PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Peugeot Sport France
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 20 Νοέ 2002, 13:21:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sidobre έγραψε:
Αλλο αντιστρεπτική και άλλο ράβδος στρέψης.

Οι ράβδοι στρέψης λέγονται torsion bar και η αντιστρεπτική antiroll bar.

Oι ράβδοι στρέψης είναι τα αντίστοιχα ελλατήρια του πίσω άξονα.
Είναι απαραίτητα σε περίπτωση που σφίξεις μπροστά να σφίξεις και πίσω αλλιώς η δουλειά είναι εντελώς μισή. Αλλάζει όλη η φιλοσοφία της ανάρτησης (πολύ υποστροφή σε σχέση με πριν).

Επίσης βοηθάει στην μείωση των πλεύσεως (κλίσεις) του πίσω μέρους.

Η αντιστρεπτική βοηθάει λίγο ακόμα στην ακαμψία μεταξύ των δύο τροχών μεταφέροντας το φορτίο κατά την στροφή και στις δύο ρόδες εκτονώνοντας έτσι την πίεση που δέχεται ο ένας τροχός κατά την στροφή.


Τελικά είμαι πολύ άσχετος... Crying or Very sad

Aλλος για torsion bar??...... και όχι αντιστρεπτική....?? Crying or Very sad Crying or Very sad


TEΛΙΚΑ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 204euro???? = 70.000δρχ???


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Vini στις Τετ 20 Νοέ 2002, 13:26:19, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 20 Νοέ 2002, 13:24:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ θα έλεγα μία απ'όλα! (να μην πω και δίπιττο Shocked )

Αυτό όμως αν όντως έχει μόνο 15 ευρώ η αντιστρεπτική. Γιατί αν έχει 150... Crying or Very sad



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 20 Νοέ 2002, 13:28:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sidobre έγραψε:
Εγώ θα έλεγα μία απ'όλα! (να μην πω και δίπιττο Shocked )

Αυτό όμως αν όντως έχει μόνο 15 ευρώ η αντιστρεπτική. Γιατί αν έχει 150... Crying or Very sad


Εγώ βλέπω ότι τα torsion bar είναι δύο (left και right) και κοστίζει το καθένα από 102 euro....
Mπλέχτηκα....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 20 Νοέ 2002, 13:37:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μα εγώ τι είπα; Rolling eyes Question

2 x 102



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 20 Νοέ 2002, 13:39:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sidobre έγραψε:
Μα εγώ τι είπα; Rolling eyes Question

2 x 102


Sorry είδα ένα 150 ποιο πάνω...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 20 Νοέ 2002, 13:39:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sidobre έγραψε:
Εγώ θα έλεγα μία απ'όλα! (να μην πω και δίπιττο Shocked )

Αυτό όμως αν όντως έχει μόνο 15 ευρώ η αντιστρεπτική. Γιατί αν έχει 150... Crying or Very sad


Kαι τριάντα να έχει... τύλα μου 2. Mια μπρος και μια πίσω. Eάν έχει 150 η μία, να το σκεφτώ πρώτα...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 20 Νοέ 2002, 13:57:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωπα, για να μην μπερδευτούμε...

Το πίσω σύστημα εκτός από τα αμορτισέρ περιλαμβάνει:

2 Ράβδους στρέψης
1 Αντιστρεπτική

Τα κομμάτια της Peugeot Sport είναι:

1. Rear RH Torsion Bar 25mm, 102 euro
2. Rear LH Torsion Bar 25mm, 102 euro
3. Rear Antiroll Bar 21mm, 15,40 euro
4. Entretoise Liaison Traverse (...δεν ξέρω πως να το μεταφράσω.. Στηρίγματα για τις ράβδους στρέψης είναι), 4 x 12,20 euro

Σύνολο Ράβδων στρέψης: 252,8 ευρώ + 19,5% ΦΠΑ
Σύνολο Αντιστρεπτικής 15,40 ευρώ + 19,5% ΦΠΑ

+ τα μεταφορικά



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 20 Νοέ 2002, 14:05:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sidobre έγραψε:
Ωπα, για να μην μπερδευτούμε...

