PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Αύξανοντας τα πιστόνια! (τετραπίστονα φρένα)
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 33, 34, 35
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 14 Μάϊ 2015, 01:03:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

...ευγε για μια ακομη φορα κ.Παναγιωτη Cool Cool Cool


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
ParisMcridis (paris)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4(16v) & 207rc II

Ένταξη: 26 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 979

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 25 Οκτ 2015, 11:20:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

0.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την ParisMcridis στις Δευ 26 Οκτ 2015, 12:27:27, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 25 Οκτ 2015, 13:08:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ αυτό που έχω να καταθέσω, έχοντας παραγγείλει δισκόπλακες και δαγκάνες απ' έξω κι έχοντας σχεδιάσει ο ίδιος τις καμπάνες και τις βάσεις που μου έφτιαξε ο Παναγιώτης είναι ότι οι μετρήσεις επάνω στο αμάξι, ειδικά για να υπολογίσεις στο δέκατο του χιιλιοστού πού θα κάτσει η νέα, διαφορετική δαγκάνα για να δουλεύει σωστά, δεν έχουν καμία σχέση με το να παίρνεις μέτρα για να ράψεις κουστούμι και δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση.

Ειχα στη διάθεσή μου ΚΑΙ μηχανολογικά των μαμά δισκόπλακων [από το site της brembo], ΚΑΙ των custom δίσκων, ΚΑΙ των μπροστά άκρων, ΚΑΙ τα ίδια τα άκρα (όχι πάνω στο αμάξι) για να μπορώ να υπολογίσω ακριβώς πού θα έρθει τι και να τσεκάρω τους υπολογισμούς, και πάλι το σχέδιο CAD μου πήρε καμιά βδομάδα, για να βγούν όλα σωστά, να είναι βέβαιο ότι δε βρίσκει κάτι κάπου, κλπ.

Αυτό που πάει και μετράει επάνω στο αμαξι, υπολογίζει, και το φτιάχνει μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο και είναι πολύ λογικό να χρειάζονται δοκιμές ξανά και ξανά. 1-2 μήνες γιά τέτοιες καστομιές που κάνει, του τύπου φρένα από Porsche σε Octavia, δεν είναι τίποτα.

Αν δε θες να περιμένεις και τόσο, πας αγοραζεις κάτι έτοιμο, το βάζεις και τελείωσε η υπόθεση.
Αν θές καστομιά που δεν την έχει κάνει άλλος και δεν υπάρχει "φάκελος" πρέπει να είσαι οπλισμένος με υπομονη και διατεθειμένος να περιμένεις.


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ParisMcridis (paris)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4(16v) & 207rc II

Ένταξη: 26 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 979

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 25 Οκτ 2015, 15:25:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

0.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την ParisMcridis στις Δευ 26 Οκτ 2015, 12:30:37, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 25 Οκτ 2015, 16:42:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν ασχολείσαι συστηματικά με τέτοιες κατασκευές καλό είναι να έχεις υπόψη σου ότι οι χρόνοι δεν είναι καθόλου στάνταρ. Αφενός δεν κάθεται και περιμένει εσένα ή εμένα να του πάμε δουλειά ο Παναγιώτης για να σηκωθεί από τον καναπέ του, και τρέχει ένα σωρό άλλα projects παράλληλα οπότε εξαρτάται σε τι περίοδο θα τον πετύχεις, αφετέρου το πόσο γρήγορα θα σχεδιαστεί και θα φτιαχτεί μια λύση έχει να κάνει με ένα κάρο άλλα πράγματα: Πιάσε μέτρα τα όλα μόνος σου μια φορά, βρες τα νούμερα που σου λείπουν, κάνε τους υπολογισμούς και πήγαινέ του έτοιμα κατασκευαστικά σχέδια, και θα καταλάβεις πόσο "ψεκάστε-σκουπίστε-τελειώσατε" είναι η όλη φάση.


