PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Ασφάλεια & bonus-malus! Τι ειρωνία !!!!!
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 14 Ιούλ 2002, 03:34:21    Θέμα δημοσίευσης: Ασφάλεια & bonus-malus! Τι ειρωνία !!!!! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ορμώμενος απο το τελευταιο μικρο ατυχημα του pezomania, θα ηθελα να αναπτυξω μια αποψη σχετικα με τις ασφαλειες και το συστημα του bonus malus.
Τελικα εχει αναρωτηθει κανεις γιατι οταν καποιος χτυπαει τον αλλο (λιγο) το 1ο πραγμα που κοιταει ειναι να φυγει , να εξαφανιστει και να μην κανει δηλωση?
Κανονικα θα επρεπε με το παραμικρο ο "φταιχτης" να κατεβαινει να δινει τα στοιχεια του , να κανει τη δηλωσουλα του και ουτε γατα ουτε ζημια.
Να αναλαμβανει η ασφ.εταιρια (α.ε) να φτιαχνει τη ζημια και ο ιδιος ο "φταιχτης" ουτε ασχημα να νιωθει ψυχολογικα (πω-πω τι εκανα! να φυγω γρηγορα... κ.λ.π.) ουτε τιποτα. ενα λαθος ανθρωπινο ηταν θα το πληρωσει η ασφαλεια η οποια γιαυτο και υπαρχει αλωστε.
Ελα ομως που δεν ειναι ετσι ακριβως.
Δεν εφταιγα εγω- δεν κανω δηλωση κ.λ.π κ.λ.π
και αν σε τρακαρουν καποια στιγμη που δεν βλεπεις φευγουν σαν κυριοι χωρις τιποτα.
Εγω εχω πεσει θυμα 2 φορες, τη μια "κατι" μου χτυπησε τον μαζεμενο (διπλωμενο) καθρεφτη και την αλλη το σοβαρο "κατι" επεσε πανω μου τη νυχτα και παει ολη η δεξια πλευρα (εφτυχως ζημια μονον 200.000 δρχ).
Γιατι και στις 2 φορες κανεις δεν σταματησε να βαλει ενα χαρτακι και να αφησει στοιχεια?
1. Γιατι ειναι Ελληναραδες και δεν τους καιγεται καρφακι.
sorry Miltelas αλλα οι Ελληνες εχουν καταντησει γαιδουρια και μονον λιγοι ειναι οι σωστοι.
2. Το γεγονος της ατιμωρισιας και του ελευθερου του χαλαρου των θεσμων και των κανονων τους εκαναν να σκεφτονται "ελα μωρε σιγα μην αφησω στοιχεια, και ποιος θα με βρει?"
3. Βαθυτερα και υποσυνειδητα τα 1 και 2 κπορευονται απο το γεγονος οτι το ατυχημα με υλικες ζημιες και η ασφαλιστικη φανταζουν μπαμπουλες στα ματια του κοσμου.
Εξηγουμαι:
Το bonus malus που με καθε δηλωση ανεβαινει κατα 2 βαθμους (και αντε να πεσει σε 2 χρονια μετα) και συνοδευεται απο αυξηση των ασφαλιστρων "δαγκωνει" αγρια, ειδικα οταν υπαρχουν ήδη τακτικοτατες αυξησεις ασφαλιστρων.
Οι ασφαλιστικες εχουν βγαλει φημη οτι ταλαιπωρουν τον κοσμο και μαλιστα οταν εχουν μπει στο χωρο πολλοι "αερητζηδες" , αυτοι συμβαλλουν σε αυτη τη φημη με το παραπανω. Ετσι ο Ελληνας οδηγος βλεπει την ασφαλιστικη σαν το τερας που θα τον ταλαιπωρησει και θα του φαει και τα λεφτα, αντι να τον βοηθησει (οικονομικα) να αντιμετωπισει το οποιο τρακαρισμα.

