PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Δερμα-αλκανταρα! συντηρηση και καθαρισμος...

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εσωτερικό και Αμάξωμα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Ghost Dog (John Φυστίκης)
Ταμίας
Επίσημο Μέλος

206 wRC + 2008 allure 1.2 puretech 130

Ένταξη: 18 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 5423
Τόπος: Μερικεεές στροφές μπροστά...(\στη χωρα που γεννηθηκε ο πολιτισμος)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Μάρ 2007, 17:05:02    Θέμα δημοσίευσης: Δερμα-αλκανταρα! συντηρηση και καθαρισμος... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καποιων τα "καμαρια"απο'δω εχουν δερμα-αλκανταρα εσωτερικο!
Εχω ακουσει οτι (κυριως οι δερματινες επιφανειες) χρειαζονται συχνη συντηρηση?
Την κανετε?
Αν ναι,με ποιον τροπο?
Εχετε ακουσει κατι (ή καποιον) καλο για αυτο?
Rolling eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pugobios (Costantin)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 2 με ralloμοτερ!!!

Ένταξη: 25 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 1146
Τόπος: κατω απο τη ραμπα...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Μάρ 2007, 17:06:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για το alcantara ειδικά δεν είμαι σίγουρος πάντως τα δέρματα συνήθως τα καθαρίζουν με βαζελίνη Rolling eyes


Spritmonitor.de
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Μάρ 2007, 17:11:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΠΡΙΝ ανοιξεις αγορακι καινουργιο τοπικ θα επρεπε να ψαξεις...
εχει συζητηθει το θεμα πολλακις στο παρελθον
και ειδικα το αλκανταρα που εχω ρωτησει και εγω...

αντε πια δεν υποφερεστε...

ζαμπον/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ghost Dog (John Φυστίκης)
Ταμίας
Επίσημο Μέλος

206 wRC + 2008 allure 1.2 puretech 130

Ένταξη: 18 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 5423
Τόπος: Μερικεεές στροφές μπροστά...(\στη χωρα που γεννηθηκε ο πολιτισμος)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Μάρ 2007, 17:15:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

volvos έγραψε:
ΠΡΙΝ ανοιξεις αγορακι καινουργιο τοπικ θα επρεπε να ψαξεις...
εχει συζητηθει το θεμα πολλακις στο παρελθον
και ειδικα το αλκανταρα που εχω ρωτησει και εγω...

αντε πια δεν υποφερεστε...

ζαμπον/

Και'γω κατι τετοιο θυμωμουν,αλλα που σιχτιρ ειναι και δεν μπορω να το βρω?
Δωσε λινκ!


Κοτομπεικον!/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Μάρ 2007, 21:52:06    Θέμα δημοσίευσης: Re: Δερμα-αλκανταρα! συντηρηση και καθαρισμος... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ghost Dog έγραψε:
Καποιων τα "καμαρια"απο'δω εχουν δερμα-αλκανταρα εσωτερικο!
Εχω ακουσει οτι (κυριως οι δερματινες επιφανειες) χρειαζονται συχνη συντηρηση?
Την κανετε?
Αν ναι,με ποιον τροπο?
Εχετε ακουσει κατι (ή καποιον) καλο για αυτο?
Rolling eyes


συχνη συντήρηση = μακροζωία

εγω χρησιμοποιοώ ενα προιον για περιποίηση δερματος της eagle one (ή καπως ετσι) που αγορασα απο οτοmoto. περι τα 10Ευρω αν θυμαμαι καλα.
ειναι γαλακτωμα.
καθαριζεις το καθισμα με νωπο πανι (οχι βρεγμενο) και αφου στεγνωσει (κανα 2 λεπτα δηλ.) βαζεις μικρη ποσοτητα σε πανι και αλοιφεις. σκουπιζεις γρηγορα και καλα και δεν το αφηνεις να ποτισει μονο σε μια περιοχη γιατι αφηνει κατι σαν λεκε. μολις τελειωσεις γυαλιζει και ομολογουμενως δεν φαινεται ωραιο ΑΛΛΑ την επομενη μερα που το εχει "πιει" το δερμα , αυτο (το δερμα) εχει μαλακώσει και εχει γινει σαν καινουριο!!!!
δοκιμασε το!

α! εννοειται πως αποφευγουμε τσαπατσουλιες και καννιβαλισμους του στυλ ουπς! μου χυθηκε το μιλκο πανω στο καθισμα , ελα μωρε θα το περασω μια αλοιφουλα και οκ. Evil Evil Evil

μη βαλεις το υλικο αυτο στην αλκανταρα αλλα μονο στο δερμα!
για την αλκανταρα μονο ηλ σκουπα να ρουφηξει τις σκονες/χνουδια κ.λ.π. εκτος κιαν υπαρχει ειδικο προιον αλλα εγω δεν ξερω κατι...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TiMoRiS (Argiris)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Mini Cooper S R56

