PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων...

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
kanelj (Γιαννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


PEUGEOT 206 1.6 8v rallye 109+ ?

Ένταξη: 27 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 2206
Τόπος: Γαλατσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 28 Νοέ 2004, 23:54:50    Θέμα δημοσίευσης: 206 - Αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ετυχε πριν λιγες μερες να μπω σε ενα 206cc το οποιο ηταν με αυτοματο κιβωτιο ταχυτητων...
Επειδη δεν εχω οδηγησει ποτε καποιο αυτοματο (...αν και ειχαμε στην οικογενεια ενα civic αυτοματο παλαιοτερα...)μπορει να εξηγησει καποιος την νοοτροπια του?
Ποσες και ποιες ειναι οι θεσεις που μπορεις να επλεξεις στον επιλογεα ταχυτητων και τι συμβαινει στην καθε θεση?


www.secret-rooms.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
nickzotos (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 1400 (8V) ΧΤ 2001

Ένταξη: 07 Ιούν 2004
Δημοσιεύσεις: 824
Τόπος: ΝΙΚΑΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Νοέ 2004, 00:11:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ευκολα!
1) η "ταχυτητα" 1 ειναι για να παρκαρεις,ανηφορες..κτλπ
2)το D ειναι για κανονικη χρηση (με αυτο κινεισε κανονικα παντου)(drive)
3) το R ειναι κλασικα η οπισθεν
4)αν ειχε και S (ειχα οδηγησει ενα 206 auto και το ειχε) ειναι για σπορ οδηγηση(Spor) απο οτι ξερω αλλαζει τις σχεσεις του κιβωτιου και το αυτοκινητο βγαζει τον λεοντα που κριβει μεσα του...
5)το P ειναι κατι σαν "χειροφρενο" οταν σταματας το βαζεις και δεν παει πουθενα σαν να εχει ταχυτητα μεσα!(Parking)

Ελπιζω να βοηθεισα καθολου...








http://www.quad-atv.gr

Ο,ΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ, ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
kanelj (Γιαννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


PEUGEOT 206 1.6 8v rallye 109+ ?

Ένταξη: 27 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 2206
Τόπος: Γαλατσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Νοέ 2004, 00:25:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

βοηθησες πολυ Exclamation
και κατι αλλο:
δεν μπορω να καταλαβω την νοοτροπια!
με το χειροκινητο αλλαζεις ταχυτητες οταν ανεβαινουν οι στροφες.
Σε αυτη την περιπτωση τι γινεται Question
ειναι σαν να εχει μια ταχυτητα?αποκλειεται Exclamation
Πχ:
αν εισαι σε φαναρι και πας να ξεκινησεις.Ας πουμε με τα λεγομενα σου οτι βαζουμε στον επιλογεα την D θεση ξεκινας και πας μεχρι τα 200 ????
Δηλαδη ανεβαζει στροφες και ειναι σαν να αλλαζει μονο του ταχυτητες Question Question Question
μου φαινεται λιγο περιεργο αυτο!
(δεν ξερω αν ακουγονται χαζα αυτα που ρωταω αλλα δεν εχω ιδεα με το θεμα αυτο και θα ηθελα να μαθω)


