PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Φιλοζωικό topic
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
206.1.4 (Γιαννης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


206 1.4 (8v) XR (1999)

Ένταξη: 05 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 74
Τόπος: ΣΥΡΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 11 Απρ 2006, 21:02:02    Θέμα δημοσίευσης: Φιλοζωικό topic Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με αφορμη αυτο που ειδα σημερα στις ειδησεις για 2 φανταρους στην Κυπρο ...
οι οποιοι εκαψαν ζωντανο ενα σκυλο..... βρηκα αυτο....
http://www.belvedereasswaddle.blogspot.com/
και λεω εγω..... ας ειχα εναν απο αυτους μπροστα μου.... ας επεφτε στα χερια μου....... (3 σκυλια εχουμε σπιτι...)
που επειδη δεν μετρανε στους ανθρωπους μπροστα, τα βαζουν με ζωα.... τι να πω...
Τα σχολια δικα σας...


Στροφες,στροφες.....στροφες.....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Ghost Dog (John Φυστίκης)
Ταμίας
Επίσημο Μέλος

206 wRC + 2008 allure 1.2 puretech 130

Ένταξη: 18 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 5423
Τόπος: Μερικεεές στροφές μπροστά...(\στη χωρα που γεννηθηκε ο πολιτισμος)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 11 Απρ 2006, 21:29:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μα τον Θεο θα τους εκαιγα ζωντανους χωρις να το σκεφτω!!! Evil Evil Shoot
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TiMoRiS (Argiris)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Mini Cooper S R56

Ένταξη: 06 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 420
Τόπος: Πειραιας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 11 Απρ 2006, 21:35:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εδώ κάτι οπαδοί του Άρη είχαν κάψει έναν σκύλο επειδή ήταν άσπρος-μαύρος(σαν οπαδός του ΠΑΟΚ το σκέφτηκαν)!Δεν μπορεί να υπάρχει τέτοια έλειψη μυαλού!!! Evil Evil Evil


www.asfaleia365.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
206.1.4 (Γιαννης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


206 1.4 (8v) XR (1999)

Ένταξη: 05 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 74
Τόπος: ΣΥΡΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 11 Απρ 2006, 21:48:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν ειναι ελλειψη μυαλου δηστυχως.... ειναι ζωα που δεν μπορουν να τα βαλουν με ανθρωπο... και βρισκουν ζωα που τους παιρνει να ξεσπασουν ...
Ενας νορμαλ ανθρωπος που δεν εχει κομλεξ, διαστροφη-σχιζοφρενεια, σεβεται τη ζωη και δεν την αφαιρει η την βασανιζει επειδη απλα μπορει να το κανει....
Οι νομοι κατα τη γνωμη μου επρεπε να ειναι αποτρεπτικοι... αλλα ποιος νοιαζεται....


Στροφες,στροφες.....στροφες.....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
206.1.4 (Γιαννης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


206 1.4 (8v) XR (1999)

Ένταξη: 05 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 74
Τόπος: ΣΥΡΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 11 Απρ 2006, 22:05:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να ρωτησω κατι ρε παιδια...? Γιατι αν, λεμε αν!! καποιος κακοποιησει ενα ζωο (που ειναι ανυπερασπιστο και η μαχη ειναι ανυση), και καταληξει να τιμωρηθει...(απιθανο) η ποινη θα ειναι το πολυ 1 χρονο και εξαγορασιμη, ενω αν καποιος που δει την κακοποιηση η το φονο του ζωου, σκοτωσει επι τοπου το ρεμαλι της κοινωνιας (που μπορει να υπερασπιστει τον εαυτο του ), θα θεωρηθει φονιας και θα πρεπει να γερασει στη φυλακη....????


