2500) και κάτω είναι ψιλοφυσιολογικό σαν το εργοστασιακό. Γενικά, πιο ευχάριστο πλέον και κινείται καλύτερα. Δεν έβαλα ακόμη το φίλτρο όμως και σκέφτομαι τα εξής:

Από τη μία λέτε η σκούπα δίνει περισσότερο ήχο κυρίως και ίσως για το συγκεκριμένο μοντέλο δε θα φανεί διαφορά, το ελεύθερο φίλτρο ενισχύει το φάσμα ροπής, απλά με προβλημάτισε λίγο αυτό που λέτε ότι ίσως τραβάει σκουπίδια. υπάρχει κίνδυνος να "μπουκώσει";

//Ενώ του είχα πει του Παπ να τυλίξει με αμίαντο το χταπόδι μπροστά, τύλιξε μόνο τον 1 σωλήνα από τους 4 (δεν το παρέλαβα εγώ το αμάξι, γιατί ήμουν στη δουλειά, αλλά το είδα το βράδυ). Συγκεκριμένα τύλιξε τον αριστερά σωλήνα όπως κοιτάμε το αμάξι από μπροστά με ανοιχτό καπώ. Και καλά επειδή αυτός είναι πιο πιθανόν να υπερθερμανθεί. Είναι σημαντικό να τα τυλίξει και τα άλλους επίσης και μάλιστα σύντομα;
Pughell - Πεμ 13 Δεκ 2007, 08:42:00
Θέμα δημοσίευσης:
Αν κρατησες την μαμα εξαγωγη,δεν ειναι δυνατον να σου τυλιξει εναν αυλο καθως τα 4 γινονται 1 σε πολυ μικρη αποσταση,οποτε ο ανθρωπος σου τυλιξε τον σωληνα που κατεβαινει απο το μαντεμι εξαγωγης. Confused

Οσο για το φιλτρο,οτι βρωμια τραβαει το φιλτρο,τραβαει και η σκουπα. Wink
TopGear - Πεμ 13 Δεκ 2007, 12:30:24
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Αν κρατησες την μαμα εξαγωγη,δεν ειναι δυνατον να σου τυλιξει εναν αυλο καθως τα 4 γινονται 1 σε πολυ μικρη αποσταση,οποτε ο ανθρωπος σου τυλιξε τον σωληνα που κατεβαινει απο το μαντεμι εξαγωγης. Confused

Οσο για το φιλτρο,οτι βρωμια τραβαει το φιλτρο,τραβαει και η σκουπα. Wink


Θα προσπαθήσω να βγάλω φωτό (πρωϊνή προφανώς για να έχει και φως), εάν προλάβω.
TopGear - Παρ 14 Δεκ 2007, 22:19:24
Θέμα δημοσίευσης:
Παραθέτω φωτό κινητήρα (μαζί με τα σημεία που τυλίχτηκαν οι σωλήνες όπως έλεγα) και αμαξώματος (είναι και λίγο dirty λόγω λάσπης από τη βροχή Embarassed Embarassed Embarassed ).

Ερώτηση:στις φωτό 1 και 2, καλά το έχει κολλήσει το χταπόδι εκεί; Γιατί βλέπω ένα μικρό κενό ανάμεσα στον 2ο και στον 3ο σωλήνα. Είναι ανησυχητικό αυτό ή το έχει κάνει για ψύξη; Επηρεάζει τη συμπεριφορά στο γκάζι (δλδ αν δεν υπήρχε αυτό το κενό, θα τραβούσε πιο πολύ); Μήπως με τα χρόνια βγάλει πρόβλημα; Δυστυχώς τώρα το πρόσεξα, ίσως το πάω το πρωί να το κοιτάξει. Αν όντως είναι ένα μείον αυτό, πρέπει να ανεβάσει το χταπόδι πιο ψηλά και να το κολλήσει ξανά ή απλά να καλύψει αυτό το κενό πχ να οξυγονοκολλήσει καμιά μεταλλική επιφάνεια για να κλείσει;





(Η εξάτμιση είναι λίγο πιο μεγάλη απ'όσο φαίνεται και ακούγεται όσο πρέπει, στα χαμηλά ήσυχη, στα ψηλά ανεβαίνει ωραία).

Πάω και για ελεύθερο φίλτρο και είμαστε έτοιμοι (για αρχή). Και πιο φτηνό (70 ευρώ περίπου) σε σχέση με σκούπα και πιο αποτελεσματικό για το συγκεκριμένο μοντέλο αυτοκινήτου, σύμφωνα με τις απόψεις των περισσοτέρων εδώ μέσα, right; Question Question Wink Wink

//edit Το πήγα να δει τη συγκόλληση και μου είπε απλά πώς έτσι είναι το καπάκι και δεν υπάρχει πρόβλημα.
giannis27 - Σαβ 15 Δεκ 2007, 13:19:05
Θέμα δημοσίευσης:
να πας κ να του πεις να στο τυλιξει ολο το χταποδι!!!!! Exclamation
εγω στο ξαρα μου (1.6 16v)οταν ειχα βαλει χταποδι/καταλυτη δεν μου το τυλιξε γιατι ελεγε οτι δεν χρειαζεται ασχετα που εγω του ελεγα να βαλει ταινια!
αποτελεσμα στην πρωτη μεγαλη μου βολτα τρυπισε το φιλτρο λαδιου! Shocked
μετα πηρα μονος ταινια κ το τυλιξα στην αρχη τυλιξα μονο τους 4σωληνες
μετα απο μια βδομαδα τυλιξα ολο το χταποδι μεχρι τον αισθητηρα λ
τοτε ειδα μεγαλη διαφορα στην θερμοκρασια λαδιου!

ετσι οπως ειναι τωρα το χταποδι σου ολοι η ζεστη που βγαζει παει στα περιφεριακα του κινητηρα(ψυγειο κολαρα κλπ)με αποτελεσμα να ζεσταινωνται πολυ παραπανω κ να μειωνεται ο χρονος ζωης τους!
ειδηκα το καλοκαιρι Shocked !
αν εχεις οργανακι θερμοκρασιας θα δεις για τι διαφορα μιλαω!
MEMsound - Σαβ 15 Δεκ 2007, 14:58:03
Θέμα δημοσίευσης:
Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη Wink
TopGear - Σαβ 15 Δεκ 2007, 15:11:12
Θέμα δημοσίευσης:
giannis27 έγραψε:
να πας κ να του πεις να στο τυλιξει ολο το χταποδι!!!!! Exclamation
εγω στο ξαρα μου (1.6 16v)οταν ειχα βαλει χταποδι/καταλυτη δεν μου το τυλιξε γιατι ελεγε οτι δεν χρειαζεται ασχετα που εγω του ελεγα να βαλει ταινια!
αποτελεσμα στην πρωτη μεγαλη μου βολτα τρυπισε το φιλτρο λαδιου! Shocked
μετα πηρα μονος ταινια κ το τυλιξα στην αρχη τυλιξα μονο τους 4σωληνες
μετα απο μια βδομαδα τυλιξα ολο το χταποδι μεχρι τον αισθητηρα λ
τοτε ειδα μεγαλη διαφορα στην θερμοκρασια λαδιου!

