PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

106 - Ελεύθερο φίλτρο (Rallye 1.6 8v)
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Tomakos (Γεράσιμος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.6 16V

Ένταξη: 05 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 510

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Μάρ 2007, 18:25:36    Θέμα δημοσίευσης: 106 - Ελεύθερο φίλτρο (Rallye 1.6 8v) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν βρήκα κάτι σχετικό γι'αυτό άνοιξα νέο.... Confused

Λοιπόν παρήγγειλα ένα ελεύθερο φίλτρο για το ραλάκι μου μιας και έχω ακούσει ότι αυτό είναι το καλύτερο γιάυτόν τον κινητήρα...

Η ερώτησή μου είναι η εξής...
Επειδή αρκετά σύντομα θα βάλω και ένα πρόγραμμα ήθελα να μάθω εάν χρειάζεται κάποια αλλαγή στην εισαγωγή όπως π.χ να αφαιρέσω τους πνίχτες ή οτιδήποτε άλλο ή απλά θα μπει στο φιλτροκούτι χωρίς περαιτέρω "μετατροπές"?

Ευχαριστώ..... Razz



The italian job.......!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Lef205 (Λευτέρης) (νομίζω)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 205 rallye/gti

Ένταξη: 07 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 3142
Τόπος: στους αγωνες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Μάρ 2007, 19:33:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν εχεις παραγγειλει το σωστο, μπαινει κατευθειαν στο φιλτροκουτι σου χωρις καμια περεταιρω μετατροπη.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Tomakos (Γεράσιμος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.6 16V

Ένταξη: 05 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 510

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Μάρ 2007, 23:29:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το σωστό είναι.Δεν εννοούσα αν θέλει "μετατροπες" για να μπει...Απλά επειδη είναι πιο ελεύθερο είπα μήπως θέλει κάτι άλλο για να δουλέψει καλύτερα και σωστότερα....?!Πατάτα ρώτησα? Embarassed



The italian job.......!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Μάρ 2007, 08:20:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οχι,καλα ρωτησες απλα και ο Λευτερης εννοει οτι δεν χρειαζεται κατι αλλο. Wink

Μετα πας σε προγραμματα,εξατμισεις,κλπ... Rolling eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Lef205 (Λευτέρης) (νομίζω)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 205 rallye/gti

Ένταξη: 07 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 3142
Τόπος: στους αγωνες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Μάρ 2007, 14:03:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
Οχι,καλα ρωτησες απλα και ο Λευτερης εννοει οτι δεν χρειαζεται κατι αλλο. Wink

Μετα πας σε προγραμματα,εξατμισεις,κλπ... Rolling eyes

Ωπα, τωρα το ειδα σωστος ο Στελιος! Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Tomakos (Γεράσιμος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.6 16V

Ένταξη: 05 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 510

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Μάρ 2007, 14:33:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ παιδιά! Razz

Οπότε έχοντας την εξάτμιση, τώρα βάζοντας το φίλτρο και σε πολύ λίγο το πρόγραμμα είμαστε κομπλέ..Σωστά? Rolling eyes



The italian job.......!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Μάρ 2007, 16:13:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Περιπου,αναλογα που θες να φτασεις... Smile
Εχει στις μηχανικες βελτιωσεις ενα topic για "Βελτιωσεις σε 1600 8v".
Ριξε μια ματια. Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Tomakos (Γεράσιμος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.6 16V

Ένταξη: 05 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 510

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Μάρ 2007, 17:13:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δε θέλω και πολλά...άλλωστε δεν είμαι και κοντράκιας Wink
Πάντως θα ρίξω μια ματιά...
Ευχαριστώ πολύ παιδια για το ενδιαφέρον Razz



The italian job.......!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ang3l (Yiannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye 1.6 (8V) 1998

Ένταξη: 30 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 9
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Αύγ 2007, 03:47:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μιας και υπάρχει το θέμα, είπα να ρωτήσω εδώ αντί να ανοίξω καινούριο. Σκέφτομαι κι εγώ για φίλτρο αυτό το διάστημα, πρόσφατα μπήκε μεταλικός καταλύτης και τελικό και σύντομα θα μπεί και πρόγραμμα.

Θα μπορούσατε να με διαφωτίσετε για τις επιλογές που έχω για το 1,6 8ν?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Αύγ 2007, 13:41:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επιλογες οσο αφορα τι; Question
Μαρκες ή performance ανταλλακτικων; Sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
ang3l (Yiannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye 1.6 (8V) 1998

Ένταξη: 30 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 9
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Αύγ 2007, 13:54:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κατ' αρχάς πρέπει να σημειώσω πως σε γενικές γραμμές είμαι άσχετος. Θα ήθελα να μου πείτε τι τύπους μπορώ να βάλω, τι αντίκτυπο έχει ο καθένας και αργότερα θα μιλήσουμε και για μάρκες και περισσότερες λεπτομέριες..