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
21 quadra (Παναγιώτης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (8V)

Ένταξη: 13 Οκτ 2011
Δημοσιεύσεις: 93
Τόπος: Mεταμόρφωση

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 25 Οκτ 2015, 19:52:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ParisMcridis έγραψε:
Μιας και είδα τις ωραίες δουλειές και τους διαιρουμενους δισκους
Προετρεψα ένα φιλο να φτιάξει φρένα στον κ Παναγιώτη.
Εξωπραγματικά δύσκολο κιτ με δαγκανα από κλιο ρς και διαιρούμενο από μερσεντες 330χ28...
Ξεκινήσαμε με τις μετρήσεις και μετά από μιάμιση βδομάδα είχαμε έτοιμο το πρώτο μπελ με δίσκο για δοκιμή....στη δοκιμή ο δίσκος έβρισκε στο μπαλάκι του ψαλιδιου από λάθος μέτρηση.μετά από άλλη μια βδομάδα αναμονή φτιανεται καινούργιο Μπελ και μπαίνει ο δίσκος σωστά....αλλά ακόμα ανταπτορες για τις δαγκάνες δεν είχαν γίνει.
Η αναμονή παρατείνεται για ακόμα μια βδομάδα να ετοιμαστούν οι ανταπτορες Και όταν παραδίδονται στο συνεργείο που θα έβαζε τα φρένα πάλι τα μέτρα ήταν λάθος.ήθελαν ακόμα διόρθωση...

Δυστυχώς 1 μήνα και τα φρένα ακόμα δεν είναι ετοιμα και δεν είδαμε διάθεση για τρέξιμο από μέρος του παρά τα λάθη.

Προσωπικά στο μηχανουργειο που έφτιαξε τα δικά μου φρενα του σαικου και του Κωστάκη πάνω απο 3 μέρες δεν είχαν πάρει οι ανταπτορες Και με μια μόνο μέτρηση.


Είχα γράψει κάτι και χάθηκαν, επανέρχομαι.

Πάρι καλησπέρα
διάβασα τα παράπονα σου και έχεις απόλυτα δίκηο, αλλά με ρίχνεις στον χρόνο της καθυστέρησης αφού σας είχα πεί ότι από τη στιγμή που θα έχω τους δίσκους στα χέρια μου θα παραλάβετε μετά από 2 εβδομάδες, άρα η καθυστέρηση ήταν 15 ημέρες και όχι 1 μήνας, όπως και όταν λες ότι δεν είδες διάθεση τρεξίματος εκ μέρους μου δηλαδή τι εννοείς ακριβώς ? Ήσουνα εδώ μαζί μου να δείς τι έκανα ?
¨η όταν ήρθες με τον Κώστα δεν είπες ούτε ένα γειά όταν όταν ήρθες ούτε όταν έφυγες, γιατί Πάρι ? τι σου έκανα ? Μήπως σου μίλησα άσχημα ? Με αδικείς και δεν το δέχομαι, άλλο η καθυστέρηση που ο Κώστας είχε κάθε λόγο να μου τα χώσει και προς τιμή του δεν το έκανε εσύ γιατί είχες αυτή τη συμπεριφορά ?

Δεν διευκρινίζεις ότι τα bell που ξανάφτιαξα δεν τα ξαναπλήρώσατε και ούτε σαν ζητήθηκαν επιπλέον χρήματ;α, ήταν δικό μου το λάθος και θα ήταν φάουλ αν ζητούσα 1€ περισσότερο, το αναφέρω γιατί είναι μετέωρο όπως το αναφέρεις και δεν πρέπει να δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις.

Τους δίσκους της Merc όπως ανέφερες δεν αναφέρεις ποιός του επέλεξε για να ταιριάξουν, η επιλογή αυτή χρειάζεται αρκετό χρόνο, ΟΚ δεν μετράει στον χρόνο της καθυστέρησης γιατί είχε προηγηθεί η επιλογή για να τους αγοράσετε, αλλά είναι και αυτή μια δουλειά που απαιτεί γνώσεις, συνήθως τα μηχανουργεία ζητάνε σχέδια μετά οποία θα δουλέψουν για να κατασκευάσουν ότι τους ζητηθεί και τα οποία προφανώς δεν έχουν τις γνώσεις ούτε και τον χρόνο να ψάξουν εκείνα τα πράγματα που ταιριάζουν, απλή αναφορά ότι δεν έχει γίνει καμμία αρπαχτή σε βάρος σας όπως αιωρείται εδώ.

