PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

ΓΕΝΙΚΑ - Αλυσίδες ή χιονολάστιχα ή χειμερινα ελαστικά
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
geo1st487 (Γιώργος)
Μέλος
Μέλος


206 ΧΤ 1.4 16V 90hp

Ένταξη: 04 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 151

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Νοέ 2004, 21:34:16    Θέμα δημοσίευσης: ΓΕΝΙΚΑ - Αλυσίδες ή χιονολάστιχα ή χειμερινα ελαστικά Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υπαρχουν ελαστικα που να μη γλυστρανε στον παγο; Αν ναι ποσο κοστιζουν;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Recifees (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 BlueBird 1.600.000 κεκ

Ένταξη: 07 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 491

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Νοέ 2004, 22:06:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λαστιχα τέτοια μόνο με καρφιά ,διατίθενται σε βόρειες χώρες απο τιμές Rolling eyes αλλά Ελλάδα δεν νομίζω


Με την ρόδα στον αέρα ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 27 Νοέ 2004, 01:54:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όταν λέμε καρφιά όπως είπε ο φίλτατος Γιάννης, μη φανταστείς τίποτα ταβανόπροκες 45άρες, φαντάσου κάτι σαν λάστιχο με πινέζες στο πέλμα του Wink



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
gavanas (Γιώργος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 XS 1.6 2003

Ένταξη: 24 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 219
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 27 Νοέ 2004, 17:12:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα καρφιά έχουν απαγορευτεί καιρό τώρα. Για μια πρώτη επαφή με τα συγκεκριμένα λάστιχα, διαβάστε λίγο εδώ http://www.tirerack.com/winter/index.jsp
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 27 Νοέ 2004, 21:12:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

υπαρχουν ελαστικα mud&snow που ειναι για χιονι-λασπη και ειναι πολυ διαδεδομενα στα τζιπ αλλα δεν ξερω αν υπαρχουν σε ...ασφαλτινες διαστασεις .
αυτα ειναι οτι πι νομιμο μπορεις να βαλεις...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Voulis (Βασίλης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206 XS 1.4 16V

Ένταξη: 26 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 20
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 10 Δεκ 2004, 12:45:34    Θέμα δημοσίευσης: Χειμερινά λάστιχα Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σκέφτομαι να βάλω χειμερινά M+S στο xs 1.4 16v μου. Ο λαστιχάς μου πρότεινε 14άρια 185/55. Εναλλακτικά πιο φθηνή λύση 2 15άρια 195/55 μόνο μπροστά.
Θα ήθελα να μου πει κάποιος εντυπώσεις αν φοράει, τί διάσταση, τί συμπεριφορά και διαφορά είδε στο δρόμο.
Από τιμή τα πιο φθηνά 14άρια που βρήκα είναι τα Semperit γύρω στα 300
και γύρω στα 50 οι σιδερένιες οι 14άρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 10 Δεκ 2004, 13:28:32    Θέμα δημοσίευσης: Re: Χειμερινά λάστιχα Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Voulis έγραψε:
Σκέφτομαι να βάλω χειμερινά M+S στο xs 1.4 16v μου. Ο λαστιχάς μου πρότεινε 14άρια 185/55. Εναλλακτικά πιο φθηνή λύση 2 15άρια 195/55 μόνο μπροστά. Θα ήθελα να μου πει κάποιος εντυπώσεις αν φοράει, τί διάσταση, τί συμπεριφορά και διαφορά είδε στο δρόμο.
Από τιμή τα πιο φθηνά 14άρια που βρήκα είναι τα Semperit γύρω στα 300
και γύρω στα 50 οι σιδερένιες οι 14άρες.


