PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Θορυβος απο σασμαν

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
costas207 (Kostas)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Pegeuot 207 Rallye 1.6 150PS (2009)

Ένταξη: 19 Ιούν 2018
Δημοσιεύσεις: 15
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 30 Οκτ 2018, 12:48:47    Θέμα δημοσίευσης: Θορυβος απο σασμαν Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα. Είμαι κάτοχος ενός Pegeuot 207 Rallye, το αυτοκινητο εχει 126.000 χιλιομετρα. Το πηρα μεταχειρισμενο τον Φλεβαρη του 2018 και τοτε δεν ακουγοταν καποιος ιδιαιτερος θορυβος. Σταδιακα αρχισα να ακουω εναν θορυβο που οταν συμπλεκταρω σταματαει να υπαρχει. Σε νεκρα ακουγεται σαν κροταλισμα, πατωντας συμπλεκτη δεν ακουγεται τιποτα, σε ρολλαρισμα με ταχυτητες 1η,2α,3η ακουγεται σαν γργργργρ και οταν παταω γκαζι και ανεβαζει στροφες απλα ακουγεται πιο γρηγορα και χανεται η ενταση του θορυβου. Δεν εχει αλλαχτει ποτε σετ συμπλεκτη. Οταν σβηνω το αμαξι χωρις πατημενο συμπλεκτη ακουγεται ενα δυνατο γρρρρρ (σαν να βρισκουν πτερυγια ανεμιστηρα πανω στο προστατευτικο), ενω οταν σβηνω το αμαξι με πατημενο συμπλεκτη δεν ακουγεται τιποτα! Confused Confused

Οι αποριες μου ειναι οι εξης: Να προχωρησω σε αλλαγη σετ συμπλεκτη και βλεποντας και κανοντας? Αν προχωρησω σε αλλαγη σετ συμπλεκτη θα μπορεσει ο μηχανικος να τσεκαρει και το σασμαν?

Τα φωτα σας θα ηταν πολυ χρησιμα Smile Smile


Kalispera kai kali vradia!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nickterc (Nikos)
Μέλος
Μέλος


206 RC

Ένταξη: 24 Ιαν 2010
Δημοσιεύσεις: 137

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 30 Οκτ 2018, 13:20:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μαλλον ρουλεμαν συμπλεκτη...


One mans fun is anothers hell...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
costas207 (Kostas)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Pegeuot 207 Rallye 1.6 150PS (2009)

Ένταξη: 19 Ιούν 2018
Δημοσιεύσεις: 15
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 30 Οκτ 2018, 14:16:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nickterc έγραψε:
Μαλλον ρουλεμαν συμπλεκτη...


Εχω αλλαξει κιολας βαλβολινες οταν αρχισε να το πρωτοκανει μπας και αλλαξει κατι, το μονο που αλλαξε εγινε λιγο πιο "μαλακος" να το πω ο λεβγιες ταχυτητων. Καμια φορα σε φαναρι παω να βαλω 1η και κολλαει δεν μπαινει, αφηνω συμπλεκτη ξαναπαταω και μπαινει.....στου πατερα μου το παλιο αυτοκινητο ενα Renault Laguna του 2001 οταν το κανε αυτο ηταν θεμα σετ συμπλεκτη, ειχε φαγωθει ο δισκος αρκετα. Επισης φιλε μου να σου πω πως τον θορυβο αυτον αρχισε να τον κανει απο τη μερα που ανεβασα το αμαξι στην ραμπα του σπιτιου μου για να το πλυνω, η οποια ραμπα εχει πολυ αποτομη κλιση και δεν πηρα την καταλληλη φορα και το ενιωσα να γρεζαρει...ε απο τοτε αρχισε ο θορυβος.


Kalispera kai kali vradia!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nickterc (Nikos)
Μέλος
Μέλος


206 RC

Ένταξη: 24 Ιαν 2010
Δημοσιεύσεις: 137

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 30 Οκτ 2018, 18:10:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μαλλον σετ συμπλεκτη θες,εχει κ αρκετα χλμ πλεον.


One mans fun is anothers hell...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Manos206 
Moderator
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 02 Ιούν 2010
Δημοσιεύσεις: 860
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 30 Οκτ 2018, 18:50:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αλλαξε σετ συμπλεκτη αμεσα. Το ειχα παθει στο cc μεχρι που εσπασε το ρουλεμαν και εμεινε..


http://www.facebook.com/sarakinikorooms
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
costas207 (Kostas)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Pegeuot 207 Rallye 1.6 150PS (2009)

Ένταξη: 19 Ιούν 2018
Δημοσιεύσεις: 15
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 10 Νοέ 2018, 15:21:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα και παλι παιδες! Εχωντας ο μηχανικος μου πειι οτι ο μετατροπεας πιεσης υπλερπληρωσης καυσαεριων τα φτυσε, τον αλλαξαμε και το αμαξι μπηκε σε λειτουργια safe mode χωρις να εμφανιζει σφαλμα και το εκανε γτ θελει επαναπρογραμματισμο οπως μου ειπε, το θεμα ειναι οτι πριν του το παω το πρωι το αμαξι δν εκανε θορυβο στο κουμπωμα ταχυτητων, δηλαδη κουμπωνα 1η,2α,3η και δν ακουγοταν κατι, μετα την αλλαγη του μετατροπεα πιεσης οταν κουμπωνω 3η και ξεκουμπωνω (ενω ειμαι σταματημενος) ακουω ενα γκαπ στεγνο...εν κινησει ολα καλα δν ακουγεται ιχνος θορυβου οπως και τις παιρνει τις ταχυτητες ολες κομπλε....παιζει αυτο να οφειλεται στο οτι θελει επαναπρογραμματισμο το αμαξι και εφοσον δεν τουρμπιζει κιολας να ακουγεται για αυτον το λογο; Δεν εχω απο πουθενα διαρροη υγρων! Επισης το αμαξι εφτιαξε στις χαμηλες του στροφες λογω της αλλαγης και μενει μονο να ξανατουρμπισει ουσιαστικα.