ολα αυτα τον απομακρυνουν και οταν τυχων κανει καποια υλικη ζημια αμεσως σκεφτεται τροπο να αποφυγει το "μπλεξιμο" και να τα κουκουλωσει.
Αποδειξη αυτων η γνωστη τακτικη του διακανονισμου μεταξυ οδηγων "ποση ζημια σου κανα? -παρε 30 χιλλιαρικα για τον καθρεφτη και ειμαστε ενταξει." προκειμενου να αποφυγουν τη δηλωση.
Ετσι πληρωνουμε την ασφ. εταιρια για να μην κανει τη δουλεια της που ειναι να μας πληρωσει οταν την χρειαστουμε.
1η φορα πληρωνεις καποιον που θα σου κανει μια "δουλεια" για να μην σου την κανει.????!!!!!???
Και τι θα γινει λοιπον?
Τι μπορει να γινει?
Επειδη δεν θα εγραφα ολα αυτα αν δεν ειχα κατι στο μυαλο μου θα το αναφερω (οχι σαν λυση) σαν πιθανη κατευθυνση που θα επρεπε να παρει το συστημα της ασφ. τουλαχ. γαι τα αυτ/τα.
Δεν λεω πως ειναι η λυση !
απλα σκεφτηκα πως πιθανων θα βοηθουσε εμας τους οδηγους.
Παντως ενα ειναι σιγουρο οτι θα εβλαπτε πολυ τις τσεπες των Ασφ. εταιριων. οποτε αδυνατο να γινει.
Αντι λοιπον να υπαρχει b.m θα μπορουσαν οι εταιριες να πουνε οτι :
κυριε οδηγε αν δεν κανεις ατυχημα στα 10 επομ. χρονια θα σου επιστρεψω το 50% (ας πουμε) των ασφαλιστρων που εδωσες ολααυτα τα 10 χρ.
Γιατι?
πολυ απλα γιατι τα εδωσες σε εμενα για να στα πληρωσω αν χρειαζοταν (βλεπε ατυχημα) και αφου δεν χρειαστηκε παρτα πισω.
Βεβαια κρατω το 50% γιατα λειτ. εξοδα μου και για το κερδος σαν εταιρια.
Ειναι τρελο? ειναι παρανοικο? σας φαινεται χαζο?
εμενα παντως μου φαινεται απολυτα λογικο!!!!
επισης : επειδη καπως θα πρεπει να "τιμωρηθει" αυτος που κανει ατυχηματα, θα μπορουσε να παραμεινει το b.m. αλλα αυτος που θα κανει ατυχηματα να μην παιρνει την επιστροφη που λεγαμε.
Τελος δεν θα πρεπει το b.m να συνοδευεται απο αυξηση χρηματικη αλλα μονον απο κακη φημη του οδηγου με μεγαλο b.m. και οι αυξησεις να περιοριζονται στις νομιμες ετησιες, ωστε ο οδηγος να κανει δηλωση και για το μικροτερο των ατυχηματων του-ζημιων του, και οχι (οπως τωρα) μονο για μεγαλες ζημιες που δεν τον συμφερει να τις πληρωσει απο την τσεπη του.
Δεν ξερω τι πιστευετε εσεις και θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας, αλλα νομιζω πως η ασφαλεια ειναι τα πιο κοροιδιστικα λεφτα που πληρωνουμε και δεν αναφερομαι στις λιγες περιπτωσεις των μεγαλων ατυχηματων (φτου-φτου μακρια απο εμας.).


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Ιούλ 2002, 05:58:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλα τετοια ανταποκριση ...μπραβο
Πρωτοφανες!!!!

Μαλλον δεν επρεπε να θιξω το θεμα.
Καλα ρε σεις ολοι σε ασφαλιστικες εχετε βολευτει?

ΧΟΥΜΟΡ ΚΑΝΩ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΧΟΥΜΟΡ!!!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Ιούλ 2002, 08:32:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ θα συμφωνήσω με όσα λες dimip και θα έλεγα ότι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να προσέχουμε όσο μπορούμε και κατα δεύτερον να ψαχνόμαστε περισσότερο με τις ασφαλιστικές όχι για καλύτερες υπηρεσίες αλλά για να δίνουμε λιγότερα....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pezomania (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.6 16V

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1231
Τόπος: Mandra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Ιούλ 2002, 08:55:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δυστηχώς τα αμάξια που τα παίρνουμε με δόσεις, πρέπει να είναι ασφαλισμένα στην ασφαλιστική της αντιπροσωπείας Twisted evil


Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΕΛΚΕΙ ΤΗΝ ΑΤΕΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
theflame 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2002)