ετσι οπως ειναι τωρα το χταποδι σου ολοι η ζεστη που βγαζει παει στα περιφεριακα του κινητηρα(ψυγειο κολαρα κλπ)με αποτελεσμα να ζεσταινωνται πολυ παραπανω κ να μειωνεται ο χρονος ζωης τους!
ειδηκα το καλοκαιρι Shocked !
αν εχεις οργανακι θερμοκρασιας θα δεις για τι διαφορα μιλαω!


Τι ταινία ζήτησες και από πού την πήρες; Θα ξαναπεράσω να του το πω αν είναι. Αν μπορείς, ανέβασε και καμιά φωτό πώς έχεις κάνει το δικό σου. Πρέπει να ανεβεί σε μπάρα το αμάξι ή από πάνω με ανοιχτό καπώ;

Όταν λες μεγάλη βόλτα, τι εννοείς; Δλδ εγώ που σκεφτόμουν αύριο να πάω κανά ταξίδι μέχρι Χαλκίδα ή Λουτράκι που είναι μια ώρα δρόμος, θα είχα σοβαρό πρόβλημα; Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes
volvos - Σαβ 15 Δεκ 2007, 19:58:16
Θέμα δημοσίευσης:
αυτες οι ταινιες δεν ειναι παντα και οτι καλυτερο...
γιατι αυτο που μας νοιαζει ειναι η μεταφορα θερμοτητας οχι η απομονωση της...

οταν απομονωνεις κατι θα ξεσπασει καπου αλλου.
το μυστικο ειναι να το μεταφερεις γρηγορα μακρυα απο το χωρο του κινητηρα (τη θερμοτητα) για να μη προκαλει προβληματα.αυτο γινεται με σωστο εξαερισμο
TopGear - Σαβ 15 Δεκ 2007, 20:13:05
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
αυτες οι ταινιες δεν ειναι παντα και οτι καλυτερο...
γιατι αυτο που μας νοιαζει ειναι η μεταφορα θερμοτητας οχι η απομονωση της...

οταν απομονωνεις κατι θα ξεσπασει καπου αλλου.
το μυστικο ειναι να το μεταφερεις γρηγορα μακρυα απο το χωρο του κινητηρα (τη θερμοτητα) για να μη προκαλει προβληματα.αυτο γινεται με σωστο εξαερισμο


Δλδ κατά κάποιο τρόπο να το "απομονώσεις" προς τα κάτω, για να φεύγει από το πάτωμα η ζέστη, αυτό δε λες σε γενικές γραμμές;
Giannis307 - Σαβ 15 Δεκ 2007, 20:17:30
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
αυτες οι ταινιες δεν ειναι παντα και οτι καλυτερο...
γιατι αυτο που μας νοιαζει ειναι η μεταφορα θερμοτητας οχι η απομονωση της...

οταν απομονωνεις κατι θα ξεσπασει καπου αλλου.
το μυστικο ειναι να το μεταφερεις γρηγορα μακρυα απο το χωρο του κινητηρα (τη θερμοτητα) για να μη προκαλει προβληματα.αυτο γινεται με σωστο εξαερισμο



Βασικα οι τανειες ειναι μονο για το χταποδι...
Και το λεω αυτο γιατι εχω δει και ακουσει πολλα για την ταινεια και γενικα το τυλιγμα.....



Ασχετο και σχετικο βεβαια λογο στρατου-σκοπιας-βαρεμαρας αρχησαν να μου κατεβαινουν εξατμησο ιδεες.....

Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool

(Α ρε νικολα τι ντοματα θα μου ριξεις.... Laughing Laughing )
TopGear - Σαβ 15 Δεκ 2007, 20:21:07
Θέμα δημοσίευσης:
Giannis307 έγραψε:
volvos έγραψε:
αυτες οι ταινιες δεν ειναι παντα και οτι καλυτερο...
γιατι αυτο που μας νοιαζει ειναι η μεταφορα θερμοτητας οχι η απομονωση της...

οταν απομονωνεις κατι θα ξεσπασει καπου αλλου.
το μυστικο ειναι να το μεταφερεις γρηγορα μακρυα απο το χωρο του κινητηρα (τη θερμοτητα) για να μη προκαλει προβληματα.αυτο γινεται με σωστο εξαερισμο



Βασικα οι τανειες ειναι μονο για το χταποδι...
Και το λεω αυτο γιατι εχω δει και ακουσει πολλα για την ταινεια και γενικα το τυλιγμα.....



Ασχετο και σχετικο βεβαια λογο στρατου-σκοπιας-βαρεμαρας αρχησαν να μου κατεβαινουν εξατμησο ιδεες.....

Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool

(Α ρε νικολα τι ντοματα θα μου ριξεις.... Laughing Laughing )


