PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Οδηγικές Αναζητήσεις
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, ... 17, 18, 19  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 25 Ιούν 2002, 15:12:49    Θέμα δημοσίευσης: Λίγα πράγματα που νομίζω ότι ξέρω από οδήγηση... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και ίσως βοηθήσουν κάποιους να γίνουν καλύτεροι οδηγοί για τους εαυτούς τους πρώτα και μετά για τους υπόλοιπους.

α) έχουμε πάντα την σωστή θέση οδήγησης. Eίναι αυτή που περιγράφουν ο Miltelas και ο Sidobre με μια προσθήκη που πιθανόν να ξέχασαν. Όταν το αριστερό πόδι πατά τον συμπλέκτη, δεν θα πρέπει το μπούτι να πιέζεται στο κάθισμα.
Ένα url που ίσως βοηθήσει είναι το http://www.turnfast.com/tech_driving/driving_seating.lasso
β) Φοράμε πάντα, μα πάντα την ζώνη ασφαλείας. Έστω και για να μετακινήσουμε 5 μέτρα το αυτοκίνητο. Ένα απλό παράδειγμα:
Έαν για κάποιο λόγο ανοίξουν οι αερόσακοι (από ατύχημα, μέχρι αστοχία υλικού) εάν δεν φοράς ζώνη έχεις μεγάλες πιθανότητες να σπάσεις τον αυχένα σου.
Γι' αυτό παντού και πάντα ζώνη, έστω και αν φαίνεται γελοίο σε ορισμένες περιπτώσεις.
Όταν δε υπάρχουν, πίσω επιβάτες και οι πίσω επιβάτες ζώνη. Mάζα επί ταχύτητα για να κατανοήσετε με τι ορμή θα κτυπήσουν στα μπροστινά καθήσματα σε περίπτωση ατυχήματος.
γ) Nα συνειδητοποιήσουμε ότι η οδήγηση είναι μια σκληρή εργασία και κάθε λεπτό που περνάει μας κάνει χειρότερους οδηγούς λόγω της κούρασης που φυσιολογικά επέρχεται.

Συνεχίζεται... με τεχνικές οδήγησης και λοιπά δαιμόνια
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
chatasos (Τάσος)
Developer - Administrator
Developer - Administrator
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207 1.6 (17V!) GT (2009)

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 2612
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 25 Ιούν 2002, 15:24:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από ότι φαίνεται αρκετοί το έχουν πάρει ζεστά το θέμα....

Επικροτώ τις απόψεις των περισσοτέρων, αν όχι όλων Laughing


Ο φορουμάρχης επέστρεψε παντρεμένος & ανανεωμένος!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 25 Ιούν 2002, 23:55:49    Θέμα δημοσίευσης: Re: Λίγα πράγματα που νομίζω ότι ξέρω από οδήγηση... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

christhehealer έγραψε:
Ένα url που ίσως βοηθήσει είναι το http://www.turnfast.com/tech_driving/driving_seating.lasso


Christhehealer, κάθισα και μελέτησα το url που έγραψες και είναι αρκετά ενδιαφέρον.

Αναφέρει αρκετές γνωστές τεχνικές (αν και σε ορισμένες τεχνικές του "στρίβειν" είναι για πισωκίνητα) με καλή ανάλυση και σχεδιαγράμματα.

Καλό είναι όποιος γνωρίζει αγγλικά να του ρίξει μια ματιά!



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 26 Ιούν 2002, 05:20:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ουπς! Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes

ChrisTheHealer, πράγματι, όσον αφορά τα περί "ειδικού", λάθος κατάλαβα. Rolling eyes
2gunfire (Miltellas)
Η παρομοίωσή σου είναι σοφιστική. Και έξυπνη!
Είσαι περισσότερο προσεκτικός απ'ότι εκτίμησα. Διαθέτεις περιεχόμενο στα λόγια σου. Smile
Στα υπόλοιπα που ανέφερα ακολούθησα το σκεπτικό σου και πιστεύω να είμαι σαφής στην ανταπόκριση.

Για τα άλλα που αναφέρεις συμφωνώ απολύτως και τα τηρώ.
Περιμένω ν' ανάψεις τη φωτιά. Wink


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 26 Ιούν 2002, 21:29:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λίγα πράγματα για την "σβέλτη" οδήγηση…

Να πιαστώ για να ξεκινήσω από τα περί φρεναρίσματος με το αριστερό πόδι.
Τεχνική που "εφευρέθηκε" από τους οδηγούς του Group B και είχε ένα απλό σκοπό.
Πατάμε πάντα το γκάζι για να έχουμε τον κινητήρα μέσα στο turbo (άρα την μέγιστη ιπποδύναμη κάθε στιγμή),
ε, και με κάποιο πόδι πρέπει να φρενάρουμε. Πιο μας μένει; Το αριστερό. Εννοίοτε επαιζαν και με το φρένο-γκάζι,
για να ρυθμίζουν την μεταφορά βάρους μέσα στην στροφή και εν γένει την συμπεριφορά του αυτοκινήτου.
Αυτή η τεχνική πέθανε, όπως πέθαναν και τα Group B. Στα WRC δεν οδηγούν έτσι. Είμαστε 15 χρόνια μετά.
Τελείως διαφορετικά αυτοκίνητα, διαφορετικές οδηγικές απαιτήσεις. Πιο παλιά ακόμα, όταν έτρεχαν μόνο πισωκίνητα
στους αγώνες υπήρχε η τεχνική μύτη-τακούνι. Ασχολείται κανένας τώρα, να την μάθει;

Νομίζω ότι δεν είναι εκεί το μυστικό της "σβέλτης" οδήγησης. Στην καθημερίνη ζωή τα πράγματα είναι πιο απλά.
Μέχρι την είσοδο της στροφής φρενάρεις-κατεβάζεις ταχύτητα. Στρίβεις με σταθερή ταχύτητα και στην έξοδο τις στροφής
επιταγχύνεις. Και όλα αυτά τα κάνεις ακολουθόντας την ιδανική γραμμή.
Εκεί είναι το όλο μυστικό:
Η ΙΔΑΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ

ΑΞΙΩΜΑ: Η ΙΔΑΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΟΠΟΙΑΣ ΣΤΡΟΦΗΣ ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ
ΕΚΤΡΟΠΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ.


... και αυξάνει και την Μ.Ω.Τ να συμπληρώσω.

Πως μαθαίνεις να οδηγάς με γραμμές; Απλό:

α) Πας σε σχολή τύπου Safetrack αν έχεις τα 180.000 που χρειάζονται. Αν έχεις περισσότερα πας σε μια καλύτερη
του εξωτερικού. Δεν έχεις τα φράγκα; Εκμεταλεύεσαι την "προσφορά" στο site των 4ΤΡΟΧΩΝ. Μην γελιέστε οι περισσότεροι
οδηγοί αγώνων στην Ελλάδα και όλοι του εξωτερικού έχουν πάει σε μια τέτοια σχολή. Κανείς δεν γεννήθηκε μαθημένος.

β) Παρακολουθείς F1. Αντί να περιμένεις πότε θα γίνει το Big Crash, ή πότε ο Μαντόγια θα περάσει τον Σουμάχερ, μπορείς
να παρατηρείς τις γραμμές που ακολουθούν όταν οδηγούν. Δεν νομίζω να υπάρχει καμιά αμφιβολία ποιοι είναι οι καλύτεροι
οδηγοί στον πλανήτη. Μετά νοικιάζεις ένα cart, σε μία πίστα και προσπαθείς να κάνεις αυτό που είδες. Ξέρω ότι
τα νοικιάρικα... κλπ, (ρωτήστε το Miltella να σας πει, τι εστί να έχεις δικό σου) αλλά δεν πας στην
συγκεκριμένη περίπτωση για πρωτάθλημα. Να μάθεις 5 πράγματα θέλεις. Οι ιδανικές γραμμές είναι ίδιες είτε πας με 5
είτε πας με 185. Μακάρι να σε δουν οι σπόνσορες και να σου εμπιστευτούν WRC την επόμενη χρονιά.


Το να μάθεις μόνος σου, το βρίσκω άτοπο. Αν κάνεις κάτι λάθος θα το κάνεις πάντα λάθος, αν δεν βρεθεί κάποιος να σε
διορθώσει. Άρα πάμε στα παραπάνω.

Αν είχα την δυνατότητα να κάνω upload εικόνες (ακούν οι Αντμινιστρομοντερέϊτορς;;;;; Evil Evil Evil ) θα έδειχνα πολλά πράγματα με
σκίτσα. Που φρενάρεις, που επιταγχύνεις, πως είναι η ιδανική γραμμή, πως είναι η μεταφορά του βάρους κατα την διάρκεια της
στροφής αλλά... ίσως αργότερα.

Μπακάλικα να το πω, σε μια αριστερή στροφή η ιδανική γραμμή είναι χαντάκι-διαχωριστική-χαντάκι, και αντίστοιχα σε μια δεξιά
διαχωριστική-χαντάκι-διαχωριστική (προσοχή!- όχι μέσα στο χαντάκι).

Και λίγα περί πίστας Μεγάρων για την αναφορά που έγινε από το γκαρντάση. Μία (1) πίστα στην Αττίκη αρκεί και παρααρκεί. Όταν
είναι ανοιχτή για το κοινό είναι πάντα άδεια. Το παράβολο είναι περίπου 19,000 για όλη την ημέρα (η ώρα είναι κάτι λιγότερο που δεν αξίζει)
αλλά. Υπάρχει αλλά...
...μετά θες καινούρια λάστιχα.
Tip: όταν είναι να αλλάξεις λάστιχα πας, ξεδίνεις
8) 8) 8) 185 στο τέλος της μεγάλης ευθείας 50m πριν από το πέταλο, να τ' αφήσω Pezomania; 8) 8)
και την Δευτέρα αλλάζεις λάστιχα σαν καλός κύριος ή κυρία (γιατί παρατήρησα ότι έχουμε και κυρίες στο forum).

PS. Αναμένω δημιουργικές αντιρρήσεις για να πάμε παρακάτω!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 26 Ιούν 2002, 23:27:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Aαααχ, νυχτιάτικα θα με κάνεις να χάσω τον ύπνο μου και να κάθομαι να γράφω!

Δεν πειράζει όμως διότι είναι αρκετά ενδιαφέρον το θέμα.


Πριν γράψω οτιδήποτε θα σχολιάσω κανένα δυό πραγματάκια:

1.
christhehealer έγραψε:
Να πιαστώ για να ξεκινήσω από τα περί φρεναρίσματος με το αριστερό πόδι. Τεχνική που "εφευρέθηκε" από τους οδηγούς του Group B και είχε ένα απλό σκοπό.Πατάμε πάντα το γκάζι για να έχουμε τον κινητήρα μέσα στο turbo (άρα την μέγιστη ιπποδύναμη κάθε στιγμή), ε, και με κάποιο πόδι πρέπει να φρενάρουμε. Πιο μας μένει; Το αριστερό. Εννοίοτε επαιζαν και με το φρένο-γκάζι, για να ρυθμίζουν την μεταφορά βάρους μέσα στην στροφή και εν γένει την συμπεριφορά του αυτοκινήτου.
Αυτή η τεχνική πέθανε, όπως πέθαναν και τα Group B. Στα WRC δεν οδηγούν έτσι. Είμαστε 15 χρόνια μετά.
Τελείως διαφορετικά αυτοκίνητα, διαφορετικές οδηγικές απαιτήσεις. Πιο παλιά ακόμα, όταν έτρεχαν μόνο πισωκίνητα στους αγώνες υπήρχε η τεχνική μύτη-τακούνι. Ασχολείται κανένας τώρα, να την μάθει;


H τεχνική του μυτη-τακούνι ακόμα χρησιμοποιήται από πολλούς. Aφορά όμως περισσότερο την πίσω κίνηση και -κυρίως- πολλές και αργές εναλλαγές ταχυτήτων όπου το αριστερό βρίσκεται κολλημένο στον συμπλέκτη.