σε ρωτάω και θέλω την ειλικρινή σου απάντηση, γιατί δεν προτιμήσατε το πολύ καλό και γρήγορο μηχανουργείο που είχατε και άριστες εντυπώσεις από τις προηγούμενες δουλειές στα δικά σας φρένα ?

Μήπως ζήτησε αρκετά περισσότερα χρήματα ? Μήπως ζήτησε σχέδια ? μήπως ζήτησε να του πάτε τα πράγματα ταιριαγμένα επιλέγοντας εσείς τους δίσκους ή ότι άλλο ή ζήτησε όλα τα παραπάνω μαζί ?
Απλή ερώτηση που αναζητά απλές και έντιμες απαντήσεις, περιμένω λοιπόν.

Ξαναλέω ότι ευθύνομαι για την καθυστέρηση και δείχνοντας ότι το αναγνωρίαζω έφυγα την Παρασκευή με τον κακό χαμό από την Αγ.Παρασκευή και πήγα στους Αγ.Αναργύρους τα φρένα στο συνεργείο του Κώστα που είχε το αυτοκίνητο, αυτό επειδή είπες να τα λέμε όλα, αλλιώς δεν θα έκανα την αναφορά.

Αναγνωρίζοντας την καθυστέρηση από το δικό μου λάθος ζήτησα επανειλημένα συγγνώμη από τον Κώστα και σε ευχαριστώ για την προτίμηση που έδειξες σε εμένα, αν ο Κώστας έχει κάποιο παράπονο από τη δουλειά μου εξαιρώντας την καθυστέρηση, είμαι εδώ για να το διορθώσω όπως του είπα και στο τηλέφωνο, ότι προκύψει έχω την ευθύνη.

Χωρίς να κάνω παράπονα που τα αναφέρεις εδώ, όλα πρέπει να λέγονται όπως είπες, θα προτιμούσα να μου είχες κάνει και ένα τηλέφωνο να μου εκφράσεις τα όποια παράπονα, τέλος πάντων σημεία των καιρών είναι αυτά, νάσαι καλά, καλό βράδυ.

Αυτά είναι τα Bell οι δίσκοι και οι αντάπτορες που ταλαιπώρησα τον Κώστα χωρίς να το επιδιώξω, ο οποίος Κώστας σαν τεχνικός μπορεί να κατανοήσει ότι λάθη γίνονται άθελα και επέδειξε στωϊκότητα γιατί γνωρίζει από τα λάθη της μουτζούρας και καταλαβαίνει ότι ορισμένα πράγματα δεν γίνονται με διπλό κλίκ, ευχαριστώ Κώστα για την υπομονή και συγγνώμη.

ΥΓ/ Αυτό που με παραξενεύει Πάρι είναι η τιμωρητική σου διάθεση για την καθυστέρηση λίγων ημερών χωρίς να αναφέρεις όλες τις λεπτομέρειες, πχ όταν ειδοποίησα να έρθει ο Κώστας για την δοκιμή δεν μπορούσε και ήρθε 2ή3 ημέρες μετά πράγμα φυσικό γιατί απλά δεν μπορούσε, με στήνεις στον τοίχο γιατί καθυστέρησα, υπάρχουν και άλλες δουλειές που τρέχουν και η μια συνδέεται με την επόμενη, σε όλους μας συμβαίνουν και αναποδιές και καθυστερούμε.
Θα σε δικαιολογούσα αν είχες παράπονα από την συμπεριφορά μου, από την ποιότητα της δουλειάς ή από κάτι που υποσχέθηκα και δεν το έκανα, επειδή δεν είμαι γραμμένος και δεν μπαίνω σε όλα τα φόρα αν με εκθέσης και αλλού θα ήθελα να με ειδοποιήσης σε πιό φόρουμ θα παραπονεθείς ώστε να μπορέσω να υπερασπιστώ τον εαυτό μου, μια καθυστέρηση έτυχε και έγινε και όχι κανένα έγκλημα καθωσιώσεως, όπως είπες να λέμε και τα καλά και τα κακά.






screen capture tool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ParisMcridis (paris)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4(16v) & 207rc II

Ένταξη: 26 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 979

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Οκτ 2015, 09:32:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

21 quadra έγραψε:


Είχα γράψει κάτι και χάθηκαν, επανέρχομαι.