Στροφες,στροφες.....στροφες.....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Road_Runner (Νικόλας) (ο Παγκόσμιος)
Ειδ. Γραμματέας
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 OMG

Ένταξη: 27 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 7134
Τόπος: Pyongyang

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 11 Απρ 2006, 22:49:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιατι είναι στενόμυαλοι και σκέφτονται μόνο το τι θα πει η κοινή γνώμη... Γιαυτό....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Baphomet (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Citroen C4 1.6 (16V) VTR (2007)

Ένταξη: 06 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 4616
Τόπος: Αθήνα - Γαλάτσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Απρ 2006, 01:48:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με την ίδια λογική γιατί να μην τιμωρούνται και οι κυνηγοί? Και γιατί όταν πρόκειται για το πιατάκι μας η δολοφονία του λαγού, κότας, αγελάδας και γουρουνιού είναι σωστή? Ή των ψαριών? Ή της φώκιας? Ή όλων που σκοτώνονται για γούνες? Ή της φάλαινας? Ή των χιλιάδων υπό εξαφάνιση ζώων... Σας έπιασε η ευαισθησία για τον σκύλο και την γάτα που είναι υπεράριθμα ζώα? Στην τελική οι κινέζοι τα τρώνε, εκεί δεν είναι κακός αυτός που τα σκοτώνει?? Και εξισώνετε τον φόνο ενός ανθρώπου με αυτόν ενός σκύλου?? Εγώ το βρίσκω γελοίο...
Φυσικά δεν λέω οτι είμαι υπέρ του να βασανίζει κάποιος τον σκύλο ή την γάτα ούτε οτι πρέπει να τα ξεπαστρέψουμε...αλλά μην υπερβάλλετε κιόλας...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
shiba (giwrgos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


shiba cc

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 1069
Τόπος: γαλατσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Απρ 2006, 02:14:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ρε πετρο ελεος...κανεισ δεν εινα ιυπερ στο να παρει εναν λαγο,πτηνο,κατσικι κλπ κλπ και να το καψει η να το βασανισει μεχρι θανατου...ο θανατοσ σε ενα ζωο(για την αναγκη ανθρωπου) οποιο κα ιαν εινα ιαυτο πρεπει να γινεται με τροπο ωστε μην βασανιστει...εγω πραγματικα αν δω ανθρωπο να βασανιζει ζωο το λιγοτερο που θα κανω ειναι να του σπασω το κεφαλι μονο και μονο επειδη δεν εχω δικαιωμα να τον σκοτωσω...πραγματικα αyto to topic μου γυρισε τα εντερα...καθε μερα μισω τουσ ανθρωπουσ ολο και πιο πολυ και λατρευω τα ζωα ακομα περισσοτερο...οσο για τουσ κινεζουσ δεν μπορει να τουσ κατηγορησει κανεισ μιασ και εινα ιτροφη γιαυτουσ οπωσ κα ιτα φιδια και τα αλογα...και μην ξεχναμε οτυι ο σκυλοσ ειναι το μοναδικο ζωο με τοση υψηλη νοημοσυνη..
φιλικα




Έχει επεξεργασθεί από τον/την shiba στις Τετ 12 Απρ 2006, 02:50:32, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Baphomet (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Citroen C4 1.6 (16V) VTR (2007)

Ένταξη: 06 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 4616
Τόπος: Αθήνα - Γαλάτσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Απρ 2006, 02:42:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ακριβώς! δεν έχω και είμαι αντικειμενικός...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
shiba (giwrgos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


shiba cc

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 1069
Τόπος: γαλατσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Απρ 2006, 02:53:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Baphomet έγραψε:
ακριβώς! δεν έχω και είμαι αντικειμενικός...
οχι δεν εισαι αντικειμενικοσ..απλα δεν εχεισ νοιωσει την πραγματικη αγαπη...ο σκυλοσ πχ θα πεθαινε για σενα...ποσοι φιλοι σ θα το κανανε?να σου απαντησω?κανενασ
(πραγματικα αν διαγραφει αυτο το topic θα σασ ημουνα υποχρεοσ...)


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ultra-one (Χάρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 GTi 2004 Blue Recife :)

Ένταξη: 13 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 1792
Τόπος: Αθήνα Κέντρο Σταθμός Λαρίσης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Απρ 2006, 09:11:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σίγουρα το γεγονός του οδηνηρού θανάτου των σκυλιών είναι κατακριτέο αλλά να ξέρετε ότι τα αδέσποτα δεν επιτρέπονται στην Κύπρο.