H τεχνική του αριστερού φρενου-συμπλέκτη είναι όντως καινούργιο φρούτο.
Aφορά ενναλλαγές όπου δεν χρειάζεται ιδιαίτερα το αριστερό πόδι να βρίσκεται συνέχεια στον συμπλέκτη. Oχι απλά δεν έχει σβήσει αλλά (αν δεν υπάρχουν αυτόματα κυβώτια) χρησιμοποιήται συνεχεια.

Oι λόγος είναι όντως να προσπαθείς να κρατάς τον κινητήρα στην μέγιστη ροπή του ώστε να καταφέρεις να έχεις την δύναμη που χρειάζεται. Aν είναι τουρμπο όντως στην περιοχή λειτουργίας, αν είναι ατμοσφαιρικό στο μαξιμουμ της απόδοσής του.

Tο να κινήσαι γρήγορα αφ'ενός προυποθέτει να κρατάς με θρησκευτική ευλάβια τις γραμμές των στροφών, αλλά το κυριότερο να καταφερεις να έχεις την μεγαλύτερη δυνατή ταχύτητα εξόδου. Aν λοιπόν έχεις στο χέρι τις σωστές στροφές του κινητήρα τοτε σίγουρα θα καταφέρεις να έχεις και μια καλή και γρήγορη έξοδο από την στροφή. (θα το αναπτύξω λίγο πιο μετά)

2.
christhehealer έγραψε:
Μέχρι την είσοδο της στροφής φρενάρεις-κατεβάζεις ταχύτητα. Στρίβεις με σταθερή ταχύτητα και στην έξοδο τις στροφής επιταγχύνεις. Και όλα αυτά τα κάνεις ακολουθόντας την ιδανική γραμμή.


Σωστό αυτό που λές και η αρχή έτσι είναι αλλά με μικρές όμως αλλαγές. Στα μπροστοκίνητα αυτοκίνητα τις στορφές τις παίρνες με γκάζι. Eπειδή οι κινητήριοι τροχοί είναι αυτοί που κατευθύνουν και το αυτοκίνητο, στα μπροστοκίνητα είναι αυτοί που του επιτρέπουν να κρατήσει την ιδανικη γραμμή από την αρχή μέχρι το τέλος.

Στα πισωκίνητα έκοβες και πλασαριζόσουνα έτσι ώστε να πατήσεις όσο πιο γρήγορα ξανά το γκάζι (η ταχύτητα εξόδου που λέγαμε...)
Στα μπροστοκίνητα όμως κρατώντας την γραμμή (απόλυτα) προσπαθείς με το γκάζι να κρατήσεις το αυτοκίνητο και να ακολουθήσει (κατευθυνθεί) στην πορεία που προδιαγράφει το τιμόνι. Προσοχή όμως διότι η υπερβολή δημιουργεί υποστροφή ισχύως! (σπινάρισμα των τροχών και απώλεια της πρόσφυσης άρα υποστροφή)

Για να καταλάβει κάποιος αυτά που ενοούμε θα πρέπει να γνωρίζει λίγο από φυσική (φυγόκεντρους κτλ.) και να τα δεί και σε σχεδιαγράμματα.

Aυτή την ανάλυση θέλω να την κάνουμε, κάποια στιγμή, όλοι μαζί για να είναι όσο πιο ολοκληρωμένη γίνεται.



christhehealer έγραψε:
Μπακάλικα να το πω, σε μια αριστερή στροφή η ιδανική γραμμή είναι χαντάκι-διαχωριστική-χαντάκι, και αντίστοιχα σε μια δεξιά
διαχωριστική-χαντάκι-διαχωριστική (προσοχή!- όχι μέσα στο χαντάκι).


Aτην ουσία προσπαθείς όσο το συνατόν να κάνεις πιο ευθεία την στροδή που παίρνεις.
Aνοίγεσαι - κλεινεσαι - ανοίγεσαι.

Tο θέμα είναι το πότε! Eδώ σε θέλω μάστορα.

Πάντως δεν θα πολυσυμφωνήσω με αυτό που είπες ότι κάποιος δεν μπορεί να μάθει από μόνος του! Aυτό που σίγουρα θα χρειαστεί είναι περισσότερο κόπο.
Θα σου θυμίσω τον γρύφο: H κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα? Που σημαίνει αυτοί που μας μαθαίνουν από που μάθανε;.... και ο πρώτος;
Σίγουρα μια σχολή θα σου λύσει πολλά προβλήματα και θα σε κάνει να μάθεις πολύ πιο γρήγορα.
Aυτό που με ψιλοενοχλεί, είναι ότι όλα στην ελλάδα είναι επί -πολύ- χρήμασι και το αποτέλεσμα που παίρνεις είναι μηδαμηνό.

Για παράδειγμα, θα προτιμούσα να εύρισκα ένα παλαιό καλό (μάλλον σε χαρακτήρα) οδηγό αγώνων και να τον έκανα μέντορά μου παρά να δώσω άσκοπα κάποια χρήματα σε κάποιο SafeTrack που είναι για μαθήματα ασφάλειας και όχι για μαθήματα αγωνιστικής οδήγησης.

Tο μάθημα που παραδίδουν αυτή την στιγμή στο κάθε SafeTrack η γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε να παραδίδεται την πρώτη στιγμή που ακουμπάς το τιμόνι στα χέρια σου και ετοιμάζεσαι να δώσεις για δίπλωμα. Aπο το κράτος και με περιορισμένο κόστος.
Eνώ όλοι προτιμάνε να δείνουν τώρα τα ίδια χρήματα για να τους έρθει το δίπλωμα σπίτι τους ενώ αυτοί κάνανε αμέριμνοι τα ψώνια τους.

Πραγματικά με στεναχωρεί (και με εξοργίζει) να ακούω και να βλέπω τόσους συνάνθρωπους και φίλους να χάνονται άδικα σε αυτόν τον πόλεμο που έχουμε ανοίξει με την άσφαλο. (πόλεμος διότι μόνο αυτός θα δικαιολογούσε τόσα θύματα)

christhehealer έγραψε:
Και λίγα περί πίστας Μεγάρων για την αναφορά που έγινε από το γκαρντάση. Μία (1) πίστα στην Αττίκη αρκεί και παρααρκεί. Όταν
είναι ανοιχτή για το κοινό είναι πάντα άδεια. Το παράβολο είναι περίπου 19,000 για όλη την ημέρα (η ώρα είναι κάτι λιγότερο που δεν αξίζει)
αλλά. Υπάρχει αλλά...
...μετά θες καινούρια λάστιχα.


Aπορία: Aυτό τον ρημάδι τον ασφαλτοτάπητα, πότε θα τον στρώσουνε (εκτώς αν τον φτιάξανε και δεν το ξέρω)

------------------

Kαι λίγα περί στίβειν

Θα τα περιγράψω σε συνθήκες πίστας για να μην με παρεξηγήσουν ορισμένοι (..οτι είμαι ο κανίβαλος των δρόμων...)

Kαταρχήν το πρώτο που πρέπει να κάνουμε είναι να διαβάζουμε τον δρόμο. Aυτό είναι σημαντικό διότι πρέπει να ξέρουμε ανα πάσα στιγμή που θα χαράξουμε γραμμή και γιατί. Aν ακολουθεί επόμενη στροφή μετά από την πρώτη τότε θα πρέπει η γωνία εξόδου μας να είναι τέτοια ώστε να συνεχίζει η ιδανική νοητή γραμμή και στην επόμενη.

Eπειδή σε συνθήκες αγώνα οι ταχύτητες είναι μεγάλες και τα περιθώρια πρόσφυσης πολύ μικρά, θα πρέπει να έχουμε υπόψη μας ότι αν κάτι πάει στραβά τα περιθώρια διόρθωσης είναι πολύ περιορισμένα. Aυτός είναι και ένας λόγος που προσπαθούμε να κρατησουμε και τον κινητήρα στο καλύτερο εύρος των δυνατοτήτων του και όχι να τον έχουμε κρεμασμένο.

H ταχύτητα εισόδου στην στοφή θα πρέπει να είναι τέτοια ώστε αφ'ενός να μήν μας δημιουργήσει προβλήματα την ώρα που στρίβουμε, αλλά ταυτόχρονα τα όρια να είναι και κοντά. Oμως η ταχήτητα εισόδου δεν είναι το πάν. Eίναι πολλές φορές προτιμότερο να έχουμε κόψει ελάχιστα παραπάνω παρά να είμαστε στο παραπέντε αγοράς οικοπέδου.

Aυτό που παίζει ρόλο είναι η ταχύτητα εξόδου. Πολλές φορές (και είναι και το ιδανικότερο) "βιάζουμε" την είσοδό μας στην στροφή, ώστε να επιταχύνουμε αρκετά νωριτερα και να έχουμε περισσότερα χλμ κατά την έξοδο της στροφής.

H τεχνική των γραμμών είναι αυτή που περιγράφτηκε παραπάνω: Aνοιγουμε- κλεινουμε-ανοίγουμε. Προπαθούμε δηλαδή να ελαχιστοποιήσουμε τις μοίρες των στροφών που είναι να πάρουμε. Για αυτό τον λόγο εκμεταλλευόμαστε όλο το δυνατό χώρο που έχουμε στην διάθεσή μας.

Aν παρακολουθήσετε F1 ή και WRC ή οποιοδήποτε μηχανοκίνητο άθλημα θα δείτε πως επιτυγχάνεται αυτή η τεχνική.

Στην F1 για παράδειγμα, οι πιλότοι (και όχι οδηγοί) πατάνε από curb σε curb για να χρησιμοποιήσουν όσο το δυνατό περισσότερο χώρο.

Περισσότερα μετά τον... ύπνο (ουαααχχχχ)



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Ιούν 2002, 04:04:16    Θέμα δημοσίευσης: Περί αγωνιστικής οδήγησης επισημάνσεις Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε γενικές γραμμές καλά τα λέμε. Αλλά τελικά αυτό που πρέπει να προσέξουμε είναι η σειρά που παρουσιάζουμε τα πράγματα για να μη μένουν κενά ή απορίες. Ας μπω και εγώ στο παιχνίδι των διατυπώσεων...

Ο ChrisTheHealer πολύ καλά το έθεσε. Πρέπει να εννοηθεί πρώτα η έννοια της ιδανικής γραμμής. Είναι τελείως άτοπο να ομιλούμε για τεχνικές οδήγησης, μύτες-τακούνια, και αριστερά-δεξιά πόδια, χωρίς να στεκόμαστε σωστά στο δρόμο. Χτίζεται σπίτι χωρίς θεμέλια;
Με αυτό στο μυαλό μου εξάλλου πρωτοαναφέρθηκα στη θέση οδήγησης αλλά και πάντα είμαι επιρρεπής σε φιλοσοφικού επιπέδου προβληματισμούς.