Καλά, εγώ γενικά θα ξαναπεράσω από τον Παπ, αλλά καλού κακού από πού τις παίρνετε αυτές τις ταινίες; Πώς τις ζητάτε;
Giannis307 - Σαβ 15 Δεκ 2007, 21:10:55
Θέμα δημοσίευσης:
Αφλεκτη μονοτικη ταινια......
StorM_GmA - Κυρ 16 Δεκ 2007, 17:37:02
Θέμα δημοσίευσης:
με γειά την εξαγωγή Very happy
πόσο κόστισε τελικά σαν σύνολο και τι ακριβώς περιελάμβανε?
Pughell - Δευ 17 Δεκ 2007, 09:28:37
Θέμα δημοσίευσης:
Απο τις φωτο τουλαχιστον το χταποδι δεεεν... Confused
giannis27 - Δευ 17 Δεκ 2007, 12:19:52
Θέμα δημοσίευσης:
η ταινια που ειχα παρει ηταν απο ινες γυαλιου(fiberclass) !
προβλημα κανενα!EXHAUST WRAP τις dei!
κ γω οταν την εβαλα μου ελεγαν οτι θελει προσοχη γιατι κραταει υγρασια
μπορει να παρει φωτια κλπ.αλλα τιποτα μια χαρα ηταν κ σε βροχες κ σε καυσωνα κανενα προβλημα!το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να την τυλιξεις σωστα χωρις κενα, να βαλεις σιδερενια κλιπσακια κ καλο σφιξιμο!
η θερμοκρασια παει κατευθειαν στον καταλυτη(αν τυλιξεις ολο το χταποδι)
με αποτελεσμα να θερμενεται ποιο γρηγορα ο καταλυτης κ να λειτουργει καλητερα!
επισης οι κωλησεις που εχει το χταποδι προστατευωνται καλητερα αφου δεν ποιανουν τοσο μεγαλες θερμοκρασιες!
για να καταλαβεις για τι διαφορα θερμοκρασιας μιλαμε θα σου πω οτι μετα απο πολυ σκισιμο ανοιξα καπω κ επιασα το χταποδι!!!!αν μπορεις καντο αυτο χωρις την ταινια Confused
μπορεις να την βρεις σχεδον σε ολα τα μαγαζια που πουλανε φιλτρα καθισματα κλπ γενικα σε μαγαζια που εχουν αξεσουαρ αυτοκινητου!
βγενει σε διαφορα μεγεθη θα χρειαστεις δυο κιτακια!
ενα κιτ με την στενη ταινια κ τα κλιπσακια 45 ευρω περιπου κ με αυτην θα τυλιξεις τους τεσσερις πρωτους σωληνες!
κ ενα κιτ με την πλατια ταινια παλι με κλιπσακια για τον υπολοιπο σωληνα 45 -50 ευρω!δηλαδη με 90 ευρω εισαι οκ!
μπορεις να το βαλεις κ μονος βαζεις τον γρυλο κ σηκωνεις το αμαξι απο την μια μερια για να μπορεις να μπαινεις κ απο κατω οταν χρειαζεται!
ειναι λιγο παλουκι να επειδη δεν εχεις κ πολυ χωρο στην διαθεση σου αλλα με λιγο υπομονη μπαινει!
οταν την βαλεις βαλε το αμαξι μπρωστα κ αστο να δουλεψει για κανα 10 λεπτο!θα καπνισει λιγο(ειναι φυσιολογικο)αλλα μετα απο δεκα λεπτα κ μια βολτιτσα εισαι οκ!
οταν πηγενα σερρες-αλεξ/πολη μου τρυπησε το φιλτρο καπου στην ξανθη κ χωρις πολυ σκισιμο!το καταλαβα οταν σταματησα στο φναρι κ μυριζα λαδι! Confused
οταν εβαλα την ταινια ξανα εκανα αυτο το ταξιδακι κ απο ξανθη μερχι αλεξανδρουπολη πηγενα 150-190 χλμ απογευμα ιουλιου χωρις κανενα προβλημα!οταν μπορεσω θα ανεβασω φωτο!σορυ για το μεγαλο ποστ!
giannis27 - Τετ 19 Δεκ 2007, 21:37:57
Θέμα δημοσίευσης:


MEMsound - Πεμ 20 Δεκ 2007, 01:13:09
Θέμα δημοσίευσης:
πάρα πολύ καλή δουλεια!
Thumb right Thumb right Thumb right Thumb right
TopGear - Πεμ 20 Δεκ 2007, 10:38:34
Θέμα δημοσίευσης:
Όντως πάρα πολύ καλό!!! Πρέπει να σε ζόρισε αρκετά ε; Εγώ το ξαναπήγα, μου το τύλιξε, αλλά όχι μέχρι τόσο κάτω, οπότε σκέφτομαι να το συνεχίσω από το σημείο που σταμάτησε και μετά. Wink Wink Wink

Τα κομμάτια τα έβρεχες πριν αρχίσεις το τύλιγμα; Τόσο χαμηλά πώς το τύλιξες; Με γρύλο; Γιατί όσο να'ναι διστάζω να είμαι κάτω από ένα αμάξι με ένα γρύλο μόνο να το στηρίζει... Embarassed Embarassed Embarassed
STELIOS - Πεμ 20 Δεκ 2007, 12:13:09
Θέμα δημοσίευσης:
TopGear έγραψε:
...Γιατί όσο να'ναι διστάζω να είμαι κάτω από ένα αμάξι με ένα γρύλο μόνο να το στηρίζει... Embarassed Embarassed Embarassed


Και πολυ καλα κανεις. Παρε δυο τριποδα ή βρες ενα ψηλο πεζοδρομιο και ανεβασε τις 2 ροδες ωστε να χωρας να μπεις απο κατω. Η ακομα βρες δυο ρεζερβες και βαλε τις δυο πλαϊνες ροδες να κατσουν πανω τους, τροποι υπαρχουν...
ΠΟΤΕ μην μπεις απο κατω οταν το αμαξι στηριζεται ΜΟΝΟ στο γρυλο, αλλα ακομα και ΑΝ το κανεις τουλαχιστον φριντισε να εχεις παρεα.
Sidobre - Πεμ 20 Δεκ 2007, 12:14:29
Θέμα δημοσίευσης:
STELIOS έγραψε:
..αλλα ακομα και ΑΝ το κανεις τουλαχιστον φριντισε να εχεις παρεα.


Ναι, για να ενημερώσει τους πιο κοντινούς σου αν συμβεί κάτι....
TopGear - Πεμ 20 Δεκ 2007, 14:46:42
Θέμα δημοσίευσης:
STELIOS έγραψε:
TopGear έγραψε:
...Γιατί όσο να'ναι διστάζω να είμαι κάτω από ένα αμάξι με ένα γρύλο μόνο να το στηρίζει... Embarassed Embarassed Embarassed


Και πολυ καλα κανεις. Παρε δυο τριποδα ή βρες ενα ψηλο πεζοδρομιο και ανεβασε τις 2 ροδες ωστε να χωρας να μπεις απο κατω. Η ακομα βρες δυο ρεζερβες και βαλε τις δυο πλαϊνες ροδες να κατσουν πανω τους, τροποι υπαρχουν...
ΠΟΤΕ μην μπεις απο κατω οταν το αμαξι στηριζεται ΜΟΝΟ στο γρυλο, αλλα ακομα και ΑΝ το κανεις τουλαχιστον φριντισε να εχεις παρεα.


Ναι, εννοείται! Ευχαριστώ για τις συμβουλές!!! Wink Wink
giannis27 - Παρ 21 Δεκ 2007, 17:51:35
Θέμα δημοσίευσης:
τους τεσσερις πρωτους σωληνες τους τυλιξα με στενη ταινια κ ναι ηταν μεγαλο παλουκι! Confused περιπου δυο με δυομιση ωρες μου πηρε!
τους αλλους δυο σωληνες τους τυλιξα με ποιο πλατια ταινια ,ειχα παρει τον αερα κ σε μιση ωριτσα ειχα τελιωσει!
παντως την μεγαλη διαφορα στην θερμοκρασια την ειδα αφου τηλιξα το χταποδι μεχρι κατω!
MEMsound - Παρ 21 Δεκ 2007, 18:17:00
Θέμα δημοσίευσης:
giannis27 έγραψε:
παντως την μεγαλη διαφορα στην θερμοκρασια την ειδα αφου τηλιξα το χταποδι μεχρι κατω!


