PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Οδηγικές Αναζητήσεις
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4 ... 17, 18, 19  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 30 Ιούν 2002, 02:29:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

christhehealer έγραψε:
Nα συμπληρώσω τον Miltella λέγοντας ότι οι κατασκευαστές τήνουν να κάνουν πλέον όλα τα αυτοκίνητα υποστροφικά είτε είναι μπροστοκίνητα, είτε πισωκίνητα, είτε τετρακίνητα. Το καταφέρνουν αυτό με το σχεδιασμό της ανάρτησης και τα διάφορα ASR, ESP κλπ.

Σωστό μεν αλλά πρέπει να τονίσω ότι η εκάστοτε εν γένη συμπεριφορά πχ ενός πισωκίνητου είναι υπερστροφική. Στα σημερινά πισωκίνητα μαζικής παραγωγής υπάρχει υποθάλπουσα συνεχής υπερστροφή. Λόγω όμως του σχεδιασμού της ανάρτησης η οποία πίσω είναι πολύ αναβαθμισμένη και εμπρός ανεξέλικτη, δημιουργείται υπερκράτημα πίσω και παρασύρεται η εμπρός ανάρτηση σε ολίσθηση από έλλειψη επαρκούς πρόσφυσης κι όχι λόγω μεγαλύτερης ταχύτητος του εμπρός μέρους. Μιλάμε δηλαδή για τεχνητώς κατασκευασμένη υποστροφή κι όχι για φυσιολογικά εμφανιζόμενη από μεταφορά βάρους και διαφορά ταχύτητος. Αυτό το στήσιμο όμως καταδικάζει τον έμπειρο οδηγό σε οδηγική απραξία.

christhehealer έγραψε:
Πάμε τώρα στην ίδια στροφή με ακόμα περισσότερα χιλιόμετρα. Ξανά τα ίδια. Νοιώθεις να σου φεύγει η μούρη του αυτοκινήτου, τρομάζεις, αφήνεις το γκάζι, στρίβεις λίγο περισσότερο το τιμόνι, αλλά αυτή τη φορά δεν στρίβει. Πας κατά την μπαριέρα. Κρύος ιδρώτας, στεγνώνει το σάλιο και... επιστρατεύεις την έσχατη εύκολη λύση. Φρεεεεεεενοοοοοοοοοο!!!!!
Από την δύναμη και το χρονική διάρκεια που θα πατήσεις το φρένο, το αυτοκίνητο θα πετάξει απλώς "κώλο" μέχρι θα κάνει "τετ α κε". Δηλαδή από απλό "σπορ και θέαμα" μέχρι που έγινες κολλητός με τον φαναρτζή.....

Τα πράγματα εδώ φίλε Chris δεν έχουν στην πράξη ακριβώς έτσι. Θεωρητικά στέκουν μεν αυτά που λες αλλά... εξηγώ εν ολίγοις.
Όταν πλέον τα πράγματα φτάνουν στην ακραία κατάσταση που αναφέρεις σημαίνει ότι ήδη ο οδηγός έχει κάνει κάποιες λάθος εκτιμήσεις και κινήσεις. Στην προσπάθεια να φρενάρει ως έσχατη λύση, το πιθανότερο είναι να μπλοκάρει τους ήδη ολισθαίνοντες στριμμένους τροχούς και να προκληθεί ολική απώλεια πρόσφυσης, άρα Ανεξέλεγκτη Υποστροφή και ευθεία στην μπαριέρα. Για να προκληθεί Υπερστροφή θα πρέπει να πατήσει στη σωστή δόση το φρένο για να επιβραδύνει το εμπρός μέρος περισσότερο από το πίσω και να προκαλέσει Υπερστροφή από μεταφορά βάρους (ή διαφορά ταχύτητος, το ίδιο είναι) για να επαναφέρει την τροχιά των εμπρός τροχών στη σωστή πορεία και ούτω καθ' εξής. Εάν καταφέρει να το πετύχει αυτό σημαίνει ή ότι είναι κολόφαρδος ή ότι είναι ο Κάνκουνεν, γιατί όλα αυτά πρέπει να γίνουν σε μηδέν χρόνο. Γι αυτό ζήτω! τα Υπερστροφικά στημένα αυτοκίνητα που είτε δεν σε φέρνουν εύκολα σε αυτή τη θέση είτε σου δίνουν τη δυνατότητα να προκαλέσεις εύκολα Υπερστροφή και να σωθείς.
Βαθιά τα νερά εδώ φίλε Θεραπευτή.... και μακριά από όλους μας τέτοιο βάθος.

christhehealer έγραψε:
Η σωστή κίνηση. Για όλες τις πιο πάνω περιπτώσεις:
Ισιώνεις τους τροχούς-φρενάρεις-στρίβεις.


tip: αποφεύγουμε να φρενάρουμε με τους τροχούς υπό γωνία

Άριστα!
Αν όλοι μας ακολουθούμε αυτή τη διαδικασία δεν θα βρεθούμε εύκολα σε δύσκολη θέση. Και το όριο θα ελέγχεται επίσης με ευκολία.
Βλέπω Chris είσαι θιασώτης της μέχρι το όριο οδήγησης και ποτέ πάνω από αυτό. Πολύ καλά κάνεις και απ' ότι βλέπω ξέρεις και το πώς! Προτείνω σε όλους τους επίδοξους γρήγορους αλλά και συνετούς οδηγούς να ακολουθήσουν αυτή τη συνταγή! Νά πώς μπορείτε να πάτε γρήγορα και με ασφάλεια χωρίς να ξεπεράσετε τα όριά σας, εφόσον φυσικά τηρείτε και τις βασικές αρχές που προανέφερα στην αρχή του προηγούμενου Post μου! Εύγε ChrisTheHealer! Wink


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 30 Ιούν 2002, 18:07:55    Θέμα δημοσίευσης: Τι κάνει ο άνθρωπος... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

για να διαβάσει ένα post. Από το πρωί προσπαθώ να εμφανανίσω το post του miltella και τα κατάφερα μόλις πάτησα reply. 8O 8O 8O 8O
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 30 Ιούν 2002, 22:26:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Miltellas έγραψε:
Όταν πλέον τα πράγματα φτάνουν στην ακραία κατάσταση που αναφέρεις σημαίνει ότι ήδη ο οδηγός έχει κάνει κάποιες λάθος εκτιμήσεις και κινήσεις. Στην προσπάθεια να φρενάρει ως έσχατη λύση, το πιθανότερο είναι να μπλοκάρει τους ήδη ολισθαίνοντες στριμμένους τροχούς και να προκληθεί ολική απώλεια πρόσφυσης, άρα Ανεξέλεγκτη Υποστροφή και ευθεία στην μπαριέρα. Για να προκληθεί Υπερστροφή θα πρέπει να πατήσει στη σωστή δόση το φρένο για να επιβραδύνει το εμπρός μέρος περισσότερο από το πίσω και να προκαλέσει Υπερστροφή από μεταφορά βάρους (ή διαφορά ταχύτητος, το ίδιο είναι) για να επαναφέρει την τροχιά των εμπρός τροχών στη σωστή πορεία και ούτω καθ' εξής. Εάν καταφέρει να το πετύχει αυτό σημαίνει ή ότι είναι κολόφαρδος ή ότι είναι ο Κάνκουνεν, γιατί όλα αυτά πρέπει να γίνουν σε μηδέν χρόνο. Γι αυτό ζήτω! τα Υπερστροφικά στημένα αυτοκίνητα που είτε δεν σε φέρνουν εύκολα σε αυτή τη θέση είτε σου δίνουν τη δυνατότητα να προκαλέσεις εύκολα Υπερστροφή και να σωθείς.
Βαθιά τα νερά εδώ φίλε Θεραπευτή.... και μακριά από όλους μας τέτοιο βάθος.


:D :D :D ΣΩΣΤΟΣ!! :D :D :D

Αλλά ένα βήμα πιο κάτω από αυτό που περιγράφω. Δηλαδή να το πω λαϊκά, "πας με την ταυτότητα στο στόμα." Μίλησα για μεγαλύτερη ταχύτητα εισόδου σε μια στροφή εννοώντας σε λογικά πλαίσια πάντα. Δηλαδή εάν μπεις σε μια στροφή των 50 χλμ/ω με 90 και παραπάνω, αυτό που περιγράφει ο miltellas θα γίνει, δεν το συζητώ.
Miltellas έγραψε:
Βλέπω Chris είσαι θιασώτης της μέχρι το όριο οδήγησης και ποτέ πάνω από αυτό.