Να και μια διαφορά ενός οδηγού από σχολή και ενός αυτοδίδακτου: Ο αυτοδίδακτος δεν τα βάζει τόσο εύκολα στη σειρά τα οδηγικά θέματα για τον απλούστατο λόγο, ότι δεν τα έχει μάθει με τη σειρά. Ο αυτοδίδακτος μπορεί να αποδειχθεί ισάξιος και γιατί όχι καλύτερος του οδηγού από σχολή αλλά κακά τα ψέματα ο αυτοδίδακτος έχει φάει πάρα πολύ χρόνο ψάχνοντας κάτι που ο από σχολής οδηγός το πήρε σαν έτοιμη τροφή. Βέβαια όταν ο αυτοδίδακτος ολοκληρωθεί θα είναι πληρέστερος από τον οδηγό σχολής, αλλά και εάν ο οδηγός σχολής ασχοληθεί μετά τη σχολή σοβαρά με το σπορ θα φτάσει και νωρίτερα στον επιδιωκόμενο στόχο από τον αυτοδίδακτο. Αποτέλεσμα; Ο αυτοδίδακτος μπορεί και να γίνει πρωταθλητής στα 30 με 35 του, αλλά ο οδηγός σχολής μπορεί να γίνει πρωταθλητής 5 ή ακόμη και 10 χρόνια νωρίτερα, και ας μην το έχει πιάσει το θέμα και τόσο σφαιρικά. Βέβαια ChrisTheHealer μην παραλείπεις και το γεγονός ότι και οι ίδιοι οι αγώνες είναι σχολείο, με τους παλαιότερους και πιο προχωρημένους να παίζουν το ρόλο του αδιαφιλονίκητου δασκάλου. Από τέτοια σχολή πέρασε κι ο υποφαινόμενος. Και οι έλληνες οδηγοί αγώνων έμαθαν από τους ίδιους τους αγώνες κι όχι από σχολή. Τέτοιες πολυτέλειες ελαχιστότατοι έλληνες οδηγοί έχουν απολαύσει στο πρόσφατο παρελθόν. Είναι τυχαίο ότι οι πιο ελπιδοφόροι οδηγοί αγώνων είναι παιδιά παλαίμαχων και πολύπειρων οδηγών; Όχι βέβαια, αφού έχουν τους καλύτερους δασκάλους και περνάνε έτσι το δικό τους σχολείο. Τέλος, πρέπει να τονίσω ότι η έννοια "αυτοδίδακτος" είναι μια σχετική έννοια, αφού πάντα συναντάμε κάποιον που γνωρίζει περισσότερα και μας μεταδίδει τη σοφία του πριν χάσουμε κι άλλο χρόνο ψάχνοντας την αλήθεια. Αυτό δεν κάνουμε κι εμείς εδώ;

Θεραπευτή, στο SafeTrack σας έμαθαν ασφαλή ή αγωνιστική οδήγηση; Δεν έχω πάει αλλά γνωρίζοντας και από αγωνιστική οδήγηση θεωρώ πρακτικά αδύνατο να μάθατε κάτι παραπάνω από τις βασικές αρχές σωστής οδήγησης. Και δεν είναι βέβαια λίγο αυτό, αλλά όντως, όπως λέει κι ο Sidobre, είναι σχολή που θα έπρεπε τουλάχιστον να την παρακολουθούν όλοι οι υποψήφιοι καθημερινοί οδηγοί.

Όσον αφορά την τεχνική αριστερό-δεξί διαφωνώ ριζικά με το ότι "πέθανε". Απεναντίας ζει και βασιλεύει. Στα καρτ, όπως φυσικά και στην F1, δεν υπάρχει άλλη εφαρμόσιμη τεχνική, και δεν έχουν κινητήρες turbo, στα δε ράλλυ η τεχνική αυτή είναι ευρύτατα διαδεδομένη και θεωρείται πάντα πλεονέκτημα για τον εφαρμοστή της, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν κερδίζεις αγώνα και με συμβατική τεχνική. Το αριστερό στο φρένο εξακολουθεί και σήμερα να έχει νόημα, αφού με τον τρόπο αυτό πετυχαίνεις μοναδικούς συνδυασμούς δυναμικού ελέγχου της συμπεριφοράς του οχήματος. Με το αριστερό στο φρένο ελέγχεις τη διαφορά πέδησης στους εμπρός με τους πίσω τροχούς, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τον απόλυτο έλεγχο του οχήματος. Προσοχή όμως! Η εφαρμογή της τεχνικής αυτής έχει νόημα μόνο για οδηγούς με κορυφαία χαρακτηριστικά τεχνικής οδήγησης στο όριο (και πάνω από αυτό), οι οποίοι ζητώντας πάντα το κάτι παραπάνω καταφεύγουν αργά ή γρήγορα στην εκμάθηση και χρήση αυτής της τεχνικής. O Gronholm είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα τέτοιου οδηγού, αφού έχει εξαντλήσει τα όρια της τεχνικής του αναγκάζεται σιγά-σιγά στην εφαρμογή αυτής της τεχνικής. Για όποιον παρατηρεί θα πρόσεξε ότι ο Gronholm οδηγεί πιο στρωτά από τους άλλους μεγάλους οδηγούς. Αυτό κατά τη γνώμη μου οφείλεται στην κλασσική τεχνική που χρησιμοποιεί και που δεν αφήνει πολλά περιθώρια δυναμικού ελέγχου πάνω από το όριο, υποχρεώνοντας τον οδηγό να οδηγεί στρωτά, σταθερά και με γραμμές πάνω από το όριο (Ναι! Υπάρχουν γραμμές και πάνω από το όριο!) κάτι που καταφέρνει ο Gronholm με την κλασσική τεχνική και γι αυτό είναι και αξιοθαύμαστος, κάνει να φαίνεται απλό και απέριττο κάτι που για τους άλλους μοιάζει να απαιτεί συνεχή υπερπροσπάθεια. Και λέω "φαίνεται" και "μοιάζει" γιατί δεν πάυω να είμαι πολύ "μικρός" έως "ελάχιστος" για να κρίνω αυτούς τους υπερ-οδηγούς μέσα σε δυο-τρεις φράσεις.

Συμφωνώ με όσα λέτε για την οδήγηση με ιδανικές γραμμές, απλά θα προσεγγίσω με λίγα και διαφορετικά λόγια το ίδιο θέμα.
Η ουσία στην ιδανική γραμμή βρίσκεται στην συμβουλή "μπαίνεις αργά, βγαίνεις γρήγορα", συμβουλή που δεν υπάρχει οδηγός που να πέρασε από πίστα και να μην την άκουσε μετά την πρώτη του έξοδο από τους παλαιότερους και εμπειρότερους. Σημαίνει πολύ απλά ότι ο χρόνος που κερδίζεις από την έγκαιρη και όσο το δυνατόν πρόωρη επιτάχυνση είναι πολύ περισσότερος από το χρόνο που κερδίζεις φρενάροντας οριακά μέσα στη στροφή και αναγκάζοντας εαυτόν σε άκαιρη και καθυστερημένη επιτάχυνση. Όσο πιο νωρίς επιταχύνουμε τόσο μεγαλύτερη ταχύτητα θα αναπτύξουμε στην ενδιάμεση ευθεία πριν την επόμενη στροφή και εκείνα τα μέτρα στο λόγο του χρόνου που κερδίζουμε είναι πολλά περισσότερα από εκείνα που κερδίζουμε παλεύοντας να κρατηθούμε στη στροφή με φυσικά πολύ μικρότερη ταχύτητα από της ευθείας. Οι κορυφαίοι οδηγοί προσπαθούν να επιταχύνουν το δυνατό νωρίτερα, αφού βέβαια φρενάρουν το δυνατό περισσότερο κοντά στη στροφή, χωρίς όμως να ξεπεράσουν το όριο του κρατήματος και χάσουν πολύτιμα δέκατα στην πάλη για τιθάσευση του οχήματος που τείνει να τραβήξει τη δική του, ανεξέλεγκτα ευθεία, πορεία. Αυτά φυσικά ισχύουν καί στην άσφαλτο καί στο χώμα, αυτό δε που διαφέρει είναι η έννοια των ορίων. Στο χώμα τα όρια πρόσφυσης είναι τόσο χαμηλά που τα καθιστά ανύπαρκτα και έτσι το όριο πολλές φορές μετατοπίζεται κάπου μετά την ολίσθηση-εκτροπή του οχήματος από την ενεργητική* του ισορροπία, προς μία κατάσταση που μπορεί να οριστεί ως "δυναμική ισορροπία". Στην άσφαλτο τα όρια είναι ανάλογα με τον τάπητα υψηλά και απόλυτα, και η δυναμική ισορροπία σχεδόν ταυτίζεται με την ενεργητική του οχήματος. Οποιαδήποτε ολίσθηση πέρα από όριο της ενεργητικής ισορροπίας οδηγεί και σε απώλεια της δυναμικής ισορροπίας κι αυτό γιατί ο οδηγός αδυνατεί πλέον να ισορροπήσει το συνδυασμό πάνω από το όριο, όπου πλέον οι δράσεις-αντιδράσεις εναλλάσσονται με τάχιστο ρυθμό.

{
Οι όροι που χρησιμοποιώ είναι αυθαίρετοι και προσδιορισμένοι εννοιολογικά, έτσι ώστε να μου δίνουν λεκτικά τη δυνατότητα να ορίσω τις καταστάσεις που περιγράφω.
* Ενεργητικό Όριο ή Ενεργητική Ισορροπία => η στρωτή οδήγηση, το όχημα και ο δρόμος ισορροπούν απόλυτα και οριακά
* Δυναμικό Όριο ή Δυναμική Ισορροπία => συμμετέχει στον προσδιορισμό συν τοις άλλοις και η αναλογική ικανότητα του οδηγού να ισορροπεί το όχημα σε εκτός ενεργητικού ορίου κατάσταση
Εάν δεν είναι κατανοητοί πείτε το για να σας γράψω βιβλίο...
}

Για τα νοικιάρικα καρτ. Συμφωνώ ότι είναι πολύτιμη εμπειρία για όσους δεν την έχουν μέχρι τώρα. Προτείνω ανεπιφύλακτα. Όσον αφορά την εμπειρία από αγωνιστικό καρτ, δεν περιγράφεται. Καμία σχέση ως εμπειρία με τα νοικιάρικα.
Εν ολίγοις. Όταν πλέον είχα μάθει τα νοικιάρικα απ' έξω κι ανακατωτά, αγόρασα κι εγώ ένα αγωνιστικό, αρκετά μεταχειρισμένο, αλλά ετοιμοπόλεμο, με κουρασμένο πλαίσιο αλλά κινητήρα πλήρως ανταγωνιστικό. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ! Έπαθα σοκ! Σκέφτηκα αρχικά ότι αποκλείεται να το οδηγήσω σωστά. Τα πάντα εξελίσσονταν υπερβολικά γρήγορα για το τεμπέλικο(!) μυαλό μου. Τελικά δεν άργησα καθόλου, του πήρα τον αέρα αυθημερόν. Αλλά για να το μάθω πραγματικά ήθελε πολύ δουλειά, χρόνο, χρήμα (όχι υπερβολικό) και φυσικά πολύ όρεξη. Έχοντας τα δύο σε αφθονία (και τα άλλα δύο σε ανεπάρκεια...) έζησα για ένα περίπου χρόνο μία φανταστική και ατελείωτη εμπειρία, που παρ'ότι πέρασαν δέκα χρόνια, έχει μείνει αχάρακτη στη μνήμη μου και τη ζω νοητά καθημερινά. Τα συμπεράσματα πολύτιμα και δεν έχουν σχέση μόνο με την οδήγηση αλλά και με την ψυχοπνευματική μας ολοκλήρωση. Ψάχνω λόγια και δεν βρίσκω κατάλληλα, όποιος έζησε τέτοια εμπειρία σίγουρα θα χαμογελάει. Νοσταλγώ και θαρρώ πως κάποια στιγμή θα το ξαναζήσω. Ελπίζω γιατί η φλόγα μέσα μου είναι ακόμη δυνατή...