Όποιο σκυλί βρεθεί χωρίς ταυτότητα και στοιχεία ιδιοκτήτη στέλνεται στις κτηνιατρικές υπηρεσίες όπου εκεί του γίνεται κατευθείαν ευθανασία.

Απλά αν τα μάζευαν οι κτηνιατρικές υπηρεσίες θα είχαν λιγότερο οδηνηρό θάνατο! Shocked


Επιτέλους το 206 μου άρχισε να γίνεται αυτοκίνητο Twisted evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Stevon ("Κουμπάρος" John Φυστίκη...)
Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων
Επίσημο Μέλος

VF7 + VF3 = P.S.A.

Ένταξη: 22 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 2584

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Απρ 2006, 09:31:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ultra-one έγραψε:
αλλά να ξέρετε ότι τα αδέσποτα δεν επιτρέπονται στην Κύπρο.



Το ξέρω,και δέν είναι η μόνη χώρα...

Αλλά μήπως ΠΡΩΤΑ θα έπρεπε να λυθεί το ζήτημα απο την <<ρίζα>> του... Evil Evil δλδ οι ιδιοκτήτες οι οποίοι αφήνουν τα σκυλιά τους αδέσποτα επειδή τα βαρέθηκαν,μεγάλωσαν(και δέν είναι ποιά χαριτωμένα κουτάβια...)ή απλά επειδή φευγουν για διακοπές...???? Question Question Question

Νά έχουν δλδ κάποια ποινική ρήτρα????



Δέν προλάβαμε να το "τουρμπίσουμε" και μας άφησε ο 3ος...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Απρ 2006, 09:42:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

συγνωμη κιολας αν κανω λαθος αλλα ο σκοπος του topic δεν ηταν να κρινουμε αν πρεπει να τρωγονται οι σκυλοι ή να θανατωνονται γιατι δεν εχουν ταυτοτητα αλλα να κατακριθει η βαρβαρη συμπεριφορα του να ΚΑΕΙ ΖΩΝΤΑΝΟ (=ΒΑΣΑΝΙΣΤΕΙ) ενα σκυλι.

οσα σκυλια και να ειναι αδεσποτα, οποιοι νομοι κιαν εχουν ψηφιστει περι αδεσποτων σε οποια χωρα με την οποια κουλτουρα (βλεπε τρωω σκυλους) κιαν ζει ενα σκυλι το γεγονος παραμενει ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΟ και ΑΠΕΧΘΕΣ.
ειναι ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑ το να καις ζωντανο ενα πλασμα.
και το λεω εγω που δεν εχω και ιδιαιτερες σχεσεις με τα συμπαθη τετραποδα !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Stalitsa (Αιμιλία)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος




Ένταξη: 27 Μάϊ 2005
Δημοσιεύσεις: 220
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Απρ 2006, 10:29:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μου κάνει τρομερή εντύπωση που συγκλονηστήκατε τόσο...
Δεν λέω είδα να καίνε τον καημένο το σκυλάκο και ήταν οτι χειρότερο....ΟΜΩΣ γιατί μιλάτε μόνο για αυτό και δεν τα βάζετε και με τον μπόγια που τα σκοτώνει,με τον άλλον που κρέμαγε τους σκύλους,με τον κάθε ανόητο ιδιοκτήτη που τον παρατάει στην μέση του δρόμου το σκύλο του και φεύγει ή τον παιδεύει,που τα σκοτώνουν με τα αυτοκίνητα και μιλάτε ΜΟΝΟ γι'αυτό???Γιατί δεν τα βάζετε και με ένα σωρο γατούλες που σκοτώνουν για πλάκα ή την φώκια που της χτυπάνε με λοστό το κεφάλι μέχρι να πεθάνει?Ή κατα αυτό το τρόπο δεν βασανίζεις ένα ζώο?Με την ίδια λογική και με το να πυροβολήσεις ένα οποιοδήποτε ζώο στο κεφάλι το βασανίζεις..ΤΟ ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ!!!?Εκεί γιατί δεν λέτε κάτι??
Και ΕΛΕΟΣ πια..Κάνετε θέμα που βασάνισαν ένα ζωάκι(που το κατακρίνω και αμα ήμουν μπροστά θα έκαιγα αυτόν που το έκανε,γιατί μου αρέσουν πολύ πολύ τα ζωάκια και τα αγαπάω) και τόσο καιρό που βασανίζουν και σκοτώνουν παιδάκια με τον χείριστο τρόπο,όταν το βλέπετε ή το ακούτε ή δεν δίνετε σημασία ή αλλάζετε σταθμό...Τουλάχιστον δεν σας είδα να ανοίξετε κάποιο θέμα..