www.secret-rooms.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Νοέ 2004, 10:00:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το αυτοματο κιβωτιο διαθετει "εγκεφαλο" ο οποιος "προσπαθει" να καταλαβει τι θελει να κανει ο δοηγος και αλλαζει ταχυτητες μονο του, με βασει τον προγραμματισμο που εχει απο το εργοστασια.
Αναλογα με την θεση του επιλογεα μπαινει και στο αντιστοιχο προγραμμα λειτουργιας.
Καταρχην δεν υπαρχει πεταλ συμπλεκτη.
Υπάρχει μονο γκαζι και φρενο.
Οταν οδηγεις υπο φυσιολογικες συνθηκες η διαδικασια ειναι πολυ απλη:
Εισαι σταματημενος στο φαναρι και πατας το φρενο. Για να ξεκινησεις απλα πατας το γκαζι.
Ο επιλογεας ειναι στο D.
Καθως ανεβαινουν οι στροφες το αυτοκινητο επιταχυνει και αναλογα με το που ειναι ρυθμισμενο απο το εγροστασιο το κιβωτιο αλλαζει σχεση, πχ στις 4500. Οσο πατας το γκαζι το αυτοκινητο επιταχυνει ανεβαζει ταχυτητα και συνεχιζει (αυτοματο cc δεν νομιζω να διακοσαριζει παντως...)
Για το φρεναρισμα δεν μπορεις να "κατεβασεις ταχυτητας".
Απλα φρεναρεις και το κιβωτιο κατεβαζει μονο του.
Σε περιπτωση αποτομης εκκινησης τοτε η αλλαγη γινεται σε πιο υψηλες στροφες πχ 5500 ή 6000, οπως επισης και σε περιπτωση πρεοσπερασης.
Επισης στην προσπεραση αν πχ εισαι με 4 και 80km/h πατας τερμα το γκαζι το κιβωτιο κανει το λεγομενο kick down κατεβαζει 3 και επιταχυνει.
Το προβλημα των αυτοματων κιβωτιων ειναι κυριως η αποκριση διοτι καθυστερουν στις αλλαγες ή δεν "κρατουν" (μια ταχυτητα σε συγκεκριμενο αριθμο στροφων οπως κανουμε εμεις με το χειροκινητο κιβωτιο, πχ σε απανοτο στροφιλικι με 2α σχεδον σπασμενη στις 6300 και οριακη προσφυση.... (δεν αναφερομαι προφανως σε αυτοματα κιβωτια της ferrari ή της porsche κλπ εξωτικων αυτοκινητων διοτι εχουν τελειως διαφορετικη φιλοσοφια κατασκευης...)
Πλεον τα περισσοτερα αυτοματα κιβωτιο ειναι ημιαυτοματα επιτρεπουν δηλαδη την χειροκινητη αλλαγη ταχυτητων (παλι χωρις πεταλ συμπλεκτη) αν αυτην γινεται μεσα στα ορισμενα απο τον κατασκευαστη ορια στροφων.
Wink Idea Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την MEMsound στις Δευ 29 Νοέ 2004, 10:25:52, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Kouzman (Yiannis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 CC RG

Ένταξη: 26 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 710
Τόπος: Piraeus, Nea Smyrni, NYC

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Νοέ 2004, 10:03:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

θα σου πω για αυτοματα που εχω οδηγησει τessera της οικογενειας... (jaguar x type 2.5, Mercedes ML320, Pontiac Gran Prix wide body, mercedes 190 E 2.3)

η ενοια του αυτοματου κιβωτιου ειναι οτι εσυ εχεις μονο γκαζι φρενο και πας... το αυτοκινητο αναλαμβανει να αλλαζει ταχυτητες μονο του αναλογα τις ενδειξεις που παιρνει απο τους αισθητηρες...
σε απλη κινηση εχοντας το D το αμαξι ενεργοποιει τις ταχυτητες με τη σειρα ξεκινοντας π.χ. απο φαναρι, πατωντας το γκαζι ανεβαζει διαδοχικα ταχυτητες κρατωντας το μοτερ στις ροπες του... σε περιπτωση που χρειαστει να επιταγχυνει πιο γρηγορα απλα πατας το γκαζι βαθια και αποτομα (σε καποιες περιπτωσεις) και το κιβωτιο κατεβαζει μια ή και περισσοτερες ταχυτητες ωστε να επιταχυνει οσο γρηγορατερα γινεται...

Σε καποια κιβωτια οπως αναφερθηκε υπαρχει η επιλογη S οπου ενεργοποιει πιο γρηγορο προγραμμα στο κιβωτιο και κανει τις αλλαγες πιο γρηγορα και αλλαζει στον κοφτη... Μερικα κιβωτια σου δινουν και αλλες επιλογες οπως π.χ. το τζιπ που στο D μπορεις να το κανεις σειριακο, αλλαζοντας τις ταχυτητες με την μετακινηση του επιλογεα ξεδια και αριστερα (κατεβασμα - ανεβασμα)...