Πάρι καλησπέρα
διάβασα τα παράπονα σου και έχεις απόλυτα δίκηο, αλλά με ρίχνεις στον χρόνο της καθυστέρησης αφού σας είχα πεί ότι από τη στιγμή που θα έχω τους δίσκους στα χέρια μου θα παραλάβετε μετά από 2 εβδομάδες, άρα η καθυστέρηση ήταν 15 ημέρες και όχι 1 μήνας, όπως και όταν λες ότι δεν είδες διάθεση τρεξίματος εκ μέρους μου δηλαδή τι εννοείς ακριβώς ? Ήσουνα εδώ μαζί μου να δείς τι έκανα ?
¨η όταν ήρθες με τον Κώστα δεν είπες ούτε ένα γειά όταν όταν ήρθες ούτε όταν έφυγες, γιατί Πάρι ? τι σου έκανα ? Μήπως σου μίλησα άσχημα ? Με αδικείς και δεν το δέχομαι, άλλο η καθυστέρηση που ο Κώστας είχε κάθε λόγο να μου τα χώσει και προς τιμή του δεν το έκανε εσύ γιατί είχες αυτή τη συμπεριφορά ?

Ολες τις μερες σας μιλουσα μεχρι και την τελευταια μερα που ησασταν πολυ φαουλ γιατι μπορουσατε να πειτε απο δευτερα και οχι οσο πιο αργα σημερα..

Δεν διευκρινίζεις ότι τα bell που ξανάφτιαξα δεν τα ξαναπλήρώσατε και ούτε σαν ζητήθηκαν επιπλέον χρήματ;α, ήταν δικό μου το λάθος και θα ήταν φάουλ αν ζητούσα 1€ περισσότερο, το αναφέρω γιατί είναι μετέωρο όπως το αναφέρεις και δεν πρέπει να δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις.


Τους δίσκους της Merc όπως ανέφερες δεν αναφέρεις ποιός του επέλεξε για να ταιριάξουν, η επιλογή αυτή χρειάζεται αρκετό χρόνο, ΟΚ δεν μετράει στον χρόνο της καθυστέρησης γιατί είχε προηγηθεί η επιλογή για να τους αγοράσετε, αλλά είναι και αυτή μια δουλειά που απαιτεί γνώσεις, συνήθως τα μηχανουργεία ζητάνε σχέδια μετά οποία θα δουλέψουν για να κατασκευάσουν ότι τους ζητηθεί και τα οποία προφανώς δεν έχουν τις γνώσεις ούτε και τον χρόνο να ψάξουν εκείνα τα πράγματα που ταιριάζουν, απλή αναφορά ότι δεν έχει γίνει καμμία αρπαχτή σε βάρος σας όπως αιωρείται εδώ.

Περα απο την καθυστερηση και τα λαθη δεν αναφερω κατι αλλο...αρα δεν εγινε και κατι αλλο.Αν υπηρχαν και αλλα παραπονα θα τα ειχα αναφερει.

σε ρωτάω και θέλω την ειλικρινή σου απάντηση, γιατί δεν προτιμήσατε το πολύ καλό και γρήγορο μηχανουργείο που είχατε και άριστες εντυπώσεις από τις προηγούμενες δουλειές στα δικά σας φρένα ?