Ένταξη: 06 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 475
Τόπος: Αθήνα - Αμπελόκηποι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Ιούλ 2002, 09:43:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pezomania έγραψε:
Δυστηχώς τα αμάξια που τα παίρνουμε με δόσεις, πρέπει να είναι ασφαλισμένα στην ασφαλιστική της αντιπροσωπείας Twisted evil

Φίλε pezomania εδώ δεν είσαι καλά ενημερωμένος. Απ΄όσο γνωρίζω κάτι τέτοιο το ξεφούρνιζαν διάφοροι αετονύχηδες ( Evil ) για να πάρουν κανένα ποσοστό και δεν έχει καμία νομική βάση. Πρέπει σίγουρα να έχει κάποιες ελάχιστες καλύψεις η ασφάλεια που κάνεις από την στιγμή που ακόμα το χρωστάς (καλύτερο και για εσένα τον ίδιο) αλλά όχι απαραίτητα "στην ασφαλιστική της αντιπροσωπείας". Εγώ τουλάχιστον που παρέλαβα το δικό μου πριν 2 μήνες και το αγόρασα με δόσεις δεν είχα καμία τέτοια "παρότρυνση" - το αντίθετο μάλιστα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
pezomania (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.6 16V

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1231
Τόπος: Mandra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Ιούλ 2002, 10:37:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δηλαδή μπορώ να αλλάξω ασφαλιστική; Για λέγε με ενδιαφέρει!

Πώς μπορώ να το ξέρω σίγουρα για να τους τα ψάλω ένα χεράκι;


Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΕΛΚΕΙ ΤΗΝ ΑΤΕΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Ιούλ 2002, 11:18:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συνήθως επιβάλλουν την ασφαλιστική τους όχι οι αντιπροσωπείες αλλά οι τράπεζες που δίνουν την χρηματοδότηση για να είναι σίγουροι ότι το όχημα είναι ασφαλισμένο και να μπορούν να πάρουν πίσω τα χρήματά τους.

Παρ'όλα αυτά, με λίγο πίεση μπορείς να ασφαλίσεις το όχημά σου στην δικιά σου ασφαλιστική με την προϋπόθεση ότι θα πληρεί τις απαιτήσεις της τράπεζας.



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Ιούλ 2002, 14:20:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Aυτό που ξέρω εγώ, είναι ότι αγοράζοντας αυτοκίνητο με δόσεις δεν έχεις την κυριότητα του αυτοκινήτου μέχρι να το αποπληρώσεις. Aπό την στιγμή που δεν έχεις κυριότητα, κάνεις την ασφάλεια που θέλουν αυτοί ως προς τις καλύψεις μόνο όχι ως προς την "μάρκα" της ασφάλειας. Γιατί αυτό είναι αντίθετο ως προς τους νόμους περί υγειούς ανταγωνισμού.

Tι κάνουν οι αντιπροσωπείες τώρα. Kλείνουν μία συμφωνία με έναν ασφαλιστικό πράκτορα (προσοχή πράκτορα όχι κεντρικό κατάστημα), ότι για κάθε πελάτη που θα σας φέρνω θέλω τόση προμήθεια και πάει λέγοντας.

Aπό την στιγμή που υπάρχουν άνθρωποι που δεν ξέρουν και ίσως δεν θέλουν να το ψάξουν παραπάνω, το σύστημα λειτουργεί.

Tο ανακάλυψα τυχαία επείδη κάποιος αντιπρόσωπος είχε φαγωθεί να πάρω το αυτοκίνητο με δόσεις, ενώ εγώ το πήρα με μετρητά.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
theflame 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2002)

Ένταξη: 06 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 475
Τόπος: Αθήνα - Αμπελόκηποι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Ιούλ 2002, 14:42:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ακριβώς όπως τα λέει ο christhehealer είναι τα πράγματα. Όπως όλα έτσι και αυτό θέλει το ψάξιμό του.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Tomcat (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1400 QS (V8) 55,927 kW+

Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1188
Τόπος: Αθήνα-Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Ιούλ 2002, 16:31:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπόν σχετικά με τισ ασφάλειες αυτά που ισχύουν είναι τα εξής:
Δεν σας υποχρεώνει κανείς να είστε ασφαλισμένοι στην Μινεττα=Θεοχαράκης=Lion. Απλώς το πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι στα αμάξια που έχουν αγοραστεί με χρηματοδότηση, η κυριότητα ανήκει στη τράπεζα η οποία εκ συμβολαίου αναγκάζει τον πελάτη να ασφαλίσει το αυτοκίνητο για συγκεκριμένες κατηγορίες ζημιών. Η όλη σύγχηση προκύπτει από το γεγονός ότι οι περισσότεροι αντιπρόσωποι εκτελούν καθήκοντα και ασφαλιστικού πράκτορα, έτσι για να τα παίρνουν.Εγώ πλέον έχω αλλάξει ασφαλιστική.Για σκεφτείται πλήρωνα 106.000 το εξάμηνο , λόγω κάτω των 22.Τώρα δίνω με τισ ίδιες ακριβώς παροχές 90.000 , θα έλεγα σημαντική διαφορά.Ότι και να σας πούν είναι βλακίες και αν επιμένουν , ψάξτε για άλλο πράκτορα και βάλτε αυτόν να κανονίσει , για αυτούς είναι παιχνιδάκια (ένα Fax στην τράπεζα κι έληξε το θέμα)!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Ιούλ 2002, 23:17:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

theflame έγραψε:
pezomania έγραψε:
Δυστηχώς τα αμάξια που τα παίρνουμε με δόσεις, πρέπει να είναι ασφαλισμένα στην ασφαλιστική της αντιπροσωπείας Twisted evil

Φίλε pezomania εδώ δεν είσαι καλά ενημερωμένος. Απ΄όσο γνωρίζω κάτι τέτοιο το ξεφούρνιζαν διάφοροι αετονύχηδες ( Evil ) για να πάρουν κανένα ποσοστό και δεν έχει καμία νομική βάση. Πρέπει σίγουρα να έχει κάποιες ελάχιστες καλύψεις η ασφάλεια που κάνεις από την στιγμή που ακόμα το χρωστάς (καλύτερο και για εσένα τον ίδιο) αλλά όχι απαραίτητα "στην ασφαλιστική της αντιπροσωπείας". Εγώ τουλάχιστον που παρέλαβα το δικό μου πριν 2 μήνες και το αγόρασα με δόσεις δεν είχα καμία τέτοια "παρότρυνση" - το αντίθετο μάλιστα.



απολυτα σωστος. Νομικα δεν στεκεται αυτο το "επιχειρημα" και στους ορους του συμβολαιου της ασφαλειας δεν λεει πουθενα κατι τετοιο.
Αρκει να ασφαλιστει το αμαξι για τις καλυψεις που θελει η τραπεζα σε οποια ασφ.εταιρια θελει ο οδηγος.



Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Ιούλ 2002, 23:38:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

επανερχομαι γιατι εχω ορεξη.

οταν πηγα στον Κρητικακο και του ειπα θελω να αλλαξω ασφ.ετ. φυσικα μου ειπε πως κατι τετοιο δεν γηινεται αφου δεν εχω ξεχρεωσει το αυτοκινητο.
Οταν επεμεινα καπως περισσοτερο απο απλη διαμαρτυρια, και μετα απο υποδειξη πως πουθενα στους ορους του συμβολαιου δεν αναφερεται κατι τετοιο, και πως νομικα δεν στεκεται κατι τετοιο, κ.λ.π, κ.λ.π
δεχτηκαν να αλλαξω την ασφ. ετ. οχι ομως τοσο γρηγορα.
Δηλ. μου ειπαν πως θα ρωτησουν και αν δεχτει η τραπεζα , μπλα, μπλα , μπλα ,,,τοτε θα δουμε.
Οταν ειδαν πως δεν με ξεφορτώνονται ετσι ευκολα, αλλαξαν τακτικη.
Ακουστε να φριξετε:
Μου λενε : ενταξει, μολις μας φερεις το νεο συμβολαιο με τις καλυψεις που εχει και τωρα το αμαξι, θα αλλαξεις την ασφαλεια σου.
Λεω εγω : πολυ ωραια μονον να προλαβω να μην εκδοθει το νεο ασφαληστηριο και εχω ασφαλιστει σε 2 εταιριες το ιδιο εξαμηνο.
Μου λενε : κανενα προβλημα
παιρνω τηλεφ. στην νεα ασφ. ετ. και μαθαινω πως χρειαζομαι ενα χαρτι που να πιστοποιει το bonus mallus.
Λεω λοιπον κι εγω στους προηγουμενους : δωστε μου το χαρτι του b.m. για να το παω στην αλλη ασφ. ετ. , να μου βγαλουν το νεο συμβολαιο , να το φερω σε εσας και να ληξει η δουλεια με την αλλαγη της ασφ.
Μου λενε : ΟΧΙ, δεν γινεται να σας βγαλουμε τετοιο χαρτι πριν το νεο συμβολαιο. Πρωτα θα μας φερετε το νεο συμβολαιο και μετα σας δινουμε οτι θελετε.
Μ Π Ο Ι Ν Γ Κ
Δηλαδη ρε παιδια, θα παω να βγαλω συμβολαιο με b.m. 10 αντι για 8 ; αφου η αλλη εταιρια θελει το χαρτι . πως αλλιως θα ξερει τι b.m. εχω τωρα ; εγω μπορει να εχω τρακαρει τη μιση Αθηνα, που το ξερουν αυτοι;
απαντηση : οχι δεν γινεται , φερτε πρωτα το συμβολαιο.

