PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Θόρυβος...σασμάν;

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Stormwatch (Stavros)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 306

Ένταξη: 17 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 10 Απρ 2006, 01:04:36    Θέμα δημοσίευσης: Θόρυβος...σασμάν; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τους τελευταιους 2 μηνες παρατηρω εναν θορυβο σαν χτυπημα οταν κινουμαι και εχω ταχυτητα μεσα.Ο θορυβος ακολουθει τη συχνοτητα των στροφων της μηχανης.Δηλαδη οσο ανεβαινουν οι στροφες τοσο αυξανει η συχνοτητα του θορυβου.
Οταν το αυτοκινητο ειναι ακινητο και δωσω γκαζια δεν ακουγεται τιποτα, οπως επισης αν εν κινησει βαλω νεκρη ο θορυβος εξαφανιζεται...
Οσο περνα ο καιρος τοσο πιο εντονος γινεται.Υποψιαζομαι σασμαν...Υπαρχει περιπτωση να ειναι ο δισκος (κοντευει τα 80.000Km απο την τελευταια αλλαγη);
Το αυτοκινητο ειναι ενα 306 1.4 του 94 χωρις xtreme χρηση (χειροφρενα,αλλαγες στον κοφτη κλπ)
Ευχαριστω εκ των πρωταιρων.


Lines join in faint discord
and the stormwatch brews
a concert of kings
as the white sea snaps
at the heels of a soft prayer
whispered.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Touristas (Αργύρης)
Τεχνικός Σύμβουλος


Peugeot Geopolis RS 300

Ένταξη: 15 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 3273
Τόπος: Νικαια-Περιστέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 10 Απρ 2006, 07:02:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από κιβώτιο πρέπει να είναι και μάλλον από το διαφορικό αν στο κάνει με όλες τις ταχύτητες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 (ΑΝΤΩΝΗΣ)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


PEUGEOT 307 1600cc

Ένταξη: 05 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 392

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 10 Απρ 2006, 18:50:57    Θέμα δημοσίευσης: σαμαν Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα πεζουκλεσ

εγω παντοσ ειμαι πολυ δυσαρεστημενοσ απο τισ ταχυτητεσ στα 15.000χλμ αλλαξα δισκοπλατο πληρωσα τα μαλιοκεφαλα μου και αποτελεσμα μηδεν εξακολουθω να συμπεριφερομαι στο σασμαν ΣΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ 20ΧΡΟΝΩΝ ΦΟΒΟΜΕΝΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ, δε ξερω ρε παιδια πραγματικα τι να κανω εχω αλλαξει βαλβολινεσ δυο φορεσ τη μια φορα εβαλα elf kai τωρα τοταλ τιποτα παιδια τα ιδια ασε που για να βαλω οπισθεν πρεπει πρωτα να βαλω την πρωτη ταχυτητα και μετα να βαλω οπισθεν και δεν ειναι μονο εκει το προβλημα αλλα και ενκινησει το αυτοκινητο.
Εαν εχει καποιοσ λυσει ασ μου πει γιατι πραγματικα δε ξερω τι να κανω αφου σκεφτομαι να το παω σε μη εξουσιοδοτημενο συνεργειο μπασ και αυτοι μπορουν να μου βρουν λυση γιατι μεχρι στιγμησ σε 3 συνεργεια τησ πεζο που πηγα κανουνε τα κοροιδα Evil Twisted evil αρε ξηλωμα που θελουνε μερικα αλλα ποιοσ μας ακουει.

καλα γκαζια



ΑΝΤΩΝΗΣ PEUGEOT 307
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 10 Απρ 2006, 21:00:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αντωνη να προτεινω κατι κουλο???
ξαναλλαξε συμπλεκτη.αυτα που λες μου τα εκανε και το δικο μου πριν παραδωσει πνευμα.μην αποκλειεις κακης ποιοτητας ανταλλακτικο και μην ξαναβαλεις το εργοστασιακο...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
bob (γιαννης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


peugeot 106 1.3 rallye (8V) (2000)

Ένταξη: 26 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 267

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 10 Απρ 2006, 21:08:17    Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος...σασμάν; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Stormwatch έγραψε:
Τους τελευταιους 2 μηνες παρατηρω εναν θορυβο σαν χτυπημα οταν κινουμαι και εχω ταχυτητα μεσα.Ο θορυβος ακολουθει τη συχνοτητα των στροφων της μηχανης.Δηλαδη οσο ανεβαινουν οι στροφες τοσο αυξανει η συχνοτητα του θορυβου.
.