Μήπως ζήτησε αρκετά περισσότερα χρήματα ? Μήπως ζήτησε σχέδια ? μήπως ζήτησε να του πάτε τα πράγματα ταιριαγμένα επιλέγοντας εσείς τους δίσκους ή ότι άλλο ή ζήτησε όλα τα παραπάνω μαζί ?
Απλή ερώτηση που αναζητά απλές και έντιμες απαντήσεις, περιμένω λοιπόν.

Δυστυχως λογο προβληματων υγειας ειναι κλειστο...

Ξαναλέω ότι ευθύνομαι για την καθυστέρηση και δείχνοντας ότι το αναγνωρίαζω έφυγα την Παρασκευή με τον κακό χαμό από την Αγ.Παρασκευή και πήγα στους Αγ.Αναργύρους τα φρένα στο συνεργείο του Κώστα που είχε το αυτοκίνητο, αυτό επειδή είπες να τα λέμε όλα, αλλιώς δεν θα έκανα την αναφορά.

Αναγνωρίζοντας την καθυστέρηση από το δικό μου λάθος ζήτησα επανειλημένα συγγνώμη από τον Κώστα και σε ευχαριστώ για την προτίμηση που έδειξες σε εμένα, αν ο Κώστας έχει κάποιο παράπονο από τη δουλειά μου εξαιρώντας την καθυστέρηση, είμαι εδώ για να το διορθώσω όπως του είπα και στο τηλέφωνο, ότι προκύψει έχω την ευθύνη.

Χωρίς να κάνω παράπονα που τα αναφέρεις εδώ, όλα πρέπει να λέγονται όπως είπες, θα προτιμούσα να μου είχες κάνει και ένα τηλέφωνο να μου εκφράσεις τα όποια παράπονα, τέλος πάντων σημεία των καιρών είναι αυτά, νάσαι καλά, καλό βράδυ.

Αυτά είναι τα Bell οι δίσκοι και οι αντάπτορες που ταλαιπώρησα τον Κώστα χωρίς να το επιδιώξω, ο οποίος Κώστας σαν τεχνικός μπορεί να κατανοήσει ότι λάθη γίνονται άθελα και επέδειξε στωϊκότητα γιατί γνωρίζει από τα λάθη της μουτζούρας και καταλαβαίνει ότι ορισμένα πράγματα δεν γίνονται με διπλό κλίκ, ευχαριστώ Κώστα για την υπομονή και συγγνώμη.

ΥΓ/ Αυτό που με παραξενεύει Πάρι είναι η τιμωρητική σου διάθεση για την καθυστέρηση λίγων ημερών χωρίς να αναφέρεις όλες τις λεπτομέρειες, πχ όταν ειδοποίησα να έρθει ο Κώστας για την δοκιμή δεν μπορούσε και ήρθε 2ή3 ημέρες μετά πράγμα φυσικό γιατί απλά δεν μπορούσε, με στήνεις στον τοίχο γιατί καθυστέρησα, υπάρχουν και άλλες δουλειές που τρέχουν και η μια συνδέεται με την επόμενη, σε όλους μας συμβαίνουν και αναποδιές και καθυστερούμε.
Θα σε δικαιολογούσα αν είχες παράπονα από την συμπεριφορά μου, από την ποιότητα της δουλειάς ή από κάτι που υποσχέθηκα και δεν το έκανα, επειδή δεν είμαι γραμμένος και δεν μπαίνω σε όλα τα φόρα αν με εκθέσης και αλλού θα ήθελα να με ειδοποιήσης σε πιό φόρουμ θα παραπονεθείς ώστε να μπορέσω να υπερασπιστώ τον εαυτό μου, μια καθυστέρηση έτυχε και έγινε και όχι κανένα έγκλημα καθωσιώσεως, όπως είπες να λέμε και τα καλά και τα κακά.

Τιμωρητικη διαθεση ειναι τα παραπονα?
Θα μπορουσε να ειχε γινει μια πολυ ωραια παρουσιαση (και εδω αλλα και στο φορουμ με τα οπελ)χωρις παραπονα αν δεν υπηρχαν...Θα την κανω μολις ολοκληρωθει το προτζεκτ και φυγει το αμαξι απο το συνεργειο ετοιμο..Αλλα εχω μαθει να λεω και τα καλα και τα κακα.


