PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Quickshifts, shortshifts και πυργολεβιέδες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4 ... 31, 32, 33  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Lef205 (Λευτέρης) (νομίζω)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 205 rallye/gti

Ένταξη: 07 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 3142
Τόπος: στους αγωνες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 30 Ιαν 2006, 00:43:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kanelj έγραψε:
Φουσκα?!?!Σαν πολυ μεγαλη δεν θα ειναι?!σαν σακουλα σκουπιδιων θα ειναι!!!! Laughing



Γιατι βαση μιλησα κανελη!Για τη βαση! Laughing Laughing Laughing Laughing


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
kanelj (Γιαννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


PEUGEOT 206 1.6 8v rallye 109+ ?

Ένταξη: 27 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 2206
Τόπος: Γαλατσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 30 Ιαν 2006, 00:45:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αααα!Σορρυ!
Δεν το καταλαβα! Embarassed

ΥΓ:Με την ευκαιρια...Τα λαστιχα σε περιμενουν! Wink


www.secret-rooms.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Ghost Dog (John Φυστίκης)
Ταμίας
Επίσημο Μέλος

206 wRC + 2008 allure 1.2 puretech 130

Ένταξη: 18 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 5423
Τόπος: Μερικεεές στροφές μπροστά...(\στη χωρα που γεννηθηκε ο πολιτισμος)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 31 Ιαν 2006, 19:03:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Lef205 έγραψε:
Aρη ετοιμαζεται κατι μεσω του κλαμπ απο πυργολεβιεδες,περιμενε λιγο . . .

Το θεμα της εμφανισης λυνεται με το βαψιμο του πυργολεβιε ή το νικελωμα του.Επισης η βαση του μπορει να καλυπτει με μια χειροποιητη φουσκα.

Οσο για το σασμαν δεν ειμαι σιγουρος αν καταπονειται τοσο αν ειναι σωστος ο λεβιες.

Μια τιμη για εναν καλο κυμαινεται γυρω στα 200 ευρω τοποθετημενος.

Και για να μην ξεχνιωμαστε . . . Υποπτο το αισθημα σου υποπτο! Laughing Laughing Laughing

Το ξερω οτι κατι ετοιμαζεται ( Wink ),αλλα δεν θα ειναι υπερβολη ενα τεεετοιο κ@υλιτσεκι μεσα στο εσωτερικο του carου? Sad

Υ.Γ: ...παΑαΑαντα ηθελες να το'χεις 2π0ρτο0Ο!! Shocked Razz Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 31 Ιαν 2006, 19:11:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κάθε φορά που θα το βλέπεις θα σου κάνει λίγο σε κέρατο...
και κάθε φορά που θα αλλάζεις ταχύτητα θα καυλώνεις!! Laughing Laughing Laughing


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Ghost Dog (John Φυστίκης)
Ταμίας
Επίσημο Μέλος

206 wRC + 2008 allure 1.2 puretech 130

Ένταξη: 18 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 5423
Τόπος: Μερικεεές στροφές μπροστά...(\στη χωρα που γεννηθηκε ο πολιτισμος)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 02 Φεβ 2006, 21:25:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
Κάθε φορά που θα το βλέπεις θα σου κάνει λίγο σε κέρατο...

Μα γιατι το λες αυτο??? Shocked Laughing Laughing Laughing
MEMsound έγραψε:
και κάθε φορά που θα αλλάζεις ταχύτητα θα καυλώνεις!! Laughing Laughing Laughing

Στανταρ,αλλα.... Rolling eyes Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ghost Dog (John Φυστίκης)
Ταμίας
Επίσημο Μέλος

206 wRC + 2008 allure 1.2 puretech 130

Ένταξη: 18 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 5423
Τόπος: Μερικεεές στροφές μπροστά...(\στη χωρα που γεννηθηκε ο πολιτισμος)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 03 Απρ 2006, 21:41:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για να μην ξεχνιωμαστε... Razz
Ρωτησα για ενα short shift της b&m,αλλα αυτο που με ξενερωσε ειναι (ετσι μου ειπανε δηλαδη Evil ) οτι πρεπει να βαλεις after-market λεβιεδακι ... Crying or Very sad
...ΚΑΙ ΑΝΡΩΤΙΕΜΑΙ τωρα ο φουκαρας,απο τη στιγμη που και το δικο μας ειναι βιδωτο (οπως και τα aftermarket) γιατι να μην μπαινει κανονικα????? Rolling eyes Sad Sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ivang (Βαγγέλης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 1.6 16V

