PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Φιλοζωικό topic
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 19 Φεβ 2014, 17:39:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με πήρε μια φίλη που λέει ότι βρήκανε ένα μικρό γατάκι κρυμμένο σε μηχανή αυτοκινήτου. Πασχίσανε να το βγάλουνε, αλλά τα καταφέρανε. Πρέπει να'ναι περίπου 2 μηνών, αλλά δείχνει υγιές. Αυτή αδυνατεί να το φιλοξενήσει, γιατί έχει κι άλλα ζώα σπίτι κι αντιμετωπίζει και πρόβλημα με το οικογενειακό περιβάλλον. Ούτε το μικρό μπορεί να μείνει στο δρόμο, φοβάται πολύ τα αυτοκίνητα.

Πιθανώς, να το πάρω εγώ για λίγο καιρό, αλλά επιφυλάσσομαι αν μπορώ να το κρατήσω μόνιμα την παρούσα στιγμή, σκοπός μου είναι να το υϊοθετήσει αν γίνεται κάποιος. Όποιος ενδιαφέρεται ή βρει κάποιον που θα το ήθελε, ας μου πει. Νεότερα θα έχω ίσως από το βράδυ ή αύριο.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 09 Μάρ 2014, 12:05:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

TopGear έγραψε:
Με πήρε μια φίλη που λέει ότι βρήκανε ένα μικρό γατάκι κρυμμένο σε μηχανή αυτοκινήτου. Πασχίσανε να το βγάλουνε, αλλά τα καταφέρανε. Πρέπει να'ναι περίπου 2 μηνών, αλλά δείχνει υγιές. Αυτή αδυνατεί να το φιλοξενήσει, γιατί έχει κι άλλα ζώα σπίτι κι αντιμετωπίζει και πρόβλημα με το οικογενειακό περιβάλλον. Ούτε το μικρό μπορεί να μείνει στο δρόμο, φοβάται πολύ τα αυτοκίνητα.

Πιθανώς, να το πάρω εγώ για λίγο καιρό, αλλά επιφυλάσσομαι αν μπορώ να το κρατήσω μόνιμα την παρούσα στιγμή, σκοπός μου είναι να το υϊοθετήσει αν γίνεται κάποιος. Όποιος ενδιαφέρεται ή βρει κάποιον που θα το ήθελε, ας μου πει. Νεότερα θα έχω ίσως από το βράδυ ή αύριο.


Τελικά ο μικρούλης θα μείνει μαζί μας. Smile Αποδείχθηκε και πολύ καλούλης. Θέλει και τα χάδια του, αλλά είναι πιο "νταής" και δραστήριος (πιθανώς λόγω ηλικίας) απ'τον άλλο γάτο μας (2 χρονών, αδέσποτο τον πήραμε κι αυτόν, ΜΟΝΟ χάδια και αγκαλιές θέλει, κοιμόμαστε και κοιμάται κυριολεκτικά στο μαξιλάρι μας κολλητά και μας ακολουθεί σαν σκυλί όπου κι αν πάμε μέσα στο σπίτι).

Τον πήγαμε (τον μικρό) στο γιατρό, είναι υγιέστατος, απλά επειδή ήτανε ακόμη νωρίς, μας είπε να περιμένουμε κανά 2-3 βδομάδες πριν τον πάμε για εμβόλια. Το μόνο "κακό" είναι ότι τον έχουμε σε ένα δωμάτιο πίσω, μόνο του, να μην έρχεται σε επαφή πολύ με τον άλλο τον γάτο και τσακωθούνε, να μην αρρωστήσει κτλ. Όταν ανοίγουμε την πόρτα του να τον δούμε, τρέχει πύραυλος και στρατοπαιδεύει έξω απ'την πόρτα του μεγάλου και περιμένει να παίξει μαζί του. Laughing Laughing Κι ο μεγάλος, αν και αστείρωτος ακόμη, δεν του έκανε τίποτα, απαθής και αγαθιάρης, μόνο μια φορά πήγε "σαν" να κάνει κίνηση πιο επιθετική, αλλά τελικά τίποτα. Κι άλλη μια φορά που τους είχαμε ψιλοφέρει σε επαφή, έβγαλε 1-2 παράπονα, επειδή ο μικρός του κυνηγούσε την ουρά που κρεμόταν απ'το κρεβάττι. Laughing Laughing


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ghost Dog (John Φυστίκης)
Ταμίας
Επίσημο Μέλος

206 wRC + 2008 allure 1.2 puretech 130

Ένταξη: 18 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 5423
Τόπος: Μερικεεές στροφές μπροστά...(\στη χωρα που γεννηθηκε ο πολιτισμος)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 10 Μάρ 2014, 12:21:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ετσι γινεται συνηθως (και εγω τα ιδια "επαθα").....!
Cool Laughing

"Καλορίζικος"!!!!!!!!!!
Cool Cool Cool Cool Very happy Very happy Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 10 Μάρ 2014, 13:36:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ghost Dog έγραψε:
Ετσι γινεται συνηθως (και εγω τα ιδια "επαθα").....!
Cool Laughing

"Καλορίζικος"!!!!!!!!!!
Cool Cool Cool Cool Very happy Very happy Very happy


Ευχαριστώ!!!!! Very happy Very happy

Σήμερα το πρωϊ είχαμε και το άλλο το (ευχάριστα) απροσδόκητο. Ο μεγάλος 2+ χρονών ο αστείρωτος, "ψιλοεπιτρέψαμε" να ξεφύγει και πλησίασε τον μικρό (τον είχαμε φέρει λίγο στο άλλο δωμάτιο να μην νιώθει μόνο του, άλλωστε την νύχτα δεν έχει παρέα). Εκεί που θεωρητικά πιστεύεις ότι θα μαλώσουν, τρίψανε τις μουσούδες τους και δώσανε "φιλάκι" και γλυφτήκανε!