[/b]
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ParisMcridis (paris)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4(16v) & 207rc II

Ένταξη: 26 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 979

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Οκτ 2015, 10:00:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

0.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την ParisMcridis στις Δευ 26 Οκτ 2015, 12:26:52, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
21 quadra (Παναγιώτης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (8V)

Ένταξη: 13 Οκτ 2011
Δημοσιεύσεις: 93
Τόπος: Mεταμόρφωση

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Οκτ 2015, 10:24:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ParisMcridis έγραψε:
nido έγραψε:
Αν ασχολείσαι συστηματικά με τέτοιες κατασκευές καλό είναι να έχεις υπόψη σου ότι οι χρόνοι δεν είναι καθόλου στάνταρ. Αφενός δεν κάθεται και περιμένει εσένα ή εμένα να του πάμε δουλειά ο Παναγιώτης για να σηκωθεί από τον καναπέ του, και τρέχει ένα σωρό άλλα projects παράλληλα οπότε εξαρτάται σε τι περίοδο θα τον πετύχεις, αφετέρου το πόσο γρήγορα θα σχεδιαστεί και θα φτιαχτεί μια λύση έχει να κάνει με ένα κάρο άλλα πράγματα: Πιάσε μέτρα τα όλα μόνος σου μια φορά, βρες τα νούμερα που σου λείπουν, κάνε τους υπολογισμούς και πήγαινέ του έτοιμα κατασκευαστικά σχέδια, και θα καταλάβεις πόσο "ψεκάστε-σκουπίστε-τελειώσατε" είναι η όλη φάση.



Κοιτα εγω ειμαι στο σταδιο που μπορω να καταλαβω τι οφσετ εχει ο δισκος τι επιφανεια τακακι χρειαζεται και τι οφσετ ζαντα πρεπει να εχεις για να χωρεσει η οποια δαγκανα.Δεν εχω φτιαξει εγω ανταπτορες πχ.
Ανεφερα μονο για τους ανταπτορες που δεδομενου οτι εχει δισκο δεν ειναι κατι δυσκολο να γινει...αυτο εχω δει αυτο αναφερω.


ΟΚ Πάρι κατάλαβα, όλα με το μάτι πρέπει να γίνονται σύμφωνα με την εμπειρία σου αλλά στην ερώτηση μου δεν απάντησες, γιατί δεν πήγατε εκεί που είναι πολύ καλοί και πολύ γρήγοροι και είσασταν ευχαριστημένοι από τις προηγούμενς δουλειές και ήρθατε σε εμένα ?

Μπορείς να μου απαντήσεις ?

Επίσης να μου μετρήσεις τις ημέρες συνολικά της καθυστέρησης την οποία παραδέχομαι αλλά σε καμμία περίπτωση δεν ήταν μήνας, ούτε 12 δεν είναι, και να φροντίσεις την επόμενη φορά που θα αποφασίσεις να κάνεις παράπονα για κάποιον για οτιδήποτε να είσαι πιο ξεκάθαρος και με περισσότερα στοιχεία, τώρα νομίζω ότι παρασύρθηκες σε υπερβολές, την επόμενη φορά να είσαι προσεκτικότερος και δεν είπα να μην κάνεις παράπονα αλλά να μη λες ανακρίβειες.

Όσο για το τι όφσετ έχει η ζάντα μάλλον ξέχασες ότι ήρθατε αποφασισμένοι να βάλετε και αποστάτες που θέλατε να το αποφύγετε αλλά δεν γινότανε όπως μου λέγατε αλλά με την επιμονή μου και την διόρθωση με το νέο bell τράβηξα στα όρια τον δίσκο μέσα όσο έπερνε οπότε είναι και αυτό μέρος της καθυστέρησης την οποία αντί να μην την αναφέρετε αφού πετύχαμε το ζητούμενο μη τα χώνεις και από πάνω, νάσαι καλά παλικάρι μου, περιμένω την απάντηση σου για την επιλογή μου και επιμένω σε αυτό, γιατί εμένα και όχι τους άλλους που είναι γρήγοροι ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ParisMcridis (paris)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4(16v) & 207rc II