Είναι κάτι στιγμές,που στα σύννεφα χάνονται,στον ουρανό...
Πρόσωπα αγαπημένα,πρόσωπα λατρεμένα που αφήνουν κενό...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Spyros_L 
Μέλος
Μέλος


Old school

Ένταξη: 25 Σεπ 2005
Δημοσιεύσεις: 140
Τόπος: Κορυδαλλός-Κεφαλονιά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Απρ 2006, 12:40:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote="Baphomet"]Με την ίδια λογική γιατί να μην τιμωρούνται και οι κυνηγοί? Και γιατί όταν πρόκειται για το πιατάκι μας η δολοφονία του λαγού, κότας, αγελάδας και γουρουνιού είναι σωστή? Ή των ψαριών? Ή της φώκιας? Ή όλων που σκοτώνονται για γούνες? Ή της φάλαινας? Ή των χιλιάδων υπό εξαφάνιση ζώων... Σας έπιασε η ευαισθησία για τον σκύλο και την γάτα που είναι υπεράριθμα ζώα? Στην τελική οι κινέζοι τα τρώνε, εκεί δεν είναι κακός αυτός που τα σκοτώνει?? Και εξισώνετε τον φόνο ενός ανθρώπου με αυτόν ενός σκύλου?? Εγώ το βρίσκω γελοίο...
Φυσικά δεν λέω οτι είμαι υπέρ του να βασανίζει κάποιος τον σκύλο ή την γάτα ούτε οτι πρέπει να τα ξεπαστρέψουμε...αλλά μην υπερβάλλετε κιόλας...[/quote]

Πέτρο όταν η εκτέλεση του ζώου γίνεται με σκοπό να τηρηθούν οι κανόνες της φύσης ως φυσιολογική ροή της οικολογικής αλυσίδας, τότε δεν πρόκειται για έγκλημα. Γιατί αμα το πάμε έτσι όλοι μας τρώμε κρέας. Αρα έχουν γίνει ενα σωρό δολοφονίες ζώων παράνομες. Αυτό ΄φυσικά και είναι λάθος σαν άποψη. Όταν όμως η δολοφονία γίνεται με τρόπο και σκοπό κτηνώδη, γιατί κάποιοι είναι πιο ζώα απ τα ζώα τότε πρόκειται περι εγκληματικής ενέργειας και θα πρέπει να θεσπιστεί κάποιος νόμος πιο αυστηρός. θέλω δηλ να πω οτι υπάρχει ο σαφής διαχωρισμός μεταξύ της επιβίωσης του ανθρώπου που απορρέει απο την τήρηση των κανόνων της τροφικής αλυσίδας και της οποιασδήποτε άσκοπης ή σκόπιμης εγκληματικής ενέργειας εις βάρος κάποιου ζώου. Και εδώ έρχεται και η απάντηση που αφορά τους Κυνηγούς ( γιατί σε αυτήν τη κατηγορία ανήκω και γω ). Υπάρχει λοιπόν μια λίστα απο θηράματα κάθε έτος τα οποία απαγορεύεται να τα εκτελέσεις επιδή το συγκεκριμένο είδος απειλείται με εξαφάνιση. Και πιστέψτε με η καμπάνα (σε περίπτωση που κατα τον έλεγχο βρεθούν πάνω σου ή στο αμάξι σου) είναι τεράστια. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσες διαμάχες έχουν γίνει με άλλους κυνηγούς οταν προσπαθούν να χτυπήσουν τέτοιου είδους θηράματα. Το ίδιο βέβαια συμβαίνει και με θηράματα (βλέπε πέρδικα) που βρίσκονται στην περίοδο αναπαραγωγής. Το κυνήγι τους απαγορεύεται ρητά και αυστηρά και θεωρείται έγκληματακή διατάραξη της οικολογικής αλυσίδας. Όπως επίσης το κυνήγι κατα τη διαρκεια της νύχτας όπου το ζώο είναι ανυπεράσπηστο και δίνει άνιση μάχη...αυτό είναι το γνωστό καρτέρι. Το ίδιο φυσικά και για το ψάρεμα...Μπορείς να πάρεις το καλάμι σου, την πετονιά σου, την βάρκα σου, το ψαροτούφεκο σου και να πας να ψαρέψεις. Τιμωρείται όμως αυτός που πετάει δυναμίτες ή ψαρεύει βράδυ με μπουκάλες και φακό όπου βρίσκει ναρκωμένα τα ψάρια.


