PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Περί εισαγωγής ο λόγος...

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 21 Νοέ 2002, 15:17:40    Θέμα δημοσίευσης: 206 - Περί εισαγωγής ο λόγος... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μιλάγαμε με τον Pugsang και συζητάγαμε σχετικά με την εισαγωγή του 206 1.6 16v.

Ομως δεν μιλάγαμε για σκούπες φαράσια και τέτοια, αλλά την εισαγωγή μετά την πεταλούδα.

Παρατηρήσαμε λοιπόν ότι η εισαγωγή είναι υπερβολικά μικρή, ενώ στο 206 cc cup της Γαλλίας ΔΕΝ αλλάζουν το φιλτροκούτι με κάποια σκούπα (όπως στο JWRC) αλλά την εισαγωγή που καταλήγει στα μπεκ.

Για να καταλάβετε τι λέω παραθέτω 2 φωτογραφίες.

Η μία είναι με το δικό μας 206, (η συγκεκριμένη είναι από το 206 του Vini μαι που είναι η μόνη που έχουμε με ανοικτό καπώ)

Και η άλλη είναι από το σύστημα εισαγωγής που δίνεται για το 206 από την Peugeot Sport μαζί με την πεταλούδα που αυτή τη φορά είναι μηχανική.






Aραγε, μήπως τελικά ότι και να βάλουμε (σκούπες, φιλτροχοάνες κτλ), μήπως φταίει το μέγεθος της εισαγωγής που είναι πραγματικά ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ και δεν μπαίνει παραπάνω αέρας μέσα ώστε να δούμε μια ουσιαστική διαφορά;

Νομίζω πως ναι και τελικά αυτό είναι από τα πιο σημαντικά που θα έπρεπε να αλλαχτούν, αλλά δυστυχώς το κόστος είναι τεράστιο!

1000 ευρώ για την εισαγωγή και 300 ευρώ για την πεταλούδα συν ότι χρειαστεί για την προσαρμογή της πεταλούδας στο αυτοκίνητο.

Βεβαια θεωρητικά μένει και αυτή η πεταλούδα πάνω.

Δεν ξέρω έχω προβληματιστεί ιδιαίτερα γιατί δεν θέλω να ρίξω πολλά λεφτά στο αυτοκίνητο, αλλά αυτό που βλέπω τα λέει όλα!

Καμμία βελτίωση, καμμία διαφορά αν αυτό δεν μεγαλώσει!



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 21 Νοέ 2002, 15:22:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σωστός ο Τάσος....

Όμως το άνοιγμα στην εισαγωγή των μπεκ...το οποίο σίγουρα θα δώσει περισσότερο όγκο αέρα δεν προυποθέτει και πρόγραμμα (εγκέφαλο)....για την αξιοπιστία αυτής της βελτίωσης ? ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 21 Νοέ 2002, 15:28:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Eπειδή σήμερα μίλαγα και με ένα φίλο που μου ετοιμάζει μια βελτίωση, δεν είναι απαραίτητος ο εγκέφαλος ή το πρόγραμμα για τον επιπλέον αέρα. Είναι αλλά όχι must.

Και εξηγώ. Το αυτοκίνητο έχει ένα εγκέφαλο εισαγωγής. Αυτός καθορίζει τον χρόνο ψεκασμού, το άνοιγμα των βαλβίδων κτλ κτλ.

Αν αλλάξεις εκκεντροφόρους, τότε ναι είναι απαραίτητος ο εγκέφαλος ή το πρόγραμμα για να υποστηρίξει τον νέο χρονισμό.

Ομως αν απλά αυξήσεις την ποσότητα του αέρα, μπορείς να την καλύψεις με αύξηση στην πίεση της βενζίνης!

Τα υπόλοιπα θα φροντίσει να τα αντισταθμίσει ο υπάρχον εγκέφαλος της εισαγωγής (προσαρμόζεται!)



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 21 Νοέ 2002, 15:30:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάντως σίγουρα όποιος αποφασίσει να αγοράσει το παραπάνω δεν νομίζω ότι θα παραμείνει μέχρι εκεί!

Το σετ εκκεντροφόρων και εγκεφάλου είναι 300.000 δρχ (900 ευρώ περίπου)



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 21 Νοέ 2002, 22:00:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όταν τα λεφτά γίνονται πολλά, ανοίγει και η προοπτική αγοράς του 2λιτρου κινητήρα...


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
p206Mike (Μιχάλης)
Αντιπρόεδρος
Επίσημο Μέλος

207 RC Lemans & 107 Trendy

Ένταξη: 29 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 22 Νοέ 2002, 13:34:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

closed




Έχει επεξεργασθεί από τον/την p206Mike στις Παρ 22 Νοέ 2002, 14:03:07, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
pugsang (Μάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 Rallye

Ένταξη: 26 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1292
Τόπος: Ραφήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 22 Νοέ 2002, 15:18:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος



Εγω παντως εχω βρει 2 τέτοια και τα ετοιμαζω μαζι με την φλάντζα τους και τις χοάνες τους για μελλοντικό φόρεμα.

Καλό?


pedal to the metal
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 22 Νοέ 2002, 15:23:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pugsang έγραψε:


Εγω παντως εχω βρει 2 τέτοια και τα ετοιμαζω μαζι με την φλάντζα τους και τις χοάνες τους για μελλοντικό φόρεμα.

Καλό?



Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
pugsang (Μάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 Rallye

Ένταξη: 26 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1292
Τόπος: Ραφήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 22 Νοέ 2002, 15:28:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ελα σωπα σωπα....

Παρτο εσυ απόφαση και θα βρούμε! Wink


pedal to the metal
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
konstantinos 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XΤ (1999)

Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 918
Τόπος: Μελίσσια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 22 Νοέ 2002, 15:30:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sidobre έγραψε:

ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!


Τι να τα κάνεις τα χωνιά ρε σύ??? Cool Cool Cool Cool

έρχονται άλλα πράγματα τον Μαϊο.... :D :D :D :D

Κάνε οικονομία σου λέωωωωωωωωωωωω Cool Cool Cool


Τελικά... θα πάει κανείς απο τον Μπάκα???!!!???
http://www.bakas.gr/

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 24 Νοέ 2002, 01:41:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

konstantinos έγραψε:

έρχονται άλλα πράγματα τον Μαϊο.... :D :D :D :D


Για λέγε, για λέγε...


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Nikel 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!




Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1054
Τόπος: Πειραιάς-Κερατσίνι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 24 Νοέ 2002, 04:08:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε θα μας τρελανετε εσεις με τις πεταλουδες σας
Τρεχω και εγω ο κακομοιρης με το τουρμπο να προλαβω



A CC & a Strong Hair-Gel Are 2 Things That Go Together
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1311s (PHP: 77% - SQL: 23%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on