Ένταξη: 26 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 979

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Οκτ 2015, 10:39:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

0.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την ParisMcridis στις Δευ 26 Οκτ 2015, 12:26:28, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
21 quadra (Παναγιώτης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (8V)

Ένταξη: 13 Οκτ 2011
Δημοσιεύσεις: 93
Τόπος: Mεταμόρφωση

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Οκτ 2015, 11:44:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για να δείς ότι όχι μόνο με το μάτι δεν γίνονται οι δουλειές αλλά ούτε με το παχύμετρο, την Παρασκευή που πήγα τα πράγματα στο συνεργείο του λέω του μηχανικού, να τα βάλουμε να δούμε αν είναι όλα ΟΚ, όχι, δεν χρειάζεται μου λέει.

Μόλις έφτασα πίσω την Παρασκευή με πήρε ο μηχανικός και μου είπε ότι πρέπει να πάρω ένα πάσο το πρόσωπο 2mm γιατί πρέπει να πάει η δαγκάνα προς τα έξω, του λέω πήγαινε δίπλα σε ένα τόρνο να σου πάρει αυτά τα 2mm και θα σου τα πληρώσω εγώ, μου λέει ΟΚ αλλά μίλα με τον Κώστα, μίλησα με τον Κώστα και μου λέει εντάξει κανένα πρόβλημα, με παίρνει σήμερα πριν 10΄και μου λέει έχουμε βγάλει το άκρο γιατί θέλει περισσότερο από 3mm φάγωμα ενώ εγώ νόμιζα ότι το είχε πάρει το αμάξι, το σαββάτο γιατί δεν με ενημέρωσαν ότι ακόμα υπάρχει πρόβλημα ?

Και εγώ σε ρωτάω, γιατί ο μηχανικός που είχε εκεί το αμάξι ξηλωμένο και έχει και παχύμετρο και ξέρει να μετράει γιατί τη μια ημέρα λέει 2mm και την άλλη πάνω από 3mm ? Μήπως τελικά είναι δυσκολότερο το θέμα και με έστησες στον τοίχο έτσι για να έχεις κάτι να πείς ?

Εγώ αύριο γιατί σήμερα δεν έχω αμάξι, θα πάω να πάρω το άκρο και όλα ότι χρειάζεται για να τα ταιριάξω με ησυχία και ηρεμία ( ο Κώστας είχε πεί όταν σχεδόν είχαμε τελειώσει ότι θα μπορούσε να μου φέρει ένα άκρο, αν το έλεγε από την αρχή δεν θα υπήρχαν αυτά τα προβλήματα )

Τώρα ο Κώστς φοβάται και έχει δίκιο ότι θα βγεί η δαγκάνα πιο έξω και θα βρεί στη ζάντα, τι να κάνουμε ? Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα, αλλά και πάλι θα το παλαίψω να μη γίνει αυτό, αλλά δεν είναι αυτή η δουλειά πληκτρολόγιο, είναι μέταλλα, είναι διαστάσεις με ακρίβεια στο 0.01mm και είναι φρένα και όχι μια εξάτμιση που τρύπησε, το λάθος μου ήταν ότι το ανέλαβα χωρίς άκρο και προέκυψαν όλα αυτά τα προβλήματα που δεν αρνούμαι να τα διορθώσω.

( να πω εδώ ότι με τα νερά την Παρασκευή έπαθε ζημιά η αντλία των φρένων μου, τα φρένα μου λειτουργούν με ηλεκτρική αντλία υψηλής πίεσης και όχι με σέρβο όπως τα περισσότερα αυτοκίνητα και από την Παρασκευή ψάχνω να βρώ αντλία, βρήκα μια μεταχειρισμένη με 1.500€ και μου υποσχέθηκαν ότι θα μου την φέρουν σήμερα το απόγευμα, έτσι δεν έχω αυτοκίνητο από την παρασκευή το απόγευμα δεν θα το ανέφερα καν αλλά δεν μπορώ να πάω σήμερα στο συνεργείο του Κώστα να πάρω τα πράγματα )

Από αύριο όπως είπα και στον Κώστα θα κάνω αυτό που πρέπει, βλέπεις δεν κρύβομαι και αναλαμβάνω τις ευθύνες μου, εσύ δεν μου έχεις απαντήσει ακόμα γιατί δεν προτιμήσατε τα άλλα γρήγορα και αλάνθαστα μηχανουργεία ?

