PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Περί Trip Computer και μέσης κατανάλωσης...

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 30 Ιαν 2006, 00:12:45    Θέμα δημοσίευσης: Περί Trip Computer και μέσης κατανάλωσης... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νωρίτερα έψαχνα να βρω κάποιες πληροφορίες που να αναφέρουν πως υπολογίζει το trip computer των Peugeot μας τη μέση κατανάλωση αλλά ..τζίφος! Αφορμή ήταν ο υπολογισμός της ποσότητας (σε λίτρα) που έχει "πιει" ως τώρα το 206 μου σε σχέση με τα χιλιόμετρα που έχει κάνει από όταν το πήρα, και η σύγκριση με την ένδειξη στο t/c το οποίο είχα να το μηδενίσω εδώ και 8000 χλμ. Το t/c αποδείχτηκε πιο "αισιόδοξο" κατά 0.5 l/100km (11 αντί 11.5 που προέκυψε από τον υπολογισμό, με οδήγηση κατά 80% μέσα στην πόλη και με αρκετά σκισίματα στο βουνό), πράγμα που μπορεί να οφείλεται σε διάφορους λόγους - π.χ. στο ότι το μοτέρ πριν "ανοίξει" έκαιγε περισσότερο ενώ τώρα (στις τελευταίες 8000 χλμ) έχει πέσει η κατανάλωσή του, στο ότι η αντλία του βενζινάδικου ..έκλεβε.. και άρα έχω κάψει λιγότερα απ΄ όσα νόμιζα ότι μπήκαν στο ρεζερβουάρ μου (!) κλπ.

Τα βασικά ερωτήματά μου είναι τα εξής:

1. Πώς ακριβώς υπολογίζει το t/c την κατανάλωση - καταγράφει στη μνήμη την ένδείξη στιγμιαίας κατανάλωσης που σου δείχνει και στο display και τη χρησιμοποιεί για να υπολογίσει το average σύμφωνα με τη μέση ταχύτητα (την οποία πάλι υπολογίζει και σου δείχνει)? Τι γίνεται όταν δείχνει παύλες (--- lt/100 Km), όπως π.χ. όταν είσαι σταματημένος? Μετράει πόση βενζίνη πίνει ή όχι?...

2. Κάθε πότε "ανανεώνει" τον υπολογισμό & την ένδειξη μέσης κατανάλωσης στο display? Π.χ. σε μια σύντομη βόλτα που έκανα τώρα το βράδυ χωρίς απότομες επιταχύνσεις και χωρίς να ξεπεράσω τις 3000 σ.α.λ. έδειχνε 8.5 lt/100 Km για 6 χλμ απόσταση μέχρι την ώρα που έφτασα στο σπίτι (μετά από καμιά 300ριά μέτρα ανηφόρα), και όταν το κοίταξα πριν σβήσω τη μηχανή είχε πάει στο 9.0 lt/100 Km (άρα όταν το είδα πριν δεν είχε "συμπεριλάβει" και την ανηφόρα και το παρκάρισμα).
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Lef205 (Λευτέρης) (νομίζω)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 205 rallye/gti

Ένταξη: 07 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 3142
Τόπος: στους αγωνες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 30 Ιαν 2006, 00:40:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω παλι που κοιταξα στην "αναζητηση" (ξερετε αυτη που εχουμε διακοσμητικη Evil ) βαζωντας τη λεξη -καταναλωση- βρηκα -ακου να δεις!- τρεις σελιδες τοπικς.
Οπως αυτο:

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=3175&start=0

Για ψαξε λιγο καλυτερα! Wink

Locked μιας και υπάρχει ήδη σχετικό τόπικ Wink .

Εκ της MOD Team
MEMsound



Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
brz20 (Κωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 307 1.6 (16V) XSi (2004)

Ένταξη: 04 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 4519
Τόπος: Τρικαλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 30 Ιαν 2006, 00:42:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο υπολογιστης απο οσο ξερω ανανεωνει την μεση καταναλωση καθε 100 χιλιομετρα.Δεν ξερω ομως ακριβως τον αλγοριθμο.Υποθετω οτι μαζευει ενα μεγαλο μερος των στιγμιαιων καταναλωσεων(αν οχι ολες) για 100 χιολεμετρα και μετα βγαζει αποτελεσμα.Αυτο το παραδειγμα που αναφερεις μου εχει συμβει και μενα.Εγω ομως ειχα μηδενισει τον υπολογιστη.Σε αυτην την περιπτωση η μεση καταναλωση συμβαδιζει με την στιγμιαια(στο περιπου-αλλαζει πολλες φορες)μεχρι την συμπληρωση των πρωτων 100 χιλιομετρων.
Παυλες διχνει για ταχυτητες κατω των 30 χιλιμετρων.Μετραει το ποσο καιει αλλα δεν το εμφανιζει λογο προγραμματος.Αν ηταν να μην μετραει τοτε και στην περιπτωση που εχει ταχυτητα στο κιβωτιο και κατεβαινει κατηφορα χορις να πατας τιποτα θα εδιχνε παυλες.Ομως διχνει 0,0 και αν πας συμπλεκταρισμενος 0,2 με 0,5!!!


The Ubuntu it's a way of life.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Rallyes (Nikos)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 06 Μάρ 2013
Δημοσιεύσεις: 144
Τόπος: ATHENS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 30 Μάρ 2013, 17:28:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα, πως μπορω να δω στο ραλλύ το 207 μου την καταναλωση μου, τα χιλιομετρα που απομενουν να διανυσω με την βενζινη που εχω ? και τα λοιπα? δεν μπορω να το βρω στον υπολογιστη ταξιδιου...τα εχω πατησει ολα και δεν εχω βγαλει ακρη...πως τα βλεπω αυτα??? ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Rallyes (Nikos)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 06 Μάρ 2013
Δημοσιεύσεις: 144
Τόπος: ATHENS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 30 Μάρ 2013, 19:15:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τιποτα????
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gotcha (George)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

F20 πετρέλης

Ένταξη: 06 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 813

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 31 Μάρ 2013, 18:39:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φιλε μου, αν και σε σχετικα ασχετο θεμα ποσταρες, θα σου πω. Στο λεβιεδακι των υαλοκαθαριστιρων που ειναι πανω στο τιμονι, το "κεφαλι" του λεβιε, ειναι κουμπι. Οταν το πατας, η κεντρικη σου οθονη σου δειχνει, μεση καταναλωση, κμ απο το τελευταιο ρεσετ, αποσταση μεχρι να αδειασει η βενζινη, μεση ταχυτητα, ημερομηνια (καθε φορα που θα πατας το κουμπι, θα σου δειχνει και κατι διαφορετικο)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MAD (Μάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 RALLYE 1.6T

Ένταξη: 14 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 1102

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 31 Μάρ 2013, 19:02:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μήπως ξέρει κάποιος πόσο έχει μια οθόνη trip απο Rc στην peugeot?


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0534s (PHP: 69% - SQL: 31%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on