PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

GPS

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Gungnir (Έλα ντε εδώ σε θέλω)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206

Ένταξη: 13 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 22
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 20 Απρ 2006, 08:07:25    Θέμα δημοσίευσης: GPS Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα. Όπως καταλαβαίνετε είμαι στη φάση επίλυσης πολλών αποριών σχετικά με το αυτοκίνητο και ότι αφορά αυτό. Αυτό που με απασχολεί αυτές τις μέρες είναι η αγορά ενός GPS για το αυτοκίνητο ( και όχι μόνο! ). Έπειδή πιθανόν το καλοκαίρι θα μετακομίσω στην Αθήνα, και πέραν από τα βασικά που ξέρω από όσες φορές έχω έρθει, δεν ξέρω τίποτα !!!! Οπότε κατέληξα ότι ένα GPS φορητό με ελληνικές φωνητικές λειτουργίες και ελληνικόύς χαρακτήρες, θα με βοηθούσε πολύ. Έψαξα, βρήκα 2-3. το Mio 168 το Mio A201 και το sony NV-U50. Και τα τρία φορητά, τα 2 πρώτα λειτουργούν και ως PDA και τα 3 με ελληνικούς χαρακτήρες /φωνητικές εντολές, με αναλυτικούς χάρτες Αθήνας - Θεσσαλονίκης τουλάχιστον ( για το sony έχω μια αμφιβολία δεν ξέρω αν έχει ελληνικά αν ξέρει κανείς ας πει ). Θέλω να μου πει κάποιος αν ξέρει το καλύτερο το πιο εύχρηστο και που θα με εξυπηρετήσει καλύτερα. Το θέλω καθαρά για το GPS και δε με ενδιαφέρει καμία άλλη λειτουργία, οπότε θέλω να κριθεί βάση αυτού και μόνο το καλύτερο από τα 3. Τώρα αν κάποιος έχει κάποιο άλλο φορητό και είναι καλό ας το αναφέρει.. Ευχαριστώ για όλες τις θεματικές ενότητες που έχω ανοίξει και απαντήσατε αμέσως, σίγουρα είστε το καλύτερο και οργανωμένο κλαμπ που έχω δει ως τώρα Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 20 Απρ 2006, 10:00:20    Θέμα δημοσίευσης: Re: GPS Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gungnir έγραψε:
...Θέλω να μου πει κάποιος αν ξέρει το καλύτερο το πιο εύχρηστο και που θα με εξυπηρετήσει καλύτερα...


O πιο ευχρηστος τροπος και ο πιο απλος ειναι να παρεις ενα Χαρτη-Οδηγο της Αθηνας-Πειραια-Προαστιων Very happy . Μην νομιζεις οτι η Αθηνα ειναι καμια αχανης εκατση μεσα στη οποια χανεσαι. Δυο - τρις κεντρικους εχουμε ενα περιφεριακο και μια παραλιακη.
Γιατι στο λεω αυτο ? Αν ειναι να παρεις GPS για να κυκλοφορησεις στην Αθηνα...., πιο χρησημο θα σου ειναι το Air-Condition το χειμωνα !!!!
Αν ομως κανεις πολλα ταξηδια και ειδικα εξωτερικο, τοτε μαλιστα. Παντως προσωπικη μου αποψη ειναι πως το GPS σε μια πολη σαν την Αθηνα ειναι απλα αχρειαστο....


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Gungnir (Έλα ντε εδώ σε θέλω)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206

Ένταξη: 13 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 22
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 20 Απρ 2006, 10:23:48    Θέμα δημοσίευσης: Re: GPS Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

STELIOS έγραψε:
Gungnir έγραψε:
...Θέλω να μου πει κάποιος αν ξέρει το καλύτερο το πιο εύχρηστο και που θα με εξυπηρετήσει καλύτερα...


O πιο ευχρηστος τροπος και ο πιο απλος ειναι να παρεις ενα Χαρτη-Οδηγο της Αθηνας-Πειραια-Προαστιων Very happy . Μην νομιζεις οτι η Αθηνα ειναι καμια αχανης εκατση μεσα στη οποια χανεσαι. Δυο - τρις κεντρικους εχουμε ενα περιφεριακο και μια παραλιακη.
Γιατι στο λεω αυτο ? Αν ειναι να παρεις GPS για να κυκλοφορησεις στην Αθηνα...., πιο χρησημο θα σου ειναι το Air-Condition το χειμωνα !!!!
Αν ομως κανεις πολλα ταξηδια και ειδικα εξωτερικο, τοτε μαλιστα. Παντως προσωπικη μου αποψη ειναι πως το GPS σε μια πολη σαν την Αθηνα ειναι απλα αχρειαστο....