λογικό γιατί αυτό το κομμάτι ειναι κοντά στο καρτερ οπου βρισκεται το λάδι
TopGear - Παρ 21 Δεκ 2007, 19:51:30
Θέμα δημοσίευσης:
Στο θέμα του ελεύθερου φίλτρου, κάτι τέτοιο δε ζητάω; Τύπου flat panel φίλτρα;

//Ψάχνω αποκλειστικά τις Κ&Ν αφού μου είπατε είναι μάλλον τα καλύτερα. Κανά μαγαζί κοντά Καλλιθέα, Μοσχάτο, Βύρωνα, Παγκράτι κτλ; Βρήκα 2 αντιπροσώπους, ο ένας είναι Περιστέρι (Τερπάνδρου 25, Κουτσορίζος) και ο άλλος λέει είναι Δημητρακοπούλου 22 (Αλεξόπουλος), αλλά πού; Κουκάκι ή προς κέντρο κέντρο;

//edit Αυτός στο Κουκάκι, λέει είναι μόνο για δίκυκλα... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
AlienHack - Τετ 27 Αύγ 2008, 16:23:56
Θέμα δημοσίευσης:
εγω ακομα δεν το εχω παει το χταπόδι για τοποθέτηση, αν βαλω ταινια τωρα που το έχω εξω δεν θα ειναι ποιο εύκολο και καλύτερο? θα ενοχλήσει τον εξατμησά μηπως στην τοποθέτηση?

ερώτηση, το επινικέλομα του χταποδιου δεν βοηθάει σε κατι παρα μονο στην εμφάνηση (αν δεν βάλειθς ταινια απο πανω) ετσι? ξερω καποιον που πριν το βαλει το επινικέλωσε.

και κατι τελευταίο , επειδι το χταπόδι ηταν μεταχειρισμενο, και εινιαλ ιγο σκουριασμενο σε καποια σημεια, μηπως ειναι καλο - υπαρχει τρόπος να το καθαρίσω? τριψημο κτλ? να το παω κάπου? μεσα στο εσωτερικο των σωλήνων που εχει πουρι ειναι καλο να καθαριστεί?>
AlienHack - Πεμ 02 Απρ 2009, 12:35:54
Θέμα δημοσίευσης:
ΕΡΩΤΗΣΗ, στις φωτο που εχεις πανω και φενεται τυλιγμενο το χταποδι, βλεπω πλαστικό φίλτρο λαδιου, δεν το αλλαξες? γιατι στο φορουμ τα παιδια προτεινουν αλαγη του πλαστικου με μεταλικο γιατι απο την θερμοκρασια του χταποδιου τρυπάει το πλαστικό..

Αλλα σκεφτομαι εγω τωρα, αν βαλεις τετοια ταινια στο χταποδι ΚΑΙ στο φιλτρο (για μονοση απο την εξωτερικη θερμοτητα) δεν θα την παλέψει το φίλτρο\?? Για να μην κανουμε ολοκληρη πατεντα μεταφορα πιο πίσω του φιλτρου λαδιου και αντικατασταση με μεταλικο...
Steve - Πεμ 02 Απρ 2009, 12:49:55
Θέμα δημοσίευσης:
Είχες καιρό να γράψεις και την πέταξες γερά Very happy
AlienHack - Πεμ 02 Απρ 2009, 14:12:44
Θέμα δημοσίευσης:
Tα κρατούσακαι τα πέταξα!!
αχααχ

γιατι ρε? στην φωτο δεν εχει αφήσει το πλαστικό? ή εγώ δεν καταλαβαινω τι βλεπω?
AlienHack - Πεμ 02 Απρ 2009, 14:19:26
Θέμα δημοσίευσης:
ME TA ΠΑΤΑΚΙΑ τι εγινε ρε τυρι? που μονο να τρεξεις να μου την πεις ξερεισ!! Razz
AlienHack - Δευ 06 Απρ 2009, 15:42:18
Θέμα δημοσίευσης:
ΕΡΩΤΗΣΗ, στις φωτο που εχεις πανω και φενεται τυλιγμενο το χταποδι, βλεπω πλαστικό φίλτρο λαδιου, δεν το αλλαξες? γιατι στο φορουμ τα παιδια προτεινουν αλαγη του πλαστικου με μεταλικο γιατι απο την θερμοκρασια του χταποδιου τρυπάει το πλαστικό..

Αλλα σκεφτομαι εγω τωρα, αν βαλεις τετοια ταινια στο χταποδι ΚΑΙ στο φιλτρο (για μονοση απο την εξωτερικη θερμοτητα) δεν θα την παλέψει το φίλτρο\?? Για να μην κανουμε ολοκληρη πατεντα μεταφορα πιο πίσω του φιλτρου λαδιου και αντικατασταση με μεταλικο...

ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ γιατι δεν απαντησε κανεις..
Steve - Δευ 06 Απρ 2009, 19:25:49
Θέμα δημοσίευσης:
Τούβλο:

ΔΕΝ θα βάλεις καμία ταινία.

Θα βάλεις ένα φίλτρο λαδιού από 106 και ξεχνάς και τα επινικελοπαπαρόματα.

Το πουρί θα στο καθαρίσει ο εξατμισάς με δικά του εργαλεία.



Τελείωνε και βάλ'το, κοντεύεις 1μιση χρόνο! Evil
AlienHack - Δευ 06 Απρ 2009, 23:37:16
Θέμα δημοσίευσης:
του 106 θελει ολοκληρη μανουρα ρε, πρεπει να μπει σε αλλη θεση κτλ.. να κλεισεις την τρυπα που αφηνει το κανονικο κτλ. ποιο απλο δεν ειναι να μονόσεις το υπάρχον?
Steve - Τρι 07 Απρ 2009, 00:12:07
Θέμα δημοσίευσης:
Όχι τούβλο μου, όχι.
volvos - Τρι 07 Απρ 2009, 08:39:53
Θέμα δημοσίευσης:
kai blepv allien hack Kαι λεω παλι κατι ωραιο θα ρωταει... τελικα επεσα μεσα Laughing
AlienHack - Τρι 07 Απρ 2009, 10:53:24
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατι ρε φορτονετε? μια εύλογη ερώτηση εκανα!
αν μονοθεί το πλαστικό φίλτρο δεν θα αντεξει να μην λιώσει απο τις θερμοκρασίες? τοσο περίεργο ειναι αυτο που ρωτάω?

Και αν μου απαντησετε οχι οπως μου λετε τουλάχιστον δικαιολογείστε το!