Τα αυτοματα κιβωτια σε μεγαλα αυτοκινητα ειναι πολυ χλιδη και ανετα μιας και συμπεριφερονται αψογα. Το μεγαλο τους μειονεκτημα ειναι οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο για σπορ οδηγηση (εκτος απο φαναρι) μιας και παρουσιαζονται διαφορα μειονεκτηματα του στυλ... μπαινω σε στροφη, κατεβαζω, ξεκινω αναποδα τιμονια και ελεγχω με γκαζι και ξαφνικα το κιβωτιο ανεβαζει... αποτελεσμα ενα μεγαλοπρεπες τετακε... Laughing Laughing





2006 Wicked White Mitsubishi Evolution IX GSR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nickzotos (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 1400 (8V) ΧΤ 2001

Ένταξη: 07 Ιούν 2004
Δημοσιεύσεις: 824
Τόπος: ΝΙΚΑΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Νοέ 2004, 11:43:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πιστευω παντως πως ενα αυτοματο-σειριακο ειναι τελειο...!
ποσες φορες δεν βαριεστι τον συμπλεκτη στην κινηση...βαλε πρωτη,ξαναβγαλτει!ενο με το αυτοματο τελειωσε...και οταν θες παιχνιδια παιζεις με το σειριακο....(η μητερα ενος φιλου μου εχει punto με σειριακο...σαν τρελος ψαχνω ευκαιρια να το παρω....χεχεχεχε!)
Τι λετε;Εχω αδικο;Ακουω αποψεις;

ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ VS ΣΕΙΡΙΑΚΟ!








http://www.quad-atv.gr

Ο,ΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ, ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Νοέ 2004, 12:37:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι ναι παρτο και πηγαινε στο κεντρο για ψωνια.
Ιδανικο!
Παρτο και πηγαινε Χαλκιδα για καφε.
Ιδανικο!
Αλλα ΜΗΝ το παρεις για να κανεις καμια αναβαση γιατι ειναι ΙΔΑΝΙΚΟ για ΤΟΥΜΠΕΣ! Shocked
Το σειριακο του Punto ΔΕΝ ειναι το σειριακο της Μ3 ή της 360F1!
Κοντα στο σπιτι μου πριν 2 χρονια μαζεψα απο ενα γκρεμο 2 παλικαρια που επαιζαν με ενα punto elx 85 αυτοματο της μαμας του ενος...
Δεν ειναι για τετοια. Exclamation Exclamation


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Kouzman (Yiannis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 CC RG

Ένταξη: 26 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 710
Τόπος: Piraeus, Nea Smyrni, NYC

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Νοέ 2004, 12:52:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλα λεει ο memsound... τα μικρα που κυκλοφορουν εδω δεν εχουν σχεση με τα αυτοματα-σειριακατων υπεραυτοκινητων που ανεφερες...
εδω και το smart θεωρειται σειριακο αυτοματο, αλλα αν αλλαξεις ταχυτητα για να παρει την επομενη περιμενεις και περιμενεις και περιμενεις... Wink





2006 Wicked White Mitsubishi Evolution IX GSR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
DIMCHRI (ΔΗΜΗΤΡΗΣ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


406 coupe 2.2 2005

Ένταξη: 31 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 1684
Τόπος: Νικαια city

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Νοέ 2004, 15:13:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound. έγραψε:
Ναι ναι παρτο και πηγαινε στο κεντρο για ψωνια.
Ιδανικο!
Παρτο και πηγαινε Χαλκιδα για καφε.
Ιδανικο!
Αλλα ΜΗΝ το παρεις για να κανεις καμια αναβαση γιατι ειναι ΙΔΑΝΙΚΟ για ΤΟΥΜΠΕΣ! Shocked
Το σειριακο του Punto ΔΕΝ ειναι το σειριακο της Μ3 ή της 360F1!
Κοντα στο σπιτι μου πριν 2 χρονια μαζεψα απο ενα γκρεμο 2 παλικαρια που επαιζαν με ενα punto elx 85 αυτοματο της μαμας του ενος...
Δεν ειναι για τετοια. Exclamation Exclamation