Όταν έρχεσαι από μια μικρή - σχετικά πόλη - πίστεψε με η Αθήνα είναι βουνό Laughing τουλάχιστον για αρχή μιας και την έχω γυρίσει κάποιες φορές φέτος !!!με ταξί!!! Laughing . Οπότε η πρόταση μου για το GPS ισχύει ( χάρτες έχω δε θα ήταν και πολύ πρακτικό να ανοίγω κάθε τρις και λίγο έναν χάρτη στη μέση του δρόμου και να ψάχνομαι σαν χαμένος ταξιδιώτης Laughing ). Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
bakclima (ΓΕΩΡΓΙΟΣ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


PEUGEOT 206 2.0 (16V) RC (2004) Α7

Ένταξη: 30 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 1084
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 21 Απρ 2006, 09:55:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MLS, το εχουν τα περισσοτερα ταξι στη Θεσσαλονικη, ειναι ελληνικη εταιρια Wink , εχει σιγουρα Αθηνα, Θεσσαλονικη και 5-6 ακομα πολης τις Ελλαδος, του γραφεις την οδο που εισαι και την οδο που θες να πας και σου βγαζει τρεις διαδρομες, δηλαδη τον δρομο με τα λιγοτερα χιλιομετρα, τον δρομο με την λιγοτερη κινηση και τον δρομο με τα λιγοτερα φαναρια, αναβαθμιζεται κιολας απο οτι ξερω, μονο τιμη δε ξερω Confused


DBH ENERGY SOLUTIONS
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
tsosmoulis (μητσάκος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

106 rallye x 2

Ένταξη: 03 Ιούν 2004
Δημοσιεύσεις: 1747
Τόπος: ΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 21 Απρ 2006, 10:11:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πάρε έμα palmtop χώσε μέσα το destinator και θα έχεις και άνα μικρο υπολογιστή και το GPS σου.τουλάχιστον εγώ αυτό θα κάνω εγώ.
για της MLS έχω ακούσει κι εγώ και μάλιστα λειτουργεί καλά...αλλά είναι νομίζω αρκετά χρήματα μόνο για GPS...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Gungnir (Έλα ντε εδώ σε θέλω)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206

Ένταξη: 13 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 22
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 21 Απρ 2006, 11:31:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

bakclima έγραψε:
MLS, το εχουν τα περισσοτερα ταξι στη Θεσσαλονικη, ειναι ελληνικη εταιρια Wink , εχει σιγουρα Αθηνα, Θεσσαλονικη και 5-6 ακομα πολης τις Ελλαδος, του γραφεις την οδο που εισαι και την οδο που θες να πας και σου βγαζει τρεις διαδρομες, δηλαδη τον δρομο με τα λιγοτερα χιλιομετρα, τον δρομο με την λιγοτερη κινηση και τον δρομο με τα λιγοτερα φαναρια, αναβαθμιζεται κιολας απο οτι ξερω, μονο τιμη δε ξερω Confused


Βρήκα το MLS και όλα τα έτοιμα προϊοντα που υποστηρίζουν το νέο destinator PN. Εμένα με ενδιαφέρουν τα φορητά οπότε οι επιλογές είναι 2 : το δοκιμασμένο και λίγο παλιό Mio 168 και το κορυφαίο fujitsu siemens N500. Η τιμή του πρώτου ανέρχεται στα 499€ ( Παπασωτηρίου ) και του δεύτερου στα 599€ ( Παπασωτηρίου ). Αν κάποιος τα βρει από κανένα άλλο μαγαζί πιο φτηνά μια χαρά. Να προσέξει όμως να είναι εφοδιασμένο με το Destinator PN διότι το Mio 168 έχει βγει και με άλλη παλίοτερη έκδοση Το Destinator 3 ). Και τα δύο είναι PDA και GPS. Αν συμφέρει ή όχι δεν ξέρω πάντως εγώ θα πάρω ένα από τα δύο. Για τους ήδη κατόχους PDA υπάρχει απλά ως λογισμικό το destinator PN με 50€ ( νομίζω ) και όλα τα απαιραίτητα για τη λειτουργία ως GPS.