Πιστεύω ότι αυτή είναι μία σωστή σειρά.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Αύγ 2007, 14:17:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γενικα για καλο value for money δεν εχει και πολλα να κανεις.

Ενα φιλτρο μεσα στο εργοστασιακο κουτι(50Ε),ενας καλυτερος καταλυτης(300-350Ε),μια εξατμιση απο καταλυτη και πισω(250-400Ε) και ενα προγραμμα(250-400Ε).
Σε γενικες γραμμες θα εισαι περιπου 10+ αλογα πανω απο το μαμα μοτερ που ειναι ικανοποιητικα. Rolling eyes
Περισσοτερο δεν αξιζει να μπλεξεις κατα την γνωμη μου. Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
ang3l (Yiannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye 1.6 (8V) 1998

Ένταξη: 30 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 9
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Αύγ 2007, 14:37:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η αλήθεια είναι ότι θα ακολουθήσω απλά το σκεπτικό ΦΠΤ, δεν είμαι για πολλά περισσότερα. Έχει ήδη μπεί μεταλλικός καταλύτης, μεσαίο και τελικό και βρίσκομαι στις κουβέντες για πρόγραμμα.

Επειδή δεν έχω βρει λεπτομέριες στο forumγια τα φίλτρα που λες, μπορείς να με καθοδηγήσεις?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Αύγ 2007, 15:09:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ειναι πολυ απλο ρε. Smile

Επιλεγεις την μαρκα που θες και απλα πας και βαζεις το φιλτρο σε καταστημα επιλογη σου. Wink

Μαρκες εχει πολλες,εγω θα σου συνιστουσα κατι σε φιλτρο γαζας,δηλαδη K&N,Green,JR ή BMC.
Το κοστολογιο ειναι περιπου το ιδιο με το BMC να ειναι πιο ακριβο και το JR το πιο φτηνο.
Αναλογες και οι ποιοτητες κατασκευης εννοειται. Confused
Περιπου 50-60Ε κοστιζουν και ειναι πολυ απλα στην τοποθετηση.
Σκουπα μην βαλεις καθως ειναι πεταμενα χρηματα... Sad
Αυτο θα στο επιβεβαιωση και ο Λευτερης που ειχε ιδιο αυτοκινητο.

Εδω θα δεις περιπου πως ειναι τα φιλτρα αερος σε διαφορα σχηματα. Smile


Το δικο σου ειναι κυλινδρικο σε σχεδιο. Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Αύγ 2007, 15:10:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οσο για το προγραμμα,αν θες στο αναλυω αλλα σε αλλο topic για να μην μας κραξουν κιολας οι moderators. Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
ang3l (Yiannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye 1.6 (8V) 1998

Ένταξη: 30 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 9
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Αύγ 2007, 15:20:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ πολύ φίλε! Με την αλλαγή του φίλτρου έχουμε κάποια διαφορά στο γκάζι, όπως πιό γρήγορη αντίδραση και τέτοια ή το μόνο κέρδος είναι διαφορετικός ήχος? Έχει αντίκτυπο στην κατανάλωση?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Αύγ 2007, 15:27:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στον ηχο δεν θα αλλαξει και τιποτα.
Στην καταναλωση πιθανοτατα ναι. Rolling eyes
Αν το πατας,θα ανεβαινει Laughing ,σε θεωρητικη βαση παντως αν διατηρεις το ποδι σου σταθερο,θα καιει καπως λιγοτερο. Wink

Επισης ιιισως βελτιωθει και λιγο η αποκριση στο γκαζι.Γενικα παντως το φιλτρο αερα απο μονο του δεν κανει και πολλα. Confused

Υποψιν οτι θα χρειαζεται και σχετικα τακτικο καθαρισμα,δηλαδη καθε 10.000 χλμ maximum θα πρεπει να το περιποιεισαι με τα αντιστοιχα καθαριστικα που δινει ο καθε κατασκευαστης.

Α!Και το φυσηγμα με αερα απαγορευεται δια ροπαλου! Exclamation
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
ang3l (Yiannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye 1.6 (8V) 1998

Ένταξη: 30 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 9
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Αύγ 2007, 15:33:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με κατατόπισες πλήρως, ευχαριστώ πολύ! Στο επόμενο service θα αλλάξω και φίλτρο Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Αύγ 2007, 15:57:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν χρειαζεται να περιμενεις στο service ρε,το αλλαζεις και μονος σου,τοσο ευκολο ειναι. Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Αύγ 2007, 16:06:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ερωτηση.επλυνα το βαρελλακι αλλα ξεχασα να βαλω λαδι στη χοανη.δεν την εχω βαλει ακομα πανω αλλα βαριεμα να ξαναλυνω το βαρελλι για να τη λαδωσω...πειραζει?? Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,117s (PHP: 78% - SQL: 22%) - SQL queries: 17 - GZIP enabled - Debug on