Πίστευε και μη, ερεύνα
Πίστευε και μη ερεύνα

Ένα απλό κόμμα αλλάζει τα πάντα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
dimdil (δημητρης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 206 1.4 (16v) colourline

Ένταξη: 02 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 49
Τόπος: ν ηρακλειο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Απρ 2006, 13:44:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

η ψυχικη και συναισθηματικη αναπηρια φιλοι μου στον ανθρωπο? Rolling eyes που κανει τετοιες πραξεις ειναι φανερή εκ του αποτελεσματος και δυσκολα διαγνωσκεται Sad ολλα τα κακα βιωματα και οι καρπαζιες της ζωης βγαινουν με βια ασκοπη συνηθως πανω σε αδυναμα πλασματα υποτιθεται κατωτερης μορφης! προφιλ των συγκεκριμενων ανθρωπομορφων κατασκευων θρασυδειλια /κουταμαρα και ολλα τα μαυρα ενστικτα Sad Sad υπαρχουν ομως πολλοι Shocked σαν τις κακιες αρρωστιες Sad Sad και μια κουβεντα για αυτους που επιμενουν να διαχωριζουν τους ανθρωπους και τα ζωα Shocked ζωο ειναι ο ανθρωπος και μαλιστα το αγριοτερο Crying or Very sad μην ξεχνιεστε! προσπαθειστε να τη δειτε τη ζωη σαν θαυμα του θεου η της φυσης αν προτιματε και μετα αναλογιστειτε αν εχει κανεις το δικαιωμα να εγκληματει βασανιζοντας μια ζωη και μαλιστα με αυτον τον τροπο Shocked


αχ θεε ποσο μπλε ξοδεψες για να μη σε βλεπω!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Baphomet (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Citroen C4 1.6 (16V) VTR (2007)

Ένταξη: 06 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 4616
Τόπος: Αθήνα - Γαλάτσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Απρ 2006, 14:45:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DimiP έγραψε:
συγνωμη κιολας αν κανω λαθος αλλα ο σκοπος του topic δεν ηταν να κρινουμε αν πρεπει να τρωγονται οι σκυλοι ή να θανατωνονται γιατι δεν εχουν ταυτοτητα αλλα να κατακριθει η βαρβαρη συμπεριφορα του να ΚΑΕΙ ΖΩΝΤΑΝΟ (=ΒΑΣΑΝΙΣΤΕΙ) ενα σκυλι.

οσα σκυλια και να ειναι αδεσποτα, οποιοι νομοι κιαν εχουν ψηφιστει περι αδεσποτων σε οποια χωρα με την οποια κουλτουρα (βλεπε τρωω σκυλους) κιαν ζει ενα σκυλι το γεγονος παραμενει ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΟ και ΑΠΕΧΘΕΣ.
ειναι ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑ το να καις ζωντανο ενα πλασμα.
και το λεω εγω που δεν εχω και ιδιαιτερες σχεσεις με τα συμπαθη τετραποδα !