Εννοεις αλλα μπροστα και αλλα πισω???
Εισαι σιγουρος οτι το abs θα λειτουργει κανονικα?
Και γιατι χειμερινα?
Λογω χιονιου ας πουμε?
Παντως εχω την αισθηση οτι αν τα εμπρος σου λαστιχα τα βαλεις χειμερινα και οντως λειτουργουν κατω απο καποιες ορισμενες συνθηκες τοτε την ιδια στιγμη τα πισω δεν θα λειτουργουν το ιδιο και το πισω μερος του 206 θα ειναι ασταθες.
Μπορει βεβαια και να κανω λαθος αλλα εγω οτι και να εκανα θα το εκανα και στα 4 λαστιχα. Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Voulis (Βασίλης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206 XS 1.4 16V

Ένταξη: 26 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 20
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 10 Δεκ 2004, 14:01:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο βασικότερος λόγος είναι ότι τα χειμωνιάτικα είναι πολύ πιο μαλακά και καλύτερα για χαμηλές θερμοκρασίες. Όσον αφορά το abs πρέπει να σου πω ότι με έβαλες σε σκέψεις και είναι κάτι που χρειάζεται διευκρίνηση αν τελικά καταλήξω στα 2 μπροστινά. Πάντως σε golfάκι με 2 μπροστινά που έτυχε να οδηγήσω δεν κατάλαβα τίποτα.
Πέρα απο αυτό, ο κολλητός μου φορούσε στο rallye του bridgestone blizak (κορυφαία χειμωνιάτικα αλλά πανάκριβα-500) και όταν χιόνισε εδώ στη Θεσσαλονίκη πέρυσι προσπερνούσε 4χ4 στην ανηφόρα του Κισσού, γιά όσους γνωρίζουν. Πάνε κ-α-τ-α-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ά στο χιόνι και συμπεριφέρονται πολύ καλά και στο βρεγμένο.
Και για να πω την πλήρη αλήθεια, οι ιδέες για χειμωνιάτικα μου μπήκαν σήμερα το πρωί εξαιτίας του καιρού στη Θεσσαλονίκη που το πάει για χιόνι και γιατί σήμερα πήρα και το δώρο των Χριστουγέννων!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
CC-Gio (Γιώργος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


CC-PUG ('04)

Ένταξη: 31 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 600
Τόπος: Κέντρο-Εξάρχεια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 10 Δεκ 2004, 14:44:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

H γνωμη μου για αυτο το θεμα οτι ειναι υπερβολη να ριξεις λεφτα σε χειμωνιατικα λαστιχα!!!(μαλακά λαστιχα δηλαδη)

Καλυτερα με αυτα τα χρηματα να εφτιαχνες κατι αλλο,εκτος αν θες τα λαστιχα για να πηγαινεις τσιτα στο χιονι! Twisted evil Σκεψου ομως και το αλλο......ποσο καιρο κανει ''παγωνια'' 3? 4 μηνες ?????

Πηγαινε λιγο πιο χαλαρα αυτους τους μηνες και με περισσοτερο προσοχη.
Ισως τα λαστιχα να σου ανεβαζουν λιγο το βαθμο προσφυσης αλλα δεν καρφωνονται και στην ασφαλτο σαν καρφια!!!

Φιλικα.... Wink


Νομίζω πως 2 πράγματα είναι χειρότερα για μια απόφαση,η βιασύνη και η οργή...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 10 Δεκ 2004, 16:28:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Διευκρινηση:
Ο προβληματισμος μου για το abs αφορα την περιπτωση που αλλαξεις διασταση μονο στα μπροστα μιας και τοτε θα διαβαζουν διαφορετικη ταχυτητα οι εμπρος απο τους πισω αισθητηρες.
Για τετραδα δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Wink
Επισης για ιδιων διαστασεων ελαστικα διαφορετικου τυπου ομως εμπρος απο τα πισω δεν ξερω κατα ποσο η συμπεριφορα του αυτοκινητου θα ειναι ομοιογενης.
Εχεις δοκιμασει να φρεναρεις αποτομα ή να αφησεις κατα λαθος γκαζι σε στροφη με χιονια ενω φορας αλυσιδες στους εμπρος τροχους??
Το αυτοκινητο θα στριψει σαν η κρεμαγιερα να ειναι πισω και οχι μπροστα..... και θα κανεις μια ωραιοτατη αναστροφη Exclamation
Τραβηγμενο παραδειγμα αλλα η διαφορα στην προσφυση προκαλει τετοιου ειδους καταστασεις.