τα αυτόματα των audi, bmw κτλ είναι πολύ καλα και στην σειριακή λειτουργεία.
πάντως εάν το αμάξι έχει δυναμη το προτιμώ αυτόματο.
Ο αδελφός μου έχει το saab 9.3 aero (αυτό με τα 205 αλογα) και μπορώ να πω ότι σχεδόν δεν το χρειάζεσαι ποτέ το χειροκίνητο.
Και απόκριση έχει και αμεσότητα έχει και στις ρεπριζ απλά δεν παίζεται.
Γενικά τα καινούργια αυτόματα είναι παντού σε εκκινήσεις-ρεπρίζ ποιό γρήγορα από τα αντίστοιχα συμβατικά.
Δηλαδή με τις ίδιες στροφές, στον κινητήρα φεύγει πάντα ποιό γρήγορα από το συμβατικο.
το συμβατικό για να ξεκινήσεις πολύ γρήγορα πρέπει να το πηγαίνεις στον κόφτη.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Νοέ 2004, 19:02:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DIMCHRI έγραψε:


τα αυτόματα των audi, bmw κτλ είναι πολύ καλα και στην σειριακή λειτουργεία.
πάντως εάν το αμάξι έχει δυναμη το προτιμώ αυτόματο.
Ο αδελφός μου έχει το saab 9.3 aero (αυτό με τα 205 αλογα) και μπορώ να πω ότι σχεδόν δεν το χρειάζεσαι ποτέ το χειροκίνητο.
Και απόκριση έχει και αμεσότητα έχει και στις ρεπριζ απλά δεν παίζεται.
Γενικά τα καινούργια αυτόματα είναι παντού σε εκκινήσεις-ρεπρίζ ποιό γρήγορα από τα αντίστοιχα συμβατικά.
Δηλαδή με τις ίδιες στροφές, στον κινητήρα φεύγει πάντα ποιό γρήγορα από το συμβατικο.
το συμβατικό για να ξεκινήσεις πολύ γρήγορα πρέπει να το πηγαίνεις στον κόφτη.


Πολυ πιθανο να ισχυει αυτο σε αυτοκινητο μεγαλου κιβισμου, απο 2000 κιβικα και πανω, με σεβαστη υποδυναμη αλλα κυριως σεβαστη ροπη ωστε να ειναι ελαστικος ο κινητηρας τους.
Τοτε το αυτοματο κιβωτιο μπορει να επιλεξει πιο ανετα την καταλληλη σχεση.
Δεν ισχυει το ιδιο ομως και με του μικροτερου κιβισμου αυτοκινητα.
Προς το παρον τουλαχιστον υπαρχουν περιορισμοι ροπης/ισχυος αλλα και κοστους κατασκευης.
Ειναι προφανες πως στο μελλον θα δουμε αυτοματα κιβωτια με πολυ καλυτερα χαρακτηριστικα και σε πιο μικρα αυτοκινητα.


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
ultra-one (Χάρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 GTi 2004 Blue Recife :)

Ένταξη: 13 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 1792
Τόπος: Αθήνα Κέντρο Σταθμός Λαρίσης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Νοέ 2004, 22:34:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η μάνα μου έχει 307 1.6 με σειριακό κιβώτιο

Υπερ:
-Τέλειο στην αυτόματη λειτουργία στην πόλη.
-Δεν βαριέσαι να οδηγείς σε μποτιλιάρισμα και σταμάτα-ξεκίνα.
-Ως αυτόματο, δεν αφήνει το αυτοκίνητο να πάει πίσω όταν είσαι σταματημένος σε ανηφόρα.
-Στη σειριακή λειτουργία είναι γρήγορο στις αλλαγές από 2α σε 3η και 3η σε 4η και ανάποδα. Όταν οδηγείς σε δρόμο με στροφές και αλλάζεις συνέχεια μεταξύ 2ας και 3ης είναι μια χαρά! Laughing

Κατά:
-ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ αργό στην αλλαγή από 1η σε 2α! (ίσως 2 δευτερόλεπτα και βάλε). Στο αυτόματο δεν ενοχλεί τόσο αλλά στο σειριακό σου σπάει τα νεύρα διότι το αυτοκίνητο κτυπάει κόφτη μέχρι να αποφασίσει το κιβώτιο να αλλάξει από 1η σε 2α!
-Το αυτοκίνητο ξεκινάει από στάση σαν ποδήλατο. (0-100 σε >14.6")
-Μόνο 4 ταχύτητες
-Καίει περισσότερη βενζίνη από το 5τάχυτο χειροκίνητο.