Περισσότερες πληροφορίες για το Μιο 168-Destinator PN στο
http://www.papasotiriou.gr/product.electronics.asp?pfid=1517589&prid=771911
και για το Fujitsu siemenes N500-Destinator PN στο
http://www.papasotiriou.gr/product.electronics.asp?pfid=1524190&prid=778503

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tsosmoulis (μητσάκος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

106 rallye x 2

Ένταξη: 03 Ιούν 2004
Δημοσιεύσεις: 1747
Τόπος: ΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 21 Απρ 2006, 11:42:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μόλις παρήγγειλα ένα pocket pc της HP με πολύ καλά χαρακτηριστικά σε φοβερή τιμή (μισή από αυτή που ανέφερες) από αμερική μέσω ebay.
τσέκαρε το λίγο γιατί με 500 ευρώ στο ebay αγοράζεις και τανκς!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
kanelj (Γιαννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


PEUGEOT 206 1.6 8v rallye 109+ ?

Ένταξη: 27 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 2206
Τόπος: Γαλατσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 21 Απρ 2006, 12:35:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φιλε μου με το GPS μπορεις να κανει 3 επιλογες!

1)περνεις ενα PDA και του περνας μεσα προγραμμα και χαρτες που θελεις αλλα θα σου κοστισει στην καλυτερη 450ε!

2)περνεις ενα καθε αυτου GPS Navigation με κοστος κοντα στα 300ε αλλα ειναι λιγο μεγαλο και εχει καποια αρντητικα οσον αφορα τις ενδειξεις(χρωματα,πως δειχνει τα βουνα,λιμνες κτλ) αλλα δεν παυει να ειναι πρακτικο!

3)Αν εχεις ΝΟΚΙΑ τηλεφωνο που υποστιριζει bluetooh και ειναι νεας γενιας,περνας μεσα ενα απο τα προγραμματα navigation που υπαρχουν και με μια συσκευη bluetooh GPS εχεις ενα αψογο μηχανημα,με φωνητικη,ηχο και ενδειξεις!Η πιο φτηνη λυση ειναι αυτη,περιπου 100+κατι ευρω το bluetooth GPS!(αρκει να εχεις το κινητο)

Επειδη το εχω ψαξει αρκετα το θεμα λογω offroad,εγω θα καταφυγω στην πρωτη λυση αλλα επειδη θα χρειαστω και διαφορες αλλες δυνανοτητες...
Αρα βλεπεις τι κοστος σε ενδιαφερει και για τι χρηση ακριβως το θελεις!
Wink Wink


www.secret-rooms.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
tsosmoulis (μητσάκος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

106 rallye x 2

Ένταξη: 03 Ιούν 2004
Δημοσιεύσεις: 1747
Τόπος: ΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 21 Απρ 2006, 13:07:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kanelj έγραψε:
Φιλε μου με το GPS μπορεις να κανει 3 επιλογες!

1)περνεις ενα PDA και του περνας μεσα προγραμμα και χαρτες που θελεις αλλα θα σου κοστισει στην καλυτερη 450ε!
2)περνεις ενα καθε αυτου GPS Navigation με κοστος κοντα στα 300ε αλλα ειναι λιγο μεγαλο και εχει καποια αρντητικα οσον αφορα τις ενδειξεις(χρωματα,πως δειχνει τα βουνα,λιμνες κτλ) αλλα δεν παυει να ειναι πρακτικο!

3)Αν εχεις ΝΟΚΙΑ τηλεφωνο που υποστιριζει bluetooh και ειναι νεας γενιας,περνας μεσα ενα απο τα προγραμματα navigation που υπαρχουν και με μια συσκευη bluetooh GPS εχεις ενα αψογο μηχανημα,με φωνητικη,ηχο και ενδειξεις!Η πιο φτηνη λυση ειναι αυτη,περιπου 100+κατι ευρω το bluetooth GPS!(αρκει να εχεις το κινητο)

Επειδη το εχω ψαξει αρκετα το θεμα λογω offroad,εγω θα καταφυγω στην πρωτη λυση αλλα επειδη θα χρειαστω και διαφορες αλλες δυνανοτητες...
Αρα βλεπεις τι κοστος σε ενδιαφερει και για τι χρηση ακριβως το θελεις!
Wink Wink


αυτό ακριβώς θα κάνω και εγώ Wink βέβαια στα χρήματα θα είμαι πιο κάτω, χωρίς φυσίκα να μην είναι καλό το PDA. ebay φιλε...americaaaaa
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 21 Απρ 2006, 13:49:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το τόπικ ανοίκει εδώ: Ηχητικές Βελτιώσεις - Συναγερμοί - Ηλεκτρικά

Εκ της MOD Team
MEMsound



η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1271s (PHP: 79% - SQL: 21%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on