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
kavaliotis (Μάκης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 307 cc 1.6

Ένταξη: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 487
Τόπος: Καβάλα - Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 20 Δεκ 2004, 09:02:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ελα ρε Θεσσαλονικη και θα παρεις χειμωνιατικα λαστιχα?? Ελεος!!!! Laughing Laughing Laughing Ακομα και οταν ειχε χιονισει μεσα στην πολη πριν 2-3 χρονια για τα καλα, εγω ειχα βγει με τα μαμα λαστιχα τοτε και πηγαινε μια χαρα το αμαξι! Μην υπερβαλουμε... Τωρα φοραω τα Goodyear F1 και το αμαξι δεν καταλαβαινει θεο, και σε χιονια πηγε και αν πας προσεχτικα, δεν παθαινεις τιποτα. Τωρα αν ζεις σε μερη οπως η Φλωρινα που χιονιζει καθημερινα (οχι φετος), τοτε ναι ισως να επενδυσεις σε τετοια λαστιχα και να τα βγαζεις οταν φευγουν τα κρυα. Αλλα οχι και Θεσσαλονικη, χθες το πρωι ειχε ηλιοφανεια και ημουνα με ανοιχτα παραθυρα!


StreetRacing is NOT a crime!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
BadSpud! (Spiros) - (Π.R.T.)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 106 Rallye 1600cc 16v (Τούμπανο)

Ένταξη: 23 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 393
Τόπος: 6' απο Παντού!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 29 Οκτ 2006, 18:51:04    Θέμα δημοσίευσης: Αλυσίδες ή χιονολάστιχα ???? ε????+(χειμερινα ελαστικά) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο χειμώνας έρχεται με φόρα….
Περιμένουμε τα χιόνια να σκαρφαλώσουμε σε κάνα βουνό…
Αλλά το θέμα είναι να ανέβουμε με το κεφάλι ψιλά!

Γι’ αυτό τι θα ήταν καλύτερο αλυσίδες η χιονολάστιχα???




Τελικά πολύ γρήγορο το κόκκινο (Ν προς Ε) για να καταλάβεις πόσο γρήγορο είναι…

Είναι λίγο πίσω μου (Ν προς Α)!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
netblaster (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (16v) XS (2005)

Ένταξη: 14 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 1763
Τόπος: Αθήνα-Άλιμος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 29 Οκτ 2006, 19:19:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα χιονολαστιχα ειναι για ελαφρυ πατημενο χιονι!!! Οταν μιλαμε για βουνα και τετοιες καταστασεις καλυτερα ειναι να εχουμε και αλυσιδες!!!

Αλυσιδες ή εκεινα τα περιεργα καλυματα???


Photobucket
Δεν έχει σημασία πόσο γρήγορο αυτοκίνητο έχεις, αλλά πόσο γρήγορα μπορείς να το πας!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
BadSpud! (Spiros) - (Π.R.T.)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 106 Rallye 1600cc 16v (Τούμπανο)

Ένταξη: 23 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 393
Τόπος: 6' απο Παντού!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 29 Οκτ 2006, 19:28:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αλυσίδες – “παράξενα” καλύμματα μπαίνουν και στα καγκουρό χαμηλωμένα μας?

Δηλαδή δεν έχει τόσο νόημα να φορέσω χιονολάστιχα? Απλά αν έχω καβάτζα τις αλυσίδες – “παράξενα” καλύμματα???