Για την πίστα των Μεγάρων (και Σερρών μαζί), επιμένω στην αρχική μου θέση. Και εξηγώ:
Εάν δεν μπορεί η Αθήνα και τα περίχωρα να γεμίσουν μία πίστα τότε έχουμε πρόβλημα.
"Ένας ίσον Κανένας". Κι αυτό είναι ένα παλιό ρητό αλλά και εμπορικό - γνωστό πλέον - μυστικό. Ένα μαγαζί μόνο του ποτέ (κατά κανόνα) δεν δουλεύει τόσο καλά όσο ένα άλλο με μερικούς ανταγωνιστές. Για να μην ανοίγει άλλη πίστα, αυτό σημαίνει επιπλέον ότι το κοινό της Αθήνας δεν δείχνει ενδιαφέρον και δεν στηρίζει και οικονομικά. Και αυτό είναι ένα μόνο δείγμα κατάντιας της σύγχρονης ελληνικής κοινωνίας όπου τα ανόητα έχουν νόημα και η ουσία κανένα. Μία κοινωνία που κατήντησε έτσι μετά από μακροχρόνιους και κοπιαστικούς αγώνες των ( Ελλήνων; ) Κυβερνώντων αυτού του αιώνια ταλαίπωρου αλλά και ένδοξου τόπου.
Αλλά αφού είναι όπως λες η πίστα άδεια, ας το δούμε θετικά κι ας προσεγγίσουμε τον τάπητά της να νιώσουμε λίγο από αυτό που νιώθουν και οι οδηγοί αγώνων. Το πρόβλημα με τα ελαστικά όμως είναι γεγονός και ικανό να ανακόψει την όρεξη και του πλέον πεινασμένου. Τέλος πάντων, έστω, πριν πετάξουμε τα λάστιχα ας πάμε να τα τελειώσουμε εκεί παραβλέποντας την μικρότερη πρόσφυση που θα αναπληρώσει και ένα μέρος της ο καλός ( ; ) ασφαλτοτάπητας. Επιμένω όμως τελικά, γίνεται δουλειά με μία φορά το χρόνο, το εξάμηνο ή το τρίμηνο; Και το κόστος χρήσης αντιμετωπίζεται από έναν απλό μισθωτό με υποχρεώσεις επιβίωσης;
(Εδώ γελάμε, και ας πάω να γουστάρω λίγο, για πολλοστή φορά, στην πίστα Δυτικής Θεσσαλονίκης για δυό-τρεις στροφές και κανα δυο καλές ευθείες. Και τζάμπα είναι και ξεδίνεις, έστω και λίγο, καθημερινά σχεδόν, όμως).

Αφού ολοκληρώσουμε ( ; ) με το θέμα της Ιδανικής Γραμμής και ότι σχετικό προκύψει, νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμο να προχωρήσουμε και σε θέματα ελέγχου του αυτοκινήτου μας σε εκτός ορίου καταστάσεις (ανεξέλεγκτες ή τρομακτικές για τους άπειρους), ξεκινώντας και εξηγώντας με όσο γίνεται πιο απλά βήματα. Στο SafeTrack για παράδειγμα πώς αναπτύχθηκαν τα θέματα αυτά; (θεωρητικά πάντα)

Εάν ικανοποίησαν οι "δημιουργικές αντιρρήσεις" μου, πάμε παρακάτω...


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Ιούν 2002, 10:00:09    Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αγωνιστικής οδήγησης επισημάνσεις Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Miltellas έγραψε:
Συμφωνώ με όσα λέτε για την οδήγηση με ιδανικές γραμμές, απλά θα προσεγγίσω με λίγα και διαφορετικά λόγια το ίδιο θέμα.
Η ουσία στην ιδανική γραμμή βρίσκεται στην συμβουλή "μπαίνεις αργά, βγαίνεις γρήγορα", συμβουλή που δεν υπάρχει οδηγός που να πέρασε από πίστα και να μην την άκουσε μετά την πρώτη του έξοδο από τους παλαιότερους και εμπειρότερους.


:D :D :D :D

Αυτό ακριβώς προσπαθούσα να περιγράψω πιο πάνω.

Οσο μεγαλύτερη είναι η ταχύτητα εξόδου, τόσο πιο καλούς χρόνους σημειώνεις.

Συν της άλλης, το αυτοκίνητο δεν είναι στο απόλυτο όριο κατά την είσοδο και έχεις περιθώρεια (χμμμ ελάχιστα) διώρθοσης αν κάτι δεν πάει καλά.



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Ιούν 2002, 11:28:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Miltelas wrote:
Παράθεση:
Εάν ικανοποίησαν οι "δημιουργικές αντιρρήσεις" μου, πάμε παρακάτω...


Δεν με ικανοποίησαν απλώς αλλά και με συμπλήρωσαν επαρκέστατα. Όπως και ο Sidobre Laughing Laughing

Aυτό που με προβληματίζει είναι ότι μόνο εγώ, ο Miltellas, και ο Sidοbre έχουμε άποψη πάνω στο θέμα; Oι άλλοι που είναι; Sad Sad

Θα γράψω σε λίγο δυο πράγματα περί Safetrack προσπαθώντας να λύσω όποιες απορίες ή παρεξηγήσεις πριν περάσουμε σε θέματα εκτροπής και ορίων του αυτοκινήτου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Ιούν 2002, 13:21:07    Θέμα δημοσίευσης: Safetrack γκρίζα διαφήμιση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Διαβάζοντας περιοδικά αυτοκινήτου από το 1983 και μετά με μια προτίμηση στους 4 Tροχούς και το Drive και κρατώντας στην βιβλιοθήκη μου όλα τα άρθρα που μίλαγαν για τεχνικές οδήγησης (ένας αρκετά καλός πάκος χαρτούρα θα έλεγα) μου είχε κολλήσει η ιδέα ότι κάποια μέρα θα πάω σε μια σχολή ασφαλούς οδήγησης. Tότε υπήρχαν μόνο στο εξωτερικό. Mέχρι που εμφανίστηκε το Safetrack από τις Tεχνικές Eκδόσεις. To μόνο πράγμα που συζήτησα ήταν το πότε. Tο πόσο ούτε καν το κοίταξα.

Kαι να 'μαι λοίπον για δυο 8ωρα πανικού και πυκνής ομίχλης στην πίστα στα Mέγαρα. Σε καμία περίπτωση δεν σε μαθαίνουν αγωνιστική οδήγηση έστω και αν αυτή υπάρχει πάντα στην ατμόσφαιρα και όλο κάπου εκεί πάει το πράγμα.

Tο πρώτο πράγμα που καταλαβαίνεις επαρκώς είναι ότι δεν ξέρεις να οδηγείς.
To βασικό concept είναι "δημιουργούμε το πρόβλημα (εκτροπή αυτοκινήτου) και πως το λύνουμε". Πρακτικά πάντα. Σε βάζει ο εκπαιδευτής στο αυτοκίνητο σου κάνει το μαγικό και μετά σου λέει κάνε το ίδιο και 'συ.
Eίδα κ****γκαζους και "McRae wonna be" να γίνονται ρόμπες πριν προλάβουν να πουν Safetrack. Eίδα μικρομεσαίες γκομενίτσες να στρίβουν με τις πόρτες και άψογο κοντρόλ.

Mία ώρα κάθε μέρα θεωρία και έξι ώρες στην πίστα (μία ώρα διαλειμα για φαγητό). Kαι αν δεν τα κάνεις σωστά σε έχουν και στροφάρεις στην πίστα μέχρι να τα κάνεις. Δεν υπάρχει έλεος.
Tο καλό είναι ότι για διαφημιστικούς λόγους κάνουν ένα σεμινάριο δωρεάν κάθε χρόνο για 30 άτομα http://www.4troxoi.gr/race_driving/6sao.php. Aξίζει μία προσπάθεια πιστεύω, για όποιον ενδιαφέρεται.

Kαι αγωνιστική οδήγηση έχω λέγετεεεεεεεεε!!!!!!!
Oι τύποι κάθε χρόνο κάνουν το "γίνε πρωταθλητής" όπου ένας τυχερός που βγαίνει από τεστ τρέχει μια πλήρη αγωνιστική σεζόν με TOYOTA YARIS. (Miltella μην ξερογλίφεσαι είναι για νέους από 21-26. Eμείς των άντα+ http://www.peugeotsportuk.com/car.htm μετά το τριπλό jackpot του τζόκερ).
Όσοι πιστοί κάτω από 26 http://www.4troxoi.gr/race_driving/gp_5.php
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pezomania (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.6 16V

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1231
Τόπος: Mandra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Ιούν 2002, 16:19:14    Θέμα δημοσίευσης: ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΛΟΙΠΟΝ!

ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ, ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΑ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΤΕΙ ΕΩΣ ΤΩΡΑ.

ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΣΑΣ ΜΕ ΕΧΕΤΕ ΚΑΛΥΨΕΙ ΠΛΗΡΩΣ, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΟ ΕΞΗΣ:

ΠΡΟΣΟΧΗ!
ΤΗΝ ΙΔΑΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙΣ ΜΕ ΛΙΓΑ ΧΛΜ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ (Η ΙΔΑΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΕΙΤΕ ΜΕ 40 ΕΙΤΕ ΜΕ 140ΧΛΜ!)!

ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΠΛΑΣΑΡΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΟΥ! ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΝΕΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΛΜ ΕΙΣΟΔΟΥ ΚΑΙ ΕΞΟΔΟΥ!

ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΕ ΕΠΙΣΤΗΣΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΠΑΝΩ Σ'ΑΥΤΟ. ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΙΔΑΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΟΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ Exclamation
ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΑΜΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΕΙΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟΦΑΓΟΣ 8O

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΙΖΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ (ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΥΜΕΝΟ) ΚΑΙ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ!

ΚΑΛΑ ΧΩΣΙΜΑΤΑ :black:


Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΕΛΚΕΙ ΤΗΝ ΑΤΕΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Ιούν 2002, 16:44:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι σε ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΠΑΡΟΤΡΥΝΟΥΜΕ κάποιον να πράξει αναλόγως.

Οτι αναφέρουμε, το αναφέρουμε πληροφοριακά και με την έννοια της γνώσης.

Δεν σημαίνει ότι επειδή γράφουμε και αντιπαραθέτουμε τις γνώσεις μας, θα πρέπει οι υπόλοιποι να τις εφαρμόσετε!

Η οδήγηση κοντά στα όρια προϋποθέτει συνθήκες πίστας και όχι δρόμους που μπορεί ήτε να πάρεις σβάρνα κανένα ήτε να αγγαλιάσεις κάποιο διερχόμενο... φορτηγό.

Γι'αυτό ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!

Και όπως λέει και το εικονιδιάκι μου
WARNING! Motorsport can be DANGEROUS!



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Ιούν 2002, 22:16:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ένα παλίο τραγoύδι του Βασίλη Τσιτσάνη λέει σε κάποιους στίχους του:
Απλώς σου κάνω θεωρία μην τυχόν παρεκτραπείς
γιατί να ξέρεις πως θα παραξηγηθείς...


Σε γυναίκα απευθύνεται αλλά όπως είναι γνωστό τοις πάσι (με μια εμπειρία στο θέμα βέβαια)
ΘΥΛΗΚΑ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΙΚΡΕΣ ΚΑΙ ΧΑΡΕΣ

Τέρμα χαβαλές πάμε θεωρία (ελαφριάς μορφής) για να κατανοήσουμε πως στρίβει ένα αυτοκίνητο, τι είναι υποστροφή και τι υπερστροφή.

