PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Cruise control
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... , 16, 17, 18  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Ιούλ 2016, 11:38:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το RC δεν παίρνει cruise, δεν το υποστηρίζει ο εγκέφαλος τσι μηχανής.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Ιούλ 2016, 11:46:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έτσι εξηγείται....

Ωραία, μπορούμε να αλλάξουμε το wiring και να το κάνουμε να κάνει κάτι άλλο το χειριστήριο... Να γυρίζει ανάποδα την πίσω πινακίδα, να ρίχνει πυραυλάκια απ' τη μπροστινή μάσκα, και τέτοια - τα γνωστά...
Laughing


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Ιούλ 2016, 01:53:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν υπάρχουν διαφορές ανάλογα με το τι COM φοράει το αμάξι δε μου κάνει εντύπωση.

Για να υπάρχουν οι επαφές μέσα, να υπάρχει ηλεκτρόγκαζο, διακοπτάκι στο φρένο κλπ, κάτι θα πρέπει να δουλεύει.... Εκτός κι αν ο Γάλλος για κάποιο λόγο δεν το ήθελε στο RC και δεν το έβαλε.


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Ιούλ 2016, 09:51:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ποιός ξέρει, μπορεί να μην πρόλαβαν να το ενσωματώσουν στον εγκέφαλο της μηχανής στο 206 ή να θεώρησαν πως δεν αξίζει το κόστος δεδομένου του όγκου πωλήσεων... Το 307 με το ίδιο μοτέρ φαίνεται να το υποστηρίζει πάντως.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Ιούλ 2016, 11:32:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
Ποιός ξέρει, μπορεί να μην πρόλαβαν να το ενσωματώσουν στον εγκέφαλο της μηχανής στο 206 ή να θεώρησαν πως δεν αξίζει το κόστος δεδομένου του όγκου πωλήσεων... Το 307 με το ίδιο μοτέρ φαίνεται να το υποστηρίζει πάντως.

Θα μπορούσε δηλ. από κάποιο firmware και μετά να δουλεύει....
Rolling eyes


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Ιούλ 2016, 12:37:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θεωρητικά ναι, αλλά με μια ματιά που έριξα στα ιντερνετς δεν φαίνεται να έχει κανένας σε RC (GTI 180 στην Αγγλία)...


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Ιούλ 2016, 12:49:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι, κι εγώ χθες βρήκα να ρωτάνε, να έχουν screenshots με errors που έβγαλε το planet 2000 αλλά κανένας που να το έχει να παίζει...
Λες και μιλάμε για κανένα καθαρόαιμο που δεν επιτρέπονται τέτοια "φλώρικα" γκατζετς!
Γκρρρρ!


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Snap5 (Παναγιώτης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 206 1.4 Dynamic (2005)

Ένταξη: 22 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 263
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Ιούλ 2016, 20:16:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδή με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, σε peugeot 206 1.4 16V 2005 μοντέλο κάνει? Επίσης δεν έχω καταλάβει, για να μπει αρκεί ο διακόπτης και ενεργοποίηση του μέσω του BSI/εγκεφάλου (δηλ. Plug&Play) ή χρειάζονται να περαστούν και καλωδιώσεις σε πετάλια κινητήρα κτλ? Ευχαριστώ! Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 07 Ιούλ 2016, 20:15:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε παιδια να κανω μια ερωτηση?