αν δεν τον έκαιγαν ζωντανό και τον πυροβολούσαν στο κεφάλι δεν θα υπήρχε πρόβλημα δηλαδή?

shiba έγραψε:
Baphomet έγραψε:
ακριβώς! δεν έχω και είμαι αντικειμενικός...
οχι δεν εισαι αντικειμενικοσ..απλα δεν εχεισ νοιωσει την πραγματικη αγαπη...ο σκυλοσ πχ θα πεθαινε για σενα...ποσοι φιλοι σ θα το κανανε?να σου απαντησω?κανενασ
(πραγματικα αν διαγραφει αυτο το topic θα σασ ημουνα υποχρεοσ...)


αυτό που εσύ λες αγάπη εγώ το λέω ένστικτο...δε μου λέει κάτι.


Spyros_L έγραψε:

Πέτρο όταν η εκτέλεση του ζώου γίνεται με σκοπό να τηρηθούν οι κανόνες της φύσης ως φυσιολογική ροή της οικολογικής αλυσίδας, τότε δεν πρόκειται για έγκλημα. Γιατί αμα το πάμε έτσι όλοι μας τρώμε κρέας. Αρα έχουν γίνει ενα σωρό δολοφονίες ζώων παράνομες. Αυτό ΄φυσικά και είναι λάθος σαν άποψη. Όταν όμως η δολοφονία γίνεται με τρόπο και σκοπό κτηνώδη, γιατί κάποιοι είναι πιο ζώα απ τα ζώα τότε πρόκειται περι εγκληματικής ενέργειας και θα πρέπει να θεσπιστεί κάποιος νόμος πιο αυστηρός. θέλω δηλ να πω οτι υπάρχει ο σαφής διαχωρισμός μεταξύ της επιβίωσης του ανθρώπου που απορρέει απο την τήρηση των κανόνων της τροφικής αλυσίδας και της οποιασδήποτε άσκοπης ή σκόπιμης εγκληματικής ενέργειας εις βάρος κάποιου ζώου. Και εδώ έρχεται και η απάντηση που αφορά τους Κυνηγούς ( γιατί σε αυτήν τη κατηγορία ανήκω και γω ). Υπάρχει λοιπόν μια λίστα απο θηράματα κάθε έτος τα οποία απαγορεύεται να τα εκτελέσεις επιδή το συγκεκριμένο είδος απειλείται με εξαφάνιση. Και πιστέψτε με η καμπάνα (σε περίπτωση που κατα τον έλεγχο βρεθούν πάνω σου ή στο αμάξι σου) είναι τεράστια. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσες διαμάχες έχουν γίνει με άλλους κυνηγούς οταν προσπαθούν να χτυπήσουν τέτοιου είδους θηράματα. Το ίδιο βέβαια συμβαίνει και με θηράματα (βλέπε πέρδικα) που βρίσκονται στην περίοδο αναπαραγωγής. Το κυνήγι τους απαγορεύεται ρητά και αυστηρά και θεωρείται έγκληματακή διατάραξη της οικολογικής αλυσίδας. Όπως επίσης το κυνήγι κατα τη διαρκεια της νύχτας όπου το ζώο είναι ανυπεράσπηστο και δίνει άνιση μάχη...αυτό είναι το γνωστό καρτέρι. Το ίδιο φυσικά και για το ψάρεμα...Μπορείς να πάρεις το καλάμι σου, την πετονιά σου, την βάρκα σου, το ψαροτούφεκο σου και να πας να ψαρέψεις. Τιμωρείται όμως αυτός που πετάει δυναμίτες ή ψαρεύει βράδυ με μπουκάλες και φακό όπου βρίσκει ναρκωμένα τα ψάρια.


για μένα όλα το ίδιο είναι...δεν έχει σημασία αν είναι παράνομο ή όχι. Σημασία έχει οτι σκοτώνεις. Α, και να σου θυμίσω οτι το κυνηγι και το ψάρεμα πλέον δεν έχουν καμμια απολύτως σχέση με την τροφική αλυσίδα. 9/10 κυνηγούς και ερασιτεχνες ψαράδες το κάνουν γιατι γουστάρουν. Σαν σπορ! Η τροφική αλυσίδα δουλεύει άψογα με τις κτηνοτροφικές μονάδες και τα ιχθυοτροφεία.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
brz20 (Κωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 307 1.6 (16V) XSi (2004)

Ένταξη: 04 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 4519
Τόπος: Τρικαλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Απρ 2006, 15:15:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απο αυτο φαινετε οτι ο ανθρωπος ειναι πιο ΖΩΟ και απο τα ζωα.Γι'αυτο εχουμε καταληξει εκει που εχουμε καταληξει.Μερικοι ουτε μυαλο κοτας δεν εχουν.Η καλυτερη δικαιοσυνη ειναι να τους δωσουν στο λαο να τους κανει διπλασιους απο το ξυλο.


