PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Quickshifts, shortshifts και πυργολεβιέδες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 26, 27, 28 ... 31, 32, 33  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Σεπ 2011, 23:21:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και αυτα


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
iceage (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

Τον τελευταίο καιρό με 309

Ένταξη: 05 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1165
Τόπος: Serres mode

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 22 Σεπ 2011, 19:14:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sps έγραψε:
Τα ενισχυμενα ντιζακια(μοχλικα καλυτερα) αυτα ειναι?




Σπύρο αυτά μπορείς να τα πεις σαν 1ο στάδιο εξέληξης, αλλά υπάρχουν και αυτά που είναι το επόμενο στάδιο (2ο).



3rioStooges-Motorsport Team

Ιδρυτής Συμφωνικής Ορχήστρας Βορείων Προαστίων...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 23 Σεπ 2011, 16:15:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

iceage έγραψε:
Σπύρο αυτά μπορείς να τα πεις σαν 1ο στάδιο εξέληξης

H αλλιώς: για γατάκια! Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sps (Spyros)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 XS Ε10

Ένταξη: 22 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 3013

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 23 Σεπ 2011, 20:21:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για καντε το πενηνταρακια! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pipis (Spiros)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 1.6 GT 5D

Ένταξη: 28 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 294

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Φεβ 2012, 11:43:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για 207 turbo 150hp υπάρχει ρε παιδιά?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Φεβ 2012, 14:34:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τωρα πια ναι... Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Pipis (Spiros)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 1.6 GT 5D

Ένταξη: 28 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 294

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Φεβ 2012, 14:35:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και πόσο περίπου πάει?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Φεβ 2012, 14:41:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

300

Ξερω οτι ακουγεται μεγαλο το νουμερο ομως η εργοστασιακη κατασκευη ειναι για τον φρουτσο και εχει αρκετη δουλεια/ανταλλακτικα για να γινει σωστο.

Επισης ενας απο τους λογους που ρημαζουν τα συγχρονιζε περαν της μαλακης εργοστασιακης βασης σαζμαν,ειναι τα μοχλικα του λεβιε οπως αποδειχτηκε κατα την κατασκευη του quick shift.

Θα ανεβασω συντομα φωτογραφιες(απο Τριτη λογικα).
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
recife_rallye (lefos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


e-tuners stage4 from north

Ένταξη: 03 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 2420

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Φεβ 2012, 15:23:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και οι μεχρι στιγμης εντυπωσεις ειναι αριστες.. Wink
Πλεον νιωθεις οτι ΒΑΖΕΙΣ ταχυτητα και οτι εχει κουμπωσει χωρις να χεις αμφιβολιες.. Smile
Πιστευω οτι με λιγο ψαξιμο βαλβολινης θα γινει τελειο Exclamation


Παμε για καμμια οδικη δοκιμη επιτελους?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Φεβ 2012, 15:33:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΦΩΤΟ!
ΤΩΡΑ!

παιξατε με τα ντιζακια ή φτιαξατε ολοκληρο πυργο??

ενδιαφερουσα τιμή... Wink Cool Cool Cool


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Φεβ 2012, 16:31:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασικα το συστημα επιλογης ειναι ιδιο με τα 206 που εχουν υδραυλικο συμπλεκτη,καμια σχεση δηλαδη με 106.

Εχει δυο ντιζες με αρκετες αρθρωσεις που καταληγουν πανω σε μια βαση/πυργο για να μετατρεπει τις "εντολες" του λεβιε σε αναλογη κινηση ωστε να επιλεγεται η εκαστοτε ταχυτητα.
Τα μοχλικα αλλαζουν εξ'ολοκληρου και αν υπαρχει η δυνατοτητα,αλλαζει και η βαση/πυργος με μια καινουργια μιας και αποτελειται απο δυο τμηματα,μια πλαστικη βαση και εναν μεταλλικο περιστροφικο "δισκο"(μαντεμι).

Ο τροπος που συνδεεται το πλαστικο με το σιδερο ειναι λιγο περιεργος και προκυπτει και απο εκει επιπλεον τζογος.
Οποτε περαν των μοχλικων,αν καποιος θελει αλλαζει και την βαση/πυργο με μια καινουργια(το κοστος ειναι στα 55-60Ε περιπου,ρωτησα στην Lion) ή κανει μια εξ'ολοκληρου μεταλλικη(με το αναλογο κοστολογιο βεβαια).

