PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Service 60.000 χλμ.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
PASALIMANI (Σπυρος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 206 1.6 (16V) XS (2002)

Ένταξη: 07 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 85
Τόπος: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Σεπ 2009, 15:40:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιωργο οταν εψαχνα να βρω που θα κανω το σερβις περασα απο επισημο εμπορο στο κεντρο του πειραια και ρωταντας τον υπευθυνο εκει-που στο μεταξυ γυαλιζε το ματι του οταν με ειδε- μου λεει θα κανουμε και ρυθμιση βαλβιδων... Rolling eyes με το που τελειωσε εξαφανιστηκα αμεσως και βρηκα ενα ανεπισημο με 2 πολυ καλους συνεργασιμους μηχανικους και εκανα την δουλεια μου χωρις πιστευω να μου εσκισαν την τσεπη.

Σκεψου λοιπον τι θα κανεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
paranoia (Giwrgos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


206 cc

Ένταξη: 01 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 93

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Σεπ 2009, 19:10:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ξέχασα να αναφέρω ότι όλα αυτά σε ένα "ανεπίσημο" εξειδικευμένο απλά συνεργείο της περιοχής μου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
paranoia (Giwrgos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


206 cc

Ένταξη: 01 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 93

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Σεπ 2009, 15:30:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά υπάρχει περίπτωση ένας ιμάντας χρονισμού να έχει ζωή ακόμα και να μην χρειάζεται αλλαγή στα 60 αλλά να κρατήσει ακόμα για αρκετα χιλιόμετρα;
Αυτό ένα συνεργείο μπορεί να το διαπιστώσει ή θα αρχίσει να λέει μαλ***ες για να τα πάρουν;

Επίσης ξέρετε αν χρειάζεται να μείνει μέρες μέσα το αμάξι ή είναι δουλειά λίγης ώρας;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vamvakoolas (kostis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

307cc

Ένταξη: 30 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 979
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Σεπ 2009, 16:43:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

θεωρητικα (ολα τα βιβλια peugeot το λενε) πρεπει να αλλαχθει στα 60κ...εγω ειμαι 63κ και δεν εχω αλλαξει για παραδειγμα.

Ο μηχανικος ελεγχει τον ιμαντα για οφθαλμοφανες πραγματα (π.χ ραγισματα ή χαλαρωση) αλλα ειναι δυσκολο να σου πει οτι αντεχει αλλα 20κ (να παρει ρισκο)

Αν δεν εχει δουλεια το συνεργειο και βαλει ατομο να ασχοληθει, το πρωι το πας το απογευμα το περνεις (δεν ειναι παντως δουλεια 1-2 ωρων)


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Σεπ 2009, 18:03:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Oπτικός έλεγχος στον ιμάντα χρονισμού δεν πολυπαίζει.

Τα χιλιόμετρα δεν είναι τόσο απόλυτα, αλλά ο χρόνος είναι. Wink


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vamvakoolas (kostis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

307cc

Ένταξη: 30 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 979
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Σεπ 2009, 18:55:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
Oπτικός έλεγχος στον ιμάντα χρονισμού δεν πολυπαίζει.

Τα χιλιόμετρα δεν είναι τόσο απόλυτα, αλλά ο χρόνος είναι. Wink


μη το πεις παραεξω....(για τον οπτικο)
εχω δει μηχανες ναπανε απο ιμαντα στα 40 ή 50κ (γιατι τα σκιζουν στη πολη) οπως εχω διαβασει απο συμφουρητη οτι το ειχε 8 !! χρονια και δεν ηξερε οτι αλλαζει Shocked


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Σεπ 2009, 18:57:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιατί να μην το πω; Για να εξετάσεις όλον τον ιμάντα εσωτερικά και εξωτερικά πρέπει να τον βγάλεις, καθώς οι ρωγμές δεν είναι το μόνο σημάδι φθοράς. Wink Οπότε αν τον βγάλεις, τον αλλάζεις κιόλας.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
paranoia (Giwrgos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


206 cc

Ένταξη: 01 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 93

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Σεπ 2009, 21:13:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας. Απλά ρε παιδιά εμείς στην οικογένεια έχουμε ένα κορόλλα μοντέλο 1997 και ιμάντα αλλάξαμε στα 140000 χλμ, κατά τύχη μας το είπαν σε ένα συνεργείο, ότι έπρεπε να τον αλλάξουμε γιατί αν έσπαγε...