Μετα απο ολα αυτα τα παρατησα γιατι δεν ηθελα να ασχοληθω αλλο μαζι τους. ΒΑ-ΡΕ-ΘΗ-ΚΑ !!!
Πετυχαν να με αποθαρρυνουν.
Αλλα αμα το ξεχρεωσω, οχι μονο ασφαλεια θα αλλαξω (δεν θα βαριεμαι τοτε ) αλλα και κινητηρα απο 2λιτρο θα αλλαξω (ελπιζω να εχει αλλαξει ο νομος περι τεκμηριων μεχρι τοτε)


Αυτα !


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tomcat (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1400 QS (V8) 55,927 kW+

Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1188
Τόπος: Αθήνα-Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 17 Ιούλ 2002, 00:08:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε Dimip μην ξενερώνεις, κι εγώ με τον Κρητικάκο είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.Απλά πήγα σε ένα ασφαλιστή και μετά από συζήτηση του «έταξα» το ασφαλιστήριο με την προυπόθεση ότι θα με απαλλάξει από αυτούς , όπως και έγινε.Βρές κάποιον γνωστό σου ή έμπιστο ασφαλιστή και άσε να καθαρίσει αυτός.Ούτος ή άλλως αναννέωση δεν μπορούν να κάνουν χωρίς την συγκατάθεση σου οπότε άστους να λένε!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 17 Ιούλ 2002, 03:05:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

φιλε μου, ξενερωσα τοτε που το εψαχνα. τωρα πια...
αλλα του το φυλαω γιατι ευκολα δεν ξεχναω.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 17 Ιούλ 2002, 11:14:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

206Tomcat έγραψε:
Απλά πήγα σε ένα ασφαλιστή και μετά από συζήτηση του «έταξα» το ασφαλιστήριο με την προυπόθεση ότι θα με απαλλάξει από αυτούς


AΨOΓOΣ ο 206Tοmcat.

Γιατί είναι λεφτά TOY, και τα δίνει όπου γουστάρει αυτός.

Όταν ασφάλισα το αμάξι πήγα σε κεντρικό κατάστημα της Eθνικής και όχι σε πράκτορα. Όταν ασφαλίζεις το αμάξι, οι πράκτορες σου δίνουν πρώτα ένα χαρτί που είναι βεβαίωση ότι το αυτοκίνητο είναι ασφαλισμένο. Δεν σε καλύπτει σε καμία περίπτωση ατυχήματος, για να μην πω ότι είναι και ψιλοπαράνομο. H ασφαλιστριά μου ούτε να ακούσει περί τέτοιου χαρτιού. Έπερνα εγώ την αντιπροσωπεία να στείλουν τα χαρτία (άδεια, τιμολόγια, κλπ.) να ασφαλιστεί το αυτοκίνητο και κάνανε τους κινέζους. Tους πήρε η ασφαλίστρια και το θέμα έληξε σε χρόνο dt.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Ιούλ 2002, 11:19:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εάν κινηθεί κάποιος όπως πολύ σωστά τα λέει ο Tomcat, θα ασφαλιστεί εκεί που θέλει. Δεν θα κάνουμε και "ανατολικό" το ζήτημα... Δίνουμε τα λεφτά μας εκεί που θέλουμε!