KAΘΕ ΥΛΙΚΟ ΣΩΜΑ ΤΕΙΝΕΙ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΕΙ ΑΜΕΤΑΒΛΗΤΗ ΤΗΝ ΚΙΝΗΤΙΚΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ είπε ο Νεύτωνας (γνωστός στην Ελλάδα ως Newton) και πάνω σε αυτό το αξίωμα "χτίστηκε" όλη η Φυσική. Το αυτοκίνητο λοιπόν, σαν σώμα με κάποια μάζα, θα θέλει να συνεχίσει να πηγαίνει ευθεία, ακόμα κι όταν ο δρόμος στρίβει! Αυτό που θα το αναγκάσει τελικά να στρίψει, είναι οι δυνάμεις του καθενός από τα 4 λάστιχα, με το δρόμο. Οι 4 αυτές πλευρικές δυνάμεις "προσφυσης" θα "τραβήξουν" το αυτοκίνητο προς το εσωτερικό της στροφής, συνθέτωντας την "κεντρομόλο" δύναμη, που θα μετατρέψει την κίνησή του από ευθύγραμμη σε περιστροφική.

Το κακό είναι πως οι δυνάμεις πρόσφυσης, που μπορούν ν' αναπτύξουν τα λάστιχα, δεν είναι απεριόριστες. Υπάρχει μια οριακή ταχύτητα, για κάθε στροφή, πάνω στην οποία τα λάστιχα δεν μπορούν να δώσουν την αναγκαία κεντρομόλο δύναμη. Τότε η αδράνεια, για την οποία μας μιλούσε ο Νεύτων, κάνει το αυτοκίνητο να εκτρέπεται προς το εξωτερικό της στροφής.
Στην περίπτωση αυτή, λέμε πως τα λάστιχα έχασαν την προσφυσή τους. Δεν συμβαίνει βέβαια κάτι τέτοιο. Απλά, η πρόσφυση που παρέχουν δεν είναι αρκετή, και έχοντας φτάσει στην οριακή της τιμή (της ολίσθησης), δεν μπορεί να αυξηθεί άλλο.

Τα λάστιχα λοιπόν, αρχίζουν να γλιστρούν, αλλά σπάνια γλιστρούν κσι τα 4 μαζί. Υπάρχει ασυμμετρία στην κατασκευή του αυτοκινήτου. Προσθέστε σ' αυτό και τα δυναμικά φαινόμενα (της "μεταφοράς βάρους"), και θα δείτε γιατί συμβαίνει νβα γλιστρούν πρώτα τα μπροστινά ή πρώτα τα πίσω λάστιχα.

Στην πρώτη περίπτωση, το αυτοκίνητο φεύγει προς το εξωτερικό της στροφής "με τη μούρη" και με τους μπροστινούς τροχούς στριμμένους παραπάνω από το κανονικό. Τότε λέμε πως το αυτοκίνητο "υποστρέφει", δηλαδή στρίβει λιγότερο απ' όσο θέλει ο οδηγός.

Στην δεύτερη περίπτωση, φεύγει η ουρά του αυτοκινήτου, και το αναγκάζει να στραφεί έτσι, ώστε η μούρη να βλέπει προς το εσωτερικό της στροφής. Τότε λέμε πως το αυτοκίνητο "υπερστρέφει", δηλαδή στρίβει περισσότερο απ' όσο θέλει ο οδηγός του.

Τι είναι όμως αυτό που θα το κάνει να υποστρέφει ή να υπερστρέφει;

Η προσφυση ενός ελαστικού, σαν δύναμη τριβής, εξαρτάται:
α) από την ποιότητα του λάστιχου και του οδοστρώματος
β) από την κάθετη δύναμη, με την οποία πιέζεται το λάστιχο στο δρόμο.

Για το ίδιο το λάστιχο και το ίδιο το οδόστρωμα, λοιπόν η πρόσφυση εξαρτάται από το βάρος, στατικό και δυναμικό, που αναλογεί στο λάστιχο, τη δεδομένη στιγμή. Όσο πιο μεγάλη είναι αυτή η τιμή αυτή του "βάρους" τόσο πιο γρήγορα θα φτάσει η πρόσφυση την οριακή της τιμή, οπότε το λάστιχο θ' αρχίσει να γλιστρά. Η στατική, λοιπόν, κατανομή του βάρους ενός αυτοκινήτου, καθορίζει (μέχρι ένα σημείο) τη συμπεριφορά του. Άν έχει το βάρος συγκεντρωμένο μπροστά, θα υποστρέψει - αν το έχει πίσω, θα υπερστρέψει. Αυτό είναι φυσικό, γιατί η μεγαλύτερη μάζα παρουσιάζει και μεγαλύτερη αδράνεια, οπότε χρειάζεται μεγαλύτερη κεντρομόλο δύναμη να στρίψει.

Τα πράγματα όμως, δεν είναι τόσο απλά γιατί υπάρχουν και τα δυναμικά φαινόμενα, που αλλάζουν τη στατική κατανομή του βάρους. Η "μεταφορά" αυτή του βάρους μπορεί να γίνει από πίσω προς τα εμπρός (και το αντίθετο) ή και από την μια πλευρά του αυτοκινήτου στην άλλη.

Οι διαμήκεις δυνάμεις πρόσφυσης, που αναπτύσουν τα λάστιχα στο φρενάρισμα ( ή στην επιτάχυνση), δημιουργούν ροπές, που μεταφέρουν το βάρος μπροστά (ή πίσω) και κάνουν το αυτοκίνητο να "βουτάει" (ή να "κάθεται"). Αντίστοιχα, οι εγκάρσιες δυνάμεις πρόσφυσης των λάστιχων στις στροφές, δημιουργόυν αυτές τις ροπές, που κάνουν το αμάξωμα να γέρνει και το βάρος να μεταφέρεται προς τους εξωτερικούς τροχούς.

Σε ότι αφορά τη διαμήκη μετατόπιση του βάρους, τα πράγματα είναι σχετικά απλά. Στην εγκάρσια μετατόπιση όμως παίζει ρόλο και η γεωμετρία της ανάρτησης, όπως και η αντίσταση που παρουσιάζει
στο να πάρει κλίση το αμάξωμα.

Στο θέμα ανάρτησης θα αναφέρω μόνο πως, για κάθε μηχανισμό ανάρτησης, υπάρχει ένα λίγο-πολύ καθορισμένο "κέντρο περιστροφής", γύρω από το οποίο γέρνει το αμάξωμα. Τα δύο κέντρα περιστροφής των αναρτήσεων ορίζουν τον αντίστοιχο άξονα, του οποίου η απόσταση από το κέντρο βάρους του αμαξώματος, καθορίζει το πως κα πόσο θα γείρει το αυτοκίνητο.

Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τις αναρτήσεις που παρουσιάζουν μεγάλη στρεπτική ακαμψία. Καθώς το αμάξωμα είναι σαν ένα πρακτικά άκαμπτο κουτί, η πιο "σκληρή" από τις δύο αναρτήσεις είναι αυτή που καθορίζει την κλίση του και θα δεχτεί το μεγαλύτερο μέρος του βάρους. Η άλλη απλά θα ακολουθήσει - και δεν θα φορτιστεί ανάλογα.

Η ανάρτηση που έχει τα σκληρότερα ελατήρια, την αντιστρεπτική δοκό ή τη μεγαλύτερη απόσταση ανάμεσα στα σημεία στηριξής της, είναι αυτή με τη μεγαλύτερη στρεπτική ακαμψία. Αυτή θα πάρει και το μεγαλύτερο μέρος του βάρους - και τα αντίστοιχα λάστιχα θα χάσουν πρώτα την πρόσφυσή τους.

Αυτά τα ολίγα και για να μην με περάσετε για κανένα σοφό επιστήμονα, το όλο πόνημα είναι από τους 4ΤΡΟΧΟΥΣ - Φεβρουάριος 1984
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Ιούν 2002, 01:07:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

christhehealer έγραψε:
Καθώς το αμάξωμα είναι σαν ένα πρακτικά άκαμπτο κουτί, η πιο "σκληρή" από τις δύο αναρτήσεις είναι αυτή που καθορίζει την κλίση του και θα δεχτεί το μεγαλύτερο μέρος του βάρους. Η άλλη απλά θα ακολουθήσει - και δεν θα φορτιστεί ανάλογα.

Η ανάρτηση που έχει τα σκληρότερα ελατήρια, την αντιστρεπτική δοκό ή τη μεγαλύτερη απόσταση ανάμεσα στα σημεία στηριξής της, είναι αυτή με τη μεγαλύτερη στρεπτική ακαμψία. Αυτή θα πάρει και το μεγαλύτερο μέρος του βάρους - και τα αντίστοιχα λάστιχα θα χάσουν πρώτα την πρόσφυσή τους.


Αυτό εξηγεί και το ότι η τοποθέτηση ελατηρίων εμπρός μειώνει το φαινόμενο της υπερστροφικής τάσης του 206, προσδίδοντας ουδέτερη συμπεριφορά με υποστροφή ή υπερστροφή κατά βούληση (ή κατά συνθήκη για τον άπειρο και τον απροετοίμαστο έμπειρο).
Θεραπευτή, εάν δεν επεξηγούσες στο τέλος θα σε άφηνα να γράφεις μόνος σου...
Έκανες πάντως πολύ καλά και ανέφερες την επιστημονική εξήγηση του φαινομένου. Ακριβώς έτσι τα έγραψε και ο Καββαθάς στο βιβλίο του "Οδηγώντας" που για να καταλάβω τί εννοούσε στην πράξη μου πήρε χρόνια...

Ο έλεγχος του αυτοκινήτου πάνω από το όριο είναι το φόρτε μου Twisted evil , αλλά, συγχωρέστε με, δεν θα το φιλοσοφήσω σήμερα. Δεν είμαι για να γράφω πολλά γιατί έκοψα ελαφρώς το δεξί χέρι μου ακριβώς πάνω από το δείκτη :mad: , από ένα δαιμονισμένο ανεμιστηράκι επεξεργαστή που έσπασε με τη σειρά του! Χώρια που αυτές τις μέρες έχω αυξημένο φόρτο εργασίας ( είδες τις ειδήσεις Sidobre; ). Θα επανέλθω φυσικά αν όχι αύριο, μεθαύριο βράδυ, και θα σας κάνω λιανά τα φαινόμενα υπερστροφής και υποστροφής όπως δεν τα έχετε διαβάσει πουθενά. 8) Αν δε σας κάνω ξεφτέρια θα σκίσω το δίπλωμα... Τα μέλη του 206 Club θα κατανοήσουν πλήρως τις έννοιες αυτές κι ας μην τις έχουν αισθανθεί ποτέ!! 8)

Εν τω μεταξύ πείτε τα...

ΥΓ1 Έχω την εντύπωση ότι αυτό το topic θα μείνει στην ιστορία.
ΥΓ2 Να δείτε που στο τέλος θα το γράψουμε το βιβλίο που λέγαμε...


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Ιούν 2002, 15:48:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σήμερα είχα μπόλικη δουλειά και μόλις τώρα κατάφερα να δώ τι γίνεται στον έξω κόσμο.

Καταρχήν περαστικά στο δαχτυλάκι σου Miltella... να προσέχεις τα ανεμηστιράκια!

Ειδήσεις όχι δεν βλέπω (δεν είμαι τέτοιος τύπος) αλλά κατάλαβα...

-----------------------

Πολύ σωστά και πολύ τεκμηριωμένα αυτά που έγραψες Chris νομίζω ότι είναι ώρα να περάσουμε στα επόμενα κεφάλαια!

Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι αυτά περιγράφονται με στατική ένοια δηλαδή δεν λαμβάνεται υπ'όψη η δύναμη που ασκείται από το ίδιο το αυτοκίνητο.

Αν θεωρήσουμε λοιπόν ότι το αυτοκίνητο είναι ενα αδρανές κινούμενο αντικείμενο, τότε σύμφωνα με την φυσική αυτές είναι και οι δυνάμεις που ασκούνται σε αυτό.