Η αλήθεια είναι ότι δεν το τσιτώνω πολύ το αμάξι. μήπως ρε παιδιά πολλοί από αυτούς που τους σπάει οδηγούν με 6000 στροφές πρώτη-δευτέρα-τρίτη και μετά λένε αλλάχτε ιμάντα γιατί σπάει;
E αν το φτάνεις στα όρια λογικό δεν είναι;;
Rolling eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Σεπ 2009, 01:18:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο κόφτης είναι το σημείο μέχρι το οποίο μπορεί να λειτουργήσει το μοτέρ με ασφάλεια. Smile

Από κει και πέρα, φίλη μου έχει κόψει ιμάντα σε polo παρόλο που δεν ξέρει τι υπάρχει πάνω από τις 3000 στροφές. Laughing Απλά πέρασαν τα χρόνια, έχασε μερικά δοντάκια, πήδηξε το γρανάζι και είχαμε βαλβιδόσουπα. Επίσης, αν είναι πλαστικοί οι εντατήρες, είναι και αυτοί επίφοβοι.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
paranoia (Giwrgos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


206 cc

Ένταξη: 01 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 93

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Σεπ 2009, 09:52:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μάλιστα.
Όπώς και να χει σήμερα από τις 8 το πρωί βγήκα για ψάξιμο.
Σε ένα εξουσιοδοτημένο που ρώτησα μου είπαν 330 ευρώ ιμάντας με τοποθέτηση και αν χρειάζεται και τρόμπα νερού +80.
Δηλαδή 410 ευρώ Shocked

Φυσικά και έφυγα και πήγα σε ένα εξειδικευμένο συνεργείο peugeot μετά με τελικό κόστος κιτ ιμάντα+τοποθέτηση +λάδια με πολύ λιγότερα λεφτά...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_thess (Δημήτρης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 29 Απρ 2009
Δημοσιεύσεις: 80

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Σεπ 2009, 10:23:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ase filaraki ego otan eixa 60000 xlm to phga antiprosopia sta kentrika stin athina me teliko kostos 630 euro... Perastika mou .

Kai to korifeo meta apo 5 meres tyxaia den eperne mpros to amaksi Cussing out Cussing out Cussing out
Telika eixa meinei apo mpataria Mr. Green Mr. Green

Na rwthsw kt kai ego re pedia.. Meta ta 60000 xlm sta 70 prepei na kanw service h sta 80 kai ti allazoun se ayta???
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vamvakoolas (kostis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

307cc

Ένταξη: 30 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 979
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Σεπ 2009, 10:28:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

στα 80κ και σου κανουν λιγα πραγματα (λιγα λεφτα)


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dimitris_thess (Δημήτρης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 29 Απρ 2009
Δημοσιεύσεις: 80

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Σεπ 2009, 11:08:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

diladi apo ta 60 mexri ta 80 oute ladia den allazoume???
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Byakuya (Ηaris)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 LeMans 0012

Ένταξη: 10 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 205
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Σεπ 2009, 11:28:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φιλε μου εαν σου ειναι ευκολο γραψε με ελληνικα.
Λαδια αλλαζεις οπως αλλαζες μεχρι τωρα...δεν αλλαζει αυτο(πχ. καθε 7,5-10κ-15κ-20κ οσο γρηγοροτερα τοσο καλυτερα)


I enjoy every moment cause it's just a moment and then is gone......
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
paranoia (Giwrgos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


206 cc

Ένταξη: 01 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 93

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 01 Οκτ 2009, 19:49:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπόν έχουμε και λέμε μιας και έκανα το service των 60000 χλμ.
-Ιμάντας δυναμό
-Ιμάντας χρονισμού
-Τρόμπα νερού
-Λάδια, φίλτρο
Τελικό κόστος 340 ευρώ. Όλά αυτά εκτός αντιπροσωπείας και εξουσιοδοτημένα.