Τελικά πολύ γρήγορο το κόκκινο (Ν προς Ε) για να καταλάβεις πόσο γρήγορο είναι…

Είναι λίγο πίσω μου (Ν προς Α)!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
DIMCHRI (ΔΗΜΗΤΡΗΣ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


406 coupe 2.2 2005

Ένταξη: 31 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 1684
Τόπος: Νικαια city

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 29 Οκτ 2006, 19:37:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

χιονολάστιχα!!!

είχα νοικιάσει στην γαλία αυτοκίνητο με χιόνολάστιχα...
έπαθα πλάκα παιδιά!!!
με 80 χιλίόμετρα σε χιονισμένο δρόμο και όλοι οι ξένοι να με προσπερνάνε με 120 !!!!!

καμία σχέση απλά !!!!

ούτε κραδασμούς ούτε τίποτα !!!

αυτά τα καλύματα που λέτε άνουν δουλειά και μπάινουν και εύκολα αλλά σκίζονται αν τρέχεις πολύ ...

Χιονολάστιχα δαγκωτό ...

Το μόνο πλιν είναι ο θόρυβος κύλησης που κάνουν που είναι λίγο μεγαλύτερος από τα νορμάλ ελαστικά μας...


PS FERRIES
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Gr@lly (Γιωργος Αλεξανδρος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


4 νιτροτουρμπομπιελα

Ένταξη: 11 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 761
Τόπος: Sto kotetsi

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 29 Οκτ 2006, 20:03:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και χιονολάστιχα και αλυσίδες...
Χιόνι με χιόνι διαφέρει..
Σε πάγο τα λάστιχα δεν δουλεύουν και τόσο..
Κοίτα γιατί τα θες και το συζητάμε....
Αν νομίζεις οτι θα κάνεις τον Βατάνεν είσαι γελασμένος...
Βάλε καρφιά.......

Laughing Cool Laughing Cool Laughing Cool Laughing Cool Laughing Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 29 Οκτ 2006, 20:09:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

H αποψη μου ειναι πως αν ειναι να πας ολο το χειμωνα 2-3 Σαββατοκυριακα βουνο τοτε τα χιονολαστιχα δεν ειναι και τοσο απαραιτητα. Την βγαζεις καθαρη και με αλησιδες για λιγο.
Αν μεναμε πχ στη Φιλανδια οπου τα παντα ειναι μονιμος χιονισμενα τοτε ΟΚ.
Τα "πλεκτα" καληματα ειναι κι'αυτα ΟΚ για το χιονι αλλα τα εχω δει πολλες φορες να μπλεκονται ή σκιζονται με το παραμικρο σπιναρισμα.

Το ζητιμα ομως ειναι σε τι επιφανεια θα κινηθεις. Στο φρεσκο χιονι πας ικανοποιητικα και με νορμαλ λαστιχο δρομου. Στο πατημενο χιονι θες ειτε χιονολαστιχα, ειτε αλησιδες, ειτε νορμαλ λστιχο και το Θεο βοηθο... Στο παγο κανενα λαστιχο δεν κανει τιποτα, μονο αλησιδες ή καρφια (studs).


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
bakclima (ΓΕΩΡΓΙΟΣ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


PEUGEOT 206 2.0 (16V) RC (2004) Α7

Ένταξη: 30 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 1084
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 29 Οκτ 2006, 20:22:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

γνωμη μου αλυσιδες, υπαρχουν τα spider αλλα πιανουν πολυ χωρο στο αμαξι παρολο που μπαινουν ευκολα, αλλα ειναι και πλαστικα αρα σπανε και ευκολα, υπαρχουν και κατι σακουλες που μπαινουν ευκολα, αλλα ειναι για 80-100χιλιομετρα αν δεν κανω λαθος μετα πεταμα, οπως σκιζοντε και ευκολα αν τρεξεις λιγο παραπανω Wink οποτε αλυσιδες και παλι αλυσιδες αν χρειαστει Wink Wink Wink


DBH ENERGY SOLUTIONS
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Road_Runner (Νικόλας) (ο Παγκόσμιος)
Ειδ. Γραμματέας
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 OMG

Ένταξη: 27 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 7134
Τόπος: Pyongyang

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 29 Οκτ 2006, 20:46:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να σου δώσω τα χωμάτινα; Δοκιμασμένα......
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
xrisa-xs (ΧΡΥΣΑ)
Moderator
Επίσημο Μέλος

206xs 1.4 (2002) & 207 GT 1.6 (2009)

Ένταξη: 25 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 1316
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 30 Οκτ 2006, 11:13:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τα έχω δοκιμάσει όλα εκτός από τα autoshocks (τα πανιά ντε!)