Το πίσω σύστημα εκτός από τα αμορτισέρ περιλαμβάνει:

2 Ράβδους στρέψης
1 Αντιστρεπτική

Τα κομμάτια της Peugeot Sport είναι:

1. Rear RH Torsion Bar 25mm, 102 euro
2. Rear LH Torsion Bar 25mm, 102 euro
3. Rear Antiroll Bar 21mm, 15,40 euro
4. Entretoise Liaison Traverse (...δεν ξέρω πως να το μεταφράσω.. Στηρίγματα για τις ράβδους στρέψης είναι), 4 x 12,20 euro

Σύνολο Ράβδων στρέψης: 252,8 ευρώ + 19,5% ΦΠΑ
Σύνολο Αντιστρεπτικής 15,40 ευρώ + 19,5% ΦΠΑ

+ τα μεταφορικά


πω!πω! μαζεύτηκαν πολλά φράγκα ε?? 100.000δρχ στο νερό.... Shocked Shocked
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TZAG 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206CC 1.6 (16V) (2002)

Ένταξη: 25 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 451
Τόπος: Theva

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 20 Νοέ 2002, 15:12:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Excuse moi....ΓΙΑΤΙ ΒΙΑΖΕΣΤΕ Question Question
ΡΩΤΗΣΑΤΕ ΤΗΝ PEUGEOT ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΙΠΑΝ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ Question Question Question Question Question
Έκανα εδώ και καιρό κάποια δηλωση ότι ΞΕΡΩ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΤΗΝ DAKAR AE στα ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑΑΑΑΑΑΑΑ Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation
Και εφ' όσον γίνουμε και CLUUUUUUUUUUUUUBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB
Μπορώ να ΜΑΘΩΩΩΩΩΩΩ ΤΙΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣΣΣΣΣ Exclamation Exclamation Exclamation
Όποιος βιάζετε ας τα πάρει από Γαλλία...
TZAG Evil


Minus the roof, the sky is the limit.

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
pugsang (Μάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 Rallye

Ένταξη: 26 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1292
Τόπος: Ραφήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 20 Νοέ 2002, 15:18:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pardon monsieur TZAG

αλλα κανενας εμπορος Peugeot δεν εχει προσβαση στα ανταλλακτικά της Peugeot sport.Οι μονοι που τα πουλάνε στην Ελλάδα είναι η Condor.Πιστεψε με θα ειναι σίγουρα 30% ακριβότερα

Π.χ.

Ράβδοι στρέψης για το 106

Τιμη Condor περιπου 720 Ευρά

Τιμή Γαλλίας στην μπουτικ περίπου 390 Ευρά + φπα


pedal to the metal
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
pugsang (Μάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 Rallye

Ένταξη: 26 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1292
Τόπος: Ραφήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 20 Νοέ 2002, 15:20:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Vini έγραψε:

πω!πω! μαζεύτηκαν πολλά φράγκα ε?? 100.000δρχ στο νερό.... Shocked Shocked


Ε οχι και πολλα ρε Νικο αν σκεφτείς οτι εγω για το δικό μου θέλω τα 3πλάσια για τα ιδια πράγματα μια χαρα είναι οι τιμές!!!


pedal to the metal
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 20 Νοέ 2002, 15:48:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

TZAG έγραψε:
Excuse moi....ΓΙΑΤΙ ΒΙΑΖΕΣΤΕ Question Question
ΡΩΤΗΣΑΤΕ ΤΗΝ PEUGEOT ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΙΠΑΝ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ Question Question Question Question Question
Έκανα εδώ και καιρό κάποια δηλωση ότι ΞΕΡΩ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΤΗΝ DAKAR AE στα ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑΑΑΑΑΑΑΑ Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation
Και εφ' όσον γίνουμε και CLUUUUUUUUUUUUUBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB
Μπορώ να ΜΑΘΩΩΩΩΩΩΩ ΤΙΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣΣΣΣΣ Exclamation Exclamation Exclamation
Όποιος βιάζετε ας τα πάρει από Γαλλία...
TZAG Evil


φιλε tzag, μου φαινεται πως μιλας σιγα και γιαυτο δε σε ακουνε!!!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TZAG 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206CC 1.6 (16V) (2002)

Ένταξη: 25 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 451
Τόπος: Theva

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 20 Νοέ 2002, 16:56:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pugsang έγραψε:
pardon monsieur TZAG

αλλα κανενας εμπορος Peugeot δεν εχει προσβαση στα ανταλλακτικά της Peugeot sport.Οι μονοι που τα πουλάνε στην Ελλάδα είναι η Condor.Πιστεψε με θα ειναι σίγουρα 30% ακριβότερα

Π.χ.

Ράβδοι στρέψης για το 106

Τιμη Condor περιπου 720 Ευρά

Τιμή Γαλλίας στην μπουτικ περίπου 390 Ευρά + φπα


Όπως νομίζετε καί ξέρετε..δεν επίμενω Rolling eyes
J'accepte votre pardon monsieur pugsang
TZAG :D


Minus the roof, the sky is the limit.

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Nikel 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!




Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1054
Τόπος: Πειραιάς-Κερατσίνι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 20 Νοέ 2002, 18:12:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sidobre έγραψε:
Αλλο αντιστρεπτική και άλλο ράβδος στρέψης.

Οι ράβδοι στρέψης λέγονται torsion bar και η αντιστρεπτική antiroll bar.

Oι ράβδοι στρέψης είναι τα αντίστοιχα ελλατήρια του πίσω άξονα.
Είναι απαραίτητα σε περίπτωση που σφίξεις μπροστά να σφίξεις και πίσω αλλιώς η δουλειά είναι εντελώς μισή. Αλλάζει όλη η φιλοσοφία της ανάρτησης (πολύ υποστροφή σε σχέση με πριν).

Επίσης βοηθάει στην μείωση των πλεύσεως (κλίσεις) του πίσω μέρους.

Η αντιστρεπτική βοηθάει λίγο ακόμα στην ακαμψία μεταξύ των δύο τροχών μεταφέροντας το φορτίο κατά την στροφή και στις δύο ρόδες εκτονώνοντας έτσι την πίεση που δέχεται ο ένας τροχός κατά την στροφή.


Οταν λες να σφιξεις την μπροστα τι εννοεις??? Να στο πω διαφορετικα...εγω αλλαξα μπρος-πισω αμορτισερ τι απ'τα παραπανω χρειαζομαι και γιατι???



A CC & a Strong Hair-Gel Are 2 Things That Go Together
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αλεξ@νδρος (Αλέξανδρος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4(8V) XS 4/2004

Ένταξη: 20 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 936
Τόπος: Παλαιό Ηράκλειο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 20 Νοέ 2002, 20:43:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οποιος θελει να δει την διαφορα με και χωρις ας ερθει να τον κανω βολτα
Δωρο χαρτοσακουλα για τους πισω και Λεξοτανιλ για ολους


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 21 Νοέ 2002, 00:24:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nikel έγραψε:
Οταν λες να σφιξεις την μπροστα τι εννοεις??? Να στο πω διαφορετικα...εγω αλλαξα μπρος-πισω αμορτισερ τι απ'τα παραπανω χρειαζομαι και γιατι???


Στα θέματα αντιστρεπτικών και αμορτισέρ τα έχω πει...
Άλλη η δουλειά των αμορτισέρ, άλλη των ελατηρίων ή ράβδων στρέψης και άλλη των αντιστρεπτικών.

Για να μην ξαναλέω τα ίδια θα σου πω τί μπορείς να κάνεις για να βελτιώσεις το κράτημά σου.

Ελατήρια χαμηλώματος έβαλες;
Εάν όχι:
Τοποθετείς σκληρότερες (χοντρύτερες) αντιστρεπτικές εμπρός & πίσω. Όχι μόνο πίσω γιατί θα υπερστρέφεις του κερατά... Θα βρεις όμως χοντρύτερες;
Εάν ναι:
Εκτός από τις σκληρότερες αντιστρεπτικές, τοποθετείς ράβδους στρέψης (πίσω φυσικά, εμπρός έχεις ελατήρια) από το 2λιτρο που είναι 19,5χιλ και η χαμένη υπερστροφή ξανάρχεται δριμύτερη.

Ράβδους στρέψης 25χιλ να μην βάλεις, και όσοι το σκέφτονται να βάλουν να το σκεφτούν διπλά. Είναι καθαρά αγωνιστική επιλογή και απευθύνεται αποκλειστικά σε οδηγούς αγώνων ή αναλόγου επιπέδου. Θα ανεβεί μεν το κράτημα, αλλά τα όρια θα γίνουν δυσδιάκριτα έως "αόρατα". Προοδευτικότητα (προειδοποίηση) μηδέν με αντιδράσεις ακαριαίες (πολύ απότομες). Ακρίβεια ξυραφιού που κόβει όμως σαν ξυράφι.
Με 25 χιλιοστά πάχος είναι τεράστια η διαφορά από τα 19χιλ μανίσια. Σκεφτείτε ότι το 2λιτρο φοράει 19,5χιλ και σας λέω ότι το κράτημα στο 206 μου ήδη έγινε πολύ κοφτερό και υπερστροφικότατο (ράβδοι στρέψης + αντιοστρεπτικές - ακατάλληλα αμορτισέρ μπροστά).

Τάσο, εσύ μπορεί να έχεις τα κατάλληλα χέρια για να κουμαντάρεις ένα τρελλό 206, αλλά οι υπόλοιποι έχουν; Εάν ήταν τόσο απλά τα πράγματα για να βελτιωθεί το κράτημα σε ένα αυτοκίνητο όλοι οι κατασκευαστές θα πουλούσαν αυτοκίνητα με αγωνιστικό στήσιμο. Και εγώ ακόμη το σκέπτομαι να βάλω 25άρες αντιστρεπτικές γιατί το οδηγάει και η γυναίκα μου. Πόσο όμως θα το ήθελα... Άσε με λίγο χρόνο να το σκεφτώ (να κόψω αντιδράσεις να δω και την τσέπη μου) γιατί μπορεί να τις παραγγείλω και γω μαζί σου. Θέλει κανείς ράβδους στρέψης από 2λιτρο;


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Ady (Αδριανός)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2001)

Ένταξη: 03 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 1468
Τόπος: Αθήνα - Ν. Ερυθραία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 21 Νοέ 2002, 08:51:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Miltellas έγραψε:
Nikel έγραψε:
Οταν λες να σφιξεις την μπροστα τι εννοεις??? Να στο πω διαφορετικα...εγω αλλαξα μπρος-πισω αμορτισερ τι απ'τα παραπανω χρειαζομαι και γιατι???


Στα θέματα αντιστρεπτικών και αμορτισέρ τα έχω πει...
Άλλη η δουλειά των αμορτισέρ, άλλη των ελατηρίων ή ράβδων στρέψης και άλλη των αντιστρεπτικών.

Για να μην ξαναλέω τα ίδια θα σου πω τί μπορείς να κάνεις για να βελτιώσεις το κράτημά σου.

Ελατήρια χαμηλώματος έβαλες;
Εάν όχι:
Τοποθετείς σκληρότερες (χοντρύτερες) αντιστρεπτικές εμπρός & πίσω. Όχι μόνο πίσω γιατί θα υπερστρέφεις του κερατά... Θα βρεις όμως χοντρύτερες;
Εάν ναι:
Εκτός από τις σκληρότερες αντιστρεπτικές, τοποθετείς ράβδους στρέψης (πίσω φυσικά, εμπρός έχεις ελατήρια) από το 2λιτρο που είναι 19,5χιλ και η χαμένη υπερστροφή ξανάρχεται δριμύτερη.

Ράβδους στρέψης 25χιλ να μην βάλεις, και όσοι το σκέφτονται να βάλουν να το σκεφτούν διπλά. Είναι καθαρά αγωνιστική επιλογή και απευθύνεται αποκλειστικά σε οδηγούς αγώνων ή αναλόγου επιπέδου. Θα ανεβεί μεν το κράτημα, αλλά τα όρια θα γίνουν δυσδιάκριτα έως "αόρατα". Προοδευτικότητα (προειδοποίηση) μηδέν με αντιδράσεις ακαριαίες (πολύ απότομες). Ακρίβεια ξυραφιού που κόβει όμως σαν ξυράφι.
Με 25 χιλιοστά πάχος είναι τεράστια η διαφορά από τα 19χιλ μανίσια. Σκεφτείτε ότι το 2λιτρο φοράει 19,5χιλ και σας λέω ότι το κράτημα στο 206 μου ήδη έγινε πολύ κοφτερό και υπερστροφικότατο (ράβδοι στρέψης + αντιοστρεπτικές - ακατάλληλα αμορτισέρ μπροστά).

Τάσο, εσύ μπορεί να έχεις τα κατάλληλα χέρια για να κουμαντάρεις ένα τρελλό 206, αλλά οι υπόλοιποι έχουν; Εάν ήταν τόσο απλά τα πράγματα για να βελτιωθεί το κράτημα σε ένα αυτοκίνητο όλοι οι κατασκευαστές θα πουλούσαν αυτοκίνητα με αγωνιστικό στήσιμο. Και εγώ ακόμη το σκέπτομαι να βάλω 25άρες αντιστρεπτικές γιατί το οδηγάει και η γυναίκα μου. Πόσο όμως θα το ήθελα... Άσε με λίγο χρόνο να το σκεφτώ (να κόψω αντιδράσεις να δω και την τσέπη μου) γιατί μπορεί να τις παραγγείλω και γω μαζί σου. Θέλει κανείς ράβδους στρέψης από 2λιτρο;


Εντάξει βρε Μίλτο, το καταλάβαμε.........Δε χρειάζεται να μας τα λες τρεις φορές !!!! :D :D :D :D


Τσαφ...τσουφ...τσαφ...τσουφ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 21 Νοέ 2002, 09:24:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπάστα αφεντικό μπάστα... με ζάλισες! 3 φορές τα διάβασα και είναι πρωί ακόμα! Roll eyes Roll eyes

Λοιπόν σήμερα θα το ψάξω γιατί είχα την εντύπωση ότι η αντιστρεπτική είναι 19mm και όχι οι ράβδοι στρέψης. Αυτοί είχα την αίσθηση ότι είναι 21 ή 23mm

Θα το ψάξω και θα απαντήσω.

Αν όντως είναι 19 τότε σε 25 είναι μεγάλο βήμα αλλά θα είναι φοβερό!

Θα τερειάζει σίγουρα με τα στενά ελλατήρια που θα θέλω να βάλω μπροστά (μμμ γύρω στις 270lb).

Oντως θα είναι απόλυτο, αλλά βρε συ μην τα παραλές, θα σε προειδοποιεί! Δεν θα βλέπεις κοτζαμ κωλαράκο να σε προσπερνάει!?? Mr. Green

Ααααχ, ατιμα λεφτά! Μόνο σε μένα δεν έρχεσται!



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 21 Νοέ 2002, 09:28:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nikel έγραψε:
Οταν λες να σφιξεις την μπροστα τι εννοεις??? Να στο πω διαφορετικα...εγω αλλαξα μπρος-πισω αμορτισερ τι απ'τα παραπανω χρειαζομαι και γιατι???


Οταν λέω "να σφίξεις μπροστά", εννοώ να έχεις σκληρύνει τα ελλατήρια. Ανεξάρτητα αν έχεις αλλάξει ανάρτηση ή όχι.

Αν λοιπόν σκληραίνεις τα ελλατήρια μπροστά πρέπει να σκλυρήνεις και τα ελλατήρια πίσω που στην συγκεκριμένη περίπτωση λέγονται ράβδοι στρέψης.



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ady (Αδριανός)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2001)

Ένταξη: 03 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 1468
Τόπος: Αθήνα - Ν. Ερυθραία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 21 Νοέ 2002, 10:21:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sidobre έγραψε:

Ααααχ, ατιμα λεφτά! Μόνο σε μένα δεν έρχεσται!


Ναι, ενώ σε εμάς τους άλλους ξεχειλίζουν από τα πατζάκια.......... Smile

Αντε να πάρουμε το δώρο Χριστουγέννων να δούμε καμιά άσπρη μέρα.......


Τσαφ...τσουφ...τσαφ...τσουφ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 2 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2161s (PHP: 78% - SQL: 22%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on