Επιτέλους το 206 μου άρχισε να γίνεται αυτοκίνητο Twisted evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
DIMCHRI (ΔΗΜΗΤΡΗΣ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


406 coupe 2.2 2005

Ένταξη: 31 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 1684
Τόπος: Νικαια city

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Νοέ 2004, 23:01:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ultra-one έγραψε:
Η μάνα μου έχει 307 1.6 με σειριακό κιβώτιο

Υπερ:
-Τέλειο στην αυτόματη λειτουργία στην πόλη.
-Δεν βαριέσαι να οδηγείς σε μποτιλιάρισμα και σταμάτα-ξεκίνα.
-Ως αυτόματο, δεν αφήνει το αυτοκίνητο να πάει πίσω όταν είσαι σταματημένος σε ανηφόρα.
-Στη σειριακή λειτουργία είναι γρήγορο στις αλλαγές από 2α σε 3η και 3η σε 4η και ανάποδα. Όταν οδηγείς σε δρόμο με στροφές και αλλάζεις συνέχεια μεταξύ 2ας και 3ης είναι μια χαρά! Laughing

Κατά:
-ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ αργό στην αλλαγή από 1η σε 2α! (ίσως 2 δευτερόλεπτα και βάλε). Στο αυτόματο δεν ενοχλεί τόσο αλλά στο σειριακό σου σπάει τα νεύρα διότι το αυτοκίνητο κτυπάει κόφτη μέχρι να αποφασίσει το κιβώτιο να αλλάξει από 1η σε 2α!
-Το αυτοκίνητο ξεκινάει από στάση σαν ποδήλατο. (0-100 σε >14.6")
-Μόνο 4 ταχύτητες
-Καίει περισσότερη βενζίνη από το 5τάχυτο χειροκίνητο.


πάντως αν είχε ίππους θα ήταν πολύ καλό. γενικά ισχύει αυτό που λέω παραπάνω. αυτοκινητα με πολύ δυναμη το σηκώνουν το αυτόματο. είναι ιδανικό για τα turbo
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
harist (ΧΑΡΗΣ)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


206 QuiKSilveR Special Edition

Ένταξη: 22 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 71
Τόπος: Home Of The Brave, Land Of The Free.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 30 Νοέ 2004, 00:18:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
θα σου πω για αυτοματα που εχω οδηγησει τessera της οικογενειας... (jaguar x type 2.5, Mercedes ML320, Pontiac Gran Prix wide body, mercedes 190 E 2.3)



Θα ηθελα να ημουν και εγω μελος αυτης της οικογενειας!!! Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy


VENI, VIDI, VICI.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
DIMCHRI (ΔΗΜΗΤΡΗΣ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


406 coupe 2.2 2005

Ένταξη: 31 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 1684
Τόπος: Νικαια city

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 30 Νοέ 2004, 09:23:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

harist έγραψε:
Παράθεση:
θα σου πω για αυτοματα που εχω οδηγησει τessera της οικογενειας... (jaguar x type 2.5, Mercedes ML320, Pontiac Gran Prix wide body, mercedes 190 E 2.3)



Θα ηθελα να ημουν και εγω μελος αυτης της οικογενειας!!! Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy



και εγώ βέβαια.

Κουζμαν μήπως θέλετε, να με υιοθετήσεται ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ultra-one (Χάρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 GTi 2004 Blue Recife :)

Ένταξη: 13 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 1792
Τόπος: Αθήνα Κέντρο Σταθμός Λαρίσης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 30 Νοέ 2004, 16:08:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DIMCHRI έγραψε:
harist έγραψε:
Παράθεση:
θα σου πω για αυτοματα που εχω οδηγησει τessera της οικογενειας... (jaguar x type 2.5, Mercedes ML320, Pontiac Gran Prix wide body, mercedes 190 E 2.3)



Θα ηθελα να ημουν και εγω μελος αυτης της οικογενειας!!! Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy



και εγώ βέβαια.

Κουζμαν μήπως θέλετε, να με υιοθετήσεται ?