Δώσε μια απάντηση και μην πετάς τη μπάλα στην εξέδρα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ParisMcridis (paris)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4(16v) & 207rc II

Ένταξη: 26 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 979

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Οκτ 2015, 12:26:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κ Παναγιωτη ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ το μηχανουργείο...το εχω πει 3 φορες.

Συγνωμη που ανεφερα ενα παραπονο βλεπω μονο δεκτο δεν ειναι και παει αλλου το θεμα. οποτε πειτε οτι εκανα λαθος...τα σβηνω ολα....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
21 quadra (Παναγιώτης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (8V)

Ένταξη: 13 Οκτ 2011
Δημοσιεύσεις: 93
Τόπος: Mεταμόρφωση

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Οκτ 2015, 13:09:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ParisMcridis έγραψε:
Κ Παναγιωτη ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ το μηχανουργείο...το εχω πει 3 φορες.

Συγνωμη που ανεφερα ενα παραπονο βλεπω μονο δεκτο δεν ειναι και παει αλλου το θεμα. οποτε πειτε οτι εκανα λαθος...τα σβηνω ολα....


Πάρι κάνε ότι θέλεις κουράσαμε τον κόσμο που μας διαβάζει ο οποίος έχει βγάλει τα συμπεράσματα του, περιμένω από στιγμή σε στιγμή τον Κώστα με τα πράγματα να τα διορθώσω αν και όπου χρειάζεται.

Καλή σου εβδομάδα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Δεκ 2015, 18:05:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nido έγραψε:
Ghost Dog έγραψε:

Εγω προτιμησα το κιτακι με τις CP5100-1034, (που έχουν και dust seals )
Αν το πιασεις στα χερια σου θα παθεις ΣΟK από το ποσο ελαφρια είναι!!!

Καμια σχεση με τις γκουμουτσες του RCC!





Για την ιστορία, η ΜΙΑ μαμά (μαντεμένια) δαγκάνα για τους 283mm δίσκους είναι βαρύτερη απ' όσο είναι δύο CP5100-1034 μαζί (κατά μισό κιλό και κάτι ψιλά).


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Δεκ 2015, 14:01:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Shocked Razz


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Δεκ 2015, 14:36:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η συνολική εξοικονόμηση μη-αναρτώμενης μάζας στο μπροστινό σύστημα μόνο από τα φρένα [με εξαρτήματα made by AP/HiSpec/21_Quadra] φτάνει τα ~7.5 κιλά (συγκεκριμένα ~6 κιλά κέρδος από τις 2 δαγκάνες, συν ~2 κιλά κέρδος από τους καμπανάτους 304x25.4 δίσκους, μείον ~600 γραμμάρια από τις δύο βάσεις από AL 7075-Τ6).

Στο πίσω, με τις μαμά δαγκάνες και με τους μη-αεριζόμενους δίσκους της HiSpec η βελτίωση είναι σχεδόν αμελητέα (λίγο κάτω από 1 κιλό συνολικά).

Φωτο: http://s8.postimg.org/7um9v8klh/FRONT_REAR_INST.jpg


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Σεπ 2016, 10:42:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδες ξερει κανεις ποσο παει ενα σετακι 4πιστονα στο περιπου τοποθετημενα?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Σεπ 2016, 16:22:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

1000-3000 η και παραπάνω αναλόγως σετ απαιτησεων κλπ κλπ...


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Σεπ 2016, 19:41:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θενκ γιου βερυ ματς
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 33, 34, 35
Σελίδα 35 από 35

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2618s (PHP: 83% - SQL: 17%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on