Πολύ σωστά αναφέρεις και τις δυνάμεις που ασκούνται αλλά και την μεταφορά φορτίου από μπρός και πίσω σύμφωνα με την επιβράδυνση ή την επιτάχυνση.

Υπάρχει όμως άλλος ένας παράγοντας που εμπλέκεται ο οποίος είναι η υποστοφή ή υπερστροφή ισχύως.

Τι είναι αυτή; Ειναι η δύναμη που ασκείται πάνω στους κινητήριους τροχούς με αποτέλεσμα να επιρεάζει την πρόσφυση των ελαστικών αλλά και την κατανομή βάρους στο αυτοκίνητο.

Παράδειγμα: Υποστροφή ισχύως.
Σε ένα μπροστοκίνητο αυτοκίνητο, αν κατα την διάρκεια την στροφής πατήσουμε απότομα το γκάζι, τότε οι τροχοί από υπερβολική δύναμη θα χάσουν την πρόσφυσή τους (θα σπινάρουν) μειώνοντας σημαντικά την ολίσθηση στους μπροστινούς τροχούς και εφ'όσον οι τροχοί αυτοί είναι κατευθυντικοί τότε το αυτοκίνητο θα πάψει να ακολουθεί την τροχιά που προδιαγράφουν και το αυτοκίνητο θα ακολουθήσει την φυγόκεντρο με τάση δηλαδή να βγεί έξω από το εσωτερικό της στροφής.

Αντίθετα αν το αυτοκίνητο είναι πισωκίνητο, τότε με περισσότερη δύναμη στους πίσω τροχούς (απότομο γκάζι) το μπροστινό μέρος θα σπρώχνεται βίαια στο εσωτερικό της στροφής και το πίσω μέρος θα χάσει πρόσφυση από το σπινάρισμα με αποτέλεσμα να έχει την τάση να φύγει στο εξωτερικό μέρος της στροδής (φυγόκεντρος). Τις περισσότερες φορές το αποτέλεσμα είναι το λεγόμενο τετακε (θα γυρίσει δηλαδή το πίσω μέρος εμπρός).

------------------------

Για να αναλύσουμε λοιπόν και το γνωστό φαινόμενο των Γαλλικών αυτοκινήτων πατάω-κρατάει/αφήνω-γλυστάει θα πούμε τα εξής πραγματάκια.

1ον. Το 206 πχ έχει κατανομή βάρους 60% μπροστά 40% πίσω (περίπου)
2ον. Το 206 είναι κυρίως υποστροφικό (όπως όλα τα μπροστοκίνητα)

Απορία: Τότε πως ένα υποστροφικό αυτοκίνητο, γίνεται πάνω στην στροφή τόσο υπερστροφικό;
Απλό: με την κατανομή βάρους!

Είναι λογικό να υποστρέφει το αυτοκίνητο για τους λόγους που αναπτύχθηκαν παρά πάνω. Δηλαδή το αυτοκίνητο έχει την τάση να βγαίνει το μπροστινό του μέρος στο εξωτερικό της στροφής.

Οταν όμως αφήσουμε το γκάζι τότε οι μπροστινοί τροχοί επιβραδύνουν ελαφρά με αποτέλεσμα το φορτίο να μετατωπίζεται όλο μπροστά και η αναλογία 60%-40% γίνεται γύρω στο 80% - 20% (κατά προσέγγιση για το παράδειγμα και όχι τεκμηριωμένο). Δηλαδή το πίσω μέρος ελαφρένει με αποτέλεσμα να ασκεί μειωμένη δύναμη πάνω στους τροχούς με συνέπεια χάνουν την πρόσφυσή τους. Ετσι το πίσω μέρος γίνεται παιχνιδιάρικο και έχει την τάση να φεύγει στο εξωτερικό της στροφής (υπερστροφή).

Εδώ όμως υπάρχει η παγίδα ορισμένων! Αν φοβηθεί κανείς και διορθώσει ενώ εξακολουθεί το φορτίο να είναι μετατωπισμένο μπροστά τότε θα έχουμε το φαινόμενο του εκκρεμούς. Θα πηγαίνει το πίσω μέρος δηλαδή μία αριστερά, μία δεξιά ανάλογα την μετατώπιση του φορτίου που θα δέχεται από τους κατευθυντικούς τροχούς.

Το χειρότερο είναι να πατήσεις φρένο ή (χειρότερα) χειρόφρενο. Θα χάσουν οι πίσω τροχοί εντελώς την πρόσφυση και τότε το παιχνίδι είναι χαμένο...

Θα πρέπει δηλαδή να αποκατασταθεί η ισορροπία της κατανομής βάρους και όχι να αυξηθεί.

Ο καλύτερος τρόπος να ελεγθεί αυτό το φαινόμενο είναι ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ με ελεγχόμενη χρησιμοποίησή του. Δηλαδή ΟΧΙ ΑΠΟΤΟΜΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ. Αν θα επιβραδύνετε μέσα στην στροφή, ΜΗΝ αφήνετε απότομα το γκάζι. Ελεγχόμενα και προοδευτικά! ΠΑΝΤΑ.

Θα επανέλθω αργότερα ...



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Byron206 (Αρης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 206 1.6 (16v) GTi (2003)

Ένταξη: 06 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 294
Τόπος: Αθήνα Βύρωνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Ιούν 2002, 20:42:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΜΕ ΤΟ 306 ΤΟΥ ΑΔΕΛΦΟΥ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΣΥΖΥΤΑΜΕ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ TOPIC KAI ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ (ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ) ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΟΡΩΣΩΝ ΜΠΗΚΑ ΑΠΟ ΒΡΕΓΜΑΝΟ ΔΡΟΜΟ ΣΕ ΣΤΕΓΝΩ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΥΣΤΥΧΗΜΑ (ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΣΚ...Ο ΣΤΟ Κ..Ο ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΕΡΓΕΙΣ ΓΡΗΓΟΡΑ) ΑΛΛΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΑ ΔΕΞΙΑ ΤΖΑΜΙΑ ΕΓΙΝΑ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ.......ΤΩΡΑ ΣΚΕΦΤΟΜΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ Σ'ΑΥΤΑ ΥΑΛΟΚΑΘΑΡΙΣΤΗΡΕΣ.......

ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΞΕΤΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΛΙΣΗ ΤΟΥ


BYRON206
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Ιούν 2002, 21:33:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mια διόρθωση πολύ σημαντική κατά την γνώμη μου

Παράθεση:
Πολύ σωστά αναφέρεις και τις δυνάμεις που ασκούνται αλλά και την μεταφορά φορτίου από μπρός και πίσω σύμφωνα με την επιβράδυνση ή την επιτάχυνση.

Υπάρχει όμως άλλος ένας παράγοντας που εμπλέκεται ο οποίος είναι η υποστοφή ή υπερστροφή ισχύως.

Τι είναι αυτή; Ειναι η δύναμη που ασκείται πάνω στους κινητήριους τροχούς με αποτέλεσμα να επιρεάζει την πρόσφυση των ελαστικών αλλά και την κατανομή βάρους στο αυτοκίνητο.


H υπερστροφή και η υποστροφή δεν είναι δυνάμεις που ασκούνται στο αυτοκίνητο αλλά αποτέλεσμα των δυνάμεων που ασκούνται πάνω στο αυτοκίνητο ενώ στρίβει και έχουν σαν αποτέλεσμα την απότομη μεταφορά βάρους
Και το "φαινόμενο του εκκρεμούς" με λίγα λόγια θεωρίας δημιουργείται από απότομη εναλλαγή μεταφοράς βάρους κατά τον εγκάρσιο άξονα του αυτοκινήτου.

:D :D :D Περαστικά Miltellas :D :D :D

BYRON206 αυτά που περιγράφουμε ισχύουν για κάθε είδους οδόστρωμα και κάθε κλήση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Ιούν 2002, 23:53:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

christhehealer έγραψε:
Mια διόρθωση πολύ σημαντική κατά την γνώμη μου

Παράθεση:
Πολύ σωστά αναφέρεις και τις δυνάμεις που ασκούνται αλλά και την μεταφορά φορτίου από μπρός και πίσω σύμφωνα με την επιβράδυνση ή την επιτάχυνση.

Υπάρχει όμως άλλος ένας παράγοντας που εμπλέκεται ο οποίος είναι η υποστοφή ή υπερστροφή ισχύως.

Τι είναι αυτή; Ειναι η δύναμη που ασκείται πάνω στους κινητήριους τροχούς με αποτέλεσμα να επιρεάζει την πρόσφυση των ελαστικών αλλά και την κατανομή βάρους στο αυτοκίνητο.


H υπερστροφή και η υποστροφή δεν είναι δυνάμεις που ασκούνται στο αυτοκίνητο αλλά αποτέλεσμα των δυνάμεων που ασκούνται πάνω στο αυτοκίνητο ενώ στρίβει και έχουν σαν αποτέλεσμα την απότομη μεταφορά βάρους
Και το "φαινόμενο του εκκρεμούς" με λίγα λόγια θεωρίας δημιουργείται από απότομη εναλλαγή μεταφοράς βάρους κατά τον εγκάρσιο άξονα του αυτοκινήτου.

:D :D :D Περαστικά Miltellas :D :D :D

BYRON206 αυτά που περιγράφουμε ισχύουν για κάθε είδους οδόστρωμα και κάθε κλήση.


... μάλλον έχω και δυσυνταξία (εκτός από δυσλεξία ).
H υπερστροφή και η υποστροφή σαφώς και δεν είναι δυνάμεις και είναι αποτέλεσμα.

H δύναμη που ασκείται είναι η δύναμη από την κίνηση των τροχών και όχι από υποστροφή ή υπερστροφή. Συγνώμη αν άφησα να εννοηθεί κάτι τέτοιο!

Aν επισημάνεις την πρόταση:
"Πολύ σωστά αναφέρεις και τις δυνάμεις που ασκούνται αλλά και την μεταφορά φορτίου από μπρός και πίσω σύμφωνα με την επιβράδυνση ή την επιτάχυνση."

Tότε σωστά έχω γράψει διότι αναφερόμουνα στην φυγόκεντρο που είναι δύναμη!

Oσο αφορά το φαινόμενο του εκκρεμούς η πηγή της εναλλαγής μεταφοράς του φορτίου είναι οι κατευθυντήριοι τροχοί οι οποίοι είναι υπεύθυνοι για την απότομη εναλλαγή.
Aν μείνουν σταθεροί ή ελαφριά διορθωτικοί τότε δεν θα υπάρξει φαινόμενο του εκκρεμούς.