Όπως όλοι, έτσι κι εγώ αντιμετώπισα την ίδια κατάσταση. Να φανταστείτε ότι παρ' ότι συμφώνησα με τον αντιπρόσωπο να ασφαλιστώ στον δικό μου ασφαλιστή, αυτός (ο αντιπρόσωπος) μου ετοίμασε ασφαλιστήριο συμβόλαιο, αντίθετα από τις επιθυμίες μου. Τον ασφαλιστή μου του "έβγαλε την ψυχή". Εν συντομία, μου λέει ο ασφαλιστής ότι του τα κάνει δύσκολα και του είπα ότι αναλαμβάνω.
Πήγα και είπα ήρεμα χωρίς φωνές και υστερίες στον αντιπρόσωπο το εξής απλό: Ήθελα Peugeot και ήρθα να σου δώσω τα λεφτά μου, θέλω ασφάλεια και θέλω να δώσω τα λεφτά μου στην ασφάλεια που θέλω. Μήπως θέλεις να πάω να δώσω τα λεφτά μου σε άλλο αντιπρόσωπο; Εάν συνεχίσεις να προκαλείς τη νοημοσύνη μου θα απευθυνθώ σε άλλον αντιπρόσωπο! Και ούτε καν θα ακυρώσω την παραγγελία, απλώς θα πάω σε άλλον αντιπρόσωπο του δικτύου της Lion! Και συ άντε να ξεπλυθείς από την Lion, που δεν υπάρχει περίπτωση να σε υποστηρίξει όταν χάνεις πελάτη!
Μούγκα ο αντιπρόσωπος! Απλώς μου είπε: Καλά εντάξει, εγώ σου το ετοίμασα για καλό! Και η δουλειά τελείωσε επί τόπου...
Και φυσικά ο αντιπρόσωπος συνέχισε το ίδιο βιολί και μετά την αγορά... στα service. Και τώρα με έχασε, ούτε τακάκια δεν πρόλαβε να μου αλλάξει (και τα άλλαξα στις 12000χλμ σε "συνεργείο της γειτονιάς"). Ο απατεώνας μία φορά, είναι πάντα απατεώνας. Με τις ψευτιές δεν κρατιούνται πελάτες. Ιδιαίτερα εάν είναι μέλη του 206Club... Wink

Έχω ασφαλιστή φίλο, πιλότο και καβλόγκαζο. Τον γνώρισα πριν χρόνια σε συνεργείο. Τον αφήνω να μου χειριστεί εν λευκώ ό,τι σχετικό με ασφαλιστήρια συμβόλαια. Όταν τυχαία διασταυρώνω παροχές-τιμές διαπιστώνω ότι πάντα έχω από τις καλύτερες. Δεν ασχολούμαι καθόλου και αν χρειαστεί μου υποδεικνύει τα δικαιώματά μου και έτσι ξέρω πάντα πώς να κινηθώ επί των ασφαλιστικών θεμάτων. Προσοχή στον ασφαλιστή, εάν είναι τίμιος είναι τα πάντα. Ναι! Υπάρχουν και ασφαλιστές τίμιοι. Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν τίμιοι. Είμαι εξαιρετικά αλλεργικός στις ατιμίες, μικρός τις άντεχα, τώρα γίνομαι Τρελλός, και όποιος μου τη φέρει καλύτερα να πάει να κρυφτεί. Και το χειρότερο για όποιον μου την φέρει είναι ότι ποτέ δεν βιάζομαι, σκέφτομαι ρωτώ και ψάχνω πολύ καλά πριν κάνω βήμα, εξακριβώνω το δίκαιο πριν το εφαρμόσω. Και δεν χτυπάω πούστικα, μόνο αντρίκια, και οι πο**τη* ακόμη, τους άντρες γουστάρουνε. (Οι τελευταίες προτάσεις απευθύνονται κυρίως στον DimiP).


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Tomcat (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1400 QS (V8) 55,927 kW+

Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1188
Τόπος: Αθήνα-Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Ιούλ 2002, 17:21:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όσο πληρώνω , κάνω κουμάντο !!!!!!