Λετε οχι επειδη ολοι το κάνουν με αλλαγή του φίλτρου μεμεταλικο? ή επειδη ξερεται οτι οντως δεν θα αντεξει και παλι θα λιώσει ακομα και μονομενο, ή επειδη δεν χοράει το ραλκοχταποδο αν δεν φυγει απο κει το πλαστικο?

Ενα "οχι τουβλο μου" δεν ειναι και μαμώ τις εμπεριστατομενες ή επεξηγηματικη απαντηση!! Wink
307__:)(dimitris) - Τρι 07 Απρ 2009, 11:55:01
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
Γιατι ρε φορτονετε? μια εύλογη ερώτηση εκανα!
αν μονοθεί το πλαστικό φίλτρο δεν θα αντεξει να μην λιώσει απο τις θερμοκρασίες? τοσο περίεργο ειναι αυτο που ρωτάω?

Και αν μου απαντησετε οχι οπως μου λετε τουλάχιστον δικαιολογείστε το!

Λετε οχι επειδη ολοι το κάνουν με αλλαγή του φίλτρου μεμεταλικο? ή επειδη ξερεται οτι οντως δεν θα αντεξει και παλι θα λιώσει ακομα και μονομενο, ή επειδη δεν χοράει το ραλκοχταποδο αν δεν φυγει απο κει το πλαστικο?

Ενα "οχι τουβλο μου" δεν ειναι και μαμώ τις εμπεριστατομενες ή επεξηγηματικη απαντηση!! Wink

Kαι δεν χωραει το ραλλοχταποδο γιατι βρισκει αλλα και να χωραγε θα το μονωσεις το φιλτρο δεν θα το ξαναλλαξεις ποτε Question Αλλιως μονωσε ξεμονωσε καθε φορα που θα αλλαζεις φιλτρο Rolling eyes
Steve - Τρι 07 Απρ 2009, 12:12:13
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
Γιατι ρε φορτονετε? μια εύλογη ερώτηση εκανα!
αν μονοθεί το πλαστικό φίλτρο δεν θα αντεξει να μην λιώσει απο τις θερμοκρασίες? τοσο περίεργο ειναι αυτο που ρωτάω?

Και αν μου απαντησετε οχι οπως μου λετε τουλάχιστον δικαιολογείστε το!

Λετε οχι επειδη ολοι το κάνουν με αλλαγή του φίλτρου μεμεταλικο? ή επειδη ξερεται οτι οντως δεν θα αντεξει και παλι θα λιώσει ακομα και μονομενο, ή επειδη δεν χοράει το ραλκοχταποδο αν δεν φυγει απο κει το πλαστικο?

Ενα "οχι τουβλο μου" δεν ειναι και μαμώ τις εμπεριστατομενες ή επεξηγηματικη απαντηση!! Wink
Η συνταγή είναι μια.

Ραλλοχτάποδο με μεταλλικό φίλτρο λαδιού από 106.

Αν θες την ακολουθείς, αν δεν θέλεις, κάνεις ότι μαλ***α νομίζεις.

Ύστερα από αρκετά πράγματα που πλέον έχουν γραφθεί άπειρες φορές, καταντάει αηδία να τα ξαναγράφουμε, επειδή βαριέσαι να ψάξεις.

Οπότε το "όχι τούβλο μου" είναι και γα** τις εμπεριστατωμένες και πλήρως επεξηγηματική απάντηση Love
MEMsound - Τρι 07 Απρ 2009, 12:25:56
Θέμα δημοσίευσης:
αποφασίστε ρε
με "μ" ή με "γ"
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
volvos - Τρι 07 Απρ 2009, 13:50:29
Θέμα δημοσίευσης:
file hack.eπειδη ΔΕ ΤΟ ΚΑΤΕΧΕΙΣ και οσο και να παλευεις δε θαβγαλεις ποτε ακρη. βρες ενα εξατμισα πουνα εχει ξανακανει τετοια μετατροπη και πηγαινε να στο κανει. ή βρες ενα μηχανικο παρατησε το και τραβα παρτο ετοιμο (σιγουρα παγκχελ και προφητης θα μπορει να το αναλαβει) και μη το κουραζεις αλλο. Cool
Giannis307 - Τρι 07 Απρ 2009, 17:59:53
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
file hack.eπειδη ΔΕ ΤΟ ΚΑΤΕΧΕΙΣ και οσο και να παλευεις δε θαβγαλεις ποτε ακρη. βρες ενα εξατμισα πουνα εχει ξανακανει τετοια μετατροπη και πηγαινε να στο κανει. ή βρες ενα μηχανικο παρατησε το και τραβα παρτο ετοιμο (σιγουρα παγκχελ και προφητης θα μπορει να το αναλαβει) και μη το κουραζεις αλλο. Cool


+100000000000000000000000000000000000000!!!!!!!!!!!!!!!
kane - Τρι 07 Απρ 2009, 18:56:23
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
Γιατι ρε φορτονετε? μια εύλογη ερώτηση εκανα!
αν μονοθεί το πλαστικό φίλτρο δεν θα αντεξει να μην λιώσει απο τις θερμοκρασίες? τοσο περίεργο ειναι αυτο που ρωτάω?

Και αν μου απαντησετε οχι οπως μου λετε τουλάχιστον δικαιολογείστε το!

Λετε οχι επειδη ολοι το κάνουν με αλλαγή του φίλτρου μεμεταλικο? ή επειδη ξερεται οτι οντως δεν θα αντεξει και παλι θα λιώσει ακομα και μονομενο, ή επειδη δεν χοράει το ραλκοχταποδο αν δεν φυγει απο κει το πλαστικο?

Ενα "οχι τουβλο μου" δεν ειναι και μαμώ τις εμπεριστατομενες ή επεξηγηματικη απαντηση!!
Wink


Καλα δε σε ξαναλέμε τουβλο...ζωον ε ζωον Laughing

Ελα συνεργειο να σου λυθουν οι αποριες.Αφου ξερεις οτι ειναι τυφλοσουρτι τα 206,τι καθεσαι και πηζεις?
Εξατμιση απο 106,ενα σετ λαιτ εκκ,μια εισαγωγη σ2,ελατηρια βαλβ και σαλεξ.
Μετα το χαος.
AlienHack - Τετ 08 Απρ 2009, 13:04:23
Θέμα δημοσίευσης:
απλος ετυχε να παω για μικροσυγκοληση στον Κενταυρο εξατμίσεις. και καθος περιμενα μου ειπε οτι μπορει να κανει το κοψε ραψε στο διχαλο του 106 για να βαλει ολο το χταποδι-διχαλο καταλυτη 106 στο δικο μου. απλος του ειπα για το φιλτρο και μου ειπε οτι θα πρεπει να το αλλαξει μηχανικος αυτο πρωτα..