Kalispera kai kali vradia!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
recife_rallye (lefos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


e-tuners stage4 from north

Ένταξη: 03 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 2420

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Νοέ 2018, 19:27:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

costas207 έγραψε:
Καλησπερα και παλι παιδες! Εχωντας ο μηχανικος μου πειι οτι ο μετατροπεας πιεσης υπλερπληρωσης καυσαεριων τα φτυσε, τον αλλαξαμε και το αμαξι μπηκε σε λειτουργια safe mode χωρις να εμφανιζει σφαλμα και το εκανε γτ θελει επαναπρογραμματισμο οπως μου ειπε, το θεμα ειναι οτι πριν του το παω το πρωι το αμαξι δν εκανε θορυβο στο κουμπωμα ταχυτητων, δηλαδη κουμπωνα 1η,2α,3η και δν ακουγοταν κατι, μετα την αλλαγη του μετατροπεα πιεσης οταν κουμπωνω 3η και ξεκουμπωνω (ενω ειμαι σταματημενος) ακουω ενα γκαπ στεγνο...εν κινησει ολα καλα δν ακουγεται ιχνος θορυβου οπως και τις παιρνει τις ταχυτητες ολες κομπλε....παιζει αυτο να οφειλεται στο οτι θελει επαναπρογραμματισμο το αμαξι και εφοσον δεν τουρμπιζει κιολας να ακουγεται για αυτον το λογο; Δεν εχω απο πουθενα διαρροη υγρων! Επισης το αμαξι εφτιαξε στις χαμηλες του στροφες λογω της αλλαγης και μενει μονο να ξανατουρμπισει ουσιαστικα.


Το νου σου γιατί έχεις παραπάνω από 1 προβλήματα στο αυτοκίνητο σου.
Το οτι μπαίνει σε safe mode ενώ δεν βγάζει σφάλμα στον εγκέφαλο, το πιθανότερο είναι να υπάρχει πρόβλημα στο χρονισμό του κινητήρα (αλήθεια, πόσα χιλιόμετρα έχει;)
Για το δεύτερο πρόβλημα σου, το οτι ακούς αυτό τον ήχο όταν κουμπώνει η τρίτη ενώ είσαι σταματημένος έγκειται στο ότι όταν πατάς συμπλέκτη δεν απελευθερώνεται ο δίσκος απο το πλατώ η το βολάν,με αποτέλεσμα όταν κουμπωνεις την ταχύτητα να φρενάρεις απότομα τον πρωτεύοντα άξονα.
Δώσε σειρά και λυνε 😀


Παμε για καμμια οδικη δοκιμη επιτελους?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Νοέ 2018, 21:55:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δες κι αυτό...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
costas207 (Kostas)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Pegeuot 207 Rallye 1.6 150PS (2009)

Ένταξη: 19 Ιούν 2018
Δημοσιεύσεις: 15
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Νοέ 2018, 21:59:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εν τελει οπως ο μηχανικος μου εβαλε τον μετατροπεα κουνησε απο πανω απο το προστατευτικο της εξατμισης τον επιλογεα ταχυτητων και εβρισκε στο προστατευτικο της εξατμισης, οποτε λυθηκε αυτος ο θορυβος ανεξοδα ευτυχως...το αμαξι το πηγα στην πεζω για να το δουν κι εκεινη, το πηγα μεσω γνωστου και οχι αμεσα εγω για περισσοτερη σιγουρια στο πορισμα τους...και μας ειπανε πως η τουρμπινα βγηκε οφ....το αμαξι δεν τουρμπιζει, παει σαν ατμοσφαιρικο δεν βγαζει check engine, αλλα στον εγκεφαλο οταν συνδεεται βγαζη βλαβη τουρμπινας....ο λογος ειναι οτι το αμαξι φοραει κινεζικη τουρμπινα ( τυπου φτηνιαρικες μεσω ebay) και δεν την αναγνωριζει ο εγκεφαλος ουτε η ιδια η πεζω...ανοιξαμε την ειδαμε και μονο που βαζεις χερι στη φτερωτη ( απο την πλευρα της αγελαδας) αυτη σταματαει και δεν συνεχιζει να γυριζει.


Kalispera kai kali vradia!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
costas207 (Kostas)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Pegeuot 207 Rallye 1.6 150PS (2009)

Ένταξη: 19 Ιούν 2018
Δημοσιεύσεις: 15
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Νοέ 2018, 22:03:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

126.000 χλμ εχει....εχω αλλαξει βαλβολινες στο κιβωτιο. Γενικα επειδη το ειδανε ολο το αυτοκινητο ειπανε οτι ειναι στην πενα , απορρησαν που δεν καπνιζει λευκο καπνο απο πισω στην εξατμιση και ειπανε οτι ειναι καλοσυντηρημενο απο μενα πλεον, αλλα θα χρειαστει δυστυχως αλλαγη η τουρμπινα η κινεζικη.... Οσο για το σασμαν ρουλαμεν συμπλεκτη ειπανε αλλα να το αλλαξω πακετο με σετ συμπλεκτη μεσα στο 2019, θεωρουν οτι με βγαζει ακομα


Kalispera kai kali vradia!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 29 Νοέ 2018, 20:27:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αφού βρήκες μια άκρη, δρομολόγησέ τα σιγά-σιγά... Wink


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0761s (PHP: 58% - SQL: 42%) - SQL queries: 19 - GZIP enabled - Debug on