Ένταξη: 06 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 420
Τόπος: Πειραιας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Μάρ 2007, 22:57:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το δέρμα είναι σαν ζωντανός οργανισμός όσο το συντηρείς τόσο αντέχει αλλιώς κάνει σκισίματα γιατί ξεραίνετε!Το alcantara είναι από τους πιο δύσκολους τύπους δέρματος.Εγώ θα πρότεινα να πήγαινες το αμάξι σε έναν δερματά για συντήρηση και τώρα είναι η κατάλληλη εποχή...λίγο πριν το καλοκαίρι! Wink


www.asfaleia365.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
brz20 (Κωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 307 1.6 (16V) XSi (2004)

Ένταξη: 04 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 4519
Τόπος: Τρικαλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Μάρ 2007, 23:14:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχω μια κρεμα-γαλακτωμα για τα δερματινα.Αλλα μου ειχαν πει οτι πρεπει να το αφησεις.
Εγω εβλεπα οτι αφηνε κατι σαν λεκεδες και με χαλουσε.
Τωρα που εμαθα οτι θελει γρηγορο τρηψιμο θα του δωσω να καταλαβει την επομενη φορα.
Κατι ακομα.H Alcantara δεν ειναι το καστορινο που λεμε?
Απλα ειναι παρα πολυ λεπτο και το πιο ακριβο δερμα.
Αν ειναι ειναι οντως αυτο που λεμε καστορινο τοτε θα μπορουσαν να βοηθησουν καποιοι ειδικοι που φτιαχνουν τετοια.


The Ubuntu it's a way of life.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
brz20 (Κωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 307 1.6 (16V) XSi (2004)

Ένταξη: 04 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 4519
Τόπος: Τρικαλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 02 Ιούλ 2007, 16:15:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια το δερμα στο τιμονι πως μπορει να καθαριστει?
Ξερετε επειδη το ανθρωπινο δερμα ειναι λιπαρο εχει πιασει μια γυαλαδα πανω.
Αυτην μπορει να καθαριστει ωστε να γινει σαν καινουργιο.
Η εσωτερικη επιφανεια δεν γυαλιζει ενω η εξω εχει γινει χαλια.


The Ubuntu it's a way of life.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
fynos (John)
Τμήμα Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

Peugeot GT Q2

Ένταξη: 18 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 2574
Τόπος: Β.Π.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 02 Ιούλ 2007, 16:49:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μια αλοιφούλα από την AutoGlym την απλώνεις με ένα πανί, την τριβής πολύ καλά με ένα άλλο πανί και είσαι οκ !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Απρ 2008, 17:48:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

2102836093
ταπετσερης 2 στενα κατω απο λεσχη προς μενιδι

τον ανακαλυψα τυχαια οταν γυριζα απο μια οικοδομη εκει.
ειχε 3-4 αντικες και εφτιαχνε ολο το εσωτερικο απο την αρχη

απο τους πιο ωραιους και σωστους ανθρωπους που εχω γνωρισει σε συνεργεια. με 4-5 κουβεντες με κερδισε και πραγματικα μου εκανε την καλυτερη εντυπωση

μου ζητησε 80-100ευρω για να φτιαξει το αλκανταρα κομματι στο καθισμα οδηγου αλλα μου ειπε εκ των προτερων οτι σε 2-3 χρονια παλι ιδιο θα ειναι και οτι δυσκολα πετυχαινεις ακριβως το ιδιο γκρι...

σε ερωτηση τισκατα κανουμε για περιποιηση σε αλκανταρα μου ειπε...

πλυσιμο νερακι και σαπουνακι οσο μπορεις πιο συχνα

μα του λεω νερο λενε μακρυα απο αλκανταρα...

εγω μου λεει ειχα 18χρονια μια φουλβια ολη αλκανταρα και ηταν σα καινουργια οταν την εδωσα περσυ.

σαπουνι χωρις αλκαλικα βιοδιασπωμενο μου τονισε και νερο και συχνο καθαρισμα....


και γενικα και γνωστος απο κονολλυ παλια ελεγε σε φιλο μου οτι τα πιο σωστα πραγματα που μπορεις να βαλεις ειναι σαπουνι με ουδετερο πεχα και χωρις αλκαλικα-βιοδιασπωμενο που βαζουν οι γκομενες για να καθαριζουν τη μουρη τους...οτι καλυτερο αγνοτερο !
και αλιφη δε θυμαμαι τι του ειχε πει αλλαπαλι ενα τετοια φαρμακευτικο προιον που βαζουν και στα προσωπα τους
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Απρ 2008, 23:02:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

κανενα καλο και μερακλη να παιρνει ενα τιμονι και να το χοντραινει και να του βαζει και πιασιματα εννοειται δερματινο , εχουμε ?


