PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Αλλαγή φίλτρου λαδιού

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
roukzouk (xaris)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (16v) QS 2005

Ένταξη: 11 Αύγ 2005
Δημοσιεύσεις: 7

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 04 Σεπ 2005, 11:24:45    Θέμα δημοσίευσης: Αλλαγή φίλτρου λαδιού Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε παλικάρια παίζει τίποτα το ιδιαίτερο με τα φίλτρα λαδιού; Πήγα προχτές να αλλάξω λάδια και φίλτρο σε ένα βενζινάδικο και μου είπε πως αυτό το φίλτρο δεν μπορεί να το αλλάξει (δεν είχε καν το φίλτρο το συγκεκριμένο) και πως και να το φέρει απο βδομάδα πάλι δεν θα μπορέσει να το αλλάξει επειδή έχει μια βίδα που θέλει "ειδικό κλειδί" που μόνο στη πεζό θα το έχουν. Ισχύει κατι τέτοιο??? ΕΛΕΟΣ !!?? 1.4 16v 05 είναι εχω 13.000κμ και δεν έχω αλλάξει φίλτρο με έχει πιάσει πανικός !!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Baphomet (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Citroen C4 1.6 (16V) VTR (2007)

Ένταξη: 06 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 4616
Τόπος: Αθήνα - Γαλάτσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 04 Σεπ 2005, 13:05:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

να πας σε ενα συνεργείο να στο αλλάξουν... Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 04 Σεπ 2005, 15:44:54    Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή φίλτρου λαδιού Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πρωτα απ'ολα μην πανικοβαλεσαι, δεν εγινε και τιποτα που δεν αλλαξες ακομα φιλτρο Very happy
Δευτερον αυτα που σου ειπε ειναι μα....ακιες γιατι ολα τα συνεργεια εχουν τα σωστα κλειδια για τετοιες δουλειες, δεν χρειαζεται καποιο "ειδικο" της Peugeot.
Τριτον δοκιμασε κανα αλλο βενζιναδικο, στα Shell συνηθος ξερουν να στο αλλαξουν. Μονο αν αλλαξες λαδια και οχι φιλτρο νομιζω πως πρεπει να τα ξαναβγαλεις για να αλλαξεις φιλτρο (χωρις να ειμαι 100% σιγουρος).
Αν δεν βρεις βενζιναδικο, οπως ειπε και ο Πετρος, απλα πηγενε σε συνεργειο.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Σεπ 2005, 18:42:02    Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή φίλτρου λαδιού Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

roukzouk έγραψε:
1.4 16v 05 είναι εχω 13.000κμ και δεν έχω αλλάξει φίλτρο με έχει πιάσει πανικός !!!


No problem, εκτός κι αν πας συνέχεια κόφτες και τα ζουμιά σου έχουν γίνει ...πίσσα!!!
Laughing

Εγώ έχω τον 2.0 (16V, VVT) και τα παιδιά στα κεντρικά (LION) με διαβεβαίωσαν (αφού τσέκαραν Cool ) ότι είναι πεταμένα λεφτά να τ'αλλάξω πριν το σέρβις των 15.000 km. Όσο για το κόστος της αλλαγής μου είπαν ότι θα είναι γύρω στα 95 ευρώ για συνθετικά (To manual προτείνει καποια Total & Esso, η εδώ αντιπροσωπεία προτιμάει Shell).....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Baphomet (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Citroen C4 1.6 (16V) VTR (2007)

Ένταξη: 06 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 4616
Τόπος: Αθήνα - Γαλάτσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Σεπ 2005, 18:45:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

95 ευρω για 4 λιτρα λάδια ειναι πάρα πολλα!!! εκτός αν μιλας για μεγαλύτερη ποσότητα.. ότι λάδι κι αν έχω πάρει (συνθετικά πάντα) δεν κόστισαν πάνω από 50 ευρω ποτε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Σεπ 2005, 18:54:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Baphomet έγραψε:
95 ευρω για 4 λιτρα λάδια ειναι πάρα πολλα!!! εκτός αν μιλας για μεγαλύτερη ποσότητα.. ότι λάδι κι αν έχω πάρει (συνθετικά πάντα) δεν κόστισαν πάνω από 50 ευρω ποτε.


Τόσο τα πουλάει η αντιπροσωπεία τα συνθετικά της Shell.

Και εμένα τόσο μου είχαν πει για τα ίδια λάδια...

Τελικά (πέρυσι τέτοιο καιρό) τα πήρα από το Praktiker 52€...


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Σεπ 2005, 23:06:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
Baphomet έγραψε:
95 ευρω για 4 λιτρα λάδια ειναι πάρα πολλα!!! εκτός αν μιλας για μεγαλύτερη ποσότητα.. ότι λάδι κι αν έχω πάρει (συνθετικά πάντα) δεν κόστισαν πάνω από 50 ευρω ποτε.