Αυτή είναι η βασική αρχή και όχι ο πελάτης έχει πάντα δίκιο.Από την στιγμή που τα σκάω τα λεφτά , ας τα σκάσω σωστά , με τον δικό μου τρόπο, όπου θέλω.Είτε συνεργεία, είτε ασφαλιστές,είτε αντιπροσωπίες εμείς κάνουμε κουμάντο κι όχι αυτοί.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Ιούλ 2002, 17:44:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

206Tomcat έγραψε:
Όσο πληρώνω , κάνω κουμάντο !!!!!!

Αυτή είναι η βασική αρχή και όχι ο πελάτης έχει πάντα δίκιο.Από την στιγμή που τα σκάω τα λεφτά , ας τα σκάσω σωστά , με τον δικό μου τρόπο, όπου θέλω.Είτε συνεργεία, είτε ασφαλιστές,είτε αντιπροσωπίες εμείς κάνουμε κουμάντο κι όχι αυτοί.


1000000000% σύμφωνος.

Γιατί πολύ μάγκες την έχουν δει κάποιοι, και νομίζουν ότι μιλάνε με τίποτα μ@@@κες που θα τους τα φάνε έτσι εύκολα.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
theflame 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2002)

Ένταξη: 06 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 475
Τόπος: Αθήνα - Αμπελόκηποι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Ιούλ 2002, 10:11:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Miltellas έγραψε:
Έχω ασφαλιστή φίλο, πιλότο και καβλόγκαζο. Τον γνώρισα πριν χρόνια σε συνεργείο. Τον αφήνω να μου χειριστεί εν λευκώ ό,τι σχετικό με ασφαλιστήρια συμβόλαια. Όταν τυχαία διασταυρώνω παροχές-τιμές διαπιστώνω ότι πάντα έχω από τις καλύτερες. Δεν ασχολούμαι καθόλου και αν χρειαστεί μου υποδεικνύει τα δικαιώματά μου και έτσι ξέρω πάντα πώς να κινηθώ επί των ασφαλιστικών θεμάτων. Προσοχή στον ασφαλιστή, εάν είναι τίμιος είναι τα πάντα.


Αυτό άλλωστε δεν πρέπει να ισχύει παντού φίλε Mitella; Δεν πρέπει να είναι τίμιος ο μηχανικός, ο γιατρός, ο μαντράς κλπ......
Δεν τα γράφω για να διαφωνήσω μαζί σου, απλά γιατί βλέπω , και ακούω, όλο και περισσότερο ότι όλοι μας μένουμε έκπληκτοι όταν κάποιος κάνει σωστά την δουλειά του!!!!!! 8O
Έχουμε φτάσει να θεωρούμε τους "κλέφτες" ως τον μέσο όρο, τους τεμπέληδες σαν εργατικούς κλπ.

Φτάνουμε στο σημείο να κουραζόμαστε και να τους αφήνουμε να κάνουν κουμάντο ! (βλέπε τι τράβηξε ο DIMIP!!)

Όλοι αυτοί οι αετονύχηδες εκμεταλλεύονται το λιγοστό χρόνο και το πολύ άγχος που όλοι λίγο πολύ έχουμε, όσοι ζούμε σε μεγαλουπόλεις τουλάχιστον, και σου λέει: "Που θα πάει, τι θα κάνει, πόσο θα ασχοληθεί, θα πέσει..."

Τέλος πάντων, όλα αυτά μάλλον ξεφεύγουν από αυτό το topic, απλά μου κάνει φοβερή εντύπωση που μερικές φορές τα δεχόμαστε έτσι απλά, σαν φυσιολογικά!

Κάπου ήθελα να τα πώ.... να ξεσπάσω :mad: :mad: :mad:
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 20 Ιούλ 2002, 04:23:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προς τον Φλόγα:
Ωραία, αυτό σημαίνει ότι μπορείς να πας στο topic Βλάβες - Οργανωμένοι και Ενωμένοι, και να εκφραστείς ελεύθερα! Εσένα περιμένα... Πες τα να ξεδώσεις κι εσύ! Κάψτους όλους τους ψευτομηχανικούς με τις φλόγες σου! Wink :D


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,234s (PHP: 64% - SQL: 36%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on