The Ubuntu it's a way of life.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
shiba (giwrgos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


shiba cc

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 1069
Τόπος: γαλατσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Απρ 2006, 19:11:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote="Baphomet

αυτό που εσύ λες αγάπη εγώ το λέω ένστικτο...δε μου λέει κάτι.
[/quote]δηλαδη οταν ενασ σκυλοσ θυσιαζει την ζωη του για την ζωη του αφεντικου του εινα ιαπο ενστικτο?ελεοσ δηλαδη...μην νομιζεισ αυτα που λεω δεν εινα ι @@ριεσ+λογια του αερα..εχω παραδειγματα μεσα απ οτην οικογενεια μ με το ποσο μπορει να αγαπησει ενα σκυλι το αφεντικο του και μεχρι που μποριε να φτασει γιαυτον....


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
206.1.4 (Γιαννης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


206 1.4 (8v) XR (1999)

Ένταξη: 05 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 74
Τόπος: ΣΥΡΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Απρ 2006, 20:31:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

dimdil έγραψε:
η ψυχικη και συναισθηματικη αναπηρια φιλοι μου στον ανθρωπο? Rolling eyes που κανει τετοιες πραξεις ειναι φανερή εκ του αποτελεσματος και δυσκολα διαγνωσκεται Sad ολλα τα κακα βιωματα και οι καρπαζιες της ζωης βγαινουν με βια ασκοπη συνηθως πανω σε αδυναμα πλασματα υποτιθεται κατωτερης μορφης! προφιλ των συγκεκριμενων ανθρωπομορφων κατασκευων θρασυδειλια /κουταμαρα και ολλα τα μαυρα ενστικτα Sad Sad υπαρχουν ομως πολλοι Shocked σαν τις κακιες αρρωστιες Sad Sad και μια κουβεντα για αυτους που επιμενουν να διαχωριζουν τους ανθρωπους και τα ζωα Shocked ζωο ειναι ο ανθρωπος και μαλιστα το αγριοτερο Crying or Very sad μην ξεχνιεστε! προσπαθειστε να τη δειτε τη ζωη σαν θαυμα του θεου η της φυσης αν προτιματε και μετα αναλογιστειτε αν εχει κανεις το δικαιωμα να εγκληματει βασανιζοντας μια ζωη και μαλιστα με αυτον τον τροπο Shocked


Δημητρη, συμφωνω απολυτα...!!!! Δεν εχει κανεις το δικαιωμα να βασανιζει οτιδηποτε εχει ζωη!!! το να σκοτωσει για λογους επιβιωσης ειναι αναγκαστικα αποδεκτο..
Το να σκοτωσει για λογους χομπι ... ειναι κοινωνικα αποδεκτο(κυνηγι-αλλα οχι για να πει στους αλλους ποσο καλος ειναι στο σημαδι, αλλα για καταναλωση)
!Αλλα το να σκοτωνει (κατα τη διαρκεια του κυνηγιου), ειτε να βασανιζει επειδη απλα του αρεσει να αφαιρει ειτε να βασανιζει ζωες εγω δεν το βλεπω νορμαλ....

Και κατι αλλο.... δεν ξεκινησα το τοπικ επειδη συμπαθω μονο τους σκυλους! απλα η αφορμη ηταν αυτο!
(αλλα οταν ειδα διαφορα site να εχουν αποκλειστικο θεμα το μισος και την εξοντωση σκυλων... τα πηρα!!


Στροφες,στροφες.....στροφες.....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενη
Σελίδα 1 από 6

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1017s (PHP: 66% - SQL: 34%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on