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Πάνος 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

Pug 206 1,6 (16v) GTi - RC

Ένταξη: 12 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 2485
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Απρ 2008, 11:06:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

volvos έγραψε:
και γενικα και γνωστος απο κονολλυ παλια ελεγε σε φιλο μου οτι τα πιο σωστα πραγματα που μπορεις να βαλεις ειναι σαπουνι με ουδετερο πεχα και χωρις αλκαλικα-βιοδιασπωμενο που βαζουν οι γκομενες για να καθαριζουν τη μουρη τους...οτι καλυτερο αγνοτερο !
και αλιφη δε θυμαμαι τι του ειχε πει αλλαπαλι ενα τετοια φαρμακευτικο προιον που βαζουν και στα προσωπα τους


Μηπως θυμασαι και μαρκα προϊόντος? Laughing



Εγω δεν είμαι λογιστής , είμαι μπλοκακι .
Είμαι μπλοκάκι με καρμπόν,σε νομοσχέδια φασόν και σφραγιδάκι.

http://www.panoslahanas.blogspot.gr/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
COOL ALEXIS (Aleki)
Τμήμα Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

C3 Cowmooflage

Ένταξη: 10 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 2776
Τόπος: Fathercare

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Απρ 2008, 11:30:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

takis apo pc aLEX

ayto poy ειχα παρει εγω το σαποπυνι ηταν απο φαρμακειο και αν θυμαμαι καλα λεογταν γιουμπος
αμα πας σε φαρμακειο και του τα πεις ολα αυτα ξερει τι θα σου δωσει...


Θέλω ένα και ένα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
abaleo (stathis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Pug 206 1.6 (16V) GTi (2005)

Ένταξη: 04 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 890
Τόπος: Καλλιθέα - Πάτρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 31 Οκτ 2008, 02:34:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

στο δικό μου στο καθισμα του οδηγού έχει φθαρεί-ξεβάψει το δέρμα στο αριστερο φούσκωμα (από το εμπα-εβγα του ατσαλου προηγουμενου ιδιοκτήτη..) ύπαρχει κάποιος τρόπος να επισκευαστεί (με βαψιμο πχ) ή δεν έχει νόημα - θα ξεβαψει πάλι - θα μείνει ολο το χρώμα στα ρούχα

για τον καθαρισμό - περιποίηση του αλκαντάρα βρήκα αυτό
http://www.alcantara.com/en/experience/manutenzione/pdf/manuale_eng.pdf


---
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
abaleo (stathis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Pug 206 1.6 (16V) GTi (2005)

Ένταξη: 04 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 890
Τόπος: Καλλιθέα - Πάτρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 24 Φεβ 2009, 21:16:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μετα από πολύωρο καθαρισμό το εσωτερικό του 206 μου ειναι παλι υποφερτο! για τα δερματινα πρώτα περασμα με πανάκι με μικροΐνες νοτισμένο με νερό, για να απομακρύνει σκόνες-βρωμιές και μετα περιποίηση με ειδική λοσιόν (πρώτα επάλειψη με ενα πανι και μετα σκούπισμα με καθαρό πανί)
το αποτελεσμα ειναι πολύ ομορφο, τα δερματα που τα ειχα απο το καλοκαίρι απεριποίητα ξανανιωσαν!

για το αλκαντάρα προσεκτικό περασμα απο πανω με το πανί με τις μικροΐνες το οποιο αφαιρεί και λεκέδες (ειχε πεσει ενα κομματακι σοκολατα και έφυγε πολύ ευκολα), δεν φανηκαν σημαδια φθορας

η λοσιον που πηρα ειναι meguiars, την πληρωσα 22 € και εφαγα περιπου το 1/4~1/5 για ολο το εσωτερικο


---
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Πάνος 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

Pug 206 1,6 (16v) GTi - RC

Ένταξη: 12 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 2485
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 24 Φεβ 2009, 23:15:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο 20ημερο ξαναπερνα τα δερματα με την αλοιφη.
Αν θωρησουμε οτι γενικ δεν ειχαν περαστει ποτε τοτε θα χρειαστει να το ξανακανεις 2-3 φορες συ συντομο χρονικο διαστημα και μετα ανα εξαμηνο.
Τουλαχιστον ετσι εκανα εγω με τα δικα μου που για 3,5 χρονια δεν ειχαν περαστει ποτε.
Περνωντας τα αρκετες φορες σε συντομο χρονικο διαστημα ειναι τωρα πια σαν καινουργια.



Εγω δεν είμαι λογιστής , είμαι μπλοκακι .
Είμαι μπλοκάκι με καρμπόν,σε νομοσχέδια φασόν και σφραγιδάκι.

http://www.panoslahanas.blogspot.gr/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
B.M-SPORT (ΒΑΣΙΛΗΣ)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Citroen Xsara 1.4 (8v) coupe 1999

Ένταξη: 11 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 337
Τόπος: Πειραιας-Κερατσινι-Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 25 Φεβ 2009, 11:24:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για να φτιαξουμε το τιμονι εχουμε καποιον στα υποψη;;;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vama51 (Basilis)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 RC Overload

Ένταξη: 25 Νοέ 2008
Δημοσιεύσεις: 123
Τόπος: Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 25 Φεβ 2009, 11:53:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για καθαρίσμο λέει στο εγχειρίδιο χρήσης των αμαξιών μας.Μόνο με νερό και σαπούνι για καθαρισμό των δερμάτων...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εσωτερικό και Αμάξωμα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1904s (PHP: 72% - SQL: 28%) - SQL queries: 17 - GZIP enabled - Debug on