Ένταξη: 15 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 230
Τόπος: Θεσ/νίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Απρ 2006, 00:05:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ShortShift ! ! ! Laughing Laughing Laughing

http://www.ecosse-peugeot.co.uk/show_product.asp?id=1553


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Απρ 2006, 13:49:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ghost Dog έγραψε:
Για να μην ξεχνιωμαστε... Razz
Ρωτησα για ενα short shift της b&m,αλλα αυτο που με ξενερωσε ειναι (ετσι μου ειπανε δηλαδη Evil ) οτι πρεπει να βαλεις after-market λεβιεδακι ... Crying or Very sad
...ΚΑΙ ΑΝΡΩΤΙΕΜΑΙ τωρα ο φουκαρας,απο τη στιγμη που και το δικο μας ειναι βιδωτο (οπως και τα aftermarket) γιατι να μην μπαινει κανονικα????? Rolling eyes Sad Sad


Η πιο σωστή λύση (για εμένα) είναι όντως της B&M. Δυστυχώς όντως έχει aftermarket λεβιεδάκι επειδή το δικό μας είναι ΚΟΥΜΠΩΤΟ και όχι βιδωτό. Ομως απ'ότι το έχω δει σε φωτό μοιάζει με του GTi το αλουμινένιο.



http://www.bmracing.com/index.php?id=products&sid=4&cat=3&subcat=15&pid=190

To συγκεκριμένο υπόσχεται 30% μείωση στην διαδρομή που επιτυγχάνεται με την μεγαλύτερη απόσταση του λεβιέ κάτω από το αμάξι (μεγαλύτερος μοχλός). Η φιλοσοφία του είναι σωστή και δουλεύει.

Δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να έπεφτε ένας τέτοιος λεβιές στα χέρια μας... μπορεί να προέκυπτε κάτι καλό από αυτή την επαφή... (υπάρχει στα σχέδιά μας)

Η τιμή στον Loui είναι 165 ευρώ που θεωρείται ακριβό που όπως είπα μια παράγραφο πιο πάνω μπορεί να μειωθεί Wink


Προς IVANG: Αυτού του τύπου τα quickshift δεν δουλεύουν σωστά. Χρειάζονται περισσότερη δύναμη για να κουμπώσεις μια ταχύτητα και έχει αποδειχθεί ότι το κιβώτιο γίνεται λίγο πιο ασαφές.



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ivang (Βαγγέλης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 1.6 16V

Ένταξη: 15 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 230
Τόπος: Θεσ/νίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Απρ 2006, 14:20:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

To συγκεκριμένο είναι πλήρως ρυθμιζόμενο (βάζοντας το εκεί που σε βολεύει), επειδή το πήρα (πιο φθηνό από της Β&Μ) περισσότερες εντυπώσεις μόλις το βάλω ! Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Απρ 2006, 16:37:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Περιμένουμε εντυπώσεις... Wink
Αν και εμένα με βλέπω για κοντό πυργολεβιέ "bob-style"... Rolling eyes

Παρεπιπτόντως το B&W τοποθετημένο:

206ey έγραψε:

http://i68.photobucket.com/albums/i2/206ey/pug_interior.jpg
interior of my 206XSi
comments about anything other then the dirt are welcome! :jumpin:


206ey έγραψε:
yeah, tis the B&M short shift, the door card are from Ecosse, took an age to save up for em, but worth it if you don't feel up to it yourself.
the silver Inox gaiters are from Simoni, from demon tweeks I think....



η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Απρ 2006, 23:02:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:


Παρεπιπτόντως το B&W τοποθετημένο:

206ey έγραψε:

http://i68.photobucket.com/albums/i2/206ey/pug_interior.jpg
interior of my 206XSi
comments about anything other then the dirt are welcome! :jumpin:


το χειροφρενο γιατι προσευχεται κοιτωντας το Θεο στα ματια ;; Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
smpokos (γιωργος)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 24 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 136
Τόπος: SALONIKA

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 05 Απρ 2006, 17:17:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ο πυργολεβιες ρε παιδεια για να καταλαβω σου κανει το κιβωτιο συριακο ας πουμε?


MPAMPA MIN TREXEIS
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 05 Απρ 2006, 17:30:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

smpokos έγραψε:
ο πυργολεβιες ρε παιδεια για να καταλαβω σου κανει το κιβωτιο συριακο ας πουμε?