Ο λεβιες παραμενει ιδιος,ουτε φαινεται κατι αλλο,μονον η αισθηση και το κουμπωμα αλλαζει.



Υ.Γ. Λεφο,η βαλβολινη μπηκε με το συγκεκριμενο ιξωδες για προστασια των γραναζιων.Αν καποιος θελει,βαζει και την εργοστασιακη,δεν εχει σχεση με τα μοχλικα δηλαδη.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
recife_rallye (lefos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


e-tuners stage4 from north

Ένταξη: 03 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 2420

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Φεβ 2012, 17:45:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:




Υ.Γ. Λεφο,η βαλβολινη μπηκε με το συγκεκριμενο ιξωδες για προστασια των γραναζιων.Αν καποιος θελει,βαζει και την εργοστασιακη,δεν εχει σχεση με τα μοχλικα δηλαδη.


H δυσκολια δλδ στην κινηση του λεβιε ειναι απο το μοχλικο?
Λογικα θα στρωσει με τα χιλιομετρα αυτο...


Παμε για καμμια οδικη δοκιμη επιτελους?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Φεβ 2012, 17:52:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οσο ειναι κρυο,μερος της δυσκολιας οφειλεται στην βαλβολινη.
Μετα απο 10-15 λεπτα λειτουργιας,ειναι απο τα μοχλικα αλλα ειναι μεχρι να ερθουν και αυτα στις θεσεις λειτουργιας τους.
Ακομα και σε καινουργιο αυτοκινητο να μπεις,απο την βιτρινα μεχρι τα 5000 χλμ ολα αρχιζουν και "γλυκαινουν".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Φεβ 2012, 20:14:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στέλιο αυτό γίνεται και σε 307 με ΒΕ;


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Φεβ 2012, 20:15:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λογικα ναι... Neutral
Σε 206 RC παντως γινεται,ειναι ιδια με το 207.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Φεβ 2012, 20:20:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ετσι είναι το δικό μου Question

(κλικ για μεγαλύτερη)


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
recife_rallye (lefos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


e-tuners stage4 from north

Ένταξη: 03 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 2420

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Φεβ 2012, 20:23:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στελιο οτι μπαινει στο 206 rc μπαινει και στο 207?(για το σασμαν και το ολο συστημα του επιλογεα μιλαω)


Παμε για καμμια οδικη δοκιμη επιτελους?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Φεβ 2012, 20:41:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κωστα ναι.
Σαν και αυτο ειναι στο 207.

---

Λεφο,απο οτι ειδαμε στο 206 RC "της γειτονιας",ναι,ετσι ειναι και εκει οποτε λογικα,οτι ειναι για το ενα,ειναι και για το αλλο.

Τονιζω το λογικα ωστε μην παρει κανενας καποιο short shift εταιριας για 206,παει να το βαλει σε 207 και μετα μου πει οτι "...αφου ειπες οτι ειναι ιδια αλλα δεν μπαινει." και τον παρω στον λαιμο μου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Φεβ 2012, 22:37:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αριστα...

τοσο καιρο το λεω στου 207ακηδες "της παρεας" να μου βρουν ενα μτχ σετ ντιζες κλκπ να πειραμτιστω...αλλα @@ ασχολήθηκαν...
οποτε "μας προλαβατε" Laughing Laughing!!!

ΕΥΓΕ!!! (σοβαρα το λεω) Wink Cool Cool Cool Cool Cool


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 26 Φεβ 2012, 22:57:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
Κωστα ναι.
Σαν και αυτο ειναι στο 207.

---

Λεφο,απο οτι ειδαμε στο 206 RC "της γειτονιας",ναι,ετσι ειναι και εκει οποτε λογικα,οτι ειναι για το ενα,ειναι και για το αλλο.

Τονιζω το λογικα ωστε μην παρει κανενας καποιο short shift εταιριας για 206,παει να το βαλει σε 207 και μετα μου πει οτι "...αφου ειπες οτι ειναι ιδια αλλα δεν μπαινει." και τον παρω στον λαιμο μου.



Σλουρπ σλουρπ
Φαντάζομαι πρέπει να βγει το δικό μου σύστημα για να φτιαχτεί το καινούριο;


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 26, 27, 28 ... 31, 32, 33  Επόμενη
Σελίδα 27 από 33

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3766s (PHP: 83% - SQL: 17%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on