ελεγα μπας και με μια μονοση την γλύτωνα..
AlienHack - Πεμ 27 Αύγ 2009, 13:08:58
Θέμα δημοσίευσης:
Ηρθε η ώρα να μπει η εξάτμιση του 106 στο 206 μου.

έχω 2 ερωτήσεις,

Εχω το χταπόδι και το δίχαλο.

1. να βάλω μεταχειρισμένο καταλύτη απο 106? ή να παω να βρώ καποιον αλλον μεταλικό μεταχειρα? εχουν διαφορά σε επιδώσεις? και του 106 έμαθα ειναι αρκετά ελευθερος.

2. Πρωτα πρεπει να παω στον μηχανικό να μου βάλει το μεταλικό φιλτρο λαδιών του 106. ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ και τα μικρο ανταλακτικα απο την αντιπροσωπία ή ο μηχανικός θα τα πάρει μονος του? μην με φαει εκει?

3. απο τον καταλύτη και πίσω τι σωλήνα να βάλω? όσο ειναι ο σωλήνας τουδιχάλου & του καταλύτη του 106? ή να τον μεγαλώσω? τελικό και μεσαιο θα βάλω 2 custom made που μου χάρησε ενας φίλος, δεν μπαιναν στο δικό του τελικά.
Steve - Πεμ 27 Αύγ 2009, 13:25:03
Θέμα δημοσίευσης:
1. Να βάλεις καινούριο καταλύτη παλιόγυφτε.

2. Να πας να τα πάρεις μόνος σου και να του τα δώσεις χέρι με χέρι.

3. Να κρατήσεις την διάμετρο του εργοστασιακού σωλήνα.
AlienHack - Πεμ 27 Αύγ 2009, 14:05:14
Θέμα δημοσίευσης:
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!! Ο ΣΤΙΒΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ!!

εισαι αρρωστος βρε??

Thanks παντως!! πραγματικα την ευχαριστήθηκα την απαντηση σου.!! Laughing
μια διευκρινηση μονο, ενας μεταλικός καταλυτης με του 106 τον μαμα εχουν διαφορές σε αποδοση?

ΥΓ. και ουτε μια βρυσιά !! μπραβο του! το κεντρο αποτοξίνωσης και επανενταξης που τον εστειλα επιασε τοπο!! Laughing Cool
COOL ALEXIS - Πεμ 27 Αύγ 2009, 14:21:37
Θέμα δημοσίευσης:
Το κακό είναι πως έτσι απλά όπως σου τα είπε δεν θα καταλάβεις τίποτα και πάλι του κεφαλιού σου θα κάνεις... Exclamation
AlienHack - Πεμ 27 Αύγ 2009, 14:44:25
Θέμα δημοσίευσης:
γιατι ρε? το 2 & το 3 ειναι οκ, χερι με χερι θα ειναι καλύτερα για να ειμαι σίγουρος οτι δεν θα φουσκώσει τιμές και οτι θα ειναι οριτζιναλ τα ανταλακτικά.

και για να λέει να κρατήσω τον εργοστασιακό σωλήνα κατι θα ξερει
(εχει κανενας αντιρηση?)

μονο για τον καταλύτη εχω την απορία που έθεσα, και επειδή δεν ψηνομαι να δώσω και 400Ε για καινούριο βρίσκω κάτι μεταχείρες απο 106 με 100Ε...

ΥΓ. ξερει κανεις τους κωδικούς του φίλτρου λαδιου του 106 (και οτι αλλο μικρο φλάντσες θα χρειαστώ.. )
σε καποιο πόστ νομίζω τα ειχανε γράψει αλλα που σκ**α ειναι αυτό..
MEMsound - Πεμ 27 Αύγ 2009, 14:59:32
Θέμα δημοσίευσης:
το μεσαίο εχείς καταλάβει που πρέπει να τα βάλεις? = σε τι αποστάσεις από το δίχαλο?
επίσης οι ογκοι του μεσαίου κυρίως (και του τελικου δευτερευόντος) ειναι οι σωστοι?
επίσης η διάμετρος της σωλήνας (διάτρητο σπιραλ) εντός του μεσαίου και τελικου τι διάμετρο εχει?


αφου θα το φτιάξεις, ας το φτιάξεις οσο πιο σωστά γινεται... Wink
AlienHack - Πεμ 27 Αύγ 2009, 15:06:17
Θέμα δημοσίευσης:
συμφωνω απόλυτα! αλλα... και στο thread που αναλύουν 60 σελίδες την τοποθέτηση ραλοχτάποδο στο 206 ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΝ συμπέρασμα για διαμετρο σωλήνα, αποσταση μεσαιου τελικού και μεγέθους...

Το μονο που συμφωνούσαν ειναι η ανάγκη αλλαγής φιλτρου λαδιου, το κοψε ράψε του διχάλου κτλ..


ΔΗλαδή πρεπει να κάτσω να ψάξω και τι μεσαίο και τι τελικό θα βάλω και που? ο εξατμησάς δεν θα έχει ιδέα που και τι να βάλει? το μεσαιο και το τελικο ειναι του φίλου μου (custom made) μου τα άφησε τζαμπα 50Ε (ειναι κολητός) τα πηρε αλλα ποτέ δεν τα έβαλε!
drdino - Πεμ 27 Αύγ 2009, 18:38:42
Θέμα δημοσίευσης:
Για τι αμάξι είναι φτιαγμένα;
AlienHack - Παρ 28 Αύγ 2009, 10:45:14
Θέμα δημοσίευσης:
ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ ΦΩΝΑΖΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΝΕΑ ΕΞΑΤΜΗΣΗ!!

χτες ξυλώθηκε το μεσαιο!!κοντεψε να μου μεινει στον δρόμο!! Confused

πηγα σημερα στον εξατμησά μου και μου ειπε οτι καινουριο με τοποθετηση 100Ε, ΑΛΛΑ επειδη σκεφτομαι να αλλάξω συντομα ολη την εξατμηση με χταπόδι κτλ.. επρεπε να βρουμε αλλη λυση. φτιαξιμο δεν σηκονε....
ΟΠΟΤΕ! Κοψαμε εντελος το μεσαιο και βάλαμε εναν σολήνα...

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙς? ακομα και οεξατμησας μου ειπε πριν το βγάλουμε οτι θα κανει λιγο θορυβο και εγω επισης αυτο ήξερα και περίμενα...