Oχι! Στην ουσία είναι ένα quickshift, αλλά ο λεβιές είναι αρκετά ψηλά, ώστε το χέρι να μην απομακρύνεται πολύ από το τιμόνι. Κατά τα άλλα παραμένει όπως ήταν σε διάταξη



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 06 Απρ 2006, 12:08:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπόν για να μην μπερδευόμαστε υπάρχουν 3 είδη:

Arrow quick-shift:

όπως πχ και της ecosse : http://www.ecosse-peugeot.co.uk/show_product.asp?id=1553
(μπαίνουν μπροστά κοντά στο σασμάν)

Arrow short-shift:
(αντικατάσταση του μοχλικού/λεβιέ με άλλο με διαφορετικά μήκη ή στο πάνω ή στο κάτω μέρος ή και στα δύο)

http://i68.photobucket.com/albums/i2/206ey/pug_interior.jpg
(το ύψος του μοχλού καθώς και το ποστό μείωσης επιλέγεται κατά βούληση και επιθυμία του καθενός αν πρόκειται για χειροποίητο)

Arrow πυργολεβιές:
(αντικατάσταση του μοχλικού/λεβιέ αλλά και της βάσης στύριξής του , εξού και ο "πύργος" στην βάση)

ή και αυτό: http://www.minisport.com.au/mini/KAD/NEWQUICKSHIFT.JPG κια αυτό:
http://www.hamitoglu.com/resim/oil_cap_quick_shift.jpg
(το ύψος του μοχλού καθώς και το ποσοστό μείωσης επιλέγεται κατά βούληση και επιθυμία του καθενός)


Exclamation Και στις 3 περιπτώσεις δεν αλλάζει η διάταξη των σχέσεων ούτε και η κλιμάκωση τους.

Idea Και στις 3 περιπτώσεις αυτό που αλλάζει είναι η διαδρομή του λεβιέ (μπρός~πίσω και δεξιά~αριστερά) καθώς και το ύψος/θέση του (πάνω/κάτω).


Επίσης εδώ http://www.hi-speed.dk/Guide_Quickshift/quickshift_hi_speed.htm
μπορείται να δείτε την κατασκευή ενός χειροποίητου short-shift.
(και με δικιά του ευθυνή ο καθένας μπορεί να πειραματιστεί Cool )

αυτά Cool


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 06 Απρ 2006, 12:53:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπόν υπάρχει σοβαρή πιθανότητα για κατασκευή ποιοτικότατου Short Shift σε χαμηλή τιμή με μείωση 30% της απόστασης και δυνατότητα διατήρησης του εργοστασιακού λεβιέ (πάνω μέρος).

Μοντέλα: 206 πλήν RC, 106. Θα συζητήσω αργότερα και για 307...

Για να ακούω ενδιαφέρον...


1 είδον!



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 06 Απρ 2006, 12:56:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Rolling eyes 2... (αν και "είμαι" ΒΕ και όχι "ΜΑ" και δεν ξέρω αν έχει διαφορά, αλλά αυτό το βλέπουμε στην πορεία) και αν γίνεται και με μεγαλύτερο ποσοστό μείωσης... Wink

"Αφεντικό" κάνε σχετκά πιο συγκεκριμένο (=στο περίπου, όχι ακριβώς) το "χαμηλή τιμή" γιατί είμαι στο "τσάκ" για παραγγελία πυργολεβιέ με γύρω στους 150"εβραίους"... Rolling eyes


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 06 Απρ 2006, 13:13:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
Rolling eyes 2... (αν και "είμαι" ΒΕ και όχι "ΜΑ" και δεν ξέρω αν έχει διαφορά, αλλά αυτό το βλέπουμε στην πορεία) και αν γίνεται και με μεγαλύτερο ποσοστό μείωσης... Wink

"Αφεντικό" κάνε σχετκά πιο συγκεκριμένο (=στο περίπου, όχι ακριβώς) το "χαμηλή τιμή" γιατί είμαι στο "τσάκ" για παραγγελία πυργολεβιέ με γύρω στους 150"εβραίους"... Rolling eyes


Το χαμηλή τιμή θα το μάθουμε τις προσεχείς ημέρες... θέλω να πιστεύω ότι θα είναι κάτω από 100 Wink



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ultra-one (Χάρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 GTi 2004 Blue Recife :)

Ένταξη: 13 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 1792
Τόπος: Αθήνα Κέντρο Σταθμός Λαρίσης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 06 Απρ 2006, 13:14:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
Λοιπόν για να μην μπερδευόμαστε υπάρχουν 3 είδη:

Arrow quick-shift:

όπως πχ και της ecosse : http://www.ecosse-peugeot.co.uk/show_product.asp?id=1553
(μπαίνουν μπροστά κοντά στο σασμάν)

Για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα πως δουλεύει αυτό! Shocked
Μπορεί να μείνει ο μαμά λεβιές?