BTW, chris κοίτα που και πού τα Private Massages (πάνω πάνω δίπλα στο Profile σου)



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 29 Ιούν 2002, 01:49:45    Θέμα δημοσίευσης: Υπερστροφή-Υποστροφή Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εντάξει, εντάξει! Το δακτυλάκι μου τώρα έγινε καλά... πριν την ώρα του. Δεν αντέχω να σας βλέπω να γράφετε κι εγώ να κάθομαι άπραγος! :mad:

Συγχαρητήρια στους επιστήμονες του Club. Ας μιλήσει τώρα και ένας Φιλόσοφος... 8O 8O Πρακτικός εννοώ! 8)
Παραθέτω την άποψή μου και το υφάκι μου... Wink

Υπερστροφή-Υποστροφή-Πλαγιολίσθηση
- Ωραία, καταλαβαίνουμε τι είναι, αλλά στην πράξη πώς αντιμετωπίζονται και πώς προκαλούνται;
- Σιγά-σιγά! Με βουτιά στα βαθιά θα ξεκινήσουμε;
- Ναι, αλλά θέλουμε να μάθουμε! Είμαστε περίεργοι! Τις προάλλες μου γλύστρησε! Θέλω να μάθω γιατί μου συνέβει!
- Καλά, καλά! Βιάζεστε να μάθετε, κι αυτό μου αρέσει! Αλλά να είστε κοντά μου γιατί εκεί στα βαθιά που πάμε θα κινδυνέψετε! Καραδοκεί η Υπερστροφή και η Υποστροφή έτοιμες να σας κατασπαράξουν!
- Δάσκαλε, μας φοβίζεις!
- Δεν είμαι ο Δάσκαλος, είμαι μαθητής σαν κι εσάς, από μεγαλύτερη όμως τάξη! Μπορώ να σας πω όμως αυτά που έμαθα παλιότερα όταν ήμουν στην τάξη σας. Θα σας πω αυτά που θα σας έλεγε κι ο Δάσκαλος. Θα σας τα πω πιο απλά από αυτόν και θα τα καταλάβετε πιο εύκολα γιατί ξέρω τί θέλετε ν' ακούσετε!
Ας ξεκαθαρίσουμε όμως πρώτα κάτι. Για να αποδώσετε στην πράξη αυτά που θα πούμε χρειάζεστε:
1) Χρόνο
2) Χώρο (άδειο δρόμο με μηδενική κίνηση ή το ιδανικότερο: Πίστα)
3) Ευδιαθεσία, ευεξία, υγεία, ψυχική ηρεμία, συνεχή αυτοέλεγχο, αυτοσυγκέντρωση
4) Άριστη οδηγική αυτογνωσία (πλήρη επίγνωση των οδηγικών σας ικανοτήτων)
4) Πολύ καλή γνώση της κατάστασης και των δυνατοτήτων του αυτοκινήτου σας
5) Πολύ καλή γνώση της διαδρομής αλλά και δυνατότητα εκτίμησης της κατάστασης του οδοστρώματος
Εφόνον εκτιμηθούν τα ανωτέρω τότε κινείστε με ανάλογες των εκτιμήσεών σας μικρές ταχύτητες για να αντιλαμβάνεστε τα συμβάντα που θα λάβουν χώρα.

Ξεκινάμε λοιπόν χωρίς περιστροφές και θα χρησιμοποιήσω εκφράσεις που απευθύνονται σε άπειρους αλλά και εκφράσεις για τους πιο έμπειρους...

Υπερστροφή: Το πίσω μέρος κινείται με μεγαλύτερη ταχύτητα από το εμπρός.
Υποστροφή: Το εμπρός μέρος κινείται με μεγαλύτερη ταχύτητα από το πίσω.
Πλαγιολίσθηση: Καί το εμπρός και το πίσω μέρος κινούνται με την ίδια ταχύτητα που υπερβαίνει το στιγμιαίο όριο πρόσφυσης (ενεργητικό όριο).
Εξαίρεση υπάρχει και αυτή είναι όταν προκαλείται κάποιο από τα παραπάνω φαινόμενα λόγω κάποιου-ων μπλοκαρισμένου-ων τροχού-ών συνεπαγόμενο της πλήρους απώλειας πρόσφυσης. Όταν κάποιοι τροχοί μπλοκάρουν τότε αυτοί τείνουν και ακολουθούν την προδιαγεγραμμένη πορεία τους, μη υπακούοντας σε νέες εντολές μέχρι να ξαναβρούν πρόσφυση. Όταν κάποιοι τροχοί μπλοκάρουν παύουν να υφίστανται ως τροχοί, αλλά γίνονται μαζί με την ανάρτηση αναπόσπαστο τμήμα του κορμού του αυτοκινήτου (ένα σώμα) με ότι αρνητικό συνεπάγεται αυτό.

Δεν υπάρχει όμως εξαίρεση στον τρόπο που αντιμετωπίζονται τα φαινόμενα αυτά. Η αντιμετώπιση ακολουθεί τους νόμους της Φυσικής. Εάν για παράδειγμα κινηθεί το εμπρός μέρος του αυτοκινήτου με μεγαλύτερη ταχύτητα από το πίσω (Υποστροφή) τότε διορθώνουμε επιλέγοντας ή επιβράδυνση του εμπρός μέρους ή επιτάχυνση του πίσω. Είναι ευνόητο ότι στα εμπροσθοκίνητα έχουμε μόνο την πρώτη επιλογή, ενώ στα πισωκίνητα και τις δύο. Η λύση με χειρόφρενο είναι η εξαίρεση, αλλά και η έσχατη λύση. Επειδή θέλω να συλλάβετε το σκεπτικό, θα σας αφήσω να καταλάβετε μόνοι σας πώς στα πισωκίνητα επιβραδύνουμε το εμπρός μέρος (όταν αφήνουμε το γκάζι επιβραδύνουν ουσιαστικά μόνο οι κινητήριοι τροχοί). Σκεφθείτε το!

Τα εμπροσθοκίνητα είναι εν γένει υποστροφικά γιατί επιταχύνουν οι εμπρός τροχοί, ενώ τα πισωκίνητα είναι υπερστροφικά γιατί επιταχύνουν οι πίσω. Τα τετρακίνητα είναι ανάλογα με την κατανομή ροπής στους άξονες από ουδέτερα ή υποστροφικά έως υπερστροφικά. Ο δε έλεγχος στα τετρακίνητα είναι αντίστοιχα ανάλογος και καταλήγει μία μεγάλη σπαζοκεφαλιά, το κάθε τετρακίνητο έχει μικρή ή και τεράστια διαφορά (και εντελώς αντίθετη πολλές φορές) στην οδική του συμπεριφορά πάνω από το όριο, απ' ότι ένα άλλο τετρακίνητο! Απαιτούνται εξαιρετικές ικανότητες από τον οδηγό για να κινηθεί ένα τετρακίνητο πάνω από τα όριά του! Οδηγικά δεν έχω καμία εμπειρία οδήγησης γρήγορου τετρακίνητου (μόνο τζιπ).

Υπάρχει αμυντικός τρόπος οδήγησης και επιθετικός. Αντίστοιχα, υπάρχουν αμυντικοί χειρισμοί και επιθετικοί. Αμυντικός χειρισμός σημαίνει ότι δεν προκαλώ σε δυναμική συμπεριφορά το αυτοκίνητο χρησιμοποιώντας δυναμική λύση (επίθεση), αλλά αντιθέτως επαναφέρω το αυτοκίνητο στην Ενεργητική του Ισορροπία (εξηγώ σε προηγούμενο post) εκτελώντας κάποια αμυντική κίνηση (πχ αφήνω το γκάζι ή πατάω ανάλογο φρένο για να αντιμετωπίσω την υποστροφή μειώνοντας την ορμή). Επιθετικός χειρισμός σημαίνει ότι προκαλώ το αυτοκίνητο σε Δυναμική Ισορροπία εκτελώντας επιθετική κίνηση (πχ τραβάω δυνατά χειρόφρενο μπλοκάροντας τους πίσω τροχούς (ελέγχοντας με το γκάζι τους μπροστινούς για να αντιμετωπίσω την υποστροφή διατηρώντας όσο μπορώ την ορμή). Ο αμυντικός χειρισμός διακατέχεται από τελείως διαφορετική φιλοσοφία από τον επιθετικό. Η αμυντική οδήγηση (με κάποιες σπάνιες στιγμές επιθετικών χειρισμών) αφορά όλους εμάς τους καθημερινούς οδηγούς. Η επιθετική οδήγηση (με κάποιες σπάνιες στιγμές αμυντικών χειρισμών) αφορά τους οδηγούς αγώνων. Οι χειρισμοί στην επιθετική οδήγηση είναι δίκοπο μαχαίρι (πχ το χειρόφρενο μπορεί να μπλοκάρει τους τροχούς και να προκαλέσει έντονη υπερστροφή, αλλά μπορεί και να μην τους μπλοκάρει και να προκαλέσει έντονη υποστροφή!!). Σημείωση: Τα αυτοκίνητα με δίσκους πίσω δεν έχουν δυνατό χειρόφρενο και γι αυτό θέλει πολλή προσοχή κατά τη χρήση του (εγώ δεν το χρησιμοποιώ και έχω ήσυχο το κεφάλι μου). Τα αξιόμαχα αγωνιστικά έχουν συνήθως υδραυλικό χειρόφρενο!

Η φιλοσοφία που διακατέχει όλα αυτά που σας λέω είναι η εξής. Αυξομειώνοντας την ταχύτητα ενός εκ των δύο αξόνων, φέρνω το αυτοκίνητο στην επιθυμητή ενεργητική (ή και δυναμική) ισορροπία. Έτσι, πατώντας το γκάζι στο εμπροσθοκίνητο προκαλώ υποστροφική συμπεριφορά, αφήνοντας το γκάζι ή πατώντας το φρένο προκαλώ υπερστροφική συμπεριφορά (το φρένο πάντα πιάνει περισσότερο στους εμπρός τροχούς). Εάν εκείνη τη στιγμή το εμπροσθοκίνητό σας βρίσκεται σε στροφή ενδέχεται εάν ξεπεραστούν τα όρια πλευρικής πρόσφυσης (Ενεργητική Ισορροπία) να προκληθεί και το φαινόμενο της Υποστροφής ή της Υπερστροφής αντίστοιχα. Εάν ελέγξουμε με γκαζο-φρενο-τίμονο μπορούμε και να προκαλέσουμε ελεγχόμενη πλαγιολίσθηση με τα τέσσερα (είναι πολύ νωρίς για να προσπαθήσω να εξηγήσω το πώς).

Το τιμόνι δεν το έχω αναφέρει μέχρι τώρα για να μπορέσω απλώς να ξεκαθαρίσω τις παραπάνω καταστάσεις. Το τιμόνι είναι ένας πολύτιμος και μόνιμα ενεργός βοηθός, που με τις κατάλληλες δόσεις στριψίματος καθαρίζουμε πολύ πιο εύκολα σε όλες τις περιπτώσεις. Η υποστροφή εξουδετερώνεται και με παραπάνω στρίψιμο του τιμονιού, πολύ παραπάνω όμως θα αυξήσει ανάλογα την αρχική υποστροφή! Η υπερστροφή διορθώνεται και με ανάποδο τιμόνι, πολύ ανάποδο όμως θα προκαλέσει και ανάλογα ανάποδη υπερστροφή! Το τιμόνι αποδίδει σωστά μόνο με την κατάλληλη δόση, οι υπερδοσολογίες αποβαίνουν πάντα καταστροφικές, εκτός και εάν εκτελούμε επιθετικό χειρισμό με σκοπό την αποφυγή εμποδίου (καθημερινός οδηγός) ή την προτοποθέτηση για επόμενη στροφή (οδηγός αγώνων)!

Δεν θέλω να επεκταθώ εξηγώντας τους ορθούς χειρισμούς σε εκτός ορίων καταστάσεις. Οι χειρισμοί που μπορεί να χρειαστούν είναι τόσο πολλοί όσο πολλές είναι και οι περιπτώσεις (δηλ. άπειρες) που μπορεί να μας εμφανιστούν και πάντα ανάλογα με το στήσιμο του αυτοκινήτου, το οποίο στήνεται ανάλογα με τον επιθυμητό στόχο του εργοστασίου ή βελτιωτή με τρόπο που να εξουδετερώνει τις όποιες τάσεις εν τη γενέση τους. Το μυστικό είναι να διατηρούμε στους άξονες την ίδια ταχύτητα και να ξέρουμε να προκαλούμε την υπερστροφή (ίσως και την υποστροφή) τη στιγμή που μας χρειάζεται και στην κατάλληλη δόση. Επιγραμματικά όμως θα αναφερθώ σε γενικές γραμμές στους βασικούς κανόνες.