Τόσο τα πουλάει η αντιπροσωπεία τα συνθετικά της Shell.
Και εμένα τόσο μου είχαν πει για τα ίδια λάδια...
Τελικά (πέρυσι τέτοιο καιρό) τα πήρα από το Praktiker 52€...


Έχω την εντύπωση ότι τα 95€ ήταν για όλη την αλλαγή (λάδια, φίλτρο & εργασία) στο 2λιτρο μοτέρ. Όχι ότι δεν είναι too much!... Ας με διορθώσει πάντως όποιος είναι σίγουρος τι παίζει (π.χ. κατά πόσον αξίζει να τα αγοράσεις και να τους τα πας?)

Μάνθο, πώς πάει η "νύφη"?!
Very happy


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Baphomet (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Citroen C4 1.6 (16V) VTR (2007)

Ένταξη: 06 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 4616
Τόπος: Αθήνα - Γαλάτσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Σεπ 2005, 23:48:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τα συνεργεία παίρνουν τα λάδια χονδρική κι εγώ έχει τύχει να βάλω σε συνεργείο λάδια με 20 ευρω σύνολο!! είναι ντροπή να αισχροκερδούν έτσι! να πας να παρεις τα λάδια που θες σε ανθρώπινη τιμή και 5 ευρώ το φίλτρο και ούτε ευρώ εργασία! έλεος!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Σεπ 2005, 09:58:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nido έγραψε:
...Έχω την εντύπωση ότι τα 95€ ήταν για όλη την αλλαγή (λάδια, φίλτρο & εργασία) στο 2λιτρο μοτέρ. Όχι ότι δεν είναι too much!... Ας με διορθώσει πάντως όποιος είναι σίγουρος τι παίζει (π.χ. κατά πόσον αξίζει να τα αγοράσεις και να τους τα πας?)

Μάνθο, πώς πάει η "νύφη"?!
Very happy


Επειδή όλο το σκηνικό είχε γίνει πέρσι τέτοιο καιρό δεν θυμάμαι ακριβώς τις τιμές.

Πάντως στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο που είχα παέι πέρσυ για τα 10.000km η διαφορά μεταξύ των "μπλε" λαδιών της Shell και των "γκρι" (5-40) ήταν γύρω στα 40€ και αυτό το θυμάμαι καλά....

Αλλά αυτόπ μπορούμε να τα μάθουμε άμεσα με 1 τηλ νομίζω...

Κατά τ' άλλα η νύφη πάει ΑΡΙΣΤΑ Thumbs Up Yahoo! σε λίγο θα μπουν και τα καινούργια λαδάκια της και θα είναι ακόμα καλύτερα (αυτά που είχα πάρει πέρσι αλλά δεν πρόλαβα να βάλω...)


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
BUBA (Alexandros)
Μέλος
Μέλος


206 GTi 2.0 (2002)

Ένταξη: 30 Σεπ 2003
Δημοσιεύσεις: 162
Τόπος: Παπάγου/Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Σεπ 2005, 10:04:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nido έγραψε:
MEMsound έγραψε:
Baphomet έγραψε:
95 ευρω για 4 λιτρα λάδια ειναι πάρα πολλα!!! εκτός αν μιλας για μεγαλύτερη ποσότητα.. ότι λάδι κι αν έχω πάρει (συνθετικά πάντα) δεν κόστισαν πάνω από 50 ευρω ποτε.


Τόσο τα πουλάει η αντιπροσωπεία τα συνθετικά της Shell.
Και εμένα τόσο μου είχαν πει για τα ίδια λάδια...
Τελικά (πέρυσι τέτοιο καιρό) τα πήρα από το Praktiker 52€...


Έχω την εντύπωση ότι τα 95€ ήταν για όλη την αλλαγή (λάδια, φίλτρο & εργασία) στο 2λιτρο μοτέρ. Όχι ότι δεν είναι too much!... Ας με διορθώσει πάντως όποιος είναι σίγουρος τι παίζει (π.χ. κατά πόσον αξίζει να τα αγοράσεις και να τους τα πας?)

Very happy


Δεν ειναι μονο 4 λιτρα στο RC.
Kαπου ειχα διαβασει οτι θελει ουτε λιγο ουτε πολυ 5,3 λιτρα το RC !, αρα πρεπει να αγορασεις 3 διλιτρα , συν φιλτρο, συν εργασια εξουσιοδοτημενου (φαρμακειο κοινος) ... ε να πως βγαινουν τα 95ε
4,25lt παιρνει το 2.0L και 3,3lt το 1,6
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Σεπ 2005, 10:12:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να σας θυμισω οτι υπαρχει ειδη αναλογο topic (Καινούριος...και λιπαντικά) ξεκλειδωτο μαλιστα...
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=242


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
crusader (Σπύρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!




Ένταξη: 26 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 2806

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Σεπ 2005, 12:49:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

***LOCKED by crusader : έχει εξαντληθεί

Μπορείτε να συνεχίσετε τη συζήτηση περί λαδιών στο θέμα που ανέφερε παραπάνω ο Στέλιος.



®
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1224s (PHP: 79% - SQL: 21%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on