Εγώ αν κάνω τέτοια κίνηση θα ήθελα να μην αλλάξει (τουλάχιστον από πάνω) ο μαμά λεβιές. Confused


Επιτέλους το 206 μου άρχισε να γίνεται αυτοκίνητο Twisted evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 06 Απρ 2006, 13:18:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χάρη, βασικά κανένας μας δεν θέλει να αλλάξει το λεβιεδάκι που στο 206 είναι αρκετά καλό (τα GTi με το τελείως αλουμινένιο είναι ακόμα καλύτερα) και βεβαια θεωρώ ότι κανείς δεν θέλει να βγάλει την "φουσκα" την δερμάτινη που καλύπτει τον λεβιέ και να βάλει ένα "άσχημο" αλλά αποτελεσματικό πυργολεβιέ. Αλλο τα 106 και άλλο τα 206/307 Wink



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 06 Απρ 2006, 14:30:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τάσο στα 206 το πλαστικό κάλυμμα που βρίσκεται γύρω από το λεβιέ ταχυτήτων απέχει (σε ύψος το έσω πάνω του μέρος) από την μεταλλική βάση του μοχλού περίπου 5~6 εκατοστά (όποιος βγάλει την φούσκα θα καταλάβει τι εννοώ).

Αντίθετα στα 106 δεν υπάρχει αυτός ο "καλλυμένος" κενός χώρος και έτσι όλος ο πύργος είναι εκτεθιμένος.

Στα 206 το μεγαλύτερο μέρος του πύργου θα είναι μέσα στο πλαστικό κάλυμμα και είμαι σχεδός σίγουρος ότι θα μπορεί να μπει και η μαμά φούσκα και να καλύψει τον πύργο τελείως αλλά και το μαγαλύτερο τμήμα του μεταλλικόυ σωλήνα/μοχλού.

Στο λευκό 206 που έτρεξε στον Αγ. Κωσταντίνο (που το είχα δει από κοντά) και είχε πυρολεβιέ, και δεν είχε την δερμάτινη φούσκα ο πύργος "περίσσευε" πάνω από πλαστικό κάλυμμα μόλις 2~3 cm.

Άρα θέμα εμφάνισης για τον πύργο δεν υπάρχει.

Από κει και πέρα το ύψος του λεβιέ γίνεται κατά παραγγελία ανάλογα με το σε πιο ύψος το θέλει ο καθένας μας.

Στο 106 του bob το μήκος (ύψος) του μοχλού από την κορυφή του πύργου (=από την μπίλια) μέχρι το λεβιεβάκι είναι περίπου 15~17cm (+το λεβιεδάκι, άλλα 5cm)

Βέβαια η διαδρομή από 1η σε 2α έχει γίνει πλέον γύρω στα 9~10cm Shocked Cool .

Με κάτι τέτοιο στο 206 το λεβιεδάκι (κορυφή) φτάνει στο ύψος της μέσης του R/CD και λίγο πιο κάτω μάλλον). Rolling eyes

Επίσης ένα θέμα που πρέπει να λυθεί για πυργολεβιε στο 206 είναι ότι ο μαμά μοχλός είναι S (για να έρχεται πιο μπροστά) και όχι ίσιος όπως στο 106 (βγάλτε την φούσκα για να δείτε) και δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο σε πυργολεβιέ (= χωρίς να έρθει πιο πίσω = θέλει ψάξιμο)


Wink Εν κατακλείδι.
Για κάποιον που δεν θέλει να ανεβάσει το ύψος τόσο πολύ δεν υπάρχει λόγος για πυργολεβιε.
Με ένα short~shift μπορεί να κάνει την δουλειά του μια χαρά (κορυφή λεβιέ στο ύψος του clima). Wink

Γι αυτό και ο Τάσος μιλάει για short~shift και όχι για πυργολεβιέ για τα 206.


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4 ... 31, 32, 33  Επόμενη
Σελίδα 3 από 33

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3628s (PHP: 88% - SQL: 12%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on