Ε λοιπον ..ΤΙΠΟΤΑ!! μολις εβαλα μπροστα, κοιταμε ο ενας τον αλλον και αρχιζουμε τα γέλια... ΡΕ ΣΕΙΣ!! λες και ηταν η εργοστασιακή εξατμηση... κιχ..
Τι ρολο βαράει το μεσαιο αν δεν κανει σιγαση?? Confused
Ilias207Rallye - Παρ 28 Αύγ 2009, 10:48:45
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι μεν βγαλατε το μεσαιο, αλλα ποσα καζανια εχεις ακομα...? Scratch
AlienHack - Παρ 28 Αύγ 2009, 10:54:52
Θέμα δημοσίευσης:
το τελικό... μονο.. και καταλύτη εννοειται...
Giannis307 - Παρ 28 Αύγ 2009, 12:03:46
Θέμα δημοσίευσης:
To mama τελικο οχι ελευθερο?
AlienHack - Παρ 28 Αύγ 2009, 12:07:28
Θέμα δημοσίευσης:
το μαμα...
Giannis307 - Παρ 28 Αύγ 2009, 15:16:45
Θέμα δημοσίευσης:
Ε πως θελατε να κανει δλδ?
Με μαμα σκευη εξατμησης΄λογικο ειναι να μην δεις διαφορα...συν οτι το μεσαιο σε μαμα κατασταση παλι. ειναι για να αυξανεται ελαφρως το back pressure ωστε να μην κρεμαει ταμαξι ψηλα με μεγαλες ταχυτητες....
AlienHack - Παρ 28 Αύγ 2009, 15:43:07
Θέμα δημοσίευσης:
δεν δουλευει σαν σιγαστηρας δηλαδη καθόλου σε μαμα κατάσταση το μεσαιο?



ΔΗΛΑΔΗ αν βγάλω και το τελικό ? εκει νομίζω οτι θα αρχίσει να σκάει!!


Σε ροπή στις 2000-3000 στροφές νομίζω οτι λίιιιγοοοο πηρε το αμαξι χωρίς το μεσαίο. Για τελικές δεν ξέρω..



ΥΓ. Θα μου πει κανεις ποια εξαρτήματα χρειάζομαι για να βάλω το φιλτρο λαδιού του 106?? να παω να τα παρω απο την αντιπροσωπεια και να το κανωτο σκηνικό..

ΕΠΙΣΗΣ επειδη θελω να έχω μετρο συγκρησης πριν και μετα το χταπόδι, λεω να πάω αυριο για μια δυναμονέτρηση. τωρα που εβγαλα το μεσαιο θα εχω τιποτα παραπάνω? ή θα ειναι σαν να ειναι μαμα? Επίσης στην δυναμομέτρηση παιζουν ρόλο οι ζάντες? με τις 17αρες θα κόψει αλλογα στις καμπύλες?
Giannis307 - Παρ 28 Αύγ 2009, 18:55:39
Θέμα δημοσίευσης:
οΧΙ δΕΝ αλαζει κατι το οτι εχεις 17αρια....
Steve - Σαβ 29 Αύγ 2009, 14:27:34
Θέμα δημοσίευσης:
Το μεσαίο καζάνι βοηθάει στην αναζήτηση του τελευταίου ψόφιου αλόγου. Και στην μείωση του θορύβου κατά ελάχιστη διαφορά όμως.

Για να βάλεις δίχαλο στο 206 (από 106) δεν γίνεται να το βάλεις ως έχει. Ο λόγος είναι το κάρτερ του λαδιού, το οποίο στα 106 είναι μικρότερο. Αν το αλλάξεις βέβαια το δικό μας κάρτερ με ένα του 106 προκειμένου να βάλεις την εξάτμιση χάνεις το πλεονέκτημα του ότι το κάρτερ του 206 είναι αλουμινένιο με αποτέλεσμα να βοηθάει στις καλύτερες θερμοκρασίες.

Για να βάλεις λοιπόν το δίχαλο, πρέπει να κρατήσεις το πλακάκι που έχει το δίχαλο στο σημείο που είναι οι δύο σωλήνες, επειδή είναι πλήρως ευθυγραμμισμένο με το χταπόδι, και μετά ο "χειρούργος εξατμισάς" να σου κάνει το "δίχαλο" φτιαχτό εκ νέου, με ίδιους σωλήνες. Σε αυτή τη περίπτωση, όπως βλέπεις, το δίχαλο έχει ένα σχήμα σαν Γ ξαπλωμένο. Για να μην βρεί στο μεγαλύτερο κάρτερ που έχουμε, πρέπει να αυξήσει το μήκος του σωλήνα που βλέπει προς τον ουρανό και από την ανάλογη αύξηση να μειώσει πίσω στο τέλος που γίνεται μία η σωλήνα. Οπότε, αν το συνολικό μήκος του διχάλου είναι 80 εκ., αν αυξήσει την πάνω πλευρά 5 εκ., πρέπει από το τέλος να κόψει 5 εκ.

Επίσης πρέπει να προσέξει να έρθουν οι ενώσεις των σωλήνων στα ίδια διαστήματα που έχει το μαμά δίχαλο.



Άρα ουσιαστικά το δίχαλο από το 106 το παίρνεις μόνο για το πλακάκι του. Το υπόλοιπο το κόβεις και το πετάς.
AlienHack - Σαβ 29 Αύγ 2009, 17:57:00
Θέμα δημοσίευσης:
αυτό το ξέραμε... ποιος σου ειπε να κανεις αναλυση για το δίχαλο?

εμενα με ενδιαφέρει να μου πεις ποιοι ειναι οι κωδικου του φιλτρου λαδιου του 106 και οτι αλλα μικρο ανταλακτικα θελει για να παω να το παρω απο την αντιπροσωπεια.. Surprised
Steve - Κυρ 30 Αύγ 2009, 22:40:37
Θέμα δημοσίευσης:
Να πας στην αντιπροσωπεία και να τα ζητήσεις Confused
fynos - Κυρ 30 Αύγ 2009, 23:31:26
Θέμα δημοσίευσης:
Από το 2 post έχω βάλει στο δικό μου 206 την περιβόητη εξάτμιση !
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=319&postdays=0&postorder=asc&start=580
Μέχρι και σχέδια σου έχουμε !
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=319&postdays=0&postorder=asc&start=640
Άντε ρίξε μια ματιά ακόμα . . . ίσος φανείς τυχερός Laughing
AlienHack - Δευ 31 Αύγ 2009, 12:03:23
Θέμα δημοσίευσης:
Να πάω λετε να κανω και μια δυναμομέτρηση τωρα πριν κανω την αλλαγή για να έχω συγκρηση πριν και μετα? Smile

ΑΠλος σκέφτομαι οτι αυτή τη στιγμή ο καταλύτης μου ειναι για πεταμα-μπουκομενος μου βγαζει συνεχεια check engine "μειωμένη απόδοση καταλυτη"... ΚΑΙ δεν εχω μεσαιο... μηπος με αυτα και αυτα μου βγάλει ότι ναναι η καταταλα μαμα δυναμομέτρηση? Confused

Επίσης σε καποιο ποστ μεσα μου ειπε ο ντοκτορας εγραψαν τις ρυθμήσεις που πρέπει να δώσω στο δυναμόμετρο για να βγάζουμε ιδια αποτελεσματα , μηπως θυμαται κανενα ποιο ποστ ειναι αυτο?
kmtr - Σαβ 26 Μάρ 2011, 03:42:42
Θέμα δημοσίευσης:
Γεια χαρά,ρε παιδιά συγγνωμη να ρωτήσω κατι? γνωριζει κανεις αν το βαρελακι εχει μεγαλη διαφορα απο την σκουπα?Οντως ειναι ενα στάδιο πριν το τουρμπο?
AlienHack - Σαβ 26 Μάρ 2011, 04:31:00
Θέμα δημοσίευσης:
kmtr έγραψε:
Γεια χαρά,ρε παιδιά συγγνωμη να ρωτήσω κατι? γνωριζει κανεις αν το βαρελακι εχει μεγαλη διαφορα απο την σκουπα?Οντως ειναι ενα στάδιο πριν το τουρμπο?