Τι το θελετε?
πραγματικα εγω που το χω το θεωρω πολυ αχρηστο και ανεβαζει και τη καταναλωση..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Road_Runner (Νικόλας) (ο Παγκόσμιος)
Ειδ. Γραμματέας
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 OMG

Ένταξη: 27 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 7134
Τόπος: Pyongyang

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 08 Ιούλ 2016, 09:42:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προφανως δεν κανεις ταξιδια, γιαυτο δεν το χρησιμοποιεις
Και την καταναλωση σε ταξιδι δεν την αναβαζει, το αντιθετο μαλιστα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 08 Ιούλ 2016, 09:58:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κανω ταξιδια κι επειδη το χω ξερω πολυ καλα τι κανει Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 08 Ιούλ 2016, 10:27:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Road_Runner έγραψε:
Προφανως δεν κανεις ταξιδια, γιαυτο δεν το χρησιμοποιεις
Και την καταναλωση σε ταξιδι δεν την αναβαζει, το αντιθετο μαλιστα
+1



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 08 Ιούλ 2016, 10:50:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Thumbs Up
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 12 Ιούλ 2016, 13:34:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mono AEK έγραψε:
Ρε παιδια να κανω μια ερωτηση?

Τι το θελετε?
πραγματικα εγω που το χω το θεωρω πολυ αχρηστο και ανεβαζει και τη καταναλωση..


Εγώ αν και δε με χαλάει να είμαι συνέχεια "στην τσίτα" σε ταξίδι με το RC, το σκεφτόμουν μόνο και μόνο για να έχω κάτι ακόμα να παίζω, και να με κοροϊδεύει ότι το κουβαδάκι μου είναι ΚΑΙ ταξιδιάρικο (παρά την 5η που τα 130 τα βγάζει στις 4000σαλ). Laughing

Πόσο σου ανεβάζει την κατανάλωση πιστεύεις?


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 12 Ιούλ 2016, 13:47:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

emena παντως την κατεβασε την καταναλωση...

νικο ειναι το μοναδικο εξτρα που εχω αφησει στο αμαξι και το πιο ωραιο ισως που εβαλα. πραγματικα το λατρευω. σταματησα να τρωω κλησεις καταρχην.

αλλα στο ρουσου νομιζω οτι δε μπαινει επειδη εχεις μαρελι εγκεφαλο που δεν ξεκλειδωνει λειτουργια
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 12 Ιούλ 2016, 15:33:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με το 207 τι παίζει? Άλλα παίρνουν άλλα δεν παίρνουν, πάλι?

Έχω κι ένα 207CC στα χέρια μου εδώ και δυο χρόνια (ο φίλος στον οποίο ανήκει λείπει όλο το χρόνο Αμερική κι έρχεται κάθε Αύγουστο) κι έβλεπα προχθές που το έβγαλα βόλτα να φορτίσει λίγο η μπαταρία του ότι δεν έχει σημάδι για να κάνεις τρύπα για διακοπτάκι cruise control το κάλυμμα του COM...


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 12 Ιούλ 2016, 19:35:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nido έγραψε:


Πόσο σου ανεβάζει την κατανάλωση πιστεύεις?


1 λιτρο ακριβως
7.9 με τριπ
6.9 χωρις

Με πανω κατω ιδια ταχυτητα
η διαφορα πιστευω οτι στη παραμικρη κλιση δινει φουλ πιεση με το τριπ για να κρατησει τα χλμ ενω οταν εχω εγω το γκαζι σταθερο απλα πεφτουν τα χλμ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Andreasf1 (Ανδρέας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 GT 1.6 (HDi) 110

Ένταξη: 05 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 514
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 13 Ιούλ 2016, 00:20:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απ οτι έχω καταλαβει στα 207 είναι λίγο μυστήριο. Πιο πολύ παίζει ρόλο η έκδοση (μαλλον) του diagbox για να το εγκαταστησεις. Με peugeot planet περνιέται πιο εύκολα απ όσο έχω διαβάσει και εξωτερικό. Και εγώ στο ψάξιμο είμαι μιας και έκανα απεγκατασταση του cruise και τώρα δεν μπορώ να το ξανά περάσω. Η απεγκατασταση έγινε μια χαρά, η εγκατάσταση δεν γίνεται με τπτ. Οτι να ναι Laughing


Peugeot 2 0 7 | GT HDI |
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 13 Ιούλ 2016, 11:29:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mono AEK έγραψε:
nido έγραψε:


Πόσο σου ανεβάζει την κατανάλωση πιστεύεις?