Ακριβώς. Έχεις πιάσει το νόημα, του πως λειτουργώ όταν οδηγώ.Και ένα κλικ πιο κάτω, θα πρόσθετα, για να έχω το χρόνο να αντιδράσω αν τύχει στραβή. Αυτό κάνεις και εσύ είμαι σίγουρος. Απλώς τα οριά σου είναι σίγουρα πιο ψηλά από τα δικά μου λόγω αγωνιστικού cart.

Και πιάνομαι από αυτό για να πω, πως, κατά τη γνώμη μου φτάνεις να οδηγείς πάνω από τα όριά σου, με τραγικές κάποιες φορές συνέπειες. Ο ένας λόγος είναι η ματαιοδοξία. Να πεις στην παρέα σου το βράδυ στο κλαμπ "εγώ στον τάδε δρόμο πάω με τόσα", "κάνω το Αθήνα-Πάτρα 1,5 ώρα και με στάση για σουβλάκια στον Ισθμό". Μπορεί να λες ψέμματα, αλλά λόγω τις υποβολής κάποια στιγμή θα προσπαθήσεις να το κάνεις.

Ο άλλος λόγος και ο συχνότερος είναι ο εγωισμός. Παρασυρώμαστε από κάποιον που μας προσπέρασε στο δρόμο, που έχει καλύτερο αυτοκίνητο, που έχει ομορφότερη γκόμενα από τη δικιά μας, που, που.

Θα πρέπει να είσαι κατασταλαγμένος πρώτα σαν άνθρωπος και μετά σαν οδηγός, για να κρατήσεις την ψυχραιμία σου και να μην μπεις σε τέτοια trip-άκια. Το αυτοκίνητο εκτός από μέσο μεταφόρας, είναι και ένα μέσο διασκέδασης. Και η διασκέδαση είναι πολύ σοβαρό πράγμα για να την θέτεις στον κίνδυνο να καταλήξει σε τραγωδία. Είναι στατιστικά αποδεδειγμένο ότι μόνο το 5% των ατυχημάτων, ήταν γραφτό να γίνουν. Όλα τα άλλα, οφείλωνται σε ανθρώπινο λάθος.

Ξαναδιαβάστε την παραπάνω παράγραφο, και ας πράξει ο καθένας όπως νομίζει. Προσωπίκα δεν νοιώθω καθόλου μειονεκτικά όταν στην Εθνική με περνάν τα Seisento και τα Yaris, και ας μου κάνουν πλάκα ο Pezomania και ο miltellas. Tους προκαλώ να γράψουν και χειρότερα. Είμαι πολύ δεκτικός στην πλάκα. Αλλά.

8) 8) ;Oταν είμαι στο τιμόνι, μέχρι τα οριά μου, και ποτέ πάνω από αυτά 8) 8)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 01 Ιούλ 2002, 09:27:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε τιμούν αυτά που γράφεις ChrisTheHealer. Πολύ σημαντικό πράγμα αν και πολύ δύσκολο στην επίτευξη η αυτογνωσία, σε όλους τους τομείς, όχι μόνο στην οδήγηση. Είμαι της άποψης ότι ποιοτικότερη ζωή σημαίνει ποιοτικότερος άνθρωπος και όχι ποιοτικότερα αγαθά (πχ ποιοτικά αυτοκίνητα), αφού αυτά δεν εκτιμώνται από ανθρώπους χωρίς ποιότητα. Και ποιοτικός άνθρωπος είναι ο έχων την αυτογνωσία.

christhehealer έγραψε:
Προσωπίκα δεν νοιώθω καθόλου μειονεκτικά όταν στην Εθνική με περνάν τα Seisento και τα Yaris, και ας μου κάνουν πλάκα ο Pezomania και ο miltellas. Tους προκαλώ να γράψουν και χειρότερα. Είμαι πολύ δεκτικός στην πλάκα.

Σε ευχαριστώ και που με προκαλείς να σε κάνω πλάκα! Άλλο που δεν ήθελα κι εγώ... Twisted evil

Τί είπες Θεραπευτή ότι είναι το Seicento και το Yaris;
Α, ναι! Τώρα που το λες θυμήθηκα! Είχα δει ένα μικρό κίτρινο αυτοκίνητο σε κάτι στροφές στο Σειχ Σου. Με προσπέρασε σε μία στροφή ενώ έτρεχα. Επιτάχυνα όσο μπορούσα και έτσι κατάφερα και διάβασα πίσω που έγραφε Seicento Sporting πριν εξαφανιστεί στο βάθος του δρόμου. Λαχάνιασα όμως και ίδρωσα, κι έτσι αναγκάστηκα να γυρίσω νωρίτερα απ' ότι συνήθως για να πάρω το 206 μου από κει που το πάρκαρα και να πάω στο σπίτι μου για μπάνιο...
Laughing
Απάνω του Pezomania!!


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 01 Ιούλ 2002, 10:07:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Miltellas έγραψε:
Α, ναι! Τώρα που το λες θυμήθηκα! Είχα δει ένα μικρό κίτρινο αυτοκίνητο σε κάτι στροφές στο Σειχ Σου. Με προσπέρασε σε μία στροφή ενώ έτρεχα. Επιτάχυνα όσο μπορούσα και έτσι κατάφερα και διάβασα πίσω που έγραφε Seicento Sporting πριν εξαφανιστεί στο βάθος του δρόμου. Λαχάνιασα όμως και ίδρωσα, κι έτσι αναγκάστηκα να γυρίσω νωρίτερα απ' ότι συνήθως για να πάρω το 206 μου από κει που το πάρκαρα και να πάω στο σπίτι μου για μπάνιο...
Laughing
Απάνω του Pezomania!!



Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Κρίμα που δεν κατάφερα να δω τα post και πιο νωρίς. Στεναχωριέμαι όταν γίνονται τέτοιες συζητήσεις και απουσιάζω....

Μια που το έφερε λοιπόν η κουβέντα, θα ήθελα να θίξω ένα θέμα που νομίζω ότι μας αφορά όλους μας:

ΤΑ ΟΡΙΑ!

Ποιά όρια; Μα τα όρια τα δικά μας! Και μαζί με αυτά και τα όρια του αυτοκινήτου μας - αναπόσπαστο μέρος και προέκταση του εαυτού μας!

Κατ'αρχήν είναι από όλους παραδεκτό ότι ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζουμε τα όρια του αυτοκινήτου μας. Ομως με στεναχωρεί ότι κανείς δεν σκέφτεται τα όρια τα δικά του, που για μένα είναι πολύ πιο σημαντικά!

Ετυχε κάποτε να κινούμε αμέριμνος σε ένα δρόμο που υποτίθεται ότι γνωρίζω καλά. Ως οδηγός και εγώ προσπαθώ να μην ξεπερνώ και τις δυο γραμμές των ορίων (αυτοκινήτου-δικές μου) και να είμαι πάντα κάτω από αυτά. Υποτίθεται επίσης ότι σαν οδηγός (που καθημερινά μαθαίνω και βελτιώνομαι) γνωρίζω πάνω κάτω τα όριά μου και αυτό επειδή το επιδιώκω να τα γνωρίσω.
Λοιπόν κινούμενος επί του παραπάνω δρόμου, διαπίστωσα ότι πλησιάζω επικίνδυνα το σημείο που έπρεπε να στρίψω, χωρίς να έχω ελατώσει καθόλου την ταχύτητά μου. Είμουν λοιπόν αρκετά χιλιόμετρα πάνω από τα υποτιθέμενα όρια του αυτοκινήτου μου και πιθανό από τα δικά μου.
Ομως αποφάσισα να διακινδυνέψω, στρίβοντας (γνωρίζοντας τον δρόμο και χωρίς να έχω πιθανότητες για πάθω κάτι).

Εκείνη την ημέρα ανακάλυψα κάτι που δεν είχα σκεφτεί ποτέ μου:

Τα όριά μου ορίζονται από τον φόβο μου και την αυτοσυντήρησή μου και όχι από τα αντικειμενικά όρια των δυνατοτήτων μου (και του αυτοκινήτου μου).

Aυτό δεν είναι λάθος, αλλά είναι σωστό.

Το συμπέρασμά μου λοιπόν είναι ότι καλό είναι να κινείται κανείς με ταχύτητα τέτοια στην οποία θα είναι άνετος. ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ να μην νιώθει άβολα.

Πάντως έχει περάσει πολύς καιρός από τότε και τα όριά μου έχουν ανέβει πολύ (μ'αρέσει που και που να τα ξεπερνάω για να ορίζω νέα).
Εχουν αλλάξει και τα όρια του αυτοκινήτου μου (αλλαξα αυτοκίνητο)
Ομως η αρχή μου δεν έχει αλλάξει από τότε:

Εξακολουθώ να οδηγώ έτσι ώστε να αισθάνομαι άνετα.

Ιδίως αν με δείτε σε ταξίδι αναψυχής δεν θα με αναγνωρίσετε.
Μέχρι και τα όρια των δρώμων τειρώ! (και αυτό δεν είναι ψέμα)
Εκτώς..... αν πέσω σε δρόμο με στροφές.... δεν μπορώ! παρασύρομαι.



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
pezomania (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.6 16V

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1231
Τόπος: Mandra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 01 Ιούλ 2002, 16:23:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sidobre έγραψε:
Miltellas έγραψε:
Α, ναι! Τώρα που το λες θυμήθηκα! Είχα δει ένα μικρό κίτρινο αυτοκίνητο σε κάτι στροφές στο Σειχ Σου. Με προσπέρασε σε μία στροφή ενώ έτρεχα. Επιτάχυνα όσο μπορούσα και έτσι κατάφερα και διάβασα πίσω που έγραφε Seicento Sporting πριν εξαφανιστεί στο βάθος του δρόμου. Λαχάνιασα όμως και ίδρωσα, κι έτσι αναγκάστηκα να γυρίσω νωρίτερα απ' ότι συνήθως για να πάρω το 206 μου από κει που το πάρκαρα και να πάω στο σπίτι μου για μπάνιο...
Laughing
Απάνω του Pezomania!!

ΠΡΟΣ MILTELLA:

ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ... Twisted evil

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


Ιδίως αν με δείτε σε ταξίδι αναψυχής δεν θα με αναγνωρίσετε.
Μέχρι και τα όρια των δρώμων τειρώ! (και αυτό δεν είναι ψέμα)
Εκτώς..... αν πέσω σε δρόμο με στροφές.... δεν μπορώ! παρασύρομαι.




ΠΡΟΣ SIDOBRE:
ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ Laughing


Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΕΛΚΕΙ ΤΗΝ ΑΤΕΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 01 Ιούλ 2002, 21:39:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

miltellas έγραψε:
Α, ναι! Τώρα που το λες θυμήθηκα! Είχα δει ένα μικρό κίτρινο αυτοκίνητο σε κάτι στροφές στο Σειχ Σου. Με προσπέρασε σε μία στροφή ενώ έτρεχα. Επιτάχυνα όσο μπορούσα και έτσι κατάφερα και διάβασα πίσω που έγραφε Seicento Sporting πριν εξαφανιστεί στο βάθος του δρόμου. Λαχάνιασα όμως και ίδρωσα, κι έτσι αναγκάστηκα να γυρίσω νωρίτερα απ' ότι συνήθως για να πάρω το 206 μου από κει που το πάρκαρα και να πάω στο σπίτι μου για μπάνιο...


Να τα προσέχεις γκατντάση αυτά τα Seicento τα Sporting, είναι πολύ κουραστικά, και μετά δεν θα μπορείς να γράψεις στο forum.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Ιούλ 2002, 13:05:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο μόνο σημείο που θα διαφωνίσω με τον Sidobre είναι αυτό:

Sidobre έγραψε:
Τα όριά μου ορίζονται από τον φόβο μου και την αυτοσυντήρησή μου και όχι από τα αντικειμενικά όρια των δυνατοτήτων μου (και του αυτοκινήτου μου).


Tουλάχιστον ως προς την διατύπωση.

Σαφώς και ισχύει το "ο φόβος φυλάει τα έρμα", αλλά οι οδηγικές ικανότητες είναι συνδυασμός ταλέντου και τεχνικής. H τεχνική είναι αυτή που θα αναδείξει το ταλέντο αλλά και το σημαντικότερο θα σε κάνει να ξεπεράσεις τους φόβους σου και τις αναστολές σου.


Στην αναζήτηση των ορίων κατά την γνώμη μου, κυρίαρχο ρόλο παίζει το μέσο (αυτοκίνητο).
Aν σε μία διαδρομή A, έχω μ.ω.τ. με το Peugeot μου 50 χλμ., και στην ίδια διαδρομή βρεθώ στο τιμόνι ενός EVO7, η μ.ω.τ. θα γίνει 80 χλμ. O λόγος είναι αυτονόητος. Laughing Laughing Laughing

Eπειδή δεν θα πρέπει να υποτιμούμε και τον άνθρωπο-οδηγό, θα πω ότι αν ορίσουμε τα όρια του μέσου-αυτοκινήτου σε μια κλίμακα μέχρι το 10, ένας οδηγός χωρίς τεχνική και ταλέντο θα φτάσει μέχρι το δύο - τρία το πολύ. Ένας οδηγός που έχει, μόνο ταλέντο ή μόνο τεχνική, στο πέντε με έξι και ένας οδηγός με ταλέντο και τεχνική στο 10. Razz Razz Razz


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Ιούλ 2002, 13:44:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

christhehealer έγραψε:
Στο μόνο σημείο που θα διαφωνίσω με τον Sidobre είναι αυτό:

Sidobre έγραψε:
Τα όριά μου ορίζονται από τον φόβο μου και την αυτοσυντήρησή μου και όχι από τα αντικειμενικά όρια των δυνατοτήτων μου (και του αυτοκινήτου μου).


Tουλάχιστον ως προς την διατύπωση.

Σαφώς και ισχύει το "ο φόβος φυλάει τα έρμα", αλλά οι οδηγικές ικανότητες είναι συνδυασμός ταλέντου και τεχνικής. H τεχνική είναι αυτή που θα αναδείξει το ταλέντο αλλά και το σημαντικότερο θα σε κάνει να ξεπεράσεις τους φόβους σου και τις αναστολές σου.


Στην αναζήτηση των ορίων κατά την γνώμη μου, κυρίαρχο ρόλο παίζει το μέσο (αυτοκίνητο).
Aν σε μία διαδρομή A, έχω μ.ω.τ. με το Peugeot μου 50 χλμ., και στην ίδια διαδρομή βρεθώ στο τιμόνι ενός EVO7, η μ.ω.τ. θα γίνει 80 χλμ. O λόγος είναι αυτονόητος. Laughing Laughing Laughing

Eπειδή δεν θα πρέπει να υποτιμούμε και τον άνθρωπο-οδηγό, θα πω ότι αν ορίσουμε τα όρια του μέσου-αυτοκινήτου σε μια κλίμακα μέχρι το 10, ένας οδηγός χωρίς τεχνική και ταλέντο θα φτάσει μέχρι το δύο - τρία το πολύ. Ένας οδηγός που έχει, μόνο ταλέντο ή μόνο τεχνική, στο πέντε με έξι και ένας οδηγός με ταλέντο και τεχνική στο 10. Razz Razz Razz


Eίναι πολύ υποκειμενικά όλα αυτά και κρύβουν μέσα τους πολλούς παραμέτρους.

Ο φόβος δεν είναι τίποτα άλλο από το αίσθημα της αυτοσυντήρησης. Σαφώς μπορείς να πάς με το Peugeot με 50 και με το Evo 80, αλλά μπορείς να πάς και με το Peugeot 80 αρκεί να μην φοβάσαι.

Παράγοντες στον φόβο υπάρχουν πολλοί και ορισμένες από αυτές είναι η εμπειρία, η τεχνική και η αυτοπεποίθηση.

Με την πάροδο του χρόνου ανεβαίνει η αυτοεκτίμηση και η αυτοπεποίθηση, καθώς και η εμπειρία, αλλά αυξάνεται και το αίσθημα της αυτοσυντήρησης (παράγοντας που κάνει τους μεγαλύτερους να φοβούνται πιο πολύ και τους νέους λιγότερο).

Ομως δεν θα συμφωνήσω για το ταλέντο.

Σίγουρα χρειάζεται, αλλά δεν είναι το πάν.

Το ταλέντο είναι αυτό που θα σε βοηθήσει να φτάσεις στον προορισμό σου πιο γρήγορα. Είναι όμως η αφορμή και όχι η αιτία.

Ισχύει για όλα και τα επαγγέλματα και τις ενασχολήσεις. Το ίδιο ισχύει και στους γραφίστες (μια που είμαστε και συνάδελφοι). Το ταλέντο δεν αρκεί για να συντηρήσει τις ικανότητές σου. Είναι η αφορμή για να ξεκινήσεις κάτι, αλλά από εκεί και ύστερα αναλαμβάνει η συνεχή γνώση και εκπαίδευση. Οσο μεγαλύτερη είναι η εξάσκηση, τόσο μεγαλύτερα είναι και τα αποτελέσματα.

Με λίγα λόγια σαφώς κάποιος που έχει μόνο ταλέντο δεν μπορεί να φτάσει πάνω από 4 ή 5.
Ομως κάποιος με τεχνική και εξάσκηση θα φτάσει το 10. Μπορεί λίγο πιο αργά από αυτόν που έχει και ταλέντο, αλλά θα το φτάσει.

Για μένα το πιο σημαντικό απ'όλα που αναφέρθηκαν είναι το ΠΑΘΟΣ.

Αν δεν σ'αρέσει η δουλειά σου δεν πρόκειται να ανέβεις ποτέ. Αν όμως όπως λέμε την "αγαπάς", έχεις πάθος με αυτήν, τότε και θα ασχοληθείς και θα κοπιαστείς αβίαστα και στο τέλος θα έχεις αποτέλεσμα.

Μπορείς να μαζέψεις όλο το ταλέντο του κόσμου σε ένα άνθρωπο, αλλά αν δεν είναι παθιασμένος με αυτό που κάνει, τότε σίγουρα θα πάει στράφι...
Αγγαρία θα κάνει ότι κι αν γίνει.



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Ιούλ 2002, 03:15:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

christhehealer wrote:Να τα προσέχεις γκαρντάση αυτά τα Seicento τα Sporting, είναι πολύ κουραστικά, και μετά δεν θα μπορείς να γράψεις στο forum.

Έχεις και χιούμορ βλέπω... Laughing


christhehealer wrote:Στο μόνο σημείο που θα διαφωνίσω με τον Sidobre είναι αυτό:
Sidobre wrote:
Τα όριά μου ορίζονται από τον φόβο μου και την αυτοσυντήρησή μου και όχι από τα αντικειμενικά όρια των δυνατοτήτων μου (και του αυτοκινήτου μου).
Tουλάχιστον ως προς την διατύπωση.


Πάντως ο ChrisTheHealer έχει έναν έξυπνο τρόπο να διαφωνεί, τουλάχιστον ως προς την διατύπωση.


Sidobre wrote:Εξακολουθώ να οδηγώ έτσι ώστε να αισθάνομαι άνετα.
Ιδίως αν με δείτε σε ταξίδι αναψυχής δεν θα με αναγνωρίσετε.


Συμφωνώ, όπως κι ο Pezomania δήλωσε εμμέσως πλην σαφώς, κι εγώ εξακολουθώ να οδηγώ τόσο γρήγορα ώστε να αισθάνομαι άνετα.
Ιδίως σε ταξίδι αναψυχής, δεν θα μπορέσεις να με δεις. Laughing


Πάνω στο θέμα, θα ήθελα να πω ότι... μπα, το είπε ο Sidobre.
Επίσης ότι... άσε, κι αυτό το είπε ο Sidobre.
Συμφωνώ ότι, χμ... κι αυτό το είπε ο Sidobre.
Διαφωνώ ότι, εεε.... κι αυτό το είπε ο Sidobre.

Νά' σαι καλά ρε φίλε που με ξεκουράζεις.
Γιατί με τον Θεραπευτή Wink έχασα τον ύπνο μου τελευταία... (Αλλά σίγουρα κι αυτός θα έπαθε το ίδιο μαζί μου....)
Είμαι και κουρασμένος σήμερα... θα φταίει εκείνο το καταραμένο το.... πώς το είπαμε; Α! ναι, Seicento....

...μόλις, έριξα κουτουλιά στο πληκτρολόγιο...

.......κ
.......λ
.......ν
.......χ
.......τ

Zzzzzz..........


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
pezomania (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.6 16V

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1231
Τόπος: Mandra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Ιούλ 2002, 08:04:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΜΑΣ ΣΕ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ, ΘΑ ΠΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:

ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΚΟΛΥΤΟ, ΟΠΟΥ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ (ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ ΣΑΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΣΑΝ ΣΥΝΟΔΗΓΟΣ) ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Κ Α ΤΑ Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο Σ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ! ΦΟΒΟΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΤΙ ΣΗΜΕΝΕΙ!

ΕΤΣΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΠΩΣ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΓΙΑ ΜΠΑΝΙΟ (ΠΕΡΣΥ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ) ΜΑΣ ΚΟΛΑΕΙ ΜΙΑ BMW M3 ΤΟΥ '89!

ΤΙ ΗΤΑΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ :mad: Evil (ΕΜΕΙΣ ΗΜΑΣΤΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ALFA 145 1.4 TS) ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΤΑΕΙ!!!

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΓΕΜΑΤΟ ΣΤΡΟΦΕΣ (ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΝ ΞΕΡΑΜΕ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΚΑΛΑ!) Η BMW ΕΙΧΕ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΧΑΝΕΤΕ 8O 8O ΣΕ ΜΙΑ ΣΤΡΟΦΗ ΚΑΤΗΦΟΡΙΚΗ ΚΛΕΙΣΤΕΙ, ΤΟΥ ΛΕΩ : "ΠΑΣ ΜΕ ΠΟΛΛΑ!"
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: " ΤΟ ΞΕΡΩ, ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΜΕ ΠΟΣΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΠΩ MAX 8O !"

H ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΗΤΑΝ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΕ 110+ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ "μαλ**α" ΕΥΤΥΧΩΣ ΣΕ ΕΝΑ ΔΕΝΔΡΟ!

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΑ ΟΡΙΑ ΣΟΥ, ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ, ΠΟΥ ΤΟ ΑΜΑΞΙ Ή ΕΣΥ ΘΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ .....ΔΕΝΔΡΟ!


Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΕΛΚΕΙ ΤΗΝ ΑΤΕΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Ιούλ 2002, 09:15:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pezomania έγραψε:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΜΑΣ ΣΕ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ, ΘΑ ΠΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:

ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΚΟΛΥΤΟ, ΟΠΟΥ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ (ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ ΣΑΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΣΑΝ ΣΥΝΟΔΗΓΟΣ) ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Κ Α ΤΑ Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο Σ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ! ΦΟΒΟΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΤΙ ΣΗΜΕΝΕΙ!

ΕΤΣΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΠΩΣ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΓΙΑ ΜΠΑΝΙΟ (ΠΕΡΣΥ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ) ΜΑΣ ΚΟΛΑΕΙ ΜΙΑ BMW M3 ΤΟΥ '89!

ΤΙ ΗΤΑΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ :mad: Evil (ΕΜΕΙΣ ΗΜΑΣΤΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ALFA 145 1.4 TS) ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΤΑΕΙ!!!

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΓΕΜΑΤΟ ΣΤΡΟΦΕΣ (ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΝ ΞΕΡΑΜΕ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΚΑΛΑ!) Η BMW ΕΙΧΕ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΧΑΝΕΤΕ 8O 8O ΣΕ ΜΙΑ ΣΤΡΟΦΗ ΚΑΤΗΦΟΡΙΚΗ ΚΛΕΙΣΤΕΙ, ΤΟΥ ΛΕΩ : "ΠΑΣ ΜΕ ΠΟΛΛΑ!"
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: " ΤΟ ΞΕΡΩ, ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΜΕ ΠΟΣΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΠΩ MAX 8O !"

H ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΗΤΑΝ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΕ 110+ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ "μαλ**α" ΕΥΤΥΧΩΣ ΣΕ ΕΝΑ ΔΕΝΔΡΟ!

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΑ ΟΡΙΑ ΣΟΥ, ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ, ΠΟΥ ΤΟ ΑΜΑΞΙ Ή ΕΣΥ ΘΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ .....ΔΕΝΔΡΟ!


Και αυτό μέσα στο παιχνίδι είναι.
Από εκεί και ύστερα όπως το αναφέραμε παίζει ρόλο η εμπειρία και η τεχνική για να μην κουρέβεις τα κακόμοιρα τα δεντράκια.
Η αλλιώς:
ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ....



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Ιούλ 2002, 22:17:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Miltellas έγραψε:
Γιατί με τον Θεραπευτή έχασα τον ύπνο μου τελευταία... (Αλλά σίγουρα κι αυτός θα έπαθε το ίδιο μαζί μου....)
Είμαι και κουρασμένος σήμερα... θα φταίει εκείνο το καταραμένο το.... πώς το είπαμε; Α! ναι, Seicento....

Μπα μάλλον κάτι τέτοιες "συζητήσεις" με χαλαρώνουν. Ρώτα τον Sidobre να σου πει σε τι περιβάλλον περνώ τις περισσότερες ώρες τισ ημέρας μου για να καταλάβεις. Ειδικά τώρα που δεν κινδυνεύω τα βράδυα από κανένα Γ.Τ.Ι.Π., μπορώ να γράφω με τις ώρες. Twisted evil Twisted evil Twisted evil

Όπα. Μακρυγορώ και αυτό το post πρέπει να είναι σύντομο και να χτυπώ τα πλήκτρα σιγά, μην Ξυπνήσει ο Μiltellas.

Milteeeeellllllaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ξύπνα αγόρι μου να ετοιμάσεις το 206 σου.Έχουμε συνάντηση την Κυριακή.


Αυτό που με προβληματίζει είναι τα δυο-τρία τελευταία post. Kαι ειδικά του Pezomania. Είναι μια εμπειρία που δεν θα ήθελα να την ζήσω. Για μένα επιμένω ότι σημασία έχει να ξέρεις που μπορείς να φτάσεις και να εκμεταλλεύεσαι (με το μυαλό) τις όποιες δυνατότητες του αυτοκινήτου που διαθέτεις.
Σε όλες τις περιπτώσεις πρέπει να είσαι "εκεί", παρόν, ζωντανός, υγιής κι σε μεγάλα κέφια ώστε να μπορείς να ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ, να ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ και τελικά να διασκεδάσεις. Μετά από μια δύσκολη εβδομάδα, η οδήγηση παίζει για κάποιους απο εμάς (αν όχι για όλους) μια έξοδο διαφυγής και διασκέδασης. Μου κάθεται πολύ άσχημα,η μιζέρια και η αλλοφροσύνη, να μου κατραστρέψουν αυτή τη διασκέδαση και να με οδηγήσουν σε ατραπούς που δεν θέλω να περπατήσω.

To be continue...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 04 Ιούλ 2002, 21:06:59    Θέμα δημοσίευσης: ...the continue ή αλλιώς something got me started Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πριν από καμιά δεκαπενταριά χρόνια ήταν δύο παιδάκια, δεκαεξάρηδες τότε, που στις διακοπές των Χριστουγέννων πριν βγουν για βράδυ, πρώτα στην καφετέρια και μετά στην ντισκοτέκ (τότε αυτή ήταν η διασκέδαση), διάβαζαν αυτό:

Παράθεση:
Μα πως θα ξεχωρίσουμε επιτέλους αυτό το σπάνιο είδος, που λέγεται «πραγματικός οδηγός»;

Από χίλια πράγματα. Πράγματα βασικά και μικρές (φαινομενικά) λεπτομέρειες. Θα επιχειρήσουμε όμως να δώσουμε έναν «ορισμό», ή μάλλον μια σειρά από «ειδοποιούς διαφορές».
Ο πραγματικός οδηγός (ή σύντομα Π.Ο.) είναι, λοιπόν, ο οδηγός που:

1. Βάζει την ασφάλεια πάνω απ όλα και δεν ριψοκινδυνεύει.
2. Σέβεται πάντα τους άλλους και ποτέ δεν προκαλεί.
3. Ξέρει πως λειτουργεί το αυτοκίνητο και το πονάει.
4. Είναι πάντα συγκεντρωμένος, με την προσοχή του πολύ περισσότερο στο δρόμο παρά στον συνομιλητή του.
5. Είναι χαλαρωμένος, αλλά πάντα σε ετοιμότητα.
6. Δεν αφήνει την ψυχική του κατάσταση να επηρεάσει τον τρόπο που οδηγεί.
7. Τα προσέχει όλα, τα συνδυάζει και προβλέπει τις καταστάσεις, αφήνοντας όμως πάντα και περιθώριο για το απρόβλεπτο.
8. Κινείται γρήγορα, αλλά χωρίς οι άλλοι να το καταλαβαίνουν.
9. Του αρέσει αυτό που κάνει.


Είναι φανερό πως ο Π.Ο. δεν είναι αυτός που αρκείται στο να εφαρμόζει μηχανικά και σχολαστικά τους κανόνες οδικής κυκλοφορίας. Δεν είναι ούτε ο «γρήγορος», που ίσως πράγματι να κατέχει την αγωνιστική τεχνική αλλά την εφαρμόζει με ασυνειδησία στο δρόμο. Με λέξεις – κλειδιά τον αλληλοσεβασμό, την πνευματική εγρήγορση, την αυτογνωσία και τον αυτοέλεγχο, η πραγματική οδήγηση είναι πιο πολύ ένας τρόπος ζωής, παρά μια καθορισμένη τεχνική, μια σειρά από κανόνες.


Έτσι τα δυο παιδάκια μεγάλωναν και σκεφτόντουσαν με ενθουσιασμό ότι κάποια μέρα θα γίνουν Π.Ο.
Ο ένας δήλωσε ότι δεν είναι. Είναι η ώρα να το δηλώσει και ο άλλος προς αποφυγή παρεξηγήσεων. Και οι δύο, σαν σύγχρονοι Σωκράτηδες, βλέπουν πάντα περιθώρια για γνώση και βελτίωση.

P.S. Το ένα παιδάκι απόψε μάλλον θα χάσει τον ύπνο του.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Ιούλ 2002, 12:30:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pezomania έγραψε:
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΑ ΟΡΙΑ ΣΟΥ, ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ, ΠΟΥ ΤΟ ΑΜΑΞΙ Ή ΕΣΥ ΘΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ .....ΔΕΝΔΡΟ!


Ο φίλος σου αφού το λες κι εσύ θα είναι όντως πιλότος. Αλλά το αποτέλεσμα που αναφέρεις δείχνει ότι έκανε λάθος εκτίμηση, γι αυτό και κατέληξε στο δένδρο. Αυτή η εκτίμηση πιθανότατα πάρθηκε εν ψυχρώ λόγω του κατά πολύ ισχυρότερου ανταγωνιστή. Η Μ3 κοστίζει 30 μύρια, έχει εκατοντάδες ίππους και φυσικά ανάλογο κράτημα. Με απλώς καλό οδηγό στο τιμόνι της δεν έχει κανένας μας πιθανότητες να τον πιάσει. Όντως, έπρεπε να πηγαίνει συνέχεια πάνω από τα όρια του αυτοκίνήτου για να κρατιέται κοντά και από ότι αποδείχτηκε ξεπέρασε τελικά και τα οδηγικά του όρια. Θα επισημάνω μόνο ένα σημείο που θεωρώ σημαντικό και άξιο αναφοράς. Για να καταλήξεις σε ένα δένδρο (ή όπου αλλού) δεν αρκεί να ξεπεράσεις τα όρια του αυτοκινήτου, χρειάζεται να ξεπεράσεις και τα δικά σου όρια. Μερικές φορές όταν ξεπερνάς τα προσωπικά οδηγικά σου όρια, είναι αρκετό για να χαθεί ο έλεγχος του αυτοκινήτου ακόμη και αν δεν ξεπέρασες τα όριά του, κι αυτό γιατί σε καταστάσεις εκτός ελέγχου, υπεισέρχονται παράγοντες εντελώς ακατάλληλων χειρισμών, λόγω κακής εκτίμησης της πραγματικής κατάστασης, ή και απώλειας ψυχραιμίας έως και κατάστασης πανικού. Είναι ολοφάνερο (σύμφωνα με τα λίγα αλλά ουσιαστικά δεδομένα που έδωσες) ότι ο φίλος σου στη δεδομένη στροφή ξεπέρασε μεν τα όρια του αυτοκινήτου αλλά δυστυχώς για το δένδρο... ξεπέρασε και τα δικά του όρια.

Το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι ποτέ δεν πρέπει να ξεπερνάμε τα όριά μας.
Όπως εξάλλου και ο ChrisTheHealer έγραψε:
Για μένα επιμένω ότι σημασία έχει να ξέρεις που μπορείς να φτάσεις και να εκμεταλλεύεσαι (με το μυαλό) τις όποιες δυνατότητες του αυτοκινήτου που διαθέτεις.
Σε όλες τις περιπτώσεις πρέπει να είσαι "εκεί", παρόν, ζωντανός, υγιής κι σε μεγάλα κέφια ώστε να μπορείς να ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ, να ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ και τελικά να διασκεδάσεις.


Όσοι θέλουνε να παίξουν και να βελτιώσουν τα όριά τους, πρέπει να το κάνουν με σύνεση και συνείδηση, σε μικρές δόσεις για να καταλαβαίνουν τί κάνουν ώστε να μαθαίνουν και με περιθώρια αντίδρασης και αντιμετώπισης για να μην πληγώνουν άδικα την περηφάνια τους, την τσέπη τους, ενίοτε και την υγεία τους, αλλά και τα δένδρα..

Οδηγώ γρήγορα δε σημαίνει απλώς ότι χορεύω πιρουέτες στο δρόμο με τ' αμάξι, αλλά κυρίως επεξεργασία και εκτίμηση καταστάσεων είτε στατικών είτε σε εξέλιξη που έχουν σχέση με δρόμο, οδόστρωμα, αυτοκίνητο, άλλους οδηγούς και τ' αυτοκινήτά τους, καιρικές συνθήκες, διεξόδους διαφυγής και συνεχή ενεργό αυτοέλεγχο της ψυχοπνευματικής μου κατάστασης.

ChrisTheHealer έγραψε:
Ξύπνα αγόρι μου να ετοιμάσεις το 206 σου.Έχουμε συνάντηση την Κυριακή.


Θεραπευτή, λυπάμαι αλλά για ευνόητους λόγους αδυνατώ να δώσω το παρόν. Θα ήθελα πολύ να σε γνωρίσω από κοντά, όπως και όλα τα μέλη, αλλά.... Υπομονή... Εάν συναντηθείς με τον Pugsang ρώτα τον για μένα, αφού με είδε από κοντά. Αλλά δε νομίζω να σου πει τίποτα άλλο από αυτό που φαίνομαι...


ChrisTheHealer WakeΜyMemoriesAndSetMeUp:
Μα πως θα ξεχωρίσουμε επιτέλους αυτό το σπάνιο είδος, που λέγεται «πραγματικός οδηγός»;
Από χίλια πράγματα. Πράγματα βασικά και μικρές (φαινομενικά) λεπτομέρειες. Θα επιχειρήσουμε όμως να δώσουμε έναν «ορισμό», ή μάλλον μια σειρά από «ειδοποιούς διαφορές».
Ο πραγματικός οδηγός (ή σύντομα Π.Ο.) είναι, λοιπόν, ο οδηγός που:
1. Βάζει την ασφάλεια πάνω απ όλα και δεν ριψοκινδυνεύει.
2. Σέβεται πάντα τους άλλους και ποτέ δεν προκαλεί.
3. Ξέρει πως λειτουργεί το αυτοκίνητο και το πονάει.
4. Είναι πάντα συγκεντρωμένος, με την προσοχή του πολύ περισσότερο στο δρόμο παρά στον συνομιλητή του.
5. Είναι χαλαρωμένος, αλλά πάντα σε ετοιμότητα.
6. Δεν αφήνει την ψυχική του κατάσταση να επηρεάσει τον τρόπο που οδηγεί.
7. Τα προσέχει όλα, τα συνδυάζει και προβλέπει τις καταστάσεις, αφήνοντας όμως πάντα και περιθώριο για το απρόβλεπτο.
8. Κινείται γρήγορα, αλλά χωρίς οι άλλοι να το καταλαβαίνουν.
9. Του αρέσει αυτό που κάνει.
Είναι φανερό πως ο Π.Ο. δεν είναι αυτός που αρκείται στο να εφαρμόζει μηχανικά και σχολαστικά τους κανόνες οδικής κυκλοφορίας. Δεν είναι ούτε ο «γρήγορος», που ίσως πράγματι να κατέχει την αγωνιστική τεχνική αλλά την εφαρμόζει με ασυνειδησία στο δρόμο. Με λέξεις κλειδιά τον αλληλοσεβασμό, την πνευματική εγρήγορση, την αυτογνωσία και τον αυτοέλεγχο, η πραγματική οδήγηση είναι πιο πολύ ένας τρόπος ζωής, παρά μια καθορισμένη τεχνική, μια σειρά από κανόνες.


Στο έχω ξαναπεί ότι είμαι πνευματικό παιδί του Κ.Κ. Wink


ChrisTheHealerFreddyCrouger spoken again:
Έτσι τα δυο παιδάκια μεγάλωναν και σκεφτόντουσαν με ενθουσιασμό ότι κάποια μέρα θα γίνουν Π.Ο.
Ο ένας δήλωσε ότι δεν είναι. Είναι η ώρα να το δηλώσει και ο άλλος προς αποφυγή παρεξηγήσεων. Και οι δύο, σαν σύγχρονοι Σωκράτηδες, βλέπουν πάντα περιθώρια για γνώση και βελτίωση.

P.S. Το ένα παιδάκι απόψε μάλλον θα χάσει τον ύπνο του.


Α, όχι καλέ μου! Δεν θα ψαρώσω. Αυτή τη φορά θα πάω για ύπνο. Χε, χε!! Razz Razz Razz


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Ιούλ 2002, 21:10:34    Θέμα δημοσίευσης: Διαφορετικές Οδηγικές Αναζητήσεις Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πέρα από ιδανικές γραμμές, στριψήματα με τις πόρτες, υψηλες μέσες ωριαίες και άλλα τέτοια υπέροχα, υπάρχουν και άλλου είδους οδηγικές αναζητήσεις. Wink Wink

Αυτές που μας προκαλούν να...

Πάμε μια βόλτα στη Βουλιαγμένη
κι είναι η νύχτα ζεστή
κάπου υπάρχει μια καντίνα αραγμένη
ισως τη βρούμε ανοιχτή

Πάμε μια βόλτα στη Βουλιαγμένη
η πόλη μου πέφτει στενή
κάτι θα πιούμε και στο τέλος πιωμένοι
κάνουμε μπάνιο γυμνοί

Κι όταν βαθειά θ' ανοιχτούμε
στο δρόμο του φεγγαριού
θα με φιλάς και θ' ακούμε
τη μουσική του σταθμού

Πάμε μια βόλτα στη Βουλιαγμένη
η πόλη μας πέφτει στενή
κάτι θα πιούμε και στο τέλος πιωμένοι
κάνουμε μπάνιο γυμνοί

Πάμε μια βόλτα στη Βουλιαγμένη
κι είναι η νύχτα ζεστή
πάμε και θα 'χω τη σκεπή ανοιγμένη,
είναι κι δρομοι ανοιχτοί

Πάμε μια βόλτα στη Βουλιαγμένη
πάμε το νοιώθω καλά
φεύγει η νύχτα, φεύγει δεν περιμένει
κι έχουν να γίνουν πολλά

Κι όταν στο τέλος χαράξει
τώρα χαράζει νωρίς
μπαίνουμε πάλι στ' αμάξι
κι ούτε μας ξέρει κανείς

Πάμε μια βόλτα στη Βουλιαγμένη
πάμε το νοιώθω καλά
φεύγει η νύχτα, φεύγει δεν περιμένει
κι έχουν να γίνουν πολλά

Όσοι πηγαίνουν στη Βουλιαγμένη
λέει ένας νόμος παλιός
νύχτα με φεγγάρι κι είναι λίγο φτιαγμένοι
πάντα τη βρίσκουν αλλιώς


Καλό δρόμο λοιπόν στους "αναζητητές".
Για τα άλλα έχουμε χρόνο μπροστά μας 8) 8) 8) 8)


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Ιούλ 2002, 22:09:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγω να ρωτησω κατι (ισως λιγο ασχετο) ρε παιδια?
Εχει συμβει η και συμβαινει σε καποιον να περασει μια νυχτα η ενα απογευμα καλα, να γινει κατι που θα τον εξιταρει και θα ειναι στα πανω του. Ο καθενας ας βαλει οτι θελει σαν τον παραγοντα εκεινο που τον ικανοποιει, ειτε αυτο λεγεται μια γυναικα ή ενα τραγουδι που του θυμισε κατι, ή ενα μερος απο το οποιο περασε και του εφερε αναμνησεις ή ό,τι άλλο.
Εκεινη την ωρα που πραγματικα νιωθει καλα (και προς αποφυγην παρεξηγησεων δεν εννοω τιποτα πονηρο ή τεχνητο τροπο που σε κανει να νιωσεις καλα αλλα αλπα να βρεθεις σε καλη διαθεση), εχει νιωσει την αναγκη να παρει το 206 του ή οποιο αλλο αμαξι , να βγει στο δρομο και να κανει καποιες βόλτες, να τρεξει ? να τρεξει μονος του ...ισως , οχι απαραιτητα να καβνει κοντρες.
Ενιωσε κανεις εκεινη την ωρα οτι ειναι ενα με το αμαξι του και οτι ο,τι και να κανει το αμαξι θα υπακουσει? οτι δεν νιωθει φοβο εκεινη τη στιγμη?
Εκεινη η στιγμη ειναι επικινδυνη γιατι ευκολα μπορεις να ξεφυγεις απο ορια που ειναι θολα , εντελως δυσδιακριτα.
ειναι οπως οταν μεθας με αλκοολ και νιωθεις πως οτι και να κανεις ειναι ενταξει.
χανεις τον ελεγχο, οχι στον ιδιο βαθμο βεβαια αλλα καπου πλησιαζει.
Πολλες φορες φοβαμαι μηπως την πατησω οταν καποια νυχτα μετα απο κατι που με εχει "εξαταρει" πολυ , κατι που με εκανε να νιωσω εκεινη τη στιγμη πολυ καλα, παρω το αμαξι και αρχισω να τρεχω σαν τρελλος.

Το εχει νιωσει αυτο κανεις αλλος?
ή πρεπει να αρχισω να ανυσυχω?

Παντως μεχρι στιγμης αν και ηρθαν στιγμες τετοιες , το ...ελεγξα.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 06 Ιούλ 2002, 18:45:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Miltellas KaneiTinPapia said:
Α, όχι καλέ μου! Δεν θα ψαρώσω. Αυτή τη φορά θα πάω για ύπνο. Χε, χε!!


Θα ψαρώσω ελαφρώς για να προσθέσω:
Miltellas SomewhereInTime wrote:
Παιδιά έγραφα πάνω από μια ώρα και έπεσε ο server και όλα πήγαν στο βρόντο. Τα πήρα στο κρανίο.
Τέλος πάντων, περιγραφικά...
Στο post εκκίνησης έχω ειρωνικό ύφος. Ο Sidobre με κατάλαβε (στο μυαλό μου είσαι;!)
Λέω, λέω και ξαναλέω.
..............
............
Και πάλι λέω, λέω!
.........
Και λέω!
...
ΓΜΤ!
Μου κόπηκε η όρεξη τώρα. Θα επανέλθω όμως δριμύτερος!!


Εδώ που λές Θεραπευτή είχα φτιάξει ένα πολύ ωραίο post για τον Πραγματικό Οδηγό, που χάθηκε στην προσπάθειά μου να το στείλω όταν με κρέμασε ο Server της HOL. Σε αυτό εν ολίγοις εξήγησα αυτά που ούτως ή άλλως έγραψε ο Κώστας Καββαθάς πρώτος απ' όλους και με διαφορά. Είμαι σαφώς και ριζικά επηρεασμένος από το βιβλίο του "Οδηγώντας" (όπως και από τους Αντίλογούς του) που πρωτοαγόρασα κάπου στο 1986-87.
Στο post αυτό έγραψα μεταξύ άλλων ότι προσπαθώ να προσεγγίσω αλλά δεν είμαι Π.Ο. Ο στόχος μου όμως είναι πάντα ο Π.Ο. και κάθε μέρα είμαι καλύτερος από χθες. Ο Π.Ο. είναι μία ιδεατή κατάσταση που αν όλοι οι οδηγοί στόχευαν, τα οδηγικά πράγματα στην Ελλάδα θα ήταν ακριβώς αντίθετα από σήμερα.
Ελπίζω να σε ικανοποιεί η απάντησή μου: Είμαι Υ.Π.Ο. (Υποψήφιος Πραγματικός Οδηγός)

Δυστυχώς δουλειά πάνω από 2 ώρες χάθηκε σε μια στιγμή. Από τότε και κατόπιν σύστασης και του Sidobre γράφω μόνο σε επεξεργαστή κειμένου και με Copy&Paste το προωθώ σαν Post.
Επιφυλάσσομαι όμως να επανέλθω ως Υποψήφιος Π.Ο. και να γράψω ξανά, σε φιλοσοφικό επίπεδο, για τον ιδεατό ΠΟ. Την ολοκλήρωση και στόχο κάθε οδηγού που θεωρεί ότι οδηγώντας επιτελεί ευχάριστο λειτούργημα και χαίρεται γι αυτό.

Το ποίημα στην Οδήγηση είναι δικής σου εμπνεύσεως; Υπέροχο!! Exclamation Wink Wink

Dimip, επανέρχομαι γιατί μου προκάλεσες ρίγος.


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 06 Ιούλ 2002, 18:51:46    Θέμα δημοσίευσης: Άλλη Οδηγική Διάσταση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Dimip wrote SomethingSpecial:
.....
...Ενιωσε κανεις εκεινη την ωρα οτι ειναι ενα με το αμαξι του και οτι ο,τι και να κανει το αμαξι θα υπακουσει? οτι δεν νιωθει φοβο εκεινη τη στιγμη?
Εκεινη η στιγμη ειναι επικινδυνη γιατι ευκολα μπορεις να ξεφυγεις απο ορια που ειναι θολα , εντελως δυσδιακριτα. ....
.....


Καλώς ορίσατε στην Άλλη Οδηγική Διάσταση. Έχω περάσει Εκεί, σχεδόν κάθε φορά που καβαλούσα το αγωνιστικό μου καρτ είτε σε προπόνηση είτε σε αγώνα αλλά ποτέ δε διήρκησε για όλο τον αγώνα (όταν το πάθαινα για 2-3 γύρους δεν με έπιανε ούτε ο τότε πρωταθλητής!!), άπειρες φορές με το Renault 5Turbo που είχα και έκανα πολλές Ιδανικές Διαδρομές, μία φορά με το φορτηγάκι του πατέρα μου στα στροφιλίκια από Καστοριά προς Φλώρινα (προτείνω ανεπιφύλακτα!) και καμία φορά με το 206 λόγω των σύγχρονων συνθηκών στους δρόμους, λόγω του προβληματισμένου εγκεφάλου μου, αλλά και τις μηδενικές Ιδανικές Διαδρομές που έχω κάνει μόνος μου με αυτό. Έχω νιώσει όμως πάρα πολλές φορές να προσεγγίσω και να αγγίξω την Πύλη προς την Άλλη Οδηγική Διάσταση. Για μένα αυτή η εμπειρία, το πέρασμα δηλαδή στην Α.Ο.Δ., αναγάγει πλέον ισόβια την οδήγηση σε υπέρτατη ευχαρίστηση.
Α, ρε Dimip τι με έκανες να νιώσω πάλι... Πόσο θα ήθελα να ξανααισθανθώ αυτό που αισθάνθηκες; Σε ζηλεύω... Πώς τα φέρνει καμιά φορά έτσι η πουτ*ν* η ζωή....

Πρώτη φορά το έπαθα πάνω στο καρτ. Κατέβηκα και όσοι μου μιλούσαν τους άκουγα σαν σε Slow-Motion, μπορούσα να ακούσω πέντε άτομα μαζί. Τους κοιτούσα χαμογελώντας αλλά και απορώντας γι αυτό που συμβαίνει. Ο εγκέφαλος σκεφτόταν και ανέλυε με υπέρτατη, απίστευτη ταχύτητα. Είναι ένα φαινόμενο που λογικά θα το έχουν πάθει σχεδόν όλοι οι καρτίστες, όλοι οι μοτοσυκλετιστές αγώνων, οι περισσότεροι οδηγοί αγώνων αυτοκινήτου και ελάχιστοι καθημερινοί αλλά "παλαβοί" οδηγοί.

Να ξεκαθαρίσω ότι για να το πάθει κάποιος δεν χρειάζεται να πηγαίνει με όλα, ίσα-ίσα που θα είναι δύσκολο να του πρωτοεμφανιστεί σε οριακούς ρυθμούς (κι αυτό γιατί οι δρόμοι δεν είναι άδειοι και θα διακόπτει συχνά), αρκεί να πηγαίνει σβέλτα.

Όταν άρχισα να το παθαίνω και στο αυτοκίνητο ξαφνιάστηκα, είχα φτάσει στο σημείο να μπορώ να το προκαλώ μόνος μου, έλεγα σε όλους τους φίλους μου και δεν καταλάβαινε κανείς, ούτε καν η γυναίκα μου (τότε κοπέλα μου) δεν το καταλάβαινε κι ούτε το καταλαβαίνει και κανείς τώρα. Όλως περιέργως ( ; ) όλοι αυτοί οι φίλοι και γνωστοί μου σήμερα με κοροϊδεύουν που ακόμη ασχολούμαι με τα "αυτοκίνητα", την "γρήγορη οδήγηση", που είμαι παθιασμένος με τους αγώνες και την αδρεναλίνη τους και δεν "σοβαρεύω", γιατί αυτά τα "πράγματα" είναι για τους πιτσιρικάδες. Φυσικά τους χαμογελώ και λογοπαίζω μαζί τους, δεν καταλάβαιναν τότε, τώρα θα καταλάβουν; Επειδή υπήρξαν αυτοί κάποτε "Ρόδα, μπούκα και φιλότιμο" (για να διατηρήσω την παρομοίωση του Θεραπευτή), νόμιζαν ότι κι εγώ το έβλεπα σαν κι αυτούς... Δεν αναρωτήθηκαν ποτέ για το πια είναι η αιτία που δεν μπορούσαν να με πιάσουν οδηγικά ποτέ. Τώρα πια καταλαβαίνω τί είναι αυτό που ξεχωρίζει τους πρωταθλητές από τους υπόλοιπους. Ο Καρατσιόλα, ο Φάτζιο, ο Σένα και σήμερα ο Σουμάχερ το πάθαιναν αυτό για ολόκληρο αγώνα (!!), οι υπόλοιποι ανταγωνιστές τους για 5-10 άντε 20 γύρους κι ότι προλάβουν να καλύψουν. Τώρα πια μπορώ να οδηγήσω σε πολύ υψηλά επίπεδα κι αυτό γιατί έχω συναντήσει και περπατήσει πάνω στα όρια πολλές φορές στο παρελθόν, τώρα πια η οδήγηση κοντά στο όριο δεν είναι παρά μία συνήθεια...

Ναι, φίλε Dimip έχω νιώσει πώς είναι να οδηγείς και να είσαι ένα με το όχημα, το τιμόνι του, τον κινητήρα του, τα μάγουλα και το πέλμα των ελαστικών του! Έχω νιώσει πώς είναι να γνωρίζεις τί κρύβει η στροφή πέρα από το οπτικό σου πεδίο! Έχω νιώσει πώς είναι να στρίβεις τη στροφή στο όριο και μετά τη στροφή να είσαι σε θέση να περιγράψεις την ομορφιά του κόκκινου λουλουδιού που άφησες να σε ποτίζει φύση στα αριστερά σου! Έχω νιώσει πώς είναι να γνωρίζεις τα ακριβή όρια μιας στροφής που δεν έστριψες ποτέ ξανά! Έχω νιώσει πώς είναι να σταματάς το χρόνο στρίβοντας στο όριο...

Όχι Dimip, δεν κινδυνεύεις εκείνη την ώρα, αρκεί να μην αφαιρεθείς, γι αυτό και να συνηθίσεις από τώρα και να οδηγείς ως Υ.Π.Ο. προσεγγίζοντας τον Π.Ο. όσο μπορείς.
Την ώρα εκείνη, ρουκέτα να στείλουν κατά πάνω σου θα την προβλέψεις και θα την αποφύγεις! Αλλά πόσες φορές στη ζωή μας θα αισθανθούμε έτσι; Είναι αίσθημα ή πραγματικότητα; Πιστεύοντας ότι είναι μία αόρατη στον κοινό νου πραγματικότητα, οδηγώ και θα οδηγώ και θα ελπίζω να το ξαναζήσω, να ξανανιώσω αυτό το πέρασμα στην Άλλη Οδηγική Διάσταση.
Θα το επιδιώξω όταν θα μπορώ, ίσως όταν θα είμαι μόνος, ίσως όταν η-ο συνοδηγός μου δεν μου πει ηθελημένα ή αθέλητα να ανακόψω ρυθμό, ίσως ξανά σε κάποιο αγωνιστικό καρτ, ίσως στην άλλη ζωή...
Και ελπίζω τότε να κλειδωθώ εκεί, να μην ξαναγυρίσω, για να μείνω εκεί, στην Άλλη Οδηγική Διάσταση, ένα με τη Φύση, ένα με το Θεό, χωρίς ποτό, χωρίς ναρκωτικά, ίσως μόνο με την αδρεναλίνη...

Πιστέψτε με, όποιος το νιώσει πάνω από μία φορά (για να κατανοήσει το Φαινόμενο) θα αλλάξει τον τρόπο που βλέπει τη ζωή. Όποιος το ένιωσε θα καταλάβει. Θα γίνει καλύτερος άνθρωπος, πιο αληθινός, πιο ειλικρινής, πιο μετριόφρων, πιο φιλάνθρωπος, λιγότερο εγωιστής, λιγότερο ατομιστής, πιο κοντά στη Φύση, πιο κοντά στο Θεό, πιο χαμογελαστός, πιο Φιλόσοφος αλλά και πιο Μόνος. Και μετά όσο θα το ζει ξανά και ξανά τόσο καλύτερος θα γίνεται, αλλά και τόσο θα απογοητεύεται από τους ανθρώπους, γιατί η καλοσύνη φέρνει πάντα την απογοήτευση, για λίγο όμως, μετά πάλι θα χαμογελάς, γιατί θα συναντήσεις κι άλλους σαν και σένα. Θα συναντήσεις τον ChrisTheHealer, τον Dimip, τον Sidobre, τον Pugsang (τυχαία η σειρά) και πολλούς άλλους που περιμένουν να σε δουν, να τους καταλάβεις. Άνθρωποι κι αυτοί όπως όλοι εσείς εδώ στο 206 Club που τελικά δείχνει να είναι κάτι περισσότερο από Club αφιερωμένο στο 206, ένα Club αφιερωμένο και στον άνθρωπο-οδηγό, ό,τι τελικά και αν οδηγεί, μοτοσυκλέτα, αυτοκίνητο, νταλίκα ή και την ίδια του τη ζωή, μακριά από μηχανές, ανώτερος από όλους γιατί ίσως αυτός να μπορεί να περάσει στην άλλη Ανθρώπινη Διάσταση της Πραγματικότητας, στην επαφή με το Θεό, και χωρίς εξωτερική βοήθεια...

Οι άλλοι φίλοι κι εχθροί, γνωστοί και άγνωστοι, θα λένε ότι γυαλίζει το μάτι σου... Μόνο αυτό θα προσέξουν. Τίποτε άλλο! Και θα σε χαρακτηρίζουν από αυτό.

Προϋποθέσεις για να περάσετε πιο εύκολα στην Άλλη Οδηγική Διάσταση:
-Άδειος δρόμος με ικανοποιητικό οδόστρωμα και με πολλές (αν γίνεται απανωτές) συνεχείς στροφές με μικρές ανάπαυλες ευθειών.
-Ευδιαθεσία.
-Αυτοσυγκέντρωση.
-Οδήγηση με γραμμές.
-Τήρηση των κανόνων του Π.Ο. (όπως περιέγραψε σε παραπάνω Post ο ChrisTheHealer)
-Να είστε μόνοι ή με πλήρως συνεργάσιμο και ήσυχο συνοδηγό
-Γρήγορος ρυθμός αλλά σαφώς κάτω από τα όριά σας (κινούμενοι στο όριό σας πολύ δύσκολα περνάτε στην ΑΟΔ, λόγω του ότι θα αποσυντονίζεστε, όταν όμως περάσετε μία φορά ίσως μετά να μπορέσετε και κινούμενοι στο όριο - για πάνω από το όριο είναι εξαιρετικά δύσκολο με μη αγωνιστικό αυτοκίνητο σε δημόσιους δρόμους)


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Αλεξ@νδρος (Αλέξανδρος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4(8V) XS 4/2004

Ένταξη: 20 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 936
Τόπος: Παλαιό Ηράκλειο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 06 Ιούλ 2002, 22:51:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ιδανικές Διαδρομές, μία φορά με το φορτηγάκι του πατέρα μου στα στροφιλίκια από Καστοριά προς Φλώρινα (προτείνω ανεπιφύλακτα!)
Και μετα καταβαση ΒΙΤΣΙΟΥ...
Α ρε Miltella μου θυμισες το φανταρικο μου(3η ΜΣΕΠ 4/00-12/00)


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4 ... 17, 18, 19  Επόμενη
Σελίδα 3 από 19

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,4443s (PHP: 87% - SQL: 13%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on