Αν ακολουθει το ανεβασμα των χιλιομετρων του αυτοκινητου τοτε ειναι προς ημιαξονιο
αν ανεβαινει ο θορυβος ΜΟΝΟ με τις στροφες τοτε λογικα πας προς διαφορικο οπως ειπε και ο Αργυρης

ΜΠορεις να κανεις ενα προχειρο ελεγχο..
σηκωσε τη μια μπροστινη μερια του αυτοκινητου βαλε μεσα ταχυτητα και κουνα τη ροδα μπρος πισω Εκει αν ειναι ημιαξονιο λογικα θα φανει κατι
κανε το ιδιο και για τις δυο ροδες


.."detail separates winners from just runners"...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Stormwatch (Stavros)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 306

Ένταξη: 17 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 10 Απρ 2006, 23:03:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις.
Το ακουσε σημερα ο μαστορας και μου ειπε οτι ειναι σασμαν... Crying or Very sad
Αυριο θα του το παω να το κατεβασουν και να δουν τι βλαβη εχει και αν επιδιορθωνεται.
Περιμενω να ακουσω την λυπητερη....


Lines join in faint discord
and the stormwatch brews
a concert of kings
as the white sea snaps
at the heels of a soft prayer
whispered.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sakis307 (ΘΑΝΑΣΗΣ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


307 1600 16v 2003

Ένταξη: 21 Φεβ 2005
Δημοσιεύσεις: 3

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Απρ 2006, 02:24:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και εγω το ιδιο προβλημα με πολυ θορυβο στο σασμαν σε ολες τις ταχυτητες (οχι ομως σε νεκρο και οταν παταω συμπλεκτη εχει θορυβο μονο σε πατημα η αφημα γκαζιου) σε 307 1600 78,000 χλμ. το κατεβασε φιλος μηχανικος αλλαξαμε μονο τα ρουλεμαν στην κορωνα που ηταν φθαρμενα (και το σετ δισκο πλατο ρουλεμαν μιας και κατεβηκε)το βαλαμε πανω αλλα τα ιδια ο θορυβος δεν εστρωσε Evil .καμια ιδεα κανεις τι αλλο μπορει να ειναι?παντως ολα τα αλλα ηταν καθαρα μεσα στο σασμαν και οι ταχυτητες δουλευουν ρολοι.
Φιλε μου εσυ τελικα το κατεβασες εκανες δουλεια?για πες κανα καλο νεο γιαι εδω κατω ζητανε 450€ για μεταχηρισμενο και αν σου βγει καλο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Stormwatch (Stavros)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 306

Ένταξη: 17 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Απρ 2006, 10:20:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπον, κατεβηκε το σασμαν και τελικα ηταν τα ρουλεμαν (κοντα στα 130ε).Μιας ομως και κατεβηκε το σασμαν και αφου ειδαμε οτι ο δισκος ηταν στα τελευταια του (ειχε κανει γυρω στις 100.000 km) αλλαξαμε και αυτον για να μην ξαναπληρωσω κερατιατικα εργατικα σε καμια δεκαρια χιλ. χλμ (σετ δισκος-πλατω-ρουλεμαν 125ε).Βαλε και 200ε τα εργατικα, συνολο 450...
Παντως εχθες ευχαριστηθηκα οδηγηση.Ο θορυβος εξαφανιστηκε (μονο ενα ανεπαισθητο - αλλα ευχαριστο - σφυριγμα ακουγεται στις χαμηλες στροφες οταν επιταχυνω) και εκτος αυτου το αμαξι δεν ''κοπαναει'' οταν αφηνω συμπλεκτη.
Για εσενα τωρα Σακη, μου ακουγεται περιεργο αφου ελεχθηκαν τα γραναζια του σασμαν και δεν ειχαν προβλημα.Δεν ειδες καμια βελτιωση στο θορυβο;
(Τι θορυβος ειναι ακριβως; Εμενα ηταν ενα κοπανημα ''ντουκ ντουκ'' πολυ αισθητο...)