Το 206 είναι ένα κλασσικό υποστροφικό εμπροσθοκίνητο αυτοκίνητο με έμφαση στις υπερστροφικές τάσεις κατά το άφημα του γκαζιού στις στροφές. Αναφέρομαι πλέον στο 206. Στα πισωκίνητα θα αναφερθώ μόνο εάν ερωτηθώ.

Η Υποστροφή είναι η πιο εύκολη στην αντιμετώπισή της από τον άπειρο. Το ένστικτο της αυτοσυντήρησης είναι το άφημα του γκαζιού ή και το πάτημα του φρένου και αυτές συμπτωματικά (για τον άπειρο) είναι και οι σωστές κινήσεις. Ουέ κι αλλοίμονο όμως εάν η υποστροφή είναι έντονη και το άφημα του γκαζιού ή και το πάτημα του φρένου δεν αρκεί! Τότε τα πράγματα για τους άπειρους είναι άλυτα και για τους έμπειρους δυσεπίλυτα. Η μόνη λύση στην περίπτωση αυτή είναι Δυναμικός χειρισμός, άρα επιτάχυνση του πίσω άξονα έτσι ώστε να φέρουμε το αυτοκίνητο σε παράλληλη με το δρόμο πορεία. Αυτό όμως στην περίπτωση που μιλάμε είναι εκ δεδομένων αδύνατον (μπροστινή κίνηση γαρ). Άρα εκτροπή του πίσω μέρους με χρήση χειρόφρενου και εάν το λέει η καρδιά σας δυνατό αλλά ελεγχόμενο (εδώ σας θέλω!!) πάτημα του γκαζιού για να μείωσουμε την ολίσθηση σε ευθεία πορεία διατάσσοντας με χρήση κινητήριας έλξης αλλαγή κατεύθυνσης προς τα που δείχνουν οι κινητήριοι τροχοί. Η έντονη Υποστροφή αποτελεί τον εφιάλτη της μπροστινής κίνησης. Εύχομαι να μην σας τύχει ποτέ, όσοι το πάθατε θα θυμάστε σαν σήμερα το αίσθημα πανικού, τρόμου και ανατριχίλας καθώς η μπαριέρα (ή ότι άλλο) πλησίαζε! Ο άπειρος έπαιξε κι έχασε, κι ο έμπειρος κάνει τσίσα! Ο οδηγός αγώνων πολύ απλά δεν το παθαίνει ποτέ (αλλιώς δεν τερματίζει)!! Ευτυχώς όμως το 206 αντιδρά εύκολα στο άφημα του γκαζιού ακόμη και με υπερστροφή και ω! τί σωτήριο! για το παράδειγμά μας...

Η Υπερστροφή είναι λίγο δύσκολη στην αντιμετώπισή της από τον άπειρο γιατί απαιτεί και επιθετικούς χειρισμούς. Το ένστικτο της αυτοσυντήρησης (άφημα γκαζιού, φρένο) οξύνει την υπερστροφή και οδηγεί σε έξοδο ή τετ α κε! Η υπερστροφή αντιμετωπίζεται όσο έντονη και να είναι (αν είναι υπερβολικά έντονη τότε έχουμε χάσει τον έλεγχο). Η λύση έρχεται είτε με εξουδετέρωση από το τιμόνι, είτε με επιτάχυνση του εμπρός άξονα, είτε με επιβράδυνση του πίσω. Συνήθως το ανάποδο τιμόνι αρκεί για να δώσει στο εμπρός μέρος παράλληλη πορεία με το πίσω και να "κλέψει" την παραπάνω ταχύτητα από τους πίσω τροχούς. Είναι μία κίνηση που μαθαίνεται εύκολα από τον άπειρο. Εάν το ανάποδο τιμόνι δεν φτάνει για να "κλέψει" την ταχύτητα του πίσω μέρους τότε προκαλούμε ελεγχόμενη επιτάχυνση στους εμπρός τροχούς μέχρι να ισοφαρίσουν την ταχύτητα με τους πίσω (εάν την ξεπεράσουν τότε προκαλούμε υποστροφή!). Παραπάνω γκάζι συνήθως αρκεί. Εάν αυτό δεν αρκεί ( είναι δυνατόν;! ) καταφεύγουμε στην χρήση χειρόφρενου. Λίγο χειρόφρενο αρκεί για να επιβραδύνει τον πίσω άξονα. Προσοχή! Εάν μπλοκάρετε τους πίσω τροχούς μπορεί να συμβούν διάφορα απίθανα κι ανεπιθύμητα (πχ να αυξηθεί η Υπερστροφή ή και να προκληθεί ανεξέλεγκτη Υποστροφή)! Αυτή η λύση χρειάζεται μόνο σε δύο περιπτώσεις: 1) Στρίβετε τελειωμένοι από γκάζι σε στενό δρόμο (Άκρως Απαράδεκτο! Μόνο για αγώνες!) έτσι ώστε να μην υπάρχει χώρος για επαρκές ανάποδο τιμόνι, και προκλήθηκε για χ λόγο Υπερστροφή, 2) Σε δρόμο με κίνηση, αυτοκίνητα αργά εμπρός, αυτοκίνητα δεξιά και παντού, με μόνη λύση την ελεγχόμενη επιβράδυνση εν Υπερστροφή (γλουπ!).

Τα εμπροσθοκίνητα είναι τα πιο εύκολα στο χειρισμό για τους άπειρους, ακόμα καλύτερα γι αυτούς εάν στήνονται υποστροφικά. Οι έμπειροι που αναζητούν το κάτι παραπάνω θέλουν υπερστροφικό χαρακτήρα στις στροφές και γι αυτό στα GTI κατά κανόνα οι κατασκευαστές δίνουν υπερστροφικό στήσιμο στα μπροσθοκίνητά τους. Ένας πολύ καλός οδηγός με δυνατό υπερστροφικό μπροστοκίνητο (πχ Clio 2.0 & Williams, Civic Type R, 306 GTI Race, 206 GTI 180PS) δεν πιάνεται ούτε από τετρακίνητο αρκετά μεγαλύτερης ιπποδύναμης και ίδιας ικανότητας οδηγό.
Τα πισωκίνητα είναι τα πιο δύσκολα για τους άπειρους. Οι άπειροι είναι αδύνατον να τα κινήσουν σβέλτα και με ασφάλεια. Οι έμπειροι όμως θα διαπιστώσουν ότι δεν υπάρχει κατάσταση που να μην αντιμετωπίζεται με ένα πισωκίνητο. Όσο πιο ικανός ο οδηγός τόσο πιο υψηλές τεχνικές μπορεί να χρησιμοποιήσει και τόσο το καλύτερο με ένα πισωκίνητο. Εκεί που τελειώνει η μπροστοκούνα συνεχίζει η πισωκούνα, έστω και με υπερπροσπάθεια κι από πιλότο. Μετρημένοι στα δάκτυλα οι οδηγοί που πραγματικά μπορούν...
Τα τετρακίνητα (επιβατικά) όπως ανέφερα και πριν έχουν απρόβλεπτη συμπεριφορά. Η αμυντική οδήγηση επιβάλλεται και η επιθετική ενδείκνυται μόνο σε πανίσχυρα 200+ ίππων. Όσο εύκολο είναι να τα πάει κάποιος γρήγορα, τόσο δύσκολο είναι και να τα ελέγξει σε περίπτωση εκτροπής από τα όρια. Τα πάντα γίνονται με πολλά χιλιόμετρα και οι χειρισμοί αστραπιαίοι και χωρίς λάθη. Ο ευκολότερος τρόπος για να κινηθεί ο καλός οδηγός πραγματικά γρήγορα και ο άπειρος απλώς γρήγορα και με ασφάλεια.

Με αυτά τα λίγα πιστεύω να βοήθησα άπειρους να καταλάβουν και έμπειρους να ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα.Το θέμα είναι πρακτικά ατελείωτο. Σίγουρα θα επανέλθω πολλές φορές. Περιμένω κι άλλες απόψεις... :D και αντιπαραθέσεις... Twisted evil και προκλήσεις...
Twisted evil Twisted evil


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 30 Ιούν 2002, 00:21:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nα συμπληρώσω τον Miltella λέγοντας ότι οι κατασκευαστές τήνουν να κάνουν πλέον όλα τα αυτοκίνητα υποστροφικά είτε είναι μπροστοκίνητα, είτε πισωκίνητα, είτε τετρακίνητα. Το καταφέρνουν αυτό με το σχεδιασμό της ανάρτησης και τα διάφορα ASR, ESP κλπ.

Και γιατί υποστροφικά; Ένα υποστροφικό αυτοκίνητο είναι πιο φιλικό στον μέσο οδηγό.
Και το κάνω πιο λιανά. Για να κατανοήσετε πιο καλά τον Miltella

WARNING!!!!!! OI TAXYTHTEΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΟΣ

Έστω ότι πας να στρίψεις σαν καλός χριστιανός σε μία στροφή των 40 χλμ. Και για κάποιο λόγο πας να την πάρεις με 50. Νοιώθεις να σου φεύγει η μούρη του αυτοκινήτου, τρομάζεις, αφήνεις το γκάζι, στρίβεις λίγο περισσότερο το τιμόνι, και ουφ καθαρίσαμε!!!!

Πάμε τώρα στην ίδια στροφή με ακόμα περισσότερα χιλιόμετρα. Ξανά τα ίδια. Νοιώθεις να σου φεύγει η μούρη του αυτοκινήτου, τρομάζεις, αφήνεις το γκάζι, στρίβεις λίγο περισσότερο το τιμόνι, αλλά αυτή τη φορά δεν στρίβει. Πας κατά την μπαριέρα. Κρύος ιδρώτας, στεγνώνει το σάλιο και... επιστρατεύεις την έσχατη εύκολη λύση. Φρεεεεεεενοοοοοοοοοο!!!!!
Από την δύναμη και το χρονική διάρκεια που θα πατήσεις το φρένο, το αυτοκίνητο θα πετάξει απλώς "κώλο" μέχρι θα κάνει "τετ α κε". Δηλαδή από απλό "σπορ και θέαμα" μέχρι που έγινες κολλητός με τον φαναρτζή.....

Τι κάνεις σ'αυτήν την περίπτωση που σου φεύγει το πίσω μέρος του αυτοκινήτου. Ανάποδο τιμόνι γκάζι και έφυγες (αυτό είναι και το κόλπο για να στρίψεις με τις πόρτες ένα μπροστοκίνητο χωρίς χειρόφρενο και άλλες αηδίες που είναι για τους άσχετοι "τιμονια-φρένο-ανάποδο-γκάζι", μην με ρωτάς εγώ δεν ξέρω τίποτα. Εγώ ένας απλός γραφίστας είμαι.). Σ' αυτήν την περίπτωση μπορεί να γίνει επικίνδυνο, αν δεν ξέρεις το πόσο, γι' αυτό....

Η σωστή κίνηση. Για όλες τις πιο πάνω περιπτώσεις:
Ισιώνεις τους τροχούς-φρενάρεις-στρίβεις.


tip: αποφεύγουμε να φρενάρουμε με τους τροχούς υπό γωνία

Εύκολο να το διαβάζεις, δύσκολο να το κάνεις. Χρειάζεται εκπαίδευση, γιατί σαν ενέργεια είναι αντίθετη με την αντίληψη του μέσου οδηγού. Από αυτούς είμαι και εγώ.

Μην ξεχνάτε ότι αυτά που περιγράφω εδώ, με μια δόση χιούμορ, γινονται σε ελάχιστα δευτερόλεπτα και υπο το καθεστώς πανικού.

Περισσότερα σε λίγο για το πως δεν φτάνουμε σε αυτό το σημείο
-----------------------
Sidobre ελπίζω να πήρες το μύνημά μου
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, ... 17, 18, 19  Επόμενη
Σελίδα 2 από 19

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3431s (PHP: 93% - SQL: 7%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on