καμια σχεση δεν εχει το βαρελακι η μια σκουπα με το τουρμπο...

το βαρελακι ειναι λιγο καλυτερο απο μια σκουπα.

για να καταλαβεις χοντρικα, μια σκουπα σε μαμα αμαξι μπορει να σου δωσει μισο αλογο κ μισο κιλο ροπη στην καλυτερη, το βαρελακι αντε να σου δωσει αλλα μισα (στην καλυτερη περιπτωση ολα αυτα, συνηθος ουτε αυτο δινουν) και κοστιζουν ας πουμε 150 η σκουπα κ 250 το βαρελακι?

το τουρμπο για να βαλεις στο αμαξι σου θελεις 3500-5000 ευρο..
και θα παρεις 60 αλογα κ 8-9 κιλα ροπης τουλαχιστον..

απο οτι βλεπεις καμια σχεση Cool
mechanic - Σαβ 26 Μάρ 2011, 08:58:45
Θέμα δημοσίευσης:
Για τον 1.4 8ν ταπεινη μου γνωμη ρε παιδια
δεν αξιζει να ριχνετε λεφτα...
οτι κινηση κανετε να ειναι οσο ποιο low cost γινεται γιατι πολυ απλα δεν θα παρετε τα αναμενομενα.

Δυστηχως τα νουμερα ειναι ψυχρα αλλα λενε την αληθεια,
πχ: ενα φουλ πρωτο σταδιο, με φουλ εξατμιση (χταποδι,καταλυτη,τελικο)
ενα βαρελακι BMC + ενα προγραμμα + τα "περαστικα" να στα τοποθετησουν κτλ
ποσο κανουν?

και ποσο κανει ειτε να βρεις ενα τροπετο απο το 1.4 16ν (η 1.6 οτι βρεις ποιο φθηνο τελος παντων)
η να πουλησεις το 1.4 8ν και να παρεις ενα πασης φυσεως 16ν

Χηλιες φορες να τροποποιησεις λιγο το μαμα φιλτροκουτι
και να βαλεις ενα κομπερσσορα (το τουρμπο θα σου βγει ποιο ακριβο δεν λεει στην προκειμενη) που να δουλευει με πολυ χαμηλη πιεση
παρα να πας στο κλασσικο πρωτο σταδιο κτλ...
kmtr - Σαβ 26 Μάρ 2011, 11:37:34
Θέμα δημοσίευσης:
mechanic έγραψε:
να βαλεις ενα κομπερσσορα (το τουρμπο θα σου βγει ποιο ακριβο δεν λεει στην προκειμενη) που να δουλευει με πολυ χαμηλη πιεση
παρα να πας στο κλασσικο πρωτο σταδιο κτλ...

Σε ευχαριστώ για την απάντηση μήπως γνωρίζεις ποσο (χοβτρικά) πάει ο κομπρέσορας σε λεφτά και τι παραπάνω θα μου δώσει?
Pughell - Σαβ 26 Μάρ 2011, 11:39:42
Θέμα δημοσίευσης:
Περιπου οσο παει το 206 σου στην αγορα αυτην την στιγμη. Laughing Laughing Laughing

Μην το ψαχνεις,δεν αξιζει να χωσεις πολλα χρηματα στο μοτερ σου. Confused
GEMI - Σαβ 26 Μάρ 2011, 14:37:53
Θέμα δημοσίευσης:
Ολοκληρωμένη δουλειά κομπρέσορα με 50 άλογα επάνω, μπορεί να στοιχίσει έως κ 10.000 ευρώ. Το κάνει κάποιος στη Θεσσ στην Βασ. Όλγας. Πολλά τα λεφτά..
Pughell - Σαβ 26 Μάρ 2011, 15:46:52
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι,οντως το κανει καποιος αλλα το ποσα θα πληρωσεις και το ΑΝ θα δουλεψει ειναι αααλλο φρουτο... Laughing Laughing Laughing
Giannis307 - Σαβ 26 Μάρ 2011, 20:08:09
Θέμα δημοσίευσης:
Το αν θα δουλεψει εχει αμεσα αν κανε με το ποσα θα δωσεις και δυστηχως αν δεν χωσεις μαρουλι δεεεεεεεν!
AlienHack - Σαβ 26 Μάρ 2011, 20:12:37
Θέμα δημοσίευσης:
GEMI έγραψε:
Ολοκληρωμένη δουλειά κομπρέσορα με 50 άλογα επάνω, μπορεί να στοιχίσει έως κ 10.000 ευρώ. Το κάνει κάποιος στη Θεσσ στην Βασ. Όλγας. Πολλά τα λεφτά..


εκει στελιο εγινε κομπρεσορατο το 106 του δημητρη... Wink
Pughell - Σαβ 26 Μάρ 2011, 23:14:33
Θέμα δημοσίευσης:
Το ξερω,για αυτο λεω μακριααα... Laughing Laughing Laughing
mechanic - Σαβ 26 Μάρ 2011, 23:24:56
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδια μια απορια,
ενταξει εγω δεν ξερω ποιανου εγινε "τι" Very happy
αλλα οταν μιλαμε για καποια δουλεια πχ κομπρεσσορα στην προκειμενη
(αν και ο στροβηλοφυσητηρας εχει μεγαλυτερο βαθμο αποδοσης, αλλα αυτο δεν ειναι επι της ουσιας τωρα)
πρεπει ντε και καλα να ειναι η δουλεια με σκοπο το αμαξι να γινει τουμπανο?

αν δεν ζητας πολλα (και ξερεις τη δουλεια σου) δεν ειναι αναγκη και να δωσεις πολλα... Wink

τεσπα ειμαι ηδη εκτος θεματος οποτε αυτο καλυτερα να συζητηθει σε καποιο αναλογο τοπικ
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr