PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Τοπικό βάψιμο
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εσωτερικό και Αμάξωμα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Nick71 (Nikos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


207 rallye (2007)

Ένταξη: 14 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 10
Τόπος: Ν.Σμύρνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 02 Ιαν 2009, 20:46:56    Θέμα δημοσίευσης: Τοπικό βάψιμο Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παιδια καλησπερα και καλη Πεζοχρονια!!

εχω ενα 207rallye το οποιο ηδη απο το 1ο μηνα αγοράς, εχω ενα βαθουλωμα στο πανω μερος του πισω δεξιου φτερου και φυσικά στη πορεια του χρονου απεκτησε και αλλα στολιδια..τελευταιο κλειδια στη πορτα του οδηγου

μπορει να γινει τοπικο βαψιμο γενικότερα? στην αντιπροσωπεια που ρωτησα καποια στιγμη λεει βαψιμο ολοοο το φτερο..
στην αμφιθεας υπαρχουν καποιοι οι οποιοι το φτιαχνουν και βαφουν τοπικα

καμια γνώμη?? κανενα συνεργείο που να μην μας παρουν το σκαλπ??

ευχαριστώ εκ των προτερω
Ν.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
thief (Αντώνης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Civic 1.6 Sport & Peugeot 406 1.8 SV

Ένταξη: 11 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 18

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 03 Ιαν 2009, 16:01:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ανάλογα τις ζημιές γίνεται να κάνεις τοπική επισκευή. Κοίτα πχ www.paintbull.gr και http://www.chipsaway.gr/

Προσωπικά δεν έχω πάει σε κάποια από τις δύο εταιρείς απλά είναι από τις πιο γνωστές του χώρου, γι'αυτό τις αναφέρω. Καλό θα ήταν να ψάξεις για εντυπώσεις για την καθεμία γιατί έχουν ακουστεί πολλά άσχημα κατά καιρούς (πχ επισκευή χωρίς βάψιμο που τελικά περιελάμβανε και στοκάρισμα Razz). Επίσης το κάθε υποκατάστημα διαφέρει συγκριτικά με ένα άλλο, μιλώντας για την ίδια εταιρεία. Μπορεί το υποκ. α να έχει αφήσει άψογες εντυπώσεις ενώ το β τις χειρότερες. Οπότε πάντα να κοιτάς και το συγκεκριμένο κατάστημα που πήγε ο καθένας και όχι μόνο τη γενική εικόνα για την εταιρεία.


Th|eF
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Puzzle (Θάνος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 cc 1.6 (2007)

Ένταξη: 20 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 284

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 05 Ιαν 2009, 07:29:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οταν ειδα το αποτελεσμα απο το chips away στο δικο μου εμεινα εκπληκτος...βαθουλωμα στη κολωνα στη πλευρα του συνοδηγου..προφανως κατι ειχαν πεταξει απο κανα μπαλκονι...
Οταν πηρα το αμαξι προσπαθουσα με φιλους να καταλαβω τη διαφορα αλλα ηταν αδυνατον..
Ομως οπως σου ειπε ο φιλος παραπανω ακομα και στα καταστηματα ιδιας επωνυμιας ισχυουν διαφορετικα πραγματα...
Εγω ειχα ξεκινησει απο κηφισια (λογω δουλειας) και ρωταγα σε διαφορα μεχρι τα πατησια που μενω...οι τιμες αλλαζαν βεβαια(μιας και απο κηφισια ο τυπος ειχε αμαξια porsika ferarri κτλ οπου και τους βαραγε λιγακι)..
Τελικα το εφτιαξα στην αχαρνων..πολυ καλο παιδι και φοβερη δουλεια..
Αλλα ολα αυτα ειναι για μικροζημιες,βαθουλωματα κτλ..
Τωρα για τη κλειδια που ανεφερες δεν ξερω τι σε συμφερει μιας και οπου και να πας θα σου πουν τα ιδια λεφτα με το να βαψεις ολη την πορτα..
Το μονο καλο με αυτα τα μαγαζια ειναι οτι στην μεταπωληση δεν θα δουν οτι εχει βαψει ολοκληρα σημεια ωστε να κατηγορησουν για τρακαρισμα κτλ..
Ψαξτο καλα και πραξε αναλογως...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
lem-x24 (Θανάσης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (16 V)

Ένταξη: 02 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 05 Ιαν 2009, 11:43:06    Θέμα δημοσίευσης: Re: τοπικο βαψιμο Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nick71 έγραψε:
παιδια καλησπερα και καλη Πεζοχρονια!!

εχω ενα 207rallye το οποιο ηδη απο το 1ο μηνα αγοράς, εχω ενα βαθουλωμα στο πανω μερος του πισω δεξιου φτερου και φυσικά στη πορεια του χρονου απεκτησε και αλλα στολιδια..τελευταιο κλειδια στη πορτα του οδηγου

μπορει να γινει τοπικο βαψιμο γενικότερα? στην αντιπροσωπεια που ρωτησα καποια στιγμη λεει βαψιμο ολοοο το φτερο..
στην αμφιθεας υπαρχουν καποιοι οι οποιοι το φτιαχνουν και βαφουν τοπικα

καμια γνώμη?? κανενα συνεργείο που να μην μας παρουν το σκαλπ??

ευχαριστώ εκ των προτερω
Ν.


γεια σου φίλε και καλή χρονιά. είχα και εγώ 4 κλειδιές στις πόρτες. στην αντιπροσωπεία μου είπαν 550 ευρώ. τελικά το πήγα σε έναν καλό και τίμιο άνθρωπο που έχει φανοποιείο και μου πήρε μόνο 200 ευρώ. και η δουλειά έγινε τοπικά και μη σου πω καλύτερα από καινούργιο. πάντως να ξέρεις ότι γίνεται και τοπικά τουλάχιστον η κλειδιά. μην ακούς αυτά που λένε στην αντιπροσωπέια


όλα τα καινούρια αμάξια είναι ψεύτικα !.!.!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Ιαν 2009, 15:55:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγω το πηγα σε ενα τετοιο μαγαζι εδω στην Θεσσαλονικη με τοπικα βαψήματα και επισκευες (φτιάχνουν και βαθουλόματα κτλ..)

εχω μικροστολισματακια σε 4 σημεια γυρο γυρο απο το αμαξι, βαδουλοματακια, γρατζουνιες κτλ.

Για ολα μαζι 550 χωρις ΦΠΑ μου ειπε. Αλλα θα γίνει σαν καινουριο..


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 20 Ιούν 2009, 14:00:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

(Για να μην ανοίγω νέο thread, γράφω εδώ...)

Είχα παρκάρει ωραία και καλά το αμάξι σε καλή θέση και βλέπω σήμερα από την πλευρά του οδηγού ένα μικρο βαθούλωμα - "χαρακιά" στο αριστερό φτερό, κοντά 2 πόντους από την πόρτα του οδηγού.

Ήταν από την πλευρά του πεζοδρομίου. Επειδή πάντα κλείνω καθρέφτες και από τις 2 πλευρές, είδα τον έναν ανοιχτό και τα υποψιάστηκα. Προφανώς άρχισα τα μπινελίκια μέσα μου για τον κερατά-μεθυσμένο-***...παίδι-δεν ξέρω ποιος, που το έκανε αυτό και εξαφανίστηκε και έπειτα έψαξα να δω τι θα κάνω. Cussing out Cussing out Cussing out Cussing out Cussing out Cussing out Cussing out Cussing out Cussing out Cussing out

Το βαθούλωμα είναι έτσι:




Κατάφερα με μια κρέμα να απομακρύνω τη "χαρακιά" και τώρα έχει μείνει μόνο το μικροβαθούλωμα (πλάτος περίπου 5 πόντους). Το θέμα είναι ότι το αμάξι, δεν έχει τίποτα από ζημιές πάνω του και αυτή η "παραφωνία" μου τη βαράει άσχημα.

Αυτοί κάνουν τίποτα; Έχει πάει κανείς; (2ετής εγγύηση)

http://chipsaway.gr/gr/services2.htm

Λέει επισκευάζουν τέτοιες μικροζημιές. Και αν φτιάχνουν, ξέρει κανείς συγκεκριμένο υποκατάστημα με εγγυημένα καλή δουλειά; Ή φαναρτζή ή αντιπροσωπεία;

Επίσης βρήκα και αυτούς (5ετής εγγύηση).

http://www.paintbull.gr/index.htm

Λένε ξεβουλιάγματα από πετραδάκια κτλ, χωρίς τοπικό βάψιμο.

Τι είναι το καλύτερο και σε εργασία και σε κόστος;


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 22 Ιούν 2009, 11:20:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πήγα ρώτησα.

Μου είπαν θέλει να τραβηχτεί με τη βεντούζα, να στοκαριστεί και να βαφτεί τοπικά. Τιμή κανά 100 ευρω.

Ρώτησα στο κατάστημα Αχαρνών και Μοσχάτου (με συμφέρει στο Μοσχάτο, λόγω απόστασης, αλλά ρώτησα και στο άλλο γιατί μου είπανε κάνουν καλή δουλειά).

Εσείς τι γνώμη έχετε για τα 2 αυτά καταστήματα; Κάποιο άλλο που κάνει εγγυημένα καλή δουλειά;


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
YiannisP 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4 (8V) 04/2002

Ένταξη: 11 Μάρ 2009
Δημοσιεύσεις: 14

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 24 Ιούν 2009, 15:55:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εμενα παιδια μου επεσε γλαστρα απο τον 2ο οροφο μιας πολυκατοικιας (μη ρωτησετε - δεν τον βρηκα αυτον που την εριξε..) και μου βαθουλωσε ψηλα το πορτ μπαγκαζ, λιγο κατω απο το τζαμι.

Το πηγα στο Paintbull Γαλατσιου, αφου ρωτησα σε ΠΟΛΛΟΥΣ αλλους και μου ζηταγαν εξωφρενικες τιμες ( διπλασια και τριπλασια - και δεν κανω πλακα). Με 80 ευρω μου το εφτιαξε, εναντι των 180 που μου ζηταγε η chipsaway, 250 που μου ζηταγε η peugeot και 200 που μου ζητησαν οι περισσοτεροι φαναρτζηδες. Το παιδι εδω μου εδειξε πως εκανε τη δουλεια, με ποια μηχανηματα κλπ - πηγα και ο ιδιος "απροειδοποιητα" να τον επισκεφτω μηπως και μου το στοκαρε ολο αντι να το τραβηξει εξω, και οντως τα εκανε ολα κανονικα. Πολυ σπεσιαλ δουλεια με 80 ευρα. Το προτεινω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ. Και ειδικα τον συγκεκριμενο (γιατι πηγα και στο αλλο της αχαρνων, δε με ενθουσιασε ο τυπας που ειχε το μαγαζι) επειδη ειναι πολυ δουλευταρας.

Εχω ηδη στειλει εναν φιλο μου εκει που επαθε ζημια στο mx5 του, και σε λιγο καιρο θα του παω να μου φτιαξει και μια γρατσουνια που εχω στον προφυλακτηρα, τροπαιο ενος ταξιτζη που δε σταματησε να μου κανει δηλωση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 24 Ιούν 2009, 22:56:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

YiannisP έγραψε:
Εμενα παιδια μου επεσε γλαστρα απο τον 2ο οροφο μιας πολυκατοικιας (μη ρωτησετε - δεν τον βρηκα αυτον που την εριξε..) και μου βαθουλωσε ψηλα το πορτ μπαγκαζ, λιγο κατω απο το τζαμι.

Το πηγα στο Paintbull Γαλατσιου, αφου ρωτησα σε ΠΟΛΛΟΥΣ αλλους και μου ζηταγαν εξωφρενικες τιμες ( διπλασια και τριπλασια - και δεν κανω πλακα). Με 80 ευρω μου το εφτιαξε, εναντι των 180 που μου ζηταγε η chipsaway, 250 που μου ζηταγε η peugeot και 200 που μου ζητησαν οι περισσοτεροι φαναρτζηδες. Το παιδι εδω μου εδειξε πως εκανε τη δουλεια, με ποια μηχανηματα κλπ - πηγα και ο ιδιος "απροειδοποιητα" να τον επισκεφτω μηπως και μου το στοκαρε ολο αντι να το τραβηξει εξω, και οντως τα εκανε ολα κανονικα. Πολυ σπεσιαλ δουλεια με 80 ευρα. Το προτεινω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ. Και ειδικα τον συγκεκριμενο (γιατι πηγα και στο αλλο της αχαρνων, δε με ενθουσιασε ο τυπας που ειχε το μαγαζι) επειδη ειναι πολυ δουλευταρας.

Εχω ηδη στειλει εναν φιλο μου εκει που επαθε ζημια στο mx5 του, και σε λιγο καιρο θα του παω να μου φτιαξει και μια γρατσουνια που εχω στον προφυλακτηρα, τροπαιο ενος ταξιτζη που δε σταματησε να μου κανει δηλωση.


Μόνο ξεβούλιαγμα και όχι τοπικό βάψιμο; Shocked Shocked Shocked

Γιατί εμένα στα ChipsAway Μοσχάτου και Αχαρνών μου είπαν επειδή είναι πάνω στο φτερό και έχει νεύρα, θα θέλει και μικροστοκάρισμα και τοπική βαφή και δε θα φαίνεται το παραμικρό. Τιμή κανά 100 ευρω.

Όσον αφορά στις τοπικές βαφές των κατατημάτων αυτών, συμφωνούν μετά με τις εργοστασιακές; Σε θέματα με πλύσιμο κτλ, υπάρχει πρόβλημα; Ξέρει κανείς;


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
YiannisP 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4 (8V) 04/2002

Ένταξη: 11 Μάρ 2009
Δημοσιεύσεις: 14

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 25 Ιούν 2009, 12:20:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προφανεστατα και ειχε και τοπικο βαψιμο Razz Razz . Ξεβουλιαγμα με ενα μηχανημα, στοκος, βαψιμο, τριψιμο, βαψιμο παλι, στεγνωμα και μετα βερνικι.

Εγω παντως διαφορα δεν ειδα απο το εργοστασιακο χρωμα, ισως σε καποιο χρωμα ιδιαιτερο (οχι κοινοτυπο σαν το δικο μου Arrow ασημι) να φαινεται, αλλα εγω σου λεω δεν καταλαβαινω κατι.

Σου περναει και βερνικι ΟΛΟ το κομματι που εχει παθει ζημια (στην προκειμενη περιπτωση ολο το πορτμπαγκαζ μου το περασε με βερνικι). Και επειδη το αυτοκινητο μου ηταν παμβρωμικο οταν του το πηγα (μου ειπε δε χρειαζεται να το πλυνω, πλενει το κομματι που θα βαψει αυτος) και τον ρωτησα ποτε μπορω να παω να το πλυνω, μου ειπε πως μπορω να παω αφοβα να το πλυνω και αμεσως μετα αφου το παρω.

Χρησιμοποιει καποιες λαμπες που στεγνουν τη μπογια, επειδη ουδετερωνουν καπως μου ειπε τα υλικα και στεγνωνει πιο γρηγορα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 25 Ιούν 2009, 14:17:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

YiannisP έγραψε:
Προφανεστατα και ειχε και τοπικο βαψιμο Razz Razz . Ξεβουλιαγμα με ενα μηχανημα, στοκος, βαψιμο, τριψιμο, βαψιμο παλι, στεγνωμα και μετα βερνικι.

Εγω παντως διαφορα δεν ειδα απο το εργοστασιακο χρωμα, ισως σε καποιο χρωμα ιδιαιτερο (οχι κοινοτυπο σαν το δικο μου Arrow ασημι) να φαινεται, αλλα εγω σου λεω δεν καταλαβαινω κατι.

Σου περναει και βερνικι ΟΛΟ το κομματι που εχει παθει ζημια (στην προκειμενη περιπτωση ολο το πορτμπαγκαζ μου το περασε με βερνικι). Και επειδη το αυτοκινητο μου ηταν παμβρωμικο οταν του το πηγα (μου ειπε δε χρειαζεται να το πλυνω, πλενει το κομματι που θα βαψει αυτος) και τον ρωτησα ποτε μπορω να παω να το πλυνω, μου ειπε πως μπορω να παω αφοβα να το πλυνω και αμεσως μετα αφου το παρω.

Χρησιμοποιει καποιες λαμπες που στεγνουν τη μπογια, επειδη ουδετερωνουν καπως μου ειπε τα υλικα και στεγνωνει πιο γρηγορα.


Απλά είπες για ξεβούλιαγμα και νόμισα ότι μόνο έτσι στο έφτιαξε και μένα με μικρότερη λακκούβα, μου έλεγε για στόκο κτλ. Smile Smile

Τις λάμπες αυτές τις είδα κι εγώ όταν πήγα στο ChipsAway Μοσχάτου, γιατί είχαν κάτι αμάξια που τα ετοίμαζαν.

Το μόνο μόνο πράγμα που με ανησυχεί λίγο είναι αν μετά το τοπικό βάψιμο, θα ταιριάζει το χρώμα σε αυτό που έχω εγώ (βλ. παραπάνω το μεταλλικό "πράσινο"). Γιατί δε θα μου βγάλει όλο το φτερό και θα το βάψει, όπως έκανε στο πορτ μπαγκάζ σου, θα μου ξεβουλιάξει ένα κομμάτι διαμέτρου 10 πόντων ξέρω γω και θα βάψει αυτό στο ήδη υπάρχον φτερό. Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes

Όποιος ξέρει ας απαντήσει.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
YiannisP 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4 (8V) 04/2002

Ένταξη: 11 Μάρ 2009
Δημοσιεύσεις: 14

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 25 Ιούν 2009, 15:57:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δε μου το βγαλε καθολου εμενα το πορτ μπαγκαζ, εκει τοπικα το βαψε. Ουτε καν που εβγαλε το εσωτερικο του πορτ μπαγκαζ (που εχει ενα πλαστικο που ειναι περασμενα τα καλωδια) για να το σφυριλατισει, απλως το τραβηξε εξω με ενα μηχανημα.

Κοιτα οτι θα σου φτιαξει τη λακουβα, σιγουρα θα στη φτιαξει οπως θα στην εφτιαχνε ο καθενας. Δλδ και ενας κοινος φανοποιος θα το σφυριλατουσε ή θα χρησιμοποιουσε βεντουζα για να το τραβηξει εξω.

Οσο για το χρωμα τι να σου πω, εγω εχω κοινοτυπο τυπο μεταλλικου χρωματος, αρα δεν βλεπω διαφορα. Τωρα για το δικο σου το κυπαρισσι, ειναι λιγακι ιδιαιτερο..

Παντως για να μου φτιαξουν στο πισω αριστερο φτερο του 307 μια αρκετα μεγαλη γουβα απο κολωνακι στην Peugeot, περυσι που το χα παει, μου πηραν 200 ευρω. Δεν ξερω πως ειναι το φτερο του 206 - εμενα ηταν ενιαιο. Ξεκιναγε δηλαδη απο την πορτα του οδηγου και εφτανε μεχρι πισω το πορτ μπαγκαζ (εχω 3θυρο), αρα μπορει εσενα να σου βγει φτηνοτερο.

Οσο καλα και να ειναι τα τοπικα βαψιματα, σιγουρα με τον εναν η τον αλλον τροπο "φαινονται". Εγω πιστευω δηλαδη πως (και σημερα που το κοιταξα) μπορω να το δω το σημειο που ηταν χτυπημενο. Δεν ειναι κατι πολυ ορατο δλδ (αορατο θα το λεγες βασικα) αλλα ειμαι λιγο ψειρας και εχω την εντυπωση πως μπορω να δω διαφορα στον υφη του χρωματος και το παχος του, κατω απο το βερνικι. Οι περισσοτεροι που τους ρωταω μου λενε πως ειναι απλως ιδεα στο μυαλο μου.

Αν εχεις να διαθεσεις 100-120 ευρω παραπανω για να χεις ησυχο το κεφαλι σου, οτι ολα θα ειναι καλα δηλαδη και με το χρωμα και με τη δουλεια, τοτε εγω προτεινω Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 25 Ιούν 2009, 17:15:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλά κι εγώ είμαι λίγο ψείρας, αλλά κυρίως τώρα μ'έπιασε λίγο η μανία επειδή δεν έχει απολύτως κανένα σημάδι πουθενά αλλού και ξαφνικά προέκυψε αυτό από έναν ηλίθιο, από το πεζοδρόμιο κιόλας.

Το χτύπημα είναι στο μπροστινό αριστερό φτερό, όχι πίσω. Wink Θυμάμαι στο κατάστημα Αχαρνών αναφέρθηκε η έκφραση να χτυπηθεί με σφυράκι, στοκαριστεί κτλ και προφανώς να βαφτεί, στου Μοσχάτου είπε ότι το φτερό θα μείνει όπως έχει, θα τραβηχτεί με τη βεντούζα και απλά θα βαφτεί επιτόπου, χωρίς καμία διαφορά. Δεν ξέρω τι να κάνω πάντως, μόνο λίγο η ομοιομορφία με απασχολεί, αν και αυτοί γενικά λένε δε φαίνεται το παραμικρό. Question Question Question

Αν είναι να δώσω 100 παραπάνω στην Peugeot, από τα 100 που μου λένε στην ChipsAway, δεν αγοράζω καινούριο φτερό (είχα διαβάσει εδώ μέσα λένε 70 άβαφο, άρα άλλα 100-220 η βαφή, σύνολο 200), να μη φαίνεται ότι είναι και από χτύπημα που φτιάχτηκε σε περίπτωση που θέλω να το πουλήσω;

Σ'ευχαριστώ πάντως για την απάντηση, απέναντι σχεδόν από την ChipsAway Μοσχάτου είναι η Automotivo Peugeot, που το πήγα πολλές φορές για Service, ίσως εκεί μου πούνε και τιμή και αν είναι κοντινή, ίσως το φτιάξω. Το αποτέλεσμα θα είναι εγγυημένο τουλάχιστον.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ironman02 (Giorgos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 1.6T Rallye (2009)

Ένταξη: 29 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 1284
Τόπος: Λονδίνο, Αγγλία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 30 Ιούν 2009, 15:47:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν ξέρω πάντως πόσο μπορείς να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για τις βαφές ακόμα και στις αντιπροσωπίες. Οι αντιπροσωπίες δίνουν εγγύηση όπως πχ το www.paintbull.gr που λέει οτι δίνει 5 χρόνια?

Ο πατέρας μου είχε βάψει τον πίσω προφυλακτήρα του αυτοκινήτου του στην nissan και μετά από 2-3 χρόνια το χρώμα έχει κάνει κάτι περίεργες ραγάδες σε ένα σημείο. Κατά τ'άλλα πηγαίνεις στην αντιπροσωπία για καλύτερα?
Και είχε σκάσει κιόλας κάνα 200άρι ευρώ... Και δεν τον άφηνε με εκείνο το ελαφρύ χτυπηματάκι που είχε καλύτερα?

Και εγώ έχω μια κλειδιά στην πόρτα τώρα και το σκέφτομαι για το που να πάω να το βάψω ή να μην πάω και καθόλου αν είναι να μου πετάξει τίποτα περίεργα το χρώμα μετά από λίγο καιρό....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vamvakoolas (kostis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

307cc

Ένταξη: 30 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 979
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 01 Ιούλ 2009, 10:38:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

απλως παιδια οπου πατε να μας λετε τιμες, ποιοτητα δουλειας και αν παιζει φωτο ακομα καλυτερα...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ironman02 (Giorgos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 1.6T Rallye (2009)

Ένταξη: 29 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 1284
Τόπος: Λονδίνο, Αγγλία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 01 Ιούλ 2009, 11:03:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω ρωτήσει μέχρι τώρα σε τρείς για την κλειδιά στη πόρτα και έχουμε και λέμε:

Peugeot πεντέλης: Θέλει βαφή όλη η πόρτα, κόστος 200 ευρώ + 20 ευρώ περίπου τα αυτοκόλλητα. Οπότε 220 ευρώ.

Chipsaway Ηρακλείου: Θέλει 130 ευρώ για να βάψει λέει την πόρτα από την μέση και πάνω και όχι τοπικά, για να μην φαίνεται σίγουρα διαφορά στο χρώμα (η κλειδιά είναι πάνω από το προστατευτικό πλαστικό της πόρτας γύρω στους 30 πόντους έχει μήκος). Πρέπει όμως πάλι να βγούν τα αυτοκόλλητα του rallye από το πλάι, οπότε +20 ευρώ πάμε στα 150.

PaintBull Γαλατσίου: Μου είπε οτι φτιάχνεται τοπικά και οτι δεν θα φαίνεται διαφορά στο χρώμα και οτι το κόστος είναι 80 ευρώ.

Με έχουν μπερδέψει λίγο όλα αυτά συν κάποια post που διάβασα σε διάφορα forum για τοπικές βαφές.

Πώς γίνεται ο ένας να λέει οτι θα φαίνεται με τοπική βαφή διαφορά (chipsaway) γιατί είναι μεγάλη η επιφάνεια της πόρτας και ο άλλος (paintbull) να λέει δεν θα φαίνεται τίποτα και στο κάνω με 80 ευρώ...
Εντάξει από την Peugeot δεν περίμενα να κάνει τοπική βαφή.

Διάβασα επίσης οτι κάποιοι που έχουν κάνει τοπική βαφή μετά από μερικούς μήνες ή κάνα χρόνο άρχισε να ξαναφαίνεται το σημείο που είχε βαφτεί και να θαμπώνει εκεί το χρώμα και κάτι τέτοια και αν ισχύει αυτό προτιμώ να το αφήσω ως έχει....

Είχε κανείς ανάλογη εμπειρία με τοπική βαφή?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
mrkaza (Παναγιώτης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 Rallye

Ένταξη: 24 Απρ 2007
Δημοσιεύσεις: 457

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 01 Ιούλ 2009, 11:05:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το θεμα ειναι οτι η διαφορα στην δουλεια φαινετε 2-3 χρονια μετα (δεν λεμε να ειναι χαλια) πχ μια πορτα (γρατζουνια απο κλειδη) που ειχε βαψη ο πατερας μου στη Citroen σε ενα Bx κοκκινο ειχε ξεθωριασει και εκανε δυχρομια ενω το φτερο που ειχε βαψει σε ενα γνωστο δεν ξεθωριασε ποτε .

ps καθως το παρκαρη παντα στο ιδιο σημειο δεν ηταν απο την πλευρα που το βαραγε ο ηλιος


Αν τα γράφω κάπως ακαταλαβίστικα συγνώμη αλα είμαι δυσλεκτικός και τα κάνω μαντάρα στον γραπτό λόγο Sad

Οχι I/C δεν αλάζω ακουτε ??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ironman02 (Giorgos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 1.6T Rallye (2009)

Ένταξη: 29 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 1284
Τόπος: Λονδίνο, Αγγλία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 01 Ιούλ 2009, 11:55:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ποτέ απ'οτι κατάλαβα...Είναι ένα ρίσκο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 01 Ιούλ 2009, 18:21:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και μένα η γρατζουνιά εξαφανίστηκε λίγο όπως το έτριψα, αλλά το μικροβουλιαγματάκι με ενοχλεί.

Λένε πρέπει να ξεβουλιαχτεί και να βαφεί τοπικά.

Εμένα το χρώμα μου δεν ξέρω αν είναι εύκολο να φτιαχτεί, αν θα ξεθωριάσει ή όχι, αν θα φαίνεται ακόμη και να ξεθωριάσει (γιατί γενικά δεν πολυφαίνεται κάτι επάνω του λόγω χρώματος, πχ βρωμιά, σκόνες κτλ). Ούτε το βούλιαγμα φαίνεται καλά από κοντά, από τα 3-4 μέτρα και έπειτα και κυρίως επειδή είναι μεταλλικό το χρώμα.

Το θέμα είναι τι να εμπιστευτώ.

Ποια είναι πιο μεγάλη-παλιά-εγγυημένη στα αποτελέσματα εταιρεία, ChipsAway ή Paintbull;

Κάποιος μου είπε ChipsAway Αχαρνών κάνει πολύ καλή δουλειά με εγγυημένο αποτέλεσμα, άρα το έχουν δοκιμάσει μερικοί. Πήγα ρώτησα, κανά 100. Πήγα και στο αντίστοιχο Μοσχάτου, τα ίδια.

Μόνο Paintbull δεν πήγα ακόμη.

Αν το βάψω, δεν ξέρω πού να πάω, Αχαρνών ή Μοσχάτο (ο τύπος εκεί μιλούσε για σιγουριά), όπου σχεδόν απέναντι είναι και η Automotivo Peugeot και ίσως μπορώ να ρωτήσω και πληροφορίες για το χρώμα κτλ... Question Question Question


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ironman02 (Giorgos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 1.6T Rallye (2009)

Ένταξη: 29 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 1284
Τόπος: Λονδίνο, Αγγλία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 01 Ιούλ 2009, 20:39:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ironman02 έγραψε:
Έχω ρωτήσει μέχρι τώρα σε τρείς για την κλειδιά στη πόρτα και έχουμε και λέμε:

Peugeot πεντέλης: Θέλει βαφή όλη η πόρτα, κόστος 200 ευρώ + 20 ευρώ περίπου τα αυτοκόλλητα. Οπότε 220 ευρώ.

Chipsaway Ηρακλείου: Θέλει 130 ευρώ για να βάψει λέει την πόρτα από την μέση και πάνω και όχι τοπικά, για να μην φαίνεται σίγουρα διαφορά στο χρώμα (η κλειδιά είναι πάνω από το προστατευτικό πλαστικό της πόρτας γύρω στους 30 πόντους έχει μήκος). Πρέπει όμως πάλι να βγούν τα αυτοκόλλητα του rallye από το πλάι, οπότε +20 ευρώ πάμε στα 150.

PaintBull Γαλατσίου: Μου είπε οτι φτιάχνεται τοπικά και οτι δεν θα φαίνεται διαφορά στο χρώμα και οτι το κόστος είναι 80 ευρώ.

Με έχουν μπερδέψει λίγο όλα αυτά συν κάποια post που διάβασα σε διάφορα forum για τοπικές βαφές.

Πώς γίνεται ο ένας να λέει οτι θα φαίνεται με τοπική βαφή διαφορά (chipsaway) γιατί είναι μεγάλη η επιφάνεια της πόρτας και ο άλλος (paintbull) να λέει δεν θα φαίνεται τίποτα και στο κάνω με 80 ευρώ...
Εντάξει από την Peugeot δεν περίμενα να κάνει τοπική βαφή.

Διάβασα επίσης οτι κάποιοι που έχουν κάνει τοπική βαφή μετά από μερικούς μήνες ή κάνα χρόνο άρχισε να ξαναφαίνεται το σημείο που είχε βαφτεί και να θαμπώνει εκεί το χρώμα και κάτι τέτοια και αν ισχύει αυτό προτιμώ να το αφήσω ως έχει....

Είχε κανείς ανάλογη εμπειρία με τοπική βαφή?


Σήμερα πήγα και ρώτησα και στην Microrepairs για την κλειδιά μου στην πόρτα και το παιδί εκεί μου είπε οτι το χρώμα μου (γκρι thorium) είναι δύσκολο χρώμα και οτι αν βαφτεί τοπικά δεν μπορεί να μου εγγυηθεί οτι δεν θα υπάρχει δυχρωμία γιατί είναι μεγάλη η επιφάνεια της πόρτας και διότι επίσης η κλειδιά είναι και πολύ κοντά στο πίσω φτερό και δεν έχει αρκετό χώρο να σβήσει το χρώμα.

Του είπα αν είναι να βάψω όλη την πόρτα και μου είπε εκεί θα φαίνεται ακόμα πιο πολύ η δυχρωμία γιατί το χρώμα δεν μπορεί ποτέ να βγεί ακριβώς το ίδιο επειδή είναι δύσκολο χρώμα και οτι μπορεί να το φτιάξει μεν αλλά δεν μπορεί να εγγυηθεί οτι θα είναι σαν του εργοστασίου.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως ο ένας λέει δεν θα έχει καμία διαφορά και ο αλλός λέει μάλλον θα έχει..

Δεν ξέρω τι να πιστέψω και αν αξίζει να το φτιάξω ή μήπως βγεί χειρότερο τελικά..

Τόσος κόσμος βάφει τα αμάξια του το δικό μου χρώμα δεν μπορεί να γίνει ίδιο? Δεν το καταλαβαίνω...

Να και η γρατζουνιά...

http://img200.imageshack.us/img200/4816/gratsounia.jpg

Την τράβηξα βράδυ με φλας και δεν φαίνεται και τόσο καλά, αλλά έτσι για μια ιδέα...

Να και το χρώμα στο φώς της ημέρας...Smile

http://img197.imageshack.us/img197/3176/dsc03084t.jpg
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εσωτερικό και Αμάξωμα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 1 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,169s (PHP: 75% - SQL: 25%) - SQL queries: 19 - GZIP enabled - Debug on