1 λιτρο ακριβως
7.9 με τριπ
6.9 χωρις

Με πανω κατω ιδια ταχυτητα
η διαφορα πιστευω οτι στη παραμικρη κλιση δινει φουλ πιεση με το τριπ για να κρατησει τα χλμ ενω οταν εχω εγω το γκαζι σταθερο απλα πεφτουν τα χλμ
Αν εχεις μπαρόμετρο θα δεις οτι δεν δινει φουλ πιεση, αλλα αυξανει το γκαζι (και αντιστοιχα την πιεση) τοσο οσο χρειαζεται για να διατηρησει την προεπιλεγμενη ταχύτητα και μαλιστα πολύ προοδευτικά.
Γενικοτερα βασει δοκιμών το συμπερασμα ειναι οτι το cruise control μειωνει την καταναλωση σε δρομους χωρις ιδιαιτερες κλίσεις πχ σαν την Εγνατια, και ειναι λογικο γιατι οι αυξομειωσεις στην πεταλουδα του γκαζιου είναι ελαχιστες και πολυ πιο προοδευτικες απ οτι μπορει το ποδι μας.
Σε δρομο με κλισεις αλλαζει το σκηνικο και αυτο γιατι ο υπολογιστης προσπαθει να κραταει την προεπιλεγμενη ταχυτητα, οποτε αν εσυ του εχεις δωσει πχ 130 σταθερη και πιασεις ανηφορα, θα αυξησει το γκαζι για να την κρατησει, και παλι τοσο οσο χρειαζεται και φυσικα οχι φουλ αν δε χρειαζεται. Εσυ λογικα θα προτιμουσες να μην αυξησεις το γκαζι σου για να μην το τσιτωσεις εφοσον οδηγας οικονομικα (βεβαια αν θες να κανεις το ιδιο, μπορεις να επιλεξεις χαμηλοτερη ταχυτητα απο τα πληκτρα σου).
Αντιστοιχα και στην κατηφορα, το cruise control θα μειωσει το γκαζι εφοσον το αμαξι "τσουλαει" αλλα δεν θα το κλεισει τελείως για να "ρολαρει" οπως θα εκανε ο οδηγος. Και στο ρολαρισμα οπως ξερουε η καταναλωση ειναι μηδενικη.
Οποτε, χρηση του cruise control με στοχο τη μειωση της καταναλωσης ενδεικνυται σε ταξίδι και σε δρόμο χωρις ιδαιτερες κλίσεις.
Για να ξεκουραζεις το ποδι σου, ενδεικνυται παντού!



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 13 Ιούλ 2016, 12:30:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ξερω πολυ καλα πως δουλευει το κρουζ στη θεωρια

εγω μιλησα για προσωπικη εμπειρια σε ταξιδι σε ιδιο δρομο και τι καταναλωσεις ειχα στη πραξη
το ταξιδι δεν εγινε στην εγνατια
οπου και να γινει αν υπαρχει αρκετη ανηφορα και εχεις 6η μεσα πιστεψε με την ανεβαζει πιο πολυ τη καταναλωση απτο να κατεβαζα μια 5η και να κραταγα εγω με το γκαζι τα χλμ που θελω
για την κατηφορα δεν το ανεφερα γιατι οπως το κρουζ κλεινει το γκαζι κι εγω παιρνω το ποδι μου

αν εσυ τη ριχνεις με το κρουζ συνεχισε να το χρησιμοποιεις
αν κουραζεται το ποδι σου συνεχισε να το χρησιμοποιεις

εγω το θεωρω παπατζα και αυτο που λεω ειναι οτι αν θελω να παω οικονομικα τα καταφερνω καλυτερα μονος μου

δε βρισκω το λογο να πρεπει να συμφωνησω μαζι σου
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... , 16, 17, 18  Επόμενη
Σελίδα 17 από 18

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,095s (PHP: 50% - SQL: 50%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on