PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Eλατήρια MAD??

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
mafia206 (Γιώργος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 206 1.6 16v stage 2 light...!

Ένταξη: 18 Σεπ 2005
Δημοσιεύσεις: 107
Τόπος: ΙΛΙΣΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 05 Απρ 2006, 22:31:29    Θέμα δημοσίευσης: 206 - Eλατήρια MAD?? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτό τον καιρό είμαι στο ψάξιμο για ελατήρια με την προοπτική να βάλω αργότερα κάποιο καλύτερο αμορτισερ όταν βέβαια τα παίξουν τα μαμά...!Κ βασικά είχα καταλήξει στα H-R μέχρι που μου είπε ένας φίλος ότι αργότερα που θα θέλω ν'αλλάξω αμορτισέρ τα bilstein ή κάτι παρόμοιο είναι μονόδρομος και μου πρότεινε την ρυθμιζόμενη κατά σκληρότητα της OSRAV.

Το θέμα είναι ότι η OSRAV συνεργάζεται με ελατήρια MAD κ όχι με H-R γιατί είναι πολύ μαλακά,έτσι μου είπε να βάλω εξαρχής τα MAD...

Τα έχει δοκιμάσει κανείς τα ελατήρια MAD σε μαμά αμορτισέρ?γνωρίζει κάποιος αν συνργάζονται σωστά και αν λειτουργεί η ανάρτηση??Φοβάμαι μήπως λόγω μεγαλύτερης σκληρότητας των MAD από τα H-R δεν έχει την δύναμη το μαμά αμορτισέρ να λειτουργήσει σωστά...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mafia206 (Γιώργος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 206 1.6 16v stage 2 light...!

Ένταξη: 18 Σεπ 2005
Δημοσιεύσεις: 107
Τόπος: ΙΛΙΣΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 05 Απρ 2006, 22:35:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να διορθώσω κάτι...τα ρυθμιζόμενα της OSRAV αν δεν κάνω λάθος είναι σε ύψος και όχι σε σκληρότητα.Αν κάνω λάθος διορθώστε με...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 06 Απρ 2006, 00:10:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

...σε σκληρότητα. Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
DIMCHRI (ΔΗΜΗΤΡΗΣ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


406 coupe 2.2 2005

Ένταξη: 31 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 1684
Τόπος: Νικαια city

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 06 Απρ 2006, 15:43:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mafia206 έγραψε:
Να διορθώσω κάτι...τα ρυθμιζόμενα της OSRAV αν δεν κάνω λάθος είναι σε ύψος και όχι σε σκληρότητα.Αν κάνω λάθος διορθώστε με...


άκου άρχηγε.

επιεδή έχω βάλει το σετ που λες με h&r ελατήριο θα σου πω ότι συνεργάζεται, ά ψ ο γ α !!!!!!

αυτός που φέρνει τα osrav όμως δεν φέρνει και τα h&r... Wink

φέρνει τα mad.

άμα στείλεις ένα ε-μαιλ στην osrav στην Ιταλία και τους πεις τι σου προτείνουν για ελατήριο θα δεις ότι δεν προτείνουν ντε και καλά mad. Wink


PS FERRIES
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 06 Απρ 2006, 15:45:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nod Thumb right


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
mafia206 (Γιώργος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 206 1.6 16v stage 2 light...!

Ένταξη: 18 Σεπ 2005
Δημοσιεύσεις: 107
Τόπος: ΙΛΙΣΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 06 Απρ 2006, 19:26:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DIMCHRI έγραψε:
mafia206 έγραψε:
Να διορθώσω κάτι...τα ρυθμιζόμενα της OSRAV αν δεν κάνω λάθος είναι σε ύψος και όχι σε σκληρότητα.Αν κάνω λάθος διορθώστε με...


άκου άρχηγε.

επιεδή έχω βάλει το σετ που λες με h&r ελατήριο θα σου πω ότι συνεργάζεται, ά ψ ο γ α !!!!!!

αυτός που φέρνει τα osrav όμως δεν φέρνει και τα h&r... Wink

φέρνει τα mad.

άμα στείλεις ένα ε-μαιλ στην osrav στην Ιταλία και τους πεις τι σου προτείνουν για ελατήριο θα δεις ότι δεν προτείνουν ντε και καλά mad. Wink



A,ώστε ετσι...Χμ,αυτό δεν το ήξερα.Πολύ χρήσιμη πληροφορία!Έστω ότι έχουν έτσι τα πράγματα ποιά η διαφορά αν επιλέξω τα MAD από τα H-R??Γιατί αν δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά στον τρόπο λειτουργίας της ανάρτησης,δηλ τα ελατήρια με τα μαμά αμορτισέρ,τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.Ποιό πολύ με ενδιαφέρει η απόδοση της ανάρτησης όταν θα συνεργάζονται με τα μαμά αμορτισέρ (π.χ αν είναι πιο σκληρά τα MAD),δεν θέλω να χαλάσει η λειτουργία της...

Οταν με το καλό αλλάξω τα μαμά αμορτισέρ με τα OSRAV τότε νομίζω ότι είτε τα δουλέυεις με H-R είτε με MAD πάνω κάτω την ίδια απόδοση θα έχουν,νομίζω??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 06 Απρ 2006, 19:37:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

...νομίζεις...
βασικά όλα σχετικά είναι...
...και βασικά έχει να κάνει με το πόσο σχετικός είσαι εσύ και αν μπορείς να καταλάβεις πότε μια ανάρτηση δουλευει καλά, πότε όχι και αν (ίσως) μπορείς να την βελτιώσεις με κάποιο τρόπο (και ποιος) είναι αυτός.

Άρα καταλήγεις ότι το πιο πιθανό είναι με την 1η να μην βρεις αυτό που πραγματικά θέλεις (γιατί τελικά ούτε εσύ ο ίδιος είσαι σίγουρος για το τι είναι αυτό).

Αυτό που σου είπε ο DIMCHRI ποιο πάνω είναι αρκετά ενδιαφέρον μιας και το έχει δοκιμάσει.

Μια λύση είναι να βρούμε πόσες λίμπρες είναι το HR και πόσες το MAD και μετά να συγκρίνουμε.

Πάντως η λύση osrav/HR -3cm δουλεύει και τα HR κάνουν για "πρόχειρα" με τα μαμά αμορτισερ (μέχρι τα μαμα αμορτισερ να χαλάσουν) Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
DIMCHRI (ΔΗΜΗΤΡΗΣ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


406 coupe 2.2 2005

Ένταξη: 31 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 1684
Τόπος: Νικαια city

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 06 Απρ 2006, 21:33:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

έχω προσπαθήσει να αναλύσω με όσο καλύτερο τρόπο μπορώ σε άλλο τόπικ τις εντυπώσεις μου για τα osrav με h&r.

πάντως έχω ξαναπεί ότι όταν αλλάζεις αμορτισέρ και βάζεις ένα αφτερ μαρκετ, πρέπει οποσδήποτε να βάλεις ρυθμιζόμενο. ώστε να το φέρεις όσο γίνεται στα γούστα σου.


το καλό με τα osrav έιναι ότι ρυθμίζονται χωρίς να τα βγάλεις από πάνω !!! Wink


PS FERRIES
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1063s (PHP: 74% - SQL: 26%) - SQL queries: 19 - GZIP enabled - Debug on