Αλυσίδες: φοριούντε εύκολα αν το έχεις κάνει μια δυό φορές πρόβα στο σπίτι, (και όχι πάνω στο βουνό, στην ανηφορική στροφή που έχεις μείνει και εμποδίζεις όλο τον υπόλοιπο κόσμο που προνόησε να τις βάλει νωρίτερα και συ ο μάγκας θεώρησες ότι το αυτοκίνητο πάει και χωρίς)

Δύο πράγματα προσοχή με τις αλυσίδες! α) αν το έχεις χαμηλωμένο τότε μπορεί να χρειαστείς μέχρι και γρύλο για την τοποθέτηση! (ναι, έχει συμβεί και αυτό) και β) πρέπει να πάρεις καλής ποιότητας αλυσίδες και όχι αυτές του σουπερμάρκετ, γιατί χαλάνε εύκολα και μπορεί να κάνεις μεγάλη ζημιά στους τροχούς. Βέβαια εδώ ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις.

Χιονολάστιχα: Η καλύτερη επιλογή για το χιόνι αλλά και για βαρύ χειμώνα (βλ χιόνια στην Αθήνα 2003 αλλά και πέρσυ). Έχουν καλή πρόσφυση και στον πάγο αλλά και σε βρεγμένο δρόμο (τουλάχιστον τα δικά μου). Συνιστάτε η τοποθέτησή τους από Δεκέμβριο μέχρι και Απρίλιο, καθώς τους υπόλοιπους μήνες φθείρονται γρήγορα. Μπορείς να τα κρατήσεις και 4 σεζόν και παραπάνω, ανάλογα τη χρήση που τους κάνεις.

Στο δια ταύτα τώρα. Τα χιονολάστιχα κοστίζουν κάτι παραπάνω από τα κοινά ελαστικά. Πρέπει όμως να συνυπολογίσεις και το κόστος της τοποθέτησης κάθε χρόνο από τη μία, αλλά και την οικονομία που κάνεις στα λάστιχα δρόμου από την άλλη. Κατά τα άλλα είναι σούπερ!

Πανιά: Δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά τα έχω δει σε φίλο. Δουλεύουν στο χιόνι και σκίζονται εύκολα, δεν είναι για πολλά πολλά. Περιέχουν αμίαντο και είναι καρκινογόνα και βλαβερά για τον άνθρωπο και το περιβάλλον. Η τοποθέτησή τους είναι εύκολη αλλά πρέπει να γίνεται πάντα με γάντια.


Τέλος. Η δική μου επιλογή είναι τα χιονολάστιχα. Δοκιμασμένα για 2 γεμάτους χειμώνες. Πήγα μέχρι Βουλγαρία και γύρισα με χιόνια μέχρι τα Τέμπη. Αν δεν είχα τα χιονολάστικα ακόμα εκεί θα ήμουνα!


ΥΓ Τα χιονολάστιχα συμπεριφέρονταν πολύ καλά και στον πάγο αλλά σε συνθήκες απόλυτου μαύρου πάγου καλά είναι να έχεις και ένα ζευγάρι φθηνιάρικες αλυσίδες μαζί σου. Ποτέ δεν ξέρεις.



Watch out!!! Red demoness on the loose!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Σελίδα 1 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,6727s (PHP: 81% - SQL: 19%) - SQL queries: 17 - GZIP enabled - Debug on