Γενικά είμαι ευχαριστημένος, αν και μου είπε ότι ο ιμάντας άντεχε άνετα για 5000 χλμ. ακόμα, οποτε τσάμπα και το άγχος.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vamvakoolas (kostis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

307cc

Ένταξη: 30 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 979
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 02 Οκτ 2009, 09:28:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τσαμπα αγχωθηκες.. Wink
ειδες που βρηκες και καλες τιμες? Idea


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
paranoia (Giwrgos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


206 cc

Ένταξη: 01 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 93

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 03 Οκτ 2009, 00:03:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nαι φίλε. Τέλος καλό όλα καλά.
Από δω και περα θα ψάχνω περισσότερο κάθε φορά που είναι να μπει συνεργείο το αμάξι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vamvakoolas (kostis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

307cc

Ένταξη: 30 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 979
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Δεκ 2009, 10:33:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αρχισε η αναβαθμιση εδω και μια εβδομαδα. Το αμαξι σχεδον θα γινει rebuild. Εχουμε και λεμε (για την ωρα):
-Αλλαγη ιμαντα δυναμο+τεντωτηρα 15 ο ιμαντας
-λαδια/φιλτρο (δικα μου τα λαδια οπως παντα total που τα ...σπανε Wink )55 ολα
-αριστερη φουσκα
-ρουλεμαν πισω (2η φορα σε ενα χρονο---ανησυχω) 80 ευρα το σετ
-βαση μηχανης

Οι εργασιες εγιναν στο μηχανικο μου (Λαμπρος .Δ) και ακολουθει η επισκεψη στην peugeot...κλαψ Crying or Very sad οι τιμες ανταλλακτικων ειναι στο περιπου


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vamvakoolas (kostis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

307cc

Ένταξη: 30 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 979
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Ιαν 2010, 12:09:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και ηρθε η ωρα για αντιπροσωπεια Evil Evil Evil (γνωστη στο φορουμ στα βορεια προαστεια αθηνας)

Kit χρονισμου 124.75
Αντλια Νερου 71.78
φιλτρο αερα 12.13
δισκοι εμπρος σετ 152
τακακια μπροστα 59
μπουζι (4) 33.16
φιλτρο Α/C 23.87
υγρο ψυγειου 4λτ 14.5
συνολο με κατι αναλωσιμα/σπρευ 500 ευρα

Αντικασταση αντλιας/ιμαντα 113.84
αντικατασταση δισκων 51.23
εργασιες σερβις 76.7

GRAND TOTAL 750 ευρ

Shocked

Τα φρενα ενω ειχα ζητησει παλιοτερα αλλαγη (στα τακακια) ειχαν πει πως εχουν ψωμι Exclamation τελικα οπως αποδειχθηκε παλι @@ λεγανε. Θα τους ξαναεπισκεφτω σε 1-2 χρονια. Το cruise control δε το δεχθηκε ο ECU και κατι αλλες ηλεκτρ εργασιες που ζητησα απλως στα @@ τους. (τελικα δεν εχω βρει ακομα επισημο με καλο μηχανικο και ηλεκτρολογο, παντε εχουν ειτε το ενα ειτε το αλλο )

Μεχρι στιγμης εχουμε φτασει 1000 ευρα Shocked Shocked και ακολουθουν πλυσιμο σασι/μηχανης και αλλαγη μπαταριας. Laughing Laughing


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Ιαν 2010, 12:40:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε σφάξανε λίγο...


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Επόμενη
Σελίδα 10 από 13

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1348s (PHP: 70% - SQL: 30%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on