Lines join in faint discord
and the stormwatch brews
a concert of kings
as the white sea snaps
at the heels of a soft prayer
whispered.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Απρ 2006, 10:29:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sakis307 έγραψε:
και εγω το ιδιο προβλημα με πολυ θορυβο στο σασμαν σε ολες τις ταχυτητες (οχι ομως σε νεκρο και οταν παταω συμπλεκτη εχει θορυβο μονο σε πατημα η αφημα γκαζιου) σε 307 1600 78,000 χλμ. το κατεβασε φιλος μηχανικος αλλαξαμε μονο τα ρουλεμαν στην κορωνα που ηταν φθαρμενα (και το σετ δισκο πλατο ρουλεμαν μιας και κατεβηκε)το βαλαμε πανω αλλα τα ιδια ο θορυβος δεν εστρωσε Evil .καμια ιδεα κανεις τι αλλο μπορει να ειναι?παντως ολα τα αλλα ηταν καθαρα μεσα στο σασμαν και οι ταχυτητες δουλευουν ρολοι.
Φιλε μου εσυ τελικα το κατεβασες εκανες δουλεια?για πες κανα καλο νεο γιαι εδω κατω ζητανε 450€ για μεταχηρισμενο και αν σου βγει καλο



ειχα ρωτησει το μηχανικο μου γιατι εχω ιδιο προβλημα με ρουλεμαν διαφορικου...απο οοσα καταλαβα

α. πολλες φορες δε λυνεται με αλλαγη του γραναζιου...
β. μου ειχε πει οτι ισως θελει και πλανητες. το θεωρησα αστειο οταν το ακουσα αλλα πιθανον να εισαι μια τετοια περιπτωση
γ. αλλος μηχανικος μου ανεφερε οτι αλλαξε τα παντα και πλανητες και παλι ακουγοταν.
δ. το ιδιο ειχα παθει και στο οπελ μου.δεν ειναι πεζοφαινομενο...
ε.αμα δεν σε ενοχλει αστο οπως ειναι
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sakis307 (ΘΑΝΑΣΗΣ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


307 1600 16v 2003

Ένταξη: 21 Φεβ 2005
Δημοσιεύσεις: 3

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Απρ 2006, 12:46:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φιλε Σταυρο ποια ρουλεμαν αλλαχτηκαν? ολα του σασμαν αν μπορεις να μου πεις αμα ειναι να το ξανακατεβασω.εγω οπως ειπα αλλαξα μονο της κορωνας.εμενα βεβαια δεν ειναι ντουκ ο θορυβος ειναι βουισμα.μαλον που θα παω για αλλαγη σασμαν.καμια ιδεα που θα βρω μεταχειρισμενο.αν εχει κανεις τηλ αθηνα ας δωσει να παρω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
magnet1 (markos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot206 1.4 (8V) quicksilver

Ένταξη: 13 Μάϊ 2005
Δημοσιεύσεις: 2
Τόπος: σαντορινη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Μάϊ 2006, 16:59:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

egw alaksa sazman otan to epatha ayto k evala metaxirismeno me 400 eyro. planites doriforoi itan to provlima k kostizan peripoy 800 eyro k de me symfere na toys alaksw. twra, meta apo 1 xrono ksana to idio provlima. k na fantasteis oti den to zorizw KATHOLOY. ap oti moy exoyn pei, mexri 1400cc einai synithes fenomeno. twra lew na koitaksw mipos mporw na valw apo 106 rally.


206206206206
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tsosmoulis (μητσάκος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

106 rallye x 2

Ένταξη: 03 Ιούν 2004
Δημοσιεύσεις: 1747
Τόπος: ΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Μάϊ 2006, 17:13:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

magnet1 έγραψε:
egw alaksa sazman otan to epatha ayto k evala metaxirismeno me 400 eyro. planites doriforoi itan to provlima k kostizan peripoy 800 eyro k de me symfere na toys alaksw. twra, meta apo 1 xrono ksana to idio provlima. k na fantasteis oti den to zorizw KATHOLOY. ap oti moy exoyn pei, mexri 1400cc einai synithes fenomeno. twra lew na koitaksw mipos mporw na valw apo 106 rally.


γίνεται αυτό?δεν νομίζω αδερφέ... Confused


τί κάνετε? ράλλυ???
στο ΔΝΤ αμέσως!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
magnet1 (markos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot206 1.4 (8V) quicksilver

Ένταξη: 13 Μάϊ 2005
Δημοσιεύσεις: 2
Τόπος: σαντορινη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Μάϊ 2006, 00:26:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ginete na mpei olokliro to sazman. me mia psilopatenta. (des se diafora periodika poy se 206 vazoyn kinitira rally k afinoyn to sazman toy 206 poy einai pio konto.) egw vevea protimoysa na alaksw mono to diaforiko.

Θα σε παρακαλέσω να γράφεις μόνο με Ελληνικά. Wink
Idea Διάβασε αυτό: "Οδηγίες" για να δεις τι ισχύει στο Forum του PSClub.

Εκ της MOD Team
MEMsound



206206206206
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1214s (PHP: 77% - SQL: 23%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on