Η κατάσταση πήγε και λίγο σε γέλια, γιατί ο μικρός πήγε και τα άφησε στην άμμο του μεγάλου κι ο μεγάλος στου μικρού! Laughing Θα μπορούσε να είναι και λόγω ζήλειας, αλλά από κοντά (όσο τους φέρνουμε σε επαφή τελοσπάντων), δε φαίνεται καθόλου κάτι τέτοιο. Ο μεγάλος πάει έξω απ'την πόρτα του μικρού όταν τον έχουμε στο άλλο δωμάτιο και του νιαουρίζει να μιλήσουνε! Τις προάλλες ήθελε να ανοίξει την πόρτα! Laughing Laughing

Θα δρομολογηθεί μέσα στην εβδομάδα το εμβόλιο του μικρού και σύντομα η στείρωση του μεγάλου. Καιρός να κάνουν παρέα που προβλέπω θα είναι πολύ ευεργετική και για τα δυο τους.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 05 Ιαν 2015, 20:57:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά! Καλή χρονιά να έχουμε.

Ήμουν Θεσσαλονίκη τις γιορτές και είδα ένα ζευγάρι αδέσποτα κοριτσάκια γατάκια. Ήταν πολύ αξιολάτρευτα, αλλά δυστυχώς είπαμε: αδέσποτα. Είχε χιονιά και τα φρόντισα με την κοπέλα μου όσο μπορούσαμε. Εν τέλει, πήραμε τη γενναία απόφαση να τους βρούμε ένα σπιτάκι και αφού τα μεταφέραμε με το αμάξι μου από επάνω, καταλήξαμε να κρατήσουμε το ένα κι ας έχουμε πάρει άλλα 2 αδέσποτα γατάκια και ένα σκυλάκι στο παρελθόν που τα φέραμε κι από μακρινές αποστάσεις κιόλας (500+ χλμ).

Το 2ο κοριτσάκι που μεταφέραμε, δόθηκε σε μια κυρία, αλλά ενώ πιστέψαμε ότι ίσως μπορούσε να το κρατήσει μόνιμα, λέει μάλλον είναι προσωρινό. Μακάρι να μπορούσαμε να το κρατήσουμε εμείς, αλλά έχουμε κάνει μεγάλη υπέρβαση με αρκετά αδέσποτα κι είναι κρίμα από κει που ήταν παγωμένο και το φροντίσαμε τις γιορτινές ημέρες, να βρήκε τώρα σπιτάκι και να κινδυνεύει να ξαναβρεθεί στο δρόμο και μάλιστα σε πόλη (ζούσε σε πιο εξοχική περιοχή). Και πραγματικά, μας έπιασε κατάθλιψη όταν το αποχωριστήκαμε.

Όποιος ενδιαφέρεται, ας γράψει ή ας στείλει pm και θα σας στείλω info για επικοινωνία μέσω facebook. Τα έξοδα του πρώτου εμβολίου-ιατρικής επίσκεψης συν τη στείρωσή του, θα τα αναλάβουμε εμείς. Θα δώσουμε και το δοχείο του, κουβερτούλα και τσαντάκι μεταφοράς. Σας ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΘΕΡΜΩΣ και σας ευχαριστώ προκαταβολικά, αν ενδιαφέρεστε πραγματικά ή έχετε γνωστούς να μπορούν να βοηθήσουν, στείλτε μου. Δε θέλουμε να το "ξεφορτωθούμε", θέλουμε κάποιον να το αγαπήσει και να του δώσει όσα απαιτούνται σε ένα ζεστό σπίτι.

Στη μεταφορά η μικρή κουκλίτσα συμπεριφέρθηκε άψογα. Στην αρχή για κανά 40' νιαούριζε, ίσως επηρεασμένο από την άλλη γατούλα που είχαμε και που νιαούριζε κι αυτή, αλλά μετά ησύχασε και κοιμήθηκε σε όλη τη διαδρομή. Κι ας βούϊζε η εξάτμιση πίσω, αυτό τα πήγε περίφημα. Μάλιστα, ούτε μας τα έκανε (χοντρό ή ψιλό) που συνηθίζουν διάφορα γατάκια να κάνουν, όταν ξεκινάει ένα ταξίδι, πόσο μάλλον αν είναι "αδάμαστα" από εξοχή και μπαίνουν πρώτη φορά σε κλουβάκι. Αυτά τα γράφω για όσους επιδιώξουν μεταφορά, άλλο ένα συν.

Σας παραθέτω και μερικές φωτό. Από κοντά, είναι ΑΚΟΜΗ πιο όμορφο! Κατ'εκτίμηση, πρέπει να είναι 8-10 μηνών. Βρίσκεται στην Αθήνα.














My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6
Σελίδα 6 από 6

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2501s (PHP: 58% - SQL: 42%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on