Και μένα και μένα!!! Laughing


Επιτέλους το 206 μου άρχισε να γίνεται αυτοκίνητο Twisted evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Touristas (Αργύρης)
Τεχνικός Σύμβουλος


Peugeot Geopolis RS 300

Ένταξη: 15 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 3273
Τόπος: Νικαια-Περιστέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 30 Νοέ 2004, 17:07:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και κάτι ακόμα για τα σύγχρονα Α.Κ.Τ !!
Μαθαίνουν των τρόπο οδήγησης και προσαρμόζουν την λειτουργία τους για αυτό και λέγονται αυτοπροσαρμοζομενα !
Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Kouzman (Yiannis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 CC RG

Ένταξη: 26 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 710
Τόπος: Piraeus, Nea Smyrni, NYC

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 30 Νοέ 2004, 17:54:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

για να μην παρεξηγουμαι... αυτα ειναι αυτοκινητα της αραβωνιαστικιας μου και των πεθερικων μου και του αδερφου της. Ολα με εξαιρεση το 190Ε βρισκονται New York, οπου παω το αλλο σαββατο για διακοπες...

Εκει κατ'εξοχην οδηγουν αυτοματα, γι αυτο ειναι και κακοι οδηγοι οι περισσοτεροι, αλλα με τους δρομους τους και την κινηση τους το αυτοματο ειναι οτι καλυτερο. Φυσικα εκει ολα τα αμαξια εχουν κυβικα και το αυτοματο δεν πειραζει.

μολις γυρισω θα σας πω εμπειρια και με το tiptronic του touareg (το εχουν κατι ξαδερφια) που για μενα ειναι απο τα καλυτερα αυτοματα κιβωτια που κυκλοφορουν αυτη τη στιγμη και ειναι και εξαρια...

Επισης δεν θα εχω την τρομακτικη εμπειρια να βολταρω ενα Chevy Nova με 7.5 λιτρα οκτακυλινδρο και 690 αλογα ατμοσφαιρα με ενα ντραγκστεραδικο σασμαν με pro-shifter που του τα σκας καρφωτα τις ταχυτητες γιατι παει για rebuilt (αυτο το εχει ο πατερας της κουμπαρας μας που ειναι χομπιστας και το φτιαχνει τελειως μονος του... Razz Razz Razz Razz Laughing Laughing Laughing

οριστε και φωτο του τερατος...






2006 Wicked White Mitsubishi Evolution IX GSR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
DIMCHRI (ΔΗΜΗΤΡΗΣ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


406 coupe 2.2 2005

Ένταξη: 31 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 1684
Τόπος: Νικαια city

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 30 Νοέ 2004, 22:54:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kouzman έγραψε:
για να μην παρεξηγουμαι... αυτα ειναι αυτοκινητα της αραβωνιαστικιας μου και των πεθερικων μου και του αδερφου της. Ολα με εξαιρεση το 190Ε βρισκονται New York, οπου παω το αλλο σαββατο για διακοπες...

Εκει κατ'εξοχην οδηγουν αυτοματα, γι αυτο ειναι και κακοι οδηγοι οι περισσοτεροι, αλλα με τους δρομους τους και την κινηση τους το αυτοματο ειναι οτι καλυτερο. Φυσικα εκει ολα τα αμαξια εχουν κυβικα και το αυτοματο δεν πειραζει.

μολις γυρισω θα σας πω εμπειρια και με το tiptronic του touareg (το εχουν κατι ξαδερφια) που για μενα ειναι απο τα καλυτερα αυτοματα κιβωτια που κυκλοφορουν αυτη τη στιγμη και ειναι και εξαρια...

Επισης δεν θα εχω την τρομακτικη εμπειρια να βολταρω ενα Chevy Nova με 7.5 λιτρα οκτακυλινδρο και 690 αλογα ατμοσφαιρα με ενα ντραγκστεραδικο σασμαν με pro-shifter που του τα σκας καρφωτα τις ταχυτητες γιατι παει για rebuilt (αυτο το εχει ο πατερας της κουμπαρας μας που ειναι χομπιστας και το φτιαχνει τελειως μονος του... Razz Razz Razz Razz Laughing Laughing Laughing


ας με υιοθετήσει η αραβωνιαστικιά σου τότε !!!
Κουνιαδάκι μου !!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
kanelj (Γιαννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


PEUGEOT 206 1.6 8v rallye 109+ ?

Ένταξη: 27 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 2206
Τόπος: Γαλατσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 01 Δεκ 2004, 01:19:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις Exclamation
κατατοπιστηκα πληρως Exclamation


www.secret-rooms.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1814s (PHP: 81% - SQL: 19%) - SQL queries: 19 - GZIP enabled - Debug on